CConstaterende datVenray
Koppel je AI →
Document · PDF

13 Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r.-beoordeling

Gemeenteraad 9 mei 2023, gemeente VenrayBij agendapunt: Bestemmingsplan Lorbaan 4b Veulen7.206 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Bergs Advies B.V. Leveroyseweg 9a 6093 NE Heythuysen Telefoon (0475) 49 44 07 Fax (0475) 49 23 63 E-mail info@bergsadvies.nl Internet www.bergsadvies.nl BIC code: RABONL2U IBAN: NL76RABO0144217414 K.v.K. Roermond nr. 12065400 BTW nr. NL817604844B01

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r.-beoordeling

Lorbaan 4b, Veulen Afbeelding voorblad hier invoegen! Bij invoegen cursor boven tekst plaatsen of gehele tekst verwijderen

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r.-beoordeling Lorbaan 4b, Veulen

Inrichtinghouder:

Classens Lorbaan Veulensewaterweg 23 5814 AK Veulen KvK-nr. Vestigingsnr. E-mailadres

Adres inrichting:

51486733 000012474444 sjef_classens@hotmail.com

Lorbaan 4b 5814 AE Veulen

Opgesteld door:

Bergs Advies B.V. Leveroyseweg 9a 6093 NE Heythuysen

Contactpersoon:

Tom Schrijnwerkers tom.s@bergsadvies.nl

Datum:

6 juli 2022

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

2

Inhoudsopgave 1.

INLEIDING ........................................................................................................................................................... 5 1.1.

2.

KENMERKEN VAN HET PROJECT .......................................................................................................................... 6 2.1.

2.2.

2.3.

2.4. 3.

AANMELDINGSNOTITIE VORMVRIJE M.E.R.-BEOORDELING ................................................................................................ 5

ALGEMEEN ............................................................................................................................................................. 6 Soort project en beschrijving locatie ........................................................................................................... 6 Locatie van de activiteit .............................................................................................................................. 7 Bedrijfsactiviteiten ...................................................................................................................................... 7 Tijd en fasering ............................................................................................................................................ 9 Cumulatie met andere projecten ................................................................................................................ 9 MOTIVERING VAN HET PROJECT .................................................................................................................................. 9 Aanleiding ...................................................................................................................................................

9 Doel ............................................................................................................................................................. 9 Mogelijke problemen .................................................................................................................................. 9 Toekomstige ontwikkelingen ...................................................................................................................... 9 VERGUNNINGEN .................................................................................................................................................... 10 Vigerende vergunning ............................................................................................................................... 10 Beoogde situatie ....................................................................................................................................... 10 OVERIGE RELEVANTE ASPECTEN ................................................................................................................................ 11 Wet dieren, Besluit houders van dieren en Regeling houders van dieren ................................................. 11

KENMERKEN VAN HET POTENTIËLE EFFECT ........................................................................................................12 3.1.

3.2.

3.3.

3.4.

3.5. 3.6.

3.7.

3.8.

3.9.

ALGEMEEN ........................................................................................................................................................... 12 Aard, intensiteit en complexiteit van het effect ........................................................................................ 12 De cumulatie van effecten ........................................................................................................................ 12 De mogelijkheid om de effecten doeltreffend te verminderen ................................................................. 12 AMMONIAK .......................................................................................................................................................... 13 Ammoniakemissie ..................................................................................................................................... 13 Besluit emissiearme huisvestingssystemen voor landbouwhuisdieren ..................................................... 13 Wet ammoniak en veehouderij ................................................................................................................. 13 Directe ammoniakschade aan planten .....................................................................................................

14 Wet Natuurbescherming ........................................................................................................................... 14 GEUR .................................................................................................................................................................. 17 Geuremissie ............................................................................................................................................... 17 Voorgrondbelasting .................................................................................................................................. 17 Minimale vaste afstanden ........................................................................................................................ 18 Achtergrondbelasting ............................................................................................................................... 19 Conclusie geur ........................................................................................................................................... 19 LUCHTKWALITEIT ...................................................................................................................................................

20 Wet luchtkwaliteit 2007 ............................................................................................................................ 20 Fijn stof emissie (PM10) ............................................................................................................................. 20 Toetsing fijnstof (PM10 en PM2,5)............................................................................................................... 20 Conclusie luchtkwaliteit ............................................................................................................................ 21 GELUID ................................................................................................................................................................ 22 BODEM & WATER .................................................................................................................................................. 22 Bodem ....................................................................................................................................................... 22 Water ........................................................................................................................................................

22 RISICO’S VOOR DE MENSELIJKE GEZONDHEID................................................................................................................ 23 Algemeen .................................................................................................................................................. 23 Conclusie ................................................................................................................................................... 23 ENERGIE & KLIMAAT .............................................................................................................................................. 24 Energie en water ....................................................................................................................................... 24 De productie van afvalstoffen ................................................................................................................... 24 RISICO VAN ZWARE ONGEVALLEN EN/OF RAMPEN......................................................................................................... 25

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

3

3.10.

Veiligheid .................................................................................................................................................. 25 Calamiteiten .............................................................................................................................................. 25 EXTERNE VEILIGHEID ........................................................................................................................................... 26

4.

CONCLUSIE .........................................................................................................................................................27

5.

AFKORTINGEN....................................................................................................................................................28

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

4

1.

Inleiding

1.1.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r.-beoordeling

Onderhavige activiteit betreft het wijzigen van een inrichting voor het houden van 819 vleesvarkens. Initiatiefnemer is voornemens bij de bestaande afdelingen emissie reducerende stalsystemen toe te passen. De beoogde situatie bestaat uit het houden van in totaal 960 vleesvarkens en 13 paarden en 47 paarden in opfok. In het kader van het Besluit milieueffectrapportage 1994 is er sprake van een uitbreiding van een installatie met 141 vleesvarkens en 13 paarden en 47 paarden in opfok. De activiteit is opgenomen op de D-lijst (categorie D 14), maar valt onder de drempelwaarde waarvoor een m.e.r.-beoordelingsplicht geldt. Met de wijziging van de m.e.r.-richtlijn, dient er voor gevallen beneden de drempelwaarde op vergelijkbare wijze informatie worden aangeleverd als bij de gevallen boven de drempelwaarde. Omdat belangrijke nadelige milieugevolgen niet op voorhand kunnen worden uitgesloten, is een aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r.beoordeling vereist. Doel van deze aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r.-beoordeling is de mogelijke milieueffecten in beeld te brengen die kunnen leiden tot het opstellen van een milieueffectrapportage. In de aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r.-beoordeling worden alle criteria die zijn opgenomen in Bijlage III bij de Europese richtlijn ‘betreffende de milieubeoordeling van bepaalde openbare en particuliere projecten’ onderzocht.

In onderhavige aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r.-beoordeling zullen de volgende aspecten aan de orde komen: 1. Kenmerken van het project. 2. Locatie van het project. 3. Kenmerken van het potentiële effect. Uiteindelijk zal uit deze aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r.-beoordeling blijken of voor onderhavige activiteit een milieueffectrapportage dient te worden doorlopen.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

5

2.

