03 Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017-2020
Tekst van het document
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
Monitoring 2020 Wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017-2020 Gemeente Venray
24 Maart 2021
Status: Definitief Versie: 2.2 (laatste wijzigingen 29 juni 2021)
Auteurs Gemeente:
Tom Stam
BTAdvies:
Bas Loermans
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
Samenvatting Basis & Terugblik Wegen die eigendom zijn van de gemeente Venray, worden jaarlijks op hun technische kwaliteit beoordeeld. Dit vanwege de wettelijke verplichting van beheer en onderhoud, zodat veiligheid en comfort van het Venrayse wegennet gewaarborgd kunnen worden. Het te plegen onderhoud wordt theoretisch, maar ook visueel bepaald. In deze rapportage zijn deze twee onderdelen en de resultaten van de laatste monitoring weergegeven. Voor de financiële berekeningen en uitgangspunten van streefkwaliteiten van de wegen waren o.a. het Coalitieakkoord 2014-2018, Wegenbeleidsplan 2017-2020 en het Monitoringsplan 2017-2018 uit mei 2018 leidend. De resultaten van deze monitoring, de vastgestelde streefkwaliteiten en theoretische berekeningen geven houvast en bepalen de richting van te maken keuzes. Vooruitlopend op het nieuwe wegenbeleidsplan en zonder in te leveren op ‘in control zijn’ is de wens om de frequentie van het opstellen van een monitoringsplan aan te passen van één keer per jaar naar één keer per twee jaar. In het jaar waarin geen monitoringsplan wordt opgesteld, zullen wel de gebruikelijke weginspecties worden uitgevoerd en worden daaruit ten behoeve van de (jaar)begroting conclusies getrokken. Maar dit geschiedt dan door middel van een korte toelichting in plaats van een uitgebreide wegenmonitor.
Verleden jaar is er vooral ingezet op wegvakken welke in streefkwaliteit ‘C’ en ‘D’ (slecht en zeer slecht) vielen. Enkele voorbeelden zijn, fase 1 en 2 van klimaat adaptatie Blitterswijck, Gunhoekweg, Oirloseheide, Castenrayseweg, Landbouwroute OirlosewegBeemdweg en Landbouwroute Spurkterdijk Resultaten Uit de resultaten van de monitoring kan geconcludeerd worden dat het wegenareaal van de gemeente Venray goed is. De resultaten; 60% is ‘zeer goed’, 16% is ‘goed’, 12% is ‘voldoende’, 7% is ‘matig’ en 5% is als ‘te slecht’ aan te merken. Ongeveer 12% (C en D samen) van het wegennet moet binnen twee jaar onderhouden worden. Ten opzichte van de vorige keer (2018) is de kwaliteit van veel wegen sterk verbeterd. Toch zijn er nog veel wegen met achterstallig onderhoud, dit is helaas in de afgelopen periode toegenomen. Daarnaast is het wegenareaal 3% groter geworden, dat is 115.072 m² aan verharde wegen 2018 2020 verschil
A+ Zeer goed 42% 60 % + 18%
A Goed 41% 16 % - 25%
B Voldoende 9% 12% +3 %
C Matig 3% 7% +4%
D Te slecht 5% 5% 0%
Planning De komende periode worden projecten uitgevoerd die het achterstallig onderhoud moeten oplossen. Het gaat in eerste instantie om de volgende projecten: Stationsweg vanaf oost singel tot aan viaduct A73, Rotonde Zuidsingel, Vredeweg, Veerweg, klimaat adaptatie Blitterswijck fase 3 en 4, Stationsomgeving, Overloonseweg en Witte Vennenweg.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
Inhoud Samenvatting ......................................................................................................................................2 1.
Introductie ................................................................................................................................4
1.1
Aanleiding ……………………………………………………………………………………………………… 4
1.2
Doelstellingen ..........................................................................................................................4
1.3
Leeswijzer .................................................................................................................................5
1.4
Wegenbeleidsplan 2017-2020 ..........................................................................................6
2.
Gemeente Venray ..................................................................................................................8
3.
Terugblik afgelopen periode ..............................................................................................9
4.
Resultaten weginspecties .................................................................................................10 4.1
Technische kwaliteit normering .................................................................................10
4.2
Resultaten weginspecties .............................................................................................12
5.
Maatregel en planning .......................................................................................................15 5.1
Levenscyclus en onderhoud wegen ..........................................................................15
5.2
Onderhoud en maatregel ..............................................................................................16
5.3
Analyse GBI data, onderzoek restlevensduur en planning..............................16
5.4
Ontwikkelingen buitengebied ......................................................................................17
5.5
Onderhoudsinterval, onderzoek en planning ........................................................18
5.6
Planning komend jaar ....................................................................................................20
6.
Financieel ................................................................................................................................20 6.1
7.
Berekend onderhoud GBI en totale Investeringen .............................................21 Conclusie .................................................................................................................................24
Bijlage I: Afkortingen en Begrippenlijst ..................................................................................25 Bijlage II: Monitoringsresultaten (2014-2019) ....................................................................26
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
1.
Introductie
1.1
Aanleiding
Voor u ligt de ‘Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen (2017-2020)’ voor het onderhoud van de wegen binnen de gemeente Venray. In de monitoring worden de resultaten van de jaarlijkse visuele inspectie besproken. Deze resultaten worden vergeleken met de beleidskaders zoals streefkwaliteitsniveaus, onderhoudskosten en budgetten die in het Wegenbeleidsplan 2017-2020 zijn vastgesteld (november 2016). Er zal een overzicht gegeven worden van de werkzaamheden die de komende jaren uitgevoerd moeten worden om de streefkwaliteitsniveaus te behalen. Wegbeheerders hebben vanuit de Wegenwet de zorgplicht over de gemeentelijke wegverhardingen. Dit betekent dat de gemeente als wegbeheerder, te allen tijde, verantwoordelijk is voor de kwaliteit (onderhoudstoestand) van de verhardingen die de gemeente in beheer heeft. Deze zorgplicht moet eraan bijdragen dat het gebruik van de wegen veilig plaats kan vinden en schades/ongevallen ten gevolge van gebreken aan de weg zoveel mogelijk worden voorkomen. Naast het noodzakelijk onderhoud (basisvariant) zijn er verschillende scenario’s uitgewerkt welke geambieerd kunnen worden.
