CConstaterende datVenray
Koppel je AI →
Document · PDF

Raadsmonitor Sociaal Domein 2024

Commissie Leven 4 september 2025, gemeente VenrayBij agendapunt: Raadsmonitor Sociaal Domein.8.792 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Monitor Kadernota Sociaal Domein Gemeente Venray

2024 t/m K4 Dashboard Kadernota Sociaal Domein

Bouwsteen 1: de omgeving

Dit dashboard bevat de rapportage voor de gemeenteraad met betrekking tot de Kadernota Sociaal Domein. De gegevens worden elk kwartaal geupdate. De inhoudelijke toelich ng op de cijfers hal aarlijks. De gegevens in het dashboard zijn bijgewerkt tot en met 31-12-2024.

peiljaar 2024

Bouwsteen 2: vangnet

Bouwsteen 3: houding en gedrag link naar kadernota: h ps://www.arrangementenmonitor.nl/wp-content/uploads/Kadernota-sociaal-domein_okt_15102019.pdf

Bouwsteen 4: communica e

Bouwsteen 5: financiën

Instruc e De monitor bestaat uit meerdere sheets. Naviga e naar een volgende sheet kan door middel van: - tabbladen bovenaan het scherm - groene en rode pijlen rechtsboven in dashboard. Filters aan de rechterzijde kunnen gebruikt worden om in te zoomen op bepaalde onderwerpen. Inzoomen op een specifieke wijk of kern kan door het betreffende gebied in het kaartje aan te klikken. Rechtsbeneden in het scherm is een download knop voor a eelding, PDF of tabel. Indien het dashboard niet geheel op het scherm past kan dit met uitzoomen in de internetbrowser het beeld verkleind worden, zodat dit wel in zijn geheel op het scherm past.

Colofon Gemeente Venray i.s.m. Sofie verbindt

Monitor Sociaal Domein Begro ng en Jaarrekening 2024 Indicatoren sociaal domein

Omgeving

In de kadernota sociaal domein is een aantal indicatoren benoemd per bouwsteen. Per bouwsteen zijn in de begro ng ook ambi es genoemd. Hiernaast staat een overzicht van de indicatoren van de begro ng en jaarrekening. Voor een inhoudelijke toelich ng wordt verwezen naar de volgende sheets in de raadsmonitor sociaal domein.

Vangnet

Houding en gedrag

Communica e

Financiën

Monitor Sociaal Domein Samenva ng % leefdomeinen zelfredzaam

2024 t/m K4

% ondersteuning eigen kracht en sociaal netwerk

% algemene voorziening

aantal leefzorgplannen

peildatum 31-12-2024

incl./excl. TOZO excl. TOZO

42%

53%

12,0%

1.117

% scores zelfredzaam

% scores eigen kracht/sociaal netwerk

% scores algemene voorziening

aantal LZP

ontwikkeling jaar op jaar

ontwikkeling jaar op jaar

ontwikkeling jaar op jaar

ontwikkeling jaar op jaar

19,1% aantal clienten met maatwerkvoorziening sociaal domein totaal 2024

5.918 aantal inwoners met maatwerkvoorziening

11,3% Jeugd

Wmo

Par cipa e/ Schuldhulp

1.077 3.109 2.036 aantal cliënten

ontwikkeling jaar op jaar

-0,3%

-26,3%

aantal clienten per pijler

aantal cliënten

aantal cliënten

ontwikkeling jaar op jaar

-4,0%

0,9%

-2,6%

-6,2%

Stapeling: % huishoudens met ondersteuning op 4+ leefdomeinen

aantal meldingen loket

2,1%

5.209

% huishoudens met stapeling

aantal meldingen

ontwikkeling jaar op jaar

ontwikkeling jaar op jaar

1,2%

incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag

-3,7%

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 1: Omgeving Zelfredzaamheid Zelfredzaamheidsscores 2024 10,1%

Ontwikkeling % scores voldoende en volledig zelfredzaam in leefzorgplannen per maand

% scores zelfredzaam in Leefzorgplan per wijk

0,7%

peiljaar 2024

16,4% 40%

aantal clienten met LZP 1.034

20%

25,6% gemeente

47,2%

0% 2018

% Volledig zelfredzaam

% Niet zelfredzaam

% Voldoende zelfredzaam

% Acute problema ek

Van 2017 K4

2019

2020

2021

2022

2023

2024

42%

2025

16,7%

59,4%

% Beperkt zelfredzaam

Zelfredzaamheid In de Toegang wordt bij elke nieuwe aanvraag jdens de vraagverheldering, samen met de cliënt, een zogenoemde zelfredzaamheidsscore (ZRM) bepaald, verdeeld over 10 leefdomeinen. In de zelfredzaamheidsscore wordt per leefdomein gekeken of iemand volledig zelfredzaam, voldoende zelfredzaam, beperkt zelfredzaam, niet zelfredzaam is of dat er sprake is van acute problema ek. Alle 1.034 cliënten met een nieuw leefzorgplan in 2024 tezamen scoorden op 42 % van de leefdomeinen zelfredzaam (voldoende of volledig zelfredzaam) en dus 58 % niet- of beperkt zelfredzaam. We zien opnieuw een lichte s jging ten opzichte van de vorige rapportages. Omdat de zelfredzaamheidsmatrix alleen wordt ingevuld bij nieuwe aanvragen en niet wordt geëvalueerd kunnen we niet de voortgang op cliëntniveau meten. Link naar meer informa e over leefzorgplan, leefdomeinen en zelfredzaamheidsscores: h ps://www.arrangementenmonitor.nl/wp-content/uploads/InfoLeefzorgplanVenray.pdf Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 1: Omgeving Ondersteuningsarrangementen Eigen kracht, Sociaal netwerk, Algemene voorzieningen en Maatwerkvoorzieningen (ESAM) Verdeling ESAM -scores 2024

Ontwikkeling % verdeling ESAM-scores

32,9%

35,1%

% scores eigen kracht en sociaal netwerk in leefzorgplannen per wijk

peiljaar 2024

38,1%

40%

32,8%

aantal clienten met LZP 1.034

20%

19,5% 9,5% 0%

12,0%

2018

2019

2020

2021

2022

2023

20,0%

% Eigen kracht

% Algemene voorziening

% Sociaal netwerk

% Maatwerkvoorziening

Van 2017 K4

2024

2025

gemeente

53%

Ondersteuningsarrangementen In de Toegang wordt samen met de cliënt een ondersteuningsarrangement samengesteld. Hierbij wordt aangegeven op welk leefdomein de ondersteuning betrekking hee én welk type ondersteuningsvorm wordt ingezet. De zogenaamde ESAM-score. Hierbij wordt aangegeven of de ondersteuning bestaat uit: een eigen kracht oplossing (E), ondersteuning vanuit het sociaal netwerk (S), inzet van een algemene voorziening (A), maatwerkvoorziening/ geïndiceerde ondersteuning (M). Een cliënt hee vaak meerdere verschillende ondersteuningsvormen binnen zijn/haar arrangement. In 2024 betre 35 % van de ondersteuningsonderdelen een maatwerkvoorziening, 12 % een algemene voorziening, 20 % een sociaal netwerkoplossing en 33 % een eigen krachtoplossing. Ten opzichte vorig jaar zien we een daling van 1 % van het aantal maatwerkvoorzieningen (was 36 % in 2023). Het aantal oplossingen in het sociaal netwerk blij stabiel en eigen kracht neemt toe. De inzet van algemene voorzieningen (de oranje lijn) daalt in 2024 ten opzichte van de vorige rapportage (was 16 % in 2023). We zien dus een verschuiving van algemene voorzieningen naar eigen kracht. In de kaart rechts staat het aandeel oplossingen eigen kracht en sociaal netwerk per wijk/kern weergegeven. Voor de gemeente als geheel bestaat 53 % van de ondersteuning uit een eigen kracht of sociaal netwerkoplossing.