Kenmerken van het project

2.1.

Algemeen Soort project en beschrijving locatie

De activiteit betreft het wijzigen van een inrichting voor het houden van 819 vleesvarkens. Initiatiefnemer is voornemens om bij de bestaande stallen emissie reducerende stalsystemen toe te passen. De beoogde situatie bestaat uit het houden van in totaal 960 vleesvarkens in huisvestingssysteem D3.2.15.4, 13 paarden (K1.100) en 47 opfokpaarden (K2.100). De activiteit is opgenomen op de D-lijst (categorie D 14), maar valt onder de drempelwaarde waarvoor een m.e.r.-beoordelingsplicht geldt. Omdat belangrijke nadelige milieugevolgen niet op voorhand kunnen worden uitgesloten, is een vormvrije aanmeldingsnotitie m.e.r.- beoordeling vereist.

Locatie

Figuur 1: Luchtfoto huidige situatie

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

6

Locatie van de activiteit De activiteit wordt verricht op de locatie Lorbaan 4b te Veulen. De locatie is kadastraal bekend als gemeente Venray, Sectie O, nummers 655. De locatie is op onderstaande topografische kaart nader aangegeven.

Locatie

Figuur 2: Uitsnede topografische kaart met aanduiding locatie Lorbaan 4b, Veulen (bron: www.pdok.nl/viewer)

De locatie ligt in het buitengebied van gemeente Venray op circa950 meter ten zuidoosten van de kern Veulen. De directe omgeving typeert zich als een agrarische omgeving met enkele burgerwoningen. De dichtstbijzijnde burgerwoning ligt op een afstand van ongeveer 150 meter vanaf de inrichtingsgrens.

Bedrijfsactiviteiten Vleesvarkens De vleesvarkens worden als big bij een gewicht van ongeveer 25 kilogram op het bedrijf aangevoerd. Bij een gewicht van circa 120 kilogram, worden de vleesvarkens afgeleverd. Per vleesvarkensplaats worden jaarlijks ongeveer 3 vleesvarkens gehouden. Er wordt gebruik gemaakt van een automatische voerinstallatie. Het voer wordt in silo’s buiten de stal opgeslagen. De waterverstrekking vindt plaats middels drinknippels. Het mestkanaal wordt afgedekt met roosters. De mest uit de varkensstal wordt opgeslagen in de drijfmestkelder en vervolgens met behulp van vrachtwagens en/of tractoren van het bedrijf afgevoerd conform meststoffenwet. Luchtwasser: De varkensstallen worden voorzien van een luchtwassysteem. De lucht uit de varkensstallen wordt via het luchtkanaal uit de afdelingen gezogen. De luchtwasser heeft een verwijderingsrendement voor ammoniak, geur en fijnstof. De stallucht treedt via de luchtwasser naar buiten toe. De ammoniakemissie (inclusief geuren stofemissie) wordt beperkt door de ventilatielucht te behandelen in een luchtwassysteem. De luchtwasser is opgebouwd uit een of meerdere filterelementen, dit betreft een kolom met vulmateriaal, waarover continu wasvloeistof wordt gesproeid. De gezuiverde lucht verlaat de stal via de luchtwasser.

Bij passage van de ventilatielucht door het luchtwassysteem wordt de ammoniak opgevangen in de wasvloeistof. Bacteriën welke zich op het vulmateriaal en in de wasvloeistof bevinden zetten de ammoniak om in nitriet en/of nitraat, waarna deze stoffen met het spuiwater worden afgevoerd.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

7

De verwijdering van stof en geurcomponenten gebeurt in het waspakket. Spuiwater wat vrij komt uit de luchtwasser, wordt opgevangen in de spuiwater opvangbak/silo. De gezuiverde lucht wordt vervolgens naar buiten geblazen. Op de bijgevoegde tekening is de plaats, de uitvoering en de hoogte van de emissiepunten weergegeven. Paarden Paarden worden op het bedrijf aangevoerd. De opfokpaarden (maximaal 3 jaar oud) worden getraind. Voor het trainen van de paarden wordt binnen de inrichting gebruik gemaakt van een paddock. Daarnaast worden er nog volwassen paarden gehouden en getraind van 3 jaar en ouder. De paarden worden gehuisvest in stalboxen en/of gaan overdag naar nabijgelegen wei. De stalboxen worden voorzien van een strooisel laag voor het opvangen van mest en urine. De vaste mest afkomstig van de paarden wordt afgevoerd conform voorschriften van de Meststoffenwet. Voer wordt handmatig verstrekt (hooi en brokken). Daarnaast zullen paarden via een automatische drinkwatervoorziening en/of handmatig bij te vullen waterbak kunnen drinken. Hooi, stro en brokken.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

8

Tijd en fasering De planning is om begin 2023 te starten met het bouwen van de nieuwe stal voor 60 paarden. De realisatie zal naar schatting 6 maanden duren. Het tijdstip van ingebruikname is naar verwachting eind 2023. Een en ander is afhankelijk van de duur van de vergunningprocedures.

Cumulatie met andere projecten De cumulatie met andere projecten zal worden behandeld in het hoofdstuk met de kenmerken van het potentiële effect.

2.2.

Motivering van het project Aanleiding

Aanleiding voor de voorgenomen activiteit is: • • •

bedrijfsaanpassing in verband met wet- en regelgeving; aanbrengen van emissie arme huisvestingsystemen; groei van de onderneming.

De inrichting is op basis van huidige inzichten na realisatie van onderhavige plannen van voldoende omvang om de continuïteit van het bedrijf te waarborgen. Andere toekomstige ontwikkelingen zijn niet te verwachten.

Doel De voorgenomen activiteit past bij de visie van de ondernemer om continuïteit te geven aan de onderneming, dit in combinatie met rekening houden met de omgeving waarvan de onderneming deel uitmaakt.

Mogelijke problemen Mogelijke problemen kunnen optreden doordat veranderde regelgeving zorgt voor wettelijke belemmeringen die planrealisatie onmogelijk maken door het ontbreken van de noodzakelijke vergunningen.

Toekomstige ontwikkelingen De inrichting is op basis van huidige inzichten na realisatie van onderhavige plannen van voldoende omvang om de continuïteit van het bedrijf te waarborgen. Andere toekomstige ontwikkelingen zijn niet te verwachten.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

9

2.3.

Vergunningen Vigerende vergunning

De vigerende omgevingsvergunning is verleend op 19 november 2019 voor het houden van 819 vleesvarkens diercategorie. Deze vergunning is volledig gerealiseerd en in werking getreden. Tabel 1: Dieraantallen met bijbehorende emissies van vigerende vergunning (gemelde / vergunde situatie)

Stal nr.

Ammoniak (kg/jr)

Geur (OUE/sec.)

Fijn stof (PM10)

Per dier

Totaal

Per dier

Totaal

Per dier

232

4,500

1.044,0

23,00

5.336,0

153

35,5

587

0,450

264,2

12,70

7.454,9

31

18,2

kg. NH3

1.308,2

OUE/s ec.

