CConstaterende datVenray
Koppel je AI →
Document · PDF

Monitor Sociaal Domein Venray

Commissie Leven 21 november 2024, gemeente VenrayBij agendapunt: Raadsmonitor Sociaal Domein eerste helft 20248.714 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Monitor Kadernota Sociaal Domein Gemeente Venray

2024 t/m K2 Dashboard Kadernota Sociaal Domein

Bouwsteen 1: de omgeving

Dit dashboard bevat de rapportage voor de gemeenteraad met betrekking tot de Kadernota Sociaal Domein. De gegevens worden elk kwartaal geupdate. De inhoudelijke toelich ng op de cijfers hal aarlijks. De gegevens in het dashboard zijn bijgewerkt tot en met 30-6-2024.

peiljaar 2024

Bouwsteen 2: vangnet

Bouwsteen 3: houding en gedrag

Bouwsteen 4: communica e

link naar kadernota: h ps://www.arrangementenmonitor.nl/wp-content/uploads/Kadernota-sociaal-domein_okt_15102019.pdf

Bouwsteen 5: financiën

Instruc e De monitor bestaat uit meerdere sheets. Naviga e naar een volgende sheet kan door middel van: - tabbladen bovenaan het scherm - groene en rode pijlen rechtsboven in dashboard. Filters aan de rechterzijde kunnen gebruikt worden om in te zoomen op bepaalde onderwerpen. Inzoomen op een specifieke wijk of kern kan door het betreffende gebied in het kaartje aan te klikken. Rechtsbeneden in het scherm is een download knop voor a eelding, PDF of tabel. Indien het dashboard niet geheel op het scherm past kan dit met uitzoomen in de internetbrowser het beeld verkleind worden, zodat dit wel in zijn geheel op het scherm past.

Colofon Gemeente Venray i.s.m. Sofie verbindt

Monitor Sociaal Domein Begro ng 2024 Indicatoren sociaal domein

Omgeving

In de kadernota sociaal domein is een aantal indicatoren benoemd per bouwsteen. Per bouwsteen zijn in de begro ng ook ambi es genoemd. Hiernaast staat een overzicht van de indicatoren van de begro ng en jaarrekening. Voor een inhoudelijke toelich ng wordt verwezen naar de volgende sheets in de raadsmonitor sociaal domein.

Vangnet

Houding en gedrag

Communica e

Financiën

Monitor Sociaal Domein Samenva ng % leefdomeinen zelfredzaam

2024 t/m K2

% ondersteuning eigen kracht en sociaal netwerk

% algemene voorziening

aantal leefzorgplannen peiljaar 2024

peildatum 30-6-2024

40,9%

% scores zelfredzaam

54%

12,5%

% scores eigen kracht/sociaal netwerk

% scores algemene voorziening

620 aantal LZP

incl./excl. TOZO excl. TOZO incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag

s jging/daling: 13,0%

s jging/daling: 15,7%

aantal clienten met maatwerkvoorziening sociaal domein totaal

aantal clienten per pijler

5.354

Jeugd

909

aantal inwoners met maatwerkvoorziening

aantal cliënten

s jging/daling: 2,3%

-2,4%

Wmo

Par cipa e/ Schuldhulp

2.846 1.868

s jging/daling: 28,2%

s jging/daling: 9,8%

Stapeling: % huishoudens met ondersteuning op 4+ leefdomeinen

aantal meldingen loket

2,1%

2.891

aantal cliënten

aantal cliënten

% huishoudens met stapeling

aantal meldingen

2,2%

1,0%

s jging/daling: 8,4%

s jging/daling: 5,9%

Bouwsteen 1: Omgeving Zelfredzaamheid Zelfredzaamheidsscores 2024

Ontwikkeling % scores voldoende en volledig zelfredzaam in leefzorgplannen per maand

10,7% 0,7%

% scores zelfredzaam in Leefzorgplan per wijk

60%

16,4%

peiljaar 2024

40%

aantal clienten met LZP 569

24,5%

20%

gemeente

47,6%

0% 2018

% Volledig zelfredzaam

% Niet zelfredzaam

% Voldoende zelfredzaam

% Acute problema ek

From 2017 K4

2019

2020

2021

2022

2023

41%

2024

0,0%

50,0%

% Beperkt zelfredzaam

Zelfredzaamheid In de Toegang is bij de vraagverheldering samen met de cliënt een zogenaamde zelfredzaamheidsscore (ZRM) afgenomen over 10 leefdomeinen. In de zelfredzaamheidsscore wordt per leefdomein gekeken of iemand volledig zelfredzaam, voldoende zelfredzaam, beperkt zelfredzaam, niet zelfredzaam is of dat er sprake is van acute problema ek. Alle 569 cliënten met een nieuw leefzorgplan in de eerste hel 2024 tezamen scoorden op 40,9 % van de leefdomeinen zelfredzaam (voldoende of volledig zelfredzaam) en dus 59,1 % niet-zelfredzaam. We zien een lichte s jging ten opzichte van de vorige rapportage en de trend over een aantal jaren is licht dalend. Per wijk/kern verschillen de percentage voldoende en volledig zelfredzaam in de eerste hel van 2024, maar door geringe aantallen kan bij kleine kernen wel een vertekening ontstaan. Link naar meer informa e over leefzorgplan, leefdomeinen en zelfredzaamheidsscores: h ps://www.arrangementenmonitor.nl/wp-content/uploads/InfoLeefzorgplanVenray.pdf Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 1: Omgeving Ondersteuningsarrangementen Eigen kracht, Sociaal netwerk, Algemene voorzieningen en Maatwerkvoorzieningen (ESAM) Verdeling ESAM -scores 2024

Ontwikkeling % verdeling ESAM-scores

33%

35% aantal clienten met LZP 569

% scores eigen kracht en sociaal netwerk in leefzorgplannen per wijk

peiljaar 2024

40%

20%

0%

12%

19%

% Eigen kracht

% Algemene voorziening

% Sociaal netwerk

% Maatwerkvoorziening

2018

2019

2020

2021

2022

2023

From 2017 K4

2024

gemeente

53%

Ondersteuningsarrangementen In de Toegang wordt samen met de cliënt een ondersteuningsarrangement samengesteld. Hierbij wordt aangegeven op welk leefdomein de ondersteuning betrekking hee én welk type ondersteuningsvorm wordt ingezet. De zogenaamde ESAM-score. Hierbij wordt aangegeven of de ondersteuning bestaat uit: een eigen kracht oplossing (E), ondersteuning vanuit het sociaal netwerk (S), inzet van een algemene voorziening (A), maatwerkvoorziening/ geïndiceerde ondersteuning (M). Een cliënt hee vaak meerdere verschillende ondersteuningsvormen binnen zijn/haar arrangement. In de eerste hel van 2024 betre 35 % van de ondersteuningsonderdelen een maatwerkvoorziening, 12 % een algemene voorziening, 19 % een sociaal netwerkoplossing en 33 % een eigen krachtoplossing. Ten opzichte van 2023 zien we een daling van 1 % van het aantal maatwerkvoorzieningen (was 36 % in 2023). Het aantal oplossingen in het sociaal netwerk blij stabiel en eigen kracht neemt toe. De inzet van algemene voorzieningen (de oranje lijn) daalt in de eerste hel 2024 ten opzichte van de vorige rapportage. We zien dus een verschuiving van algemene voorzieningen naar eigen kracht. In de kaart rechts staat het aandeel oplossingen eigen kracht en sociaal netwerk per wijk/kern weergegeven. Voor de gemeente als geheel bestaat 53 % van de ondersteuning uit een eigen kracht of sociaal netwerkoplossing.

