Kadernota 2026-2029 vervoerscentrale Stedendriehoek (PlusOV)
Tekst van het document
Kadernota 2026-2029 Vervoerscentrale Stedendriehoek (PlusOV)
Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
Inhoudsopgave 1. Inleiding ............................................................................................................................................... 3 2. Financiële uitgangspunten .................................................................................................................. 4 2.1 Indexering ...................................................................................................................................... 4 2.2 Btw en vennootschapsbelasting.................................................................................................... 5 2.3 Kostenverdeelsystematiek ............................................................................................................ 5 2.4 Reserves ........................................................................................................................................ 5 3. Inhoudelijk en financieel perspectief .................................................................................................. 6 3.1 Organisatiekosten ......................................................................................................................... 6 3.2 Het vervoersvolume en de vervoerskosten .................................................................................. 6 4.
Risico’s en maatregelen..................................................................................................................... 11 Bijlage 1: Kostenverdeelsystematiek..................................................................................................... 12 Bijlage 2: Begrote vervoersvolumes en vervoerskosten vraagafhankelijk vervoer per gemeente ....... 13 Bijlage 3: Begrote vervoersvolumes en vervoerskosten routegebonden vervoer per gemeente ........ 17
2 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
1. Inleiding Voor u ligt de kadernota van Vervoerscentrale Stedendriehoek / PlusOV voor de begroting 20262029. Deze kadernota geeft de kaders aan voor de concept begroting die in het voorjaar van 2025 wordt gepresenteerd. PlusOV is een bedrijfsvoeringsorganisatie voor het tot stand brengen en in standhouden van het doelgroepenvervoer voor de gemeenten Apeldoorn, Brummen, Deventer, Epe, Hattem, Heerde, Lochem, Voorst en Zutphen. De kernactiviteit van PlusOV is het efficiënt organiseren van comfortabel en veilig doelgroepenvervoer binnen de kaders van de met de deelnemer gesloten dienstverleningsovereenkomst. PlusOV is naast het efficiënt plannen van het vervoer verantwoordelijk voor de organisatiekosten (kosten personeel, bedrijfsvoering e.d.). De deelnemende gemeenten vormen beleid voor de toegang tot het doelgroepenvervoer en hebben daarmee invloed op het vervoersvolume en de omvang van de vervoerskosten. In de (concept) Gemeenschappelijke Regeling is opgenomen dat het bestuur voor 1 januari de kadernota vaststelt. Het bestuur biedt jaarlijks voor 30 april de kadernota en de ontwerpbegroting aan de raden van de deelnemende gemeenten. De definitieve begroting wordt pas vastgesteld nadat een inhoudelijke reactie is gegeven op de zienswijzen die raden van deelnemende gemeenten op de kadernota en de ontwerpbegroting hebben gegeven.
PlusOV is een bedrijfsvoeringsorganisatie en voert enkel opdrachten voor de deelnemende gemeenten uit. Het is de taak van PlusOV om de vervoersvraag efficiënt te plannen en binnen de door de gemeente gestelde kwaliteit en richtlijnen. PlusOV stelt geen beleid vast, dit is de verantwoordelijkheid van de deelnemende gemeenten. De kadernota van PlusOV beperkt zich daarom tot de kaders en uitgangspunten die gebruikt worden voor het opstellen van begroting. Uitdagingen komende jaren De komende jaren ligt de focus van PlusOV op: 1. Het verder verbeteren van de processen in de keten van: Reizigers -> Gemeenten -> PlusOV -> Vervoerders. 2. Het uitvoeren van het doelgroepenvervoer binnen de mogelijkheden van beschikbare taxichauffeurs. Dit vraagt om een integrale aanpak ondersteund door een breed gedragen visie en daarop gebaseerd beleid van de deelnemende gemeenten, in afstemming met scholen, instellingen, reizigers en ouders/verzorgers. 3. Faciliteren van deelnemende gemeenten die een antwoord zoeken op de vraag hoe het doelgroepenvervoer betaalbaar en beschikbaar te houden voor de mensen die niet zonder kunnen. Demografische en maatschappelijke trends als vergrijzing en de participatiemaatschappij creëren een hogere vraag, nu en in de toekomst, naar doelgroepenvervoer.
De medewerkers van PlusOV blijven zich onverminderd inzetten om de missie van PlusOV te realiseren: ‘Mensen prettig, betaalbaar en efficiënt vervoeren wanneer er geen vervoersalternatief is’. Het uitvoeren van alle ritaanvragen met behoud van een hoge klanttevredenheid tegen beheersbare kosten wordt een steeds grotere grote uitdaging.
H.H. Meijer Directeur PlusOV 3 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
2. Financiële uitgangspunten 2.1 Indexering Inflatiepercentage Het inflatiepercentage baseren we op de gegevens uit de gemeentefondscirculaire van september 2024. In de begroting hanteren we voor elk jaar de nationale consumentenprijsindex (cpi) zoals door het CPB is berekend en de basis is in de gemeentefondscirculaire. Het verwachte percentage voor de exploitatie in 2026 is 2,4%. Deze index passen we toe op de organisatiekosten exclusief de loonkosten.
