CConstaterende datVelsen
Koppel je AI →
Document · PDF

jaarrekening 2020 GR schoolverzuim en VSV pdf versie (1)

Raadsvergadering 23 juni 2021, gemeente VelsenBij agendapunt: Jaarrekening 2020 en begroting 2022 GR Schoolverzuim en Voortijdig Schoolverlaten West-Kennemerland2.926 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Jaarrekening 2020 Gemeenschappelijke Regeling Schoolverzuim en Voortijdig Schoolverlaten (VSV) regio “Zuid-Kennemerland en IJmond”

Pagina | 1

Inhoud Voorwoord ........................................................................................................................................................... 3 1.1

Programmaverantwoording..................................................................................................................... 4

1.2

Paragrafen ................................................................................................................................................ 5

Jaarrekening ......................................................................................................................................................... 6 2.1 Balans ......................................................................................................................................................... 6 2.2 Overzicht van baten en lasten ................................................................................................................... 7 2.3 Toelichting op de jaarrekening .................................................................................................................. 9 2.3.1 Inleiding............................................................................................................................................... 9 2.3.2 Grondslagen voor de waardering ....................................................................................................... 9 2.3.3 Grondslagen voor de resultaatbepaling ............................................................................................. 9 2.3.4 Toelichting op de balans ..................................................................................................................... 9 2.3.5 Niet uit de balans blijkende verplichtingen ......................................................................................

10 2.3.6 Toelichting op de programmarekening ............................................................................................ 10 2.4

Specificatie personeelskosten............................................................................................................ 11

2.5

Controleverklaring ............................................................................................................................. 11

Pagina | 2

Voorwoord Uitgangspunten In de Jaarrekening 2020 legt het bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling Schoolverzuim en Voortijdig Schoolverlaten (VSV) regio ”Zuid-Kennemerland en IJmond” verantwoording af over de financiële resultaten. In het jaarverslag van het Leerplein 2019-2020 heeft het bestuur van genoemde Gemeenschappelijke Regeling verslag uitgebracht over het gevoerde beleid op het gebied van leerplicht, RMC en Voortijdig Schoolverlaten. Het kader voor de uitvoering is het Meerjarenbeleidsplan 2019 t/m 2022 (vervolgaanpak), waarin de visie en de ambities voor de regio worden vastgelegd. De positie en de aanpak van leerplicht, RMC en VSV wordt opnieuw bepaald. Daarnaast is in 2019 in de VSV-aanpak gewerkt op basis van het in 2017 in werking getreden convenant ”Aanval op de uitval 2017-2021”. Hierbij zijn de VSV-maatregelen met het ministerie van OCW en de schoolbesturen vastgelegd en is gestreefd naar realisatie van een meer samenhangende aanpak voor de doelgroep risicojongeren in het onderwijs, inclusief de doelgroep jongeren in kwetsbare posities (jikp). Aandachtspunten Aandachtspunten in de uitvoering van het beleid zijn het verzuim, de thuiszittersaanpak en de bestrijding van voortijdig schoolverlaten: • Belangrijk uitgangspunt is het bestrijden van verzuim (zowel 18- als 18+). Verzuim is immers vaak een voorbode van schooluitval.

We proberen dan ook zo snel mogelijk te handelen wanneer een jongere van school wegblijft zonder geldige reden. • Een ander aandachtspunt blijft de thuiszittersaanpak. Elke leerling, die gedurende langere tijd niet naar school gaat of niet is ingeschreven bij een school is in beeld bij scholen, samenwerkingsverbanden en/of leerplicht/RMC. Er wordt voor deze jongeren zoveel mogelijk maatwerk verricht om ze in een (passend) traject te plaatsen. • De bestrijding van voortijdig schoolverlaten, jongeren tussen 12 en 23 jaar die zonder startkwalificatie het onderwijs verlaten, is een belangrijk deel van het werk van leerplicht en RMC. Het aantal jongeren dat zonder startkwalificatie de school verlaat fluctueert (per jaar en ook per gemeente). We blijven steeds nieuwe, concrete doelen stellen om zoveel mogelijk jongeren een kwalificerend diploma te laten halen. Leerplein Sinds 1 januari 2014 is het regionale bureau leerplicht en RMC, het Leerplein, de uitvoerder van beleid omtrent verzuim en voortijdig schoolverlaten. Uiteraard doen de leerplichtambtenaren en RMC trajectbegeleiders die bij het Leerplein werkzaam zijn dat niet alleen. Zij werken nauw samen met scholen en andere ketenpartners, zoals justitie, hulpverlening, arbeidsmarkt en andere partners in het sociaal domein.

