concept begroting 2025-2028
Tekst van het document
Begroting 2025-2028
Vervoerscentrale Stedendriehoek
Inhoudsopgave
1. Inleiding . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 2. Financiële uitgangspunten . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 2. 1 Samenvatting kadernotitie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 2. 2 Effecten jaarrekening 2023 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6 3. Organisatiekosten . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7 3. 1 Personeelskosten . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7 3. 2 Bedrijfsvoering . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8 3. 3 Direct materiële kosten . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9 3. 4 Facilitaire diensten . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9 3. 5 Bestuurskosten . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10 3. 6 Verdeling organisatiekosten naar vervoerssoorten en programma’s . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11 4.
Programma’s . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13 4. 1 Programma 1: Vraagafhankelijk vervoer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14 4. 2 Programma 2: Leerlingenvervoer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15 4. 3 Programma 3: Wmo-dagbesteding. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16 4. 4 Programma 4: Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17 4. 6 Reserves . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18 5.
Overzicht van baten en lasten . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19 6. Paragrafen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20 6. 1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20 6. 2 Financiering . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22 6. 3 Bedrijfsvoering . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 23 6. 4 Verbonden partijen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 23
Bijlage 1: Bijdrage per gemeente 2025 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24 Bijlage 2: Bijdrage per gemeente 2025-2028 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25 Bijlage 3: Kostenverdeelsystematiek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26 Bijlage 4: Geprognosticeerde balans . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 27
2
OPLUSGOV 1.
Inleiding
uligt de meerjarenbegroting van de Vervoerscentrale Stedendriehoek begroting laat een beheerste kostenstijging zien voor de organisatiekosten, Voor
taakstellend
2025-2028.
De
de
is
begroting
de vervoerskosten.
voor
vraagafhankelijk
(Wmo-vervoer) is er om de zelfredzaamheid en maatschappelijke participatie van mensen (met een functiebeperking) te bevorderen. Doel is mensen in staat te stellen zelfstandig deel te nemen aan het sociale en maatschappelijke leven. We zien de afgelopen jaren een toename in deze ritten. Het aantal ritten in het vraagafhankelijke vervoer is in 2023 69% ten opzichte van het aantal ritten van voor corona in 2019. Het Wmo-vervoer voorziet steeds meer Het
in de behoefte
vervoer
de klanten.
van
Met het
routegebonden
scholen
voor
vervoer vult de gemeente haar wettelijke plicht in om leerlingen van primair en (voortgezet) speciaal onderwijs vervoer aan te bieden en te bekostigen dit onderwijs niet in de (onmiddellijke) omgeving van de leerling wordt aangeboden.
wanneer
Daarnaast voorziet
het
routegebonden
vervoer
bij PlusOV
inhet
vervoer
op basis van de Jeugdwet. waardevolle Deze voorzieningen, voor de kwetsbare groep mensen maken met een jaarlijkse kostenstijging. Het is een opeenstapeling
naar
de
dagbesteding
en
vervoer
en
de toename
PlusOV is er efficiënt en
van
het aantal ritten.
het
doelgroepenvervoer
om
te
mogelijk
betaalbaarheid
In de
uitvoering
organiseren het
van
om
met
hebben te
van
de toe te passen
NEA-index
de-beschikbare chauffeurs kwalitatief
daarmee ook
doelgroepen
samenleving,
in onze
een
bijdrage
te leveren
aan
goed
én
zo
de beschikbaarheid
vervoer.
doelgroepenvervoer blijft het tekortaan chauffeurs een knelpunt, dit is overigens landelijk vraagstuk. Komende jaren zal er focus moeten komen op welke manier we het doelgroepenvervoer beschikbaar-houden voor de mensen die niet zonder kunnen, met het beperkte aanbod aan-chauffeurs. Dit vraagt. om een integrale aanpak ondersteund door een breed gedragen visie en-daarop gebaseerd beleid van de deelnemende gemeenten, in afstemming met scholen, instellingen, reizigers, ouders/verzorgers. van
het
een
Voor de medewerkers
hoge
van
klanttevredenheid
PlusOV wordt het uitvoeren
een
steeds grotere
uitdaging.
alle ritaanvragen met behoud van een Maar de inzet blijft onverminderd om de van
PlusOV te realiseren: ‘Mensen prettig, betaalbaar vervoersalternatief is’, geen missie
van
(geanonimiseerd) Directeur
en
efficiënt
vervoeren
wanneer
er
2. Financiële uitgangspunten
2. 1 Samenvatting kadernotitie Algemeen: De kadernotitie die als basis dient voor deze begroting is door het bestuur vastgesteld op 25 januari 2024.
Vervoersvolume In de Kadernotitie is een verwachte toename van de vervoerskosten met 12,5% opgenomen. Dit is opgebouwd uit een verwachte stijging van de NEA-index met 5,1% plus een jaarlijkse groei van het vervoersvolume (vervoerskosten) van 7%. De daaruit voortkomende forse kostenontwikkeling werd inzichtelijk in het proces van het opstellen van de conceptbegroting. Het bestuur heeft daarop, als afwijking op de Kadernotitie, een taakstelling opgenomen om de toename in het vervoersvolume te reguleren tot maximaal 3,5% stijging per jaar. De kostenstijging kan hierdoor beperkt worden van 12,5% naar 8,8% per jaar in de conceptbegroting 2025-2028. Indexering Inflatiepercentage Het inflatiepercentage baseren we op de gegevens uit de gemeentefondscirculaire van september 2023. Het verwachte percentage voor onze exploitatie in 2025 is 2,5%. Voor 2026 is de door het CPB verwachte inflatie 2,4% en de jaren daarna 2,3%. Dit percentage passen we toe op de organisatiekosten. Loonkosten De loonkosten voor het personeel van PlusOV zijn berekend op basis van de CAO tot en met 2023 en de opvolgende CAO 2024-2025. De lonen stijgen vanaf 1 januari 2024 met 4,75% en vanaf 1 oktober 2024 met 1,25%. Tevens worden de kosten voor de ondersteuning door de gemeente Lochem met deze percentages geïndexeerd. Deze kosten zijn ook gebaseerd op loonkosten.
Vervoer De kosten voor het vervoer indexeren we op basis van de NEA-index. De NEA-index voor de vervoerkosten in 2024 is vastgesteld op 3,4%. Voor 2025 tot en met 2028 hanteren we een verwachte NEA-index van 5,1%, dit is de gemiddelde NEA-index van de jaren 2019 t/m 2024.
Kostenverdeelsystematiek In deze begroting zijn twee soorten kosten opgenomen; organisatiekosten en vervoerskosten. Deze kosten worden verdeeld naar de vervoerstromen en naar de gemeenten op basis van de gemaakte afspraken. In bijlage 3 is de kostenverdeelsystematiek uitgewerkt.
4
Organisatieomvang Hieronder staat een overzicht met de werkelijke en geplande bezetting in fte aan het begin van het jaar (incl. Inleen). Aantal fte begin van jaar Aantal fte
2021 Werkelijk
2022 Werkelijk
2023 Werkelijk
2024 Werkelijk
2025 Gepland
2026 Gepland
2027 Gepland
2028 Gepland
26,8
24,8
23,9
23,1
23,8
23,4
23,0
23,0
De geplande bezetting sluit aan bij de begrote personeelskosten voor komende jaren. In 2024 is het de bedoeling om de bezetting te verhogen naar 23,8 fte. Deze wijziging is nodig om de afspraken uit de DVO voor het servicelevel telefonie te kunnen realiseren. Voor 2026 en 2027 wordt een lichte daling in de bezetting (flexibele schil) begroot door een toename van het online boeken van een rit
door de klant zelf. Btw In deze begroting hebben we alle kosten opgenomen exclusief btw. De gemeenten moeten er in hun eigen begroting rekening mee houden dat de kosten voor het routegebonden vervoer verhoogd worden met het lage btw-percentage van 9%.
