CConstaterende datVenray
Koppel je AI →
Document · PDF

04 Bijlagenboek BP Timmermannsweg 13 Ysselsteyn (bijlage)

Gemeenteraad 9 februari 2021, gemeente VenrayBij agendapunt: Vaststellen bestemmingsplan Timmermannsweg 13 Ysselsteyn17.337 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Timmermansweg 13 Ysselsteyn (Venray) Limburg X: 190,29 / Y: 388,83 Limburg ca. 2650 Aanwezig (boerderij) Aanwezig Niet aanwezig op korte afstand

Onderzoekslocatie

Figuur 1.1 Situering onderzoekslocatie

1

Nieuwbouw Odahof, Timmermansweg 13 te Ysselsteyn 1902560.002-XG versie 2, 7 juli 2020

Onderzoekslocatie

Figuur 1.2 Indruk huidige/recente situatie

1.3

Plangegevens

1.3.1 Bouwplan De plankenmerken zijn samengevat in navolgende tabel. Eigenschap

Omschrijving

Type bouwplan:

transformatie boerderij en nieuwbouw serniorenwoningen 2 bouwlagen onder kap geen kelder rijwoning

Bouwlagen/dak: Kelder: Positionering:

Kenmerken, bijzonderheden, dimensies, opmerkingen zie Figuur 1.3

zie situatieschets in de rapportage grondonderzoek (Bijlage 1)

1.3.2 Verstrekte plangegevens De kenmerken van de relevante, door of namens de opdrachtgever verstrekte tekeningen zijn weergegeven in navolgende tabel: Aantal/ nummer 2098

Soort

Tekenaar

Datum

Structuurontwerp: situatie, plattegronden en impressies 3D

architect

17-06-2019

2

Nieuwbouw Odahof, Timmermansweg 13 te Ysselsteyn 1902560.002-XG versie 2, 7 juli 2020

Figuur 1.3 Bouwplan (bron: architect)

3

Nieuwbouw Odahof, Timmermansweg 13 te Ysselsteyn 1902560.002-XG versie 2, 7 juli 2020

2 Onderzoeksprogramma 2.1

Veldonderzoek

Het grondonderzoek is uitgevoerd door ons bureau d.d. 5 december 2019. Het geotechnisch en geohydrologisch onderzoek zijn hierbij gecombineerd. De resultaten van het grondonderzoek zijn weergegeven in Bijlage 1. 2.1.1 Sonderingen Voor dit project zijn door ons bureau 7 sonderingen gemaakt. Het betreft de sondeernummers: D1 t/m D4 en D5 t/m D8. De sonderingen zijn uitgevoerd conform NEN-EN-ISO 22476-1, met een sondeerunit met een elektrische kleefmantelconus klasse 2. In Bijlage 1 zijn de sondeergegevens in grafiekvorm weergegeven. Voor de locaties van de sondeerpunten wordt verwezen naar de situatieschets eveneens in Bijlage 1. 2.1.2 Boringen Om inzicht te krijgen in de grondsamenstelling en de actuele grondwaterstand zijn 3 handboringen verricht. De boorstaten zijn weergegeven in Bijlage 1, de situering van de boringen is weergegeven op de situatietekening. De boringen zijn van maaiveld tot de maximaal verkende diepte bemonsterd. 2.1.3 Hoogtemeting De hoogte van de onderzoekspunten is ingemeten ten opzichte van NAP. Voor de hoogteligging van de verschillende meetpunten wordt verwezen naar de waterpasstaat in Bijlage 1. 2.1.4 Waterdoorlatendheidsmetingen In boorgaten B01 t/m B03 is een waterdoorlatendheidsmeting verricht middels constant-flow-ratemethode cf. NEN-EN-ISO 22282-2.

Bij het uitvoeren van deze meting wordt, in onverzadigde grond, water met een constant debiet in een gesteund boorgat gepompt, totdat de bodem rondom verzadigd is en een constante waterspiegel ontstaat. Uit de verhouding van het pompdebiet en de waterspiegel kan de verzadigde waterdoorlatendheid worden berekend van het bodemtraject waarin de proef heeft plaatsgevonden. De kenmerken en resultaten van de proef zijn weergegeven in § 3.4.2. 2.2

Laboratoriumonderzoek

In navolgende tabel is een overzicht weergegeven van de uitgevoerde analyses/proeven. Omschrijving

Diepte [m – mv]

Analyse*

Lab

[m tov NAP]

B01(3) + B03(4) 0,6 – 1,5 31,24 – 30,28 KVs Synlab * analyses:  KVs: korrelverdelingsanalyse middels zeven en bezinken: 10 korrelfracties tussen 2 um en 2 mm, inclusief bepaling watergehalte, organische stofgehalte en calciet.

De analyse-/proefresultaten zijn weergegeven in Bijlage 2. 2.3

Archief-/dossieronderzoek

Teneinde inzicht te krijgen in de geologische bodemopbouw van de bouwplaats en omgeving zijn de (hydro)geologische gegevens geraadpleegd van Dinoloket (TNO). Het betreft met name de gegevens van het Landelijk model Regis II.2 en/of GeoTOP 1.3. Teneinde inzicht te krijgen in het grondwaterregime op de locatie zijn via Dinoloket van TNO langjarige grondwaterstandsgegevens geraadpleegd van peilbuizen in de omgeving van de locatie. Het betreft de gegevens van peilbuizen B52A1469, B52B0020, B52B0429, B52B1789, B52C1988. Voor de weergave van de relevante grondwaterstandsgegevens wordt verwezen naar Bijlage 3.

4

Nieuwbouw Odahof, Timmermansweg 13 te Ysselsteyn 1902560.002-XG versie 2, 7 juli 2020

3 Bodem, water en omgeving 3.1

Hoogte maaiveld

De maaiveldhoogte ter plaatse van de onderzoekspunten varieert van 31,37 m + tot 31,86 m + NAP. Het terrein en de directe omgeving (bebouwde kom van Ysselsteyn) zijn relatief vlak. Het dorp ligt op een uitloper van een zuidelijk gelegen zandrug; de noordelijk, noordwestelijk en noordoostelijk van het dorp is het terrein lager. 3.2

Bodem

3.2.1

Laagopbouw van de grond en de variaties daarvan op de planlocatie

Diepte tot [m tov NAP]

Dominante lithologie / samenstelling

Kenmerk / bijzonderheden

ca. 31

zand, humushoudend

ca. 28

zand, matig vast met hier en daar een leemlaag

17

zand, matig vast tot vast

3.2.2 Geologie van de planlocatie en omgeving De op basis van de geraadpleegde bronnen verwachte ondiepe geologie op de locatie is weergegeven in navolgende tabel. Hierbij dient te worden opgemerkt dat het de geologische bodemopbouw betreft die door TNO is geïnterpoleerd op basis van onderzoek in de omgeving. De werkelijke laagopbouw en -samenstelling kunnen hiervan afwijken. Diepte tot* [m tov NAP]

Formatienaam*

Kenmerken

Dominante lithologie

22

Boxtel

zeer uiteenlopende afzettingen uit het Midden/LaatPleistoceen en het Vroeg-Holoceen

zand met fijne korrelgrootte, met plaatselijk leem-, klei-, veen- of humusrijke lagen

9

Beegden

alle afzettingen van de rivier de Maas, in het zuidoosten van Nederland, vanaf het Plioceen (5 mln jaar geleden) tot het heden

(grof) zand en grind

-5

Kiezeloöliet

rivierafzettingen van de Rijn

kleihoudende grove, grindhoudende zandafzettingen

*

Bron: Regis 2.2, TNO; de werkelijke dieptes en samenstelling kunnen hiervan afwijken

3.3

Water

3.3.1 Oppervlaktewater In de directe omgeving van de locatie is geen oppervlaktewater van enige relevantie aanwezig. 3.3.2 3.3.2.1

Grondwater Grondwaterstand

De tijdens het onderzoek geregistreerde grondwaterniveaus zijn weergegeven in navolgende tabel. Meetpunt Meetdiepte [nr.]

Meetmoment [datum]

[relatief]

Waterspiegel1) [m - mv] [m tov NAP]

B01

freatisch

5-12-2019

tijdens boren

3,00

28,61

B02

freatisch

5-12-2019

tijdens boren

2,94

ca. 28,7

B03

freatisch

5-12-2019

tijdens boren

2,86

ca. 28,7

1)

Gemeten waterstanden zijn momentopnamen en dienen met de nodige voorzichtigheid te worden gehanteerd, omdat: o waterniveaus gemeten direct na plaatsing van een sondering, boring of peilbuis, significant kunnen afwijken van de heersende grondwaterstand of stijghoogte. Het kan namelijk enige tijd duren voordat een representatieve waterspiegel is ingesteld (enkele seconden in grof zand tot soms enkele uren in slecht doorlatende klei).

