4. Ontwerpbegroting 2027-2030
Tekst van het document
CONCEPT Begroting 2027-2030
Vervoerscentrale Stedendriehoek
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026)
Pagina 0 van 29
Inhoudsopgave
1. Inleiding . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 2. Financiële uitgangspunten . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 2. 1 Samenvatting kadernotitie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 3. Organisatiekosten. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6 3. 1 Personeelskosten . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6 3. 2 Bedrijfsvoering. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7 3. 3 Direct materiële kosten . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8 3. 4 Facilitaire diensten. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8 3. 5 Bestuurskosten . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9 3. 6 Verdeling organisatiekosten naar vervoerssoorten en programma’s . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10 4. Programma’s . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12 4. 1 Programma 1: Vraagafhankelijk vervoer . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12 4. 2 Programma 2: Leerlingenvervoer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14 4. 3 Programma 3: Wmo-dagbesteding. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16 4. 4 Programma 4: Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17 4. 5 Reserves . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18 5. Overzicht van baten en lasten . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19 6. Paragrafen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20 6. 1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20 6. 2 Risico’s. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 21 6. 3 Financiering . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 23 6. 4 Bedrijfsvoering. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24 6. 5 Verbonden partijen. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24
Bijlage 1: Bijdrage per gemeente 2027 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25 Bijlage 2: Bijdrage per gemeente 2027-2030. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26 Bijlage 3: Kostenverdeelsystematiek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 27 Bijlage 4: Geprognosticeerde balans . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 28
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 1 van 29
OPLUSGOV Inleiding
1.
Voor u
ligt de meerjarenbegroting
periode
van
de Vervoerscentrale Stedendriehoek
(PlusOV)
voor
de
2027-2030.
veilig doelgroepenvervoer, gemeenten afgesloten dienstverleningsovereenkomsten. Naast het efficiënt organiseren van het vervoer draagt PlusOV verantwoordelijkheid voor de organisatiekosten, waaronder personeels- en bedrijfsvoeringskosten. De
kerntaak
binnen
PlusOV is het efficiënt
van
de kaders
De deelnemende Daarmee
van
organiseren
van
comfortabel
en
de met de deelnemende
gemeenten bepalen het beleid rondom de toegang
beïnvloeden
zij direct het vervoersvolume
en
de
tot het
hoogte van
doelgroepenvervoer.
de vervoerskosten.
vraagafhankelijk vervoer (Wmo-vervoer) ondersteunt de zelfredzaamheid en maatschappelijke participatie van mensen met een functiebeperking. Het routegebonden vervoer geeft invulling aan de wettelijke plicht van gemeenten om leerlingen in het primair en (voortgezet) speciaal onderwijs te vervoeren wanneer passend onderwijs niet in de directe omgeving beschikbaar is. Daarnaast omvat het routegebonden vervoer het vervoer naar dagbesteding en vervoer op basis van de Jeugdwet. Het
Deze
essentiële voorzieningen
begrotingsperiode
2027-2030
totale vervoerskosten leidt tot
een
Uitdagingen De e
e
e
stijgen
kwetsbare groepen kennen een jaarlijkse kostenstijging. In de beheerste stijging van de organisatiekosten met 3%. De
in die 4
jaar
ongeveer 16%
toename van
komende
voor
is er een
verwachting
naar
in die 4
jaar
met
gecombineerde stijging gemeentelijke bijdragen.
19%.
de totale
voor
De
jaren
komende jaren richt PlusOV zich op: Operational excellence: het realiseren
hoge betrouwbaarheid in de dienstverlening, met ritten die in één keer goed worden uitgevoerd, op tijd en tegen aanvaardbare kosten. Voorbereiding en implementatie Europese aanbestedingen: in 2027 voor het routegebonden vervoer en in 2029 voor het vraagafhankelijke vervoer. De interne organisatie wordt hierop voorbereid en ingericht. Samenwerking met gemeenten: het continueren van de gezamenlijke inzet om vervoerskosten te beheersen, zodat het doelgroepenvervoer beschikbaar en betaalbaar blijft voor inwoners die hiervan afhankelijk zijn.
Het efficiënt uitvoeren
van
van
alle ritaanvragen,
een
met
behoud
van
groeiende uitdaging.
Medewerkers
van
PlusOV
met
volle inzet richten op het realiseren
van
de missie: “Mensen
vervoeren
wanneer
er
geen
ervaren
hoge klanttevredenheid, blijft dagelijks, maar blijven zich prettig, betaalbaar en efficiënt
een
een
deze druk
vervoersalternatief is.”
(geanonimise rd) Conceptbegroting
2027-2030 Vervoerscentrale
Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina
2 van 29
2. Financiële uitgangspunten 2. 1 Samenvatting kadernotitie Algemeen: De basis voor deze begroting is de kadernotitie 2027-2030 welke door het bestuur is vastgesteld op 4 december 2025. Vervoersvolume in het vraagafhankelijk vervoer Het vervoersvolume (deelnemers , ritten en ritafstand) wordt gepresenteerd in reiseenheden (RE). Een reiseenheid (RE) is een rekeneenheid die gebruikt wordt voor de toerekening en onderlinge verdeling van de kosten. De start , de gereden kilometers en van toepassing zijnde indicaties voor een rit zijn van invloed op de vervoerskosten van een rit en in de RE verwerkt. Voor het vraagafhankelijk vervoer is de verwachting voor de begrotingsjaren: 1. Het totale vervoersvolume (uitgedrukt in reiseenheden) stijgt na 2027 tot en met 2030 beperkt met ca. 04% , per jaar. Dit kan per gemeente uiteraard verschillend zijn. 2. Voor 2027 en de jaren daarna verwachten we een stijging van de NEA-index met 52% , per jaar. 3. We verwachten dat de totale vervoerskosten met gemiddeld 56% , per jaar stijgen in de begrotingsperiode (% groei in reiseenheden plus de stijging van de NEA-index). Vervoersvolume in het routegebonden vervoer Het vervoersvolume in het routegebonden heeft als basis in de begroting het aantal deelnemers in het vervoer. Voor het routegebonden vervoer (LLV , DB en JW) is de verwachting voor de begrotingsjaren: 1.
Het aantal deelnemers groeit beperkt met ongeveer 1% per jaar in de begrotingsperiode. 2. Voor de NEA-index wordt gerekend met een jaarlijkse stijging van 52%. , 3. De totale vervoerskosten stijgen naar verwachting met ongeveer 62% , per jaar. Inflatiepercentage Het inflatiepercentage baseren we op de gegevens uit de gemeentefondscirculaire van september 2025. Het verwachte percentage (consumentenprijsindex) voor onze exploitatie in 2027 is 23%. , Voor 2028 en de jaren daarna is de door het CPB verwachte inflatie 22%. , Dit percentage passen we toe op de organisatiekosten. Loonkosten De huidige CAO loopt tot en met 31 maart 2027. Voor de begrotingsperiode (2027–2030) hanteren we de stijging van de personeelskosten op basis van de CPB-raming “Prijs overheidsconsumptie , beloning werknemers”. Het CPB verwacht een stijging in 2027 van 57% in 2028 en 43% , , 46% , , voor jaren de daarna. Ook de kosten voor ondersteuning door de gemeente Lochem (loonkosten) worden hiermee geïndexeerd.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 3 van 29
Vervoer De kosten voor het vervoer volgen de NEA-index die jaarlijks wordt vastgesteld. De NEA-index voor de vervoerkosten in 2026 is definitief vastgesteld op 41% , , in de begroting voor 2026 was hier 46% , voor opgenomen , dit laten we ongewijzigd voor de reeds vastgestelde begroting van 2026. Voor 2027 - 2030 hanteren we een verwachte NEA-index van 52% , , dit is de gemiddelde index van de vastgestelde NEA-index van de afgelopen 5 jaren.
