CConstaterende datVlaardingen
Koppel je AI →
Document · PDF

Programmabegroting 2022 (waarin amendementen zijn verwerkt)

Gemeenteraad 11 november 2021, gemeente VlaardingenBij agendapunt: Meerjarenbegroting 2022-2025 (vervolg)36.961 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 5

de 'General Terms and Conditions', including renewed port tariffs, die zijn vastgesteld en bekendgemaakt door het Havenbedrijf Rotterdam N.V. Binnenhavengeld Kosten taakveld(en) inclusief (omslag)rente

2022 262.834

Inkomsten taakveld(en), exclusief heffingen Netto kosten taakveld(en)

0 262.834

Toe te rekenen kosten: Overhead inclusief (omslag)rente

0

BTW

0

Totale kosten

262.834

Opbrengst heffing

155.150

Voorziening

0

Totale opbrengsten

155.150

Dekkingspercentage

59%

Havengeld pleziervaartuigen Deze retributie wordt geheven van pleziervaartuigen en andere ter recreatie dienende vaartuigen die gebruik maken van het openbare gemeentewater, openbare werken en inrichtingen, en voor diensten die door de gemeente met betrekking tot een vaartuig verstrekt worden. In de regel wordt het havengeld voor pleziervaartuigen geheven van de schipper of de eigenaar van het vaartuig. De tarieven worden verhoogd met 1,6%. Havengeld pleziervaartuigen Kosten taakveld(en) inclusief (omslag)rente

2022 16.889

Inkomsten taakveld(en), exclusief heffingen Netto kosten taakveld(en)

0 16.889

Toe te rekenen kosten: Overhead inclusief (omslag)rente BTW Totale kosten

16.889

Opbrengst heffing

17.434

Voorziening

0

Totale opbrengsten

17.434

Dekkingspercentage

103%

Havengeld vaste ligplaatsen Deze retributie wordt geheven voor het hebben van een vaste ligplaats aan een kade. Het ligplaatsgeld wordt geheven van degene die vaste ligplaats inneemt. De tarieven worden verhoogd met 1,6%.

78 Gemeente Vlaardingen Havengeld vaste ligplaatsen

2022

Kosten taakveld (en) inclusief (omslag)rente

5.825

Inkomsten taakveld(en), exclusief heffingen Netto kosten taakveld(en)

0 5.825

Toe te rekenen kosten: Overhead inclusief (omslag)rente BTW

0 0

Totale kosten

5.825

Opbrengst heffing

1 083

Voorziening

0

Totale opbrengsten

1.083

Dekkingspercentage

19%

Zeehavengeld Deze retributie wordt geheven voor het verblijf met een zeeschip in de haven van Vlaardingen alsmede voor het gebruik van gemeente-eigendommen, havenfaciliteiten en dienstverlening in dat verband. In de regel wordt het zeehavengeld geheven van de kapitein, de schipper, de reder of de eigenaar van het schip, of degene die de handelingen heeft verricht ter voorbereiding van het verblijf van het zeeschip. De tarieven in Vlaardingen sluiten aan bij de tarieven vermeld in de General Terms and Conditions, including renewed port tariffs', die zijn vastgesteld en bekendgemaakt door het Havenbedrijf Rotterdam N.V. Zeehavengeld Kosten taakveld(en) inclusief (omslag)rente Inkomsten taakveld(en), exclusief heffingen Netto kosten taakveld(en)

2022 1.747.043 0 1.747.043

Toe te rekenen kosten: Overhead inclusief (omslag)rente BTW

0 0

Totale kosten

1.747.043

Opbrengst heffing

1.074.762

Voorziening

0

Totale opbrengsten

1.074.762

Dekkingspercentage

62%

Lijkbezorgingsrechten Deze retributie wordt geheven voor het gebruik van de begraafplaats en voor verleende diensten in verband met de begraafplaats. Lijkbezorgingsrechten worden geheven van de aanvrager van de dienst, dan wel van degene voor wie de dienst wordt verricht. De tarieven worden verhoogd met 1,6%.

79

3 Gemeente Vlaardingen

Lijkbezorgingsrechten Kosten taakveld(en) inclusief (omslag)rente

2022 606.359

Inkomsten taakveld(en), exclusief heffingen Netto kosten taakveld(en)

0 606.359

Toe te rekenen kosten: Overhead inclusief (omslag)rente

135.544

BTW

0

Totale kosten

741.904

Opbrengst heffing

782.043

Voorziening

0

Totale opbrengsten

782.043

Dekkingspercentage

105%

Parkeerbelastingen Deze belasting wordt geheven voor het gedurende een aaneengesloten periode laten staan van een voertuig binnen de gemeente. De belasting wordt geheven van degene die het voertuig heeft laten staan of de houder van het voertuig. De tarieven worden aan de hand van eigen beleid afzonderlijk vastgesteld. Parkeerbelasting Kosten taakveld(en) inclusief (omslag)rente Inkomsten taakveld(en), exclusief heffingen Netto kosten taakveld(en)

2022 1.513.988 21.388 1.492.600

Toe te rekenen kosten: Overhead inclusief (omslag)rente BTW

149 811 0

Totale kosten

1.642.411

Opbrengst heffing

2.598.287

Voorziening

0

Totale opbrengsten

2.598.287

Dekkingspercentage

158%

Leges Gemeenten zijn verantwoordelijk voor een groot aantal taken. Een deel van deze taken wordt in de vorm van een dienst door bewoners of bedrijven individueel afgenomen. Om gemeenten tegemoet te komen in de kosten die zijn gerelateerd aan deze taken, betalen afnemers van gemeentelijke diensten leges. In de regel gaat het hierbij om het verstrekken van documenten of het verlenen van vergunningen. Leges behoren tot de retributies en worden geheven voor het in behandeling nemen van de aanvraag en worden geheven bij de aanvrager. Ook als de aanvraag niet leidt tot een positief resultaat moeten leges worden betaald. De tarieven worden verhoogd met 1,6% met uitzondering van de wettelijke leges. Kruissubsidiëring leges Net als bij alle andere retributies mogen de baten de lasten niet overstijgen, maar bij de leges gaat het om een groot aantal soorten van dienstverlening gebundeld in één belastingverordening. Omdat breed wordt gevoeld dat kruissubsidiëring tussen dienstverlening van volstrekt verschillende aard

80 Gemeente Vlaardingen

onwenselijk is, heeft de VNG de modelverordening onderverdeeld in drie titels: algemene dienstverlening, dienstverlening vallend onder de fysieke leefomgeving en dienstverlening vallend onder de Europese Dienstenrichtlijn. De Vlaardingse legesverordening is naar dit model ingedeeld. Kruissubsidie tussen deze titels is ongewenst, maar niet verboden. Kruissubsidie binnen een titel in de legesverordening is toegestaan. Zolang het kruissubsidiëring tussen hoofdstukken betreft, blijkt de mate van kruissubsidiëring al uit de kostenopstelling. Ook hier geldt dat de gemeente de reden van de kruissubsidie moet vermelden. Er is geen sprake van een rechtvaardigingsgrond, omdat kruissubsidiëring toegestaan is. Algemene dienstverlening

Fysieke leefomgeving

Europese Dienstenrichtlijn

Kosten taakvelden

544.181

734.634

18.156

Overhead

282.931

848.104

1.116

Totale kosten

827.112

1.582.738

19.272

Totale opbrengsten

762.742

1.342.228

18.164

Dekkingspercentage

92%

85%

94%

Kruis subsidie leges

Kwijtschelding Voor mensen met de laagste inkomens bestaat de mogelijkheid van gehele of gedeeltelijke kwijtschelding van de lokale lasten. De regels voor het toekennen worden bepaald door de rijksoverheid in de Invorderingswet. Deze regels komen erop neer dat kwijtschelding mag worden verleend aan belastingplichtigen, die een inkomen hebben dat niet hoger ligt dan de bijstandsnorm. Gemeenten mogen hier in die zin van afwijken dat een lager inkomen wordt gehanteerd. De gemeente Vlaardingen hanteert de zogenaamde 100%-norm, dat betekent dat inwoners van Vlaardingen met een inkomen op bijstandsniveau in beginsel voor kwijtschelding in aanmerking komen. Voor welke belastingen kwijtschelding wordt verleend, mogen gemeenten zelf bepalen. In Vlaardingen kan kwijtschelding worden aangevraagd voor de afvalstoffenheffing. Naar verwachting komen, rekening houdend met de ervaringen in voorgaande jaren, zo'n 3.700 huishoudens voor (gedeeltelijke) kwijtschelding in aanmerking. Wij verwachten in 2022 een bedrag van circa € 919.000 te besteden aan kwijtscheldingen. De ontwikkeling van deze post wordt nauwlettend gevolgd. Vaststellen nieuwe tarieven 2022 Nadat de begroting is vastgesteld worden de desbetreffende verordeningen hierop aangepast, alsmede aan wets- en beleidswijzigingen. De verordeningen worden daarna in de decembervergadering 2021 ter vaststelling aan de raad aangeboden.

