CConstaterende datVelsen
Koppel je AI →
Document · PDF

B3 Recreatieschap Spaarnwoude - financiële jaarstukken.PDF

Raadsvergadering 29 april 2021, gemeente VelsenBij agendapunt: Ingekomen stukken27.457 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 4

8.967.704

9.024.575

9.073.966

9.077.918

2021

2022

2023

2024

2025

1. Ontwikkeling en inrichting

1.123.596

-

-

-

-

2. Beheer en onderhoud

3.592.885

3.578.307

3.606.898

3.635.717

3.664.768

3. Veiligheid en toezicht

-

-

-

-

-

4. Bestuur en ondersteuning

-

-

-

-

-

5. Algemene dekkingsmiddelen exclusief mutaties reserves

5.239.846

5.276.375

5.318.585

5.361.133

5.404.022

Totaal

9.956.327

8.854.682

8.925.483

8.996.850

9.068.790

Saldo lasten en baten

-1.450.645

-113.022

-99.092

-77.116

-9.128

5. Algemene dekkingsmiddelen exclusief mutaties reserves Totaal Baten per programma

Programmabegroting 2022 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 66 van 70

Samenvatting

Programma’s

Mutaties reserves

Paragrafen

Overzicht van baten en lasten

2021

2022

2023

2024

2025

Algemene reserve

104.010

89.910

90.652

91.401

92.156

Bestemmingsreserve

-1.554.655

-202.932

-189.744

-168.517

-101.284

Totaal

-1.450.645

-113.022

-99.092

-77.116

-9.128

(standen per 31-12)

Ontwikkeling van reserves en voorzieningen 2021 – 2025 12.000.000 10.000.000 8.000.000 6.000.000 4.000.000 2.000.000 -

2021 Algemene reserves

2022

2023

Bestemmingsreserves

Programmabegroting 2022 Recreatieschap Spaarnwoude

2024 Egalisatiereserves

2025 Voorzieningen

Pagina 67 van 70

Samenvatting

Programma’s

Paragrafen

Ontwikkeling van reserves en voorzieningen Het totaal van reserves en voorzieningen neemt toe in de periode 2021 - 2025. Eind 2021 zit € 15.340.292 in de reserves en voorzieningen, en in 2025 is de verwachting dat de reserves en voorzieningen € 17.600.132 bedragen. Het geconsolideerde totaal kan echter leiden tot optimistische conclusies. Deelgebied SPW verkeert zeker t/m 2022 in zwaar weer, terwijl de situatie in SGP rooskleurig is en in SMG conform verwachting afneemt. De totale algemene reserve is de afgelopen jaren toegenomen, en zal in 2022 op basis van de begroting weer toenemen. Het bestuur kan in deelgebied SGP besluiten extra inspanningen (mede) te financieren uit de algemene reserve. Volgens de huidige meerjarenraming groeien de algemene reserves door naar € 3.461.587 in 2025. De bestemmingsreserves voor beheer en investeringen nemen geconsolideerd in beperkte mate af. Volgens de huidige meerjarenraming nemen de bestemmingsreserves af tot € 9.346.010 in 2025. Jaar

Saldo 1 jan

Onttrekking

Overzicht van baten en lasten

Jaar

Saldo 1 jan

Algemene reserve SPW

2022

54.913

Onttrekking -

Dotatie Saldo 31 dec 625

55.538

Bestemmingreserve beheer SPW

2022

913.229

-

65.863

979.092

Bestemmingsreserve investeringen SPW

2022

863.713

53.180

9.840

820.373

Best.reserve beheer CRM tunnel SPW

2022

11.550

-

132

11.682

Bestemmingsreserve egalisatie SPW

2022

1.632.302

55.460

-

1.576.842

Algemene reserve SGP

2022

3.084.202

-

48.758

3.132.960

Best.reserve verv.investeringen SGP

2022

2.310.633

-

335.307

2.645.940 4.344.734

Bestemmingsreserve SMG

2022

4.754.101

450.519

41.152

Best. reserve SMG beh. monument MH17

2022

699.032

55.540

-

643.492

Bestemmingsreserve SMG investering

2022

414.582

-

-

414.582 14.625.235

14.738.257

614.699

501.677

Voorziening GO SPW

Totaal reserves 2022

26.928

869.104

1.680.880

838.704

Voorziening GO SGP

2022

284.491

119.943

182.448

346.996

Voorziening GO SMG

2022

346.076

30.542

82.586

398.120

657.495

1.019.589

1.945.914

1.583.820

Totaal voorziening

Stand per Stand per 31-12-2021 31-12-2022

Dotatie Saldo 31 dec

Verschil

Algemene reserve SPW

2021

54.418

-

495

54.913

Algemene reserve SPW

54.913

55.538

625

Bestemmingreserve beheer SPW

2021

1.630.428

785.430

68.231

913.229

Bestemmingreserve beheer SPW

913.229

979.092

65.863 -43.340

Bestemmingsreserve investeringen SPW

2021

1.178.103

325.103

10.713

863.713

Bestemmingsreserve investeringen SPW

863.713

820.373

Best.reserve beheer CRM tunnel SPW

2021

15.905

4.500

145

11.550

Best.reserve beheer CRM tunnel SPW

11.550

11.682

132

Bestemmingsreserve egalisatie SPW

2021

1.687.762

55.460

-

1.632.302

Bestemmingsreserve egalisatie SPW

1.632.302

1.576.842

-55.460

Algemene reserve SGP

2021

3.122.697

272.560

234.065

3.084.202

Algemene reserve SGP

3.084.202

3.132.960

48.758

Best.reserve verv.investeringen SGP

2021

2.160.633

-

150.000

2.310.633

Best.reserve verv.investeringen SGP

2.310.633

2.645.940

335.307

Bestemmingsreserve SMG

Bestemmingsreserve SMG

2021

5.170.242

446.943

30.802

4.754.101

4.754.101

4.344.734

-409.367

Best. reserve SMG beh. monument MH17

2021

754.132

55.100

-

699.032

Best. reserve SMG beh. monument MH17

699.032

643.492

-55.540

Bestemmingsreserve SMG investering

2021

414.582

-

-

414.582

Bestemmingsreserve SMG investering

414.582

414.582

-

16.188.902

1.945.096

494.451

14.738.257

14.738.257

14.625.235

-113.022

6.048

1.710.000

1.730.880

26.928

Voorziening GO SPW

26.928

838.704

811.776 62.505

Totaal reserves Voorziening GO SPW

2021

Totaal reserves

Voorziening GO SGP

2021

266.491

163.000

181.000

284.491

Voorziening GO SGP

284.491

346.996

Voorziening GO SMG

2021

283.146

19.000

81.930

346.076

Voorziening GO SMG

346.076

398.120

52.044

555.685

1.892.000

1.993.810

657.495

Totaal voorziening

657.495

1.583.820

926.325

Totaal voorziening

Programmabegroting 2022 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 68 van 70

Samenvatting

Programma’s

Deelgebied SPW De algemene reserve en bestemmingsreserves zijn de afgelopen jaren fors afgenomen. Eind 2019 was er nog € 5.089.808 beschikbaar, de verwachting is dat dit eind 2022 nog maar € 1.811.225 is. De sterke afname heeft te maken met o.a. aanpak van achterstallig onderhoud, planvoorbereiding van het uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park en de effecten van de coronacrisis met minder inkomsten uit evenementen en huur/erfpacht. De bestemmingsreserve beheer en investeringen zijn op korte termijn (2021 en 2022) onvoldoende voor het berekende benodigde weerstandsvermogen voor Spaarnwoude. Dat heeft te maken met de effecten van de coronacrisis. In normale jaren houdt dit deelgebied goed zijn eigen broek op, omdat hier veel evenementen plaatsvinden en het grootste deel van de huurders/(erf-)pachters zitten. Nu is er sprake van een verwachte tijdelijke dip door minder inkomsten. De financiële speelruimte in dit deelgebied voor extra inspanningen uit de bestemmingsreserve beheer of investeringen is daarmee zeer beperkt. En dat terwijl in dit gebied de grootste opgave ligt met het Uitvoeringsprogramma. Deelgebied SGP De algemene reserve en bestemmingsreserve is de afgelopen jaren gegroeid. De verwachting is dat deze reserves voorlopig nog verder groeien, van € 4.871.065 eind 2019 naar € 5.778.900 eind 2022.

Daarmee is er ruimte om nieuwe ontwikkelingen van Spaarnwoude Park hieruit te financieren.

