Bijlage 2 Ondernemingsplan Promen 2022
Tekst van het document
33
gescheiden en verouderde personeels- en salarispakketten vervangen door een nieuw geïntegreerd e-HRM systeem. Ook daarbij is gekozen voor het werken in de cloud. Per 1 januari 2020 is gestart met een nieuw geïntegreerd planning/ verantwoording-systeem voor de bedrijven. Dit nieuwe systeem faciliteert de uniforme en stabiele planning bij de bedrijven. Tot slot wordt ICT daar waar mogelijk ook gaan inzetten voor innovatieve oplossingen in de uitvoering van het werk. Zo zijn we in 2021 gestart met beeldgericht werken in de openbare ruimte middels een webapplicatie. Hiermee kunnen we onze werkzaamheden efficiënter plannen én uitvoeren. Ook is dit een mooie ontwikkeling voor onze medewerkers. Ze leren gericht(er) te werken in de openbare ruimte. Werkzaamheden worden niet meer voor de voet uitgevoerd, maar alleen nog uitgevoerd waar nodig. Dit pakket wordt gebruikt voor zowel groenonderhoud als het legen van afvalbakken. Aan het einde van 2021 zullen we beoordelen óf en zo ja, hoe we verder gaan met deze digitale systematiek.
Kwaliteit en veiligheid Veiligheid is voor Promen een belangrijke basisvoorwaarde voor een goede en verantwoorde werkomgeving. Promen volgt hierin de landelijke en professionele richtlijnen. Ons organisatiebeleid is gericht op het creëren van een optimale basisveiligheid voor een aantal kritische processen waaronder werken met machines, magazijnen en werken in de openbare ruimte. Daarnaast leren we ook naar aanleiding van incidenten rondom veiligheid. Periodiek wordt een veiligheidsoverleg gehouden waar ongevallen en bijna ongevallen worden besproken en gerichte maatregelen getroffen. Ook worden er jaarlijks ongeveer 400 werkplekinspecties gehouden. Tijdens een dergelijke inspectie wordt gecontroleerd of de werkhouding van medewerkers goed is, of bijvoorbeeld de lichtinval goed genoeg is en of de werkprocessen zijn ingericht conform de gemaakte afspraken. Promen beschikt over de volgende certificeringen: VCA(veiligheid) ISO9001 (procesadministratie), Groen & Schoon en Groepsdetacheringen ISO22000 (FSSC, voedselveiligheid), Productie Binnen Blik op werk (re-integratiekeurmerk), Talentontwikkelbedrijf Erkend leerwerkbedrijf (SBB) ISO14001 (duurzaamheid)
34
Werkplek risico scan Er is in 2021 een werkplek risico scan uitgevoerd bij de medewerkers groen en zwerfvuil in de drie functiegroepen (plantsoenmedewerker A, B en C) in de leeftijdscategorie 35 tot 55 jaar. In deze groep medewerkers is ook het PMO-onderzoek uitgevoerd. In Q4-2021 gaan we onderzoeken wat de uitkomst hiervan is, waarna we op basis hiervan maatregelen nemen om de arbeid gerelateerde gezondheidsrisico’s te beheersen of zelfs op te heffen. Met deze acties heeft de leidinggevende een instrument in handen om gezondheid en vitaliteit functiegroepgericht te beïnvloeden. Een Covid-19 uitbraak op één van onze productieafdelingen in juni 2020 was aanleiding om de ventilatie van deze afdeling tegen het licht te houden. Deze bleek niet aan de normen te voldoen, wat reden was om de vestigingen Gouda en Capelle helemaal door te laten lichten. Veel bleek minimaal voor verbetering vatbaar, in een aantal gevallen bleken de ventilatiemogelijkheden zelfs onvoldoende. Omdat het bieden van een goed, gezond en productief arbeidsklimaat tot de kernwaarden van Promen behoort, worden op dit moment de ventilatie-installaties aangepast en uitgebreid. Hierbij wordt in Gouda aangesloten bij het eerder besproken warmtepompenproject.
Door een koppeling te maken tussen het bodemsysteem en de nieuwe luchtbehandelingskast, kan zonder primair energiegebruik de ventilatielucht gekoeld worden (goed voor de arbeidsomstandigheden) terwijl het rendement van de bodemboringen verbetert.
Mariët, werkzaam bij Mediq in Bleiswijk “Ik werkte al bij Promen toen het nog IJssel & Lek heette. Ik heb heel lang in de zorg gewerkt, maar dat ging niet meer. Het leuke is dat ik dingen waar ik toen mee werkte, nu weer tegenkom bij Mediq. Ik heb fijne collega’s. Het liefste zou ik natuurlijk niet via Promen werken, maar ja, dat ging niet. Het is goed dat Promen er is.”
