5. Bijlage 3 Bedrijfsplan nieuw Theater Lampegiet
Tekst van het document
GERICHTER, KRACHTIGER, PRACHTIGER! Herijken om meer te bereiken Bedrijfsplan voor een nieuw multifunctioneel theater in Veenendaal Theater Lampegiet Veenendaal, 7 oktober 2024 – aanpassingen na het amendement van juli 2024
1
INHOUD INLEIDING..................................................................................................................... 3 1.
HET PLAN ........................................................................................................... 4 Onderzoeksplannen................................................................................................... 4 Amendement “Alsnog geld vrijmaken voor een nieuw theater” ................................... 4 Wat gaat het nieuwe multifunctionele theater bieden? ................................................. 5
2.
FUNCTIES, ACTIVITEITEN EN BEZOEKERSAANTALLEN ........................................... 6 Overzicht van activiteiten......................................................................................... 7 De effecten op de kernactiviteiten op een rij .............................................................. 8 Bezoekers van activiteiten ..................................................................................... 11
3.
NIEUWBOUW SCENARIO B: EXPLOITATIEPROGNOSE ......................................... 12 Highlights en toelichting exploitatieprognose Scenario B ......................................... 13
2
INLEIDING Theater Lampegiet toont haar ambitie voor de toekomst. Een nieuw theater kan een nog grotere bijdrage leveren aan een levendig cultureel klimaat en daarmee aan het welzijn van de inwoners van Veenendaal. In dit plan geven we vorm aan een jarenlang verlangen om de ambitie waar te maken. Een ambitie die in de nabije toekomst aansluit bij de gemeentelijke Cultuurvisie 20222030 “Glans aan de Grift’. Een ambitie die daarnaast én bovenal voor de verdere toekomst - dat wil zeggen de komende tientallen jaren - zeer veelbelovend is. Een nieuw theater in de voorgestelde vorm gaat ook veel betekenen voor de regionale centrumfunctie van Veenendaal en het vestigingsklimaat verbeteren voor nieuwe inwoners en bedrijven. Al 35 jaar is Theater Lampegiet sterk in gastvrijheid. Als theater dat raakt en verrijkt. Ook in een nieuw, multifunctioneel, theatergebouw zal de kenmerkende warme, persoonlijke sfeer altijd de basis blijven. Er leeft een sterke wens om de identiteit te behouden voor alle makers, huurders, bespelers en publieksgroepen. Om met dezelfde passie een nieuwe beweging te maken en zo een nog grotere bijdrage te leveren aan de alle bezoekers én gebruikers uit Veenendaal en omgeving, is nu echt méér nodig. Meer ruimte. Een bredere programmering. Een meer zakelijke positionering. Een betere capaciteit voor meerdere doelgroepen in dezelfde piekperiodes.
Meer flexibiliteit voor diversiteit, dus. Sinds 2021 maken de organisatie van Theater Lampegiet en betrokken medewerkers van Gemeente Veenendaal actief plannen voor een nieuw, multifunctioneel theater. Omdat het huidige gebouw niet aan de eisen van de tijd voldoet en niet kan worden verduurzaamd. Iets, wat gezien de huidige duurzaamheidsdoelen en milieunormen een dringende uitdaging vormt. Het huidige theater kampt met structurele beperkingen, waaronder de te kleine capaciteit van de grote zaal om grote producties naar Veenendaal te halen. En het gebrek aan een tweede zaal om een volwaardige positie in te nemen voor alle doelgroepen en nog nieuwe functies toe te voegen. Zoals een vaste plek voor popmuziek en films. Alsmede extra mogelijkheden en ontwikkelingen voor nieuwe makers, kunstvormen, innovatie, diversiteit en crossovers. In de unaniem door de raad aangenomen cultuurvisie is al een stip op de horizon gezet voor het theater. In de cultuurvisie staat bijvoorbeeld “In 2030 beschikken de basisorganisaties over op hun taak toegesneden huisvesting, evenals over (zaal)ruimtes om de activiteiten van andere organisaties in de culturele sector te faciliteren. Dit omvat o.a. een huisvesting voor Theater Lampegiet die uit meerdere (theater)zalen bestaat, waaronder een zaal die ruimte biedt aan grotere theaterproducties'.
Het theater heeft een belangrijke functie in het ondersteunen en versterken van de Veense regionale centrumfunctie. In de cultuurvisie staat hierover “Denk bijvoorbeeld aan een bredere en dus publiektrekkender programmering in Theater Lampegiet, een popzaal die jongeren uit een grote regio trekt, een evenemententerrein dat regionale festivals mogelijk maakt, lokale makers die een regionale of nationale uitstraling hebben gekregen en aan vergaderzalen bij/in Theater Lampegiet die dagcongressen mogelijk maken". Het nieuwe theater is meer dan alleen een theater. Het is een culturele ontmoetingsplek. Het is dé plek waar de inwoners van Veenendaal graag naar toe gaan om te ontspannen en waar iedereen zich meteen thuis voelt. Het nieuwe theater draagt bij aan de levendige binnenstad door een brede programmering en de combinatie van theater, film en horeca. Voor u ligt een invulling van de opdracht voor een toekomstbestendig en volledig multifunctioneel theatercomplex, inclusief filmhuisfunctie, dat de komende generaties inwoners van Veenendaal ontzettend veel voldoening kan geven. Met een veelzijdiger, breder een talrijker aanbod.