Paragrafen

verwachting jaarlijks af, van € 5.508.560 eind 2019 naar € 4.344.734 eind 2022. Mocht deze reserve voortijdig opraken, dan betalen de gemeente Haarlemmermeer en de provincie ieder 50% voor de onderhoud van dit gebied. Voor het beheer van het MH17 monument wordt ook jaarlijks geld onttrokken uit de beheerreserve. De afgelopen twee jaar zijn er meer lasten geweest dan begroot, o.a. vanwege vervanging dode bomen. Door de inzet van veel vrijwilligers kunnen de kosten nog binnen de perken blijven.

Algemene reserve SPW Bestemmingreserve beheer SPW * Bestemmingsreserve investeringen SPW ** Best.reserve beheer CRM tunnel SPW Bestemmingsreserve egalisatie SPW Totaal reserves SPW Algemene reserve SGP *** Best.reserve verv.investeringen SGP Totaal reserves SGP Bestemmingsreserve SMG Best. reserve SMG beh. monument MH17 Bestemmingsreserve SMG investering Totaal reserves SMG

Stand per 31-03-2021 54.913 607.229 796.950 11.550 1.632.302 3.102.944 3.078.202 2.310.633 5.388.834 4.754.101 699.032 414.582 5.867.715

Stand per 31-12-2022 55.538 673.092 753.610 11.682 1.576.842 3.070.764 3.126.960 2.645.940 5.772.900 4.344.734 643.492 414.582 5.402.808

Stand per 31-12-2023 56.163 698.473 709.845 6.314 1.521.382 2.992.177 3.176.108 2.983.930 6.160.038 3.932.115 587.508 414.582 4.934.205

Stand per 31-12-2024 56.788 746.886 665.651 946 1.465.922 2.936.193 3.235.649 3.324.625 6.560.274 3.516.219 531.076 414.582 4.461.877

Stand per 31-12-2025 57.413 809.886 675.491 1.078 1.410.462 2.954.330 3.285.586 3.668.045 6.953.631 3.097.020 474.193 414.582 3.985.795

Totaal reserves Voorziening GO SPW Voorziening GO SGP Voorziening GO SMG Totaal voorziening

14.359.494 26.928 284.491 346.076 657.495

14.246.472 838.704 346.996 398.120 1.583.820

14.086.420 1.174.704 457.748 450.885 2.083.337

13.958.344 1.801.008 365.897 470.908 2.637.813

13.893.756 2.416.224 344.714 450.191 3.211.129

Bestemmingreserve beheer SPW * saldo inclusief nog te nemen besluiten Bestemmingsreserve investeringen SPW ** saldo inclusief nog te nemen besluiten Algemene reserve SGP *** saldo inclusief nog te nemen besluiten

Deelgebied SMG Het onderhoud van dit deelgebied wordt betaald uit de bestemmingsreserve SMG. Dit is een eenmalige afkoopsom die betaald is door Schiphol en de provincie voor de instandhouding van het gebied. Anders dan bij de andere deelgebieden, heeft SMG geen participantenbijdrage. Daardoor neemt deze bestemmingsreserve conform

Programmabegroting 2022 Recreatieschap Spaarnwoude

Overzicht van baten en lasten

Pagina 69 van 70

Samenvatting

Programma’s

Paragrafen

Vaststelling door het algemeen bestuur Deze programmabegroting is vastgesteld door het algemeen bestuur van Recreatieschap Spaarnwoude in de openbare vergadering van 1 juli 2021.

Voorzitter, Mw. I. Zaal

Programmabegroting 2022 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 70 van 70

Overzicht van baten en lasten

Begrotingswijziging 2021

Spaarnwoude

versie DB 15 april 2021

Samenvatting Recreatieschap Spaarnwoude heeft op basis van de vastgestelde programmabegroting 2021 de begrotingswijziging 2021 opgesteld. De gemeenten Haarlem, Amsterdam, Velsen en Haarlemmermeer participeren samen met de provincie Noord-Holland in de gemeenschappelijke regeling van Recreatieschap Spaarnwoude. Zij financieren via de participantenbijdrage een deel van het jaarlijkse exploitatietekort, aangevuld met (erf)pacht en verhuur voor recreatieve activiteiten, horeca en evenementen. Kerngegevens: •

6.097 hectare werkgebied

•

waarvan 2.477 hectare beheergebied met 227 hectare water

•

6,7 miljoen bezoeken in 2020

Ambities Spaarnwoude is ingericht als recreatiegebied om steden en natuurgebieden te ontlasten en aantrekkelijke recreatiemogelijkheid te bieden aan recreanten uit omliggende gemeenten en de regio. Het recreatieschap heeft drie hoofdactiviteiten: a. b. c.

Beheren en in stand houden van de ingerichte gebieden en voorzieningen. Actueel houden en vernieuwen van het aanbod om aan te sluiten bij wensen en behoeften van de recreant. Uitvoeren van het inrichtingsplan en investeringsprogramma.

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

Pagina 2 van 16

Wat wil het recreatieschap bereiken? Spaarnwoude levert door haar werkzaamheden en projecten een directe bijdrage aan deze opgaven: •

Schone, hele, veilige en bruikbare recreatieve gebieden die tevens aantrekkelijk zijn door de ligging in de natuur

•

Voorzien in de groeiende behoefte aan openluchtrecreatie en natuur en daarmee versterken van het woon- en werkklimaat in de groeiende omliggende steden

•

Een evenwichtige balans openluchtrecreatie en commerciële vormen van recreatie

•

Het ontwikkelen van een duurzaam stad - land netwerk met: goed bereikbare, herkenbaar en vindbare ontvangstgebieden aan de stedelijke randen én in het gebied waar voorzien wordt in alle behoeften van de recreant

-

•

rustieker gebieden waar het landschap, de natuur en de cultuurhistorie prevaleren die onderling (vooral voor langzaam verkeer) verbonden zijn Ontwikkelen en aanhelen van natuurgebieden, vergroten van de biodiversiteit en de belevingswaarde ervan voor de recreant

•

Ontwikkelen en behoud van waardevolle en aantrekkelijke agrarische landschappen en erfgoed

•

Inzet op sociaal-maatschappelijke meerwaarden

•

Spaarnwoude profileren en positioneren aan de hand van bovengenoemde doelstellingen

Gevolgen coronacrisis De begrotingswijziging is opgesteld in een uitzonderlijke tijd, waarin maatregelen met een grote impact voor de economie en het dagelijkse leven zijn genomen in verband met corona. De wereldwijde pandemie met covid-19 gaat ook van invloed zijn op het begrotingsjaar van 2021 van recreatieschap Spaarnwoude. Voor het recreatieschap zijn in 2020 vooral minder inkomsten uit pacht, huur en evenementen van invloed geweest op de financiële situatie. De mate waarin Nederland terugkeert naar ‘normaal’ hangt af van de snelheid van het vaccinatiebeleid en de ontwikkeling van het aantal besmettingen met het coronavirus. Het is daarom op voorhand niet eenvoudig de exacte effecten op de begroting in te schatten. In het ergste geval geeft de exploitatie in 2021 ongeveer hetzelfde beeld als 2020. Hoewel er in de jaarrekening 2020 incidentele meevallers waren in alle deelgebieden die het beeld enigszins flatteerden, is te verwachten dat alleen deelgebied SPW een negatief exploitatieresultaat zal realiseren. Het eventuele nadeel op de begroting van 2021 zal in de najaarsnotitie van 2021 een nauwkeuriger beeld geven van de effecten, dan nu op voorhand de keuze te maken bepaalde posten af te schalen.

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

Pagina 3 van 16

Drukker in Spaarnwoude Als positieve ontwikkeling in 2020 is ervaren de ‘ontdekking’ van groengebieden door nieuwe groepen recreanten en de waardering van groengebieden als ontspanningsmogelijkheid. Het is aannemelijk dat (de zomer van) 2021 wederom een stijging van het binnenlands toerisme en recreatie om de hoek laat zien (in 2020: + 28% bezoek)De toename van het aantal bezoekers bracht vorig jaar ook overlast met zich mee: drukke parkeerplekken, barbecueën en picknicken op plekken die hier niet voor bestemd zijn, (extra) zwerfafval, illegale feestjes, vandalisme, uitwerpselen, verstoring van broedvogels en extra toezicht door boa’s en beheerders, extra beheer (afvalinzameling, bebording, extra schoonmaak toiletgebouwen). Dat zal in 2021 ook gaan spelen. Evenementen Met praktijktests (fieldlabs) wordt geëxperimenteerd om te zien hoe evenementen veilig en verantwoord uitgevoerd kunnen worden. 1 juli wordt door het kabinet aangehouden als streefdatum voor het moment dat festivals weer verantwoord kunnen. Er is een subsidieregeling/garantiefonds van € 300 miljoen ingesteld vanuit het Rijk om 80% van de gemaakte kosten van organisatoren te vergoeden als de Rijksoverheid het evenement moet verbieden vanwege de coronasituatie. Dit geeft een grotere kans op instandhouding van de branche. De veiligheidsregio heeft aangegeven dat werken met back-up data niet toegestaan wordt.

