05 Bijlage 3 Ontwerpbegroting 2025 inclusief meerjarenbegroting 2026-2028 GR RUD LN
Tekst van het document
€ € € € € € € 310.000 € 581.000 € 302.000 € 318.000 € 335.000 € 353.000 € 123.000 € 173.000 € 177.000 € 182.000 € 188.000 € 194.000 € 255.000 € 511.000 € 634.000 € 627.000 € € € 98.000 € 111.000 € 111.000 € 117.000 € 123.000 € 130.000 € 21.000 € 30.000 € 31.000 € 31.000 € 32.000 € 32.000 € 1.412.000 € 1.270.000 € 1.346.000 € 1.414.000 € 1.483.000 € 1.548.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 77.000 € € 30.000 € 21.000 € 14.000 € 14.000 € 2.346.000 € 2.726.000 € 2.681.000 € 2.760.000 € 2.225.000 € 2.321.000
Resultaat Resultaat voor bestemming € 375.000 € -586.000 € € € € 7 Mutatie reserve onttrekkingen 0.10 mutaties reserves € 57.000 € 586.000 € € € € 7 Mutatie reserve storting 0.10 mutaties reserves € 50.000 € € € € € Resultaat na bestemming € 382.000 € € € € € * De cijfers van de begroting 2024 zijn aangepast n.a.v. het besluit in de bestuursrapportage 2023 en rekeninghoudende met de besluiten bij de jaarrekening 2023
1. Programma uitvoering De programma uitvoering bestaat deels uit het uitwisselingsdeel van de uitvoering van het Regionale Uitvoeringsprogramma en deels uit projecten en overige taken. Het uitwisselingsdeel van het uitvoeringsprogramma is ingedeeld in drie taakvelden: • Openbare orde en veiligheid. Hiervoor is in 2025 geen uitwisseling begroot. • Basis- en milieutaken. Hiervoor is in 2025 € 302.000 aan uitwisseling begroot. • Wonen en Bouwen. Hiervoor is in 2025 € 111.000 aan uitwisseling begroot. Daarnaast bestaat de programma uitvoering nog uit de budgetten voor projecten en voor overige basis- en milieutaken. • Voor de projecten is een bedrag van ruim € 634.000 geraamd. Dit betreft de inzet vanuit de Specifieke Uitkering Toezicht en Handhaving Energiebesparingsplicht (SPUK THE) 2022-2026. Deze kosten komen uit het aangepaste, goedgekeurde plan bij de subsidieaanvraag. • Overige basis- en milieutaken beslaat een bedrag van € 177.000. Dit bestaat uit: • De kosten voor de bereik- en beschikbaarheidsdiensten voor circa € 54.000;
26
• • •
De kosten voor inspectieview milieu voor circa € 27.000. De hosting en licentiekosten en beheerkosten voor het VTH-systeem voor € 40.000. Een budget van € 56.000 voor het aanschaffen en onderhouden van (meet)apparatuur, visualisering van de informatieplicht en overige kosten zoals voor rapporteringstools.