Link naar meer informa e over ESAM-scores: h ps://www.arrangementenmonitor.nl/wp-content/uploads/InfoLeefzorgplanVenray.pdf Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 1: Omgeving Algemene voorzieningen en preven e Ontwikkeling aandeel algemene voorzieningen in leefzorgplannen

Aantal uren GGZ-preven e

% Algemene voorziening

20%

% scores algemene voorzieningen in leefzorgplannen per wijk

2018

t/m Q4

Basis GGZ preven e 1.374

2019

t/m Q4

1.317

Jeugdwet 12%

2020

t/m Q4

1.237

494

1.731

2021

t/m Q4

1.314

768

2.082

Wmo 9%

2022

t/m Q4

784

640

1.424

2023

t/m Q4

685

484

1.169

2024

t/m Q4

1.082

1.162

2.244

15%

10%

5%

Familieleden & Innova e 16

Verslavingspreven e 706

0

943

2.260

peiljaar 2024

Totaal 2.096

Regeling Jeugdwet Wmo

0% 2018 K3

2019 K3

2020 K3

2021 K3

2022 K3

2023 K3

2024 K3

gemeente Regeling Jeugdwet

Van 2017 K4 Wmo

12,0%

Algemene voorzieningen In het leefzorgplan in de Toegang wordt ook vastgelegd of cliënten gebruik maken van algemene voorzieningen. Het aandeel van algemene voorzieningen binnen de totale ondersteuning (ESAM) vertoonde tot eind vorig jaar een s jgende trend. Over 2024 zien we echter een daling van het aantal algemene voorzieningen. Aan de andere kant zien we een even hoge s jging van de eigen kracht. N.a.v. analyse van deze cijfers wordt geconcludeerd dat de casussen steeds complexer worden. Vaak is er door inwoners reeds een beroep gedaan op de voorzieningen uit het voorliggende veld. GGZ-preven e Door Vincent van Gogh Ins tuut worden preven etaken uitgevoerd, bestaande uit GGZ-Preven e en Verslavingspreven e. Daarnaast voert de organisa e regionale ac viteiten uit die gemeente-overs jgend worden ingezet. Naast deze regulier preven e-inzet hee gemeente Venray in 2023 ingezet op de inkoop van extra uren. De beschikbare uren bleken namelijk niet voldoende te zijn in rela e tot de toenemende alcohol- en drugsproblema ek. Ook in 2024 zijn extra uren preven e-inzet ingekocht. Met de extra ingekochte uren houden we de inzet op preven e in Venray op pijl. Het aantal gerealiseerde uren in 2024 (2.244 uur) bevat zowel de reguliere inzet als de extra ingekochte uren. Dit urenaantal valt hoger uit dan begroot was.

Er is in Venray stevig ingezet op de ontwikkeling van interven es en pilots. Daarnaast is Team Preven e kernpartner bij de intensieve integrale aanpak Versterken van de omgeving in Venray. Overigens is er een urenoverschot zichtbaar in meerdere gemeenten in de regio. Voor algemene voorzieningen is de website wijkac viteiten Venray beschikbaar. h ps://wijkac viteitenvenray.nl/

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 1: Omgeving Algemene voorzieningen en preven e

24

2022 K3

57

2022 K4

28

2022 K4

75

2023 K1

29

2023 K1

34

2023 K2

21

2023 K2

40

2023 K3

18

2023 K3

40

2023 K4

18

2023 K4

44

2022

300

2024 K1

23

2024 K1

51

2023

285

2024 K2

11

2024 K2

51

2024 K3

19

2024 K3

54

2024

307

2024 K4

17

2024 K4

51

60

40

20

0 2024 K4

2022 K3

2024 K3

302

46

2024 K2

2021

2022 K2

2024 K1

275

22

2023 K4

2020

2022 K2

80

2023 K3

252

62

2023 K2

2019

2022 K1

2023 K1

305

11

2022 K4

2018

2022 K1

2022 K3

222

2022 K2

2017

Intakes AMW per kwartaal

2022 K1

Intakes casussen AMW

Deelnemers Join us

aantal

Aantal casussen gezinscoach

Algemene voorzieningen Synthese Gezinscoaches Het aantal casussen opgepakt door de gezinscoach is de laatste jaren redelijk stabiel. In 2024 zien we dat voor 307 gezinnen de ondersteuningsvragen voorliggend in de eigen omgeving opgepakt. De s jging is te verklaren doordat ouders/gezinnen hen beter weten te vinden, maar ook middels het voeren van ac ef wachtlijstbeheer door de gemeentelijke toegang. Hierdoor worden casussen op de wachtlijst, waarvan de inscha ng is dat de gezinscoaches hierin kunnen ondersteunen, naar hen verwezen. Algemeen Maatschappelijk Werk (AMW) Er is een forse s jging zichtbaar van het aantal casussen AMW t.o.v. 2023. Synthese hee veel geïnvesteerd in contacten met samenwerkingspartners zoals onder andere de huisartsen en bemoeizorg wat hee geleid tot extra casussen AMW. Join Us Sinds 2022 hee S ch ng Join Us een samenwerking met Gemeente Venray. Join Us richt zich op jongeren van 12 t/m 25 jaar die zich langere jd en in sterke mate eenzaam voelen. De methodiek hee als doel jongeren voldoende sociaal redzaam te maken, zodat zij hun eigen netwerk kunnen opbouwen en behouden. Tijdens de bijeenkomsten hebben de jongeren plezier, leren ze van elkaar en organiseren ze ac viteiten, onder begeleiding van jeugdprofessionals van Synthese en Vincent van Gogh. Het aantal deelnemers vertoont een stabiel beeld.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 1: Omgeving Early warnings Jeugdbescherming/jeugdreclassering

Aantal clienten per jaar 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024

145 134 148 138 125 118 115

WW-uitkeringen UWV

ontwikkeling JB& JR per kwartaal

Aantal inwoners met WW-uitkering UWV

100

2018 2019 2020

50

0 2018

2020

2022

2024

2021 2022 2023 2024

890 897 962 781 536 550 667

aantal WW-uitkeringen per kwartaal

Voor jdig schoolverlaters

1000

Aantal voor jdig aantal voor jdig schoolverlaters per kwartaal schoolverlaters per jaar 90

500

2018 2019 2020

0 2019 2020 2021 2022 2023 2024

2021 2022 2023 2024

143 159 198 178 247 251 229

80 70 60 50 40 30 20 10 2018 2019 2020

2021 2022 2023 2024

Early warnings Jeugdbescherming Ten opzichte van 2020 zien we een afname van het aantal jeugdigen met een jeugdbeschermingsmaatregel (ondertoezichtstellingen en voogdijmaatregelen). In 2024 zien wij dat deze trend doorzet. Dit valt onder andere te verklaren doordat we hebben geïnvesteerd aan de voorkant, waardoor een Jeugdbeschermings- of reclasseringsmaatregel niet al jd nodig is. Verder versterken we regionaal de samenwerking met de Gecer ficeerde Instellingen (GI), de Raad voor de Kinderbescherming, de kinderrechter, Veilig Thuis en zorgaanbieders. Regionaal zijn we met de GI's en andere partners nog steeds bezig om het aantal jeugdigen met een maatregel zo laag mogelijk te laten zijn. WW De s jgende lijn van het aantal WW-uitkeringen sinds begin 2023 zet zich door t/m het eerste kwartaal 2024. Daarna zien we een (lichte) daling van het aantal uitkeringsgerech gden. Echter in het vierde kwartaal 2024 is het aantal wederom gestegen. Landelijk is het beeld ook dat het aantal WW-uitkeringen toeneemt. De s jgende lijn is bovenal te verklaren door de mismatch tussen werkgevers en werkzoekenden en een toename van het aantal faillissementen. Op dit moment staan er nog steeds meer vacatures open dan dat er mensen beschikbaar zijn. We zien een daling van het aantal openstaande en nieuwe banen in de regio Noord-Limburg. De spanning op de arbeidsmarkt blij echter onverminderd hoog.

