37 5F Puttenweg 43-45 Stikstofberekening
Tekst van het document
TOELICHTING STIKSTOFDEPOSITIE Met deze ‘toelichting stikstofdepositie’ wordt toegelicht dat is voldaan aan het melden van de beëindiging op de productielocatie Puttenweg 43-45 5813 BB Ysselsteyn van de intensieve veehouderijactiviteiten voor het houden van varkens i.v.m. de onomkeerbare sluiting van de varkenshouderijlocatie zoals bedoeld in artikel 4 van de Subsidieregeling sanering varkenshouderijen. Verwijzend naar Staatscourant 2021 nr. 13255 van 23 maart 2021 is de voorwaarde van de subsidieregeling inzake de natuurvergunning zo gewijzigd dat deze een rechtstreekse basis biedt om wezenlijke stikstofemissie als gevolg van nieuwe activiteiten te voorkomen. Uitgangspunt voor de toepassing van het criterium is dat de stikstofemissie van de nieuwe activiteiten ten hoogste 15% van de emissie van de varkenshouderij bedraagt. De varkenshouder beschikte voorheen voor de varkenshouderijlocatie over een vergunning/referentie als bedoeld in artikel 2.7, tweede lid, van de Wet natuurbescherming. Deze vergunning/referentie vertegenwoordigde een NH3 emissie van 4.416,00 kg/j. 15% van de NH3-emissies uit de betrokken dierenverblijven betreft maximaal 662,40 KgNH3. Dit vormt de referentiehoeveelheid voor de nieuwe activiteiten. Met de meest recente versie van de AERIUS Calculator is een verschilberekening uitgevoerd voor de gebruiksfase.
Omdat binnen de agrarische bestemming de mogelijkheid aanwezig is dat gebouwen worden gerealiseerd voor het huisvesten van paarden (niet intensieve veehouderij dieren) en opslagen t.b.v. het agrarisch bedrijf is een aparte verschilberekening uitgevoerd voor de realisatie/aanlegfase.
Handreiking woningbouw en AERIUS Deze handreiking is bedoeld voor initiatiefnemers, gemeenten en provincies en helpt u met indicaties en aandachtspunten voor AERIUS-berekeningen om de mogelijke stikstofdepositie van woningbouw in kaart te brengen. De handreiking heeft geen juridische status; bij twijfel kan (formeel) alleen een AERIUSberekening uitsluitsel bieden. Voor de woningbouw zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd. • Gasloos (conform het bouwbesluit) en haardloos wonen. • Ammoniakemissies als gevolg van menselijk gebruik, huisdieren e.d. worden niet aan woningbouw toegerekend en blijven conform het document “Instructie gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 2019” buiten beschouwing. Onder deze aannames is de mogelijke stikstofdepositie ten gevolge van de aanlegfase in vrijwel alle omstandigheden dominant. De onderstaande tabel geeft inzicht in het verloop van deze depositie, uitgaande van een gemiddelde situatie en de daarbij behorende afstand. Samengevat: bij maximaal 50 laagbouwwoningen, gebouwd op zandgrond op minimaal 7 km afstand van een Natura 2000-gebied, is de stikstofdepositie onder gemiddelde omstandigheden 0,00 mol/ha/jaar. Voor projecten met een stikstofdepositie van 0,00 mol/ha/jaar hoeft geen vergunning in het kader van de Wet natuurbescherming te worden aangevraagd.
In de andere gevallen op kortere afstand van een Natura 2000-gebied en/of voor de bouw van meer woningen waarbij de depositie mogelijk hoger is dan
0,00 mol/ha/jaar, is een AERIUS-berekening nodig om de feitelijke situatie mee te nemen en kan een vergunningplicht aan de orde zijn. Daarbij dient u de aanlegfase én de gebruiksfase in te voeren1. Volgens vaste jurisprudentie van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State moeten alle aspecten die onlosmakelijk samenhangen met een project - zowel in de aanlegfase als in de gebruiksfase - als één samenhangend project worden beoordeeld en vergund. Daarbij moet het totale woningbouwproject in aanmerking worden genomen; een woningbouwproject op een en dezelfde locatie kan niet worden opgeknipt. Voor de berekening in AERIUS vult u de volgende zaken in. 1. Aanlegfase met mobiele werktuigen (de belangrijkste factor om deze depositie te verlagen is het gebruik van moderne mobiele werktuigen (Stage IV). Indien noodzakelijk neemt u hier ook het bouwrijp maken van de grond mee. 2. Aanlegfase met transport, en de route van en naar de bouwlocatie (bij gebruik van lichte materialen -houtskeletbouw en modulair bouwen- kan de depositie lager zijn). 3. Aanlegfase met transport(route) van werknemers (de depositie zal lager zijn bij gezamenlijk transport en elektrisch vervoer). 4. Gebruiksfase, alleen de aantrekkende werking van het verkeer.