5
2. 2 Effecten jaarrekening 2023 Vanuit de jaarrekening 2023 hebben we een aantal ontwikkelingen in de organisatie- en vervoerskosten in de begroting 2025-2028 opgenomen:
Ondersteuning PIOFACH De kosten voor de ondersteuning van PlusOV door medewerkers van de gemeente Lochem zijn met € 30. 000 maar beneden bijgesteld. De organisatie van PlusOV is stabieler geworden maar is ook in staat een aantal werkzaamheden te integreren in de eigen organisatie. ICT-software VAV De afgelopen jaren waren de kosten voor het planningspakket VAV gebaseerd op de aanbieding uit aanbesteding. De werkelijkheid was dat de variabele kosten (op basis van aantal ritten) structureel lager waren dan destijds de inschatting bij de aanbesteding. De kosten zijn in 2025 met € 40. 000 neerwaarts bijgesteld en worden jaarlijks vermeerderd met de indexatie en de verwachte variabele kostenstijging als gevolg van de stijging in het aantal ritten. Vervoerskosten vraagafhankelijk en routegebonden vervoer. Uitgangspunt voor de begroting 2025-2028 is het besluit van de deelnemende gemeenten om binnen de begroting van PlusOV te blijven met als taakstelling een stijging in het vervoersvolume van maximaal 3,5%. De vervoerskosten stijgen met 8,8% in de komende begrotingsjaren door de onderstaande ontwikkelingen: 1. Het vervoersvolume stijgt jaarlijks met 3,5% 2.
Voor 2025 en de jaren daarna verwachten we een stijging van de NEA-index met 5,1% per jaar In het leerlingenvervoer zien we de afgelopen jaren een trend dat meer deelnemers gebruik maken van het leerlingenvervoer en Jeugdwetvervoer. In het dagbestedingsvervoer zien we een afname van
het aantal deelnemers.
In onderstaande grafieken is de ontwikkeling te zien in de historische en begrote vervoerskosten (excl. de uitgekeerde continuïteitsbijdrage i. v. m. corona).
6
3. Organisatiekosten In dit hoofdstuk lichten we de totale organisatiekosten toe. De kosten zijn standaard verhoogd met de eerdergenoemde indexeringen. De begroting laat een stijging in de organisatiekosten zien vanaf 2023 tot en met 2028 van 23%. De kostenstijgingen worden deels gecompenseerd door personele krimp en het minder gebruik maken van ondersteuning door medewerkers van de gemeente
Lochem. Er hebben enkele verschuivingen plaatsgevonden waar de kosten worden geboekt en de kosten van een aantal contracten zijn geactualiseerd. Ook zijn de effecten uit de jaarrekening verwerkt. De organisatiekosten verdelen we over de verschillende programma’s en overhead. Bij de toelichting geven we aan hoe de kosten over de programma’s worden verdeeld. In de tabel hieronder vindt u de totale organisatiekosten. Hierna geven we per onderdeel een
specificatie en toelichting. J a a rr e k e n i n g 2 0 22 Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Subtotaal organisatiekosten
€ € € € € €
1 . 604. 470€ 134. 794€ 176. 012€ 7 7. 499€ 6 3. 064€ 2 . 055. 839€
Ja a rr e k e n i n g 2 02 3 1. 678. 979€ 142. 172€ 249. 111€ 9 4. 779€ 6 3. 856€ 2. 228. 897€
B e g ro t i n g 2 02 4 1. 696. 529€ 172. 476€ 337. 200€ 94. 309€ 178. 858€ 2. 479. 372€
B e gr o t in g 20 2 5 1. 866. 316€ 152. 822€ 317. 272€ 105. 779€ 182. 850€ 2. 625. 038€
B e g r o ti n g 20 26 1. 877. 977€ 157. 155€ 330. 004€ 108. 135€ 184. 425€ 2. 657. 695€
B e g ro t i n g 2 02 7 1 . 887. 035€ 161. 414€ 336. 865€ 110. 473€ 186. 029€ 2 . 681. 815€
B e g r o ti n g 20 28 1 . 930. 437 161. 679 345. 326 113. 014 188. 008 2 . 738. 463
3. 1 Personeelskosten J a a rr e k e n i n g J a a r r e k e n i n g B e g r o ti n g B e g r o t in g B e g r o ti n g B e g r o t in g B e g r o ti n g 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 L o o n k o s t e n ( in c l . i n h u u r ) € 1. 5 8 2 . 2 7 8 € 1 . 6 4 5 . 5 96 € 1. 645. 831 € 1. 812. 276 € 1. 823. 791 € 1. 832. 740 € 1. 874. 893 Opleiding / training € 3. 462€ 1 4. 604€ 2 4. 687€ 2 7. 184€ 2 7. 357€ 2 7. 491€ 28. 123 Algemene personeelskosten€ 1 8. 730€ 1 8. 779€ 2 6. 011€ 2 6. 856€ 2 6. 830€ 2 6. 804€ 27. 420 Totaal Perosneelskosten € 1 . 604. 470€ 1. 678. 979€ 1 . 696. 529€ 1 . 866. 316€ 1 . 877. 977€ 1. 887. 035€ 1. 930. 437
Loonkosten (incl. externe inhuur) De reductie in het aantal medewerkers van 24,8 fte in 2022 naar 23,0 fte in 2028 dempt de stijging van de personeelskosten tot 11% in deze periode. Een gedeelte van deze besparingen in personeelskosten komt overigens weer terug in hogere ICT-kosten. Met de investeringen in ICT is de continuïteit en de kwaliteit van het vervoer verbeterd. Overige personeelskosten (opleiding/training en alg. personeelskosten) Voor opleiding en training hebben we een budget opgenomen van 1,5% van de loonkosten. Daarnaast is er een budget voor algemene personeelskosten; dit zijn kosten voor secundaire arbeidsvoorwaarden (reiskosten, werving en selectie, individuele beloningen etc. ). Tevens is hier een bedrag opgenomen voor personeelsbijeenkomsten en kerstattenties en dergelijke. Om het ziekteverzuim te verlagen en inhoud te geven aan de nieuwe cao-afspraken wordt er in de begrotingsperiode geïnvesteerd in een vitaliteitsprogramma voor de medewerkers voor de komende jaren. Verhouding directe loonkosten vraagafhankelijk en routegebonden vervoer Een groot gedeelte van de personeelskosten is direct toe te rekenen aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De medewerkers front office werken volledig voor het vraagafhankelijk 7
planners werken of voor het vraagafhankelijk, of voor het routegebonden vervoer. We gebruiken de verhouding tussen directe loonkosten vraagafhankelijk vervoer en directe loonkosten routegebonden vervoer, om de organisatiekosten te verdelen die niet direct aan een vervoerssoort toe te rekenen zijn. Deze verhouding is in 2025: 81 % vraagafhankelijk vervoer 19 % routegebonden vervoer. Deze verhouding wordt jaarlijks opnieuw berekend. De volledige kostenverdeelsystematiek is toegelicht in “bijlage 3: Kostenverdeelsystematiek. ” vervoer. De
Verdeelsleutel De organisatiekosten verdelen we naar de verschillende programma’s. Een deel van de kosten kunnen we rechtstreeks toerekenen aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De overige kosten worden verdeeld op basis van de verhouding directe loonkosten. De loonkosten voor directie en staf worden op basis van deze verhouding verdeeld over het
vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.