81 Gemeente Vlaardingen

Weerstandsvermogen en risicobeheersing Inleiding Aandacht voor voldoende weerstandsvermogen in relatie tot de risico's van de gemeente is absolute noodzaak. In Vlaardingen heeft dit vorm gekregen in risicomanagement dat structureel onderdeel uitmaakt van de Planning & Control cyclus. Zo vindt op dit moment twee maal per jaar, zowel bij de begroting als bij de jaarrekening, een risico-inventarisatie en een risico-waardering plaats. Artikel 11 van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) beschrijft het weerstandsvermogen als volgt: "Het weerstandsvermogen geeft de relatie aan tussen de weerstandscapaciteit (middelen om niet begrote kosten op te vangen) en de risico's van mogelijk materiële financiële betekenis waar geen maatregelen voor zijn getroffen". Dit weerstandsvermogen wordt weergegeven in een verhoudingsgetal of ratio. Weerstandsvermogen = aanwezige weerstandscapaciteit /risico's * 100% De gewenste weerstandscapaciteit is het geldbedrag dat idealiter aanwezig zou moeten zijn om risico's af te dekken. De hoogte van de gewenste weerstandscapaciteit is volledig afhankelijk van de binnen de gemeente aanwezige risico's en vooral van de ingeschatte risicobedragen (per risico). Het gemeentelijk beleid streeft naar het realiseren van een weerstandsvermogen van 170% (weerstandsratio van 1,7).

Dit betekent dat het aanwezige weerstandsvermogen ruimschoots boven het niveau van de ingeschatte risico's moet liggen. In 2022 gaan wij de methodiek waarop het weerstandsvermogen wordt bepaald evalueren en zo nodig herzien. De wijze waarop het weerstandsvermogen momenteel wordt bepaald is voornamelijk gericht op incidentele risico's van eenmalige onvoorziene gebeurtenissen. De visie hierachter is dat structurele risico's structureel moeten worden opgevangen in de meerjarenbegroting. In de evaluatie van de gehanteerde methodiek zullen wij overwegen in welke mate structurele risico's een plek moeten krijgen in de berekening van het benodigde weerstandsvermogen. Aanwezige weerstandscapaciteit De aanwezige weerstandscapaciteit bestaat uit het totaal aan middelen dat de gemeente beschikbaar heeft of op korte termijn vrij kan maken om financiële tegenvallers op te vangen. De algemene reserve vormt daarbij het reeds beschikbare deel. De aanwezige weerstandscapaciteit bedraagt bij aanvang van het begrotingsjaar 2022 naar verwachting € 22,5 miljoen. Gewenste weerstandscapaciteit De gewenste weerstandscapaciteit bestaat uit middelen die de gemeente beschikbaar zou moeten hebben of op korte termijn vrij zou moeten kunnen maken om de waargenomen risico's financieel te kunnen dekken indien deze zich voordoen in de geschatte mate (kans x impact).

Om dit bedrag te kunnen bepalen wordt externe deskundigheid ingeschakeld. Er wordt een simulatie uitgevoerd voor het berekenen van de benodigde weerstandscapaciteit op basis van de MonteCarlomethode. De basis van deze simulatie is het inventariseren en het kwantificeren van de risico's. Bij de kadernota 2020 heeft uw raad een amendement aangenomen waarin is opgenomen om de weerstandsratio op 1,0 te stellen en zo spoedig mogelijk toe te werken naar herstel van de ratio naar 1,7. De voor deze begroting van toepassing zijnde risico-inventarisatie is die overeenkomstig de in de Jaarstukken 2020 opgenomen risico's. Gebleken is dat de benodigde weerstandscapaciteit weinig fluctuaties laat zien. Daarom is er voor gekozen om de risico-inventarisatie van maart jl. uit de Jaarstukken 2020 ook in deze begroting op te nemen.

82 Gemeente Vlaardingen

Op basis van de externe analyse betreffende de risico's moet een totale weerstandscapaciteit van 2,7 miljoen worden aangehouden. Tegen de omvang van de verwachte weerstandscapaciteit per 1 januari 2022 van 22,5 miljoen levert dit een weerstandsratio op van: Weerstandsvermogen = € 22,5 miljoen 1€ 2,7 miljoen = 8,3 De beleidsdoelstelling van de gemeente om een weerstandsratio van minimaal 1,7 aan te houden is hiermee gehaald. Risico's De activiteiten van de gemeente gaan over een breed scala aan beleidsterreinen. Dit betekent dat onze gemeente over het algemeen blootgesteld is aan een groot aantal risico's. De actualisatie van de risico's heeft echter geleid tot een verlaging van de benodigde weerstandscapaciteit van 4,3 per maart 2020 naar E 2,7 per 31 december 2021. De belangrijkste aanpassingen ten opzichte van de vorige inventarisatie, zoals die in de jaarrekening van 2020 is opgenomen, betreffen: •

Vervallen van risico bij de inkomensvoorzieningen (bijstand);

•

Zowel de specifieke risico's als het risico van daling grondopbrengsten bij de grondexploitaties zijn afgenomen als gevolg van de voortgang van de projecten én de gunstige ontwikkelingen van economische omstandigheden.

Een risico (p.m.) welke niet in de berekening van de weerstandscapaciteit is opgenomen, betreft de privaatrechtelijke overeenkomst kabels en leidingen. Netwerkbedrijf Stedin betaalt geen precariobelasting maar precariorecht op basis van van een privaatrechtelijke overeenkomst. In lijn met het vervallen van de precariobelasting heeft Stedin eenzijdig aangekondigd de privaatrechtelijke overeenkomst per 1 januari 2022 te willen stoppen. De benodigde weerstandscapaciteit van bijbehorende kansverdeling:

2,7 miljoen is gebaseerd op de volgende risico's en

4

,„

83

Gemeente Vlaardingen Onderwerp

Risico

Maatregel

Impact (most likely)

Kans op risico

x€ 1.000

(in % )

GEVOLGEN CALAMITEIT/RAMP

Als gevolg van calamiteiten / rampen, bestaat de kans Rampenorganisatie, dat kosten voor nazorg, tijdelijk onderdak, personele rampenplannen, coördinator kosten e.d. voor rekening van de gemeente komen. rampenbestrijding, rampenoefeningen. Deelname aan de VRR, toezicht op bedrijven al dan niet via DCMR.

250

25%

GEMEENSCHAPPELIJKE REGELINGEN

Afgeleide risico's van gemeenschappelijke regelingen, Notitie werkwijze Verbonden m.n. afwezigheid van reserves bij de GR'en. Bij Partijen. Controleverldaringen bij overschrijden van de begroting van een GR zal de de jaarrekeningen én de gemeente als deelnemer een financiele bijdrage accountants-verslagen die gericht moeten leveren. zijn aan het algemeen bestuur van de verbonden partijen.

500

30%

AFTREDEN WETHOUDERS

Als gevolg van het tussentijds (moeten) aftreden van één of meerdere wethouders, bestaat de kans dat wachtgeld en kosten van sollicitatie - en loopbaanbegeleiding betaald moet worden.

FOUTEN INKOOPPROCEDURES

Als gevolg van (fouten in) de De gemeentelijke organisatie inkoopprocedures/aanbestedingstrajecten, bestaat de heeft een eigen inkoopafdeling, kans dat de gemeente aansprakelijk wordt gesteld en welke bestaat uit mogelijk de leverancier moet compenseren voor de inkoopadviseurs, een misgelopen winst. contractadviseur en contractbeheerders. Daarnaast kent elke lijnafdeling Inkoopambassadeurs, die gedegen basiskennis hebben van Inkoopen aanbestedingsprocedures.

75

10%

LOONSOM

Als gevolg van cao wijzigingen (loonsverhogingen) en De salarisbudgetten in de stijging van werkgeverslasten bestaat het risico dat meerjarenbegroting aan de hand een overschrijding op de loonsom ontstaat. van de uitgangspunten in de meicirculaire gemeentefonds bijstellen.

180

50%

200

10%

GEGARANDEERDE Als gevolg van het eventueel failliet van zorgcentra, LENINGEN ZORGCENTRA bestaat de kans dat de gemeente rente en aflossingen moet betalen voor de gegarandeerde leningen aan deze zorgcentra.

Geen.

Geen.

Discreet

CLAIMS EN NADEELCOMPENSATIE

Burgers en private partijen claimen meer en vaker bij Deskundigheid voor de de gemeente. Dit vraagt meer juridische inzet, zowel afhandeling verhaalschade. bij het aangaan van contracten en overeenkomsten, Verzekering voor de verzoeken tot nadeelcompensatie, maar ook bij aansprakelijkstellingen, met schadegevallen, aansprakelijkstellingen en dergelijke. eigen risico.

