07 Aerius Agrobaan fase 4 Ysselsteyn
Tekst van het document
Opdrachtgever: Projectnr: Datum:
Coöperatie Vitelia U.A. VEN135 6 februari 2024
Opdrachtgever: Projectnr: Rapportnr: Status: Datum:
Coöperatie Vitelia U.A. VEN135 20240506-VEN135-RAP-STD-2.1 Definitief 6 februari 2024
Opsteller: CBR
-+C0CBR+-
Verificatie: RVH T 088 - 33 66 333 F 088 - 33 66 099 E info@kragten.nl
© 2024 Kragten Niets uit dit rapport mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt door middel van druk, fotokopie, microfilm of op welke andere wijze dan ook zonder voorafgaande toestemming van Kragten. Het is tevens verboden informatie en kennis verwerkt in dit rapport ter beschikking te stellen aan derden of op andere wijze toe te passen dan waaraan in de overeenkomst toestemming wordt verleend.
-+R0RVH+-
Validatie: BZ
-+V0BZ+-
INHOUDSOPGAVE 2.1 2.2 2.3
Situering onderzoeksgebied.......................................................................................................................................... 6 Invulling plangebied.................................................................................................................................................... 6 Situering Natura 2000-gebieden ................................................................................................................................... 7
3.1 3.2 3.3
Landelijke wet- en regelgeving ...................................................................................................................................... 9 Voortoets.................................................................................................................................................................. 9 Passende beoordeling ................................................................................................................................................. 9
4.1 4.2 4.2.1 4.3 4.3.1 4.3.2 4.4 4.4.1 4.4.2
Algemeen ............................................................................................................................................................... 11 Referentiesituatie ..................................................................................................................................................... 11 Agrarische activiteiten ............................................................................................................................................... 11 Gebruiksfase ........................................................................................................................................................... 14 Emissies bedrijventerrein............................................................................................................................................ 14 Verkeer .................................................................................................................................................................. 15 Aanlegfase.............................................................................................................................................................. 17 Mobiele werktuigen ..................................................................................................................................................
17 Bouwverkeer ........................................................................................................................................................... 17
BIJLAGEN B1.1 B1.2
Gebruiksfase Aanlegfase
4
1
INLEIDING Door Kragten is een stikstofdepositie onderzoek uitgevoerd. Aanleiding voor het onderzoek is het bestemmingsplan “Agrobaan Ysselsteyn fase 4” gelegen in de gemeente Venray. Ten behoeve van de juridisch-planologische verankering van het initiatief dient een bestemmingsplanprocedure te worden doorlopen. Als onderdeel hiervan dient te worden bepaald of als gevolg van dit initiatief significant negatieve effecten op nabijgelegen Natura 2000-gebieden kunnen worden uitgesloten. Een van deze mogelijke beïnvloedingsfactoren is stikstofdepositie, waarvoor voorliggend onderzoek is uitgevoerd. Het onderzoek is uitgevoerd overeenkomstig de “Handreiking Passende Beoordeling Stikstofaspecten Bestemmingsplannen”. Ten behoeve van een voortoets in het kader van de Wet natuurbescherming is de gewenste situatie gemodelleerd op basis van de aangeleverde gegevens door de opdrachtgever. De stikstofdepositie is op de nabijgelegen Natura 2000-gebieden berekend en vervolgens is getoetst of het plan (mogelijke) significant negatieve effecten veroorzaakt op de instandhoudingsdoelstellingen van Natura 2000-gebieden. Voorliggende rapportage geeft een overzicht van de gehanteerde uitgangspunten en rekenmethodiek, de rekenresultaten en de bevindingen.
5
2
UITGANGSPUNTEN
2.1
Situering onderzoeksgebied Het bestemmingsplan Agrobaan Ysselsteyn fase 4 is gelegen ten noorden van de Ysselsteyn, het plangebied betreft het perceel kadastraal bekend als Venray, sectie M, nummer 1906, met inbegrip van een smal strookje van het perceel kadastraal bekend als Venray, sectie G, nummer 1912. In de huidige situatie is het perceel onbebouwd en voorzien van een agrarische bestemming. Een smalle strook aan de westzijde bestaat uit groenvoorzieningen. In navolgende afbeelding is de situering van het plan weergegeven.
Afbeelding 1
2.2
Ligging plangrens, geprojecteerd op een topografische ondergrond met kadastrale grenzen.
Invulling plangebied Binnen het bestemmingsplan is een bedrijfsbestemming van milieucategorie 2 is tot maximaal milieucategorie 3.2 toegestaan evenals een groenbestemming. Op de navolgende afbeelding is de toekomstige indeling van het plangebied weergegeven.
6
Afbeelding 2 Weergave verbeelding met begrenzing plangebied, enkelbestemmingen, toegestane milieucategorieën, maximum bebouwingspercentage en maximum bouwhoogte.
2.3
Situering Natura 2000-gebieden Ten behoeve van de stikstofdepositieberekeningen dient rekening gehouden te worden met de Natura 2000gebieden waar een relevante bijdrage vanwege het plan verwacht kan worden. Navolgend zijn de meest nabij gelegen Natura 2000-gebieden opgesomd en weergegeven in de navolgende afbeelding. Aerius Calculator bepaalt automatisch de van toepassing zijnde Natura 2000-gebieden met een relevant effect. -
Deunsche Peel & Mariapeel Bosschuizerbergen
circa 3 km van plangebied circa 9 km van plangebied
Overige Natura 2000-gebieden zijn op grotere afstand gelegen. De opgesomde en grafisch weergegeven Natura 2000-gebieden zijn niet gelijk aan de Natura 2000-gebieden met een relevante bijdrage maar geven slechts een overzicht van de ligging van het plan ten opzichte van nabijgelegen Natura 2000-gebieden.
