4.r Technische vragen en antwoorden Cultuurvisie 2022-2030 - bijlage vraag 3 Jaarrekening Theater 18-19
Tekst van het document
Ff
Jaarverslag 2018-2019 f
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
1. Inhoudsopgave
2.
Algemeen .................................................................................................................................................................. 2
3.
Balans per 30 juni 2019 ............................................................................................................................................. 3
4.
Rekening van baten en lasten over het seizoen 2018 2019 ..................................................................................... 4
5.
Grondslagen van waardering en resultaatbepaling .................................................................................................. 5
6.
Toelichting op de balans per 30 juni 2019 ................................................................................................................ 7
7.
Toelichting op de rekening van baten en lasten over het seizoen 2018 2019 ....................................................... 10
8.
Overige gegevens .................................................................................................................................................... 14 BIJLAGE KENCIJFERS .................................................................................................................................................... 14 BIJLAGE EVENEMENTEN staat van baten en lasten .................................................................................................... 16 BIJLAGE BESTUUR, COMMISSIES, MEDEWERKERS ..................................................................................................... 18
9.
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant ........................................................................................... 20
21-11-2019
1
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
2. Algemeen Voor u ligt het jaarverslag 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet. Stichting Theater De Lampegiet is opgericht op 21 februari 1988 en is statutair gevestigd te Veenendaal. De stichting is ingeschreven in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel onder nummer 41182257. Statutaire doelstelling In artikel 2 van de statuten wordt de doelstelling van de stichting als volgt omschreven: a) Het organiseren en stimuleren van culturele activiteiten voor de Veenendaalse gemeenschap en het in samenhang daarmee exploiteren van theater “De Lampegiet” te Veenendaal; b) Het verrichten van alle verdere handelingen die met het vorenstaande in de ruimste zin verband houden of daartoe bevorderlijk kunnen zijn. Statuten wijziging De laatste versie van de statuten is vastgesteld op 16 mei 2019. Bestuursleden per
30-06-2019
Voorzitter
Heike van de Kloes
Secretaris
Patty Wilod Versprille
Penningmeester
Sieko Wijnia
Leden
Job van Hardeveld
Directie over
2018/2019
Directeur
Patrick Marcus
Belastingen Stichting Theater De Lampegiet is een algemeen nut beogende instelling (ANBI), zoals genoemd in artikel 5b Algemene Wet inzake rijksbelastingen. Op 25 mei 2011 is door de belastingdienst een beschikking ANBI afgegeven die geldt vanaf 1 januari 2011. Hierdoor is een gift voor de gever aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. Tevens zijn over ontvangen giften of nalatenschappen door de stichting geen schenkings- of successierechten verschuldigd. Gegeven haar activiteiten wordt de stichting in beginsel niet als ondernemer aangemerkt voor de vennootschapsbelasting. Vaststelling jaarrekening voorgaand boekjaar De jaarrekening 2017-2018 is in de bestuursvergadering van 13 november 2018 door het bestuur vastgesteld. Toelichting resultaat huidig boekjaar Op de helft van het boekjaar 2018-2019 werd door de Gemeente Veenendaal de gevraagde extra subsidie, die noodzakelijk is voor de verantwoorde continuering van de activiteiten op het huidige niveau, toegezegd. Deze extra structurele exploitatiesubsidie van € 110.000,- zal worden ingezet om de personele bezetting te realiseren waardoor de te hoge werkdruk zal afnemen en de resultaten conform het meerjarenperspectief gerealiseerd zullen worden.
Omdat het extra budget pas tijdens het seizoen is toegezegd is slechts een deel van de personele formatie ingevuld waardoor het vliegwiel voor de realisatie van de meerjaren doelstellingen deels in gang is gezet. Het bezettingspercentage was dit seizoen 55,9% en lag daarmee 1,5% lager dan de begroting en 3% hoger dan het voorgaande seizoen 2017-2018. De huurinkomsten zijn ten opzichte van de begroting met € 141.009,- ruim 10% hoger dan de begroting van € 127.700. Dit komt met name door een proactieve houding richting potentiële huurders. De overige inkomsten zijn lager doordat een grote investering in de theatertechniek is door de Gemeente Veenendaal is uitgesteld en de vergoeding voor de begeleiding van dit project in het volgende seizoen 2019-2020 ontvangen zal worden. De personeelslaten zijn lager dan begroot omdat slechts een deel van de begrote formatie in seizoen 2018-2019 ingevuld is. Voor een overzicht van alle activiteiten m.b.t. seizoen 2018-2019 wordt u verwezen naar bijlage “Kencijfers” van dit document. Toelichting resultaat komend boekjaar Voor het seizoen 2019-2020 is het resultaat in het meerjarenperspectief begroot op - € 8.449,-.