120

25%

SUBSIDIES

Als gevolg van onjuiste interpretatie van Het proces inkomende subsidies subsidievoorwaarden bestaat de kans dat niet aan de onderbrengen bij de voorwaarden wordt voldaan en subsidiegelden lager verbijzonderde interne controle. of op nihil worden gesteld.

190

10%

GARANTIESTELLING WONINGBOUWCORPORATIES

De gemeente heeft voor een totaalbedrag van € 517,4 miljoen aan garanties verstrekt. Van dit bedrag wordt € 497,2 miljoen gegarandeerd door het Waarborgfonds Sociale Woningbouw. Pas als het garantievermogen van het WSW daalt tot onder de drempel van 0,25% van het garantievolume, dan treedt de achtervangpositie van het rijk en de gemeente in werking in de vorm van het verstrekken van renteloze leningen.

1.500

1%

BORGSTELLING POLDERPOORT

Bij de verkoop van de Polderpoort in 2010 is in het Geen. kader van een voortzetting van de sportactiviteiten een garantstelling verleend. De garantie wordt lineair afgebouwd over een periode van 10 jaar (tot 2020).

JEUGDHULP LOKAAL UITGEVOERD DOOR GR ROGPLUS

Op grond van de sterk gestegen uitgaven in 2018 zijn Contract-afspraken met de begrote uitgaven 2020 verhoogd tot een realistisch zorgaanbieders. Daarnaast inzet niveau. Naar verwachting zal deze stijgende trend van procesregisseur om tarief en zich voortzetten. De resultaten voor 2019 zijn inzet van zorg te beïnvloeden. indicatief voor het uitgavenniveau 2020.

De achtervang of zekerheidsstructuur bestaat uit drie lagen: 1.Primaire zekerheid: de financiele middelen van de corporatie. 2.Secundaire zekerheid: de borgstellingsreserve van het WSW 3.Tertiaire zekerheid: Rijk en gemeenten

JEUGDHULP REGIONAAL Het beroep op specialistische jeugd hulp die via de Wijkteams inschakelen voor UITGEVOERD DOOR GR GRJR wordt ingekocht is in 2018 sterk gestegen. verwijzing naar jeugdhulp. JEUGDHULP RIJNMOND Voor 2020 is het begrote bedrag gebaseerd op het Praktijkondersteuners bij jeugdhulpgebruik in het lopende jaar 2019. huisartsen. Ondezoek naar Resultaten van onderzoek naar de tarieven van JBRR processen bij de GRJR.

Discreet

400

70%

300

80%

84

3 Gemeente Vlaardingen en een verdere toename van het aantal kinderen dat op deze vormen van jeugdhulp een beroep doet vormen nog wel een risico.

Desondanks wordt een stijging van de kosten verwacht tot 2023 (invoering nieuwe jeugdmodel)

VVMO LOKAAL

Mogelijke toename door verlaging eigen bijdrage van Er wordt ten aanzien van alle zorgtarieven gewerkt volgende de het aantal cliënten individuele begeleiding van het AMvB. De verkenning naar sociaal en persoonlijk functioneren. beheersmaatregelen voor onder andere Wmo-voorzieningen zijn gestart en worden in de eerste helft van 2020 verwacht.

400

15%

VEILIG THUIS

1. Mogelijke noodzaak tot uitbreiding capaciteit Crisisopvang door toenemend aantal slachtoffers uit MVS 2. Door aanscherping van de meldcode huiselijk geweld/kindermishandeling neemt bij Veilig Thuis het aantal meldingen toe.

Er wordt ten aanzien van alle zorgtarieven gewerkt volgende de AMvB. Getracht wordt met de nieuwe aanbesteding en de daaruit voortvloeiende transformatie de kosten per persoon omlaag te brengen door meer in te zetten op kwalitatief goede algemene voorzieningen.

30

50%

FORMATIE WIJKTEAMS

In 2020 is de integrale beleidsvisie Inwoner Voorop vastgesteld. Het aantal meldingen bij de wijkteams is in het 1e half jaar afgenomen, maar in hert 2e half jaar weer toegenomen. De impact van deze toename en de gevolgen van corona zijn nog onzeker. Wijkteams kampen met een tekort aan FTE's.

Onderdeel van het herstelplan en in lijn met Inwoner Voorop zijn maatregelen voorzien die het beroep op (de professionals van) het wijkteam moet terugdringen. Bijvoorbeeld door het meer inzetten van vrijwilligers of door een groter beroep op het wijknetwerk.

190

50%

MINIMABELEID

Het beroep op minimavoorzieningen neemt toe door o.m. toename aantal bijstandsgerechtigden.

Geen. In beginsel zijn deze regelingen 'open-einderegelingen' waardoor het gebruik niet stuurbaar is. Het bereik, dus de mate waarin burgers worden gewezen op deze voorzieningen, is wel stuurbaar.

0

0%

VERZEKERINGEN

Beperken grote risico's door het afsluiten van verschillende verzekeringen met een zo laag mogelijke premie.

De Uitgebreide gevaren verzekering (UGV) en de Aansprakelijkheids+-verzekering (AVG) zijn opnieuw aanbesteed. De eigen risico's zijn verhoogd om een zo laag mogelijke premie te krijgen. Mogelijk is hierdoor een hoger bedrag nodig voor schadeclaims.

250

10%

ACHTERSTALLIG ONDERHOUD

De laatste jaren wordt minder onderhoud gepleegd bij Voor alle panden is een meerjarenonderhoudsplan eventueel af te stoten panden. Hierdoor ontstaan opgesteld en het onderhoud veiligheidsrisico's wordt planmatig bijgehouden.

300

25%

LEEGSTAND

Minder inkomsten uit huur door wegvallen commerciele huurders door faillissement/verhuizing. Toename leegstaande panden door terug levering panden vanuit de organisatie (scholen, sportfaciliteiten) Waardevermindering door leegstand.

Jaarlijks wordt de lijst af te stoten bezit vastgesteld met als doel de vastgoedportfeuille te beperken tot de kerntaak. Dit leidt tot minder leegstand en een betere inzet van het vastgoed.

100

99%

ASBESTSANERING

Wegens aanscherping van de wetgeving bij verkoop van een pand is een asbest-inventarisatie en een kostenraming nodig. Aanwezigheid van asbest leidt tot: a. lagere verkoopopbrengst; b. afzonderlijk scheiden van asbest bij sloop; c. asbestsanering toepassen bij het reguliere of planmatig onderhoud.

Bij elke verkoop of sloop wordt standaard een asbestinventarisatie uitgevoerd. Het risico van aanwezigheid van asbest dat niet bij de inventarisatie is geconstateerd wordt zoveel mogelijk overgedragen aan koper.

150

50%

GRONDEXPLOITATIES: VERTRAGING PLANNEN

Als gevolg van planvertraging van grondexploitaties, bestaat de kans op nadelig effect op het financiële resultaat.

Continue toetsing grondopbrengsten en kosten (2x pj én na elke grondafname), openbare aanbestedingen, goede marketing en communicatie, tijdige onderzoeken e.d.

291

10%

GRONDEXPLOITATIES: DIVERSE SPECIFIEKE RISICO'S

Als gevolg van diverse factoren die bij grondexploitaties kunnen optreden bestaat de kans op effecten op het financiële resultaat.

Continue toetsing grondopbrengsten en kosten (2x pj én na elke grondafname), openbare aanbestedingen, goede marketing en communicatie, tijdige onderzoeken enzovoorts.

301

33%

85 Gemeente Vlaardingen SPEELAUTOMATEN-HAL

Een beroepszaak tegen een verleende Nieuwe procedure doorlopen. speelautomaten-vergunning heeft geleid tot een gedeeltelijke onverbindendheid van de Verordening Speelautomatenhal Vlaardingen 2008 In maart 2019 is een nieuwe vergunning verleend, die eveneens wordt aangevochten. De procedure daartoe loopt op dit moment. De eiser kan nog steeds een schadeclaim bij de gemeente indienen.

500

50%

Kengetallen weerstandsvermogen De voorgeschreven set van kengetallen geeft in samenhang een goed inzicht in de financiële positie van een gemeente. Als gevolg van artikel 11 van het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeente (BBV) worden kengetallen opgenomen voor: •

De netto schuldquote

•

De netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

•

De solvabiliteitsratio

•

De structurele exploitatieruimte

•

De grondexploitatie

•

De belastingcapaciteit

Bij ministeriële regeling zijn regels vastgesteld over de wijze waarop de kengetallen moeten worden vastgesteld en op welke wijze deze in de begroting worden opgenomen. In onderstaande tabel worden de kengetallen weergegeven, waarna elk kengetal nader wordt toegelicht.