35
Paragrafen BBV
36
Weerstandsvermogen en risicobeheersing In december 2018 is een nieuwe Nota Weerstandsvermogen en risicobeheersing door het bestuur vastgesteld. Daarbij is niet alleen naar de bufferfunctie van het weerstandsvermogen gekeken, maar ook naar de financieringsfunctie van dit vermogen. Dit in verband met de benodigde versterking van de liquiditeitspositie van Promen. De liquiditeitsbehoefte is momenteel mede ingevuld door middel van het rekening-courant krediet van de BNG. Het rente tarief dat momenteel wordt berekend op dit krediet staat historisch gezien op een bijzonder laag niveau. Mogelijke rentestijgingen, mede als gevolg van toenemende inflatie, zullen dan ook direct invloed hebben op de hoogte van de rentelasten. Onder het weerstandsvermogen van Promen wordt het vermogen verstaan om toekomstige tegenvallers op te vangen, zonder dat een dergelijke tegenvaller directe consequenties heeft voor het huidige beleid en/ of de daaraan verbonden activiteiten. Het weerstandsvermogen is van belang voor de mate waarin risico’s, waarvoor geen voorzieningen zijn getroffen of waarvoor geen verzekeringen zijn afgesloten, kunnen worden opgevangen. Het weerstandsvermogen van Promen bestaat uit de relatie tussen:
de weerstandscapaciteit, zijnde de middelen en mogelijkheden waarover Promen kan beschikken om niet begrote kosten te dekken en; alle risico’s waarvoor geen voorzieningen zijn gevormd of die niet tot afwaardering van activa hebben geleid en die van materiële betekenis zijn in relatie tot het balanstotaal of de financiële positie.
De beschikbare weerstandscapaciteit kan worden gevonden in de exploitatie, stille reserves en het vrij beschikbare deel van het eigen vermogen. Binnen Promen zijn er nagenoeg geen activa met stille reserves aanwezig die op korte termijn kunnen worden verkocht zonder dat de continuïteit van de bedrijfsvoering in het geding komt. Daarnaast zijn de gevormde voorzieningen door hun aard niet vrij beschikbaar en zijn de bestemmingsreserves door het bestuur geoormerkt voor specifieke beleidsdoelstellingen. Het vrij beschikbare (maar niet snel beschikbare!) eigen vermogen per 31 december 2019 bedraagt € 2,3 mln. Dit bedrag kan op basis van de vorengenoemde risicoanalyse in ieder geval dienen als buffer voor grote financiële tegenvallers inzake de uitvoering van activiteiten van Promen.
37
Kengetallen In onderstaande tabel zijn de op grond van het BBV verplichte kengetallen opgenomen. Financiële kengetallen
Real.
OP
Begr.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
2020
2021
2022
2022
2023
2024
2025
1a. netto schuldquote
3%
12%
12%
11%
12%
12%
13%
1b. netto schuldquote gecorrigeerd
3%
12%
12%
11%
12%
12%
13%
2. solv abiliteitsratio
33%
17%
17%
31%
31%
30%
29%
3. grondexploitatie;
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
4. structurele exploitatieruimte
3,0%
0,1%
0,1%
0,2%
0,1%
0,1%
0,2%
5. belastingcapaciteit
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
n.v .t.
v oor alle v erstrekte leningen
Toelichting kengetallen:
netto schuldquotes: de netto schuldquote vergelijkt de leningen van Promen (met aftrek van de geldelijke bezittingen) met de totale baten van de begroting. Er is geen wettelijke norm waaraan de schuldquote moet voldoen. De VNG hanteert voor gemeenten een norm van 130%. Solvabiliteitsratio: de solvabiliteit geeft de mate aan waarin de bezittingen van Promen gefinancierd zijn uit eigen middelen (eigen vermogen). Grondexploitatie: dit kengetal is voor Promen niet van toepassing. Structurele exploitatieruimte: dit kengetal geeft aan hoe de structurele vrije ruimte (structurele baten min structurele lasten) zich verhoudt tot de totale begrotingsbaten. Dit laat zien in hoeverre Promen in staat is om structurele tegenvallers op te vangen. Voor het begrotingstoezicht door de Provincie is de structurele begrotingsruimte voldoende wanneer deze groter is dan 0. De Promen voldoet aan deze norm. Belastingcapaciteit: dit kengetal is voor Promen niet van toepassing.
Op basis van de financiële kengetallen kan worden geconcludeerd dat de financiële positie van Promen stabiel is.
38
Onderhoud kapitaalgoederen Het beleid van Promen voor ‘kapitaalgoederen’ en ‘infrastructuur’ is deze in stand te houden in een vorm die passend is bij de bedrijfsvoering en medewerkers een veilige en passende werkomgeving te bieden. Promen heeft op twee locaties gebouwen in gebruik:
Locatie Zuider IJsseldijk 46, Gouda Locatie Hoofdweg 20, Capelle aan den IJssel
Uitgaande van de huidige gebouwsituatie en de interne ontwikkelingen is het meerjarenonderhoudsplan, voor beide locaties, de basis voor een optimaal huisvestingsbeheer. Jaarlijks wordt dit onderhoudsplan geactualiseerd en gebruikt als instrument voor verduurzaming van de gebouwen. Per onderdeel of gebouwelement wordt een duurzame afweging gemaakt. Een duurzame afweging kan ook leiden tot het eerder vervangen van gebouwelementen of het aanvullend aanbrengen van kwaliteitsverhogende voorzieningen.
