Bijlage v.v. Zwaluwen van gras naar kunstgras v2
Tekst van het document
Van gras naar kunstgras
Inhoudsopgave 1. v.v. Zwaluwen 1.1. Historie 1.2. Huidige situatie 1.2.1. Clubgebouw 1.2.2. Voetbalvelden 1.2.3. Parkeerplaatsen 1.3. Ledenaantal seizoen 2023/2024 1.3.1. Ledenaantal per wijk 1.4. Vrijwilligers 1.5. Minimaal verwacht aantal leden seizoen 2024/2025 1.6. Wachtlijst 1.7. Trainings- en wedstrijdschema 1.8. Directe noodzaak extra voetbalveld(en) gezamenlijk probleem Gemeente en v.v. Zwaluwen 2. De wijk Holy 2.1. Bewoners 2.2. Voetbalcomplexen in de wijk 2.3. Nieuwbouw Holy 2.4. Wijk en nieuwbouw zorgen voor groei 3. Klimaatverandering 3.1. Weerstatistieken van weerstation Vlaardingen 3.2. Afgelastingen 4. KNVB Behoeftebepaling v.v. Zwaluwen 4.1. Behoeftebepaling seizoen 2023/2024 4.2. Behoeftebepaling seizoen 2024/2025 4.3. Behoeftebepaling seizoen 2025/2026 4.4. Conclusie behoeftebepaling 5. Op weg naar 2030 5.1. Verduurzamen 5.2. Maatschappelijke betrokkenheid 5.3. Nieuw gebouw 6. Van gras voor kunstgras en een nieuw duurzaam gebouw
1. v.v. Zwaluwen 1.1.
Historie
De voetbalclub werd op 5 september 1935 door leden van de jongelingenvereniging L&V opgericht als L.V.V. Zwaluwen. De oprichtingsvergadering vond plaats in een zaaltje van het C.J.M.V.-verenigingsgebouw 'Obadja'. Drijvende krachten achter het van de grond tillen van de vereniging waren Kees Smit en Harrie van den Berg (vader van presentator Gerard van den Berg. Er werden direct 2 elftallen ingeschreven bij de Z.A.C. (Zaterdag Amateur Competitie). Bij de oprichting telde de club 20 leden. De club begon op het sportveld van de L&V, en kwam via terreinen aan onder andere de Groeneweg, de Kethelweg en park ’t Nieuwelant in 1970 uiteindelijk terecht op het huidige terrein aan de Zwaluwenlaan in de Holy. De club kende na de oorlog een lange periode van groei en kon zich in 1955 zelfs de grootste zaterdagmiddagclub van het land noemen. In 1951 won de club uit Vlaardingen de zaterdagvoetbal KNVB beker voor amateurs. In die periode voetbalde het 1e elftal van Zwaluwen op het hoogste niveau van het zaterdagamateurvoetbal. Eerst de Derde klasse KNVB en later de Tweede klasse KNVB. In de periode 1963/1964 tot en met 1975/1976 speelde Zwaluwen Tweede klasse, welke tot en met 1970 de hoogste afdeling was. Tussen 1976/1977 en 1980/1981 speelde het vlaggenschip in de Eerste klasse en dus weer op het hoogste niveau.
Vanaf het seizoen 1981/1982 tot en met het seizoen 2001/2002 pendelt Zwaluwen tussen de Eerste en Derde klasse. Vanaf het seizoen 2002/2003 wordt de weg naar boven weer gevonden en speelt het eerste elftal afwisselend in de Eerste en Tweede klasse. Na een kampioenschap in de Tweede klasse D (seizoen 2008/2009) en een promotie na een derde plaats in de Eerste klasse B (seizoen 2009/2010), speelt Zwaluwen sinds het seizoen 2010/2011 in de zaterdag Hoofdklasse, dat vanaf 2022 door het leven gaat als Vierde divisie. 1.2.
Huidige situatie
v.v. Zwaluwen is gevestigd aan de Zwaluwenlaan 500 te Vlaardingen in de wijk Holy. Het complex bestaat onder andere uit het clubgebouw, 4 voetbalvelden, warming-up-/speelveld, en tribune. 1.2.1 Clubgebouw Het clubgebouw dateert uit 1970. In 2007 heeft er een renovatie plaatsgevonden. Het huidige gebouw bestaat onder andere uit de kantine, bestuurskamer, commissiekamer, diverse materialenruimte en 14 kleedkamers. Op basis van de vele teams bij zowel de jongens als de meiden is 14 kleedkamers niet voldoende. Daarnaast behoeft het huidige gebouw onderhoud. Er is sprake van meerdere lekkages op verscheidene plekken. Daarnaast zijn er meerdere lange periodes dat er overlast is van muggen doordat de kruipruimte zeer vochtig is. Spuiten tegen de muggen is dan de enige (ongezonde) optie. Het gebouw is naar de huidige maatstaven redelijk geïsoleerd, maar de BENG is niet haalbaar.