5

Nieuwbouw Odahof, Timmermansweg 13 te Ysselsteyn 1902560.002-XG versie 2, 7 juli 2020

3.3.2.2

Grondwaterstroming

Uit de gegevens van grondwatertools.nl de globale horizontale stroming van het freatisch grondwater is noordelijk, oostelijk en westelijk gericht met een verhang van circa 0,5 meter per kilometer. De verticale stroming van het grondwater is doorgaans neerwaarts gericht (infiltratie). 3.3.2.3

Grondwaterstandsfluctuatie

Onder invloed van seizoensafhankelijke factoren zal de grondwaterstand in de loop van de tijd fluctueren. In de langdurig gemonitorde peilbuizen uit het Regionaal Geohydrologisch Informatiesysteem van TNO zijn in de omgeving van de onderzoekslocatie fluctuaties in het grondwater van circa 1,5 m geregistreerd. De hoogste grondwaterstanden treden hierbij doorgaans op in december-april, de laagste in juni-november (zie ook Figuur 3.1).

Figuur 3.1 Indicatie jaarlijkse grondwaterstandsfluctuatie in een peilbuis in de omgeving van de onderzoekslocatie

Op basis van het totaal aan voorhanden zijnde gegevens, is onze beste schatting, van het grondwaterregime op de locatie, momenteel als volgt:  Gemiddeld hoogste grondwaterstand (GHG): 29,0 m + NAP  Gemiddelde grondwaterstand (GMG): 28,1 m + NAP  Gemiddeld laagste grondwaterstand (GLG): 27,6 m + NAP De schatting dient mogelijk te worden herzien c.q. geoptimaliseerd bij beschikbaar komen van meer grondwatergegevens. 3.4

Waterdoorlatendheid

3.4.1 Laboratoriumonderzoek Uit de korrelverdelingsdiagrammen is met behulp van diverse empirische formules de waterdoorlatendheid (K-waarde) bepaald. De gebruikte formules, de karakteristieken hiervan en de 6

Nieuwbouw Odahof, Timmermansweg 13 te Ysselsteyn 1902560.002-XG versie 2, 7 juli 2020

berekende K-waarden zijn weergegeven in Bijlage 2. In de onderstaande tabel zijn de subjectief gewogen gemiddelde K-waarden weergegeven. Monster

*

Samenstelling

Diepte [m - mv]

Uniformiteitsfactor* [-]

K-waarde [m/dag]

K1 B01(3) + B03(4) 0,6 – 1,5 3,1 2,4 een waarde < 3 impliceert een uniforme korrelverdeling, een waarde > 3 à 4 in een zandmonster impliceert een heterogene korrelverdeling en kan duiden op een geroerde/niet natuurlijke samenstelling van de bodem. Op basis van ervaringscijfers stellen wij vast dat bij een hoge uniformiteitsfactor, de K-waarde van de bodem vaak sterk wordt overschat door de verschillende formules. Een in-situ doorlatendheidsmeting geeft dan vaak een meer waarheidsgetrouw beeld.

3.4.2 Doorlatendheidsmetingen onverzadigde zone Uit de doorlatendheidsmetingen in de onverzadigde zone is de waterdoorlatendheid (K-waarde) bepaald op basis van de formules B.19 t/m B.21 van de NEN-EN-ISO 22282-2:2012. De resultaten zijn weergegeven in de navolgende tabel. Boring B01 B02 B03

Grondwaterstand* [m - mv] 3,00 2,94 2,86

Debiet [l/min] 0,4 0,5 0,7

Verhoging [cm] 68 61 58

Meettraject [m-mv] 0,8 - 1,5 0,9 - 1,5 0,9 - 1,5

K-waarde [m/dag] 1,0 0,7 0,7

* bepaald na uitvoering van de proef

3.5

Interpretatie

3.5.1 Samenvatting bodem Uit het onderzoek kan het volgende worden afgeleid:  De bodem bestaat tot minimaal 27 m + NAP (ca. 4 m - mv) uit fijn zand, met hier en daar een leemlaag. Daaronder is tot minimaal 16 m + NAP vast zand aanwezig. Op basis van de geologie mag worden verwacht dat de bodem vanaf 22 m + NAP bestaat uit grof zand (formatie van Beegden).  De doorlatendheid van de (ondiepe) bodem is matig tot goed, met gemeten k-waarden variërend van 0,7 tot 2,4 m/dag.  De grondwaterstand is d.d. 5 december 2019 waargenomen op 28,6 à 28,7 m + NAP. De gemiddeld hoogste grondwaterstand wordt, op basis van archiefgegevens, ingeschat op 29,0 m + NAP (ca. 2,8 à 2,9 m - mv). 3.5.2 Geschiktheid voor infiltratie Teneinde de geschiktheid van de bodem voor infiltratie van hemelwater vast te stellen zijn de onderzoeksgegevens getoetst aan de richtlijnen uit ISSO-publicatie nr. 70-1, Hemelwater binnen de perceelsgrens. Deze richtlijn stelt dat de bodem mogelijkheden biedt voor infiltratie indien de k-waarde van de zandige bodem groter is dan 0,4 m/dag én de gemiddeld hoogte grondwaterstand dieper is dan 0,7 m - mv. Op basis van de resultaten van het uitgevoerde grondonderzoek kan worden gesteld, dat de bodem mogelijkheden biedt voor de infiltratie van hemelwater.

Bij de dimensionering van de infiltratievoorziening wordt geadviseerd uit te gaan van een gemeten minimale k-waarde van 0,7 m/dag.

7

Nieuwbouw Odahof, Timmermansweg 13 te Ysselsteyn 1902560.002-XG versie 2, 7 juli 2020

Bijlage 1 : Resultaten grondonderzoek

16 9 18

11 1

34

38

nss e enw

9

11

13

15

17

sstraat

D3

D2

dorpel 1

2 D5

dorpel 2

13

g

40

PB2

Timmer

a er J Pet

mannsw eg

Pionier

D1

7

put 2

kruin weg

36

5

3

4

6

10

8

14

D4 PB1

2

2

D6

D7

PB3

D8 18 16

put 1

1

Grauwv

14

12

een

4 10

8

6

19 17

17

15

13

11

9

7 2

Project: Nieuwbouwplan Odahof aan de Timmermannsweg 15 te Ysselsteyn

Projectnummer: 1902560 Datum: 13 december 2019

Situatietekening

Formaat:

A3

Getekend: JSP

Maten in meters

Conusweerstand (MPa) 2 4 6 33 0

Wrijvingsgetal (%) 8

10

12

14

16

18

20

22

24

26

28

5

4

3

2

32

1 0

3.2

31

1.2

30

1.2

29 28

1.5

27

1.6

26

30.11

25

1.8

1.9 30.99

24

Afwijking t.o.v. de vertikaal om graden

1.4

1.7 41.84

23

1.6

Diepte in meters t.o.v. NAP

30.59

22

1.6

21

30.30

20

39.82

19

32.36

18

1.6

1.8

2.0

2.2

17 30.26

2.5

16 15 14 13 12 11 10 9

0 0.05 0.10 0.15 0.20 0.25 Plaatselijke wrijving (MPa)

X Coordinaat

Y- Coordinaat

Timmermannsweg 15 te Ysselsteyn Lankelma Geotechniek Zuid BV Postbus 38 5688 ZG Oirschot tel. : 0499-578520 info@lankelma-zuid.nl www.lankelma-zuid.nl

Sondering volgens NEN-EN-ISO 22476-1 Klasse 2 Datum

:

Conusnr. : MV. is

5-12-2019 071024

31.86 m t.o.v. NAP

Project nummer : 1902560 Sondering : 1 1/1

Conusweerstand (MPa) 2 4 6 33 0

Wrijvingsgetal (%) 8

10

12

14

16

18

20

22

24

26

28

5

4

3

2

1 0

32 1.0

31 0.7

30 0.9

29 0.9

0.5

27 0.8 30.25

26

1.0 39.81

25

1.6 30.09

24

Afwijking t.o.v. de vertikaal om graden

28

2.5 30.15

23

Diepte in meters t.o.v. NAP

2.9

22 3.0

21

30.31 3.3 30.17

20

3.3 30.02

19 3.5 33.10

18 31.38

3.7

17 4.0

16 15 14 13 12 11 10 9

0 0.05 0.10 0.15 0.20 0.25 Plaatselijke wrijving (MPa)

X Coordinaat

Y- Coordinaat

Timmermannsweg 15 te Ysselsteyn Lankelma Geotechniek Zuid BV Postbus 38 5688 ZG Oirschot tel. : 0499-578520 info@lankelma-zuid.nl www.lankelma-zuid.nl

Sondering volgens NEN-EN-ISO 22476-1 Klasse 2 Datum

:

Conusnr. : MV. is

5-12-2019 071024

31.74 m t.o.v. NAP

Project nummer : 1902560 Sondering : 2 1/1

Conusweerstand (MPa) 2 4 6 33 0

Wrijvingsgetal (%) 8

10

12

14

16

18

20

22

24

26

28

5

4

3

2

1 0

32 1.3

31 0.8

30 1.3

29 1.6

1.8

27 1.9

26

30.16 30.01

2.1

44.55

2.3

25 24 32.62

Afwijking t.o.v. de vertikaal om graden

28

10.0

23

Diepte in meters t.o.v. NAP

50.76

15.5

22 3.2

21 30.88

3.8

32.52

4.4

20 19

30.73 31.05

4.5

30.93

4.8

44.60

5.5

18 17 16 15 14 13 12 11 10 9

0 0.05 0.10 0.15 0.20 0.25 Plaatselijke wrijving (MPa)

