CConstaterende datVoorst
Koppel je AI →
Document · PDF

Concept begroting 2022-2025 (2021-21279)

gemeenteraad 14 juni 2021, gemeente VoorstBij agendapunt: PlusOV: Begroting 2022, Kadernotitie 2022 en Jaarstukken 2020 (2021-22169)8.606 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Begroting Vervoerscentrale Stedendriehoek 2022-2025

d.d. 25-03-2021

Inhoudsopgave 1. Inleiding ............................................................................................................................................... 3 2. Financiële uitgangspunten ................................................................................................................... 4 2.1 Samenvatting kadernotitie ............................................................................................................ 4 2.2 Effecten jaarrekening 2020 ............................................................................................................ 6 3. Organisatiekosten ................................................................................................................................ 7 3.1 Personeelskosten ........................................................................................................................... 7 3.2 Bedrijfsvoering ............................................................................................................................... 8 3.3 Direct materiële kosten ................................................................................................................. 9 3.4 Facilitaire diensten.......................................................................................................................

10 3.5 Bestuurskosten ............................................................................................................................ 10 3.6 Verdeling organisatiekosten naar vervoerssoorten en programma’s ......................................... 11 4. Programma’s ...................................................................................................................................... 13 4.1 Programma 1: Vraagafhankelijk vervoer (maatwerkdienstverlening 18+) ................................. 14 4.2 Programma 2: Leerlingenvervoer (onderwijsbeleid en leerlingzaken)........................................ 15 4.3 Programma 3: Wmo-dagbesteding (maatwerkdienstverlening 18+) .......................................... 16 4.4 Programma 4: Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-)............................................... 17 4.5 VERVALLEN Programma 5: Aanvullend OV (Samenkracht & burgerparticipatie) ....................... 17 4.6 Reserves ....................................................................................................................................... 18 5.Overzicht van baten en lasten ............................................................................................................ 19 6.

Paragrafen.......................................................................................................................................... 21 6.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing ................................................................................. 21 6.2 Financiering.................................................................................................................................. 23 6.3 Bedrijfsvoering ............................................................................................................................. 24 6.4 Verbonden partijen...................................................................................................................... 25 Bijlage 1: Bijdrage per gemeente ........................................................................................................... 26 Bijlage 2: Geprognosticeerde balans ..................................................................................................... 27

2

1. Inleiding Inleiding Voor u ligt de meerjarenbegroting 2022-2025 Vervoerscentrale Stedendriehoek 2022-2025. Deze begroting is het financiële richtsnoer voor de komende jaren. Mensen prettig, betaalbaar en efficiënt vervoeren wanneer er geen vervoersalternatief is. Dat is de missie van PlusOV. Deze missie geeft ons twee belangrijke opdrachten; kwalitatief goed vervoer, efficiënt georganiseerd en daarmee betaalbaar voor reiziger en gemeenten. De basis van PlusOV is in de afgelopen vijf jaar gelegd. Nu breekt een nieuwe fase aan. Die van operational excellence. Dat betekent de betrouwbaarheid naar de klant naar een hoger niveau brengen: in één keer goed, op tijd en tegen acceptabele kosten. Om dat te bereiken moet de interne organisatie meer stabiliteit krijgen en minder kwetsbaar worden. We zoeken proactief de samenwerking op bij klanten en partners in de keten. Zo willen we synergie ontwikkelen, elkaar versterken en processen verder verbeteren. Speerpunten om dat te bereiken in deze fase zijn: 1. aanschaf van software die de planning, administratie, managementinformatie en communicatie beter ondersteunen; 2. medewerkers betrekken in de verdere ontwikkeling van PlusOV en hen inspireren hun bijdrage te leveren tot verbeteren en vernieuwen; 3. met de bijsturingscyclus consequent sturen op onze belangrijkste KPI’s.

Dit helpt om onze doelstellingen duidelijk te maken en om tot verbeteren en vernieuwen te komen. In deze taakstellende begroting hebben we de effecten van bovenstaande beweging op de financiële middelen verwerkt. Er wordt geïnvesteerd in software. Daarvoor hebben we een inschatting gemaakt van de kostenbesparingen, die afhankelijk zijn van kwaliteit en gebruik van de nog te ontwikkelen software. De coronamaatregelen in de komende periode zijn onzeker, maar hebben waarschijnlijk impact op het vervoer en de financiën. Tot slot is ook het kostprijsverhogende effect van de aanbesteding voor het Vraagafhankelijk Vervoer (vanaf 01-08-2021) opgenomen in de begroting.

Henk Meijer directeur

3

2. Financiële uitgangspunten

2.1 Samenvatting kadernotitie Indexering Inflatiepercentage Het inflatiepercentage is gebaseerd op de gegevens uit de gemeentefondscirculaire van september 2020. Het verwachte percentage voor onze exploitatie in 2022 is 1,4%. Dit percentage wordt toegepast op de exploitatiebudgetten. Loonkosten Er is een voorstel voor een cao-wijziging met betrekking tot de percentages voor onregelmatige diensten. De tijdsvakken en percentages wijzigen in dit voorstel ten opzichte van de huidige situatie. Er is nog geen duidelijkheid over de cao-onderhandelingen. Een eventuele cao-verhoging is nog niet verrekend met de personeelsbudget. Het is niet in te schatten waar het op uit gaat komen. De onderhandelingen tussen werkgevers en vakbonden lopen vast. De vakbonden eisen 2,75% structurele loonstijging, de werkgevers houden vast aan maximaal 0,5%. Vervoer De kosten voor het vervoer worden geïndexeerd op basis van de NEA-index. De NEA-index voor 2021 bedraagt 1,00%. Dit percentage wordt toegepast op de vervoersbudgetten in de begroting 2022. Kostenverdeelsystematiek In de kostenverdeling maken we geen onderscheid meer tussen beheer- en regiekosten. Wel maken we onderscheid tussen de vervoersstromen, tussen activiteiten voor het routegebonden vervoer en activiteiten voor het vraagafhankelijk vervoer.

De personele kosten die samenhangen met deze activiteiten rekenen we toe aan de betreffende vervoersstromen en programma’s. Personele kosten die we hieraan direct kunnen toewijzen, dienen tevens als verdeelsleutel voor de overige kosten. Ook de kostenverdeelsystematiek voor de vervoerskosten in het routegebonden is veranderd. Nadat we sinds de aanbesteding in 2019 met nieuwe contracten werken, kunnen we de kosten op reizigersniveau aan de gemeenten doorbelasten. Hierbij hanteren we een aantal spelregels die zijn opgenomen in bijlage 1. De belangrijkste zijn: 1. Het starttarief van een route verdelen we gelijkelijk over alle reizigers in die route. 2. De optimale individuele reizigersafstand (dit is de kortste route van het woonadres van de reiziger naar de bestemming) gebruiken we als basis voor de verdeling van de routekosten onder de reizigers in die route.