2. Coördinatiecentrum De kosten van het coördinatiecentrum bestaan uit bestuurskosten en overheadkosten. • De bestuurskosten van € 31.000 hebben betrekking op de inzet van de accountant. • De overheadkosten van € 1.376.000 bestaan uit loon- en reiskosten (€ 981.000), verlofsparen (€ 15.000), opleidingskosten (€ 107.000, waarvan € 15.000 betrekking heeft op actualisering van EVP’s die doorbelast worden aan de partners), inkoop van PIOCHAF-diensten bij de gastorganisatie (€ 100.000), contributies (€ 68.000) en overige kosten, zoals representatiekosten, advieskosten, verzekeringen etc. (€ 105.000). 3. Onvoorzien Voor onvoorzien is een bedrag van € 50.000 gereserveerd. 4. Vpb De RUD gaat ervanuit dat zij geen vpb hoeft te betalen aangezien a) de RUD geen winstdoelstelling heeft, b) de kosten via een vaste verdeelsleutel worden verrekend en c) eventuele overschotten normaliter aan het eind van het jaar worden teruggegeven aan deelnemers. 5. Betalingsverkeer Voor het betalingsverkeer is, in verband met de tot op heden zeer beperkte omvang, geen apart bedrag begroot. 6. Baten De baten zijn in 2025 als volgt onderverdeeld:
27
Tabel 10
A
Onderdeel
Taakveld
Uitwisseling werkzaamheden RUP
1.2 Openbare orde en Veiligheid
Bedrag
Verdeelsleutel €-
Werkelijke afname op basis van uitwisseling vanuit het RUP
7.4 Milieubeheer
€ 302.000
Werkelijke afname op basis van uitwisseling vanuit het RUP
8.3 Wonen en bouwen
€ 111.000
Werkelijke afname op basis van uitwisseling vanuit het RUP
B
Projecten
C
Overige milieu:
D
7.4 Milieubeheer
€ 634.000
SPUK uitkering
Beschikbaarheidsregeling
7.4 Milieubeheer
€ 48.000
Vast: evenredig
Bereikbaarheidsregeling
7.4 Milieubeheer
€ 6.000
Werkelijke afname
Apparatuur
7.4 Milieubeheer
€ 123.000
Vast: inwoneraantal
Coördinatiecentrum
0.1 Bestuur
€ 31.000
Vast: inwoneraantal
0.4 Overhead
€ 1.331.000
Vast: inwoneraantal
0.4 Overhead (EVP’s)
€ 15.000
Werkelijke afname
E
Onvoorzien
0.8 Overige baten en lasten
€ 50.000
Vast: inwoneraantal
F/5
Betalingsverkeer
0.5 Treasury
€ 30.000
Op basis van werkelijke rentevergoedingen
Totaal
€ 2.681.000
Toelichting: A. Uitwisseling werkzaamheden RUP De uitwisseling van uitvoeringscapaciteit voor de basis en milieutaken zijn geraamd op € 302.000. Voor de Wabo-taken is de uitwisseling geraamd op € 111.000. De kosten worden aan de deelnemers doorberekend op basis van daadwerkelijke afname geregistreerd in de voorgangsmonitor, op basis van door het Algemeen Bestuur nog vast te stellen uurtarieven. B. Projecten Het betreft de Specifieke Uitkering Toezicht en Handhaving Energiebesparing en Informatieplicht. De kosten worden via de SISA regeling verantwoord, waarna de subsidie kan worden vastgesteld. C. Overige milieu: • De kosten voor de beschikbaarheidsregeling van € 48.000 worden evenredig over de deelnemers verdeeld, met uitzondering van de Provincie. Ieder betaald 1/15e deel. • De ingeschatte kosten voor de bereikbaarheidsregeling (€ 6.000) worden achteraf op basis van werkelijke calls met de betreffende partners verrekend. • De kosten voor apparatuur worden verdeeld op basis van het inwoneraantal per gemeente. Hierbij wordt uitgegaan van de meest actuele gegevens. Dit betekent dat de verdeling in de begroting 2024 is gebaseerd op de inwoneraantallen van 1 januari 2023.