Ontwikkeling loonkosten gemeenten De huidige CAO loopt tot en met 31 maart 2025. Het is reëel te veronderstellen dat de CAO voor de begrotingsperiode een stijging van de personeelskosten met zich meebrengt. Voor de begrotingsperiode houden we de “Prijs overheidsconsumptie, beloning werknemers”. Voor 2026 is dat 3,4%. Tevens worden de kosten voor de ondersteuning door de gemeente Lochem met deze percentages geïndexeerd. Deze kosten zijn ook gebaseerd op loonkosten. Index vervoer De kosten voor het vervoer volgen de NEA-index. De NEA-index voor de vervoerkosten in 2025 is definitief vastgesteld op 1,5%, in de begroting voor 2025 was hier 5,1% voor opgenomen, dit laten we ongewijzigd voor 2025. Voor 2026 hanteren we een verwachte NEA-index van 4,6%, dit is de gemiddelde index van de vastgestelde NEA-index van de afgelopen 5 jaren. Hierna 2 tabellen met de historische en begrote inflatiepercentages en NEA-index. De percentages van 2026 t/m 2029 worden toegepast op de budgetten in de begroting 2026-2029. Historische inflatie en NEA-index Jaar Inflatie in % NEA-index in % (cpi) 2020 1,8 6,7 2021 1,4 1,0 2022 1,7 3,5 2023 3,0 13,7 2024 n.t.b. 3,4 2025 n.t.b. 1,5
4 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
Begrote inflatie en NEA-index Jaar Inflatie in % (cpi) 2024 2,4 2025 2,5 2026 2,4 2027 2,3 2028 2,3 2029
NEA-index in %
2,3
6,0 5,1 4,6 4,6 4,6 4,6
2.2 Btw en vennootschapsbelasting Belasting toegevoegde waarde (btw) PlusOV wordt volledig als btw-ondernemer gezien. Alle betaalde btw vordert PlusOV terug met de aangifte omzetbelasting en alle ontvangen btw dragen we dan af. Alle bedragen in de begroting zijn exclusief btw. De gemeenten treden voor het routegebonden vervoer niet op als btw-ondernemer. Dit houdt in dat voor de gemeenten de btw op het routegebonden vervoer (leerlingen-, dagbestedings- en Jeugdwetvervoer) een last is waarmee zij in hun eigen begroting rekening moeten houden. Vennootschapsbelasting PlusOV is sinds 2017 vennootschapsbelastingplichtig. Het vervoer voor andere instanties dan de deelnemers (de gemeenten) valt onder de belastingplicht. Doordat PlusOV niet meer het aanvullend OV uitvoert voor de Provincie, is er vrijstelling aangevraagd voor de vennootschapsbelasting.
2.3 Kostenverdeelsystematiek In de begroting nemen we twee soorten kosten op: organisatiekosten en vervoerskosten. De organisatiekosten verdelen we naar de vervoersstromen en daarna naar de gemeenten. Over de verevening van de vervoerskosten voor het routegebonden en het vraagafhankelijk vervoer maakten we afspraken met de gemeenten. Deze systematiek werkten we uit in bijlage 1. Niet in de begroting verwerkt is de opbrengst van de eigen bijdrage van de reizigers in het vraagafhankelijk vervoer. Deze eigen bijdrage is opgenomen in de begroting van de individuele gemeente. PlusOV incasseert deze bedragen namens de gemeenten en stort ze vervolgens door naar de gemeenten. Voor het vraagafhankelijk vervoer was dit in 2023 met € 590.000 11% van de vervoerskosten voor het vraagafhankelijk vervoer, dit percentage hanteren we ook voor de komende jaren.
2.4 Reserves PlusOV heeft een algemene reserve. De verwachte dotaties en onttrekkingen zijn hieronder toegelicht en worden opgenomen in de begroting 2026. Algemene reserve In artikel 23 van de GR Basismobiliteit is vastgelegd dat het bestuur een algemene reserve in kan stellen om bedrijfsmatige risico’s op te vangen. De saldi van de opgeheven bestemmingsreserves zijn
5 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
in 2024 toegevoegd aan de algemene reserve. € 350.000 van dit bedrag is terugbetaald aan de gemeenten. Het saldo van de algemene reserve is op 31-12-2024 € 89.000. Met het vaststellen van de jaarrekening wordt het rekening resultaat bestemd.
3. Inhoudelijk en financieel perspectief De lasten in de begroting van PlusOV bestaan uit organisatiekosten en vervoerskosten. De organisatiekosten vormen bijna 20% en de vervoerskosten ruim 80% van de lasten. De organisatiekosten bestaan voor ca. 75% uit personeelskosten. Het aantal medewerkers (organisatieomvang) en de Cao-ontwikkeling hebben hierop de grootste invloed.