Link naar meer informa e over ESAM-scores: h ps://www.arrangementenmonitor.nl/wp-content/uploads/InfoLeefzorgplanVenray.pdf Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 1: Omgeving Algemene voorzieningen en preven e Ontwikkeling aandeel algemene voorzieningen in leefzorgplannen

Aantal uren GGZ-preven e

% Algemene voorziening

20% Jeugdwet 15% Wmo 13%

15%

10%

5%

% scores algemene voorzieningen in leefzorgplannen per wijk

2018

t/m Q4

Basis GGZ preven e 1.374

Familieleden & Innova e 16

Verslavingspreven e 706

2019

t/m Q4

1.317

0

943

2.260

2020

t/m Q4

1.237

494

1.731

2021

t/m Q4

1.314

768

2.082

2022

t/m Q4

1.133

989

2.122

2023

t/m Q4

918

718

1.636

2024

t/m Q2

432

514

946

peiljaar 2024

Totaal 2.096

Regeling Jeugdwet Wmo

0% 2018 K3

Regeling Jeugdwet

2019 K3

2020 K3

2021 K3

From 2017 K4 Wmo

2022 K3

2023 K3

2024 K3

gemeente

13%

Algemene voorzieningen In het leefzorgplan in de Toegang wordt ook vastgelegd of cliënten gebruik maken van algemene voorzieningen. Het aandeel van algemene voorzieningen binnen de totale ondersteuning (ESAM) vertoonde tot eind vorig jaar een s jgende trend. In de eerste hel 2024 zien we echter een forse daling van het aantal algemene voorzieningen. De vraag is hoe de trend zich gedurende de rest van het jaar zich ontwikkeld. Voor nu zien we een verschuiving van algemene voorzieningen naar eigen kracht. Bij het onderdeel Wmo zien we in de eerste hel 2024 een aanzienlijk daling (-6 %) terwijl het onderdeel jeugd een herstel laat zien met 11 % ten opzichte van de neerwaartse lijn zoals ingezet begin 2023. Per kern/wijk is dit verschillend, maar door geringe aantallen kan bij kleine kernen wel een vertekening ontstaan. GGZ-preven e Door Vincent van Gogh Ins tuut worden preven etaken uitgevoerd, bestaande uit GGZ-Preven e en Verslavingspreven e. Daarnaast voert de organisa e regionale ac viteiten uit die gemeente-overs jgend worden ingezet. Naast deze reguliere preven e-inzet hee gemeente Venray in 2023 ingezet op de inkoop van extra uren. De beschikbare uren bleken namelijk niet voldoende te zijn in rela e tot de toenemende alcohol- en drugsproblema ek.

Ook hee er na 2022 een herverdeling van beschikbare uren in onze regio (regionale inkoop) plaatsgevonden, waardoor we ten opzichte van 2022 een terugloop zien in het aantal beschikbare uren. Voorheen werd ingezet op basis van vraag terwijl nu sprake is van een gelijkwaardige verdeling per gemeente. Met de extra ingekochte uren houden we de inzet op preven e in Venray enigszins op pijl. Het aantal gerealiseerde uren in de eerste hel van 2024 (946 uur) bevat zowel de reguliere inzet als de extra ingekochte uren. Dit urenaantal valt iets hoger uit dan begroot voor het eerste hal aar. Er is stevig ingezet op de ontwikkeling van interven es. Desondanks loopt het aantal uren in de pas met het aantal uren dat binnen de regionale inkoop en extra inkoop is afgesproken. Voor algemene voorzieningen is de website wijkac viteiten Venray beschikbaar. h ps://wijkac viteitenvenray.nl/

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 1: Omgeving Algemene voorzieningen en preven e Intakes casussen AMW

Deelnemers Join us

Intakes AMW per kwartaal

2017

222

2022 K1

11

2022 K1

62

2018

305

2022 K2

22

2022 K2

46

2019

252

2022 K3

24

2022 K3

57

2020

275

2022 K4

28

2022 K4

75

2021

302

2023 K1

29

2023 K1

34

2022

300

2023 K2

21

2023 K2

40

2023

285

2023 K3

18

2023 K3

40

2024

202

2023 K4

18

2023 K4

44

2024 K1

17

2024 K1

51

2024 K2

17

2024 K2

51

80

60

aantal

Aantal casussen gezinscoach

40

20

2024 K2

2024 K1

2023 K4

2023 K3

2023 K2

2023 K1

2022 K4

2022 K3

2022 K2

2022 K1

0

Algemene voorzieningen Synthese Gezinscoaches Het aantal casussen opgepakt door de gezinscoach is vanaf 2021 enkele jaren redelijk stabiel. In de eerste hel van 2024 zien we dat voor 202 gezinnen de ondersteuningsvragen voorliggend in de eigen omgeving worden opgepakt. Als deze ontwikkeling zich doorzet, is de verwach ng dat voor heel 2024 een groter aantal casussen door de gezinscoaches wordt opgepakt. Dit komt enerzijds doordat ouders/gezinnen hen beter weten te vinden, maar ook middels ac ef wachtlijstbeheer door de gemeentelijke toegang. Hierdoor worden casussen die op de wachtlijst staan bij de gemeentelijke toegang, waarvan de inscha ng is dat de gezinscoaches hierin iets kunnen betekenen, door de gezinscoaches opgepakt. AMW Er is een forse s jging zichtbaar van het aantal casussen AMW t.o.v. de eerste hel vorig jaar. Synthese hee veel geïnvesteerd in contacten met samenwerkingspartners zoals onder andere de huisartsen en bemoeizorg wat hee geleid tot extra casussen AMW. Join Us Sinds 2022 hee S ch ng Join Us een samenwerking met Gemeente Venray. Join Us richt zich op jongeren van 12 t/m 25 jaar die zich langere jd en in sterke mate eenzaam voelen. De methodiek hee als doel jongeren voldoende sociaal redzaam te maken, zodat zij hun eigen netwerk kunnen opbouwen en behouden.

Tijdens de bijeenkomsten hebben de jongeren plezier, leren ze van elkaar en organiseren ze ac viteiten, onder begeleiding van jeugdprofessionals van Synthese en Vincent van Gogh. Het aantal deelnemers vertoont een stabiel beeld.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 1: Omgeving Early warnings Jeugdbescherming/jeugdreclassering

Aantal clienten per jaar 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024

145 134 148 138 125 118 90

WW-uitkeringen UWV

ontwikkeling JB& JR per kwartaal

Aantal inwoners met WW-uitkering UWV

100

2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024

50 0 2019 2020 2021 2022 2023 2024

890 897 962 781 536 550 676

Voor jdig schoolverlaters

aantal WW-uitkeringen per kwartaal

Aantal voor jdig aantal voor jdig schoolverlaters per kwartaal schoolverlaters per jaar

1000

500

0 2019

2020

2021

2022

2023

2024

2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024

143 159 198 178 247 251 114

80 60 40 20 0 2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Early warnings Jeugdbescherming Ten opzichte van 2020 zien we een afname van het aantal jeugdigen met een jeugdbeschermingsmaatregel (ondertoezichtstellingen en voogdijmaatregelen). In het eerste half jaar van 2024 zien wij dat deze trend doorzet. Dit valt onder andere te verklaren doordat we hebben geïnvesteerd aan de voorkant, waaronder de inzet van de gezinscoaches. Zij kunnen gezinnen in een vroeg stadium ondersteunen, waardoor een jeugdbeschermingsmaatregel voorkomen kan worden. Verder versterken we regionaal de samenwerking met de Gecer ficeerde Instellingen (GI), de Raad voor de Kinderbescherming, de kinderrechter, Veilig Thuis en zorgaanbieders. Regionaal zijn we met de GI's en andere partners nog steeds bezig om het aantal jeugdigen met een maatregel zo minimaal mogelijk te laten zijn. Dus zo min mogelijk instroom (waar uiteindelijk de kinderrechter over gaat) en zoveel mogelijk uitstroom. De GI's hebben met ingang van 2023 ook hogere tarieven gekregen om de caseload te verlagen en meer jd beschikbaar te hebben voor de jeugdigen en hun gezin. WW Het aantal WW-uitkeringen vertoont voor het eerst na maanden weer een lichte daling in het tweede kwartaal van 2024. Landelijk is het beeld nog steeds dat het aantal WW-uitkeringen toeneemt ten opzichte van 2024.