1.2
Doelstellingen
De hoofddoelstellingen van de rapportage zijn: “Het verschaffen van een actueel kwaliteitsoverzicht van de wegen in Venray en het inzichtelijk maken van de maatregelen die nodig zijn om de gewenste situatie, zoals beschreven in het wegenbeleidsplan 2017-2020, te bereiken”. “Inzicht geven in de investeringen die de komende 4 jaar nodig zijn om de kwaliteit op het afgesproken niveau te houden, als onderbouwing van de bedragen die in de begroting moeten worden opgenomen”. Om inzicht te geven in de huidige situatie van het wegennet en een doorkijk te maken naar wat komende jaren op de agenda zal komen te staan, worden de volgende indicatoren in chronologische volgorde geëvalueerd. Een deel van deze indicatoren is ook aangehaald als indicator om resultaatgericht te sturen in het wegenbeleidsplan 2017-2020:
aantal vierkante meter wegenareaal; vastgestelde kwaliteitsdoelen (streefkwaliteit); huidige kwaliteit wegennet; percentage van het wegenareaal dat binnen 1 of 2 jaar onderhouden of vervangen moet worden; maatregelen die noodzakelijk genomen moeten worden, om de streefkwaliteit niveaus te halen;
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
1.3
Leeswijzer
Hoofdstuk 2 ‘Wegenareaal gemeente Venray’ gaat in op de beheeronderdelen en oppervlaktes van het wegenareaal van de gemeente. Om de koppeling tussen monitoring en wegenbeleid te maken worden in hoofdstuk 3 ‘Wegenbeleid 2017-2020’ enkele speerpunten en handvaten uit het wegenbeleid benoemd. Hoofdstuk 3 blikt terug op maatregelen die in de afgelopen jaren zijn uitgevoerd. Hoofdstuk 4 ‘Resultaten weginspecties’ beschrijft de kwaliteitsnormering, vervolgens worden de weginspectieresultaten geëvalueerd en besproken. Tevens is er analyse uitgevoerd op de data en wat er komende jaren te wachten staat. Hoofdstuk 5 ‘Maatregel en Planning’ gaat in op de theoretische levenscyclus van een weg. Aansluitend worden maatregelen ten aanzien van onderhoud en het behalen van kwaliteitsniveaus besproken. Ook de planning van deze maatregelen zal worden behandeld. Hoofdstuk 6 ‘Financieel’ gaat in op de benodigde onderhoudskosten om de besproken maatregelen te realiseren. Een financieel overzicht van de jaarlijkse onderhouds- en investeringsbegroting zal worden gegeven. Hierbij zullen ook de te reserveren budgetten worden benoemd. Daarnaast zijn er verschillende berekeningen gemaakt om de ‘piek aan werkzaamheden’ uit te vlakken door onderhoud/ reconstructies in de tijd naar voren te halen. Hoofdstuk 7 ‘Conclusie’ geeft een reflectie op vastgestelde streefwaarden uit het wegenbeleidsplan 2017-2020.
Ook zal er ingegaan worden op de resultaten en bevindingen van de jaarlijkse monitoring en het beschikbare budget. Daarnaast worden mogelijke risico’s en knelpunten benoemd.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
1.4
Wegenbeleidsplan 2017-2020
In het wegenbeleidsplan 2017-2020 zijn door de gemeenteraad ‘streefkwaliteitsniveaus’ vastgesteld. Ook de komende jaren worden de wegen op het gewenste niveau gebracht en onderhouden. In het beleidsplan is bepaald dat de wegen op streefkwaliteitsniveau ‘B’ onderhouden moeten worden, met uitzondering van het centrum en de fietspaden. Deze worden onderhouden op streefkwaliteitsniveau ‘A’. Daarnaast is in de monitoring van 2018 vastgesteld dat hoofdwegen binnen de bebouwde kom worden onderhouden met steenmastiek asfalt (SMA) in combinatie met gebakken klinkers in woonstraten.
Figuur 1 Presentatietekening SMA Venray binnen (rood).
Voor het beheren en onderhouden van fietspaden en voetpaden gelden nog steeds de uitgangspunten zoals deze zijn opgesteld in:
‘Het Masterplan Fietsen en Wandelen’ opgesteld door ViForis b.v.– versie 2 – september 2016. ‘Netwerkennota 2019’ opgesteld door Siemen Halbersma - september 2019.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
Ook is toen gesproken over de wens van de gemeente Venray om ‘in control’ te zijn. Dit is nog steeds van belang en staat mede daarom omschreven in verschillende bestuurlijke documenten zoals het Coalitieakkoord 2018-2022, en de jaarlijkse programmabegroting. Enkele eerder benoemde speerpunten zijn:
“wegen in de gehele gemeente kwalitatief op een aanvaardbaar niveau houden”; “goed monitoren van de kwaliteit van onze infrastructuur”; “voorkomen is beter dan genezen”. Buiten- BuitenWoonHoofd- Bedrijven- gebied gebied Centrum gebied structuur terrein Int Ext
Rijbaan, asfalt
A
B
B
B
B
B
Rijbaan, elementen
A
B
B
B
B
B
Fietspaden, asfalt
A
A
A
A
A
Fietspaden, elementen
A
A
A
A
A
Voetpaden
A
B
B
B
B
Parkeerstroken/ overig
B
B
B
B
B
Tabel 1 Streefkwaliteit per functieonderdeel en gebiedstypen (wegenbeleidsplan 2017-2020). Voor een uitleg van de waardes van de streefkwaliteit verwijzen we naar de tabel onder hoofdstuk 4.1.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
2.
Gemeente Venray
Dit hoofdstuk geeft een omschrijving van de actuele areaalgegevens van de gemeente Venray. Daarnaast wordt een korte omschrijving gegeven van de gebruikte termen. Het huidige wegennet, ook wel areaal genoemd, dat de gemeente Venray beheert, heeft een oppervlakte van 3.907.633 m², opgenomen in de basisregistratie Grootschalige Topografie (BGT). Tabel 1 Illustreert de areaalgegevens van de gemeente Venray (GBI, 2020). Areaalgegevens Gemeente Venray Oppervlakte Gebiedstype
Asfalt
Cementbeton
Elementen
Overige*
Bedrijventerrein
248.641 m²
2.840 m²
41.742 m²
Buitengebied Ext.
597.535 m²
6.176 m²
57.150 m²
573.958 m² 1.236.668 m²
Buitengebied Int.
431.296 m²
23.065 m²
45.659 m²
23.837 m²
2.202 m²
194 m²
51.672 m²
1.254 m²
55.328 m²
0 m²
259.905 m²
Centrum
7.776 m²
Totaal 301.004 m² 523.857
m²
Hoofdstructuur
248.311 m²
1.709 m²
9.884 m²
Woongebied
573.290 m²
13.978 m²
1.194.475 m²
1.852.964 m²
46.253 m²
1.385.343 m² 644.307 m² 3.907.633 m²
Totaal
37.482 m² 1.820.239 m²
* in vorige versie is dit opgenomen als onverhard Tabel 2: Areaalgegevens gemeente Venray (GBI, sept. 2020)
Naast de begrippenlijst (bijlage 1) worden er binnen deze rapportage enkele termen gehanteerd, die hieronder zijn toegelicht. Er wordt onderscheid gemaakt tussen ‘gebiedstypen’ die elk een verschillende mate van intensiviteit kennen; Centrum; Woongebied; Hoofdstructuur (gebieds- en wijkontsluitingswegen); Bedrijventerreinen; Buitengebied intensief (hoofdwegen); Buitengebied extensief (toegangswegen); Overige Het areaal is onderverdeeld in de volgende vier ‘verhardingssoorten’; Asfaltverharding; Cementbetonverharding; Elementverharding; Onverharde wegen en half verharde wegen. Binnen het wegennet zijn er ook verschillende ‘functieonderdelen’ te benoemen; Rijbaan; Fietspaden; Voetpaden; Parkeerstroken/overige zoals bushaltes.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
3.