3
1. HET PLAN Onderzoeksplannen De basis voor de uitwerking van het nieuwe theater in Veenendaal, is in 2022 is door Buys Culturele Profielen onderzocht. Het rapport, dat in 2023 gepresenteerd werd, kende drie mogelijke exploitatiescenario’s. Het voorkeurscenario was op dat moment variant D; een nieuw toekomstbestendig theater, met schaalvergroting door een grotere grote zaal en de toevoeging van een kleine multifunctionele zaal en vier bioscoopzalen. Het projectteam werkte verder aan het Masterplan voor een nieuw theater in de Duivenweide, dat in mei 2024 aan de gemeenteraad is gepresenteerd. Op basis van wenselijkheid en financiële mogelijkheden, werd een nieuwe Variant B als voorkeursvariant gepresenteerd. Deze variant voorziet in de bouw van een nieuw, groter theater met kleine zaal en in een break-out ruimte een variabele filmzaal van 100 stoelen die met inhoudelijke samenwerking met Vereniging Filmhuis Veenendaal zal worden geprogrammeerd. Met een stichtingskostenraming van € 50,6 miljoen (€ 3,48 miljoen jaarlijkse kosten) en een jaarlijkse exploitatiesubsidie van € 1,33 miljoen werd het Masterplan in eerste instantie in mei 2024 niet door de raad aangenomen . Echter, in juli 2024 is er tijdens de behandeling van de Kadernota door de raad een amendement aangenomen dat alsnog geld vrij maakt voor de ontwikkeling van een nieuw theater.
Zij het, met een jaarlijkse bezuiniging van 10%, om zo de financiële druk op zowel de investeringen als de exploitatie te verminderen.
Amendement “Alsnog geld vrijmaken voor een nieuw theater” Tijdens de raadsvergadering van 9 juli 2024 is bij de behandeling van de Kadernota 2025-2028 het door de fracties ProVeenendaal, Lokaal Veenendaal, PvdA, GroenLinks en VVD ingediende amendement Alsnog geld vrijmaken voor een nieuw theater aangenomen. Hierin zijn wijzigingen voorgesteld, met als uitgangspunt om wél tot een nieuw, multifunctioneel theater te komen op een beter haalbare en (dus) meer betaalbare manier. Het aangenomen amendement stelt voor 1. beslispunt 1 te wijzigen: De Kadernota 2025-2028 gewijzigd vast te stellen als richtinggevend voor de uitwerking van de Programmabegroting 2025 en meerjarenraming 2026-2028. 2. Een nieuw beslispunt toe te voegen: 1. Nu het theater het eind van de technische levensduur heeft bereikt, dient een nieuw plan te worden ontwikkeld om invulling van onze culturele ambities te kunnen blijven waarborgen. 2. In de programmabegroting 2025 en meerjarenbegroting 2026-2028 de jaarlijkse lasten van 4,7 miljoen te verminderen met 0,5 miljoen tot 4,2 miljoen. 3. De dekking hiervoor te zoeken in zowel het te investeren bedrag als de jaarlijkse exploitatielasten (voorgenomen personeelslasten) van het theater. 4. Het college verzoeken om voor dit bedrag het Masterplan en uitgangspuntennotitie met minimaal variant C nader uit te werken en voor te 4
leggen aan de gemeenteraad bij de vaststelling van de programmabegroting 2025 en meerjarenraming 2026-2028. 5. De voorbereidingskosten voor het nieuw te ontwikkelen plan en de uitwerking ervan te verwerken in de tweede bestuursrapportage 2024.
Op basis van het aangenomen amendement zijn de uitgangspunten voor het nieuwe theater aangepast en is op basis hiervan dit huidige bedrijfsplan opgesteld. Alvorens in te gaan om de cijfermatige effecten en consequenties, wordt eerst de inhoudelijke kant van de bedrijfsvoering behandeld.
Wat gaat het nieuwe multifunctionele theater bieden? Kunst en cultuur zijn krachtige middelen die bijdragen aan zingeving, het opbouwen van zelfvertrouwen, en het bevorderen van persoonlijke ontwikkeling en gemeenschapszin. Ze versterken de betrokkenheid bij de samenleving en vergroten het begrip voor elkaars waarden, normen en culturele achtergronden. Bovendien dragen ze bij aan een positieve geestelijke en fysieke gezondheid. Uit diverse onderzoeken blijkt dat kunst en cultuur essentieel zijn voor zowel individuen als gemeenschappen. Theater Lampegiet wil hierin ook in de toekomst een leidende rol spelen en betekenisvolle meerwaarde bieden. Het doel is om inhoudelijk en qua omvang te groeien, als belangrijkste culturele pijler voor Veenendaal en omstreken. Door kwalitatief hoogwaardige theaterervaringen te brengen, voor een cultureel levendig Veenendaal. Deze bijdrage kan worden uitgebreid naar het niveau dat past bij de derde stad van de provincie Utrecht met nu bijna 70.000 en straks 100.000 inwoners. Ambitie Theater Lampegiet wil: •
De culturele toegangspoort van Veenendaal worden, met een levendig theaterplein dat aansluit op de lokale horeca.
•
Een brede en uitdagende theater -en filmprogrammering, zowel populaire voorstellingen voor en breed publiek als artistiek inhoudelijke voorstellingen.
•
Het podium zijn van, voor en door Veenedaal, door het laagdrempelig faciliteren van amateur en schoolvoorstellingen in de kleine zaal
•
Organisator van Veense evenementen zijn, in nauwe samenwerking met lokale en regionale organisaties.
•
Een multifunctioneel gebouw bieden waar overdag én ’s avonds activiteiten kunnen plaatsvinden, van voorstellingen tot zakelijke evenementen.
5
•
Een duurzaam theater zijn, met een focus op milieuvriendelijke oplossingen en toekomstbestendigheid.