De s jgende lijn in is bovenal te verklaren door de mismatch tussen werkgevers en werkzoekenden en een toename van het aantal faillissementen. Op dit moment staan er nog steeds meer vacatures open dan dat er mensen beschikbaar zijn. We zien een daling van het aantal openstaande en nieuwe banen in de regio Noord-Limburg. De spanning op de arbeidsmarkt blij echter onverminderd groot. De aanhoudende personeelstekorten belemmeren de groei van bedrijven. Daarnaast zijn bedrijven ook terughoudend als gevolg van het onzekere economische klimaat. Door vergrijzing en de mismatch tussen werkgevers en werkzoekenden blij de krapte op de arbeidsmarkt voorlopig bestaan. Tegelijker jd is het voor mensen soms niet mogelijk om aan het werk te komen of om meer uren te werken, terwijl zij dat wel willen. VSV De cijfers betreffen het aantal meldingen voor jdige schoolverlaters. Dit zijn jongeren die gedurende het schooljaar uitvallen. Het aantal jongeren dat daadwekelijk het onderwijs verlaat en een jaar later geen schoolinschrijving hee (= we elijke defini e vsv) ligt lager, vanwege de inzet van de doorstroomcoaches (RMC) die hen weer terug begeleiden naar school of een andere passende oplossing. In het eerste hal aar zien we dat het aantal vsv’ers stabiliseert.

De s jging de afgelopen jaren was vooral te wijten aan de opgelopen achterstanden vanwege corona en het lijkt erop dat de extra inzet hierop zich terugbetaald.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 1: Omgeving Early warnings Overlast meldingen personen met verward gedrag (E-33 meldingen)

Aantal overlast meldingen personen met verward gedrag per jaar 2019 2020 2021 2022 2023 2024

320 376 458 524 516 273

Vroegsignalering

Ontwikkeling meldingen overlast verward gedrag per maand 60 40 20 0

Aantal vroegsignaleringen per jaar 2021

1.297

2022

1.131

2023

1.550

2024

809

Ontwikkeling vroegsignaleringen per maand 150 100 50 0

2019

2020

2021

2022

2023

2024

2021 K1

2021 K3

2022 K1

2022 K3

2023 K1

2023 K3

2024 K1

2024 K3

Early warnings Verwarde personen Dit betreffen de E-33 meldingen van de poli e. Ondanks alle inzet laat het aantal E-33 meldingen landelijk, maar ook lokaal, al jaren een s jgende trend zien. Hiervoor is een aantal oorzaken aan te wijzen: • A ouw klinieken enerzijds en toename ambulante behandeling in de thuissitua e (met minder begeleiding) anderzijds. Met de komst van de Wvggz kan ook een crisismaatregel in de thuissitua e worden opgelegd, waarbij de betrokkene in crisis thuis behandeld wordt. • Door de landelijke, regionale, lokale aanpak is er meer aandacht voor kwetsbare mensen, die de grip op hun leven ( jdelijk) kwijt zijn. Meer aandacht betekent veelal dat we meer zien en eerder bereid zijn om te melden. We vermoeden anderzijds dat de maatschappij zich zo ontwikkelt dat we ook minder accepteren van elkaar en we minder snel bereid zijn om contact te maken met iemand die zich anders gedraagt, dus eerder melden dan zelf hulp/ondersteuning bieden. De indicator E-33 is een vergaarbak binnen de poli eregistra e, waar uiteenlopende meldingen over een brede doelgroep terecht komen. De code E-33 is een verantwoording in het werk en niet elke E-33 melding betre dus daadwerkelijk een verward persoon. Ook zegt de melding niets over de zwaarte van de problema ek.

E-33 meldingen betreffen meldingen over personen met uiteenlopende vraagstukken, zoals GGZ-problema ek, geriatrische problema ek, gedragsproblema ek, een licht verstandelijke beperking of verslavingsproblema ek. Maar het kan ook gaan om een inwoner, die door een omstandigheid (bijvoorbeeld verlies, financiële problemen, stress, etc.) jdelijk uit balans is en hierdoor in beeld komt. Het cijfer zegt in elk geval niets over het aantal unieke personen achter de meldingen. Meerdere personen kunnen over dezelfde persoon melden c.q. één persoon kan door zijn/haar gedrag voor heel veel meldingen zorgen. Vroegsignalering Vanaf 2021 ontvangt de gemeente Venray signalen van betalingsachterstanden van leveranciers vaste lasten. Landelijk laat het aantal inwoners met een betaalachterstand binnen de afspraken van vroegsignalering vanaf 2021 een s jging zien. Dit komt doordat 1) steeds meer vastelastenpartners signalen aanleveren en 2) sinds 2023 de afspraken voor het afgeven van signalen zijn gewijzigd, waardoor vastelastenpartners eerder signalen aanleveren. Gelijk aan het landelijk beeld, leveren zorgverzekeraars de meeste vroegsignalen. In Venray zien we een s jging in 2023 die in de eerste hel 2024 lijkt te stabiliseren.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 1: Omgeving Early warnings Instroom bemoeizorg

Instroom cases bemoeizorg per jaar

Kindregelingen

Ontwikkeling instroom bemoeizorg per kwartaal

2020

104

30

2021

80

20

2022

91

10

2023

100

0

2024

52

2020

2021

2022

2023

Aantal unieke kinderen dat gebruik maakt van kindregeling 2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Meedoenbudget kind

218

354

425

372

363

421

573

S ch ng Leergeld

594

710

667

643

602

603

526

JFS&C

370

312

278

266

289

298

150

2024

Early warnings Instroom casus bemoeizorg De s jgende lijn van het aantal inwoners dat instroomt bij de bemoeizorg zet ook in de eerste hel van 2024 door. De meest voorkomende redenen van instroom zijn verward gedrag, woonproblema ek, middelengebruik en gezinssysteemproblema ek. Iets meer dan de hel van het aantal inwoners woont alleen en op 6 meldingen na woont de rest in samenlevingsverband. Kindregelingen Vanuit ons armoedebeleid hebben we kindregelingen. Deze regelingen zijn bedoeld voor gezinnen met een laag inkomen en maken het mogelijk dat deze kinderen kunnen meedoen in de samenleving. De cijfers betreffen het aantal unieke kinderen. We zien dat S ch ng Leergeld en het Meedoenbudget de afgelopen jaren een rela ef hoog bereik onder de doelgroep kennen. Voor alle regelingen geldt een dip in de coronajaren. Het Meedoenbudget kinderen vertoont in 2023 een s jging van het aantal unieke kinderen als gevolg van herijking van het armoedebeleid, waardoor 1) aan bijstandsklanten en hun kinderen het meedoenbudget ambtshalve wordt toegekend en 2) de inkomensgrens van het meedoenbudget is opgehoogd van 110 % naar 130 %. In 2024 lijkt deze s jging door te ze en. Leergeld kent een rela ef hoog bereik in de eerste hel 2024 doordat zij eind 2e kwartaal bekende gezinnen hee laten deelnemen aan een regeling.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Toegang: aantal inwoners met Leefzorgplan Overzicht afgegeven Leefzorgplannen (LZP) 2024 aantal unieke clienten