4

Plan van aanpak kostenreductie De eerste resultaten van het kostenreductieprogramma zijn conform planning. Het is in 2020 gelukt om door investeringen en aanpassingen van processen en systemen de benodigde formatie te verlagen. De operationele bezetting is in lijn te gebracht met de formatie. In het door het bestuur vastgestelde ‘plan van aanpak kostenreductie 2021’ zijn de inhoudelijke onderwerpen beschreven die moeten bijdragen aan het verder verkleinen van de organisatieomvang. De belangrijkste hiervan zijn: 1. Loosmeldingen vraagafhankelijk vervoer voorkomen: Zodanig dat we geen onnodig werk hebben van loosmeldingen en we niet onnodig chauffeurs hoeven in te plannen. 2. Koppeling tussen Mybility (routegebonden vervoer) en planningspakket of vervanging Mybility door het Portaal: Kwaliteit van de planning verbeteren zodat er geen handmatige invoer (en fouten) in het planningspakket nodig is van mutaties die door de gemeenten worden aangeleverd. 3. Vervanging Cabman-centrale door planautomaat voor routegebonden vervoer: Vereenvoudigen van planningswerkzaamheden en overdracht tussen systemen. 4. Internetboekingen verhogen: Internetboekingsportaal verbeteren en online boekingen stimuleren, zodat het aantal telefonische reserveringen gaat afnemen. 5. Vervanging Cabman-centrale voor vraagafhankelijk vervoer: Het uitvoeren van een Europese aanbesteding.

Doel hiervan is de selectie van een planpakket met een automatische planner, zodat we het aantal planners en de uitvraag van voertuigen kunnen verminderen. Investering: vervanging planpakket In 2020 heeft het bestuur investeringen goedgekeurd voor bij elkaar € 80.000. Ook de komende jaren (2021 tot en met 2023) zijn in de begroting middelen beschikbaar om te investeren en daarmee verdere efficiency te realiseren. We verwachten dat de investeringsruimte voldoende is en de jaren 2021 en 2022 een marginaal hogere investering zal vragen dan het jaar 2020. De investeringen zullen vooral gericht zijn op het planpakket voor het vraagafhankelijke vervoer, omdat het huidige pakket door de leverancier niet verder wordt ontwikkeld. Momenteel vindt er een Europese aanbesteding plaats om een nieuw planpakket te verkrijgen. De huidige verwachting is dat we het nieuwe planpakket met automatische planner aan het einde van 2021 kunnen implementeren. Deze implementatie is een van de belangrijkste investeringen in 2021. Dit dient een belangrijke bijdrage te leveren aan het verlagen van de organisatieomvang en vervoerskosten vanaf 2022. Organisatieomvang Eind 2019 zijn we begonnen met het verkleinen van de organisatie en het passend maken van de organisatie op de nieuwe opdracht.

De nieuwe opdracht houdt in dat we het routegebonden vervoer niet meer uitvoeren voor de gemeenten Apeldoorn, Deventer en Zutphen. Per 1 januari 2021 is de organisatieomvang verlaagd naar een formatie van 28 fte, conform de begroting 2021. De bezetting is tevens per 1 januari 2021 ook conform de begrote formatie. Het verlagen van de organisatieomvang is in 2020 vooral gerealiseerd bij het routegebonden vervoer en deels bij de Frontoffice. Bij de verdere verlaging van de organisatieomvang in 2022 en 2023 zullen we kijken naar de Frontoffice en de plannersfuncties bij het vraagafhankelijke vervoer. Btw In deze begroting hebben we alle kosten opgenomen exclusief btw. De gemeenten moeten er in hun eigen begroting rekening mee houden dat de kosten voor het routegebonden vervoer verhoogd moeten worden met het lage btw-percentage van 9%. 5

2.2 Effecten jaarrekening 2020 De coronacrisis heeft een groot financieel effect gehad op de vervoerskosten van het jaar 2020. Door een groot aantal incidentele financiële afwijkingen van de vervoerskosten, is het niet mogelijk om structurele effecten waar te nemen en te verwerken in de begroting 2022. Vanuit de jaarrekening 2020 hebben we de structurele effecten op de organisatiekosten in de begroting 2022-2025 opgenomen: 1. De bedrijfsvoeringskosten dalen de laatste jaren sterker dan verwacht. Er is minder ondersteuning nodig vanuit de gemeente Lochem op bijna alle functies waarin de gemeente Lochem PlusOV ondersteund. De begrote kosten zijn structureel verlaagd met €70.000. 2. Door verdergaande digitale communicatie is het aantal folders dat wordt gedrukt en verspreid structureel afgenomen. De post communicatiemiddelen is met €10.000 verlaagd. 3. Ook in 2020 zijn de juridische kosten hoger dan geraamd. Gezien de markt waarin PlusOV opereert, is het te verwachten dat er de komende jaren nieuwe geschillen zullen ontstaan waarin juridische ondersteuning gewenst is. De verwachting is wel de dat de kosten lager zullen zijn dan de kosten die inzake de lopende rechtszaak zijn ontstaan. Het budget is verhoogd met €50.000. 4. De verwachting is dat onvoorziene kosten de komende jaren geleidelijk zullen afnemen.

De organisatie kent een stabieler karakter en daarom is het begrote bedrag verlaagd naar €100.000.

6

3. Organisatiekosten In dit hoofdstuk lichten we de totale organisatiekosten toe. Ten opzichte van de begroting 2021 zijn de kosten geïndexeerd. Er hebben enkele technische verschuivingen plaatsgevonden en de kosten van een aantal contracten zijn geactualiseerd. Ook zijn de effecten uit de jaarrekening verwerkt. De opgenomen taakstellingen zijn ongewijzigd. De organisatiekosten verdelen we over de verschillende programma’s en overhead. Bij de toelichting geven we aan hoe de kosten over de programma’s worden verdeeld. In de tabel hieronder vindt u de totale organisatiekosten. Hierna geven we per onderdeel een specificatie en toelichting. Jaarrekening Jaarrekening 2019 2020 Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Subtotaal organisatiekosten

€ € € € € €

2.137.516 € 206.141 € 260.119 € 99.825 € 117.605 € 2.821.206 €

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

1.721.514 € 1.815.436 € 1.664.007 € 1.562.699 € 1.509.858 € 1.509.858 167.013 € 253.542 € 183.781 € 183.781 € 183.781 € 183.781 132.474 € 171.713 € 175.431 € 175.431 € 175.431 € 175.431 101.691 € 99.593 € 88.737 € 87.915 € 87.721 € 87.721 140.923 € 187.411 € 195.932 € 195.932 € 195.932 € 195.932 2.263.615 € 2.527.695 € 2.307.889 € 2.205.759 € 2.152.725 € 2.152.725

3.1 Personeelskosten Jaarrekening Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 Loonkosten € 1.275.694 € 1.364.272 € 1.722.437 € 1.564.391 € 1.464.580 € 1.412.520 € 1.412.520 Externe inhuur € 764.743 € 315.271 € 43.340 € 52.329 € 52.329 € 52.329 € 52.329 Uiterking uit vroegere dienstbetrekking € 69.378 € 18.000 Opleiding / training € 15.255 € 11.730 € 25.837 € 23.466 € 21.969 € 21.188 € 21.188 Algemene personeelskosten € 12.446 € 12.241 € 23.822 € 23.822 € 23.822 € 23.822 € 23.822 Totaal Perosneelskosten € 2.137.516 € 1.721.514 € 1.815.436 € 1.664.007 € 1.562.699 € 1.509.858 € 1.509.858

Loonkosten (incl. externe inhuur) Het loonkostenbudget daalt in 2022 van 1,765 naar 1,616 miljoen. De formatie is naar beneden bijgesteld om binnen de begroting te kunnen blijven. De reductie in formatie wordt doorgevoerd bij de planners van het routegebonden vervoer en bij de front office. Door de afname van het volume en door verdere automatisering en integratie van systemen is er ook minder werk bij het routegebonden vervoer. In 2021 is de formatie met 2 fte gedaald (ten opzichte van 2020). In 2022 zal de formatie met 3 fte moeten dalen om binnen de begroting te blijven. Dit is voor de organisatie een grote uitdaging, omdat de efficiency ook moet ontstaan door de invoering van een nieuw planpakket bij het vraagafhankelijke vervoer. De implementatie staat eind 2021 gepland. Overige personeelskosten (opleiding/training en alg. personeelskosten) Voor opleiding en training hebben we een budget opgenomen van 1,5% van de loonkosten. Daarnaast is er een budget voor algemene personeelskosten; dit zijn kosten voor secundaire arbeidsvoorwaarden (reiskosten, werving en selectie, individuele beloningen et cetera). Tevens is hier een bedrag opgenomen voor personeelsbijeenkomsten en kerstattenties en dergelijke.