39
Financiering In de begroting en de meerjarenraming is uitgegaan van het financiële beleid van Promen zoals door het algemeen bestuur is vastgelegd in het treasurystatuut d.d. september 2015. Promen voldoet vanaf 2015 volledig aan de Wet Verplicht Schatkistbankieren, waarbij decentrale overheden worden verplicht hun overtollige middelen aan te houden bij het Ministerie van Financiën. Op deze middelen wordt geen rente vergoed. Promen beschikt over een rekening-courant kredietfaciliteit bij de BNG. Kasgeld limiet (x € 1.000,=)
1e kw
2e kw
3e kw
4e kw
1. Vlottende schuld
3.000
3.000
3.000
3.000
2. Vlottende middelen
3.350
3.350
3.350
3.350
3. Netto v lottend (+) of ov erschot
-350
-350
-350
-350
middelen (–) 4. Gemiddelde v an (3)
-350
5. Kasgeldlimiet
2.971
6a. Ruimte onder de kasgeldlimiet
3.321
6b. Ov erschrijding v an de kasgeldlimiet
-
Berekening kasgeldlimiet 7 Begrotingstotaal
36.231
8 Percentageregeling
8,20%
Kasgeldlimiet
2.971
Het gaat bij de kasgeldlimiet om het beperken van renterisico’s op korte schuld. Korte schuld is bedoeld voor het financieren van lopende uitgaven. De kasgeldlimiet is gekoppeld aan het begrotingstotaal en geeft een objectieve grondslag aan het maximumbedrag dat gefinancierd kan worden met kortlopende leningen. Uit het bovenstaande overzicht blijkt dat Promen geen overschrijding van de kasgeldlimiet in 2020 verwacht.
40
Renterisico norm
Real.
OP
Begr.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
(x € 1.000,=)
2020
2021
2022
2022
2023
2024
2025
1 Renteherzieningen
-
-
-
-
-
-
-
2 Aflossingen
244
244
244
244
244
244
244
3 Renterisico (1+2)
244
244
244
244
244
244
244
39.023
37.003
40.898
36.231
35.351
34.292
33.219
20%
20%
20%
20%
20%
20%
20%
4 Renterisiconorm
7.805
7.401
8.180
7.246
7.070
6.858
6.644
5a Ruimte onder risiconorm
7.561
7.157
7.936
7.002
6.826
6.614
6.400
5b Ov erschrijding risiconorm
-
-
-
-
-
-
-
Berekening renterisiconorm 4a Begrotingstotaal 4b Percentageregeling
De renterisiconorm betreft de tegenhanger van de kasgeldlimiet. Het deel dat niet kortlopend kan worden gefinancierd dient langlopend te worden gefinancierd. De renterisiconorm benadrukt het belang van een goede spreiding van de leningenportefeuille en van de renterisico’s. De norm is een benadering hiervoor. De berekening van het renterisico is een benadering van het te lopen c.q. het gelopen renterisico. Uit het overzicht blijkt dat Promen ver onder de renterisiconorm blijft.
41
Bedrijfsvoering Het Algemeen Bestuur heeft het geactualiseerde controleprotocol, het normenkader en de bijgestelde Financiële Verordening ex artikel 212 van de gemeentewet in december 2015 vastgesteld. Jaarlijks wordt beoordeeld in hoeverre actualisering van deze kaders aanpassing behoeven wegens relevante wijzigingen in de wet- en regelgeving. In deze meerjarenraming wordt uitgegaan van bestendiging van voorgenoemd beleid en kaders. Promen beschikt over een sterke verbijzonderde interne controle (VIC) functie. Op basis van een uitgebreid programma worden periodiek audits uitgevoerd op de kwaliteit van de uitgevoerde interne controles, een systematiek waarop ook door de externe accountant wordt gesteund. De VIC bevindingen en de bevindingen van de externe accountant worden teruggelegd in de organisatie, waarna de herstelacties worden gemonitord en het MT en het Bestuur worden geïnformeerd over de voortgang. Na de herstructurering van de organisatie is de focus bij Promen in toenemende mate gericht op het werken aan en het inrichten van efficiëntere, snellere en kwalitatief betere processen. Op het gebied van ICT worden medewerkers van een technisch juiste infrastructuur voorzien. Promen maakt voor de informatievoorziening gebruik van bedrijfsbrede systemen, waarvoor op de functie afgestemde toegang wordt verleend. Er is sprake van de volgende bedrijfsbrede systemen:
E-HRM Afas per 1 januari 2019, het nieuwe geïntegreerde personeelsinformatie- en verloningssysteem voor zowel de doelgroepen als het niet doelgroep personeel. Exact: financiële en bedrijfsadministratieve gegevens.
Per 1 januari 2018 zijn de servers, de systeemsoftware en het technisch beheer uitbesteed. Hiermee zijn de kosten verlaagd en is de kwetsbaarheid op dit terrein structureel opgelost. Per 1-1-2019 is Promen overgegaan naar een nieuw geïntegreerd e-HRM systeem. De oude van elkaar gescheiden personeelsinformatie- en salarispakketten waren sterk verouderd en voldeden niet meer aan de hedendaagse vraag en de technieken waaraan een softwarepakket tegenwoordig voldoet. Bovendien had de oude leverancier aangegeven met de verdere ontwikkeling te stoppen. Door verdere flexibilisering van arbeidscontracten en de diverse subsidiestromen is één pakket nodig dat aansluit op de veranderende organisatie en wet- en regelgeving. Het nieuwe e-HRM systeem voldoet aan deze eisen en biedt de benodigde tools om de werkprocessen te optimaliseren.