aantal LZP

560 604

aantal LZP bestaande clienten

221

aantal LZP nieuwe clienten

383

Cliënten met leefzorgplan per lee ijdscategorie 2024 0 t/m 3

62

12 t/m 17

73

18 t/m 23

38

23 t/m 44

47

559

Regeling All

176

90 2018 K3

49 133

75 t/m 84 85+

peiljaar 2024

87

45 t/m 66

aantal betrokken huishoudens

% inwoners met Leefzorgplan 2024

8

4 t/m 11

67 t/m 74

Ontwikkeling bestaande en nieuwe clienten met Leefzorgplan

69

2019 K3

bestaande clienten

2020 K3

2021 K3

From 2017 K4

2022 K3

2023 K3 2024 K3

gemeente

1,3%

nieuwe clienten

Leefzorgplannen toegang Jeugd en Wmo In de eerste hel van 2024 zijn 620 leefzorgplannen afgegeven in de toegang voor 569 unieke personen/cliënten. Het betre alleen cliënten Jeugd en Wmo. 221 LZP werden afgegeven aan bestaande cliënten, in totaal werden 399 Leefzorgplannen opgesteld voor nieuwe cliënten, die nog niet eerder een Leefzorgplan hadden gehad. De lee ijdscategorie 75 t/m 84 hee (rela ef) het vaakst een leefzorgplan (133 cliënten). In de eerste hel van 2024 hee 1,3 % van alle inwoners van de gemeente Venray een leefzorgplan gekregen. Per saldo een daling ten opzichte van heel 2023 (2,6 %). Daarbij moet worden opgemerkt dat bij jeugd sprake is van een grote wachtlijst waar op dit moment een inhaalslag op plaatsvindt. Per kern/wijk is dit verschillend, maar door geringe aantallen kan bij kleine kernen wel een vertekening ontstaan.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Maatwerkvoorzieningen: aantal inwoners met ondersteuning sociaal domein Aantal clienten sociaal domein 2024

afgelopen jaar t.o.v. jaar eerder

Jeugd

909

-2,4%

Wmo

2.846

2,2%

% ontwikkeling aantal clienten per beleidspijler per kwartaal

incl./excl. TOZO excl. TOZO

Wmo incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag

Par cipa e

1.730

Schuldhulp

216

3,0% Schuldhulp

Leerlingvervoer

222

22,8%

Leerlingvervoer

5.354

2,3%

Totaal

Totaal

% inwoners met ondersteuning per wijk 2024

Jeugd

Par cipa e

-0,6%

peiljaar 2024

From 2017 K4 and Null values

gemeente -30,5%

20,3%

12,3%

Maatwerkvoorzieningen Sociaal domein In de eerste hel van 2024 hadden 5.354 personen één of meer voorzieningen in het sociaal domein. Het betre unieke personen, die in meerdere pijlers voorzieningen kunnen hebben. Vanuit de Wmo hebben de meeste inwoners een maatwerkvoorziening (2.846). Ten opzichte van een jaar eerder is het aantal cliënten Sociaal Domein toegenomen met 2,3 %. Met name jeugd en par cipa e laten een daling zien (-2,4 % en -0,6 %). Wmo, schuldhulp en leerlingenvervoer laten wel een s jging zien van het aantal cliënten (2,2 %, 3,0 % en 22,8 %). De lijngrafiek in het midden laat per pijler de ontwikkeling van het aantal cliënten zien. De kleur gee de ontwikkeling weer ten opzichte van het voorgaand kwartaal (blauw is daling, oranje is s jging). De ontwikkeling van het aantal cliënten door de jd laat zien dat er in 2019 een s jging was, met name veroorzaakt door een s jging van het aantal cliënten Wmo. Vanaf 2020 is een geleidelijke daling zichtbaar. Dit geldt met name voor Jeugdhulp, Par cipa ewet en Schuldhulp. Bij schuldhulp zien we sinds 2e hel 2023 een lichte s jging van het aantal cliënten. Hier wordt vanwege het herijkte armoedebeleid ook op ingezet. Wmo is na de s jging in 2019 licht gedaald in 2020 en 2021 en is nu weer s jgende. Het aantal cliënten met leerlingenvervoer hee juist in het eerste half jaar van 2024 een forse s jging laten zien.

We zien vooral een toename in leerlingenvervoer naar het VSO. In de eerste hel van 2024 had 12,3 % van de inwoners van Venray ondersteuning uit het Sociaal Domein. In 2023 was dit nog 13,7 %. Dus dit is iets afgenomen ten opzichte van heel 2023. Het percentage inwoners met ondersteuning verschilt per wijk/kern. De gegevens kunnen incl. of exclusief de jdelijke regelingen Tozo en Energietoeslag getoond worden.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Stapeling ondersteuning Sociaal Domein per huishouden Aantal huishoudens met ondersteuning op één of meer leefdomeinen 30-6-2024

Ontwikkeling huishoudens met stapeling ondersteuning op 4 of meer leefdomeinen

aantal leefdomeinen

4,0%

aantal huishoudens

percentage huishoudens

Jeugd/Volwassenen 2,9%

3,0%

2.656

63,9%

2

1.053

25,3%

3

365

8,8%

1

Totaal

81

1,9%

4.155

100,0%

incl./excl. TOZO excl. TOZO

Ouderen 0,8%

1,0% 0,0%

type huishouden Jeugd/Volwassenen

2019 K3

2020 K3

2021 K3

2022 K3

2023 K3

2024 K3

From 2017 K4

peildatum 30-6-2024 kies type huishouden Totaal

2,0%

2018 K3

4+

% huishoudens met ondersteuning op 30-6-2024

gemeente

incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag

21,4%

Ouderen

Huishoudens met ondersteuning In de eerste hel van 2024 hadden ca. 4.155 huishoudens één of meer voorzieningen in het sociaal domein. Het betre een of meerdere personen, die op hetzelfde adres wonen. Adressen met 10 of meer cliënten (woonzorgcomplexen) zijn hierin niet meegenomen. Meerdere personen binnen één huishouden kunnen een of meerdere maatwerkvoorzieningen ontvangen: stapeling van ondersteuning. De stapeling van ondersteuning op leefdomeinen gee weer of er sprake is van enkelvoudige problema ek (één leefdomein) of meervoudige problema ek (meerdere leefdomeinen). Ca. 63,9 % van de huishoudens met ondersteuning hee ondersteuning op één leefdomein (vaak ook maar een client). Bij 25,3 % is ondersteuning op twee meestal met elkaar samenhangende leefdomeinen (zoals Financiën en Werk/Opleiding of ADL/huishouden en Mobiliteit). Ca. 8,8 % hee op 3 leefdomeinen ondersteuning. En bij ca. 1,9 % is er sprake van ondersteuning op 4 of meer leefdomeinen. In deze huishoudens hebben vaker twee of meer gezinsleden ondersteuning. Het aandeel van de huishoudens met ondersteuning op 4 of meer leefdomeinen is voor de verschillende type huishoudens (huishoudens bestaande uit jeugd en/of volwassenen en huishoudens bestaande uit ouderen) verschillend. Bij de huishoudens jeugd/volwassenen is dat ca. 2,9 % en bij ouderen lager ca. 0,8 %.

In de eerste hel van 2024 had 21,4 % van de huishoudens van Venray ondersteuning uit het Sociaal Domein. Het percentage inwoners met ondersteuning verschilt per wijk/kern.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet In- en uitstroom cliënten Sociaal Domein In/uitstroom cliënten in jaar voorafgaand aan 30-6-2024

instroom

< 1 jaar

Saldo in-/uitstroom per lee ijdsgroep

14,2%

Jeugd 0 t/m 17

Volwassenen 18 t/m 66

1,8%

71,4%

gelijkgebleven

Ouderen 67+

Instroom aantal nieuwe cliënten per kwartaal

28

lee ijdsgroep All

200

incl./excl. TOZO excl. TOZO

100

incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag

-24 87

12,6%

Totaal

98

peildatum 30-6-2024

300

gemeente

0 2018 K3

uitstroom

Saldo in- en uitstroom clienten Sociaal domein in jaar voor 30-6-2024

From 2017 K4

2019 K3

2020 K3

2021 K3

2022 K3

98

2023 K3 2024 K3

saldo in-/uitstroom -94

26

In- en uitstroom cliënten Sociaal Domein In het jaar voorafgaand aan de eerste hel van 2024 zijn minder cliënten uitgestroomd (12,6 % van alle cliënten) dan ingestroomd (14,2 %). 71,4% van de cliënten is gelijk gebleven. 1,8 % is in het jaar ingestroomd en ook weer uitgestroomd. Per saldo waren er in de eerste hel van 2024 in de gemeente Venray 98 cliënten meer dan het jaar ervoor. Dit wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door toename van de doelgroep ouderen. De instroom van nieuwe cliënten (die dus eerder nog geen ondersteuning hebben gehad) is door de jd dalend waarbij de vraag echter is of we nu niet op een kantelpunt staan. Het saldo van in- en uitstroom verschilt per wijk/kern. In sommige wijken/kernen is het aantal cliënten per saldo gedaald (kleur blauw) in andere gestegen (oranje).