7

Verhouding directe loonkosten vraagafhankelijk en routegebonden vervoer Een groot gedeelte van de personeelskosten is direct toe te rekenen aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De medewerkers front office werken volledig voor het vraagafhankelijk vervoer. De planners werken of voor het vraagafhankelijk, of voor het routegebonden vervoer. We gebruiken de verhouding tussen directe loonkosten vraagafhankelijk vervoer en directe loonkosten routegebonden vervoer, om de organisatiekosten te verdelen die niet direct aan een vervoerssoort toe te rekenen zijn. Deze verhouding is in 2022: - 86,95% vraagafhankelijk vervoer; - 13,05% routegebonden vervoer. Deze verhouding wordt jaarlijks in de begroting opnieuw berekend. Verdeelsleutel De organisatiekosten verdelen we naar de verschillende programma’s. Een deel van de kosten kunnen we rechtstreeks toerekenen aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De overige kosten worden verdeeld op basis van de verhouding directe loonkosten. De loonkosten voor directie en staf worden op basis van deze verhouding verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.

3.2 Bedrijfsvoering Jaarrekening Jaarrekening 2019 2020

HRM € Financiën (incl. inkoop) € Control € ICT € Communicatie € Bankkosten € Verzekeringen € Totaal kosten bedrijfsvoering €

36.647 € 99.176 € 30.550 € 3.753 € 27.555 € 5.012 € 3.449 € 206.141 €

Begroting 2021

24.292 € 79.199 € 10.164 € 8.181 € 37.838 € 3.388 € 3.951 € 167.013 €

Begroting 2022

40.716 € 122.977 € 30.162 € 8.014 € 36.172 € 5.166 € 10.333 € 253.542 €

Begroting 2023

29.609 € 96.817 € 9.613 € 4.791 € 27.236 € 5.239 € 10.477 € 183.781 €

Begroting 2024

29.609 € 96.817 € 9.613 € 4.791 € 27.236 € 5.239 € 10.477 € 183.781 €

Begroting 2025

29.609 € 96.817 € 9.613 € 4.791 € 27.236 € 5.239 € 10.477 € 183.781 €

29.609 96.817 9.613 4.791 27.236 5.239 10.477 183.781

De kosten voor HRM, financiën, control, ICT en communicatie betreffen uren die gemaakt worden voor de organisatieondersteuning van PlusOV. De uren nemen we af van de gemeente Lochem. De overeenkomst over de afname van de diensten is begin 2021 geactualiseerd. Het positieve resultaat uit de jaarrekening is structureel. De begroting is vanaf 2022 met € 70.000 naar beneden bijgesteld. Verdeelsleutel De kosten voor bedrijfsvoering worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.

8

3.3 Direct materiële kosten Jaarrekening Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Vervoerspassen VAV Klanttevredenheidsonderzoek VAV Planningspakket/Managementinfo Telefoonkosten ICT-Software VAV ICT-Software RGV ICT-Infra Kapitaallasten planningspakket Communicatie Totaal direct materiële kosten

€ € € € € € € € € €

17.128 € 9.320 € 175.734 € 24.375 € € € € 19.583 € 13.979 € 260.119 €

11.874 € 14.879 € 15.087 € 15.087 € 15.087 € 15.087 € 6.412 € 6.502 € 6.502 € 6.502 € 6.502 103.174 € € € € € 16.101 € 105.942 € 114.426 € 114.426 € 114.426 € 114.426 € 19.380 € 20.965 € 20.965 € 20.965 € 20.965 € 9.600 € 12.734 € 12.734 € 12.734 € 12.734 € € € € € 1.325 € 15.499 € 5.716 € 5.716 € 5.716 € 5.716 132.474 € 171.713 € 175.431 € 175.431 € 175.431 € 175.431

De kosten voor planningspakket/managementinfo en de telefoonkosten zijn vanaf de begroting 2021 verdeeld over software VAV, software RGV en ICT Infra. • ICT-Software VAV: Dit betreft onder andere de kosten voor het planningspakket, het klantregistratiesysteem en de telefooncentrale. • ICT-Software RGV: Dit betreft de hosting van het regieportaal (easy service). We gebruiken dit portaal om reisopdrachten van de gemeenten te ontvangen, de routes te plannen en met taxibedrijven te communiceren. • ICT-Infra: Dit betreft alle hardware-kosten die nodig zijn om de cloud-applicaties te bereiken (firewalls, switches, lijnverbindingen en routers). De druk op de ICT-kosten neemt toe. We hebben het budget voor het VAV-pakket met €7.000 verhoogd. Het budget van ICT-infra wordt met € 3.000 verhoogd. In 2021 is er een nieuw contract afgesloten voor een eigen fallback-lijn voor PlusOV. Verdeelsleutel De kosten voor ICT-infra en communicatie (drukwerk, website en dergelijke) worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer. De overige direct materiële kosten zijn rechtstreeks toe te rekenen aan VAV of RGV.

9

3.4 Facilitaire diensten

Huisvestingskosten Kantoormiddelen ICT-werkplek Totaal kosten fac. diensten

Jaarrekening Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 € 52.500 € 55.552 € 56.313 € 57.102 € 57.102 € 57.102 € 57.102 € 5.595 € 2.565 € 10.333 € 10.477 € 10.477 € 10.477 € 10.477 € 41.730 € 43.574 € 32.947 € 21.158 € 20.336 € 20.142 € 20.142 € 99.825 € 101.691 € 99.593 € 88.737 € 87.915 € 87.721 € 87.721

Het budget voor huisvesting (huur) en kantoormiddelen is alleen geïndexeerd ten opzichte van 2021. De kapitaallasten ICT-werkplek zijn minimaal, door volledige afschrijving telefooncentrale in 2020. De kapitaallasten zijn opgenomen in het budget ICT-werkplek. Het budget ICT-werkplek is met € 6.500 verlaagd door een goedkoper contract voor office 365. Verdeelsleutel De kosten voor facilitaire diensten worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.

3.5 Bestuurskosten Jaarrekening Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 Representatie/advies € 2.048 € 1.186 € 5.379 € 5.455 € 5.455 € 5.455 € 5.455 Accountantskosten € 20.838 € 25.800 € 21.699 € 30.000 € 30.000 € 30.000 € 30.000 Juridische ondersteuning € 94.718 € 92.637 € 10.333 € 60.477 € 60.477 € 60.477 € 60.477 Onvoorzien € € 21.300 € 150.000 € 100.000 € 100.000 € 100.000 € 100.000 Totaal bestuurskosten € 117.605 € 140.923 € 187.411 € 195.932 € 195.932 € 195.932 € 195.932

De accountantskosten zijn verhoogd naar €30.000 en daarmee in overeenstemming gebracht met het contract. De juridische ondersteuning is verhoogd met €50.000. De ervaring van de afgelopen jaren leert dat er regelmatig een juridisch dispuut ontstaat en dat de organisatie hier middelen voor nodig heeft om zich professioneel te laten bijstaan. Tegelijkertijd is het budget voor onvoorziene situaties verlaagd naar €100.000. De organisatie is inmiddels stabieler geworden. Tevens zijn de grote aanbestedingen de komende jaren niet meer aan de orde. Daarmee lijkt de kans op onvoorziene uitgaven ook gedaald. Per saldo zijn de totale bestuurskosten nauwelijks gewijzigd ten opzichte van de vorige begroting. Verdeelsleutel De bestuurskosten worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.