3. 2 Bedrijfsvoering Ja a r re k e n i n g 2 02 2
O n d e r s te u n i n g PIOF A C H € B a n kk o st e n € V e r ze k e r in g e n € Totaal kosten bedrijfsvoering€
12 7 . 7 4 9 3 . 8 17 3 . 2 28 134. 794€
J a a r r e k e n in g 2023
B e g r o t in g 20 2 4
€ 1 3 5. 691 € € 3. 534 € € 2. 947 € 142. 172€
161. 900 € 5. 456 € 5. 120 € 172. 476€
B e g r o t in g 2025
141. 711 € 5. 732 € 5. 379 € 152. 822€
B e g r o ti n g 2026
145. 832 € 5. 841 € 5. 481 € 157. 155€
B e g ro t i n g 2 0 27
149. 876 € 5. 952 € 5. 586 € 161. 414€
B e gr ot in g 2028
149. 876 6. 089 5. 714 161. 679
Ondersteuning PIOFACH Dit betreft de ondersteuning door de gemeente Lochem en de inzet van de Functionaris Gegevensbescherming. Vanaf 2025 is dit budget met € 30. 000 naar beneden bijgesteld. De interne organisatie bij PlusOV is de afgelopen jaren stabieler en zo ingericht dat er minder uren ondersteuning door de gemeente Lochem nodig zijn. In de Ondersteuning PIOFACH zijn ook de kosten van € 15. 000 opgenomen van de externe Functionaris Gegevensbescherming. Deze kosten zijn nodig omdat PlusOV verwerkersverantwoordelijke is. Deze onafhankelijke en specialistische kennis is nodig om te voldoen aan de eisen van wet- en regelgeving met betrekking tot de AVG en privacy.
Verdeelsleutel De kosten voor bedrijfsvoering worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.
8
3. 3 Direct materiële kosten
V e r v o ers p a s s e n V A V K la n tt ev re d e n h e i d s ond e r z o e k V A V K l a n tte v r e d e n h e i d son d e r z o e k R G V I C T - S o f tw a r e V A V I C T -S o ftware RGV I C T -I n fra C o m m u n ica t ie
J a a r r e k e n in g 2022 € 1 2. 04 9 € 5. 25 0 € € 1 1 6. 49 6 € 28. 293 € 1 2. 67 2 € 1 . 2 52
Totaal direct materiële kosten
€
J a a r r e k e n in g 2023 € 1 3 .00 3 € 78 3 € € 15 8 .88 6 € 3 0 .49 5 € 2 7 .59 7 € 1 8 .34 7
176. 012€
B e gr ot in g B e gr ot ing B e gr ot ing B e g ro t i n g B e g r o t in g 2024 2 0 25 2 0 26 2 0 27 2 02 8 € 1 2.6 4 0 € 1 3 . 2 8 0€ 13 .7 9 0 € 14. 107 13. 532€ € 1 3.8 2 4 € 14 . 5 2 4 € 1 4 . 8 0 0€ 15 .0 8 1 € 15. 428 € 5.6 3 2 € 5. 9 1 7 € 6 .0 2 9 € 6 .1 4 4 € 6. 285 € 2 4 0.7 8 3 € 2 1 2. 973€ 223. 781 € 2 2 8 . 6 8 0€ 234. 721 € 35. 840€ 37. 654€ 38. 370€ 39. 099€ 39. 998 € 2 2.5 2 8 € 26. 668€ 27. 118€ 27 .5 7 7 € 28. 142 € 5.9 5 3 € 6. 255€ 6 . 373€ 6 .4 9 4 € 6. 643
249. 111€
337. 200€
317. 272€
330. 004€
336. 865€
345. 326
Vervoerspassen VAV; Dit zijn de kosten voor beheer en uitgifte van vervoerspassen voor de ca. 13. 500 deelnemers in het
vraagafhankelijke vervoer. Klanttevredenheidsonderzoek VAV/RGV Voor het vraagafhankelijk vervoer worden elke week 35 reizigers gevraagd naar hun ervaring met een recente rit. Voor het routegebonden vervoer houden we één keer per jaar een onderzoek naar de ervaringen van ouders /verzorgers van kinderen in het leerlingenvervoer. Met de uitkomsten over de klantbeleving sturen we in de organisatie bij om het vervoer steeds maar weer te verbeteren. ICT-Software VAV De kosten van de planningssoftware kent een variabel deel welke was gebaseerd op de hogere ritaantallen van voor corona. De begrote kosten zijn nu met € 40. 000 lager bijgesteld en gebaseerd op lagere maar wel stijgende aantallen ritten in de komende jaren. De intentie is om in 2025 een app voor het vraagafhankelijk vervoer te introduceren. De WMO-reiziger heeft daarmee actuele informatie over de taxirit en kan ook een rit boeken met de app. De inschatting is dat deze verbeterde service ongeveer € 20. 000 per jaar aan extra kosten met zich meebrengt. Verdeelsleutel De kosten voor ICT-infra en communicatie worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer. De overige direct materiële kosten zijn rechtstreeks toe te rekenen aan VAV of RGV.
3. 4 Facilitaire diensten J a a rr e k e n i n g J a a r r e k e n in g B e groting B e groting B e g r o t in g B e g r o t in g B e g r o t in g 2022 2023 2024 2025 2026 202 7 2028 H u i s v e st in g s k o s te n € 5 8 .8 2 2 € 6 7 .3 5 1 € 5 9 .4 6 6 € 6 9 . 1 72 € 70. 8 3 2 € 7 2 . 461€ 74. 128 Kantoormiddelen € 1 2 . 2 88 € € 3. 222 1 0 .9 1 1 € 11. 464€ 11. 681€ 11. 904€ 12. 177 ICT-werkplek € 15. 456 € 1 5 . 1 40 € 2 3 .9 3 2 € 25. 143€ 25. 622€ 26. 108€ 26. 708 Totaal kosten fac. diensten€ 77. 499€ 94. 779€ 94. 309€ 1 05. 779€ 108. 135€ 1 10. 473€ 113. 014
Huisvestingskosten De huurstijgingen zijn geïndexeerd en de afgelopen jaren meer gestegen dan begroot. Reden om dit budget € 10. 000 te verhogen om daarmee aansluiting te krijgen met de actuele huurkosten van de gemeente Lochem. Verdeelsleutel De kosten voor facilitaire diensten worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer. 9
3. 5 Bestuurskosten Jaarrekening Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 Representatie/advies € 6. 231€ 2 . 224€ 6. 656€ 6. 993€ 7. 125€ 7. 261€ 7. 428 Accountantskosten € 27. 400€ 29. 853€ 3 1. 242€ 3 2. 824€ 3 3. 448€ 34. 083€ 34. 867 Juridische ondersteuning€ 21. 433€ 31. 779€ 4 0. 960€ 4 3. 034€ 4 3. 852€ 44. 685€ 45. 712 Onvoorzien € 8. 000€ € 100. 000€ 100. 000€ 100. 000€ 100. 000€ 100. 000 Totaal bestuurskosten € 63. 064€ 63. 856€ 178. 858€ 182. 850€ 184. 425€ 186. 029€ 188. 008
Representatie/advies De begroting is wordt verhoogd met de jaarlijks indexatie Accountantskosten De accountantskosten zijn geactualiseerd met het contract. Juridische ondersteuning; Op basis van ervaringen is de inschatting is dat het begrote budget van € 43. 000 plus de indexatie voldoende is. Verdeelsleutel De bestuurskosten worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.
10
3. 6 Verdeling organisatiekosten naar vervoerssoorten
en
programma’s
Alle organisatiekosten worden verdeeld over de vier programma’s die u vindt in het volgende hoofdstuk. De directe kosten kunnen direct naar de programma’s worden verdeeld, andere kosten verdelen we via de overhead. Begroting 2025 Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiele kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Overhead naar programma's;
€ € € € € €
Programma 1: Programm a 2 : VAV LLV 1 . 866. 316€ 1. 156. 246€ 167. 248€ 152. 822 317. 272€ 2 40. 777€ 27. 100€ 105. 779 182. 850 2 . 625. 038€ 1. 397. 023€ 194. 348€ €
742. 791€
107. 443€
O v e rhe a d
P ro g ra m ma 3: P ro gra m m a 4 : DB JW 34. 588€ 67. 068€
77. 935€
40. 193€
441. 166 152. 822 32. 923 105. 779 182. 850 915. 540
43. 085€
22. 220€
915. 540
€ 10. 867€
5. 605€ € €
Personeelskosten Alle personeelskosten van de frontoffice medewerkers en de planners zijn onder te verdelen in RGV en VAV kosten. Alle personeelskosten vraagafhankelijk vervoer worden toegerekend aan programma 1 Vraagafhankelijk vervoer. Alle personeelskosten routegebonden vervoer worden verdeeld over de programma’s 2, 3 en 4 op basis van het aantal unieke reizigers per vervoersoort in 2023.