3.1 Organisatiekosten Organisatieomvang Hieronder staat een overzicht met de werkelijke en geplande bezetting in fte aan het begin van het jaar (incl. inleen). Aantal fte begin van jaar Aantal fte
2021 Werkelijk
2022 Werkelijk
2023 Werkelijk
2024 Werkelijk
2025 Plan
2026 Plan
2027 Plan
2028 Plan
2029 Plan
26,8
24,8
23,9
23,1
23,8
23,4
23,0
23,0
23,0
Op basis van deze bezetting kan invuling worden geven aan de afgesproken Kpi’s en resultaten in de DVO.
3.2 Het vervoersvolume en de vervoerskosten Het vraagafhankelijk vervoer De opbouw van de begroting voor de vervoersvolumes en vervoerskosten voor het vraagafhankelijk vervoer De afgelopen begrotingsjaren is steeds een generieke volumegroei toegepast (d.w.z. een gelijke groei voor alle gemeenten). Bij de gemeenten is de behoefte ontstaan om de verwachte vervoersvolumes per gemeente te vertalen naar de specifieke vervoerskosten per gemeente. Hiermee komen de ambities per gemeente beter tot uiting. Reden voor PlusOV om voor het opstellen van de begroting de deelnemende gemeenten om gegevens te vragen over hun verwachte ontwikkeling van het aantal deelnemers in het vervoer voor de periode 2026-2029. De gemeente is het beste in staat om hun verwachte vervoersvolume aan te geven. Zij heeft het meeste inzicht in bijv. demografische ontwikkelingen, beschikt over data en kent de impact op het doelgroepenvervoer van de door hen gemaakte beleidskeuzes. PlusOV heeft op basis van de ontvangen gegevens per gemeente de ontwikkeling in het vervoersvolume en de vervoerskosten geprognosticeerd. De berekening is als volgt tot stand gekomen: 1. Voor elke gemeente is de specifieke ontwikkeling van de afgelopen jaren vertaald in de begroting. Er wordt rekening gehouden met de groei in het aantal ritten en de groei in de ritafstand in die gemeente.
De volumegroei (in reiseenheden per deelnemer) heeft zich in 2023 en 2024 sterk ingezet (ca. 10%) en de verwachting is dat deze groei de komende jaren in totaliteit afvlakt van 7,2% in 2026 naar 6,3% in 2029. 6 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
2. De volumegroei (in deelnemers, ritten en ritafstand) is zichtbaar gemaakt in de groei van de reiseenheden (RE). Een reiseenheid (RE) is een rekeneenheid waarin de start, de gereden kilometers en van toepassing zijnde indicaties is verwerkt. De reiseenheden worden gebruikt om de totale gemaakte kosten te verdelen onder de ritten (en vervolgens onder gemeenten). (Toelichting:1 km = 1 RE; 1 Start = 6 RE; 1 solo km = 1,25 RE; 1 rolstoel km = 1,25 RE). 3. Met de toename van het vervoersvolume is het voor PlusOV mogelijk om meer ritten te combineren waardoor de kosten per rit lager worden. Inschatting is dat bij de verwachte volumegroei de vervoerskosten daardoor tegen 1,7% lagere kosten georganiseerd kunnen worden, dit is opgenomen in de begroting. 4. De NEA-index zorgt voor een jaarlijkse kostenverhoging van 4,6% (het 5-jaarsgemiddelde van de index). 5. De som van de 9 individuele begrotingen van alle gemeenten vormt de totale begroting van PlusOV. De uitgangspunten in de begroting van het vervoersvolume en vervoerskosten voor het vraagafhankelijk vervoer Onderstaande tabel geeft de ontwikkeling in de volumes aan in de afgelopen jaren. 2021 * Aantal pashouders
13.316
-5%
ca. 13.202
-1%
13.319
1%
Prognose 2024 ** 13.190
Aantal unieke reizigers
6.811
-11%
7.505
10%
7.696
3%
7.953
3%
196.513
5%
242.333
23%
264.846
9%
292.332
10%
1.268.107
8%
1.544.581
22%
1.665.710
8%
1.826.649
10%
Aantal ritten Aantal gereden km.