10

3.6 Verdeling organisatiekosten naar vervoerssoorten en programma’s Alle organisatiekosten worden verdeeld over de vier programma’s die u vindt in het volgende hoofdstuk. De directe kosten kunnen direct naar de programma’s worden verdeeld, andere kosten worden via de overhead verdeeld. Begroting 2022 Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiele kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Totaal lasten Overhead naar programma's

€ € € € € €

Programma 1: VAV

Programma 2: LLV

Programma 3: DB

Programma 4: JW Overhead

1.664.007 € 183.781 175.431 € 88.737 195.932 2.307.889 €

1.155.431 €

117.240 €

44.739 €

50.150 €

11.385 € € 1.377 € € € 12.761 €

335.213 183.781 18.450 88.737 195.932 822.114

136.015 €

14.178 €

5.410 €

1.291.446 €

131.419 €

€

714.855 €

72.536 €

27.680 €

7.043 €

822.114

Personeelskosten Alle personeelskosten van de frontoffice medewerkers en de planners zijn onder te verdelen in RGV en VAV kosten. Alle personeelskosten vraagafhankelijk vervoer worden toegerekend aan programma 1 Vraagafhankelijk vervoer. Alle personeelskosten routegebonden vervoer worden verdeeld over de programma’s 2, 3 en 4 op basis van het aantal unieke reizigers per vervoersoort in 2020. Alle personeelskosten die niet direct zijn toe te rekenen aan de vervoerssoorten (VAV of RGV) worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3.1). Bedrijfsvoering Op het gebied van de bedrijfsvoering krijgt PlusOV ondersteuning van de gemeente Lochem. Het gaat hierbij om ondersteuning op de PIOFACH taken: HRM, financiën, control, ICT, communicatie en inkoop. Ook de bankkosten en kosten voor verzekeringen vallen onder bedrijfsvoering. De kosten voor bedrijfsvoering worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3.1). Direct materiële kosten De kosten voor ICT infra en communicatie (drukwerk, website en dergelijke) vallen onder overhead. De overige direct materiële kosten worden direct toegerekend aan VAV of RGV.

De directe kosten voor RGV worden verdeeld over de programma’s 2, 3 en 4 op basis van het aantal unieke reizigers in 2020. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3.1). Facilitaire diensten Onder facilitaire diensten nemen we de jaarlijkse huisvestingskosten mee. Daarnaast worden kantoormiddelen en de ICT-kosten voor de werkplekken van de medewerkers van PlusOV meegenomen. De kosten voor facilitaire diensten worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel directe personele kosten (zie paragraaf 3.1).

11

Bestuurskosten Onder bestuurskosten zijn ramingen opgenomen voor uitgaven van het bestuur, bijvoorbeeld als in incidentele gevallen externe ondersteuning noodzakelijk is en voor accountantskosten. Tevens is er bij bestuurskosten een post onvoorzien opgenomen. De bestuurskosten worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel indirecte personele kosten (zie paragraaf 3.1).

12

4. Programma’s Deze begroting bestaat uit vijf programma’s: 1. Vraagafhankelijk vervoer (maatwerkdienstverlening 18+) 2. Leerlingenvervoer (onderwijsbeleid en leerlingzaken) 3. Dagbestedingsvervoer (maatwerkdienstverlening 18+) 4. Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-) 5. VERVALLEN (voorheen Aanvullend OV) De organisatiekosten en vervoerskosten worden over de verschillende programma’s verdeeld. De vervoerkosten kunnen rechtstreeks worden toegerekend aan de verschillende programma’s op basis van de betreffende vervoersstromen. De organisatiekosten worden deels direct toegerekend aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De kosten voor overhead zijn doorbelast aan de programma’s op basis van de verdeelsleutel directe loonkosten vraagafhankelijk vervoer : directe loonkosten routegebonden vervoer. De baten van de programma’s zijn niet gelijk aan de lasten. Er is jaarlijks voor de vier programma’s een totaalbedrag begroot om te onttrekken uit de reserve optimalisatiekosten. In 2022 is dat € 100.000 en in 2023 is dat €50.000. Deze dienen ter dekking van een deel van de lasten, waardoor de bijdrage van de gemeenten lager is dan de begrote lasten. De optimalisatiekosten worden niet toegerekend aan de programma’s, hiervoor vindt een onttrekking uit de reserve plaats. De uittreedsom die de DAZ-gemeenten betalen in 2022 wordt ook niet toegerekend aan de programma’s.

Dit bedrag wordt gestort in de bestemmingsreserve. Totaal Overzicht Programma's Lasten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Pr. 5. Aanvullend OV Niet aan programma's toe te rekenen lasten (optimalisatiekosten) Totaal lasten Baten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Pr. 5. Aanvullend OV Niet aan programma's toe te rekenen baten (uittreedsom DAZ gemeenten) Totaal baten Saldo

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

€ € € € €

8.511.134 € 3.133.691 € 879.046 € 348.888 € 100.427 €

8.744.689 € 3.140.438 € 828.916 € 337.287 € €

8.700.720 € 3.101.106 € 813.907 € 333.468 € €

8.699.493 € 3.066.071 € 800.537 € 330.066 € €

8.699.493 3.066.071 800.537 330.066 -

€ €

100.000 € 13.073.186 €

100.000 € 100.000 € 13.151.331 € 13.049.201 €

€ 12.896.166 €

12.896.166

€ € € € €

8.386.387 € 3.120.134 € 870.933 € 346.818 € 98.914 €

8.657.757 € 3.131.601 € 825.543 € 336.429 € €

8.660.119 € 3.094.750 € 811.481 € 332.851 € €

8.699.493 € 3.066.071 € 800.537 € 330.066 € €

8.699.493 3.066.071 800.537 330.066 -

€ €

€ 12.823.186 €

300.469 € € 13.251.800 € 12.899.201 €

€ 12.896.166 €

12.896.166

€

-250.000 €

13

100.469 €

-150.000 €

-

€

-

4.1 Programma 1: Vraagafhankelijk vervoer (maatwerkdienstverlening 18+) Wat willen we bereiken? We willen mensen die een beperking ervaren in hun mobiliteit in staat stellen naar eigen inzicht en behoefte deel te nemen aan de maatschappij. Wat gaan we daarvoor doen? We bieden taxivervoer aan mensen die op basis van een mobiliteitsbeperking hiervoor door de gemeente zijn of worden geïndiceerd. Op basis van deze indicatie kunnen mensen voor sociaalrecreatief vervoer gebruik maken van het vervoer dat PlusOV regisseert. Wat gaat het kosten? Pr. 1 VAV Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Bijdrage provincie Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2019

