3. Rembrandt College Veenendaal - Begroting 2023 en raming 2024-2027
Tekst van het document
Rembrandt College Veenendaal
Begroting 2023 en raming 2024-2027 15 november 2022 (peildatum 1 oktober 2022)
Toelichting op de begroting voor 2023 en de ramingen voor de jaren 2024-2027 1. Inleiding De begroting voor 2023 zal niet sluitend zijn. Dat geldt ook voor de ramingen voor de jaren 2024-2027 (zie de bijlage). Het RC schrijft de komende jaren rode cijfers. Ook al is dit volgens verwachting, het blijft reden voor aandacht en zorg. Er zijn de afgelopen jaren diverse bezuinigingsmaatregelen getroffen die een positieve invloed hadden en hebben op de financiële positie, maar ze zorgen er (nog) niet voor dat het Rembrandt College uit de gevarenzone is. Dat heeft alles te maken met het feit dat het totale aantal leerlingen nog steeds daalt, alhoewel die daling afvlakt (zie onderstaand overzicht). 2018
2019
2020
2021
2022
Aantal lln op 1134 teldatum
1014
941
929
894
Er zullen derhalve aanvullende maatregelen getroffen moeten worden, die deels terug te vinden zijn in de begroting. 2. De inkomsten Tegelijkertijd moeten we beseffen dat de realiteit genuanceerder is dan wat hierboven staat. Naast de NPO gelden die ook in 2023 onderdeel van de begroting zijn, ontvangt het RC een aantal subsidies dat is eind oktober bekend geworden - die een substantieel verschil maken. De subsidies zijn nog niet verwerkt in de begroting, zowel aan de inkomsten- als aan de uitgavenkant, omdat nog niet duidelijk is in welke mate ze op de verschillende posten (waaronder de personeelskosten) zullen rusten. De subsidies zijn nog niet ontvangen en de manier waarop ze ingezet worden is nog niet bepaald. De subsidie voor werkdrukverlagende maatregelen in het kader van de CAO is wel meegenomen aan de inkomstenkant, maar het is nog niet duidelijk wat het uiteindelijke bedrag is. We hebben ook de uitgaven, die gelijk zijn aan de inkomsten, opgenomen in de begroting. De vereenvoudiging van de bekostiging, die een gefaseerde overgang met stappen van 20% kent, zal gunstig uitpakken voor het RC (+2,9%), ook al is dat iets minder gunstig dan verwacht. Maatschappelijke ontwikkelingen zorgen ervoor dat een minder hoog totaalbedrag aan ouderbijdragen geïnd kan worden (zie ook hieronder). 3.
De uitgaven 3.1 De personeelskosten Aan de uitgavenkant is de personeelsformatie uiteraard een belangrijke factor die zwaar drukt op de begroting. De mogelijkheden om de personeelskosten te verminderen zijn beperkt. Daar zijn verschillende redenen voor. Allereerst omdat het overgrote deel van de personeelsleden in 2022-2023 in de laatste trede van hun salarisschaal zitten. In de tweede plaats omdat de OOP-formatie onevenredig groot is. De verkleining van de OOP formatie heeft geen gelijke tred gehouden met de daling van het aantal leerlingen. Dat vormt een risico dat vooralsnog beheersbaar is (zie hieronder risicoparagraaf). En in de derde plaats zorgt de krapte op de arbeidsmarkt voor een prijsopdrijvend effect en een grotere arbeidsmobiliteit dan enkele jaren geleden. Docenten, maar ook OOP’ers, kiezen vaker dan voorheen voor een baan dichter bij huis. Zo zullen aan het einde van het eerste semester
van het schooljaar 2022-2023 maar liefst zes collega’s de school verlaten hebben, het merendeel met een (relatief) hoog salaris. Hun vervangers zullen bij voorkeur een lager salaris hebben, maar de arbeidskrapte werkt dat tegen. Op de beheersing van één kostenpost wordt vol ingezet: het verlagen van het langdurige ziekteverzuim waardoor de vervangingskosten dalen. Toch is in de begroting 2023 uitgegaan van een hoger percentage vervangingskosten (6 %) dan in de begroting voor 2022 (3,5 %). Dat lagere percentage was te laag gezien de omvang van het langdurige verzuim in het schooljaar 2021-2022. Het hogere percentage geeft een reëler beeld van de praktijk, die er, naar het zich laat aanzien, beter uitziet dan voorheen, omdat het ziekteverzuimbeleid zijn vruchten afwerpt. Daarnaast zullen wijzigingen in het taakbeleid en de inzet van onderwijsassistenten een beperkte bijdrage gaan leveren aan het beheersen van de personeelsformatie. 3.2 Materiële kosten De materiële kosten zijn beter te beïnvloeden. De effecten van twee maatregelen zijn ingeboekt: de uitgaven aan leermiddelen moeten minder groot worden en er moet bezuinigd worden op de energiekosten, die als gevolg van geopolitieke ontwikkelingen fors hoger zijn dan een jaar geleden voor mogelijk werd gehouden. Zie ook de risicoparagraaf voorde maatregelen die e.e.a. behhersbaar moeten houden.