7
Afbeelding 3
Situering Natura 2000-gebieden (bron: https://calculator.aerius.nl/calculator/)
8
3
WETTELIJK KADER
3.1
Landelijke wet- en regelgeving In het kader van de toets aan de Wet Natuurbescherming wordt bepaald of een project of plan (mogelijke) significant negatieve effecten veroorzaakt op de instandhoudingsdoelstellingen van Natura 2000-gebieden. Voor plannen en projecten dient middels een voortoets, eventueel gevolgd door een passende beoordeling, getoetst te worden of het plan of project mogelijk significant negatieve effecten kan hebben op gevoelige habitattypen die gelegen zijn binnen omliggende Natura 2000-gebieden. De beoordeling van plannen, projecten en andere handelingen is uitgewerkt in paragraaf 2.3 van de Wet natuurbescherming.
3.2
Voortoets Bij de voortoets draait het om de vraag of sprake kan zijn van significante gevolgen. De significantie van de gevolgen voor een gebied als gevolg van een plan of project worden afgezet tegen de instandhoudingsdoelstellingen van een Natura 2000-gebied, die zijn neergelegd in het aanwijzingsbesluit en zijn uitgewerkt in het beheerplan voor dat gebied. Wanneer een plan of project gevolgen heeft voor het gebied, maar de instandhoudingsdoelstellingen daarvan niet in gevaar brengt, zijn significante gevolgen uitgesloten. Bij de voortoets wordt bekeken of de ontwikkeling afzonderlijk of in combinatie met andere plannen of projecten significante gevolgen kan hebben. In hoeverre stikstofdepositie voor significante gevolgen op Natura 2000gebieden kan zorgen, wordt in eerste instantie bepaald door te bezien of de ontwikkelingen die het plan of project mogelijk maakt tot een toename van stikstofdepositie leiden. Van ontwikkelingen die ten opzichte van de feitelijke situatie geen toename van de stikstofdepositie veroorzaken op Natura 2000-gebieden met stikstofgevoelige habitats waarvan de Kritische Depositie Waarde (KDW) wordt overschreden, zijn significante gevolgen met zekerheid uit te sluiten. In dit geval hoeft geen passende beoordeling te worden opgesteld.
Als uit de voortoets blijkt dat de realisatie van de in het plan opgenomen ontwikkelingsmogelijkheden wel leidt tot een toename van stikstofdepositie op één of meer in het kader van Natura 2000 beschermde stikstofgevoelige habitats waarvan de KDW al wordt overschreden of door de toename van de stikstofdepositie kan worden overschreden. En tevens uit een ecologische voortoets blijkt dat significant negatieve gevolgen hierdoor niet kunnen worden uitgesloten, moet wel een passende beoordeling worden opgesteld. Ingeval een ontwikkeling een herhaling of voortzetting is van een plan of project waarvoor reeds eerder een passende beoordeling is gemaakt, kan ingevolge artikel 2.8 lid 2 van de Wet natuurbescherming een nieuwe passende beoordeling achterwege blijven, voor zover deze redelijkerwijs geen nieuwe gegevens of inzichten kan opleveren omtrent de significante gevolgen ervan. De plan-m.e.r. die voor bestemmingsplannen is gekoppeld aan het opstellen van een passende beoordeling, is in een dergelijke situatie niet nodig. Feitelijk is er dan al een (nog steeds actuele) passende beoordeling aanwezig, die aantoont dat schadelijke effecten als gevolg van het plan zijn uitgesloten.
3.3
Passende beoordeling Wanneer een plan of project significante negatieve gevolgen kan hebben, moet het bestuursorgaan ingevolge de Wet natuurbescherming een passende beoordeling opstellen vóórdat een plan kan worden vastgesteld. In geval van een project kan middels een vergunning in het kader van de Wet natuurbescherming de ontwikkeling worden vergund. Deze passende beoordeling moet de zekerheid geven dat de natuurlijke kenmerken van het betreffende gebied niet worden aangetast.
9
Een bestemmingsplan of project dient rekening te houden met de in het aanwijzingsbesluit voor het betrokken gebied vastgestelde instandhoudingsdoelstellingen en de wijze waarop deze zijn uitgewerkt in het voor het gebied vastgestelde beheerplan. De aanwijzingsbesluiten worden vastgesteld door de Minister van Economische Zaken. De beheerplannen worden over het algemeen vastgesteld door Gedeputeerde Staten van de provincie waarin het gebied geheel of grotendeels is gelegen, behalve voor zover de verantwoordelijkheid voor het beheer bij het Rijk ligt. Als het bevoegd gezag op grond van de passende beoordeling niet de vereiste zekerheid heeft verkregen dat een plan of project de natuurlijke kenmerken niet zal aantasten, kan het plan in beginsel niet worden vastgesteld of kan het project niet vergund worden. Dat is alleen anders als er geen alternatieve oplossingen beschikbaar zijn, sprake is van dwingende redenen van openbaar belang en compenserende maatregelen worden getroffen. In dat geval kan een plan toch worden vastgesteld c.q. een project worden vergund.