Jaarrekening 2020

€

1.229.587 €

€ €

5.640.848 € 6.870.435 €

€

7.057.956 €

€ €

7.057.956 € 187.521 €

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

1.013.436 € € 4.870.561 € 5.883.997 €

1.340.864 € 765.062 € 6.405.208 € 8.511.134 €

1.291.446 € 714.855 € 6.738.388 € 8.744.689 €

1.292.610 € 669.722 € 6.738.388 € 8.700.720 €

1.293.282 € 667.822 € 6.738.388 € 8.699.493 €

1.293.282 667.822 6.738.388 8.699.493

5.833.343 € € 5.833.343 € -50.654 €

7.613.454 € 772.933 € 8.386.387 € -124.747 €

8.129.586 € 528.171 € 8.657.757 € -86.932 €

8.389.432 € 270.687 € 8.660.119 € -40.601 €

8.699.493 € € 8.699.493 € €

8.699.493 8.699.493 -

Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten De vervoerskosten van het vraagafhankelijk vervoer zijn opnieuw berekend. Bij de berekening zijn we uit gegaan van de gemiddelde prijs van de 4 percelen die begin 2021 zijn aanbesteed en geïndexeerd met de NEA-index (1%). Verder zijn we uit gegaan van het volume van het vervoer in 2019. Het volume in 2020 is door de coronacrisis immers geen goede indicatie voor de vervoersontwikkeling. Hierdoor komen de verwachte kosten 2022, naast de index, ongeveer € 270.000 hoger uit dan in de begroting 2021. Bijdrage gemeenten De baten zijn niet gelijk aan de lasten. Er is jaarlijks voor de vier programma’s een totaalbedrag begroot om te onttrekken uit de reserve optimalisatiekosten. In 2022 is dat € 100.000 en in 2023 is dat €50.000. Deze dienen ter dekking van een deel van de lasten, waardoor de bijdrage van de gemeenten lager is dan de begrote lasten. Bijdrage Provincie De provincie draagt tot en met 2023 nog bij aan dit programma door de subsidie. Deze subsidie wordt vanaf 2021 afgebouwd.

14

4.2 Programma 2: Leerlingenvervoer (onderwijsbeleid en leerlingzaken) Wat willen we bereiken? We willen alle leerlingen dagelijks veilig en op tijd op school en weer thuis brengen. Dit zo veel mogelijk met vaste chauffeurs, vaste routes en nette voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? We verwerken de reizigersgegevens, die we van de gemeenten ontvangen, samen met de vervoerders in vervoersplannen. We zien toe op de correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? Pr. 2 LLV Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2019

Jaarrekening 2020

€

317.270 €

€ € € € €

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

6.655.649 € 6.972.919 €

240.731 € € 2.512.494 € 2.753.225 €

143.133 € 83.148 € 2.907.410 € 3.133.691 €

131.419 € 72.536 € 2.936.484 € 3.140.438 €

96.666 € 67.956 € 2.936.484 € 3.101.106 €

61.823 € 67.763 € 2.936.484 € 3.066.071 €

61.823 67.763 2.936.484 3.066.071

6.967.141 € 6.967.141 € -5.778

2.649.084 € 2.649.084 € €

3.120.134 € 3.120.134 € -13.557 €

3.131.601 € 3.131.601 € -8.837 €

3.094.750 € 3.094.750 € -6.356 €

3.066.071 € 3.066.071 € €

3.066.071 3.066.071 -

Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten De begrote kosten voor het routegebonden vervoer zijn met de NEA-index voor 2021 (1%) geïndexeerd. Het volume voor 2022 is bijzonder moeilijk vast te stellen i.v.m. de coronacrisis. Daarom hebben we het volume niet veranderd. Bijdrage gemeenten De baten zijn niet gelijk aan de lasten. Er is jaarlijks voor de vier programma’s een totaalbedrag begroot om te onttrekken uit de reserve optimalisatiekosten. In 2022 is dat € 100.000 en in 2023 is dat €50.000. Deze dienen ter dekking van een deel van de lasten, waardoor de bijdrage van de gemeenten lager is dan de begrote lasten.

15

4.3 Programma 3: Wmo-dagbesteding (maatwerkdienstverlening 18+) Wat willen we bereiken? We willen alle dagbestedingscliënten veilig en op tijd op hun bestemming en weer thuis brengen. Dit met zo veel mogelijk vaste chauffeurs, vaste routes en nette voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? We verwerken de reizigersgegevens, die we van de gemeenten ontvangen, samen met de vervoerders in vervoersplannen en zien toe op de correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? Pr. 3 DB Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2019

Jaarrekening 2020

€

164.240 €

€ € € € €

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

645.408 € 809.648 €

152.851 € € 647.929 € 800.780 €

85.644 € 49.752 € 743.650 € 879.046 €

50.150 € 27.680 € 751.087 € 828.916 €

36.888 € 25.932 € 751.087 € 813.907 €

23.592 € 25.859 € 751.087 € 800.537 €

23.592 25.859 751.087 800.537

806.657 € 806.657 € -2.991 €

734.656 € 734.656 € -66.124 €

870.933 € 870.933 € -8.113 €

825.543 € 825.543 € -3.372 €

811.481 € 811.481 € -2.426 €

800.537 € 800.537 € €

800.537 800.537 -

Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten De begrote kosten voor het routegebonden vervoer zijn met de NEA-index voor 2021 (1%) geïndexeerd. Het volume voor 2022 is bijzonder moeilijk vast te stellen i.v.m. de coronacrisis. Daarom hebben we het volume niet veranderd. Bijdrage gemeenten De baten zijn niet gelijk aan de lasten. Er is jaarlijks voor de vier programma’s een totaalbedrag begroot om te onttrekken uit de reserve optimalisatiekosten. In 2022 is dat € 100.000 en in 2023 is dat €50.000. Deze dienen ter dekking van een deel van de lasten, waardoor de bijdrage van de gemeenten lager is dan de begrote lasten.

16

4.4 Programma 4: Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-) Wat willen we bereiken? We willen alle jeugdigen die een beroep doen op ons vervoer veilig en op tijd op hun bestemming en weer thuis brengen. Dit met zo veel mogelijk vaste chauffeurs, vaste routes en nette voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? We verwerken de reizigersgegevens die we van de gemeenten ontvangen samen met de vervoerders in vervoersplannen en zien toe op de correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? Pr. 4 JW Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Totaal baten Resultaat

Jaarrekening 2019

Jaarrekening 2020

€

55.709 €

€ € € € €

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

598.741 € 654.450 €

49.198 € € 285.129 € 334.327 €

21.854 € 12.695 € 314.339 € 348.888 €

12.761 € 7.043 € 317.482 € 337.287 €

9.387 € 6.599 € 317.482 € 333.468 €

6.003 € 6.580 € 317.482 € 330.066 €

6.003 6.580 317.482 330.066

653.436 € 653.436 € -1.014 €

313.043 € 313.043 € -21.284 €

346.818 € 346.818 € -2.070 €

336.429 € 336.429 € -858 €

332.851 € 332.851 € -617 €

330.066 € 330.066 € €

330.066 330.066 -

Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten De begrote kosten voor het routegebonden vervoer zijn met de NEA-index voor 2021 (1%) geïndexeerd. Het volume voor 2022 is bijzonder moeilijk vast te stellen i.v.m. de coronacrisis. Daarom hebben we het volume niet veranderd. Bijdrage gemeenten De baten zijn niet gelijk aan de lasten. Er is jaarlijks voor de vier programma’s een totaalbedrag begroot om te onttrekken uit de reserve optimalisatiekosten. In 2022 is dat € 100.000 en in 2023 is dat €50.000. Deze dienen ter dekking van een deel van de lasten, waardoor de bijdrage van de gemeenten lager is dan de begrote lasten.

4.5 VERVALLEN Programma 5: Aanvullend OV (Samenkracht & burgerparticipatie) Dit programma vervalt per 1 januari 2022. De provincie gaat het aanvullend openbaar vervoer zelf verzorgen en laat het niet meer door de regio’s (en dus PlusOV) uitvoeren.

