CConstaterende datVenray
Koppel je AI →
Document · PDF

07 Bijlage 5 omnibuzz-jaarverslag-2023-v100-print

Gemeenteraad 27 juni 2024, gemeente VenrayBij agendapunt: Omnibuzz gewijzigde begroting 2024, concept begroting 2025 & meerjarenperspectief 2026-2028 en jaarverslag 202323.746 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

Gedurende de COVID-19 periode heeft Omnibuzz continuïteitsafspraken met de vervoerders gemaakt die in een addendum met de vervoerders zijn vastgelegd. Dit addendum had primair een looptijd tot 1 juli 2023 met een mogelijkheid, op basis van de actuele situatie, de afspraken te verlengen en te actualiseren. Deze verlenging heeft 2 maal plaatsgevonden, en heeft thans een einddatum van 30 juni 2024. In Q2 2024 zal opnieuw beoordeeld worden of een eventuele verlenging aan de orde is. In juli 2022 is met Detron ICT Beheer BV een raamovereenkomst ten behoeve van levering van diensten ICT-beheer en -onderhoud afgesloten voor de duur van 4 jaar, met 2 keer 1 jaar optie tot verlenging. WNT-verantwoording 2023 Omnibuzz

Sinds 1 januari 2013 is de ‘Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semi-publieke sector’ (WNT) van kracht. De WNT is op Omnibuzz van toepassing. Deze wet regelt onder meer dat overheidsinstellingen jaarlijks bezoldigingsgegevens en eventuele ontslagvergoeding van hun functionarissen dienen te publiceren. Voor topfunctionarissen en gewezen topfunctionarissen worden deze gegevens, ongeacht de hoogte, gepubliceerd. Voor het jaar 2023 is de generieke maximum bezoldigingsnorm voor Omnibuzz vastgesteld op € 223.000,–. Dit is inclusief belaste kostenvergoedingen, pensioen en de werkgeverslast. 69

Omnibuzz

Balans

Publicatie van bezoldigingsgegevens dienen onder meer openbaar te worden gemaakt via het financieel jaarverslag. Bij de definiëring van topfunctionarissen gaat het om personen die tot de hoogste uitvoerende en toezichthoudende organen van een rechtspersoon of instelling behoren en/of hoogst leidinggevenden binnen een rechtspersoon of instelling zijn. Hieronder vallen de leden van het algemeen en dagelijks bestuur en de functionarissen die formeel lid zijn van een (centraal) management- of directieteam. Op basis van de Wet normering topinkomens (WNT) publiceren wij de bezoldiging aan topfunctionarissen. Binnen Omnibuzz gelden de volgende personen als topfunctionaris: de directeur en de bestuursleden. We kennen geen toezichthouders (RvC/RvT) zoals in de WNT omschreven. Onze bestuursleden ontvangen geen bezoldiging. Tabel WNT-verantwoording Naam

Functie

Fte

Periode

Bezoldiging

Dhr. G.M.F. Vreuls

Directeur

1,0

2023

€

161.093

De bezoldiging bestaat uit de volgende componenten: Component

2023

2022

Beloning

€

128.044

€

121.365

Belastbare en variabele onkostenvergoedingen

€

11.452

€

32.611

Voorzieningen (pensioen)

€

21.597

€

21.996

Totale bezoldiging

€

161.093

€

175.973

70

Omnibuzz

Balans

Bedragen x € 1

Dhr G.M.F. Vreuls

Functiegegevens

Directeur

Aanvang en einde functievervulling in 2023

01/01 - 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1

Dienstbetrekking?

Ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

€

Beloningen betaalbaar op termijn

€

21.597

Subtotaal

€

161.093

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

€

223.000

Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Totale bezoldiging 2023

139.496

N.v.t €

161.093

Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan

N.v.t

Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

N.v.t

Gegevens 2022 Aanvang en einde functievervulling in 2021

01/01 - 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1

Dienstbetrekking?

Ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

€

153.977

Beloningen betaalbaar op termijn

€

21.996

Bezoldiging 2022

€

175.973

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

€

216.000

Totaal bezoldiging 2022

€

175.973

Uit bovenstaande blijkt dat de topfunctionarissen binnen Omnibuzz het bezoldigingsmaximum van de WNT niet overschreden hebben. Alle leden die in 2023 zitting hebben gehad in het dagelijks bestuur en algemeen bestuur van Omnibuzz zijn onbezoldigd geweest.

71

Omnibuzz

Leden algemeen bestuur Gemeente

Naam verantwoordelijk wethouder

Beek

Marcel Meurkens

Beesel

Linda Nijssen-van den Beucken

Beekdaelen

Levin de Koster

Bergen

Martijn Buijsse

Brunssum

Vérénice Hermans

Echt-Susteren

Geert Frische

Eijsden-Margraten

Chris Piatek

Gennep

Frank Pubben

Gulpen-Wittem

Frans Derksen

Heerlen

Arlette Vrusch (vice-voorzitter)

Horst aan de Maas

Roy Bouten

Kerkrade

Jo Paas

Landgraaf

Ales Schiffelers

Leudal

Huub van Helden

Maasgouw

Math Wilms

Maastricht

Anita Bastiaans

Meerssen

Inge Smeets

Nederweert

Carla Dieteren

Peel en Maas

Thijs van Lierop

Roerdalen

Loes Vestjens

Roermond

Vincent Zwijnenberg

Simpelveld

Andrea Ernes

Sittard-Geleen

Ivo Tillie

Stein

Joep Ummels

Vaals

Erica Jaegers

Valkenburg

Jef Kleijnen

Venlo

Jacques Smeets

Venray

Martin Leenders

Voerendaal

Harry Coenen

Weert

Michèle Ferrière

72

Balans

Omnibuzz

Balans

Leden dagelijks bestuur Omnibuzz Plaatsnaam

Naam verantwoordelijk wethouder

Beekdaelen

Levin de Koster

Heerlen

Arlette Vrusch (vice-voorzitter)

Horst aan de Maas

Roy Bouten

Maastricht

Anita Bastiaans

Roermond

Vincent Zwijnenberg (voorzitter)

Sittard-Geleen

Ivo Tillie

Venlo

Jacques Smeets

73

Omnibuzz

Afwijkingen Wmo t.o.v.