28
D. Coördinatiecentrum: • De kosten voor bestuur en overhead worden verdeeld op basis van het inwoneraantal per gemeente. Hierbij wordt uitgegaan van de meest actuele gegevens. Dit betekent dat de verdeling in de begroting 2024 is gebaseerd op de inwoneraantallen van 1 januari 2023. Voor de Provincie is een vaste bijdrage overeengekomen. Deze bijdrage is, conform de afspraak uit het inrichtingsplan geïndexeerd met de dienstenprijsindex (jaarmutatie 3e kwartaal 2023, zijnde 4,5%). • De ingeschatte kosten voor uit te voeren EVP’s (€ 15.000) worden achteraf op basis van werkelijkheid met de betreffende partners verrekend. E. Onvoorzien: De kosten voor onvoorzien worden verdeeld op basis van het inwoneraantal per gemeente. Hierbij wordt uitgegaan van de meest actuele gegevens. Dit betekent dat de verdeling in de begroting 2024 is gebaseerd op de inwoneraantallen van 1 januari 2023. F./5 Betalingsverkeer: Sinds het 3e kwartaal van 2022 wordt door het rijk rente vergoed over het saldo aangehouden in de schatkist. Door de voorschotten van de twee SPUK regelingen is dit voor 2023 een behoorlijk bedrag geweest. Op basis van de historische gegevens is een inschatting gemaakt van de meerjarige rentevergoeding. Voor 2025 is dit bedrag ingeschat op € 30.000. De jaren daarna zal dit afnemen. In bijlage 1 is een overzicht opgenomen van de vaste bijdragen per deelnemer. 7.
Mutatie reserve Vanaf 2025 zijn er geen stortingen en onttrekkingen voorzien.
4.3 Overzicht van incidentele baten en lasten In het onderstaande overzicht zijn de incidentele baten en lasten beschreven. Tabel 11
Incidentele lasten en baten Lasten 1 Uitvoering 2 Coordinatiecentrum 2 Coordinatiecentrum 3 Onvoorzien 4 Vennootschapsbelasting Totaal incidentele lasten Baten 6 Programmauitvoering 6 Overhead Totaal incidentele baten
Taakveld
Rekening 2023
Begroting 2024*
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
7.4 milieubeheer 0.1 bestuur 0.4 overhead 0.8 overige baten en lasten 0.9 Vpb
€ € € € € €
222.000 € € 126.000 € € € 348.000 €
€ € 622.000 € € € 622.000 €
-
€ € € € € €
-
€ € € € € €
-
€ € € € € €
-
7.4 milieubeheer 0.4 overhead
€ € €
210.000 € 271.000 € 481.000 €
€ 36.000 € 36.000 €
-
€ €
-
€ €
-
€ €
-
Resultaat incidentele baten en lasten Incidenteel resultaat voor bestemming € 132.000 € -586.000 € € € € 7 Storting reserve 0.10 mutaties reserves € 50.000 € € € € € 7 Onttrekking reserve 0.10 mutaties reserves € 57.000 € 586.000 € € € € Incidenteel resultaat na bestemming € 139.000 € € € € € * De cijfers van de begroting 2024 zijn aangepast n.a.v. het besluit in de bestuursrapportage 2023 en rekeninghoudende met de besluiten bij de jaarrekening 2023
29
In 2025 zijn er geen incidentele baten en lasten begroot. De cijfers van 2024 zijn aangepast aan de hand van de voorliggende besluiten bij de jaarrekening 2023.
4.4 Overzicht van reserves en voorzieningen In de financiële verordening is vastgelegd dat in de begroting en jaarrekening een overzicht wordt opgenomen van reserves en voorzieningen. Het overzicht bevat criteria voor de vorming en besteding ervan. Reserves Algemene reserve Het aanhouden van een algemene reserve heeft als doel: • Te fungeren als weerstandsvermogen om financiële risico’s en tegenvallers op te vangen. • Het voorkomen van administratieve lasten bij het verrekenen van beperkte resultaten. De hoogte van de algemene reserve: De hoogte van de reserve wordt jaarlijks beoordeeld bij de paragraaf weerstandsvermogen. Uitgangspunt is dat het weerstandsvermogen als ratio minimaal “voldoende” is om de mogelijke risico’s op te vangen. Indien het ratio “voldoende” is, wordt als maximum gesteld dat de algemene reserve niet meer bedraagt dan 5% van de totale begroting (totale lasten). Wanneer de gekwantificeerde risico’s echter hoger zijn, dient de algemene reserve daarop te worden aangepast. Gezien de aankomende ontwikkelingen van de RUD Limburg Noord wordt op dit moment geen bijstelling op de algemene reserve doorgevoerd. Uitgangspunten: Indien de algemene reserve lager is dan het minimum kan een aanvullende bijdrage aan de partners worden gevraagd om de algemene reserve op te hogen tot aan het minimum.