Terugblik afgelopen periode
In 2017 – 2018 is vooral ingezet op wegvakken met kwaliteit ‘C’ en ‘D’, enkele voorbeelden zijn:
de fietspaden aan de Noordsingel en Maasheseweg de Hulst; rondweg Brukske; Ien de Nej erf (Wanssum).
In 2019 en 2020 is een aantal projecten gerealiseerd:
fase 1 en 2 van klimaat adaptatie Blitterswijck; Gunhoekweg; Oirloseheide; Castenrayseweg; landbouwroute Oirloseweg – Beemdweg; landbouwroute Spurkterdijk.
Daarnaast zijn nog een aantal andere projecten uitgevoerd waarvan de wegvakken voorafgaand aan reconstructie beoordeeld waren op kwaliteit ‘C’ en ‘D’.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
4.
Resultaten weginspecties
In dit hoofdstuk wordt de huidige kwaliteit van het wegennet (areaal) binnen de gemeente Venray beschreven. Er wordt ook uitleg gegeven over de methodiek van de technische kwaliteit.
4.1
Technische kwaliteit normering
Het beoordelen van wegen en het toekennen van een kwaliteitsniveau, wordt uitgevoerd conform de richtlijnen van kennisinstituut CROW. De normen voor de kwaliteitstoekenning zijn aangegeven in de (CROW) kwaliteitscatalogus openbare ruimte 2018. Hierin worden de niveaus A+, A, B, C en D onderscheiden, zie tabel 3. De standaard relatie van kwaliteitsniveaus is: A+
Zeer goed
Geen schade
A
Goed
Enige schade, maar de waarschuwingsgrens is nog niet overschreden
B
Voldoende
Waarschuwingsgrens is overschreden, onderhoud binnen vijf jaar is noodzakelijk
C
Matig
Richtlijn is overschreden, onderhoud binnen twee jaar is noodzakelijk
D
Te slecht
Richtlijn is meer dan een klasse overschreden, er is direct onderhoud noodzakelijk
Tabel 3: Standaard relatie kwaliteitsniveau
Het niveau bepaalt het verschil in maatregel, omvang van de maatregel en de frequentie van de maatregel. Daardoor ontstaat een differentiatie tussen de verschillende niveaus. De kosten voor het onderhoud bij de verschillende niveaus is met behulp van het wegbeheerprogramma (GBI) te berekenen. In hoofdstuk 5 wordt hierop verder ingegaan. In tabel 4 wordt een voorbeeld van ‘rafeling’ op een asfaltweg getoond. Op de foto’s is duidelijk het verschil van ‘zeer goed’ tot ‘te slecht’ te zien. Daarnaast zijn de aspecten waarop een weg wordt geclassificeerd aangegeven (ernst en omvang).
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
A+ Zeer goed
A Goed
B Voldoende
C Matig
D Te slecht
Er is geen rafeling. Er is geen schade volgens de CROWsystematiek voor wegbeheer.
Er is lichte rafeling. Er is enige schade volgens de CROWsystematiek voor wegbeheer.
Er is enige rafeling. De waarschuwingsgre ns van de CROWsystematiek voor wegbeheer is overschreden.
Er is aanzienlijke rafeling. De richtlijn van de CROW-systematiek voor wegbeheer is overschreden.
Ernst en omvang Ernst en omvang Lichte rafeling Lichte rafeling (5-20%) (5-20%) < 5% per 500 m² ≥ 5% per 500 m² Matige rafeling Matige rafeling (20-50%) (20-50%) 0% per 500 m² < 30% per 500 m² Ernstige rafeling Ernstige rafeling (≥50%) (≥50%) 0% per 500 m² 0% per 500 m² Tabel 4: Kwaliteitsnormingen (voorbeeld)
Ernst en omvang Lichte rafeling (5-20%) n.v.t. Matige rafeling (20-50%) < 50% per 500 m² Ernstige rafeling (≥50%) < 5% per 500 m²
Ernst en omvang Lichte rafeling (5-20%) nv Matige rafeling (20-50%) ≥ 50% per 500 m² Ernstige rafeling (≥50%) < 5% per 500 m²
Er is veel ernstige rafeling. De richtlijn van de CROW-systematiek voor wegbeheer is met meer dan één klasse overschreden. Er is sprake van onderhoudsachterstand Ernst en omvang Lichte rafeling (5-20%) n.v.t. Matige rafeling (20-50%) nv Ernstige rafeling (≥50%) ≥ 5% per 500 m²
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
4.2
Resultaten weginspecties
Tabel 5 illustreert de resultaten van de weginspectie 2019. De wegen zijn genormeerd volgens CROW-kwaliteitscatalogus openbare ruimte 2018. Er is, net zoals in eerdere rapportages, per verhardingstype een percentage van het totaal weergegeven. De resultaten zijn als volgt: 58% is ‘zeer goed’, 12% is ‘goed’, 16% is ‘voldoende’, 9% is ‘matig’ en 6% is als ‘te slecht’ aan te merken. Verhardingstype
Kwaliteitsnormering CROW-kwaliteitscatalogus A+
A
B
C
D
Totaal
Asfalt
45%
19%
11%
15%
10%
100%
Cementbeton
98%
1%
1%
0%
0%
100%
Elementen
76%
1%
22%
0%
1%
100%
Totaal wegenareaal
58%
12%
16%
9%
6%
100%
Tabel 5 Technische kwaliteit per verhardingssoort vorige inspectie (2019).
Tabel 6 illustreert de huidige kwaliteit van het wegennetwerk. De resultaten; 60% is ‘zeer goed’, 16% is ‘goed’, 12% is ‘voldoende’, 7% is ‘matig’ en 5% is als ‘te slecht’ aan te merken. Ongeveer 12% (‘C’ en ‘D’ samen) van het wegennet moet binnen twee jaar onderhouden worden.
Verhardingstype
Kwaliteitsnormering CROW-kwaliteitscatalogus A+
A
B
C
D
Totaal
Asfalt
46%
26%
8%
12%
7%
100%
Cementbeton
97%
2%
1%
0%
0%
100%
Elementen
79%
1%
19%
0%
0%
100%
Totaal wegenareaal
60%
16%
12%
7%
5%
100%
Tabel 6 Technische kwaliteit per verhardingssoort inspectie (2020).
In tabel 7 en 8 zijn de kwaliteiten ingedeeld per gebiedstype en verhardingssoort van de weginspecties van respectievelijk 2019 en 2020.