10
4
BEREKENINGSSYTEMATIEK
4.1
Algemeen Ten behoeve van de berekening van de stikstofdepositie in de Natura 2000-gebieden is een rekenmodel opgesteld met behulp van AERIUS Calculator, versie 2023.11. AERIUS Calculator rekent op basis van het Operationele Prioritaire Stoffen model (OPS) van het RIVM en standaard rekenmethode 2 (SRM2) uit de Regeling beoordeling luchtkwaliteit 2007. In het kader van een voortoets dient beschouwd te worden of het plan afzonderlijk – of in combinatie met andere plannen – significante gevolgen ter plaatse van nabijgelegen Natura 2000-gebieden heeft.
Referentiesituatie Bij een voortoets moeten de gevolgen van het plan worden bezien in relatie tot de referentiesituatie. Ingevolge de vaste jurisprudentie van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State geldt als referentiesituatie bij de vaststelling van een nieuw bestemmingsplan ter vervanging van het geldende bestemmingsplan: de huidige – legale – feitelijke situatie ten tijde van de vaststelling van het nieuwe plan.
Beoogde situatie (gebruiksfase & aanlegfase) Volgens vaste jurisprudentie van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State moet zowel bij de voortoets als in de passende beoordeling van een bestemmingsplan worden uitgegaan van de representatieve invulling van de maximale planologische mogelijkheden die een plan biedt, en niet van een inschatting van wat er in werkelijkheid zal gaan gebeuren of wat er wordt beoogd. De achterliggende gedachte is dat alle mogelijkheden die het bestemmingsplan biedt in de praktijk kunnen worden benut en dat de plantoets dus moet uitwijzen of ook in dat geval negatieve gevolgen voor een Natura 2000-gebied zijn uit te sluiten.
4.2
Referentiesituatie In de huidig feitelijk legale situatie ten tijde van vaststelling van het plan vinden ter plaatse van het plangebied agrarische activiteiten plaats. Navolgend worden aanvullend aan de voorgaand beschouwde uitgangspunten in de boogde situatie, de activiteiten in de referentiesituatie inzichtelijk gemaakt ten opzichte van de beoogde situatie.
4.2.1
Agrarische activiteiten Ten behoeve van de realisatie van het plangebied worden de aanwezige landbouwgronden als zodanig buiten werking gesteld. Dit houdt in dat ter plaatse van deze gronden geen mestaanwending meer plaats zal vinden. De vrij te komen gronden zijn momenteel in gebruik voor agrarische activiteiten. Navolgend wordt de methodiek van de stikstofberekening voor het uit gebruik nemen van de agrarische gronden toegelicht. In deze stikstofberekening is uitsluitend rekening gehouden met de beëindiging van bemesting op gronden die feitelijk worden bemest voor grasland en bouwland. Om dit vast te stellen is gebruik gemaakt van informatie (opendata) van het RVO via PDOK. Dit betreft opendata van de ‘Basisregistratie Gewaspercelen (BRP)’ afkomstig van de opgave van boeren van de teelt van gewassen (gewasrotatie) die rechtstreeks afkomstig zijn uit de mestboekhouding. Om de hoeveelheid NH3-emissie afkomstig van bemesting te berekenen is een gebruikelijke methode toegepast die volgt uit diverse WUR-rapporten. Voor het bepalen van de NH3-emissie uit bemesten is daarvoor de stikstofgebruiksnorm, de stikstofgebruiksruimte dierlijke mest, het TAN-gehalte, en het vervluchtingspercentage relevant. Daarop wordt hierna ingegaan.
1 https://calculator.aerius.nl/calculator/
11
Stikstofgebruiksnorm De stikstofgebruiksnorm voor grasland met volledig maaien bedraagt in dit gebied 320 kg N/ha/jaar, zoals volgt uit Bijlage A bij de Uitvoeringsregeling Meststoffenwet. Gelet op de Meststoffenregelgeving mag op ‘grasland met volledig maaien’ 170 kg N dierlijke mest worden uitgereden. Dat volgt uit de Stikstofgebruiksruimte dierlijke mest (waarbij geen rekening is gehouden met derogatievergunningen).2 Nu de stikstofgebruiksnorm (i.c. 320 kg N/ha/jaar) hoger is, kan voor de resterende hoeveelheid stikstof kunstmest worden toegepast. Voor het berekenen van de referentiesituatie wordt (worst case) geen rekening gehouden met de NH3 emissie uit kunstmest. Uitsluitend de 170 kg N dierlijke mest wordt in de referentiesituatie betrokken.
NH3 -emissie dierlijke mest Om de emissie NH3 te bepalen uit de 170 kg N/ha/jaar (grasland) dierlijke mest te berekenen zijn nog een aantal variabelen relevant.
TAN-gehalte Slechts een deel van de hoeveelheid stikstof in de toegediende mest wordt makkelijk omgezet in NH3. Dit wordt het totaal ammoniakaal stikstof genoemd (TAN). Voor drijfmest van graasdieren bedraagt het TAN-percentage 48%.3 Voor andere soorten drijfmest is het TAN-percentage hoger (het TAN-percentage van drijfmest van staldieren bedraagt 53%), waardoor de 48% een behoudend uitgangspunt betreft.