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Maatwerkvoorzieningen: aantal jeugdigen met jeugdhulp Aantal cliënten met Jeugdhulp 2024 1 Verblijf 2 Wonen 3 Dagbesteding 4 Amb. hulp duurzaam 4 Amb. hulp perspec ef 1 4 Amb. hulp perspec ef 2 4 Dyslexie 4 GGZ JB & JR Jeugd crisis Overig Vervoer Totaal

21 64 120 135 192 165 97 387 90 2 55 64 909

afgelopen jaar t.o.v. jaar eerder

-35,7% 6,1% -6,6% -0,6% -1,6% 11,7% 2,5% -12,2% -11,3% -46,2% -15,9% 24,6% -2,4%

% ontwikkeling aantal clienten jeugdhulp per kwartaal

% inwoners 0 t/m 17 jaar met jeugdhulp per wijk 2024

1 Verblijf

peiljaar 2024 peildatum 30-6-2024

2 Wonen 3 Dagbesteding 4 Amb. hulp duurzaam 4 Amb. hulp perspec ef 1 4 Amb. hulp perspec ef 2 4 Dyslexie 4 GGZ JB & JR Jeugd crisis

gemeente

Overig

10,5%

Vervoer Totaal 18 K2 18 K4 19 K2 19 K4 20 K2 20 K4 21 K2 21 K4 22 K2 22 K4 23 K2 23 K4 24 K2

Maatwerkvoorzieningen Jeugdhulp In de eerste hel van 2024 hadden 909 personen één of meer voorzieningen Jeugdhulp. Het betre unieke personen, die een of meerdere arrangementen jeugdhulp kunnen hebben. Het sub segment GGZ komt het meest voor. Ten opzichte van vorig jaar is het aantal cliënten met Jeugdhulp met ca. 2,4 % afgenomen. Met name in segment verblijf en jeugd crisis. De lijngrafiek in het midden laat per hoofdarrangement de ontwikkeling van het aantal cliënten zien. De kleur gee de ontwikkeling weer ten opzichte van het voorgaand kwartaal (blauw is daling, oranje is s jging). Tot en met Q2 had 10,5 % van de inwoners van 0 t/m 17 jaar in Venray ondersteuning uit het Sociaal Domein. Het percentage 0 t/m 17- jarigen met Jeugdhulp verschilt per wijk/kern. Het aantal cliënten dat gebruikt maakt van verblijf en crisishulp neemt af. Tegelijker jd zien we dat Ambulante hulp perspec ef 2 en wonen juist s jgt. Wij concluderen hieruit dat de gewenste ontwikkeling van minder zorg met verblijf naar meer ambulante zorg of zorg met gezinsgericht verblijf in gang is gezet. Dit sluit aan bij de ambi e om zoveel mogelijk kinderen thuis te laten opgroeien. De daling in het aantal cliënten met ambulante hulp duurzaam zet (licht) door. Minder cliënten krijgen een langdurige vorm van hulp (veelal begeleiding).

Dit komt met name door de inzet van de gezinscoaches, die laagdrempelig in een vroeg stadium hulp kunnen bieden. Het vervoer naar jeugdhulp neemt ook in 2024 weer toe. Waarschijnlijk neemt met de beweging van verblijf naar ambulant de vraag naar ondersteuning bij vervoer toe.

Toelich ng segmenten Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Toelich ng segmenten jeugdhulp Toelich ng segmenten Jeugdhulp Segment 1 Het gaat om jeugdigen en hun gezinnen waarbij sprake is van zeer complexe problema ek op meerdere domeinen van hun leven (gezin, school, welzijn, etc.), met daarin kindfactoren en (belemmerende) omgevingsfactoren. Dit drukt op de ontwikkeling, het perspec ef en de par cipa e van de jeugdige in de samenleving. Voor de benodigde inzet van jeugdhulp, passend bij de hulpvraag van deze jeugdigen, gaat het om intensieve en langdurige trajecten, zoals intramurale behandeling, intensieve ambulante (systeem)behandeling en meervoudige, gelijk jdige inzet van specialis sche jeugdhulp. Het betre jeugdigen waarvoor wordt gedacht aan behandeling met verblijf of waarvan wordt verwacht dat behandeling met verblijf op korte termijn noodzakelijk zal zijn. Soms is er sprake van een onveilige gezinssitua e. Het kan gaan om hulp in zowel het vrijwillig kader als hulp die wordt ingezet vanuit een maatregel in het gedwongen kader. Segment 2 De regio Noord-Limburg wil dat jeugdigen in de regio zo thuis mogelijk geholpen worden. Wanneer de thuissitua e van een jeugdige geen veilige of passende woonomgeving vormt, moet er worden gezocht naar een alterna eve woonoplossing die zoveel als mogelijk op een thuis (gezinssitua e) lijkt.

De hulp die geboden wordt binnen het segment wonen bestaat uit duurzame woonvormen (m.u.v. het product logeren), die zoveel als mogelijk en zolang als nodig op een thuissitua e lijken. Hierbij blij het perspec ef om terug naar huis te gaan leidend. De woonvormen zijn deels gezinsgericht en deels niet-gezinsgericht. Het gaat dus om jeugdigen die formeel ( jdelijk of deel jd) niet meer thuis wonen en/of slapen in het eigen gezin. Het kan hierbij gaan om wonen in een pleeggezin, gezinshuis, kleinschalige woonleefgroep, maar ook de zelfstandig wonen training en logeren maken deel uit van het segment wonen. Segment 3 Ieder kind hee het recht op onderwijs. Sommige kinderen lukt het niet of niet volledig om naar school te gaan. In de regio Noord-Limburg willen we hier extra op inze en. Bij het segment dagbesteding en dagbehandeling is er al jd een raakvlak met (vormen van) onderwijs, buitenschoolse opvang of kinderopvang. De jeugdigen die gebruik maken van de jeugdhulp in dit segment kunnen ( jdelijk) niet mee in deze reguliere basisvoorzieningen, bijvoorbeeld door een erns ge meervoudige beperking, een brede ontwikkelingsachterstand of signalen van psychische problema ek en maken ter vervanging gebruik van maatwerkvoorzieningen voor jeugdhulp zoals dagbesteding of dagbehandeling.

Segment 4 Alle jeugdigen en gezinnen die een hulpvraag hebben, die ambulant opgepakt/opgelost kunnen worden. Ambulant wil zeggen: Zonder verblijf, dus of in de thuissitua e, in de omgeving van het gezin of op loca e van de aanbieder. Vaak ligt de focus op het verbeteren van –of ondersteunen bij problema sche opvoedingssitua es. Het gaat hier onder meer om GGZ-behandelingen, individuele begeleiding, ambulante gezinsondersteuning. De problema ek binnen segment 4 loopt van licht tot zeer complex. Verblijf (met behandeling) is bij deze doelgroep niet in zicht of aan de orde.