Positionering: Samen verwonderen Door een breed en divers programma aan te bieden, wordt een sterke verbinding gelegd met nog meer inwoners van Veenendaal en de regio. Dit sluit perfect aan bij de gemeentelijke prestatieeisen: laagdrempelig, maatschappelijk betrokken en toegankelijk voor iedereen – van scholen en verenigingen tot ondernemers. Voor elk publiek biedt het theater artistieke verrassingen, plezier en originaliteit, allemaal voor én door de inwoners van Veenendaal. Concurrentiepositie Theater Lampegiet onderscheid zich positief ten opzichte van de andere theaters door dit brede aanbod voor Veenendaal en de regio. De organisatie kenmerkt zich door een professionele, persoonlijke sfeer, gecombineerd met dienstverlening op maat – ook voor zakelijke verhuur. Kwaliteit staat bij alles voorop: van de technische faciliteiten tot de gastvrijheid. Theater Lampegiet biedt een hoogwaardig totaalpakket waarin servicebeleving centraal staat. Een gebouw dat is toegerust om nieuwe product-/marktcombinaties volwaardig te ondersteunen, gaat dit enorm versterken. Hierbij blijven de kernwaarden – fascinerend, sympathiek, betrokken, vreugdevol en deskundig – altijd leidend.
Het uitgangspunt voor nieuwe theater omvat een grote zaal met 700 stoelen, een kleine zaal met een inschuifbare tribune van 200 stoelen, de mogelijkheid voor staande (pop-)concerten, een multifunctionele break-out ruimte met 100 stoelen voor film- en bioscoopvoorstellingen, en een theatercafé dat ook overdag geopend is. Ten opzichte van de businesscase met 768 stoelen (inclusief orkestbak en minder valide plaatsen), die in mei 2024 aan de gemeenteraad is gepresenteerd is de capaciteit van 700 stoelen van de grote zaal teruggebracht met 65 stoelen. De kleine zaal heeft met de huidige capaciteit van 200 stoelen 15 stoelen minder.
2. FUNCTIES, ACTIVITEITEN EN BEZOEKERSAANTALLEN De huidige functies van Theater Lampegiet worden bij nieuwbouw uitgebreid. Dit geldt zowel voor de voorstellingsfunctie, de cultuurmaatschappelijke verhuur (o.a. amateurvoorstellingen en einduitvoeringen van scholen), de zakelijke verhuur en de horecafunctie (buffetexploitatie en activiteit gebonden theatercafé). Nieuw toegevoegde functies zijn de popconcerten en de filmfunctie.
Uitgangspunten cijfermatige onderbouwing en de herijking In dit bedrijfsplan is uitgegaan van een regulier seizoen in het nieuwe theater op basis van variant B met een grote zaal van 700, een kleine zaal van 200 en een break-out room filmzaal van 100 stoelen. De capaciteit van de grote zaal is verminderd met 65 stoelen en de kleine zaal heeft in dit plan 15 stoelen minder dan hetgeen gepresenteerd is in mei 2024.
6
In de eerste drie seizoenen zal er een risicobudget van € 500 K (Jaar 1 € 350 K, jaar 2 € 150 K en jaar 3 € 50 K) gereserveerd worden om eventuele aanlooptekorten op te vangen. Indien er sprake is van doorgroei zal dit in ieder geval kostenneutraal plaatsvinden met als vereiste dat de groei de daaraan gekoppelde kosten zelf moet dekken.
Overzicht van activiteiten In tabel 1 is te zien waaruit de toename van activiteiten zal bestaan. Jaarrekening
Nieuwe
eenheid
Seizoen
Situatie
seizoen
2022/2023 2028/2029
BEDRIJFSPLAN THEATER LAMPEGIET NIEUWBOUW ACTIVITEITEN ACTIVITEITEN VOORSTELLINGEN Profes s i onel e Voors tel l i ngen Grote Za a l
voorstellingen
120
101
Profes s i onel e Voors tel l i ngen Kl ei ne Za a l
voorstellingen
0
50
Popconcerten Kl ei ne Za a l
voorstellingen
0
21
Totaal voorstellingen
voorstellingen
120
172
Grote za a l montages
verhuringen
19
45
Grote za a l commerci eel
verhuringen
16
20
Grote za a l cul tuurma a ts cha ppel i jk/a ma t vrs t
verhuringen
20
22
Kl ei ne za a l montages
verhuringen
0
25
Kl ei ne za a l commerci eel
verhuringen
0
10
Kl ei ne za a l cul tuurma a ts cha ppel i jk/a ma t vrs t
verhuringen
0
25
Fi l mza a l commerci eel
verhuringen
0
10
Totaal aantal verhuringen
verhuringen
55
157
films
0
600
Aa ntal evenementen/fes tiva l s met entree
evenementen
2
2
Aa ntal evenementen/fes tiva l s gra tis
evenementen
2
2
Totaal aantal evenementen
evenementen
4
4
179
933
ACTIVITEITEN VERHURINGEN (dagen)
ACTIVITEITEN FILMVERTONINGEN Aantal filmvertoningen per jaar ACTIVITEITEN EVENEMENTEN
Activiteiten Theater Lampegiet Totaal
Tabel 1) Theater Lampegiet Nieuwbouw activiteiten
7
De effecten op de kernactiviteiten op een rij: 1. Programmering Het programmaprofiel zal bestaan uit een gevarieerd aanbod van toneel, dans, musicals, cabaret, (pop)muziek en jeugdtheater voor een breed publiek. Vanwege de uitbreiding van capaciteit in de grote zaal van 550 naar 700 zitplaatsen kunnen meer publiekstrekkers worden geprogrammeerd dan nu het geval is. Wat leidt tot een toenemende verdiencapaciteit. In de kleine zaal is ruimte voor een aanbod met meer inhoudelijke verdieping en extra aanbod voor jong talent en jeugdtheatervoorstellingen. Wat leidt tot aantrekking van ander en nieuw publiek. Qua omvang neemt de programmeringsfunctie dus aanmerkelijk toe. De totale programmering groeit ten opzichte van de situatie in het huidige theater van 120 naar 172 voorstellingen en concerten (+ 43%). De bezoekersaantallen stijgen van 34.219 bezoekers in seizoen 2022-2023 naar maar liefst 60.175 bezoekers (+75%). Zie hiervoor tabel 2) Theater Lampegiet Nieuwbouw bezoekersaantallen. De voorstellingen in de grote zaal nemen weliswaar iets af; tot 101 voorstellingen per seizoen, omdat een deel van het aanbod wordt overgeheveld naar de kleine zaal. In de kleine zaal worden per seizoen 50 professionele voorstellingen geprogrammeerd. Deze komen hier beter tot zijn recht dan in een grote zaal.
