bijlage 2 Vragenlijst voor Visie Zwembad
Tekst van het document
Vragenlijst voor Visie Zwembad
Gemeente Waddinxveen
Vragenlijst voor Visie Zwembad
Datum: 5 juli 2021 Projectnummer: 21044 Auteurs: Bianca Tuenter, Senior onderzoeker Carien Ensing, Onderzoeker
Gemeente Waddinxveen
Moventem BV T 0575 84 3738 E info@moventem.nl W www.moventem.nl Moventem werkt conform de Gedragscode voor Onderzoek & Statistiek van de Nederlandse Marktonderzoek Associatie (MOA) en mag het Fair Data Keurmerk voeren, waarmee wordt aangetoond dat op verantwoorde wijze met data en persoonsgegevens wordt omgaan. Tevens is Moventem aangesloten bij de Europese Vereniging voor Marktonderzoek (ESOMAR) en wordt voldaan aan de Internationale Code voor Markt- en sociaalwetenschappelijk onderzoek. Dit rapport is met grote zorg samengesteld. Desondanks kan het voorkomen dat informatie fout en/of onvolledig is. Moventem is niet aansprakelijk voor enige directe of indirecte schade die zou kunnen ontstaan door het gebruik van de aangeboden informatie.
2
Gemeente Waddinxveen
Inhoudsopgave
Management Samenvatting
Pagina 4
1 Inleiding 1.1 Onderzoeksopzet
Pagina 7 Pagina 8
2 Resultaten 2.1 Huidig gebruik Gouwebad De Sniep 2.2 Huidig gebruik zwembaden buiten de gemeente 2.3 Mogelijk nieuw zwembad Waddinxveen
Pagina 9 Pagina 10 Pagina 16 Pagina 20
3 Bijlagen Bijlage l Achtergrondvariabelen Bijlage ll Onderzoeksverantwoording
Pagina 26 Pagina 27 Pagina 28
3
Management Samenvatting
4
Management samenvatting
Gemeente Waddinxveen
Inleiding In opdracht van gemeente Waddinxveen heeft Moventem een onderzoek over het zwembad (Gouwebad De Sniep) van de gemeente uitgevoerd. Door middel van een vragenlijst is input van inwoners van de gemeente en de omliggende gemeenten opgehaald. Het onderzoek is uitgestuurd via Waddinxveen Denkt Mee en via een open link die via verschillende kanalen is gecommuniceerd. In totaal hebben 1.651 inwoners uit Waddinxveen deelgenomen en 252 inwoners van buiten de gemeente. Met het aantal respondenten kunnen met een betrouwbaarheid van 95% en een foutmarge van 2,33% uitspraken worden gedaan over de totale populatie in Waddinxveen. De resultaten zijn voor Waddinxveen, na weging, ook representatief op leeftijd. Huidig gebruik Gouwebad De Sniep Gouwebad De Sniep wordt voornamelijk bezocht voor vrij zwemmen (71% van de Waddinxveense bevolking en 77% van de respondenten van buiten). Ook wordt het zwembad veel gebruikt voor banen zwemmen. Dit betreft voornamelijk inwoners uit Waddinxveen zelf (51%). Op doelgroepen verenigingsactiviteiten komen relatief veel inwoners van buiten de gemeente af. 70% van de bezoekers van Gouwebad De Sniep, bezoekt het zwembad minimaal eenmaal per maand. Voor verenigingsactiviteiten gaat men het vaakst naar het zwembad en voor vrij zwemmen het minst vaak. Men gebruikt voornamelijk de fiets om naar het zwembad te reizen (67%).
De algemene tevredenheid over Gouwebad De Sniep is hoog. 83% is (heel) tevreden. Met name de bereikbaarheid en de fysieke toegankelijkheid worden goed beoordeeld. De horeca en de prijs worden minder positief beoordeeld, al heeft een groot deel van de respondenten (17%) geen mening over de horeca. Het is waarschijnlijk dat deze groep daar geen gebruik van heeft gemaakt. Vooral voor inwoners uit Waddinxveen is de bereikbaarheid en afstand het grootste voordeel ten opzichte van andere zwembaden in de omgeving (98% noemt dit als voordeel).
