CConstaterende datVelsen
Koppel je AI →
Document · PDF

E6 Periodieke informatievoorziening coronacrisis – week 39.pdf

Raadsvergadering 28 oktober 2021, gemeente VelsenBij agendapunt: Ingekomen stukken15.838 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

GEMEENTE VELSEN

Collegebericht Weeknummer: 39

Datum vergadering

28-9-2021

Ambtenaar

E. Houtman-de Greef

Zaaknummer

116712-2021

Telefoonnr.

0255-567365

Portefeuillehouder(s)

College van

E-mailadres

ehoutman@velsen.nl

burgemeester en wethouders Bijlagen

2

Onderwerp: Periodieke informatievoorziening coronacrisis – week 39

Geachte leden van de raad, Het coronavirus blijft Nederland in zijn greep houden. Het college wil in deze bijzondere situatie de gemeenteraad zo goed mogelijk op de hoogte houden over wat de gemeente doet om de gevolgen van de coronacrisis op te vangen en de dagelijkse werkzaamheden van de gemeente zo goed als dat kan doorgang te laten vinden. Dat doen we periodiek via een breed ingestoken collegebericht over de activiteiten die we ondernemen op de verschillende gemeentelijke beleids- en werkterreinen. Hierbij sturen wij u de editie van dinsdag 28 september 2021 toe. Dit is voorlopig het laatste collegebericht periodieke informatievoorziening coronacrisis.

1.

Crisisbeheersing en handhaving

1a. Crisisbeheersing en veiligheid De risiconiveaus voor Veiligheidsregio’s zijn aangepast. Het kabinet is vanaf 25 september naar een landelijke inschaling gegaan, waarbij het aantal besmettingen niet meer leidend is voor de coronamaatregelen. Doordat een groot deel van de mensen in Nederland is gevaccineerd, wordt de inschaling gebaseerd op ziekenhuis- en IC-opnames. De informatie over het landelijke risiconiveau komt binnenkort beschikbaar via coronadashboard.rijksoverheid.nl. Hoewel een groot deel van de inwoners in Velsen is gevaccineerd, blijkt dat de vaccinatiegraad in IJmuiden en Velsen-Noord achterblijft bij het landelijk gemiddelde. Daarom start GGD Kennemerland met een wijkgerichte aanpak van informeren en vaccineren. Dat gebeurt door de inzet van een prikbus op een tijdelijke locatie in de wijk. Afgelopen zaterdag is de prikbus voor het eerst ingezet in Zeewijk en zal nog tot en met 13 november op de zaterdagen nabij de Zeewijkpassage staan. Ook zal er volgende week, dinsdag 5 en woensdag 6 oktober op twee extra locaties worden gevaccineerd. Dit vindt plaats in buurthuis de Brulboei in IJmuiden en wijkcentrum de Stek in Velsen-Noord. -1-

GEMEENTE VELSEN Door de hoge vaccinactiegraad en stabilisatie van de besmettingscijfers heeft het kabinet besloten op 25 september nieuwe maatregelen te laten ingaan, waaronder als belangrijkste punten het vervallen van het verplicht 1,5 meter afstand houden en de invoering van een verplicht coronatoegangsbewijs (CTB) bij bezoek aan horeca (m.u.v. afhaal en terrassen), evenementen, poppodia, theaters en bioscopen. Als voorbereiding hierop heeft de burgemeester afgelopen week een gesprek gevoerd met de horecaondernemers en is er over twee weken een vervolgsessie ingepland. Ook heeft de burgemeester een brief gestuurd aan de horecaondernemers met een toelichting over de manier van handhaven van het CTB. Deze brief hebben we ter informatie bij dit collegebericht gevoegd. 1b. Handhaving Dit weekend ging het CTB in. De insteek van de handhavers was om toezicht te houden op de controle van het CTB door de horeca en om voorlichting te geven. Het algemeen beeld is dat de horeca in Velsen zich goed houdt aan de controles op het CTB. Er zijn geen grote excessen geconstateerd. Wel geeft de horeca aan moeite te hebben met de naleving van de controle op het CTB door tekort aan personeel. De minister heeft ter ondersteuning van de horecaondernemers financiële middelen ter beschikking gesteld aan de gemeenten. We onderzoeken nog op welke wijze dit het best de controles kan ondersteunen.

2.

Coronatafels

In het kader van perspectief op herstel en het dempen van de negatieve effecten van corona, heeft het college besloten om zogeheten coronatafels te organiseren. We organiseren digitale toekomsttafels waarbij vanuit verschillende sectoren breed wordt uitgenodigd en waarbij mensen op thema’s met elkaar in gesprek gaan. Op 9 september vond de toekomsttafel van het Sociaal Wijkteam Velsen plaats. Met de organisaties (Stichting Welzijn Velsen, Socius, MEE & De Wering, Zorgspecialist) gingen we in gesprek over de maatschappelijke effecten van corona op de inwoners van Velsen, wat dit betekent voor de organisaties en welke kansen we zien voor de toekomst. De ondersteuning aan kwetsbare inwoners ging door tijdens de crisis, maar het was zoeken naar manieren om dit nog veilig te kunnen doen. Organisaties gingen hier verschillend mee om. Om de maatschappelijke effecten van de pandemie te verkleinen (nu en in de toekomst) is het belangrijk om met elkaar een gemeenschappelijke visie te ontwikkelen op hoe het Sociaal Wijkteam inwoners kan ondersteunen in zo’n crisissituatie. We kijken samen met de organisaties hoe we dit vorm kunnen geven.

3.

Corona Impact Monitor

In augustus 2020 is de eerste Corona Impact Monitor verschenen, in november 2020 de tweede editie en in februari 2021 de derde. Wij sturen u nu de vierde monitor ter informatie toe. De monitor gaat over de periode van voor de coronacrisis tot en met het tweede kwartaal van 2021. In de monitor zijn cijfers over diverse beleidsvelden samengebracht, zoals de economie, sociaalmaatschappelijke gevolgen en het gebruik van de noodmaatregelen voor inkomensondersteuning. De gegevens in de monitor geven de situatie weer van het moment van meten. Actuele cijfers van het CBS wijzen op een groei van de economie in het tweede kwartaal van 2021 na een tweede coronadip. Door planbureaus en adviesraden wordt echter ook gewezen op geringe -2-

GEMEENTE VELSEN buffers en veerkracht in bepaalde sectoren naar aanleiding van de crisis. Uit de monitor komt onder andere naar voren dat er tussen gemeenten verschillen zijn waar te nemen in de groei dan wel krimp in bedrijvendynamiek, de toename van openbare overlast, en het gebruik van de NOW (Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid). We houden de epidemiologische situatie in de gaten en blijven daarnaast scherp volgen wat de effecten zijn van het stoppen van steunmaatregelen in het najaar. Waar mogelijk kunnen de resultaten (gegevens, duiding en verwachtingen) bij het lopende beleid en bij het herstel van de coronacrisis betrokken worden. 4. Communicatie De afgelopen weken waren het CTB en het verhogen van de vaccinatiegraad de belangrijkste onderwerpen om over te communiceren. Helaas is het papieren CTB nog niet via gemeenten te verkrijgen. We hebben de formulieren van het rijk namelijk nog niet ontvangen. Juist daarom informeerden wij hier onze inwoners over. Ook het KCC ontving informatie, zodat KCCmedewerkers dezelfde boodschap konden meegeven aan inwoners die telefonisch contact opnamen. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Velsen

-3-

Beste horeca ondernemer en cultureel ondernemer, Vanaf zaterdag 25 september moet iedereen vanaf dertien jaar en ouder een coronatoegangsbewijs laten zien bij een bezoek aan de horeca, bij evenementen, festivals, concerten en professionele sportwedstrijden. Het is ook vereist bij een bezoek aan kunst- en cultuurinstellingen, zoals bioscopen en theaters. Bij een afhaalrestaurant hoeft het niet. Het coronatoegangsbewijs is nodig om besmettingen te voorkomen en om de druk op de zorg niet verder op te laten lopen. Ik begrijp dat u hier als ondernemer vragen over heeft en dat het een lastige opgave is. Hierover heb ik overleg gehad met Koninklijke Horeca Velsen en aansluitend een interactieve sessie in Teams. Hierbij konden alle horecaondernemers in Velsen aansluiten. Deze overleggen waren open en constructief. Ik heb mijn visie op het beleid toegelicht en we hebben met elkaar gesproken over onduidelijkheden, vragen en knelpunten. Hoe gaan we het samen doen in Velsen? Waar mogelijk wil ik maatwerk leveren en rekening houden met jullie bedrijfsvoering. Ik ben blij dat we binnen de Veiligheidsregio in overeenstemming met elkaar handhaven. Dit geeft duidelijkheid aan de inwoners en voorkomt oneerlijke concurrentie.