17

4.6 Reserves Algemene reserve In 2020 is het saldo van de algemene reserve overgeboekt naar de bestemmingsreserve optimalisatiekosten. Het saldo van de algemene reserve blijft op nul. Bestemmingsreserve RG6 In januari 2020 heeft het bestuur besloten om naast de optimalisatiereserve een RG6-reserve te vormen. In deze reserve storten de uittredende gemeenten de uittreedsom. Tevens is besloten dat de RG6-gemeenten (Brummen, Epe, Hattem, Heerde, Lochem en Voorst) vanuit deze reserve een dotatie doen aan de optimalisatiereserve. In de tabel bij deze paragraaf is de verwachting van de stortingen en onttrekkingen per jaar weergegeven. Alleen het bestuur kan besluiten over de (hoogte van) stortingen en onttrekkingen uit deze reserve op basis van het jaarlijks te actualiseren plan van aanpak. Bestemmingsreserve optimalisatiekosten De organisatie is nog niet efficiënt genoeg en staat voor een grote verandering. Hiervoor zijn extra middelen nodig. Er is in de herziene begroting 2019 besloten om een bestemmingsreserve optimalisatiekosten te vormen. De middelen uit deze reserve gebruiken we om de organisatie te hervormen in een efficiëntere en kwalitatief goede organisatie. In januari 2020 is door het bestuur besloten om het positieve rekeningresultaat 2019 van de organisatiekosten aan de reserve toe te voegen.

Het positieve rekeningresultaat van 2019 is € 312.185 is daarom in 2020 toegevoegd aan de reserve. Om praktische redenen is besloten om de dotaties in de reserves in 2020 en 2022 te laten plaatsvinden. Hieronder vindt u de specificatie van de begrote stortingen en onttrekkingen in beide bestemmingsreserves. Met de DAZ-gemeenten bedoelen we de gemeenten Deventer, Apeldoorn en Zutphen. De RG6-gemeenten betreffen de overige gemeenten.

Optimalisatiekosten Saldo per 1-1 Toevoegen Bijdrage DAZ-gemeenten Onttrekken Saldo per 31-12 RG6 Saldo per 1-1 Toevoegen Onttrekken Saldo per 31-12

€ € €

2021 319.531 € € € -250.000 € -250.000 € 69.531 €

2022 2023 69.531 € 170.000 € 300.469 € € 300.469 -200.000 € -150.000 € -200.000 € -150.000 € 170.000 € 20.000 €

€

2021 301.389 €

2022 2023 2024 2025 301.389 € 301.389 € 301.389 € 301.389

€

301.389 €

301.389 € 301.389 € 301.389 € 301.389

€ €

18

2024 20.000 € €

2025 20.000 -

€ € 20.000 €

20.000

5.Overzicht van baten en lasten Lasten Jaarrekening Jaarrekening 2019 2020

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

1. Personeelskosten

€ 2.137.516

€ 1.815.436

€ 1.664.007

€ 1.562.699

€ 1.509.858

€ 1.509.858

2. Bedrijfsvoering

€

206.141 €

167.013 €

253.542 €

183.781 €

183.781 €

183.781 €

183.781

3. Direct materiële kosten

€

260.119 €

132.474 €

171.713 €

175.431 €

175.431 €

175.431 €

175.431

4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten

€ €

99.825 € 117.605 €

101.691 € 140.923 €

99.593 € 187.411 €

88.737 € 195.932 €

87.915 € 195.932 €

87.721 € 195.932 €

87.721 195.932

Subtotaal organisatiekosten

€

2.821.206 €

Investering

€

-

€

54.255 €

100.000 €

100.000 €

100.000 €

-

€

-

Subtotaal optimalisatiekosten

€

-

€

54.255 €

100.000 €

100.000 €

100.000 €

-

€

-

Vraagafhankelijk vervoer

€

5.640.848 €

4.870.561

Aanvullend OV

€

65.949 €

67.610

Leerlingenvervoer

€

6.643.011 €

Dagbestedingsvervoer

€

645.408 €

Jeugdwet vervoer

€

598.741 €

Gymvervoer

€

12.638 €

Subtotaal vervoerskosten

€ 13.606.596 €

TOTAAL LASTEN

€ 16.427.803 € 10.701.593 € 13.073.187 € 13.151.331 € 13.049.201 € 12.896.166 € 12.896.166

Organisatiekosten € 1.721.514

2.263.615 € 2.527.695 € 2.307.889 € 2.205.759 € 2.152.725 € 2.152.725

Optimalisatiekosten

Vervoer € 6.405.208 € 6.738.388 € 6.738.388 € 6.738.388 € 74.885 € € € 2.512.494 € 2.907.410 € 2.936.484 € 2.936.484 € 2.936.484 743.650 € 647.929 € 751.087 € 751.087 € 751.087 314.339 € 285.129 € 317.482 € 317.482 € 317.482 -

€

-

€

-

€

-

€

-

€ 6.738.388 €

-

€ 2.936.484 €

751.087

€

317.482

€

-

8.383.723 € 10.445.492 € 10.743.441 € 10.743.441 € 10.743.441 € 10.743.441

19

Baten Baten Organisatie Bijdr. Prov. Gelderland Wmo Bijdragen gemeenten Bijdrage DAZ-gemeenten Bijdr. Prov. Gelderland OV Overige baten Subtotaal organisatie

Jaarrekening Jaarrekening 2019 2020 € €

Begroting 2021

Begroting 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

126.812 € 2.994.846 € € 11.638 € 96 € 3.133.392 €

130.616 € 100.411 € 68.614 € 35.165 € € 1.883.111 € 2.264.068 € 2.139.275 € 2.120.594 € 2.152.725 € 2.152.725 440.030 € € 300.469 € € € 9.947 € 13.215 € € € € 14.195 € € € € € 2.477.899 € 2.377.694 € 2.508.359 € 2.155.759 € 2.152.725 € 2.152.725

Vervoer Bijdrage provincie Wmo-vervoer € 849.344 € Bijdragen gemeenten Vraagafhankelijk verv. € 4.791.504 € Bijdrage provincie aanvullend OV € 65.949 € Bijdragen gemeenten Leerlingenvervoer € 6.643.011 € Bijdragen gemeenten Dagbestedingsvervoer € 645.408 € Bijdragen gemeenten Jeugdwetvervoer € 598.741 € Bijdrage Apeldoorn gymvervoer € 12.638 €

874.825 € 672.522 € 459.557 € 235.522 € € 3.995.736 € 5.732.686 € 6.278.831 € 6.502.866 € 6.738.388 € 6.738.388 67.610 € 74.885 € € € € 2.512.494 € 2.907.410 € 2.936.484 € 2.936.484 € 2.936.484 € 2.936.484 647.929 € 743.650 € 751.087 € 751.087 € 751.087 € 751.087 285.129 € 314.339 € 317.482 € 317.482 € 317.482 € 317.482 € € € € € -

Subtotaal Vervoer

€ 13.606.596 €

8.383.723 € 10.445.492 € 10.743.441 € 10.743.441 € 10.743.441 € 10.743.441

TOTAAL BATEN Resultaat voor bestemming

€ 16.739.988 € 10.861.622 € 12.823.186 € 13.251.800 € 12.899.201 € 12.896.166 € 12.896.166 € 312.185 € 160.030 € -250.000 € 100.469 € -150.000 € -

Onttrekking reserve optimalisatiekosten Inefficiencybijdrage Investeringsbijdrage Onvoorzien Totaal onttekking reserve

Jaarrekening 2019 € € € € -

Jaarrekening Begroting Begroting Begroting Begroting 2020 2021 2022 2023 2024 € 280.000 € 150.000 € 100.000 € 50.000 € € € 100.000 € 100.000 € 100.000 € € € € € € € 250.000 € 200.000 € 150.000 € -