Bouwsteen 2: Vangnet In- en uitstroom cliënten Jeugdhulp In/uitstroom cliënten jeugdhulp in jaar voorafgaand aan 30-6-2024

23,9%

instroom

< 1 jaar

Instroom aantal nieuwe cliënten jeugdhulp per kwartaal

peildatum 30-6-2024

Saldo in- en uitstroom cliënten jeugdhulp in jaar voor 30-6-2024

100

1,4%

50

49,6%

gelijkgebleven

0 2018 K3

uitstroom

25,2%

2019 K3

2020 K3

2021 K3

2022 K3

2023 K3

2024 K3

From 2017 K4

gemeente

-14

In- en uitstroom cliënten Jeugdhulp Binnen de jeugdhulp vinden in een jaar jd veel muta es plaats. Minder dan de hel van de cliënten (48,9 %) hee ondersteuning jeugdhulp gehouden. In de eerste hel 2024 zien we dat het aantal cliënten dat uitstroomt groter is dan het aantal dat instroomt. 1,4 % is in het jaar ingestroomd en ook weer uitgestroomd. Per saldo waren er op 30-06-2024 in de gemeente Venray iets minder cliënten met Jeugdhulp ten opzichte van het jaar ervoor. Het saldo van in- en uitstroom verschilt per wijk/kern. In sommige wijken/kernen is het aantal cliënten per saldo gedaald (kleur blauw) in andere gestegen (oranje). Onze consulenten sturen op uitstroom, het inze en van het netwerk, we investeren aan de voorzijde door de inzet van de gezinscoaches.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Maatwerkvoorzieningen: aantal inwoners met Wmo afgelopen jaar t.o.v. jaar eerder

Aantal inwoners met Wmo 2024

% ontwikkeling aantal clienten Wmo vanaf 2018

756

-0,6%

Begeleiding en dagbes..

Hulp bij huishouden

1.545

7,6%

Hulp bij huishouden

Beschermd wonen

57

6,0%

Beschermd wonen

Vervoer dagbesteding

190

-1,3%

Vervoer dagbesteding

Collec ef vervoer

775

-2,3%

Collec ef vervoer

Vervoervoorziening

876

8,9%

Vervoervoorziening

Woonvoorziening

471

-5,3%

Woonvoorziening

Logeren

7

-9,1%

Logeren

Totaal

2.846

2,2%

Totaal

Begeleiding en dagbes..

peiljaar 2024

% inwoners 18+ met Wmo per wijk 2024

peildatum 30-6-2024 kies lee ijdsgroep Totaal

gemeente

18 K2 18 K4 19 K2 19 K4 20 K2 20 K4 21 K2 21 K4 22 K2 22 K4 23 K2 23 K4 24 K2

% clienten Wmo 18 + % clienten Wmo 18 t/m 66 % clienten Wmo 67+

7,9% 3,5% 23,1%

Maatwerkvoorzieningen Wmo In de eerste hel van 2024 hadden 2.846 personen één of meer Wmo-voorzieningen. Het hoofdarrangement Hulp bij het Huishouden komt het meest voor (1.545). Ten opzichte van vorig jaar is het aantal cliënten met Wmo licht gestegen met 2,2 %. Met name het aantal hoofdarrangementen Vervoervoorziening is gestegen (van 748 naar 876). Dit is niet alleen het gevolg van het invoeren van het abonnementstarief. Ook de toenemende (dubbele) vergrijzing en het moeilijk kunnen vinden van een par culiere hulp werkt de s jging in de hand. Hierdoor doen meer inwoners een beroep op de voorziening hulp bij het huishouden. Met het filter aan de rechterzijde kan ingezoomd worden op de lee ijdsgroepen. Het aantal cliënten uit de lee ijdsgroep volwassen is gedaald met 3,4 % , de lee ijdsgroep ouderen is gestegen met 5,1 %. Dit beeld past bij de dubbele vergrijzing en het langer thuis en zelfstandig wonen. De lijngrafiek in het midden laat per hoofdarrangement de ontwikkeling van het aantal cliënten zien. De kleur gee de ontwikkeling weer ten opzichte van het voorgaand kwartaal (blauw is daling, oranje is s jging). De ontwikkeling van aantal cliënten door de jd laat zien dat er in 2019 een aanzienlijke s jging was van het aantal cliënten met Wmo.

Vanaf 2020 was er sprake van een lichte daling en stabilisa e maar inmiddels is er alleen nog maar sprake van een s jgende lijn op een groot deel van de segmenten hetgeen ook overeenkomst met het landelijke beeld. In de eerste hel van 2024 had 7,9 % van de inwoners van 18 jaar en ouder in Venray Wmo-ondersteuning. Van de lee ijdsgroep 18 t/m 66 jaar had 3,5 % Wmo-ondersteuning, van de ouderen (67+) ca. 23,1 %. Het aantal inwoners van 0-18 jaar met Wmo is zeer gering. Het percentage inwoners van 18+ met Wmo verschilt per wijk/kern. Het aantal cliënten Beschermd Wonen dat in de eerste hel van 2024 op enig moment in BW hee gezeten is licht gestegen ten opzichte van dezelfde periode een jaar terug. Dit past bij het beeld dat we in de gehele regio zien. In 2023 is door alle colleges in Noord- en Midden-Limburg besloten om 20 extra bedden Beschermd Wonen in te kopen, vanwege de toename van het aantal verzoeken Beschermd wonen en de wachtlijst die was ontstaan.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet In- en uitstroom cliënten Wmo In/uitstroom cliënten Wmo in jaar voorafgaand aan 30-6-2024

Instroom aantal nieuwe cliënten Wmo per kwartaal 100

instroom

< 1 jaar

lee ijdsgroep All

13,3%

0,8%

50 lee ijdsgroep Ouderen 67+

75,7%

gelijkgebleven

0

Volwassenen 18 t/m 66 2018 K3

uitstroom

peildatum 30-6-2024

Saldo in- en uitstroom cliënten Wmo in jaar voor 30-6-2024

10,2%

From 2017 K4

2019 K3

2020 K3

2021 K3

2022 K3

2023 K3

2024 K3

gemeente

96

In- en uitstroom cliënten Wmo Binnen de Wmo vinden rela ef weinig muta es binnen een jaar jd plaats. Ca. 75,7 % hee ondersteuning Wmo gehouden. De instroom is nagenoeg gelijk gebleven ten opzichte van vorig jaar dezelfde periode. Het aantal wat is uitgestroomd is iets gedaald (10,2% ten opzichte van 13,0 % in de eerste hel van 2023). 0,8 % is in het jaar ingestroomd en ook weer uitgestroomd. De instroom van nieuwe cliënten met Wmo (die dus eerder nog geen ondersteuning hebben gehad) ligt voor lee ijdsgroep van 67 jaar en ouder meer d dan dubbel zo hoog dan voor de lee ijdsgroep onder de 67 jaar. Per saldo zijn er in het jaar voorafgaand aan 2024 in de gemeente Venray 96 cliënten met Wmo meer dan het jaar ervoor. Het saldo van in- en uitstroom verschilt per wijk/kern. In sommige wijken/kernen is het aantal cliënten per saldo gedaald (kleur blauw) in andere gestegen (oranje).

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Maatwerkvoorzieningen: aantal inwoners met Par cipa ewet en Schuldhulpverlening Aantal inwoners met Par cipa e en Schuldhulp 2024

ontwikkeling t.o.v. jaar eerder

1.009

2%

32 726

-11%

IOAWZ

30%

Eenmalige bi..

3%

Periodieke bi..

Par cipa etraject

546 235

9%

Par cipa etr..

WSW

395

-4%

WSW

216 1.868

3%

Schuldhulpv..

1%

Totaal

Bijstandsuitkering IOAWZ Eenmalige bijzondere bij.. Periodieke bijzondere bi..