Omrekenfactor Om de N-emissie vervolgens om te rekenen naar NH3-emissie wordt vervolgens een factor 17/14 toegepast.4
Vervluchtingspercentage Bij bemesting bepaalt vervolgens de toedieningstechniek hoeveel stikstof wordt geëmitteerd naar de lucht. Het model NEMA kent aan het toedienen van dierlijke mest standaard emissiefactoren toe. Sinds april 2021 bepaalt NEMA voor mesttoediening op grasland met zodenbemester een emissiefactor van 17% van de ammoniakale stikstof (TAN) (in plaats van 19,0% die voorheen werd toegepast).5 Overige wijzen van mesttoediening op grasland hebben een hogere emissiefactor, zodat ook in zoverre het Vervluchtingspercentage van 17% voor grasland een behoudend uitgangspunt betreft bij grasland.
Afbeelding 4
Uitsnede tabel 17.3 Bron: (WUR-rapport 2021)
2 https://www.rvo.nl/onderwerpen/mest/mest-gebruiken-en-uitrijden/dierlijke-mest-landbouwgrond 3 Van Dijk ea, ‘Rekenregels van de KringloopWijzer 2020 – Achtergronden van BEX, BEA, BEN, BEP en BEC: actualisatie van
de 2019-versie’ (Rapport WPR-1023), november 2020 (hierna: ‘WUR-rapport 2020’). Zie o.a. tabel 1.2 uit het WUR-rapport 2020, p. 14. 4 Methodiek voor berekening van ammoniakemissie uit de landbouw in Nederland, 2009, G.L. Velthof; https://edepot.wur.nl/5140 5 Van Bruggen ea ‘Emissies naar lucht uit de landbouw berekend met NEMA voor 1990-2019, april 2021 (hierna: ‘WURrapport 2021’); https://edepot.wur.nl/544296
12
Navolgende afbeeldingen geven een weergave van de locaties binnen de projectgrens.
Afbeelding 5
Vrijkomen landbouwgronden
Navolgende verbeelding geeft een weergave van de gehanteerde bronnen in de referentiesituatie.
13
Afbeelding 6
4.3
Grafische weergave gehanteerde bronnen referentiesituatie
Gebruiksfase De voor stikstofdepositie relevante bronnen betreffen de verkeersbewegingen ten gevolge van het plan en de te verwachten bedrijfsemissies. Voor de berekening is uitgegaan van het rekenjaar 2024. De uitgangspunten zijn in navolgende paragrafen beschreven. Bijlage B1.1 geeft een weergave van de invoergegevens.
4.3.1
Emissies bedrijventerrein De bijdrage aan de stikstofdepositie is modelmatig berekend, op basis van emissiekengetallen per milieucategorie voor een (algemeen) bedrijventerrein. Het doel is immers om het bedrijventerrein te voorzien van een bedrijfsbestemming die het mogelijk maakt om bedrijvigheid tot en met categorie 3.2 mogelijk te maken. De emissiekengetallen per milieucategorie zijn gebaseerd op de gemiddelde emissies van stikstofoxiden en (zeer)fijn stof emissies. Deze cijfers zijn gebaseerd op destijds actuele cijfers van het CBS. In november 2006 is door Arcadis een luchtkwaliteit onderzoek6 uitgevoerd voor het Regionaal Bedrijventerrein Twente te Almelo. Middels genoemd onderzoek is het effect vanwege het gehele bedrijventerrein op de luchtkwaliteit in de omgeving van het bedrijventerrein inzichtelijk gemaakt. De emissiekengetallen per milieucategorie in het betreffende rapport zijn bedrijfsgebonden emissies zoals gepubliceerd door het CBS. Deze door Arcadis gehanteerde methode voor het Regionale Bedrijventerrein Almelo, om de luchtkwaliteit op toekomstige bedrijventerreinen te bepalen, is door de Stichting Advisering Bestuursrechtspraak (StAB) goedgekeurd. Derhalve is deze methode eveneens toegepast ter bepaling van de stikstofemissiefactoren per milieucategorie.
De gehanteerde emissiekengetallen op basis van CBS gegevens zijn geactualiseerd en gehanteerd zoals opgenomen in Luchtkwaliteit onderzoek Bedrijventerrein Distriport7 evenals de ammoniak emissies (NH3) overeenkomstig het stikstofdepositie onderzoek8 voor Omgevingsplan Hoefweg Zuid Oost. Voor het betreffende bedrijventerrein is uitgegaan van de emissiecijfers voor milieucategorieën zoals weergegeven in onderstaande tabel.