X Coordinaat

Y- Coordinaat

Timmermannsweg 15 te Ysselsteyn Lankelma Geotechniek Zuid BV Postbus 38 5688 ZG Oirschot tel. : 0499-578520 info@lankelma-zuid.nl www.lankelma-zuid.nl

Sondering volgens NEN-EN-ISO 22476-1 Klasse 2 Datum

:

Conusnr. : MV. is

5-12-2019 071024

31.6 m t.o.v. NAP

Project nummer : 1902560 Sondering : 3 1/1

Conusweerstand (MPa) 2 4 6 33 0

Wrijvingsgetal (%) 8

10

12

14

16

18

20

22

24

26

28

5

4

3

2

1 0

32 3.6

31 1.2

30 1.1

29 1.2

1.0

27 1.4

26

30.25 1.8 32.37

25

Afwijking t.o.v. de vertikaal om graden

28

13.7 44.65

24

10.7 38.20

23 30.75

Diepte in meters t.o.v. NAP

3.3

22 30.09

3.6

21 3.2

20

30.01 3.8

19

30.05

18

34.79

4.0

30.16

4.9

55.20

5.8

17 16 15 14 13 12 11 10 9

0 0.05 0.10 0.15 0.20 0.25 Plaatselijke wrijving (MPa)

X Coordinaat

Y- Coordinaat

Timmermannsweg 15 te Ysselsteyn Lankelma Geotechniek Zuid BV Postbus 38 5688 ZG Oirschot tel. : 0499-578520 info@lankelma-zuid.nl www.lankelma-zuid.nl

Sondering volgens NEN-EN-ISO 22476-1 Klasse 2 Datum

:

Conusnr. : MV. is

5-12-2019 071024

31.59 m t.o.v. NAP

Project nummer : 1902560 Sondering : 4 1/1

Conusweerstand (MPa) 2 4 6 33 0

Wrijvingsgetal (%) 8

10

12

14

16

18

20

22

24

26

28

5

4

3

2

1 0

32 1.4

31 1.3

30 1.5

29 30.04

1.5

1.6

27 1.6 30.14

26

1.8

25 30.04

1.7

24 30.08

Afwijking t.o.v. de vertikaal om graden

28

1.6

30.79

23

Diepte in meters t.o.v. NAP

1.8

22 1.9

21

30.12 30.16

20

2.2

30.18 2.8

19

30.42 3.1

18 3.4 32.34

17 16 15 14 13 12 11 10 9

0 0.05 0.10 0.15 0.20 0.25 Plaatselijke wrijving (MPa)

X Coordinaat

Y- Coordinaat

Timmermannsweg 15 te Ysselsteyn Lankelma Geotechniek Zuid BV Postbus 38 5688 ZG Oirschot tel. : 0499-578520 info@lankelma-zuid.nl www.lankelma-zuid.nl

Sondering volgens NEN-EN-ISO 22476-1 Klasse 2 Datum

:

Conusnr. : MV. is

5-12-2019 001804

31.62 m t.o.v. NAP

Project nummer : 1902560 Sondering : 6 1/1

Conusweerstand (MPa) 2 4 6 33 0

Wrijvingsgetal (%) 8

10

12

14

16

18

20

22

24

26

28

5

4

3

2

1 0

32 1.5

31 1.0

30 0.9

29 1.2

1.3

27 1.4 31.66

26 1.6 32.29

25

30.91 2.3 31.83

24

Afwijking t.o.v. de vertikaal om graden

28

14.9 47.00

23

Diepte in meters t.o.v. NAP

3.0

22

30.31 1.9 30.50

21 2.0

20 2.1 30.09

19 2.9 44.33

18 2.6 30.22

17

30.88 30.14

3.3

16 15 14 13 12 11 10 9

0 0.05 0.10 0.15 0.20 0.25 Plaatselijke wrijving (MPa)

X Coordinaat

Y- Coordinaat

Timmermannsweg 15 te Ysselsteyn Lankelma Geotechniek Zuid BV Postbus 38 5688 ZG Oirschot tel. : 0499-578520 info@lankelma-zuid.nl www.lankelma-zuid.nl

Sondering volgens NEN-EN-ISO 22476-1 Klasse 2 Datum

:

Conusnr. : MV. is

5-12-2019 001804

31.59 m t.o.v. NAP

Project nummer : 1902560 Sondering : 7 1/1

Conusweerstand (MPa) 2 4 6 33 0

Wrijvingsgetal (%) 8

10

12

14

16

18

20

22

24

26

28

5

4

3

2

1 0

32 1.5

31 1.6

30 1.5

29 1.4

1.2

27 1.1

26 0.8

25

30.13

24

30.22

23

40.99

22

30.76

21

30.15 30.28

0.7

Afwijking t.o.v. de vertikaal om graden

28

12.4

Diepte in meters t.o.v. NAP

0.4

1.0

0.8

20

36.62 4.4

19

34.09 1.8

18 30.38

2.9

17 34.38

16 15 14 13 12 11 10 9

0 0.05 0.10 0.15 0.20 0.25 Plaatselijke wrijving (MPa)

X Coordinaat

Y- Coordinaat

Timmermannsweg 15 te Ysselsteyn Lankelma Geotechniek Zuid BV Postbus 38 5688 ZG Oirschot tel. : 0499-578520 info@lankelma-zuid.nl www.lankelma-zuid.nl

Sondering volgens NEN-EN-ISO 22476-1 Klasse 2 Datum

:

Conusnr. : MV. is

5-12-2019 001804

31.37 m t.o.v. NAP

Project nummer : 1902560 Sondering : 8 1/1

Ysselsteyn Timmermannsweg 15

B01

B02 Datum:

05-12-2019

Datum:

05-12-2019

NAP hoogte [m]:

31.69

NAP hoogte [m]:

31.78

GWS:

300

GWS:

t.o.v. NAP [cm]

t.o.v. M.V. [cm] 1 2

3150 3100

3

3050

0 8 25 60 100

4

3000

5 6

2950

220

7 270

2900

8

2850

9

2800

10

2750

11

300

t.o.v. NAP [cm]

t.o.v. M.V. [cm] 0

volledig beton Zand, matig fijn, matig siltig, matig humeus, matig baksteenhoudend, zwak grindhoudend, donker geelbruin Zand, matig fijn, matig siltig, sterk humeus, donker zwartbruin

3150 3100 3050

1 2

80

3

110

4

150

Zand, matig fijn, matig siltig, sterk humeus, donker zwartbruin Zand, matig fijn, matig siltig, zwak humeus, licht beigebruin Zand, uiterst fijn, matig siltig, lichtgeel

Zand, matig fijn, matig siltig, donkergeel Zand, matig fijn, matig siltig, lichtgeel

450

Leem, sterk zandig, matig humeus, donker bruingrijs Zand, matig fijn, matig siltig, lichtgrijs Zand, matig fijn, sterk siltig, zwak humeus, licht grijsbruin

B03 Datum:

05-12-2019

NAP hoogte [m]:

31.7

GWS:

t.o.v. NAP [cm]

t.o.v. M.V. [cm] 0

3150

1 2

3100

40 60

3 110

3050

4

150

Zand, matig fijn, matig siltig, sterk humeus, sterk baksteenhoudend, zwak grindhoudend, donker grijsbruin Zand, matig fijn, matig siltig, zwak humeus, donker grijsgeel Zand, matig fijn, matig siltig, sterk humeus, donker zwartbruin Zand, matig fijn, matig siltig, donkergeel

___________________________________________________________________________________________ Projectnummer 1902560

Nieuwbouwplan Odahof, Timmermannsweg 15 Ysselsteyn rapport: 1902560RG versie 1, 20 december 2019

Waterpasstaat (+ stopcriterium sonderingen) Hoogten ingemeten met behulp van dGPS Datum uitvoering : 5 december 2019 Meetpunt

Hoogte* [m t.o.v. NAP]

Opmerking / stopcriterium1

sondering 1 sondering 2 sondering 3 sondering 4 sondering 5 sondering 6 sondering 7 sondering 8

31,86 + 31,74 + 31,60 + 13,59 + niet uitgevoerd 31,62 + 31,59 + 31,37 +

V V V V N1 V V V

boring 1

31,61 +

put 1 put 2 kruin weg dorpel 1 dorpel 2

31,81 + 31,50 + 31,51 + 32,05 + 31,83 +

*

Hoogten in deze waterpasstaat zijn uitsluitend bedoeld om inzicht te verkrijgen in de maaiveldhoogten van de meetpunten. Zonder verificatie door de gebruiker mogen deze hoogten niet voor andere doeleinden worden gebruikt.