2023-2

Begrong Realisae

2023 Afwijkingen GGZ t.o.v.

2023-2

74

Balans

13

De programma­ rekening

75

Omnibuzz

De programma­rekening

13. De programmarekening 13.1 Algemeen

resultaatbepaling wordt het ‘raamwerk BBV’ gehanteerd.

Het algemeen bestuur heeft op 21 december 2022 de eerste begrotingswijziging 2023-1 en op 5 juli 2023 de tweede begrotingswijziging 2023-2 vastgesteld.

Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidsgerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume, worden sommige personele lasten verantwoord in het jaar dat uitbetaling plaats vindt. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt dan ook geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen.

Grondslagen voor resultaatbepaling en waardering

De verslaggevingsvoorschriften die voor een Ge­meen­­­schap­­ pelijke Re­geling gelden zijn weergegeven in het ‘Besluit begroting en verantwoording provincie en gemeenten’. Voor de Begroting 2023-1

Begroting 2023-2

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Programma Vervoer 6.6 Maatwerkvoorzieningen (Wmo)

€

-

€

24.110.415

€

24.110.415

€

-

6.72c Jeugdhulp dagbesteding (GGZ)

€

-

€

-

€

-

€

-

Algemene dekkingsmiddelen 0.5 Treasury

€

-

€

13.517

€

13.517

€

5.000

6.6 Maatwerkvoorzieningen (Wmo)

€

24.173.932

€

-

€

-24.173.932

€

24.628.786

6.72c Jeugdhulp dagbesteding (GGZ)

€

-

€

-

€

-

€

129.250

0.4 Overhead Wmo

€

2.606.748

€

2.606.748

€

-

€

2.900.680

0.4 Overhead GGZ

€

-

€

-

€

-

€

6.666

0.8 Overige baten en lasten

€

-

€

50.000

€

50.000

€

-

Stuctureel saldo van baten en lasten

€

26.780.680

€

26.780.680

€

-

€

27.670.382

Toevoegingen aan de reserves

€

-

€

-

€

-

€

-

Onttrekkingen aan de reserves - Algemene Reserve

€

-

€

-

€

-

€

-

- Bestemmingsreserve ICT

€

6.949

€

-

€

-6.949

€

6.125

- Bestemmingsreserve Personeel 30 gemeenten

€

15.805

€

-

€

-15.805

€

15.805

- Bestemmingsreserve Personeel 10 gemeenten

€

-

€

-

€

-

€

-

Incidenteel saldo van baten en lasten

€

22.754

€

-

€

-22.754

€

21.930

Structureel en reëel evenwicht

€

26.803.434 €

-22.754 €

27.692.312

Overhead

Onvoorzien

Incidenteel

76

26.780.680 €

Omnibuzz

De programma­rekening

De activa zijn gewaardeerd op basis van verkrijgingspijs, zijnde de inkoopprijs met eventuele bijkomende kosten, minus de lineaire afschrijvingen. Deze lineaire afschrijvingen zijn conform de vastgestelde financiële verordening van Omnibuzz. De passiva zijn gewaardeerd tegen nominale waarden. Controleverordening

In de vergadering van het algemeen bestuur van 20 december 2023 is het controleprotocol 2023 e.v. alsmede de controleverordening Omnibuzz 2023 vastgesteld. Beide verordeningen dienen als referentiekader voor de controle van de accountant.

Nota reserves en voorzieningen

In de vergadering van het algemeen bestuur van 20 december 2023 is de maximum omvang van de weerstandscapaciteit vastgesteld op € 760.000,– en de minimum omvang op € 550.000,–. Daarnaast is voor diverse ICT-gerelateerde projecten een bestemmingsereserve ‘ICT’ gevormd.

Realisatie 2023 Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

€

24.570.024

€

24.570.024

€

422.900

€

23.502.873

€

23.079.972

€

129.250

€

129.250

€

-

€

163.115

€

163.115

€

13.763

€

8.763

€

233.563

€

17.921

€

-215.642

€

-

€

-24.628.786

€

24.628.788

€

-

€

-24.628.788

€

-

€

-129.250

€

129.251

€

-

€

-129.251

€

2.900.680

€

-

€

2.900.680

€

2.657.742

€

-242.938

€

6.666

€

-

€

6.666

€

955

€

-5.711

€

50.000

€

50.000

€

-

€

-

€

-

€

27.670.382

€

-

€

28.321.849

€

26.342.606

€

-1.979.243

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-6.125

€

74.807

€

-

€

-74.807

€

-

€

-15.805

€

15.805

€

-

€

-15.805

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-21.930

€

90.612

€

-

€

-90.612

26.342.606 €

-2.069.855

€

27.670.382 €

-21.930 €

28.412.461 €

77

Omnibuzz

De programma­rekening

13.2 Toelichting op de rekening In onderstaande tabel zijn de belangrijkste afwijkingen c.q. incidentele baten en lasten ten opzichte van de gewijzigde begroting opgenomen. Afwijkingen ten opzichte van de begrotingswijziging 2023-2 Lasten Wmo Loonkosten