Pagina | 3

1.1 Programmaverantwoording In de regio “Zuid-Kennemerland en IJmond”1 is sinds 1 januari 2014 sprake van een Gemeenschappelijke Regeling (GR) Schoolverzuim en Voortijdig Schoolverlaten (VSV). Deze regeling heeft tot doel een integrale aanpak van leerplicht en RMC. Het bestuur wordt gevormd door de portefeuillehouders Onderwijs uit de zeven regiogemeenten. De uitvoering vindt plaats door het Regionale bureau ”Leerplein”, dat gefaciliteerd wordt door de gemeente Haarlem. In de regeling worden drie percelen benoemd: perceel 1 administratie (CAReL) perceel 2 leerplicht en kwalificatieplicht perceel 3 RMC/VSV De medewerkers van de administratie van het Leerplein (perceel 1) verzorgen de leerplicht- en RMCadministratie voor de acht gemeenten uit de regio Zuid-Kennemerland en de IJmond. De diverse gemeenten dragen hieraan financieel bij op basis van het aantal 5- tot 23-jarigen in hun gemeente. Ook vanuit de RMCmiddelen wordt bijgedragen aan perceel 1. Voor wat betreft de uitvoering van leerplicht (perceel 2) nemen alleen de gemeenten uit Zuid-Kennemerland deel. De gemeenten in de IJmond voeren de leerplicht lokaal uit. Het meerjarenbeleidsplan geldt wel voor de gehele regio. De middelen voor de uitvoering van de kwalificatieplicht, die door de gemeente Haarlem als centrumgemeente worden ontvangen, worden voor de gemeenten in de IJmond aan die gemeenten overgemaakt.

Aan het einde van het jaar verantwoorden de gemeenten de besteding van deze middelen. Niet bestede middelen vloeien terug in het totale regionale budget kwalificatieplicht. De uitvoering van RMC wordt door het Leerplein voor de gehele regio Zuid-Kennemerland en IJmond verzorgd. De rijksmiddelen voor de uitvoering en het beleid komen binnen bij de RMC-contactgemeente, Haarlem. Naast deze rijksmiddelen worden ook andere middelen ingezet voor de bestrijding van Voortijdig Schoolverlaten. Het gaat dan om de doeluitkering VSV en de programmageldenregeling VSV. Tevens wordt het participatiebudget benut, zoals dat beschikbaar is in de regio. In onze regio worden leerwerktrajecten aangeboden voor kwetsbare jongeren. Deze trajecten kennen slechts gedeeltelijke reguliere bekostiging uit OC&W-middelen (ministerie van Onderwijs Cultuur en Wetenschappen). Daarnaast is sprake van aanvullende middelen van de regiogemeenten. Laatstgenoemde middelen staan op de begroting en in de jaarrekening van het Leerplein, dat deze middelen beheert.

1

Per 1 januari 2020 is de naam van onze regio officieel gewijzigd van “West-Kennemerland” naar “Zuid-Kennemerland en IJmond”.

Pagina | 4

1.2 Paragrafen •

Weerstandsvermogen risicobeheersing De GR is gericht op de uitvoering van specifieke activiteiten en houdt in beginsel geen weerstandvermogen aan. Het totale vermogen is beschikbaar voor de doelstelling. Er spelen geen bijzondere risico’s die een financiële impact kunnen hebben.