21-11-2019
2
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
3. Balans per 30 juni 2019 Werkelijk
Werkelijk
30-jun-19
30-jun-18
in €
in €
5.291
5.216
Totaal debiteuren
50.660
43.496
Belastingen en premies sociale verzekeringen
18.200
7.657
ACTIVA
Vlottende activa Totaal voorraad Debiteuren
Overige vorderingen en overlopende activa
51.814
53.199
120.674
104.353
Totaal liquide middelen
1.129.998
1.137.348
Totaal activa
1.255.962
1.246.916
Stichtingskapitaal
45
45
Algemene reserve
-17.907
-8.167
-17.862
-8.122
WET
10.876
4.253
BLA
3.087
2.784
Schommelfonds
26.966
26.092
Herinvestering
239.852
206.159
280.781
239.289
130.502
84.015
329.267
323.364
1.204
961
532.068
607.408
993.041
1.015.748
1.255.962
1.246.916
PASSIVA Eigen Vermogen
Bestemmingsfondsen
Kortlopende schulden Crediteuren Totaal gemeente Veenendaal Totaal belastingen en premies sociale verz. Overige schulden en overlopende passiva
Totaal passiva
21-11-2019
3
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
4. Rekening van baten en lasten over het seizoen 2018 2019
BATEN Werkelijk
Begroting
Werkelijk
2018-2019
2018-2019
2017-2018
in €
in €
in €
Recettes voorstellingen
€ 810.127
€ 817.637
€ 768.277
Opbrengst huren en pachten
€ 141.009
€ 127.700
€ 159.356
Opbrengst horeca activiteiten
€ 212.191
€ 213.120
€ 204.877
Overige opbrengsten
€ 58.203
€ 68.055
€ 103.880
Theater De Lampegiet
€ 958.742
€ 949.532
€ 833.493
Subsidie WET
€ 38.535
€ 38.048
€ 38.750
Subsidie BLA
€ 11.981
€ 11.875
€ 11.757
Overige subsidies
€ 66.086
€ 44.387
€ 49.417
Subsidie Evenement Proef Cultuur
€ 71.200 € 2.368.074
€ 2.270.353
€ 2.169.807
Voorstellingen theater
€ 903.433
€ 824.587
€ 877.295
Lasten Evenement Proef Cultuur
€ 71.200
Inkopen horeca
€ 47.009
€ 45.206
€ 45.399
Personeelskosten
€ 716.796
€ 794.258
€ 720.254
Huisvestingskosten
€ 411.596
€ 419.898
€ 443.890
Algemene kosten
€ 137.435
€ 151.249
€ 124.151
Verkoopkosten
€ 3.314
€ 6.820
€ 3.693
Kosten WET
€ 31.912
€ 32.933
€ 40.979
Kosten BLA
€ 11.679
€ 12.500
€ 11.471
Financieringslasten
€ 1.990
€ 1.800
€ 1.405
€ 2.336.365
€ 2.289.250
€ 2.268.538
Saldo
€ 31.708
-€ 18.898
-€ 98.730
Het bestuur besluit het saldo als volgt te verdelen: Saldo resultaat Dotatie/onttrekking bestemmingsfonds investering Dotatie/onttrekking Schommelfonds Dotatie/onttrekking bestemmingsfonds WET Dotatie/onttrekking bestemmingsfonds BLA
€ 31.708 33.693 829 6.623 303
-€ 98.730 -27.111 -18.863 -2.229 286
Resteert: Dotatie/onttrekking algemene reserve
-€ 9.740
-€ 50.813
Subsidie Gemeente Veenendaal
Totaal baten
LASTEN
Totaal lasten
21-11-2019
4
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
5. Grondslagen van waardering en resultaatbepaling
Activiteiten De activiteiten van de stichting bestaan uit het functioneren als een overkoepelend en samenwerkings- en adviesorgaan op het gebied van kunst en cultuur. Algemene grondslagen voor de opstelling van de jaarrekening De jaarrekening is opgemaakt conform Richtlijn 640 ‘Organisaties-zonder-winststreven’ zoals opgenomen in de Richtlijnen voor de Jaarverslaggeving. De jaarrekening is opgesteld op basis van historische kosten. Activa en passiva worden gewaardeerd tegen nominale waarde, tenzij anders vermeld. In verband met de vergelijkbaarheid zijn vergelijkende cijfers over het voorgaande boekjaar waar nodig aangepast. Grondslagen voor waardering van activa en passiva Voorraden Voorraden worden gewaardeerd tegen de laatst betaalde inkoopprijzen of lagere opbrengstwaarde. Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De reële waarde en geamortiseerde kostprijs zijn gelijk aan de nominale waarde. Noodzakelijk geachte voorzieningen voor mogelijke verliezen als gevolg van oninbaarheid worden in mindering gebracht. Deze voorzieningen worden bepaald op basis van individuele beoordeling van de vorderingen. De kortlopende vorderingen en schulden met de Gemeente Veenendaal zijn gesaldeerd.