Alle personeelskosten die niet direct zijn toe te rekenen aan de vervoerssoorten (VAV of RGV) worden aan de overhead toegerekend. De overhead verdelen we vervolgens over de programma’s met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3. 1). Bedrijfsvoering Op het gebied van de bedrijfsvoering krijgt PlusOV ondersteuning van de gemeente Lochem en een externe partij voor de rol van de Functionaris Gegevensbescherming (AVG en privacy). Het gaat hierbij om ondersteuning op de PIOFACH-taken: HRM, financiën, control, ICT, communicatie en inkoop. Ook de bankkosten en kosten voor verzekeringen vallen onder bedrijfsvoering. De kosten voor bedrijfsvoering worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3. 1). Direct materiële kosten De kosten voor ICT-infra en communicatie (drukwerk, website en dergelijke) vallen onder overhead. De overige direct materiële kosten rekenen we direct toe aan VAV of RGV. De directe kosten voor RGV worden verdeeld over de programma’s 2, 3 en 4 op basis van het aantal unieke reizigers in 2023. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3. 1).
Facilitaire diensten Onder facilitaire diensten nemen we de jaarlijkse huisvestingskosten mee. Ook de kantoormiddelen en de ICT-kosten voor de werkplekken van de medewerkers van PlusOV vallen hieronder. De kosten voor facilitaire diensten rekenen we toe aan de overhead. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3. 1).
11
Bestuurskosten Onder bestuurskosten zijn ramingen opgenomen voor de kosten van accountant, juridische ondersteuning en representatie. Tevens is er bij bestuurskosten een post onvoorzien opgenomen. De bestuurskosten worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel indirecte personele kosten (zie paragraaf 3. 1).
12
4. Programma’s Deze begroting bestaat uit vier programma’s: 1. Vraagafhankelijk vervoer 2. Leerlingenvervoer 3. Dagbestedingsvervoer 4. Jeugdwetvervoer De organisatiekosten en vervoerskosten zijn over de verschillende programma’s verdeeld. De
vervoerkosten kunnen rechtstreeks worden toegerekend aan de verschillende programma’s op basis van de betreffende vervoersstromen. De organisatiekosten rekenen we deels direct toe aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De kosten voor overhead zijn doorbelast aan de programma’s op basis van de
verdeelsleutel directe loonkosten vraagafhankelijk vervoer: directe loonkosten routegebonden vervoer. T o t a a l O v e r zi cht P ro g ra m ma's Lasten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Pr. 5. Aanvullend OV Niet aan programma's toe te rekenen lasten Totaal lasten Baten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Pr. 5. Aanvullend OV Niet aan programma's toe te rekenen baten Totaal baten Saldo
Ja a rre k e n i n g 20 22
J a a r r e k e n in g 20 23
B e g ro ti n g 202 4
B e g r o t in g 2 025
€ € € € €
5 . 946. 356€ 2. 936. 286€ 680. 506€ 369. 080€ 28. 787€
7 . 201. 625€ 3 . 386. 531€ 688. 158€ 440. 711€
€ €
334. 959€ 10. 295. 974€
85. 734€ 11. 802. 759€
€ 12. 851. 140€
€ € € € €
5 . 946. 356€ 2. 936. 286€ 680. 506€ 369. 080€ 28. 787€
7 . 201. 630€ 3 . 386. 530€ 688. 158€ 440. 711€
€ €
390. 154€ 10. 351. 169€
86. 680 11. 803. 709€
€
55. 195€
951€
-
-
7 . 811. 216€ 3 . 698. 524€ 857. 816€ 483. 584€ €
€
B e g ro ti ng 2026
8 .436. 936€ 4 .191. 933€ 769. 378€ 511. 276€
Begroting 2027
9 . 017. 704€ 4 . 538. 020€ 827. 939€ 551. 552€
-
€
-
€
Begroting 2028
9. 640. 277€ 4. 913. 251€ 891. 127€ 595. 102€
-
€
-
€
10. 342. 421 5 . 324. 998 961. 278 643. 206
-
€
-
€
-
-
14. 935. 215€
16. 039. 756€
17. 271. 903
7 . 811. 216€ 3 . 698. 524€ 857. 816€ 483. 584€ €
8 .436. 936€ 4 .191. 933€ 769. 378€ 511. 276€
9 . 017. 704€ 4 . 538. 020€ 827. 939€ 551. 552€
9. 640. 277€ 4. 913. 251€ 891. 127€ 595. 102€
10. 342. 421 5 . 324. 998 961. 278 643. 206
12. 851. 140€
13. 909. 523€
€
13. 909. 523€
-
13
€
-
-
€
-
€
14. 935. 215€ €
-
-
€
16. 039. 756€ €
-
-
17. 271. 903 €
-
4. 1 Programma 1: Vraagafhankelijk vervoer Wat willen we bereiken? We willen mensen die een beperking ervaren in hun mobiliteit en niet meer in staat zijn om zelfstandig met het reguliere openbaar vervoer te reizen, in staat stellen lokaal te kunnen reizen en deel te nemen aan de maatschappij. Deze voorziening voor sociaal-recreatief vervoer stelt de hulpvrager in staat zijn zelfredzaamheid te verbeteren of te handhaven, dan wel te participeren in
de samenleving. Wat gaan we daarvoor doen? We bieden taxivervoer aan mensen die op basis van een mobiliteitsbeperking hiervoor door de gemeente zijn geïndiceerd. Op basis van deze indicatie kunnen mensen voor sociaal-recreatief vervoer gebruik maken van het vervoer dat PlusOV regisseert. Wat gaat het kosten? Ja a rre k e n i n g 20 22
P r. 1 V A V Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Bijdrage provincie Totaal baten Resultaat
J a a r r e k e n in g 20 23
B e g ro ti n g 202 4
B e g r o t in g 2 025
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
€ € € €
1. 111. 200€ 560. 507€ 4 . 274. 649€ 5 . 946. 356€
1. 193. 075€ 614. 311€ 5. 394. 239€ 7. 201. 625€
1. 335. 524€ 687. 896€ 5. 787. 796€ 7. 811. 216€
1. 397. 023€ 742. 791€ 6. 297. 122€ 8. 436. 936€
1. 414. 403€ 752. 032€ 6. 851. 269€ 9. 017. 704€
1. 427. 239€ 758. 857€ 7. 454. 180€ 9. 640. 277€
1 . 457. 387 774. 886 8 . 110. 148 10. 342. 421
€ € € € €
5. 270. 743€ 110. 290€ 565. 324€ 5 . 946. 356€ 0€
6. 771. 666€ 159. 277€ 270. 687€ 7. 201. 630€ 5€
7. 768. 572€ 42. 644€ € 7. 811. 216€ €
8. 353. 572€ 83. 364€
8. 934. 340€ 83. 364€
9. 556. 913€ 83. 364€
10. 259. 057 83. 364
-
€
8. 436. 936€ -
-
€
9. 017. 704€ €
-
-
€
9. 640. 277€ €
-
-
10. 342. 421 €
-
Lasten
Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten Het aantal ritten stijgt elk jaar gestaag en is in 2023 69% van de aantallen ritten van voor corona in 2019. De vervoerskosten zijn de afgelopen jaren gestegen door de toename in het aantal ritten en een stijging van de kosten die geïndexeerd zijn. De vervoerskosten stijgen met 8,8% in de komende begrotingsjaren door de onderstaande ontwikkelingen: 1. Het vervoersvolume stijgt jaarlijks met 3,5% 2. Voor 2025 en de jaren daarna verwachten we een stijging van de NEA-index met 5,1% per jaar Baten
Vanaf 2025 is er structureel € 100. 000 begroot aan algemene baten. Dit betreffen opbrengsten paskosten (€ 10. 000) en rentebaten (€ 90. 000). De rentebaten worden verdeeld naar de vier programma’s. De opbrengsten paskosten komen volledig ten gunste van programma 1 vraagafhankelijk vervoer. Het restant van de lasten wordt gedekt door een bijdrage van de gemeenten. Hierdoor zijn de
baten altijd gelijk aan de lasten.