De aanhoudende personeelstekorten belemmeren de groei van bedrijven. Daarnaast zijn bedrijven ook terughoudend als gevolg van het onzekere economische klimaat. Door vergrijzing en de mismatch tussen werkgevers en werkzoekenden, blij de krapte op de arbeidsmarkt voorlopig bestaan. Tegelijker jd is het voor mensen soms niet mogelijk om aan het werk te komen of om meer uren te werken, terwijl zij dat wel willen. VSV De cijfers betreffen het aantal meldingen voor jdige schoolverlaters. Dit zijn jongeren die gedurende het schooljaar uitvallen. Het aantal jongeren dat daadwekelijk het onderwijs verlaat en een jaar later geen schoolinschrijving hee (= we elijke defini e vsv) ligt lager, dit is het resultaat van de inzet van de doorstroomcoaches (DSP). De doorstroomcoaches begeleiden hen terug naar school of zoeken naar een andere passende oplossing . Toelich ng op cijfers

In het eerste hal aar zien we dat het aantal VSV’ers stabiliseert. De lichte s jging kan te maken hebben met de uitschrijving in het onderwijs vanwege het behalen van een diploma. Hierdoor lijkt het alsof ze zonder diploma uitschrijven. De daling die daarna ingezet wordt hee te maken met de start van het nieuwe schooljaar en de meeste jongeren weer naar school gaan en dus geen VSV’er meer zijn.

Bouwsteen 1: Omgeving Early warnings Overlast meldingen personen met verward gedrag (E-33 meldingen)

Aantal overlast meldingen personen met verward gedrag per jaar 2021

458

2022

524

2023 2024

516 484

Vroegsignalering

Ontwikkeling meldingen overlast verward gedrag per maand

Aantal vroegsignaleringen per jaar

Ontwikkeling vroegsignaleringen per maand 150

60

2021

1.297

2022

1.131

2023

1.550

2024

1.530

100

40

50

20 0 2020

2022

2024

0 2021

2022

2023

2024

2025

Early warnings Verwarde personen Dit betreffen de E-33 meldingen van de poli e. De afgelopen jaren liet, ondanks alle inzet, het aantal E-33 meldingen zowel landelijk als lokaal, een s jgende trend zien. In 2024 zien we daarentegen een daling van het aantal E33-meldingen ten opzichte van het jaar ervoor. Een eenduidige verklaring hiervoor is nog niet te vinden. Enerzijds omdat E-33 een meldcode is m.b.t. een brede doelgroep en de aard van de vraagstukken waarover gemeld wordt uiteenloopt. Anderzijds omdat uit het aantal meldingen niet te herleiden is om hoeveel unieke personen het gaat. (Meerdere personen kunnen over dezelfde persoon melden c.q. één persoon kan door zijn/haar gedrag voor heel veel meldingen zorgen). De code E-33 is een verantwoording in het werk en niet melding betre daadwerkelijk een verward persoon. Ook zegt de melding niets over de zwaarte van de problema ek. E-33 meldingen betreffen meldingen over personen met uiteenlopende vraagstukken, zoals GGZ-problema ek, geriatrische problema ek, gedragsproblema ek, een licht verstandelijke beperking of verslavingsproblema ek. Maar het kan ook gaan om een inwoner, die door een omstandigheid (bijvoorbeeld verlies, financiële problemen, stress, etc.) jdelijk uit balans is en hierdoor in beeld komt.

Onderstaand een aantal oorzaken voor de s jgende trend van de laatste jaren: •A ouw klinieken enerzijds en toename ambulante behandeling in de thuissitua e (met minder begeleiding) anderzijds. Met de komst van de Wvggz kan ook een crisismaatregel in de thuissitua e worden opgelegd, waarbij de betrokkene in crisis thuis behandeld wordt; •Door de landelijke, regionale en lokale aanpak is er meer aandacht voor kwetsbare mensen, die de grip op hun leven ( jdelijk) kwijt zijn. Meer aandacht betekent veelal dat we meer zien en eerder bereid zijn om te melden. We vermoeden anderzijds dat de maatschappij zich zo ontwikkelt dat we ook minder accepteren van elkaar en we minder snel bereid zijn om contact te maken met iemand die zich anders gedraagt, dus eerder melden dan zelf hulp/ondersteuning bieden. Programma Wonen Plus Wel is het noemenswaardig te melden dat in 2024 het programma Wonen Plus is gestart. Dit project biedt een passend ondersteuningsaanbod voor een specifieke doelgroep van zorgwekkende zorgmijders met complexe problema ek. Het doel van het programma is onrust en overlast in de wijk te verminderen. In 2024 zijn 12 inwoners behorend tot deze doelgroep geplaatst in het programma, tot tevredenheid van de poli e. Er is een mogelijkheid dat deze aanpak hee bijgedragen aan het verminderde aantal E33-meldingen.

Vroegsignalering Vanaf 2021 ontvangt de gemeente Venray signalen van betalingsachterstanden van leveranciers vaste lasten. Landelijk laat het aantal inwoners met een betaalachterstand binnen de afspraken van vroegsignalering vanaf 2021 een s jging zien. Dit komt doordat 1) steeds meer vastelastenpartners signalen aanleveren en 2) sinds 2023 de afspraken voor het afgeven van signalen zijn gewijzigd, waardoor vastelastenpartners eerder signalen aanleveren. Gelijk aan het landelijk beeld, leveren zorgverzekeraars de meeste vroegsignalen. In Venray zien we in 2024 een lichte daling ten opzichte van 2023.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 1: Omgeving Early warnings Instroom bemoeizorg

Instroom cases bemoeizorg per jaar

Kindregelingen

Ontwikkeling instroom bemoeizorg per kwartaal

2020

104

30

2021

80

20

2022

91

10

2023

100

0

2024

107

2020

2021

2022

2023

Aantal unieke kinderen dat gebruik maakt van kindregeling

2024

2025

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Meedoenbudget

218

354

425

372

363

421

429

Leergeld

594

710

667

643

602

603

627

JFS&C

370

312

278

266

289

298

315

Early warnings Instroom casus bemoeizorg Het aantal inwoners dat instroomt bij de bemoeizorg is in 2024 licht toegenomen ten opzichte van 2023. De meest voorkomende redenen van instroom zijn verward gedrag, woonproblema ek, middelengebruik en gezinssysteemproblema ek. Van de 135 lopende casussen in 2024, woont ca. 64 % van het aantal inwoners alleen (86). Kindregelingen Vanuit ons armoedebeleid hebben we kindregelingen. Deze regelingen zijn bedoeld voor de doelgroep gezinnen met een laag inkomen en maken het mogelijk dat deze kinderen kunnen meedoen in de samenleving. De cijfers betreffen het aantal unieke kinderen. We zien dat S ch ng Leergeld en het Meedoenbudget de afgelopen jaren een rela ef hoog bereik onder de doelgroep kennen. Voor alle kindregelingen geldt een dip in de coronajaren. Het Meedoenbudget kinderen vertoont in 2023 en 2024 een s jging van het aantal unieke kinderen als gevolg van onder meer de herijking van het armoedebeleid, waardoor 1) aan bijstandsklanten en hun kinderen het meedoenbudget ambtshalve is toegekend en 2) de inkomensgrens om in aanmerking te komen voor het meedoenbudget is opgehoogd van 110 % naar 130 % van de bijstandsnorm.