TECHNISCHE KWALITEIT PER FUNCTIEONDERDEEL EN GEBIEDSTYPE Centrum Woongebied
Bedrijven- Buitengebied Buitengebied terrein intensief extensief
Rijbaan, asfalt
A+
D
D
D
C
Rijbaan, elementen
A
B
A
+
A
+
B
B
B
C
B
+
Fietspaden, asfalt Fietspaden, elementen
B
B
B
B
Voetpaden
A
+
B
B
D
A+
Parkeerstroken/ overig
A+
B
B
C
B
Tabel 7 Technische kwaliteit per functieonderdeel en gebiedstype (2019).
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
TECHNISCHE KWALITEIT PER FUNCTIEONDERDEEL EN GEBIEDSTYPE Centrum Woongebied
Bedrijven- Buitengebied Buitengebied terrein intensief extensief
Rijbaan, asfalt
A+
C
C
C
C
Rijbaan, elementen
B
A
A
+
A
+
B
Fietspaden, asfalt
B
A
C
B
Fietspaden, elementen
B
B
B
A+
Voetpaden
A+
B
B
B
B
Parkeerstroken/ overig
C
B
B
B
A+
Tabel 8 Technische kwaliteit per functieonderdeel en gebiedstype (2020).
Tabel 9 laat de huidige streefwaarden zien. In tabel 10 zijn de streefwaarden en huidige kwaliteit met elkaar vergeleken. Middels de nummering wordt de urgentie weergegeven. De onderdelen met het cijfer nul zijn gelijk aan de streefkwaliteit, getallen kleiner dan nul voldoen niet aan de streefkwaliteit. Deze onderdelen verdienen dan ook de hoogste prioriteit bij het treffen van maatregelen. In het volgende hoofdstuk zal hierop verder worden ingegaan.
Centrum Woongebied
Bedrijven- Buitengebied Buitengebied terrein intensief extensief
Rijbaan, asfalt
A
B
B
B
B
Rijbaan, elementen
A
B
B
B
B
Fietspaden, asfalt
A
A
A
A
A
Fietspaden, elementen
A
A
A
A
A
Voetpaden
A
B
B
B
B
Parkeerstroken/ overig
B
B
B
B
B
Tabel 9 Streefkwaliteit per functieonderdeel en gebiedstype.
Woon Centrum gebied
Bedrijventerrein
Buitengebied intensief
Buitengebied extensief
Rijbaan, asfalt
1
-1
-1
-1
-1
Rijbaan, elementen
-1
1
2
2
0
Fietspaden, asfalt
1
1
-2
-1
Fietspaden, elementen
-1
0
-1
-1
Voetpaden
1
0
0
-2
0
Parkeerstroken/ overig
-1
0
0
0
2
Tabel 10 Vergelijk kwaliteit ten opzichte van bijgestelde streefkwaliteit.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
Kwaliteit Rijbaan asfalt
C D C
Voetpaden D Fietspaden elementen
parkeren/ overige
C D C D
Woon gebied Opp. % 38.037 37.378 394 1.708 17 3.745 12.183
2,4% 2,4% 0,1% 0,4% 0,1% 0,0% 0,8% 2,7%
Bedrijventerrein Opp. % 19.093 12.087 11 126 58 759
1,2% 0,8% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,2%
Buitengebied Int. Opp. % 57.294 34.829 34 493 91
3,7% 2,2%
Buitengebied Ext. Opp. % 94.588 32.077
6,0% 2,0%
0,0%
-
0,0%
0,0%
-
0,0%
0,0%
-
0,0%
0,0%
-
0,0%
0,1%
-
0,0%
0,0%
894
Tabel 11: Kwaliteitsniveau C en D; oppervlakte en percentage (inspectieresultaten 2020)
Analyseresultaten De bovenstaande tabellen laten zien dat de staat van het wegenareaal van de gemeente Venray over het algemeen goed is te noemen. Waar aandacht aan besteed moet worden, zijn de rijbanen in het woongebied en in het buitengebied. De kwaliteitsniveaus ‘C’ en ‘D’ liggen daar tussen 2,0 en 6,0%. Dit bevindt zich in de buurt van de acceptabele waarde van 5%, maar als er op korte termijn niets aan wordt gedaan, loopt de kwaliteit (nog) verder terug. In het volgende hoofdstuk wordt hierop verder ingegaan.
0,2%
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
5.
Maatregel en planning
In dit hoofdstuk zullen de maatregelen en planning besproken worden. Er wordt kort ingegaan op de levenscyclus van wegen.
5.1
Levenscyclus en onderhoud wegen
Figuur 2 illustreert de levenscyclus van een weg met daarbij het beheer en onderhoudsproces. Aan de linkerkant van de figuur zijn de kwaliteitsnormeringen afgebeeld. De bolle lijnen illustreren het kwaliteitsverloop van de weg. Met groot onderhoud wordt een weg van ‘B’ weer naar ‘A’ gebracht. De wegen (buiten het centrum) worden onderhouden op streefkwaliteit ‘B’. Zoals te zien is in figuur 2, is het niet mogelijk een weg continue op ‘B’ te houden. Op het moment dat het ‘interventieniveau’ is bereikt, is een grote investering (geheel vervangen) noodzakelijk. Pas bij een grote interventie komt een weg weer op niveau ‘A/A+’. Daardoor kan het voorkomen dat het gemiddelde van een bepaalde categorie hoger is dan ‘B’, ondanks dat deze ‘B’ het streefniveau is. De oranje lijnen illustreren het kwaliteitsverloop van een weg met streefkwaliteit ‘C’. Onderhoud wordt later uitgevoerd, waardoor de kwaliteit snel terugloopt en een investering eerder noodzakelijk wordt.
Figuur 2 Levenscyclus en onderhoud wegen.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
5.2
Onderhoud en maatregel
Het onderhoud wordt verdeeld in twee categorieën:
1. Groot onderhoud/planmatig onderhoud Het groot onderhoud wordt ook wel planmatig onderhoud genoemd. Dit onderhoud wordt begroot vanuit de basisplanning, gebaseerd op de actuele onderhoudstoestand zoals vastgesteld tijdens de jaarlijkse inspectie (monitoring).
2. Klein onderhoud/regulier onderhoud Het klein onderhoud of regulier onderhoud, omvat kleinschalige onderhoudsmaatregelen, zoals herstel van schades. Dit onderhoud wordt vaak uitgevoerd wanneer er meldingen komen van burgers en/of er tijdens de jaarlijkse inspectie gebreken naar voren komen die urgent hersteld moeten worden. Het onderhoud kan bestaan uit maatregelen van verschillende omvang zoals: -
conserveren; gedeeltelijk groot onderhoud; gedeeltelijk groot onderhoud en conserveren; verbeteren vlakheid; versterken asfalt; gedeeltelijk groot onderhoud 30%; gedeeltelijk groot onderhoud 50%.
Het type onderhoudsmaatregel zal per situatie verschillen. Binnen 2 jaar zullen onderhoudsmaatregelen uitgevoerd worden op de wegen die na de inspectie in streefkwaliteit D en C vallen zoals hieronder is weergegeven. Streefkwaliteit D:
Fietspaden element/Buitengebied extensief; Parkeerstroken/overig/ Buitengebied extensief.