De kleine zaal is, behalve met 200 stoelen, ook bijzonder geschikt voor sta-concerten met een zaalcapaciteit van 600 bezoekers. Het aantal popconcerten wordt in eerste instantie geraamd op 21 per seizoen met 8.820 bezoekers. De ambitie voor de popprogrammering ligt hoger en we gaan uit van een groeiscenario waarbij op basis van de ervaringen met de pop programmering het aantal concerten kan groeien. Op basis van de gesprekken met Vlow 0318 en Stichting Human Culture is het uitgangspunt voor de programmering van popmuziek; een gevarieerd aanbod voor verschillende doelgroepen. Het financiële resultaat vanuit popconcerten is op basis van consultatie en ervaringscijfers uit de sector gunstiger dan in de eerste businesscase. De exploitatie hiervan is meegenomen in de exploitatieberekening.
2. Verhuringen Toen de vorige businesscase in 2022 werd opgesteld, was het kort na de COVID-19-crisis en het begin van de conflict in Oekraïne. Door de economische onzekerheden waren de verwachtingen voor de inkomsten uit zakelijke verhuringen aanvankelijk voorzichtig. Echter, op basis van actuele ontwikkelingen, wordt inmiddels een hogere verhuuromzet waargenomen, welke in het afgelopen seizoen 2023-2024 circa € 175.000 bedraagt. De uitgebreide faciliteiten van het nieuwe theater, zoals de break-out room (filmzaal) en de nieuwe kleine zaal, creëren meer mogelijkheden voor verhuur. Deze subruimtes bieden flexibeler opties voor verschillende doeleinden. Grootschalige evenementen, zoals congressen en symposia komen voortaan in beeld. Met de extra mogelijkheden van een toekomstig theater
8
blijkt dat de lange termijn positie op de verhuurmarkt aanzienlijk is verbeterd, wat heeft geleid tot een actualisatie van de omzet- en resultaatverwachtingen. Commerciële verhuur De centrale ligging van het theater, straks gecombineerd met alle moderne en goed uitgeruste faciliteiten, versterkt de concurrentiepositie. De toevoeging van zalen biedt nu ook passender oplossingen voor kleinere zakelijke verhuur, wat die positie nog eens aanzienlijk versterkt. Bovendien is de kleine zaal bijzonder geschikt als verhuring voor de montage van professionele producties. Montages Theater Lampegiet heeft al jaren een landelijk sterke reputatie als montagetheater. In de huidige situatie moet nogal eens afwijzend worden gereageerd op verzoeken van theaterproducenten vanwege de beperkte beschikbaarheid van de grote zaal. waarbij nieuwe voorstellingen in enkele dagen worden voorbereid en afgesloten met een try-out. Dat dit in deze kleinere zaal kan, wordt mogelijk gemaakt door het hergebruik van decorlieren uit de grote zaal. Dit levert naast de duurzaamheid een efficiënte surplus op. In de nieuwe situatie worden hiervoor duidelijk meer mogelijkheden gecreëerd. Hoewel de grote zaal nog steeds vaak zal worden ingezet voor zakelijke en cultuurmaatschappelijke verhuur, wordt verwacht dat het aantal montagedagen in de grote zaal zal stijgen van 19 in 2022-2023 naar 45 in de nieuwe situatie.