Toelich g op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Toegang: aantal inwoners met Leefzorgplan Overzicht afgegeven Leefzorgplannen (LZP) 2024 aantal unieke clienten

aantal LZP

aantal LZP bestaande clienten

1.034 1.117 433

Cliënten met leefzorgplan per lee ijdscategorie 2024 0 t/m 3

aantal betrokken huishoudens

684

4 t/m 11

132

12 t/m 17

126

18 t/m 23

66

23 t/m 44

84

67 t/m 74

85+

peiljaar 2024 Regeling Alle

143

94

162 97 241

75 t/m 84

982

% inwoners met Leefzorgplan 2024

16

45 t/m 66 aantal LZP nieuwe clienten

Ontwikkeling bestaande en nieuwe clienten met Leefzorgplan

110

2019

2021

bestaande clienten

Van 2017 K4

2023

2025

gemeente

2,3%

nieuwe clienten

Leefzorgplannen toegang Jeugd en Wmo In 2024 zijn 1.117 leefzorgplannen (LZP) afgegeven in de toegang voor 1.034 unieke personen/cliënten. Ten opzicht van 2023 zijn dit 74 minder leefzorgplannen. Het betre alleen cliënten Jeugd en Wmo. 433 LZP zijn afgegeven aan bestaande cliënten, in totaal werden 684 LZPs opgesteld voor nieuwe cliënten, die nog niet eerder een LZP hadden gehad. De lee ijdscategorie 75 t/m 84 hee (rela ef) het vaakst een leefzorgplan (241 cliënten). Dit is een kleine s jging ten opzichte van 2023 (235). In 2024 hee 2,3 % van alle inwoners van de gemeente Venray een leefzorgplan gekregen. Per saldo een kleine daling ten opzichte van heel 2023 (2,5 %). Daarbij moet worden opgemerkt dat bij jeugd sprake is van een grote wachtlijst waar op dit moment een inhaalslag op plaatsvindt. Per kern/wijk is dit verschillend, maar door geringe aantallen kan bij kleine kernen wel een vertekening ontstaan.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Early warnings Wachtlijsten 2024

2024

Jeugd

Wmo

juli

19

11

augustus

15

10

september

11

11

20

15

Jeugd

10

Wmo oktober

5

9 5

november

9

9 Jeugd Wmo 0

december

14

9

juli

augustus

september

oktober

november

Early warnings vangnet Wachtlijsten Jeugd en Wmo Jeugd De daling van de wachtlijst bij Jeugdzorg in het derde kwartaal 2024 is te verklaren door de jdelijke inzet van extra inhuur. Hiervoor is des jds extra budget vrijgemaakt. Door deze extra forma e is tevens ruimte ontstaan om te gaan werken volgens de richtlijnen vanuit Sturing en Inkoop rondom procesregie. Dit maakt dat consulenten frequenter evalueren op lopende casuïs ek en de wachtlijst ook weer is gaan groeien. Dit hee vervolgens geresulteerd in een nieuwe forma eberekening en -uitbreiding in 2025. Vanaf september zijn in totaal 260 dossiers doorgenomen en is contact opgenomen met de cliënten met een opera oneel plan, waarop geen regie gevoerd werd. Vanuit deze ac e zijn een groot aantal meldingen geregistreerd met ‘Verzoek procesregie’. De huidige wachtlijst bestaat voornamelijk uit nieuwe aanvragen (60%), verzoeken tot procesregie en verlengingen van jeugdhulp (40%). Wmo De wachtlijsten voor de Wmo laten in het tweede hal aar 2024 een constant beeld zien.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Maatwerkvoorzieningen: aantal inwoners met ondersteuning sociaal domein Aantal clienten sociaal domein 2024

afgelopen jaar t.o.v. jaar eerder

% ontwikkeling aantal clienten per beleidspijler per kwartaal Jeugd

Jeugd

1.077

Wmo

3.109

0,9%

Wmo

Par cipa e

1.845

-2,7%

Par cipa e

Schuldhulp

303

-1,0%

Schuldhulp

Leerlingvervoer

270

8,0%

Leerlingvervoer

5.918

-0,3%

Totaal

Totaal

-4,0%

peildatum 31-12-2024

% inwoners met ondersteuning per wijk 2024

Van 2017 K4 en null-waarden

incl./excl. TOZO excl. TOZO incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag

gemeente -30,5%

20,3%

12,8%

Maatwerkvoorzieningen Sociaal domein In 2024 hadden 5.918 personen één of meer voorzieningen in het sociaal domein. Het betre unieke personen, die in meerdere pijlers voorzieningen kunnen hebben. Vanuit de Wmo hebben de meeste inwoners een maatwerkvoorziening (3.109). Ten opzichte van een jaar eerder is het aantal cliënten Sociaal Domein afgenomen met 0,3%. Met name de pijler Jeugd laat een daling zien (-4 %). Leerlingenvervoer laat procentueel de grootste s jging zien in 2024 (+ 8 %). De lijngrafiek in het midden laat per pijler de ontwikkeling van het aantal cliënten zien. De kleur gee de ontwikkeling weer ten opzichte van het voorgaand kwartaal (blauw is daling, oranje is s jging). De ontwikkeling van het aantal cliënten door de jd laat zien dat er in 2019 een s jging was, met name veroorzaakt door een s jging van het aantal cliënten Wmo. Vanaf 2020 is een geleidelijke daling zichtbaar. Dit geldt met name voor Jeugdhulp, Par cipa ewet en Schuldhulp. Het aantal klanten binnen schulddienstverlening blij redelijk stabiel. Er is een lichte daling van 1 % t.o.v. het jaar daarvoor, Dat is een daling van 3 klanten. Wmo is na de s jging in 2019 licht gedaald in 2020 en 2021 en is nu weer licht s jgend. Het aantal cliënten met leerlingenvervoer s jgt fors in 2024. We zien vooral een toename in leerlingenvervoer naar het VSO.

Dit komt omdat aan steeds meer leerlingen een toelaatbaarheidsverklaring (TLV) voor het voortgezet speciaal onderwijs afgegeven wordt. Deze leerlingen kunnen momenteel enkel terecht in Venlo of Stevensbeek, wat ook de toename in het leerlingenvervoer verklaart. In 2024 had 12,8 % van de inwoners van Venray ondersteuning uit het Sociaal Domein. In 2023 was dit nog 13,7 %. Per saldo zien we een lichte afname ten opzichte van vorig jaar. Het percentage inwoners met ondersteuning verschilt per wijk/kern. De gegevens kunnen incl. of exclusief de jdelijke regelingen Tozo en Energietoeslag getoond worden.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Stapeling ondersteuning Sociaal Domein per huishouden Ontwikkeling huishoudens met stapeling ondersteuning op 4 of meer leefdomeinen

Aantal huishoudens met ondersteuning op één of meer leefdomeinen 31-12-2024 stapeling leefdomeinen 1

aantal huishoudens

percentage huishoudens

2.576

61,8%

% huishoudens met ondersteuning op 31-12-2024

3,0%

peildatum 31-12-2024

kies type huishouden Totaal 2,1%

2,0%

2

1.134

incl./excl. TOZO excl. TOZO

27,2% 1,0%

3

372

8,9%

4+

88

2,1%

incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag

0,0%

Totaal

4.170

100,0%

gemeente 2018 K4

2019 K4

2020 K4

2021 K4

2022 K4

2023 K4

2024 K4

21,4% Van 2018 K1

Huishoudens met ondersteuning In 2024 hadden ca. 4.170 huishoudens één of meer voorzieningen in het sociaal domein. Het betre een of meerdere personen, die op hetzelfde adres wonen. Adressen met 10 of meer cliënten (woonzorgcomplexen) zijn hierin niet meegenomen. Meerdere personen binnen één huishouden kunnen een of meerdere maatwerkvoorzieningen ontvangen: stapeling van ondersteuning. De stapeling van ondersteuning op leefdomeinen gee weer of er sprake is van enkelvoudige problema ek (één leefdomein) of meervoudige problema ek (meerdere leefdomeinen). Ca. 61,8 % van de huishoudens met ondersteuning hee ondersteuning op één leefdomein (vaak ook maar een client). Bij ca. 27,2 % is ondersteuning op twee meestal met elkaar samenhangende leefdomeinen (zoals Financiën en Werk/Opleiding of ADL/huishouden en Mobiliteit). Ca. 8,9 % hee op 3 leefdomeinen ondersteuning. En bij ca. 2,1 % is er sprake van ondersteuning op 4 of meer leefdomeinen. In deze huishoudens hebben vaker twee of meer gezinsleden ondersteuning. Het aandeel van de huishoudens met ondersteuning op 4 of meer leefdomeinen is voor de verschillende type huishoudens (huishoudens bestaande uit jeugd en/of volwassenen en huishoudens bestaande uit ouderen) verschillend. Bij de huishoudens jeugd/volwassenen is dat ca. 3,1 % en bij ouderen lager ca. 0,7 %.