Kengetallen

Rek

Begr

Begr

Begr

Begr

2020

2021

2022

2023

2024

2025

Netto schuld-quote (excl erfpacht)

[ 70,5% 107,7%

87,0%

76,9%

69,5%

64,0%1

Netto schuld-quote gecorrigeerd voor verstrekte leningen (excl erfpacht)

[ 69,7% 106,8%

86,3%

76,2%

68,8%

63,4%1

Netto schuld-quote (incl erfpacht)

[ 81,4% 119,3%

97,5%

86,8%

78,7%

73,2%

Netto schuld-quote gecorrigeerd voor verstrekte leningen (incl erfpacht)

[ 80,6% 118,5%

96,7%

86,0%1 78,0%

72,6%

5,9%1

4,8%1 , 0,1%1

Begr

Solvabiliteitsratio Grondexploitatie

5,9%

Z6%

-

1,9%1

Structurele exploitatieruimte

L 0,7*i

_0,1%1

Gemeentelijke belastingcapaciteit

102,0%

103,6% 104,7% 104,7% 104,7%

0,2%1

0,1%1

In onderstaand tabel worden de VNG-normen behorende bij de kengetallen weergegeven. Kengetallen VNG Normen Netto schuld-quote

Minst risicovol

Neutraal

90%

tussen 90% en 130%

Netto schuld-quote gecorrigeerd voor verstrekte leningen

90%

tussen 90% en 130%

Solvabiliteitsratio

50%

tussen 20% en 50%

Grondexploitatie

20%

tussen 20% en 35%

Structurele exploitatieruimte

0%

0%

Gemeentelijke belastingcapaciteit

95%

tussen 95% en 105%

Meest risicovol

86 Gemeente Vlaardingen

Netto schuldquote De netto schuldquote beoordeelt de schuld als aandeel van de inkomsten. Eenvoudig gezegd betekent een netto-schuldquote van 100% dat de schuldenlast de omvang heeft van een jaaromzet. Een grote portefeuille uitgeleende gelden aan derden en aan verbonden partijen kan het beeld nuanceren. Daarom is ook een kengetal opgenomen waarin de netto schuldquote gecorrigeerd wordt voor verstrekte leningen. De indicator vertoont ratio's iets boven de 100 in afnemende lijn en is daarmee redelijk neutraal. In het coalitieakkoord is een maximale schuldquote afgesproken van 110%. Hier blijven we derhalve ruimschoots binnen. Netto schuldquote & quote minus verstrekte leningen

Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2020

2021

2022

2023

2024

2025

Al. Vaste schulden (leningen o/g)

240.000

235.000

220.000

210.000

210.000

200.000

A2. Vaste schulden (afkoopsommen erfpacht)

32.408

31.301

29.917

28.533

27.149

27.149

B. Netto vlottende schulden

7.701

7.500

7.500

7.500

7.500

7.500

C. Overlopende passiva

26.897

88.355

75.954

66.289

50.605

49.216

bedragen x € 1.000

D. Financiële vaste activa (> 1 jaar): Dl. - uitzettingen

5.701

5.906

5.906

5.906

5.906

5.906

D2. - verstrekte leningen en uitzettingen

8.144

8.111

8.163

8.063

7.963

7.733

E. Uitzettingen < 1 jaar

10,000

50.123

10.000

10.000

10.000

10.000

F. Liquide middelen

115

500

500

500

500

500

G. Overlopende activa

8.817

24.500

38.789

44.481

47.256

51.601

Netto schuld

242.250

321.250

278.176

251.435

231.592

215.858

Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen

239.807

319.045

275.919

249.278

229.535

214.031

H. Baten, excl. onttrekkingen reserves

297.541

269.311

285.193

289.782

294.352

294.766

Netto schuldquote = (A+B+C-D1-E-F-G)/H x 100%

70,5h-1 ,

107,7%

87,0%1

76,9%

69,5%1,

64,0%i

Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen = (A+B+C-D2-E-F-G)/H x 100%

69,7%1

106,8%

86,3%1

76,2%

68,8%1

63,41

Netto schuldquote = (A+B+C-D1-E-F-G)/H x 100%

81,4%1

119,3%

97,5%

86,8%1

78,7%1

73,2%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen = (A+B+C-D2-E-F-G)/H x 100%

80,6%

118,5%

96,7%

86,0%

78,0%

Vaste schuld exclusief afgekochte erfpachten

Vaste schuld inclusief afgekochte erfpachten

72,6% _

Solvabiliteitsratio De solvabiliteitsratio wordt berekend als verhouding tussen de verschillende vermogenscomponenten. Het gaat erom inzicht te krijgen in de mate waarin de gemeente in staat is aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Het kengetal geeft weer in hoeverre de in de activa geïnvesteerde vermogen door het eigen vermogen kan worden gefinancierd. Wanneer de helft of meer van het totaal vermogen uit eigen vermogen bestaat, dan is een gemeente voldoende solvabel. Is het kengetal voor solvabiliteit kleiner dan 30%, dan is er veel vreemd vermogen aanwezig en wordt dat als onvoldoende beoordeeld. Versterking van het eigen vermogen, lees de algemene reserve, is al enkele jaren ons streven mede vanwege de ons gestelde norm voor voldoende weerstandscapaciteit. Begroting

Solvabiliteitsratio

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

bedragen x € 1.000

2020

2021

2022

2023

2024

2025

A. Eigen vermogen

45.592

43.281

41.582

42.702

44.914

46.906

B. Totaal activa (totaal vermogen)

372.322

368.734

359.207

344.320

334.559

329.271

Solvabiliteitsratio = A/B x 100%

De indicator stijgt naar 14,2 % in 2025. In het coalitieakkoord is afgesproken om als ondergrens een solvabiliteitspercentage te hanteren binnen een bandbreedte van 16% tot 20%, zonder daarbij de

+

L

4

,y

87

3

Gemeente Vlaardingen

daaraan verbonden risico's uit het oog te verliezen. Deze ondergrens van 16% wordt dus nog niet gehaald. Grondexploitatie Het financiële kengetal 'grondexploitatie' geeft aan hoe groot de grondpositie (boekwaarde) is ten opzichte van de jaarlijkse baten. Wanneer een gemeente grond tegen de veel lagere prijs van landbouwgrond heeft aangekocht, loopt ze veel minder risico dan wanneer er dure grond is aangekocht en de vraag naar woningen is gestagneerd. Een norm bepalen voor het kengetal grondexploitatie is lastig. De boekwaarde van de gronden in bezit zegt namelijk nog niets over de relatie tussen de vraag en aanbod van woningbouw dan wel m2bedrijventerrein. Daarnaast is het van wezenlijk belang wat de te verwachte vraag zal zijn. De paragraaf Grondbeleid en het Meerjarenprogramma Grondzaken (MPG) bieden hierin meer inzicht. De boekwaarde van de gronden geeft wel weer in welke mate er middelen zijn aangewend in de grondexploitatie. Dit geld dient namelijk ook nog terugverdiend te worden. Grondexploitatie bedragen x € 1.000

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

2025

Boekwaarden niegg's: A. Boekwaarde grondexploitaties

13.708

15.914

16.636

13.837

7.499

5.068

B. Baten, excl onttrekkingen reserves

296.776

269.311

280.299

287.890

290 543

262.761

Grondexploitatie = A / B x 100%

4,6%1

5,9%,1';

-

svo- l

Hoe kleiner het aandeel van de grondpositie is ten opzichte van de totale geraamde baten, hoe kleiner het risico is op het onvermogen om verliezen te kunnen opvangen. Een percentage kleiner dan 20 wordt als gunstig beschouwd. De ratio geeft een afname weer die het gevolg is van voltooiing van grondexploitaties. Structurele exploitatieruimte Dit kengetal is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte een gemeente heeft om de eigen lasten te dragen of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Voor de beoordeling van het structurele en reële evenwicht van de begroting wordt ook het onderscheid gemaakt tussen structurele en incidentele lasten. Het BBV bepaalt dat een overzicht van de geraamde incidentele baten en lasten per programma wordt opgenomen. Met behulp van deze gegevens en de structurele onttrekkingen en toevoegingen aan reserves, waarvan op grond van het BBV eveneens een overzicht moet worden opgenomen, wordt de structurele exploitatieruimte bepaald. Uit onderstaande tabel blijkt een negatieve uitkomst, hetgeen betekent dat er geen ruimte is om een stijging van structurele lasten te kunnen opvangen. Structurele exploitatieruimte

Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting

bedragen x € 1.000

2020

2021

2022

2023

2024

2025

A. Structurele lasten

287.141

273.564

282.656

287.786

292.346

292.954

B. Structurele baten

294.420

288.162

268.766

284.026

289.211

294.012

C. Structurele toevoegingen aan reserves

2.821

5.171

1.229

910

923

923

D. Structurele onttrekkingen aan reserves

3.966

-545

245

-87

-87

-117

E.Baten, exclusief onttrekkingen reserves

296.776

269.311

284.841

289.436

294.012

294.420

Structurele exploitatie ruimte in % = (((B-A)+(D-C))/(E) x 100%

Belastingcapaciteit De belastingcapaciteit geeft inzicht hoe de belastingdruk zich verhoudt ten opzichte van het landelijke gemiddelde. De definitie van het kengetal belastingcapaciteit luidt: woonlasten meerpersoonshuishouden in jaar ten opzichte van het landelijk gemiddelde in jaar t-1 uitgedrukt in een percentage.