5
Management samenvatting
Gemeente Waddinxveen
Huidig gebruik zwembaden buiten de gemeente Ongeveer de helft van de inwoners uit Waddinxveen bezoekt wel eens een zwembad buiten de omgeving. 21% gaat wel eens naar De Hoom in Alphen aan den Rijn en 19% bezoekt Groenhovenbad in Gouda. Aan de respondenten die de verschillende zwembaden bezoeken is gevraagd hoe vaak zij daar heen gaan. Het grootste deel bezoekt deze zwembaden minder dan één keer per maand. Ook de zwembaden buiten de gemeente worden voornamelijk gebruikt voor vrij zwemmen. Zwembaden Aquarijn en De Veur worden relatief vaak gebruikt voor verenigingsactiviteiten. De belangrijkste reden voor een bezoek aan een zwembad buiten Waddinxveen zijn de aanwezige baden. Mogelijk nieuw zwembad Waddinxveen Men zou het liefste een buitenbad met speel-/ligweide en een recreatiebad terugzien in een mogelijk nieuw zwembad in Waddinxveen (voor Waddinxveense inwoners beide 54%). Uit een uitsplitsing naar leeftijd blijkt dat voor met name 40-plussers een buitenbad de grootste wens is en voor 20 tot 40-jarigen een recreatiebad. Kinderen en jongeren wensen vooral een glijbaan en stroomversnelling. De meerderheid van de respondenten (meer dan 80%) wil maximaal 20 minuten reizen voor het bezoek aan een zwembad voor alle verschillende activiteiten. Voor zwemlessen voor kinderen wil men het minst lang reizen: 60% wil maximaal 10 minuten reizen.
Voor vrij zwemmen en verenigingsactiviteiten is men bereid het langst te reizen. Als er in de toekomst geen zwembad meer in Waddinxveen is, geeft 51% van de Waddinxveense gebruikers aan in dat geval te stoppen met zwemmen. 42% gaat in een ander zwembad zwemmen, maar minder vaak dan nu. Verder zal 46% van de kinderen naar een ander zwembad gaan voor zwemles. Zij krijgen dan echter minder vaak zwemles dan nu. Van de volwassenen die zwemles volgen in Gouwebad De Sniep zegt 55% daarmee te stoppen als het zwembad verdwijnt.
6
Inleiding
7
1.1 Onderzoeksopzet
Gemeente Waddinxveen
In opdracht van gemeente Waddinxveen heeft Moventem een onderzoek over het zwembad van de gemeente uitgevoerd. Door middel van een vragenlijst is input van inwoners van de gemeente en de omliggende gemeenten opgehaald. Het onderzoek is uitgestuurd via Waddinxveen Denkt Mee en via een open link die via verschillende kanalen is gecommuniceerd. De inwoners hebben de mogelijkheid gehad om de vragenlijst in te vullen tussen 9 en 23 juni 2021. In totaal hebben 1.903 inwoners de vragenlijst volledig ingevuld. 1.651 daarvan wonen in de gemeente Waddinxveen en 252 wonen in de omgeving. Met het aantal respondenten kunnen met een betrouwbaarheid van 95% en een foutmarge van 2,33% uitspraken worden gedaan over de totale populatie in Waddinxveen. De resultaten van dit onderzoek worden in het voorliggende document beschreven middels diagrammen en tabellen. Door routes in de vragenlijst en vragen waarbij meerdere antwoorden mogelijk zijn, kan het voorkomen dat het aantal respondenten en/of het aantal antwoorden niet overal gelijk is in deze rapportage. Om deze redenen wordt ter volledigheid bij de resultaten aangeven hoeveel respondenten (‘n’) de betreffende vraag hebben beantwoord. Door afrondingsverschillen telt niet alles op tot 100%. Bij sommige vragen konden respondenten meerdere antwoorden geven. Het totale percentage komt dan hoger dan 100% te liggen.
In bijlage 1 van deze rapportage staan de achtergrondgegevens van de respondenten weergegeven. Deze bijlage is aan het einde van deze rapportage te vinden. In bijlage 2 van deze rapportage wordt nader ingegaan op de betrouwbaarheid, nauwkeurigheid en representativiteit van de resultaten. Deze bijlage is aan het einde van deze rapportage te vinden. Er is een aantal open vragen gesteld aan de respondenten. Alle open antwoorden worden getoond in ‘Bijlagenboek bij Rapportage Visie zwembad’.