14
4. 2 Programma 2: Leerlingenvervoer Wat willen we bereiken? We willen alle leerlingen dagelijks veilig en op tijd op school en weer thuisbrengen. Dit met professionele chauffeurs, vaste routes, nette en veilige voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? We verwerken de reizigersgegevens, die we van de gemeenten ontvangen, samen met de vervoerders, in vervoersplannen. We zien toe op de correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van
afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? P r. 2 LL V Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat
Ja a rre k e n i n g 20 22
J a a r r e k e n in g 20 23
B e g ro ti n g 202 4
B e g r o t in g 2 025
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
€ € € €
170. 222€ 86. 635€ 2. 679. 429€ 2 . 936. 286€
170. 771€ 91. 391€ 3 . 124. 368€ 3 . 386. 531€
188. 329€ 104. 141€ 3. 406. 055€ 3. 698. 524€
194. 348€ 107. 443€ 3 .890. 143€ 4 .191. 933€
196. 765€ 108. 779€ 4 . 232. 476€ 4 . 538. 020€
198. 551€ 109. 767€ 4 . 604. 934€ 4 . 913. 251€
202. 745 112. 085 5 . 010. 168 5 . 324. 998
€ € € €
2. 921. 194€ 15. 092€ 2. 936. 286€
3 . 365. 218€ 21. 312€ 3 . 386. 530€ -0€
3. 693. 805€ 4. 718€ 3. 698. 524€ €
4 .181. 586€ 10. 347€ 4 .191. 933€
4 . 527. 674€ 10. 347€ 4 . 538. 020€
4 . 902. 904€ 10. 347€ 4 . 913. 251€
5 . 314. 651 10. 347 5 . 324. 998
-
€
-
€
-
€
-
€
Lasten
Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten Vervoerskosten routegebonden vervoer. In het leerlingenvervoer zien we een trend in de afgelopen jaren dat meer deelnemers gebruik maken van het leerlingenvervoer. De vervoerskosten stijgen met 8,8% in de komende begrotingsjaren door de onderstaande ontwikkelingen: 1. 3,5% door de stijging in de volumegroei (gereden ritten en gereden km. ) 2. 5,1% als gevolg van een stijging van de NEA-index
Baten
Vanaf 2025 is er structureel € 90. 000 begroot aan rentebaten. Deze baten worden verdeeld naar de vier programma’s. Het restant van de lasten wordt gedekt door een bijdrage van de gemeenten. Hierdoor zijn de
baten altijd gelijk aan de lasten.
15
-
4. 3 Programma 3: Wmo-dagbesteding Wat willen we bereiken? We willen alle dagbestedingscliënten veilig en op tijd op hun bestemming en weer thuisbrengen. Dit met professionele chauffeurs, vaste routes, nette en veilige voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? We verwerken de reizigersgegevens, die we van de gemeenten ontvangen, samen met de vervoerders in vervoersplannen en zien toe op de correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van
afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? P r. 3 D B Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat
Ja a rre k e n i n g 20 22
J a a r r e k e n in g 20 23
B e g ro ti n g 202 4
B e g r o t in g 2 025
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
€ € € €
64. 957€ 33. 060€ 582. 489€ 680. 506€
68. 481€ 36. 649€ 583. 028€ 688. 158€
75. 573€ 41. 790€ 740. 454€ 857. 816€
77. 935€ 43. 085€ 648. 357€ 769. 378€
78. 905€ 43. 621€ 705. 413€ 827. 939€
79. 621€ 44. 017€ 767. 489€ 891. 127€
81. 303 44. 947 835. 028 961. 278
€ € € €
674. 747€ 5 . 759€ 680. 506€
679. 611€ 8 . 546€ 688. 158€
855. 923€ 1 . 893€ 857. 816€ €
765. 229€ 4 .149€ 769. 378€
823. 790€ 4. 149€ 827. 939€
886. 978€ 4 . 149€ 891. 127€
957. 128 4 . 149 961. 278
-
€
-
€
-
€
-
€
-
€
-
Lasten
Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten In het vervoer voor dagbesteding zien we een daling in het aantal ritten. De vervoerskosten stijgen met 8,8% in de komende begrotingsjaren door de onderstaande ontwikkelingen: 3. 3,5% door de stijging in de volumegroei (gereden ritten en gereden km. ) 4. 5,1% als gevolg van een stijging van de NEA-index
Baten
Vanaf 2025 is er structureel € 90. 000 begroot aan rentebaten. Deze baten worden verdeeld naar de vier programma’s. Het restant van de lasten wordt gedekt door een bijdrage van de gemeenten. Hierdoor zijn de
baten altijd gelijk aan de lasten.
16
4. 4 Programma 4: Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-) Wat willen we bereiken? We willen alle jeugdigen die een beroep doen op ons vervoer veilig en op tijd op hun bestemming en weer thuisbrengen. Dit met professionele chauffeurs, vaste routes, nette en veilige voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? We verwerken de reizigersgegevens die we van de gemeenten ontvangen samen met de vervoerders in vervoersplannen en zien toe op de correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van
afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? P r . 4 JW Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat
Ja a rre k e n i n g 20 22
J a a r r e k e n in g 20 23
B e g ro ti n g 202 4
B e g r o t in g 2 025
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
€ € € €
16. 529€ 8. 413€ 344. 138€ 369. 080€
35. 317€ 18. 900€ 386. 493€ 440. 711€
29. 698€ 16. 422€ 437. 464€ 483. 584€
40. 193€ 22. 220€ 448. 863€ 511. 276€
40. 693€ 22. 497€ 488. 363€ 551. 552€
41. 062€ 22. 701€ 531. 338€ 595. 102€
41. 930 23. 180 578. 096 643. 206
€ € € €
367. 614€ 1 . 466€ 369. 080€
436. 303€ 4 . 408€ 440. 711€ -0€
482. 840€ 744€ 483. 584€ €
509. 136€ 2 .140€ 511. 276€
549. 412€ 2. 140€ 551. 552€
592. 962€ 2 . 140€ 595. 102€
641. 066 2 . 140 643. 206
-
€
-
€
-
€
-
€
-
Lasten
Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten In het Jeugdwetvervoer zien we een beperkte toename in het gebruik van het Jeugdwetvervoer. De vervoerskosten stijgen met 8,8% in de komende begrotingsjaren door de onderstaande ontwikkelingen: 5. 3,5% door de stijging in de volumegroei (gereden ritten en gereden km. ) 6. 5,1% als gevolg van een stijging van de NEA-index Baten
Vanaf 2025 is er structureel € 90. 000 begroot aan rentebaten. Deze baten worden verdeeld naar de vier programma’s. Het restant van de lasten wordt gedekt door een bijdrage van de gemeenten. Hierdoor zijn de
baten altijd gelijk aan de lasten.
17
4. 6 Reserves
In 2024 zijn de twee bestemmingsreserves (Optimalisatiekosten en RG6) opgeheven. Het saldo wordt in 2024 overgeheveld naar de algemene reserve en een deel daarvan wordt uitbetaald aan de gemeenten.
PlusOV kan een reserve aanhouden van maximaal 5% van de organisatiekosten op basis van de laatst vastgestelde begroting. Dat komt neer op een maximum van ongeveer € 120. 000.