88

3 Gemeente Vlaardingen

Gemeentelijke belastingcapaciteit

Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting

Bedragen x € 1

2020

2021

2022

2023

2024

A. OZB-lasten voor gezin bij gemiddelde WOZ-waarde

288

288

301

315

319

324

B. Rioolheffing voor gezin bij gemiddelde WOZ-waarde

161

161

169

172

174

177

C. Afvaistoffenheffing voor een gezin

356

356

372

378

383

389

0

o

o

o

o

o

805

805

842

864

877

890

789

757

D.Eventuele heffingskorting voor een gezin E. Totale woonlasten voor gezin bij gemiddelde WOZ-waarde F. Woonlasten landelijke gemiddelde voor gezin in t-1 Gemeentelijke belastingcapaciteit in % = (EIF) x 100%

102,0%,

2025

813

825

837

850

103,6%

104,7%

104,7%

104,7%

89

3 Gemeente Vlaardingen

Onderhoud kapitaalgoederen Inleiding Deze paragraaf, in combinatie met de onderliggende beleids- en beheerplannen, geeft inzicht in de stand van het onderhoud van wegen, riolering, gebouwen et cetera en de bijbehorende onderhoudskosten. De gemeente Vlaardingen heeft ruim 7 km' openbare ruimte in beheer. In die ruimte bevindt zich een groot aantal kapitaalgoederen. Deze goederen moeten onderhouden worden. Dit is een taak die continu budgettaire middelen vergt. In onderstaande tabel worden de kerncijfers voor wegen, riolering, water en groen weergegeven. Deze data zijn afkomstig uit de gemeentelijke beheersystemen. Het muteren van gegevens vindt plaats na afronding van werkzaamheden. Hierdoor lopen de gepresenteerde kerncijfers enigszins achter op de werkelijke situatie.

90 Gemeente Vlaardingen Kerncijfers

Percentage

Aantal kilometers wegrijbanen*

198 kilometer

100%

waarvan binnen de bebouwde kom

186 kilometer

94%

waarvan buiten de bebouwde kom

12 kilometer

6%

Oppervlakte wegennet rijbanen

Omschrijving

1.401.885 m2

100%

waarvan klinkers

974.865 m2

70%

waarvan asfalt

427.020 m2

30%

Aantal kilometers fietspad*

76 kilometer

100%

waarvan binnen de bebouwde kom

66 kilometer

87%

waarvan buiten de bebouwde kom

10 kilometer

13%

Oppervlakte fietspaden

220.440 m2

100%

waarvan klinkers

108.145 m2

49%

waarvan asfalt

112.295 m2

51%

Oppervlakte overig

1.485.525 m2

100%

waarvan klinkers

1.421.247 m2

95%

64.278 m2

5%

waarvan asfalt Totaal verharding openbare ruimte

3.107.850 m2

100%

waarvan klinkers

2.504.257 m2

80%

waarvan asfalt

603.593 m2

20%

Aantal rioolaansluiting

36.294 stuks (heffingseenheden)

Aantal trottoir- en straatkolken

23.000 stuks

Aantal gemalen en pompputten

51 stuks 55 stuks

Aantal minigemalen drukriolering Lengte vrijverval riolering

275 kilometer

Lengte persleiding en drukriolering

36 kilometer 130 stuks

Aantal bruggen Aantal lichtmasten

13.312 stuks

Aantal armaturen

14.114 stuks

Aantal lampen

14.576 stuks

Aantal duikers Lengte watergangen

8 kilometer HHD, 2,4km gemeente

Oppervlakte beplantingen Oppervlakte gazon

731.123 m2 989.270 m2

Oppervlakte ecologisch gras

1.527.131 m2

Oppervlakte water singels

561.305 m2

Lengte sloten

92.385 m2

Aantal bomen

28.615 stuks

* totaal wegennet (rijbaan/fietspad) 274 kilometer, waarvan 92% binnen de bebouwde kom en 8% buiten de bebouwde kom

In onderstaande tabel worden de kerncijfers voor gebouwen weergegeven.

91 Gemeente Vlaardingen Functie/doel

Aantal

Maatschappelijk - Dienstgebouw

15

- Wijkcentrum

3

- Overig

10

- Kerktoren

4

- Multifunctioneel

3

- Kinderopvang

1

- Zaalsport

7

- Onderwijs

37

- Veldsport

10

Economisch - strategisch

2

- overig

30

- rioolgemaal

6

Totaal

128

Beheerplannen en planning In het BBV wordt gesteld dat voor tenminste de kapitaalgoederen wegen, riolering, water, groen en gebouwen het volgende wordt aangegeven: •

Het beleidskader

•

De uit het beleidskader voortvloeiende financiële consequenties

•

De vertaling van de financiële consequenties in de begroting.

Onderstaand volgt een overzicht van de geldende beheerplannen, waarna per beheerplan een nadere toelichting is opgenomen. Van ieder substantieel kapitaalgoed wordt vervolgens het beleidskader aangegeven, gekoppeld aan het geldende beheerplan. Daarna volgt een verantwoording over de uitvoering in het afgelopen jaar. Op basis van de beheerplannen en actuele ontwikkelingen stelt de gemeente jaarlijks in november een integraal plan op voor het onderhoud van alle kapitaalgoederen.

92 Gemeente Vlaardingen Beheerplannen

Door de raad vastgesteld d.d.

Looptijd Urn

Programma

Wegen

17 juni 2021

n.v.t.

4 Verkeer en mobiliteit

Civieltechnische kunstwerken

17 juni 2021

n.v.t.

4 Verkeer en mobiliteit

Riolering en grondwater

31 januari 2019

n.v.t.

3 Groen en milieu

Waterbodems (Waterplan)

28 november 2013

n.v.t.

4 Verkeer en mobiliteit

Groenvoorzieningen

April 2012

n.v.t.

3 Groen en milieu

Kades en glooiingen

19 februari 2015

n.v.t.

6 Onderwijs, economie en havens

Havens

Zie kades en glooiingen

n.v.t.

6 Onderwijs, economie en havens

Oppervlaktewater (Waterplan)

28 november 2013

n.v.t.

3 Groen en milieu

n.v.t.

3. Groen en milieu

2013

n.v.t.

9. Sport en recreatie

Ondergrondse containers Speeltoestellen Openbare verlichting

18 september 2014

n.v.t.

4. Verkeer en mobiliteit

Verkeersregelinstallaties (Nota verkeerslichten)

Ter kennisname raad 18 december 2012

n.v.t.

4. Verkeer en mobiliteit

Gebouwen

8 maart 2014 B&W

n.v.t.

1. Bestuur, participatie en dienstverlening

Nota grondbeleid

7 april 2011 Raad

n.v.t.

5. Wonen

Nota Vastgoed

Niet voorgelegd aan Raad

n.v.t.

1. Bestuur, participatie en dienstverlening

Wegen en civieltechnische kunstwerken (CTK) Beleids- en beheerkaders Tot de beleidskaders behoren het Beheerplan Wegen en het Plan Civieltechnische kunstwerken. Bepalend voor de wijze en het niveau waarop het wegenbeheer en het beheer civieltechnische kunstwerken worden uitgevoerd, zijn de kaders uit de beleids- en beheerplannen Wegen en Civieltechnische kunstwerken. De actuele areaal- en inspectiegegevens en technische levensduur zijn leidend. Wegen Het onderhoudsniveau is C (sober). De wegen worden 'Ix per 2 jaar geïnspecteerd. Op basis hiervan wordt het onderhoud en het moment van vervanging bepaald. Acute maatregelen worden per direct opgepakt om de veiligheid in de openbare ruimte te waarborgen. Civieltechnische kunstwerken Het onderhoud voor CTK wordt uitgevoerd op niveau C (sober). Uitgangspunt hierbij is dat technisch adequaat onderhoud plaatsvindt, waarbij het kapitaalgoed duurzaam in stand gehouden wordt. Voor de civieltechnische kunstwerken geldt dat het basis instandhoudingsniveau (heel, veilig en toegankelijk) wordt gegarandeerd. De civieltechnische kunstwerken worden lx per 3 jaar gedetailleerd geïnspecteerd. Financiën De financiële consequenties van de beleids- en beheerplannen met de daarbij behorende kwaliteitskeuze zijn in deze begroting verwerkt in het programma Verkeer en Mobiliteit.