Feit is wel dat bij een flink aantal uitgaven gerekend is met een inflatiecorrectie van 10%. De inflatiecorrectie is hier vooralsnog en op advies van de VOSABB niet in meegenomen. Er is bewust gekozen om niet te bezuinigen op de schoonmaakkosten. Ouders van leerlingen die geconfronteerd worden met hogere kosten voor levensonderhoud besluiten soms te bezuinigen op schoolkosten en dat heeft consequenties voor de begroting. Aan de inkomstenkant: een minder hoog totaalbedrag aan ouderbijdragen, aan de uitgavenkant: hogere kosten voor diensten die school verleent (zoals gratis huiswerkondersteuning aan leerlingen), om ouders financieel te helpen. Daarentegen: de invoering van het bring your own device concept (leerlingen schaffen hun eigen laptop aan en gebruiken die thuis en op school) maakt ruimte voor andere ICT investeringen. Laptops en laptopkarren worden uitgefaseerd, waardoor de afschrijvingslasten zullen dalen. Daar staat tegenover dat een veelvuldiger gebruik van ICT in de les de kosten van licenties en applicaties verder doen stijgen. De beperkte mogelijkheden om de personeelskosten te drukken (m.u.v. de vervangingskosten) en de ontwikkelingen in de materiële kosten die tegen elkaar inwerken zorgen ervoor dat de verhouding personele en materiële kosten geen substantiële verandering laat zien. De gewenste verdeling van 80% personeel en 20% materieel is nog niet bereikt.
3.3. Voorziening groot onderhoud Inmiddels loopt al enkele jaren een discussie over de manier waarop onderwijsinstellingen moeten omgaan met de uitgaven voor groot onderhoud. De discussie betreft vooral het verwerken van deze uitgaven via een voorziening. De discussie is gevoerd over: • •
hoe wij de omvang van de voorziening moeten berekenen; de manier waarop wij de jaarlijkse dotatie moeten berekenen.
Op dit moment wordt vooral gesproken over wat precies groot onderhoud is en wat niet. Uitgaven die niet aangemerkt worden als groot onderhoud kunnen tenslotte niet via de voorziening lopen. Maar deze moeten geactiveerd worden als (vervangings)investeringen. En hier zit nu net een groot discussiepunt. Bijna alle vervangingsinvesteringen in groot onderhoud zijn vaak een verbetering van de bestaande situatie en kunnen volgens de nieuwe regeling niet uit de voorziening groot onderhoud komen, maar moet geactiveerd worden. De verwachting is, dat nadat de definitieve regeling bekend is gemaakt, vele scholen zullen besluiten om de voorziening groot onderhoud (grotendeels) op te heffen en over te stappen op activering van groot onderhoud. Voor de resultaatbepaling zal dat grote impact (kunnen) hebben, en wel als volgt.
-
In het jaar van opheffen van de voorziening groot onderhoud, valt deze voorziening vrij ten gunste van het resultaat. Als er geen rekening wordt gehouden met de toekomstige investeringslasten van groot onderhoud, kan er een verkeerd en te rooskleurig toekomstbeeld ontstaan.