1
Om juridisch zeker te zijn dat het project daadwerkelijk geen depositie in natuurgebieden veroorzaakt is het noodzakelijk ieder initiatief te toetsen in AERIUS.
Indicatieve depositie (mol/ha/jaar) als functie van de afstand tussen de woningen en het natuurgebied Aantal woningen
50
100
250
500
Afstand (km)
Gebruik
Aanleg
Gebruik
Aanleg
Gebruik
Aanleg
Gebruik
Aanleg
1
0,01
0,09
0,02
0,18
0,04
0,44
0,08
0,89
2
0,00
0,03
0,00
0,06
0,01
0,14
0,02
0,28
3
0,00
0,02
0,00
0,03
0,01
0,08
0,01
0,15
4
0,00
0,01
0,00
0,02
0,00
0,05
0,01
0,10
5
0,00
0,01
0,00
0,02
0,00
0,04
0,01
0,08
6
0,00
0,01
0,00
0,01
0,00
0,03
0,00
0,05
7
0,00
0,00
0,00
0,01
0,00
0,02
0,00
0,04
8
0,00
0,00
0,00
0,01
0,00
0,02
0,00
0,04
9
0,00
0,00
0,00
0,01
0,00
0,01
0,00
0,03
10
0,00
0,00
0,00
0,01
0,00
0,01
0,00
0,03
Uitgaande van gasloos bouwen hoeft u dus geen gebruik meer te maken van de in AERIUS Calculator aangeboden planfase, die de emissies van de gebruiksfase berekent bij gebruik van aardgas. In een aantal gevallen (bijvoorbeeld bij optimalisatie van de hierboven genoemde zaken) kan de gebruiksfase relevant zijn. Deze wordt bepaald door de aantrekkende werking van het verkeer. Dit geldt alleen als de afstand tot een Natura 2000-gebied minder dan 5 km is. Hierbij wordt uitgegaan van de volgende kentallen. • Emissie woning tijdens gebruiksfase: geen. • Emissie uit verkeer tijdens gebruiksfase: 0,27 kg NOx per woning. • Emissie uit de aanlegfase (mobiele werktuigen en transportbewegingen) 3 kg NOx per woning.
Colofon Dit is een publicatie van: Rijksoverheid Januari 2020 | 20400607
Voor het in beeld brengen van de mogelijke stikstofdepositie tijdens de aanleg- of gebruiksfase van woningen kunnen meer kentallen, berekeningen, aannames of handreikingen behulpzaam zijn. Hieronder worden in dat verband enkele rapporten genoemd. • CROW-publicatie 318 Toekomstigbestendig parkeren (https:// www.crow.nl/over-crow/nieuws/2018/december/ toekomstbestendig-parkeren) • Rapport van bureau Waardenburg; Woningbouw en Natura2000 https://www.stikstof.info/vuistregels_woningbouw • Rapport van bureau Sweco; Stikstofdepositie en woningbouwontwikkeling https://www.neprom.nl/SiteAssets/Lists/Nieuws/ BO/Sweco-rapport%20Stikstofdepositie%20en%20woningbouwontwikkeling.pdf • Rapport van RIVM; diverse Methoderapporten Emissieregistratie
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:
www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Omschrijving Toelichting
Berekening
Maatschap van Asten Puttenweg 45, 5813 BB Ysselsteyn Puttenweg 43-45 verschilberekening gebruiksfase
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
Ra5ZaXFB7v6T 05 mei 2023, 14:40 Wnb-rekengrid
Totale emissie
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Resultaten
Hoogste bijdrage
Hexagon
Gebied
Nieuwe activiteiten gebruiksfase - Beoogd
0,13 mol/ha/j 0,00 ha 4.721,92 ha 0,00 mol/ha/j 0,07 mol/ha/j
2499396
Stikstofreferentie 15% - Referentie Nieuwe activiteiten gebruiksfase - Beoogd Stikstofreferentie 15% - Referentie Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname
Ra5ZaXFB7v6T (05 mei 2023)
2023 2023
0,19 mol/ha/j
662,4 kg/j 418,0 kg/j 2499396
6,0 kg/j
Deurnsche Peel & Mariapeel Deurnsche Peel & Mariapeel
2/8
Projectberekening
Nieuwe activiteiten gebruiksfase (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1 2
Ra5ZaXFB7v6T (05 mei 2023)
Landbouw | Stalemissies | Huisvesting paarden Wonen en Werken | Woningen | nieuwe en bestaande woning
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
418,0 kg/j -
6,0 kg/j
3/8
Projectberekening
Stikstofreferentie 15% (Referentie), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1
Ra5ZaXFB7v6T (05 mei 2023)
Landbouw | Stalemissies | Referentie 15%
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
662,4 kg/j
-
4/8
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
10 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)