In eerste instantie wordt de reserve aangevuld door het rekeningresultaat toe te voegen aan de algemene reserve. Het verloop van de algemene reserve is in onderstaande tabel weergegeven. Tabel 12
Algemene reserve 1 Storting 2 Onttrekking resultaatbestemming BI Tooling Totaal mutatie Saldo reserve
primaire rekening begroting Begroting na 2023 2024* wijziging 2024* 2025 2026 2027 2028 € 50.000 € € € € € € € € € -50.000 € € € € € 50.000 € € -50.000 € € € € € 185.000 € 185.000 € 135.000 € 135.000 € 135.000 € 135.000 € 135.000
* Het eindsaldo is aangepast naar aanleiding van het werkelijke eindsaldo 2023 nav de jaarrekening
30
Conform het besluit van het Algemeen Bestuur in 2023 is het budget voor de BI Tool in de reserve gestort en is deze in 2024 weer onttrokken ten behoeve van de ontwikkeling van de BI Tool. Bestemmingsreserve VTH-systeem Bestedingsdoel: bijdrage aan de incidentele implementatiekosten van het nieuwe VTHsysteem. Voor het jaar 2023 werden ook de structurele lasten uit deze reserve gedekt. Zie tabel 13. Tabel 13
primaire rekening begroting Begroting na Bestemmingsreserve VTH-systeem 2023 2024* wijziging 2024* 1 Storting € € € € 2 Bijdrage VTH-syteem € -31.000 € € € 3 Licentie en hosting € -26.000 € € € 4 Beheerkosten € € € € 5 Toevoeging aan bestemmingsreserve robuuste OD€ € € -154.000 € Totaal mutatie € -57.000 € € -154.000 € Saldo reserve € 154.000 € 154.000 € €
2025 € € € € € € €
2026 € € € € € € €
2027 € € € € € € €
2028 -
2027 € € € €
2028 -
* Het eindsaldo is aangepast naar aanleiding van het werkelijke eindsaldo 2023 nav de jaarrekening
Gezien de implementatiekosten voldaan zijn en de structurele beheerkosten niet gedekt mogen worden uit een reserve wordt dit vanaf 2024 ook niet meer toegepast. Het Algemeen Bestuur is daarom bij de jaarrekening voorgesteld deze reserve om te vormen naar een bestemmingsreserve voor de doorontwikkeling van de RUD naar een robuuste Omgevingsdienst. Op die manier kon direct gestart worden met de doorontwikkeling van de RUD Limburg Noord. Bestemmingsreserve robuuste OD Bestedingsdoel: bijdrage aan de doorontwikkeling van de RUD naar een robuuste Omgevingsdienst. Zie tabel 14. Tabel 14
rekening Bestemmingsreserve robuuste OD 2023 1 Storting € 2 Onttrekking uitvoering bedrijfsplan robuuste OD € Totaal mutatie € Saldo reserve € -
primaire begroting Begroting na 2024* wijziging 2024* € € 536.000 € € € -536.000 € € € € € € €
2025 € € € €
2026 € € € €
* Rekening houdende met de besluiten bij de jaarrekening 2023
Het Algemeen Bestuur is bij de jaarrekening voorgesteld om zowel het jaarrekening resultaat 2023 (€ 382.000) als het restant van de bestemmingsreserve VTH-systeem (€ 154.000) te storten in een te vormen bestemmingsreserve robuuste OD ten behoeve van een deel van de incidentele kosten in 2024.