Op hoofdlijnen is afgesproken dat we er geen ‘heksenjacht’ van maken, maar dat we wel degelijk controleren en handhaven op de sluitingstijd van 24.00 uur, excessen en steekproefsgewijs op het gecontroleerd binnen laten van gasten. Gezamenlijke verantwoordelijk Ik waardeer onze samenwerking. Wij als gemeente en u als horecaondernemer hebben de gezamenlijke taak om horecabezoek veilig te houden. Let wel, als ondernemer bent u bij de uitvoering van deze maatregel verantwoordelijk voor uw gasten. Ik vertrouw erop dat u daar naar handelt. Ook roepen wij onze inwoners actief op om hun medewerking te verlenen en niet in discussie te gaan over de maatregel. We vragen hun medewerking om u als ondernemer te steunen. Melden van ervaringen en knelpunten Heeft u vragen? Loopt u ergens tegenaan? Heeft u ervaringen die ook relevant zijn voor uw collega’s? Neem dan contact op met Koninklijke Horeca Nederland afdeling Velsen via 0348 489 489. Komt u er niet uit met KHN? Bel dan gemeente Velsen via 0255 567200. Coronamaatregelen per 25 september 2021 Kijk voor de maatregelen per zaterdag 25 september op de website van de Rijksoverheid. Ik realiseer me dat er een groot beroep op u wordt gedaan. Ik heb het vertrouwen dat u hierin slaagt. En ik wil u hierin, waar ik kan, bijstaan.

Net als u hoop ik dat we bezig zijn met de laatste fase van corona en dat u spoedig kunt terugkeren naar een volledig normale bedrijfsvoering. Ik dank u voor uw inzet.

Augustus 2021 Data, Informatie en Analyse In opdracht van de gemeenten Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Heemstede, Heemskerk, Velsen en Zandvoort

Corona Impact Monitor Regio Kennemerland Editie augustus 2021 (vierde editie) Onderzoeksrapport

Inleiding Aanleiding en achtergrond Corona en de maatregelen die genomen worden om het virus in te dammen zorgen voor een complexe situatie. De coronacrisis heeft economische, sociaalmaatschappelijke en financiële impact op gemeenten. Uit een analyse voor VNG Realisatie door Andersson Elffers Felix bleek dat de crisis grote (financiële) gevolgen heeft voor gemeenten en dat bijna elk beleidsveld wordt geraakt. De Corona Impact Monitor Regio Kennemerland is in juli 2020 gestart met als doel om een beeld te geven van de impact van de coronacrisis in de gemeenten Beverwijk, Bloemendaal, Heemstede, Haarlem, Velsen en Zandvoort. Dit is de vierde editie van de monitor. Vanaf de tweede editie (november 2020) is ook de gemeente Heemskerk aangesloten. De inzichten van de monitor kunnen houvast bieden om focus aan te brengen in het gemeentelijk beleid. Een volgende monitor wordt in het eerste kwartaal van 2022 uitgevoerd. Door periodiek te monitoren, houden we steeds de vinger aan de pols bij de maatschappelijke ontwikkelingen.

Methode De afdeling DIA (Data, Informatie en Analyse) van de gemeenten Haarlem en Zandvoort heeft de regionale regie bij de monitor. DIA heeft een overzicht van beschikbare, betrouwbare en mogelijk relevante indicatoren gemaakt. Hierover is afstemming geweest met een aantal gemeenten uit Kennemerland, waarna de definitieve indicatorenlijst is vastgesteld. Bij de indicatoren is de volgende thema-indeling aangehouden: • • • •

Economie Sociaal-maatschappelijk Werk, inkomen en schulden Woningmarkt

Medio juli 2020 is gestart met het binnenhalen, ordenen en structuren van de gegevens voor de eerste monitor. Tijdens een evaluatie eind september 2020 is besloten om de tweede monitor uit te breiden met de indicator Wmo-gebruik en de monitor verder gelijk te houden. De vierde editie is in opzet gelijk aan de derde en tweede monitor. De gebruikte gegevens zijn deels afkomstig uit gemeentelijke administraties. Daarnaast zijn een aantal openbare- (bijv. CBS, UWV) en betaalde bronnen (bijv. LISA) gebruikt. In dit rapport worden de verzamelde data samengebracht, gepresenteerd en geanalyseerd. De bestaande gegevensreeksen uit de eerdere monitors zijn uitgebreid met de meest recente gegevens.

Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

2

Leeswijzer Volledigheid van de monitor Niet alle indicatoren uit het Plan van Aanpak zijn opgenomen in deze vierde editie van de monitor. Een aantal indicatoren is tijdens de informatieverzameling van de eerdere monitors al afgevallen omdat de gegevens voor slechts een beperkt aantal gemeenten beschikbaar waren, niet actueel waren of niet frequent bijgewerkt worden. De eerste monitor was samengesteld in de zomermaanden en daarmee de vakantieperiode. Vanwege de afwezigheid van dataleveranciers kon destijds niet alle data geleverd worden. Voor de tweede monitor kon meer informatie worden verzameld. Een aantal indicatoren is om uiteenlopende redenen nog steeds niet toegevoegd. Bijlage 2 bevat een lijst met niet-opgenomen indicatoren voorzien van toelichting waarom deze keuze is gemaakt. Actualiteit De cijfers in de grafieken en tabellen lopen tot en met het tweede kwartaal van 2021. In een aantal gevallen waren nog geen cijfers voor het tweede kwartaal en zijn de meeste recente gegevens gebruikt. Voor een aantal indicatoren zijn ten opzichte van de derde monitor geen nieuwe cijfers verkregen. In deze gevallen staat dit in een vetgedrukte eerste alinea aangegeven. Zo blijven de cijfers voor de woningmarkt wat betreft het woningaanbod en de huizenprijzen bijvoorbeeld ongewijzigd. De uitkomsten van de monitor zijn dan ook een momentopname.

Voor de duiding van de ontwikkelingen worden ook actuelere artikelen en rapporten aangehaald. Interactieve links Het rapport werkt met interactieve links naar achterliggende rapporten en stukken, zodat de lezer zich desgewenst op een thema kan verdiepen. De links zijn herkenbaar doordat ze onderstreept zijn. Er is uiteraard een groot aanbod aan corona-gerelateerde bronnen, dus er is sprake van een selectie. In bijlage 3 staan alle in het rapport genoemde bronnen per thema. Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

Begrippenlijst De definitie van verschillende indicatoren is opgenomen in bijlage 1. Trendgrafieken In het rapport komen verschillende trendgrafieken voor. Ontwikkelingen worden daarin vanaf een beginpunt vergeleken tussen de gemeenten. Bijvoorbeeld: een score van 110 betekent dat het getoonde vanaf het beginpunt met 10 procent is toegenomen. In de titels van de figuren en tabellen in het rapport staat aangegeven of het om een trend (relatieve ontwikkeling) of om absolute aantallen gaat. Onzekere verwachtingen In het rapport worden bij enkele indicatoren verwachtingen over de toekomst uitgesproken. Deze zijn voor een groot deel gebaseerd op rapporten en scenarioschetsen van externe bronnen zoals bijvoorbeeld CBS, CPB en UWV. Daarnaast is een deel van de verwachtingen gebaseerd op wat experts op een specifiek thema zeggen over ontwikkelingen in hun themagebied. Hierbij is geprobeerd om de verwachtingen te schetsen op basis van de meest gangbare inzichten. De tijd sinds de coronacrisis heeft laten zien dat veel verwachtingen niet volledig uitkomen. De in het rapport geschetste toekomstverwachtingen zijn aannemelijk, maar hangen ook af van veel externe factoren. Met name de ontwikkelingen rondom het virus spelen hierin een grote rol. Regio Kennemerland In het rapport worden uitkomsten op regioniveau gepresenteerd.

Daar waar in deze rapportage wordt verwezen naar de Regio Kennemerland betreft het alle negen gemeenten in de regio inclusief de gemeenten die niet apart vermeld worden (Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmermeer, Heemstede, Heemskerk, Uitgeest, Velsen en Zandvoort). 3

Samenvatting Corona Impact Monitor Regio Kennemerland augustus 2021 (1) Economie • In de provincie Noord-Holland steeg sterk het consumentenvertrouwen sterk in het tweede kwartaal van 2021, maar blijft negatief. Ook het ondernemersvertrouwen steeg , en komt voor het eerst sinds de coronauitbraak boven het nulpunt. Dat wil zeggen dat ondernemers per saldo meer positief dan negatief zijn over de toekomst. Zowel het beeld van consumentenvertrouwen als het ondernemersvertrouwen is in NoordHolland vergelijkbaar met het landelijke beeld. • Het UWV voorspelde in april 2021 sterke regionale banenkrimp in de sectoren horeca, verhuur en overige dienstverlening en cultuur, sport & recreatie. In de horeca verdwenen er in het eerste half jaar van 2021 bijvoorbeeld 120 banen door bedrijvendynamiek. Ook in de vervoersector (-70) en financiële sector (-30) verdwenen banen. De krimpsectoren vertegenwoordigen in de regio Kennemerland – wederom - 15 procent van de arbeidsmarkt. Daar staat tegenover dat ook de groeisector vervoer sterk vertegenwoordigd is in de regio Kennemerland. De vervoersector is met 55.778 banen in 2020 (18%) de grootste werkgever. • In 2021 ontstonden in beide kwartalen meer nieuwe bedrijfsvestigingen in de Regio Kennemerland dan dat er verdwijnen. Dit zorgde in het tweede kwartaal voor een positief saldo van 940 banen, een hoger saldo dan in heel 2020.