De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). Ra5ZaXFB7v6T (05 mei 2023)
5/8
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Nieuwe activiteiten gebruiksfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)
Totaal
4.721,92
Per gebied
Berekend (ha gekarteerd)
Maasduinen (145) Deurnsche Peel & Mariapeel (139) Groote Peel (140) Boschhuizerbergen (144) Zeldersche Driessen (143) Strabrechtse Heide & Beuven (137)
3.288,72 1.298,68
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
3.015,65
0,00
0,00
Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)
4.721,92
0,07
Hoogste totale Met toename Grootste Met afname (ha Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol gekarteerd) afname (mol N/ha/jr) N/ha/jr) N/ha/jr)
3.015,65 2.653,01
0,00 0,00
0,00 0,00
3.288,72 1.298,68
0,03 0,07
89,67 33,46
2.473,66 2.466,31
0,00 0,00
0,00 0,00
89,67 33,46
0,01 0,04
10,37
2.307,61
0,00
0,00
10,37
0,01
1,02
2.106,91
0,00
0,00
1,02
0,01
Onderstaand is een overzicht opgenomen van alle Natura 2000-gebieden (binnen de maximale rekenafstand van 25 km) waar in de "Beoogde situatie" een bijdrage groter dan 0,00 mol/ha/jaar is berekend, maar waar in de "Projectberekening" (=verschilberekening) geen toe- of afname is berekend. Het effect vanuit de "Projectberekening" op deze gebieden is daarmee 0,00 mol/ha/jaar. Weerter- en Budelerbergen & Ringselven Oeffelter Meent
Ra5ZaXFB7v6T (05 mei 2023)
6/8
Projectberekening
Nieuwe activiteiten gebruiksfase, Rekenjaar 2023 1
Landbouw | Stalemissies
Naam Huisvesting paarden Locatie X:191251,46 Y:388662,5 Oppervlakte 4,02 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Dierverblijven
Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding
Diersoort RAV-code - Omschrijving
K1.100 - overige huisvestingssystemen (Paarden; volwassen paarden (3 jaar en ouder)) K2.100 - overige huisvestingssystemen (Paarden; paarden in opfok (jonger dan 3 jaar)) 2
Wonen en Werken | Woningen
Naam nieuwe en Uittreedhoogte bestaande woning Warmteinhoud Locatie X:191082,98 Spreiding Y:388582 Oppervlakte 1,15 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie
Ra5ZaXFB7v6T (05 mei 2023)
2,0 m 0,000 MW 3m
BWLcode
NH₃
418,0 kg/j
Aantal Stof Emissiefactor Reductie Emissie dieren (kg/dier/j)
Overig 50
NH₃ 5
-
250,0 kg/j
Overig 80
NH₃ 2,1
-
168,0 kg/j
1,0 m 0,000 MW 1m
NOₓ
6,0 kg/j
7/8
Projectberekening
Stikstofreferentie 15%, Rekenjaar 2023 1
Landbouw | Stalemissies
Naam Referentie 15% Locatie X:191251,46 Y:388662,5 Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Dierverblijven
Uittreedhoogte Warmteinhoud
15% referentie
1
2,0 m 0,000 MW
NH₃
662,4 kg/j
Diersoort RAV-code - Omschrijving BWL-code Aantal dieren Stof Emissiefactor (kg/dier/j) Reductie Emissie
-
NH₃ 662.4
-
662,4 kg/j
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022.1_20230405_989cfb3815 Database versie 2022.1_989cfb3815 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/
Ra5ZaXFB7v6T (05 mei 2023)
8/8
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:
www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Omschrijving Toelichting
Berekening
Maatschap van Asten Puttenweg 45, 5813 BB Ysselsteyn Puttenweg 43-45 verschilberekening realisatiefase
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
RQUsqdtiuSkG 05 mei 2023, 14:51 Wnb-rekengrid
Totale emissie
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Resultaten
Hoogste bijdrage
Hexagon
Gebied
Nieuwe activiteiten realisatiefase huisvesting- en opslaggebouwen - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname
0,04 mol/ha/j 0,00 ha 5.840,33 ha 0,00 mol/ha/j 0,16 mol/ha/j
2647688
Stikstofreferentie 15% - Referentie Nieuwe activiteiten realisatiefase huisvesting- en opslaggebouwen - Beoogd Stikstofreferentie 15% - Referentie
RQUsqdtiuSkG (05 mei 2023)
2023 2023
0,19 mol/ha/j
662,4 kg/j 54,8 kg/j 2499396
671,0 kg/j
Deurnsche Peel & Mariapeel Deurnsche Peel & Mariapeel
2/8