1.2.2. Voetbalvelden In totaal zijn er 4 voetbalvelden en wel als volgt: Veld 1: natuurgrasveld: wedstrijdveld zonder verlichting Veld 2: kunstgrasveld: trainingsveld met verlichting Veld 3: wetraveld: trainingsveld met verlichting Veld 4: kunstgrasveld: trainingsveld met verlichting
1.2.3. Parkeerplaatsen Het parkeerterrein bestaat uit circa 70 parkeerplaatsen. Aan de hand van het aantal leden en teams is dit te weinig waardoor de auto’s veelal in de wijk geparkeerd worden. 1.2.4. Tribune De tribune dateert van 1978. Tijdens de laatste (grote) storm is het dak van de tribune gewaaid. Hetgeen aangeeft dat de tribune zijn beste tijd heeft gehad. 1.3.
Ledenaantal seizoen 2023/2024
Op het moment van schrijven telt v.v. Zwaluwen 727 spelende leden verspreid over 52 teams. Alleen bij de pupillen is de instroom de laatste jaren meer dan 100 spelers, namelijk in 2022: 96 spelers en 2023: 142 spelers) In onderstaand overzicht staan de huidige teams: 1
2
3
4
5
35+1
35+2
VR1
O23-1 JO17-1
MO17-1
MO15-1
MO15-2
MO15-3
JO14-1
JO14-2
JO14-3
JO13-2
JO13-3
MO13-1
JO12-1
JO12-2
JO11-2
JO11-3
MO11-1
MO11-2
JO10-1
JO10-2
JO10-3
JO10-4
JO9-1
JO9-2
JO9-3
MO9-1
MO9-2
JO8-1
JO8-2
JO8-3
JO8-4
JO8-5
JO8-6
JO8-7
JO7-1
JO7-2
JO7-3
JO7-4
JO7-5
JO7-6
JO7-7
JO13-1
JO11-1
Teams seizoen 2023/2024
VR30+
1.3.1. Ledenaantal per wijk De helft van het aantal spelende leden is afkomstig uit de wijk Holy waar v.v. Zwaluwen zich bevindt. De overige leden komen voor 25% uit Vlaardingen waarvan 10% uit Ambacht en 15% uit de overige wijken. Daarnaast komen nog circa 25% van het aantal spelende leden van buiten Vlaardingen waarvan 87% uit Schiedam komt.
Spelende leden op basis van wijk 350 300 250 200 150 100 50 0 Holy
Ambacht
Overig Vlaardingen
Overig
Grafiek ledenaantal per wijk
1.4.
Vrijwilligers
v.v. Zwaluwen kan niet zonder vrijwilligers. In totaal zijn er ca. 160 vrijwilligers actief binnen de vereniging. De gehele vereniging wordt draaiende gehouden door deze vrijwilligers. Zij verzorgen de kantine, het onderhoud van het complex, bestuurlijke zaken, ouders verzorgen de trainingen, wedstrijdsecretariaat, noem het maar op, alles wordt gedaan door vrijwilligers. 1.5.
Minimaal verwacht aantal leden seizoen 2024/2025
Op basis van de groei die we doormaken hebben we op dit moment voor het seizoen 2024/2025 al meer dan 60 aanmeldingen bij de jongens. Ook zullen de ministars (JO6) doorstromen naar de JO7. Op basis van voorgaande jaren en de aanmeldingen verwachten we in het seizoen 2024/2025 minimaal met 100 actieve leden te groeien naar het aantal van 800-850 spelende leden. Op basis van de huidige structuur, aanmeldingen en doorstroom van ministars zullen in het seizoen 2024/2025 dan minimaal 61 teams actief zijn. De teams voor het seizoen 2024/2025 zien er als volgt uit.
1
2
3
4
5
35+2
VR1
O23-1
O23-2
JO19-1
MO19-1
MO17-1
MO17-2
MO17-3
JO15-2
JO15-3
MO15-1
JO14-1
JO14-2
JO14-3
JO13-1
JO13-2
JO12-2
JO12-3
JO12-4
MO12-1
MO12-2
JO11-1
JO11-2
JO11-3
JO11-4
JO10-1
JO10-2
JO10-3
JO10-4
MO9-1
MO9-2
JO9-2
JO9-3
JO9-4
JO9-5
JO9-6
JO9-7
JO9-8
JO8-1
JO8-2
JO8-3
JO8-4
JO8-5
JO8-6
JO8-7
JO7-1
JO7-2
JO7-3
JO7-4
JO7-5
JO7-6
JO7-7
JO15-1
JO12-1
JO9-1
35+1
VR30+
Teams seizoen 2024/2025
1.6.
Trainings- en wedstrijdschema seizoen
In onderstaand concept trainingsschema is te zien dat er op sommige momenten met meer dan 8 elftallen op 1 veld getraind wordt. Daarnaast wordt er voortdurend achter elkaar doorgetraind waardoor er aan het begin van de training veel tijd verloren gaat met het klaarzetten van de trainingen. Bij regen valt veld 3 uit en dan kunnen dus heel veel teams niet trainen. Het trainingsschema laat geen enkele ruimte voor oefenwedstrijden. Deze zouden op veld 1 kunnen plaatsvinden, maar daar is ten eerste geen licht aanwezig en ten tweede is het gras in de natte maanden niet bespeelbaar, omdat het wedstrijdveld op zaterdag nodig is.