Conform de beleids- en beheerplannen heeft een financiële vertaalslag plaats gevonden.

93

3 Gemeente Vlaardingen

Omschrijving Klein onderhoud wegen

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

775.149

689.983

700.159

710.336

720.513

Begroting Programma 2025 731.321 Verkeer en mobiliteit

Klein onderhoud CTK

154.262

148.738

227.999

231.328

158.727

162.263 Verkeer en mobiliteit

Groot onderhoud wegen

1.550.474

1.497.316

1.519.400

1.541.484

1.563.569

1.587.022 Verkeer en mobiliteit

Groot onderhoud CTK

77.000

77.000

77.000

77.000

77.000

77.000 Verkeer en mobiliteit

Overig onderhoud

416.455

734.046

500.485

507.698

515.002

522.727 Verkeer en mobiliteit

Kapitaallasten CTK Totaal

176.793

168.339

170.150

259.357

300.288

3.150.133

3.315.422

3.195.193

3.327.204

3.335.099

300.288 Verkeer en mobiliteit 3.380.621

Overig onderhoud heeft o.a. betrekking op onderhoud installatie, onderhoud markeringen, afval gerelateerde zaken, aanschaf materialen, magazijnuitgiftes etc. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Riolering en grondwater Beleids- en beheerkaders Als beleidskader voor het rioolbeheer geldt het op grond van de Wet milieubeheer verplichte verbreed Gemeentelijk Rioleringsplan (Waterplan, deel 1a). In het verbreed Gemeentelijk Rioleringsplan 2019 beschrijven wij hoe wij invulling geven aan onze zorgplicht voor de inzameling en het transport van afvalwater, inzameling en verwerking van overtollig regenwater en het voorkomen van structurele grondwateroverlast. Het verbreed Gemeentelijk Rioleringsplan vertaalt de gemeentelijke ambities voor de rioleringszorg naar concrete doelen, een adequate strategie en benodigde activiteiten. Het dient als leidraad bij het waterrobuust maken van de stad. Nieuwbouwprojecten, herstructureringen en vervangingsopgaven van de riolering grijpen wij aan om vasthoudmaatregelen of extra bergingscapaciteit te realiseren en waar mogelijk verhard oppervlak af te koppelen. Financiën De exploitatiekosten van het rioolstelsel worden gedekt uit de opbrengst rioolheffing. Deze lasten en opbrengsten zijn verantwoord in het programma Groen en Milieu. Alle kosten aan het rioolstelsel en de aan de grondwaterzorgplicht gerelateerde activa mogen via de rioolheffing worden doorberekend. De exploitatie van het rioolstelsel is binnen de begroting budgettair neutraal.

Eventuele saldi die na afsluiting van een boekjaar ontstaan worden via de spaarvoorziening riolering verrekend. Omschrijving Klein onderhoud

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

813.951

920.894

935.470

950.046

964.621

Begroting Programma 2025 980.366 Groen en milieu

Groot onderhoud

IP

IP

IP

IP

IP

IP Groen en milieu

Overig onderhoud

422.790

609.183

618.168

627.153

636.138

645.680 Groen en milieu

3.054.287

2.548.857

2.717.855

2.786.298

2.922.370

3.465.022 Groen en milieu

844.092

925.457

1.041.656

1.012.214

1.004.180

5.135.121

5.004.391

5.313.149

5.375.711

5.527.309

Mutatie voorziening/reserve Kapitaallasten Totaal

984.032 Groen en milieu 6.075.100

Overig onderhoud heeft o.a. betrekking op energiekosten en betaalde belastingen. Het groot onderhoud en vervanging van riolering bij integrale ophogingsprojecten wordt gefinancierd vanmuit het IP. Cijfers zijn exclusief ambtelijke uren.

Waterbodems Beleids- en beheerkaders De beleidskaders zijn opgenomen in het Waterplan. Diverse wetten zijn kaderstellend en geven verplichtingen voor de waterbeheerder. Het onderhoud van de waterbodems bestaat uit baggeren, dat door het Hoogheemraadschap van Delfland (HHvD) wordt uitgevoerd op basis van een planning die uitgaat van een achtjarige cyclus. Financiën De hoofdwatergangen zijn in beheer bij het Hoogheemraadschap van Delfland en de overige

94 Gemeente Vlaardingen

watergangen zijn in beheer bij de gemeente. Voor het uitvoeren van dagelijks en groot onderhoud aan watergangen die de gemeente beheert, zijn in deze begroting in het programma Groen en Milieu de benodigde financiële middelen voorzien. Begroting Programma

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

Klein onderhoud

19.377

45.371

19.864

20.153

20.441

20.748 Verkeer en mobiliteit

Groot onderhoud

134.010

145.101

147.242

149.382

151.522

153.795 Verkeer en mobiliteit

Overig onderhoud

2.518

18.657

18.932

19.207

19.482

19.775 Verkeer en mobiliteit

Kapitaallasten

51.098

42.040

6.602

6.511

2.843

Totaal

207.003

251.170

192.640

195.253

194.289

Omschrijving

2025

2.843 Verkeer en mobiliteit 197.160

Overig onderhoud heeft o.a. betrekking op energiekosten en betaalde belastingen. Cijfers zijn exclusief ambtelijke uren.

Groenvoorzieningen Beleids- en beheerkaders De beleid- en beheerkaders voor het openbaar groen zijn vastgelegd in het Groenplan Vlaardingen Blijvend Groen, de Bomenverordening Vlaardingen 2021 en bijbehorende beleidsregels. Duurzaamheid in inrichting en beheer zijn belangrijke aspecten van het beleid. Het onderhoudsniveau voor het groen is bepaald op niveau Sober. Voor het adequaat en efficiënt uitvoeren van technisch beheer wordt Boom Veiligheids Onderzoek (BVO) uitgevoerd in een driejarige cyclus. Ambities uit het Groenplan worden zoveel mogelijk gerealiseerd door aan te sluiten bij integrale projecten. Financiën Voor het uitvoeren van groenonderhoud zijn in de begroting in het programma Groen en Milieu de benodigde financiële middelen voorzien. De ramingen zijn gebaseerd op regulier (jaarlijks terugkerend) onderhoud. Omschrijving

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2023

2024

Begroting Programma 2025

2020

2021

2022

Klein onderhoud

65.078

65.674

66.201

66.727

67.253

67.812 Groen en milieu

Groot onderhoud

2.232.561

2.423.970

2.558.281

2.596.048

2.633.886

2.656.396 Groen en milieu

Overig onderhoud

225.195

228.851

197.749

200.686

203.416

206.467 Groen en milieu

Mutatie voorziening/reserve

23.425

23.425

24.175

24.526

24.877

24.877 Groen en milieu

Kapitaallasten

124.138

142.301

58.715

57.214

55.638

55.638 Groen en milieu

2.670.397

2.884.221

2.905.120

2.945.200

2.985.069

Totaal

3.011.189

Overig onderhoud heeft o.a. betrekking op verwerkingskosten groenafval, betaalde belastingen, huisvestingskosten, aanschaf materiaal. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Kades en glooiingen Beleids- en beheerkaders De veiligheid en functionaliteit van de kades en glooiingen zijn van groot belang voor de continuïteit van de havenactiviteiten. Het Plan Kades en glooiingen (2015) is de basis voor het beheer van de gemeentelijke kades en glooiingen. Op basis van de opgenomen uitgangspunten worden veiligheid en functionaliteit gewaarborgd. De nadruk in het plan ligt met name bij de technische kwaliteit en minder op de belevingswaarde. Voorafgaand aan het uitvoeringsjaar laten wij een kwaliteitsonderzoek uitvoeren om de definitieve maatregelen op jaarbasis goed in beeld te krijgen. Financiën De uitgaven voor kleinschalig en dagelijks onderhoud zijn conform het beheerplan opgenomen in de begroting bij de producten Zeehavens en Binnenhavens binnen het programma Economie en Haven. Groot onderhoud wordt gefinancierd vanuit het Investeringsplan.