12.790,9

kg. PM10

53,7

Huisvestingssysteem (RAV-, BWL-code)

Aantal dieren

Vleesvarkens

D 3.2.1; BWL 2001.23.V1

Vleesvarkens

D 3.2.15.4; BWL 2009.12.V4

Diercategorie

TOTAAL

Totaal

Beoogde situatie Voor het realiseren van dit initiatief is een omgevingsvergunning voor de activiteit milieu. Daarnaast is een toestemming in het kader van de Wet natuurbescherming (Wnb) vereist. Middels intern salderen wordt er voldaan aan de toestemming Wet natuurbescherming. Gelijktijdig met deze vormvrije aanmeldingsnotitie wordt een omgevingsvergunning beperkte milieutoets (OBM) aangevraagd. De huisvestingsystemen die worden toegepast zijn in de volgende tabel weergegeven. Tabel 2: Dieraantallen met bijbehorende emissies van beoogde situatie

Stal nr.

Ammoniak (kg/jr)

Geur (OUE/sec.)

Fijn stof (PM10)

Per dier

Totaal

Per dier

Totaal

Per dier

0,450

432,0

12,70

12.192,0

31

29,8

13

5,000

65,0

0,00

0,0

0

0,0

47

2,100

98,7

0,00

0,0

0

0,0

kg. NH3

595,7

OUE/s ec.

12.192,0

kg. PM10

29,8

Huisvestingssysteem (RAV-, BWL-code)

Aantal dieren

Vleesvarkens

D 3.2.15.4; BWL 2010.02.V6

960

Volwassen paarden

K 1.100

Paarden in opfok

K 2.100

Diercategorie

TOTAAL

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

Totaal

10

2.4.

Overige relevante aspecten Wet dieren, Besluit houders van dieren en Regeling houders van dieren

In de Wet dieren staat de intrinsieke waarde van het dier centraal. De regelgeving waarborgt het welzijn en de gezondheid van dieren. In het Besluit houders van dieren staan de algemene regels voor het houden en verzorgen van alle dieren én specifieke regels voor productiedieren. Dit initiatief voldoet aan de regels uit de Wet dieren, het Besluit houders van dieren en de Regeling houders van dieren voor zover deze voor dit initiatief van toepassing zijn.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

11

3.

Kenmerken van het potentiële effect

3.1.

Algemeen Aard, intensiteit en complexiteit van het effect

De aard van het effect wordt bepaald door het houden van dieren zoals aangegeven in de tabel van de beoogde situatie in hoofdstuk 2. De effecten van de emissies worden in onderhavig hoofdstuk beschreven. Voor een uitwerking van deze onderwerpen verwijzen wij naar de desbetreffende paragrafen waarin deze onderwerpen worden uitgewerkt.

De cumulatie van effecten De cumulatie van effecten met de effecten van andere projecten is waar dit mogelijk is meegenomen in de verspreidingsberekeningen. Onder de achtergrondbelasting verstaan we de geurbelasting als gevolg van de veelheid aan veehouderijen in de omgeving van een geurgevoelig object. Met de berekening van de achtergrondbelasting kan het leefklimaat in de omgeving van de inrichting worden bepaald. Binnen de inrichting worden neemt de geuremissie af ten opzichte van de vergunde situatie en er wordt voldaan op voorgrond. Een geurberekening van de achtergrondbelasting is hiermee niet noodzakelijk. Met betrekking tot de cumulatie van fijnstof emissie, worden projecten meegenomen in de berekening doordat deze als achtergrondwaarden in het rekenprogramma zijn opgenomen Bij de cumulatie van ammoniak wordt ook rekening gehouden met andere bestaande projecten. Het rekenprogramma AERIUS berekent of er nog voldoende ruimte is om het gewenste project in samenhang met alle andere projecten in de omgeving van de Natura 2000 gebieden uit te kunnen voeren. Voor de resultaten en uitwerking van de verspreidingsberekeningen verwijzen wij naar de desbetreffende paragrafen die hier verder op ingaan.

De mogelijkheid om de effecten doeltreffend te verminderen In de beoogde situatie worden bij de huisvesting van de dieren emissiearme huisvestingssystemen toegepast. Deze emissiearme huisvestingssystemen voldoen aan het criterium van beste beschikbare technieken. Hiermee wordt beoogd om effecten van alle milieuaspecten van het project zo doeltreffend mogelijke te verminderen. Voor wat betreft de emissies (ammoniak, geur, fijnstof en geluid) wordt verwezen naar de desbetreffende paragrafen die hier verder op ingaan.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

12

3.2.

Ammoniak Ammoniakemissie

Regeling ammoniak en veehouderij (Rav) In de Regeling ammoniak en veehouderij (Rav) zijn per diercategorie emissiefactoren ten aanzien van ammoniak vastgesteld. De Regeling ammoniak en veehouderij (Rav) is gebaseerd op de Wet ammoniak en veehouderij (Wav). De Wav bevat regels met betrekking tot de ammoniakemissie uit dierenverblijven.

In de diertabellen in Hoofdstuk 2 staan de ammoniakemissies per diercategorie, alsmede de totale ammoniakemissie van zowel de huidige als beoogde situatie vermeld. Dit conform de gegevens uit de Rav, laatste wijziging d.d. 1 oktober 2021, in werking getreden d.d. 2 oktober 2021. De ammoniakemissie zal in de beoogde situatie met 712,5 kilogram af ten opzichte van de vergunde situatie door het toepassen van een emissiereducerend systeem. Tijdens de aanlegfase zullen geen hogere emissies optreden dan vergund. Derhalve wordt hier volstaan met de effecten op het milieu tijdens de gebruiksfase.

Besluit emissiearme huisvestingssystemen voor landbouwhuisdieren Besluit emissiearme huisvesting Het Besluit emissiearme huisvestingsystemen voor landbouwhuisdieren (Besluit emissiearme huisvesting) is per 1 augustus 2015 in werking getreden. Alleen toepassing van huisvestingssystemen met een emissiefactor die lager is dan of gelijk is aan de maximale emissiewaarde, is toegestaan bij oprichting, vervanging of uitbreiding van een dierenverblijf. Intern salderen binnen de inrichting blijft toegestaan om te voldoen aan de eisen van het besluit. Bij toepassing van het Besluit emissiearme huisvesting gelden de emissiefactoren van de Regeling ammoniak en veehouderij (Rav). Bijlage 1 van het besluit geeft drie maximale emissiewaarden voor ammoniak: kolom A, B en C. De maximale waarden worden gefaseerd aangescherpt. Welke maximale emissiewaarde geldt (kolom A, B of C), hangt af van de datum van oprichting (bouw) van het dierenverblijf waar het huisvestingssysteem in zit. De maximale emissiewaarden voor fijnstof gelden alleen voor pluimvee. Deze maximale waarden zijn opgenomen in bijlage 2 van het besluit.