•

Financiering De GR financiert alle uitgaven door middel van de bijdragen van de deelnemers. Er is geen eigen bankrekening voor de GR; de gelden van de organisatie zijn kortlopend in beheer gegeven bij de gemeente Haarlem.

•

Bedrijfsvoering De bedrijfsvoering van de GR is in 2020 verzorgd door gemeente Haarlem. Deze gemeente faciliteert het Leerplein op het gebied van “ondersteunende diensten” (huisvesting, financiën, HRM, enz.) Afspraken over de werkwijze, inclusief de bedrijfsvoering zijn vastgelegd in gemeenschappelijke regeling.

•

Verbonden partijen Naast de deelnemende gemeenten zijn er geen organisaties aan te merken als verbonden partij.

De overige via het BBV verplicht gestelde paragrafen zijn niet van toepassing voor deze GR. • • •

Lokale heffingen; Onderhoud kapitaalgoederen; Grondbeleid

Pagina | 5

Jaarrekening 2.1 Balans Vlottende activa korter dan 1 jaar Totaal

Vlottende passiva Ontvangen Voorschotbedragen Openbaar lichaam Totaal

Liquide middelen

Vooruitontvangen subsidies Voorziening bijdragen van derden

31-12-2020

31-12-2019

316.487 316.487

291.622 291.622

31-12-2020 276.519 39.968

31-12-2019 235.063 56.559

316.487

291.622

Pagina | 6

2.2 Overzicht van baten en lasten Perceel

Onderdeel

Perceel 1 CAReL

Baten/ Categorieën Lasten Baten Gemeente Beverwijk Gemeente Bloemendaal Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude (afkoopsom) Gemeente Heemskerk Gemeente Heemstede Gemeente Uitgeest (afkoopsom) Gemeente Velsen Gemeente Zandvoort Rijksuitkering RMC Totaal Baten Lasten Personeelskosten Personeelskosten 20% overhead en uitvoering Projecten, bijeenkomsten, communicatie Software en onderhoud Totaal Lasten

Totaal Perceel 1 Baten

Gemeente Bloemendaal Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmerliede en Gemeente Heemstede Spaarnwoude (afkoopsom) Gemeente Zandvoort Overige opbrengsten Perceel 2 Rijksuitkering Kwalificatieplicht Leerplicht/Kwalificatiepli Totaal Baten cht Lasten Gemeente Beverwijk Gemeente Heemskerk Gemeente Velsen Personeelskosten Personeelskosten 20% overhead en Projecten, bijeenkomsten, uitvoering Totaal Lasten communicatie Totaal Perceel 2

Begroot Realisatie Realisatie 2020 2020 2019 -22.693 -21.603 -20.827 -15.411 -14.706 -13.873 -88.583 -84.531 -78.353 -3.169 -3.169 -3.067 -22.414 -16.176 0 -38.563 -8.079 -71.678 -286.712 199.682 39.936

-21.389 -15.436 0 -36.799 -7.710 -68.447 -273.790 194.276 38.855

-19.544 -14.340 -6.051 -34.856 -7.298 -66.069 -264.277 188.081 37.616

0

6.065

7.286

47.094 286.712 €0 -67.358 -367.932 -13.422 -70.700 -33.647

34.593 273.790 €0 -67.358 -367.932 -13.422 -70.700 -33.647

-330.494 -883.553 35.033 33.437 58.626 621.119 124.224 11.113 883.553 €0

-260.704 -813.763 35.033 33.437 46.562 580.249 116.050 2.432 813.763 €0

31.294 264.277 €0 -64.934 -351.741 -12.974 -67.691 -31.945 -6.681 -330.989 -866.955 35.289 33.297 44.362 615.938 123.188 14.882 866.955 €0