€

-163.863

Beheerskosten

€

92.061

Kosten VEP

€

337.155

Kapitaallasten

€

2.056

Directe vervoerskosten Wmo

€

-1.502.830

BonusMalus

€

-128.863

Totaal afwijking lasten Wmo

€

-1.364.284

Baten Klantbijdrage Vervoer Wmo

€

-80.383

Bijdrage VEP

€

-332.770

Bijdrage overig

€

-227.790

Totaal afwijking baten Wmo

€

-640.943

Last tussentijdse afrekening gemeenten

€

-

Baat onttrekking algemene reserve

€

-

Vrijval bestemmingsreserve ICT

€

-74.807

Vrijval bestemmingsreserve Personeel 30 gemeenten

€

-15.805

Totaal afwijking batig saldo Wmo

€

-2.095.839

Overheadkosten

€

-5.711

Indirecte vervoerskosten

€

2.107

Directe vervoerkosten GGZ

€

31.759

Totaal afwijking lasten GGZ

€

28.155

Bijdrage overig

€

-2.168

Totaal afwijking baten GGZ

€

-2.168

Totaal afwijking nadelig saldo GGZ

€

25.984

Totaal afwijking batig saldo Wmo + GGZ

€

-2.069.855

Lasten GGZ

Baten GGZ

78

Omnibuzz

De programma­rekening

De totale afwijking batig saldo van € 2.069.855,– wordt veroorzaakt door enerzijds Wmo-gerelateerde kosten en opbrengsten:

› De onderschrijding van de gerealiseerde loonkosten ad € 163.863,–.

› De overschrijding van de beheerkosten ad € 92.061,–. › De kosten van de Voor Elkaar Pas (VEP) die niet zijn begroot € 337.155,–.

› De hoger uitgevallen kapitaallasten ad € 2.056,–. › De daling van de vervoerskosten ad € 1.502.830,– ten opzichte van de begroting.

omdat een aantal begrote fte’s niet (volledig) is ingevuld c.q. getemporiseerd gedurende 2023 bij verschillende afdelingen en functies. De kosten van woon-werkverkeer zijn als gevolg van het thuiswerken eveneens lager uitgevallen. Daarnaast zijn de studiekosten eveneens lager uitgevallen dan begroot. Voorgaande zorgt gezamenlijk voor een onderschrijding van de loonkosten van € 163.863,–. Beheerkosten (ad € 92.061,–)

› De stijging in de klantbijdrage vervoer ad € 80.383,–. › De baten van de Voor Elkaar Pas (VEP) die niet zijn be-

De post beheerkosten is € 92.061,– hoger dan begroot. Deze post dient echter in samenhang gezien te worden met de onttrekking aan de bestemmingsreserve ‘ICT’ ad € 74.807,–. Dit betekent per saldo een overschrijding op deze posten van € 17.254,–.

› De baten van overige bijdrage € 227.790,–. › De onttrekking vanuit de bestemmingsreserve ‘ICT’ ad

De onderschrijding van de kosten betreft de volgende zaken:

› De onttrekking vanuit de bestemmingsreserve

› Lagere kopieer- en printkosten. › Lagere water- en elektriciteitskosten. › Lagere communicatiekosten MijnOmnibuzz gezien live-

› De lager uitgevallen bonus-malus ten opzichte van de begroting met € 128.863,–. groot € 332.770–. € 74.807,–.

‘Personeel’ ad € 15.805,–.

Anderzijds wordt dit batig saldo veroorzaakt door GGZgerelateerde kosten en opbrengsten:

› De onderschrijding van de overheadkosten ad € 5.711,–. › De overschrijding van de indirecte vervoerkosten ad € 2.107,–. › De overschrijding van de directe vervoerkosten ad € 31.759,–. › De baten van overige bijdrage ad € 2.168,–.

De belangrijkste afwijkingen van lasten en baten ten opzichte van de begroting 2023-2 worden per post op de volgende pagina’s toegelicht.

13.3 Toelichting lasten Wmo Loonkosten (ad - € 163.863,–) De lager uitgevallen loonkosten worden veroorzaakt

gang medio 2023.

De overschrijding van de kosten betreft de volgende zaken:

› Lagere opbrengst telefonie 0900 nummer als gevolg van minder calls.

› Additioneel onderzoek inactieve pashouders/ data analyse.

› Hogere kosten doorontwikkeling ritreserveringssysteem en vervanging taxipoints.

› Hogere kosten versturen nieuwe vervoerspassen als gevolg van meer klanten dan initieel begroot.

› Het project OMA 2.0, ICT-aanbesteding en

MijnOmnibuzz. Deze zaken worden middels de bestemmingsreserve ‘ICT’ gedekt en niet middels de begroting.

Voorgaande zorgt gezamenlijk voor een overschrijding op de beheerkosten van € 92.061–, vóór onttrekking aan de bestemmingsreserve ‘ICT’.

79

Omnibuzz

De programma­rekening

Kosten Voor Elkaar Pas (VEP) (ad € 337.155,–)

gebudgetteerde vervoer Wmo’ op pagina 101.

Deze post heeft betrekking op de kosten voor het aanmaken van de Voor Elkaar Pas en het vervoer dat hieruit voortvloeit. Omnibuzz draagt zorg voor betaling aan de leverancier en verrekent vervolgens deze kosten met de klant (zie ook ‘Bijdrage VEP’ bij baten). Het betreft hier vervoer-, pas- en servicekosten.

Bonus-malus (ad - € 128.863,–)

Kapitaallasten (ad € 2.056,–) De kapitaallasten zijn hoger dan begroot. De bankkosten zijn gestegen ten opzichte van de begroting als gevolg van meer transacties met klanten. De kapitaallasten zijn daarentegen gedaald als gevolg van lagere afschrijvingen dubieuze debiteuren. Dit als gevolg van doelmatig debiteurenbeheer. Directe vervoerskosten Wmo (ad - € 1.502.830,–) De vervoerskosten zijn € 1.502.830,– lager dan opgenomen in de begroting. Dit komt vooral omdat er structureel minder gereisd is in 2023, mede als gevolg van de middellange termijn effecten van de COVID-19 pandemie. De begroting 2023-2 is gebaseerd op het vervoersvolume van 2019, rekening houdend met een afslag van 7,5%. De kosten van 2023 zijn gebaseerd op de gerealiseerde vervoersvraag 2023 inclusief de kosten van het flexibel tarief (continuïteitsafspraken vervoerders). Dit afsprakenkader, in combinatie met de vervoersvraag, leidt tot deze forse daling van de vervoerskosten waarbij verschillen te onderkennen zijn op gemeenteniveau, zowel in positieve als negatieve zin qua resultaat directe vervoerskosten. Voor een aanvullende specificatie van het gerealiseerde vervoer, de verdeling in kilometers en de bijbehorende kosten op gemeenteniveau wordt verwezen naar paragraaf 17.1 ‘Bijlage 1: Bijdrage deelnemende gemeenten’ op pagina 94 en paragraaf 17.2 ‘Bijlage 2: Gerealiseerde versus 80