De toegepaste huisvestingssystemen hebben een lagere ammoniak- en fijnstofemissie dan de toegestane grenswaarden. Daarmee wordt in de beoogde situatie voldaan aan de grenswaarden uit het Besluit emissiearme huisvesting. Wet ammoniak en veehouderij Wet ammoniak en veehouderij (Wav) De Wet ammoniak en veehouderij bevat regels met betrekking tot de ammoniakemissie uit dierverblijven. Deze regels moeten worden toegepast bij de verlening van omgevingsvergunningen voor veehouderijen. De regels zijn bedoeld ter bescherming van de zeer kwetsbare gebieden tegen de effecten van ammoniakdepositie. De wet geeft regels voor veehouderijen gelegen in zo’n zeer kwetsbaar gebied of in een zone van 250 meter daaromheen.

In de provincie Limburg zijn de gebieden die in dit kader als zeer kwetsbaar moeten worden beschouwd, bij besluit van 18 april 2008, door Gedeputeerde Staten vastgesteld. Dit besluit houdt in dat, ten opzichte van het besluit van Gedeputeerde Staten van 8 november 2005, minder gebieden als zeer kwetsbaar zijn aangemerkt. Op 18 juli 2008 is dit besluit door de voormalige minister van LNV goedgekeurd, en heeft dit besluit rechtskracht gekregen. De afstand tot een dergelijk gebied bedraagt circa 3.700 meter. Gezien het feit dat de inrichting met een afstand van circa 770 meter ruim buiten 250 meter van een zeer kwetsbaar gebied ligt, is verdere toetsing aan de WAV niet aan de orde.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

13

Directe ammoniakschade aan planten Stallucht en Planten (1981) Voor de bepaling of er mogelijk directe schade aan planten ontstaat, dient een aanvraag om een omgevingsvergunning te worden getoetst aan de het rapport “Stallucht en Planten” uit juni 1981 van het Instituut Plantenziektekundig Onderzoek (IPO).

Op grond van het rapport “Stallucht en Planten” is gekeken of er binnen de daarin opgenomen afstanden van de inrichting voor ammoniak gevoelige planten aanwezig zijn. Hierbij is gekeken of binnen een afstand van 50 meter van de inrichting coniferen worden geteeld of dat binnen een afstand van 25 meter van de inrichting andere voor directe ammoniakschade gevoelige tuinbouwgewassen worden geteeld. Dit is niet het geval, zodat dit aspect in de onderhavige situatie geen belemmering vormt.

Wet Natuurbescherming Wet natuurbescherming De bescherming van de Nederlandse natuurgebieden is geregeld in de Wet Natuurbescherming (Wnb). Deze wet heeft op 1 januari 2017 de Natuurbeschermingswet 1998 vervangen en implementeert het gebiedsbeschermingsregime van de Vogel- en Habitatrichtlijn. Op basis van deze wet worden onder andere Natura 2000-gebieden die zijn aangewezen in het kader van de Vogel- en Habitatrichtlijn (Hoofdstuk 2 Wnb) beschermd.

Op onderstaande kaart is de ligging van Natura 2000-gebieden ten opzichte van het initiatief weergegeven.

Locatie

Figuur 3: Ligging initiatief ten opzichte van Natura 2000-gebieden

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

14

Voortoets Stikstof Er geldt een vergunningplicht op grond van artikel 2.7, tweede lid Wnb voor het realiseren van een project dat niet direct verband houdt met of nodig is voor het beheer van een Natura 2000-gebied, maar afzonderlijk of in combinatie met andere plannen of projecten significante gevolgen kan hebben voor een Natura 2000-gebied. De effecten van stikstof zijn een belangrijk aspect. Wanneer bij een plan of project met stikstofuitstoot op voorhand significant negatieve effecten op Natura 2000gebieden kunnen worden uitgesloten, is het plan of project niet vergunningplichtig. Uit de uitspraak van de Raad van State van 20 januari 2021 (ECLI:NL:RV:2021:71) blijkt dat hiermee voor een wijziging van een project op basis van Intern salderen, geen vergunning in het kader van de Wet natuurbescherming nodig is. De beoordeling of er bij een plan of project sprake is van een significant negatief effect, wordt gedaan in de Voortoets. Indien uit de Voortoets blijkt dat het plan geen significante negatieve effecten met zich meebrengt, is geen verder onderzoek noodzakelijk. Wanneer een significant negatief effect niet op voorhand uitgesloten kan worden dient een Passende beoordeling te worden uitgevoerd en is het project vergunningplichtig. Referentiesituatie Om voor onderhavige ontwikkeling de Voortoets uit te voeren is de Referentiesituatie in het kader van de Wnb van belang.

Deze referentiesituatie geldt voor zowel de toetsing op Habitat- als op Vogelrichtlijngebieden. Voor deze locatie is niet eerder een vergunning als bedoeld in artikel 2.7, tweede lid Wnb afgegeven. Als referentiesituatie voor de Natura 2000-gebieden geldt de toestemming (milieuvergunning of hinderwetvergunning), geldend op de Europese referentiedata voor Vogel-en Habitatrichtlijngebieden, mits dat er in de daarop volgende jaren geen besluit is genomen met een lagere ammoniakemissie. In onderstaande Tabel zijn de ammoniakemissie van zowel de referentiesituaties Wnb als de beoogde situatie samengevat weergegeven. Tabel 3: Totaalvergelijking ammoniakemissies en referentiesituatie Wnb en beoogde situatie1 Ammoniakemissie (kg./jr.)

Referentiesituatie Wnb1

595,7 kg NH3

-

Revisievergunning d.d. 1986

4.320,0 kg NH3

-

Veranderingsvergunning d.d. 23 juli 2014

1.942,7 kg NH3

-

Veranderingsvergunning d.d. 15 november 2019

1.308,2 kg NH3

HR en VR

Vergunning Beoogde situatie

1= HR = Habitatrichtlijngebieden, VR = Vogelrichtlijngebieden

Uit bovenstaande kan geconcludeerd worden dat de ammoniakemissie in de beoogde situatie met 712,5 kilogram per jaar zal afnemen in vergelijking met de Referentiesituatie in het kader van de Wnb. In de volgende paragraaf zullen de effecten van dit initiatief getoetst worden.

Depositie op gebieden (Voortoets stikstof) Depositie op gebieden wordt berekend met AERIUS, het online rekeninstrument voor de leefomgeving. AERIUS ondersteunt de vergunningverlening, monitoring en ruimtelijke planvorming in relatie tot stikstof. AERIUS Calculator berekent de emissie van stikstof als gevolg van economische activiteiten en de depositie op Natura 2000-gebieden. Door het maken van AERIUS berekeningen kan worden bepaald of het beoogde project zal leiden tot een toename van stikstofdepositie. Voor zowel de Referentiesituatie Wnb als de beoogde situatie zijn middels het

1 Pand is in gebruik genomen in 1986. Er hebben geen uitbreidingen plaatsgevonden sindsdien. Er zijn alleen

junior luchtwassers geplaatst op een gedeelte van de afdelingen. Gegevens zijn opgevraagd bij de gemeente maar hier zijn wij nog in afwachting van. Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