Groei
2022
Groei
2023
Groei
Groei -1%
* afwijkend vervoersvolume door coronamaatregelen, in 2022 was dit alleen in de maand januari ** voor Q4 is een inschatting gemaakt om op jaarbasis voor 2024 uit te komen. Op basis van de input van de gemeenten is voor de financiële begroting 2026-2029 berekend: 1. Het totale vervoersvolume (uitgedrukt in reiseenheden) stijgt gemiddeld jaarlijks met 6,7%. Dit start met 7,2% in 2026 en vlakt af in 2029 tot 6,3%. Dit kan per gemeente uiteraard verschillend zijn. 2. Voor 2026 en de jaren daarna verwachten we een stijging van de NEA-index met 4,6% per jaar 3. We verwachten dat de totale vervoerskosten (incl. de stijging van de NEA-index) met gemiddeld 10,1% per jaar stijgen in de begrotingsperiode. Dit start met 10,5% in 2026 en vlakt af in 2029 tot 9,8%. In onderstaande tabel zijn de totale begrote vervoersvolumes en vervoerskosten van alle gemeenten tezamen opgenomen. Totaal Jaar 2019 2020 2021 2022 2023 Prognose 2024 Prognose 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029
Aantal Ritten 385.698 186.330 196.513 242.333 264.846 292.332 317.801 341.489 365.003 390.052 415.423
Aantal KM Reiseenheden Volume Groei 2.408.250 4.811.742 1.176.822 1.268.107 1.544.581 1.665.710 3.318.398 1.826.469 3.648.169 9,9% 1.975.484 3.955.455 8,4% 2.112.494 4.239.594 7,2% 2.248.190 4.521.304 6,6% 2.395.445 4.824.171 6,7% 2.542.946 5.129.191 6,3%
Unieke reizigers Deelnemer Groei 9.441 7.634 6.811 7.505 7.696 7.953 3,3% 8.336 4,8% 8.735 4,8% 9.154 4,8% 9.631 5,2% 10.117 5,0%
Euro/RE % Groei kosten € 1,19
€ € € € € € €
1,63 1,60 1,60 1,64 1,70 1,75 1,81
8,2% 10,5% 10,1% 10,1% 9,8%
Euro
€ 5.832.540 € 6.310.544 € 6.973.351 € 7.675.424 € 8.451.530 € 9.280.392
Een gedetailleerd overzicht per gemeente is als bijlage 2 opgenomen. 7 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
In onderstaande grafiek is de ontwikkeling te zien van de begrote vervoerskosten.
Het routegebonden vervoer De opbouw van de begroting voor de vervoersvolumes en vervoerskosten voor het routegebonden vervoer Voorafgaand aan het opstellen van de begroting heeft PlusOV van de 6 deelnemende gemeenten gegevens ontvangen over de verwachte ontwikkeling van het aantal deelnemers in het vervoer voor de periode 2026-2029. PlusOV heeft met als uitgangspunt de ontvangen gegevens per gemeente de ontwikkeling in het vervoersvolume en de vervoerskosten geprognosticeerd. De berekening is als volgt tot stand gekomen: 1. Voor elke gemeente is de procentuele ontwikkeling van de vervoerskosten gelijk aan de procentuele ontwikkeling in het aantal deelnemers in dat jaar plus de NEA-index voor dat jaar. 2. De vastgestelde begroting 2025 is voor een compleet beeld ook opgenomen en vraagt om een toelichting. Het beeld is in 2024 ontstaan dat er een afvlakking is in de groei van het aantal deelnemers aan het routegebonden vervoer. Dat kan betekenen dat de eerder verwachte groei aan deelnemers in de vastgestelde begroting 2025 lager wordt. In de begroting 2025 is gerekend met 3,5% groei in deelnemers. Daarnaast zal de NEA-index voor 2025 niet de eerder begrote 5,1% worden, deze is nu definitief vastgesteld op 1,5%.
De actuele waarden van de NEA-index en verwachte deelnemers voor 2025 zijn daarom in de berekeningen als tussenstand opgenomen om een betere aansluiting te krijgen tussen de jaren 2024 en 2026. De waarden van de eerder vastgestelde begroting zijn wel overgenomen in het overzicht. 3. De NEA-index zorgt jaarlijks voor een jaarlijkse kostenverhoging van 4,6% (het 5-jaarsgemiddelde van de index). 4. De som van de 6 individuele begrotingen van alle gemeenten vormt de totale begroting van PlusOV.
8 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
De uitgangspunten in de begroting van het vervoersvolume en vervoerskosten in het routegebonden vervoer De cijfers over de afgelopen 4 jaren laten de volgende ontwikkelingen zien: Het aantal unieke deelnemers (unieke deelnemers: reizigers die die minimaal 1 keer in dat jaar hebben gereisd) 2021 2022 2023 T/m sept. 2024 Jeugdwet 104 123 149 147 Leerlingenvervoer 734 780 791 769 Dagbesteding 353 309 296 272 Totaal 1.189 1.212 1.236 1.188 Op basis van de input van de gemeenten is voor de financiële begroting 2026-2029 berekend: 1. Het aantal deelnemers stijgt gemiddeld in de begrotingsjaren met 1,7% per jaar. Onderverdeeld is dit per jaar voor het leerlingenvervoer 1,4%, in het Jeugdwetvervoer 2,0% en in het DB-vervoer 2,2%. Dit kan per gemeente uiteraard verschillend zijn. 2. Voor 2026 en de jaren daarna verwachten we een stijging van de NEA-index met 4,6% per jaar 3. We verwachten dat de totale vervoerskosten (incl. de stijging van de NEA-index) stijgen met 6,5% per jaar in de begrotingsperiode. Van €4.642.830 in 2026 naar € 5.570.154 in 2029. 4. De som van de input van de 6 deelnemende gemeenten in het routegebonden vervoer vormt de totale begroting 2026-2029 voor PlusOV. In onderstaande 2 tabellen zijn de totale begrote vervoerskosten en vervoersvolumes en opgenomen voor het routegebonden vervoer.