Begroting 2025 € € € € -

Toevoeging aan bestemmingsreserves Bijdrage DAZ-Gemeenten Totaal onttekking reserve

€ €

-

€

Resultaat na bestemming

€

312.185 €

€ € €

440.000 € €

-

€ €

300.469 € 300.469 €

-

€ €

-

€ €

-

-

-

€

-0 €

-

€

-

€

-

€

20

6. Paragrafen 6.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing Financiële kengetallen Wij zijn verplicht op basis van het BBV (verslaggevingsvoorschriften) om enkele financiële kengetallen op te nemen. Deze kengetallen nemen we zowel in de begroting als in de jaarrekening op. De kengetallen zijn met name bedoeld om de financiële positie inzichtelijker te maken. kengetallen

Werkelijk 2020

Begroot 2021

Begroot 2022

Begroot 2023

Begroot 2024

Begroot 2025

Netto schuldquote

-3%

-5%

-4%

-1%

-2%

0%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

-3%

-5%

-4%

-1%

-2%

0%

Solvabiliteitsratio

3% 2%

14% 0%

13% 1%

4% -1%

7% 0%

0% 0%

Structurele exploitatieruimte

Netto schuldquote Dit kengetal geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast van de gemeenschappelijke regeling ten opzichte van de omzet. Het geeft zodoende een indicatie in welke mate de rentelasten en aflossingen op de exploitatie drukken. Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Zie netto schuldquote. De vervoerscentrale verstrekt geen leningen, daardoor wijzigt deze ratio niet. Solvabiliteitsratio Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin de Vervoerscentrale in staat is aan de financiële verplichtingen te voldoen. De solvabiliteitsratio wordt berekend op basis van het eigen vermogen ten opzichte van het balanstotaal. Je ziet dat dit percentage afloopt naarmate het saldo van de reserves ook afloopt. Structurele exploitatieruimte Dit kengetal is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte een organisatie heeft om de eigen lasten te dragen, of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Dit kengetal heeft geen toegevoegde waarde voor PlusOV, omdat alle structurele en incidentele lasten gedekt worden door bijdragen van de deelnemende gemeenten en de provincie Gelderland. Hierdoor zal dit kengetal altijd de nul procent benaderen. Risico’s Er zijn diverse risico’s te onderscheiden: 1.

Afrekening groepsvervoer 2018/2019 De kosten voor het groepsvervoer over de periode augustus 2018 tot en met juli 2019 zijn nog niet definitief afgerekend met taxibedrijf Willemsen-de Koning. Op 11 oktober 2019 heeft Willemsen-de Koning Groep B.V. (hierna: WdK) PlusOV en de gemeenten Brummen, Epe, Hattem, Heerde, Lochem, Voorst, Apeldoorn, Zutphen en Deventer gedagvaard. Het geschil gaat over de afrekening van het leerlingenvervoer en dagbestedingsvervoer in het schooljaar 2018-2019. WdK vordert een extra bedrag ter hoogte van € 2.268.781,16, te vermeerderen met rente en kosten. Haar grondslag voor die vordering is gebaseerd op de stelling dat PlusOV te weinig heeft betaald voor het vervoer in het schooljaar 2018-2019.

21

PlusOV en de gemeenten hebben op 4 december 2019 een conclusie van antwoord ingediend waarin gereageerd is op de vorderingen/stellingen van WdK. Daarnaast heeft PlusOV een tegenvordering tot terugbetaling ingesteld tegen WdK. Het betreft betaalde voorschotbedragen, waarvan WDK achteraf niet afdoende heeft onderbouwd dat ze volledig verschuldigd zijn. Op 2 december 2020 heeft de zitting bij de rechtbank plaatsgevonden. Inmiddels heeft de rechtbank aangegeven dat ze het vonnis aan het schrijven zijn. Het vonnis wordt rond de zomer van 2021 verwacht. Het risico bestaat dat PlusOV een door de rechter nader vast te stellen bedrag moet betalen aan WdK.

2. Aanbesteding vraagafhankelijk vervoer: Op 1 augustus 2021 lopen de huidige contracten met de vervoerders voor het vraagafhankelijk vervoer af. De aanbesteding voor het vervoer wordt in 2020 opgestart. De aanbesteding is conform planning gepubliceerd. Momenteel vindt het proces van de gunning plaats. De overgang naar eventuele nieuwe vervoerders is een stevige overgang en brengt uitvoeringsrisico’s met zich mee. 3. Nieuw systeem voor planning van het vraagafhankelijk vervoer Het huidige planningssysteem moet in 2021 worden vervangen omdat het niet voldoet aan de vereiste efficiency. Daarnaast ligt de ontwikkeling van het huidige pakket nagenoeg stil. De aanbesteding is eind 2020 gestart en ligt op planning. De verwachting is dat er voor de zomer van 2021 kan worden gegund. De overgang naar een nieuw planpakket vergt veel van de organisatie en brengt uitvoeringsrisico’s met zich mee.

22

6.2 Financiering Betalingsverkeer Voor het betalingsverkeer maakt PlusOV gebruik van een bankrekening zonder kredietfaciliteit bij de BNG Bank te Den Haag. Vlottende financiering Bij liquiditeitstekorten voorziet de gemeente Lochem de vervoerscentrale van de benodigde liquide middelen. Voor de kortlopende financiering is geen rente begroot. Vaste financiering De vervoerscentrale heeft geen langlopende leningen afgesloten. Schatkistbankieren De decentrale overheden en ook gemeenschappelijke regelingen zijn verplicht om overtollige financiële middelen bij het Rijk of bij andere overheden uit te zetten en ontvangen van het Rijk op de deposito’s een rentevergoeding die gelijk is aan de rentes die de Nederlandse staat betaalt op leningen die ze op de markt aangaat. Alleen de overtollige middelen die het bedrag van € 250.000 (het drempelbedrag voor PlusOV) te boven gaan, moeten bij het Rijk of andere overheden gestald worden. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet voor het jaar 2022 bedraagt € 1.109.182. De kasgeldlimiet wordt berekend door het totaalbedrag van de primitieve jaarbegroting te vermenigvuldigen met 8,5 % en heeft een minimumbedrag van € 300.000. Tot het bedrag van de kasgeldlimiet mogen kortlopende geldleningen worden aangetrokken.

23

6.3 Bedrijfsvoering De bedrijfsvoering wordt uitgevoerd door de directeur binnen het mandaat van de gemeenten. Op 26 november 2020 is het Plan van Aanpak Kostenreductie geactualiseerd en vastgesteld door het Bestuur. Initieel zijn 11 punten opgenomen die geoptimaliseerd worden. Hiervan zijn er eind 2020 4 gerealiseerd. De overige onderstaande punten staan in de tijd gepland en worden uiterlijk in 2022 gerealiseerd. De nog te realiseren 7 punten uit het PvA zijn: 1. Loosmeldingen VAV voorkomen 2. Koppeling tussen Mybility (RGV) en planningspakket of vervanging Mybility door het Portaal 3. Vervanging Cabman-centrale door planautomaat voor RGV 4. Internetboekingen verhogen 5. Vervanging Cabman-centrale voor VAV 6. Route-app RGV 7. Openingstijden PlusOV Formatie Het formatieoverzicht geeft het aantal fte weer dat vanaf 1 januari 2022 is begroot Functie Directie/Staf Planners Frontoffice medewerkers Totaal PlusOV