Het aantal montagedagen in de nieuwe kleine zaal wordt begroot op 25 per jaar. Scholen en maatschappelijke initiatieven In samenwerking met de gemeente Veenendaal gaat Theater Lampegiet zich verder inzetten om de cultuurmaatschappelijke functie van het theater te versterken. Er is straks een grotere beschikbaarheid voor het bieden van een podium voor de einduitvoeringen van basisscholen, voor de schoolmusicals en voor optredens van lokale amateurgezelschappen zoals koren, hafaverenigingen en dansscholen, evenals voor diverse maatschappelijke initiatieven. Een belangrijke voorwaarde voor de groei van de maatschappelijke activiteiten is de verbetering van het gemeentelijke zaalhuurbeleid voor amateurs waardoor de financiële drempel voor het huren van de zaal aanzienlijk verlaagd wordt. In totaal wordt het aantal jaarlijkse verhuurdagen geschat op circa 157, wat een toename van 102 dagen betekent ten opzichte van het seizoen 2022-2023. De verwachte bezoekersaantallen bij deze verhuringen worden geraamd op 34.150, een stijging van maar liefst meer dan 17.000 bezoekers in vergelijking met het seizoen 2022-2023
3. Filmfunctie Er zijn meerdere gesprekken gevoerd met Vereniging Filmhuis Veenendaal en zij zijn zeer positief over een inhoudelijke samenwerking en de vergroting van het aantal filmvertoningen in Veenendaal door de realisatie van een filmzaal met 100 stoelen die dagelijks geprogrammeerd kan worden. De filmvertoningen en de ondersteunende horeca zullen door de organisatie van het theater worden uitgevoerd. Dit plan gaat uit van een filmzaal/break-out room met een stoelencapaciteit van 100 stoelen. De programmering bestaat zowel uit commerciële bioscoopfilms als filmhuisfilms. Het aantal filmvertoningen op jaarbasis bedraagt 600 vertoningen. Daarnaast kan de kleine zaal met 200 9
stoelen incidenteel ook gebruikt worden voor het vertonen van zeer succesvolle films. Met een gemiddelde zaalbezetting van 50% komt het aantal filmbezoekers uit op 30.000. Uit het rapport ‘Film in Veenendaal: een benchmark’- uit augustus 2022 van het FILM Kenniscentrum is de conclusie dat op basis van een benchmarkonderzoek dat een filmvoorziening in Veenendaal met 4 zalen naar schatting 110.000 bezoekers kan opleveren. Het rapport geeft verder aan dat, wanneer het bioscoopbezoek in de regio rondom Veenendaal in ogenschouw wordt genomen, 100.000 bezoekers realistisch lijken; “Een en ander voorzichtig ingeschat. Kwaliteit in programma, luxe en service moet dan wel minimaal gelijkwaardig zijn aan verder weg liggende vertoners”. In dit bedrijfsplan is er geen sprake meer van vier zalen, maar van één filmzaal met 100 stoelen waardoor het aantal op 30.000 bezoekers geraamd wordt.
4. Horeca Het theatercafé is voor bezoekers en passanten rondom de voorstellingen, activiteiten en verhuringen, vijf dagen per week geopend. Wekelijks ingaande vanaf de eerste middag filmvertoning. Het horecabezoek kan op de dag zelf gecombineerd worden met een bezoek aan een film, theatervoorstelling, popconcert of andere culturele activiteit. Het wordt ook zowel overdag als ’s avonds mogelijk het theatercafé los van de activiteiten te bezoeken. De uitbreiding van het aantal activiteiten en de toename van het aantal bezoekers - met name vanwege de nieuwe filmfunctie – evenals het toegenomen aantal verhuringen en de verbeterde inrichting en uitstraling van de horecaruimtes, leveren naar verwachting een aanzienlijke verhoging van de horecaomzet en resultaat op.
5. Evenementen Theater Lampegiet zal per seizoen vier buitenevenementen organiseren op het festival terrein: twee gratis evenementen en twee evenementen waarbij entree werd geheven. De evenementen met entree zijn gekwalificeerd als buitenevenementen. Het gebied pal naast Theater Lampegiet in de Duivenweide wordt in de toekomst een evenementenlocatie. De totale bezoekersaantallen bij evenementen op jaarbasis worden geraamd op ca. 7.000 bezoekers.
10
Bezoekers van activiteiten In tabel 2 is het effect op de bezoekers te zien door de toename van activiteiten. Jaarrekening
BEDRIJFSPLAN THEATER LAMPEGIET NIEUWBOUW
Nieuwe
eenheid
Seizoen
Situatie
seizoen
2022/2023
2028-2029
Voors tel l i ngen Grote Za a l
bezoekers
34.219
45.955
Voors tel l i ngen Kl ei ne Za a l
bezoekers
5.400
Popconcerten Kl ei ne Za a l
bezoekers
8.820
BEZOEKERS BEZOEKERS
Totaal bezoekers professionele voorstellingen
34.219
60.175
Verhuur Montages Grote Za a l
bezoekers
0
Verhuur Montages Kl ei ne Za a l
bezoekers
0
Verhuur Commerci eel Grote Za a l
bezoekers
Verhuur Commerci eel Kl ei ne Za a l
bezoekers
Verhuur Cul tuurma a ts cha ppel i jk/a ma teurvrs t. Grote Za a l
bezoekers
Verhuur Cul tuurma a ts cha ppel i jk/a ma teurvrs t. Kl ei ne Za a l
bezoekers
3.750
Verhuur Fi l mza a l
bezoekers
750
Totaal bezoekers verhuringen
3.869
1.500 16.259
20.128
Evenementen/fes tiva l s met entree
bezoekers
Evenementen/fes tiva l s gra tis
bezoekers
Totaal bezoekers evenementen
19.050
34.150 2.000
1.374
5.000
1.374
7.000
Totaal bezoekers filmvertoningen TOTAAL BEZOEKERS ACTIVITEITEN
9.100
30.000 bezoekers
55.721
131.325
Tabel 2) Theater Lampegiet Nieuwbouw bezoekersaantallen
Resumé: In de nieuwe situatie gaat Theater Lampegiet groeien naar meer dan 900 activiteiten, bestaande uit voorstellingen, popconcerten, verhuringen, filmvertoningen en festivals/evenementen. Zowel de theater-/concertfunctie als de zowel commercieel als sociaal cultureel verhuurfunctie krijgen een forse impuls, ook de nieuwe filmfunctie draagt bij aan de stijging van het aantal activiteiten. Het totaal aantal bezoekers aan de activiteiten stijgt daarmee van ruim 55.000 in seizoen 2022/2023 naar ruim 130.000 bezoekers.