Evenementen gepland voor 1 juli, zoals Awakenings en Keltfest, vinden daarom sowieso niet plaats. Hoewel in Spaarnwoude het zwaartepunt ligt in augustus/september, zullen organisatoren tijdig een go/no-go moment inbouwen. Dit heeft te maken met beschikbaarheid van acts en leveranciers, termijnen van vergunningverlening en beschikbaarheid van terreinen. In Spaarnwoude worden een aantal grote evenementen gehouden (de zogenaamde C evenementen). Hiervan is onduidelijk of zij in deze vorm door kunnen gaan vanwege de onzekere coronasituatie.

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

Wanneer de (meeste) evenementen niet doorgaan betekent dit voor Spaarnwoude de grootste derving aan inkomsten: het gaat om € 1.370.602. De inkomsten uit evenementen zijn opgebouwd uit een vaste en variabele vergoeding (in sommige gevallen afhankelijk van kaartverkoop). De variabele vergoeding valt sowieso weg als de evenementen niet doorgaan, of er nu wel of geen garantiefonds is (omdat de kaartverkoop dan doorschuift naar 2022). Het algemeen bestuur heeft in 2020 besloten alleen de gemaakte kosten in rekening te brengen bij de evenementorganisatoren door 15% van de vaste vergoeding te factureren en dit te betalen bij het evenement in 2021. Eén evenementorganisator heeft die 15% overigens al betaald in 2020. Voor wie dat nog niet gedaan heeft, betekent dat indien het evenement in 2021 weer niet doorgaat, het bedrag van € 61.835 pas in boekjaar 2022 betaald wordt. In het voorzittersoverleg van 19 mei 2021 zal voorgesteld worden deze 15%-maatregel eveneens in 2021 te hanteren (nb. het gaat om een totaalbedrag van€ 102.560 voor boekjaar 2021). Horeca- en recreatieondernemers Een groot deel van de horeca- en recreatieondernemers in Spaarnwoude is gesloten of met verminderde capaciteit geopend sinds de tweede (gedeeltelijke) lockdown. Het recreatieschap houdt rekening met een groter aantal ondernemers dat huur- of erfpachtachterstanden gaat oplopen, of mogelijk zelfs failliet gaat.

Het recreatieschap moet nog besluiten of zij voor deze periode nieuwe compensatiemaatregelen voor ondernemers treft. Het gaat om een geraamd bedrag van € 300.000, waarvoor in deelgebied SGP dekking is via de reserves en voor deelgebied SPW dekking beoogd is via de reserves, mits de incidentele coronabijdrage door de participanten betaald wordt. Bezuinigingsmaatregelen Het recreatieschap heeft een raamovereenkomst met Recreatie Noord-Holland NV. Bezuinigen met personeel is daardoor niet direct aan de orde, het betreft eerder een

Pagina 4 van 16

verschuiving. Inzet van RNH bij deelprogramma’s die minder te doen hebben (expertteam Grote Evenementen) verschuift naar afdelingen waar genoeg werk is (deelprogramma 1 Ontwikkeling; met planvoorbereiding van het uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park). RNH kan terughoudend zijn met inhuur van externen om de kosten te drukken. Geen verbeteringen evenemententerrein Het recreatieschap voert in 2021 de jaarlijkse gezamenlijke terreininvesteringen in de evenemententerreinen niet uit en schuift deze ook niet door naar het volgende jaar. Het betreft SPW Oosterbroek (€ 52.460). Alleen de onderzoeken die nodig zijn voor het duurzaam verleggen van de evenementenafrit bij Oosterbroek vinden plaats. Bij SPW Houtrak (€ 48.360) zijn er contractuele verplichtingen, waardoor hier geen bezuiniging mogelijk is. Dit geldt ook voor SMG evenemententerrein (€ 48.360) en SGP evenemententerrein (€ 51.100). Tenzij in samenspraak van zowel van de kant van het recreatieschap als de evenementorganisator besloten wordt geen investeringen te doen. Terughoudendheid nieuwe ontwikkelingen Nieuwe initiatieven of ontwikkelingen die geen link hebben met de visie Spaarnwoude Park 2040, noch het uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2020 – 2024, worden in principe niet opgepakt, en is het de verantwoordelijkheid van de initiatiefnemer om tot realisatie te komen. Het jaarplan 2021 is leidend als jaarprogramma.

starten, de Oedipusfarm. In het algemeen bestuur van 22 oktober 2020 is ingestemd met het starten van een traject voor huurbeëindiging van de woning aan de Zuiderweg 9, waarvoor € 120.000 ten laste van SPW bestemmingsreserve beheer vrijgemaakt is. Nu de betreffende initiatiefnemer door de voortdurende coronacrisis de investeringsbeslissing nog niet durft te maken, is het voorlopig ook niet nodig dit traject te starten en wordt het gereserveerde bedrag voorlopig niet uitgegeven. Voor het jaar 2020 heeft het recreatieschap besloten niet te bezuinigingen op dagelijks en groot onderhoud, omdat de basis op orde een belangrijk uitgangspunt is van de visie Spaarnwoude Park én door het toenemende aantal bezoekers minder onderhoud ook onwenselijk is en in de toekomst mogelijk zelfs tot meer kosten gaat leiden. Voor het schoonhouden van het gebied dient op basis van de ervaringen van 2020 juist rekening gehouden te worden met meer kosten. Samenvattend Ook 2021 zal naar alle waarschijnlijkheid een niet-sluitende begroting hebben. De verwachting is dat het effect echter tijdelijk van aard is. De meerjarenraming (zie programmabegroting 2022) laat een duurzaam sluitende begroting zien en geeft aan dat de financiën voor reguliere inspanningen wel in orde zijn.

Bevriezen aanpak herontwikkeling boerderij Borneohoeve In de Houtrak staat een oude boerderij de Borneohoeve, waarvan de schuur in bruikleen is uitgegeven en het woongedeelte apart verhuurd wordt. Voor deze locatie heeft zich een initiatiefnemer gemeld die op deze plek een circulaire bierbrouwerij wil

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

Pagina 5 van 16

Begrotingswijziging per programma Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves Totaal na bestemming

Specificatie van de baten Subsidies en projectbijdragen Inkomsten uit gebiedsexploitatie, zoals evenementen, huren en pachten Participantenbijdragen Totaal baten voor bestemming

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

Lasten 127.218 7.418.345 598.210 854.610

Begroting 2021 Baten 6.890 3.438.760 -

Saldo -120.328 -3.979.585 -598.210 -854.610

Lasten 1.378.409 1.027.216 13.627 -11.992

Wijziging 2021 Baten 1.116.706 154.125 -

Saldo -261.703 -873.091 -13.627 11.992

1.329

5.260.248

5.258.919

-

-20.402

-20.402

1.329

5.239.846

5.238.517

8.999.712 321.192 9.320.904

8.705.898 615.006 9.320.904

-293.814 293.814 -

2.407.260 117.799 2.525.059

1.250.429 1.274.630 2.525.059

-1.156.831 1.156.831 -

11.406.972 438.991 11.845.963

9.956.327 1.889.636 11.845.963

-1.450.645 1.450.645 -

Begroting Wijziging 2021 2021 15.619 1.190.966

Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten Saldo 1.505.627 1.123.596 -382.031 8.445.561 3.592.885 -4.852.676 611.837 -611.837 842.618 -842.618

Begroting na wijziging 2021 1.206.585

3.476.613

59.463

3.536.076

5.213.666 8.705.898

1.250.429

5.213.666 9.956.327

Pagina 6 van 16

Toelichting Samenvatting Het saldo van baten en lasten van de begrotingswijziging van 2021 is € 1.450.645 negatief. Dit is € 1.156.831 hoger dan eerder in de begroting voor 2021 was opgenomen. De lasten nemen toe met 27% en de baten nemen toe met 14%. Hieronder wordt per deelprogramma een verdere toelichting gegeven.

Inzet RNH In de programmabegroting was € 3.238.780 opgenomen als totale kosten voor de inzet van RNH. Volgens deze begrotingswijziging zijn de kosten voor inzet RNH € 3.234.932, een kleine afname van € 3.848. Daarnaast is er sprake van de volgende verschuiving tussen de programma’s: •

€ 15.001 is verschoven van programma 4, taakveld 0.4 overhead, naar alle andere taakvelden in de programma’s 1, 2 en 3. Deze verschuiving is kostenneutraal voor het recreatieschap. Dit betreft de inzet van de afdelingsmanagers van RNH voor het deel dat in afgelopen jaren op uurbasis ten laste van het recreatieschap werd gebracht. In 2020 werden deze kosten geboekt werd bij het taakveld overhead. Bij vereenvoudiging van de tariefopbouw van RNH zijn deze kosten overgeslagen in de uurtarieven van de medewerkers. Deze verschuiving zorgt voor een realistischer beeld van de overheadkosten van het recreatieschap.