Concept trainingsschema seizoen 2024/2025
In onderstaand schema een willekeurig wedstrijdschema op de zaterdag van dit seizoen en wel op 27 januari 2024. Op veld 1 speelt op 08.30 maar één JO7 elftal thuis. Als er dus meerdere JO7 elftallen thuis spelen dan is ook veld 1 in de ochtend volledig in gebruik. Vanaf 12.30 dient veld 1, op voorschrift van de KNVB, vrij gehouden te worden in verband met het 1e elftal dat thuis speelt. Bij regen vallen veld 1 en 3 uit. Er zijn zodoende veel afgelastingen. Het trainingsschema maakt al duidelijk dat er geen plek is om doordeweeks in te halen. De wedstrijden van de JO7 t/m JO10 komen veelal dan te vervallen. Hetgeen zeer ongewenst is. De groei bij onder andere de JO9, JO12 en JO15 gaat betekenen dat de laatste wedstrijden op veld 2, 3 en 4 later gespeeld gaan worden. Veld 3 zal meer belast worden en bij regenval nemen de problemen dus toe.
Wedstrijdschema zaterdag seizoen 2023/2024
1.7.
Wachtlijst
Tot op heden heeft v.v. Zwaluwen geen wachtlijst gehanteerd. We willen iedereen de mogelijkheid bieden om te kunnen voetballen. Helaas zijn we door het tekort aan bespeelbare trainings- en wedstrijdvelden genoodzaakt, tegen onze wil in, om een wachtlijst te hanteren. 1.8.
Directe noodzaak extra voetbalveld(en) gezamenlijk probleem gemeente en v.v. Zwaluwen
De praktijk (en ook de cijfers) wijst uit dat er een tekort is aan (speelbare) voetbalvelden. Er is te weinig trainingstijd voor de teams en oefenwedstrijden door de weeks kunnen op het complex van v.v. Zwaluwen niet plaatsvinden door ruimtegebrek. Veld 1 is een wedstrijdveld zonder verlichting dat alleen gebruikt kan worden op de zaterdagen met uitzondering van de maanden mei en juni (betere weersomstandigheden en langer licht). Doordat er steeds meer sprake is van regen is op de zaterdagen het veld te veel afgekeurd. De kunstgrasvelden zijn volledig inzetbaar voor zowel trainingen als wedstrijden gedurende het gehele voetbalseizoen (augustus tot en met juni). Het grasveld van veld 3 is alleen te gebruiken bij gunstige weeromstandigheden. Door de vele regenval is het veld in de maanden oktober tot en met februari (veelal) niet geschikt voor trainingen en ook net als veld 1 op de zaterdagen te vaak onbespeelbaar. Al met al is er door de toename van het aantal leden en teams een probleem ontstaan. Dit is terug te zien in de aangepaste trainingstijden van veelal 1 uur met aansluitend de volgende elftallen die klaar staan om direct te beginnen. Dit is natuurlijk niet wenselijk.
2.
De wijk Holy
2.1.
Bewoners
De wijk Holy ligt ten noorden van de A20 bestaat uit Holy Noord en Holy Zuid. Op basis van de data van het CBS telt Vlaardingen, in 2023, 75.472 inwoners waarvan in de wijk Holy 25.015 (Holy Noord: 13.275 en Holy Zuid: 11.740). In totaal wonen bijna 33% van de inwoners in de wijk Holy. 2.2.
Voetbalcomplexen in de wijk en omgeving
In de wijk Holy is 1 voetbalvereniging gevestigd, namelijk v.v. Zwaluwen. De dichtstbijzijnde voetbalvereniging vanaf Holy Noord is Kethel Spaland te Schiedam. Ten opzichte van Holy Zuid ligt VFC het dichtstbij. Het complex van Kethel Spaland is het meest uitgebreid met 4 kunstgrasvelden en 1 grasveld. De beweging van de mensen in de wijk Vlaardingen Holy naar Kethel Spaland te Schiedam is reeds aanwezig.
2.3.
Nieuwbouw Holy
Volgens de KNVB heeft nieuwbouw vaak een grote aantrekkingskracht op jonge gezinnen. Voetbalverenigingen krijgen vervolgens een enorme aanwas aan nieuwe leden, waarbij met name in de jeugdafdeling soms situaties ontstaan van meer dan 30 elftallen in specifieke leeftijdscategorieën. Onlangs concludeerde het Mulier Instituut uit onderzoek in breder perspectief van de sport dat het aantal accommodaties niet meegroeit met de bevolking in Nederland. Jan Dirk van der Zee, directeur-bestuurder KNVB geeft aan dat in een klein land als Nederland, waar ruimte schaars is, het van belang is dat er voldoende sportruimte wordt gerealiseerd. Hij heeft aan dat nieuwe woningen weinig waard zijn als ze niet in leefbare wijken worden geplaatst. Voetbalclubs zijn het ultieme middel voor binding met de wijk en binding tussen de inwoners. Sport krijgt momenteel niet te ruimte die het verdient. In de wijk Holy waar v.v. Zwaluwen zich bevind zijn de laatste jaren meer dan 550 woningen gebouwd. Op onderstaand overzicht staan een aantal van de grotere nieuwbouwlocaties van de afgelopen jaren en de locatie aan de Zwanensingel waar in de nabije toekomst gebouwd gaat worden.