11
3. EXPLOITATIEPROGNOSE De exploitatieprognose van Theater Lampegiet wordt in tabel 3 vergeleken met de resultaten uit de winst- en verliesrekening 2022-2023 en de eerder gepresenteerde businesscase. BEDRIJFSPLAN THEATER LAMPEGIET NIEUWBOUW
Jaarrekening
Businesscase
Nieuwe
2022-2023
Situatie
exploitatieprognose met filmzaal
2028/2029
Professionele theatervoorstellingen Inkoms ten voors tel l ngen
€
796.408 € 1.140.991 € 1.140.991
Kos ten voors tel l ngen
€
-900.826 € -1.154.451 € -1.172.451 €
52.500
€
-104.418 €
-13.460 €
21.040
€
108.404 €
188.392 €
262.241
€
-6.851 €
-10.000
€
108.404 €
181.541 €
252.241
Inkoms ten evenementen/fes ti va l s
€
-
€
94.060 €
94.060
Kos ten evenementen/fes ti va l s
€
-
€
-68.553 €
-68.553
Res ul ta a t
€
-
€
25.507 €
25.507
Inkoms ten fi l m
€
-
€
300.000 €
270.000
Di recte kos ten fi l m
€
-
€
-160.000 €
-144.400
Res ul ta a t
€
-
€
140.000 €
125.600
Omzet horeca (a cti vi tei tgebonden)
€
218.058 €
304.719 €
335.000
Omzet horeca fi l m
€
-
Tota a l omzet horeca
€
Di recte kos ten horeca res ul ta a t
Res ul ta a t popconcerten Res ul ta a t Verhuring Inkoms ten verhuri ngen Kos ten verhuri ngen Res ul ta a t Evenementen/festivals
Film*
Horeca €
80.000
218.058 €
304.719 €
415.000
€
-59.816 €
-107.916 €
-124.500
€
158.242 €
196.803 €
290.500
Expl oi ta ti es ubs i di e
pm
pm
pm
Overi ge s ubs i di es
pm
pm
Tota a l s ubs i di e
pm
Subsidie
€
pm pm
-
Bedrijfskosten Pers onel e kos ten
€
-820.264 € -1.220.969 € -1.170.000
Overi ge hui s ves ti ngs l a s ten
€
-177.447
Al gemene kos ten
€
tota a l bedri jfs kos ten
€
Huur
€ € -481.272
-199.110 €
-
€ -452.270
-180.000 €
-180.000
-1.196.821 € -1.882.241 € -1.802.270
Opbrengsten sponsoring en fondsen Opbrengs ten s pons ori ng en fonds en
€
164.003 €
39.500 €
100.000
Di recte kos ten s pons ori ng en fonds enwervi ng
€
-33.541 €
-20.000 €
-25.000
Tota a l s pons ori ng en fonds en
€
130.462 €
19.500 €
75.000
Bedrijfsresultaat voor bestemming
€
-904.131 € -1.332.350 € -1.012.382
* In de businesscase is het resultaat van de film inclusief horeca. Voor het bedrijfsplan is de horeca film opgenomen bij de Horeca.
Tabel 3) Theater Lampegiet: Exploitatie Scenario B vs. Winst& Verliesrekening 2022/2023 (exclusief exploitatiesubsidie) 12
Toelichting op de exploitatieprognose Cultureel ondernemerschap Uitgangspunt voor dit bedrijfsplan is cultureel ondernemerschap waarbij we extra eigen inkomsten genereren. Eerder heeft de Raad van Toezicht van Theater Lampegiet aangegeven dat zij de resultaatverplichting op zich nemen om, bij de realisatie van het plan met de filmhuiszaal, € 100.000 per jaar bij te dragen aan additionele middelen uit de markt. Deze bijdrage wordt gerealiseerd door een mix van extra eigen inkomsten die met name bestaan uit extra inkomsten (commerciële) verhuur, hogere inkomsten film en horeca en een stijging van de bijdragen uit sponsoring (bedrijfsvrienden) en fondsen. Professionele theatervoorstellingen Het resultaat op de professionele theatervoorstellingen is in het nieuwe bedrijfsplan € 18 K lager dan de vorige businesscase doordat de capaciteit van de Grote Zaal is teruggebracht met 60 stoelen naar 700 stoelen. Hierdoor is de verdiencapaciteit bij uitverkochte voorstellingen iets verminderd. Popconcerten In de eerdere businesscase zijn de popconcerten kostenneutraal opgenomen. Op basis van benchmark gegevens uit de pop sector en verdiepende gesprekken met Vlow 0318 en Stichting Human Culture hebben we meer inzicht gekregen in de programmering en verdiencapaciteit van popconcerten. Aan de hand daarvan hebben we de ambities voor popconcerten aangepast.
Er wordt nu uitgegaan van 21 popconcerten per seizoen in de Kleine Zaal met een capaciteit van 600 staplaatsen. Op basis van kengetallen uit de pop programmering levert dit op de programmering en de horecaomzet een positief resultaat op van € 52,5 K op jaarbasis. Verhuringen De eerste businesscase werden door de economische crisis en de naweeën van de pandemie de verwachtingen voor de inkomsten uit (zakelijke) verhuringen erg voorzichtig opgesteld. Het netto resultaat komt met een omzet van € 260 k in het nieuwe bedrijfsplan uit op € 71 K. Evenementen/festivals We hebben afgelopen seizoen 2023-2024 een zeer succesvol Buitenbühne festival georganiseerd dat gratis toegankelijk was mede gesubsidieerd werd door de Provincie Utrecht. De 2.700 bezoekers stemmen zeer positief. Ook in het nieuwe bedrijfsplan gaan we uit van twee gratis toegankelijke evenementen en twee festivals met betaalde voorstellingen. De budgetten hiervoor zijn gelijk gehouden. Film Voor films zijn 600 filmvertoningen per seizoen opgenomen met een zaalbezetting van 50% en in totaal 30.000 bezoekers. De (bijna) dagelijkse programmering zal bestaan uit bioscoopfilms voor het grote publiek in combinatie met de artistieke filmhuisfilms. Er zullen meerdere filmvertoningen per dag geprogrammeerd worden; middagfilms voor de jeugd en senioren en een vroege en late avondfilm.