SMG. Zowel de baten als de lasten zijn verhoogd. De wijzigingen betreffen opgenomen en doorgeschoven projecten. In deze wijziging zijn de volgende projecten meegenomen: locatieontwikkeling Plesmanhoek (SMG), planrealisatie ontvangstgebied Veerplas (SPW) en Fietsverbinding Amsterdam-Kust (SPW). Een aantal projecten zijn doorgeschoven. Vanwege de corona pandemie kwam de vaste stroom aansluiting van deelgebied SGP stil te liggen. Het project wordt gefinancierd door de gemeente en evenementenorganisator ID&T. Project landschapsplan 380 KV Tennet (SPW en SGP) is een meerjarig project. De projecten per taakveld: 2.1 verkeer en vervoer •

Realisatie fietsverbinding Amsterdam –kust (groene F200) € 300.000 t.l.v. gebiedsfonds SPW (SPW, SMG, SGP)

3.1 economische ontwikkeling •

Planrealisatie ontvangstgebied Veerplas (t.l.v. gebiedsfonds SPW) € 100.000 (SPW)

•

Uitvoeringsprogramma (besluit 2020/11 en 2020/35)

•

Locatieontwikkeling Plesmanhoek € 16.800, bijdrage van de gemeente Haarlemmermeer (SMG)

5.7.1 Openbaar groen en openluchtrecreatie

Programma 1 Ontwikkeling en inrichting Het saldo van baten en lasten wijzigt met € 261.703. Het betreft een wijziging van € 28.723 voor deelgebied SPW, € 232.922 voor deelgebied SGP en € 58 voor deelgebied

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

•

Landschapsplan 380KV Tennet € 90.000 uit subsidies (SPW) en € 320.000 uit subsidies (SGP)

•

Vaste stroomaansluiting Groene Weelde, besluit 2019/10 € 466.796 en € 296.796 bijdrage ID&T.

Pagina 7 van 16

Programma 2 Beheer en onderhoud

Programma 4 Bestuur en ondersteuning

Het saldo van baten en lasten wijzigt met € 873.091. Het betreft een wijziging van € 1.048.060 voor deelgebied SPW, € 132.971 voor deelgebied SGP en € 41.997 voor deelgebied SMG. De lasten zijn 14% hoger en de baten 4 %. Deze wijziging ligt in een administratieve correctie, nieuwe doorgeschoven projecten en hogere erfpachten.

De lasten verminderen met € 11.992. De lagere lasten zijn ontstaan door de eerder genoemde verschuiving van overhead naar de directe kosten onder de programma’s 1, 2 en 3.

Programma 3 Toezicht en veiligheid

Programma 5 Algemene dekkingsmiddelen De baten verminderen met € 20.402. In verband met minder rente opbrengsten in deelgebied SPW zijn de baten afgeraamd.

In dit programma zijn de lasten verhoogd met € 13.627. Dit wordt veroorzaakt door de eerder genoemde verschuiving van inzet RNH naar de programma’s 1, 2 en 3.

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

Pagina 8 van 16

Gevolgen Gevolgen voor de participanten

Gevolgen voor de reserves

De begrotingswijziging geeft verder geen aanleiding om de participantenbijdragen te verhogen.

Spaarnwoude kent vanuit de gemeenschappelijke regeling drie deelgebieden met elk eigen reserves en financieringsvorm: SPW, SGP en SMG. Deze programmabegroting is geconsolideerd, conform de eis van het Ministerie van Binnenlandse Zaken.

Bijdrage in 2020

Participantenbijdragen Participantenbijdragen

5.081.545

Participant Provincie Noord Holland Gemeente Amsterdam Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmermeer Gemeente Velsen Totaal

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

52,20% 18,70% 13,40% 10,30% 5,40% 100,00%

Bijdrage in 2021 5.213.666

Bijdrage in Bijdrage in 2021 2020 2.653.301 2.722.287 947.382 972.014 682.371 700.113 522.612 536.200 275.879 283.052 5.081.545 5.213.666

Per saldo wordt € 1.156.831 meer aan de reserve onttrokken. Deze onttrekking heeft betrekking op de projecten van de genomen bestuursbesluiten. De projecten staan beschreven bij programma 1. Specificatie van de resultaatbestemming door mutaties reserves (taakveld 0.10) Begroting 2021 Toevoeging algemene reserve Onttrekking algemene reserve Toevoeging bestemmingsreserve Onttrekking bestemmingsreserve Totaal

237.493 83.699 -615.006 -293.814

Wijziging 2021

Begroting na wijziging 2021

139.077 -272.560 34.182 -1.057.530 -1.156.831

376.570 -272.560 117.881 -1.672.536 -1.450.645

Pagina 9 van 16

Bijlage 1 Specificatie deelgebied SPW Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves Totaal na bestemming

Specificatie van de baten Subsidies en projectbijdragen Inkomsten uit gebiedsexploitatie, zoals evenementen, huren en pachten Participantenbijdragen Totaal baten voor bestemming

Begroting 2021 Lasten Baten 99.049 6.890 5.501.873 2.969.375 450.361 706.304 -

Saldo -92.159 -2.532.498 -450.361 -706.304

Lasten 511.833 1.196.185 11.855 -29.832

Wijziging 2021 Baten 483.110 148.125 -

Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten Saldo 610.882 490.000 -120.882 6.698.058 3.117.500 -3.580.558 462.216 -462.216 676.472 -676.472

1.329

3.770.950

3.769.621

-

-20.402

-20.402

1.329

3.750.548

3.749.219

6.758.916 45.402 6.804.318

6.747.215 57.103 6.804.318

-11.701 11.701 -

1.690.041 34.182 1.724.223

610.833 1.113.390 1.724.223

-1.079.208 1.079.208 -

8.448.957 79.584 8.528.541

7.358.048 1.170.493 8.528.541

-1.090.909 1.090.909 -

Begroting 2021

Wijziging 2021

15.619

Begroting na wijziging 2021 557.370 572.989

3.007.228

53.463

3.060.691

3.724.368 6.747.215

610.833

3.724.368 7.358.048

Participantenbijdragen Participantenbijdragen

Participant Provincie Noord Holland Gemeente Amsterdam Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmermeer Gemeente Velsen Totaal

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

Saldo -28.723 -1.048.060 -11.855 29.832

Bijdragenverdeling 53,10% 22,10% 12,80% 4,40% 7,60% 100,00%

Bijdrage in 2020 3.629.987

Bijdrage in 2021 3.724.368

Bijdrage in 2020 1.927.523 802.227 464.638 159.720 275.879

Bijdrage in 2021 1.977.639 823.085 476.719 163.873 283.052

3.629.987

3.724.368

Pagina 10 van 16

Specificatie van de resultaatbestemming door mutaties reserves (taakveld 0.10) Begroting 2021 Toevoeging algemene reserve Onttrekking algemene reserve Toevoeging bestemmingsreserve Onttrekking bestemmingsreserve Totaal

45.402 -57.103 -11.701

Begroting na wijziging 2021 34.182 79.584 -1.113.390 -1.170.493 -1.079.208 -1.090.909

Wijziging 2021

Ontwikkeling van reserves en voorzieningen Algemene reserve SPW Bestemmingreserve beheer SPW Bestemmingsreserve investeringen SPW Best.reserve beheer CRM tunnel SPW Bestemmingsreserve egalisatie SPW Totaal reserves Voorziening GO Totaal voorziening Algemene reserve SPW Bestemmingreserve beheer SPW Bestemmingsreserve investeringen SPW Best.reserve beheer CRM tunnel SPW Bestemmingsreserve egalisatie SPW Totaal reserves Voorziening GO Totaal voorziening

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

Jaar 2021 2021 2021 2021 2021 2021 Jaar 2022 2022 2022 2022 2022 2022

Saldo 1 jan Onttrekking 54.418 1.630.428 785.430 1.178.103 325.103 15.905 4.500 1.687.762 55.460 4.566.616 1.170.493 6.048 1.710.000 6.048 1.710.000 Saldo 1 jan Onttrekking 54.913 913.229 863.713 53.180,00 11.550 1.632.302 55.460,00 3.475.707 108.640 26.928 869.104 26.928 869.104

Dotatie Saldo 31 dec 495 54.913 68.231 913.229 10.713 863.713 145 11.550 - 1.632.302 79.584 3.475.707 1.730.880 26.928 1.730.880 26.928 Dotatie Saldo 31 dec 625 55.538 65.863 979.092 9.840 820.373 132 11.682 1.576.842 76.460 3.443.527 1.680.880 838.704 1.680.880 838.704