Pagina | 7

Perceel

Onderdeel

Baten/ Categorieën Lasten Baten Participatiewet Gemeente Beverwijk Participatiewet Gemeente Participatiewet Gemeente Haarlem Bloemendaal Participatiewet Gemeente Participatiewet Gemeente Heemskerk Participatiewet Gemeente Velsen Heemstede Participatiewet Gemeente Zandvoort Overige opbrengsten Rijksuitkering RMC Uitvoering Totaal Baten RMC Lasten Overige personeelskosten Personeelskosten Personeelskosten 20% overhead en uitvoering Projecten, bijeenkomsten, communicatie Taakstelling P-kosten RMC Totaal Lasten Baten Decentralisatie-uitkering VSV Gemeente Haarlem Totaal Baten Projecten DU Lasten Personeelskosten Perceel 3 VSV Personeelskosten 20% overhead en RMC uitvoering Projecten DU VSV Totaal Lasten Baten Rijksuitkering Programmagelden VSV Totaal Baten 2017-2021 Programmag Lasten Personeelskosten elden VSV Personeelskosten 20% overhead en 2017-2020 uitvoering Projecten Programmagelden VSV Totaal Lasten 2017-2021 Baten Gemeente Beverwijk Gemeente Bloemendaal Gemeente Haarlem Gemeente Heemskerk Gemeente Heemstede Gemeente Velsen Perspectief Gemeente Zandvoort Totaal Baten Lasten Leerwerktrajecten Perspectief Leerwerktrajecten aanvullende financiering Totaal Lasten Totaal Perceel 3 RMC Totaal

Begroot 2020 -9.420 -455 -19.155 -8.815 -910 -10.030 -1.215

401.114 80.223

Realisatie 2020 -9.420 -455 -19.155 -8.815 -910 -10.030 -1.215 -19.128 -427.290 -496.418 188 384.390 76.878

Realisatie 2019 -9.420 -455 -19.155 -8.815 -910 -10.030 -1.215 -25.252 -427.529 -502.781 14.810 384.600 76.920

32.157

34.962

26.452

-50.000 463.494 -336.723

0 496.418 -335.096

-336.723 41.667 8.333

-335.096 55.080 11.016

502.781 -334.000 -€ 16.628 -334.000 41.667 8.333

286.723 336.723 -371.373 371.373 200.000 40.000

269.000 335.096 -414.172 414.172 200.299 40.060

284.000 334.000 -328.574 328.574 200.000 40.000

131.373 371.373 -24.800 -18.600 -210.800 -18.600 -24.800 -62.000 -24.800 -384.400 384.400

173.813 414.172 -26.602 -21.558 -162.400 -21.694 -12.400 -46.754 -10.096 -301.504 301.504

88.574 328.574 -25.564 -7.874 -179.687 -16.963 -5.624 -71.826 -24.773 -332.311 250.311 82.000

384.400 €0 €0

301.504 €0 €0

332.311 €0 €0

-413.494 -463.494

Pagina | 8

2.3 Toelichting op de jaarrekening 2.3.1 Inleiding De jaarrekening van de GR Leerplein is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) daarvoor geeft. 2.3.2 Grondslagen voor de waardering Algemeen De waardering van de activa en de passiva vindt plaats op basis van de historische kosten. Tenzij hierna bij het desbetreffende balansonderdeel anders is vermeld, zijn de activa en de passiva gewaardeerd tegen de nominale waarde. Vorderingen Vorderingen zijn, onder aftrek van eventuele voorzieningen voor oninbaarheid, tegen de nominale waarde gewaardeerd.