Voor een groot deel zou dit voorkomen kunnen worden, door met terugwerkende kracht investeringen in groot onderhoud te activeren. Dit zal met de accountant opgepakt worden, zodra de effecten van de nieuwe regeling duidelijk zijn, zodat de impact hiervan op onze financiën duidelijk is en we dan ook een verantwoorde keuze kunnen maken. Verder dient er voor de liquiditeitsprognose rekening gehouden te worden met de toekomstige investeringen in groot onderhoud. Dit hoeft geen probleem te zijn, indien er een up to date meerjarenonderhoudsplan aanwezig is. Bij het Rembrandt College is zo’n meerjarenonderhoudsplan aanwezig en dateert van 2020. 4. Enkele andere beleidskeuzes Het meerjarig financieel beleid is onveranderd. Financieel gezond blijven door een zeer aantrekkelijke school in de regio te worden en te blijven en de binnengekomen gelden zoveel mogelijk alloceren aan het primaire proces blijven de hoofddoelstellingen. Dat betekent investeren in het onderwijs en tegelijkertijd bezuinigen op de materiële lasten. Dat was vorig jaar ook het beleid, maar dit jaar wordt deze algemene lijn nog nadrukkelijker gevolgd, omdat het vorig jaar onvoldoende gelukt is te bezuinigen op de materiële lasten. Het is vooralsnog ook nog onvoldoende gelukt om jonger personeel te vinden. De krapte op de arbeidsmarkt maakt het soms noodzakelijk te kiezen voor (duur) gedetacheerd personeel op leeftijd.
Het budget voor scholing om de kennis en kunde binnen de school op peil te houden en de spreiding daarvan te stimuleren is ongewijzigd. Het budget voor onderwijsontwikkeling is ook onveranderd, omdat dit budget in 2023 net zo belangrijk is als het was in 2022. De financiële ruimte om een beleidsrijke begroting op te stellen is beperkt. Desondanks worden er financiële keuzes gemaakt die het resultaat zijn van beleidsprioriteiten. Naast bezuinigingen op de materiële kosten (zie ook hierboven) wordt er ook geïnvesteerd. Allereerst in de manier waarop PR & communicatie binnen het RC wordt aangepakt: er is een hoger budget dan voorgaande jaren voor de
opzet en uitvoering van een andere website en intranet en er zijn hogere personeelskosten om beter intern en extern te communiceren. In de tweede plaats investeren we in onderwijsprogramma’s die hopelijk aantrekkelijk zullen zijn voor leerlingen die geïnteresseerd zijn in verrijkingsprogramma’s , zoals het vak technologie (de aanschaf van materialen daarvoor), Cambridge English en op termijn tweetalig onderwijs (de inhuur van een externe om e.e.a. te ondersteunen). Uitgangspunt is uiteraard om de extra personeelsformatie die gemoeid is met deze investeringen een tijdelijk karakter te geven. 5. Ontwikkeling financiële ratio’s en de risicoparagraaf Het is belangrijk om keuzes te maken en tegelijkertijd de risico’s en de financiële ratio’s scherp in beeld te hebben. De financiële ratio’s ontwikkelen zich niet naar tevredenheid. De liquiditeit loopt terug en komt zelfs onder de kritische norm van 1,5. Echter de toegekende subsidies die nog niet zijn meegenomen in de begroting kunnen deze cijfers op korte termijn behoorlijk beïnvloeden. Rentabiliteit
Negatief, trekt aan op basis van bezuinigingsmaatregelen en vereenvoudiging bekostiging
solvabiliteit
Dalend en onder de norm van 50%
weerstandsvermogen
Onder de maat van 30%
Liquiditeit
Dalend en onder de norm van 2,0
Risico’s Leerlingaantal onder 900
Maatregelen Analyses: via bureau MOOZ, aangevuld met andere prognoses Afdeling te klein voor meer dan basispakket Vak-/profielkeuzes kunnen en moeten ingeperkt worden, bewuste keuzes maken School verliest aantrekkelijkheid Inzet op sterke punten, wegwerken van zwakke punten op basis van tevredenheidsonderzoeken en imagoonderzoek: Personele lasten drukken zwaar Herziening taakbeleid Een gedifferentieerder en jonger personeelsbestand OOP formatie is relatief te groot OOP’ers die bewust in tijdelijke dienst zijn (via NPO geld, of ander beleid) niet verlengen. Vertrekkende OOP’ers (deels) niet vervangen, door interne opvang, outsourcing of toekomstige samenwerking met andere school. Energiekosten stijgen enorm a.g.v. geopolitieke Installeren LED verlichting in het gebouw (reeds ontwikkelingen gebeurd) Aanvragen subsidie duurzaam maatschappelijk vastgoed om aanvullende energiebesparende maatregelen te kunnen nemen (o.a. beter isolatie, aanschaf warmtepomp) en deel te financieren. Moet blijken uit energieadvies. Gemeente blijven aanspreken op financiële bijdrage aan verbetering klimaatbeheersing. Kwetsbare overhead Externe back up regelen
Scholing van functionarissen om niet van één persoon afhankelijk te zijn Samenwerking met andere scholen Gelden niet optimaal naar primair proces
Uitgaven komen als boemerang later terug, verwaarlozing, verlies van aantrekkelijkheid van de school voor medewerkers en leerlingen
Kaasschaafmethode verder toepassen, ‘knoppen’: • Klassendelers • Groepsgrootte • Aanbod vakken Externe bronnen aanboren: • Gebruik maken van subsidies 1. • • • 2.