Algemene reserve Saldo 1-1 Toevoeging saldo RG6 reserve Toevoeging saldo optimalisatiereserve Uitbetaling aan gemeenten Saldo 31-12
Werkelijk 2023 € -
€
-
Prognose Prognose Prognose Prognose Prognose 2024 2025 2026 2027 2028 € € 88. 858€ 88. 858€ 88. 858€ 8 8. 858 € 301. 389 € 1 37. 469 € -350. 000 € 88. 858€ 88. 858€ 88. 858€ 88. 858€ 8 8. 858
Reserve optimalisatiekosten Saldo 1-1 Resultaat jaarrekening Efficiency bijdrage Investeringsbijdrage Opheffen; saldo naar Algemene reserve Saldo 31-12
Werkelijk Prognose Prognose 2023 2024 2025 € 2 18. 954€ 137. 469€ € 55. 195 € -50. 000 € -86. 680 € -137. 469 € 1 37. 469€ € -
Prognose 2026 € -
Prognose 2027 € -
Prognose 2028 € -
€
€
€
RG6 reserve Saldo 1-1 Opheffen RG6 reserve ten gunste van algemene reserve Saldo 31-12
Werkelijk Prognose Prognose 2023 2024 2025 € 3 01. 389€ 301. 389€ € -301. 389 € 3 01. 389€ € -
Prognose 2026 € -
Prognose 2027 € -
Prognose 2028 € -
€
€
€
Totaal saldo Reserves per 31-12
€
4 38. 858€
18
88. 858€
88. 858€
-
-
88. 858€
-
-
88. 858€
-
-
8 8. 858
5. Overzicht van baten en lasten Lasten J a a rre k e n i n g 2 02 2
J a a r r e k e n in g 20 23
B e g r o t in g 2 02 4
Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Subtotaal organisatiekosten
€ € € € € €
1. 604. 470€ 1 34. 794€ 1 76. 012€ 77. 499€ 63. 064€ 2. 055. 839€
1. 678. 979€ 142. 172€ 249. 111€ 94. 779€ 63. 856€ 2. 228. 897€
Optimalisatiekosten Investering Subtotaal optimalisatiekosten
€ €
34. 490€ 34. 490€
85. 734€ 85. 734€
Vervoer Vraagafhankelijk vervoer Aanvullend OV Leerlingenvervoer Dagbestedingsvervoer Jeugdwet vervoer Subtotaal vervoerskosten
€ € € € € €
4. 274. 649€ 24. 469€ 2. 679. 429€ 5 82. 489€ 3 44. 138€ 7. 905. 174€
5. 394. 239€ 3. 124. 368€ 583. 028€ 386. 493€ 9. 488. 128€
TOTAAL LASTEN
€
9. 995. 503€
11. 802. 759€
-
B e g ro ti n g 2 02 5
1. 696. 529€ 172. 476€ 337. 200€ 94. 309€ 178. 858€ 2. 479. 372€
-
1. 866. 316€ 152. 822€ 317. 272€ 105. 779€ 182. 850€ 2. 625. 038€
€ €
5. 787. 796€ €
B e g r o t in g 20 26
-
Begroting 2027
1. 877. 977€ 1 57. 155€ 3 30. 004€ 1 08. 135€ 1 84. 425€ 2. 657. 695€
€ €
-
Begroting 2028
1. 887. 035€ 161. 414€ 336. 865€ 110. 473€ 186. 029€ 2. 681. 815€
€ €
-
€ €
-
3. 406. 055€ 740. 454€ 437. 464€ 10. 371. 768€
4. 232. 476€ 7 05. 413€ 4 88. 363€ 12. 277. 520€
4. 604. 934€ 767. 489€ 531. 338€ 13. 357. 941€
5. 010. 168 835. 028 578. 096 14. 533. 440
12. 851. 140€
13. 909. 523€
14. 935. 215€
16. 039. 756€
17. 271. 903
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
€
-
7. 454. 180€
-
6. 297. 122€ € 3. 890. 143€ 648. 357€ 448. 863€ 11. 284. 485€
-
6. 851. 269€
-
1. 930. 437 161. 679 345. 326 113. 014 188. 008 2. 738. 463
€
-
8. 110. 148 €
-
Baten Jaarrekening 2022
Jaarrekening 2023
Organisatie Bijdragen gemeenten Overige baten Bijdr. Prov. Gelderland OV Bijdr. Prov. Gelderland Wmo Subtotaal organisatie
€ € € € €
1. 813. 148€ 32. 606€ 4. 318 1 05. 768 € 1. 955. 840€
Optimalisatie Bijdrage DAZ gemeenten Subtotaal Optimalisatie
€ €
300. 469€ 300. 469€
Vervoer Bijdragen gemeenten Vraagafhankelijk€ Bijdragen gemeenten Leerlingenvervo€ Bijdragen gemeenten Dagbestedingsve€r Bijdragen gemeenten Jeugdwetvervoe€r Bijdrage provincie Wmo-vervoer € Bijdrage provincie aanvullend OV €
3. 815. 093€ 2. 679. 429€ 5 82. 489€ 3 44. 138€ 4 59. 556€ 24. 469
5. 158. 722€ 3. 124. 368€ 5 83. 028€ 3 86. 493€ 2 35. 522€
Subtotaal Vervoer
€
7. 905. 174€
9. 488. 134€
10. 371. 768€
TOTAAL BATEN Saldo van Baten en lasten
€ €
10. 161. 483€ 1 65. 980€
11. 667. 030€ -135. 729€
12. 851. 140€
Mutaties Reserves Toevoeging aan reserve optimalisatie€k Onttrekkingen uit reserve optimalisati€ Subtotaal mutaties reserves €
-300. 469 1 89. 685€ -110. 784€ 55. 196€
Resultaat
€
2. 000. 186€ 1 43. 544€
2. 429. 372€ 50. 000€ €
35. 165€ 2. 178. 895€
-
-
-
€
-
-
€ €
5. 787. 796€ 3. 406. 055€ 740. 454€ 437. 464€ -
€
2. 557. 695€ 1 00. 000€
€ 2. 625. 038€
2. 657. 695€
2. 581. 815€ 100. 000€
2. 638. 463 100. 000
-
2. 479. 372€ € €
2. 525. 038€ 1 00. 000€
-
€ €
-
-
-
6. 297. 122€ 3. 890. 143€ 648. 357€ 448. 863€ € €
6. 851. 269€ 4. 232. 476€ 7 05. 413€ 4 88. 363€
11. 284. 485€
12. 277. 520€
13. 909. 523€ €
14. 935. 215€
-
€
1 36. 680 1 36. 680€
-
€
-
9 51€
-
€
-
19
€ €
-
-
-
€
-
€
2. 681. 815€ € €
-
-
€ €
7. 454. 180€ 4. 604. 934€ 767. 489€ 531. 338€ € €
-
-
2. 738. 463
-
-
8. 110. 148 5. 010. 168 835. 028 578. 096 € €
13. 357. 941€
-
14. 533. 440
16. 039. 756€
17. 271. 903
-
€
-
€
-
€
-
€
-
€
-
€
-
€
-
€
-
6. Paragrafen 6. 1 Weerstandsvermogen
en
risicobeheersing
Financiële kengetallen Wij zijn verplicht op basis van het BBV (verslaggevingsvoorschriften) om enkele financiële kengetallen op te nemen. Deze kengetallen nemen we zowel in de begroting als in de jaarrekening op. De kengetallen zijn met name bedoeld om de financiële positie inzichtelijker te maken. kengetallen Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio S t ructurele ex p loitatieruim te
B egroot 2023 -2% -2% 8% -1 %
B egroot 2024 -2% -2% 8% 0%
B egroot 2025 0% 0% 4% 0%
B egroot 2026 0% 0% 4% 0%
B egroot 202 7 0% 0% 4% 0%
B e g ro o t 202 8 0% 0% 4% 0%
Netto schuldquote Dit kengetal geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast van de gemeenschappelijke regeling ten opzichte van de omzet. Het geeft zodoende een indicatie in welke mate de rentelasten en
aflossingen op de exploitatie drukken. Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Zie netto schuldquote. De vervoerscentrale verstrekt geen leningen, daardoor wijzigt deze ratio niet.
Solvabiliteitsratio Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin de Vervoerscentrale in staat is aan de financiële verplichtingen te voldoen. De solvabiliteitsratio wordt berekend op basis van het eigen vermogen ten opzichte van het balanstotaal. Dit percentage loopt af naarmate het saldo van de reserves ook afloopt. Structurele exploitatieruimte Dit kengetal is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte een organisatie heeft om de eigen lasten te dragen, of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Dit kengetal heeft geen toegevoegde waarde voor PlusOV, omdat alle structurele en incidentele lasten gedekt worden door bijdragen van de deelnemende gemeenten. Hierdoor zal dit kengetal altijd de nul procent benaderen.