Het meerdere malen vertonen van eenzelfde film is financieel aantrekkelijk omdat er sprake is van een vast huurbedrag voor een film en de meerobrengesten voor een groot deel ten gunste komen van de vertoner. Voor de filmprogrammering wordt 13
samengewerkt met de vrijwilligers van Vereniging Filmhuis Veenendaal. Het netto resultaat op de filmvertoningen en de film gerelateerd horeca bedraagt in het huidige bedrijfsplan € 150 k. Horeca De omzet horeca van de voorstellingshoreca bedraagt € 335 K en is € 30 K hoger dan de eerste businesscase. Dit komt onder andere door de extra horeca omzet bij verhuringen. De inkoop verhoudingen zijn gelijk gebleven waardoor het resultaat toeneemt met € 20 K.
Bedrijfskosten •
Personele kosten
Binnen de personele bezetting is kritisch gekeken naar de formatie en waar verschillende functies gecombineerd kunnen worden. Zo zullen de filmvertoningen door de theatertechnici verzorgd worden en is er een combinatie van kassa en horeca doorgevoerd. Daarnaast worden vrijwilligers ingezet voor de ontvangst en begeleiding van de film- en theaterbezoekers. Hierdoor komt het totaal op 19,5 fte in het huidige bedrijfsplan . Dit is 0.85 fte minder dan de eerste businesscase en een stijging van 4.9 fte ten opzichte van2022/2023. Dit levert een jaarlijkse bezuiniging op van € 50 K op jaarbasis ten opzichte van de eerste businesscase. •
Overige huisvestingskosten
Binnen de post ‘overige huisvestingskosten’ zijn naast de kosten voor energie en schoonmaak, belastingen en verzekeringen, de kosten voor onderhoud en vervanging voor het huurdersdeel volwaardig opgenomen zodat het gebouw met haar functies op een goed niveau en juiste manier in stand gehouden kan worden. •
Algemene kosten
De algemene en organisatiekosten bestaan uit kantoorbenodigdheden, drukwerk, telefoonkosten, kosten website, contributies en abonnementen, softwarepakketten, verzekeringen, representatiekosten, ICT-/automatiseringskosten en accountants- en administratiekosten. •
Opbrengsten sponsoring en fondsen
Het genereren van de derde geldstroom is in het nieuwe bedrijfsplan verder uitgewerkt. Het lokale en regionale bedrijfsleven wordt actief betrokken en er worden nieuwe bedrijfsvrienden geworven om zich als sponsor te verbinden met het nieuwe theater. Tevens zullen er tijdens de voorbereidingen en bouw speciale sponsor pakketten samengesteld worden waarbij het mogelijk is voor meerdere jaren zalen, ruimtes en stoelen te sponsoren. Daarnaast zullen subsidies van landelijke en provinciale fondsen een bijdrage aan extra opbrengsten leveren. Met een omzet van € 100 K en met € 25 K kosten komt het netto resultaat van de opbrengsten sponsoring en fondsen neer op een positieve € 75 K en dat is € 55 K hoger dan in de eerste businesscase.
14
Resumé Bovenstaande aanpassingen en aanscherpingen in de exploitatie resulteren in een totale kostenbesparing van € 320 K op jaarbasis ten opzichte van de eerste businesscase. Wij leveren daarmee een substantiële bijdrage aan de bezuinigingstaakstelling van € 500 K op jaarbasis.
Marge opbrengsten en directe kosten De ramingen voor opbrengsten en kosten van de bedrijfsactiviteiten zijn geëxtrapoleerd aan de hand van een uitgebreide analyse van de producten en prestaties van Theater Lampegiet in het laatste volledige pre-corona boekjaar. Buys Culturele Profielen heeft de cijfers getoetst aan tarieven en kengetallen die in de theaterbranche gangbaar zijn. Met betrekking tot de filmfunctie zijn de financiële prognoses ontleend aan de gegevens uit de Bioscoopmonitor 2019 en 2020 plus een benchmark met vier referentietheaters. Tabel 4 laat zien dat op alle onderdelen (Voorstellingen, Verhuur, Evenementen/Festivals, Film en Horeca) de marges tussen de opbrengsten en de directe kosten toenemen. De totale groei van de bruto marges ten opzichte van peiljaar 2022-2023 bedraagt ca. € 550 K. Jaarrekening
Nieuwe
Seizoen
Situatie
MARGES ACTIVITEITEN
2022/2023
2028/2029
Professionele voorstellingen (inclusief pop)
€ -104.418 €
21.040
Verhuringen
€
108.404 €
252.241
Evenementen/Festivals
€
-
€
25.507
Film
€
-
€ 125.600
Horeca
€
158.242 €
290.500
totaal marge opbrengsten minus directe kosten
€
162.228 €
714.888
BEDRIJFSPLAN THEATER LAMPEGIET NIEUWBOUW
Tabel 4: Theater Lampegiet Scenario B: marge opbrengsten minus directe kosten
15
Personele kosten Vanwege de uitbreiding van bestaande functies én de toegevoegde functies maakt Theater Lampegiet dit Scenario een sterke groei door, zowel qua activiteiten als qua bezoekersaantallen. Deze groei heeft ook implicaties voor de personele organisatie (tabel 5). Door de samenwerking voor de pop programmering met Vlow 0318 en inzet van vrijwilligers van Vereniging Filmhuis Veenendaal, Stichting Human Culture en Stichting Reinaerde/De Bombardon is de stijging van de personeelsformatie beperkt. De toename in de personeelsformatie vindt met name plaats binnen de afdelingen Techniek, Marketing en Horeca, vanwege de grote toename van het aantal activiteiten. BEDRIJFSPLAN THEATER LAMPEGIET NIEUWBOUW personeel
Personeelskosten all in
Jaarrekening
Nieuwe
Seizoen
Situatie
2022/2023
2028/2029
820.264
1.170.000
1,00
1,00
Personeelsformatie Directie Programmering Evenementen en Verhuur
0,50 1,00
1,00
Hoofd Film
-
Filmoperateurs
-
Controlling en Financiële administratie
0,89
1,00
Marketing & Ticketing
3,28
4,50
Hoofd Theatertechniek
1,00
1,00
Coördinator gebouwbeheer
0,50
Theatertechniek activiteiten
2,50
4,50
Gebouwbeheer en faciliteiten onderhoud
0,50
0,50
Horecamanager
1,00
1,00
Horecamedewerkers theater activiteiten (ambulant)*
3,01
4,00
totaal
14,60
19,50
Schoonmaak
Tabel 5: Theater Lampegiet Nieuwbouw Scenario B: Personeelsformatie in fte
De personele kosten all-in zijn geraamd op € 1.170.000 per jaar. Dat is ten opzichte van de personeelskosten in 2022-2023 een toename van € 0,35 miljoen, inclusief stijgende kosten als gevolg van de indexering en CAO ontwikkelingen.