Streefkwaliteit C:
Fietspaden element/Buitengebied intensief; Voetpaden/Buitengebied intensief; Rijbaan asfalt/Bedrijventerrein; Voetpaden/Bedrijventerrein.
5.3
Analyse GBI data, onderzoek restlevensduur en planning
De areaalgegevens worden bijgehouden in een wegenbeheersysteem, het programma GBI. De areaalgegevens dienen als basis voor het berekeningsprogramma. Op basis van deze gegevens worden analyses en berekeningen uitgevoerd. Zo wordt de jaarlijkse onderhouds- en investeringsbegroting gebaseerd op deze data. Ook kan er bijvoorbeeld nauwgezet bijgehouden worden wanneer de wegen theoretisch toe zijn aan vervanging en/of onderhoud. Dit wordt berekend met de volgende data: ‘Jaar van aanleg’, ‘Verhardingssoort’, ‘Gebiedstypen’ en ‘Ondergrond’. In de monitoring van 2018 werd vastgesteld dat een groot deel van het areaal van Venray bestaat uit wegen die tegen het einde van hun technische levensduur lopen. In de resultaten van de visuele weginspecties, verhardingsonderzoeken en GBI-berekeningen,
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
blijkt dat er steeds vaker wegen geheel vervangen moeten worden in plaats van een onderhoudsmaatregel uit te voeren. In deze gevallen geeft groot onderhoud niet meer het gewenste resultaat. Dit heeft vooral te maken met de leeftijd (jaar van aanleg) van de wegen. In sommige gevallen zijn wegen al vóór 1960 aangelegd en daarmee aan het einde van hun levenscyclus. Deze oudere wegen kenden een (relatief) lange levensduur door o.a. een andere asfaltsamenstelling (toevoeging teer) en overdimensionering op laagdikte. Wegen die zijn aangelegd na 1980 tot ongeveer 1995 hebben in veel gevallen een andere technische levensduur (25-30 jaar), vooral door de toepassing van minder of geen teer in het asfalt (waardoor de weg minder ‘flexibel’ is) en het niet meer aanwezig zijn van een overdimensionering (laagdiktes werden vanaf ca. 1980 nauwkeuriger berekend). Daardoor zijn deze wegen nu ook op het einde van hun levenscyclus. Een belangrijke factor die leidt tot het sneller bereiken van het einde van de technische levensduur, is de verkeersintensiteit. Deze is door de jaren heen veel sneller toegenomen dan bij aanleg van de betreffende weg werd verwacht. De periodes van vervangingsinvesteringen van deze twee typen wegen vallen samen. Het feit dat de wegen aangelegd tussen 1960-1995 vervangen moeten worden, leidt in de komende jaren tot een grote vervangingsopgave.
Dit zal een forse druk geven op de formatie van team Civiel en Verkeer, buiten het grote aantal projecten dat al uitgevoerd dient te worden. Tabel 12 laat zien dat 43 % van het huidige wegennet tussen 1960-1995 is aangelegd. De totale oppervlakte bedraagt 1.301.496 m2. Hiermee wordt de omvang van vervangingsopgave voor de komende 10 jaar benadrukt. Deze situatie speelt niet alleen in de gemeente Venray maar landelijk. Ten opzichte van de vorige monitoringsrapportage zijn er nog veel wegen in het huidige areaal die ouder zijn dan de cyclusjaren van 25-60 jaar. Areaal Venray tussen 1960 en 1995 Resultaten 2020 Resultaten 2018 Verharding Asfalt
m2
Percentage
m2
Percentage
1.370.964
43.20%
1.301.496
43.35%
Cementbeton
26.301
0.83%
22.118
0.74%
Elementen
714.213
22.51%
610.711
20.34%
Eindtotaal
2.111.479
1.934.325
Tabel 12 Aangelegde wegen tussen 1960-1995 + % t.o.v. het huidige wegenareaal.
5.4
Ontwikkelingen buitengebied
De laatste jaren ontwikkelt het buitengebied van de gemeente Venray in een snel tempo. Bij een deel van de agrarische bedrijven is sprake van een schaalvergroting/intensivering en groei in transportbewegingen. Door groeiende transport bewegingen en hogere ballast gaat de kwaliteit van de wegen in het buitengebied sneller achteruit dan verwacht. Het effect van de intensivering op wegbeheer is geen toetsingscriterium in het bestemmingsplan. Ook zijn er geen handvaten om kosten te verhalen op de ontwikkelaar. Dit heeft tot gevolg dat de effecten op het wegennetwerk nauwelijks worden meegenomen bij het toetsen van bedrijfsontwikkelingen in het buitengebied. Het is daarom raadzaam om het beleid omtrent intensivering en het effect op wegen onder de loep te nemen en ontwikkelaars/ initiatiefnemers hierin mee te nemen. Momenteel worden alle gevolgkosten
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
gedragen door wegbeheer. Feitelijk worden de kosten daarmee betaald door de inwoners van Venray. Wanneer hier niet (anders) op wordt gestuurd, zal uiteindelijk een groot deel van de wegen in het buitengebied op deze manier verbreed/verstevigd en bekostigd worden.
5.5
Onderhoudsinterval, onderzoek en planning
Het opwaarderen van de levenscyclus middels ‘groot onderhoud’ - door bijvoorbeeld het aanbrengen van een nieuwe deklaag - is niet onbeperkt en is niet toepasbaar in elke situatie. Dit wordt buiten steeds beter zichtbaar. De 1 ste interventie komt vaak na 15-20 jaar. De weg is dan weer voor 10-15 jaar onderhoudsvrij. De laatste interventie is vaak maar een redmiddel welke de weg weer voor 2-5 jaar acceptabel houdt. Bij het bepalen van een onderhoudsinterval zijn verschillende zaken van belang. In veel gevallen komt het voor dat een groot onderhoudsinterval (nieuwe deklaag) niet meer het gewenste resultaat oplevert. De kwaliteit van de weg gaat te snel achteruit waardoor de investering niet rendabel genoeg meer is. Ook komt het voor dat er eerder dan verwacht herstelwerkzaamheden moeten plaatsvinden of dat een weg geheel aan vervanging toe is. Dit kan komen door bijvoorbeeld verandering van de verkeersballast (vrachtverkeer is zwaarder geworden), verkeersintensiteit (aantal bewegingen), strenge winters en ondergrond. Door deze onzekerheden wordt het opstellen van een planning complex en kunnen we slechts 4 tot 5 jaar vooruitplannen. Theoretisch wordt er verder vooruit gepland, echter is dit meer indicatief. Om onzekerheden in de planning te minimaliseren en wanneer blijkt uit de inspectie dat groot onderhoud noodzakelijk is, wordt vaak onderzoek gedaan naar de ‘restlevensduur’.