Grondwater De tijdens het onderzoek geregistreerde stijghoogtes zijn weergegeven in navolgende tabel. Meetpunt [nr.]

Stijghoogte* [m - mv]

[m t.o.v. NAP]

Boorgat B1

3,00

28,61 +

*

1

       

Gemeten stijghoogtes zijn momentopnamen en dienen met de nodige voorzichtigheid te worden gehanteerd, omdat: o waterniveaus gemeten direct na plaatsing van een sondering, boring of peilbuis, significant kunnen afwijken van de heersende grondwaterstand of stijghoogte. Het kan namelijk enige tijd duren voordat een representatieve waterspiegel is ingesteld (enkele seconden in grof zand tot soms enkele uren in slecht doorlatende klei). o de stijghoogte onder invloed van seizoensafhankelijke factoren in de tijd zal fluctueren. Deze fluctuatie varieert per regio/gebied; in polders meestal ca. 0,5 m, nabij grote rivieren soms 4 à 5 m en elders vaak 1,5 à 2 m. Een representatief beeld hiervan kan slechts worden gekregen door monitoring van de grondwaterstand gedurende langere tijd en/of door tijdreeksanalyse van gedurende langere tijd gemonitoorde peilbuizen uit de omgeving.

Toelichting : V: streefdiepte bereikt D: streefdiepte overschreden i.v.m. minimaal benodigd geachte pakketdikte N1: beoogd sondeerpunt onbereikbaar voor sondeerunit i.v.m. (afmeting) doorgang N2: beoogd sondeerpunt onbereikbaar voor sondeerunit i.v.m. obstakels, begroeiing N3: beoogd sondeerpunt onbereikbaar voor sondeerunit i.v.m. berijdbaarheid terrein O1: totaalweerstand overschrijdt de maximaal toelaatbare druk sondeerequipement O2: uitbuiging sondeerstangen overschrijdt maximaal toelaatbare waarde O3: overschrijding toelaatbare puntdruk sondeerconus

Nieuwbouwplan Odahof, Timmermannsweg 15 Ysselsteyn rapport: 1902560RG versie 1, 20 december 2019

Algemene toelichting onderzoeksmethoden Toelichting sonderingen Elektrische sonderingen worden uitgevoerd conform NEN-EN-ISO 22476-1, met een elektrische (kleefmantel)conus. De sondeergegevens worden in een grafiek weergegeven waarbij, indien van toepassing, het wrijvingsgetal (verhouding plaatselijke wrijving / conusweerstand) is berekend en gepresenteerd. Het wrijvingsgetal geeft samen met de conusweerstand over het algemeen een indicatie van de bodemopbouw onder de grondwaterstand. In navolgende tabel zijn enige indicatieve waarden hiervoor aangegeven. Opgemerkt wordt dat boven het grondwater de waarden hiervan kunnen afwijken. Grondsoort zand, grind siltig zand, kleiig zand leem klei venige klei veen

Conusweerstand (qc) [MPa] >5 >4 >2 1-3 0-5 0-6 0-4

Wrijvingsgetal (fs/qc) [%] 0,2 - 1,0 0,8 - 1,4 1,0 - 2,0 2,0 - 4,0 2,0 - 6,0 5,0 - 8,0 5,0 - 10,0

Handsonderingen Sonderingen uitgevoerd met een handsondeerapparaat, waarbij tevens een boring wordt gemaakt. De sondeerwaarden worden handmatig geregistreerd. Waterspanningsmeting Bij deze sonderingen wordt met behulp van een piëzoconus naast de conusweerstand en de plaatselijke wrijving tevens de waterspanning geregistreerd. Meting van de waterspanning geeft meer inzicht in de stijghoogte(verschillen) van het grondwater, de gelaagdheid van de bodem en de aanwezigheid van waterremmende lagen. De geregistreerde waterspanning is weergegeven op de betreffende sondeergrafiek. Opgemerkt dient te worden, dat uit de geregistreerde waterspanning niet zonder meer de stijghoogte van de diverse lagen kan worden afgeleid, omdat de stijghoogte wordt beïnvloed door de beweging van de sondeerconus. Dissipatieproef. Bij een dissipatietest wordt tijdens het sonderen de conus enige tijd gestopt, waarna wordt geregistreerd op welke wijze de door het wegdrukken geïnitieerde waterspanning reageert. Het waterspanningsverloop geeft een indicatie omtrent de waterdoorlatendheid in de desbetreffende laag. Indien de test wordt gecontinueerd totdat een quasistationaire waterspanning wordt bereikt kan tevens op betrouwbare wijze de stijghoogte van het grondwater van de betreffende laag worden bepaald. Wegdrukpeilbuis Wegdrukpeilbuizen worden geplaatst met behulp van een sondeertruck. Mechanische boring.

Machinaal uitgevoerde boring onder certificaat van de BRL SIKB 2100, conform protocol 2101. Waterdoorlatendheidsmeting verrichting middels de Constant-flow-rate-methode (onverzadigde zone) Waterdoorlatendheidsmeting, in de onverzadigde bodem (boven de grondwaterspiegel) verricht middels constant-flow-rate-methode cf. ISO/FDIS 22282-2:2008(E). Bij het uitvoeren van deze meting wordt, in onverzadigde grond. water met een constant debiet in een gesteund boorgat gepompt, totdat de bodem rondom verzadigd is en een constante waterspiegel ontstaat. Uit de verhouding van het pompdebiet en de waterspiegel kan de verzadigde waterdoorlatendheid worden berekend van het bodemtraject waarin de proef heeft plaatsgevonden. Waterdoorlatendheidsmeting verrichting middels de Constant-flow-rate-methode (verzadigde zone) Waterdoorlatendheidsmeting, onder de grondwaterspiegel, uitgevoerd middels de constant-flow-ratemethode cf. ISO/FDIS 22282-2:2008(E). Bij het uitvoeren van deze meting wordt de peilbuis met een constant debiet doorgepompt totdat een constante waterstandsverlaging ontstaat in de peilbuis. Uit de

Nieuwbouwplan Odahof, Timmermannsweg 15 Ysselsteyn rapport: 1902560RG versie 1, 20 december 2019

verhouding tussen het pompdebiet en de waterstandsverlaging kan de doorlatendheid worden berekend van het bodemtraject waarin het filter is geplaatst. Waterdoorlatendheidsmeting verricht middels de falling-head-methode. Doorlatendheidsmeting ter bepaling van de horizontale waterdoorlatendheid van de verzadigde ondergrond (onder de grondwaterspiegel). Bij deze proef wordt een peilbuis geheel of gedeeltelijk gevuld met water, waarna de waterstandsdaling wordt gemeten. De dalingssnelheid van het water is een maat voor de horizontale waterdoorlatendheid (Kh-waarde) van het bodemtraject waarin de proef heeft plaatsgevonden. Waterdoorlatendheidsmeting verricht middels de rising-head-methode. Doorlatendheidsmeting ter bepaling van de horizontale waterdoorlatendheid van de verzadigde ondergrond (onder de grondwaterspiegel). Bij deze proef wordt peilbuis geheel of gedeeltelijk leeg getrokken, waarna de stijging van het grondwater in de peilbuis wordt geregistreerd. De stijgingssnelheid van het water is een maat voor de horizontale waterdoorlatendheid (Kh-waarde) van het bodemtraject waarin de proef heeft plaatsgevonden. Onverzadigde zone (Ringinfiltratieproeven) Doorlatendheidsmeting ter bepaling van de verticale waterdoorlatendheid van de onverzadigde grond.

De proeven worden uitgevoerd op maaiveld of diepte, met de dubbele ringinfiltratiemeter bestaande uit een buitenring met een diameter van ca. 0,53 m en een binnenring met een diameter van ca. 0,28 m. Beide ringen worden op het ontgravingsvlak aangebracht en vervolgens enige centimeters de grond ingeslagen. Na het aanbrengen van een meetbrug met een vlotter worden beide ringen gevuld met water waarna met een zekere frequentie in de binnenring, de dalingssnelheid van het water wordt vastgesteld. Door toepassing van een buitenring infiltreert grondwater in de binnenring zoveel mogelijk verticaal. Uit de infiltratiesnelheid kan vervolgens de verticale waterdoorlatend worden afgeleid.