42
Verbonden partijen De GR Promen beschikt over een onderliggende private structuur met een aantal Bv’s. Hieronder wordt de huidige private structuur beschreven.
Promen Holding BV Promen Holding BV is een houdstermaatschappij die zelf geen activiteiten uitvoert, maar wel beleidsinvloed heeft op de dochterwerkmaatschappijen. De aandelen zijn voor 100% in handen van de GR Promen. Er bevindt zich geen vreemd vermogen in deze BV. Het eigen vermogen bedraagt € 54.302,-. SterWork BV SterWork is de naam van de vennootschap die is opgericht om op te treden als formele werkgever van niet doelgroep personeel. Feitelijk worden de niet doelgroep medewerkers tegen betaling van de loonkosten gedetacheerd bij de GR Promen. De aandelen zijn voor 100% in handen van Promen Holding BV. Er bevindt zich geen vreemd vermogen in deze BV. Het eigen vermogen bedraagt € 18.151,-. ProWork BV ProWork is de naam van de vennootschap die oorspronkelijk is opgericht om op te treden als formele werkgever van doelgroep personeel (niet WSW). Feitelijk worden de doelgroep medewerkers tot en met 2017 tegen betaling van de loonkosten gedetacheerd bij de GR Promen. Met ingang van 2018 is deze BV in gebruik voor de vraag gestuurde PW dienstverlening aan de individuele gemeenten. De aandelen zijn voor 100% in handen van Promen Holding BV. Er bevindt zich geen vreemd vermogen in deze BV. Het eigen vermogen bedraagt € 18.151,-.
43
ProTalenten BV Protalenten is een lege BV waarin momenteel geen activiteiten plaatsvinden. De aandelen zijn voor 100% in handen van Promen Holding BV. Er bevindt zich geen vreemd vermogen in deze BV. Het eigen vermogen bedraagt € 18.000,-.
Risico’s Op het moment van opstelling van het Ondernemingsplan Promen 2022 is er nog geen cao gemeenten voor 2021. Ook de werkgeverspremies 2022 voor de diverse cao’s zijn nog niet definitief vastgesteld. Dit is de reden dat voor wat betreft de loonkostenontwikkeling in 2022 wordt uitgegaan van ramingen op basis van de op dit moment bekende informatie. Indien in de uiteindelijke cao gemeenten en/of op het gebied van de werkgeverspremies 2022 andere afspraken worden gemaakt bestaat het risico dat de loonkostenontwikkeling hoger uitvalt. Gezien de beperkte loonruimte in de begroting van de loonkosten zal een dergelijke loonstijging nauwelijks opgevangen kunnen worden binnen de kaders van de begroting. Op grond van onze ervaringen in de afgelopen jaren en de huidige beschikbare informatie verwachten wij echter nauwelijks veranderingen ten opzichte van de voorgaande jaren. Eind mei 2015 is het wetsvoorstel Wet modernisering Vpb-plicht overheidsondernemingen door de Tweede Kamer aangenomen. Dit betekent dat publiekrechtelijke rechtspersonen, waaronder ook Promen, met ingang van boekjaren die aanvangen op of na 1 januari 2016 belastingplichtig worden, voor zover zij een onderneming drijven. Promen heeft voor 2016 en 2017 een vrijstelling gekregen van de heffing van deze belasting. Als gevolg van het Hoofdlijnenbesluit 2017 is de situatie per 1 januari 2018 echter gewijzigd.
Per die datum zijn de PWactiviteiten integraal ondergebracht in de onder de GR Promen ressorterende PW-BV (ProWork). Over de nieuwe structuur en de gevolgen daarvan voor de Vpb-plicht, is advies gevraagd van een fiscalist. Inmiddels is er een nieuw vrijstellingsverzoek ingediend bij de belastingdienst voor de boekjaren die aanvangen op of na 1 januari 2018. Deze vrijstelling is verleend maar afhankelijk van de verhouding tussen de PW- en de SW-werkplekken. Promen is nog in gesprek met de belastingdienst over een duurzame vrijstelling van de VPB.
44
Financiële begroting
45
Overzicht van baten en lasten inclusief meerjarenraming bedragen x €1.000
Real. 2020
OP 2021
Begr. 2022
OP 2022
Bijdragen W sw arbeidsplaatsen
28.431
26.001
24.937
-283
24.654
24.002
23.181
22.338
Omzet door W sw personeel
9.467
8.836
8.468
342
8.810
8.591
8.353
8.123
Ov erige opbrengsten W sw
136
166
168
49
217
209
209
209
38.033
35.003
33.573
108
33.681
32.802
31.743
30.670
25.944
25.476
24.345
-358
23.987
23.276
22.506
21.732
Mutatie
Begr. 2023
Begr. 2024
Begr. 2025
Baten
Totaal baten Lasten Kosten W sw personeel Kosten Begeleid W erken
1.049
1.072
1.047
-37
1.010
994
972
960
Totaal lasten
26.993
26.548
25.393
-396
24.997
24.270
23.478
22.692
Saldo baten en lasten
11.041
8.455
8.181
504
8.684
8.532
8.266
7.978
Kosten niet-doelgroep personeel
6.094
5.673
5.420
455
5.874
5.769
5.551
5.310
Ov erige bedrijfskosten
2.849
2.645
2.627
143
2.770
2.734
2.691
2.649
310
50
51
6
57
50
50
50
Totaal ov erhead
9.253
8.368
8.097
604
8.701
8.553
8.292
8.009
Financiële baten en lasten
-127
-125
-122
0
-122
-117
-112
-107
Mutaties reserv es
-887
38
38
100
138
138
138
138
Resultaat Promen
774
0
0
0
0
0
0
0
Overhead
Incidentele baten en lasten
46
Personele planning Voor de personeelsplanning wordt uitgegaan van een afbouw van de huidige WSW-populatie met ca. 5% per jaar (vanwege pensioneringen en overig natuurlijk verloop). Wsw-medewerkers per
Real.