Verdere kritische analyse/grip op: externe inhuur kopieer- en printkosten licenties Verder doorlichten: overschrijding van 80/20 verdeling personele/materiele lumpsum door de materiele lasten Ratio’s onder minimum eisen Controller rapporteert in mei en september de ontwikkelingen School wordt weggeconcurreerd Werving/PR: geaccordeerd voor 27,5k. en voor 2023 eenmalig 42,5k. Medewerkers accepteren (bezuinigings)beleid niet Schoolleiding zet optimaal in op meenemen medewerkers in het proces School heeft onvoldoende kennis van alles in de Deskundigheidsbevordering docenten aanspreken buitenwereld Overhead externe kennis laten ophalen 6. Tot slot Of de financiële positie zich de komende jaren ten goede keert, is in sterke mate afhankelijk van de omvang van de school. Omdat prognoses aangeven dat de krimp van het aantal leerlingen zich doorzet, is het de vraag of de school op termijn nog op eigen benen kan staan. Samenwerking met andere scholen - in welke vorm dan ook – is dan absoluut geboden. De eerste concrete stappen in een oriëntatie op een samenwerking zijn al gezet. De oriëntatie krijgt een vervolg in het schooljaar 20222023. Ruud van Tergouw 15 november 2022
6. Begroting 2022 en raming 2024-2027 6.1 GRONDSLAGEN VOOR DE BEGROTING
Algemeen Bij het opstellen van de begroting zijn de nieuwe BW/RJ-richtlijnen voor de jaarverslaglegging (RJ 660) toegepast. Bestuursvorm De o.s.g. Rembrandt College is een openbare scholengemeenschap die valt onder de Stichting Openbaar Voortgezet Onderwijs Veenendaal. Verbonden partijen Als verbonden partijen worden alle rechtspersonen aangemerkt waarover overheersende zeggeschap, gezamenlijke zeggenschap of invloed van betekenis kan worden uitgeoefend. Transacties van betekenis met verbonden partijen worden toegelicht voor zover deze niet onder normale marktvoorwaarden zijn aangegaan. Hiervan wordt toegelicht de aard en de omvang van de transactie en andere informatie die nodig is voor het verschaffen van inzicht. Valuta De jaarrekening wordt gepresenteerd in euro's. Vergelijking met voorgaand jaar De gehanteerde grondslagen van waardering en van resultaatbepaling zijn ongewijzigd gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar. Kasstroomoverzicht Het kasstroomoverzicht is opgesteld op basis van de indirecte methode.
Waardering van de activa en de passiva De activa en passiva zijn opgenomen tegen nominale waarde, tenzij hieronder anders is vermeld.