In 2023 waren deze percentages nagenoeg gelijk, respec evelijk 3,0 % en 0,9 %. In 2024 had 21,4 % van de huishoudens van Venray ondersteuning uit het Sociaal Domein. Het percentage inwoners met ondersteuning verschilt per wijk/kern.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet In- en uitstroom cliënten Sociaal Domein In/uitstroom cliënten in jaar voorafgaand aan 31-12-2024 instroom

13,2%

< 1 jaar

1,5%

gelijkgebleven

Saldo in-/uitstroom per lee ijdsgroep

Jeugd 0 t/m 17

Volwassenen 18 t/m 66

Totaal

52

25

13,0% Totaal

peildatum 31-12-2024

300

lee ijdsgroep Alle

200

incl./excl. TOZO excl. TOZO

100

incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag gemeente

0 2019

100,0%

Saldo in- en uitstroom clienten Sociaal domein in jaar voor 31-12-2024

-65

72,3% Ouderen 67+

uitstroom

Instroom aantal nieuwe cliënten per kwartaal

12

Van 2017 K4

2021

2023

12

2025

saldo in-/uitstroom -71

71

In- en uitstroom cliënten Sociaal Domein In het jaar voorafgaand aan 2024 zijn meer cliënten ingestroomd (13,2 % van alle cliënten) dan ingestroomd (13,0 %). 72,3 % van de cliënten is gelijk gebleven. 1,5 % is in het jaar ingestroomd en ook weer uitgestroomd. Per saldo waren er in 2024 in de gemeente Venray 12 meer dan het jaar ervoor. Dit wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door de toename van de doelgroep Jeugd (0 t/m 17 jaar). Het saldo van in- en uitstroom verschilt per wijk/kern. In sommige wijken/kernen is het aantal cliënten per saldo gedaald (kleur blauw) in andere gestegen (oranje).

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Maatwerkvoorzieningen: aantal jeugdigen met jeugdhulp afgelopen jaar t.o.v. jaar eerder

Aantal cliënten met Jeugdhulp 2024

% ontwikkeling aantal clienten jeugdhulp per kwartaal

1 Verblijf

25

-21,9%

1 Verblijf

2 Wonen

80

15,9%

2 Wonen

3 Dagbesteding

140

-10,3%

3 Dagbesteding

4 Amb. hulp duurzaam

164

5,8%

4 Amb. hulp duurzaam

237

-9,2%

4 Amb. hulp perspec ef..

4 Amb. hulp perspec ef 2

222

12,1%

4 Amb. hulp perspec ef..

4 Dyslexie

120

2,6%

4 Dyslexie

4 GGZ

480

-13,7%

4 GGZ

JB & JR

115

-2,5%

JB & JR

Jeugd crisis

11

-8,3%

Jeugd crisis

Overig

80

8,1%

Overig

Vervoer

80

2,6%

Vervoer

Totaal

1.077

-4,0%

Totaal

4 Amb. hulp perspec ef 1

% inwoners 0 t/m 17 jaar met jeugdhulp per wijk

peiljaar 2024 peildatum 31-12-2024

gemeente

10,8% 17 K4

18 K4

19 K4

20 K4

21 K4

22 K4

23 K4

24 K4

Maatwerkvoorzieningen Jeugdhulp In 2024 hadden 1.077 personen één of meer voorzieningen Jeugdhulp. Het betre unieke personen, die een of meerdere arrangementen jeugdhulp kunnen hebben. Het sub segment GGZ komt het meest voor. Ten opzichte van vorig jaar is het aantal cliënten met Jeugdhulp met ca. 4,0 % afgenomen. Met name in segmenten 1. Verblijf, 3. Dagbesteding en 4. GGZ zien we een sterke procentuele daling. De lijngrafiek in het midden laat per hoofdarrangement de ontwikkeling van het aantal cliënten zien. De kleur gee de ontwikkeling weer ten opzichte van het voorgaand kwartaal (blauw is daling, oranje is s jging). In 2024 had 10,8 % van de inwoners van 0 t/m 17 jaar in Venray ondersteuning uit het Sociaal Domein. Het percentage 0 t/m 17- jarigen met Jeugdhulp verschilt per wijk/kern. Tegelijker jd zien we dat binnen (product)segment 4. Ambulante hulp perspec ef 2 en segment 2. Wonen juist s jgt. Wij concluderen hieruit dat de gewenste ontwikkeling van zorg met verblijf naar ambulante zorg of zorg met gezinsgericht verblijf in gang is gezet. Dit sluit aan bij de ambi e om zoveel mogelijk kinderen thuis te laten opgroeien en ondersteuning te bieden in de eigen omgeving. Het vervoer naar jeugdhulp neemt ook in 2024 weer toe. Waarschijnlijk neemt met de beweging van verblijf naar ambulant de vraag naar ondersteuning bij vervoer toe.

Toelich ng segmenten Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Toelich ng segmenten jeugdhulp Toelich ng segmenten Jeugdhulp Segment 1 Het gaat om jeugdigen en hun gezinnen waarbij sprake is van zeer complexe problema ek op meerdere domeinen van hun leven (gezin, school, welzijn, etc.), met daarin kindfactoren en (belemmerende) omgevingsfactoren. Dit drukt op de ontwikkeling, het perspec ef en de par cipa e van de jeugdige in de samenleving. Voor de benodigde inzet van jeugdhulp, passend bij de hulpvraag van deze jeugdigen, gaat het om intensieve en langdurige trajecten, zoals intramurale behandeling, intensieve ambulante (systeem)behandeling en meervoudige, gelijk jdige inzet van specialis sche jeugdhulp. Het betre jeugdigen waarvoor wordt gedacht aan behandeling met verblijf of waarvan wordt verwacht dat behandeling met verblijf op korte termijn noodzakelijk zal zijn. Soms is er sprake van een onveilige gezinssitua e. Het kan gaan om hulp in zowel het vrijwillig kader als hulp die wordt ingezet vanuit een maatregel in het gedwongen kader. Segment 2 De regio Noord-Limburg wil dat jeugdigen in de regio zo thuis mogelijk geholpen worden. Wanneer de thuissitua e van een jeugdige geen veilige of passende woonomgeving vormt, moet er worden gezocht naar een alterna eve woonoplossing die zoveel als mogelijk op een thuis (gezinssitua e) lijkt.

De hulp die geboden wordt binnen het segment wonen bestaat uit duurzame woonvormen (m.u.v. het product logeren), die zoveel als mogelijk en zolang als nodig op een thuissitua e lijken. Hierbij blij het perspec ef om terug naar huis te gaan leidend. De woonvormen zijn deels gezinsgericht en deels niet-gezinsgericht. Het gaat dus om jeugdigen die formeel ( jdelijk of deel jd) niet meer thuis wonen en/of slapen in het eigen gezin. Het kan hierbij gaan om wonen in een pleeggezin, gezinshuis, kleinschalige woonleefgroep, maar ook de zelfstandig wonen training en logeren maken deel uit van het segment wonen. Segment 3 Ieder kind hee het recht op onderwijs. Sommige kinderen lukt het niet of niet volledig om naar school te gaan. In de regio Noord-Limburg willen we hier extra op inze en. Bij het segment dagbesteding en dagbehandeling is er al jd een raakvlak met (vormen van) onderwijs, buitenschoolse opvang of kinderopvang. De jeugdigen die gebruik maken van de jeugdhulp in dit segment kunnen ( jdelijk) niet mee in deze reguliere basisvoorzieningen, bijvoorbeeld door een erns ge meervoudige beperking, een brede ontwikkelingsachterstand of signalen van psychische problema ek en maken ter vervanging gebruik van maatwerkvoorzieningen voor jeugdhulp zoals dagbesteding of dagbehandeling.

Segment 4 Alle jeugdigen en gezinnen die een hulpvraag hebben, die ambulant opgepakt/opgelost kunnen worden. Ambulant wil zeggen: Zonder verblijf, dus of in de thuissitua e, in de omgeving van het gezin of op loca e van de aanbieder. Vaak ligt de focus op het verbeteren van –of ondersteunen bij problema sche opvoedingssitua es. Het gaat hier onder meer om GGZ-behandelingen, individuele begeleiding, ambulante gezinsondersteuning. De problema ek binnen segment 4 loopt van licht tot zeer complex. Verblijf (met behandeling) is bij deze doelgroep niet in zicht of aan de orde.