Eigen vermogen Stichtingskapitaal Betreft het bij oprichting gestorte kapitaal Algemene reserve Deze reserve is gevormd door toevoeging van het onbestemde kapitaal. Bestemmingsreserve Het deel van het eigen vermogen dat is afgezonderd door een beperking door het bestuur. In de Algemene Subsidieverordening gemeente Veenendaal (2012) is vastgesteld dat de hoogte van de egalisatiereserve niet meer mag bedragen dan 10% van het verleende subsidiebedrag. Bestemmingsfonds Het deel van het eigen vermogen dat is afgezonderd door de beperking van de Gemeente Veenendaal. Deze fondsen zijn: - Schommelfonds voor de loondoorbetalingsplicht bij ziekte; - Herinvesteringsfonds ter continuering bedrijfsvoering; - WET/BLA specifiek bestedingsdoel. Schommelfonds De gewenste hoogte Schommelfonds is gebaseerd op het gemiddelde bruto jaarsalaris werknemers. Grondslagen voor de bepaling van het resultaat De baten betreffen alle opbrengsten die betrekking hebben op het verslagjaar inclusief toegezegde nog niet ontvangen bijdragen. De kostprijs hiervan wordt aan dezelfde periode toegerekend. Exploitatiesubsidies worden ten gunste van de staat van baten en lasten gebracht in het jaar ten laste waarvan de gesubsidieerde uitgaven komen. Subsidies Exploitatiesubsidies worden ten gunste van de staat van baten en lasten gebracht in het jaar ten laste waarvan de gesubsidieerde uitgaven komen.
Subsidies in verband met de aanschaf van (materiële) vaste activa maken onderdeel uit van de exploitatiesubsidies en worden daarom ook ten gunste van de staat van baten en lasten gebracht. De investeringen worden in dat kader ten laste van de staat van baten en lasten gebracht in het jaar van investering.
21-11-2019
5
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
Overeenkomstig de subsidievoorwaarden wordt een jaarlijks overschot of tekort ten aanzien van de investeringen toegevoegd of onttrokken aan het herinvesteringsfonds via de resultaatbestemming. Voor de subsidieverlening gelden de algemene voorwaarden zoals deze zijn vastgesteld in de Algemene Subsidieverordening gemeente Veenendaal (2012) alsmede de volgende prestatieafspraken: T.a.v. aanbod podiumkunsten: • Een gevarieerd aanbod van de podiumkunsten in Veenendaal, waarbij het publiek geraakt en verrijkt wordt. • De programmering en presentatie van een eigentijds en kwalitatief goed podiumkunstenaanbod dat een evenwicht kent tussen enerzijds een laagdrempelig aanbod, en een anderzijds vernieuwend aanbod in en buiten de grote zaal van het theatergebouw voor een breed publiek uit Veenendaal en de regio. Dit podiumkunstenaanbod omvat voorstellingen/uitvoeringen in meerdere genres. • Het podium van Theater De Lampegiet is beschikbaar voor amateur- en semi professionele producties en hiervoor gelden de huurtarieven waarbij gebruik gemaakt kan worden van de zaalhuurregeling van de Gemeente Veenendaal. • Bijdragen aan het lokale culturele klimaat in Veenendaal door eigen culturele initiatieven van de theaterorganisatie, door een proactieve houding en door samenwerking en afstemming met andere culturele instellingen, amateurkunstverenigingen en evenementen in de gemeente.
• Samenwerken met scholen voor middelbaar onderwijs met het oog op een op de doelgroep ‘jongeren’ afgestemd aanbod (in het kader van vergroting van de cultuursector van Veenendaal). Prestatie-indicatoren: • Het podiumkunstenaanbod is zowel laagdrempelig als vernieuwend. • Het podiumkunstenaanbod kent meerdere genres. • Het podiumkunstenaanbod wordt zowel binnen als buiten het Theater uitgevoerd. • Minimaal 120 risicodragende voorstellingen in seizoen 2018/2019, waarvan 18 voorstellingen voor jongeren. • Het podium wordt geboden aan amateurproducties en semi professionele producties uit de gemeente Veenendaal. T.a.v. activiteiten van de Werkgroep Educatieve Theatervoorstellingen (WET): • Het bieden van de mogelijkheid aan alle groepen van het basisonderwijs in Veenendaal 1 maal per theaterseizoen professionele uitvoerende podiumkunsten buiten de schoolsituatie in het theater te bezoeken Prestatie-indicatoren: • Minimaal 2500 leerlingen, 16 uitvoeringen met 4 verschillende voorstellingen T.a.v. Activiteiten Commissie Buitenlampegietse Activiteiten (BLA): • Theater tonen op bijzondere plekken en hiermee ook nieuw publiek bereiken. • De organisatie van minstens één eigen activiteit/festival op het gebied van podiumkunsten op een locatie, bijvoorbeeld in een wijk. • Het faciliteren en ondersteunen van minimaal 2 vernieuwende initiatieven door en voor inwoners.
