Bijlage 2. Parkeren en verkeersstromen Passagegebied 29112021
Tekst van het document
Notitie Aan: Van: Datum: Kopie: Ons kenmerk: Classificatie: Goedgekeurd door: Onderwerp:
HaskoningDHV Nederland B.V. Mobility & Infrastructure Marc Bonekamp Rick Luimes 29 november 2021 Jewan van Oostrum BI1190MINT2111041258 Projectgerelateerd Wiandy Balster Parkeren en verkeersstromen Passagegebied
Inleiding In het Passagegebied is een herontwikkeling voorzien. Er worden nieuwe woningen gerealiseerd en de openbare ruimte wordt opnieuw vormgegeven. Daarnaast blijven de huidige functies in het Passagegebied gehandhaafd. Hiermee wordt invulling gegeven aan de gewenste kwaliteitsimpuls van het gebied. De herontwikkeling heeft gevolgen voor onder andere de parkeersituatie en de verkeersafwikkeling. In deze notitie worden deze twee aspecten behandeld. De herontwikkeling gaat op dit moment uit van 147 nieuwe woningen en 300m2 nieuwe commerciële ruimte. Deze worden verdeeld over vier ontwikkellocaties, zie figuur 2: - Kavel 7: 72 woningen en 100m2 commerciële ruimte - Kavel 8: 43 woningen - Kavel 9: 9 woningen - C1000: 22 woningen en 200 m3 commerciële ruimte - 1 woning aan de Stationsstraat (niet op figuur 2) Diverse uitgangpunten in deze notitie zijn gebaseerd op het ambitiedocument ‘Passage Ambities’ (d.d. 29 november 2021). Zoals het aantal te ontwikkelen woningen en het aantal parkeerplaatsen. Dit ambitiedocument is een kaderstellend en richtinggevend document en wordt nog in meer detail uitgewerkt. Het aantal of type te ontwikkelen woningen en/of de te realiseren hoeveelheid parkeerplaatsen in de openbare ruimte kunnen nog wijzigen. Deze wijzigingen hebben mogelijk effect op de in deze notitie genoemde cijfers en conclusies.
Ook voorziet het ambitiedocument nog niet in detailuitwerkingen, zoals de locaties en hoeveelheden gehandicaptenparkeerplaatsen. Parkeersituatie De nieuwe ontwikkelingen in het Passagegebied zorgen voor een toename in de vraag naar parkeerplaatsen. In de huidige situatie is er een aantal parkeerterreinen in het Passagegebied dat op verschillende locaties aansluit op het omliggende wegennet. Met de herontwikkeling verandert de grootte en de ontsluiting van de parkeerterreinen. In het ambitiedocument is een schets opgenomen over het aantal parkeerplaatsen en de ontsluiting ervan. Het uitgangspunt moet zijn dat er voldoende parkeerplaatsen zijn voor de bestaande functies en de nieuwe ontwikkelingen.
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
1/17
Wijzigingen in parkeerlocaties en ontsluiting Door de herontwikkeling verandert de situatie voor het parkeren: de situering van de parkeerterreinen en het aantal parkeerplaatsen. Huidige parkeersituatie In het Passagegebied zijn op dit moment drie openbare parkeerterreinen op maaiveld. Zie figuur 1. Het gaat in totaal om 187 plekken: Een hoog- en een laaggelegen deel aan de noordzijde dat ontsluit op de Juliana van Stolberglaan. Het gaat om 108 plekken. Drie parkeerkoffers aan de westzijde, die ontsluiten op de kruising bij de spoorwegovergang. Het gaat om 39 plekken. Het parkeerterrein ten zuiden van het fietspad door de Passage dat ontsluit op de Stationsstraat. Het gaat om 40 plekken.
Figuur 1: Huidige drie parkeerterreinen en ontsluiting
Toekomstige parkeersituatie Na de voorziene herontwikkeling van het Passagegebied verandert de parkeersituatie, als onderdeel van de nieuw in te richten openbare ruimte. In het ambitiedocument zijn openbare parkeerplaatsen op maaiveld en parkeerplaatsen in twee parkeergarages voorzien. Ten opzichte van de huidige parkeersituatie zijn er diverse wijzigingen (zie ook figuur 2): De drie parkeerkoffers nabij de spoorwegovergang vervallen. Het parkeerterrein aan de noordzijde wordt anders vormgegeven. Deze parkeerplaatsen ontsluiten op de Beatrixlaan (aansluiting 1) en niet meer op de Juliana van Stolberglaan. Er komt een parkeergarage voor de bewoners van Kavel 7 en C1000 die aansluit op het parkeerterrein aan de noordzijde en dezelfde ontsluiting (aansluiting 1) gebruikt op de Beatrixlaan. De ligging van het parkeerterrein dat ontsluit op de Stationsstraat wijzigt. De ontsluiting wijzigt niet (aansluiting 2).
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
2/17
-
Onder Kavel 9 komt een parkeergarage voor bewoners. Deze ontsluit via een bestaande aansluiting (aansluiting 3) op de Stationsstraat. Er resteert een kleine parkeerkoffer op maaiveld die ontsluit via de bestaande aansluiting op de Juliana van Stolberglaan (aansluiting 4). Deze is bedoeld voor korte bezoeken aan het Passagegebied en wordt voorzien van een passend regime (bijvoorbeeld een parkeerschijfzone, dus met een beperkte maximale parkeertijd).