Schuldhulpverlening Totaal

% ontwikkeling aantal clienten Par cipa ewet en schuldhulp per kwartaal

% inwoners 18 t/m 66 jaar met Par cipa e en/of Schuldhulp per wijk 2024

peiljaar 2024 peildatum 30-6-2024

Bijstandsuitk..

pijler All incl./excl. TOZO excl. TOZO

gemeente

18 K2 18 K4 19 K2 19 K4 20 K2 20 K4 21 K2 21 K4 22 K2 22 K4 23 K2 23 K4 24 K2

incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag

7,0%

Voorzieningen Par cipa ewet en Schuldhulpverlening In de eerste hel 2024 hadden 1.868 personen één of meer voorzieningen uit de Par cipa ewet en/of Schuldhulpverlening. Bijstandsuitkering komt het meest voor (ca. 1.009 personen in eerste hel 2024). De lijngrafiek in het midden laat per hoofdarrangement de ontwikkeling van het aantal cliënten zien. De kleur gee de ontwikkeling weer ten opzichte van het voorgaand kwartaal (blauw is daling, oranje is s jging). Ten opzichte van vorig jaar is het aantal cliënten met eenmalige bijzondere bijstand fors gestegen als gevolg van de ambtshalve verstrekking van de individuele inkomenstoeslag en het meedoenbudget aan bijstandsklanten.. Het aantal cliënten met Schuldhulpverlening laat een lichte s jging zien. Met het herijkte armoedebeleid wordt aan de hand van verschillende ac es ook ingezet op vergro ng van het bereik van inwoners met schuldenproblema ek. Het aantal cliënten met IOAWZ en WSW is gedaald. De par cipa etrajecten vertonen een s jgende lijn waarmee verder wordt geïnvesteerd in de ontwikkelkansen van onze inwoners. In de eerste hel 2024 had ca. 7,0 % van de inwoners van 18 t/m 66 jaar in Venray ondersteuning vanuit Par cipa ewet en/of Schuldhulpverlening. Het percentage inwoners met ondersteuning vanuit Par cipa ewet en/of Schuldhulpverlening verschilt per wijk/kern.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Maatwerkvoorzieningen: aantal inwoners met Bijstandsuitkering Aantal inwoners met bijstandsuitkering 2024 Bijstandsuitkering

IOAWZ

Totaal

client

924

partner

240

client

29

partner

6 1.038

aantal bijstandsuitkeringen per maand

client

% inwoners 18 t/m 66 jaar met bijstand per wijk

1200

partner

2024

gemiddeld: 1.122

peiljaar 2024 client/partner bijstand All

1000

incl./excl. TOZO excl. TOZO

800

600

400

200

gemeente

201902 201904 201906 201908 201910 201912 202002 202004 202006 202008 202010 202101 202103 202105 202107 202109 202111 202201 202203 202205 202207 202209 202211 202301 202304 202306 202308 202310 202312 202402 202404

0

3,0%

From 2018 K4

Bijstandsuitkeringen In de eerste hel 2024 hadden 1.038 (cliënt en partner) een Bijstandsuitkering of uitkering IOAW(Z). Het betrof 924 cliënten met een bijstandsuitkering, waarvan bij 240 ook een partneruitkering aanwezig was. Bij de IOAWZ was dit 29 uitkeringen, waarvan 6 ook een uitkering voor de partner van de cliënt. Het aantal uitkeringen per betrekkingsperiode (maand) laat sinds 2024 een lichte s jging zien. In de eerste hel 2024 had ca. 3,0 % van de inwoners van 18 t/m 66 jaar in Venray een Bijstandsuitkering of uitkering IOAW(Z). Het percentage inwoners met een bijstandsuitkering verschilt per wijk/kern. Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet In- en uitstroom cliënten Par cipa ewet en Schuldhulp In/uitstroom cliënten Par cipa e en Schuldhulp in jaar voorafgaand aan 30-6-2024

instroom

< 1 jaar

Instroom aantal nieuwe cliënten Par cipa ewet en Schuldhulp per kwartaal

11,2%

beleidspijler All

100

kies voorziening All

4,0% 50

incl./excl. TOZO excl. TOZO

0

incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag

73,3%

gelijkgebleven

2018 K3

uitstroom

peildatum 30-6-2024

Saldo in- en uitstroom cliënten Par cipa e en Schuldhulp in jaar voor 30-6-2024

11,5%

From 2017 K4

2019 K3

2020 K3

2021 K3

2022 K3

2023 K3

2024 K3

gemeente

-7

In- en uitstroom cliënten Par cipa ewet en Schuldhulpverlening Binnen de Par cipa ewet en Schuldhulpverlening hee ca. 73,3 % van de cliënten ondersteuning gehouden. In het jaar voorafgaand zijn minder cliënten ingestroomd (11,2 %), dan uitgestroomd (11,5 %). 4,0 % is in het jaar ingestroomd en ook weer uitgestroomd. De instroom van nieuwe cliënten met Par cipa ewet en Schuldhulpverlening (die dus eerder nog geen ondersteuning hebben gehad) is de afgelopen jaren dalend, maar lijkt in de eerste hel 2024 te stabiliseren.. Per saldo zijn er in het jaar voorafgaand aan 2023 in de gemeente Venray 7 cliënten Par cipa ewet en Schuldhulpverlening minder. Het saldo van in- en uitstroom verschilt per wijk/kern. In sommige wijken/kernen is het aantal cliënten per saldo gedaald (kleur blauw) in andere gestegen (oranje).

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 2: Vangnet Early warnings Bezwaren en klachten Bezwaren

Klachten

Jeugd Wmo Par cipa e Overige Totaal Totaal Totaal

Totaal

2019 3 7 53 5 68 11 11 79

2020 0 17 53 9 79 13 13 92

2021 1 5 47 0 53 13 13 66

2022 1 12 85 3 101 19 19 120

2023 3 5 45 2 55 23 23 78

2024 0 0 8 2 10 18 18 28

peildatum 30-6-2024

Aantal terugkerende cliënten (recidive) binnen 2 kwartalen in jaar voorafgaand aan 30-6-2024 Jeugd

42

Leerlingvervoer

0

Par cipa e

24

Schuldhulp

16

Wmo

16

Totaal

98

incl./excl. TOZO excl. TOZO incl./excl energietoeslag excl. energietoeslag

Early warnings vangnet Aantal bezwaren en beroep In de eerste hel 2024 zien we het aantal bezwaren aanzienlijk afnemen. Daarmee lijkt er sprake van een forse daling ten opzichte van vorig jaar. Belangrijkste daler betre de Par cipa ewet. Reden hiervoor dat steeds meer in een vroeg jdig stadium in overleg wordt getreden met de inwoner. De meeste bezwaren treffen (evenals voorgaande jaren) de Par cipa ewet. Het aantal klachten in de eerste hel 2024 bedraagt 18 en daarmee wordt de s jgende lijn doorgezet. Terugkerende cliënten (recidive) Het aantal recidive, d.w.z. aantal cliënten dat na uitstroom binnen een half jaar terugkeert voor ondersteuning, bedraagt in de eerste hel 2024 98 cliënten. De meeste recidives waren cliënten met jeugdhulp (42) en Par cipa ewet (24). Voor wat betre jeugdhulp zijn verschillende verklaringen mogelijk: - Verkeerde zorg ingezet; - Doelen onvoldoende behaald waardoor jeugdige en gezin op eigen kracht onvoldoende versterkt is; - Kinderen in nieuwe levensfase waardoor een andere/nieuwe hulpvraag ontstaat; - Stapeling van problema eken in gezin waardoor jeugdigen opnieuw een zorgvraag ontwikkelen.

Voor wat betre Par cipa e kan de verklaring gezocht worden in de volgende factoren: - Inwoners die op basis van rechtma gheid het recht op uitkering hebben verloren maar toch weer terugkeren; - Inwoners die gestart zijn met werken op basis van jdelijke contracten en waarbij de stap toch te groot is gebleken.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 3: Houding E-health Aantal gebruikers E-health per jaar

Schuldhulproute bedrijven

Schuldhulproute inwoners

Aantal gebruikers Evie 2019

294

2020

169

2021

205

2022

43

2023

209

2024 Aantal gebruikers E-health per jaar 300

209

200

100

2024

2023

2022

2021

2020

2019

0

Toelich ng Per 1 januari 2023 is Evie een regionaal product geworden wat wordt aangeboden door Provico (ondersteuningsorganisa e GGZ voor huisartsen). Zij zijn samen met Minddistrict een nieuwe website aan het bouwen wat inhoudt dat over het jaar 2024 geen cijfers voor specifiek het gebruik in Venray aangeleverd kunnen worden. Nederlandse Schuldhulproute Sinds 2022 zijn we aangesloten bij de Nederlandse Schuldhulproute. Periodiek blijven we inwoners hierover informeren, onder andere in de communica e binnen Vroegsignalering.