Pagina 11 van 16

Bijlage 2 Specificatie deelgebied SGP Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves Totaal na bestemming

Specificatie van de baten Subsidies en projectbijdragen Inkomsten uit gebiedsexploitatie, zoals evenementen, huren en pachten Participantenbijdragen Totaal baten voor bestemming

Saldo -22.934 -1.045.100 -106.483 -91.177

Lasten 849.718 -132.971 1.304 10.844

-

1.489.298

1.489.298

-

-

-

-

1.489.298

1.489.298

1.515.874 223.604 1.739.478

1.739.478 1.739.478

223.604 -223.604 -

728.895 160.461 889.356

616.796 272.560 889.356

-112.099 112.099 -

2.244.769 384.065 2.628.834

2.356.274 272.560 2.628.834

111.505 -111.505 -

Begroting 2021

-

Wijziging Begroting na 2021 wijziging 2021 616.796 616.796

250.180

-

250.180

1.489.298 1.739.478

616.796

1.489.298 2.356.274

Wijziging 2021 Baten 616.796 -

Saldo -232.922 132.971 -1.304 -10.844

Participantenbijdragen Participantenbijdragen

Participant Provincie Noord Holland Gemeente Amsterdam Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmermeer Totaal

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten Saldo 872.652 616.796 -255.856 1.162.309 250.180 -912.129 107.787 -107.787 102.021 -102.021

Begroting 2021 Baten 250.180 -

Lasten 22.934 1.295.280 106.483 91.177

Bijdrage in 2020 1.451.558

Bijdrage in 2021 1.489.298

Bijdragen- Bijdrage in verdeling 2020 50,00% 725.778 10,00% 145.155 15,00% 217.733 25,00% 362.892 100,00% 1.451.558

Bijdrage in 2021 744.648 148.929 223.394 372.327 1.489.298

Pagina 12 van 16

Specificatie van de resultaatbestemming door mutaties reserves (taakveld 0.10) Begroting Wijziging Begroting na 2021 2021 wijziging 2021 Toevoeging algemene reserve 185.307 160.461 345.768 Onttrekking algemene reserve -272.560 -272.560 Toevoeging bestemmingsreserve 38.297 38.297 Onttrekking bestemmingsreserve Totaal 223.604 -112.099 111.505

Ontwikkeling van reserves en voorzieningen Algemene reserve SGP Best.reserve verv.investeringen SGP Totaal reserves Voorziening GO Totaal voorziening Algemene reserve SGP Best.reserve verv.investeringen SGP Totaal reserves Voorziening GO Totaal voorziening

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

Jaar Saldo 1 jan 2021 3.122.697 2021 2.160.633 5.283.329 2021 266.491 266.491 Jaar Saldo 1 jan 2022 3.084.202 2022 2.310.633 5.394.834 2022 284.491 284.491

Onttrekking 272.560 272.560 163.000 163.000 Onttrekking 119.943 119.943

Dotatie Saldo 31 dec 234.065 3.084.202 150.000 2.310.633 384.065 5.394.834 181.000 284.491 181.000 284.491 Dotatie Saldo 31 dec 48.758 3.132.960 335.307 2.645.940 384.065 5.778.899 182.448 346.996 182.448 346.996

Pagina 13 van 16

Bijlage 3 Specificatie deelgebied SMG Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves Totaal na bestemming

Specificatie van de baten Subsidies en projectbijdragen Inkomsten uit gebiedsexploitatie, zoals evenementen, huren en pachten Participantenbijdragen Totaal baten voor bestemming

Begroting 2021 Lasten Baten Saldo 5.235 -5.235 621.192 219.205 -401.987 41.366 -41.366 57.129 -57.129

Lasten 16.858 -35.998 468 6.996

Wijziging 2021 Baten 16.800 6.000 -

Saldo -58 41.998 -468 -6.996

-

-

-

-

-

-

-

-

-

724.922 52.186 777.108

219.205 557.903 777.108

-505.717 505.717 -

-11.676 -21.384 -33.060

22.800 -55.860 -33.060

34.476 -34.476 -

713.246 30.802 744.048

242.005 502.043 744.048

-471.241 471.241 -

Begroting 2021 -

Wijziging Begroting na 2021 wijziging 2021 16.800 16.800

219.205

6.000

225.205

219.205

22.800

242.005

Participantenbijdragen

Bijdrage in 2020

Participantenbijdragen

-

Participant Provincie Noord Holland

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

Begroting na wijziging 2021 Lasten Baten Saldo 22.093 16.800 -5.293 585.194 225.205 -359.989 41.834 -41.834 64.125 -64.125

Bijdragen- Bijdrage in verdeling 2020

Bijdrage in 2021 Bijdrage in 2021

50,00%

-

-

Gemeente Haarlemmermeer

50,00%

-

-

Totaal

100,00%

-

-

Pagina 14 van 16

Specificatie van de resultaatbestemming door mutaties reserves (taakveld 0.10) Toevoeging algemene reserve Onttrekking algemene reserve Toevoeging bestemmingsreserve Onttrekking bestemmingsreserve Totaal

Begroting 2021 52.186 -557.903 -505.717

Wijziging Begroting na 2021 wijziging 2021 -21.384 30.802 55.860 -502.043 34.476 -471.241

Ontwikkeling van reserves en voorzieningen Bestemmingsreserve SMG Best. reserve SMG beh. monument MH17 Bestemmingsreserve SMG investering Totaal reserves Voorziening GO Totaal voorziening Bestemmingsreserve SMG Best. reserve SMG beh. monument MH17 Bestemmingsreserve SMG investering Totaal reserves Voorziening GO Totaal voorziening

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

Jaar Saldo 1 jan 2021 5.170.242 2021 754.132 2021 414.582 6.338.956 2021 283.146 283.146 Jaar Saldo 1 jan 2022 4.754.101 2022 699.032 2022 414.582 5.867.715 2022 346.076 346.076

Onttrekking 446.943 55.100 502.043 19.000 19.000 Onttrekking 450.519 55.540 506.059 30.542 30.542

Dotatie Saldo 31 dec 30.802 4.754.101 699.032 414.582 30.802 5.867.715 81.930 346.076 81.930 346.076 Dotatie Saldo 31 dec 41.152 4.344.734 643.492 414.582 41.152 5.402.808 82.586 398.120 82.586 398.120

Pagina 15 van 16

Vaststelling door het algemeen bestuur Deze begrotingswijziging is vastgesteld door het algemeen bestuur van Recreatieschap Spaarnwoude in de openbare vergadering van 1 juli 2021.

Voorzitter, I. Zaal

Begrotingswijziging 2021 Kies een item.

Pagina 16 van 16

2020 in vogelvlucht

Tussen de steden Velsen, Haarlem, Amsterdam en Haarlemmermeer ligt Spaarnwoude. Een groen paradijs waar je kunt genieten van de natuur, het buitenleven en de rijke historie. De ruimte in het groen, het aanbod van activiteiten, de weidse polders en het bos maakt Spaarnwoude een plek waar je eindeloos kunt vertoeven, op jouw manier.

Spaarnwoude

Wat hebben we gerealiseerd?

Hoe staat het schap er voor?

Klaarstomen voor de toekomst

Ondanks de coronapandemie is het resultaat minder negatief dan was verwacht. Er waren hogere lasten, door een hogere inzet op toezicht en genomen bestuursbesluiten, maar ook hogere baten uit projectbijdragen en subsidies. Het verlies aan inkomsten uit evenementen was groot (- € 952.697). De jongere deelgebieden hebben de verliezen goed op kunnen vangen. Het oudste deelgebied van Spaarnwoude is kwetsbaar voor toekomstige tegenslagen.

De uitvoering van de Visie Spaarnwoude Park 2040, rijk aan natuur, buitenleven en verhalen uit het verleden is gestart. De visie is uitgewerkt in 17 projecten, waarbij aan elf kansrijke projecten wordt gewerkt aan planvoorbereiding met als doel een go/no-go besluit eind 2021. Alles over de ontwikkeling vind je op www.spaarnwoude.nl/spaarnwoude-park

Verloop reserves

Behoefte aan het groen aangewakkerd in tijden van corona Skeeleren, fietsen en eindeloze wandelommetjes, de recreatiegebieden zijn in coronatijd voor velen een toevluchtoord waar je kan ontspannen en genieten. Alhoewel de toenemende behoefte en daarmee het belang van groen wordt toegejuicht is de stijging van meer overlast, vervuiling en vernieling de keerzijde. Het vaker opruimen van afval, het meer optreden van de boswachters en meer communicatie leidde tot hogere lasten. Ook waren er wegvallende inkomsten uit evenementen en door compensatiemaatregelen voor ondernemers in de eerste lockdown. Meer highlights op de volgende pagina

Financieel resultaat

20.000.000 16 mln.