Figuur 2: Toekomstige situatie: parkeerlocaties en vier aansluitingen
Wijzigingen in parkeervraag De huidige functies en de nieuwe ontwikkelingen in het Passagegebied vragen om een hoeveelheid parkeerplaatsen. De parkeervraag voor de huidige situatie is in beeld gebracht met parkeeronderzoek. De parkeervraag voor de nieuwe ontwikkelingen is bepaald op basis van richtlijnen voor parkeernormen. De maatgevende periode (het moment op de dag met de hoogste parkeervraag) is de werkdagavond. Beide opgeteld zorgt voor het benodigde aantal parkeerplaatsen: de totale parkeervraag. Parkeervraag huidige situatie Om de huidige vraag naar parkeerplaatsen te bepalen, is parkeeronderzoek uitgevoerd in het Passagegebied. Bij dit onderzoek is op verschillende momenten het aantal bezette parkeerplaatsen in beeld gebracht op de parkeerterreinen uit figuur 1. Hiermee wordt duidelijk op welk moment de vraag naar parkeerplaatsen het grootst is en hoeveel die vraag in totaal is. Er is twee keer parkeeronderzoek uitgevoerd: in 2019 (vóór Corona) en in juni 2021. Op verschillende momenten (middag, avond en nacht) is het aantal geparkeerde voertuigen geteld. De beide parkeeronderzoeken laten bijna dezelfde uitkomsten zien. De parkeervraag in het Passagegebied lijkt op basis van deze twee onderzoeken behoorlijk constant. Corona heeft hierop weinig tot geen effect. We hanteren het meest recente parkeeronderzoek.
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
3/17
In tabel 1 is de huidige parkeervraag weergegeven. De huidige parkeervraag bestaat uit een deel voor de bestaande woningen en een deel voor de bestaande andere functies die parkeren in het Passagegebied, zoals (niet compleet) de fysiotherapeut, de kapsalon en de Poolse supermarkt. Periode
Huidige parkeervraag
Werkdagmiddag
91
Werkdagavond
93
Werkdagnacht
103
Tabel 1: Huidige parkeervraag, uit parkeeronderzoek juni 2021
Tabel 1 laat zien dat de nu aanwezige 187 plekken in het gebied lang niet allemaal nodig zijn. Deze plekken resteren grotendeels nog uit de tijd van het winkelcentrum, toen de vraag naar parkeerplaatsen hoger lag. Parkeervraag nieuwe ontwikkelingen Voor het bepalen van de parkeervraag van de nieuwe ontwikkelingen hebben we richtlijnen voor parkeernormen gebruikt. Dit conform het vigerend parkeerbeleid van de gemeente Waddinxveen. Dit beleid is qua normen gebaseerd op CROW-publicatie 317 ‘Kencijfers parkeren en verkeersgeneratie’ (verschenen in oktober 2012). Hierin is voor elke nieuwe functie (wonen, verschillende typen woningen, detailhandel, commerciële voorzieningen enzovoorts) de hoeveelheid te realiseren parkeerplaatsen (de parkeernorm) te bepalen. We hanteren nu echter de opvolger hiervan; CROW-publicatie 381 ‘Toekomstbestendig parkeren, van parkeerkencijfers naar parkeernormen’ (verschenen in december 2018). Hiermee hanteren we de meest recente inzichten over parkeernormen. Het CROW geeft bij de parkeernormen een bandbreedte op voor het te realiseren aantal parkeerplaatsen. Op basis van gemeentelijk beleid en context van de herontwikkeling wordt een keus gemaakt in een plek op de bandbreedte. Voor het Passagegebied is gekozen voor de minimale plek op de bandbreedte (de laagste parkeernorm). De motivatie hiervoor is: - Het gebied is snel en veilig bereikbaar per trein.
Station Waddinxveen grenst aan de westzijde van het gebied. Hier halteren R-Net-sprinters in hoge frequentie en bussen. Bij het station is voldoende ruimte om de fiets te stallen. Ook zijn hier OV-fietsen te huren. - Het gebied is goed bereikbaar per fiets. Het hoofdfietsnet van Waddinxveen loopt langs en door het gebied. Bovendien is een nieuwe snelfietsroute (Alphen aan den Rijn – Gouda) aan de westzijde van het gebied in voorbereiding. - Op loop- en fietsafstand van het gebied ligt een breed scala aan voorzieningen. In het gebied zelf zijn er onder andere een kerk, supermarkt, tandarts. Een paar honderd meter verder zijn een winkelcentrum en horeca gevestigd. Toekomstige bewoners hebben hiermee op loop- en fietsafstand alle gemakken en voorzieningen voor handen om te voorzien in hun dagelijks functioneren. Met goede fietsvoorzieningen en uiteraard parkeerplaatsen voor diegene die een auto hebben, is een minimale parkeernorm te rechtvaardigen. Niet alle parkeerplaatsen zijn op elk moment van de dag allemaal nodig. Zo zijn bij commerciële en maatschappelijke voorzieningen en detailhandel overdag de meeste parkeerplaatsen nodig. Bij woningen zijn juist in de avond en de nacht de meeste plekken nodig. Openbare parkeerplaatsen kunnen hiermee voor meerdere functies gebruikt worden. Dit heet dubbelgebruik.
Om te bepalen hoeveel parkeerplaatsen er op welk moment van de dag nodig zijn, is een parkeerbalans opgesteld. Zie hiervoor bijlage 1. Het moment waarop de meeste parkeerplaatsen nodig zijn, is de maatgevende periode.