In de tabel zijn voor 2025 de bedragen opgenomen uit de vastgestelde begroting weergegeven. De totale begrote vervoerskosten Per vervoersstroom Dagbesteding Jaar 2020 2021 2022 2023 Prognose 2024 Begroting 2025 (Vastgesteld) Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029 Unieke Reizigers 2020 2021 2022 2023 2024 (t/m sep.) 2025 (Input Gemeente) 2026 (Input Gemeente) 2027 (Input Gemeente) 2028 (Input Gemeente) 2029 (Input Gemeente)
€ € € € € € € € € €
523.521 640.058 596.680 580.126 618.403 648.357 700.221 738.197 804.232 858.594 373 353 309 296 272 285 290 293 305 311
Totaal vervoerskosten RGV
Jeugdwet € € € € € € € € € €
264.946 284.323 352.268 384.903 537.536 448.862 597.147 625.187 673.378 719.239 101 104 123 149 147 150 154 155 159 162
LLV € € € € € € € € € €
2.157.839 2.411.250 2.700.435 3.080.092 3.137.593 3.890.143 3.345.462 3.551.507 3.766.735 3.992.322 707 732 780 791 769 763 773 785 796 807
Vervoerskosten € € € € € € € € € €
% Groei kosten
2.946.305 3.335.631 3.649.384 4.045.120 4.293.531 4.987.362 4.642.830 4.914.892 5.244.345 5.570.154 Unieke reizigers 1.181 1.189 1.212 1.236 1.188 1.197 1.217 1.233 1.260 1.280
13,2% 9,4% 10,8% 5,8% 13,9% -6,9% 5,9% 6,7% 6,2%
0,7% 1,9% 2,0% -3,9% 0,8% 1,7% 1,3% 2,2% 1,6%
9 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
De totale begrote vervoersvolumes Totaal
Procentuele ontwikkeling Kostenstijging Prognose 2024 Begroting 2025 (Vastgesteld) Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029 Unieke Reizigers stijging 2024 (t/m Sep.) 2025 (Input Gemeente) 2026 (Input Gemeente) 2027 (Input Gemeente) 2028 (Input Gemeente) 2029 (Input Gemeente)
Dagbesteding
Jeugdwet
LLV
4,8% 8,0% 5,4% 8,9% 6,8%
-16,5% 33,0% 4,7% 7,7% 6,8%
24,0% -14,0% 6,2% 6,1% 6,0%
4,6% 2,0% 0,9% 4,1% 2,0%
2,0% 2,6% 0,7% 2,6% 2,0%
-0,8% 1,4% 1,5% 1,4% 1,3%
Een gedetailleerd overzicht per gemeente is als bijlage 3 opgenomen. In onderstaande grafiek is de ontwikkeling te zien in de begrote vervoerskosten.
10 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
4. Risico’s en maatregelen In de bestuursrapportage 2023 benoemden we een aantal risico’s. Deze hebben we geactualiseerd en toegelicht. Prijs- en volumerisico Bij het opstellen van de begroting is er altijd een prijsrisico. De huidige geopolitieke en economische ontwikkelingen maken dat prijseffecten moeilijk zijn in te schatten. De onzekerheid van het prijsrisico is groter dan in voorgaande jaren. Personeelskosten en brandstofkosten vormen ca. 75% van de vervoerskosten. De personeelskosten in de taxibranche (67% van de vervoerskosten) staan onder druk door schaarste op de arbeidsmarkt. De kosten voor brandstof (8% van de vervoerskosten) blijven waarschijnlijk hoog en onvoorspelbaar. De prijsrisico's zijn zo goed mogelijk ingeschat en opgenomen maar er blijft altijd een (rest)prijsrisico. Het vervoersvolume in het routegebonden vervoer laat al jaren een stijgende trend zien (+7%). Het begrote vervoersvolume in het vraagafhankelijk vervoer heeft een jaarlijkse groei van 7% als uitgangspunt en zou over meerdere jaren voldoende moeten zijn. Het volumerisico voor het gehele doelgroepenvervoer schatten we met de input van de gemeenten en de gehanteerde begrotingsuitgangspunten als gering in.