Materiële vaste activa Gebouwen en terreinen Het gebouw van de o.s.g. Rembrandt College is niet met Rijksmiddelen gebouwd maar is geheel met gemeentegelden gerealiseerd. Over de eigendomsverhouding van het gebouw in verband met de verzelfstandiging wordt op dit moment overleg gevoerd met de gemeente Veenendaal. Voor eind 2021 moet hier duidelijkheid over zijn. De verbouwing wordt gewaardeerd op verkrijgingprijs, verminderd met de cumulatieve afschrijvingen. De afschrijvingen worden gebaseerd op de verwachte levensduur en worden berekend op basis van
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
1
een vast percentage van de verkrijgingprijs, rekening houdend met eventuele residuwaarde. Er wordt afgeschreven vanaf het moment van ingebruikname. De afschrijvingstermijn in jaren en -percentage is : Materiële vaste activa
Afschrijvingstermijn
Afschrijvingspercentage
in jaren Gebouwen en terreinen
40
2,50%
Interne verbouwingen
15
6,67%
Inventaris en apparatuur De materiële vaste activa worden gewaardeerd op verkrijgingprijs, verminderd met de cumulatieve afschrijvingen. De afschrijvingen worden gebaseerd op de verwachte technische levensduur en worden berekend op basis van een vast percentage van de verkrijgingprijs, rekening houdend met eventuele residuwaarde. Er wordt afgeschreven vanaf het moment van ingebruikneming. Hierbij is de aanschafwaarde van de inventaris bepaald op basis van de aanschafnota's (verkrijgingprijs). De boekwaarde is bepaald door de verkrijgingprijs te verlagen met een gedeelte van de in 1996 van het ministerie van OCenW verkregen vergoeding en de jaarlijkse afschrijvingen. De afschrijving van deze inventaris tot en met 2001 komt ten laste van de herwaarderingsreserve. De afschrijving van de inventaris vanaf 2002 komt gedeeltelijk ten laste van de exploitatie. Het overige deel loopt via de egalisatiereserve investeringssubsidies, gerelateerd aan de investeringen vanaf 2002 via deze egalisatiereserve. De afschrijvingstermijnen in jaren en -percentages voor inventaris en apparatuur zijn als volgt: Materiële vaste activa
Afschrijvingstermijn
Afschrijvingspercentage
in jaren Meubilair
15
6,67% (tot en met 2005 5%)
Apparatuur
15
6,67%
Audiovisuele middelen
5
20,00%
Computer apparatuur
5
20,00%
Instrumentarium
15
6,67% (tot en met 2005 4%)
Duurzame leermiddelen
5
20,00%
Schoolboeken
5
20,00%
Het Rembrandt College heeft de activeringsgrenzen niet schriftelijk vastgesteld. Over het algemeen worden alleen die zaken geactiveerd die meer dan € 500,00 bedragen. Dit geldt voor alle te onderscheiden categorieën.
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
2
Vorderingen Vorderingen worden bij eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde. Vorderingen worden na eerste verwerking gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. Voorzieningen wegens oninbaarheid worden in mindering gebracht op de boekwaarde van de vordering.
Liquide middelen Liquide middelen bestaan uit kas, banktegoeden en deposito's met een looptijd korter dan twaalf maanden. Rekening-courantschulden bij banken zijn opgenomen onder de schulden aan kredietinstellingen onder kortlopende schulden. Liquide middelen worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.
Eigen vermogen Er wordt bij de reserves een onderscheid gemaakt tussen publieke en private reserves. Publieke reserves worden gevormd uit de middelen die verkregen zijn bij of krachtens de wet ingestelde heffingen. Private reserves worden gevormd uit de middelen die zijn verkregen middels (bijv.) de ouderbijdragen.
Bestemmingsreserves (publiek) De reserve mobiliteitsgelden is opgenomen om voor personeel zorg meer op maat te maken. De bedoeling van deze gelden is om trajecten ter verbetering van de balans tussen werk en privé. De reserve niet verzekerde zaken is om schade aan niet verzekerde zaken op te kunnen vangen. Het Rembrandt College heeft namelijk lease-apparatuur die niet onder de dekking van de verzekering valt.
Bestemmingsreserve (privaat) Deze reserve wordt vanaf start schooljaar 2016/2017 gevormd. De jaarlijkse toevoeging of onttrekking geschiedt op basis van het resultaat uit private ontvangsten (vrijwillige ouderbijdrage ed.).