Nieuwbouwplan Odahof, Timmermannsweg 15 Ysselsteyn rapport: 1902560RG versie 1, 20 december 2019

Nieuwbouw Odahof, Timmermansweg 13 te Ysselsteyn 1902560.002-XG versie 2, 7 juli 2020

Bijlage 2 : Resultaten laboratoriumonderzoek

SYNLAB Analytics & Services B.V. Correspondentieadres Steenhouwerstraat 15 · 3194 AG Rotterdam Tel.: +31 (0)10 231 47 00 · Fax: +31 (0)10 416 30 34 www.synlab.nl

Analyserapport

Lankelma Geo. Zuid BV Gijs Megens Postbus 38 5688 ZG OIRSCHOT

Uw projectnaam Uw projectnummer SYNLAB rapportnummer Rapport-verificatienummer

Blad 1 van 4

: Ysselsteyn : 1902560 : 13207262, versienummer: 1. : PVP181R3

Rotterdam, 04-03-2020

Geachte heer/mevrouw, Hierbij ontvangt u de analyse resultaten van het laboratoriumonderzoek ten behoeve van uw project 1902560. Het onderzoek werd uitgevoerd conform uw opdracht. De gerapporteerde resultaten hebben uitsluitend betrekking op de geteste monsters. De door u aangegeven omschrijvingen voor de monsters, het project en de monsternamedatum (indien aangeleverd) zijn overgenomen in dit analyserapport. SYNLAB is niet verantwoordelijk voor de gegevens verstrekt door de opdrachtgever. Het onderzoek is uitgevoerd door SYNLAB Analytics & Services B.V., gevestigd aan de Steenhouwerstraat 15 in Rotterdam (NL). Indien het onderzoek is uitgevoerd door derden of het SYNLAB laboratorium in Frankrijk (99-101 Avenue Louis Roche, Gennevilliers) is dit in het rapport aangegeven. Dit analyserapport bestaat inclusief bijlagen uit 4 pagina's. In geval van een versienummer van '2' of hoger vervallen de voorgaande versies. Alle bijlagen maken onlosmakelijk onderdeel uit van het rapport. Alleen vermenigvuldiging van het hele rapport is toegestaan. Mocht u vragen en/of opmerkingen hebben naar aanleiding van dit rapport, bijvoorbeeld als u nadere informatie nodig heeft over de meetonzekerheid van de analyseresultaten in dit rapport, dan verzoeken wij u vriendelijk contact op te nemen met de afdeling Customer Support. Wij vertrouwen er op u met deze informatie van dienst te zijn. Hoogachtend,

Jaap-Willem Hutter Technical Director

SYNLAB Analytics & Services B.V. IS GEACCREDITEERD VOLGENS DE DOOR DE RAAD VOOR ACCREDITATIE GESTELDE CRITERIA VOOR TESTLABORATORIA CONFORM EN ISO/IEC 17025:2017 ONDER NR. L 028

AL ONZE WERKZAAMHEDEN WORDEN UITGEVOERD ONDER DE ALGEMENE VOORWAARDEN GEDEPONEERD BIJ DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE ROTTERDAM INSCHRIJVING HANDELSREGISTER: KVK ROTTERDAM 24265286

Lankelma Geo. Zuid BV Gijs Megens Projectnaam Projectnummer Rapportnummer

Blad 2 van 4

Analyserapport Ysselsteyn

Orderdatum 27-02-2020 Startdatum 27-02-2020 Rapportagedatum 04-03-2020

1902560 - 1

13207262

Nummer

Monstersoort

Monsterspecificatie

001

Grond

K1 B03 (110-150) B01 (60-100)

Analyse

Eenheid

Q

droge stof calciet

gew.-% % vd DS

Q Q

93.4 0.4

organische stof (gloeiverlies)

% vd DS

Q

<0.5

KORRELGROOTTEVERDELING min. delen <2um % vd DS min. delen <2um % min st min. delen <16um % min st min. delen <32um % min st min. delen <50um % min st min. delen <63um % min st min. delen <125um % min st min. delen <250um % min st min. delen <500um % min st min. delen <1mm % min st min. delen <2mm % min st min. delen >2mm % vd DS

Q Q Q Q Q Q Q Q Q Q Q Q

<1 <1 <1 <1 2.9 19 43 88 99 100 100 <1

Q

6.8 1) 19.9

pH-KCl temperatuur t.b.v. pH

°C

001

1)

De met Q gemerkte analyses zijn geaccrediteerd door de RvA.

Paraaf : SYNLAB Analytics & Services B.V. IS GEACCREDITEERD VOLGENS DE DOOR DE RAAD VOOR ACCREDITATIE GESTELDE CRITERIA VOOR TESTLABORATORIA CONFORM EN ISO/IEC 17025:2017 ONDER NR. L 028

AL ONZE WERKZAAMHEDEN WORDEN UITGEVOERD ONDER DE ALGEMENE VOORWAARDEN GEDEPONEERD BIJ DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE ROTTERDAM INSCHRIJVING HANDELSREGISTER: KVK ROTTERDAM 24265286

Lankelma Geo. Zuid BV Gijs Megens Projectnaam Projectnummer Rapportnummer

Blad 3 van 4

Analyserapport Ysselsteyn 1902560 13207262

- 1

Orderdatum 27-02-2020 Startdatum 27-02-2020 Rapportagedatum 04-03-2020

Voetnoten 1

De periode tussen monsterneming en het in behandeling nemen in het laboratorium was groter dan de conserveringstermijn. Dit heeft mogelijk de representativiteit van het monster beïnvloed.

Paraaf : SYNLAB Analytics & Services B.V. IS GEACCREDITEERD VOLGENS DE DOOR DE RAAD VOOR ACCREDITATIE GESTELDE CRITERIA VOOR TESTLABORATORIA CONFORM EN ISO/IEC 17025:2017 ONDER NR. L 028

AL ONZE WERKZAAMHEDEN WORDEN UITGEVOERD ONDER DE ALGEMENE VOORWAARDEN GEDEPONEERD BIJ DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE ROTTERDAM INSCHRIJVING HANDELSREGISTER: KVK ROTTERDAM 24265286

Lankelma Geo. Zuid BV Gijs Megens Projectnaam Projectnummer Rapportnummer

Blad 4 van 4

Analyserapport Ysselsteyn

Orderdatum 27-02-2020 Startdatum 27-02-2020 Rapportagedatum 04-03-2020

1902560 13207262

- 1

Analyse

Monstersoort

Relatie tot norm

droge stof

Grond

calciet

Grond

organische stof (gloeiverlies)

Grond

min. delen <2um

Grond

min. delen <2um

Grond

min. delen <16um

Grond

min. delen <32um

Grond

min. delen <50um

Grond

min. delen <63um

Grond

min. delen <125um

Grond

min. delen <250um

Grond

min. delen <500um

Grond

min. delen <1mm

Grond

min. delen <2mm

Grond

min. delen >2mm

Grond

pH-KCl

Grond

Grond: Gelijkwaardig aan ISO 11465 en gelijkwaardig aan NEN-EN 15934 (monstervoorbehandeling conform NEN-EN 16179). Grond (AS3000): conform AS3010-2 en gelijkwaardig aan NEN-EN 15934 Eigen methode Gelijkwaardig aan NEN 5754 (Org. stof gecorrigeerd voor 5.4% lutum) Grond: eigen methode. Grond (AS3000): conform AS3010-4 Eigen methode Idem Idem Eigen methode (zeefmethode) Idem Idem Idem Idem Idem Eigen methode, zeef methode Eigen methode (zeefmethode) Conform NEN-ISO 10390, conform NEN-EN 15933

Monster

Barcode

Aanlevering

Monstername

Verpakking

001 001

Y8099532 Y8099530

26-02-2020 26-02-2020

05-12-2019 05-12-2019

ALC201 ALC201

Paraaf : SYNLAB Analytics & Services B.V. IS GEACCREDITEERD VOLGENS DE DOOR DE RAAD VOOR ACCREDITATIE GESTELDE CRITERIA VOOR TESTLABORATORIA CONFORM EN ISO/IEC 17025:2017 ONDER NR. L 028

AL ONZE WERKZAAMHEDEN WORDEN UITGEVOERD ONDER DE ALGEMENE VOORWAARDEN GEDEPONEERD BIJ DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE ROTTERDAM INSCHRIJVING HANDELSREGISTER: KVK ROTTERDAM 24265286

Pic 2

Project: 1902560.002-XG Projectnummer: Ysselsteyn, Timmermansweg 13

www.lankelma-zuid.nl

Resultaat korrelverdelingsanalyse Methode: eigen methode incl. afleiding waterdoorlatendheid Diameter (mm)

Korrelverdelingsdiagram

64,000

32,000

16,000

8,000

6,000

4,000

2,000

1,000

0,500 0,420 0,355 0,300 0,250 0,210 0,180 0,150 0,125 0,105 0,090

0,063

0,050

0,032

0,020

0,016

0,002

100 90 80

gewicht % deeltjes < d

70

60 50 40

30 20 10 0

uf

lutum

-10

zf

silt

mf mg

zg

ug

f

mg

zand

cumulatief

Monsteromschrijving Monster: B01(3) + B03(4) Diepte

zg

grind

per zeeffractie

Korrelgrootteverdeling, numeriek van: 0,60 tot: 1,50 van: 31,24 tot: 30,28

Datum uitvoering:

[m - mv] [m tov NAP]

0-jan-00

Kenmerken

Fractie

Som deeltjes <d Deeltjes in fractie < d

[mm]

[gewicht %]

[gewicht %]

[gewicht]*

2

100%

0%

0

1

100%

1%

1

0,5

99%

11%

11

0,25

88%

45%

45

Grind (> 2 mm)

0,0

[%]