In het eerste kwartaal van 2023 is het vervoer grotendeels binnen de afgesproken norm uitgevoerd, al is aan één vervoerder een malus opgelegd naar aanleding van deze periode . In het tweede kwartaal zijn geen malussen opgelegd, maar is wel in twee percelen een bonus uitgekeerd omdat de 96% van alle ritten tijdig uitgevoerd zijn. In het derde kwartaal zien wij dat de uitvoering van het vervoer toch weer onder flinke druk kwam te staan. Ondanks deze situatie is in één perceel toch een bonus verdiend, in vier andere percelen zijn malussen opgelegd. In het vierde kwartaal is een bonus uitgekeerd, en zijn een tweetal malussen opgelegd waaronder een malus voor de overschrijding van de toegestane norm van het aantal klachten. Voorgaande heeft geleid tot een onderschrijding van € 128.863,– als gevolg van de malussen welke zijn opgelegd mede als gevolg van de chauffeurstekorten.

13.4 Toelichting baten Wmo Klantbijdrage vervoer Wmo (ad € 80.383,–) De ontvangen klantbijdrage is € 80.383,– hoger dan de begrote klantbijdrage. Dit betreft voornamelijk de commerciële ritten door Omnibuzz-klanten waarvan het budget overschreden is en enkele pgb-klanten. De reguliere klantbijdragen die Omnibuzz namens de gemeenten ontvangt zijn per kwartaal teruggestort aan de deelnemende gemeenten en worden niet verwerkt in de begroting en jaarrekening van Omnibuzz. Bijdrage Voor Elkaar Pas (VEP) (ad € 332.770,–) Dit betreft de bijdrage van klanten voor de Voor Elkaar Pas; zowel de bijdrage voor de ritten als de bijdrage voor de abonnementskosten. De vaste bijdrage per jaar van de klant is gebaseerd op 1/5e deel van de kostprijs van de kaart plus de kostprijs voor de servicekosten. Het verschil tussen kosten en de lagere opbrengsten ad € 4.385,– komt voort uit de systematiek van afboeking omtrent voortijdige pasopzegging.

Omnibuzz

De programma­rekening

Bijdrage overig (ad € 227.790,–) Het overgrote deel van de € 227.790,– heeft betrekking op renteopbrengsten die Omnibuzz heeft ontvangen over gelden inzake Schatkistbankieren naar aanleiding van de gestegen rentepercentages. Een klein deel betreft de interne doorbelasting van Wmo naar GGZ. Onttrekking bestemmingsreserve ‘ICT’ ( € 74.807,–) Voor het boekjaar 2023 heeft deze onttrekking uit de bestemmingsreserve ‘ICT’ plaatsgevonden ter financiering van hiertoe geoormerkte kosten:

› Realisatie MijnOmnibuzz. › Dekking afschrijvingskosten van investeringen. › Dekking aanbesteding ICT. › Dekking OMA 2.0 (klantsysteem). Hiermee is een bedrag gemoeid van totaal € 74.807,–. Onttrekking bestemmingsreserve ‘Personeel’ (€ 15.805,–) Daarnaast is aan de bestemmingsreserve ‘Personeel 30 gemeenten’ een bedrag van € 15.805,– onttrokken voor de afvloeiingsregeling van een oud-medewerker.

13.5 Toelichting lasten GGZ Overheadkosten (ad - € 5.711,–) De begrote algemene post voor de overheadkosten is niet volledig benut in 2023 wat leidt tot een onderschrijding van 5.711,–. In de jaarrekening 2023 zijn daarnaast de investeringskosten verrekend tussen Nederweert en Roermond, welke Roermond in 2022 heeft gemaakt. Indirecte vervoerkosten (ad € 2.107,–) De indirecte vervoerskosten zijn € 2.107,– hoger uitgevallen dan begroot aangezien er meer ritten door de jeugdigen zijn verreden dan begroot. Op basis van het aantal ritten

worden de indirecte vervoerskosten GGZ bepaald naar aanleiding van de interne doorbelasting van de kosten Wmo administratie. Directe vervoerkosten (ad € 31.759,–) In 2023 is significant meer gereisd dan in 2022 waardoor de directe vervoerskosten € 31.759,– hoger zijn uitgevallen gezien de begroting 2023-2 mede gebaseerd was op het GGZ vervoersvolume van 2022.

13.6 Toelichting lasten GGZ Bijdrage overig (ad € 2.168,–) Het bedrag heeft betrekking op renteopbrengsten die Omnibuzz heeft ontvangen over gelden inzake Schatkistbankieren naar aanleiding van de gestegen rentepercentages. NB: De Wmo-kosten en opbrengsten voor de 30 Omnibuzz gemeenten worden in paragraaf 17.1 ‘Bijlage 1: Bijdrage deelnemende gemeenten’ op pagina 94 verantwoord. De GGZ-kosten en -opbrengsten worden in paragraaf 17.3 ‘Bijlage 3: Bijdrage deelnemende gemeente GGZ’ op pagina 104 verantwoord voor de gemeenten Nederweert en Roermond. Beide vervoersvormen worden door Omnibuzz in separate administraties verantwoord. Voorgaande kosten worden verdeeld over de gemeenten conform de afgesproken verdeelsleutels in kilometers, ritten en inwoners. Hiervoor wordt eveneens naar de bijlagen verwezen.