Kostenverdeelsystematiek De kosten worden onderverdeeld naar organisatiekosten en vervoerskosten. Deze kosten worden verdeeld naar de vervoerstromen en naar de gemeenten op basis van de gemaakte afspraken. In bijlage 3 is de kostenverdeelsystematiek uitgewerkt. Organisatieomvang Hieronder staat een overzicht met de werkelijke en geplande bezetting in fte’s aan het begin van het jaar (incl. inleen). Aantal fte begin
2021
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
Plan
Plan
Plan
Plan
209,
180,
180,
180,
van jaar
Aantal fte
268,
248,
239,
231,
232,
219,
Een korte terugblik: ‘Betere kwaliteit tegen fors lagere kosten’ In 2021 was de bezetting van PlusOV 268, fte , in 2026 is de bezetting 219, fte ; een reductie in fte’s van 49, fte oftewel 18%. Dit is bereikt door en met gemotiveerde medewerkers , de inzet van slimme automatisering en herinrichting van de interne organisatie en processen. De samengestelde inflatie van 2021 tot en met 2025 was 252%. De totale organisatiekosten zijn in , deze periode beperkt gestegen met 27% , (+ € 62. 000). De klanttevredenheid in het VAV is met 04, gestegen naar een 82, in 2025. De klanttevredenheid (rapportcijfer algemene tevredenheid) in het RGV ging van een 76, in 2020 naar een 75, in 2025. Met de formele besluitvorming over de aanbesteding in het routegebonden vervoer wordt de planning van de routes in het leerlingenvervoer , de dagbesteding en Jeugdwet met ingang van 1 augustus 2027 ondergebracht bij de vervoerder. Dit geeft meer flexibiliteit tegen , naar verwachting ,
lagere kosten. In paragraaf 6. 4 Bedrijfsvoering wordt een verdieping aangebracht voor de toekomstige bezetting van PlusOV. Btw In deze begroting hebben we alle kosten opgenomen exclusief btw. De gemeenten moeten er in hun eigen begroting rekening mee houden dat de kosten voor het routegebonden vervoer verhoogd worden met het lage btw-percentage van 9%.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 4 van 29
2. 2 Effecten jaarrekening 2025 Vanuit de jaarrekening 2025 hebben we een aantal structurele effecten in de begroting 2027-2030 opgenomen:
1. De vervoerskosten vraagafhankelijk en routegebonden vervoer. In onderstaande grafieken is de ontwikkeling te zien in de historische en begrote vervoerskosten. In het vraagafhankelijk vervoer zijn de vervoerskosten in 2025 met 59% , (€ 336. 816) gedaald ten opzichte van 2024 door een daling in het aantal ritten van bijna 10. 000 (-35%) , en een verbeterde efficiëntie in de ritplanning door de implementatie van de software van de automatische planner. De vervoerskosten in het routegebonden vervoer zijn (na correctie met € 98. 520 voor incidentele kosten 2020-2024) € 12. 628 lager dan in 2024. De kosten kwamen lager uit door een lichte krimp in in het aantal ritten en een toegenomen efficiëntie in de het vervoersvolume met 11% ,
routeplanning. Vervoerskosten vraagafhankelijk vervoer
Vervoerskosten routegebonden vervoer
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 5 van 29
2. Huisvestingskosten Door de personele krimp in de afgelopen periode is er met ingang van medio 2025 minder kantoorruimte gehuurd , dit verlaagt de huurkosten met ca. € 5. 300 per jaar.
3. Organisatiekosten In dit hoofdstuk lichten we de organisatiekosten toe. Alle kosten stijgen met de jaarlijkse indexering (Cpi) van het CBS zoals genoemd in hoofdstuk 2. 1. Daar waar de kosten anders zijn geworden dan alleen door deze indexering wordt een toelichting gegeven.
De organisatiekosten verdelen we over de verschillende programma’s en overhead. Bij de
toelichting geven we aan hoe de kosten over de programma’s worden verdeeld. In de tabel hieronder vindt u de totale organisatiekosten. Hierna geven we per onderdeel een
specificatie en toelichting.
Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Subtotaal organisatiekosten
JaarrekeningJaarrekening 2024 2025 € € € € € €
1 . 800. 609€ 128. 933€ 279. 801€ 8 5. 529€ 134. 759€ 2 . 429. 631€
1 . 758. 968€ 116. 819€ 293. 873€ 9 0. 018€ 6 5. 944€ 2 . 325. 622€
Begroting 2026 1 . 941. 828€ 178. 884€ 337. 925€ 100. 730€ 216. 451€ 2 . 775. 818€
Begroting 2027 1 . 806. 701€ 138. 687€ 322. 902€ 9 7. 272€ 188. 440€ 2 . 554. 001€
Begroting 2028 1. 761. 293€ 147. 081€ 330. 336€ 99. 412€ 230. 386€ 2. 568. 507€
Begroting 2029 1 . 776. 211€ 155. 301€ 337. 933€ 101. 599€ 192. 374€ 2 . 563. 418€
Begroting 2030 1 . 819. 001 163. 869 345. 698 103. 834 194. 406 2 . 626. 808
3. 1 Personeelskosten JaarrekeningJaarrekeningBegroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 Loonkosten (incl. inhuur) € 1. 760. 256 € 1. 734. 053 € 1. 885. 799 € 1. 759. 780 € 1. 713. 486 € 1. 726. 950 € 1. 767. 955 Opleiding / training € 7. 529€ 6. 282 € 28. 287 € 17. 598 € 17. 135 € 17. 270 € 17. 680 Algemene personeelskosten€ 3 2. 824€ 1 8. 633 € 27. 742 € 29. 323 € 30. 672 € 31. 991 € 33. 367 Totaal Perosneelskosten € 1 . 800. 609€ 1 . 758. 968€ 1 . 941. 828€ 1 . 806. 701€ 1 . 761. 293€ 1 . 776. 211€ 1 . 819. 001
Loonkosten (incl. externe inhuur) In de loonkosten is vanaf 2027 een bedrag opgenomen van € 90. 000 aan inleenkosten , met name voor de Frontoffice. Dit is een daling van ca. € 65. 700 ten opzichte van de begroting 2026. De vaste bezetting aan planners RGV wordt in 2027 verlaagd door het outsourcen van de planwerkzaamheden naar de vervoerder. Dit geeft voor PlusOV minder loonkosten , een gedeelte komt , naar verwachting , weer terug via de RGV-vervoerskosten. Ook de vervoerder zal immers de loonkosten van zijn planners in de nieuwe aanbesteding in rekening brengen , maar dan via de vervoerskosten. De begrote frictiekosten , voor de personele reductie in de jaren 2027 , 2028 en 2029 bedragen respectievelijk € 64.558 , € 81. 034 en € 28. 173 en zijn opgenomen in de loonkosten.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 6 van 29
Overige personeelskosten (opleiding/training en alg. personeelskosten) Voor opleiding en training is het budget verlaagd van 15% , naar 10% , van de loonkosten , dit op basis van de kosten in het verleden. Daarnaast is er een budget voor algemene personeelskosten ; dit zijn kosten voor secundaire arbeidsvoorwaarden (werving en selectie , individuele beloningen etc. ). Verhouding overhead vraagafhankelijk en routegebonden vervoer Een groot gedeelte van de organisatiekosten (ongeveer 60%) is direct toe te rekenen aan het vraagafhankelijk of het routegebonden vervoer. De overige organisatiekosten zijn niet direct te verdelen naar de vervoersoorten. Deze kosten zijn als overhead te beschouwen. De overhead verdeelden we naar het RGV en VAV op basis van de verhouding direct toe te rekenen loonkosten. Met de aanbesteding van het RGV zijn er vanaf augustus 2027 geen directe loonkosten RGV meer. Een gedeelte daarvan komt via de aanbesteding terug in de vervoerskosten RGV. De verdeling van de overhead wordt vanaf deze begroting met een vast percentage van 20% toegerekend aan het RGV en voor 80% aan het VAV. Het percentage van 80% en 20% is gebaseerd op de gemiddelde verhouding over de jaren 2021 t/m 2025. De volledige kostenverdeelsystematiek is toegelicht in “bijlage 3: Kostenverdeelsystematiek. ” Verdeelsleutel De organisatiekosten verdelen we naar de verschillende programma’s.