Park Hooglede In Park Hooglede zijn circa 225 nieuwbouw woningen gebouwd. Uit dit gedeelte van de wijk Holy spelen nu al veel kinderen bij v.v. Zwaluwen. De Paradijsvogel Direct tegenover v.v. Zwaluwen kleinschalig nieuwbouwproject met 20 woningen. De nieuw vogelbuurt De Nieuwe Vogelbuurt is een groene kindvriendelijke buurt met voorzieningen als scholen, sportverenigingen en winkels dichtbij. In de afgelopen jaren zijn hier meer dan 300 nieuwe energiezuinige eengezinswoningen gerealiseerd. De Nieuwe Vogelbuurt verandert zo steeds meer in een vriendelijke en open buurt, bij uitstek geschikt voor starters en jonge gezinnen. In De Nieuwe Vogelbuurt in de wijk Holy komen nog dit jaar de laatste 38 ruime energie neutrale eengezinswoningen te koop/huur (bron: vlaardingen.nl). Zwanenpark Op de locatie van de voormalige sportvelden in de wijk Holy verschijnt een nieuwe woonbuurt met een combinatie van eengezinswoningen en appartementen. Op een fijne locatie, aan de Zwanensingel, in Vlaardingen wordt een prachtig woongebied, genaamd Zwanenpark, ontwikkeld. In Zwanenpark komen 160 koopwoningen, zowel appartementen als eengezinswoningen. Deze woningen worden omringd door groen en water (bron: vlaardingen.nl). 2.4.
Wijk en nieuwbouw zorgen voor groei
v.v. Zwaluwen is de enige voetbalvereniging in de wijk Holy. Een wijk die circa 33% van de bewoners van Vlaardingen beslaat en derhalve maar 4 voetbalvelden heeft voor zijn bewoners waarvan 2 gras en 2 kunstgras. En de wijk wordt steeds groter door nieuwbouw. Zoals ook wordt aangegeven door de KNVB zorgt nieuwbouw voor aanwas van leden. v.v. Zwaluwen groeit in vergelijking tot andere voetbalclubs bovengemiddeld (zie bijlage 1). De nieuwbouw wordt gepromoot als kindvriendelijke buurt met voorzieningen als sportverenigingen. De sportvereniging v.v. Zwaluwen is zeker toegankelijk voor iedereen, maar daarvoor moeten wel de voorzieningen aanwezig zijn c.q. beschikbaar gesteld worden. De beweging dat inwoners van Vlaardingen in Schiedam gaan voetballen doordat de faciliteiten cq het aanbod in de wijk niet voldoende is mag en kan niet wenselijk zijn.
3. Klimaatverandering Door klimaatverandering valt er meer neerslag én vallen er vaker hevigere hoosbuien. De jaarlijkse neerslag in Nederland is tussen 1910 en 2022 gestegen met 26%. Vooral de neerslag in de winter is toegenomen, maar ook de zomers zijn natter geworden. De hoeveelheid neerslag neemt vooral toe door de opwarming van de aarde. Warme lucht kan namelijk meer vocht bevatten. Per graad opwarming neemt de maximale hoeveelheid vocht die de lucht kan bevatten toe met ongeveer 7%. Daarnaast zijn er nog andere veranderingen waardoor de hoeveelheid neerslag in de toekomst toeneemt, zoals windrichting en processen in wolken. Daardoor kan de hoeveelheid neerslag met meer dan 7% per graad opwarming toenemen. Dit geldt bijvoorbeeld voor langdurige en grootschalige winterse neerslag bij westenwind. En bij kleinere hevige buien spelen processen binnen in de wolken ook een belangrijke rol. Zo komt er meer warmte vrij als wolken druppels vormen in een lucht die meer vocht bevat. Dit zorgt ervoor dat bij hevige buien de neerslag mogelijk zelfs twee of drie keer sterker kan toenemen dan met 7% per graad opwarming. De KNMI’23scenario’s laten zien dat winters in de toekomst natter worden en zomers droger. In het kaartverhaal ‘Het wordt natter’ van de Klimaateffectatlas zie je hoe de neerslag in de toekomst kan veranderen.
Volgens de nieuwste modelsimulaties van het KNMI zullen de zwaarste buien met neerslaghoeveelheden boven de 50 mm per uur het meest in hevigheid toenemen.
3.1.