Met de toename stijgt ook het aandeel zzp’ers en het aantal banen. • In de eerste helft van 2021 waren er 31 faillissementen in de regio Kennemerland. Dat is minder dan in eerdere jaren. Met name in de (detail)handelsector waren er veel faillissementen (22). De steunmaatregelen van de overheid houden waarschijnlijk het aantal faillissementen nog beperkt; de verwachting blijft dat het aantal faillissementen nog toeneemt als steunmaatregelen aflopen. Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

Sociaal-maatschappelijk • De ontwikkeling van het aantal actieve cliënten in de jeugdhulpverlening verschilt per gemeente. Gedurende het tweede kwartaal van 2021 neemt het aantal cliënten in Heemstede en Bloemendaal toe. In Beverwijk is er een daling. In de resterende gemeenten is het aantal cliënten over 2021 (ongeveer) gelijk gebleven. • Sinds 2018 tot de coronacrisis nam het aantal jongeren met jeugdhulp zonder verblijf in de deelnemende gemeenten continu toe. Tussen juli 2020 en januari 2021 is er sprake van een stabiel of dalend aantal cliënten in de regiogemeenten. Dit komt overeen met het landelijk beeld: in Nederland is er in deze periode een daling van 1 procent. In Zandvoort is de grootste daling zichtbaar (-7%). • Het aantal Wmo-cliënten in de deelnemende gemeenten is stabieler dan het aantal cliënten in de jeugdzorg. In (bijna) alle deelnemende gemeenten uit de Regio Kennemerland zijn in juni 2021 twee procent minder Wmo-cliënten dan een half jaar eerder. Alleen in Beverwijk is het aantal cliënten met 2 procent toegenomen. • Het aantal meldingen van openbare overlast is in het tweede kwartaal van 2021 toegenomen. Dit geldt voor alle deelnemende gemeente in de Regio Kennemerland, maar vooral voor Heemskerk en Heemstede. De meldingen van jeugdoverlast laten dezelfde toename in Q2 2021 zien.

Bloemendaal en Heemskerk laten een andere trend zien, waar in het eerste kwartaal juist sprake was van een piek in het aantal meldingen. Ook landelijk zien we dezelfde politiecijfers terug. In het eerste kwartaal van 2021 – toen de avondklok deels van kracht was – lag het aantal meldingen van overlast door jongeren op het laagste punt sinds de uitbraak van de coronapandemie. 4

Samenvatting Corona Impact Monitor Regio Kennemerland augustus 2021 (2) Sociaal-maatschappelijk • Het aantal gegeven coronaboetes per 10.000 inwoners verschilt per gemeente. Het verschil in aantal boetes is deels te verklaren door verschil in problematiek (bijv. illegale feesten), aantal BOA’s en toezichthouders in de gemeente. In de regiogemeenten zijn in 2021 tot 18 boetes per 10.000 inwoners door de boa’s uitgedeeld. Dit is iets minder dan in 2020. In het eerste kwartaal zijn meer boetes uitgedeeld dan in de periode april tot juni 2021. Dit kwam door de invoering van de avondklok. • Het aantal geregistreerde winkeldiefstallen, inbraken in woningen & bedrijven en gevallen van zakkenrollerij nam in het eerste kwartaal van 2021 verder af. Dit wordt aan corona gerelateerd. Zo wordt er meer ingebroken in schuurtjes en garageboxen omdat daar minder toezicht is. Ook coronagerelateerde vormen van online oplichting (cybercriminaliteit) nemen toe. • Het aantal meldingen van huiselijk geweld was in de Regio Kennemerland in het eerste kwartaal van 2021 zes procent lager dan in Q4 van 2020. Het lijkt er op dat de avondklok niet (direct) heeft geleid tot een toename in het aantal meldingen van huiselijk geweld. Eind april werd de avondklok afgeschaft, maar het aantal meldingen was in mei en juni in alle gemeenten even hoog als in april.

• Bij de Brede Centrale Toegang Kennemerland meldden zich in de eerste helft van 2021 gemiddeld 36 nieuwe daklozen per maand. Dit totaal aantal aanmeldingen bij de BCT (213) is even hoog als in de eerste helft van 2020 (216) en lager dan in 2019 (299). Dit getal zegt niet veel over het gebruik van de daklozenvoorziening, omdat het alleen om instroom van nieuwe daklozen gaat. Signaal vanuit het werkveld is dat de voorziening vrijwel vol zit, wat impliceert dat van veel daklozen die de afgelopen periode zich hebben aangemeld nog steeds gebruik maken van de voorziening. Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

Werk, inkomen en schulden • Op de arbeidsmarkt is in alle gemeenten tussen januari en april 2021 een afname van het aantal WW-uitkeringen. Vanaf juli 2019 neemt het aantal uitkeringen langzaam toe en de coronacrisis heeft dit geaccelereerd. Wel is het aantal lopende WW-uitkeringen in alle zeven gemeenten nog steeds hoger dan destijds. • In de agrarische- en ICT-sector nam het aantal WW-uitkeringen in de Regio Kennemerland met 14 en 9 procent het sterkst toe. Het grootste deel van de WW-ontvangers had voorheen een bedrijfseconomisch beroep (22%), was eerder manager (14%) of had een commercieel beroep (12%). • In het eerste kwartaal van 2021 (meest recente cijfers) zijn er in de arbeidsmarktregio Kennemerland 5.050 openstaande vacatures. Vergeleken met het vierde kwartaal van 2020 is dat 20 procent meer. Landelijk steeg het aantal vacatures met 16 procent in het eerste kwartaal. • De krapte op de arbeidsmarktregio Kennemerland is in het vierde kwartaal van 2020 afgenomen en vervolgens iets toegenomen in het eerste kwartaal van 2021 (meest recente cijfers). De spanning in de meeste branches neemt toe. De markt voor managers, dienstverlenende- en creatieve- en taalkundige beroepen is (zeer) ruim. In de ICT-branche, bij technische beroepen en in de zorg & welzijnssector neemt de krapte vooral toe.

5

Samenvatting Corona Impact Monitor Regio Kennemerland augustus 2021 (3) Werk, inkomen en schulden • In 2021 zijn er (tot nu toe) meer aanvragen voor schuldhulpverlening, en ook meer voor budgetregelingen. Het is onduidelijk of hier sprake is van een corona-effect. • De ondernemers in de Regio Kennemerland lijken op basis van voorlopige cijfers minder gebruik te maken van de NOW3.2-regeling. In de hele regio zijn er 775 aanvragen geweest, waarvan 420 in de deelnemende gemeenten. • In 2021 wordt er minder gebruikgemaakt van Tozo voor het aanvragen van bedrijfskapitaal dan voor de levensonderhoud-regeling. De aanvragen voor bedrijfskapitaal nemen in 2021 toe. De reden dat het aantal aanmeldingen lager ligt heeft te maken met de strengere aanmeldingsvoorwaarden. • Het lijkt er op dat het aantal aangevraagde kwijtscheldingen voor belastingen in 2021 lager is dan het voorgaande jaar. Het is ingewikkeld om deze aanvragen door de tijd heen en per gemeente te vergelijken. Wel zijn er in de gemeente Beverwijk, Haarlem en Bloemendaal minder aanvragen dan een jaar eerder.

Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

Woningmarkt • De cijfers voor het woningaanbod en de huizenprijs blijven ongewijzigd sinds de vorige meting. • Het aantal aangevraagde bouwvergunningen fluctueert de afgelopen jaren erg. Voor het eerste semester van 2021 zijn er meer aanvragen dan in dezelfde periode een jaar eerder. • In het eerste kwartaal van 2021 laten de CBS-cijfers een sterke afname in het aantal opgeleverde woningen zien. Het aantal verleende bouwvergunningen in kwartaal twee ligt nog lager dan in het eerste kwartaal. Uit cijfers van het CBS blijkt dat de bouwsector in Nederland in absolute en relatieve hoort bij de sectoren waar de meeste bedrijven bijkwamen in 2020. • In de eerste helft van 2021 daalde het aantal actief woningzoekenden met 3 procent. Betrokkenen geven aan dat het lage aantal ingeschrevenen en actief woningzoekenden stabiliseert. De helft van alle actief woningzoekenden in de regio Kennermerkland is jonger dan 28 jaar. Een opmerkelijke stijging is te zien het aantal aangevraagde urgenties voor sociale huur. In de eerste twee kwartalen van 2021 is het aantal aanvragen hoger dan alle vier de kwartalen van 2020. In het eerste kwartaal waren er 66 aanvragen en in het tweede kwartaal 56. Dit lijkt vooral door de gemeente Haarlem te komen.