Bouwsteen 2: Vangnet In- en uitstroom cliënten Jeugdhulp In/uitstroom cliënten jeugdhulp in jaar voorafgaand aan 31-12-2024

23,1%

instroom

< 1 jaar

Instroom aantal nieuwe cliënten jeugdhulp per kwartaal

peildatum 31-12-2024

Saldo in- en uitstroom cliënten jeugdhulp in jaar voor 31-12-2024

100

1,4% 50

52,7%

gelijkgebleven

0 2018 K3

uitstroom

22,7%

2019 K3

2020 K3

2021 K3

2022 K3

2023 K3

2024 K3

Van 2017 K4

gemeente

4

In- en uitstroom cliënten Jeugdhulp Binnen de jeugdhulp vinden in een jaar jd veel muta es plaats. Meer dan de hel van de cliënten (52,7 %) hee ondersteuning jeugdhulp gehouden. Over het gehele jaar zien we dat het aantal cliënten dat uitstroomt lager ligt dan het aantal dat instroomt. 1,4 % is in het jaar ingestroomd en ook weer uitgestroomd. Per saldo waren er op 31-12-2024 in de gemeente Venray 4 cliënten meer met Jeugdhulp ten opzichte van het jaar ervoor. Het saldo van in- en uitstroom verschilt per wijk/kern. In sommige wijken/kernen is het aantal cliënten per saldo gedaald (kleur blauw) in andere gestegen (oranje). Onze consulenten sturen op uitstroom en het inze en van het netwerk, daarnaast investeren we aan de voorzijde door de inzet van de gezinscoaches.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Maatwerkvoorzieningen: aantal inwoners met Wmo afgelopen jaar t.o.v. jaar eerder

Aantal inwoners met Wmo

2024

% ontwikkeling aantal clienten Wmo vanaf 2018

862

-3,0%

Begeleiding en dagbesteding

Hulp bij huishouden

1.680

4,6%

Hulp bij huishouden

Beschermd wonen

69

-9,2%

Beschermd wonen

Vervoer dagbesteding

220

-4,3%

Vervoer dagbesteding

Collec ef vervoer

880

-1,9%

Collec ef vervoer

Vervoervoorziening

957

8,1%

Vervoervoorziening

Woonvoorziening

494

-4,4%

Woonvoorziening

Logeren

11

-8,3%

Logeren

Totaal

3.109

0,9%

Totaal

Begeleiding en dagbesteding

peildatum 31-12-2024

% inwoners 18+ met Wmo per wijk 2024

kies lee ijdsgroep Totaal

gemeente % clienten Wmo 18 + % clienten Wmo 18 t/m 66 17 K4

18 K4

19 K4

20 K4

21 K4

22 K4

23 K4

24 K4

% clienten Wmo 67+

7,6% 3,5% 21,0%

Maatwerkvoorzieningen Wmo In 2024 hadden 3.109 personen één of meer Wmo-voorzieningen. Ten opzichte van vorig jaar is het aantal cliënten met Wmo licht gestegen met 0,9 %. De s jging is vooral zichtbaar bij Hulp Bij Huishouden en de vervoersvoorzieningen. Bij Hulp bij het Huishouden zijn per saldo 74 cliënten meer geregistreerd t.o.v. 2023. Ook bij de vervoersvoorzieningen (o.a. rolstoelen en scootmobielen) is sprake van een s jging van 72 cliënten t.o.v. vorig jaar (toename van 8,1 %). In 2024 is het opvallend dat het aantal personen met een voorziening als gevolg van ALS of een dwarslaesie hoger is dan andere jaren. Deze bijzonderheid is mede de oorzaak van de s jging van de vervoersvoorzieningen. Bij alle overige voorzieningen is er sprake van een lichte daling. In 2024 is een onderzoek gedaan naar personen met een indica e voor Collec ef vervoer, maar hier geen gebruik van maakten. Indien van toepassing is de indica e beëindigd. Dit hee mede geleid tot de lichte daling. Met het filter aan de rechterzijde kan ingezoomd worden op de lee ijdsgroepen. Er zijn minimale verschillen ten opzichte van 2023. De lijngrafiek in het midden laat per hoofdarrangement de ontwikkeling van het aantal cliënten zien. De kleur gee de ontwikkeling weer ten opzichte van het voorgaand kwartaal (blauw is daling, oranje is s jging).

De ontwikkeling van aantal cliënten door de jd laat zien dat er in 2019 een aanzienlijke s jging was van het aantal cliënten met Wmo. Vanaf 2020 was er sprake van een lichte daling en stabilisa e maar inmiddels is er alleen nog maar sprake van een licht s jgende lijn op een groot deel van de segmenten hetgeen ook overeenkomst met het landelijke beeld. In 2024 had 7,6 % van de inwoners van 18 jaar en ouder in Venray Wmo-ondersteuning. Van de lee ijdsgroep 18 t/m 66 jaar had 3,5 % Wmo-ondersteuning, van de ouderen (67+) ca. 21 %. Het aantal inwoners van 0-18 jaar met Wmo is zeer gering. Het percentage inwoners van 18+ met Wmo verschilt per wijk/kern. Het aantal cliënten Beschermd Wonen dat in 2024 op enig moment in BW hee gezeten is licht gedaald ten opzichte van een jaar terug.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet In- en uitstroom cliënten Wmo In/uitstroom cliënten Wmo in jaar voorafgaand aan 31-12-2024

Instroom aantal nieuwe cliënten Wmo per kwartaal 100

instroom

< 1 jaar

peildatum 31-12-2024

Saldo in- en uitstroom cliënten Wmo in jaar voor 31-12-2024

12,0%

lee ijdsgroep Alle

1,1%

50

lee ijdsgroep Jeugd 0 t/m 17 Volwassenen 18 t/m .. Ouderen 67+

75,8%

gelijkgebleven

0 2017

uitstroom

11,0%

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

gemeente

31 Van 2017 K4

In- en uitstroom cliënten Wmo Binnen de Wmo vinden rela ef weinig muta es binnen een jaar jd plaats. Ca. 75,8 % hee ondersteuning Wmo gehouden. De instroom is iets minder ten opzichte van vorig jaar (in 2023 was dit 13,9 %, in 2024 12,0 %).. Het aantal wat is uitgestroomd is iets gedaald (11,0 % ten opzichte van 12,1 % in 2023). 1,1 % is in het jaar ingestroomd en ook weer uitgestroomd. De instroom van nieuwe cliënten met Wmo (die dus eerder nog geen ondersteuning hebben gehad) is voor alle lee ijdsgroepen even hoog. Terwijl in 2023 dit voor de lee ijdsgroep van 67 jaar en ouder meer dan dubbel zo hoog was dan voor de lee ijdsgroep onder de 67 jaar. Het saldo van in- en uitstroom verschilt per wijk/kern. In sommige wijken/kernen is het aantal cliënten per saldo gedaald (kleur blauw) in andere gestegen (oranje).

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Maatwerkvoorzieningen: aantal inwoners met Par cipa ewet en Schuldhulpverlening Aantal inwoners met Par cipa e en Schuldhulp 2024

ontwikkeling t.o.v. jaar eerder

1.096

0,6%

IOAWZ

33

-23,3%

IOAWZ

Eenmalige bijz. bijstand

818

-2,9%

Periodieke bijz. bijstand

609

-4,8%

Eenmalige bijz. bijstand Periodieke bijz. bijstand

Par cipa etraject

257

13,2%

Par cipa et..

WSW

395

-3,9%

WSW

Schuldhulpverlening

303

-1,0%

Schuldhulpv..