0,125

43%

24%

24

Zand (63 µm - 2 mm)

81,0

[%]

0,063

19%

16%

16

Silt (2 - 63 µm)

19,0

[%]

0,05

3%

2%

2

Lutum (< 2 µm)

<1

[%]

0,032

<1%

0%

0

Grondclassificatie Grofheid van zandfractie

sterk siltig zand

0,016

<1%

0%

0

matig fijn

0,002

<1%

Mediaan van de zandfractie (M63)

0,171

mm

Cc (krommingscoefficient)

0,9

[-]

Uniformiteitsfactor d60/d10

3,1

[-]

Fijnheidsgetal

0,70

[-]

Gloeiverlies (organische stof)

< 0,5

[%]

Vastheid (handmatige invoer tbv formule van Beyer)

-

* uitgaande van een totaalgewicht [gr] van 100

Waterdoorlatendheid (informatief) Formule

ontwikkeld voor

Maatgevend

K-waarde*

korreldiamater

[m/dag]

[m/s]

uniform grof zand

d5 tot d95

nvt

nvt

fijn zand

d10

2,61E+00

3,02E-05

relatief uniform matig fijn tot grof zand

d10

3,11E+00

3,60E-05

onbekend

d16

1,69E+00

1,96E-05

onbekend

d50

2,08E+00

2,41E-05

zand

M63

4,17E+00

4,82E-05

matig fijn zand

d20

8,42E-01

9,75E-06

fijn zand en zandige klei

d17

nvt

nvt

+ bron** Krumbein & Monk 2

Beyer

Hazen

2

Harlemann

1

Seelheim*** 4

SBR

2

USBR**** Sauerbrei2

3

1

* Opgemerkt wordt dat de berekende K-waarden met de nodige voorzichtigheid moeten worden gehanteerd.: - De formules zijn ontwikkeld voor een bepaald type grond. Deze formules geven voor andere gronden niet zonder meer een betrouwbaar/bruikbaar resultaat - Het analyseresultaat wordt beinvloed door oa. de voorbehandeling van Het monster en de analysemethode. de gegevens hiervan zijn niet bekend voor de gebruikte formules. - De korrelverdeling is bepaald op basis van een zeer beperkte monsterhoeveelheid. Door hetergoniteit van de bodem en het voorkomen van voorkeursstromen kan de doorlatendheid van de bodem afwijken. - De berekende K-waarden als een gemiddelde waarde dienen te worden beschouwd voor de horizontale en verticale doorlatendheid. Niet na te gaan is of de formules zijn gekalibreerd voor gelaagde grond. ** Bronnen: 1. Determination of Hydraulic Conductivity from Complete Grain-Size Distribution Curves, Alyamani & Sen d.d. 2005 2. Determination of hydraulic conductivity from grain size analysis, M. Kasenow d.d. 2002 3. Estimation of the permeability of granular soils using neuro-fuzzy system, Sezer, Göktepe, Altun d.d. 2009 4. SBR 190.03, bemaling van bouwputten d.d. 2003 *** bewerkt door ons bureau op basis van proevenverzameling **** geeft volgens de literatuur vaak een onderschatting van de K-waarde

Nieuwbouw Odahof, Timmermansweg 13 te Ysselsteyn 1902560.002-XG versie 2, 7 juli 2020

Bijlage 3 : Monitoringsgegevens waterstanden

Nieuwbouw Odahof, Timmermansweg 13 te Ysselsteyn 1902560.002-XG versie 2, 7 juli 2020

Peilbuis

x

y

mv

bk filter

ok filter

GHG:

GMG:

GLG:

[nr.]

[RD]

[RD]

[m + NAP]

[m + NAP]

[m + NAP]

[m + NAP]

[m + NAP]

[m + NAP]

B52A1469

188667

388606

29,6

-

-

29,6

29,0

28,3

B52B0020

190340

389080

31,5

19

9,5

28,3

27,6

27,1

B52B0429

190110

387960

32,4

29,6

28,8

31,9

30,6

29,4

B52B1789

191356

390056

29,2

-

-

29,5

29,1

28,1

B52C1988

188848

387350

30,1

-

-

30,2

29,6

28,9

Technisch bodemonderzoek

Geotechnisch en geohydrologisch advies

 

 

         

Sonderen in Nederland, België en Frankrijk. Sonderen met (track)truck, minirups, demontabel en hand Sonderen op het water (met hefeiland) Dissipatieproeven Peilbuizen wegdrukken Mechanisch (puls)boren conform protocol ‘Mechanisch boren’ (2101). Handboren (tot circa 5 m) Geotechnische monitoring Doorlatendheidsmetingen verzadigde en onverzadigde zone Palen doormeten (akoestisch) Onderzoek naar niet gesprongen explosieven (NGE) dGPS-metingen

         

Funderingsadvies bebouwing, leidingen, constructies Geohydrologische modellering (bemaling, drainage, wateroverlast, barrièrewerking, etc.) Bemalingsadvies, bemalingsplan, monitoringsplan, vergunningsaanvraag, MER aanmeldnotitie Bouwputadvies, damwandberekeningen en -advies Zettings- en ophoogadvies, inclusief voorbelasting, zettingsversnelling Zettingsrisico’s bemaling t.b.v. CAR-verzekering Stabiliteitsberekeningen taluds Infiltratiegeschiktheidsadvies, watertoetsadvies Civieltechnisch hergebruik grond Analyse waterstanden, doorlatendheid, wateroverlast. GIS-toepassingen en geostatistiek: (hoogtemodellen, zanddieptekaarten, etc) Algemene expertise, controle grondverbetering

Milieukunde

Geotechnisch laboratorium

           

         

Verkennend onderzoek Onderzoek naar asbest in de (water)bodem Nulsituatie-onderzoek Nader onderzoek Waterbodemonderzoek (monsternameboot) BUS-melding Saneringsplan Milieukundige begeleiding Second opinion Partijkeuring Bouwstoffenkeuring Onderzoek PFAS

Lankelma Geotechniek Zuid BV Moorland 4-A, 5688GA Oirschot KvK. nr.: 17131641

Tel. 0499 – 578520 Website: www.lankelma-zuid.nl E-mail: info@lankelma-zuid.nl

Classificatieproeven, volumegewicht, watergehalte Atterbergse grenzen (fallcone en Casagrande) Samendrukkingsproeven, CRS Korrelverdeling, -vorm en afleiding k-waarden Triaxiaalproeven Directe afschuifproef (DS), Direct Simple Shear (DSS) Diverse RAW-proeven (oa. 2, 9, 10, 11,13, 14, 28, 35) Fotoboring Advies omtrent uitvoering(swijze) en belastingtrappen Digitaal bestel- en informatieportaal: www.siltlab.nl

IBAN: NL98ABNA0590577670 BIC ABNANL2A BTW: NL 8105.11.654.B.01

Bijlage 6 Ladderonderbouwing

90

Bestemmingsplan "Timmermannsweg 13 Ysselsteyn" (vastgesteld)

Advies

: Ladder voor duurzame verstedelijking, woningbouw Timmermannsweg te Ysselsteyn

Datum Opdrachtgever

2 september 2020 Peter Claessens Interieur en bouwprojecten

Projectnummer Opgesteld door i.a.a.

P02305 FS, GW MO

1. Aanleiding Peter Claessens Interieur en bouwprojecten is voornemens om op de locatie Timmermannsweg 13 te Ysselsteyn 15 woningen te realiseren voor senioren/55-plussers (ontwikkeling Odahoeve). De beoogde ontwikkeling is niet toegestaan binnen het vigerende bestemmingsplan. De bouw van 15 nieuwe woningen is niet mogelijk op basis van de vigerende enkelbestemming ‘wonen’ met slechts één bouwblok. Per bouwblok is slechts één woning gestaan. Om de ontwikkeling formeel mogelijk te maken is een wijziging van het bestemmingplan noodzakelijk. In het Bro (art 3.1.5 Besluit ruimtelijke ordening) (hierna: ‘ladder’) is vastgelegd dat de toelichting bij een bestemmingsplan of projectafwijking moet voldoen aan de systematiek van de Ladder voor Duurzame Verstedelijking. De ladder is een wettelijk verplicht motiveringsinstrument waaraan iedere ‘nieuwe stedelijke ontwikkeling’ (art 1.1.1 Bro) moet worden getoetst. Per 1 juli 2017 luidt het tweede lid van art. 3.1.6.

als volgt: “De toelichting bij een bestemmingsplan dat een nieuwe stedelijke ontwikkeling mogelijk maakt, bevat een beschrijving van de behoefte aan die ontwikkeling, en, indien het bestemmingsplan die ontwikkeling mogelijk maakt buiten het bestaand stedelijk gebied, een motivering waarom niet binnen het bestaand stedelijk gebied in die behoefte kan worden voorzien.” In de nieuwe bestemmingsregeling wordt de bestemming gewijzigd om het beoogde aantal woningen mogelijk te maken. Door de omvang van de ontwikkeling moet het initiatief worden beschouwd als een ‘nieuwe stedelijke ontwikkeling’. Voor wonen geldt namelijk dat sprake is van een ‘nieuwe stedelijke ontwikkeling’ bij een toevoeging van minimaal twaalf woningen. In voorliggend geval betreft het de realisatie van 15 woningen, waarvan één woning feitelijk al is toegestaan op basis van het vigerende bestemmingplan (in planologische zin dus per saldo een toevoeging van 14 woningen). Het doel van de Ladder is zorgvuldig en duurzaam ruimtegebruik, met oog voor de toekomstige ruimtebehoefte en ontwikkelingen in de omgeving. De Ladder geeft daarmee invulling aan het nationaal ruimtelijk belang gericht op een zorgvuldige afweging en transparante besluitvorming bij ruimtelijke besluiten.