6
Luchtkwaliteit onderzoek Regionaal Bedrijventerrein Twente te Almelo d.d. 20 november 2006, 110623/CE6/ 262/000556 Luchtkwaliteit onderzoek Bedrijventerrein Distriport, Grontmij, 24 augustus 2009, (RvS uitspraak 01004316/1/R1, 4 april 2012) 8 Stikstofdepositie-onderzoek in het kader van het omgevingsplan, Omgevingsplan Hoefweg Zuid (2016) Oost, Antea group, projectnummer 403968, definitief revisie 02, 28 maart 2018 7
14
Tabel 1
Overzicht gehanteerde emissiekengetallen
Categorie
NOx [kg/ha/jaar]
NH 3 [kg/ha/jaar]
98 131 1031
0 5 21
1-2 3 4-5
Een volledige berekening van de emissies per bedrijfskavel is weergegeven in bijlage B1. Navolgende tabel geeft een weergave van de gehanteerde emissie. Tabel 2
4.3.2
Gehanteerde emissie
Vlak
Oppervlakte [hectare]
NOx [kg/jaar]
NH 3 [kg/jaar]
A B
1,05 0,21
136,94 27,04
5,23 1,03
Totaal:
164,0
6,3
Verkeer Ten gevolge van het bestemmingsplan is sprake van een verkeersaantrekkende werking. In de bepaling van de stikstofdepositie is rekening gehouden met het arriverend en vertrekkend verkeer ten gevolgen van het onderhavige bestemmingsplan. De verkeersgeneratie is worts-case bepaald met behulp van de CROW Publicatie 381 ‘Toekomstbestendig parkeren - Kencijfers parkeren en verkeersgeneratie’. Hierbij is aangesloten bij de verkeersgeneratie voor werkgebieden zoals opgenomen in tabel 5 en 6 van de onderhavige publicatie. Navolgende tabel geeft een weergave van de gehanteerde verkeersgeneratie kentallen. Tabel 3
Kentallen verkeersgeneratie
Categorie CROW
Licht verkeer [bewegingen/ha]
Middelzwaar verkeer [bewegingen/ha]
Zwaar verkeer [bewegingen/ha]
Gemengd terrein
128
12,3
17,7
Een volledige weergave van de berekende verkeersgeneratie is weergegeven in bijlage B2. Tabel 4
Gehanteerde verkeersgeneratie Oppervlakte [hectare] 1,25
Totaal:
Licht verkeer [bewegingen/etm]
Middelzwaar verkeer [bewegingen/etm]
Zwaar verkeer [bewegingen/etm]
160,2
15,4
22,2
160,2
15,4
22,2
Het verkeer is gemodelleerd binnen het plangebied en meegenomen tot deze op de Jan Poelsweg ruimschoots is opgenomen in het heersend verkeersbeeld. De verkeersgeneratie is gemodelleerd middels het itemtype ‘wegverkeer – binnen bebouwde kom’. Aerius Calculator maakt voor de verspreiding van emissies vanwege wegverkeer gebruik van de Standaardrekenmethode 2 (SRM-2) overeenkomstig de Regeling boordeling luchtkwaliteit 2007 (Rbl 2007). Navolgende afbeelding geeft een weergave van de gehanteerde bronnen in de gebruiksfase. Een volledige weergave van de invoergegevens van het rekenmodel is weergegeven in bijlage B2.
15
Afbeelding 7
Grafische weergave gehanteerde bronnen gebruiksfase
16
4.4
Aanlegfase Aanvullend is een berekening uitgevoerd naar de aanlegfase. Navolgend worden de uitgangspunten voor de berekening naar de aanlegfase beschreven. Bijlage B1.2 geeft een weergave van de invoergegevens.
4.4.1
Mobiele werktuigen Ten behoeve van de aanlegfase van het plan zal gebruik worden gemaakt van mobiele werktuigen. Om de NOxen NH3-emissie van de mobiele werktuigen te bepalen wordt gebruik gemaakt van de draaiuren van de mobiele werktuigen. De berekende emissie is berekende overeenkomstig de AERIUS methodiek zoals geactualiseerd door TNO in 20219. Ten slotte is de ten aanzien van de belasting (%) voor werktuigcategorieën aangesloten bij de TNO actualisatie 202010. Deze gecombineerde TNO methodiek maakt gebruik van de invoer van; het vermogen (kW), de belasting (%) en de motortechnologie (STAGE-klasse) om het brandstofverbruik te bepalen. Vervolgens worden aan de hand van de NOx- & NH3-emissiefactoren voor brandstofverbruik de NOx- & NH3emissie per werktuig berekend. De exacte omvang en uitvoeringswijze is ten tijde van uitvoeren van dit onderzoek nog niet bekend. De gehanteerde uitgangspunten zijn op basis van referentieprojecten van bedrijfshallen. Op basis van de oppervlakte van de bedrijfsbestemming met het bouwvlak (circa 10.500 m²) en het maximum bebouwingspercentage (70%) is bepaald dat de bebouwing binnen deze bedrijfsbestemming maximaal (naar boven afgerond) 7.500 m² mag bedragen. Daarnaast is uitgegaan dat het overige deel van de bedrijfsbestemming (circa 3.000 m²), de verkeersbestemming (circa 1.400 m²) en het parkeerterrein (circa 2.100 m²) verhard worden.
In navolgende tabel een overzicht van de gehanteerde uitgangspunten voor de mobiele werktuigen. Werktuig
Vermogen [kW] 200
Bedrijfsduur [uren] 120
NOx-emissie [kg]
NH3-emissie [kg]
Laadschop
STAGE Klasse STAGE IV
3,8
0,8
Graafmachine
STAGE IV
200
200
7,2
1,8
Boor-/heimachine
STAGE IV
200
80
2,5
0,6
Mobiele hijskraan
STAGE IV
200
240
7,4
1,9
Betonstorter
STAGE IV
200
120
4,1
1,1
Wals
STAGE IV
90
40
1,0
0,1
Verreiker
STAGE IV
100
80
2,2
0,4
28,2
6,7
Totaal
Bijlage B2 geeft een volledige weergave van de gehanteerde uitgangspunten en de berekende emissie.