20
Risico’s Elke organisatie kent risico’s in de bedrijfsvoering. In de kadernota hebben we een risico benoemd, deze behandelen we ook hieronder. 4. 1 Prijs- en volumerisico Bij het opstellen van de begroting is er altijd een prijsrisico. De huidige geopolitieke en economische ontwikkelingen maken dat prijseffecten moeilijk zijn in te schatten. De onzekerheid van het prijsrisico is groter dan in voorgaande jaren. Personeelskosten en brandstofkosten vormen ca. 75% van de vervoerskosten. De personeelskosten in de taxibranche (67% van de vervoerskosten) staan onder druk door schaarste op de arbeidsmarkt. De kosten voor brandstof (8% van de vervoerskosten) blijven waarschijnlijk hoog en onvoorspelbaar. De verwachtingen van deskundigen over de inflatie variëren van 2,5 tot 5%. De prijsrisico's zijn zo goed mogelijk ingeschat en opgenomen maar er blijft altijd een (rest)prijsrisico. Het vervoersvolume in het routegebonden vervoer laat al jaren een
stijgende trend zien. Het reisgedrag laat zich niet vangen in een rekenmodel en heeft een bepaalde mate van onvoorspelbaarheid in zich. Het begrote vervoersvolume in het vraagafhankelijk vervoer heeft een jaarlijkse groei van 3,5% als uitgangspunt. Het volumerisico (en de daaraan gerelateerde vervoerskosten) voor het gehele doelgroepenvervoer schatten we met de gehanteerde begrotingsuitgangspunten als acceptabel in.
21
6. 2 Financiering Betalingsverkeer Voor het betalingsverkeer maakt PlusOV gebruik van een bankrekening zonder kredietfaciliteit bij de BNG Bank te Den Haag. Vlottende financiering Bij liquiditeitstekorten voorziet de gemeente Lochem de vervoerscentrale van de benodigde liquide middelen. Voor de kortlopende financiering is geen rente begroot. Vaste financiering De vervoerscentrale heeft geen langlopende leningen afgesloten.
Schatkistbankieren De decentrale overheden en ook gemeenschappelijke regelingen zijn verplicht om overtollige financiële middelen bij het Rijk of bij andere overheden uit te zetten en ontvangen van het Rijk op de deposito’s een rentevergoeding die gelijk is aan de rentes die de Nederlandse staat betaalt op leningen die ze op de markt aangaat. Alleen de overtollige middelen die het bedrag van € 1. 000. 000 (het drempelbedrag voor PlusOV) te boven gaan, moeten bij het Rijk of andere overheden gestald worden. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet voor het jaar 2025 bedraagt € 1. 203. 853. De kasgeldlimiet wordt berekend door het totaalbedrag van de primitieve jaarbegroting te vermenigvuldigen met 8,5%. Tot het bedrag van de kasgeldlimiet mogen kortlopende geldleningen worden aangetrokken.
22
6. 3 Bedrijfsvoering De directeur voert de bedrijfsvoering uit binnen het mandaat van de gemeenten. De organisatieomvang en de voorgenomen investeringen zoals genoemd in de kadernotitie lichten we hier toe.
Investeringen In 2023 zijn de computers, beeldschermen, headsets en delen van de infra-structuur vervangen en waar nodig zijn werkplekken vernieuwd. De verwachting is dat er in de begrotingsperiode geen (grote) investeringen in activa nodig zijn. In de begroting is daarom geen investeringskrediet opgenomen.
Op basis van positieve ervaringen met de reizigersapp voor het leerlingenververvoer is de intentie om in 2025 een app aan te bieden voor de gebruikers van het vraagafhankelijk vervoer. Het serviceniveau wordt hiermee op een hoger plan gebracht. Klanten kunnen hun rit naast de website dan ook via de app boeken. Daarnaast geeft de app inzicht in het tijdstip van voorrijden van de taxi en de al geboekte ritten. Op basis van een indicatie zijn de jaarlijks gebruikskosten van € 20. 000 kosten opgenomen onder ICT-software VAV. Deze kosten worden niet geactiveerd maar opgenomen
als jaarlijkse exploitatielast.
Organisatieomvang De geplande bezetting begin 2024 was 22,9 fte. De werkelijke bezetting is 23,1 fte (waarvan 1,3 fte inleenkrachten). De bezetting voor het plannen van het vraagafhankelijk vervoer was te laag om de dagelijkse continuïteit te kunnen waarborgen in geval van een zieke planner. Hiervoor heeft in 2023 een uitbreiding plaatsgevonden van 8 uur (0,2 fte) wat het verschil veroorzaakt. Daarnaast is het de bedoeling om de bezetting in de loop van 2024 te verhogen naar 23,8 fte. Ervaring leert dat deze wijziging in de bezetting nodig is om de afspraken uit de DVO voor het servicelevel telefonie te kunnen realiseren. Het servicelevel voor telefonie (80% van de gesprekken binnen 20 seconden opnemen) komt in 2023 uit op 75% waar 80% de norm is. Voor 2026 en 2027 wordt een lichte daling in de bezetting (flexibele schil) begroot door een toename van het online boeken van een rit door de klant zelf. De geplande bezetting sluit aan bij de begrote personeelskosten voor komende jaren. De gerealiseerde en geplande bezetting voor de komende jaren is weergegeven in onderstaande tabel. Bezetting op 1 januari 2023
FTE 23,9
2024 2025
23,1 23,8
2026 2027
23,4 23,0
2028
23,0
6. 4 Verbonden partijen De vervoerscentrale heeft geen bestuurlijke en financiële belangen in privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisaties.
23
Bijlage 1: Bijdrage per gemeente 2025 Programma/taakveld 1 . V r a a g a fha n k e l i j k v e rv o e r (Maatwerkdienstverlening 18+) * vervoer * Organisatie
Apeldoorn
Brummen Deventer Epe € 3 1 3 .0 63 € 1. 721. 778€
€
3 .2 5 3 .9 86
€ €
2. 513. 275€ 740. 710€
219. 561€ 9 3. 502€
1. 266. 424€ 455. 353€
Hattem Voorst Heerde Lochem 631. 761€ 164. 373€ 267. 964€ 572. 131€
641. 208€
Zutphen
787. 309€
Totaal 8. 353. 572
484. 306€ 147. 455€
108. 715€ 5 5. 658€
182. 840€ 85. 124€
420. 109€ 152. 022€
529. 498€ 111. 711€
572. 394€ 214. 915€
6. 297. 122 2. 056. 450
2 . L e e rl ingenvervoer
€
5 5 9 .1 15
€
925. 398€
312. 794€
812. 733€
901. 764€
669. 781
€
4. 181. 586
(onderwijsbeleid en leerlingzaken) * vervoer * Organisatie
€ €
516. 897 4 2. 218
€ €
858. 820€ 66. 579€
287. 664€ 2 5. 131€
774. 298€ 38. 435€
833. 123€ 6 8. 641€
619. 341 50. 440
€ €
3. 890. 143 291. 443
3 . D a g b estedingsvervoer
€
1 4 3. 8 7 4
€
177. 046€
5 7. 865€
65. 314€
222. 656€
98. 473
€
765. 229
(maatwerkdienstverlening 18+) * Vervoer * Organisatie
€ €
126. 944 1 6. 930
€ €
150. 348€ 26. 699€
4 7. 787€ 1 0. 078€
49. 901€ 15. 413€
195. 131€ 2 7. 526€
78. 246 20. 227
€ €
648. 357 116. 871
4 . J e u gdwetvervoer
€
8 2 .3 35
€
104. 958€
3 2. 669€
92. 080€
130. 360€
66. 733
€
509. 136
(maatwerkdienstverlening 18-) * Jeugdvervoer * Organisatie
€ €
7 3. 604 8. 731
€ €
91. 189€ 1 3. 769€
2 7. 472€ 5. 197€
84. 131€ 7. 949€
116. 164€ 1 4. 196€
56. 302 10. 431
€ €
448. 863 60. 273
1. 839. 163€
567. 702€
1. 238. 091€
1. 826. 911€
1. 476. 195€
Totale bijdrage per gemeente
€
3. 253. 986€
1. 098. 387€
1. 721. 778€
787. 309€
1 3. 809. 523
In bovenstaand overzicht vindt u de bijdrage per gemeente per taakveld over 2025 De bedragen zijn exclusief btw. De gemeenten moeten er rekening mee houden dat de btw (9%) op het routegebonden vervoer een last is voor de gemeente.