OP
Real.
Begr.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
bedrijfsonderdeel (SE)
2020
2021
2021-06
2022
2022
2023
2024
2025
Begeleid W erken
83,6
81,8
83,4
78,8
78,8
77,6
75,9
74,9
Indiv iduele detachering
109,5
99,2
92,3
93,9
87,4
86,3
84,8
82,3
Groepsdetachering
220,7
213,0
221,9
204,0
203,7
197,6
192,8
187,4
Groen
131,0
123,0
125,4
115,0
115,3
112,9
109,2
106,3
Schoon
83,5
78,6
78,5
74,0
70,3
68,6
67,0
66,7
Productie Binnen
243,7
229,0
235,1
213,2
213,1
204,0
193,5
182,4
Staf
45,7
40,0
40,6
37,5
38,5
37,2
35,5
33,9
Totaal Promen
917,8
864,6
877,2
816,4
807,1
784,2
758,7
733,9
In onderstaande tabel zijn de verwachte aantallen arbeidsplaatsen per gemeente opgenomen. Aantal arbeidsplaatsen Wsw per gemeente (SE) Promen
OP
Prim. Begr.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
2021
2022
2022
2023
2024
2025
Alphen aan den Rijn
27,8
27,2
25,8
25,2
25,0
23,3
Capelle aan den IJssel
199,7
189,4
186,2
179,0
174,1
170,1
Gouda
317,4
299,2
298,9
293,5
279,6
267,4
Krimpen aan den IJssel
75,6
69,9
68,0
65,1
65,5
64,4
Krimpenerwaard
106,8
102,3
99,3
97,2
95,8
93,5
W addinxv een
69,8
65,1
67,9
66,2
64,0
63,4
Zuidplas
67,5
63,1
61,2
57,9
54,7
51,8
Totaal
864,6
816,4
807,1
784,2
758,7
733,9
De aantallen medewerkers per gemeente kunnen in de loop de tijd onverwachts wijzigen door de verhuizing van Wsw medewerkers of doordat medewerkers eerder of later uitstromen dan gemiddeld te verwachten was.
47
Toelichting overzicht van baten en lasten Bijdragen Wsw arbeidsplaatsen
Real.
OP
Real.
Begr.
OP
(x € 1.000)
2020
2021
2021-06
2022
2022
28.354
25.903
24.843
24.560
Bijdragen deelnemende gemeenten Bijdragen W sw-budget
13.060
Bijdrage Bodegrav en-Reeuwijk
68
98
51
94
Omzet ov erige W sw
9
-
-
-
-
26.001
13.111
24.937
24.654
Bijdragen W sw arbeidsplaatsen
28.431
94
In onderstaande tabel is het meerjarig verloop van de kostprijs per Wsw arbeidsplaats weergegeven. De kostprijs per arbeidsplaats is berekend op basis van de bijdragen van de Wsw arbeidsplaatsen, het eventuele exploitatieresultaat en het totaal aantal arbeidsplaatsen binnen Promen. Kostprijs per Wsw arbeidsplaats Realisatie 2020
30.890
Ondernemingsplan 2021
29.960
Primitiev e begroting 2022
30.430
Ondernemingsplan 2022
30.430
De kostprijs per arbeidsplaats in het ondernemingsplan 2022 is gelijk aan de primitieve begroting 2022. De relatief hoge kostprijs van 2020 wordt veroorzaakt door de bijdrage vanuit gemeenten m.b.t. de compensatie van de coronaverliezen. De kostprijs per Wsw arbeidsplaats stijgt jaarlijks, met name door de stijging van de loonkosten Wsw en de loonkosten van het niet-doelgroep personeel. Voor de jaren 2023 en verder is nog geen rekening gehouden met loon-/prijsstijgingen. Vanuit de gemeente Bodegraven-Reeuwijk wordt een bijdrage verwacht voor de loonkosten van de medewerkers vanuit deze gemeente. Gemeente Bodegraven-Reeuwijk is sinds 2012 geen onderdeel meer van de Gemeenschappelijke Regeling Promen. Sinds 2017 geldt de afspraak dat zij het verschil tussen de loonkosten en de bijdrage per arbeidsplaats (conform macro budget) vergoeden.