8
Resultaten
9
Gemeente Waddinxveen
2.1 Huidig gebruik Gouwebad De Sniep Voor welke activiteiten bezoekt u Gouwebad De Sniep? Meer antwoorden mogelijk
71% 77% 72%
Vrij zwemmen Banen zwemmen
33%
Zwemlessen (voor mijn kind of kinderen)
33% 33% 33%
Doelgroepactiviteiten
30% 36% 31% 12% 21% 14%
Verenigingsactiviteiten Zwemlessen (voor volwassenen)
5% 2% 4%
Anders, namelijk:
3% 3% 3%
Ik bezoek Gouwebad De Sniep niet
51% 48%
Woont in Waddinxveen (n=1.651) Buiten Waddinxveen (n=252) Totaal (n=1.903)
10% 4% 9%
Gouwebad De Sniep wordt voornamelijk bezocht voor vrij zwemmen. Ook wordt het zwembad veel gebruikt voor banen zwemmen, dit betreffen voornamelijk inwoners uit Waddinxveen zelf. Op doelgroep- en verenigingsactiviteiten komen relatief veel inwoners van buiten de gemeente af.
10
Gemeente Waddinxveen
2.1 Huidig gebruik Gouwebad De Sniep Voor welke activiteiten bezoekt u Gouwebad De Sniep? Meer antwoorden mogelijk
Vrij zwemmen 53% 26% Banen zwemmen 13% Zwemlessen (voor mijn kind of kinderen)
16% 13% 6%
Doelgroepactiviteiten
Verenigingsactiviteiten
Zwemlessen (voor volwassenen)
Anders, namelijk:
Ik bezoek Gouwebad De Sniep niet
25% 19% 24% 26% 15% 11% 23% 14% 8% 5% 5% 4% 2% 3% 6% 3% 2% 1% 2% 2% 4% 0% 9% 3% 5% 11% 15%
63%
90% 79% 87% 84%
54% 41% 42% 56% 50% 45% 39% 41% 49%
65% <20 jaar (n=38) 20 - 30 jaar (n=287) 30 - 40 jaar (n=665) 40 - 50 jaar (n=414) 50 - 60 jaar (n=234) 60+ jaar (n=263)
Alle leeftijdsgroepen bezoeken het zwembad vooral voor vrij zwemmen. Respondenten tussen de 30 en 40 jaar gaan relatief vaak naar het zwembad vanwege zwemlessen voor kinderen en doelgroepactiviteiten.
11
Gemeente Waddinxveen
2.1 Huidig gebruik Gouwebad De Sniep Hoe vaak bezoekt u Gouwebad De Sniep gemiddeld? (n=1.772)
Minder dan 1 keer per maand
Hoe reist u meestal naar Gouwebad De Sniep? (n=1.772) Meer antwoorden mogelijk Met de (brom)fiets
30%
1 of 2 keer per maand
67%
Met de auto
21%
52%
Lopend 3 of 4 keer per maand
20%
25%
5 of 6 keer per maand
Met het openbaar vervoer
0%
Met de taxi
0%
Anders, namelijk:
0%
13%
Vaker dan 6 keer per maand, namelijk:
10%
Vrij zwemmen (n=1.484)
34%
24%
22%
Banen zwemmen (n=903)
24%
21%
27%
Zwemlessen (voor mijn kind of kinderen) (n=824)
23%
23%
30%
Doelgroepactiviteiten (n=650)
19%
22%
Verenigingsactiviteiten (n=275)
11%
Zwemlessen (voor volwassenen) (n=73)
14%
21%
< 1 x p.m.
1 of 2 x p.m.
11%
25%
12% 14%
8% 13%
17%
7%
33%
19%
8%
18%
36%
32% 3 of 4 x p.m.
22%
10%
5 of 6 x p.m.
> 6 x p.m.
70% van de bezoekers van Gouwebad De Sniep bezoekt het zwembad minimaal eenmaal per maand. Voor verenigingsactiviteiten gaat men het vaakst naar het zwembad en voor vrij zwemmen het minst vaak. Men gebruikt voornamelijk de fiets om naar het zwembad te reizen.