11 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
Bijlage 1: Kostenverdeelsystematiek In de begroting 2026 zijn twee verschillende soorten kosten te onderscheiden: 1. Organisatiekosten 2. Vervoerkosten 1. Organisatiekosten De organisatiekosten van PlusOV bestaan uit: 1. Personele kosten 2. Bedrijfsvoeringskosten 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten De organisatiekosten bestaan voor een groot gedeelte uit de personeelskosten. Deze zijn voor het overgrote deel direct toe te rekenen aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. Ook andere kosten zijn duidelijk toe te wijzen aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer, bv; • Het klanttevredenheidsonderzoek voeren we uit per vervoerssoort. • We verstrekken alleen vervoerspassen voor het vraagafhankelijk vervoer. De pasadministratie wordt alleen voor deze vervoerssoort gedaan en ten laste hiervan gebracht. De overige organisatiekosten zijn minder makkelijk te verdelen over de twee vervoerssoorten. Hier gebruiken we een verdeelsleutel voor. De overige organisatiekosten zijn als overhead te beschouwen. De overhead verdelen we op basis van de verdeelsleutel directe loonkosten. Tot slot worden de organisatiekosten per vervoerssoort verdeeld over de gemeenten. Dit gebeurt op basis van het aantal inwoners op 1 januari 2025.
2. Vraagafhankelijk vervoer De kosten van het vraagafhankelijk vervoer worden toegerekend aan de gemeenten op basis van de volgende verdeelsleutel: daadwerkelijke kilometers + opstapeenheid (per rit) + opslag(en).
3. Routegebonden vervoer Het routegebonden vervoer bestaat uit: leerlingenvervoer, dagbestedingsvervoer en Jeugdwetvervoer. De kosten voor het routegebonden vervoer worden op reizigersniveau toegerekend aan de gemeenten. Hiervoor hanteren we een aantal spelregels. De belangrijkste zijn: 1. Het starttarief van een route verdelen we gelijkelijk over alle reizigers in die route. 2. De optimale individuele reizigersafstand (dit is de kortste route van het woonadres van de reiziger naar de bestemming) gebruiken we als basis voor de verdeling van de routekosten onder de reizigers in die route.
12 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
Bijlage 2: Begrote vervoersvolumes en vervoerskosten vraagafhankelijk vervoer per gemeente Apeldoorn Jaar 2019 2020 2021 2022 2023 Prognose 2024 Prognose 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029
Aantal Ritten 159.104 77.540 86.448 105.320 115.844 134.300 149.864 164.971 180.273 196.237 212.970
Aantal KM 836.863 413.101 479.926 569.988 609.098 706.852 788.770 868.280 948.818 1.032.839 1.120.908
Reiseenheden
Jaar 2019 2020 2021 2022 2023 Prognose 2024 Prognose 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029
Aantal Ritten 28.377 12.714 12.180 16.529 16.742 17.081 17.618 18.193 18.798 19.429 20.086
Aantal KM 245.159 106.668 109.420 145.447 149.480 151.762 156.535 161.643 167.014 172.623 178.460
Reiseenheden
Jaar 2019 2020 2021 2022 2023 Prognose 2024 Prognose 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029
Aantal Ritten 22.770 10.565 10.091 12.366 14.943 14.708 14.867 15.107 15.214 16.334 16.910
Aantal KM 198.888 99.787 92.893 113.863 126.675 128.543 129.933 132.030 132.962 142.752 147.786
Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
Volume Groei
1.324.422 1.535.197 1.713.114 1.885.799 2.060.718 2.243.201 2.434.476
15,9% 11,6% 10,1% 9,3% 8,9% 8,5%
Epe Volume Groei
255.215 259.254 267.408 276.135 285.310 294.891 304.863
1,6% 3,1% 3,3% 3,3% 3,4% 3,4%
Lochem Reiseenheden Volume Groei
221.385 221.959 224.360 227.980 229.591 246.495 255.188
0,3% 1,1% 1,6% 0,7% 7,4% 3,5%
Unieke reizigers 3456 2823 2591 2943 3097 3306 3537 3785 4049 4333 4636
Deelnemer Groei
Unieke reizigers 664 511 435 495 513 527 545 565 584 605 626
Deelnemer Groei
Unieke reizigers 611 463 410 501 508 505 513 523 528 568 589
Deelnemer Groei
6,7% 7,0% 7,0% 7,0% 7,0% 7,0%
2,7% 3,5% 3,5% 3,5% 3,5% 3,5%