6

Inhoudsopgave

In het rapport worden per thema de indicatoren besproken. De snelkoppelingen hieronder verwijzen naar de verschillende thema’s en de bijlagen:

ECONOMIE (p. 8) SOCIAAL-MAATSCHAPPELIJK (p. 18) WERK, INKOMEN EN SCHULDEN(p. 29) WONINGMARKT (p. 39) BIJLAGEN (p. 46)

Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

7

Hoofdstuk: Economie In dit hoofdstuk worden de volgende indicatoren behandeld: Consumentenvertrouwen Ondernemersvertrouwen Faillissementen Werkgelegenheid Bedrijvendynamiek

Economie: consumentenvertrouwen Het consumentenvertrouwen (zie begrippenlijst voor definitie) is voor Noord-Holland in het tweede kwartaal van 2021 sterk gestegen van -20 in het eerste kwartaal naar -6. Ook de cijfers voor de achterliggende deelindicatoren economisch klimaat (-19) en koopbereidheid (3) zijn in het tweede kwartaal voor de Provincie Noord-Holland positiever dan in het eerste kwartaal. Het provinciale consumentenvertrouwen ligt in lijn met dat van Nederland.

Absolute ontwikkeling score consumentenvertrouwen 30 20 10 0 -10

Bij de start van de coronacrisis was er sprake van een sterke daling. Na een diepe dip in 2020 zien we de eerste positieve economische ontwikkelingen in het eerste kwartaal van 2021. Zo stelt de juniraming van het CPB dat de afname van besmettingen en toenemende vaccinatiegraad ervoor zorgen dat de Nederlandse economie zich in het eerste semester van 2021 heeft herstelt. Het IMF verwacht dat de gehele wereldeconomie in 2021 zal groeien (met 6%).

-20 -30 -40 Q1

Q2

Q3

2018

Q4

Q1

Q2

Q3

2019 Nederland

Q4

Q1

Q2

Q3

2020

Q4

Q1

Q2

2021

Noord-Holland (PV)

Volgens de Europese Commissie ‘drukt’ de besmettelijkere deltavariant het consumentenvertrouwen in de hele eurozone.

Bron: CBS Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

9

Economie: ondernemersvertrouwen Vergelijkbaar met het consumentenvertrouwen (p. 11) meet CBS ook het ondernemersvertrouwen. Dit ontwikkelt zich in NoordHolland vergelijkbaar als landelijk. Na een dieptepunt in het tweede kwartaal van 2020, steeg het vertrouwen in het laatste half jaar van 2020. Na een (zeer) kleine dip in het landelijke ondernemersvertrouwen zijn de saldi voor Nederland (2,3) en Noord-Holland (2,5) in Q2 van 2021 beide weer positief. Dat betekent dat meer ondernemers een positieve toekomstverwachting hebben dan een negatieve. Ook in 2021 verschilt de impact van de crisis sterk per sector. Uit de Conjunctuur Enquête Nederland (COEN) blijkt dat ondernemers in de bouw het meest optimistisch zijn over het economische klimaat, gevolgd door ondernemers in de groothandel en de autohandel (Kamer van Koophandel).

Absolute ontwikkeling score ondernemersvertrouwen 30 20 10 0 -10 -20 -30 -40 -50 Q1

Na de lockdown van 15 december 2020 waren een aantal sectoren volledig gesloten, waaronder de horeca. Horecaondernemers waren daarom begin 2021 het somberst, maar sinds het tweede kwartaal zijn ondernemers hier een stuk minder pessimistisch (CBS). Reden hiervoor is de verbeterde omzetverwachting, omzetontwikkeling en de ontwikkeling van het economisch klimaat in het tweede kwartaal van 2021.

Q2

Q3

2018

Q4

Q1

Q2

Q3

2019 Nederland

Q4

Q1

Q2

Q3

2020

Q4

Q1

Q2

2021

Noord-Holland (PV)

Bron: CBS Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

10

Economie: banen naar sector Uit een UWV-prognose van januari 2021 blijkt dat tussen 2019 en 2021 vooral bij uitzendbureaus, horeca en industrie veel banen gaan verdwijnen. De zorg- en welzijnssector is de sector die het sterkst groeit door de coronacrisis.

Aandeel banen (%) naar sector Regio Kennemerland (2020)* Aandeel Vervoer en opslag

18%

Handel

16%

Gezondheids- en welzijnszorg

11%

Industrie

9%

Specialistische zakelijke dienstverlening

9%

Verhuur en overige zakelijke dienstverlening

7%

Horeca

6%

Onderwijs

5%

In de Regio Kennemerland vertegenwoordigen de drie genoemde krimpsectoren – net als in 2020 - 15 procent van de werkgelegenheid. De groeisector zorg is sterk vertegenwoordigd in de regio Kennemerland. De zorg is met 36.400 in 2020 (11%) een van de grootste werkgevers. Alleen de handel en vervoerssector zijn groter (respectievelijk 16 en 18%). Op de volgende pagina is te zien hoe de werkgelegenheid per gemeente zich verhoudt tot de regionale verdeling.

Bouw

4%

Openbaar bestuur

4%

ICT

4%

Cultuur, sport en recreatie

2%

Overige zakelijke dienstverlening

2%

Financiële instellingen

1%

Landbouw

1%

Totaal

100%

Op de volgende pagina is te zien hoe de werkgelegenheid per gemeente zich verhoudt tot de regionale verdeling. In Zandvoort en in iets mindere mate in Bloemendaal zijn ten opzichte van de regionale verdeling de cultuursector en de horeca sterk vertegenwoordigd. De voorspelling is dat de werkgelegenheid in deze gemeenten meer dan in de andere gemeenten negatieve gevolgen van de coronacrisis zal ondervinden. In Heemstede zijn relatief veel banen in de overige zakelijke diensten, maar het aandeel horeca is kleiner dan gemiddeld.

*2020 is het meest recente peiljaar

In de regionale arbeidsmarktanalyse voor regio Kennemerland van het UWV van april 2021 bleek dat er zeer grote krimp van werkgelegenheid in de sectoren horeca, verhuur en overige zakelijke dienstverlening en cultuur, sport & recreatie wordt verwacht. Binnen de overige zakelijke dienstverlening ging vooral in de reisbranche werkgelegenheid verloren.

Bron: LISA Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

11

Economie: regionale specialisatie naar aantal banen Regionale specialisatie arbeidsmarkt per gemeente (2021)* 400% 350%

300% 250% 200% 150% 100% 50% 0%

Beverwijk

Bloemendaal

Haarlem

Heemskerk

Heemstede

Velsen

Zandvoort

Totaal regio

*2021 is het meest recente peiljaar Leeswijzer: in Beverwijk is de staaf bij bouw ongeveer 200%. Dat betekent dat het aandeel van de bouwsector in Beverwijk twee keer zo groot is als het aandeel van de bouwsector in de Regio Kennemerland gemiddeld. De lijn voor het regiototaal is gebaseerd op de regio inclusief Uitgeest en Haarlemmermeer. Daardoor hebben alle deelnemende gemeenten bij landbouw en vervoer & een staaf onder het regionale gemiddelde. Bron: LISA Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

12

Economie: bedrijvendynamiek vestigingen Het Landelijk Informatiesysteem van Arbeidsplaatsen (LISA) brengt via haar monitor vestigingendynamiek zoveel mogelijk de actuele ontwikkelingen van bedrijvigheid in beeld (zie in de bijlage begrippenlijst meer over de methodiek). In 2020 komen er in de Regio Kennemerland elk kwartaal meer bedrijfsvestigingen bij dan dat er verdwijnen. Deze trend zet zich in 2021 voort. Vanaf het tweede kwartaal in 2020 ligt het saldo steeds hoger. In het eerste kwartaal verdwenen er 1.610 vestigingen in de Regio Kennemerland en kwamen er 2.390 nieuwe vestigingen bij. Per saldo kwamen er in het tweede kwartaal dus 780 bedrijven bij. Met deze stijging ligt het saldo hoger dan in heel 2020.

Zzp’ers zijn voor een groot deel verantwoordelijk voor de continue toename van het aantal vestigingen. Op 4 juni rapporteerde de Kamer van Koophandel dat het aantal startende ondernemingen tussen mei 2020 en mei 2021 met 8 procent was toegenomen. Hiermee is het aantal startende ondernemers weer op het ‘normale’ niveau gekomen van voor de coronapandemie. Dit onderstreept het vertrouwen in de economie dat onder ondernemers terugkeert. Op de volgende pagina’s staan figuren over de aan de vestigingen gerelateerde bedrijvigheid en wordt ingegaan op de ontwikkelingen per sector en per gemeente.