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
4/17
In tabel 2 is op basis van de parkeerbalans de parkeervraag weergegeven voor de nieuwe ontwikkelingen voor de belangrijkste periodes van de dag. Te zien is dat de werkdagavond de maatgevende periode is, met een vraag van 138 plekken.
Periode
Parkeervraag nieuwe ontwikkelingen
Werkdagmiddag
101
Werkdagavond
138*
Werkdagnacht
105
Tabel 2: Parkeervraag voor de nieuwe ontwikkelingen. * in de parkeerbalans staat 137, maar door de garage en het maaiveld beide omhoog af te ronden, wordt het 138.
Totale parkeervraag en totaal voorziene hoeveelheid parkeerplaatsen De totale parkeervraag bestaat uit de parkeervraag van de huidige functies plus de parkeervraag van de nieuwe ontwikkelingen. Zie tabel 3. In de parkeerbalans in bijlage 1 en in tabel 3 is te zien dat de werkdagavond de maatgevende periode is. Dan zijn er in totaal de meeste parkeerplaatsen nodig: 231.
Huidige parkeervraag
Parkeervraag nieuwe ontwikkelingen
Totale parkeervraag
Werkdagmiddag
91
101
192
Werkdagavond
93
138
231
Werkdagnacht
103
105
208
Periode
Tabel 3: Totale parkeervraag
Belangrijk hierbij is dat het parkeerbeleid van de gemeente aangeeft dat openbare parkeerplaatsen maximaal 90% bezet mogen zijn. Hiermee wordt zoekverkeer voorkomen. Daarom zijn er meer dan 231 parkeerplaatsen nodig. In het ambitiedocument zijn 284 plekken geschetst. Dat is meer dan nodig is volgens de parkeernormen en het -beleid. Deze 284 plekken zijn als volgt verdeeld (zie ook figuur 2): 106 openbare plekken op maaiveld ontsluitend op de Beatrixlaan (aansluiting 1), bij 90% bezet: 95 plekken effectief: o 23 voor nieuwe parkeervraag: voor de commerciële ruimte en de bezoekers van de woningen op Kavel 7 en C1000. o 68 voor bestaande parkeervraag (73%). o 4 plekken niet bestemd. 94 plekken in een parkeergarage: voor de bewoners van Kavel 7 en C1000, ontsluitend op de Beatrixlaan (aansluiting 1). Hierbij gaan we uit van één plek per woning. 68 openbare plekken op maaiveld, ontsluitend op de Stationsstraat (aansluiting 2), bij 90% bezet: 61 plekken effectief: o 32 voor nieuwe parkeervraag: voor bewoners en bezoekers van Kavel 8 en bezoekers van de woningen op Kavel 9. o 25 voor bestaande parkeervraag (27%). o 4 plekken niet bestemd. 9 plekken in een parkeergarage: voor de bewoners van Kavel 9, ontsluitend op de Stationsstraat (aansluiting 3). Hierbij gaan we uit van één plek per woning.
7 openbare plekken, ontsluitend op de Juliana van Stolberglaan (aansluiting 4), bij 90% bezet: 6 plekken effectief.
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
5/17
De huidige parkeervraag van 93 plekken is verdeeld over de twee parkeerterreinen op basis van beschikbaarheid van plekken. Er is in de schetsen in het ambitiedocument een kleine buffer van 4 plekken per parkeerterrein. Ook de 6 plekken ontsluitend op de Juliana van Stolberglaan zijn niet nodig. Hiermee kan worden geconcludeerd dat op basis van het Ambitiedocument ruim wordt voorzien in de totale parkeervraag na herontwikkeling van het Passagegebied. Ter illustratie: zoals in de parkeerbalans te zien is (zie fragment in figuur 3), zijn volgens de parkeernorm voor de bewoners van Kavel 7 in totaal 61.8 (18+6+37.8) parkeerplaatsen in de parkeergarage nodig, afgerond 62 (gemiddeld 0.86 per woning). Maar we kiezen ervoor om in de parkeergarage één parkeerplaats per woning te realiseren. Voor Kavel 7 zijn dat in totaal 72 plekken, 10 meer dan de norm. Deze parkeergarage bestaat uit 94 plekken: deze 72 plekken en 22 plekken voor de 22 woningen op de C1000-ontwikkelloactie.
Figuur 3: Fragment uit parkeerbalans
Laadpalen Een nog te bepalen aantal openbare parkeerplaatsen zal geschikt moeten zijn voor het opladen van elektrische voertuigen. In de verdere uitwerking worden aantallen en locaties bepaald. Gehandicaptenparkeerplaatsen In het Passagegebied zijn nu en na herontwikkeling publieke functies aanwezig. Daarom zal (net als in de huidige situatie) een aantal openbare gehandicaptenparkeerplaatsen aanwezig moeten zijn. De hoeveelheid en de locatie hiervan worden in de nadere uitwerking bepaald. Loopafstanden Het parkeerbeleid van de gemeente geeft maximale loopafstanden tussen parkeerplaats en functie. Bij woningen is dat 100 meter en bij alle overige functies is dat 200 meter. Een indruk van deze afstanden is weergegeven in figuur 4 en 5. In figuur 4 is een cirkel met een straal van 200 meter getrokken om de Poolse supermarkt, aan de oostzijde van het Passagegebied. In figuur 5 is een cirkel getrokken met een straal van 100 meter om het meest westelijke appartementengebouw. Als dit wordt vergeleken met de nu geschetste parkeerterreinen in figuur 2, dan kunnen we constateren dat aan de maximale loopafstanden wordt voldaan. Wel is in de nadere uitwerking aandacht nodig voor voldoende logische voetgangersverbindingen (ook geschikt voor mindervaliden).