Projectberekening
Nieuwe activiteiten realisatiefase huisvesting- en opslaggebouwen (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1 2 3
RQUsqdtiuSkG (05 mei 2023)
Landbouw | Stalemissies | Huisvesting paarden tijdens realisatie Wonen en Werken | Woningen | nieuwe en bestaande woning Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Realisatiefase worst case
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
50,0 kg/j 6,0 kg/j 4,8 kg/j 665,0 kg/j
3/8
Projectberekening
Stikstofreferentie 15% (Referentie), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1
RQUsqdtiuSkG (05 mei 2023)
Landbouw | Stalemissies | Referentie 15%
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
662,4 kg/j
-
4/8
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
10 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)
De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RQUsqdtiuSkG (05 mei 2023)
5/8
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Nieuwe activiteiten realisatiefase huisvesting- en opslaggebouwen" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)
Totaal
5.840,33
Per gebied
Berekend (ha gekarteerd)
Maasduinen (145) Deurnsche Peel & Mariapeel (139) Groote Peel (140) Strabrechtse Heide & Beuven (137) Boschhuizerbergen (144) Zeldersche Driessen (143) Weerter- en Budelerbergen & Ringselven (138) Oeffelter Meent (141) Sarsven en De Banen (146)
3.291,32 1.325,25
RQUsqdtiuSkG (05 mei 2023)
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
3.015,62
0,00
0,00
Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)
5.840,33
0,16
Hoogste totale Met toename Grootste Met afname (ha Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol gekarteerd) afname (mol N/ha/jr) N/ha/jr) N/ha/jr)
3.015,62 2.652,97
0,00 0,00
0,00 0,00
3.291,32 1.325,25
0,08 0,16
993,90 175,95
2.678,00 2.267,05
0,00 0,00
0,00 0,00
993,90 175,95
0,02 0,02
33,46
2.466,25
0,00
0,00
33,46
0,11
11,01
2.307,59
0,00
0,00
11,01
0,02
8,86
2.312,81
0,00
0,00
8,86
0,01
0,52
1.624,98
0,00
0,00
0,52
0,01
0,05
1.931,60
0,00
0,00
0,05
0,01
6/8
Projectberekening
Nieuwe activiteiten realisatiefase huisvesting- en opslaggebouwen, Rekenjaar 2023 1
Naam
Landbouw | Stalemissies
Huisvesting paarden tijdens realisatie Locatie X:191251,46 Y:388662,5 Oppervlakte 4,02 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Dierverblijven
Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding
Diersoort RAV-code - Omschrijving
K1.100 - overige huisvestingssystemen (Paarden; volwassen paarden (3 jaar en ouder)) 2
Wonen en Werken | Woningen
Naam nieuwe en Uittreedhoogte bestaande woning Warmteinhoud Locatie X:191082,98 Spreiding Y:388582 Oppervlakte 1,15 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 3
BWLcode
50,0 kg/j
Aantal Stof Emissiefactor Reductie Emissie dieren (kg/dier/j)
Overig 10
NH₃ 5
1,0 m 0,000 MW 1m
NOₓ
Realisatiefase worst case X:191251,82 Y:388662,01 4,02 ha
-
NOₓ NH₃
Stageklasse
Realisatiefase Huisvestings- en Stage-IV, 2014-2018, 75-560 opslaggebouwen kW, diesel, SCR: ja
RQUsqdtiuSkG (05 mei 2023)
NH₃
Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning
Naam Locatie Oppervlakte Naam
2,0 m 0,000 MW 3m
Brandstofverbruik
20000 l/j
50,0 kg/j
6,0 kg/j
665,0 kg/j 4,8 kg/j
Draaiuren AdBlue Stof Emissie verbruik
1000 u/j 0 l/j
NOₓ 665,0 kg/j NH₃ 4,8 kg/j
7/8
Projectberekening
Stikstofreferentie 15%, Rekenjaar 2023 1
Landbouw | Stalemissies
Naam Referentie 15% Locatie X:191251,46 Y:388662,5 Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Dierverblijven
Uittreedhoogte Warmteinhoud
15% referentie
1
2,0 m 0,000 MW
NH₃
662,4 kg/j
Diersoort RAV-code - Omschrijving BWL-code Aantal dieren Stof Emissiefactor (kg/dier/j) Reductie Emissie
-
NH₃ 662.4
-
662,4 kg/j
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022.1_20230405_989cfb3815 Database versie 2022.1_989cfb3815 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/
RQUsqdtiuSkG (05 mei 2023)
8/8