1

2. Planinitiatief Initiatief De planlocatie betreft het perceel nummer 807 aan de Timmermannsweg 13. Hier is momenteel de voormalige ontginningsboerderij Sint Odahoeve is gevestigd. Deze karakteristieke langgevelboerderij is een van de oudste gebouwen van Ysselsteyn. De initiatiefnemer heeft de boerderij gekocht en is van plan deze te transformeren tot 7 goedkope tot middeldure koopwoningen met een richtprijs die ligt tussen de €210.000 en €235.000. Ook het oostelijk deel van het perceel wordt in gebruik genomen voor woningbouw. Hier worden 8 middeldure huurwoningen gerealiseerd met een richtprijs van €850 à €1.000 per maand. Onderstaande tabel vat het programma samen: Woningtype

Waar

Doelgroep, segment

8 Seniorenwoningen

Nieuwbouw oostelijk deel perceel

Senioren, middeldure huur (€ 850 à 1.000)

7 Medior-/55+ woningen

Transformatie Oda Hoeve

Senioren / 55-plussers, goedkope tot middeldure koop (€210.000 - €235.000)

Locatie en situatie De kern Ysselsteyn is onderdeel van de gemeente Venray. De hoofdkern Venray ligt circa 5 kilometer ten oosten van Ysselsteyn. De planlocatie aan de Timmermannsweg ligt redelijk centraal in de kern. Ter plaatse geldt het vigerende bestemmingsplan ‘Ysselsteyn’ (vastgesteld op 27-09-2016). De directe omgeving van de planlocatie heeft reeds een nadrukkelijk woonkarakter en heeft grotendeels de enkelbestemming ‘wonen’. De woonomgeving is ruim opgezet met veel ruimte tussen woningen en aandacht voor groen. Figuur 1.1: Ligging planlocatie

2

3. Opzet onderzoek Voor het initiatief wordt onderzocht of en op welke manier de toevoeging van per saldo 14 woningen aan de Timmermannsweg te Ysselsteyn te verantwoorden is vanuit de methodiek van de Ladder voor Duurzame Verstedelijking. De hoofdvraag van dit onderzoek luidt als volgt: Voldoet het initiatief aan een (kwantitatieve en kwalitatieve) behoefte en is er sprake van duurzaam ruimtegebruik binnen het verzorgingsgebied? Het antwoord op de hoofdvraag uit dit onderzoek wordt verkregen door middel van ruimtelijkfunctioneel onderzoek, waarbij zowel de kwantitatieve als kwalitatieve behoefte aan de ontwikkeling wordt onderzocht binnen het verzorgingsgebied. Ook wordt gekeken naar de locatieafweging binnen of buiten het bestaand stedelijk gebied. Bovendien worden door middel van het onderzoek de te verwachten effecten van de beoogde ontwikkeling in beeld gebracht. Met de resultaten van het onderzoek wordt de Ladder voor Duurzame Verstedelijking doorlopen. Voor het bepalen van de behoefte en het duurzaam ruimtegebruik is o.a. gekeken naar:  CBS Statline;  Etil/Progneff 2020;  Regionale Structuurvisie Wonen Noord-Limburg, 2016  Woningbehoefte Noord-Limburg, 2016;  Agenda Limburgse Woningmarkt 2016-2019;  Woonvisie Venray 2017.

4. Conclusie Ladder voor duurzame verstedelijking Sprake van nieuwe stedelijke ontwikkeling De beoogde ontwikkeling aan de Timmermannsweg te Ysselsteyn betreft een nieuwe stedelijke ontwikkeling. Dit blijkt uit het volgende: 1. De planlocatie heeft in het vigerende bestemmingsplan de bestemming ‘wonen’ met slechts een bouwblok. De realisatie van (maximaal) 15 woningen is op deze locatie niet toegestaan, waardoor een bestemmingswijziging noodzakelijk is. 2. Een stedelijke ontwikkeling is volgens het besluit ‘een ruimtelijke ontwikkeling van een bedrijventerrein of zeehaventerrein, van kantoren, detailhandel, woningbouwlocaties of andere stedelijke voorzieningen’. Het initiatief om woningen te realiseren past binnen deze definitie. 3. Vanaf 12 nieuwe woningen is sprake van een nieuwe stedelijke ontwikkeling. Aangezien het per saldo een toevoeging van 14 woningen betreft (1 woning is reeds planologisch toegestaan), wordt het initiatief gezien als een ‘nieuwe stedelijke ontwikkeling’.

3

Conclusie kwantitatieve behoefte De regio Noord-Limburg vindt het van belang dat de plancapaciteit in lijn is met de huishoudensprognose zodat er kan worden gebouwd naar reële behoefte. Wanneer de huishoudensprognose en het harde plancapaciteit met elkaar worden gematcht blijkt dat er in de woonregio Venray nog ruimte is voor het toevoegen van circa 1.870 woningen en in de woonregio Venlo ruim 1.400 woningen. De netto plancapaciteit in de gemeente Venray is 1.267 woningen, waarvan er 927 een harde status hebben. Afgezet tegen de huishoudensprognose is er in de gemeente Venray nog ruimte voor 516 woningen. Voor de gemeente Venray geldt dat er een reductie van plancapaciteit ten opzichte van 2016 heeft plaatsgevonden, waardoor nu naar behoefte gebouwd kan worden.  De actuele huishoudensprognose schetst een positiever beeld dan enkele jaren geleden. Dit heeft een positief effect op de woningbehoefte in de gemeente Venray en in de kern Ysselsteyn, die tot 2030 circa 119 woningen betreft. Deze behoefte wordt bevestigt door de actuele behoeftepeiling en onderschreven in de actualisering van de ruimtelijke visie voor Ysselsteyn. Hieruit blijkt een tekort aan woningen, nadrukkelijk voor starters en senioren.  Tegelijkertijd is er ook sprake van andere woningbouwinitiatieven en wil de gemeente in de kerkdorpen ruimte geven aan kwalitatief goede initiatieven.

Dit vraagt dus om een zorgvuldige afweging van de verschillende initiatieven door de gemeente (op basis van Afwegingskader woningbouwplannen dorpen). Kwalitatieve behoefte Vanuit zowel provinciaal, regionaal als gemeentelijk beleid blijkt dat er veel aandacht is voor het realiseren van een woningvoorraad passend bij de behoefte en kwaliteitsverbetering. De regio Noord-Limburg wil bouwen voor de reële behoefte en vindt het hierbij noodzakelijk dat een omslag wordt gemaakt naar een vraaggerichte woningmarkt.  In de Regionale Structuurvisie wordt benadrukt dat er in het lokale woonbeleid voldoende aandacht moet zijn voor vergrijzing. Toevoeging van 15 woningen specifiek bedoeld voor senioren/55-plussers speelt hier nadrukkelijk op in.  In de visie worden tevens kansrijke segmenten benoemd, waaronder een toenemende vraag naar huur en een groeiende behoefte aan levensloopbestendige woningen. De beoogde ontwikkeling sluit grotendeels aan bij deze segmenten. De gemeente Venray bouwt voort op deze regionale visie door te stellen dat zij een kwalitatief gedifferentieerde woningvoorraad willen realiseren (in eigendom, type en prijs) die aansluit op de vraag van de huidige en toekomstige inwoners.  Op basis van woningbehoefteonderzoek in de Noord-Limburgse gemeenten blijkt dat er in Venray relatief veel behoefte bestaat aan eengezinswoningen en wonen in een dorps milieu.

Het huidige initiatief geeft invulling aan deze behoefte.  Volgens de dorpsraad van Ysselsteyn is sprake van woningbehoefte onder ouderen en starters. De ontwikkeling van 15 seniorenwoningen past hier nadrukkelijk bij.

4

Geen onaanvaardbare effecten Naar verwachting zullen er door het beoogde initiatief geen onaanvaardbare effecten optreden voor de bestaande woningmarkt in Ysselsteyn. Het initiatief geeft invulling aan een kwantitatieve woningbehoefte en ook in kwalitatieve zin wordt invulling gegeven aan een gewenst woningtype, -segment, - milieu en beoogde doelgroep. Daarmee is het initiatief passend binnen de bestaande woningmarkt. Hierbij geldt de kanttekening dat er sprake is van meerdere actuele woningbouwplannen. Wanneer deze allemaal tegelijkertijd zouden worden gerealiseerd, treedt mogelijk overaanbod op en ontstaat kans op leegstand. Afweging binnen bestaand stedelijk gebied De ontwikkeling vindt plaats binnen bestaand stedelijk gebied. Daarmee is op dit punt geen nadere motivering vereist.