Fietsparkeren Naast parkeervoorzieningen voor motorvoertuigen, zijn er ook voldoende en kwalitatief hoogwaardige openbare fietsparkeervoorzieningen nodig. Hiermee wordt onder andere het gebruik van de fiets gestimuleerd. In de verdere uitwerking worden aantallen en locaties bepaald. Deelmobiliteit Het aanbieden van deelmobiliteit kan zorgen voor een lager autobezit een daarmee een lagere vraag naar parkeerplaatsen. De mogelijkheden hiervoor worden in de verdere uitwerking verkend.
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
6/17
Figuur 4: Een cirkel met een straal van 200 meter om de Poolse supermarkt
Figuur 5: Een cirkel met een straal van 100 meter om het meest westelijke appartementengebouw
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
7/17
Verkeersafwikkeling personenauto’s De bestaande functies in het Passagegebied zorgen voor verkeersbewegingen van personenauto’s op de omliggende wegen. Door de nieuwe ontwikkelingen komen er ook nieuwe ritten bij. De totale verkeersgeneratie van het Passagegebied stijgt. Ook worden de parkeervoorzieningen na herontwikkeling anders aangesloten op het omliggende wegennet. Ook hierdoor verandert het aantal ritten op de omliggende wegen, waarbij het uitgangspunt moet zijn dat dit niet leidt tot knelpunten. Verkeersgeneratie Bestaande verkeersgeneratie Om te bepalen hoeveel ritten de huidige functies in het Passagegebied samen genereren, zijn verkeertellingen uitgevoerd op de toegangswegen van de drie parkeerterreinen (zie figuur 1). Deze tellingen zijn uitgevoerd gedurende twee aaneengesloten weken tussen 2 en 16 oktober 2021. Het gaat om het aantal ritten per etmaal voor een gemiddelde werkdag. Op zaterdag en zondag ligt het aantal ritten lager. In tabel 4 is het aantal ritten weergegeven. In totaal gaat het om 1.100 ritten. Parkeerterrein
Aantal ritten, werkdag
Juliana van Stolberglaan
800
Spoorwegovergang
160
Stationsstraat
140
Totaal
1.100
Tabel 4: Aantal ritten op de bestaande parkeerterreinen, afgerond op 10
Nieuwe ontwikkelingen. Het CROW geeft richtlijnen voor de verkeersgeneratie van nieuwe ontwikkelingen. Hierbij wordt (net als bij parkeernormen) onderscheid gemaakt in vele typen woningen, detailhandel en commerciële functies. Op basis van het te realiseren programma en CROW-richtlijnen is de verkeersgeneratie van de nieuwe ontwikkelingen berekend. In tabel 5 zijn deze ritten per ontwikkellocatie weergegeven. In totaal gaat het om 700 ritten per etmaal. Ontwikkellocatie
Aantal ritten, werkdag
Kavel 7
420
Kavel 8
140
Kavel 9
50
C1000
90
Totaal
700
Tabel 5: Aantal ritten per ontwikkellocatie, afgerond op 10
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
8/17
Toekomstige hoeveelheid verkeer bij de vier aansluitingen Opgeteld gaat het om 1.800 ritten voor het Passagegebied, behorend bij de bestaande functies (1.100) en de nieuwe ontwikkelingen (700). Deze ritten verdelen zich over de vier aansluitingen zoals weergegeven in figuur 2. Voor de netto-toename worden de nu aanwezige ritten op sommige aansluitingen in mindering gebracht. Zie ook tabel 6: Aansluiting 1: Nieuwe toegang Beatrixlaan Deze toegang verwerkt de ritten gerelateerd aan Kavel 7: 420 ritten C1000: 90 ritten Bestaande ritten. Het gaat om 73% van de bestaande ritten, want op het parkeerterrein is ook ruimte voor 73% van de bestaande parkeervraag: 800 ritten (1100*0.73) Totaal: 1.310 ritten Aansluitingen 2 en 3: Bestaande toegang Stationsstraat Door de beperkte onderlinge afstand worden deze twee aansluiting samen beschouwd. Deze toegangen verwerken de ritten gerelateerd aan: Kavel 8: 140 ritten Kavel 9: 50 ritten Bestaande ritten. Het gaat om 27% van de bestaande ritten, want op het parkeerterrein is ook ruimte voor 27% van de bestaande parkeervraag: 300 ritten (1100*0.27) Totaal 490 ritten. Op dit moment zijn er 140 ritten op deze toegangen: een netto-toename van 350 ritten. De bestaande aansluiting 3 ontsluit in de huidige situatie een aantal niet openbare parkeerplaatsen. De hoeveelheid ritten hierbij is daarom niet meegenomen.
Aansluiting 4: Bestaande toegang Juliana van Stolberglaan Deze toegang ontsluit nu een groot parkeerterrein. Er gaan 800 ritten overheen. In de nieuwe situatie resteert hier een klein terrein met 7 plekken. De hoeveelheid ritten behorend bij deze 7 plekken zijn niet meegenomen in de berekening. Een netto afname van 800 ritten + een gering aantal ritten. Bestaande toegang spoorwegovergang. De drie parkeerkoffers die hier nu ontsluiten vervallen. Een netto afname van 160 ritten.