31
Voorziening verlofsparen Tabel 15
Voorziening verlofsparen 1 Storting 2 Onttrekking Totaal mutatie Saldo reserve
primaire rekening begroting Begroting na 2023 2024* wijziging 2024* € € € 15.000 € € € € € € € € 15.000 € € 15.000 € 15.000 € 30.000 €
2025 15.000 € -9.000 € 6.000 € 36.000 €
2026 15.000 € € 15.000 € 51.000 €
2027 15.000 € € 15.000 € 66.000 €
* Het eindsaldo is aangepast naar aanleiding van het werkelijke eindsaldo 2023 nav de jaarrekening
Per 1 januari 2022 is het mogelijk om bovenwettelijke vakantie-uren te sparen(CAO artikel 6.3). Aangezien er bij verlofsparen sprake is van arbeidskostengerelateerde verplichtingen die een niet voorspelbare opbouw en afbouw kennen, dient hier een voorziening voor gevormd te worden. In de opbouwjaren zal naar verwachting vooral sprake zijn van toevoegingen en groei van de omvang van het spaarsaldo. In 2025 wordt een onttrekking verwacht. Hoe hoog de opname van het verlof exact zal zijn is uiteraard aan de medewerkers.
32
2028 15.000 15.000 81.000
Bijlage 1 Bijdrage per deelnemer Tabel 16
Totaal vaste bijdrage per partner Deelnemers Rekening 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Beesel € 39.650 € 37.585 € 39.588 € 41.454 € 43.349 € 45.150 Bergen € 38.710 € 36.737 € 38.695 € 40.519 € 42.372 € 44.134 Echt-Susteren € 89.950 € 85.149 € 89.709 € 93.910 € 98.170 € 102.194 Gennep € 49.503 € 48.668 € 51.267 € 53.677 € 56.123 € 58.442 Horst aan de Maas € 119.457 € 115.135 € 121.305 € 126.979 € 132.730 € 138.154 Leudal € 101.752 € 95.871 € 101.006 € 105.734 € 110.527 € 115.051 Maasgouw € 68.500 € 65.469 € 68.971 € 72.206 € 75.487 € 78.591 Mook en Middelaar € 24.421 € 23.699 € 24.957 € 26.140 € 27.345 € 28.498 Nederweert € 49.877 € 47.987 € 50.550 € 52.926 € 55.339 € 57.626 Peel en Maas € 122.681 € 119.335 € 125.730 € 131.611 € 137.570 € 143.191 Roerdalen € 59.246 € 56.214 € 59.219 € 62.000 € 64.821 € 67.493 Roermond € 164.191 € 157.106 € 165.530 € 173.266 € 181.103 € 188.488 Venlo € 282.994 € 268.446 € 282.852 € 296.056 € 309.429 € 322.015 Venray € 122.827 € 117.670 € 123.976 € 129.775 € 135.652 € 141.195 Weert € 140.137 € 133.708 € 140.876 € 147.463 € 154.137 € 160.429 Provincie € 87.425 € 93.719 € 97.937 € 102.344 € 106.949 € 111.762 Totaal € 1.561.321 € 1.502.498 € 1.582.168 € 1.656.059 € 1.731.105 € 1.802.413
Hieronder is de opbouw van de totale vaste bijdrage weergegeven: Tabel 17
Overhead: bijdrage coördinatiecentrum Deelnemers Rekening 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Beesel € 33.066 € 29.424 € 31.246 € 32.851 € 34.475 € 35.993 Bergen € 32.225 € 28.702 € 30.479 € 32.045 € 33.630 € 35.110 Echt-Susteren € 78.058 € 69.938 € 74.268 € 78.085 € 81.945 € 85.553 Gennep € 41.880 € 38.864 € 41.270 € 43.391 € 45.537 € 47.541 Horst aan de Maas € 104.452 € 95.478 € 101.390 € 106.600 € 111.870 € 116.796 Leudal € 88.616 € 79.070 € 83.965 € 88.280 € 92.645 € 96.723 Maasgouw € 58.873 € 53.175 € 56.467 € 59.369 € 62.304 € 65.047 Mook en Middelaar € 19.444 € 17.597 € 18.686 € 19.646 € 20.618 € 21.525 Nederweert € 42.214 € 38.285 € 40.655 € 42.744 € 