15

online rekeninstrument AERIUS Calculator een verschilberekening uitgevoerd. Deze depositieberekeningen alsmede de uitgangspunten voor deze berekeningen zijn als bijlagen toegevoegd. Uit de depositieberekeningen met AERIUS Calculator kan worden geconcludeerd dat in de beoogde situatie de stikstofdepositie op de omliggende Natura 2000-gebieden zal afnemen / gelijk zal blijven ten opzichte van de Referentiesituatie Wnb. Op basis van de berekeningen kunnen significante negatieve effecten worden uitgesloten. Er geldt voor de beoogde wijziging geen vergunningplicht in het kader van de Wet natuurbescherming. Verordening veehouderijen en Natura 2000 Provincie Limburg Op 10 oktober 2013 is de ‘Verordening veehouderijen en Natura 2000 Provincie Limburg’ in werking getreden. Op 16 januari 2015 is de ‘Omgevingsverordening Limburg 2014’ in werking getreden. De ‘Verordening veehouderijen en Natura 2000 Provincie Limburg’ is daarin ongewijzigd opgenomen in hoofdstuk 3 (art. 3.1.1 t/m 3.1.4). In de bijlage bij de verordening zijn de maximale emissienormen opgenomen. Dit initiatief voldoet aan de maximale emissienormen uit deze verordening. Conclusie ammoniak In de beoogde situatie neemt de ammoniakemissie af ten opzichte van de Referentiesituatie in het kader van de Wnb. Er wordt voor de beoogde situatie wordt gebruik gemaakt van Intern salderen.

Dit wil zeggen dat het bedrijf stikstofruimte vrij maakt binnen het eigen bedrijf. Voor de toetsing op de Vogel- en Habitatrichtlijngebieden blijkt er in beoogde situatie eveneens een afname van de stikstofdepositie op te treden ten opzichte van de Referentiesituatie in het kader van de Wnb. Overige effecten als gevolg van de beoogde wijziging kunnen, gezien de aard van de beoogde wijziging en de afstand tot Natura 2000- gebieden, op voorhand worden uitgesloten. Er geldt voor de beoogde wijziging geen vergunningplicht in het kader van de Wet natuurbescherming.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

16

3.3.

Geur

Wet geurhinder en veehouderij De Wet geurhinder en veehouderij (Wgv) van 5 oktober 2006 schept een beoordelingskader voor geurhinder vanwege tot veehouderij behorende dierenverblijven. Er wordt gekeken naar de geurbelasting van veehouderijbedrijven op de in de omgeving liggende geurgevoelige objecten. Nederland is opgesplitst in concentratie- en niet- concentratie gebieden, zoals aangegeven in bijlage I bij de Meststoffenwet. In deze gebieden wordt weer onderscheid gemaakt tussen objecten die liggen buiten of binnen de bebouwde kom. Geur wordt uitgedrukt als geurconcentratie in Europese odour units per kubieke meter lucht (OU E/m3). In de Wgv zijn de volgende geurnormen opgenomen: Concentratiegebied Niet concentratiegebied Buiten bebouwde kom 14,0 OUE/m3 8,0 OUE/m3 Binnen bebouwde kom 3,0 OUE/m3 2,0 OUE/m3 In afwijking van de maximale geurnormen gelden voor (voormalige) bedrijfswoningen bij een veehouderij vaste afstanden.

De gemeenteraad van de gemeente Venray heeft op 11 november 2011 de ‘Verordening geurhinder en veehouderij’ vastgesteld. In de normstellingen hierna is rekening gehouden met deze geurverordening.

Geuremissie Regeling geurhinder en veehouderij De Regeling geurhinder en veehouderij (Rgv) is gebaseerd op de Wet geurhinder en veehouderij (Wgv). In de Regeling geurhinder en veehouderij zijn per diercategorie geuremissiefactoren vastgesteld.

In de Regeling geurhinder en veehouderij (Rgv) zijn per diercategorie geuremissiefactoren vastgesteld. In de tabellen in hoofdstuk 2 staan de geuremissies per diercategorie, alsmede de totale geuremissie van zowel de huidige als beoogde situatie vermeld. Dit op basis van de laatste wijziging van de Rgv van d.d. 1 oktober 2021, in werking getreden d.d. 2 oktober 2021. De geuremissie neemt in de beoogde situatie af ten opzichte van de vergunde situatie met 598,9 OUE/sec.

Voorgrondbelasting V-Stacks Vergunning Bij bepaling van de voorgrondbelasting dient conform Artikel 2 van de Rgv middels het verspreidingsmodel V-stacks vergunning een geurberekening gemaakt te worden. De uitgangspunten van de geurberekeningen worden bepaald aan de hand van de Gebruikershandleiding V-Stacks Vergunning Versie 2020 van maart 2021 en de emissiegegevens uit de Rgv.

Voor het bepalen van de hoogte van de voorgrondbelasting is voor de beoogde situatie middels V-Stacks vergunning een geurberekening uitgevoerd. Hierna zijn de rekenresultaten weergegeven van de geurbelasting op in de omgeving liggende voor geur gevoelige objecten.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

17

Tabel 4: Voorgrondbelasting geur beoogde situatie Volgnr.

Gevoelig object

X- coördinaat

Y- coördinaat

Geurnorm

Geurbelasting

1

Lorbaan 5a

195359

387490

14

6,0

2

Lorbaan 6

195024

387468

14

2,2

3

Lorbaan 7

195322

387371

14

2,4

4

Lorbaan 4

195350

387774

14

6,2

5

Lorbaan 3

195410

387904

14

2,6

6

Veulenseweg 55

194473

388181

8

0,4

7

Veulenseweg 51

194546

388293

3

0,4

Uit de resultaten van de geurberekeningen blijkt dat ten aanzien van de voorgrondbelasting in de beoogde situatie op de geurgevoelige objecten aan de normstelling wordt voldaan.

Minimale vaste afstanden Minimale vaste afstanden Naast een belasting van geur uitgedrukt in OUE/sec. zijn er in de Wgv minimale afstanden die in acht moeten worden genomen. De minimale vaste afstanden kunnen hierbij van belang zijn: A. De afstand tussen de gevel van een stal en de gevel van een geurgevoelig object voor dieren waarvoor een geuremissiefactor is vastgesteld; B. De afstand tussen de gevel van een stal en de gevel van een geurgevoelig object, én de afstand tussen de emissiepunten en de gevel van het geurgevoelig object. Dit bij dieren waarvoor géén geuremissiefactor is vastgesteld; C. De afstand tussen het dichtstbijzijnde emissiepunt en een woning van een andere veehouderij of een woning die op of na 19 maart 2000 heeft opgehouden deel uit te maken van een andere veehouderij (voormalige veehouderij), of een in het kader van ruimte voor ruimte gerealiseerde woning op basis van art. 14 Wgv.