12
2.1 Huidig gebruik Gouwebad De Sniep
Gemeente Waddinxveen
Ervaart u knelpunten bij het gebruik van Gouwebad De Sniep? (n=1.772)
Ja, namelijk: 14%
Nee 86%
14% van de bezoekers ervaart knelpunten bij het gebruik van Gouwebad De Sniep. Toelichtingen op deze vraag zijn weergegeven in het bijlagenboek. De meest voorkomende antwoorden gaan over het gebrek aan een goed buitenbad en de beperkte ruimte binnen.
13
Gemeente Waddinxveen
2.1 Huidig gebruik Gouwebad De Sniep Hoe tevreden bent u over de volgende onderdelen van Gouwebad De Sniep: (n=1.772)
Zwembad algemeen
17%
66%
Bereikbaarheid
56%
Fysieke toegankelijkheid
25% 62%
Hygiëne
14%
59%
De baden
13%
Openingstijden
11%
10%
49%
Prijs
5%
Heel tevreden
15%
38%
Tevreden
Neutraal
11%
1% 0%
26%
9%
1% 2%
8% 1% 1%
Heel ontevreden
4%0%
6% 1%
41% Ontevreden
23%
25%
37%
1% 0% 4%0% 0%
31%
30%
1% 0% 2%
8%
22%
51% 52%
8%
10%
52%
7%
Horeca
2% 0% 0%
62%
13%
Activiteitenaanbod
3% 0% 0%
41%
Watertemperatuur
Kleedkamers/-hokjes
14%
12%
17% 14%
1% 2%
Niet van toepassing / geen mening
De algemene tevredenheid over Gouwebad De Sniep is hoog. 83% is (heel) tevreden. Met name de bereikbaarheid en de fysieke toegankelijkheid worden goed beoordeeld. De horeca en de prijs worden minder positief beoordeeld, al heeft een groot deel van de respondenten (17%) geen mening over de horeca. Het is waarschijnlijk dat deze groep daar geen gebruik van heeft gemaakt.
14
Gemeente Waddinxveen
2.1 Huidig gebruik Gouwebad De Sniep
Welke voordelen heeft Gouwebad de Sniep voor u in vergelijking met andere zwembaden in de omgeving?
98%
Bereikbaarheid/reisafstand
80% 95% 39% 46% 40%
Aanwezige baden
29% 32% 29%
Activiteitenaanbod
Openingstijden
23% 17% 22%
Watertemperatuur
19% 20% 19%
Prijzen
18% 17% 18%
Hygiëne
14% 8% 13%
Horeca
13% 12% 13%
Anders, namelijk:
4% 11% 5%
Woont in Waddinxveen (n=1.531) Buiten Waddinxveen (n=241) Totaal (n=1.772)
Vooral voor inwoners uit Waddinxveen is de bereikbaarheid en afstand het grootste voordeel ten opzichte van andere zwembaden in de omgeving.
15
Gemeente Waddinxveen
2.2 Huidig gebruik zwembaden buiten de gemeente Welke zwembaden buiten Waddinxveen bezoekt u wel eens? 21% 23% 19% 27% 20%
De Hoorn (Alphen aan den Rijn) Groenhovenbad (Gouda) De Kuil (Bodegraven) De Hazelaar (Hazerswoude-Dorp) De Fuut (Reeuwijk) De Loete (Haastrecht) Aquarijn (Alphen aan den Rijn) Het Keerpunt (Zoetermeer) De Veur (Zoetermeer) De Driesprong (Zoetermeer) Polderbad (Nieuwerkerk aan den IJssel) De Zuidplas (Moordrecht) Prins Willem-Alexanderbad (Koudekerk aan den Rijn) De Baan (Gouderak) Anders, namelijk: Ik bezoek geen zwembaden buiten Waddinxveen
10% 11%
35%
21%
7% 17% 8% 7% 11% 8% 6% 10% 6% 4% 6% 4% 3% 6% 3% 2% 7% 3% 2% 3% 3% 2% 6% 3% 1% 2% 1% 1% 1% 1% 1% 1% 1% 7% 13% 8%
Woont in Waddinxveen (n=1.651) Buiten Waddinxveen (n=252) Totaal (n=1.903)
21%
51% 47%
Ongeveer de helft van de inwoners uit Waddinxveen bezoekt wel eens een zwembad buiten de omgeving. 21% gaat wel eens naar De Hoom in Alphen aan den Rijn en 19% bezoekt Groenhovenbad in Gouda.