Een deel van de kosten kunnen we rechtstreeks toerekenen aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De overige kosten worden verdeeld op basis van de verhouding overhead. De loonkosten voor directie en staf worden op basis van deze verhouding verdeeld over het
vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.
3. 2 Bedrijfsvoering Jaarrekening 2024
Ondersteuning PIOFACH € Bankkosten € Verzekeringen € Totaal kosten bedrijfsvoering€
Jaarrekening 2025
120. 462 € 4. 537 € 3. 933 € 128. 933€
108. 758 € 4. 079 € 3. 982 € 116. 819€
Begroting 2026
Begroting 2027
167. 290 € 126. 826 € 5. 981 € 6. 119 € 5. 613 € 5. 742 € 178. 884€ 138. 687€
Begroting 2028
134. 960 € 6. 254 € 5. 868 € 147. 081€
Begroting 2029
142. 913 € 6. 391 € 5. 997 € 155. 301€
Begroting 2030
151. 208 6. 532 6. 129 163. 869
Ondersteuning PIOFACH Dit betreft de ondersteuning door de gemeente Lochem en de inzet van de Functionaris Gegevensbescherming (FG). De kosten van de FG zijn nodig omdat PlusOV verwerkersverantwoordelijke is. Dat vraagt onafhankelijke en specialistische kennis om te voldoen aan de eisen van wet- en regelgeving met betrekking tot de AVG en privacy. De afspraken met betrekking tot de rechtmatigheidsverantwoording zijn vastgelegd in verordeningen. Het bestuur legt middels de rechtmatigheidsverantwoording in de paragraaf bedrijfsvoering verantwoording af voor het financieel rechtmatig handelen. De directie is integraal verantwoordelijk voor het financieel rechtmatig handelen in hun processen en draagt daarbij zorg voor het aanwezig en werkzaam zijn van de interne beheersmaatregelen , zoals vastgelegd in de door het bestuur bekrachtigde financiële verordening. Voor de controle op en de uitvoering van de Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 7 van 29
interne beheersmaatregelen is met gemeente Lochem een dienstverleningsovereenkomst afgesloten. Op basis historie is dit budget vanaf 2027 met € 50. 000 naar beneden bijgesteld.
Verdeelsleutel De kosten voor bedrijfsvoering worden op basis van de verhouding overhead verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.
3. 3 Direct materiële kosten
€ Vervoerspassen VAV Klanttevredenheidsonderzoek VAV€ Klanttevredenheidsonderzoek RGV€ ICT-Software VAV € ICT-Software RGV € ICT-algemeen € Communicatie € Totaal direct materiële kosten €
Jaarrekening
Jaarrekening
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
14. 487€ 15. 845€ 6 . 455€ 224. 579€ 33. 113€ 29. 033€ 6 . 824€ 330. 336€
14. 806€ 16. 194€ 6 . 597€ 229. 850€ 33. 841€ 29. 672€ 6 . 974€ 337. 933€
15. 131 16. 550 6 . 742 235. 237 34. 586 30. 324 7 . 127 345. 698
1 5. 714€ 1 4. 025€ €
-
181. 048€ 3 7. 176€ 2 9. 149€ 2. 689€ 279. 801€
15. 136€ 10. 328€ 4 . 750€ 182. 049€ 33. 051€ 45. 519€ 3 . 040€ 293. 873€
1 3. 857€ 1 5. 155€ 6. 174€ 229. 152€ 3 9. 291€ 2 7. 769€ 6. 527€ 337. 925€
14. 175€ 15. 504€ 6 . 316€ 219. 422€ 32. 400€ 28. 408€ 6 . 677€ 322. 902€
Het budget voor ICT-software VAV is met € 15. 000 verlaagd omdat het aantal ritten niet blijft stijgen maar stabiliseert en daarmee ook de variabele kosten voor het gebruik van deze software.
Verdeelsleutel De kosten voor ICT-algemeen en communicatie worden op basis van de verhouding overhead verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer. De overige direct materiële kosten zijn rechtstreeks toe te rekenen aan VAV of RGV.
3. 4 Facilitaire diensten Jaarrekening Jaarrekening BegrotingBegrotingBegrotingBegrotingBegroting 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 Huisvestingskosten € 6 7. 485€ 70. 757€ 72. 532€ 68. 196€ 69. 696€ 7 1. 229€ 7 2. 796 Kantoormiddelen € 6. 219€ 6. 370€ 11. 961€ 12. 236€ 12. 505€ 1 2. 780€ 1 3. 061 ICT-werkplek € 1 1. 824€ 12. 891€ 16. 237€ 16. 840€ 17. 210€ 1 7. 589€ 1 7. 976 Totaal kosten fac. diensten€ 8 5. 529€ 90. 018€ 1 00. 730€ 97. 272€ 99. 412€ 101. 599€ 103. 834
Huisvestingskosten Door de personele krimp in de afgelopen periode wordt er minder kantoorruimte gehuurd , dit verlaagt de huurkosten met ca. € 5. 300 per jaar. Verdeelsleutel De kosten voor facilitaire diensten worden op basis van de verhouding overhead verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 8 van 29
3. 5 Bestuurskosten
Representatie/advies Accountantskosten Exterrne advisering Onvoorzien Totaal bestuurskosten
Jaarrekening JaarrekeningBegrotingBegroting Begroting Begroting Begroting 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 € 3 . 324€ 1. 907€ 7. 296€ 7. 464€ 7. 628€ 7. 796€ 7. 968 € 35. 375€ 3 2. 291€ 3 4. 251€ 3 5. 039€ 3 5. 810€ 3 6. 598€ 3 7. 403 € 23. 251€ 3 1. 747€ 7 4. 904€ 4 5. 937€ 8 6. 948€ 4 7. 980€ 4 9. 036 € 72. 810 € 100. 000€ 100. 000€ 100. 000€ 100. 000€ 100. 000 € 134. 759€ 6 5. 944€ 216. 451€ 188. 440€ 230. 386€ 192. 374€ 194. 406
Externe advisering In de begroting zijn extra kosten opgenomen voor begeleiding door een extern bureau voor de aanbesteding. In 2026 € 30. 000 voor de aanbesteding in het RGV en in 2028 € 40. 000 voor de aanbesteding in het VAV.
Verdeelsleutel De bestuurskosten worden op basis van de verhouding overhead verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 9 van 29
3. 6 Verdeling organisatiekosten naar vervoerssoorten en programma’s Alle organisatiekosten worden verdeeld over de vier programma’s die worden toegelicht in het volgende hoofdstuk. De directe kosten kunnen direct naar de programma’s worden verdeeld , de overige (indirecte) kosten verdelen we via de overhead. Begroting 2027 Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiele kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten
Overhead naar programma's ;
€ € € € € €
Programma 1: Programma 2: VAV LLV 1 . 806. 701€ 1. 072. 775€ 129. 045€ 138. 687 322. 902€ 2 49. 101€ 2 4. 935€ 9 7. 272 188. 440 2 . 554. 001€ 1. 321. 876€ 153. 980€ €
7 94. 436€
127. 915€
Programma 3: Programma 4: DB JW 46. 053€ 2 5. 265€
Overhead
54. 952€
3 0. 147€
533. 562 138. 687 3 5. 085 9 7. 272 188. 440 993. 045
45. 650€
2 5. 044€
993. 045
€ 8. 899€
4. 882€ € €
Personeelskosten In 2027 zijn alle personeelskosten van de frontoffice-medewerkers en de planners onder te verdelen in RGV en VAV kosten. Alle personeelskosten vraagafhankelijk vervoer worden toegerekend aan programma 1 Vraagafhankelijk vervoer. Alle personeelskosten routegebonden vervoer worden verdeeld over de programma’s 2 , 3 en 4 op basis van het aantal unieke reizigers per vervoersoort in 2025. Alle personeelskosten die niet direct zijn toe te rekenen aan de vervoerssoorten (VAV of RGV) worden aan de overhead toegerekend. De overhead verdelen we vervolgens over de programma’s met behulp van de verdeelsleutel overhead (zie paragraaf 3. 1). Door de aanbesteding RGV zijn er vanaf augustus 2027 geen directe personeelskosten meer voor het RGV. Een gedeelte daarvan komt met de aanbesteding terug in de vervoerskosten RGV. De verdeling van de overhead wordt met een vast percentage van 20% toegerekend aan het RGV en 80% aan het vraagafhankelijk vervoer. Deze verhouding is gebaseerd op het gemiddelde van de jaren 2021 t/m 2025.