,

95

31 Gemeente Vlaardingen

Omschrijving

Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting Programma 2020

2021

2022

2023

2024

Klein onderhoud kades en glooiingen

141.918

144.331

146.459

148.588

150.717

152.978 Onderwijs, economie en haven

Klein onderhoud havens

163.412

166.190

210.963

214.049

217.146

218.057 Onderwijs, economie en haven

Groot onderhoud havens

60.840

61.874

62.787

63.700

64.612

65.581 Onderwijs, economie en haven

Overig onderhoud havens

55.633

43.133

43.769

44.405

45.042

45.717 Onderwijs, economie en haven

Kapitaallasten K&G

747.079

641.942

679.176

672.388

660.391

660.391 Onderwijs, economie en haven

Totaal

2025

1.168.882 1.057.470 1.143.154 1.143.130 1.137.907 1.142.724

Overig onderhoud heeft o.a. betrekking op schadeuitkeringen en acualiseren plan kades en glooiingen. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Oppervlaktewater Beleids- en beheerkaders Op grond van de Waterwet dragen de gemeente en het Hoogheemraadschap van Delfland samen zorg voor een doelmatig en samenhangend waterbeheer. Financiën De financiële consequenties van het gemeentelijke waterbeleid zijn in het Uitvoeringsprogramma (Waterplan, deel 7) vastgelegd. Vanwege het samenwerkingsverband met het Hoogheemraadschap van Delfland geldt hierbij voor een aantal onderdelen een gedeelde financiering. Om de waterkwaliteit en -kwantiteit van het oppervlaktewatersysteem te verbeteren streeft de gemeente naar scheiding van afvalwater (riolering) en hemelwater, het vinden van meer ruimte voor waterberging en het ontwikkelen van natuurvriendelijke oevers. Verder treft de gemeente maatregelen in de rioleringssfeer. Door de riolering te ontlasten neemt het aantal overstortgebeurtenissen verder af en daarmee de vuilemissie op het oppervlaktewater. Met de beschikbare middelen die in de begroting in het programma Groen en Milieu zijn opgenomen kunnen de onderhoudskosten worden gedekt. Omschrijving

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

Klein onderhoud

227.643

227.643

234.928

238.342

241 757

245.383 Groen en milieu

Totaal

227.643

227.643

234.928

238.342

241.757

245.383

Begroting Programma 2025

Het groot onderhoud wordt door de gemeente voor rekening van Midden-Delfland gedaan. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Ondergrondse containers Beleids- en beheerkaders De gemeente wil met ondergrondse containers het straatbeeld verbeteren en meer service aan bewoners leveren. In totaal zijn er 1125 ondergrondse restafvalcontainers in heel Vlaardingen. Het grootschalig onderhoud is opgenomen in de begroting van het product Afval van het programma Groen en Milieu. Financiën De kosten van nieuw te plaatsen ondergrondse containers worden gedekt uit de beschikbaar gestelde investeringskredieten. Dit staat verantwoord in het programma Groen en Milieu. Alle aan de afvalverwijdering en -verwerking gerelateerde kosten mogen via de afvalstoffenheffing worden doorberekend. Daarom is de exploitatie van de afvalverwijdering en -verwerking binnen de begroting budgettair neutraal. Saldi die na afsluiting van een boekjaar ontstaan worden via de egalisatievoorziening Afvalverwijdering verrekend. Voor de komende jaren worden er maatregelen voorgesteld om de gewenste kostendekkendheld te handhaven.

96 Gemeente Vlaardingen Omschrijving Klein onderhoud

Rekening

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

258.276

258.276

433.028

433.028

433.028

Begroting Programma 2025 433.028 Groen en milieu

IP

IP

IP

IP

IP

IP Groen en milieu

30.987

245.651

249.274

238.937

242.360

245.995 Groen en milieu

Groot onderhoud IP Groot onderhoud

Begroting

Begroting

Mutatie voorziening/reserve

-27.833

-30.515

0

0

0

0 Groen en milieu

Kapitaallasten lrado

491.882

491.882

789.244

789.244

789.244

789.244 Groen en milieu

Kapitaallasten gemeente Totaal

607.631

749.160

700.813

691.313

681.814

1.360.942

1.714.454

2.172.358

2.152.521

2.146.446

672.315 Groen en milieu 2.140.582

Het groot onderhoud heeft betrekking op het plaatsen van de ondergrondse containers. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Speeltoestellen Beleids- en beheerkaders De gemeente Vlaardingen streeft naar veilige en uitdagende speelplekken, waarmee de leefbaarheid van buurten en wijken worden verbeterd. Een goed en veilig ingerichte openbare ruimte is een onderdeel van een prettige leefomgeving. Hiertoe behoren ook de speelplaatsen. De gemeente stelt kwaliteit boven kwantiteit. Gestreefd wordt naar voldoende speelplaatsen die zo goed mogelijk over de stad verdeeld zijn, aansluiten bij de wensen en behoeften van de gebruikers en technisch goed worden onderhouden. Tot het beleidskader behoort het Speelruimteplan. De speelvoorzieningen worden ieder jaar geïnspecteerd op veiligheid en de staat van onderhoud. Financiën Voor de speelvoorzieningen zijn in de begroting in het programma Sport en Recreatie financiële middelen opgenomen voor vervanging en het dagelijks beheer en onderhoud. Begroting Programma

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

Klein onderhoud

100.002

85.045

87.766

89.042

90.318

91.673 Sport en recreatie

Groot onderhoud

240.095

303.305

313.011

317.560

322.110

326.942 Sport en recreatie

Overig onderhoud

5.561

207

214

217

220

223 Sport en recreatie

Kapitaallasten gemeente

3.356

3.356

3.153

3.110

3.067

3.067 Sport en recreatie

349.013

391.913

404.144

409.929

415.715

Omschrijving

Totaal

2025

421.904

Overig onderhoud heeft onder andere betrekking op energiekosten. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Openbare verlichting Beleids- en beheerkaders De openbare verlichting draagt bij aan de sociale veiligheid, verkeersveiligheid en leefbaarheid. De gemeente Vlaardingen blijft de openbare verlichting verder verduurzamen door bij einde levensduur de conventionele verlichting te vervangen door moderne ledverlichting. De gemeente voert zelf de regie, beleidsmatig en operationeel, en laat zich daarbij ondersteunen door specialisten uit de markt. Het onderhoud en spoedreparaties zijn ondergebracht bij een marktpartij. Financiën Voor het uitvoeren van dagelijks en groot onderhoud aan de openbare verlichting zijn in de begroting in het programma Verkeer en Mobiliteit de benodigde financiële middelen opgenomen.

97 Gemeente Vlaardingen Omschrijving

Rekening 2020

2021

2022

2023

2024

Groot onderhoud

256.017

408.659

414.687

420.714

426.741

433.142 Verkeer en mobiliteit 334.158 Verkeer en mobiliteit

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

Overig onderhoud

337.033

315.270

319.920

324.570

329.220

Kapitaallasten gemeente

208.521

258.957

280.177

299.058

317.648

Totaal

801.570

982.886

1.014.784

1.044.341

1.073.609

Begroting Programma 2025

317.468 Verkeer en mobiliteit 1.084.769

Overig onderhoud heeft onder andere betrekking op energiekosten. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Verkeersregelinstallaties Beleids- en beheerkaders De beleidskaders voor de verkeersregelinstallaties zijn vastgelegd in de Nota Verkeerslichten. In deze nota zijn uitgangspunten voor het niveau van beheer en onderhoud en vervanging van verkeersregelinstallaties opgenomen. Het onderhoud en spoedreparaties van de installaties zijn ondergebracht bij een marktpartij. Financiën Voor het uitvoeren van dagelijks en groot onderhoud aan de verkeersregelinstallaties zijn in de begroting in het programma Verkeer en Mobiliteit de benodigde financiële middelen opgenomen. Omschrijving Groot onderhoud

Rekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2020

2021

2022

2023

2024

198.103

331.567

336.458

341.348

346.239

Overig onderhoud

Begroting Programma 2025 351.432 Verkeer en mobiliteit

4.264

0

0

0

0

0 Verkeer en mobiliteit

Kapitaallasten gemeente

264.382

331.572

342.088

351.263

293.101

293.101 Verkeer en mobiliteit

Totaal

466.748

663.139

678.546

692.611

639.340

644.533

Overig onderhoud heeft betrekking op energiekosten. Cijfers zijn exclusief inzet ambtelijke uren.

Gebouwen Beleids- en beheerkaders In 2021 is het 'Beheerplan Gemeentelijke Gebouwen' vastgesteld. Voorheen werkte de gemeente met jaarplannen. Het beheerplan heeft tot doel de gebouwprestaties gedurende de gebruikersperiode van het pand in stand te houden. Regelmatig onderhoud is niet alleen nodig om gebouwen in stand te houden, het bespaart op de langere termijn ook kosten. Het Meerjaren Onderhouds Programma (MJOP) is een middel om structuur te brengen in het onderhoud. Hierin wordt voor elk onderdeel bekeken met welke cyclus en welk budget onderhoud gepleegd dient te worden om de technische kwaliteit te kunnen garanderen. Het MJOP geldt als basis voor het beheerplan en geeft inzicht in het te reserveren onderhoudsbudget voor de komende jaren. Niet alleen om de dotatie ermee bepalen, maar het MJOP is ook een basis voor een planning van uit te voeren activiteiten voor de komende jaren. Verduurzamen gemeentelijke panden Het MJOP is gebaseerd op instandhouding en vervanging zonder extra duurzaamheidsnnaatregelen. In het MJOP is rekening gehouden met de volgende uitgangspunt op gebied van duurzaamheid: gebouwen hebben een energielabel, bij vervanging wordt, indien financieel haalbaar, gekozen voor een duurzame variant.