2.036

-2,6%

Totaal

Bijstandsuitkering

Totaal

% ontwikkeling aantal clienten Par cipa ewet en schuldhulp per kwartaal

% inwoners 18 t/m 66 jaar met Par cipa e en/of Schuldhulp per wijk 2024

peildatum 31-12-2024

Bijstandsuitk.. pijler Alle incl./excl. TOZO excl. TOZO incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag

gemeente

17 K4

18 K4

19 K4

20 K4

21 K4

22 K4

23 K4

24 K4

7,0%

Voorzieningen Par cipa ewet en Schuldhulpverlening In 2024 hadden 2.036 personen één of meer voorzieningen uit de Par cipa ewet en/of Schuldhulpverlening. Ten opzichte van 2023 is dit een daling van -2,6 %. Bijstandsuitkeringen zijn de meest voorkomende voorziening (1.096 personen in 2024). De lijngrafiek in het middelste overzicht laat per voorziening de ontwikkeling van het aantal cliënten zien. De kleur gee de ontwikkeling weer ten opzichte van het voorgaand kwartaal (blauw is daling, oranje is s jging). De piek van het aantal cliënten met eenmalige bijzondere bijstand, die zichtbaar is in het tweede kwartaal van 2024, is het gevolg van de ambtshalve verstrekking van de individuele inkomenstoeslag en het Meedoenbudget aan bijstandscliënten. Het aantal cliënten met Schuldhulpverlening is nagenoeg gelijk gebleven. Het aantal cliënten met IOAW/Z en WSW daalt langzaam verder. Bij deze regelingen is weinig tot geen instroom meer. De par cipa etrajecten vertonen een s jgende lijn waarmee verder wordt geïnvesteerd in de ontwikkelkansen van onze inwoners. In 2024 had ca. 7,0 % van de inwoners van 18 t/m 66 jaar in Venray ondersteuning vanuit Par cipa ewet en/of Schuldhulpverlening. Het percentage inwoners met ondersteuning vanuit Par cipa ewet en/of Schuldhulpverlening verschilt per wijk/kern.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Maatwerkvoorzieningen: aantal inwoners met Bijstandsuitkering Aantal inwoners met bijstandsuitkering

aantal bijstandsuitkeringen per maand

2024 Bijstandsuitkering IOAWZ Totaal

K1

K2

K3

K4

952 32 982

971 32 1.000

966 29 992

936 25 959

% inwoners 18 t/m 66 jaar met bijstand per wijk

peiljaar 2024

1000

client/partner bijstand Alle 800

incl./excl. TOZO excl. TOZO

600

400

200

gemeente

201902 201904 201906 201908 201910 201912 202002 202004 202006 202008 202010 202101 202103 202105 202107 202109 202111 202201 202203 202205 202207 202209 202211 202301 202304 202306 202308 202310 202312 202402 202404 202406 202408 202411

0

2,9%

Van 2018 K4

Bijstandsuitkeringen Het aantal inwoners (cliënt en partner) met een uitkering is, na een s jging begin 2024, in het tweede hal aar 2024 gedaald. In 2024 had ca. 2,9 % van de inwoners van 18 t/m 66 jaar in Venray een Bijstandsuitkering Het percentage inwoners met een bijstandsuitkering verschilt per wijk/kern.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet In- en uitstroom cliënten Par cipa ewet en Schuldhulp In/uitstroom cliënten Par cipa e en Schuldhulp in jaar voorafgaand aan 31-12-2024

instroom

Instroom aantal nieuwe cliënten Par cipa ewet en Schuldhulp per kwartaal

Saldo in- en uitstroom cliënten Par cipa e en Schuldhulp in jaar voor 31-12-2024

peildatum 31-12-2024 beleidspijler Alle

10,3% 100

kies voorziening Alle < 1 jaar

3,0% 50

incl./excl. TOZO excl. TOZO

73,4%

gelijkgebleven

incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag

0 2018 K4

uitstroom

13,3%

2019 K3

2020 K2

2021 K1

2021 K4

2022 K3

2023 K2

2024 K1 2024 K4

gemeente

Van 2017 K4

-61

In- en uitstroom cliënten Par cipa ewet en Schuldhulpverlening Binnen de Par cipa ewet en Schuldhulpverlening hee ca. 73,4 % van de cliënten ondersteuning gehouden. In het jaar voorafgaand zijn minder cliënten ingestroomd 10,3 %), dan uitgestroomd (13,3 %). 3,0 % is binnen het jaar weer uitgestroomd. De instroom van nieuwe cliënten met Par cipa ewet en Schuldhulpverlening (die dus eerder nog geen ondersteuning hebben gehad) daalt in 2024, maar laat in het vierde kwartaal weer een lichte s jging zien. Per saldo zijn er 61 cliënten Par cipa ewet en Schuldhulpverlening minder dan in 2023. Het saldo van in- en uitstroom verschilt per wijk/kern. In 2024 is in alle wijken/kernen het aantal cliënten gelijk gebleven (grijs) of gedaald (kleur blauw).

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Early warnings Bezwaren en klachten 2019

2020

2021

2022

2023

2024

Bezwaren Jeugd

3

0

1

1

3

3

Wmo

7

17

5

12

5

8

Par cipa e

53

53

47

85

45

44

Overige

5

9

0

3

2

0

Totaal

68

79

53

101

55

Totaal

11

13

13

19

23

Totaal

11

13

13

19

23

27

79

92

66

120

78

82

Klachten

Totaal

peildatum 31-12-2024

Aantal terugkerende cliënten (recidive) binnen 2 kwartalen in jaar voorafgaand aan 31-12-2024 Jeugd

25

Leerlingvervoer

0

Par cipa e

18

55

Schuldhulp

15

27

Wmo

24

Totaal

82

incl./excl. TOZO excl. TOZO incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag

Early warnings vangnet Aantal bezwaren en beroep Het aantal bezwaren is in 2024 gelijk gebleven met 2023. Het grootste aantal bezwaren treffen de Par cipa ewet. Er wordt steeds vaker in een vroeg jdig stadium in overleg getreden met de inwoner. Het aantal klachten in 2024 bedraagt 27 en daarmee wordt de s jgende lijn doorgezet. Terugkerende cliënten (recidive) Het aantal recidive, d.w.z. aantal cliënten dat na uitstroom binnen een half jaar terugkeert voor ondersteuning, bedraagt in de tweede hel van 2024, 82 cliënten. De meeste recidives waren cliënten met Jeugdhulp (25), gevolgd door Wmo (24) en Par cipa ewet (18). Hiervoor zijn verschillende verklaringen mogelijk: Jeugdhulp: - verkeerde zorg ingezet; - doelen onvoldoende behaald waardoor jeugdige en gezin op eigen kracht onvoldoende versterkt is; - kinderen in nieuwe levensfase waardoor een andere/nieuwe hulpvraag ontstaat; - stapeling van problema eken in gezin waardoor jeugdigen opnieuw een zorgvraag ontwikkelen; - Wachtlijsten. WMO: - Cliënten hebben zich niet jdig gemeld; Par cipa e: - Inwoners die op basis van rechtma gheid het recht op uitkering hebben verloren maar toch weer terugkeren; - Inwoners die gestart zijn met werken op basis van jdelijke contracten en waarbij de stap toch te groot is gebleken.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 3: Houding E-health en Schuldhulproute Aantal gebruikers E-health per jaar

2019

Aantal gebruikers Evie 294

2020

169

2021

205

2022

43

2023

209

Schuldhulproute bedrijven

Schuldhulproute inwoners

2024 Aantal gebruikers E-health per jaar 300 209

200

100

2024

2023

2022

2021

2020

2019

0

E-health/Evie Per 1 januari 2023 is Evie een regionaal product geworden wat wordt aangeboden door Provico (ondersteuningsorganisa e GGZ voor huisartsen). Zij zijn samen met Minddistrict een nieuwe website aan het bouwen wat inhoudt dat over het jaar 2024 geen cijfers voor specifiek het gebruik in Venray aangeleverd kunnen worden. Nederlandse Schuldhulproute Sinds 2022 zijn we aangesloten bij de Nederlandse Schuldhulproute. Periodiek blijven we inwoners hierover informeren, onder andere in de communica e binnen Vroegsignalering en op de website.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 4: Communica e Meldingen loket Aantal meldingen 2024 Opvolging