Bedrijfsvoering Op het gebied van de bedrijfsvoering krijgt PlusOV ondersteuning van de gemeente Lochem en een externe partij voor de rol van de Functionaris Gegevensbescherming (AVG en privacy). Het gaat hierbij om ondersteuning op de PIOFACH-taken door de gemeente Lochem: HRM , financiën , control , ICT , communicatie en inkoop. Ook de bankkosten en kosten voor verzekeringen vallen onder bedrijfsvoering. De kosten voor bedrijfsvoering worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel overhead(zie paragraaf 3. 1). Direct materiële kosten De kosten voor ICT-infra en communicatie (drukwerk , website en dergelijke) vallen onder overhead. De overige direct materiële kosten rekenen we direct toe aan VAV of RGV. De directe kosten voor RGV worden verdeeld over de programma’s 2 , 3 en 4 op basis van het aantal unieke reizigers in 2025. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel overhead (zie paragraaf 3. 1).
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 10 van 29
Facilitaire diensten Onder facilitaire diensten nemen we de jaarlijkse huisvestingskosten mee. Ook de kantoormiddelen en de ICT-kosten voor de werkplekken van de medewerkers van PlusOV vallen hieronder. De kosten voor facilitaire diensten rekenen we toe aan de overhead. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel overhead kosten (zie paragraaf 3. 1). Bestuurskosten Onder bestuurskosten zijn ramingen opgenomen voor de kosten van accountant , juridische ondersteuning en representatie. Tevens is er bij bestuurskosten een post onvoorzien opgenomen. De bestuurskosten worden aan de overhead toegerekend. De overhead wordt vervolgens over de programma’s verdeeld met behulp van de verdeelsleutel overhead (zie paragraaf 3. 1).
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 11 van 29
4. Programma’s Deze begroting bestaat uit vier programma’s: 1. Vraagafhankelijk vervoer 2. Leerlingenvervoer 3. Dagbestedingsvervoer 4. Jeugdwetvervoer De organisatiekosten en vervoerskosten zijn over de verschillende programma’s verdeeld. De
vervoerkosten kunnen rechtstreeks worden toegerekend aan de verschillende programma’s op basis van de betreffende vervoersstromen. De organisatiekosten worden deels direct toe gerekend. De kosten voor overhead worden verdeeld naar Vraagafhankelijk en routegebonden vervoer op basis van de verdeelsleutel overhead. Vervolgens worden de kosten voor het routegebonden vervoer verdeeld naar de programma’s 23, en 4 op basis van het aantal unieke reizigers. Totaal Overzicht Programma's Lasten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Totaal lasten Baten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Totaal baten Saldo
JaarrekeningJaarrekening 2024 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Begroting 2030
€ € € € €
7. 666. 658€ 3. 431. 243€ 7 58. 805€ 5 77. 699€ 1 2. 434. 404€
7. 330. 583€ 3. 470. 967€ 6 99. 812€ 5 78. 111€ 1 2. 079. 473€
9. 217. 396€ 3. 676. 204€ 8 32. 852€ 6 65. 548€ 1 4. 391. 999€
8. 610. 194€ 3. 786. 374€ 7 61. 313€ 6 90. 354€ 1 3. 848. 236€
8. 992. 261€ 3. 998. 480€ 8 06. 141€ 7 58. 323€ 1 4. 555. 205€
9. 389. 971€ 4. 221. 461€ 8 53. 015€ 8 03. 810€ 1 5. 268. 257€
9. 832. 267 4. 461. 265 9 03. 313 8 58. 477 1 6. 055. 322
€ € € € €
7. 666. 658€ 3. 431. 243€ 7 58. 805€ 5 77. 699€ 1 2. 434. 404€
7. 330. 583€ 3. 470. 967€ 6 99. 812€ 5 78. 111€ 1 2. 079. 472€
9. 217. 395€ 3. 676. 204€ 8 32. 852€ 6 65. 548€ 1 4. 391. 999€
8. 610. 194€ 3. 786. 374€ 7 61. 313€ 6 90. 354€ 1 3. 848. 236€
8. 992. 261€ 3. 998. 480€ 8 06. 141€ 7 58. 323€ 1 4. 555. 205€
9. 389. 971€ 4. 221. 461€ 8 53. 015€ 8 03. 810€ 1 5. 268. 257€
9. 832. 267 4. 461. 265 9 03. 313 8 58. 477 1 6. 055. 322
€
-
€
-0€
-
€
-
€
-
€
-
€
-
4. 1 Programma 1: Vraagafhankelijk vervoer Wat willen we bereiken? We willen mensen die een beperking ervaren in hun mobiliteit en niet meer in staat zijn om zelfstandig met het reguliere openbaar vervoer te reizen , in staat stellen lokaal te kunnen reizen en deel te nemen aan de maatschappij. Deze voorziening voor sociaal-recreatief vervoer stelt de hulpvrager in staat zijn zelfredzaamheid te verbeteren of te handhaven , dan wel te participeren in
de samenleving. Wat gaan we daarvoor doen? We bieden taxivervoer aan mensen die op basis van een mobiliteitsbeperking hiervoor door de gemeente zijn geïndiceerd. Op basis van deze indicatie kunnen mensen voor sociaal-recreatief vervoer gebruik maken van het vervoer dat PlusOV regisseert.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 12 van 29
Wat gaat het kosten? JaarrekeningJaarrekening 2024 2025
Pr. 1 VAV Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Begroting 2030
€ € € €
1. 251. 787€ 6 76. 894€ 5. 737. 977€ 7. 666. 658€
1. 239. 965€ 6 89. 456€ 5. 401. 161€ 7. 330. 583€
1. 414. 317€ 8 29. 728€ 6. 973. 351€ 9. 217. 396€
1. 321. 876€ 7 94. 436€ 6. 493. 882€ 8. 610. 194€
1. 329. 384€ 7 98. 948€ 6. 863. 928€ 8. 992. 261€
1. 326. 750€ 7 97. 365€ 7. 265. 855€ 9. 389. 971€
1. 359. 559 8 17. 083 7. 655. 625 9. 832. 267
€ € € €
7. 546. 401€ 1 20. 257€ 7. 666. 658€
7. 248. 005€ 82. 578€ 7. 330. 583€ -0€
9. 133. 679€ 83. 716€ 9. 217. 396€ -0€
8. 524. 761€ 85. 433€ 8. 610. 194€ €
8. 906. 827€ 85. 433€ 8. 992. 261€
9. 304. 538€ 85. 433€ 9. 389. 971€ €
9. 746. 834 85. 433 9. 832. 267
-
€
-
€
-
Lasten
Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten PlusOV heeft op basis van de ontvangen gegevens per gemeente de ontwikkeling in het vervoersvolume en de vervoerskosten geprognosticeerd. De som van die gegevens van alle gemeenten vormen de totale begroting van PlusOV. Op basis van de input van de gemeenten is voor de financiële begroting 2027-2030 berekend: 1. Het totale vervoersvolume (uitgedrukt in reiseenheden) stijgt na 2027 tot en met 2030 beperkt met ca. 04% , per jaar. Dit kan per gemeente uiteraard verschillend zijn. 2. Voor 2027 en de jaren daarna verwachten we een stijging van de NEA-index met 52% , per jaar. 3. We verwachten dat de totale vervoerskosten met gemiddeld 56% jaar stijgen in , per de begrotingsperiode (% groei in reiseenheden plus de stijging van de NEA-index). Baten
Structureel is € 100. 000 begroot aan algemene baten. Dit betreffen opbrengsten paskosten (€ 15. 000) en rentebaten (€ 85. 000). De rentebaten worden verdeeld naar de vier programma’s. De opbrengsten paskosten komen volledig ten gunste van programma 1 vraagafhankelijk vervoer. Het restant van de lasten wordt gedekt door een bijdrage van de gemeenten. Hierdoor zijn de
baten altijd gelijk aan de lasten.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 13 van 29