Ontwikkeling aantal vestigingen Regio Kennemerland 3.000 2.500 2.000 1.500 1.000 500 0 Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

2018

Q3

Q4

2019 Nieuwe vestigingen

Q1

Q2

Q3 2020

Opgeheven vestigingen

Q4

Q1

Q2 2021

Saldo vestigingen

Bron: LISA Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

13

Economie: bedrijvendynamiek banen In het eerste kwartaal van 2021 verdwenen er 3.210 banen en kwamen er 3.620 banen bij door het verdwijnen en ontstaan van bedrijfsvestigingen. Per saldo kwamen er dus 410 banen bij in het eerste kwartaal. Het saldo in de eerste kwartalen van 2021 ligt hoger dan het gemiddelde van 2020, toen met name het tweede kwartaal een duidelijke dip liet zien.

Belangrijke kanttekening: de hier gepresenteerde cijfers gaan alleen over de werkgelegenheid bij nieuwe of opgeheven vestigingen. Werkgelegenheidsontwikkeling binnen bedrijven is hier niet in beeld. Deze kan indirect worden afgelezen aan het aantal WW-uitkeringen en vacatures.

Het feit dat er minder banen bijkomen dan vestigingen, duidt op een afname van de gemiddelde omvang van bedrijven en onderschrijft het beeld dat het aantal ZZP-ers toeneemt.

Ontwikkeling aantal banen gerelateerd aan nieuwe en opgeheven bedrijfsvestigingen Regio Kennemerland 4.000

3.000

2.000

1.000

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

2018

Q3

Q4

Q1

2019 Nieuwe banen

Q2

Q3 2020

Verdwenen banen

Q4

Q1

Q2 2021

Saldo banen

Bron: LISA Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

14

Economie: bedrijvendynamiek naar sector In het eerste semester van 2021 nam per saldo in geen enkele sector in de Regio Kennemerland het aantal instellingen af. Een groot deel van de toename van vestigingen in het eerst semester zit in de sectoren handel (340), onderwijs (150), zorg (120) en bouw (280). De ontwikkeling van de aan bedrijvendynamiek gerelateerde banen laat iets genuanceerder beeld zien. Hier zijn wel sectoren die een afname in banen laten zien. Bij de financiële instellingen verdwenen er in het eerste semester 30 banen. Ook in de horeca (-120) en vervoer & opslag (-70) verdwenen banen. Dat dit niet zichtbaar is in afname van vestigingen hangt samen met de toename van zzp’ers (artikel CBS). In de handelssector kwamen er 360 banen bij. Ook in het onderwijs (140), de zorg (130) en bouw (180) steeg het aantal banen als gevolg van bedrijvendynamiek. Ontwikkeling aantal vestigingen en gerelateerde banen Regio Kennemerland* Vestigingen

Bouw Cultuur sport en recreatie Financiële instellingen Handel (groothandel en detailhandel) Horeca Industrie en nutsbedrijven Informatie en communicatie Landbouw Onbekend Onderwijs Overheid Overige diensten Vervoer en opslag Zakelijke diensten Zorg

Totaal

Banen

2018 2019 2020 2021 2018 2019 2020 2021 Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester 1 2 1 2 1 2 1 1 2 1 2 1 2 1 190 220 230 210 210 130 280 230 200 180 200 230 120 180 50 60 70 50 -10 10 40 40 0 60 50 -50 10 40 0 10 0 0 -10 -10 0 10 10 -70 -10 10 -80 -30 50 110 170 130 280 310 340 -270 -220 -180 -50 60 490 360 50 90 70 90 10 30 30 40 60 30 -20 -50 -20 -120 30 50 50 40 10 40 70 -50 30 70 -40 -10 40 80 100 100 100 40 30 20 120 90 150 0 -130 -10 -10 40 -10 10 0 0 0 10 0 -10 0 0 20 0 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 -20 -40 -10 0 -10 150 140 180 120 120 160 150 170 130 170 150 50 140 140 0 0 0 0 0 0 0 0 0 -10 0 0 -10 0 10 20 60 70 40 40 50 -40 30 40 50 10 20 50 70 100 80 70 60 70 80 40 -20 100 -40 110 -10 -70 340 460 360 390 170 20 420 280 490 230 290 60 60 380 140 170 130 150 90 140 120 420 200 160 200 20 130 130 1.170 1.540 1.500 1.360 1.000 970 1.700 950 1.060 760 630 420 890 1.170

*uitkomsten zijn afgerond op tientallen. Daardoor kan het totaal verschillen van de optelling van sectoren. Bron: LISA Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

15

Economie: bedrijvendynamiek per gemeente Over het algemeen groeit het aantal vestigingen in de aan de monitor deelnemende gemeenten. In het vierde kwartaal was dit in alle gemeenten het geval. Over heel 2020 nam het aantal bedrijfsvestigingen in alle aan de monitor deelnemende gemeenten toe. Desondanks is de werkgelegenheidsontwikkeling die hiermee gepaard gaat in Beverwijk (daling van 80 banen), Bloemendaal (-20) en Zandvoort (-10) negatief. In Velsen (stijging van 280 banen) en Haarlem (130) kwamen er in absolute zin het meeste banen bij door het ontstaan en verdwijnen van bedrijfsvestigingen.

Ontwikkeling aantal vestigingen per gemeente* 2018 Beverwijk Bloemendaal Haarlem Heemskerk Heemstede Velsen Zandvoort Regio Kennemerland

Q1 20 30 160 30 30 30 0 440

Q2 50 20 240 40 20 90 10 740

2019 Q3 40 20 270 50 50 110 20 820

Q4 50 30 300 20 20 90 10 750

Q2 60 30 260 30 30 90 10 660

Q2 20 20 300 30 30 100 30 810

2020 Q3 50 10 260 20 30 60 30 700

Q4 30 30 240 50 10 60 20 680

Q1 30 10 210 20 30 80 20 620

Q2 30 0 120 10 10 30 10 370

Q3 50 0 100 20 -10 70 10 410

Q4 30 10 160 20 20 70 0 550

-70 10 -100 -20 20 20 0 40

50 -20 90 10 30 90 10 370

-20 0 80 30 20 120 -20 510

Ontwikkeling aantal banen door ontstaan/verdwijnen vestigingen per gemeente Beverwijk Bloemendaal Haarlem Heemskerk Heemstede Velsen Zandvoort Regio Kennemerland

-100 100 170 -20 40 10 20 200

-10 70 210 40 20 130 -20 750

30 20 260 80 60 120 -10 930

-40 70 180 -10 -30 70 0 140

0 0 220 -30 -10 10 -20 150

-40 30 260 30 40 130 30 630

100 0 190 -10 80 60 40 520

60 20 -10 60 -60 0 40 120

-40 -10 60 30 20 50 0 370

*uitkomsten zijn afgerond op tientallen. Daardoor kan het totaal verschillen van de optelling van sectoren. Bron: LISA Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

16

Economie: faillissementen In het tweede kwartaal gingen 31 bedrijven in de Regio Kennemerland failliet. Dit is meer dan in het eerste kwartaal van 2021 (12) en 2020 (23). In totaal waren er 43 regionale faillissementen in de eerste helft van 2021. Dat is minder dan in alle voorgaande jaren. De helft van de faillissementen (51%) in de Regio Kennemerland was in de handelssector. Ook de sectoren bouw (14%) en specialistische zakelijke dienstverlening (9%) nemen een groot deel van de faillissementen in de regio voor hun rekening. Het hoge aantal faillissementen in het tweede kwartaal van 2021 sluit niet aan bij de bevindingen van het CBS, dat landelijk in juni minder faillissementen registreerde dan in mei. Genoemd wordt dat dit lage aantal niet los te zien is van de noodsteun van de overheid. De Nederlandse economie doet het op Europees niveau zelfs beter dan veel andere landen (CBS). Dit kan waarschijnlijk deels verklaard worden door de afgegeven noodpakketten als NOW en Tozo. Begin 2021 heeft de regering voor nog eens 7,6 miljard aan steunpakketten afgegeven. De Nederlandsche Bank stelt wel dat zonder steun van de overheid het aantal mkb-bedrijven met liquiditeitsproblemen zonder steun waarschijnlijk maar beperkt hoger was uitgekomen. Verder worden faillissementen op basis van eigen aangifte sneller verwerkt door de rechtbank dan faillissementsverzoeken van crediteuren.