2.3.3 Grondslagen voor de resultaatbepaling Algemeen De bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van de historische kosten. De lasten en baten zijn toegerekend aan het jaar waarop ze betrekking hebben. Alle lasten en baten die betrekking hebben op het boekjaar en ten tijde van het opstellen van de jaarrekening bekend zijn, zijn in het boekjaar verwerkt. Lasten en verliezen Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het boekjaar zijn in acht genomen, indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Baten en winsten Baten en winsten zijn slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. 2.3.4 Toelichting op de balans De GR heeft geen eigen bankrekeningen. De gelden van de organisatie zijn kortlopend in beheer gegeven bij de gemeente Haarlem. Liquide middelen Bank Nederlandse Gemeente Haarlem

31-12-2019

31-12-2020

291.622

316.487

Ontvangen voorschotbedrag Openbaar lichaam 31-12-2019

Stortingen Onttrekkingen

31-12-2020

191006 - RMC/Region. Meld coörd.p. VSV

112.839

510.204

495.738

127.305

191014 - Kwalificatieplicht

79.426

330.494

260.704

149.215

191116 - Regionale aanpak VSV 2017-2021

42.799

371.373

414.172

0

081007 – Afkoopsommen RBL

56.559

0

16.591

39.968

TOTAAL

291.622

1.212.070

1.187.204

316.487

Pagina | 9

Ontvangen bijdragen: kostenplaats

adresnaam

191006 - RMC 191014 - Kwalificatieplicht 191116 - Regionale aanpak VSV 2017 Eindtotaal

Min. van OCW,Dienst Uitvoering Onderwijs (10167357) Min. van OCW,Dienst Uitvoering Onderwijs (10167357) Min. van OCW,Dienst Uitvoering Onderwijs (10167357)

XS - Vorderingen Subsidie miv 2020 -510.204,00 -330.494,00 -371.373,00 -1.212.070,00

2.3.5 Niet uit de balans blijkende verplichtingen Per 31 december 2020 zijn er geen niet uit de balans blijkende verplichtingen. 2.3.6 Toelichting op de programmarekening Perceel 1 – CAReL Lasten De grootste kostenposten voor het perceel CAReL betreft de personeelskosten en de kosten voor beheer, onderhoud en doorontwikkeling van het leerlingadministratiesysteem CAReL. Een klein deel is besteed aan materialen, folders, e.d. De lagere personeelskosten kunnen voor een deel worden verklaard door lagere kosten vanwege Corona en het langdurige thuiswerken als gevolg daarvan. Baten Conform de gemeenschappelijke regeling komt 25% van de werkelijke kosten ten laste van de specifieke uitkering RMC. De overige 75% komt ten laste van de bijdragen van de gemeenten. De regiogemeenten hebben een bijdrage geleverd gelijk aan het begrote bedrag. Tevens is de afkoopsom van Haarlemmerliede en Spaarnwoude ingezet conform de begroting (na wijziging). Er is een kleine onderbesteding ten opzichte van de begroting; de bijdragen van de in 2020 deelnemende gemeenten zijn opnieuw berekend aan de hand van de nog te dekken kosten na inzet van de uitkering RMC en afkoopsommen. Hieruit volgt dat elke gemeente een kleine deel van de betaalde bijdrage terugkrijgt. Dit zal verrekend worden met de bijdrage over het jaar 2021.

Perceel 2 – Leerplicht en kwalificatieplicht Lasten De lasten bij perceel 2 bestaan uit de personeelskosten, het toekennen van de middelen kwalificatieplicht aan de gemeenten die niet aan perceel 2 deelnemen en een klein budget voor projecten, materialen en communicatie. De toekenningen aan de regiogemeenten zijn gelijk aan de door het Rijk voor de betreffende gemeente beschikbaar gestelde middelen. Deze toekenningen worden op de specifieke uitkering Kwalificatieplicht gedeclareerd; de toekenningen zijn neutraal voor het RBL. De personeelskosten zijn ongeveer € 40.000,- lager dan de begroting. Dit wordt voor een groot deel verklaard door lagere kosten vanwege Corona en het langdurige thuiswerken als gevolg daarvan. Het materiële budget is besteed aan specifieke dienstverlening voor leerplicht (zoals een tolk), contributie Ingrado, deelname aan webinars. Baten De baten bestaan uit de bijdragen van de gemeenten, conform begroting gerealiseerd en de specifieke uitkering RMC (onderdeel Kwalificatieplicht). Het verschil tussen de werkelijke kosten en de bijdragen van de deelnemende gemeenten leidt ertoe dat minder op de rijksuitkering RMC/VSV (onderdeel kwalificatieplicht) is gedeclareerd dan begroot. De declaratie op de uitkering 2020 is lager dan het toegekende bedrag; het restant zal op de balans vooruitontvangen bedragen worden gereserveerd voor besteding in 2021 en verder.