16
Gemeente Waddinxveen
2.2 Huidig gebruik zwembaden buiten de gemeente Hoe vaak bezoekt u...
De Hoorn (Alphen aan den Rijn) (n=488)
91%
Groenhovenbad (Gouda) (n=422)
6% 3% 1%
73%
16%
6% 5%
De Kuil (Bodegraven) (n=231)
85%
De Hazelaar (Hazerswoude-Dorp) (n=176)
87%
8% 2%3%
De Fuut (Reeuwijk) (n=158)
84%
11% 1%4%
De Loete (Haastrecht) (n=126)
92%
Aquarijn (Alphen aan den Rijn) (n=78)
11%
79%
De Veur (Zoetermeer) (n=61)
79%
De Driesprong (Zoetermeer) (n=58)
79%
Polderbad (Nieuwerkerk aan den IJssel) (n=57)
14%
7%
8%
13% 5%
85% 61%
6% 2%
5%2% 1%
73%
Het Keerpunt (Zoetermeer) (n=64)
De Zuidplas (Moordrecht) (n=34)
6%
4%
2% 6%
6% 3%
8%
7%
6%
9%
28%
7%
De Baan (Gouderak) (n=27)
90%
8%
Prins Willem-Alexanderbad (Koudekerk aan den Rijn) (n=14)
90%
10%
Minder dan 1 keer per maand
1 of 2 keer per maand
3 of 4 keer per maand
Meer dan 4 keer per maand
Aan de respondenten die de verschillende zwembaden bezoeken is gevraagd hoe vaak zij daar heen gaan. Het grootste deel bezoekt deze zwembaden minder dan één keer per maand.
17
Gemeente Waddinxveen
2.2 Huidig gebruik zwembaden buiten de gemeente
Voor welke activiteiten bezoekt u… (meer antwoorden mogelijk)
De Groenho De De Aqua Het De Drie De Kuil De Fuut De Veur Hoorn venbad Hazelaar Loete rijn Keerpunt sprong (n=231) (n=158) (n=61) (n=488) (n=422) (n=176) (n=126) (n=78) (n=64) (n=58)
Prins Polder De De Willem bad Zuidplas Baan Alexander (n=57) (n=34) (n=27) bad (n=14)
Vrij zwemmen
84%
51%
62%
87%
82%
85%
46%
76%
13%
48%
41%
36%
63%
23%
Banen zwemmen
16%
38%
17%
14%
17%
9%
17%
22%
31%
19%
31%
33%
11%
14%
Doelgroepactiviteiten
7%
12%
7%
3%
2%
0%
8%
3%
19%
13%
6%
10%
0%
0%
Verenigingsactiviteiten
4%
10%
13%
1%
0%
2%
42%
5%
42%
4%
28%
4%
0%
45%
Zwemlessen
2%
7%
7%
0%
0%
0%
7%
16%
8%
15%
4%
23%
6%
0%
Anders namelijk:
3%
6%
15%
8%
12%
22%
7%
3%
7%
12%
8%
2%
22%
19%
Ook de zwembaden buiten de gemeente worden voornamelijk gebruikt voor vrij zwemmen. Zwembaden Aquarijn en De Veur worden relatief vaak gebruikt voor verenigingsactiviteiten.