Dit onderzoek bestaat uit een asfaltopbouw onderzoek en kan bij twijfel worden uitgebreid met een valgewicht deflectiemeting. Binnen het onderzoek wordt bepaald of groot onderhoud de gewenste effecten opleveren. De uitkomst van het onderzoek kan ook leiden tot de conclusie dat het kostenefficiënter is om de gehele weg te vervangen (reconstructie). De laatste jaren blijkt dat dit steeds vaker het geval is. Een nadeel van de onderzoeken zijn de (relatief) hoge kosten hiervan en een geldigheidsduur van maximaal 5 jaar. Het kan dus ook voorkomen dat geen groot onderhoud meer gepleegd gaat worden wanneer wegen aan het einde van hun levenscyclus zijn. Op dat moment zal “vervanging” worden ingepland en dienen gelden hiervoor te worden vrijgemaakt. Wegen worden in een dergelijke situatie alleen nog onderhouden om de veiligheid te garanderen tot aan de gehele vervanging.
Integraal werken Bij het opstellen van de planning wordt er afstemming gezocht met andere disciplines. Er is veel samenhang met het GRP (gemeentelijk rioleringsplan) en de netwerkennota (verkeer). Maatregelen uit deze plannen beïnvloeden elkaar op de aspecten planning en budget. Het is daarom noodzakelijk om al deze plannen actueel te houden, zodat werkzaamheden zo integraal en (kosten)efficiënt mogelijk kunnen worden uitgevoerd. Ook wordt deze integrale planning afgestemd met de planning van werkzaamheden van de nutsbedrijven.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
De planning van wegenonderhoud is van invloed op de volgende aspecten:
streefkwaliteit en onderhoudsinterval; de berekeningen van het GBI-systeem;
Integraal werken met overige disciplines binnen en buiten de gemeente; riolering, verkeer, gebiedsontwikkeling; maatschappelijke noodzaak, verkeersveiligheid; de daadwerkelijke uitgevoerde onderhoudsmaatregelen; resultaten onderzoek restlevensduur; bereikbaarheid (aantal wegafzettingen).
Aan de hand van samenwerking en het up-to-date houden van deze gegevens wordt jaarlijks bekeken hoe het meest effectief met de budgetten kan worden omgegaan. In onderstaande tabel 13 is de voorlopige onderhoudsplanning voor de komende twee jaar aangegeven.
Planjaar/ kwaliteit
Asfalt Opp.
Elementen %.
Opp.
%.
Totaal Opp.
%.
1e jaar/ D
134.494 m2
37,57%
5.222 m2 57,06% 139.716 m2
38,06%
2e jaar/ C
223.456 m2
62,43%
3.930 m2 42,94% 227.386 m2
61,94%
Totaal
357.950 m2 97,51% 9.152 m2 2,49% 367.102 m2 100,00% Wegen van cementbeton hebben geen C en D kwaliteiten, daarom niet opgenomen in deze tabel Tabel 13 Areaalgegevens planning onderhoud 1ste en 2de jaar.
Zoals eerder in het wegenbeleidsplan 2017-2020 benoemd: “Wegen die een kwaliteitsniveau ‘D’ behalen, moeten in het eerste planjaar onderhouden worden (rekening houdend met aansluitende en lopende projecten). Kwaliteitsniveau ‘C’ moet binnen twee jaar onderhouden worden. Wegen in kwaliteit ‘B’ zullen binnen twee tot drie jaar vervallen naar niveau ‘C’ en daarmee moet op deze wegen binnen drie tot vijf jaar onderhoud worden uitgevoerd”. Zoals in tabel 13 te zien is moet er binnen 2 jaar 367.102 m2 van het wegennetwerk binnen de gemeente Venray onderhouden worden. Deze oppervlakte zal verdeeld worden over twee jaar om werkzaamheden te spreiden, pieken op te vangen en wegafzettingen te minimaliseren (overlast voor de burger). Naast deze reguliere planning moet er ook gekeken worden naar het uitvlakken van de piek opgave (wegen aangelegd tussen 19601995). Parallel aan de planning voor wegbeheer is het ook van belang integraal samen te werken met de disciplines verkeer en riolering. Omdat het bijvoorbeeld kan voorkomen dat wegen vanuit verkeer (met name verkeersveiligheid) opgewaardeerd moeten worden. Of dat een riolering onder een weg vervangen moet worden.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
5.6
Planning komend jaar
Ook voor komend jaar staan weer verschillende projecten op de planning.
Stationsweg vanaf oost singel tot aan viaduct A73; Rotonde Zuidsingel; Vredeweg; Veerweg; klimaat adaptatie Blitterswijck fase 3 en 4;
Stationsomgeving; Overloonseweg; Witte Vennenweg.
Dit is een aantal projecten dat op de planning staat. Er zullen er meer worden voorbereid maar de uitvoering daarvan is nog afhankelijk van meerdere factoren.
6.
Financieel
Uit het wegenbeleidsplan en de monitoringsplannen die in het kader van dit beleidsplan zijn opgesteld, blijkt dat de komende jaren veel wegen geheel vervangen moeten worden. Dit betekent dat hiervoor het budget verschoven moet worden van onderhoud naar investering (reconstructie/vervanging). Ook de berekeningen laten zien dat er miljoenen geïnvesteerd moeten worden om de wegen op het gewenste niveau te houden. Om deze piek aan werkzaamheden (deels) op te vangen, moeten vervangingen over de tijd verdeeld en naar voren gehaald worden. Dit hoofdstuk gaat in op het benodigde onderhoudsbudget om de bijbehorende maatregelen uit te kunnen voeren. Ook het benodigde investeringsbudget wordt aangegeven. Een vergelijk tussen benodigd en beschikbaar budget is gemaakt. Het eindtotaal laat zien of er in dat jaar meer of minder gedoteerd moet worden.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
6.1
Berekend onderhoud GBI en totale Investeringen
In tabel 14 zijn de onderhoudskosten voor de komende jaren weergegeven. De planning na 2024 is een indicatieve planning met het oog op in de tijd toenemende onzekerheden die invloed hebben op deze planning. Tabel 15 geeft een overzicht van de investeringen. De voorziening meerjarig loopt negatief in 2028; bij de herijking van het wegenbeleidsplan (naar verwachting in 2022) wordt dit, inclusief een nadere beschouwing van actuele duurzaamheidsaspecten in relatie tot onderhoud wegen, opnieuw beschouwd en aangepast wanneer nodig.
Planjaar
Gepland onderhoud
Planjaar
Investeringen
2021
€ 731.202
2021
6.075.070
2022
€ 648.195
2022
€ 7.036.426
2023
€ 657.917
2023
€ 6.193.230
2024
€ 667.786
2024
€ 4.606.300
2025
€ 677.803
2025
€ 5.935.446
2026
€ 687.970
2026
€ 5.288.000
2027
€ 698.290
2027
€ 4.440.000
2028
€ 708.764
2028
€ 6.560.000
2029
€ 719.395
2029
€ 6.030.000
2030
€ 730.186
2030
€ 6.000.000
Tabel 14 Berekend onderhoud (GBI).