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
9/17
Aansluiting 1
Aansluitingen 2 en 3
Aansluiting 4
420
-
-
Kavel 8
140
-
Kavel 9
50
-
Kavel 7
Parkeerkoffers Spoorwegovergang
C1000
90
-
Huidige functies
800
300
0
0
Totaal
1.310
490
0
0
Bestaande ritten
0
140
800
160
Netto verschil
1.310
350
-800
-160
Tabel 6: Veranderingen in ritten voor de bestaande en nieuwe aansluitingen
Verkeersstromen rond het Passagegebied De ontwikkelingen en de veranderingen in de grootte en ontsluiting van parkeervoorzieningen zorgen voor meer verkeer en andere verkeersstromen rond het Passagegebied. Om te beoordelen of de wegen rond het Passagegebied de toekomstige hoeveelheid verkeer kunnen afwikkelen, zijn tussen 2 en 16 oktober 2021 op diverse wegen verkeerstellingen gedaan (zie beschrijving verderop en figuur 9). Deze tellingen geven een objectief beeld van de huidige hoeveelheid verkeer. Samen met de toekomstige hoeveelheid verkeer bij de vier aansluitingen en de verwachte routes van dit verkeer worden de totaal te verwachten toekomstige verkeersstromen inzichtelijk. De meeste wegen rond het Passagegebied zijn 30 km/h-wegen, zogenaamde erftoegangswegen. Een grove vuistregel is dat dit type weg een maximale intensiteit van 4.000 à 5.000 motorvoertuigen per dag kan verwerken. Echter, de inrichting van 30 km/h-wegen kan behoorlijk verschillen en dit heeft invloed op de maximale intensiteit. Een kwalitatieve beoordeling is daarom nodig. Deze wordt hieronder beschreven.
Hierin zijn de volgende 30 km/h-wegen zijn beschouwd: Beatrixlaan, tussen Stationsplein en Bernhardlaan Beatrixlaan, tussen Bernhardlaan en Willen de Zwijgerlaan Bernhardlaan Stationsplein Stationsstraat, tussen Stationsplein en Kanaalstraat Het verkeer gerelateerd aan het Passagegebied rijdt via aansluitingen 1 (toegangsweg Beatrixlaan) en aansluitingen 2 en 3 (toegangswegen Stationsstraat). Het beperkte aantal ritten via aansluiting 4 (toegangsweg Juliana van Stolbergstraat) zal zich grotendeels niet via de bovengenoemde 30 km/hwegen rijden, maar via de Kanaaldijk, Kerkweg-Oost en Juliana van Stolberglaan. Deze ritten zijn niet beschouwd. Bij de beschouwing is naar een absoluut worst-case situatie gekeken (als alle nieuwe ritten zich over één weg bewegen) en ook naar een meer realistisch scenario (als de nieuwe ritten zich verspreiden over meer wegen). Maar ook dit meer realistische scenario is ongunstig ingeschat. Zo zijn veel van de huidige 1.100 ritten gerelateerd aan de Passage meegeteld in de verkeerstellingen. Deze ritten verdelen zich immers nu ook al over de omliggende wegen. Deze huidige ritten maken ook onderdeel uit van de totaal te verwachten toekomstige verkeersstromen.
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
10/17
Toegangsweg Beatrixlaan De verwachte routes van het verkeer gerelateerd aan de nieuwe toegangsweg Beatrixlaan (aansluiting 1) zijn in blauw weergegeven in figuur 6. De verwachte toename op de omliggende wegen en de beoordeling wordt hieronder beschreven. Beatrixlaan, zuidelijke deel (tussen Bernhardlaan en Stationsplein): De nieuwe toegangsweg op de Beatrixlaan genereert in de toekomstige situatie 1.310 ritten per etmaal. De huidige verkeersintensiteit op de Beatrixlaan ter hoogte van de nieuwe toegangsweg (telpunt 2) is 1.530. Opgeteld komt de toekomstige intensiteit maximaal op 2.840. In werkelijkheid zal de toekomstige intensiteit lager zijn, omdat: o het verkeer van en naar de toegangsweg zich op de Beatrixlaan in noordelijke en zuidelijke richting verdeelt (zie ook figuur 6). Verwacht wordt dat het meeste verkeer kiest voor een route via de Kerkweg-West, de Stationsstraat, de Bernhardlaan of de Beatrixstraat ten noorden van de Bernhardlaan. o Een deel van de bestaande ritten gerelateerd aan de Passage zal in de huidige situatie via de Beatrixlaan rijden (bijvoorbeeld de ritten gerelateerd aan de westelijke parkeerkoffer in figuur 1). Deze ritten worden daarom deels dubbel geteld. o Een realistischere aanname is dat de verdeling naar noord en naar zuid 50%-50% is. De toename is daarmee 655 (1.310 / 2), waarmee de toekomstige intensiteit op 2.185 komt.
De rijbaan van de Beatrixstraat is ruim en er zijn vrijliggende fietspaden. Een worst-caseintensiteit van 2.840 zorgt hier niet voor knelpunten. Een realistischere toekomstige intensiteit van 2.185 kan logischerwijs ook afgewikkeld worden.