18
Gemeente Waddinxveen
2.2 Huidig gebruik zwembaden buiten de gemeente
Wat is de belangrijkste reden voor uw bezoek aan…
De Groenho De De Aqua Het De Drie De Kuil De Fuut De Veur Hoorn venbad Hazelaar Loete rijn Keerpunt sprong (n=231) (n=158) (n=61) (n=488) (n=422) (n=176) (n=126) (n=78) (n=64) (n=58)
Prins Polder De De Willem bad Zuidplas Baan Alexander (n=57) (n=34) (n=27) bad (n=14)
Aanwezige baden
67%
42%
49%
46%
49%
52%
45%
63%
19%
36%
25%
22%
32%
29%
Bereikbaarheid/ reisafstand
13%
26%
14%
26%
26%
16%
17%
25%
16%
14%
25%
26%
13%
0%
Activiteitenaanbod
13%
17%
18%
8%
6%
7%
19%
17%
31%
24%
14%
16%
11%
10%
Openingstijden
21%
24%
15%
8%
16%
18%
9%
7%
8%
11%
24%
20%
16%
0%
Prijzen
11%
9%
12%
23%
19%
13%
13%
11%
3%
1%
10%
6%
13%
11%
Watertemperatuur
7%
6%
8%
3%
5%
4%
11%
3%
3%
1%
2%
5%
0%
0%
Hygiëne
7%
7%
4%
3%
5%
4%
10%
9%
3%
2%
3%
8%
6%
0%
Horeca
7%
4%
8%
2%
3%
3%
10%
7%
4%
4%
3%
8%
0%
0%
Anders, namelijk:
22%
27%
29%
39%
37%
48%
40%
25%
42%
41%
34%
30%
51%
58%
De belangrijkste reden voor een bezoek aan een zwembad buiten Waddinxveen zijn de aanwezige baden. Bij “Anders, namelijk” worden vooral wedstrijden en afwisseling genoemd.
19
2.3 Mogelijk nieuw zwembad Waddinxveen
Gemeente Waddinxveen
Wat zou u het liefste terugzien in een mogelijk nieuw zwembad in Waddinxveen? Maximaal 3 antwoorden mogelijk Buitenbad met speel-/ligweide
39%
Recreatiebad 25 meter wedstrijdbad 50 meter wedstrijdbad Glijbaan Instructiebad/doelgroepenbad Stroomversnelling/wildwaterbaan Peuterbad Spraypark/waterspeeltuin Horeca Whirlpool Verenigingsruimte Tribune Sauna/stoomcabine Anders, namelijk: Weet ik niet/ geen mening
28% 26% 28% 27% 15% 25% 22% 30% 23% 19% 13% 18% 14% 22% 15% 12% 15% 13% 12% 20% 13% 11% 8% 11% 5% 8% 6% 5% 11% 6% 5% 9% 5% 3% 4% 4% 4% 7% 4% 3% 2% 3%
54% 52% 54% 58% 55%
Men zou het liefste een buitenbad met speel/ligweide en een recreatiebad terugzien in een mogelijk nieuw zwembad in Waddinxveen. Op de volgende pagina staan de resultaten uitgesplitst naar leeftijd. Daaruit blijkt dat alle leeftijdsgroepen een buitenbad en recreatiebad vaak noemen, maar met name voor 40-plussers blijkt een buitenbad de grootste wens en voor 20 tot 40jarigen een recreatiebad. Kinderen en jongeren wensen vooral een glijbaan en stroomversnelling. c
Woont in Waddinxveen (n=1.651) Buiten Waddinxveen (n=252) Totaal (n=1.903)
20
Gemeente Waddinxveen
2.3 Mogelijk nieuw zwembad Waddinxveen Wat zou u het liefste terugzien in een mogelijk nieuw zwembad in Waddinxveen? Maximaal 3 antwoorden mogelijk 36% 42% 49%
Buitenbad met speel-/ligweide
51%
39% Recreatiebad 11% 25 meter wedstrijdbad
20% 20% 26%
53% 64% 60% 50% 51%
Glijbaan 6% 0% Instructiebad/doelgroepenbad
Stroomversnelling/wildwaterbaan 5% 3%
3% 5%
14%
15% 14% 13% 21% 25%
19% 21% 14%
6% 4% Horeca
Verenigingsruimte
29% 37% 34%
24% 20% 18% 12%
Spraypark/waterspeeltuin
Whirlpool
40% 34%
24% 26% 15% 22% 29% 31%
50 meter wedstrijdbad
Peuterbad
63% 62%
64% Tribune
Sauna/stoomcabine 42% Anders, namelijk:
Weet ik niet/ geen mening
16% 17% 12%
11% 10% 6% 8% 13% 14% 11% 11% 4% 2% 4% 5% 13% 8% 3% 6% 6% 5% 12% 5% 3% 5% 6% 6% 16% 5% 3% 3% 3% 2% 3% 3% 5% 6% 4% 4% 0% 2% 1% 2% 2% 5%
29%
<20 (n=38) 20 - 30 (n=287) 30 - 40 (n=665)
40 - 50 (n=414) 50 - 60 (n=234) 60+ (n=263)