Aanvulling bestaand lzp

Doorverwijzing

Opstellen leefzorgplan Opstellen nieuw leefzorgplan Vraag beantwoord

Verdeling soort melders 2024 # melders meldingen # % per meldingen meldingen melder

1.571 471 745

1,6 1,1 1,0

2.487 507 761

48% 10% 15%

Zorgaanbieder

28,5%

Familie (van burger)

21,4%

Consulent

12,3%

Gemeente

8,3%

WLZ-Signaal

5,3%

StUf melding

4,6%

Welzijn

3,4%

Veilig Thuis

3,8%

1500 23% 359

1.016

1,1 1,2

268 1.186

5%

Sociaal netwerk 1,1% Huisarts 1,0%

23%

Sociaal wijkteam 0,4%

3.114

1,7

5.209

100%

24% 317

22% 264

22% 246

48% 748

41% 540

50% 605

54% 594

16% 249

17% 229

2024 K1

2024 K2

2024 K3

2024 K4

Opvolging Meerdere waarden

1000

500

Poli e 0,5%

251

peildatum 31-12-2024

Verdeling opvolging afgesloten meldingen 2024

42,0%

Burger

School 0,3% Totaal

Aantal meldingen per maand

0 2020

2022

Van 2019 K1

Woningbouw 0,3% Zorg- en Veiligheid.. 0,3%

2024

Doorverwijzing

Opstellen leefzo..

Vraag beantwo..

Opstellen nieu..

Aanvulling best..

Meldingen gemeentelijk loket In 2024 zijn 5.209 meldingen gedaan bij het gemeentelijk loket door ca. 3.114 melders. Het gemiddeld aantal meldingen per personen was 1,7. Het aantal meldingen per kwartaal is door de jd licht dalend. Van de afgesloten meldingen had gemiddeld 67 % betrekking op een leefzorgplan. Ca. 33 % van de meldingen is beantwoord door het loket (23 %) of doorverwezen naar elders (10 %). Gemiddeld 48 % betrof een aanvulling op een leefzorgplan. Ca. 20 % kwam voor het opstellen van een (nieuw) leefzorgplan. We zien dat het aantal meldingen gedurende het jaar veel fluctua es kent, maar over geheel 2024 een neerwaartse lijn kent.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 4: Communica e Cliëntervaringsonderzoek Cliëntervaringsonderzoek

Cliëntervaringsonderzoek

domein

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

10

Jeugd

7,8

7,9

7,7

8,4

8,4

8,6

7,5

7,4

jaar Alle

9

Wmo 8,7

8

Par cipa e

7,2

7,7

8,1

7,8

7,0

8,1

8,1

7,8

7

6 Wmo

7,8

8,0

7,9

7,8

8,4

8,2

8,5

Par cipa e 7,8 Jeugd 7,4

8,7

domein Jeugd Par cipa e Wmo

5 2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Cliëntervaringsonderzoek De scores voor het cliëntervaringsonderzoek over 2024 betreffen tussen jdse resultaten. Vanaf 2022 is con nu-me ng ingevoerd en daardoor kunnen we ook gedurende het jaar de scores zien voor de verschillende onderdelen. De respons is voor de meeste onderdelen laag. De score voor par cipa e is licht gedaald. Dit betre alleen de minimaregelingen. Bij Wmo is er sprake van een s jging in de tevredenheid van cliënten. De scores van jeugd betreffen de scores gegeven door de ouders van de jeugdigen. Deze zijn sinds 2022 gedaald. Een verklaring hiervoor zijn de langere wach jden zowel bij ons als bij aanbieders.

Toelich ng op cijfers

Financiën

Bouwsteen 5: Financiën Financiën omgeving en vangnet

Gerealiseerde kosten 2021, 2022, 2023 en 2024 Bouwsteen

Onderwerp

Omgeving

1. Jeugdzorg

Vangnet

Totaal

Bouwsteen Omgeving

Verdeling kosten bouwstenen

Rekening 2021

Rekening 2022

Rekening 2023

Rekening 2024

818.674

1.101.202

1.161.272

1.309.762

2. Wmo

1.751.667

2.274.746

3.053.430

3.905.254

4. Onderwijs (incl. huisves ..

4.712.675

4.651.290

5.180.732

5.889.258

5. Sociaal maatschappelijk

1.943.033

1.964.913

2.125.315

2.682.337

6. Gezondheidszorg en sport

5.775.434

5.396.797

6.373.169

8.242.408

7. Kunst en cultuur

3.477.287

3.216.487

3.911.689

4.353.205

Subtotaal

18.478.770

18.605.437

21.805.607

26.382.226

1. Jeugdzorg

14.846.252

14.745.973

16.278.168

19.245.456

2. Wmo

11.546.094

12.221.755

12.700.447

13.754.490

3. Par cipa e

31.916.032

29.469.907

31.896.216

33.588.021

Subtotaal

58.308.377

56.437.636

60.874.831

66.587.968

76.787.148

75.043.072

82.680.438

92.970.193

Vangnet 24,1%

24,8%

26,4%

28,4%

75,9%

75,2%

73,6%

71,6%

Rekening 2021

Rekening 2022

Rekening 2023

Rekening 2024

Financiën Sociaal domein In dit overzicht zijn de incidentele uitgaven en ontvangsten in het kader van Oekraïne en de energietoeslag buiten beschouwing gelaten om een vertekend beeld te voorkomen. Bij de eerste Berap hee slechts een beperkte aanpassing van het budget plaatsgevonden: Alleen vanuit de Buig is des jds € 200.000,- vrijgevallen. Bij de tweede bestuursrapportage is het budget sociaal domein naar beneden bijgesteld met € 1.744.000. Bij Wmo en Par cipa e was er sprake van een voordeel (respec evelijk € 658.000 en €1.529.000). De belangrijkste oorzaken hiervoor vormden: Restant surplus beschermd wonen; stabilisa e van uitgaven woningaanpassingen; lagere uitkeringslasten (overschot Buig); Vrijval restant middelen energietoeslag; toename bereik Meedoenregeling bleef achter; minder uitgaven voor re-integra e en voor inburgering. Voor Jeugdhulp was er sprake van een nadeel (€ 443.000), de belangrijkste redenen hiervoor zijn de toename van de inzet op jeugdhulp begeleiding, toename in zwaarte van de zorg en s jging van de gemiddelde kosten. Huidige producten sluiten niet goed aan, waardoor meer (duurder) maat- en meerwerk ingezet is (idem voor jeugdhulp zonder verblijf). Daarnaast hebben jeugdigen vaker een langdurige begeleidingsvraag. Ook mede door de wachtlijsten bij de jeugdconsulenten s jgen de kosten.

Indica es worden verlengd of worden middels een verkorte procedure afgehandeld. Bij de jaarrekening is nog een aanvullend bedrag vrij komen te vallen van € 1.984.000. De belangrijkste oorzaken hiervoor zijn: • Voordelen op de eenmalige subsidies bij WMO en Par cipa e; • De defini eve Buig is hoger uitgevallen dan verwacht, terwijl het aantal uitkeringsgerech gden gedurende het jaar is gestabiliseerd; • Lagere kosten voor re-integra e trajecten; • Lagere kosten bijzondere bijstand door de inzet van een project, waarbij gekeken is of de huidige dienstverlening vanuit bewindvoering en het daarbij geldende tarief, nog passend was gelet op de actualiteit. Bij WMO zijn er aanvullende voordelen door: • Een hoger surplus Beschermd Wonen; • Lagere kosten voor Hulp bij Huishouden (s jging minder fors dan verwacht bij 2e berap); • Lagere uitgaven aan Hulpverlening bij huiselijk geweld. Als we kijken naar de indicatoren zien we dat de uitgaven per saldo lager zijn uitgevallen dan primair begroot, dat de ontvangen inkomsten hoger zijn uitgevallen dan primair begroot en dat er wederom sprake is van een verschuiving in de budgetverdeling van maatwerk naar omgeving. Wat dat betre liggen we nog steeds op koers.

Toelich ng op cijfers

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15543846/1