48
Op basis van de verwachte aantallen medewerkers per gemeente, zijn in onderstaande tabel de verwachte bijdragen per gemeente opgenomen. De bijdragen zijn berekend conform de in 2018 door het bestuur vastgestelde nieuwe verdeling van buitengemeentelijke Wsw medewerkers. Bij de jaarrekening 2022 zal afrekening plaatsvinden op basis van de werkelijke aantallen medewerkers. Wsw bijdragen deelnemende gemeenten
OP
Prim. Begr.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
2021
2022
2022
2023
2024
2025
Alphen aan den Rijn
833
829
785
770
760
706
Capelle aan den IJssel
5.981
5.763
5.666
5.458
5.299
5.159
Gouda
9.510
9.106
9.093
8.950
8.513
8.112
Krimpen aan den IJssel
2.268
2.129
2.069
1.986
1.993
1.953
Krimpenerwaard
3.201
3.114
3.022
2.965
2.917
2.833
W addinxv een
2.091
1.982
2.065
2.019
1.948
1.922
Zuidplas
2.021
1.920
1.860
1.766
1.667
1.573
Totaal
25.905
24.843
24.560
23.913
23.097
22.257
Omzet door Wsw personeel
Real.
OP
Real.
Begr.
OP
(x € 1.000)
2020
2021
2021-06
2022
2022
Omzet Indiv iduele detachering
1.870
1.793
870
1.721
1.595
Omzet Groepsdetachering
2.938
2.775
1.880
2.695
2.857
Omzet Groen
2.661
2.322
1.274
2.208
2.488
Omzet Schoon
1.305
1.120
704
1.063
1.068
692
826
412
781
803
9.467
8.836
5.139
8.468
8.810
Omzet Productie Binnen Omzet door W sw personeel
Ondanks de daling van het aantal medewerkers, stijgt de totale omzet door Wsw personeel. Alleen de omzet individuele detacheringen daalt door het lagere aantal gedetacheerde medewerkers. Naar verwachting zal de omzet per medewerker in 2022 ruim hoger zijn dan eerder opgenomen in de primitieve begroting. In de primitieve begroting 2022 was nog sprake van de terughoudende omzetverwachtingen ten tijde van het OP2021. De stijgingen worden gerealiseerd door
49
prijsafspraken met opdrachtgevers en efficiency verbeteringen. De verwachte omzetstijgingen voor 2022 zijn in lijn met de gerealiseerde omzetten in de jaren 2020 en 2021. Overige opbrengsten Wsw
Real.
OP
Real.
Begr.
OP
(x € 1.000)
2020
2021
2021-06
2022
2022
Opbrengst v erhuur panden
80
68
66
69
68
Omzet externe trainingen
24
40
11
41
50
Opbrengst transportkosten / magazijn
26
43
11
44
84
Ov erige
7
15
-
15
15
136
166
88
168
217
Ov erige opbrengsten W sw
Voor 2022 wordt rekening gehouden met een nieuwe opbrengstenstroom m.b.t. het magazijn: verhuur en fulfilment.
50
Kosten Wsw personeel
Real.
OP
Real.
Begr.
OP
(x € 1.000)
2020
2021
2021-06
2022
2022
Loonkosten W sw
25.606
25.097
12.561
23.975
23.560
-370
-393
-197
-376
-324
25.236
24.704
12.365
23.599
23.236
Kosten v erv oer medewerkers W sw
18
59
6
60
12
Reis- en v erv oerskosten
233
265
106
253
225
Bedrijfsgeneeskundige zorg
220
194
125
197
277
Lage-inkomensv oordeel W sw Subtotaal Overige personeelskosten
Studiekosten W sw
46
41
5
42
41
Ov erige kosten W sw personeel
190
213
74
195
196
Subtotaal
708
772
316
746
751
25.944
25.476
12.681
24.345
23.987
Kosten W sw personeel
Door de uitstroom van Wsw medewerkers dalen de kosten Wsw personeel jaarlijks. Voor het jaar 2022 wordt rekening gehouden met een stijging van de loonkosten Wsw per medewerker van ca. 2% per FTE ten opzichte van het jaar 2021 vanwege:
de stijging van het wettelijk minimumloon; de hogere loonkosten door cao ontwikkelingen.
Voor het jaar 2022 is rekening gehouden met een bedrag van € 324k met betrekking tot de Wet Tegemoetkomingen Loondomein: het Lage Inkomensvoordeel (LIV). Deze regeling geldt voor medewerkers die tot 120% van het Wettelijk Minimum Loon verdienen.
Kosten Begeleid Werken
Real.
OP
Real.
Begr.
OP
(x € 1.000)
2020
2021
2021-06
2022
2022
Kosten Begeleid W erken
1.049
1.072
523
1.047
1.010
Voor de loonkostensubsidies op Begeleid Werken wordt rekening gehouden met een bedrag van gemiddeld € 12.810 per SE voor 2022. Dit bedrag wordt door Promen betaald aan de werkgevers waarbij de Begeleid Werkers in dienst zijn.
51
Kosten niet-doelgroep personeel
Real.
OP
Real.
Begr.
OP
(x € 1.000)
2020
2021
2021-06
2022
2022
Loonkosten niet-doelgroep personeel
6.983
7.477
3.614
7.447
7.928
Reis- en v erv oerskosten niet-doelgroep
77
75
37
80
75
Inhuur personeel stafafdelingen
506
78
379
78
342
Studiekosten niet-doelgroep
55
120
32
120
120
Ov erige kosten niet-doelgroep personeel
18
15
11
15
15
Totaal
655
288
459
293
552
Toerekening kosten Prowork B.V.