Ad. A. Voor objecten binnen de bebouwde kom geldt een minimale gevel-gevel afstand van 50 meter. Voor gevoelige objecten buiten de bebouwde kom geldt een minimale vaste afstand van 25 meter. In onderhavige situatie is de kortste afstand tot een object buiten de bebouwde kom circa 85 meter (Lorbaan 5b). Deze afstand is daarmee voldoende. De afstand tot de bebouwde kom is ook ruim voldoende Ad. B: Voor bedrijven met dieren waarvoor geen geuremissiefactoren zijn vastgesteld geldt op basis van de Wgv een minimumafstand tussen het dichtstbij gelegen emissiepunt en de buitenzijde van een geurgevoelig object. Deze minimum afstand is binnen de bebouwde kom 100 meter en buiten de bebouwde kom 50 meter. Bij dit initiatief worden dieren zonder geuremissiefactor gehouden. Het dichtstbij gelegen geurgevoelig object buiten de bebouwde kom, adres, is op een afstand van circa 115 meter van het dichtstbij gelegen emissiepunt gelegen (Lorbaan 5b). Er wordt voldaan aan de minimale afstand van 50 meter De afstand tot de bebouwde kom is ook ruim voldoende Ad. C: Voor woningen behorende bij (voormalige) veehouderijen of ruimte voor ruimte woningen gelegen buiten de bebouwde kom geldt een vaste afstand van minimaal 50 meter tussen emissiepunt van het dierenverblijf en de gevel van het geurgevoelig object. Voor deze woningen gelegen binnen de bebouwde kom geldt een minimale afstand van 100 meter.

De dichtst bijgelegen woning behorende bij een veehouderij is op een afstand van circa 110 meter gelegen buiten de bebouwde kom (Lorbaan 5). Hiermee wordt ruimschoots aan de minimale afstand voldaan.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

18

Achtergrondbelasting Achtergrondbelasting Onder de achtergrondbelasting verstaan we de geurbelasting als gevolg van de veelheid aan veehouderijen in de omgeving van een geurgevoelig object. De achtergrondbelasting is een maat voor het leefklimaat in de omgeving. De berekening van de achtergrondbelasting wordt middels V-Stacks gebied uitgevoerd. De verzamelde gegevens zijn voor het rekenen van de achtergrondbelasting ingevoerd in twee rekenbestanden, één voor de bronnen (veehouderijen) en één voor de receptoren (geurgevoelige objecten). Voor de benodigde gegevens over de veehouderijbedrijven is door de gemeente een veehouderijenbestand verstrekt.

De berekening van de achtergrondbelasting is middels V-Stacks gebied V2010 uitgevoerd. Ten aanzien van de veehouderijbedrijven zijn alle veehouderijen met geuremissie2 (intensieve veehouderijen) in een straal van vier kilometer rondom het initiatief bij de berekening van de achtergrondbelasting meegenomen. Ten aanzien van de receptoren zijn de gevoelige objecten binnen een straal van 2 kilometer meegenomen. In onderstaande tabel staat de achtergrondbelasting op de omliggende geurgevoelige objecten vermeld. Tabel 5: Totaaloverzicht achtergrondbelasting geur Achtergrondbelasting geur (OUE/m3) en beoordeling leefklimaat* Geurgevoelig object

Vergund Niveau

Aanvraag

Milieukwaliteit

Niveau

Milieukwaliteit

Lorbaan 5a

8

redelijk goed

9

redelijk goed

Lorbaan 6

9

redelijk goed

9

redelijk goed

Lorbaan 7

7

redelijk goed

8

redelijk goed

Lorbaan 4

9

redelijk goed

10

redelijk goed

Lorbaan 3

7

redelijk goed

7

redelijk goed

Veulenseweg 55

12

redelijk goed

12

redelijk goed

Veulenseweg 51

12

redelijk goed

13

matig

* Volgens bijlage 6 en 7 van de handreiking bij de Wgv (Infomil 1 mei 2007)

Conclusie geur In vergelijking met de vergunde situatie zal in de beoogde situatie de geurbelasting toenemen. Ondanks deze toename van geuremissie zal in de beoogde situatie aan de geldende normstellingen voldaan worden op de geurgevoelige objecten in zowel het buitengebied als de kern. Ook wordt voldaan aan de vaste afstanden die voor dit initiatief gelden. De hoogte van de achtergrondbelasting blijft acceptabel.

2

Veehouderijbedrijven waar dieren gehouden worden waarvoor in de Rgv emissiefactoren zijn vastgesteld, de intensieve veehouderijbedrijven.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

19

3.4.

Luchtkwaliteit Wet luchtkwaliteit 2007

Wet luchtkwaliteit 2007 De Wet luchtkwaliteit (Wlk 2007 geldt als primair kader voor onderzoek en beoordeling van de luchtkwaliteit. Deze wet vormt een onderdeel van de Wet milieubeheer en is een vertaling van Europese regelgeving ten aanzien van luchtkwaliteit in de Nederlandse wetgeving. Een ontwikkeling van een veehouderij mag niet leiden tot een overschrijding van de grenswaarden uit artikel 5.16 van de Wet milieubeheer.

Een wijziging van een veehouderij kan effect hebben op de luchtkwaliteit in de omgeving. Het gaat daarbij om de uitstoot van fijnstof (PM10 en PM2,5) vanuit de stallen en emissie van stikstof (NO x) door verkeersbewegingen. Hoewel ook andere stoffen uit de inrichting kunnen ontwijken, blijken deze emissies zeer gering te zijn ten opzichte van de achtergrondwaarden. Derhalve zal ten aanzien van de andere stoffen dan fijnstof (PM10 en PM2,5) en stikstof (NOx) zonder problemen worden voldaan aan de Wlk 2007.

Fijn stof emissie (PM10) Vanwege de aanwezigheid van dieren is een emissie van stof te verwachten. De in de stal geproduceerde stof slaat ten dele neer in de stal zelf. Een ander deel van de stof verlaat de stal samen met de ventilatielucht. Middels een fijnstofberekening kan worden aangetoond hoe hoog de concentratie fijnstof is. De berekening van zowel de vergunde situatie als de beoogde situatie is uitgevoerd met het programma ISL3a, waarbij getoetst is op de omliggende woningen. Voor de berekening van de uitstoot van fijnstof ten gevolge van het houden van de aanwezige dieren is gebruik gemaakt van de door ministerie van I&M gepubliceerde emissienormen voor fijnstof van dieren (versie maart 2021). In de onderstaande tabellen zijn voor de vergunde situatie en de beoogde situatie de emissiegegevens met betrekking tot fijnstof opgenomen. Deze zijn gebaseerd op de door de Minister vastgestelde emissiefactoren fijnstof voor veehouderij, versie maart 2021. De fijnstof emissie neemt in de beoogde situatie met 23,9 kg. fijnstof (PM10) per jaar af ten opzichte van de vergunde situatie. Middels berekeningen kan worden aangetoond dat het bedrijf voldoet aan de gestelde normen. Toetsing fijnstof (PM10 en PM2,5) Middels het fijnstofverspreidingsmodel ISL3a is de verspreiding van fijnstof vanwege de inrichting van de beoogde situatie in beeld gebracht.

De invoergegevens zijn overeenkomstig met de invoer bij het geurverspreidingsmodel V-stacks vergunning. Aan de hand hiervan kan toetsing aan de normstelling worden gedaan. In de hierna opgenomen tabel zijn de rekenresultaten weergegeven. Tabel 6: Toetsing aan normstellingen fijnstof (PM10) beoogde situatie Gem. concentratie in µg/m3

Norm

Voldoet?