Weerstatistieken van weerstation Vlaardingen
Datum 2024-04 2024-03 2024-02 2024-01 2023-12 2023-11 2023-10 2023-09 2023-08 2023-07 2023-06 2023-05 2023-04 2023-03 2023-02 2023-01 2022-12 2022-11 2022-10 2022-09 2022-08 2022-07 2022-06 2022-05 2022-04 2022-03 2022-02 2022-01 2021-12 2021-11 2021-10 2021-09 2021-08 2021-07 2021-06
Tmax
Tmin
23.6 °C 19.7 °C 16.6 °C 13.1 °C 12.5 °C 15.5 °C 24.7 °C 34.7 °C 29.1 °C 35.3 °C 33.9 °C 25.9 °C 22.1 °C 16.3 °C 14.3 °C 14.8 °C 15.2 °C 19.1 °C 22.6 °C 30.3 °C 35.1 °C 38.8 °C 30.6 °C 27.6 °C 22.9 °C 23.8 °C 12.5 °C 14.0 °C 14.3 °C 15.8 °C 21.3 °C 30.6 °C 26.3 °C 29.1 °C 31.1 °C
8.4 °C 2.4 °C 2.5 °C -5.2 °C -2.9 °C -0.3 °C 7.2 °C 11.7 °C 12.6 °C 11.9 °C 10.4 °C 4.9 °C 1.4 °C -1.6 °C -1.9 °C -1.7 °C -4.3 °C -1.9 °C 6.6 °C 6.9 °C 12.1 °C 12.2 °C 8.3 °C 3.8 °C -0.2 °C -0.7 °C 1.5 °C 0.6 °C -2.9 °C 1.7 °C 6.4 °C 8.2 °C 11.7 °C 13.3 °C 11.3 °C
Neerslag 28,4 mm 39,2 mm 91,8 mm 79,8 mm 70,2 mm 172,4 mm 181,0 mm 81,0 mm 113,8 mm 88,0 mm 7,6 mm 31,4 mm 48,4 mm 94,8 mm 16,4 mm 89,0 mm 65,2 mm 102,6 mm 48,0 mm 216,0 mm 14,6 mm 8,6 mm 91,8 mm 52,4 mm 26,8 mm 12,8 mm 39,8 mm 39,2 mm 56,8 mm 94,4 mm 153,6 mm 28,6 mm 88,0 mm 97,6 mm 110,0 mm
Max Windstoot 66.6 km/u 59.8 km/u 80.3 km/u 88.9 km/u 68.4 km/u 85.3 km/u 59.8 km/u 54.7 km/u 54.7 km/u 66.6 km/u 41.0 km/u 46.1 km/u 52.9 km/u 64.8 km/u 58.0 km/u 70.2 km/u 63.4 km/u 56.5 km/u 59.8 km/u 49.7 km/u 30.6 km/u 46.1 km/u 37.4 km/u 49.7 km/u 63.4 km/u 42.8 km/u 102.6 km/u 63.4 km/u 56.5 km/u 49.7 km/u 59.8 km/u 51.1 km/u 52.9 km/u 58.0 km/u 44.3 km/u
3.2.
Afgelastingen
Onderzoek en praktijk wijzen uit dat de maanden oktober t/m februari natter worden. v.v. Zwaluwen heeft hiermee in december de krant gehaald waarin staat dat Zwaluwen (1e) al maanden geen thuiswedstrijden heeft gespeeld. Doordat er 2 grasvelden zijn die bij regen onbespeelbaar worden neemt de druk op 2 kunstgrasvelden toe. Het behoeft geen uitleg dat een vereniging met 52 teams niet uit de voeten kan met 2 kunstgrasvelden en dat er veel afgelastingen zijn bij de jeugd. Bij te veel afgelastingen van de teams spelend in de A categorie (1e elftal, JO13-1 en JO14-1) dienen zij tevens uit te wijken naar het kunstgrasveld op de zaterdagen en/of doordeweeks in te halen op kunstgras. Hetgeen voor extra belasting zorgt waardoor andere teams afgelast dienen te worden.
4. KNVB Behoeftebepaling v.v. Zwaluwen Met behulp van de rekentool veldenbehoefte is eenvoudig uit te rekenen hoeveel wedstrijdvelden de vereniging nodig heeft op basis van het aantal competitiespelende teams. Naast het aantal wedstrijdvelden kan ook een indicatie gegeven worden van het aantal benodigde trainingsvelden en het aantal benodigde kleedkamers met bijbehorende teamlockers. Als de vereniging meer velden in gebruik heeft dan dat de rekentool aangeeft, is er sprake van overcapaciteit. Heeft de vereniging juist minder velden is er sprake van ondercapaciteit en dus een veldentekort. Bij een veldentekort worden de aanwezige velden intensiever gebruikt. Hierbij moet rekening gehouden worden met een versnelde afschrijving van de velden. Bij natuurgrasvelden kan overbelasting leiden tot afgelastingen, met name in de winterperiode. Onderstaande uitgangspunten worden gehanteerd voor wedstrijdvelden, trainingsvelden en kleed-/wasruimten: Wedstrijdvelden: • •
• • • • • •
Het aantal teams dat deelneemt aan de competitie van de KNVB; Nevengebruik velden dient te worden meegenomen (denk aan schoolgebruik/bedrijfsgebruik/niet bij KNVB ingeschreven teams, zoals kaboutervoetbal/etc.) Hoogste uitkomst is bepalend voor het aantal benodigde speelvelden; Geen onderscheid in gebruik van hoofdvelden en overige velden; Goede kwaliteit van de velden (goed beheer en onderhoud); Evenwichtige wedstrijdplanning; Bij aanwezigheid van voldoende pupillendoeltjes kunnen er op één volledig wedstrijdveld meerdere andere wedstrijdvormen worden uitgezet; De velden voldoen aan de vereisten zoals beschreven in de brochure "kwaliteitsnormen voetbalaccommodatie" van de KNVB.