Tabel 15 Totaal investeringen per jaar (GBI).
Tabel 16 toont de voorziening groot onderhoud wegen voor de komende jaren zoals op dit moment verwacht. Jaar 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030
Overzicht verloop voorziening groot onderhoud wegen Saldo per 1-1 Toevoeging Onttrekking Saldo per 31-12 € 1.597.762 € 448.258 € 731.202 € 1.314.818 € 1.314.818 € 454.982 € 648.195 € 1.121.605 € 1.121.605 € 461.806 € 657.917 € 925.494 € 925.494 € 468.734 € 667.786 € 726.441 € 726.441 € 475.765 € 677.803 € 524.403 € 524.403 € 482.901 € 687.970 € 319.335 € 319.335 € 490.145 € 698.290 € 111.190 € 111.190 € 497.497 € 708.764 € -100.077 € -100.077 € 504.960 € 719.395 € -314.512 € -314.512 € 512.534 € 730.186 € -532.165
Tabel 16 Overzicht verloop voorziening groot onderhoud.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
Beschikbare middelen Jaar dotatie voorziening groot onderhoud kapitaallasten (alleen van investeringen vanaf 2021) klein onderhoud overige kosten Eindtotaal
2021 448.258 196.767 324.926 969.951
2022 454.982 319.504 200.506 330.866 1.305.858
2023 461.806 560.851 203.914 336.492 1.563.063
2024 468.734 804.610 207.381 342.213 1.822.938
2025 475.765 807.589 210.906 348.031 1.842.291
2023 461.806 545.020 203.914 336.492 1.547.232
2024 468.734 912.694 207.381 342.213 1.931.022
2025 475.765 1.128.413 210.906 348.031 2.163.115
2023 15.832 15.832
2024 -108.084 -108.084
2025 -320.824 -320.824
Wegenmonitor 2020 Jaar dotatie voorziening groot onderhoud kapitaallasten (alleen van investeringen vanaf 2021) klein onderhoud overige kosten Eindtotaal
196.767 324.926 969.951
2022 454.982 107.902 200.506 330.866 1.094.256
Meer of minder benodigd budget Jaar dotatie voorziening groot onderhoud kapitaallasten (alleen van investeringen vanaf 2021) klein onderhoud overige kosten Eindtotaal
2021 -
2022 211.603 211.603
Tabel 17 Verschil beschikbaar en benodigd budget juni 2021.
2021 448.258
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
Uitleg en verklaring tabel 17 In het wegenbeleidsplan 2017-2020 is vastgesteld dat in het monitoringsplan het benodigd budget jaarlijks wordt gepresenteerd. Het benodigd budget wordt middels een raadsbesluit vastgesteld en in de begroting opgenomen. Omdat dit ieder jaar opnieuw heel veel tijd en inspanning kost en de vraag naar voren komt of het wel echt nodig is om dit jaarlijks te doen, wordt voorgesteld om vooruitlopend op het nieuwe wegenbeleidsplan deze frequentie te verruimen naar één keer per twee jaar. Het uitgangspunt hierbij is dat het ‘in control zijn’ hierdoor niet wordt aangetast. De berekende kosten van onderhoud en het beschikbare budget zijn in tabel 17 zichtbaar. Zoals is te zien, drukken de kapitaallasten van dit onderhoud de komende twee jaar minder zwaar op de begroting dan eerder verwacht. Vanaf 2024 zullen de investeringen wel zwaarder drukken op de gemeentelijke begroting. Dit wordt met name veroorzaakt door het in de tijd naar voren halen van de investeringen voor de projecten ‘Stationsomgeving’ en ‘Overloonseweg’. De toenemende lasten zijn mede te verklaren doordat ieder jaar een nieuw investeringsbedrag wordt aangevraagd, waardoor de jaarlijkse lasten steeds verder zullen oplopen (meer investeren geeft hogere lasten). Het doorzetten van de onderhoudscyclus is geen optie omdat de wegen aan het einde van hun levenscyclus zitten.
Onderhoud geeft hier niet meer het gewenste resultaat waardoor onderhoud steeds korter op elkaar uitgevoerd moet worden en de kosten-baten verhouding van deze maatregelen daardoor steeds slechter wordt. Om dit te kunnen bekostigen zou het onderhoudsbudget verhoogd moeten worden. Onder de streep zal dit duurder zijn dan een investering (reconstructie). Bij een reconstructie (weg geheel vervangen) wordt er een investering gedaan die afgeschreven wordt gedurende de levenscyclus van de weg. Financieel betekent dit dat het gereserveerde onderhoudsbudget niet in de voorziening moet worden gestort maar in de plaats daarvan een investeringskrediet moet worden aangevraagd. Deze investering wordt vervolgens geactiveerd op de balans. Binnen de berekeningen zijn de piekwerkzaamheden zoveel mogelijk uitgevlakt, zodat de kosten over de jaren zijn verdeeld. Binnen de berekening is ook rekening gehouden met de twee verschillende afschrijvingstermijnen van wegen die nu op het einde van hun levensduur zitten (aanlegdatum 1960-1979 en aanlegdatum 1980-1995). Enkel op de voorgestelde wijze kunnen werkzaamheden blijvend worden uitgevoerd en de veiligheid voor de weggebruiker worden geborgd conform het gewenste en vastgestelde kwaliteitsniveau.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
7.
Conclusie
In dit rapport is op basis van het Wegenbeleidsplan 2017-2020 de huidige kwaliteit gemonitord en zijn de te nemen maatregelen en planning opgesteld. Daarbij gelden de eerder geformuleerde onderstaande (bestuurlijke) speerpunten als leidend:
“wegen in de hele gemeente kwalitatief op een aanvaardbaar niveau houden”; “goed monitoren van de kwaliteit van onze infrastructuur”; “voorkomen is beter dan genezen”.
Conclusie Het blijkt dat steeds vaker wegen geheel vervangen moeten worden omdat groot onderhoud niet meer volstaat. Dit heeft vooral te maken met de leeftijd (jaar van aanleg) van de betreffende wegen. Ook binnen de gemeente Venray zijn steeds meer wegen aan het einde van hun levenscyclus en dienen daardoor op termijn geheel vervangen te worden. Wegen die zijn aangelegd tussen 1960-1995, zijn binnen 10 jaar aan het einde van hun levensduur. In het wegenbeleidsplan 2017-2020 is vastgesteld dat ieder jaar in het monitoringsplan het benodigd budget wordt gepresenteerd voor reconstructies en onderhoud. Het benodigd budget wordt middels een raadsbesluit vastgesteld en in de begroting opgenomen. Vooruitlopend op het nieuwe wegenbeleidsplan wordt voorgesteld om zonder verlies van ‘in control zijn’ de frequentie te verruimen van jaarlijks naar één keer per twee jaar. In vergelijking tot de vorige monitoring zal dit plan vanaf 2024 zwaarder drukken op de gemeentelijke begroting. De reden hiervoor is dat de investeringen voor de projecten ‘Stationsomgeving’ en ‘Overloonseweg’ in de tijd naar voren zijn gehaald.