-0,6% 1,6% 1,9% 1,0% 7,6% 3,7%
Bijlage 2: Begrote vervoersvolumes en vervoerskosten vraagafhankelijk vervoer per gemeente Brummen Jaar 2019 2020 2021 2022 2023 Prognose 2024 Prognose 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029
Aantal Ritten 11.189 6.428 6.160 6.595 7.279 8.073 9.131 9.602 10.073 10.584 11.112
Aantal KM Reiseenheden 111.946 63.171 62.010 65.036 69.913 115.702 77.606 128.509 87.784 145.364 92.309 152.857 96.833 160.348 101.748 168.487 106.825 176.894
Jaar 2019 2020 2021 2022 2023 Prognose 2024 Prognose 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029
Aantal Ritten 5.366 2.548 2.236 2.864 3.797 4.740 5.101 5.454 5.824 6.110 6.409
Aantal KM Reiseenheden 42.911 22.951 18.994 24.506 31.363 57.290 37.866 70.051 40.745 75.376 43.570 80.602 46.524 86.068 48.807 90.291 51.198 94.715
Jaar 2019 2020 2021 2022 2023 Prognose 2024 Prognose 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029
Aantal Ritten 27.594 10.844 11.019 15.764 18.068 18.486 19.166 19.866 20.595 21.320 22.111
Aantal KM Reiseenheden 236.758 98.055 106.350 147.400 166.463 279.030 167.135 281.949 173.279 292.313 179.615 303.002 186.203 314.114 192.760 325.177 199.908 337.234
Volume Groei
11% 13% 5% 5% 5% 5% Hattem Volume Groei
22,3% 7,6% 6,9% 6,8% 4,9% 4,9% Voorst Volume Groei
1,0% 3,7% 3,7% 3,7% 3,5% 3,7%
Unieke reizigers 313 273 235 246 217 211 223 224 227 232 238
Deelnemer Groei
Unieke reizigers 183 145 129 144 169 185 186 190 196 200 205
Deelnemer Groei
Unieke reizigers 592 490 435 521 543 553 572 592 613 634 657
Deelnemer Groei
-2,8% 5,7% 0,4% 1,3% 2,2% 2,6%
9,5% 0,5% 2,2% 3,2% 2,0% 2,5%
1,8% 3,4% 3,5% 3,5% 3,4% 3,6%
14 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
Bijlage 2: Begrote vervoersvolumes en vervoerskosten vraagafhankelijk vervoer per gemeente Deventer Jaar 2019 2020 2021 2022 2023 Prognose 2024 Prognose 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029
Aantal Ritten Aantal KM Reiseenheden Volume Groei 84.367 450.787 41.824 224.483 44.377 237.434 54.271 293.038 57.000 310.923 667.369 60.764 338.076 716.329 7,3% 66.192 368.273 780.311 8,9% 70.907 394.511 835.905 7,1% 75.315 419.037 887.871 6,2% 79.583 442.782 938.184 5,7% 83.797 466.223 987.852 5,3%
Unieke reizigers Deelnemer Groei 2286 1847 1690 1721 1683 1624 -3,5% 1681 3,5% 1740 3,5% 1801 3,5% 1864 3,5% 1929 3,5%
Jaar 2019 2020 2021 2022 2023 Prognose 2024 Prognose 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029
Heerde Aantal Ritten Aantal KM Reiseenheden Volume Groei 6.860 66.400 3.579 33.591 3.125 34.675 4.061 42.810 6.094 56.608 96.351 7.243 65.538 113.829 18,1% 7.818 70.743 122.869 7,9% 8.323 75.313 130.807 6,5% 8.799 79.622 138.291 5,7% 9.264 83.823 145.588 5,3% 9.725 87.998 152.838 5,0%
Unieke reizigers 265 215 176 211 222 243 252 260 269 279 289
Deelnemer Groei
Jaar 2019 2020 2021 2022 2023 Prognose 2024 Prognose 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029
Zutphen Aantal Ritten Aantal KM Reiseenheden Volume Groei 40.071 218.538 20.288 115.014 20.877 126.406 24.563 142.494 25.079 145.187 301.635 27.041 153.721 322.385 6,9% 28.044 159.421 334.340 3,7% 29.064 165.222 346.506 3,6% 30.112 171.177 358.994 3,6% 31.191 177.311 371.858 3,6% 32.304 183.639 385.131 3,6%
Unieke reizigers 1071 867 710 723 744 799 827 856 886 917 949
Deelnemer Groei
9,5% 3,5% 3,5% 3,5% 3,5% 3,5%
7,4% 3,5% 3,5% 3,5% 3,5% 3,5%
15 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
Bijlage 2: Begrote vervoersvolumes en vervoerskosten vraagafhankelijk vervoer per gemeente Totaaloverzicht vervoerskosten vraagafhankelijk vervoer en de procentuele ontwikkeling Vervoerskosten Prognose 2024 Prognose 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029
Kosten stijging Prognose 2024 Prognose 2025 2026 2027 2028 2029
€ € € € € €
Apeldoorn 2.454.407,90 2.733.106,02 3.101.792,51 3.498.302,30 3.929.894,46 4.404.768,15
Apeldoorn 11,4% 13,5% 12,8% 12,3% 12,1%
€ € € € € €