Figuur 6: Verwachte routes gerelateerd aan toegangsweg Beatrixlaan
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
11/17
Bernhardlaan: De huidige verkeersintensiteit op de Bernhardlaan is 1.250 (telpunt 9). Een deel van de toekomstige ritten van en naar de toegangsweg Beatrixlaan (1.310 ritten) heeft een relatie met Bernhardlaan. Opgeteld komt de toekomstige intensiteit maximaal op 2.560, een verdubbeling. In werkelijkheid zal de toekomstige intensiteit lager zijn, omdat: o Het verkeer zich via meerdere routes verdeelt, niet alle verkeer rijdt via de Bernhardlaan (zie ook figuur 6). o Een deel van de bestaande ritten gerelateerd aan de Passage zal een relatie hebben met de Bernhardlaan. Deze ritten worden daarom deels dubbel geteld. o Een realistischere aanname is dat maximaal 50% van de 1.310 ritten via de Bernhardlaan rijdt. De toename is daarmee 655 (1.310 / 2), waarmee de intensiteit op 1.905 komt. Een worst-case intensiteit van 2.560 kan de Bernhardlaan verwerken. Een realistischere toekomstige intensiteit van 1.905 kan logischerwijs ook afgewikkeld worden. Beatrixlaan noordelijke deel (tussen Bernhardlaan en Beethovenlaan): Dit deel van de Beatrixlaan bestaat uit twee rijbanen (beide tweerichtingen). De genoemde intensiteiten zijn beide rijbanen opgeteld. De huidige verkeersintensiteit op dit deel van de Beatrixlaan is 780 (telpunten 10 en 11, beide gescheiden rijbanen opgeteld).
Een deel van de toekomstige ritten van en naar de toegangsweg Beatrixlaan (1.310 ritten) heeft een relatie met dit deel van de Beatrixlaan. Opgeteld komt de toekomstige intensiteit maximaal op 2.090, een ruime verdubbeling. In werkelijkheid zal de toekomstige intensiteit lager zijn, omdat: o het verkeer zich via meerdere routes verdeelt, niet alle verkeer rijdt via dit deel van de Beatrixlaan (zie ook figuur 6). o Een realistischere aanname is dat maximaal 50% van de 1.310 ritten via dit deel van de Beatrixlaan rijdt. De toename is daarmee 655 (1.310 / 2), waarmee de intensiteit op 1.435 komt. Een worst-case intensiteit van 2.090 kan dit deel van de Beatrixlaan verwerken. Zeker omdat het verkeer zich over twee rijbanen kan verdelen. Een realistischere toekomstige intensiteit van 1.435 kan logischerwijs ook afgewikkeld worden. De westelijke rijbaan is smaller dan de oostelijke rijbaan en voorzien van passerhavens. Mogelijk kan er een eenrichtingsstructuur ingesteld worden: de westelijke rijbaan van noord naar zuid en de oostelijke rijbaan van zuid naar noord. Een deel van het verkeer gerelateerd aan de nieuwe toegangsweg Beatrixlaan rijdt via het Stationsplein en de Stationsstraat. Dit wordt hieronder beschreven.
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
12/17
Toegangswegen Stationsstraat De verwachte routes van het verkeer gerelateerd aan de twee toegangswegen Stationsstraat (aansluitingen 2 en 3) zijn in oranje weergegeven in figuur 7. De verwachte toenames op de omliggende wegen wordt hieronder beschreven.
Figuur 7: Verwachte routes gerelateerd aan de twee toegangswegen Stationsstraat
Stationsstraat De twee ontsluitingswegen op de Stationsstraat genereren in de toekomstige situatie 490 ritten. Op dit moment zijn dat er 140, dus de toename is 350 ritten. De huidige verkeersintensiteit op de Stationsstraat (telpunt 6, ten oosten van de beide ontsluitingswegen) is 2.670. Ook verkeer gerelateerd aan de ontsluiting Beatrixlaan kiest (gedeeltelijk) een route via de Stationsstraat. Worst-case zijn dat 1.310 ritten. Als al deze ritten worden meegeteld, komt de toekomstige intensiteit op 4.330. (2.670 + 350 + 1.310). In werkelijkheid zal de toekomstige intensiteit lager zijn, omdat: o het verkeer zich via meerdere routes verdeelt. Niet alle verkeer rijdt via de Stationsstraat (zie ook figuur 6 en figuur 7). o Een realistischere aanname is dat het verkeer gerelateerd aan de aansluitingen Stationsstraat zicht oost-west verdeelt in een verhouding 66%-33%. De toename op de Stationsstraat is daarmee maximaal 230 (350 * 0.66). o Een realistischere aanname is dat het verkeer gerelateerd aan de aansluiting Beatrixlaan op de Stationsstraat maximaal 50% is. Dat zijn 655 ritten. o Een meer realistische intensiteit is dan maximaal 3.555 (2.670+230+655). Een worst-case intensiteit van 4.230 kan de Stationsstraat waarschijnlijk lastig verweken. Een meer realistische toekomstige intensiteit van 3.560 kan de Stationsstraat wel goed verwerken.