44.857 € 46.832 Peel en Maas € 107.336 € 99.056 € 105.188 € 110.594 € 116.061 € 121.171 Roerdalen € 50.595 € 45.292 € 48.096 € 50.568 € 53.068 € 55.404 Roermond € 144.466 € 131.227 € 139.352 € 146.513 € 153.756 € 160.526 Venlo € 250.733 € 226.063 € 240.058 € 252.395 € 264.873 € 276.535 Venray € 107.467 € 97.638 € 103.683 € 109.011 € 114.400 € 119.437 Weert € 122.950 € 111.299 € 118.189 € 124.263 € 130.406 € 136.148 Provincie € 87.425 € 93.719 € 97.937 € 102.344 € 106.949 € 111.762 Totaal € 1.369.800 € 1.254.826 € 1.330.927 € 1.398.700 € 1.467.395 € 1.532.104
33
Tabel 18
Bestuur: bijdrage coördinatiecentrum Deelnemers Rekening 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Beesel € 549 € 760 € 775 € 791 € 807 € 823 Bergen € 535 € 742 € 756 € 772 € 787 € 803 Echt-Susteren € 1.296 € 1.807 € 1.843 € 1.880 € 1.918 € 1.956 Gennep € 695 € 1.004 € 1.024 € 1.045 € 1.066 € 1.087 Horst aan de Maas € 1.734 € 2.467 € 2.516 € 2.567 € 2.618 € 2.670 Leudal € 1.471 € 2.043 € 2.084 € 2.125 € 2.168 € 2.211 Maasgouw € 977 € 1.374 € 1.401 € 1.429 € 1.458 € 1.487 Mook en Middelaar € 323 € 455 € 464 € 473 € 482 € 492 Nederweert € 701 € 989 € 1.009 € 1.029 € 1.050 € 1.071 Peel en Maas € 1.782 € 2.559 € 2.611 € 2.663 € 2.716 € 2.770 Roerdalen € 840 € 1.170 € 1.194 € 1.218 € 1.242 € 1.267 Roermond € 2.398 € 3.391 € 3.458 € 3.528 € 3.598 € 3.670 Venlo € 4.163 € 5.841 € 5.958 € 6.077 € 6.198 € 6.322 Venray € 1.784 € 2.523 € 2.573 € 2.625 € 2.677 € 2.731 Weert € 2.041 € 2.876 € 2.933 € 2.992 € 3.052 € 3.113 Provincie € € € € € € Totaal € 21.289 € 30.000 € 30.600 € 31.212 € 31.836 € 32.473
Tabel 19
Overige baten en lasten: onvoorzien Deelnemers Rekening 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Beesel € 1.289 € 1.267 € 1.267 € 1.267 € 1.267 € 1.267 Bergen € 1.256 € 1.236 € 1.236 € 1.236 € 1.236 € 1.236 Echt-Susteren € 3.044 € 3.012 € 3.012 € 3.012 € 3.012 € 3.012 Gennep € 1.633 € 1.674 € 1.674 € 1.674 € 1.674 € 1.674 Horst aan de Maas € 4.073 € 4.112 € 4.112 € 4.112 € 4.112 € 4.112 Leudal € 3.455 € 3.405 € 3.405 € 3.405 € 3.405 € 3.405 Maasgouw € 2.295 € 2.290 € 2.290 € 2.290 € 2.290 € 2.290 Mook en Middelaar € 758 € 758 € 758 € 758 € 758 € 758 Nederweert € 1.646 € 1.649 € 1.649 € 1.649 € 1.649 € 1.649 Peel en Maas € 4.185 € 4.266 € 4.266 € 4.266 € 4.266 € 4.266 Roerdalen € 1.973 € 1.950 € 1.950 € 1.950 € 1.950 € 1.950 Roermond € 5.633 € 5.651 € 5.651 € 5.651 € 5.651 € 5.651 Venlo € 9.776 € 9.735 € 9.735 € 9.735 € 9.735 € 9.735 Venray € 4.190 € 4.205 € 4.205 € 4.205 € 4.205 € 4.205 Weert € 4.794 € 4.793 € 4.793 € 4.793 € 4.793 € 4.793 Provincie € € € € € € Totaal € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000
34
Tabel 20