Brummen 205.455,21 231.913,36 251.421,57 272.208,41 295.174,33 320.058,60
Brummen 12,9% 8,4% 8,3% 8,4% 8,4%
Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
€ € € € € €
Deventer 1.145.236,72 1.244.910,85 1.374.910,09 1.507.261,38 1.643.616,66 1.787.349,10
Deventer 8,7% 10,4% 9,6% 9,0% 8,7%
€ € € € € €
Epe 414.484,88 426.623,90 454.191,26 484.345,75 516.623,15 551.597,68
Epe 2,9% 6,5% 6,6% 6,7% 6,8%
€ € € € € €
Hattem 111.995,29 120.255,75 132.576,20 146.109,41 158.182,39 171.370,68
Hattem 7,4% 10,2% 10,2% 8,3% 8,3%
€ € € € € €
Heerde 181.985,39 196.025,38 215.154,10 234.763,82 255.056,79 276.535,08
Heerde 7,7% 9,8% 9,1% 8,6% 8,4%
€ € € € € €
Lochem 354.858,58 357.945,11 374.985,04 389.755,94 431.838,57 461.718,09
Lochem 0,9% 4,8% 3,9% 10,8% 6,9%
€ € € € € €
Voorst 450.768,19 466.356,93 498.382,13 533.244,42 569.681,39 610.167,07
Voorst 3,5% 6,9% 7,0% 6,8% 7,1%
€ € € € € €
Zutphen 515.416,15 533.406,66 569.937,98 609.432,85 651.462,45 696.827,94
Zutphen 3,5% 6,8% 6,9% 6,9% 7,0%
€ € € € € €
Totaal 5.834.608,31 6.310.543,95 6.973.350,89 7.675.424,28 8.451.530,17 9.280.392,39
Totaal 8,2% 10,5% 10,1% 10,1% 9,8%
Bijlage 3: Begrote vervoersvolumes en vervoerskosten routegebonden vervoer per gemeente
17 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024
Bijlage 3: Begrote vervoersvolumes en vervoerskosten routegebonden vervoer per gemeente Heerde Dagbesteding Jaar 2020 2021 2022 2023 Prognose 2024 Begroting 2025 (Vastgesteld) Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029 Unieke Reizigers 2020 2021 2022 2023 2024 (t/m sep.) 2025 (Input Gemeente) 2026 (Input Gemeente) 2027 (Input Gemeente) 2028 (Input Gemeente) 2029 (Input Gemeente)
€ € € € € € € € € €
60.218 73.416 54.502 44.490 92.659 49.901 105.382 114.088 123.512 133.716
Jeugdwet € € € € € € € € € €
35.797 26.818 46.606 72.219 101.715 84.131 115.681 125.237 135.583 146.784
52 41 31 32 32 33 34 35 37 38
15 11 14 25 24 25 26 27 28 29
Dagbesteding
LLV € € € € € € € € € €
389.878 467.379 538.926 608.795 640.116 774.298 728.010 788.151 853.260 923.748
Dagbesteding € € € € € € € € € €
139.017 202.892 185.887 174.716 215.720 195.131 234.292 245.070 276.505 301.275
Voorst
Jeugdwet € € € € € € € € € €
39.401 44.485 85.179 99.705 90.502 116.164 96.085 100.505 105.129 109.965
119 138 148 150 156 161 167 173 179 185
93 98 94 85 87 87 89 89 96 100
18 24 31 33 28 28 28 28 28 28
Jeugdwet
LLV
Dagbesteding
-46,1% 111,2% 8,3% 8,3% 8,3%
-17,3% 37,5% 8,3% 8,3% 8,3%
21,0% -6,0% 8,3% 8,3% 8,3%
3,5% 3,5% 3,5% 3,5% 3,5%
3,5% 3,5% 3,5% 3,5% 3,5%
3,5% 3,5% 3,5% 3,5% 3,5%
LLV € € € € € € € € € €
455.083 465.337 513.088 662.093 741.290 833.123 703.919 726.073 748.775 772.030
Dagbesteding € € € € € € € € € €
110.470 95.769 80.569 69.982 55.459 78.246 60.843 63.641 66.569 69.631
Jeugdwet € € € € € € € € € €
69.872 64.820 49.548 48.245 48.670 56.302 53.919 56.400 58.994 61.708
LLV € € € € € € € € € €
325.957 349.664 431.059 493.602 463.005 619.341 521.489 554.420 584.600 616.384
135 124 148 177 161 145 144 142 140 138
82 59 44 34 30 31 31 31 31 31
25 20 19 22 23 24 24 24 24 24
Jeugdwet
LLV
Dagbesteding
Jeugdwet
LLV
-9,5% 20,1% 4,6% 12,8% 9,0%
28,4% -17,3% 4,6% 4,6% 4,6%
12,4% -15,5% 3,1% 3,1% 3,1%
41,1% -22,2% 4,6% 4,6% 4,6%
15,7% -4,2% 4,6% 4,6% 4,6%
33,8% -15,8% 6,3% 5,4% 5,4%
0,0% 2,3% 0,0% 7,9% 4,2%
0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
-9,9% -0,7% -1,4% -1,4% -1,4%
3,3% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
4,3% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
4,3% 1,7% 1,6% 0,8% 0,8%
Heerde
Procentuele ontwikkeling Kostenstijging Prognose 2024 Begroting 2025 (Vastgesteld) Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Begroting 2029 Unieke Reizigers stijging 2024 (t/m Sep.) 2025 (Input Gemeente) 2026 (Input Gemeente) 2027 (Input Gemeente) 2028 (Input Gemeente) 2029 (Input Gemeente)
Lochem
Lochem
121 125 132 126 115 120 122 124 125 126
Voorst
18 Kadernota 2026-2029 vastgesteld BO 28-11-2024