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
13/17
Stationsplein: De huidige verkeersintensiteit op het Stationsplein is 2.840 (telpunt 4). Een deel van de ritten van en naar de toegangswegen Stationsstraat heeft een relatie met de Kerkweg-West en rijdt via het Stationsplein. Ook verkeer gerelateerd aan de ontsluiting Beatrixlaan kiest (gedeeltelijk) een route via de Stationsstraat. Worst-case zijn dat 1.310 ritten. Als al deze ritten worden meegeteld, komt de toekomstige intensiteit op 4.500. (2.840 + 350 + 1.310). In werkelijkheid zal de toekomstige intensiteit lager zijn, omdat: o het verkeer zich via meerdere routes verdeelt, niet alle verkeer rijdt via het Stationsplein (zie ook figuur 6 en figuur 7). o Een realistischere aanname is dat het verkeer gerelateerd aan de aansluitingen Stationsstraat is maximaal 33%. Dat zijn 120 ritten. o Een realistischere aanname is dat het verkeer gerelateerd aan de aansluiting Beatrixlaan hier maximaal 50% is. Dat zijn 655 ritten. o Een meer realistische intensiteit is dan maximaal 3.615 (2.840+120+655). Een worst-case intensiteit van 4.500 kan het Stationsplein waarschijnlijk lastig verwerken, ondanks de aanwezigheid van een vrijliggend fietspad. Een meer realistische toekomstige intensiteit van 3.615 kan het Stationsplein wel goed verwerken.
Resume De beoordeling laat zien dat de te verwachten toekomstige hoeveelheid verkeer zonder knelpunten afgewikkeld kan worden op de omliggende 30 km/h-wegen. In figuur 8 zijn de verschillen weergegeven. De weergegeven intensiteiten zijn een inschatting, maar waarschijnlijk aan de hoge kant. Het effect op de 50 km/h-wegen is minder groot. De 700 nieuwe ritten zullen zich grotendeels verdelen over de Kerkweg-West, Kerkweg-Oost, Kanaaldijk en Juliana van Stolberglaan. Omdat dit drukkere wegen zijn, zijn hier de toenames relatief klein. Als bijvoorbeeld 30% van de nieuwe ritten (ca. 200) via de Juliana van Stolberglaan rijdt, zorgt dat hier voor een toename van 10.700 naar 10.900 of 1.9%. Overige relevante verkeerseffecten De herontwikkeling van het Passagegebied, de verandering van de hoeveelheid ritten en de verdeling over het omliggende wegennet brengt nog een aantal andere verkeerseffecten met zich mee: Aansluiting 4 op de Juliana van Stolberglaan wordt veel minder druk. Dus hier is een forse afname van afslaand en stilstaand verkeer direct ten noorden van rotonde. In de huidige situatie zijn hier 800 voertuigbewegingen per dag. Hiermee verbetert de doorstroming, de overzichtelijkheid en de verkeersveiligheid op deze locatie. Dit soort aansluitingen zijn in zijn algemeenheid ook minder gewenst op gebiedsontsluitingswegen, zoals de Juliana van Stolberglaan.
Doordat de aansluiting van de parkeerkoffers op de kruising bij de spoorwegovergang vervalt (het fietspad blijft wel aangesloten), verbetert hier de overzichtelijkheid en de verkeersveiligheid. Rond het station (Stationsplein) streven we naar zo min mogelijk motorvoertuigen voor een optimale en veilige situatie voor fietsers en voetgangers. Hiermee wordt ook het gebruik van de trein bevorderd. De verwachte verkeerstoename is hier vanuit dit oogpunt minder gewenst. Wellicht zijn aanvullende maatregelen wenselijk om de verkeersstromen te beïnvloeden. Dit kan zijn het verhogen van de weerstand op bepaalde wegen, om daarmee een andere routekeuze af te dwingen. Dit soort circulatie-maatregelen moeten op het schaalniveau van de hele bebouwde kom beschouwd en ontwikkeld worden. Op de Beatrixlaan (telpunt 2) is ook de snelheid van motorvoertuigen gemeten. Deze ligt hier hoog voor een 30 km/h-weg. Het vrijliggend fietspad, de forse rijbaanbreedte en het ontbreken van erfaansluitingen kunnen hier de oorzaak van zijn. De nieuwe aansluiting van het parkeerterrein kan vormgegeven worden met een plateau, zodat er meteen een snelheidsremmer wordt toegevoegd. Hiermee zal de snelheid dalen en de verkeersveiligheid toenemen.
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
14/17
-
-
Voor een optimale verkeersafwikkeling kan het nuttig zijn om de regeling van het verkeerslicht op de kruising Stationsstraat – Kanaalstraat eens tegen het licht te houden. Wellicht zijn hier optimalisaties mogelijk. In maart 2013 is er op de Stationsstraat ook een verkeerstelling uitgevoerd. Dit was in de tijd dat de Passage als winkelcentrum nog in functie was. Er zijn toen 3.990 motorvoertuigen op een gemiddelde werkdag geteld. Tijdens de recente telling in oktober 2021 zijn er op dezelfde locatie 2.670 motorvoertuigen op een gemiddelde werkdag geteld. Op basis hiervan kunnen we concluderen dat de sloop van het winkelcentrum heeft gezorgd voor een aanzienlijke afname van verkeer op omliggende wegen. Meer vergelijkende tellingen zijn niet beschikbaar.