Aan het laatste type faillissementen gaan namelijk meer procedures en toetsing vooraf waardoor faillissementen vertraagd zichtbaar worden. Daarnaast stoppen veel bedrijven niet door een faillissement, maar door een bedrijfsbeëindiging. De verwachting is nog steeds dat als noodmaatregelen wegvallen er een snelle toename van faillissementen in Q4 2021 volgt. Dit blijkt uit de Bijzonder Beheer Barometer van februari 2021. .

Aantal faillissementen per gemeente 2018

2019

2020

2021

Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Beverwijk

4

4

2

6

3

2

4

1

1

2

1

1

0

2

Bloemendaal

0

0

0

0

0

1

1

0

0

1

1

1

0

0

Haarlem

5

3 10 7

1 13 7 10 2 10 1

3

5 16

Heemskerk

1

0

3

0

0

1

1

0

2

1

0

0

0

1

Heemstede

0

0

3

0

3

2

2

3

1

1

0

0

0

2

Velsen

3

2

2

1

3

3

2

0

5

3

0

0

2

2

Zandvoort

5

1

1

2

0

1

0

0

1

1

0

1

0

0

Regio Kennemerland*

28 21 34 33 13 36 30 27 23 37 16 13 12 31

*Regio is inclusief Haarlemmermeer en Uitgeest 2018

2019

2020

2021

Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1

Q2

Bouw Cultuur, sport en recreatie

3

1

6

2

2

3

1

3

1

7

1

2

4

2

0

1

1

0

0

0

1

0

1

0

1

0

0

0

Financiële instellingen Gezondheids- en welzijnszorg

5

1

2

3

3

1

4

4

2

3

0

0

0

0

0

0

1

0

0

0

0

0

0

4

0

0

0

1

Handel

14 8 13 12 3 21 13 10 7

5

3

4

3

19

Horeca

1

1

0

9

1

3

0

0

0

1

4

3

1

0

ICT

1

0

1

1

0

1

0

2

0

3

0

0

0

1

Industrie

2

4

3

1

0

0

3

4

2

2

1

0

0

2

Onderwijs Overige zakelijke dienstverling Specialisische zakelijke dienstverlening Verhuur en overige zakelijke dienstverlening

0

0

1

0

0

0

0

0

0

1

0

1

0

0

0

1

1

0

1

0

0

0

0

0

1

1

0

1

3

3

1

2

3

2

2

2

1

1

0

4

1

1

0

1

0

2

3

1

2

4

4

1

1

1

Vervoer en opslag

1

3

2

0

3

2

2

1

6

6

0

1

1

1

28 21 34 33 13 36 30 27 23 37 16 13

12

31

Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021 Totaal

Bron: LISA

17

Hoofdstuk: sociaalmaatschappelijk In dit hoofdstuk worden de volgende indicatoren behandeld: Jeugdhulpverlening Wmo Overlast Corona-gerelateerde bekeuringen Diefstal en inbraak Huiselijk geweld Maatschappelijke opvang

Sociaal-maatschappelijk: jeugdhulpverlening Aantal actieve cliënten jeugdhulpverlening per gemeente*

In juni 2021 is het aantal cliënten in de jeugdhulpverlening in vijf van de zeven deelnemende gemeenten vergelijkbaar met de periode vlak voor corona (december 2019). Alleen in Heemstede (+20%) en Bloemendaal (+12%) nam het aantal cliënten sterk toe. In Zandvoort is er sprake van een daling van 2 procent.

dec-18 807

Beverwijk

Gedurende 2021 zijn er in de regio veel schommelingen in het aantal cliënten te zien en is er geen eenduidige ontwikkeling te ontwaren. Zo is er in Beverwijk sprake van een duidelijke daling in het tweede kwartaal, maar blijft in dezelfde periode in Heemstede en Bloemendaal de trend van toename doorzetten.

dec-19 845

dec-20 844

jun-21 820

Bloemendaal

454

480

489

537

Haarlem

2.749

2.983

2.996

3.023

Heemstede

472

524

562

625

Heemskerk

749

779

684

729

Velsen

1.396

1.442

1.499

1.492

Zandvoort

229

253

251

247

*De cijfers worden doorlopend met terugwerkende kracht bijgewerkt. Data in dashboards kan daardoor licht verschillen van bovenstaande tabel.

Ontwikkeling (%) actieve cliënten jeugdhulpverlening in 2021 (januari 2020=100) 125 120 115 110 105 100 95 90 jan

feb

mrt

Beverwijk

apr

mei Bloemendaal

jun

jul

aug

sep

Haarlem

okt Heemskerk

nov

dec

jan

Heemstede

feb

mrt Velsen

apr

mei

jun

Zandvoort

Bron: gemeenten Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

19

Sociaal-maatschappelijk: jongeren met jeugdhulp Ontwikkeling (%) jeugdhulp zonder verblijf per gemeente (januari 2018=100)

Er zijn zorgen over de mentale gezondheid van jongeren. Zo merkt de Kindertelefoon weinig van de versoepelingen van het kabinet (Trouw). Het aantal telefoontjes over zelfbeschadiging en suïcidale en depressieve gedachten blijft namelijk stijgen en er bellen kinderen met (nieuwe) klachten over uitzichtloosheid. Het Trimbos-instituut stelt dat het gebrek aan- en het veranderen van structuur gevolgen kan hebben voor het mentale welbevinden van jongeren. In 2021 heeft de Kindertelefoon een hulplijn voor jongvolwassenen geopend. Hier kunnen ze naartoe bellen ‘als het even niet lekker gaat’.

200 180 160 140 120 100 Januari

Juli 2018

In de jeugdhulp is er een onderscheid te maken tussen jongeren die voor de hulp elders verblijven dan thuis (intramurale zorg, hierna ‘met verblijf’) en jongeren die niet in een instelling verblijven (‘zonder verblijf’).

In de Regio Kennemerland zijn 825 cliënten in de jeugdzorg mét verblijf. Dit zijn er 7 procent minder dan in januari 2018. Vanwege het lage aantal cliënten is het niet zinvol om de relatieve ontwikkelingen weer te geven. De jeugdhulp zonder verblijf lijkt te zijn afgenomen in de tweede helft van 2020: alleen in Zandvoort en Beverwijk is er een lichte toename.

Juli

Januari

2019

Juli

Januari

2020

Beverwijk

Bloemendaal

Haarlem

Heemstede

Velsen

Zandvoort

2021 Heemskerk

Aantal cliënten jeugdhulp met verblijf per gemeente

300

In de Regio Kennemerland nam het aantal jongeren in de jeugdhulp zonder verblijf tussen januari 2018 en januari 2021 met 53 procent toe tot 9.805 cliënten. Tussen juli 2020 en januari 2021 is er sprake van een stabiel of dalend aantal cliënten in de regiogemeenten. Dit ligt in lijn met het landelijk beeld: in Nederland is er in deze periode een daling van 1 procent. De grootste daling is zichtbaar in Zandvoort (7%).

Januari

250 200 150

100 50 0 Beverwijk Januari 2018

Bloemendaal Juli

Januari 2019

*voorlopige cijfers. Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

Haarlem

Heemskerk Juli

Heemstede

Januari 2020

30-jun-20

Velsen

Zandvoort

31 december 2020*

Bron: CBS

20

Sociaal-maatschappelijk: Wmo Aantal actieve cliënten* Wmo per gemeente

In opdracht van het Rijk en VNG Realisatie heeft Andersson Elffers Felix de rapportage Meerkosten in het sociaal domein ten gevolge van corona opgesteld. Hieruit bleek dat een deel van de Wmo-zorg na de corona-uitbraak was stilgelegd en dat sommige cliënten hulp hebben stopgezet. In (bijna) alle deelnemende gemeenten uit de Regio Kennemerland zijn in juni 2021 twee procent minder Wmo-cliënten dan een half jaar eerder. Alleen in Beverwijk is het aantal cliënten met 2 procent toegenomen.

dec-18

dec-19

dec-20

jun-21

Beverwijk

1.520

1.793

1.843

1.881

Bloemendaal

1.280

1.386

1.372

1.379

Haarlem

9.370

10.017

10.176

9.807

Heemskerk

2.596

2.797

2.817

2.776

Heemstede

1.797

1.840

1.794

1.732

Velsen

4.155

4.386

4.544

4.488**

Zandvoort

1.166

1.269

1.294

1.242

*de gebruikte definitie verschilt soms licht per gemeente. Bovenstaande cijfers geven een globaal inzicht in de ontwikkelingen en de omvang en worden doorlopend met terugwerkende kracht bijgewerkt. Data in dashboards kan daardoor licht verschillen van bovenstaande tabel. ** Door een aanbesteding Hulp bij het Huishouden was de eindstand in december 2020 een stuk lager. De 600 personen die deze HBHvoorziening kregen, zijn in januari 2021 weer ingestroomd. Ontwikkeling (%) actieve cliënten Wmo in 2020-2021 per gemeente (januari=100) 104

99

94

89

Beverwijk

Bloemendaal

Haarlem

Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

Heemskerk

Heemstede

Velsen

Zandvoort

Bron: gemeenten

21

Sociaal-maatschappelijk: meldingen overlast jeugd Ontwikkeling (%) meldingen overlast jeugd per gemeente (Q1 2018=100)

Landelijke politiecijfers laten zien dat er in het eerste kwartaal van 2021 – waar deels de avondklok van kracht was – het aantal meldingen van overlast door jongeren op het laagste punt ligt sinds de uitbraak van de coronapandemie.