4.4.2
Bouwverkeer In de navolgende berekening is ervan uitgegaan dat er per etmaal 5 voertuigen zwaar vrachtverkeer nodig zijn ten behoeve van de aan- en afvoer van bouwmateriaal. Ten behoeve van het gehele plan komt dit neer op 3.650 verkeersbewegingen zwaar vrachtverkeer. Daarnaast is rekening gehouden met 20 voertuigen licht verkeer per etmaal voor het arriveren en vertrekken uitvoerders en ondersteunend personeel. Ten behoeve van het gehele plan komt dit neer op 14.600 verkeersbewegingen licht verkeer. Het verkeer is gemodelleerd binnen het plangebied en meegenomen tot deze op de Jan Poelsweg ruimschoots is opgenomen in het heersend verkeersbeeld. De verkeersgeneratie is gemodelleerd middels het itemtype ‘wegverkeer – binnen bebouwde kom’.
9
TNO 2021 R12305 AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen, 13 december 2021 10 TNO 2020 R11528, Onderbouwing AERIUS emissiefactoren voor wegverkeer, mobiele werktuigen, binnenvaart en zeevaart, 8 oktober 2020
17
Navolgende verbeelding geeft een weergave van de gehanteerde bronnen in de aanlegfase.
Afbeelding 8
Grafische weergave gehanteerde bronnen aanlegfase
18
5
REKENRESULTATEN EN BEOORDELING Met behulp van het rekenprogramma Aerius Calculator is de stikstofdepositiebijdrage vanwege de gebruiks- en aanlegfase berekend ter plaatse van nabijgelegen gevoelige habitattypen in de voor het plan relevante Natura 2000-gebieden. In bijlage B1.1 en B1.2 zijn voor zowel de uitgevoerde berekening naar gebruiksfase als de aanlegfase weergegeven middels de Aerius PDF-export. Uit de uitgevoerde berekeningen naar de gebruiksfase en de aanlegfase blijkt dat de stikstofdepositie in beide situatie niet meer dan 0,00 mol N/ha/jaar bedraagt. Het onderhavige plan zal afzonderlijk – of in combinatie met andere plannen – geen relevante significante cumulatieve effecten kunnen veroorzaken ter plaatse van nabijgelegen Natura 2000-gebieden. In het kader van een voortoets kunnen significant negatieve effecten derhalve worden uitgesloten waardoor het uitvoeren van een passende beoordeling niet aan de orde is en het aspect stikstofdepositie geen belemmering vormt voor de realisatie van het plan.
3
6
CONCLUSIE Door Kragten is een stikstofdepositie onderzoek uitgevoerd. Aanleiding voor het onderzoek is het bestemmingsplan “Agrobaan Ysselsteyn fase 4” gelegen in de gemeente Venray. Ten behoeve van de juridisch-planologische verankering van het initiatief dient een bestemmingsplanprocedure te worden doorlopen. Als onderdeel hiervan dient te worden bepaald of als gevolg van dit initiatief significant negatieve effecten op nabijgelegen Natura 2000-gebieden kunnen worden uitgesloten. Een van deze mogelijke beïnvloedingsfactoren is stikstofdepositie, waarvoor voorliggend onderzoek is uitgevoerd. Het onderzoek is uitgevoerd overeenkomstig de “Handreiking Passende Beoordeling Stikstofaspecten Bestemmingsplannen”. Ten behoeve van een voortoets in het kader van de Wet natuurbescherming is de gewenste situatie gemodelleerd op basis van de aangeleverde gegevens door de opdrachtgever. De stikstofdepositie is op de nabijgelegen Natura 2000-gebieden berekend en vervolgens is getoetst of het plan (mogelijke) significant negatieve effecten veroorzaakt op de instandhoudingsdoelstellingen van Natura 2000-gebieden. Uit de uitgevoerde berekeningen naar de gebruiksfase en de aanlegfase blijkt dat de stikstofdepositie in beide situaties niet meer dan 0,00 mol N/ha/jaar bedraagt.
Het onderhavige plan zal afzonderlijk – of in combinatie met andere plannen – geen relevante significante cumulatieve effecten kunnen veroorzaken ter plaatse van nabijgelegen Natura 2000-gebieden. In het kader van een voortoets kunnen significant negatieve effecten derhalve worden uitgesloten waardoor het uitvoeren van een passende beoordeling niet aan de orde is en het aspect stikstofdepositie geen belemmering vormt voor de realisatie van het plan.