13.7 Toelichting algemene dekkingsmiddelen De bijgestelde bijdrage van de gemeenten in de tweede begrotingswijziging 2023-2 en de onttrekking uit de bestemmingsreserve ‘ICT’ en ‘Personeel’ blijken meer dan voldoende te zijn voor de dekking van de werkelijke kosten. Gezien de lagere kosten inzake het vervoer, als gevolg van 81

Omnibuzz

De programma­rekening

de middellange termijn effecten van de COVID-19 pandemie, de structureel lagere vervoersvraag ten opzichte van de begroting 2023-2 en de dekking van de incidentele lasten middels onttrekkingen aan de bestemmingsreserves zijn de middelen door Omnibuzz rechtmatig besteed. Voorgesteld wordt het totale positieve resultaat over 2023 te verdelen conform voorstel resultaatbestemming op pagina 84.

82

14

Overige gegevens

83

Omnibuzz

Overigegegevens

14. Overige gegevens 14.1 Voorstel resultaatbestemming 2023 Het dagelijks bestuur stelt voor om het resultaat 2023 ad € 2.069.855,– als volgt te bestemmen:

› Terugbetaling aan de deelnemende gemeenten € 1.994.855,–. › Dotering aan de te vormen Bestemmingsreserve ‘Data analyse’ € 75.000,–. De onderverdeling van het resultaat naar de individuele gemeenten is terug te vinden in 17.1 ‘Bijlage 1: Bijdrage deelnemende gemeenten’ op pagina 94 en in 17.3 ‘Bijlage 3: Bijdrage deelnemende gemeente GGZ’ op pagina 104, waarbij qua terugbetaling rekening wordt gehouden met het onderscheid tussen het Wmo- en GGZ-vervoer. Daarnaast dient opgemerkt te worden dat een aantal gemeenten naar aanleiding van het resultaat 2023 aan Omnibuzz moeten betalen.

14.2 Reserves Er wordt geen voorstel gedaan ter wijziging van de algemene reserve en huidige bestemmingsreserves naar aanleiding van het resultaat in de jaarrekening 2023. Het algemeen bestuur van Omnibuzz zal hierover op 3 juli 2024 een besluit nemen.

84

15

Rechtmatigheids­ verklaring

85

Omnibuzz

Rechtmatigheids­verklaring

15. Rechtmatigheidsverklaring Verantwoordelijkheid dagelijks bestuur

15.1

De baten en lasten alsmede de balansmutaties moeten getrouw in de jaarrekening worden opgenomen. Uit het getrouw opnemen van de baten en lasten alsmede de balansmutaties, blijken een drietal rechtmatigheidscriteria niet expliciet. Dit betreffen het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium. In deze rechtmatigheidsverantwoording licht het dagelijks bestuur toe in hoeverre bij de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium zijn nageleefd. Dit houdt in dat de verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties in overeenstemming zijn met door het algemeen bestuur vastgestelde kaders zoals de begroting en verordeningen en met bepalingen in de relevante wet- en regelgeving. Bij de waarderingsgrondslagen in de jaarrekening is het door het algemeen bestuur op 20 december 2023 vastgestelde normenkader van de relevante wet- en regelgeving verder toegelicht. Deze verantwoording hanteert een grensbedrag omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording hoeven te worden betrokken. Deze grens is door het algemeen bestuur bepaald en bedraagt 3% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan de reserves en is daarmee vastgesteld op € 790.278,–.

Bevinding

15.2

Het dagelijks bestuur is van mening dat de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties rechtmatig tot stand zijn gekomen binnen de daarvoor gestelde grens. Er zijn hierbij geen afwijkingen geconstateerd. In de paragraaf bedrijfsvoering is op basis van de ‘Kadernota rechtmatigheid’ van de commissie BBV en op basis van de afspraken met het algemeen bestuur aanvullende informatie opgenomen over de financiële rechtmatigheid. In deze paragraaf heeft het dagelijks bestuur ook beschreven welke actie het onderneemt om vermelde afwijkingen in de toekomst te voorkomen. [1] De afwijkingen (fouten en/of onduidelijkheden als gedefinieerd in de notitie rechtmatigheidsverantwoording) worden alleen in de rechtmatigheidsverantwoording vermeld indien de door het algemeen bestuur gestelde verantwoordingsgrens voor rechtmatigheid is overschreden. Op basis van afspraken tussen het algemeen bestuur en het dagelijks bestuur kunnen afwijkingen die lager zijn dan de verantwoordingsgrens in de paragraaf ‘Bedrijfsvoering’ worden vermeld.

86

16

Controle­verklaring

87

Omnibuzz

Controle­verklaring

Controleverklaring van de onafhankelijke accountant

16

WHS Registeraccountants heeft de jaarrekeningcontrole afgerond en heeft in het accountantsverslag dd. 25 maart 2024 aangegeven voornemens te zijn een goedkeurende controleverklaring af te geven bij deze jaarrekening, bestaande uit een goedkeurend oordeel ten aanzien van de getrouwheid van de jaarrekening en de rechtmatigheidsverantwoording zoals deze door het dagelijks bestuur is afgegeven. Echter vanwege juridische redenen in het kader van de nieuwe rechtmatigheidsverantwoording is er landelijk nog geen duidelijkheid over de definitief te hanteren formulering in de controleverklaring door de accountants. Op dit moment vindt hierover afstemming plaats tussen het NBA (Koninklijke Nederlandse Beroepsorganisatie van Accountants) en het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK). Zodra hierover afspraken zijn gemaakt zal de controleverklaring voor de jaarrekening 2023 van Omnibuzz worden opgemaakt en wordt deze vanzelf zichtbaar als het bestand opnieuw wordt gedownload.