21
Gemeente Waddinxveen
2.3 Mogelijk nieuw zwembad Waddinxveen Wat zou u het liefste terugzien in een mogelijk nieuw zwembad in Waddinxveen?
20 tot 40 jaar (n=759)
40 jaar en ouder (n=911)
47%
63%
Buitenbad met speel/ligweide
Buitenbad met speel-/ligweide 46%
57%
62% Recreatiebad
62% Recreatiebad
55%
Vrij zwemmen
Banen zwemmen
52%
Vrij zwemmen
Banen zwemmen
Respondenten in de leeftijd van 20 tot 40 jaar die het zwembad bezoeken om banen te zwemmen wensen vooral een recreatiebad. De groep vanaf 40 jaar wenst echter juist het liefst een buitenbad. Hierbij dienen we de opmerking te plaatsen dat het mogelijk is dat respondenten van beide groepen deel uitmaken en het zwembad bezoeken voor zowel recreatief als banen zwemmen. De vraag “Wat zou u het liefste terugzien in een mogelijk nieuw zwembad in Waddinxveen?” is in zijn algemeenheid gesteld.
22
Gemeente Waddinxveen
2.3 Mogelijk nieuw zwembad Waddinxveen Hoe lang wilt u maximaal reizen voor een bezoek aan een zwembad voor... (exclusief respondenten die er géén gebruik van maken)
vrij zwemmen (n=1.484)
40%
banen zwemmen (n=902)
44%
12%
52%
zwemlessen (voor uw kind of kinderen) (n=820)
41%
60%
49%
verenigingsactiviteiten (n=274)
50%
35%
zwemlessen (voor volwassenen) (n=71)
50%
36%
0 tot 10 minuten
11 tot 20 minuten
21 tot 30 minuten
5%2%
35%
doelgroepactiviteiten (n=650)
3%
4%1%
45%
5%1%
9%
9%
7%
5%
Meer dan 30 minuten
De meerderheid van de respondenten (meer dan 80%) wil maximaal 20 minuten reizen voor het bezoek aan een zwembad voor verschillende activiteiten. Voor zwemlessen voor kinderen wil men het minst lang reizen: 60% wil maximaal 10 minuten reizen. Voor vrij zwemmen en verenigingsactiviteiten is men bereid het langst te reizen.
23
2.3 Mogelijk nieuw zwembad Waddinxveen
Gemeente Waddinxveen
Als er in de toekomst geen zwembad meer in Waddinxveen is: (respondenten die wel eens in Waddinxveen zwemmen)
51% Stop ik met zwemmen
25% 47%
42% Ga/blijf ik in een ander zwembad zwemmen, maar minder vaak dan nu
Woont in Waddinxveen (n=1.512) 53%
43%
Buiten Waddinxveen (n=240) Totaal (n=1.752)
7% Ga/blijf ik in een ander zwembad zwemmen, even vaak als nu
23% 10%
Als er in de toekomst geen zwembad meer in Waddinxveen is, geeft 51% van de Waddinxveense gebruikers aan te stoppen met zwemmen. 42% gaat in een ander zwembad zwemmen, maar minder vaak dan nu.
24
Gemeente Waddinxveen
2.3 Mogelijk nieuw zwembad Waddinxveen
Als er in de toekomst geen zwembad meer in Waddinxveen is: (n=73)
Als er in de toekomst geen zwembad meer in Waddinxveen is…
Stopt mijn kind met zwemles
29%
Stop ik met zwemles
28%
Neem ik in een ander zwembad zwemles, maar minder vaak dan nu
55%
19% 37%
46%
Krijgt mijn kind in een ander zwembad zwemles, maar minder vaak dan nu
37% 45%
Neem ik in een ander zwembad zwemles, even vaak als nu
8%
25% Krijgt mijn kind in een ander zwembad zwemles, even vaak als nu
43%
27%
Woont in Waddinxveen (n=741)
Buiten Waddinxveen (n=83)
Totaal (n=824)
Als het zwembad uit Waddinxveen verdwijnt, dan zal 46% van de kinderen naar een ander zwembad gaan voor zwemles. Zij krijgen dan echter minder vaak zwemles dan nu. Van de volwassenen die zwemles volgen in Gouwebad De Sniep zegt 55% daarmee te stoppen als het zwembad verdwijnt.