Milieubeheer: apparatuur Deelnemers Rekening 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Beesel € 2.063 € 3.094 € 3.113 € 3.188 € 3.265 € 3.345 Bergen € 2.011 € 3.018 € 3.036 € 3.110 € 3.185 € 3.263 Echt-Susteren € 4.869 € 7.353 € 7.398 € 7.577 € 7.762 € 7.951 Gennep € 2.612 € 4.086 € 4.111 € 4.211 € 4.313 € 4.419 Horst aan de Maas € 6.515 € 10.038 € 10.100 € 10.344 € 10.596 € 10.855 Leudal € 5.527 € 8.313 € 8.364 € 8.567 € 8.775 € 8.990 Maasgouw € 3.672 € 5.591 € 5.625 € 5.761 € 5.901 € 6.046 Mook en Middelaar € 1.213 € 1.850 € 1.861 € 1.906 € 1.953 € 2.001 Nederweert € 2.633 € 4.025 € 4.050 € 4.148 € 4.249 € 4.353 Peel en Maas € 6.695 € 10.414 € 10.478 € 10.732 € 10.993 € 11.262 Roerdalen € 3.156 € 4.762 € 4.791 € 4.907 € 5.026 € 5.149 Roermond € 9.011 € 13.797 € 13.882 € 14.218 € 14.563 € 14.919 Venlo € 15.639 € 23.768 € 23.914 € 24.492 € 25.088 € 25.701 Venray € 6.703 € 10.265 € 10.328 € 10.578 € 10.836 € 11.101 Weert € 7.669 € 11.702 € 11.774 € 12.058 € 12.352 € 12.654 Provincie € € € € € € Totaal € 79.988 € 122.076 € 122.826 € 125.798 € 128.858 € 132.008
Tabel 21
Milieubeheer: beschikbaarheidsdienst Deelnemers Rekening 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 Beesel € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Bergen € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Echt-Susteren € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Gennep € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Horst aan de Maas € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Leudal € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Maasgouw € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Mook en Middelaar € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Nederweert € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Peel en Maas € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Roerdalen € 2.682 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Roermond € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Venlo € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Venray € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Weert € 2.683 € 3.040 € 3.188 € 3.357 € 3.534 € 3.722 Provincie € € € € € € Totaal € 40.244 € 45.596 € 47.815 € 50.349 € 53.017 € 55.827
35
Tabel 22
Vergelijking begroting 2025 met begroting 2024 jaarschijf 2025 en verder meerjarenbegroting 2025 2025 2026 2027 lasten € 2.680.843 € 2.760.566 € 2.225.163 baten € 2.680.843 € 2.760.566 € 2.225.163 meerjarenbegroting 2024 lasten baten
€ €
2025 2.807.215 € 2.807.215 €
2026 2.923.661 € 2.923.661 €
2027 2.507.535 2.507.535
verschil lasten baten
€ €
2025 -126.372 € -126.372 €
2026 -163.095 € -163.095 €
2027 -282.372 -282.372
Oorzaken verschillen lasten begroting 2025 tov begroting 2024 Bijstellingen lasten begroting 2025 tov begroting 2024 2025 2026 index loon € 1.667 € 3.466 € index materieel € -9.179 € -18.899 € CAO en sociale lasten € 24.191 € 25.449 € Budget BOR € 1.021 € 1.041 € Budget representatie € 18.001 € 18.361 € Budget contributie ODNL € 29.962 € 30.561 € Verlofsparen € 15.000 € 15.000 € Rente kosten € 300 € 312 € Overige uitgaven milieu € -2.182 € -2.226 € Wachtdienstregeling € -197 € -208 € Uitwisseling milieu* € -264.617 € -278.642 € Uitwisseling Wabo* € -5.651 € -5.951 € UE Roermond* € -44.805 € -47.135 € Actualisering project SPUK THE* € 110.118 € 95.774 € Totaaltelling bijstellingen € -126.372 € -163.096 €
2027 5.449 -29.186 26.772 1.122 18.728 31.172 15.000 324 -2.270 -220 -293.410 -6.266 -49.587