Voorzieningen Een voorziening wordt in de balans opgenomen wanneer: - Er sprake is van een in rechte afdwingbare of feitelijke verplichting die het gevolg is van een gebeurtenis in het verleden; - het waarschijnlijk is dat voor de afwikkeling van de verplichting een uitstroom van middelen noodzakelijk is; en - er een betrouwbare schatting kan worden gemaakt van de omvang van de verplichting. De voorzieningen worden gewaardeerd tegen de beste schatting van de bedragen die noodzakelijk zijn om de verplichtingen per balansdatum af te wikkelen. Enkel uitgaven waarvoor de voorziening oorspronkelijk was gevormd worden ten laste van de voorziening gebracht.
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
3
Personeelsvoorzieningen Vanuit RJ 660 is het Rembrandt College gehouden aan richtlijn 271. Deze richtlijn verplicht de opname van voorzieningen voor uitgestelde personeelsbeloningen en dus opname van een voorziening jubileumuitkeringen, persoonlijk budget en eigen deel WW. De grondslagen voor de betreffende voorzieningen zijn als volgt. Jubileumuitkeringen; Per persoon wordt aan de hand van de in diensttreding en de blijfkans bepaalt welke voorziening wordt opgenomen. Verder wordt er rekening gehouden met een gemiddelde loonkostenstijging van 3% en een disconteringsvoet van 2% (gelijk aan de ontvangen rente baten van de gemeente). Persoonlijk budget; De gespaarde uren uit het persoonlijk budget worden omgerekend naar het maandsalaris van december. Eigen deel WW; Op basis van de gegevens van het UWV wordt per persoon die vanuit het UWV en KPMG in het kader van (bovenwettelijk) WW een uitkering ontvangt voor de periode waarop zij daar in de toekomst nog rechten aan kunnen ontlenen een voorziening gevormd door het maandelijks uit te keren bedrag te vermenigvuldigen met het aantal maanden dat zij daar nog recht op hebben per 31 december.
Langdurig zieke medewerkers; Op basis van de inschatting van het niet herstellen van langdurig zieke medewerkers, wordt voor de resterende maanden van doorbetaling van de salariskosten tot het moment dat de medewerker ziek uit dienst gaat een voorziening opgenomen (100% 1e jaar en 70% 2e jaar).
Overige voorzieningen Groot onderhoud voorziening; Het Rembrandt College heeft voor het groot onderhoud een onderhoudsvoorziening gevormd voor de toekomstige verplichtingen. De dotatie aan de voorziening gebeurt op basis van het meest recent opgestelde meerjaren onderhoudsplan (MOP). Deze voorziening is gevormd tegen nominale waarde. Bij de bepaling voor de voorziening groot onderhoud ultimo 2019 is gebruik gemaakt van de tijdelijke uitzonderingsbepaling conform RJO 4, lid 1c. Solidariteitsfonds vrijwillige ouderbijdrage (privaat); Vanuit de te ontvangen vrijwillige ouderbijdrage wordt een voorziening gevormd voor ouder(s)/ verzorger(s) die vanwege omstandigheden niet in staat zijn om (een deel van) de schoolkosten te betalen. Deze ouder(s)/verzorger(s) kunnen een beroep doen op een financiële bijdrage uit dit fonds. Dit fonds wordt gevuld door de vrijwillig betaalde bedragen "solidariteitsfonds", zoals deze is opgenomen in de vrijwillige ouderbijdrage.
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
4
Kortlopende schulden Kortlopende schulden worden bij eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde. Kortlopende schulden worden na eerste verwerking gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs.
Bepaling van het resultaat De baten en lasten worden toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Het resultaat wordt bepaald als het verschil tussen de baten en lasten over het jaar. Lasten en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het verslagjaar, worden in acht genomen, indien zij voor het vaststellen van de jaarrekening bekend zijn geworden en de omvang betrouwbaar kan worden vastgesteld.
Personeelsbeloningen en pensioen Lonen, salarissen en sociale lasten worden op grond van de arbeidsvoorwaarden verwerkt in de staat van baten en lasten over de verslagperiode voor zover ze verschuldigd zijn aan de werknemers respectievelijk de belastingautoriteit. Voor zover de verschuldigde betalingen op balansdatum nog niet zijn voldaan, wordt hiervoor een verplichting opgenomen (zie ook 2.5.7 en 2.5.8). De entiteit is aangesloten bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Het ABP is het bedrijfstakpensioenfonds voor overheidswerkgevers, waaronder onderwijsinstellingen. De over het verslagjaar verschuldigde premie wordt als last verantwoord.