4. 2 Programma 2: Leerlingenvervoer Wat willen we bereiken? We willen alle leerlingen dagelijks veilig en op tijd op school en weer thuisbrengen. Dit met professionele chauffeurs , vaste routes , nette en veilige voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? De reizigersgegevens die we van de gemeenten ontvangen worden omgezet in vervoersplannen. We monitoren en controleren op een correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van
afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? JaarrekeningJaarrekening 2024 2025
Pr. 2 LLV Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Begroting 2030
€ € € €
1 99. 979€ 1 14. 452€ 3. 116. 813€ 3. 431. 243€
1 62. 869€ 92. 305€ 3. 215. 792€ 3. 470. 967€
2 04. 368€ 1 26. 374€ 3. 345. 462€ 3. 676. 204€
1 53. 980€ 1 27. 915€ 3. 504. 479€ 3. 786. 374€
1 54. 855€ 1 28. 642€ 3. 714. 984€ 3. 998. 480€
1 54. 548€ 1 28. 387€ 3. 938. 526€ 4. 221. 461€
1 58. 370 1 31. 561 4. 171. 334 4. 461. 265
€ € € €
3. 413. 781€ 17. 462€ 3. 431. 243€
3. 461. 656€ 9. 311€ 3. 470. 967€ -0€
3. 666. 076€ 10. 128€ 3. 676. 204€ €
3. 776. 993€ 9. 382€ 3. 786. 374€ €
3. 989. 099€ 9. 382€ 3. 998. 480€
4. 212. 079€ 9. 382€ 4. 221. 461€ €
4. 451. 884 9. 382 4. 461. 265
-
€
-
€
-
Lasten
Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten Voorafgaand aan het opstellen van de begroting heeft PlusOV van de zes deelnemende gemeenten prognoses ontvangen over de verwachte ontwikkeling van het aantal deelnemers in het doelgroepenvervoer (LLV , DB en JW) voor de periode 2027–2030. Op basis van de door gemeenten aangeleverde gegevens heeft PlusOV de ontwikkeling van vervoersvolume en vervoerskosten in het leerlingenvervoer geprognosticeerd. In het leerlingenvervoer verwachten we de komende jaren een geringe stijging in het aantal deelnemers van 818 in 2027 naar 838 in 2030. De berekening is als volgt opgebouwd: 1. Het aantal deelnemers groeit beperkt met ongeveer 1% per jaar in de begrotingsperiode. 2. Voor de NEA-index wordt gerekend met een jaarlijkse stijging van 52%. , 3. De totale vervoerskosten stijgen naar verwachting met ongeveer 62% , per jaar. 4. De totale begroting van PlusOV voor de vervoerskosten routegebonden vervoer is opgebouwd uit de som van de zes gemeentelijke begrotingen.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 14 van 29
Baten
Structureel is € 85. 000 begroot aan rentebaten. Deze baten worden verdeeld naar de vier programma’s. Het restant van de lasten wordt gedekt door een bijdrage van de gemeenten. Hierdoor zijn de baten altijd gelijk aan de lasten.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 15 van 29
4. 3 Programma 3: Wmo-dagbesteding Wat willen we bereiken? We willen alle dagbestedingscliënten veilig en op tijd op hun bestemming en weer thuisbrengen. Dit met professionele chauffeurs , vaste routes , nette en veilige voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? De reizigersgegevens die we van de gemeenten ontvangen worden omgezet in vervoersplannen. We monitoren en controleren op een correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van
afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? JaarrekeningJaarrekening 2024 2025
Pr. 3 DB Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Begroting 2030
€ € € €
77. 574€ 44. 397€ 6 36. 835€ 7 58. 805€
58. 124€ 32. 942€ 6 08. 746€ 6 99. 812€
81. 953€ 50. 677€ 7 00. 221€ 8 32. 852€
54. 952€ 45. 650€ 6 60. 711€ 7 61. 313€
55. 264€ 45. 909€ 7 04. 968€ 8 06. 141€
55. 155€ 45. 818€ 7 52. 042€ 8 53. 015€
56. 519 46. 951 7 99. 843 9 03. 313
€ € € €
7 52. 031€ 6. 774€ 7 58. 805€
6 96. 489€ 3. 323€ 6 99. 812€ 0 €
8 28. 790€ 4. 061€ 8 32. 852€ €
7 57. 965€ 3. 348€ 7 61. 313€ €
8 02. 793€ 3. 348€ 8 06. 141€
8 49. 667€ 3. 348€ 8 53. 015€ €
8 99. 965 3. 348 9 03. 313
-
€
-
€
-
Lasten
Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten In het vervoer voor dagbesteding zien we de komende jaren een geringe stijging in het aantal deelnemers van 288 in 2027 naar 299 in 2030. De vervoerskosten stijgen met ca. 7% per jaar in de komende begrotingsjaren door de onderstaande ontwikkelingen: 1. 13% , door de stijging in de volumegroei 2. 52% , als gevolg van een stijging van de NEA-index Baten
Structureel is € 85. 000 begroot aan rentebaten. Deze baten worden verdeeld naar de vier programma’s Het restant van de lasten wordt gedekt door een bijdrage van de gemeenten. Hierdoor zijn de
baten altijd gelijk aan de lasten.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 16 van 29
4. 4 Programma 4: Jeugdwetvervoer (maatwerkdienstverlening 18-) Wat willen we bereiken? We willen alle jeugdigen die een beroep doen op ons vervoer veilig en op tijd op hun bestemming en weer thuisbrengen. Dit met professionele chauffeurs , vaste routes , nette en veilige voertuigen. Wat gaan we daarvoor doen? De reizigersgegevens die we van de gemeenten ontvangen worden omgezet in vervoersplannen. We monitoren en controleren op een correcte en tijdige uitvoering van het vervoer. Wij zijn bereikbaar voor reizigers en hun vertegenwoordigers wanneer ze vragen of opmerkingen hebben en handelen eventuele klachten snel en goed af. We rapporteren periodiek op basis van
afgesproken KPI’s aan onze opdrachtgevers. Wat gaat het kosten? JaarrekeningJaarrekening 2024 2025
Pr. 4 JW Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Begroting 2030
€ € € €
41. 054€ 23. 496€ 5 13. 149€ 5 77. 699€
31. 888€ 18. 072€ 5 28. 151€ 5 78. 111€
42. 265€ 26. 135€ 5 97. 147€ 6 65. 548€
30. 147€ 25. 044€ 6 35. 163€ 6 90. 354€
30. 319€ 25. 186€ 7 02. 818€ 7 58. 323€
30. 258€ 25. 136€ 7 48. 415€ 8 03. 810€
31. 007 25. 758 8 01. 712 8 58. 477
€ € € €
5 74. 114€ 3. 585€ 5 77. 699€
5 76. 288€ 1. 823€ 5 78. 111€ -0€
6 63. 453€ 2. 095€ 6 65. 548€ 0 €
6 88. 518€ 1. 837€ 6 90. 354€ €
7 56. 486€ 1. 837€ 7 58. 323€
8 01. 973€ 1. 837€ 8 03. 810€ €
8 56. 640 1. 837 8 58. 477
-
€
-
€
-
Lasten
Organisatiekosten Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de organisatiekosten. Overhead Zie hoofdstuk 3 voor een toelichting op de overhead. Vervoerskosten In het Jeugdwetvervoer zien we een stijging in het aantal deelnemers. Van 185 in 2027 naar 199 in 2030. Vanaf 2027 stijgen de vervoerskosten met ruim 8% per jaar in de komende begrotingsjaren door de onderstaande ontwikkelingen: 1. 25% , door de stijging in de volumegroei 2. 52% , als gevolg van een stijging van de NEA-index Baten
Structureel is € 85. 000 begroot aan rentebaten. Deze baten worden verdeeld naar de vier programma’s Het restant van de lasten wordt gedekt door een bijdrage van de gemeenten. Hierdoor zijn de