Prestatie-indicatoren: • Het aantal georganiseerde activiteiten. • Samenwerking met andere culturele partijen in Veenendaal. T.a.v. Verlevendiging Centrum van Veenendaal: • Het organiseren van een grote culturele activiteit in het centrum, welke bijdraagt aan de culturele verlevendiging en beleving van de binnenstad van Veenendaal. Prestatie-indicatoren: • Het aantal georganiseerde activiteiten. • Samenwerking met andere culturele partijen binnen Veenendaal. De subsidies van de Gemeente Veenendaal zijn definitief vastgesteld tot en met het jaar 2016 (betreft seizoen 2015 2016).
21-11-2019
6
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
6. Toelichting op de balans per 30 juni 2019
ACTIVA Werkelijk
Werkelijk
30-jun-19
30-jun-18
in €
in €
Horeca
5.291
5.216
Totaal voorraad
5.291
5.216
Debiteuren Dubieuze debiteuren
50.660-
43.496-
Totaal debiteuren
50.660
43.496
Pensioenen Omzetbelating
8.516
5.577
9.684
2.080
Belastingen en premies sociale verzekeringen
18.200
7.657
Nog te ontvangen bedragen
18.553
18.529
Vooruitbetaalde kosten
33.261
31.961
-
2.710
51.814
53.199
5.583
8.047
RABOBANK rekening couranten
314.737
4.135
RABOBANK vermogensparen
807.330
972.500
3
150.707
2.345
1.959
Totaal liquide middelen
1.129.998
1.137.348
Totaal activa
1.255.962
1.246.916
Vlottende activa Voorraad
Debiteuren
Belastingen en premies sociale verzekeringen
Overige vorderingen en overlopende activa
Vooruitontvangen facturen Overige vorderingen en overlopende activa Liquide middelen Kassen
RABOBANK doelreserveren Gelden onderweg
De liquide middelen zijn vrij opneembaar.
21-11-2019
7
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
PASSIVA Eigen vermogen De samenstelling en het verloop van het eigen vermogen exclusief de bestemmingsreserve kan als volgt worden weergegeven.
Stichtings Algemene kapitaal reserve
Eigen Vermogen
Totaal
in €
in €
in €
30-jun-17
45
42.642
42.687
Resultaatbestemming Stand per: 30-jun-18
45
-50.809 -8.167
-50.809 -8.122
45
-9.740 -17.907
-9.740 -17.862
HerinBLA Schommel vestering
Totaal
Stand per:
Resultaatbestemming Stand per: 30-jun-19
Bestemmingsfondsen Het verloop van de fondsen kan als volgt worden weergegeven.
Bestemmingsfondsen Stand per: Dotatie Onttrekking: Stand per: Dotatie Onttrekking: Stand per: Dotatie Onttrekking: Stand per:
21-11-2019
30-jun-16
30-jun-17
30-jun-18
30-jun-19
WET 12.233 5.752 6.481 2.229 4.252 6.624 10.876
2.948 449 2.499 286 2.785 302 3.087
58.360 13.360 45.000 46 18.909 26.137 829 26.966
8
209.605 25.233 1.568 233.270 30.112 57.223 206.159 40.654 6.961 239.852
283.146 25.233 21.129 287.250 30.444 78.361 239.333 48.409 6.961 280.782
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
PASSIVA Werkelijk
Werkelijk
30-jun-19
30-jun-18
in €
in €
130.502
84.015
151.825 177.441 329.267
148.995 174.370 323.364
1.204 1.204
963 963
414.341 46.274 20.060 16.306 7.340 7.374 9.543 2.350 8.480 532.068
466.948 52.365 18.835 32.623 16.394 877 8.290 2.776 8.300 607.408
Kortlopende schulden Crediteuren Gemeente Veenendaal Te betalen huur per 30 juni Vooruitontvangen subsidie Totaal gemeente Veenendaal Belastingen en premies sociale verzekeringen Loonheffingen en sociale lasten Totaal belastingen en premies sociale verz. Overige schulden en overlopende passiva Vooruitontvangen recettes Reservering vakantiedagen Vooruitontvangen overig kaartverkoop gerelateerd Diverse exploitatiekosten Te betalen voorstellingskosten Vooruitontvangen bedragen Reservering vakantiegelden/eindejaarsuitkering Diverse personeelskosten Accountantskosten en administratieve bijstand Overige schulden en overlopende passiva
Niet uit de balans blijkende verplichtingen Stichting Theater De Lampegiet heeft met de Gemeente Veenendaal een huurcontract afgesloten voor de huur van het theater. Het contract is ingegaan per 1 januari 2010 en heeft een duur van 5 jaar. Na deze periode wordt het contract telkens met 5 jaar verlengd. De huurprijs bedraagt in seizoen 2018/2019 € 300.819,97 exclusief BTW (kalenderjaar 2018: € 297.989 / kalenderjaar 2019: € 303.650,86). Daarnaast is er sprake van een contract met Xantion ten behoeve van de IT-ondersteuning. Dit contract eindig 1 augustus 2020 en bedraagt € 1.475,- exclusief BTW per maand.