88

Omnibuzz

Controle­verklaring

89

Omnibuzz

90

Controle­verklaring

Omnibuzz

Controle­verklaring

91

Omnibuzz

92

Controle­verklaring

17

Bijlagen

93

Omnibuzz

Bijlagen

17. Bijlagen 17.1

Bijlage 1: Bijdrage deelnemende gemeenten

Totaal bijdrage deelnemende gemeenten Gemeente

Oorspronkelijke begroting 2023-1

Begroting 2023-2 Bijdrage gemeenten

Totaal betaalde bijdrage gemeenten inclusief afrekening vervoer

Beek

€

328.799

€

337.913

€

337.913

Beekdaelen

€

770.363

€

791.527

€

791.527

Beesel

€

217.601

€

222.231

€

222.231

Bergen

€

198.548

€

203.945

€

203.945

Brunssum

€

864.097

€

885.157

€

885.157

Echt-Susteren

€

781.004

€

802.334

€

802.334

Eijsden-Margraten

€

566.275

€

580.676

€

580.676

Gennep

€

418.400

€

432.725

€

432.725

Gulpen-Wittem

€

382.270

€

392.489

€

392.489

Heerlen

€

2.706.657

€

2.777.935

€

2.777.935

Horst aan de Maas

€

672.863

€

693.973

€

693.973

Kerkrade

€

1.744.351

€

1.789.798

€

1.789.798

Landgraaf

€

1.301.086

€

1.332.710

€

1.332.710

Leudal

€

676.507

€

695.139

€

695.139

Maasgouw

€

597.704

€

614.130

€

614.130

Maastricht

€

4.131.384

€

4.245.407

€

4.245.407

Meerssen

€

675.122

€

691.642

€

691.642

Nederweert

€

263.281

€

271.366

€

271.366

Peel en Maas

€

671.826

€

688.593

€

688.593

Roerdalen

€

348.919

€

358.802

€

358.802

Roermond

€

1.081.341

€

1.114.452

€

1.114.452

Simpelveld

€

209.860

€

214.893

€

214.893

Sittard-Geleen

€

2.625.869

€

2.693.556

€

2.693.556

Stein

€

417.920

€

442.205

€

442.205

Vaals

€

260.601

€

267.662

€

267.662

Valkenburg aan de Geul

€

519.065

€

532.992

€

532.992

Venlo

€

1.871.297

€

1.927.359

€

1.927.359

Venray

€

599.741

€

619.525

€

619.525

Voerendaal

€

251.740

€

258.158

€

258.158

Weert

€

626.186

€

650.170

€

650.170

TOTAAL

€

A

94

26.780.680 €

27.529.468 €

27.529.468

Omnibuzz

Bijlagen

Kosten 2023 B

Onttrekking bestemmingsreserve ICT

Onttrekking bestemmingsreserve Personeel

C

D

Te bestemmen resultaat 2023 E = A-(B-C-D)