15.000.000 10.000.000 5,1 mln.

5.000.000

Basis op orde Als onderdeel van de visie Spaarnwoude Park 2040 investeert het recreatieschap in achterstallig onderhoud. Het gaat om een investering in ‘no regret’ maatregelen bij wegen, paden en bruggen voor in totaal 1 miljoen verdeeld over 2020 en 2021. Met het wegwerken van het achterstallig onderhoud maken we Spaarnwoude aantrekkelijker, waarbij rekening wordt gehouden met natuurvriendelijke oplossingen.

Participantenbijdrage

0 -0,9 mln.

-5.000.000

2019

2020

Waar ging het geld naartoe?

Toezicht Ontwikkeling en inrichting Bestuur en ondersteuning Dotatie reserve

Gebiedsbeheer

totaal

6% 9% 10% 11%

2021

2022

2023

2024

2025

Waar kwam het geld vandaan?

10%

Subsidies

19% 20%

Onttrekking reserve

26%

Exploitatieopbrengsten

46%

Participantenbijdrage

64%

€ 11.137.513

totaal

€ 11.137.513

2020 highlights Spaarnwoude

Meer biodiversiteit in het landschap van geluid

Cultuurhistorie blijft behouden in het Fort Benoorden In het fort zijn ruim honderd jaren oude muurtekeningen ontdekt die gemaakt zijn tijdens de Eerste en Tweede Wereldoorlog en de Koude Oorlog. Door de conservatie ervan kan de cultuurhistorische waarde behouden blijven. De tekeningen geven een kijkje in de belevingswereld van de soldaten die het fort bemande. Niet alleen vrolijke plaatjes zijn op de muren achtergelaten, maar ook tekens die getuigen van de bewogen geschiedenis van het fort.

2.477 ha. recreatiegebied

Viering 50 jaar Spaarnwoude – niet uitbundig wel feestelijk Samen met ondernemers van Spaarnwoude stond een dag vol festiviteiten in de planning. Helaas bleven feestjes uit, toch werd de aandacht voor het gouden jubileum er niet minder om. Op social media van Spaarnwoude werden inspirerende verhalen van nu afgewisseld met historische verhalen. De reeks van artikelen in het Noord-Hollands Dagblad waren echte publiciteitsknallers. Ook deden we hetzelfde als vijftig jaar gelden: bomen planten! In de Groene Carré-zuid gingen vijftig bomen de grond in.

6,8 mln.

40+

+ 28% t.o.v. 2019

De natuurvriendelijke oever van ruim 350 meter van De Batterij en Spaarnwouderveen is verlengd met 130 meter. De geleidelijke overgang van water naar land zorgt voor een rijk en gevarieerd leven voor kikkers, insecten en plant- en vogelsoorten.

0

grote evenementen

Van Streek, zo heet de nieuwe streekwinkel op boerderij Zorgvrij. Vanaf 1 maart is het winkeltje te vinden in de oude koeienstal van de boerderij. De streekwinkel verkoopt duurzame en verse producten zoals seizoensgroenten en kruidenierswaren van lokale boeren en leveranciers uit de regio.

7,4

waardering gebruikers Brakwater – Spaarnwoude heeft het!

44.000 Extra ruimte voor water en natuur

Van koeienstal tot streekwinkel

bezoekers 2020

verenigingen actief

Het gebied Buitenschot, met de kenmerkende ‘ribbels’, is negen jaar geleden ingericht om het geluid van Schiphol te dempen. Door het ecologisch beheer is het gebied veranderd in een planten- en bloemenrijkdom met meer dan 100 verschillende soorten. Een prachtige opbrengst wat zorgt voor meer insecten en meer biodiversiteit.

website bezoekers

> 5.000 bezoekers

4.112 volgers social media

stijging

30% t.o.v. 2019

In het weidegebied van Dijkland liggen twee kleine meertjes, de Spaarnwouderplas en het Spaarnwoudermeer. Uit onderzoek naar waterdiertjes bleek het water in de plas brak te zijn. Brakwater is een mengsel van zoet water en zeewater. Hier leven veel verschillende dieren en planten en er is veel voedsel voor vissen en vogels. Dat maakt de plas favoriet voor broeden trekvogels. Ook het zeldzame plantje, het Goudknopje, heeft hier zijn thuis gevonden.

Samenvatting A. Weerstandsvermogen

Programmaverantwoording B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Financiële verantwoording D. Bedrijfsvoering

Jaarrekening 2020

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Spaarnwoude

versie DB 15 april 2021

Inhoudsopgave

Inhoudsopgave Samenvatting .............................................................................................. 3 Programmaverantwoording ....................................................................... 13 Programma 1. Ontwikkeling en inrichting .................................................... 22 Programma 2. Beheer en onderhoud........................................................... 26 Programma 3. Toezicht en veiligheid ........................................................... 31 Programma 4. Bestuur en ondersteuning .................................................... 32 Programma 5. Algemene dekkingsmiddelen ............................................... 34 Financiële verantwoording ......................................................................... 36 A. Weerstandsvermogen en risicobeheersing ............................................. 48 B. Kapitaalgoederen ..................................................................................... 50 C. Financiering .............................................................................................. 57 D. Bedrijfsvoering ......................................................................................... 60 E. Grondbeleid .............................................................................................. 62 F.

Participanten ............................................................................................ 64 Overige gegevens....................................................................................... 67 Bijlagen ..................................................................................................... 72

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 2 van 82

Samenvatting

Programmaverantwoording

Financiële verantwoording

Overige gegevens en bijlagen

Samenvatting De gemeenten Amsterdam, Haarlem, Haarlemmermeer en Velsen participeren samen met de Provincie Noord-Holland in de gemeenschappelijke regeling van recreatieschap Spaarnwoude. Zij financieren via de participantenbijdrage ongeveer de helft van het jaarlijkse exploitatietekort, aangevuld met (erf)pacht en verhuur voor recreatieve activiteiten, horeca en evenementen. Het recreatieschap kent drie deelbegrotingen met elk eigen reserves en financieringsstroom. De jaarrekening is geconsolideerd weergegeven en doet waar relevant uitspraken over de situatie per deelgebied. De drie deelbegrotingen zijn: • SPW, ook wel ‘Spaarnwoude-oud’. Dit omvat het gebied ten noorden van de A200 • SGP, Strategisch Groen Project. Dit zijn gebieden die in de jaren ’90 toegevoegd zijn vanuit de RodS-gelden (Recreatie om de Stad). Betreft o.a. Tuinen van West en Groene Weelde • SMG, Stichting Mainport en Groen. Dit zijn de jongste gebieden, aangelegd ter compensatie van de vijfde baan Schiphol. Het gaat om o.a. Plesmanhoek, Boseilanden en park Zwaanshoek. Kerngegevens: • 6.097 hectare werkgebied, waarvan: • 2.477 hectare beheergebied met 227 hectare water. • 6.7 miljoen bezoeken in 2020.

Realisatie in hoofdlijnen Inhoudelijk heeft het recreatieschap zich in 2020 ingezet voor: •

Een vastgestelde visie met een breed draagvlak en een vliegende start met zeven projecten van het uitvoeringsprogramma;

•

Het faciliteren van natuurinclusieve recreatie en informatie;

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

•

Het vernieuwen van de risicoanalyse;

•

Het opzetten van de begrotingen en jaarstukken conform het Besluit Begroten en Verantwoorden (BBV);

•

En het verder aanscherpen van de planning & control cyclus.

Het reguliere beheer en toezicht zijn volgens planning uitgevoerd. Hiermee heeft het recreatieschap effectief invulling gegeven aan de hoofddoelstelling om steden en natuurgebieden te ontlasten en aantrekkelijke recreatiemogelijkheid te bieden aan recreanten uit omliggende gemeenten en de regio.