21-11-2019
9
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
7. Toelichting op de rekening van baten en lasten over het seizoen 2018 2019 BATEN Werkelijk
Begroting
Werkelijk
2018-2019
2018-2019
2017-2018
in €
in €
in €
Recettes voorstellingen Recettes voorstellingen *
€
736.435 €
744.520 €
704.193
Opbrengst reserveringen
€
22.033 €
22.459 €
18.984
Opbrengst theatertoeslag
€
42.716 €
42.455 €
36.709
Opbrengst programmeringstoeslag
€
8.943 €
8.204 €
8.390
Totaal
€
810.127 €
817.637 €
768.277
Verhuur theater en foyers
€
141.009 €
127.700 €
159.356
Totaal
€
141.009 €
127.700 €
159.356
Opbrengst dranken
€
166.432 €
165.906 €
161.358
Opbrengst food
€
5.671 €
5.781 €
5.907
Opbrengst arrangementen
€
14.019 €
15.415 €
14.733
Opbrengst garderobe
€
26.069 €
26.017 €
22.878
Totaal
€
212.191 €
213.120 €
204.877
Opbrengst publiciteit
€
7.668 €
6.515 €
5.255
Opbrengst techniek/horeca/overige
€
29.927 €
31.341 €
72.382
Genootschap, vrienden, overig
€
20.609 €
30.198 €
26.244
Totaal
€
58.203 €
68.055 €
103.880
Exploitatiesubsidie
€
954.416 €
945.246 €
829.249
MOP
€
4.326 €
4.286 €
4.245
Totaal
€
958.742 €
949.532 €
833.493
Opbrengst huren en pachten
Opbrengst horeca activiteiten
Overige opbrengsten
Subsidie Gemeente Veenendaal Theater De Lampegiet
(*) incl. opbrengst recette voor derden (**) De totale prestatiesubsidie 2019 Theatervoorstellingen bedraagt € 961.573. Deze subsidie heeft betrekking op seizoen 2018-2019 met uitzondering van de huur. Deze is gebaseerd op de 2e helft 2018 (helft factuur huur 2018 á € 297.989) en de 1e helft 2019 (helft factuur huur 2019 á € 303.650,86). Het verschil tussen de in de jaarrekening opgenomen subsidie Gemeente Veenendaal á € 858.742 en de totale prestatiesubsidie 2018 kan hiermee worden verklaard.
21-11-2019
10
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
BATEN Werkelijk
Begroting
Werkelijk
2018-2019
2018-2019
2017-2018
in €
in €
in €
Subsidie WET Subsidie Gemeente Veenendaal
€
30.535 €
30.048 €
29.750
T.b.v. zaalhuur
€
8.000 €
8.000 €
9.000
Totaal
€
38.535 €
38.048 €
38.750
Subsidie Gemeente Veenendaal
€
11.981 €
11.875 €
11.757
Totaal
€
11.981 €
11.875 €
11.757
Subsidie uit evenementenbeleid
€
13.171 €
12.687 €
30.000
Overige subsidies
€
52.915 €
31.700 €
19.417
Totaal
€
66.086 €
44.387 €
49.417
Subsidie Evenement Proef Cultuur
€
71.200
Subsidie BLA
Overige subsidies
21-11-2019
11
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
LASTEN Werkelijk
Begroting
Werkelijk
2018-2019
2018-2019
2017-2018
in €
in €
in €
633.442 €
689.849
Voorstellingen theater Uitkoopsommen voorstellingen *
€
712.404 €
Lasten evenement Proef Cultuur
€
71.200
Buma-en auteursrechten
€
64.292 €
65.181 €
63.947
Kosten publiciteit voorstellingen
€
95.479 €
98.900 €
91.142
Kosten techniek voorstellingen
€
1.388 €
1.200 €
1.577
Kosten bespreekbureau voorstellingen
€
21.688 €
17.613 €
20.806
Kosten horeca voorstellingen
€
8.182 €
8.250 €
9.974
Totaal
€
974.633 €
824.587 €
877.295
Inkopen dranken
€
34.590 €
29.308 €
34.034
Inkopen food
€
12.419 €
15.898 €
11.365
Totaal
€
47.009 €
45.206 €
45.399
Bruto salarissen vast personeel
€
445.997 €
500.675 €
379.679
Sociale lasten vast personeel
€
77.942 €
72.075 €
63.714
Pensioen regelingen vast personeel
€
43.886 €
48.050 €
36.984
Personeelskosten ambulant personeel
€
26.520 €
36.073 €
26.235
Inval- en uitzendkrachten
€
85.569 €
86.176 €
166.268
Werving en selectie
€
- €
1.500 €
2.202
Onkostenvergoeding
€
6.413 €
7.751 €
16.181
Persoonlijke ontw kosten
€
8.418 €
16.500 €
6.151
Bedrijfskleding
€
2.232 €
3.500 €
1.170
Ziekengeldverzekering personeel
€