Aantal dagen >50 µg/m3

Norm

Voldoet?

Lorbaan 5a

17

40

Ja

6

35

Ja

Lorbaan 6

17

40

Ja

6

35

Ja

Lorbaan 7

17

40

Ja

6

35

Ja

Lorbaan 4

17

40

Ja

6

35

Ja

Lorbaan 3

17

40

Ja

6

35

Ja

Lorbaan 8

17

40

Ja

6

35

Ja

Lorbaan 6

17

40

Ja

6

35

Ja

Te beschermen object

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

20

Uit de rekenresultaten blijkt dat in de beoogde situatie de grenswaarde van het aantal dagen overschrijding van 50 µg/m3 niet wordt overschreden. Ook de gemiddelde concentratie PM10 per jaar van 40 µg/m 3 wordt op geen enkel gevoelig object overschreden. Tabel 7: Gemiddelde concentratie fijnstof (PM2,5) beoogde situatie Gem. concentratie PM2,5 (µg/m3)

Norm (µg/m3)

Voldoet?

Lorbaan 5a

9

25

Ja

Lorbaan 6

9

25

Ja

Lorbaan 7

9

25

Ja

Lorbaan 4

9

25

Ja

Lorbaan 3

9

25

Ja

Lorbaan 8

9

25

Ja

Lorbaan 6

9

25

Ja

Te beschermen objecten

Conclusie luchtkwaliteit Voor de stallen van een agrarisch bedrijf is alleen de uitstoot van fijnstof (PM10 en PM2,5) van belang. Dit vanwege de omvang van de emissie van fijnstof uit stallen. Hoewel ook andere stoffen uit de inrichting kunnen ontwijken, blijken deze emissies zeer gering te zijn ten opzichte van de achtergrondwaarden. Derhalve zal ten aanzien van de andere stoffen dan fijnstof (PM10 en PM2,5) zonder problemen worden voldaan aan de Wlk 2007. Geconcludeerd kan worden dat wordt voldaan aan de grenswaarden uit de Wlk 2007.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

21

3.5.

Geluid

Geluid afkomstig van de inrichting wordt voornamelijk geproduceerd door de verkeersbewegingen, het laden en lossen van dieren, laden van dierlijke mest en vullen van voedersilo’s. Het aantal vervoersbewegingen van en naar de inrichting neemt in de beoogde situatie toe ten opzichte van de vergunde situatie. Het dichtstbijzijnde geluidsgevoelige object Lorbaan 5 is op een afstand van circa 60 meter gelegen. Gezien de afstand tot de omliggende geluidsgevoelige objecten wordt geen verslechtering van het geluidniveau op deze woningen ten opzichte van de vergunde verwacht. Verwacht wordt dat het bedrijf aan de gebruikelijke normstellingen kan voldoen. Om die reden wordt voor de beoogde situatie geen akoestisch onderzoek uitgevoerd. Dit betekent dat de omgevingsvergunning uit akoestisch oogpunt kan worden verleend.

3.6.

Bodem & water Bodem

Door het initiatief worden de mogelijke effecten naar de bodem gevormd door potentieel bodembedreigende activiteiten: de mest van de dieren in de stallen, inclusief het reinigingswater, opslag van diergeneesmiddelen, opslag van reinigingsmiddelen, tijdelijke opslag van kadavers. In een te verlenen omgevingsvergunning kunnen voorschriften worden opgenomen, zodat verontreiniging van de bodem en het grondwater niet voor kunnen komen.

Water Hemelwater Hemelwater van de dakvlakken wordt er plaatse zoveel mogelijk geïnfiltreerd in de bodem. Hierdoor zal er geen effect op de grondwaterstand zijn vanwege het initiatief. Grondwater Er wordt gebruik gemaakt van leidingwater ten behoeve van reiniging van de stallen en drinkwater voor de dieren. Het grondwaterverbruik zal in de beoogde situatie toenemen ten opzichte van het vergunde verbruik.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

22

3.7.

Risico’s voor de menselijke gezondheid Algemeen

Op gebied van risico’s voor de menselijke gezondheid speelt de vraag wat de mogelijke effecten van de veehouderij op het vóórkomen en de verspreiding van zoönosen (zoals influenza) en resistente microorganismen (zoals toxoplasma) en antibioticumresistentie zijn. Een mogelijk verband tussen veehouderij en risico’s voor de menselijke gezondheid is niet eenvoudig vast te stellen. Er zijn diverse bedreigingen maar ook enkele kansen bij verdere ontwikkeling van de veehouderij. De balans hangt sterk af van de wijze waarop de bedrijfsvoering en het stalconcept worden ingevuld. Op basis van de op dit moment bekende onderzoeken kunnen geen eenduidige conclusies worden getrokken of er sprake is van een oorzakelijk verband tussen veehouderijen en (volks)gezondheid. Dit concludeert ook de Gezondheidsraad in haar advies over gezondheidsrisico’s rond veehouderijen van 14 februari 2018. Hoewel het aspect bestrijding van besmettelijke ziekten een aspect is dat primair in andere wetgeving is geregeld, wordt de gezondheid van omwonenden van de veehouderij meegenomen in de planvorming en vergunningverlening. In de bijlage bij deze notitie is concreter ingegaan op de aspecten die bij dit initiatief een rol spelen.

Conclusie Gezien landelijke toetsingskaders voor het aspect gezondheid ontbreken en binnen de inrichting voldoende voorzieningen en maatregelen worden genomen om de gezondheids-gerelateerde emissies zoveel mogelijk te beperken zijn risico’s voor de menselijke gezondheid hiermee voldoende voorkomen.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

23

3.8.

Energie & Klimaat Energie en water

Energie De energiebehoefte bij het houden van vleesvarkens en paarden bestaat hoofdzakelijk uit het inzetten van ventilatoren en de verlichting. Het huidig en beoogd gebruik is opgenomen in de bijlage. Er wordt een stijging in het verbruik verwacht. Het bedrijf blijft een kleinverbruiker.

Water Het waterverbruik betreft hoofdzakelijk drinkwater voor de dieren en poetswater voor de stallen. Dit is leidingwater. Als gevolg van het initiatief stijgt het totale verbruik voor drinkwater en reiniging in de beoogde situatie. Het huidige en toekomstige verbruik is in de bijlage opgenomen.

Overige grondstoffen Naast het verbruik van elektra en water wordt binnen de inrichting voer verbruikt. De hoeveelheid hiervan is in de bijlage opgenomen. Het gebruik van natuurlijke hulpbronnen wordt zo veel mogelijk beperkt/voorkomen.