Effecten van corona Sinds het voorjaar van 2020 houdt de wereldwijde coronapandemie Nederland in zijn greep. De lockdowns, thuiswerken en meer zomervakanties in eigen land zorgden voor een grote toename (+28%) aan bezoekers in de gebieden van Spaarnwoude. Nieuwe groepen recreanten maakten kennis met de groengebieden. Dit heeft een positief effect op de waardering van groengebieden als ontspanningsmogelijkheid. De toename van het aantal bezoekers bracht ook enige overlast met zich mee. Van drukke parkeerplekken tot aan vandalisme. In deze periode is extra toezicht gehouden door boa’s en beheerders en is er extra inzet van beheer gepleegd in verband met afvalinzameling. De toegenomen drukte rond corona is onderzocht in de notitie “Lusten en lasten in tijden van corona”, die opgesteld is in opdracht van de NoordHollandse Terrein beherende organisaties (TBO’s) rond de zomer. De effecten van corona brachten een ander financieel plaatje met zich mee, doordat kosten stegen (zoals hierboven benoemd) en er minder inkomsten uit ondererfpacht, huur, evenementen en tijdelijke gebruiksovereenkomsten zijn ontvangen. De

Pagina 3 van 82

Programmaverantwoording

Samenvatting

Financiële verantwoording

Overige gegevens en bijlagen

negatieve gevolgen van de coronacrisis zijn € 1.176.020. De effecten zijn vooral zichtbaar in deelgebied SPW. Voor deelgebied SPW betekent dit een verslechtering van de financiële positie. Corona brengt nog veel onzekerheid mee voor 2021 en het benodigde weerstandsvermogen stijgt daarom in 2021.

Wat heeft het gekost en opgeleverd? De geconsolideerde jaarrekening van Spaarnwoude laat over 2020 een negatief resultaat zien, maar al met al is het een beeld dat op basis van de verwachte effecten van de coronacrisis meevalt. Er waren hogere lasten (+13%), maar ook meer baten (+7%). De hogere lasten komen hoofdzakelijk voort uit het Uitvoeringsprogramma, waar de planvoorbereidingsfase van zeven projecten gestart is én waar een deel van het achterstallig onderhoud voor aangepakt wordt. Negatief Financieel geconsolideerd resultaat Het saldo van de baten en lasten ligt € 590.119 hoger dan begroot, zoals in onderstaande tabel is weergegeven. Dit is het gevolg van hogere lasten in verband met genomen bestuursbesluiten in 2020. De hogere baten lagen vooral bij baten uit projectbijdragen en subsidies die niet waren opgenomen in de begroting.

Jaarrekening 2020

Begroting 2020

Verschil

Lasten

9.956.584

8.785.355

1.171.229

Baten

9.071.476

8.490.366

581.110

Saldo

-885.108

-294.989

-590.119

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Kennismaking voorzitter Ilse Zaal met Spaarnwoude, juli 2020

Pagina 4 van 82

Samenvatting

Programmaverantwoording

Financiële verantwoording

Overige gegevens en bijlagen

Overzicht baten en lasten over begrotingsjaar 2020 (geconsolideerd) Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves Totaal na bestemming

Jaarrekening 2020 Lasten Baten Saldo 1.050.352 609.749 -440.603 7.164.025 3.328.645 -3.835.379 658.412 -658.412 1.078.770 -1.078.770 5.025

5.133.082

9.956.584 9.071.476 Toevoeging Onttrekking 1.180.928 2.066.037 11.137.513 11.137.513

Jaarrekening 2019 Lasten Baten 1.009.853 871.351 7.878.818 4.474.161 571.705 965.647 7.728

Saldo -138.502 -3.404.657 -571.705 -957.919

5.126.947

5.125.652

6.125

5.016.509

5.010.384

-885.108 8.785.355 8.490.366 Saldo Toevoeging Onttrekking 885.108 309.604 604.593 - 9.094.959 9.094.959

-294.989 Saldo 294.989 -

10.432.148 Toevoeging 2.239.399 12.671.547

10.369.749 Onttrekking 2.301.797 12.671.547

-62.399 Saldo 62.399 -

5.128.057

Recreatieschap Spaarnwoude eindigt met een negatief exploitatie resultaat van € - 885.108. Ondanks de ongunstige effecten van corona, zijn de baten 7% hoger dan begroot. Dit gunstige resultaat ligt grotendeels in programma 1 ontwikkeling en inrichting. Er waren ook hogere lasten voor het programma als geheel (+13%). In programma 1 ontwikkeling en inrichting zijn de lasten € 977.778 hoger dan begroot en de baten € 603.034 hoger dan begroot. De hogere lasten liggen in genomen bestuursbesluiten in 2020 voor het uitvoeringsprogramma. In 2020 is een start gemaakt met 7 projecten uit het uitvoeringsprogramma. De lasten van deze projecten waren nog niet opgenomen in de begroting. De belangrijkste oorzaak van meer baten in programma 1 betreft de eindafrekening van herontwikkeling Fort Liebrug in deelgebied SPW. Zowel de baten als de lasten van deze afwikkeling waren niet meegenomen in de begroting van 2020.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Begroting 2020 Saldo Lasten Baten 72.574 6.715 -65.859 7.288.186 3.356.704 -3.931.482 583.051 -583.051 840.249 -840.249 1.295

Verder waren er hogere baten uit subsidies onder andere voor de muurschilderingen van Fort Benoorden. De baten en lasten bij het grootste programma (nr 2), beheer en onderhoud, waren in lijn met de begroting. De weggevallen inkomsten uit evenementen (-€ 952.697) en compensatiemaatregelen voor ondernemers in de corona lockdown, zijn grotendeels opgevangen door structurele en incidentele inkomsten. Het gaat o.a. om eenmalige vergoeding van Droomparken en het baggeren van de Peddelpoel. Structurele verhoging van de inkomsten komt voort uit bv. de projectmatige aanpak van herziening canon woonboten aan de Lieoever en Liewegje. In programma 4 bestuur en ondersteuning waren de lasten € 238.521 (28%) hoger dan begroot. De oorzaak van dit verschil ligt in een hogere inzet van RNH op financiën (de verbetering van de planning en control cyclus en de afwikkeling van de corona maatregelen voor ondernemers) en afrondende werkzaamheden rond de visie en opstellen van het uitvoeringsprogramma (dus tot aan vaststelling mei 2020).

Pagina 5 van 82

Samenvatting

Programmaverantwoording

Financiële verantwoording

Overige gegevens en bijlagen

Deelgebied SPW, overzicht baten en lasten over begrotingsjaar 2020 Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves Totaal na bestemming

Jaarrekening 2020 Lasten Baten Saldo 965.097 593.939 -371.158 5.451.052 2.860.994 -2.590.058 510.198 -510.198 833.599 -833.599 5.025

3.679.659

7.764.971 7.134.592 Toevoeging Onttrekking 694.392 1.324.771 8.459.364 8.459.364

3.674.634

1.295

Jaarrekening 2019 Lasten Baten 919.554 849.430 6.185.085 4.017.351 422.768 819.892 -

Saldo -70.124 -2.167.734 -422.768 -819.892

3.675.389

3.674.094

6.125

3.593.831

3.587.706

-630.379 6.591.571 6.581.317 Saldo Toevoeging Onttrekking 630.379 45.402 55.656 - 6.636.973 6.636.973

-10.254 Saldo 10.254 -

8.353.424 Toevoeging 1.918.049 10.271.474

8.460.612 Onttrekking 1.810.862 10.271.474

107.188 Saldo -107.188 -

Deelgebied SPW eindigt met een negatief exploitatie resultaat van € - 630.379, terwijl een sluitende begroting verwacht was. Ondanks de ongunstige effecten van corona, zijn de baten 8% hoger dan begroot. Dit gunstige resultaat ligt grotendeels bij de eindafrekening van herontwikkeling Fort Liebrug. Zowel de baten als de lasten waren niet meegenomen in de begroting van 2020. Verder waren er zowel incidentele als structureel hogere baten. Eenmalige inkomsten zijn ontvangen uit subsidies voor de muurschilderingen van Fort Benoorden, een vergoeding van Droomparken en het baggeren van de Peddelpoel. Structurele verhoging van de inkomsten komt voor uit bv. de projectmatige aanpak van herziening canon woonboten aan de Lieoever en Liewegje.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Begroting 2020 Lasten Baten Saldo 45.119 6.715 -38.404 5.410.334 2.899.213 -2.511.121 438.949 -438.949 695.874 -695.874

De lasten zijn fors hoger dan begroot (+18%). Hiervoor zijn een aantal oorzaken. Ook hier speelt de eindafrekening van fort Liebrug een rol. Daarnaast ligt de oorzaak van het verschil in genomen bestuursbesluiten in 2020 (o.a. fort Benoorden, Veerplas, Hotel the Green). Verder was er meer inzet op toezicht, programmasturing en financiën. Bij toezicht was de inzet groter in verband met de corona lockdown. Daarnaast is extern personeel ingehuurd om de openstaande vacatures te vervullen en langdurig zieken te vervangen. De hogere lasten bij programmasturing lagen in niet-begrote kosten voor het opstellen van het Uitvoeringsprogramma tot aan de voorlopige vaststelling van het programma in mei 2020 en de verwerking van de zienswijzeperiode tot vaststelling van de visie Spaarnwoude Park. Dit terwijl het projectbudget eind 2019 al uitgeput was. Verder heeft de transitie van de financiële afdeling naar werken met de BBV-structuur extra, incidentele inzet gevergd. Ook heeft de afwikkeling van de compensatiemaatregelen voor ondernemers meer tijd gekost van de overhead afdelingen.