Jaar Verschil exploitatie (- is nadeel)
€
2021 €
2022 211.603 €
2023 15.832 €
2024 -108.084 €
2025 -320.824
Tabel 19 Eindtotaal beschikbaar-benodigd.
Negatieve bedragen zijn nadelen ten opzichte van de huidige budgetten (meer nodig) en positieve bedragen zijn voordelen ten opzichte van de huidige budgetten (minder nodig). De mutaties voor de jaren 2021 - 2025 worden verwerkt in de begroting.
Monitoring 2020 wegenbeleidsplan onderhoud wegen 2017 - 2020
Bijlage I Afkortingen en Begrippenlijst Afkortingen: BGT
Basisregistratie Grootschalig Topografie
BSS
Betonstraatsteen
GBI
Wegenbeheersysteem van Antea bv.
Begrippenlijst: Begroting
De (jaarlijkse) kosten behorend bij een planning van maatregelen.
Beheergegevens
Verzamelde gegevens (zowel t.a.v. kwantiteit als kwaliteit) van een verhardingsfunctie (rijbaan, voetpad, et cetera).
CROW
Stichting Centrum voor Regelgeving en Onderzoek in de Grond-, Water- en Wegenbouw en de Verkeerstechniek. De methodiek van rationeel wegbeheer is beschreven in Publicatie 20: ‘RATIONEEL WEGBEHEER’.
Groot onderhoud
Onder groot onderhoud vallen de onderhoudsmaatregelen die periodiek worden uitgevoerd. De maatregelen betreffen het tegengaan van structurele achteruitgang van de kwaliteit van de verharding en het handhaven van de oppervlakte eigenschappen op een acceptabel niveau. Groot onderhoud wordt planmatig opgesteld.
Inspectiegegevens
Gegevens wordt.
Kwaliteitsniveaus
Vijf schalen waarin ‘kwaliteit’ wordt uitgedrukt met behulp van een score of een te behalen doel, variërend van ‘zeer hoog’ tot ‘zeer laag’.
Norm
Waarde die een wegkenmerk tenminste moet hebben om de kwaliteit (en daarmee de veiligheid en het rijcomfort) van de weg niet in gevaar te laten komen.
Prioriteit
Volgorde in de belangrijkheid van geografiegegevens, inventarisatiegegevens en schadebeelden. De volgorde wordt bepaald aan de hand van weegfactoren.
Reconstructie
Met reconstructie wordt hier bedoeld een wijziging in de constructie (ten behoeve van het verbeteren van de draagkracht van de weg).
Rehabilitatie
Rehabilitatie is het terugbrengen van de voorziening in de oorspronkelijke staat aan het eind van de levensduur (geen functie wijziging). Inclusief aanpassen fundering. De benodigde investeringen worden opgenomen in de begroting.
SMA
Steenmastiekasfalt
waarmee
de
kwaliteit
van
het
object
beschreven
Bijlage II Monitoringsresultaten (2014-2019)
TECHNISCHE KWALITEIT PER FUNCTIEONDERDEEL EN GEBIEDSTYPEN Buitengebied Centrum Woongebied Hoofdstructuur Bedrijventerrein intensief A B A B B Rijbaan, asfalt A A A+ A D Rijbaan, elementen A+ B A D Fietspaden, asfalt A A A A+ Fietspaden, elementen A A+ A A Voetpaden B A A A Parkeerstroken/ overig Tabel A:
Kwaliteitsniveau weginspectie 2014
TECHNISCHE KWALITEIT PER FUNCTIEONDERDEEL EN GEBIEDSTYPEN Buitengebied Centrum Woongebied Hoofdstructuur Bedrijventerrein intensief A+ B A+ B C Rijbaan, asfalt A+ A+ A+ A+ A+ Rijbaan, elementen A+ B A A Fietspaden, asfalt A+ A+ A+ A+ Fietspaden, elementen A+ A+ A+ A Voetpaden C A A A Parkeerstroken/ overig Tabel B:
Buitengebied extensief B A A C A+ B
Kwaliteitsniveau weginspectie 2015
Buitengebied extensief C A+ C A+ A+ B
TECHNISCHE KWALITEIT PER FUNCTIEONDERDEEL EN GEBIEDSTYPEN Buitengebied Centrum Woongebied Hoofdstructuur Bedrijventerrein intensief A B A B C Rijbaan, asfalt + + + A A A A A+ Rijbaan, elementen A B A B Fietspaden, asfalt A A+ A A Fietspaden, elementen + + + A A A A Voetpaden A A A B Parkeerstroken/ overig Tabel C:
Kwaliteitsniveau weginspectie 2016
TECHNISCHE KWALITEIT PER FUNCTIEONDERDEEL EN GEBIEDSTYPEN Buitengebied Centrum Woongebied Hoofdstructuur Bedrijventerrein intensief B A C A Rijbaan, asfalt + + + + A A A A A Rijbaan, elementen B A B Fietspaden, asfalt B B C Fietspaden, elementen A+ A C C Voetpaden + A A A A Parkeerstroken/ overig Tabel D:
Buitengebied extensief C A+ C A C B
Kwaliteitsniveau weginspectie 2017
Buitengebied extensief B A A+ D B D
TECHNISCHE KWALITEIT PER FUNCTIEONDERDEEL EN GEBIEDSTYPEN Buitengebied Centrum Woongebied Hoofdstructuur Bedrijventerrein intensief C B C B Rijbaan, asfalt + A A A A A Rijbaan, elementen B A B Fietspaden, asfalt B B D Fietspaden, elementen A+ A C D Voetpaden + A B B A Parkeerstroken/ overig Tabel E:
Kwaliteitsniveau weginspectie 2018
TECHNISCHE KWALITEIT PER FUNCTIEONDERDEEL EN GEBIEDSTYPEN Buitengebied Centrum Woongebied Hoofdstructuur Bedrijventerrein intensief + A D D D Rijbaan, asfalt + + A B A A+ Rijbaan, elementen B B C Fietspaden, asfalt B B B Fietspaden, elementen + A B B D Voetpaden A+ B B C Parkeerstroken/ overig Tabel F:
Buitengebied extensief C B A+ D A+ D
Kwaliteitsniveau weginspectie 2019
Buitengebied extensief C B B B A+ B
TECHNISCHE KWALITEIT PER FUNCTIEONDERDEEL EN GEBIEDSTYPEN Buitengebied Centrum Woongebied Hoofdstructuur Bedrijventerrein intensief A+ C C C Rijbaan, asfalt B A A+ A+ Rijbaan, elementen B A C Fietspaden, asfalt B B B Fietspaden, elementen A+ B B B Voetpaden C B B B Parkeerstroken/ overig Tabel G:
Kwaliteitsniveau weginspectie 2020
Buitengebied extensief C B B A+ B A+