4.493 €
5.354 €
4.052
Arbo-dienst/BHV
€
6.751 €
10.029 €
6.514
Overige Personeelskosten
€
8.576 €
6.575 €
11.103
Totaal
€
716.796 €
794.258 €
720.254
Huur
€
301.370 €
300.270 €
302.812
Gas/Water/Electra
€
56.267 €
49.417 €
39.309
Schoonmaakkosten
€
16.799 €
16.000 €
16.352
Kosten gebouw
€
4.862 €
8.700 €
71.403
Kosten apparatuur
€
24.092 €
25.600 €
20.095
Belastingen
€
6.233 €
8.980 €
7.505
Container en vuilafvoer
€
1.974 €
2.100 €
2.464
Investering onderhoud/apparatuur
€
- €
8.831 €
-16.050
Totaal (*) incl. afdracht recettes voor derden
€
411.596 €
419.898 €
443.890
Inkopen horeca
Personeelskosten
Huisvestingskosten
21-11-2019
12
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
LASTEN Werkelijk
Begroting
Werkelijk
2018-2019
2018-2019
2017-2018
in €
in €
in €
Algemene kosten Kantoorbenodigdheden
€
679 €
2.650 €
3.544
Portokosten
€
1.135 €
2.000 €
2.053
Kosten publiciteit algemeen
€
19.581 €
8.000 €
11.523
Drukwerk/ontwerp
€
- €
1.000 €
-
Netwerken systeembeheer
€
1.989 €
5.010 €
3.572
Contributies/Abonnementen
€
11.281 €
13.081 €
11.334
Kosten Loonadministratie
€
2.669 €
3.179 €
2.337
Accountantskosten
€
8.250 €
8.160 €
8.250
Adm/Jur/fisc adviezen/bijstand
€
300 €
3.000 €
178
Kosten systeembeheer
€
24.901 €
54.260 €
31.631
Kosten planningssysteem
€
4.695 €
16.075 €
2.494
Kosten grootboekpakket
€
1.985 €
2.500 €
1.915
Investering/onderhoud automatisring
€
- €
-44.867 €
-
Internetkosten
€
17.917 €
34.135 €
13.456
Verzekeringen
€
2.946 €
3.500 €
3.191
Kopiën
€
4.065 €
5.098 €
4.518
Overige algemene kosten
€
35.040 €
34.468 €
24.156
Totaal
€
137.435 €
151.249 €
124.151
Relatie en representatie
€
1.178 €
2.820 €
2.162
Overige verkoopkosten
€
2.137 €
4.000 €
1.531
Totaal
€
3.314 €
6.820 €
3.693
Verkoopkosten
Kosten overige activiteiten na aftrek bijdrage derden Kosten WET
€
31.912 €
32.933 €
40.979
Totaal
€
31.912 €
32.933 €
40.979
Kosten BLA
€
11.679 €
12.500 €
11.471
Totaal
€
11.679 €
12.500 €
11.471
Baten
€
-2.032 €
-3.000 €
-2.900
Lasten
€
4.022 €
4.800 €
4.306
Totaal
€
1.990 €
1.800 €
1.405
Financieringslasten
Veenendaal,
H. van der Kloes Voorzitter Stichting Theater De Lampegiet
21-11-2019
S. Wijnia Penningmeester
Stichting Theater De Lampegiet 13
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
8. Overige gegevens
BIJLAGE KENCIJFERS Totale activiteiten Stichting Theater De Lampegiet: Totaal bezoekersaantal Stichting Theater De Lampegiet: Professionele theatervoorstellingen • 122 voorstellingen • 36.022 bezoekers • Bezettingspercentage 55,9% (excl annuleringen 55,0%) Ten opzichte van het vorige seizoen is het bezettingspercentage met 3% gestegen. Het bezettingspercentage kwam dit seizoen uit op 55,9% (Seizoen 2017-2018: 52,94%, Seizoen 2016-2017: 53,5%, seizoen 2015-2016: 51,3%, seizoen 2014-2015: 49,3%). De annulering van een tweetal qua aantal bezoekers tegenvallende voorstellingen had hiertoe een positieve bijdrage van 0,9%. Overige activiteiten • 107 verhuringen, waaronder 24 Amateurproducties Onder andere aan: o Amateurproducties, zoals de Artis Amore, Ritmeester Veenzangers Mannenkoor en Balletschool Barbara Bunskoek; o Sociaal Maatschappelijke evenementen, zoals de Kroegenbridgedrive; o Commerciële evenementen, zoals de Opening Toeristisch Seizoen en het Nederlands Politie Orkest; o Professionele theatergezelschappen voor opstart en repetitieperiodes, zoals ”RupsjeNooitGenoeg”, “Abafazi” en “Het Duel”; o Lager- en voortgezet onderwijs Veenendaal en omstreken; o Overige evenementen. • 11 inleidingen gekoppeld aan voorstellingen; • 5 culinaire arrangementen gekoppeld aan voorstellingen.