Pagina 6 van 82

Samenvatting

Programmaverantwoording

Financiële verantwoording

Overige gegevens en bijlagen

Deelgebied SGP, overzicht baten en lasten over begrotingsjaar 2020 Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves Totaal na bestemming

Jaarrekening 2020 Lasten Baten Saldo 80.046 15.616 -64.430 1.128.927 132.401 -996.526 102.821 -102.821 143.636 -143.636 -

1.453.423

1.455.430 1.601.441 Toevoeging Onttrekking 212.016 66.006 1.667.446 1.667.446

Begroting 2020 Lasten Baten Saldo 22.353 -22.353 1.268.552 243.841 -1.024.711 103.784 -103.784 88.694 -88.694

1.453.423

Saldo -61.332 -887.601 -103.433 -104.058

1.451.558

1.451.558

-

1.422.678

1.422.678

146.011 1.483.383 1.695.399 Saldo Toevoeging Onttrekking -146.011 212.016 - 1.695.399 1.695.399

212.016 Saldo -212.016 -

1.416.468 1.682.722 Toevoeging Onttrekking 321.349 55.095 1.737.817 1.737.817

266.254 Saldo -266.254 -

SGP eindigt met een positief exploitatie resultaat van € 150.896. Ten opzichte van de begroting is dit financieel resultaat wel € 61.120 lager. De totale lasten waren 2% lager en de totale baten 6% lager. Het verschil komt vooral voort uit programma beheer en onderhoud (2). De lagere baten worden uitsluitend veroorzaakt door het verlies aan inkomsten uit evenementen in verband met de corona lockdown. De lagere lasten komen voort uit lagere kosten voor het uitgevoerde beheer. Door het relatieve jonge gebied is het begrote onderhoud (volgens de richtlijnen van Cyber) na externe inventarisatie nog niet noodzakelijk. Met het ouder worden van het gebied zal deze afwijking in de toekomst steeds kleiner worden.

-

Jaarrekening 2019 Lasten Baten 83.254 21.921 1.117.996 230.395 103.433 111.786 7.728

uitvoeringsprogramma (Groene Weelde). Programma 4 laat een verhoging zien van de lasten bij de inzet van RNH. Een uitleg hiervan wordt gegeven bij deelprogramma 4 (pag. 32).

Programma 1 en 4 laten ook hogere lasten zien. Bij programma 1 gaat het om bestuursbesluiten die zijn genomen in 2020 met betrekking tot het

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 7 van 82

Samenvatting

Programmaverantwoording

Financiële verantwoording

Overige gegevens en bijlagen

Deelgebied SMG, overzicht baten en lasten over begrotingsjaar 2020 Programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves Totaal na bestemming

Jaarrekening 2020 Lasten Baten Saldo 5.208 193 -5.015 584.046 335.250 -248.796 45.393 -45.393 101.536 -101.536 -

-

736.183 335.443 Toevoeging Onttrekking 274.520 675.260 1.010.703 1.010.703

-

Begroting 2020 Lasten Baten 5.102 609.300 213.650 40.318 55.681 -

-

-400.740 710.401 213.650 Saldo Toevoeging Onttrekking 400.740 52.186 548.937 762.587 762.587

Het exploitatieresultaat is positiever dan verwacht vanuit de najaarsnotitie (waar een groter negatief resultaat was voorzien dan begroot). Echter deelgebied SMG heeft met een saldo van € -400.740 bijna een ton ’goedgemaakt’ ten opzichte van de begroting. Hoewel de inkomsten uit evenementen in verband met de corona lock-down zijn weggevallen, heeft een eenmalige bijdrage in verband met de aanleg van een elektra kabel in de Groene Carré Zuid en Vijfhuizen dit verlies aan inkomsten grotendeels opgevangen. De baten in SMG waren daarmee 57% hoger dan begroot.

Saldo -5.102 -395.650 -40.318 -55.681 -

Jaarrekening 2019 Lasten Baten Saldo 7.046 -7.046 575.737 226.415 -349.322 45.504 -45.504 33.969 -33.969 -

-

-

-496.751 662.256 226.415 Saldo Toevoeging Onttrekking 496.751 435.841 662.256 662.256

-435.841 Saldo 435.841 -

De inzet in SMG wordt, anders dan in de andere gebieden, jaarlijks gefinancierd vanuit een afkoopsom.

Op totaalniveau is er een kleine overschrijding van de lasten van SMG ten opzichte van de begroting (+4%) . Deze overschrijding is te wijten aan een hogere inzet op de financiële afdeling door de uitvoering van de financiële transitie en een hogere inzet op programmasturing door de uitvoering van het uitvoeringsprogramma. Het beheer van het gebied brengt over het algemeen lagere beheerlasten met zich mee vanwege het relatief jonge gebied en gunstige aanbestedingen.

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 8 van 82

Samenvatting

Programmaverantwoording

Hoogtepunten

Financiële verantwoording

•

Belangrijke bestuurlijke besluiten 2020 was een bijzonder jaar waarin Spaarnwoude haar 50 jarige jubileum mocht vieren. In verband met corona waren er geen uitbundige festiviteiten. Het bestuur heeft nieuwe ontwikkelingen ingezet met het oog op de toekomst. •

De visie Spaarnwoude Park 2040 en het bijbehorende uitvoeringsprogramma zijn vastgesteld. Vanuit het uitvoeringsprogramma is er een start gemaakt met zeven projecten met als doel een go/no go besluit in 2021. Eind 2020 zijn daar nog drie nieuwe projecten aan toegevoegd, te weten: o Fietsverbinding Amsterdam – kust o Ontvangstgebied Houtrak o Branding Spaarnwoude Park

•

Het bestuur heeft een voorlopige invulling gegeven aan het bestuurlijk opdrachtgeverschap met het aanwijzen van bestuurlijk opdrachtgevers voor projecten van het Uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2040.

Highlights per doel Verrassender landschap •

In 2019 is een proces in gang gezet richting herbestemming van het Fort benoorden Spaarndam en het naastgelegen munitiecomplex. In samenwerking met stichting BOEi is er in 2020 een start gemaakt met het participatieplan voor Fort Benoorden. Er is een witboek opgesteld. In dit witboek staan de wensen en grenzen voor een herbestemming van het Benoorden

•

Start met opstellen van ecologisch beheerplan

Jaarrekening 2020 Recreatieschap Spaarnwoude

Overige gegevens en bijlagen

Start gebiedsproces met boeren voor een duurzaam toekomstperspectief voor veenweidegebied Dijkland, waar maatregelen voor natuur, recreatie en extensiveren van het boerenbedrijf in samenhang beschreven worden

Betere verbindingen •

De visie Spaarnwoude Park 2040 zet sterk in op bereikbaarheid van de recreatiegebieden en op de onderlinge verbinding van de verschillende deelgebieden daarbinnen. Grootschalige infrastructuur scheidt de verschillende gebieden binnen het recreatieschap. Om de bereikbaarheid van Spaarnwoude vanuit de steden, de bereikbaarheid tussen steden en de onderlinge bereikbaarheid van de deelgebieden te verbeteren is gestart met de planvoorbereiding voor een recreatieve en utilitaire fietsverbinding Amsterdam – kustgebied van IJmuiden tot Zandvoort – Noordzeekanaal op basis van cofinanciering door Staatsbosbeheer (gebiedsfonds).

Pagina 9 van 82

Samenvatting

Programmaverantwoording

Wervende activiteiten •

•

•

Vanuit de visie wordt de entree bij de Groene Weelde (aan de Kruisweg) ontwikkeld tot een ontvangstgebied. De gevestigde horecaondernemer heeft het initiatief genomen om te komen tot de bouw van een nieuw Pannenkoekenpaviljoen. Samen met de ondernemer, de gemeente Haarlemmermeer en Staatsbosbeheer heeft het schap een gezamenlijke ambitie uitgewerkt in een visieschets. Naast de visieschets van de Groene Weelde zijn de ambities voor de ontvangstgebieden Veerplas en Velsen SnowWorld uitgewerkt in een visieschets. Het recreatieschap en de lokale MTB verengingen hebben een gezamenlijke ambitie om het bestaande MTB parcours bij Velsen te verbeteren en geschikt te maken voor diverse doelgroepen. Hiervoor heeft de vereniging zich met succes ingezet om via cofinanciering deze ambitie te realiseren.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api1.ibabs.eu/publicdownload.aspx?site=Velsen&id=55813dcd-ce87-4a55-9c87-07ed0c20f82d