Met een bestaand MJOP kan de stap naar verduurzaming makkelijker gezet worden en kan het dienen als opmaat voor het opstellen van een D (Duurzaam)MJOP welke naast het noodzakelijke onderhoud ook inzage in de mogelijkheden voor energiebesparende maatregelen. Vastgoedbeleid

98 Gemeente Vlaardingen

Met het beheerplan hebben we één van de bouwstenen voor een te ontwikkelen vastgoedbeleid. Hiermee hebben wij een proces in gang gezet om te komen tot een professioneel en optimaal gemeentelijk vastgoedbeleid en vastgoedbeheer. Gemeentelijk vastgoed biedt de gemeente de mogelijkheid om in bepaalde gevallen maatschappelijke organisaties te huisvesten als deze op de vrije markt niet slagen in het vinden van huisvesting. Tevens is het nodig voor de eigen huisvesting van de gemeentelijke organisatie. Ook kan gemeentelijk vastgoed nodig zijn voor binnenstedelijke- of gebiedsontwikkelingen. De vastgoedportefeuille is ingericht op basis van de volgende categorieën: •

Dienstgebouwen

•

Maatschappelijk en Cultureel vastgoed

•

Onderwijsgebouwen en (veld)sportaccommodaties

•

Strategisch bezit

•

Overig (inclusief af te stoten objecten)

Uitgangspunt bij beheer van onze vastgoedportefeuille is dat het bezitten en beheren van vastgoed geen kerntaak van de gemeente is, maar een instrument om beleidsdoelen te bereiken. De huidige gemeentelijke vastgoedportefeuille telt ca. 130 objecten met een totale omvang van 146.000 rn2 (peildatum 2021). De portefeuille heeft een totale verzekerde waarde van € 353 miljoen. Eén van de doelstellingen is reductie van het aantal m2 bezit. Dit doen wij onder andere door verkoop van panden die niet bijdragen aan de (beleids-)doelstellingen van de gemeente. Omschrijving

Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting Programma

Klein en groot onderhoud

2.845.000 4.070.000 3.755.000 3.501.000 4.319.000 3.611.000 Bestuur, dienstverlening en participatie

2020

Mutatie voorziening/reserve

285.000

2021

-576.000

2022

-297.000

2023

-119.000

2024

-913.000

2025

-166.000 Bestuur, dienstverlening en participatie

Kapitaallasten gemeente

2.963.000 2.852.000 2.993.000 3.012.000 2.995.000 2.966.000 Bestuur, dienstverlening en participatie

Totaal

6.093.000 6.346.000 6.451.000 6.394.000 6.401.000 6.411.000

99

3 Gemeente Vlaardingen

Financiering Inleiding De treasuryfunctie maakt deel uit van de bredere financiële functie. De treasuryfunctie houdt zich bezig met financiering, risico- en cashnnanagement en de hiermee samenhangende baten en lasten. In onze gemeente worden de treasurytaken overwegend centraal uitgevoerd. De uitvoering vindt plaats binnen de kaders van het treasurystatuut. Dit verplichte document (artikel 212, Gemeentewet) is voor het laatst in september 2013 door de raad vastgesteld. Uitgangspunt Het treasurystatuut stelt dat het treasurybeleid in onze gemeente defensief van karakter behoort te zijn. Dit betekent dat financiële risico's, die betrekking hebben op de uitvoering van de treasuryfunctie, beperkt dienen te blijven. Deze risicohouding vloeit enerzijds voort uit het idee dat prioriteit gegeven moet worden aan een ongehinderde continue uitvoering van de publieke taak, anderzijds uit de gedachte dat met gemeenschapsgeld met de nodige voorzichtigheid dient omgegaan te worden. Doelstellingen In het statuut zijn de algemene doelstellingen van het treasurybeleid opgenomen. Deze luiden als volgt: •

Het garanderen van een duurzame toegang tot de financiële markten en het beperken van de kosten die daarmee samenhangen.

•

Het beschermen van de gemeentelijke vermogenspositie middels het beheersen van de financiële risico's.

•

Het optimaliseren van het extern renteresultaat.

In het vervolg van deze paragraaf worden de onderwerpen die bij deze doelstellingen horen, besproken. Allereerst wordt ingegaan op de wijze waarop Vlaardingen haar bezit financiert, daarna worden de risico's die aan dit financieren verbonden zijn in beeld gebracht, vervolgens wordt stil gestaan bij het kredietrisico op uitzettingen (gelden bij derden) en komt ook het renteresultaat aan de orde. Financiering Sinds 2015 is de leenschuld dalende. Op dit moment wordt verwacht dat de leenschuld van onze gemeente aan het einde van 2021 op € 220 miljoen uitkomt. De verwachting is dat er in 2021 geen nieuwe langlopende geldleningen worden aangetrokken. De verwachting is dat er in 2022 voor € 20 miljoen nieuwe geldleningen worden aangetrokken. Dit is gelijk aan het af te lossen bedrag, de leenschuld zal dus gelijk blijven. In de jaren 2023 tot en met 2025 zien we de leenschuld verder afnemen naar € 200 miljoen ultimo 2025. Het is beleid (zie onderdeel Renterisico) om jaarlijks € 20 miljoen op de vaste schuld af te lossen en voor zo ver noodzakelijk her te financieren. Aileen in 2020 is er meer afgelost, namelijk € 55 miljoen. Voor de in 2022 nieuw af te sluiten geldleningen betekent dit dat de looptijd minimaal 11 jaar is omdat het aflossingsschema van de vaste geldleningen in eerdere jaren geen ruimte biedt.

De vlottende schuld bestaat over het algemeen uit leningen met een looptijd van slechts enkele weken. Door voor een korte looptijd te kiezen is het eenvoudiger om in te spelen op het soms grillige verloop van de gemeentelijke geldstromen.

100 Gemeente Vlaardingen Opbouw leenschuld per 1 januari 2022

Bedrag (x € 1 miljoen)

Vaste component (langlopende leningen)

220

Vlottende schuld (kortlopende leningen)

76

Totaal

296

Renterisico Financiering en renterisico zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Het renterisico van de gemeente Vlaardingen maakt deel uit van het vastgesteld benodigd weerstandsvermogen. Telkens wanneer een geldlening moet worden afgelost en herfinanciering noodzakelijk is, bestaat immers het gevaar dat de begroting geconfronteerd wordt met hogere rentelasten: de nieuwe lening kan door ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkt duurder uitvallen dan de oude. Renterisico is niet uit te sluiten, maar kan wel worden gespreid om het risico per begrotingsjaar te beperken. De Wet Financiering Decentrale Overheden (Wet Fido) stelt grenzen aan de mate waarin een gemeente zich bloot kan stellen aan renterisico. Ter beperking van dit risico is zowel voor de vaste schuld (langlopende leningen) als voor de vlottende schuld (kortlopende leningen) een wettelijk maximum vastgesteld. Het te lang niet voldoen aan deze limitering kan voor de Provincie, als toezichthouder van de gemeente, aanleiding zijn om maatregelen te nemen. In laatste instantie behoort preventief toezicht op het afsluiten van geldleningen tot de mogelijkheden. Renterisiconorm Vaste Schuld De renterisiconorm heeft betrekking op de vaste schuld van de gemeente. Vaste schuld ontstaat wanneer geldleningen worden afgesloten met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer.

De renterisiconorm moet gemeenten en andere decentrale overheden aanzetten tot spreiding van dit specifieke risico over toekomstige begrotingsjaren. De totale schuld in verband met het afsluiten van langlopende geldleningen bedraagt begin 2022 € 220 miljoen. Wij hechten eraan om de omvang van onze schulden beheersbaar te houden. Aan schulden zijn immers rentelasten en renterisico's verbonden. In ons huidige financiële beleid streven wij naar een schuldquote (omvang schulden gerelateerd aan de omvang van onze begroting) van maximaal 100%. Onze schuldquote zit op dit moment iets onder deze norm. In het coalitieakkoord is afgesproken dat wij deze norm de komende jaren iets moeten verhogen tot een plafond van maximaal 110% om de noodzakelijke investeringen in onze stad mogelijk te maken, uiteraard zonder de omvang van de schulden en het renterisico daarbij uit de hand te laten lopen. Door bij het afsluiten van nieuwe geldleningen voor verschillende looptijden te kiezen wordt het renterisico gespreid. Het treasurybeleid is erop gericht om jaarlijks € 20 miljoen op de vaste schuld her te financieren. Het jaarlijks bedrag waarover de gemeente renterisico loopt blijft hierdoor tot dit bedrag beperkt. Aileen in het jaar 2020 is er € 55 miljoen afgelost. Over de periode 2022 tot en met 2025 bedraagt het totale risicobedrag € 80 miljoen (zie onderstaande overzicht). 2022

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10834165/1