Trainingsvelden: •
•
Beschikbaarheid van een volwaardig (verlicht) trainingsveld met de afmetingen van een wedstrijdveld (minimaal 100 x 64 meter). Hierbij komt de oefenstof volledig tot zijn recht en kunnen wedstrijdsituaties worden nagebootst; Minimaal 25 personen, twee elftallen of vier zeventallen per training (per veld). In deze berekening wordt rekening gehouden met dat het eerste elftal voor de trainingen gebruik maakt van een veld (lees: het gehele veld). De overige teams worden geacht met meerde teams tegelijkertijd te trainen op het trainingsveld;
•
•
•
Een kwalitatief goed trainingsveld dat afgestemd is op het beoogde gebruik. Van een trainingsveld wordt verwacht dat deze ook onder minder gunstige omstandigheden gebruikt kan worden; Bij dit model wordt uitgegaan van een efficiënte indeling en benutting (c.q. gebruik van het trainingsveld waarbij de gebruiker zich moet aanpassen aan de tijden (compacte indeling). Kortom, vier of vijf trainingsavonden plus de woensdagmiddag (met een maximale organisatorische capaciteit van 880 uur per jaar (veertig weken x vijf dagen x vier uur + woensdagmiddag twee uur = 880 uur); Primair geen trainingen op de kunstgras wedstrijdvelden.
Kleed-wasruimten: • • • • • •
•
Hoogste uitkomst benodigd aantal wedstrijdvelden is bepalend voor het aantal benodigde kleedkamers; Per benodigd wedstrijdveld (minimaal) 2 kleedkamers; Per kleedkamer 2 teamlockers (lockers voor tenminste 18 voetbaltassen); 50% van de kleedkamers in een grotere maatvoering (24 m2 droog in plaats van 15 m2 droog), met een minimum van 2 stuks; Goede hygiënische kwaliteit van de kleedgelegenheid; Bij de bepaling van het aantal kleedruimtes en het daartoe benodigde oppervlak wordt als uitgangspunt gehanteerd dat elk team de beschikking heeft over een kleedwasruimte. De standaard kleedkamer (minimaal vijftien m2 exclusief wasruimte) is afgestemd op één elftal en de grotere kleedkamer (minimaal 24 m2 exclusief wasruimte is afgestemd op gezamenlijk gebruik door twee zeventallen.
4.1.
Behoeftebepaling seizoen 2023/2024
4.2.
Behoeftebepaling seizoen 2024/2025
4.3.
Behoeftebepaling seizoen 2025/2026
4.4.
Conclusie behoeftebepaling
Op basis van de rekentool van de KNVB heeft v.v. Zwaluwen 5 velden nodig. Er wordt dan rekening gehouden met trainen op de woensdagmiddag. Door het gebrek aan vrijwilligers, zoals bij (vrijwel) iedere club, wordt er woensdag niet in de middag getraind, maar vanaf 17.30 uur. De ouders kunnen niet in de middag en eerder trainen is geen optie. Er is geen geen rekening gehouden met de ministars die iedere zaterdag trainen van 10.00-11.00 uur. Voor de overige trainingen doordeweeks geldt dat er veelal maar 1 uur getraind kan worden en direct aansluitend staat het volgende team al klaar. De tool houdt ook geen rekening met oefenwedstrijden doordeweeks terwijl die cruciaal zijn voor de ontwikkeling van de kinderen. Het model van de KNVB met in de JO7 4 tegen 4, JO8 t/m JO10 6 tegen 6, JO11 en JO12 8 tegen 8 en vanaf JO13 11 tegen 11 vraagt erom dat er zeker vanaf januari geoefend moet worden in de nieuwe situatie. Daarnaast is het noodzaak dat bij de JO13, JO14 en volgend seizoen ook JO15 (allen divisie teams) doordeweeks oefenwedstrijden worden gespeeld hetgeen het beste is voor de ontwikkeling van de kinderen. De berekening is zodoende niet compleet en de behoefte is nog groter dan de reeds genoemde 5 velden en 2 trainingsvelden. De praktijk (en ook het rekenmodel mits met meer parameters ingevoerd) wijst uit dat we niet uitkomen met 2 trainingsvelden.
Alleen om te trainen zijn er 3 volwaardige trainingsvelden nodig. Op het grasveld kunnen we veelal niet trainen. Op het
hoofdveld kan al helemaal nooit getraind worden, omdat het veld voor de zaterdag voor het 1e dat in de 4e divisie speelt bespeelbaar moet zijn.