baten altijd gelijk aan de lasten.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 17 van 29
4. 5 Reserves In 2024 zijn de bestemmingsreserves opgeheven. Vanaf 2025 heeft PlusOV alleen maar een algemene reserve. Deze mag maximaal 5% van de organisatiekosten bedragen van de laatst vastgestelde begroting. Op 1 januari 2026 bedraagt het saldo van de Algemene Reserve € 89. 809
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 18 van 29
5. Overzicht van baten en lasten Lasten JaarrekeningJaarrekening 2024 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Begroting 2030
Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Subtotaal organisatiekosten
€ € € € € €
1 . 800. 609€ 128. 933€ 279. 801€ 8 5. 529€ 134. 759€ 2 . 429. 631€
1 . 758. 968€ 116. 819€ 293. 873€ 9 0. 018€ 6 5. 944€ 2 . 325. 622€
1 . 941. 828€ 178. 884€ 337. 925€ 100. 730€ 216. 451€ 2 . 775. 818€
1 . 806. 701€ 138. 687€ 322. 902€ 9 7. 272€ 188. 440€ 2 . 554. 001€
1. 761. 293€ 147. 081€ 330. 336€ 99. 412€ 230. 386€ 2. 568. 507€
1 . 776. 211€ 155. 301€ 337. 933€ 101. 599€ 192. 374€ 2 . 563. 418€
1 . 819. 001 163. 869 345. 698 103. 834 194. 406 2 . 626. 808
Vervoer Vraagafhankelijk vervoer Leerlingenvervoer Dagbestedingsvervoer Jeugdwet vervoer Subtotaal vervoerskosten
€ € € € €
5 . 737. 977€ 3 . 116. 813€ 636. 835€ 513. 149€ 10. 004. 773€
5 . 401. 161€ 3 . 215. 792€ 608. 746€ 528. 151€ 9 . 753. 850€
6 . 973. 351€ 3 . 345. 462€ 700. 221€ 597. 147€ 11. 616. 181€
6 . 493. 882€ 3 . 504. 479€ 660. 711€ 635. 163€ 11. 294. 235€
6. 863. 928€ 3. 714. 984€ 704. 968€ 702. 818€ 11. 986. 698€
7 . 265. 855€ 3 . 938. 526€ 752. 042€ 748. 415€ 12. 704. 838€
7 . 655. 625 4 . 171. 334 799. 843 801. 712 13. 428. 514
TOTAAL LASTEN
€
12. 434. 404€
12. 079. 473€
14. 391. 999€
13. 848. 236€
14. 555. 205€
15. 268. 257€
16. 055. 322
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Begroting 2030
Baten JaarrekeningJaarrekening 2024 2025 Organisatie Bijdragen gemeenten Overige baten Subtotaal organisatie
€ € €
2 . 281. 553€ 148. 078€ 2 . 429. 631€
2 . 228. 588€ 9 7. 035€ 2 . 325. 623€
2 . 675. 818€ 100. 000€ 2 . 775. 818€
2 . 454. 001€ 100. 000€ 2 . 554. 001€
2. 468. 507€ 100. 000€ 2. 568. 507€
2 . 463. 418€ 100. 000€ 2 . 563. 418€
2 . 526. 808 100. 000 2 . 626. 808
Vervoer Bijdragen gemeenten Vraagafhankelijk verv. Bijdragen gemeenten Leerlingenvervoer Bijdragen gemeenten Dagbestedingsvervoer Bijdragen gemeenten Jeugdwetvervoer
€ € € €
5 . 737. 977€ 3 . 116. 813€ 636. 835€ 513. 149€
5 . 401. 161€ 3 . 215. 792€ 608. 746€ 528. 151€
6 . 973. 351€ 3 . 345. 462€ 700. 221€ 597. 147€
6 . 493. 882€ 3 . 504. 479€ 660. 711€ 635. 163€
6. 863. 928€ 3. 714. 984€ 704. 968€ 702. 818€
7 . 265. 855€ 3 . 938. 526€ 752. 042€ 748. 415€
7 . 655. 625 4 . 171. 334 799. 843 801. 712
Subtotaal Vervoer
€
10. 004. 773€
9 . 753. 850€
11. 616. 181€
11. 294. 235€
11. 986. 698€
12. 704. 838€
13. 428. 514
TOTAAL BATEN Saldo van Baten en lasten
€ €
12. 434. 404€ €
12. 079. 473€ 0€
14. 391. 999€
14. 555. 205€
16. 055. 322
Mutaties Reserves Onttrekking bestemmingsreserve (opheffing)€ Toevoegin AR (opheffing best. reserves) € Subtotaal mutaties reserves € Resultaat
€
-
-
€
13. 848. 236€ €
-
€
15. 268. 257€ €
€
-
€
-
€
-
€
-
€
-
0€
-
€
-
€
-
€
-
€
-
-
438. 858 438. 858 -
€
-
€
-
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 19 van 29
6. Paragrafen 6. 1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing Financiële kengetallen Wij zijn verplicht op basis van het BBV (verslaggevingsvoorschriften) om enkele financiële kengetallen op te nemen. Deze kengetallen nemen we zowel in de begroting als in de jaarrekening op. De kengetallen zijn met name bedoeld om de financiële positie inzichtelijker te maken. kengetallen Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte
Begroot 2026 0% 0% 4% 0%
Begroot 2027 -1% -1% 4% 0%
Begroot 2028 -1% -1% 4% 0%
Begroot 2029 -1% -1% 4% 0%
Begroot 2030 -1% -1% 4% 0%
Netto schuldquote Dit kengetal geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast van de gemeenschappelijke regeling ten opzichte van de omzet. Het geeft zodoende een indicatie in welke mate de rentelasten en
aflossingen op de exploitatie drukken. Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Zie netto schuldquote. De vervoerscentrale verstrekt geen leningen , daardoor wijzigt deze ratio niet.
Solvabiliteitsratio Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin de Vervoerscentrale in staat is aan de financiële verplichtingen te voldoen. De solvabiliteitsratio wordt berekend op basis van het eigen vermogen ten opzichte van het balanstotaal. Dit percentage loopt af naarmate het saldo van de reserves ook afloopt. Structurele exploitatieruimte Dit kengetal is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte een organisatie heeft om de eigen lasten te dragen , of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Dit kengetal heeft geen toegevoegde waarde voor PlusOV , omdat alle structurele en incidentele lasten gedekt worden door bijdragen van de deelnemende gemeenten. Hierdoor zal dit kengetal altijd de nul procent benaderen.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 20 van 29
6. 2 Risico’s Elke organisatie kent risico’s in de bedrijfsvoering. In de kadernota hebben we het prijs- en volumerisico en een mogelijke uittreding van gemeenten uit de GR PlusOV benoemd. Het aanbestedingsrisico is hier nieuw aan toegevoegd. Prijs- en volumerisico Bij het opstellen van de begroting is er altijd een prijsrisico. De huidige geopolitieke en economische ontwikkelingen maken dat prijseffecten moeilijk zijn in te schatten. De onzekerheid van het prijsrisico is groter dan in voorgaande jaren. Personeelskosten en brandstofkosten vormen ca. 73% van de vervoerskosten. De personeelskosten in de taxibranche (66% van de vervoerskosten) staan onder druk door schaarste op de arbeidsmarkt. De kosten voor brandstof (7% van de vervoerskosten) blijven waarschijnlijk hoog en onvoorspelbaar. De prijsrisico's zijn zo goed mogelijk ingeschat en opgenomen maar er blijft altijd een (rest)prijsrisico. Op basis van de input van gemeenten en de gehanteerde begrotingsuitgangspunten beoordelen wij het volumerisico voor het gehele doelgroepenvervoer als acceptabel. Mogelijke uittreding van gemeenten uit de GR PlusOV Het college van burgemeester en wethouders van Deventer heeft besloten de beëindigingsprocedure , die gericht was op uittreding uit de GR PlusOV per 1 augustus 2027 , stop te zetten.