Bouwsteen 4: Communica e Meldingen loket Aantal meldingen 2024 Opvolging

Aanvulling bestaand lzp Doorverwijzing Opstellen leefzorgplan Opstellen nieuw leefzor.. Vraag beantwoord Totaal

Verdeling soort melders 2024 # melders

939 252 471 172 610 2.065

meldingen # % per melder meldingen meldingen

1,4 1,1 1,0 1,1 1,1 1,4

1.288 268 478 181 676 2.891

45% 9% 17% 6% 23% 100%

Zorgaanbieder

Aantal meldingen per maand 38,9%

Burger

26,6%

Familie (van burger)

20,6%

Consulent

Verdeling opvolging afgesloten meldingen 2024

600

10,1%

Gemeente

6,3%

WLZ-Signaal

4,2%

StUf melding

3,1%

Welzijn

3,4%

Veilig Thuis

3,7%

Poli e 0,5% Sociaal netwerk 1,1% Huisarts 0,9% Sociaal wijkteam 0,2% School 0,2% Woningbouw 0,2% Zorg- en Veiligheid.. 0,2%

peiljaar 2024

23% 359

24% 317

48% 748

41% 540

400

200 16% 249

0 2020

2022

2024

From januari 2019 and Null values

17% 229

2024 K1

2024 K2

Doorverwijzing

Opstellen leefzo..

Vraag beantwoo..

Opstellen nieuw..

Aanvulling besta..

Meldingen gemeentelijk loket In de eerste hel 2024 zijn ca. 2.891 meldingen geweest bij het gemeentelijk loket door ca. 2.065 melders. Het gemiddeld aantal meldingen per personen was 1,4. Het aantal meldingen per maand is door de jd licht s jgend. Van de afgesloten meldingen had gemiddeld 70 % betrekking op een leefzorgplan. Ca. 30 % van de meldingen is beantwoord door het loket of doorverwezen naar elders. In 23 % van de meldingen is de vraag bij het gemeentelijk loket beantwoord. Gemiddeld 44 % betrof een aanvulling op een leefzorgplan. Ca. 16 % kwam voor een nieuwe leefzorgplan. 9 % is doorverwezen naar elders. We zien dat het aantal meldingen gedurende het jaar veel fluctua es kent en gedurende de eerste hel 2024 een neerwaartse lijn kent.

Toelich ng op cijfers

Bouwsteen 4: Communica e Cliëntervaringsonderzoek Cliëntervaringsonderzoek domein

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Jeugd

7,8 7,2 7,8

7,9 7,7 8,0

7,7 8,1 7,9

8,4 7,8 7,8

8,4 7,0 8,4

8,6 8,1 8,2

7,5 8,1 8,5

7,6 8,1 9,1

Par cipa e Wmo

jaar All

Cliëntervaringsonderzoek De scores voor het cliëntervaringsonderzoek over 2024 betreffen tussen jdse resultaten. Vanaf 2022 is con nu-me ng ingevoerd en daardoor kunnen we ook gedurende het jaar de scores zien voor verschillende onderdelen. De respons blij laag waardoor bijvoorbeeld voor de onderdelen schulddienstverlening, par cipa e en jeugd geen cijfers beschikbaar zijn. Wel zijn de resultaten beschikbaar van de uitvraag aan de Ouders van jongeren en de Minimaregelingen. De scores voor Jeugd (ouders van jongeren) en Par cipa e (minimaregelingen) laten een stabiel beeld zien, bij Wmo is er sprake van een s jging.

Toelich ng op cijfers

Financiën

Bouwsteen 5: Financiën Financiën omgeving en vangnet

Gerealiseerde kosten 2021, 2022, 2023 en begro ng 2024 Bouwsteen

Onderwerp

Omgeving

1. Jeugdzorg

Vangnet

Totaal

Bouwsteen Omgeving

Verdeling kosten bouwstenen

Rekening 2021

Rekening 2022

Rekening 2023

Begro ng 2024

818.674

1.101.202

1.161.272

2.039.689

2. Wmo

1.751.667

2.274.746

3.053.430

4.173.400

4. Onderwijs (incl. huisves ..

4.712.675

4.651.290

5.180.732

5.581.266

5. Sociaal maatschappelijk

1.943.033

1.964.913

2.125.315

2.687.110

6. Gezondheidszorg en sport

5.775.434

5.396.797

6.373.169

8.400.368

7. Kunst en cultuur

3.477.287

3.216.487

3.911.689

3.996.203

Subtotaal

18.478.770

18.605.437

21.805.607

26.878.036

1. Jeugdzorg

14.846.252

14.745.973

16.278.168

16.401.610

2. Wmo

11.546.094

12.221.755

12.700.447

13.845.473

3. Par cipa e

31.549.269

29.469.907

31.896.216

34.467.331

Subtotaal

57.941.614

56.437.636

60.874.831

64.714.414

76.420.385

75.043.072

82.680.438

91.592.450

Vangnet 24,2%

24,8%

26,4%

29,3%

75,8%

75,2%

73,6%

70,7%

Rekening 2021

Rekening 2022

Rekening 2023

Begro ng 2024

Financiën Sociaal domein Goed om te vermelden dat een aantal posten buiten beschouwing zijn gelaten om een vertekend beeld te voorkomen. Het gaat dan om incidentele uitgaven en ontvangsten in het kader van Oekraïne en de energietoeslag. Bij de eerste Berap hee slechts een beperkte aanpassing van het budget plaatsgevonden. Alleen vanuit de Buig is inder jd € 200.000,- vrijgevallen. Bij de tweede bestuursrapportage hebben wij het budget sociaal domein naar beneden bijgesteld met € 1.744.000.. Zowel bij de Wmo als bij Par cipa e is er sprake van een voordeel terwijl bij Jeugd juist sprake is van een nadeel. Jeugd (per saldo een nadeel € 443.000) • De grootste nadelen bij Jeugd doen zich voor in segment 4 (ambulante hulp, consulta e, vaktherapie, GGZ). Bij jeugdhulp begeleiding is sprake van een toename van de zwaarte van de zorg en een s jging van de gemiddelde kosten per cliënt. Omdat de huidige producten niet goed aansluiten bij de vraag wordt ook meer maat- en meerwerk ingezet. • Hogere kosten bij de jeugdhulp zonder verblijf vanwege meer inzet maat- en meerwerk doordat producten niet goed aansluiten. Daarnaast hebben jeugdigen vaker een langdurige begeleidingsvraag. Ook mede door de wachtlijsten bij de jeugdconsulenten s jgen de kosten. Indica es worden verlengd of worden middels een verkorte procedure afgehandeld.

Wmo (per saldo een voordeel € 658.000) • S jging aantal cliënten hulp bij het huishouden en segmenten 2a en 2b. • Voordeel beschermd wonen als gevolg van de meicirculaire 2024 waarbij de budge en voor beschermd wonen zijn opgehoogd en daarmee een hoger surplus per gemeente. • Stabilisa e van uitgaven woningaanpassingen. Par cipa e (per saldo een voordeel € 1.529.000) • De defini eve Buig 2024 sluit hoger en extrapola e van de uitkeringen laat zien dat we dit bedrag niet nodig hebben. • Vrijval restantmiddelen energietoeslag. • Voordeel bijzondere bijstand als gevolg van lager bereik meedoenregeling. • Lagere uitgaven re-integra e. • Lagere uitvoeringskosten inburgering door inrich ng werkplein en nieuwe processen waardoor geen nieuwe ini a even zijn opgestart. Voor een meer gedetailleerde toelich ng wordt verwezen naar de 2de Berap.

Toelich ng op cijfers

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14744283/2