5. Op weg naar 2030 Op 12 december 2015 werd een historisch klimaatakkoord getekend. Op die datum zetten 195 landen hun handtekening onder het Akkoord van Parijs. Daarmee spraken zij af de opwarming van de aarde in ieder geval te willen beperken tot 2 graden Celsius, en het liefst tot maximaal 1,5 graden Celsius. Het Klimaatakkoord brengt ook voor de sportsector ambities met zich mee. De doelstellingen: ▪ ▪
5.1.
In 2050 moeten alle sportaccommodaties CO2-arm zijn, dat betekent een CO2reductie van 95% reductie ten opzichte van 1990; In 2030 moet 49% CO2-reductie gerealiseerd zijn.
Verduurzamen
Voetbalclubs zullen in de komende jaren te maken krijgen met aanzienlijke kostenstijgingen voor elektriciteit, water, gas en afvalverwerking. Hierdoor kunnen de contributies in zes jaar tijd met 75% stijgen. Investeren in duurzaamheid is voor voetbalclubs een belangrijke voorwaarde om in de toekomst een betere financiële positie te verkrijgen. Daarmee kunnen verenigingen de kosten drukken en de sport toegankelijk houden. Dit blijkt uit onderzoek, uitgevoerd door onderzoeksbureau EnergyC in opdracht van de KNVB en duurzaamheidspartner Mitsubishi Electric, naar de vaste lasten van voetbalclubs in Nederland. De trendanalyse laat zien dat voetbalclubs richting 2030 te maken krijgen met aanzienlijke kostenstijgingen voor vitale nutsvoorzieningen zoals elektriciteit, water, gas en afvalverwerking. Hoewel de kosten tot 2020 vrij stabiel leken, wordt nu een jaarlijkse toename verwacht. Het wordt dus steeds belangrijker om strategieën te ontwikkelen voor energie-efficiëntie, duurzaamheid en kostenbeheersing. Tim Hofman, programmamanager duurzaamheid KNVB: “We zien dat voetbalclubs steeds meer inzetten op duurzaamheid. Dit onderzoek bevestigt dat dit de juiste weg is. En er zijn ook ontzettend veel kansen voor verenigingen als het gaat om het verduurzamen van de voetbalclub.
Dit thema komt de komende jaren hoger op de agenda te staan binnen het verenigingsleven.” De voorspellingen geven aan dat de uitgaven voor gas met 51%, voor elektriciteit met 34%, voor water met 75%, en voor afvalverwerking met 61% zullen toenemen tegen 2030. Voetbalclubs kunnen aanzienlijk besparen op hun kosten door te investeren in duurzame maatregelen. Een kleine club (185 leden) kan tot wel €5.650 per jaar besparen, een middelgrote club (430 leden) tot wel €13.100, en een grote club (955 leden) tot wel €29.100.
5.2.
Maatschappelijke betrokkenheid
v.v. Zwaluwen is meer dan alleen een voetbalvereniging. Ook doordeweeks heeft het gebouw een maatschappelijke functie. Door de beperkte mogelijkheden van het gebouw betreft het voornamelijk de kantine en de velden. Op dit moment bieden we plaats aan de gemeente inzake een bezoekmoment voor ouderen in de wijk. Daarnaast wordt het gebouw onder andere gebruikt door de bridgeclub, Veilig Verkeer Nederland, de politie, Vlaardingen in beweging, Walking Football en scholen. v.v. Zwaluwen vindt het belangrijk dat het gebouw een maatschappelijk functie in de wijk heeft. 5.3.
Nieuw gebouw
Op basis van de plannen van de overheid dient het gebouw beter geïsoleerd te worden en om van het gas af te kunnen dienen er vele (kostbare) maatregelen genomen te worden. De staat van het gebouw, het ruimte tekort en de verduurzaming leiden ertoe dat het gunstiger is om een geheel nieuw gebouw neer te zetten dat voldoet aan de huidige eisen en hetgeen een betere maatschappelijke functie dient te hebben als zijnde buurtgebouw/wijkgebouw. Bij nieuwbouw kan er bij het ontwerp veel aandacht gegeven worden aan de maatschappelijk functie van het gebouw in de wijk. Zodoende kunnen meerdere partijen gebruik maken van het gebouw. Ook sluit een nieuw gebouw met een hoger gelegen kantine met direct daaraan vast een tribune (net als bij CWO en VFC) beter aan bij de huidige tijd. De kantine ligt momenteel erg ongunstig ten opzichte van de velden waardoor toezicht op de velden lastiger is. Toezicht is erg belangrijk met het oog op een veilige omgeving creëren voor de kinderen. Daarnaast kan door het gebouw anders te situeren het parkeerterrein groter worden hetgeen ook noodzakelijk is om de parkeerdruk in de wijk te verminderen. Voorbeeld complex met 4 kunstgrasvelden, nieuw (maatschappelijk) gebouw en groter parkeerterrein
6. Van gras naar kunstgras en een nieuw duurzaam gebouw
Zowel uit de praktijk als uit de cijfers is onlosmakelijk vast komen te staan dat v.v. Zwaluwen 5 voetbalvelden nodig heeft. Op basis van de toekomstige groei zelfs 6. Mede door de wijkfunctie van de voetbalvereniging is dit een gezamenlijk probleem van de gemeente Vlaardingen en v.v. Zwaluwen. Aangezien uitbreiding van het complex met 1 of in de toekomst zelfs 2 velden een grote en wellicht onmogelijke ingreep is wijst de praktijk uit dat het ontstane probleem direct verholpen kan worden door het grasveld van veld 1 te vervangen voor een kunstgrasveld met verlichting. Hierdoor komen er aanzienlijk meer trainings- en wedstrijduren bij dat ook ten tijde van (de steeds meer toenemende) regen er geen afgelastingen hoeven te zijn. Doordat er sprake is van een acuut probleem is het gewenst om in de zomer van 2024 (doch uiterlijk in de zomer van 2025) te beginnen met het vervangen van veld 1 en het aanbrengen van de verlichting. In de zomer van 2025 dient er bepaald te worden aan de hand van de werkelijke en verwachte groei of ook veld 3 vervangen dient te worden door kunstgras. De uitvoering hiervan dienst dan plaats te vinden in de zomer van 2026. Voor wat betreft de ontwikkeling van het gebouw dient er gezamenlijk met de gemeente Vlaardingen een ontwerp en kostenanalyse gemaakt te worden.