Fte begroot 3,5 10,89 10,67 26,06

In het jaar 2022 is de formatie met 3 fte (medewerkers frontoffice) verlaagd naar 26,06 fte om de geplande taakstelling in te kunnen vullen. Het aantal fte in de frontoffice is vanaf 2022 verlaagd met 3 fte om binnen het beschikbare budget te kunnen werken. Vooral deze laatste vermindering van de flexibele schil is zeer taakstellend. De vermindering wordt pas haalbaar als het nieuwe VAVpakket gaat renderen en tevens meer reizigers zelfstandig via het internet zullen gaan boeken. Daarnaast is het uitgangspunt de openingstijden te beperken om deze taakstelling in te kunnen vullen. De aanbesteding van het VAV-pakket loopt nu nog. De impact op de efficiëntie is nog niet volledig duidelijk. Daarom is het moeilijk in te schatten of de taakstelling voor 2022 volledig in 2022 realiseerbaar is. Toelichting PvA Kostenreductie bij Routegebonden Vervoer (punten 2,3 en 6) Het optimaliseren van processen in het routegebonden vervoer is gedeeltelijk gerealiseerd. Het monitorproces is bij de opstart van schooljaar 2020 geïmplementeerd. We zijn nu in staat om proactief te monitoren en in actie te komen, als we zien dat dat routes niet of te laat gereden dreigen te worden. Het ontwikkelen van software om de processen voor het verwerken van mutaties en het plannen (met de automatische planner) van routes te optimaliseren is nog niet afgerond.

De planmodule is gedeeltelijk in gebruik genomen, maar de implementatie van de automatische planner is met ongeveer 9 maanden vertraagd. De vertraging komt vooral door de coronacrisis en het buiten de systemen om te organiseren noodvervoer i.v.m. corona. Ook is gebleken dat een extra kwaliteitsslag van de data noodzakelijk is. Dit kost extra tijd. We verwachten de optimalisatie in het eerste halfjaar 2021 af te ronden. Het plan is om de Route-app RGV in 2022 te realiseren. Hiermee kan informatie automatisch op maat verstrekt worden, zodat bijvoorbeeld de ouders/verzorgers (van de reiziger in het RGV) kunnen zien wat de status van de reis van de taxi is. De omvang en mogelijkheden van realisatie

24

van deze investering is op dit moment nog niet in te schatten. Dit traject wordt pas gestart zodra er zicht is op de kosten en effecten op de kwaliteit en vervoerskosten. Toelichting PvA kostenreductie bij het Vraagafhankelijk Vervoer (punten 1,4,5 en 7) Eén van de doelen is de loosmeldingen te verminderen. Een loosmelding is een melding van de chauffeur als hij/zij een reiziger niet aantreft op de afgesproken plaats. Het project om deze meldingen in het vraagafhankelijke vervoer te verminderen is begin 2021 gestart. De resultaten van dit project gaan het aantal loosmeldingen verminderen. Dit leidt tot een betere kwaliteit van de planning en lagere vervoerskosten. Voor 2021 staat het verhogen van het aantal boekingen door klanten via de website gepland. Door de coronamaatregelen mag dit helaas niet, omdat de triagevragen gesteld moeten worden via de telefoon. Door de vertraging zal deze aanpak ook in 2022 doorgaan. In 2021 wordt de Europese aanbesteding afgerond en start de ontwikkeling en implementatie van software voor een nieuwe planpakket. Hiermee komt begin 2022 een automatische planner beschikbaar en zijn minder planners nodig. Daarnaast kan de uitvraag van voertuigen geoptimaliseerd worden. De implementatie van het nieuwe planpakket is een grote verandering voor de organisatie en de manier van werken.

6.4 Verbonden partijen De vervoerscentrale heeft geen bestuurlijke en financiële belangen in privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisaties.

25

Bijlage 1: Bijdrage per gemeente Programma/taakveld 1. Vraagafhankelijk vervoer (Maatwerkdienstverlening 18+) * vervoer * Organisatie

Apeldoorn

Brummen

€ 3.022.605 € € 2.363.931 € € 658.674 €

Deventer

Epe

Hattem

Heerde

Lochem

Voorst

Zutphen

316.292 € 1.800.342 € 232.957 € 1.375.893 € 83.334 € 424.449 €

617.842 € 484.441 € 133.401 €

149.164 € 100.075 € 49.090 €

217.310 € 142.568 € 74.742 €

571.282 € 435.665 € 135.616 €

637.653 € 538.935 € 98.718 €

Provincie

797.097 € 604.366 € 192.731 €

Totaal

528.171 € 459.557 € 68.614 €

8.657.757 6.738.388 1.919.369

2. Leerlingenvervoer (onderwijsbeleid en leerlingzaken) * vervoer * Organisatie

€ € €

509.427 481.144 28.283

€ € €

645.473 € 600.198 € 45.275 €

256.664 € 240.004 € 16.661 €

597.273 € 571.906 € 25.367 €

622.709 € 576.682 € 46.027 €

500.054 466.550 33.504

€ € €

3.131.601 2.936.484 195.117

3. Dagbestedingsvervoer (maatwerkdienstverlening 18+) * Vervoer * Organisatie

€ € €

161.739 150.946 10.793

€ € €

151.107 € 133.830 € 17.277 €

31.366 € 25.009 € 6.358 €

84.703 € 75.023 € 9.680 €

243.591 € 226.027 € 17.564 €

153.038 140.253 12.785

€ € €

825.543 751.087 74.457

4. Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-) * Jeugdvervoer * Organisatie

€ € €

59.807 57.061 2.746

€ € €

79.509 € 75.113 € 4.396 €

5.448 € 3.830 € 1.618 €

50.843 € 48.380 € 2.463 €

63.192 € 58.723 € 4.469 €

77.629 74.376 3.253

€ € €

336.429 317.482 18.947

€ 3.022.605 € 1.047.265 € 1.800.342 € 1.493.931 €

442.643 €

528.171 €

12.951.331

Totale bijdrage per gemeente

950.128 € 1.500.774 € 1.368.375 €

797.097 €

In bovenstaand overzicht vindt u de bijdrage per gemeente per taakveld. • De gemeenten moeten er rekening mee houden dat de btw (9%) op het routegebonden vervoer een last is voor de gemeente. • Dit betreft de reguliere bijdrage, dus exclusief de te betalen bijdragen aan de reserves.

Bijlage 2: Geprognosticeerde balans Omschrijving

ultimo 2021

ultimo 2022

ultimo 2023

ultimo 2024

ultimo 2025

Activa Materiele vaste activa

2.241

205

0

250.000 3.299.531 1.500

250.000 3.600.000 1.500

250.000 3.600.000 1.500

Liquide middelen

197.648

149.684

149.889

149.889

149.889

Overlopende activa

450.000

450.000

450.000

450.000

450.000

Totaal

4.200.920

4.451.389

4.451.389

4.451.389 4.150.000

Omschrijving

ultimo 2021

ultimo 2022

ultimo 2023

ultimo 2024

350.920 -250.000

471.389 100.469

321.389 -150.000

321.389 -

-

Opgenomen langlopende geldleningen

-

-

Vlottende schulden korter dan een jaar *Kasgeldleningen *Banksaldi *Crediteuren

100.000

100.000

100.000

100.000

100.000

Overlopende passiva

4.000.000

3.779.530

4.180.000

4.030.000 4.050.000

Totaal

4.200.920

4.451.389

4.451.389

4.451.389 4.150.000

Uitzettingen korter dan een jaar * Vorderingen op openbare lichamen * Schatkistbankieren * Overige vorderingen

0

0

250.000 250.000 3.600.000 3.298.611 1.500 1.500

ultimo 2025

Passiva Reserves Resultaat

0

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10051848/1