Bij iedere voorstelling kan een “Koffie met Tom”, een “pauzeplank” en/of een “toegift” als horeca-arrangement geboekt worden; • 2 evenementen, bestaande uit X Mas Lights en Biënnale, the Urban Edition; • 2 bedragen aan gemeentelijke evenementen, zijnde Proef Cultuur en het Cultuurfeest; • 2 eigen voorstellingen, bestaande uit de Verrassingsvoorstelling 18-19 en de Kick Off voorverkoop 19-20; • 35.000 bezoekers.
Commissie Buiten Lampegietse activiteiten (BLA) • Organisatie van de voorstellingen “het feest van Sinterklaas” in samenwerking met de Basiliek; • Organisatie van Biënnale, the Urban Edition; • Ondersteuning van het Vredesconcert, het Veens Filmgala en Inside the city run; • Ondersteuning Proef Cultuur.
Commissie Werkgroep Educatieve Theatervoorstellingen Basis- en Speciaal Onderwijs (WET) • 14 voorstellingen; • 4535 jonge bezoekers.
21-11-2019
14
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
Kengetallen
Werkelijk
Begroting
Werkelijk
2018-2019
2018-2019
2017-2018
aantal act
aantal bez
aantal act
aantal bez
aantal act
aantal bez
Professionele voorstellingen
122
36.022
126
34.984
121
33.261
- w aarvan jeugdvoorstellingen
23
6.010
23
6.072
18
3.828
Amateurproducties en (semi-) profes. producties uit de gemeente
24
9.210
25
8.000
30
11.306
Evenementen
2
1.571
1
3.000
4
5.696
Bijdragen aan evenementen
2
1.896
103
22.233
75
15.000
99
20.365
Organisatie op locatie
3
305
1
2
387
Ondersteuning initiatieven
3
312
5
Bijdrage proef cultuur
1
Theater De Lampegiet
Overige activiteiten Buiten Lampegietse Activiteiten
1
Werkgroep Educactieve Theatervoorstellingen Leerlingen van het primair onderwijs
21-11-2019
14
4.535
14
3.585
15
3.645
272
76.084
247
64.569
272
74.660
15
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
BIJLAGE EVENEMENTEN staat van baten en lasten
Proef Cultuur
18-09-2019
BATEN Recettes voorstellingen Overige opbrengsten Subsidie Gemeente Veenendaal Subsidie Cultuurmakelaar Overige subsidies Totaal baten
LASTEN Voorstellingen theater Productiekosten Algemene kosten Totaal lasten Saldo
Cultuurfeest
€
71.200
€
71.200
€ €
6.248 65.514
€
71.762
€
-562
28-11-2018
BATEN Recettes voorstellingen Overige opbrengsten Subsidie Gemeente Veenendaal Subsidie Cultuurmakelaar Overige subsidies Totaal baten
€ 10.259 € 10.259
LASTEN Voorstellingen theater Productiekosten Algemene kosten Totaal lasten
€ 10.259
Saldo
€
21-11-2019
€ 10.259 -
16
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
X-Mas Lights
14-12-2018
BATEN Recettes voorstellingen Overige opbrengsten Subsidie Gemeente Veenendaal Subsidie Cultuurmakelaar Overige subsidies Totaal baten
LASTEN Voorstellingen theater Productiekosten Algemene kosten Totaal lasten Saldo
€
200
€
12.687
€ €
1.965 14.852
€ €
493 13.970
€
14.463
€
389
Biënnale The Urban Edition
26-05-2019
BATEN €
673
€ € €
14.250 402 15.325
LASTEN Voorstellingen theater Productiekosten Algemene kosten Totaal lasten
€ € € €
3.981 11.319 25 15.325
Saldo
€
-
Recettes voorstellingen Overige opbrengsten Subsidie Gemeente Veenendaal Subsidie Cultuurmakelaar Overige subsidies Totaal baten
21-11-2019
17
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
BIJLAGE BESTUUR, COMMISSIES, MEDEWERKERS Bestuursleden per
30-06-2019
Voorzitter
Heike van der Kloes
aftredend per 3 juni 2021, niet herkiesbaar
Secretaris
Patty Wilod Versprille
aftredend per 1 maart 2020, herkiesbaar
Penningmeester
Sieko Wijnia
aftredend per 1 maart 2020, herkiesbaar
Leden
Job van Hardeveld
aftredend per 1 januari 2020, niet herkiesbaar
Commissie Werkgroep Educatieve Theatervoorstellingen Primail Onderwijs Voorzitter
Marjolein de Wit
Katholiek onderwijs
Leden
Tineke Timmer
SBO
Maarten Wittenberg
CPOV
Roos Knopperts
Montessori
Rigtje Zegers
Openbaar onderwijs
Hanneke van Bellen-Prins
GAVE
Patty Wilod Versprille
Secretaris Theater De Lampegiet
Adviserend lid
21-11-2019
18
Paraaf:
Jaarrekening seizoen 2018 – 2019 Stichting Theater De Lampegiet
Overzicht medewerkers per
30-06-2019