€

296.900

€

1.077

€

228

€

42.318

€

854.091

€

2.401

€

507

€

59.655-

€

213.814

€

898

€

190

€

9.505

€

187.894

€

876

€

185

€

17.112

€

921.696

€

1.848

€

390

€

34.300-

€

758.274

€

2.135

€

451

€

46.646

€

708.193

€

1.735

€

367

€

125.415-

€

341.859

€

1.186

€

251

€

92.302

€

398.631

€

948

€

200

€

4.994-

€

2.557.691

€

5.817

€

1.229

€

227.289

€

649.296

€

2.915

€

616

€

48.208

€

1.774.976

€

3.047

€

644

€

18.514

€

1.327.885

€

2.484

€

525

€

7.833

€

583.614

€

2.413

€

510

€

114.448

€

550.572

€

1.623

€

343

€

65.524

€

3.706.761

€

8.189

€

1.730

€

548.565

€

605.014

€

1.242

€

262

€

88.132

€

220.621

€

1.169

€

247

€

52.160

€

586.055

€

3.024

€

639

€

106.200

€

298.258

€

1.383

€

292

€

62.219

€

885.122

€

4.004

€

846

€

234.181

€

182.624

€

694

€

147

€

33.110

€

2.685.997

€

6.159

€

1.301

€

15.019

€

380.602

€

1.654

€

349

€

63.607

€

287.558

€

681

€

144

€

19.071-

€

631.185

€

1.097

€

232

€

96.864-

€

1.500.264

€

6.900

€

1.458

€

435.453

€

622.899

€

2.980

€

630

€

236

€

225.695

€

828

€

175

€

33.466

€

580.198

€

3.400

€

718

€

74.091

15.805 €

2.095.839

€

25.524.241 €

74.807 €

95

Omnibuzz

Bijlagen

Uitsplitsing directe vervoerskosten Begroting 2023-2 Bijdrage gemeenten

Afrekening vervoer 2023 Bijdrage gemeenten

Totaal betaalde bijdrage gemeenten

Kosten regulier vervoer 2023

Kosten flexibel tarief -Nacalculatorisch tarief

Saldo directe vervoerskosten 2023

D

E

F = C-D-E

Gemeente

Begroting 2023-1

Beek

€

257.043 €

259.951 €

- €

259.951 €

206.243 €

22.291 €

31.417

Beekdaelen

€

605.416 €

614.358 €

- €

614.358 €

611.857 €

66.130 €

63.629-

Beesel

€

164.531 €

164.902 €

- €

164.902 €

146.343 €

15.817 €

2.743

Bergen

€

153.303 €

154.877 €

- €

154.877 €

129.083 €

13.951 €

11.842

Brunssum

€

693.060 €

702.747 €

- €

702.747 €

675.124 €

72.968 €

45.345-

Echt-Susteren

€

629.644 €

639.326 €

- €

639.326 €

546.585 €

59.076 €

33.665

Eijsden-Margraten

€

450.446 €

455.890 €

- €

455.890 €

513.071 €

55.453 €

112.634-

Gennep

€

328.622 €

335.194 €

- €

335.194 €

235.784 €

25.484 €

73.926

Gulpen-Wittem

€

314.837 €

320.044 €

- €

320.044 €

293.273 €

31.697 €

4.926-

Heerlen

€

2.160.626 €

2.195.056 €

- €

2.195.056 €

1.826.282 €

197.387 €

171.387

Horst aan de Maas

€

512.954 €

519.689 €

- €

519.689 €

439.898 €

47.545 €

32.246

Kerkrade

€

1.413.111 €

1.436.441 €

- €

1.436.441 €

1.293.603 €

139.815 €

3.023

Landgraaf

€

1.053.052 €

1.068.176 €

- €

1.068.176 €

966.056 €

104.413 €

2.293-

Leudal

€

535.171 €

542.265 €

- €

542.265 €

404.026 €

43.668 €

94.571

Maasgouw

€

483.916 €

491.350 €

- €

491.350 €

398.397 €

43.059 €

49.893

Maastricht

€

3.282.117 €

3.336.817 €

- €

3.336.817 €

2.612.289 €

282.340 €

442.188

Meerssen

€

560.268 €

569.015 €

- €

569.015 €

444.918 €

48.087 €

76.010

Nederweert

€

197.826 €

200.232 €

- €

200.232 €

142.744 €

15.428 €

42.060

Peel en Maas

€

510.496 €

511.853 €

- €

511.853 €

388.864 €

42.029 €

80.960

Roerdalen

€

267.355 €

270.484 €

- €

270.484 €

199.924 €

21.608 €

48.952

Roermond

€

802.600 €

813.204 €

- €

813.204 €

569.263 €

61.527 €

182.414

Simpelveld

€

164.875 €

166.629 €

- €

166.629 €

125.395 €

13.553 €

27.682

Sittard-Geleen

€

2.097.646 €

2.128.077 €

- €

2.128.077 €

1.933.897 €

209.018 €

14.838-

Stein

€

318.083 €

334.726 €

- €

334.726 €

255.257 €

27.589 €

51.881

Vaals

€

211.429 €

214.706 €

- €

214.706 €

212.815 €

23.001 €

21.110-

Valkenburg aan de Geul

€

428.379 €

435.366 €

- €

435.366 €

472.151 €

51.031 €

87.816-

Venlo

€

1.393.639 €

1.411.710 €

- €

1.411.710 €

961.377 €

103.907 €

346.426

Venray

€

426.513 €

431.082 €

- €

431.082 €

406.023 €

43.884 €

18.824-

Voerendaal

€

193.759 €

195.945 €

- €

195.945 €

155.910 €

16.851 €

23.184

Weert

€

428.724 €

435.792 €

- €

435.792 €

350.171 €

37.847 €

47.774

TOTAAL

€

21.039.441 €

21.355.907 €

- €

21.355.907 €

17.916.622 €

1.936.455 €

1.502.831

A

96

B

C=A-B

Omnibuzz

Bijlagen

Uitsplitsing indirecte vervoerskosten Begroting 2023-2 Bijdrage gemeenten

Indirecte vervoerkosten 2023

Resultaat indirecte vervoerskosten

Gemeente

Begroting 2023-1

Beek

€

33.774

Beekdaelen

€

78.517

€

82.176

€

90.796

€

8.620-

Beesel

€

20.830

€

21.800

€

19.748

€

2.052

Bergen

€

13.770

€

14.412

€

13.737

€

675

Brunssum

€

104.428

€

109.295

€

107.944

€

1.352

Echt-Susteren

€

75.042

€

78.540

€

76.757

€

1.783

Eijsden-Margraten

€

53.636

€

56.137

€

78.018

€

21.881-

Gennep

€

48.354

€

50.607

€

38.451

€

12.156

Gulpen-Wittem

€

33.367

€

34.922

€

39.964

€

5.042-

Heerlen

€

337.059

€

352.771

€

327.372

€

25.399

Horst aan de Maas

€

56.345

€

58.971

€

58.297

€

675

Kerkrade

€

222.434

€

232.802

€

233.292

€

490-

Landgraaf

€

158.873

€

166.279

€

169.178

€

2.899-

Leudal

€

54.865

€

57.422

€

50.199

€

7.223

Maasgouw

€

55.970

€

58.579

€

51.460

€

7.119

Maastricht

€

558.599

€

584.636

€

521.203

€

63.432

Meerssen

€

70.218

€

73.492

€

67.883

€

5.609

Nederweert

€

23.793

€

24.902

€

20.931

€

3.971

Peel En Maas