-1.545
-2.092
-710
-2.320
-2.606
Kosten niet-doelgroep personeel
6.094
5.673
3.363
5.420
5.874
Overige personeelskosten
Het begrote aantal niet-doelgroep medewerkers voor 2022 bedraagt 124,2 FTE. De uitbreidingen van het aantal niet-doelgroep medewerkers houden deels verband met de hogere aantallen Pw-medewerkers binnen ProWork BV. Daarnaast is sprake van de vervanging van leidinggevend Wsw personeel wegens ziekte en pensionering. Ook is sprake van een aantal kwalitatieve uitbreidingen. Voor het jaar 2022 wordt rekening gehouden met een stijging van de loonkosten niet-doelgroep van ca. 3,5% (hiervan heeft 1% betrekking op de verhoging van de pensioenpremie door het ABP). De huidige cao is afgelopen op 1 januari 2021. De onderhandelingen m.b.t. de nieuwe cao zijn nog niet in een afrondende fase waardoor nog niet duidelijk is of de begrote stijging voldoende zal zijn. Ten aanzien van de inhuur personeel is rekening gehouden met de outsourcing van de salarisadministratie en de inhuur van jobcoaches, medewerkers op het vlak van Kwaliteit Arbo en Milieu en rijvaardigheid. De toerekening van kosten aan Prowork BV (m.b.t. jobcoaches en leidinggevend personeel) stijgt ten gevolge van de hogere aantallen trajecten en garantiebanen binnen Prowork.
52
Overige bedrijfskosten
Real.
OP
Real.
Begr.
OP
(x € 1.000)
2020
2021
2021-06
2022
2022
Afschrijv ingskosten
602
615
305
622
708
Huurkosten / lease
469
499
283
504
499
Onderhoudskosten
697
631
296
638
726
Dotatie v oorziening groot onderhoud
100
100
50
101
100
Energiev erbruik
280
284
163
287
322
Belastingen en v erzekeringen
289
214
148
216
295
Accountants- en adv ieskosten
285
278
150
281
273
Indirecte productiekosten
102
77
53
78
61
Kantine
51
42
30
42
39
Ov erige
314
366
126
370
352
Subtotaal
3.189
3.106
1.604
3.140
3.375
Toerekening kosten Prowork B.V.
-340
-461
-161
-514
-605
Ov erige bedrijfskosten
2.849
2.645
1.443
2.627
2.770
In het OP2022 is rekening gehouden met onderstaande ontwikkelingen:
Voor 2021 wordt rekening gehouden met een afschrijvingslast van ca. € 708k. Dit bedrag is inclusief een inschatting van € 100k m.b.t. de afschrijvingen van de investeringen die nodig zijn in de luchtbehandelingssystemen van de panden. Deze afschrijvingslasten zullen worden gedekt middels een onttrekking van de in 2020 en 2021 gevormde bestemmingsreserve. Ten aanzien van de onderhoudskosten is rekening gehouden met de toegenomen kosten van onderhoud van het wagenpark en de hogere kosten m.b.t. ICT. Ten aanzien van de energiekosten is rekening gehouden met een stijging van de gas- en brandstofprijzen. Onder de accountants- en advieskosten is rekening gehouden met kosten voor juridisch advies voor de afdeling HR, een budget voor de Functionaris voor de Gegevensbescherming en de advieskosten voor de doorontwikkeling van het staf- en leidinggevend personeel. Onder de post ‘overige’ is rekening gehouden met een aantal kostenbesparingen m.b.t. de kosten van telefoons en de huur van printers. De toerekening van kosten aan ProWork zal hoger zijn door de hogere aantallen Pw-medewerkers binnen ProWork BV (met name trajecten en garantiebanen).
53
Incidentele baten en lasten
Real.
OP
Real.
Begr.
OP
(x € 1.000)
2020
2021
2021-06
2022
2022
Incidentele baten
67
-
28
-
13
Incidentele lasten
-377
-50
-94
-51
-70
Incidentele baten en lasten
-310
-50
-66
-51
-57
De incidentele lasten 2020 hebben vrijwel volledig betrekking op de bijzondere lasten ten gevolge van de coronacrisis. Voor 2022 wordt ervan uitgegaan dat deze kosten via de reguliere exploitatie kunnen worden gedekt ofwel uit de post onvoorzien ad. € 50k. Onder de incidentele baten en lasten is eveneens rekening gehouden met de kosten en subsidieopbrengsten van het ‘Tel mee met Taal’ project.
Financiele baten en lasten
Real.
OP
Real.
Begr.
OP
(x € 1.000)
2020
2021
2021-06
2022
2022
Financiële baten en lasten
127
125
61
122
122
De financiële baten en lasten hebben betrekking op de langlopende leningen bij de BNG.
Mutaties reserves
Real.
OP
Real.
Begr.
OP
(x € 1.000)
2020
2021
2021-06
2022
2022
Mutaties reserv es
-887
38
19
38
138
In 2020 is een toevoeging gedaan aan de reserves ter dekking van de afschrijvingskosten van de luchtbehandelingssystemen. De onttrekkingen aan de reserves hebben betrekking op dekking van afschrijvingskosten van de verbouwing Groen en Schoon en van de investeringen (aanschaf meubilair e.d.) m.b.t. de verhuizing van locatie Capelle. Voor 2022 is rekening gehouden met € 100k vrijval uit de reserve ter dekking van de afschrijvingslasten van de luchtbehandelingssystemen.