Het voorstel is om uiterlijk in de zomer van 2026 een volledig ontwerp en heldere kostenanalyse te hebben en op basis hiervan in het najaar van 2026 hier akkoord op te geven, zodat in 2027 aangevangen kan worden met de bouw.
Bijlage 1: E-mail KNVB Inzicht in jouw ledencijfers Onderwerp: Inzicht in jouw ledencijfers Datum: 2024-03-18 16:49 Afzender: KNVB <marketing@knvb.nl> Ontvanger: voorzitter@vvzwaluwen.nl Het gaat goed met de instroom van nieuwe pupillen bij Zwaluwen͏ ͏ ͏͏ ͏͏ ͏͏ ͏͏ ͏͏ ͏͏ ͏͏ ͏ ͏͏ ͏͏ ͏͏ ͏͏ ͏͏ ͏͏ ͏͏ JOUW INSTROOMCIJFERS INZICHTELIJK ͏ Hoi Alex, De instroom van nieuwe leden vormt de basis van iedere amateurvereniging. Uit onze data blijkt dat de meeste nieuwe voetballer s beginnen bij de pupillen. Als je nieuwe leden wilt werven is het dus slim om je te richten op deze doelgroep. Het kan zijn dat je als vereniging veel bezig bent met de werving van nieuwe leden, maar we zien ook vaak dat dit onderwerp bij verenigingen minder aandacht krijgt dan het verdient. Als Voorzitter van Zwaluwen is het goed om te weten hoe het gaat met de instroom van pupillen bij jouw club. Daarom hebben we dit in onderstaan d overzicht inzichtelijk gemaakt: Aantallen instroom / Jaartal 58 : 2018 55 : 2019 38 : 2020 71 : 2021 96 : 2022 142 : 2023
HET GAAT GOED MET DE INSTROOM VAN PUPILLEN Jij ontvangt deze mail omdat de instroom van pupillen bij Zwaluwen de afgelopen jaren is gestegen. Dat is goed om te zien! Vanuit de KNVB lanceren we in april een landelijke mediacampagne waarin we kinderen oproepen om hun voetbaldroom te starten bij een amateurvereniging in de buurt. We vragen hierbij aan verenigingen om een kennismakingsactiviteit te organiseren voor nietvoetballende kinderen. Omdat jullie instroom van de pupillen de laatste jaren al stijgt, snappen we dat je als vereniging misschien minder bezig bent met de werving van nieuwe pupillen.
We moedigen het natuurlijk alleen maar aan als je als nog mee wilt doen met onze campagne. Zo kun je bijvoorbeeld ook een activiteit organiseren voor huidige leden. Of organiseer een activiteit speciaal voor meiden. Bij de instroom van meiden zien we namelijk landelijk een dalende trend. GEBRUIK ONZE HANDLEIDING We hebben hiervoor een uitgebreide handleiding samengesteld waar jij als vereniging alles kunt vinden voor het organiseren van zo'n kennismakingsactiviteit. Deze handleiding bevat onder andere promotiematerialen voor jouw vereniging, uitleg over hoe je jouw activiteit kunt aanmelden op ons platform én we geven diverse prijzen weg voor verenigingen die zich aanmelden! Misschien heb je het al voorbij zien komen, maar tijdens het Het Nationale Voetbalweekend [4] (31 mei, 1 & 2 juni) laten we zien hoe mooi het amateurvoetbal in Nederland is. Een mooi moment dus om jouw kennismakingsactiviteit te organiseren. HEB JE VRAGEN? Heb je vragen over deze campagne, de ledenaantallen van jouw vereniging of andere vragen rondom werving en behoud van (jeugd)leden? Neem dan contact op met marketing@knvb.nl.