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
5
6.2 Balans begroting 2023 en raming 2024-2027 per 31 december 1 ACTIVA 1.2 1.2.1 1.2.2 1.2.3 1.3 1.3.5
Vaste activa Materiële vaste activa Gebouwen en terreinen Inventaris en apparatuur Overige materiële vaste activa Financiële vaste activa Vorderingen op OCenW Totaal vaste activa
31-12-2022 €
31-12-2023 €
31-12-2024 €
31-12-2025 €
31-12-2026 €
31-12-2027 €
341.678 1.185.819 0
499.844 1.696.086 0
490.928 1.550.129 0
443.362 1.374.101 0
397.790 1.234.380 0
354.213 1.186.842 0
0 1.527.497
0 2.195.930
0 2.041.057
0 1.817.463
0 1.632.171
0 1.541.055
1.527.497
2.195.930
2.041.057
1.817.463
1.632.171
1.541.055
1.350
1.350
1.350
1.350
1.350
1.350
25.000 0 20.000 50.000 96.350
25.000 0 20.000 50.000 96.350
25.000 0 20.000 50.000 96.350
25.000 0 20.000 50.000 96.350
25.000 0 20.000 50.000 96.350
25.000 0 20.000 50.000 96.350
1.4 1.4.1 1.5 1.5.1 1.5.2 1.5.7 1.5.8
Vlottende activa Voorraad Voorraad Vorderingen Debiteuren Ministerie van OCenW Overige vorderingen Overlopende activa
1.7
Liquide middelen
2.560.500
1.390.175
1.092.779
965.493
764.647
721.561
Totaal vlottende activa
2.656.850
1.486.525
1.189.129
1.061.843
860.997
817.911
Totaal activa
4.184.347
3.682.455
3.230.186
2.879.305
2.493.168
2.358.966
31-12-2022 €
31-12-2023 €
31-12-2024
31-12-2025 €
31-12-2026 €
31-12-2027 €
1.549.585 120.745 180.109 28.745 1.879.184
1.729.694 120.745 -25.250 28.745 1.853.934
1.704.444 120.745 -315.884 28.745 1.538.050
1.388.560 120.745 -240.211 28.745 1.297.839
1.148.349 120.745 -218.317 28.745 1.079.522
930.032 120.745 -144.560 28.745 934.962
1.273.804 334.716 6.888 1.615.408
714.662 417.216 6.888 1.138.766
538.277 457.216 6.888 1.002.381
387.607 497.216 6.888 891.711
179.787 537.216 6.888 723.891
150.145 577.216 6.888 734.249
0
0
0
0
0
0
80.000 260.000 90.000 8.500 251.255 689.755
80.000 260.000 90.000 8.500 251.255 689.755
80.000 260.000 90.000 8.500 251.255 689.755
80.000 260.000 90.000 8.500 251.255 689.755
80.000 260.000 90.000 8.500 251.255 689.755
80.000 260.000 90.000 8.500 251.255 689.755
4.184.347
3.682.455
3.230.186
2.879.305
2.493.168
2.358.966
0
0
0
0
0
0
2 PASSIVA 2.1 2.1.1 2.1.2 2.1.3
Eigen vermogen Algemene reserve Bestemmingsreserves (publiek) Resultaat Bestemmingsreserves (privaat) Totaal groepsvermogen
2.3 2.3.1 2.3.3 2.3.3
Voorzieningen Onderhoudsvoorziening Overige voorzieningen (publiek) Overige voorzieningen (privaat)
2.4
Langlopende schulden
2.5 2.5.3 2.5.7 2.5.8 2.5.9 2.5.10
Kortlopende schulden Crediteuren Belastingen en premies sociale verzek. Schulden ter zake pensioenen Overige kortlopende schulden Overlopende passiva Totaal passiva
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
6
6.3 Staat van baten en lasten begroting 2023 en raming 2024-2027
Begroting 2022 932
Begroting 2023 900
Begroting 2024 883
Begroting 2025 873
Begroting 2026 875
Begroting 2027 885
Begroting 2022 €
Begroting 2023 €
Begroting 2024 €
Begroting 2025 €
Begroting 2026 €
Begroting 2027 €
8.280.776
8.667.779
7.975.592
7.927.017