4
BIJLAGEN
B1-1
B1 AERIUS EXPORT B1.1 Gebruiksfase
B1-1
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:
www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Omschrijving Toelichting
Berekening
Coöperatie Vitelia U.A. Agrobaan, 5813 EB Ysselsteyn Agrobaan Ysselsteyn Fase 4 Stikstofdepositie onderzoek Agrobaan Ysselsteyn Fase 4 Aanlegfase - Referentiesituatie
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
RoTi8MXk5ZVn 06 februari 2024, 09:50 Wnb-rekengrid
Totale emissie
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Resultaten
Hoogste bijdrage
Hexagon
Gebied
Referentie - Referentie Bedrijventerrein - Beoogd Referentie - Referentie Bedrijventerrein - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname
RoTi8MXk5ZVn (06 februari 2024)
2024 2024 -
21,2 kg/j 8,7 kg/j
45,4 kg/j
2/8
Projectberekening
Bedrijventerrein (Beoogd), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 2 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Bouwterrein Verkeersnetwerk
RoTi8MXk5ZVn (06 februari 2024)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
8,4 kg/j 0,2 kg/j
35,3 kg/j 10,1 kg/j
3/8
Projectberekening
Referentie (Referentie), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 1
Landbouw | Landbouwgrond | Agrarisch
RoTi8MXk5ZVn (06 februari 2024)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
21,2 kg/j
-
4/8
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)
De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RoTi8MXk5ZVn (06 februari 2024)
5/8
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Bedrijventerrein" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)
Totaal
RoTi8MXk5ZVn (06 februari 2024)
-
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
-
-
-
Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)
-
-
6/8
Projectberekening
Bedrijventerrein, Rekenjaar 2024 1
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer
Bouwverkeer X:190359,27 Y:389740,26 436,96 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2
Max. snelheid
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Links Rechts NOₓ 10,1 kg/j Type scherm - - NO₂ 2,6 kg/j Hoogte - - NH₃ 0,2 kg/j Afstand tot de weg - -
Aantal voertuigbewegingen
40,0 /etmaal 6,0 /etmaal 10,0 /etmaal 0,0 /etmaal
Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning
Naam Locatie Oppervlakte
Bouwterrein X:190405,77 Y:389819,73 1,40 ha
Laadschop
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
Graafmachine
Naam
35,3 kg/j 8,4 kg/j
Brandstofverbruik
Draaiuren AdBlue verbruik
Stof Emissie
140 u/j 286 l/j
NOₓ 4,3 kg/j
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
7311 l/j
200 u/j 511 l/j
NH₃ 1,0 kg/j NOₓ 7,2 kg/j
Boor-/heimachine Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
2586 l/j
80 u/j
NH₃ 1,8 kg/j NOₓ 2,5 kg/j
Mobiele hijskraan Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
12930 l/j
400 u/j 905 l/j
Betonstorter
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
5849 l/j
160 u/j 409 l/j
NH₃ 0,6 kg/j NOₓ 12,4 kg/j NH₃ 3,1 kg/j NOₓ 5,7 kg/j
Wals
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
539 l/j
40 u/j
37 l/j
NH₃ 1,4 kg/j NOₓ 1,0 kg/j
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
1784 l/j
124 l/j
NH₃ 0,1 kg/j NOₓ 2,2 kg/j
Verreiker
RoTi8MXk5ZVn (06 februari 2024)
Stageklasse
NOₓ NH₃
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
4097 l/j
80 u/j
181 l/j
NH₃ 0,4 kg/j
7/8
Projectberekening
Referentie, Rekenjaar 2024 1
Landbouw | Landbouwgrond
Naam Agrarisch Locatie X:190397,27 Y:389822,39 Oppervlakte 1,26 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen
Type
Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding
Mestaanwending (dierlijke mest)
0,5 m 0,000 MW 0m
NH₃
21,2 kg/j
Stof
NOₓ NH₃
Emissie
0,0 kg/j 21,2 kg/j
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2023.1_20231207_46ea8e9191 Database versie 2023.1_46ea8e9191_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/
RoTi8MXk5ZVn (06 februari 2024)
8/8
B1.2 Aanlegfase
B1-2
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:
www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Omschrijving Toelichting
Berekening
Coöperatie Vitelia U.A. Agrobaan, 5813 EB Ysselsteyn Agrobaan Ysselsteyn Fase 4 Stikstofdepositie onderzoek Agrobaan Ysselsteyn Fase 4 Aanlegfase - Referentiesituatie
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
RvKaJNLGKWrA 06 februari 2024, 09:50 Wnb-rekengrid
Totale emissie
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Resultaten
Hoogste bijdrage
Hexagon
Gebied
Referentie - Referentie Bedrijventerrein - Beoogd Referentie - Referentie Bedrijventerrein - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname
RvKaJNLGKWrA (06 februari 2024)
2024 2024 -
2,5 kg/j 6,9 kg/j
36,3 kg/j
2/8
Projectberekening
Bedrijventerrein (Beoogd), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 2 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Bouwterrein Verkeersnetwerk
RvKaJNLGKWrA (06 februari 2024)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
6,7 kg/j 0,2 kg/j
28,2 kg/j 8,1 kg/j
3/8
Projectberekening