De productie van afvalstoffen Als bedrijfseigen afvalstoffen kunnen aangemerkt worden: kadavers en dierlijke meststoffen. Kleinere hoeveelheden afvalstoffen zoals afval van verpakkingsmateriaal wordt middels een bedrijfscontainer afgevoerd. Dit met uitzondering van papier en metaal dat gescheiden wordt gehouden van de andere afvalstoffen. De kadavers worden volgens wettelijke voorschriften opgehaald door Rendac. In de tussentijd worden deze gekoeld opgeslagen. De hoeveelheden op jaarbasis zijn in de bijlage opgenomen. De dierlijke mest uit de stallen wordt opgevangen in de mestput of met stro en vervolgens met behulp van vrachtwagens en/of tractoren van het bedrijf afgevoerd om conform meststoffenwet te verwerken of op landbouwgrond aangewend te worden. Het reinigingswater van de stallen wordt opgevangen in een opvangput. Van hieruit wordt het poetswater uit de inrichting afgevoerd, en conform het Besluit dierlijke meststoffen aangewend op gronden. De hoeveelheden zijn in de bijlage opgenomen. Vrijkomende gevaarlijke afvalstoffen, zoals Tl-buizen worden via een erkende afnemer afgevoerd.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

24

3.9.

Risico van zware ongevallen en/of rampen Veiligheid

De stallen en de werkruimtes zijn zo ingericht dat de kans op ongevallen tot een minimum wordt beperkt. Van de aanwezige personen is telkens iemand aanwezig die in bezit is van het certificaat van de cursus Bedrijfshulpverlening. Om bedrijfsongevallen te voorkomen wordt voer in enkelvoudige vorm of meervoudige samenstelling opgeslagen in silo’s die buiten de gebouwen staan. Verder zullen ventilatoren die op werkhoogte aanwezig zijn, worden voorzien van gaasvormige afschermingen. De inrichting zal hiermee voldoen aan de eisen zoals gesteld in de Arbo-wetgeving. Uiteraard worden binnen de inrichting blustoestellen geplaatst, welke kunnen worden gebruikt bij kleine branden. In de bij de omgevingsvergunning behorende plattegrondtekening staan deze weergegeven. Tevens zijn er vluchtdeuren aanwezig, waardoor personeel zich in veiligheid kan brengen ingeval van brand. Voor de dieren is er geen vluchtvoorziening aanwezig.

Calamiteiten Calamiteiten binnen de inrichting kunnen zich voordoen door bijvoorbeeld brand, stroomuitval of vervoersverboden van dieren. Stalbranden hebben een grote impact op de veehouder en zijn dieren, hulpverleners, de omgeving en het milieu. Het is dan ook noodzakelijk om de kans op een stalbrand zo klein mogelijk te houden en het aantal dieren dat omkomt bij een stalbrand zoveel mogelijk te beperken. Het bouwbesluit beschrijft bouwkundige (brandveiligheids-)eisen waaraan nieuwbouw, verbouw en bestaande bouw wettelijk moet voldoen. Bij de omgevingsvergunning zullen voorschriften worden opgenomen over de te gebruiken bouwmaterialen en voorzieningen die de gevolgen van brand kunnen beperken. Op grond van het bouwbesluit worden aantallen en soorten brandblusmiddelen voorgeschreven. Zoals reeds genoemd staan deze in de bij de omgevingsvergunning behorende plattegrondtekening weergegeven. Binnen de inrichting worden maatregelen genomen om brand zoveel mogelijk te voorkomen en bestrijden. Onder preventieve maatregelen worden maatregelen verstaan die mogelijke bronnen voor vuur beperken. Dit zijn: • Periodieke elektrakeuring; deze keuring is verplicht opgenomen in het ketenkwaliteitssysteem van de sector waarvan de veehouderij onderdeel uitmaakt. Hiermee worden onveilige situaties rond de elektrische installaties vroegtijdig gesignaleerd en opgelost.

• Oververhittingsbeveiliging elektromotoren. • Aparte stalling voor werktuigen. • Bliksemafleider: voorkomen van stalbranden door blikseminslag. Onder schade beperkende maatregelen worden maatregelen verstaan die het ontstaan van een stalbrand niet voorkomt, maar die wel de gevolgen van de stalbrand beperken (aantal dierlijke slachtoffers en schade aan gebouwen): • Brand- en rookdetectie; • Brandvertragende compartimentering; • Dakisolatie; • Brandbestrijdings- en blusvoorzieningen; • Objecteninformatiekaart voor brandweer; • Bereikbaarheid hulpdiensten en calamiteiten- en evacuatieplannen. Met het toepassen van de verschillende maatregelen wordt de veiligheid van de dieren verhoogd en het aantal dierlijke slachtoffers zoveel mogelijk verminderd. Hiermee worden ook de eventuele milieueffecten van een stalbrand zoveel mogelijk voorkomen en beperkt.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

25

Bij stroomuitval kan een calamiteit optreden omdat voor de klimaatbeheersing, luchtverversing en voerverstrekking elektra nodig is. Door initiatiefnemer is hierin voorzien door de installatie van een noodstroomaggregaat die onmiddellijk zorgt voor elektriciteitsvoorziening bij stroomuitval. De milieueffecten hiervan zijn beperkt. Een nadeel is dat het brandstofverbruik binnen de inrichting toeneemt. De noodstroomvoorziening is qua omvang voldoende om alle functies te blijven voorzien van elektriciteit. De hoeveelheid aanwezige diergeneesmiddelen zal, behoudens calamiteiten in de vorm van dierziektes, zeer beperkt zijn. De aanwezige reinigingsmiddelen is een werkvoorraad. Aanwending van deze stoffen zal geschieden met toepassing van de veiligheidsvoorzieningen zoals voorgeschreven bij die stoffen.

3.10.

Externe veiligheid

Binnen de inrichting worden geen gevaarlijke stoffen opgeslagen. Het aspect externe veiligheid is voor deze inrichting niet relevant.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

26

4.

Conclusie

Op basis van deze aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling kan worden geconstateerd dat er geen sprake is van belangrijke nadelige gevolgen voor het milieu. Er bestaat geen aanleiding om een Milieueffectrapportage uit te voeren.

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

27

5.

Afkortingen

De in deze Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling gebruikte afkortingen zijn: AMvB BBT BREF EHS g GS ha HR IKB IPPC KICH

Algemene Maatregel van Bestuur Best Beschikbare Techniek BAT Reference Documents Ecologische Hoofd Structuur gram Gedeputeerde Staten hectare Habitatrichtlijn Integrale Keten Beheersing Integrated Pollution Prevention and Control Kennisinfrastructuur cultuurhistorie van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten kWh Kilowatt uur kg kilogram l liter m meter m2 vierkante meter m3 kubieke meter m.e.r. Milieueffectrapportage N Stikstof Wnb Wet natuurbescherming NH3 Ammoniak OUE Europese Odour-Unit PM10 Stof met een maximale grootte van 10 micron POL Provinciaal Omgevingsplan Provincie Rav Regeling ammoniak en veehouderij Ref. Referentiesituatie Rgv Regeling geurhinder en veehouderij RIVM Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu sec Seconde VR Vogelrichtlijn Wav Wet ammoniak en veehouderij Wlk Wet luchtkwaliteit Wgv Wet geurhinder en veehouderij Wvo Wet verontreiniging oppervlaktewater

Aanmeldingsnotitie vormvrije m.e.r. beoordeling

28

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12567557/1