€

54.573

€

57.117

€

47.734

€

9.383

Roerdalen

€

32.125

€

33.622

€

27.607

€

6.015

Roermond

€

136.478

€

142.840

€

112.073

€

30.767

Simpelveld

€

19.870

€

20.796

€

19.009

€

1.787

Sittard-Geleen

€

307.498

€

321.831

€

324.273

€

2.442-

Stein

€

40.167

€

42.039

€

38.988

€

3.052

Vaals

€

24.846

€

26.003

€

27.537

€

1.534-

Valkenburg aan de Geul

€

51.816

€

54.231

€

69.032

€

14.800-

Venlo

€

231.878

€

242.686

€

189.845

€

52.841

Venray

€

67.395

€

70.536

€

67.107

€

3.430

Voerendaal

€

28.134

€

29.446

€

23.508

€

5.938

Weert

€

76.318

€

79.876

€

71.390

€

8.486

TOTAAL

€

3.070.974 €

3.013.422 €

200.694

A

B

3.214.116 €

C=A-B

97

Omnibuzz

Bijlagen

Uitsplitsing overheadkosten Gemeente

Begroting 2023-1

Begroting 2023-2

Overheadkosten 2023

Beek

€

37.982

€

42.618

€

38.273

€

4.345

Beekdaelen

€

86.430

€

94.992

€

85.308

€

9.684

Beesel

€

32.240

€

35.528

€

31.906

€

3.622

Bergen

€

31.475

€

34.656

€

31.123

€

3.533

Brunssum

€

66.609

€

73.114

€

65.660

€

7.454

Echt-Susteren

€

76.318

€

84.468

€

75.857

€

8.611

Eijsden-Margraten

€

62.193

€

68.649

€

61.651

€

6.998

Gennep

€

41.424

€

46.924

€

42.140

€

4.784

Gulpen-Wittem

€

34.066

€

37.522

€

33.697

€

3.825

Heerlen

€

208.972

€

230.109

€

206.650

€

23.458

Horst aan de Maas

€

103.564

€

115.312

€

103.556

€

11.755

Kerkrade

€

108.806

€

120.556

€

108.266

€

12.290

Landgraaf

€

89.161

€

98.255

€

88.238

€

10.017

Leudal

€

86.471

€

95.452

€

85.721

€

9.731

Maasgouw

€

57.818

€

64.201

€

57.656

€

6.545

Maastricht

€

290.668

€

323.954

€

290.929

€

33.026

Meerssen

€

44.636

€

49.135

€

44.126

€

5.009

Nederweert

€

41.662

€

46.232

€

41.519

€

4.713

Peel En Maas

€

106.757

€

119.623

€

107.428

€

12.195

Roerdalen

€

49.439

€

54.696

€

49.120

€

5.576

Roermond

€

142.263

€

158.408

€

142.259

€

16.149

Simpelveld

€

25.115

€

27.468

€

24.668

€

2.800

Sittard-Geleen

€

220.725

€

243.647

€

218.809

€

24.839

Stein

€

59.670

€

65.440

€

58.768

€

6.671

Vaals

€

24.326

€

26.953

€

24.205

€

2.748

Valkenburg aan de Geul

€

38.870

€

43.395

€

38.971

€

4.424

Venlo

€

245.780

€

272.962

€

245.135

€

27.827

Venray

€

105.833

€

117.906

€

105.886

€

12.020

Voerendaal

€

29.847

€

32.767

€

29.427

€

3.340

Weert

€

121.144

€

134.501

€

120.789

€

13.712

TOTAAL

€

2.670.265 €

2.657.742 €

301.700

A

98

Resultaat overheadkosten

B

2.959.443 €

C=A-B

Omnibuzz

Bijlagen

99

Omnibuzz

Bijlagen

17.2 Bijlage 2: Gerealiseerde versus gebudgetteerde vervoer Wmo Tabel vervoersvolume Vervoersvolume BBV 2023-2 Gemeente

Ritten

Kilometers

Vervoersvolume realisatie 2023 Toeslagen km Toeslagen km Meereizend hoog laag OV'er

Persoonlijke overdracht

Ritten

Kilometers

Toeslagen km hoog

Beek

13.506

96.405

4.824

22.758

1.392

-

9.926

79.251

2.380

Beekdaelen

31.398

231.121

7.388

57.802

1.894

-

29.949

237.324

970

Beesel

8.330

60.239

5.057

20.704

907

-

6.514

57.016

2.301

Bergen

5.507

66.124

306

11.288

617

-

4.531

55.012

1.941

Brunssum

41.760

245.172

14.049

65.548

2.871

-

35.605

250.758

3.237

Echt-Susteren

30.009

247.899

9.201

50.586

3.634

-

25.318

212.070

7.266

Eijsden-Margraten

21.449

175.359

7.106

45.640

2.170

-

25.734

193.659

2.582

Gennep

19.336

117.372

7.136

39.893

1.171

-

12.683

85.945

5.486

Gulpen-Wittem

13.343

124.282

8.939

46.149

2.081

-

13.182

113.286

7.901

Heerlen

134.788

771.105

16.264

137.800

10.767

-

107.983

645.482

22.282

Horst aan de Maas

22.532

204.874

10.288

53.828

1.831

-

19.229

176.069

3.018

Kerkrade

88.950

497.852

20.345

112.258

4.323

-

76.951

450.948

19.474

Landgraaf

63.533

377.211

13.919

82.108

4.876

-

55.803

341.670

15.405

Leudal

21.940

223.954

2.278

35.674

2.201

-

16.558

165.142

2.123

Maasgouw

22.382

193.250

4.740

39.407

2.739

-

16.974

160.213

3.902

Maastricht

223.380

1.083.143

76.098

358.763

11.519

-

171.918

855.397

42.542

Meerssen

28.080

212.943

12.529

66.136

2.104

-

22.391

166.592

9.789

Nederweert

9.515

79.464

1.378

6.897

625

-

6.904

55.495

129

Peel En Maas

21.824

202.288

9.833

57.294

1.872

-

15.745

157.377

4.886

Roerdalen

12.846

103.941

3.939

29.595

553

-

9.106

77.492

2.431

Roermond

54.577

275.082

1.466

46.266

3.196

-

36.967

193.752

655

Simpelveld

7.946

63.800

2.594

13.716

1.388

-

6.270

48.156

861

Sittard-Geleen

122.967

744.425

64.103

203.804

8.575

-

106.961

699.304

36.255

Stein

16.063

126.569

4.647

42.466

1.860

-

12.860

95.930

3.373

Vaals

9.935

83.225

2.099

20.619

1.592

-

9.083

85.418

510

Valkenburg aan de Geul

20.721

166.949

7.201

39.844

2.395

-

22.770

179.468

7.851

Venlo

92.727

470.663

24.837

114.667

5.699

-

62.620

319.635

16.520

Venray

26.951

149.721

2.373

32.596

1.850

-

22.135

149.024

2.730

Voerendaal

11.251

71.094

1.374

11.630

1.129

-

7.754

58.925

1.122

Weert

30.519

141.850

3.155

29.235

2.351

-

23.548

114.037

3.311

1.228.065

7.607.376

349.466

1.894.972

90.182

-

993.972

6.479.847

233.233

TOTAAL 100

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14158422/1