Figuur 8: Huidige en ingeschatte toekomstige ritten op de 30 km/h-wegen rond het Passagegebied
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
15/17
Verkeerstellingen Op 11 locaties is het verkeer geteld, gedurende twee aaneengesloten weken tussen 2 en 16 oktober 2021. De locaties staan in figuur 9 en de etmaalintensiteiten (motorvoertuigen) voor een gemiddelde werkdag zijn weergegeven in tabel 7. Telpunt
Wegvak
Intensiteit etm/
1
Kerkweg-West, tussen rotonde Esdoornlaan en spoorwegovergang
3.200
2
Beatrixlaan, ten zuiden van Bernhardlaan
1.530
3
Ontsluitingsweg van de 3 parkeerterreintjes
160
4
Stationsplein, tussen Stationsstraat en Beatrixlaan
2.840
5
Ontsluitingsweg van parkeerterreinen
140
6
Stationsstraat, tussen de huisnummers 20 en 34
2.670
7
Ontsluitingsweg van een parkeerterrein
800
8
Juliana van Stolberglaan, tussen Bernhardlaan en Souburghlaan
10.700
9
Bernhardlaan, tussen Irenestraat en Margrietstraat
1.250
10
Beatrixlaan, ten noorden van Bernhardlaan. Oostelijke rijbaan
580
11
Beatrixlaan, ten noorden van Bernhardlaan. Westelijke rijbaan
200
Tabel 7: verkeerstellingen en intensiteiten voor een gemiddelde werkdag
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
16/17
Figuur 9: Locaties van de 11 tellocaties
Bijlage 1 Parkeerbalans voor de bestaande functies, de nieuwe ontwikkelingen en beide samen.
29 november 2021
BI1190MINT2111041258
17/17
Bijlage 1 Uitgangspunten CROW 381: Toekomstbestendig parkeren, van parkeerkencijfers naar parkeernormen stedelijkheidsgraad: matig stedelijk (conform beleid gemeente) stedelijke zone: schil centrum bandbreedte: minimale norm grondgebonden / ggb: gekozen voor CROW-functie 'koop, tussen/hoek' appartementen / app: gekozen voor CROW-functie 'appartement huur midden/goedkoop' inclusief sociale huur app toren: gekozen voor CROW functie 'appartement koop, midden' masionettes: gekozen voor CROW fucntie 'appartement koop, duur' parkeernorm bestaat uit een bewonersdeel en bezoekersdeel om dit inzichtelijk te maken is de parkeernorm uitgesplitst naar bewoners en bezoekers voorbeeld: p-norm grondgebonden woning is minimaal 1,3 daarvan is 1,0 voor de bewoners en 0,3 voor bezoekers er is voor de werkdag onderscheid gemaakt in de middag, avond en nacht. Ook is de zaterdagavond meegenomen. verschillende momenten hebben een verschillende parkeervraag er is uitgegaan van parkeren op maaiveld en parkeren in de parkeergarage het aantal parkeerplaatsen in de garage is altijd maximaal, omdat ze gekoppeld zijn aan de woningen en niet door anderen gebruikt kunnen worden. Uit de parkeerbalans en de bestaande parkeervraag blijkt de totale parkeervraag. Parkeerbalans kavel 7
ggb app app toren bezoek commerc. totaal kavel 7 kavel 8 app app ggb bezoek totaal kavel 8 kavel 9 app hoek bezoek totaal kavel 9 C1000 app app mais commerc. bezoek totaal kavel C1000 TOTAAL
garage garage garage maaiveld maaiveld
aantal 18 12 42 72 100 m2
p-norm 1 0.5 0.9 0.3 2.1
maaiveld maaiveld maaiveld maaiveld
21 22 nvt 43
0.5 0.5
koop, midden
garage maaiveld
9 9
0.9 0.3
huur, midden/goedk koop,duur
garage garage maaiveld maaiveld
18 4 200 m2 22
0.5 1 2.1 0.3
koop, tussen/hoek huur, midden/goedk koop, midden kantoor baliefunctie huur, midden/goedk huur, midden/goedk woningen stationstr.
Parkeervraag totaal Nieuw parkeervraag totaal waarvan bewonersparkeren waarvan bezoekersparkeren
146
0.3
vraag 18 6 37.8 21.6 2.1 85.5 10.5 11
middag 18.0 6.0 37.8 2.2 2.1 66.1 5.3 5.5
avond 18.0 6.0 37.8 17.3 0.1 79.2 9.5 9.9
nacht 18.0 6.0 37.8 0.0 0.0 61.8 10.5 11.0
za. avond 18.0 6.0 37.8 17.3 0.0 79.1 8.4 8.8
12.9 34.4 8.1 2.7 10.8 9 4 4.2 6.6 23.8 154.5
1.3 12.0 4.1 0.3 4.3 9.0 4.0 4.2 0.7 17.9 100.3
10.3 29.7 7.3 2.2 9.5 9.0 4.0 0.2 5.3 18.5 136.8
0.0 21.5 8.1 0.0 8.1 9.0 4.0 0.0 0.0 13.0 104.4
10.3 27.5 6.5 2.2 8.6 9.0 4.0 0.0 5.3 18.3 133.5
154.5 110.7 43.8
100.3 95.9 4.4
136.8 101.8 35.0
104.4 104.4 0.0
133.5 98.5 35.0
Nieuw
parkeerbehoefte garage waarvan bewonersparkeren waarvan bezoekersparkeren
82.9 82.9 0
74.8 74.8 0.0
82.1 82.1 0.0
74.8 74.8 0.0
74.8 74.8 0.0
Nieuw
parkeervraag maaiveld waarvan bewonersparkeren waarvan bezoekersparkeren
71.6 27.8 43.8
25.5 21.1 4.4
54.7 19.7 35.0
29.6 29.6 0.0
58.7 23.7 35.0
Bestaand parkeervraag totaal
91
93
103
geen geg.
Totaal Totaal Totaal
191.3 116.5 74.8
229.8 147.7 82.1
207.4 132.6 74.8
parkeervraag parkeervraag maaiveld parkeervraag garage