25
Bijlagen
26
Gemeente Waddinxveen
Bijlage l - Achtergrondvariabelen Leeftijd (n=1.903)
<20 jaar
Woonplaats (n=1.903)
2%
Waddinxveen
20 - 30 jaar
15%
30 - 40 jaar 22%
50 - 60 jaar
70+ jaar
Boskoop
6%
Gouda
3%
Zoetermeer
1%
Moerkapelle
1%
Overig
3%
35%
40 - 50 jaar
60 - 70 jaar
87%
12% 9%
5%
Binnen dit onderzoek zijn de resultaten van respondenten uit Waddinxveen gewogen naar leeftijd. Hiermee zijn de resultaten gecorrigeerd om de mogelijke invloed van de niet geheel representatieve steekproef weg te nemen. Op deze en de volgende pagina staan ongewogen resultaten. De rest van de rapportage bevat gewogen resultaten. Meer informatie over de weging staat in bijlage 2 weergegeven.
27
Bijlage ll - Onderzoeksverantwoording
Gemeente Waddinxveen
Betrouwbaarheid en nauwkeurigheid Elke steekproef geeft afwijkingen ten opzichte van de werkelijkheid, maar de uitkomsten moeten een zo goed mogelijk beeld geven van de populatie. In kwantitatief onderzoek is het gebruikelijk om te spreken van een statistisch betrouwbaar verschil, als de afwijking zo groot is dat deze niet door toeval wordt veroorzaakt. Het betrouwbaarheidsniveau is gedefinieerd als 1 (100%) minus het significantieniveau. Het is gangbaar uit te gaan van een significantieniveau van 5%. Dan is er sprake van een betrouwbaarheidsniveau van 95%. Dat wil zeggen dat, als het onderzoek op dezelfde wijze en op hetzelfde moment zou worden herhaald, de uitkomsten in 95% van de gevallen hetzelfde beeld zouden geven. De nauwkeurigheid (uitgedrukt in foutmarge) geeft het gebied van waarden aan, waarbinnen de werkelijke waarde in de populatie ligt. Een foutmarge van bijvoorbeeld 5%, betekent dat de werkelijke waarde van de totale populatie 5% hoger of lager kan liggen dan de waarde van de steekproef. Concreet: indien een onderzoeksuitkomst van de steekproef aangeeft dat 50% van de respondenten een rapportcijfer 8 geeft voor een bepaald aspect, dan ligt dit percentage in werkelijkheid maximaal 5% boven of 5% onder deze 50%, ofwel tussen de 45% en 55%. Een foutmarge van 5% is gangbaar en algemeen geaccepteerd bij (statistisch) kwantitatief onderzoek.
Met het omvangrijke aantal respondenten dat heeft deelgenomen (1.903, waarvan 1.651 uit Waddinxveen ) kunnen met 95% betrouwbaarheid en 2,33% nauwkeurigheid uitspraken worden gedaan op een algemeen niveau. De hoge betrouwbaarheid en nauwkeurigheid maken de data geschikt voor verdere analyses. Weging Binnen dit onderzoek zijn de resultaten voor Waddinxveen gewogen naar leeftijd. Hiermee zijn de resultaten gecorrigeerd om de mogelijke invloed van de niet geheel representatieve steekproef weg te nemen. Dit is een gangbare werkwijze in statistisch kwantitatief onderzoek. Personen in ondervertegenwoordigde groepen krijgen een gewicht groter dan 1 en tellen relatief zwaarder mee in het totaalresultaat, personen in groepen met een oververtegenwoordiging krijgen een gewicht kleiner dan 1. Vanwege de ondervertegenwoordiging van respondenten van 70 jaar of ouder, krijgt een respondent uit deze groep bijvoorbeeld weegfactor 3,4 en een respondent tussen de 30 en 40 jaar (die oververtegenwoordigd is) weegfactor 0,44. Weegfactoren mogen niet te groot zijn (een groep in een steekproef met een aandeel van bijvoorbeeld 5%, kan niet worden ‘opgeblazen’tot 50%). Doorgaans wordt een maximale weegfactor van 3 gehanteerd.
Door de weging zijn de resultaten voor Waddinxveen representatief over leeftijd.
28