5

Bijlage 1: Onderbouwing woningbehoefte B1.1 Verzorgingsgebied: gemeente Venray, woonregio Venray en woonregio Venlo. Het verzorgingsgebied is het gebied waarbinnen vraag en aanbod van woonruimte plaatsvindt, ook wel de woningmarkt. De woningmarktafbakening verschilt per initiatief en valt niet per definitie samen met de bestuurlijke regio. Een belangrijke indicator voor het functioneren van de regionale woningmarkt is het aantal verhuisbewegingen/migratiestromen binnen en naar de betreffende gemeente. Het verzorgingsgebied voor de gemeente Venray kan worden afgeleid aan de hand van verhuisgegevens (zie tabel) zoals gepubliceerd door het CBS (2018). Verhuisbewegingen

Gemeenten

Percentage

Binnen gemeente Venray

Venray

68%

Vanuit woonregio Venray

Venray + Horst aan de Maas

73%

Vanuit woonregio Venlo

Venlo, Peel en Maas, Beesel

4%

Totaal

77%

Een blik op de verhuisbewegingen toont dat 68% van de verhuizingen plaatsvindt binnen de eigen gemeente. Dit betreft het grootste deel van de verhuisbewegingen en daarom wordt de eigen gemeente in dit onderzoek gezien als het primaire verzorgingsgebied. In de kwantitatieve en kwalitatieve analyse van de vraag wordt daarom primair gekeken naar de eigen gemeente. De gehele woonregio Venray en woonregio Venlo vormen het secundaire verzorgingsgebied. De woonregio Venray bestaat uit de gemeente Venray en Horst aan de Maas. In totaal komt zo’n 73% van de verhuisbewegingen uit dit gebied. De woonregio Venlo bestaat uit de gemeenten Venlo, Peel en Maas en Beesel. Circa 4% van de verhuisbewegingen komt hier vandaan, met name uit Venlo. Beide woonregio’s behoren tot de regio Noord-Limburg en worden doorgaans als één subregio gezien binnen Noord-Limburg vanwege de sterke regionale samenhang1. Het primaire en secundaire verzorgingsgebied tezamen is goed voor 77% van alle verhuisbewegingen naar de gemeente Venray. Daarnaast zijn er ook verhuisbewegingen vanuit onder andere de gemeenten Boxmeer (3%), Nijmegen (3%), Eindhoven (2%) en Helmond (1%). Vanwege de afstand in combinatie met de omvang van Ysselsteyn wordt de kans echter klein geacht dat mensen vanuit de betreffende gemeenten specifiek naar de gemeente Venray verhuizen om in Ysselsteyn te gaan wonen.

B1.2 Kwantitatieve behoefte In deze paragraaf is de behoefte (vraagontwikkeling) van de gemeente Venray en de woonregio’s Venray en Venlo in beeld gebracht. De kwantitatieve behoefte wordt bepaald door de woningvraag in de marktregio. Dit is gedaan aan de hand van de prognose van de Etil/Progneff (2019). De vraagbehoefte is afgezet tegen het aanbod binnen de gemeente en de regio om aan te kunnen geven of er nog ruimte is voor de ontwikkeling van extra woningen.

1

Provincie Limburg (2016). Regionale Structuurvisie Wonen Noord-Limburg

6

Bevolkings- en huishoudensprognose De gemeente Venray telt circa 43.500 inwoners. Volgens de meest actuele prognoses van Progneff, die een positiever beeld laten zien dan voorgaande prognoses, neemt het inwonertal de komende jaren toe tot circa 44.750 in 2030 2. Dit is een toename van 2,9%. In de woonregio Venray wonen circa 86.000 mensen. Dit aantal neemt de komende jaren toe tot ruim 88.650 in 2030. Dit betekent een toename van 3,1%. Ook het inwonertal binnen de woonregio Venlo neemt de komende jaren iets toe, van circa 159.00 in 2020 tot bijna 162.000 in 2030. Dit is stijging van 1,8%. Inwoners

2020

2025

2030

Verschil

Gemeente Venray

43.484

44.325

44.742

+2,9%

Woonregio Venray

85.972

87.703

88.663

+3,1%

Woonregio Venlo

159.005

161.270

161.844

+1,8%

De huishoudensgroei in de gemeente Venray en de woonregio Venray en Venlo laat volgens prognoses van Progneff nog een positievere groei zien3: Huishoudens

2020

2030

Verschil absoluut

Verschil relatief

Gemeente Venray

18.930

20.373

1.443

+7,6%

Woonregio Venray

37.114

39.945

2.831

+7,6%

Woonregio Venlo

72.305

75.795

3.490

+4,8%

Het aantal huishoudens in de gemeente Venray (+7,6%) en de woonregio Venray (+7,6%) vertoont een sterke groei. Ook in de woonregio Venlo neemt het aantal huishoudens toe (+4,8%). Een sterkere groei van het aantal huishoudens duidt er op dat de gemiddelde omvang van huishoudens de komende jaren afneemt. Dit sluit aan bij de landelijke trends van individualisering (toename van een- en tweepersoons huishoudens). Kwantitatief aanbod De regio Noord-Limburg vindt het van belang dat de plancapaciteit in lijn is met de huishoudensprognose zodat er kan worden gebouwd naar reële behoefte. De totale plancapaciteit (hard en zacht) in de gemeente Venray was in het verleden hoger dan de geprognosticeerde huishoudensgroei (overschot van 262 woningen). Dit was/is in meer gemeenten in Noord-Limburg het geval. Met betrekking tot het terugdringen van de plancapaciteit zijn daarom regionaal afspraken gemaakt4. In de volgende tabel is de meest actuele plancapaciteit weergegeven, die door de provincie Limburg wordt bijgehouden (Atrivé, 2016), evenals de opgave die de gemeente Venray heeft in het terugdringen van plancapaciteit (-105 woningen).

2 3 4

Etil/Progneff (2020), Bevolkingsprognose Limburg tot op gemeenteniveau Etil/Progneff (2020), Huishoudensprognose Limburg tot op gemeenteniveau Atrivé (2016), Regionale Structuurvisie wonen Noord-Limburg

7

Figuur: Opgave reductie plancapaciteit van 40% tot 2020

Gelet op de actuele cijfers5 (onderstaande tabel) blijkt dat er ten opzichte van de cijfers in de Regionale Structuurvisie wonen reeds een afname in plancapaciteit heeft plaatsgevonden. Dit is in overeenstemming met de ambitie zoals geformuleerd in de Woonvisie van de gemeente Venray6. Momenteel is er daardoor ruimte in de plancapaciteit, zowel in de gemeente Venray als in de woonregio’s Venray en Venlo.

Plancapaciteit

Woonregio

Gemeente Venray

Woonregio Venray

927

958

2.086

340

344

931

1.267

1.302

3.017

516

1.873

1.404

7

Netto plancapaciteit vanaf 2019 hard

8

Netto plancapaciteit vanaf 2019 zacht Netto plancapaciteit totaal Ruimte

Venlo

De totale netto plancapaciteit in de woonregio Venray bedraagt 1.302 woningen. Een groot deel van deze vraag wordt al ingevuld met harde plannen (vastgesteld of onherroepelijk). In totaal hebben 958 woningen een harde status. Afgezet tegen de huishoudensprognose volgt dat er nog ruimte is voor om circa 1.873 woningen toe te voegen (2.831 – 958). Het overgrote deel van de plancapaciteit binnen de woonregio Venray ligt in de gemeente Venray. De totale netto plancapaciteit is hier 1.267 woningen, waarvan 927 met een harde status. Afgezet tegen de huishoudensprognose volgt dat er nog ruimte is om circa 516 woningen toe te voegen (1.443 – 927). In de woonregio Venlo is binnen de plancapaciteit nog ruimte voor 1.404 woningen (3.490 – 2.086). Het eerder vastgestelde herprogrammeringsvoorstel (gemeente Venray, 2017) heeft in Ysselsteyn overigens ook niet geleid tot heroverweging van plannen, aangezien ook hier programmatisch nog ruimte is voor woningbouw. Bestaande plannen en ontwikkelingen De woningbouw in de gemeente Venray zit gestaag in de lift9. In 2017 werden er 100 nieuwe woningen opgeleverd, in 2018 ruim 120. In 2018 vond circa een derde van de nieuwbouw 5 6 7 8 9

Woningbouwprogramma Venray 1-1-2019; Plancapaciteitsmonitor Limburg, geraadpleegd op 10 januari 2020. Gemeente Venray (2017), Woonvisie Planologische status: vastgesteld of onherroepelijk. Planologische status: ideefase of ontwerp https://www.venray.nl/woningbouw-gestaag-de-lift

8

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/9584119/1