Het college kiest ervoor de komende tijd volop in te zetten op een passende invulling van het doelgroepenvervoer , samen met de overige deelnemers van PlusOV en de provincies Overijssel en Gelderland. De gemeenteraad van Brummen heeft in januari 2026 besloten om met de gemeente Rheden het vervolgproces in te gaan tot een bestuurlijke fusie , onder voorwaarde dat de nieuw te vormen gemeente zich aansluit bij de regio Stedendriehoek. In februari 2026 heeft de gemeenteraad van Rheden ook het besluit genomen om het vervolgproces in te gaan tot een bestuurlijke fusie met de gemeente Brummen. De raad heeft het college , gekoppeld aan het (aangegeven) principebesluit , de opdracht gegeven om te zorgen dat de raad vóór 1 juli 2026 een besluit kan nemen over het opstellen van een herindelingsontwerp. Dan zal de fusie , als alle processen conform verlopen , op z’n vroegst op 1 januari 2029 plaatsvinden. Wanneer de raad niet voor 1 juli 2026 een besluit neemt , schuift de fusiedatum met één kalenderjaar op. Dit zal dan 1 januari 2030 zijn. Deze ontwikkelingen bij de gemeente Deventer en Brummen introduceren nieuwe onzekerheden over deelname aan de GR PlusOV. Uittreding van een deelnemer heeft in eerste instantie impact op
de kostenbelading: − Er zijn beperkte mogelijkheden tot kostenreductie: Organisatiekosten kunnen niet naar rato , maar beperkt worden verlaagd. Personeelskosten kennen een ondergrens om de noodzakelijke continuïteit van de dienstverlening te waarborgen. − Mogelijk ontstaat er een verminderde efficiëntie in vervoersplanning: Door het wegvallen van schaalvoordelen kan de efficiëntie van de vervoersplanning afnemen. Deze factoren kunnen leiden tot hogere kosten voor de resterende deelnemers , die op hun beurt een afweging moeten maken in hun bereidheid deze kosten te dragen. Toetreding van een fusiepartner met de gemeente Brummen tot de GR PlusOV behoort eveneens tot de mogelijkheden. Dit zal de kosten per deelnemende gemeente verlagen ; toetreding vormt geen financieel of operationeel risico. Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 21 van 29
Aanbestedingsrisico De huidige vervoerscontracten voor het RGV en VAV lopen tot augustus 2027. In 2025 is het besluit genomen om voor het RGV een nieuwe aanbesteding in de markt te zetten. Deze gaat in per 1 augustus 2027. In 2026 is het besluit genomen om gebruik te maken van de laatste verlengingsoptie voor het VAV. Voor het VAV volgt dan een nieuwe aanbesteding welke ingaat op 1 augustus 2029. Een aanbesteding brengt altijd risico's met zich mee. Op dit moment zijn de onderstaande risico's niet te kwantificeren. De belangrijkste risico's zijn: 1. Financiële risico's: Dit omvat met name de kans op een kostenstijging door de nieuwe aanbesteding. Enerzijds hanteren vervoerders in aanbestedingen een hogere prijsstelling.
Anderzijds verwachten we een prijsdrukkend effect omdat de planning straks wordt uitgevoerd door vervoerders en omdat er een andere wijze van perceel-indeling wordt gehanteerd. 2. Kwaliteitsrisico's: Het kan dat de kwaliteit van de dienstverlening door de nieuwe partijen (de eerste tijd) niet aan het gestelde niveau voldoet wat kan leiden tot ontevredenheid bij de reizigers en mogelijke contractuele geschillen. 3. Operationele risico's: Dit betreft de continuïteit van de dienstverlening , zoals het risico op een tijdelijk tekort aan chauffeurs bij de nieuwe vervoerders. De bovenstaande risico’s ontstaan vrijwel altijd bij een nieuwe aanbesteding en worden zoveel mogelijk gemitigeerd. De risico’s zijn op dit moment niet te kwantificeren.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 22 van 29
6. 3 Financiering Betalingsverkeer Voor het betalingsverkeer maakt PlusOV gebruik van een bankrekening zonder kredietfaciliteit bij de BNG Bank te Den Haag. Vlottende financiering Bij liquiditeitstekorten voorziet de gemeente Lochem de vervoerscentrale van de benodigde liquide middelen. Voor de kortlopende financiering is geen rente begroot. Vaste financiering De vervoerscentrale heeft geen langlopende leningen afgesloten.
Schatkistbankieren De decentrale overheden en ook gemeenschappelijke regelingen zijn verplicht om overtollige financiële middelen bij het Rijk of bij andere overheden uit te zetten en ontvangen van het Rijk op de deposito’s een rentevergoeding die gelijk is aan de rentes die de Nederlandse staat betaalt op leningen die ze op de markt aangaat. Alleen de overtollige middelen die het bedrag van € 1. 000. 000 (het drempelbedrag voor PlusOV) te boven gaan , moeten bij het Rijk of andere overheden gestald worden. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet voor het jaar 2027 bedraagt € 1. 177. 100. De kasgeldlimiet wordt berekend door Tot het bedrag het totaalbedrag van de primitieve jaarbegroting te vermenigvuldigen met 85%. , van de kasgeldlimiet mogen kortlopende geldleningen worden aangetrokken.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 23 van 29
6. 4 Bedrijfsvoering De directeur voert de bedrijfsvoering uit binnen het mandaat van het bestuur. De organisatieomvang en de voorgenomen investeringen zoals genoemd in de kadernotitie lichten we hier toe.
Investeringen De verwachting is dat er in de begrotingsperiode geen (grote) investeringen in activa nodig zijn. In de begroting is daarom geen investeringskrediet opgenomen. Organisatieomvang Voor januari 2027 is de geplande bezetting 209, fte. Na 2027 wordt nog een verdere daling van ca. 3 fte begroot als gevolg van de verschuiving van werkzaamheden (plannen van de RGV-routes) door de nieuwe aanbesteding in het RGV. De extra daling van ca. 3 fte’s vanaf 2028 wordt veroorzaakt
door: -
-
-
Het outsourcen van de planning van routes in het routegebonden vervoer naar de vervoerders bij de nieuwe aanbesteding in augustus 2027 (29, fte). De directe aansturing van de Frontoffice per 2027 onder te brengen bij de operationeel fte) en het contract van de Teamleider niet te verlengen. manager (09 , De flexibele schil in de Frontoffice te vergroten met ca. 10, fte , dit vanwege een structureel
hoog ziekteverzuim (niet werkgerelateerd). De gerealiseerde en geplande bezetting voor de komende jaren is weergegeven in onderstaande
tabel Gerealiseerde en geplande bezetting op 1 januari 2021 gerealiseerd 2022 gerealiseerd 2023 gerealiseerd 2024 gerealiseerd 2025 gerealiseerd 2026 gerealiseerd 2027 gepland 2028 gepland 2029 gepland 2030 gepland
FTE 268, 248, 239, 231, 232, 219, 209, 180, 180, 180,
6. 5 Verbonden partijen De vervoerscentrale heeft geen bestuurlijke en financiële belangen in privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisaties.