54
Financiële positie In de programma’s is geen nieuw beleid opgenomen. Op basis van de werkelijke balansstanden per 31 december 2020 en de begrote baten en lasten 2021 tot en met 2025 worden onderstaande balansstanden geprognosticeerd. Balansprognose per ultimo jaar (x € 1.000)
Real.
OP
Begr.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
2020
2021
2022
2022
2023
2024
2025
Materiële v aste activ a
6.160
6.152
7.125
7.125
7.067
7.009
6.951
Financiële v aste activ a
18
18
18
18
18
18
18
Voorraden Uitzettigen met een looptijd < 1 jaar Liquide middelen
169
150
150
150
150
150
150
3.575
3.000
3.000
3.000
2.900
2.800
2.700
380
25
25
25
25
25
25
Ov erlopende activ a
2.007
45
45
45
45
45
45
Totaal activa
12.309
9.390
10.363
10.363
10.205
10.047
9.889
Eigen v ermogen
4.086
2.451
3.214
3.214
3.115
3.016
2.917
Voorzieningen
843
386
8
8
36
63
92
Langlopende schulden
4.212
3.969
3.605
3.605
3.725
3.481
3.237
Vlottende passiv a
3.168
2.584
3.536
3.536
3.329
3.487
3.643
Totaal passiva
12.309
9.390
10.363
10.363
10.205
10.047
9.889
Onderstaand is het overzicht van het EMU-saldo weergegeven: het verschil tussen inkomsten en uitgaven. Een negatief saldo geeft aan dat er sprake is van meer uitgaven dan inkomsten. Het meerjarig beperkte negatieve saldo wordt veroorzaakt door de (geplande) investeringen en uitgaven vanuit de voorziening groot onderhoud. Voor 2022 wordt uitgegaan van een aantal grote uitgaven vanuit de voorziening groot onderhoud m.b.t. de luchtbehandelingssystemen. EMU saldo
Real.
OP
Begr.
OP
Begr.
Begr.
Begr.
(x € 1.000)
2020
2021
2022
2022
2023
2024
2025
Berekend EMU saldo
275
244
244
-447
-52
-53
-51
55
Investeringen Voor 2022 wordt een totaalbedrag aan investeringen verwacht van € 638k. Deze investeringen passen binnen de in de begroting opgenomen afschrijvingslasten voor 2022. Promen zal voor zover nodig passende financiering afsluiten voor de geplande investeringen. Investeringen 2022
Begroting 2022
Gebouwen Huisv esting Atlantispark (coronaproof, v erbetering)
25
Verbouwing / update Productiehallen
PM
Transportmiddelen Bussen groepsdetachering
80
Machines, apparaten en installaties Machines Groen en Schoon
30
Machines magazijn, groepsdeta
41
Exo-skelet
60
Machines Productie
106
Afv alscheidingsstations
20
Luchtbehandelingssysteem Gouda & Capelle
PM
laadpalen tbv elektrische auto's
15
Voorziening t.b.v . oplaadpunten conform NEN
70
Ov erig
24
Inventaris Gereedschap G&S
70
Meubilair productie, groepsdetachering, ov erig
69
Innov atie
10
ICT Hardware
3
Telefonie
15
Totaal investeringen
638
56
Reserves In onderstaand overzicht zijn de standen en de mutaties per reserve opgenomen. Reserves
31-12-2022
31-12-2023
31-12-2024
31-12-2025
2.269
2.269
2.269
2.269
Huisv estingsreserv e
44
33
22
11
Reserv e resultaat 2015
100
74
48
22
Reserv e luchtbehandeling
801
739
677
615
3.214
3.115
3.016
2.917
bedragen x €1.000
Algemene reserv e
Totaal
Voorzieningen In onderstaand overzicht zijn de standen en de mutaties per voorziening opgenomen. Voorzieningen
31-12-2022
31-12-2023
31-12-2024
31-12-2025
Groot onderhoud
8
36
63
92
Totaal
8
36
63
92
bedragen x €1.000
57
Overzicht van de geraamde baten en lasten per taakveld In onderstaand overzicht zijn de baten en lasten per taakveld opgenomen. Baten en lasten per taakveld bedragen x €1.000
OP 2022
Begr. 2023
Begr. 2024
Begr. 2025
6.4 Begeleide participatie Baten programma W sw
33.681
32.802
31.743
30.670
Lasten programma W sw
-25.862
-25.135
-24.342
-23.557
-7.820
-7.667
-7.401
-7.113
0
0
0
0
0.4 Overhead Lasten ov erhead W sw Saldo
Conform de notitie overhead van de commissie BBV is bovenstaand overzicht rekening gehouden met een post van € 1.081k huisvestingslasten. De huisvestingslasten bestaan onder andere uit de kosten voor huur, afschrijving gebouwen en installaties, onderhoud, energie, verzekering en rente. Van de huisvestingslasten komt 80% ten laste van het programma Begeleide participatie. De overige 20% heeft betrekking op de kantoorruimten en zijn gerekend tot de overhead.
58