1.000 800 600 400

Ook in de Regio Kennemerland (afgezien van Bloemendaal) was een grote afname in het eerste kwartaal. In het tweede kwartaal nemen de overlastmeldingen weer toe. In Haarlem (van 207 naar 360), Beverwijk (75 naar 130) en Zandvoort (van 30 naar 69) zijn in het tweede kwartaal duidelijk meer meldingen dan in het eerste kwartaal.

200 0

Bloemendaal en Heemskerk laten een andere trend zien, waar in het eerste kwartaal juist sprake was van een piek in het aantal meldingen.

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

2018

Q3

Q4

In Q2 2021 was het aantal overlastmeldingen lager dan dezelfde periode in 2020. Toen was de eerste lockdown die zorgde voor een grote toename in meldingen.

Q2

2019

Q3

Q4

Q1

2020

Beverwijk

Bloemendaal

Haarlem

Heemstede

Velsen

Zandvoort

Q2

2021 Heemskerk

Aantal meldingen overlast jeugd per gemeente 2019

Het aantal meldingen in alle gemeenten – behalve Beverwijk – is in het eerste kwartaal van 2021 hoger dan in dezelfde periode in 2019 en 2020, toen er nog geen coronamaatregelen waren.

Q1

2020

2021

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Beverwijk

82

61

54

62

81

132

115

Bloemendaal

17

21

33

17

27

137

79

106

75

130

97

131

94

Haarlem

156

231

261

141

164

489

356

251

207

360

Heemskerk

34

53

49

52

46

Heemstede

29

18

45

29

38

110

158

154

171

135

79

70

112

46

52

Velsen

99

155

106

102

Zandvoort

18

42

39

18

127

286

224

192

199

212

30

61

63

40

30

69

Bron: Politie Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

22

Sociaal-maatschappelijk: meldingen openbare overlast In het eerste kwartaal van 2021 waren er 918 meldingen in de regio. Dat is 14 procent minder dan een jaar eerder (Q1 2020). Net als het aantal meldingen van jeugdoverlast (p.23), zijn ook de meldingen van openbare overlast in het tweede kwartaal in 2021 toegenomen. Dit geldt voor alle deelnemende gemeente in de Regio Kennemerland, maar in het bijzonder voor Heemskerk en Heemstede. Toch zijn ook het aantal meldingen in het tweede kwartaal (1.126) 14 procent minder dan een jaar geleden (1.297).

Ontwikkeling (%) meldingen openbare overlast* per gemeente (Q1 2018=100) 300 250 200 150 100 50 0 Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

2018

2019

Beverwijk

Bloemendaal

Haarlem

Heemstede

Velsen

Zandvoort

Q3

Q4

Q1

2020

Q2

2021 Heemskerk

*bij openbare overlast gaat het om openbare dronkenschap, overlast van verwarde personen, alcohol- en drugsoverlast en overlast door zwervers Aantal meldingen openbare overlast per gemeente 2019 Beverwijk

Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

2020

2021

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

76

96

127

119

108

135

165

149

131

142

Bloemendaal

19

39

41

31

41

48

54

37

36

46

Haarlem

423

525

574

546

537

593

581

556

488

541

Heemskerk

36

43

74

56

82

90

98

42

57

100

Heemstede

41

46

34

46

26

59

51

44

30

61

Velsen

94

144

161

136

174

195

190

176

114

155

Zandvoort

65

114

119

91

101

177

159

61

62

81

Bron: Politie

23

Sociaal-maatschappelijk: bekeuringen gerelateerd aan coronamaatregelen In de deelnemende gemeenten zijn in de maanden januari, februari en maart 2021 door de gemeente de meeste boetes uitgedeeld. Dit heeft te maken met de lockdown en de avondklok. Hierbij werden ook de regels voor handhaving aangescherpt. Er werden veel waarschuwingen gegeven voor het overtreden van hygiënemaatregelen (het niet dragen van een mondkapje). Als men deze regel overtrad, werd er niet snel een boete uitgedeeld. Wel werden er in sommige gemeenten relatief veel boetes uitgedeeld als men zich in groepsverband met meer mensen ophield dan was toegestaan.

Overigens biedt dit niet een compleet beeld van de boetes; een groot deel van de boetes wordt niet uitgeschreven door de gemeente, maar door de politie. Het aantal uitgeschreven boetes verschilt per gemeente in de Regio Kennemerland. Gemeenten zetten vooral in op eerst waarschuwen, zeker als de overtreding niet moedwillig is. Het verschil in aantal boetes is deels te verklaren door verschil in problematiek, aantal BOA’s en toezichthouders in de gemeente. Velsen (21) en Heemskerk (18) deelden naar verhouding de meeste boetes uit per 10.000 inwoners.

Aantal door gemeente uitgedeelde coronaboetes Jan Feb Mrt Apr Mei Jun Beverwijk

7

11

1

Bloemendaal*

3

18

0

24

Haarlem

51

61

66

14

2

0

Totaal

Per 10.000 inwoners

40

10

24

10

194

12

Heemskerk*

60

60

18

Heemstede*

13

13

5

141

21

19

11

491

13

Velsen

7

32

70

32

0

0

Zandvoort

2

4

11

2

0

0

Totaal deelnemende gemeenten

*deze cijfers zijn niet per maand uitgesplitst en laten het beeld over de eerste helft van het jaar zien. Aantal uitgedeelde coronaboetes door politie* Bloemendaal (van 25-01 tot 2607)

179

Heemstede (van 25-01 tot 26-07) 118 Zandvoort (van 25-01 tot 26-07) 105 Velsen

610

*cijfers voor Haarlem, Heemskerk en Beverwijk ontbreken.

Bron: gemeenten Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

24

Sociaal-maatschappelijk: diefstal en inbraak De afname van het aantal woninginbraken in de regio Kennemerland zet zich door in 2021. Ook landelijk ziet de Politie een afname van woninginbraken. Dit wordt aan corona gerelateerd. Er is wel een verschuiving zichtbaar naar inbraken in garageboxen en schuurtjes omdat daar minder toezicht is. Het Centrum voor Criminaliteitspreventie en Veiligheid waarschuwt voor toegenomen cybercriminaliteit. Hierbij komen inmiddels ook coronagerelateerde vormen van oplichting voor. Waar inbraak vóór corona het meest registreerde incidenttype was, is dat nu winkeldiefstal. Winkeldiefstal is, net als inbraak bij bedrijven en zakkenrollerij, ook weer licht aan het toenemen vanaf het eerste kwartaal.

Aantal geregistreerde incidenten Regio Kennemerland 600 500 400 300 200 100 0 Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

2018

In vergelijking met het eerste kwartaal van 2021 waren er in het tweede kwartaal 30 procent meer winkeldiefstallen. Ondanks een grote relatieve toename in zakkenrollerij blijft het totale aantal incidenten laag (36).

Q2

Q3

2019

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

2020

Q1

Q2

2021

Diefstal/inbraak bedrijven enz.

Diefstal/inbraak woning

Winkeldiefstal

Zakkenrollerij

Op de volgende pagina zijn de ontwikkelingen van het aantal meldingen van diefstal en inbraak per gemeente in kaart gebracht. Met uitzondering van Bloemendaal en Zandvoort nam het aantal diefstallen en inbraken in alle gemeenten toe in het tweede kwartaal. In het eerste kwartaal nam het aantal incidenten in de alle gemeenten af.

Bron: Politie Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

25

Sociaal-maatschappelijk: diefstal en inbraak Aantal geregistreerde incidenten diefstal, inbraak en zakkenrollerij Beverwijk

Bloemendaal

80

Haarlem

60

60

400 300

40

40

200

20

20 0

100

0

0

Heemskerk

Heemstede

Velsen

100

75

120

75

50

80

50

25

40

25

0

0 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2

0

2018

2019

2020

2021

Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 2018

2019

2020

2021

Zandvoort 75 50 25 0 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 2018

2019

2020

2021

Bron: Politie Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

26

Sociaal-maatschappelijk: meldingen huiselijk geweld In het tweede kwartaal van 2021 waren er in de Regio Kennemerland 366 politiemeldingen van huiselijk geweld. De verwachte toename in meldingen lijkt daarmee definitief uit te blijven. Het aantal meldingen zit op het niveau van 2020, en over heel 2020 waren er 27 procent minder meldingen dan een jaar eerder. De Rijksoverheid is in april 2020 gestart met een landelijke campagne tegen huiselijk geweld tijdens de coronacrisis. Daarnaast heeft Veilig Thuis een chatfunctie geïmplementeerd. De achterliggende gedachte was dat mensen meer thuiswerken en leven, terwijl sociale contacten en afleiding afnemen. De kans op spanningen thuis – en daarmee de kans op huiselijk geweld – leek daardoor groter. Daarbij is de kans op detectie juist kleiner doordat mensen elkaar minder treffen bij sociale gelegenheden als verjaardagen, school of sport.