Bijlage 2: Bijdrage per gemeente 2025-2028 In onderstaand overzicht vindt u de bijdrage per gemeente per taakveld over de jaren 2025-2028. De bedragen zijn exclusief btw. De gemeenten moeten er rekening mee houden dat de btw (9%) op het routegebonden vervoer een last is voor de gemeente. Programma/taakveld 1. Vraagafhankelijk vervoer
Apeldoorn
Brummen
Deventer
Epe
2025 2026 2027 2028
€ € € €
€ € € €
313. 063 333. 593 355. 508 380. 477
€ 1. 721. 778 € 1. 839. 112 € 1. 964. 714 € 2. 106. 853
€ € € €
€ € € €
3 . 253. 986 3 . 484. 734 3 . 732. 440 4 . 010. 864
Hattem
Heerde
Lochem
Voorst
Zutphen
Totaal
631. 761 676. 287 724. 064 777. 822
€ € € €
164. 373 174. 660 185. 601 198. 174
€ € € €
€ € € €
572. 131 611. 066 652. 741 699. 914
€ € € €
641. 208 689. 249 741. 012 798. 676
€ € € €
€ € € €
8. 353. 572 8. 934. 316 9. 556. 871 10. 258. 974
559. 115 605. 148 655. 042 709. 834
€ 925. 398 € 1. 001. 836 € 1. 084. 698 € 1. 175. 655
€ € € €
312. 794 338. 434 366. 216 396. 745
€ 812. 733 € 881. 368 € 955. 870 € 1. 037. 390
€ 901. 764 € 975. 967 € 1. 056. 389 € 1. 144. 715
€ € € €
669. 781 724. 935 784. 715 850. 364
€ € € €
4. 181. 586 4. 527. 688 4. 902. 930 5. 314. 703
€ € € €
143. 874 155. 264 167. 580 181. 183
€ € € €
177. 046 190. 622 205. 272 221. 533
€ € € €
57. 865 62. 201 66. 872 72. 076
€ € € €
65. 314 69. 904 74. 829 80. 373
€ € € €
222. 656 240. 184 259. 129 280. 074
€ € € €
98. 473 105. 620 113. 305 121. 910
€ € € €
765. 229 823. 795 886. 988 957. 149
€ € € €
82. 335 88. 925 96. 056 103. 919
€ € € €
104. 958 113. 161 122. 023 131. 832
€ € € €
32. 669 35. 154 37. 834 40. 812
€ € € €
92. 080 99. 586 107. 717 116. 659
€ € € €
130. 360 140. 766 152. 024 164. 443
€ € € €
66. 733 71. 822 77. 313 83. 412
€ € € €
509. 136 549. 415 592. 967 641. 077
€ € € €
1. 839. 163 1. 981. 905 2. 136. 058 2. 306. 841
€ € € €
567. 702 610. 449 656. 523 707. 808
€ € € €
1. 238. 091 1. 336. 014 1. 441. 891 1. 558. 853
€ 1. 826. 911 € 1. 967. 983 € 2. 120. 283 € 2. 289. 146
€ € € €
1. 476. 195 1. 591. 627 1. 716. 345 1. 854. 361
€ € € €
13. 809. 523 14. 835. 215 15. 939. 756 17. 171. 903
267. 964 285. 155 303. 474 324. 430
787. 309 840. 459 897. 315 961. 763
2. Leerlingenvervoer 2025 2026 2027 2028
3. Dagbestedingsvervoer 2025 2026 2027 2028 4. Jeugdwetvervoer 2025 2026 2027 2028
Totaal 2025 2026 2027 2028
€ € € €
3 . 253. 986 3 . 484. 734 3 . 732. 440 4 . 010. 864
€ 1. 098. 387 € 1. 182. 931 € 1. 274. 185 € 1. 375. 413
€ 1. 721. 778 € 1. 839. 112 € 1. 964. 714 € 2. 106. 853
25
€ € € €
787. 309 840. 459 897. 315 961. 763
Bijlage 3: Kostenverdeelsystematiek In de huidige begroting zijn twee verschillende soorten kosten te onderscheiden: 1. Organisatiekosten 2. Vervoerkosten 1.
Organisatiekosten De organisatiekosten van PlusOV bestaan uit: 1. Personele kosten 2. Bedrijfsvoeringskosten 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Een groot gedeelte van de organisatiekosten (ongeveer 65%) is direct toe te rekenen aan het
vraagafhankelijk of het routegebonden vervoer. De overige organisatiekosten zijn niet direct te verdelen naar de vervoersoorten. Deze kosten zijn als overhead te beschouwen. De overhead wordt verdeeld naar de programma’s op basis van de verdeelsleutel directe loonkosten. Tot slot worden de organisatiekosten per vervoerssoort verdeeld over de gemeenten. Dit gebeurt op basis van het aantal inwoners in 2023.
2.
Vraagafhankelijk vervoer De kosten van het vraagafhankelijk vervoer worden toegerekend aan de gemeenten op basis van de volgende verdeelsleutel: daadwerkelijke kilometers + opstapeenheid (per rit) + opslag(en). 3. Routegebonden vervoer Het routegebonden vervoer bestaat uit: leerlingenvervoer, dagbestedingsvervoer en Jeugdwetvervoer. De kosten voor het routegebonden vervoer worden op reizigersniveau toegerekend aan de gemeenten op. Hiervoor hanteren we een aantal spelregels. De belangrijkste zijn: 1. Het starttarief van een route verdelen we gelijkelijk over alle reizigers in die route. 2. De optimale individuele reizigersafstand (dit is de kortste route van het woonadres van de reiziger naar de bestemming) gebruiken we als basis voor de verdeling van de routekosten onder de reizigers in die route.
Bijlage 4: Geprognosticeerde balans Omschrijving
ultimo 2023
ultimo 2024
ultimo 2025
ultimo 2026
ultimo 2027
ultimo 2028
Activa Materiele vaste activa
59. 377
47. 000
27. 545
18. 960
10. 604
2. 568
250. 000 3. 500. 000 1. 500 200. 000
250. 000 3. 500. 000 1. 500 200. 000
250. 000 1. 500. 000 1. 500 200. 000
250. 000 1. 500. 000 1. 500 200. 000
250. 000 1. 500. 000 1. 500 200. 000
250. 000 1. 500. 000 1. 500 200. 000
450. 000
450. 000
450. 000
450. 000
450. 000
450. 000
Totaal
4. 460. 877
4. 448. 500
2. 429. 045
2 . 420. 460
2. 412. 104
2 . 404. 068
Omschrijving
ultimo 2023
ultimo 2024
ultimo 2025
ultimo 2026
ultimo 2027
ultimo 2028
Uitzettingen korter dan een jaar * Vorderingen op openbare lichamen * Rekening courant verhouding met het Rijk * Overige vorderingen * Liquide middelen Overlopende activa
Passiva Reserves Resultaat
336. 389
336. 389
88. 858
88. 858
88. 858
88. 858
-
-
-
-
-
-
Vlottende schulden korter dan een jaar * Overige vlottende schulden
350. 000
350. 000
350. 000
350. 000
350. 000
350. 000
Overlopende passiva
3. 774. 488
3. 762. 111
1. 990. 187
1. 981. 602
1. 973. 247
1. 965. 210
Totaal
4. 460. 877
4. 448. 500
2. 429. 045
2. 420. 460
2. 412. 105
2. 404. 068