Tabel 23
-282.372
* deze bijstellingen hebben geen effect op de deelnemersbijdrage omdat hier gelijke inkomsnten tegenoverstaan vanuit subsidies dan wel werkelijke afname productie door partners. Tabel 24
Effect op de vaste bijdrage deelnemers Totaal vaste bijdrage deelnemers begroting 2025 begroting 2024 Hogere bijdrage
€ € €
Hoger bijdrage door: Bijstellingen bovengenoemde budgetten vanuit tabel 23 € Rente opbrengen verrekening met bijdrage partners € Deel indexering van posten die niet behoren tot de vaste bijdrage deelnemers (grijs gearceerd in tabel 23) € Totaal €
2025 1.582.168 € 1.533.879 € 48.289 €
2026 1.656.059 € 1.604.796 € 51.263 €
2027 1.731.105 1.679.158 51.947
2025 78.583 € -30.000 €
2026 72.858 € -21.000 €
2027 66.891 -14.000
-294 € 48.289 €
-594 € 51.264 €
-944 51.947
36
Bijlage 2 geactualiseerde risico-inventarisatie
37
38
Bijlage 3 Berekening kengetallen De wijze waarop de kengetallen worden berekend is in de ministeriele regeling van juni 2015 vastgelegd. Netto schuldquote: De netto schuldquote geeft de verhouding van de schuldenlast van de RUD Limburg Noord ten opzichte van de eigen middelen weer. Tabel 25 (Netto) Schuldquote (bedragen x € 1.000)
Jaarrekening 2023 Begroting Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 2024*
Vaste schulden
15
30
36
51
66
81
Netto vlottende schulden
74
150
150
150
150
150
Overlopende passiva Financiële activa exclusief verstrekte leningen Uitzettingen < 1 jaar
1.584
1.000
1.000
1.000
1.000
1.000
0
0
0
0
0
0
2.079
940
946
961
976
991
Liquide middelen
45
100
100
100
100
100
Overlopende activa
270
275
275
275
275
275
Saldo
-721
-135
-135
-135
-135
-135
Totale baten (excl. Mutatie reserve)
2.346
2.726
2.681
2.760
2.225
2.321
(Netto) schuldquote
-30,74%
-4,95%
-5,04%
-4,89%
-6,07%
-5,82%
* De begrotingscijfers 2024 zijn aangepast n.a.v. de jaarrekening 2023 m.b.t. de juiste stand van het eigen vermogen.
De netto schuldquote geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie.
39
Solvabiliteitsratio: Het solvabiliteitsratio betreft het eigen vermogen als percentage van het balanstotaal. Tabel 26 Solvabiliteitsratio (bedragen x € 1.000)
Jaarrekening 2023 Begroting Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028 2024*
Eigen vermogen
721
135
135
135
135
135
Balanstotaal
2.394
1.315
1.321
1.336
1.351
1.366
Totaal
30,10%
10,27%
10,22%
10,10%
9,99%
9,88%
Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin de RUD Limburg Noord in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Structurele exploitatieruimte: Tabel 27 Structurele exploitatieruimte
Jaarrekening 2023 Begroting Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Begroting 2028
(bedragen x € 1.000)
2024*
Totale structurele lasten
1623
2690
2681
2760
2225
2321
Totale structurele baten
1865
2690
2681
2760
2225
2321
Totale structurele toevoegingen reserves
0
0
0
0
0
0
Totale structurele onttrekkingen reserves
0
0
0
0
0
0
Gerealiseerde totaal saldo baten
2346
2726
2681
2760
2225
2321
Totaal:
10,32%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
40
41