Aantal meldingen en ontwikkeling huiselijk geweld per gemeente 2019 Beverwijk

2020

2021

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

29

62

45

55

39

37

24

27

32

38

Bloemendaal

12

15

14

4

6

11

7

8

7

8

Haarlem

117

150

127

150

127

148

121

109

107

132

Heemskerk

32

40

35

30

23

22

29

27

15

18

Heemstede

16

8

7

6

9

7

5

8

4

11

Velsen

43

65

62

68

38

55

45

47

43

57

Zandvoort

28

18

20

20

14

22

16

12

13

21

Regio Kennemerland

375

466

436

435

352

404

331

324

303

366

Om deze redenen zou verwacht kunnen worden dat het aantal meldingen hoger zou na de invoering van de avondklok in januari 2021. Het lijkt er op dat de avondklok niet (direct) heeft geleid tot een toename in het aantal meldingen van huiselijk geweld in het eerste kwartaal. Eind april werd de avondklok afgeschaft, maar het aantal meldingen was in mei en juni in alle gemeenten even hoog als in april.

Bron: Politie Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

27

Sociaal-maatschappelijk: aanvragen maatschappelijke opvang In 2021 meldden zich maandelijks gemiddeld 36 nieuwe daklozen – dus die zich nog niet eerder gemeld hadden – met een ondersteuningsvraag bij de Brede Centrale Toegang. De Brede Centrale Toegang (BCT) geeft informatie en advies aan dak- en thuislozen. De medewerkers van de BCT begeleiden daklozen die zich melden naar de benodigde zorg, diensten en zo nodig opvang. De BCT-cijfers geven inzicht in het aantal daklozen, maar het is niet het volledige beeld. Dit zijn alleen de daklozen die zich hebben gemeld bij de BCT. Het totale aantal daklozen is in werkelijkheid hoger omdat niet alle daklozen zich melden. Ook zijn de personen die in 2021 al gebruik maakten van de maatschappelijke opvang niet meegenomen in de aantallen. De dak- en thuislozen die zich wel melden bij de BCT hebben bovendien niet allemaal een opvangvraag. Sommige personen willen bijvoorbeeld alleen hulp bij het aanvragen van een briefadres. Aantal nieuwe aanmeldingen maatschappelijke opvang bij BCT Kennemerland 80 60 40 20 0 jan

feb

mrt 2018

apr

mei

jun 2019

jul

aug 2020

sept

okt

nov

dec

Dit totaal aantal aanmeldingen bij de BCT (213) is bijna even hoog als in de eerste helft van 2020 (216) en lager dan in 2019 (299). Dit getal zegt niet veel over het gebruik van de daklozenvoorziening, omdat het alleen om instroom van nieuwe daklozen gaat. Signaal vanuit het werkveld is dat de voorziening vrijwel vol zit, wat impliceert dat van veel daklozen die de afgelopen periode zich hebben aangemeld nog steeds gebruik maken van de voorziening.

Aantal nieuwe aanmeldingen maatschappelijke opvang bij BCT Kennemerland per gemeente 2018 2019 2020 2021 Beverwijk

34

31

28

19

Bloemendaal

5

1

6

2

Haarlem

268

281

258

95

Heemskerk

19

23

19

7

Heemstede

7

5

6

3

Velsen

35

50

33

20

Zandvoort Overig Regio Kennemerland Buiten Regio Kennemerland

17

17

10

14

79

58

49

21

79

79

59

31

Onbekend

2

3

2

1

Totaal

545

548

470

213

2021

Bron: Brede Centrale Toegang Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

28

Hoofdstuk: Werk, inkomen en schulden In dit hoofdstuk worden de volgende indicatoren behandeld:

WW-uitkeringen Vacaturemarkt Schuldhulpverlening en budgetondersteuning NOW Tozo Bijstandsuitkeringen Kwijtschelding belastingen

Werk, inkomen en schulden: lopende WW-uitkeringen Het aantal WW-uitkeringen daalde voor het eerst tussen januari en april 2021. De daling volgt op een toenemende trend vanaf juli 2019, die zwaar werd versterkt bij de start van de coronacrisis. Nog altijd is het aantal lopende WW-uitkeringen in alle zeven gemeenten hoger dan destijds. Eind maart 2020 werd de NOW-regeling van minister Koolmees vastgesteld. Deze regeling was bedoeld om de lonen van werknemers te kunnen blijven betalen bij dalende omzet. Mede dankzij deze regeling zijn veel banen behouden gebleven (UWV). Zonder de NOW was de toename in de WW vermoedelijk hoger geweest.

Ontwikkeling (%) lopende WW-uitkeringen per gemeente (januari 2018=100) 120 110 100 90 80 70 60

jan

apr

jul

okt

jan

apr

jul

okt

jan

apr

2018

2019

Beverwijk

Bloemendaal

Haarlem

Heemstede

Velsen

Zandvoort

jul

okt

2020

jan

apr

2021 Heemskerk

Op de volgende pagina zijn per gemeente de in- en uitstroom van de WW te zien. Hieruit blijkt dat de instroom in alle aan de monitor deelnemende gemeenten in 2021 hoger is dan de uitstroom. Ook zijn de instroom- en uitstroomcijfers voor 2021 hoger dan voor 2020.

Bron: UWV Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

30

Werk, inkomen en schulden: instroom en uitstroom WW-uitkeringen Cumulatief aantal instroom en uitstroom WW-uitkeringen per jaar Bloemendaal

Beverwijk 1.500

500

1.000 250

500 0

0

Haarlem

Heemskerk

10.000

2.000

5.000

1.000

0

0

Heemstede Velsen

1.000 2.400 1.800 1.200 600 0

500 0

Zandvoort

Q1

800

Q2

Q3

2018

600

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

2019 Instroom

Q2

Q3

2020

Q4

Q1

Q2

2021

Uitstroom

400 200 0 Q1

Q2

Q3

2018

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

2019 Instroom

Q2

Q3

2020

Q4

Q1

Q2

2021

Uitstroom

Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

Bron: UWV

31

Werk, inkomen en schulden: WW-uitkeringen per sector In het eerste kwartaal van 2021 daalde het aantal WW-uitkeringen in elke sector in de Regio Kennemerland. De dalingen lagen tussen de 26 procent en 43 procent. In het tweede kwartaal zwakt deze toename af. Het aantal WW-uitkeringen in de agrarische- en ICT-sector nam in het tweede kwartaal met respectievelijk 14 en 9 procent het sterkst toe. Het grootste deel van de WW-ontvangers had voorheen een bedrijfseconomisch beroep (22%), was eerder manager (14%) of had een commercieel beroep (12%).

Aantal WW-uitkeringen per sector in de Regio Kennemerland 2019 jan

apr

2020 jul

okt

jan

apr

jul

2021 okt

dec*

jan

apr

Agrarische beroepen

54

43

31

36

38

52

54

48

56

36

41

Bedrijfseconomische en administratieve beroepen

2.154

1.951

1.880

1.924

1.950

2.186

2.363

2.303

2.385

1.498

1.413

Commerciële beroepen

991

947

859

864

868

986

1.135

1.113

1.136

824

762

Creatieve en taalkundige beroepen

224

223

209

212

222

274

321

303

308

230

211

Dienstverlenende beroepen

551

501

416

440

444

751

892

811

980

732

698

ICT beroepen

229

218

207

200

203

215

242

229

247

149

149

Managers

1.105

1.036

1.021

1.037

1.018

1.083

1.213

1.255

1.316

915

882

Openbaar bestuur veiligheid en juridische beroepen

156

152

140

150

137

162

185

184

199

137

117

Pedagogische beroepen

273

230

255

255

239

256

299

275

256

185

192

Technische beroepen

791

749

659

628

703

857

944

863

921

679

632

Transport en logistiek beroepen

425

430

403

378

396

594

667

611

645

479

474

Zorg en welzijn beroepen

590

559

522

479

483

535

544

532

541

412

422

Onbekend

440

354

325

394

465

1.002

799

706

810

460

357

Totaal

7.983

7.393

6.927

6.997

7.166

8.953

9.658

9.233

9.800

6.736

6.350

Bron: UWV Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie augustus 2021

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api1.ibabs.eu/publicdownload.aspx?site=Velsen&id=0622274b-e004-4a52-ab24-2b804d876f55