Huisvestingskosten De huur is in dit bedrijfsplan niet opgenomen, omdat dit onderdeel van de gemeentelijke vastgoed exploitatie en daarmee wel onderdeel is van de totale (jaarlijkse) kosten voor het nieuwe theater. 16
De geraamde huisvestingskosten (tabel 6) zijn ontleend aan de herberekening van Gemeente Veenendaal (onderhoud en belastingen & heffingen). Deze zijn nu lager dan in de vorige businesscase, omdat het theatergebouw in de nieuwe situatie compacter is geworden en de kosten daardoor dalen. De overige huisvestingskosten zijn geraamd op basis van kengetallen en benchmarkgegevens van andere theaters (energie en water, schoonmaakkosten en overige huisvestingskosten. BEDRIJFSPLAN THEATER LAMPEGIET NIEUWBOUW Jaarrekening
Nieuwe
Seizoen
Situatie
2022/2023
2028/2029
Energie en water
-€ 76.854
-€ 101.335
Schoonmaakkosten
-€ 48.117
-€ 82.845
Onderhoud en vervanging *
-€ 18.209
-€ 177.998
Kosten apparatuur
-€ 26.337
€0
Belastingen/heffingen en verzekeringen*
-€ 4.774
-€ 68.000
Diverse huisvestingskosten
-€ 3.156
-€ 22.092
totaal huisvestingskosten
-€ 177.447
-€ 452.270
huisvestingslasten
* Opgave Gemeente Veenendaal
Tabel 6: Theater Lampegiet Nieuwbouw Scenario B: Huisvestingskosten
Toelichting: -
-
De energielasten worden geraamd op € 101.335 op jaarbasis. Bij de raming is uitgegaan van een duurzaam, gasloos gebouw dat volledig voldoet aan de BENG-richtlijnen en een WKO-systeem voor de verwarming en koeling van de accommodatie. Bij de schoonmaakkosten is ervan uitgegaan dat Theater Lampegiet de schoonmaak werkzaamheden zal uitbesteden; De kosten voor onderhoud en vervanging worden geraamd op € 177.998 per jaar conform de opgave van de gemeente Veenendaal. De post Belastingen, Heffingen & Verzekeringen wordt geraamd op € 68.000 per jaar. Het bedrag is opgebouwd uit OZB gebruikerslasten, opstalverzekering en Waterschapsbelasting; Voor post Diverse Huisvestingslasten (vuilafvoer, beveiliging, gereedschap, reinigingskosten en overig) is een bedrag van € 22.092 per jaar aangehouden.
Garantiebudget frictiekosten De exploitatieprognose is een going concern prognose. Omdat de ervaring leert dat een theater in de eerste jaren na de (her)opening haast onvermijdelijk te maken krijgt met onverwachte tegenvallers is het verstandig om een garantiebudget voor opstart/frictiekosten te reserveren. Als richtlijn geldt een garantiebudget van € 500.000 (garantie € 350.000 in het eerste jaar, in het tweede jaar € 100.000 en in het derde jaar € 50.000). De ervaring in een schouwburg elders leert dat een locatie in het vierde jaar na de heropening volledig op stoom zal zijn. Incidentele ondersteuning in de vorm van een garantiebudget is dan niet meer nodig. In de gepresenteerde exploitatieprognose is rekening gehouden met een garantiebudget in de eerste drie exploitatiejaren van € 500.000 welke onderdeel is van de Gemeentelijke businesscase..
17
Exploitatieresultaat respectievelijk de nieuwe subsidiebehoefte De activiteiten en het publieksbereik neemt in de toekomstige situatie enorm toe. De subsidiebehoefte van Theater Lampegiet neemt in de nieuwe situatie toe. In 2022-2023 was het exploitatietekort (exclusief huur) van Theater Lampegiet € € 904.131 In de nieuwbouwsituatie wordt het exploitatietekort respectievelijk de subsidiebehoefte geraamd op € 1.012.382. De subsidiebehoefte van de eerdere businesscase bedroeg € 1.332.350 en er is dus sprake van een jaarlijkse bezuiniging van € 320.000 op de exploitatie van het nieuwe multifunctionele theater.
18