Vaste uren dienstverband Directie/Programmering Patrick Marcus Office & Event Management Kirsten Eskes -Brautigam Financiële Administratie/Personeelszaken Gerrita van der Meer - Stegeman Marketing & Ticketing Jeanine Dijkhuis Dineke de Jong Anne Walstra Sina Baardman Horeca Christa Verbunt van Baaren Techniek/Facilitair Daan Hols Jurgen Kulik Raymond van Gogh Thomas Zeegers Schoonmaak Lydia van Wakeren
11,59 fte 1,00 fte
Dienstverband op oproepbasis Horeca Bert de Ruyter Diana Geerts - Liem
0,66 fte
0,89 fte 1,00 fte 3,28 fte
1,00 fte 4,00 fte
0,42 fte
Payrollers Márin Kroon Sira Gevers Maud Dusault Mathijs Titaley Marijn van Houwelingen Chloë Bosma Timo van Bouwhorst Tom de Pater Immanuelle van Soest Niek Remmerden Stijn Lemmen Cynthia Vink Daan de Man Rick van der Pijl Cheraine van den Brink
21-11-2019
19
Paraaf:
CONTROLEVERKLARING VAN DE ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT Aan: Stichting Theater De Lampegiet A. Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen jaarrekening 20182019 Ons oordeel Wij hebben de jaarrekening 2018-2019 van Stichting Theater De Lampegiet te Veenendaal gecontroleerd. Naar ons oordeel geeft de in dit jaarverslag opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van Stichting Theater De Lampegiet per 30 juni 2019 en van het resultaat over 2018-2019 in overeenstemming met de in Nederland geldende RJRichtlijn 640 Organisaties zonder winststreven. De jaarrekening bestaat uit: 1. de balans per 30 juni 2019; 2. de winst- en verliesrekening over 2018-2019; en 3. de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen. De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie 'Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening'. Wij zijn onafhankelijk van Stichting Theater De Lampegiet zoals vereist in de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assuranceopdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland.
Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.
B. Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen andere informatie Naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij, omvat het jaarverslag andere informatie, die bestaat uit: - Jaarverslag 2018-2019 Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, opgesteld in overeenstemming met RJ-richtlijn 640 Organisaties-zonderwinststreven. C. Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening Verantwoordelijkheden van het bestuur voor de jaarrekening Het bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met de in Nederland geldende RJ-Richtlijn 640 Organisaties zonder winststreven.
In dit kader is het bestuur verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude. Bij het opmaken van de jaarrekening moet het bestuur afwegen of de onderneming in staat is om haar werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemd verslaggevingsstelsel moet het bestuur de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij het bestuur het voornemen heeft om de vennootschap te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging het enige realistische alternatief is.
Het bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten, toelichten in de jaarrekening. Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken. Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel. Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen.
Onze controle bestond onder andere uit: - het identificeren en inschatten van de risico's dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude, het in reactie op deze risico's bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing; - het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de entiteit; - het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het bestuur en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan;
- het vaststellen dat de door het bestuur gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar is. Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet langer kan handhaven; - het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen; en - het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen. Wij communiceren met de met governance belaste personen onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing.
Veenendaal, 11 oktober 2019
T. Schoeman MSc RA HZW accountants & belastingadviseurs