Pagina | 10

Perceel 3 – RMC (Inclusief projecten VSV) De verschillende activiteiten binnen perceel 3 zijn gespecificeerd; per project zijn de personeelskosten en materiële budgetten gespecificeerd. Uitvoering RMC Dit betreft de ‘reguliere’ uitvoering van RMC/VSV. Lasten bestaan uit personeelskosten en een budget voor projecten, materialen en communicatie. Dit materiële budget is besteed aan de contributie voor Ingrado, deelname aan webinars en aan projecten. De lasten zijn gedekt uit de RMC-middelen en een bijdrage vanuit de Participatiewet. De overige personeelskosten bestaan uit tijdelijke inhuur van een RMC trajectbegeleider en de baten voor het uitlenen van personeel (detachering). Per saldo bedragen de overige personeelskosten € 188,- en is de vervanging bijna volledig opgevangen binnen de ontvangen opbrengsten. Aan de taakstelling is uitvoering gegeven door het realiseren van opbrengsten en lagere personeelskosten door ingeleverde uren niet te vervangen. De lagere personeelskosten kunnen daarnaast voor een deel worden verklaard vanwege Corona en het langdurige thuiswerken als gevolg daarvan. Projecten DU VSV De RMC-regio heeft structureel middelen beschikbaar voor diverse VSV projecten zoals Plus VO, stagetrajecten, mentorentrajecten, enz.. Door een onderbesteding op de projecten (Coronasituatie) kan er (eenmalig) een groter bedrag worden ingezet voor de personeelskosten.

Programmagelden VSV 2017-2020 De RMC-regio heeft ook voor de nieuwe VSV periode 2017-2020 (ingaande per schooljaar 2016-2017) budget ontvangen van het ministerie van OCW in het kader van de Programmageldenregeling VSV. Naast de lopende projecten konden in 2020 een aantal projecten gericht op maatwerktrajecten worden gefinancierd. De voor de jaren 2017-2020 ontvangen bijdrage is, conform de doelstelling, volledig besteed. Perspectief Het in 2020 gerealiseerde aantal leerwerktrajecten is lager dan begroot, mede door de Coronamaatregelen. Er kunnen verschillen bestaan tussen de begrote en gerealiseerde kosten per gemeente, afhankelijk van de instroom van kandidaten.

2.4

Specificatie personeelskosten

Totaal salarislasten

1.414.293

Salarislasten tlv perceel 1 Salarislasten tlv perceel 2 Salarislasten tlv perceel 3 Totaal tlv percelen

194.276 580.249 639.769 1.414.293

2.5

Controleverklaring

Vanwege de bescheiden omvang van de activiteiten en geldstromen is in 2020 nog geen accountant ingeschakeld. Een controleverklaring vormt daarom (nog) geen onderdeel van deze jaarrekening. De verantwoording van de bestedingen ten laste van de specifieke uitkeringen en Programmagelden 20172020 vindt plaats via de jaarrekening van gemeente Haarlem (SiSa). De gemeente Haarlem voert het financiële beheer, dat onderdeel vormt van de financiële administratie van Haarlem, die uiteraard wel aan zowel interne als externe accountantscontrole onderworpen is.

Pagina | 11

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api1.ibabs.eu/publicdownload.aspx?site=Velsen&id=395b3c0f-ce53-4b96-8119-78e9e92b698c