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
Pagina 24 van 29
Bijlage 1: Bijdrage per gemeente 2027 In onderstaand overzicht vindt u de bijdrage per gemeente per taakveld over 2027. De bedragen zijn exclusief btw. De gemeenten moeten er rekening mee houden dat de btw (9%) op het routegebonden vervoer een last is voor de gemeente. Programma/taakveld 1. Vraagafhankelijk vervoer
Apeldoorn Brummen Deventer Epe € 3. 471. 720€ 357. 178€ 1. 625. 790€
Heerde Lochem Zutphen Totaal Hattem Voorst 558. 322€ 204. 163€ 250. 675€ 542. 845€ 742. 597€ 771. 471€ 8. 524. 761
(Maatwerkdienstverlening 18+) * vervoer * Organisatie
€ €
1. 173. 830€ 451. 960€
413. 293€ 145. 029€
148. 936€ 55. 227€
167. 022€ 83. 653€
394. 146€ 148. 699€
631. 809€ 110. 788€
2. 741. 350€ 730. 370€
264. 473€ 92. 705€
559. 021€ 212. 449€
6. 493. 882 2. 030. 879
2. Leerlingenvervoer
€
552. 459
€
772. 081€
246. 873€
705. 424€
902. 410€
597. 745
€
3. 776. 992
(onderwijsbeleid en leerlingzaken) * vervoer * Organisatie
€ €
512. 743 39. 716
€ €
709. 949€ 62. 132€
223. 213€ 23. 660€
669. 586€ 35. 838€
838. 705€ 63. 705€
550. 282 47. 463
€ €
3. 504. 478 272. 514
3. Dagbestedingsvervoer
€
63. 000
€
146. 336€
25. 926€
160. 432€
284. 726€
77. 546
€
757. 965
(maatwerkdienstverlening 18+) * Vervoer * Organisatie
€ €
48. 826 14. 174
€ €
124. 162€ 22. 174€
17. 482€ 8 . 444€
147. 642€ 12. 790€
261. 991€ 22. 735€
60. 608 16. 938
€ €
660. 711 97. 254
4. Jeugdwetvervoer
€
210. 354
€
167. 536€
42. 196€
109. 651€
97. 877€
60. 904
€
688. 517
(maatwerkdienstverlening 18-) * Jeugdvervoer * Organisatie
€ €
202. 578 7 . 776
€ €
155. 371€ 12. 165€
37. 564€ 4 . 632€
102. 634€ 7 . 017€
85. 404€ 12. 473€
51. 611 9 . 293
€ €
635. 162 53. 355
1. 625. 790€
1. 644. 275€
519. 158€
1. 226. 181€
1. 827. 857€
1. 478. 791€
771. 471€
13. 748. 234
Totale bijdrage per gemeente
€
3. 471. 720€
1. 182. 991€
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026)
Pagina 25 van 29
Bijlage 2: Bijdrage per gemeente 2027-2030 In onderstaand overzicht vindt u de bijdrage per gemeente per taakveld over de jaren 2027-2030 De bedragen zijn exclusief btw. De gemeenten moeten er rekening mee houden dat de btw (9%) op het routegebonden vervoer een last is voor de gemeente.
Programma/taakveld 1. Vraagafhankelijk vervoer 2027 2028 2029 2030 2. Leerlingenvervoer 2027 2028 2029 2030 3. Dagbestedingsvervoer 2027 2028 2029 2030 4. Jeugdwetvervoer 2027 2028 2029 2030 Totaal 2027 2028 2029 2030
Apeldoorn
Brummen
Deventer
Epe
€ € € €
€ € € €
357. 178 381. 073 405. 940 436. 553
€ 1 625. 790 € 1 689. 504 € 1 752. 779 € 1 832. 021
€ € € €
558. 322 580. 672 602. 980 630. 515
€ € €
552. 459 595. 952 646. 608 € 702. 138
€ € €
€ € € €
6 3. 000 6 7. 676 7 2. 587 7 8. 259
€ € € €
210. 354 232. 151 249. 700 268. 684
€ € € €
3. 471. 720 3. 618. 593 3. 767. 039 3. 943. 691
3. 471. 720 3. 618. 593 3. 767. 039 3. 943. 691
€ 1 182. 991 € 1 276. 852 € 1 374. 834 € 1 485. 634 . . . .
. . . .
€ 1 625. 790 € 1 689. 504 € 1 752. 779 € 1 832. 021 . . . .
Hattem
Heerde
Lochem
Voorst
Zutphen
Totaal
€ € € €
€ € € €
€ € € €
€ € € €
€ € € €
€ € € €
8. 524. 761 8. 906. 827 9. 304. 538 9. 746. 834
772. 081 € 246. 873 € 705. 424 € 902. 410 € 597. 745 809. 363 € 265. 735 € 740. 454 € 946. 397 € 631. 197 848. 073 € 282. 010 € 777. 009 € 992. 146 € 666. 234 € 890. 524 € 296. 047 € 816. 463 € 1. 042. 048 € 704. 663
€ € € €
3. 776. 992 3. 989. 098 4. 212. 079 4. 451. 884
€ € € €
146. 336 152. 923 159. 669 167. 383
€ € € €
2 5. 926 2 8. 927 3 2. 123 3 3. 569
€ € € €
160. 432 168. 184 176. 234 185. 059
€ € € €
284. 726 304. 285 324. 976 347. 694
€ € € €
7 7. 546 8 0. 798 8 4. 078 8 8. 001
€ € € €
7 57. 965 8 02. 793 8 49. 667 8 99. 965
€ € € €
167. 536 191. 711 201. 018 211. 148
€ € € €
4 2. 196 4 8. 568 5 0. 841 5 8. 221
€ € € €
109. 651 115. 029 120. 629 126. 716
€ € € €
9 7. 877 105. 386 113. 338 122. 215
€ € € €
6 0. 904 6 3. 642 6 6. 446 6 9. 656
€ € € €
6 88. 517 7 56. 486 8 01. 972 8 56. 640
€ 1 644. 275 € 1 734. 669 € 1 811. 740 € 1 899. 571
€ € € €
519. 158 555. 465 593. 917 627. 230
€ 1 226. 181 € 1 283. 521 € 1 342. 690 € 1 408. 831
€ € € €
1 3. 748. 234 1 4. 455. 204 1 5. 168. 256 1 5. 955. 322
. . . .
Conceptbegroting 2027-2030 Vervoerscentrale Stedendriehoek (vastgesteld BO 23-04-2026
204. 163 212. 235 228. 943 239. 393
250. 675 259. 855 268. 818 280. 593
. . . .
542. 845 564. 221 585. 474 612. 002
€ 1 827. 857 € 1 920. 289 € 2 015. 934 € 2 123. 960 . . . .
742. 597 798. 876 860. 628 902. 463
€ 1 478. 791 € 1 574. 513 € 1 677. 386 € 1 764. 783 . . . .
€ € € €
771. 471 801. 797 831. 937 869. 603
771. 471 801. 797 831. 937 869. 603
Pagina 26 van 29
Bijlage 3: Kostenverdeelsystematiek In de huidige begroting zijn twee verschillende soorten kosten te onderscheiden: 1. Organisatiekosten 2. Vervoerkosten 1. Organisatiekosten De organisatiekosten van PlusOV bestaan uit: 1. Personele kosten 2. Bedrijfsvoeringskosten 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Een groot gedeelte van de organisatiekosten (ongeveer 60%) is direct toe te rekenen aan het vraagafhankelijk of het routegebonden vervoer. De overige organisatiekosten zijn niet direct te verdelen naar de vervoersoorten. Deze kosten zijn als overhead te beschouwen. De overhead verdeelden we naar het RGV en VAV op basis van de verhouding direct toe te rekenen loonkosten. Met de aanbesteding van het RGV zijn er vanaf augustus 2027 geen directe loonkosten RGV meer. Een gedeelte daarvan komt via de aanbesteding terug in de vervoerskosten RGV. De verdeling van de overhead wordt vanaf deze begroting met een vast percentage van 20% toegerekend aan het RGV en voor 80% aan het VAV. Het percentage van 80% en 20% is gebaseerd op de gemiddelde verhouding over de jaren 2021 t/m 2025. Tot slot worden de organisatiekosten per vervoerssoort verdeeld over de gemeenten. Dit gebeurt op basis van het aantal inwoners in 2025.