Referentie (Referentie), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 1
Landbouw | Landbouwgrond | Agrarisch
RvKaJNLGKWrA (06 februari 2024)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
2,5 kg/j
-
4/8
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)
De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RvKaJNLGKWrA (06 februari 2024)
5/8
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Bedrijventerrein" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)
Totaal
RvKaJNLGKWrA (06 februari 2024)
-
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
-
-
-
Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)
-
-
6/8
Projectberekening
Bedrijventerrein, Rekenjaar 2024 1
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer
Bouwverkeer X:190359,27 Y:389740,26 436,96 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2
Max. snelheid
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Links Rechts NOₓ 8,1 kg/j Type scherm - - NO₂ 2,2 kg/j Hoogte - - NH₃ 0,2 kg/j Afstand tot de weg - -
Aantal voertuigbewegingen
In file
40,0 /etmaal 0,0 /etmaal 10,0 /etmaal 0,0 /etmaal
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning
Naam Locatie Oppervlakte
Bouwterrein X:190405,77 Y:389819,73 1,40 ha
Laadschop
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
Naam
Graafmachine
Stageklasse
NOₓ NH₃
Brandstofverbruik
3512 l/j 7311 l/j
Boor-/heimachine Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
2586 l/j
Mobiele hijskraan Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
7758 l/j
Betonstorter
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
4386 l/j
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
539 l/j
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
1784 l/j
Verreiker
RvKaJNLGKWrA (06 februari 2024)
Draaiuren AdBlue verbruik
120 u/j 245 l/j
Stof Emissie
NOₓ NH₃
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja
Wals
28,2 kg/j 6,7 kg/j
200 u/j 511 l/j
NOₓ NH₃
80 u/j
181 l/j
NOₓ NH₃
240 u/j 543 l/j
NOₓ NH₃
120 u/j 307 l/j
NOₓ NH₃
40 u/j
37 l/j
NOₓ NH₃
80 u/j
124 l/j
NOₓ NH₃
3,8 kg/j 0,8 kg/j 7,2 kg/j 1,8 kg/j 2,5 kg/j 0,6 kg/j 7,4 kg/j 1,9 kg/j 4,1 kg/j 1,1 kg/j 1,0 kg/j 0,1 kg/j 2,2 kg/j 0,4 kg/j
7/8
Projectberekening
Referentie, Rekenjaar 2024 1
Landbouw | Landbouwgrond
Naam Agrarisch Locatie X:190397,27 Y:389822,39 Oppervlakte 1,26 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen
Type
Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding
Mestaanwending (dierlijke mest)
0,5 m 0,000 MW 0m
NH₃
2,5 kg/j
Stof
NOₓ NH₃
Emissie
0,0 kg/j 2,5 kg/j
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2023.1_20231207_46ea8e9191 Database versie 2023.1_46ea8e9191_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/
RvKaJNLGKWrA (06 februari 2024)
8/8
B2 EMISSIEBEPALING
B2-3
Emissiebepaling Mobiele Werktuigen Naam Laadschop Graafmachine Boor-/heimachine Mobiele hijskraan Betonstorter Wals Verreiker
Werktuig
STAGE Klasse Type werktuigcategorie Aerius
laadschoppen op banden 200 kW graafmachines 100 kW mobiele kranen 210 kW mobiele kranen 210 kW betonstorters 200 kW walsen 90 kW verreikers 100 kW
STAGE IV STAGE IV STAGE IV STAGE IV STAGE IV STAGE IV STAGE IV
laadschoppen op banden 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 graafmachines 100 kW, bouwjaar vanaf 2015 mobiele kranen 210 kW, bouwjaar vanaf 2014 mobiele kranen 210 kW, bouwjaar vanaf 2014 betonstorters 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 walsen 90 kW, bouwjaar vanaf 2015 verreikers 100 kW, bouwjaar vanaf 2015
Vermogen Classificatie MotorBouwjaar [kW] tabel TNO efficientie
2018 2018 2018 2018 2018 2018 2018
200 200 200 200 200 90 100
D D D D D D D
0,9227447 0,9227447 0,9227447 0,9227447 0,9227447 0,9227447 0,9227447
Belasting [%]
55,0000% 69,2857% 61,0000% 61,0000% 69,2857% 55,0000% 84,0000%
Dieselkental Bedrijfsduur [L/uur] [uren]
Dieselverbruik [L]
AdBlue verbruik [L]
NOxemissie [kg]
NH3emissie [kg]
245,8 511,7 181,0 543,0 307,0 37,7 124,9 Totaal:
3,41 6,85 2,47 7,41 4,11 0,63 1,83 26,70
0,84 1,75 0,62 1,86 1,05 0,13 0,43 6,69
29,26 36,55 32,32 32,32 36,55 13,46 22,30
120 200 80 240 120 40 80
3511,3 7310,2 2585,8 7757,5 4386,1 538,4 1783,6
Bewegingen per dag 40 0 10
Voertuigen per pand
Bewegingen per pand 0,0 0,0 0,0
Bouwverkeer Categorie Lichtverkeer Middel zwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer
Aantal panden:
Voertuigen per dag 20 0 5
1
Uitvoeringsduur:
Totaal Mobiele werktuigen:
Bouwverkeer:
1
jaar
Per jaar 26,7 kg NOx 6,7 kg NH3
14.600,0 bewegingen licht verkeer 0,0 bewegingen middelzwaar 3.650,0 bewegingen zwaar
26,7 kg NOx 6,7 kg NH3 14.600,0 bewegingen licht verkeer 0,0 bewegingen middelzwaar 3.650,0 bewegingen zwaar
Emissiebepaling VEN135 - Agrarische gronden Intern salderen
Nr Agr01
Grond Grasland
Gewas Gras
Oppvervlakte [m2] 12600,00
Stikstofgebruiksnorm # [kg N/ha/jaar] 170 # Zuidelijk zand 2022
TAN [%] 48%
Vervluchtingspercentage [%] 2%
NH3-emissie [kg N/ha/jaar] 1,632
NH3-emissie [kg N/jaar] 2,0563
NH3-emissie* [kg NH3/jaar] 2,5
* omrekenfactor: 17/14 (17 g/mol NH3 / 14 g/mol N)