7.984.295
8.072.621
0 222.717 8.503.493
0 272.488 8.940.267
0 218.616 8.194.207
0 216.338 8.143.355
0 216.793 8.201.088
0 219.071 8.291.692
4. LASTEN 4.1 Personele lasten 4.2 Afschrijvingen 4.3 Huisvestingslasten 4.4 Overige materiële lasten TOTAAL LASTEN
6.231.262 418.545 434.207 1.239.371 8.323.384
6.760.055 434.925 491.657 1.278.881 8.965.517
6.420.358 397.373 491.357 1.201.003 8.510.091
6.396.703 396.094 445.357 1.145.412 8.383.566
6.463.775 367.792 445.357 1.142.481 8.419.405
6.516.414 323.616 445.357 1.150.865 8.436.253
SALDO BATEN EN LASTEN
180.109
-25.250
-315.884
-240.211
-218.317
-144.560
5. SALDO FINANCIËLE BATEN EN LASTEN
0
0
0
0
0
0
RESULTAAT GEWONE BEDRIJFSVOERING
180.109
-25.250
-315.884
-240.211
-218.317
-144.560
6. BUITENGEWONE BEDRIJFSVOERING
0
0
0
0
0
0
7. RESULTAAT DEELNEMINGEN
0
0
0
0
0
0
RESULTAAT NA BELASTINGEN
180.109
-25.250
-315.884
-240.211
-218.317
-144.560
8. AANDEEL DERDEN
0
0
0
0
0
0
SALDO EXPLOITATIE
180.109
-25.250
-315.884
-240.211
-218.317
-144.560
Begroting 2022 € 180.109
Begroting 2023 € -25.250 -
Begroting 2024 € -315.884 -
Begroting 2025 € -240.211 -
Begroting 2026 € -218.317 -
Begroting 2027 € -144.560 -
180.109
-25.250
-315.884
-240.211
-218.317
-144.560
-
-
Leerlingaantallen
3. BATEN 3.1 Rijksbijdrage 3.2 Overige overheidsbijdragen en -subsidies 3.5 Overige baten TOTAAL BATEN
DEKKINGSMAATREGELEN
Onttrekking Eigen Vermogen Toevoeging Eigen Vermogen Onttrekking Mobiliteitsgelden Toevoeging Mobiliteitsgelden Onttrekking Privaat Vermogen Toevoeging Privaat Vermogen NETTO RESULTAAT
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
-
-
-
-
7
6.4 Uitsplitsing van de posten van de balans begroting 2022 (is de basis voor de begroting van de balans vanaf 2023) 1. Activa VASTE ACTIVA 1.2 Materiële vaste activa De materiële vaste activa zijn als volgt nader te specificeren: (onderstaande investeringen zijn een schatting voor heel 2022)
Aanschafprijs
Gebouwen en 1.2.1 terreinen Inventaris en 1.2.2 apparatuur
€
Cummulatieve afschrijvingen en waardever- Boekwaarde minderingen 1 januari 2022
€
€
Cumulatieve afschrijvingen en waardever- Boekwaarde 31 rminderingen december 2022
Investeringen 2022
Desinvesteringen 2022
Afschrijvingen 2022
Aanschafprijs
€
€
€
€
€
€
1.355.350
935.452
419.898
0
0
78.220
1.355.350
1.013.672
341.678
3.378.859
2.532.952
845.907
622.535
0
282.623
4.001.394
2.815.575
1.185.819
4.734.209
3.468.404
1.265.805
622.535
0
360.843
5.356.744
3.829.247
1.527.497
1.2.a OZB en verzekerde waarde gebouwen en terreinen De gebouwen en terreinen zijn verzekerd door de gemeente Veenendaal.
1.3 Financiële vaste activa Vanwege een stelselwijziging is de vordering op OCW met ingang van verslagjaar 2012 niet meer opgenomen. De vordering is openomen bij de niet uit de balans blijkende rechten.
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
8
VLOTTENDE ACTIVA 1.4 Voorraad 1.4.1 Voorraden
31-12-2022 1.350
€ 1.350
1.5 Vorderingen 1.5.1 Debiteuren Bijdrage energieverbruik sporthal Detachering personeel Debiteuren ouderbijdrage privaat Totaal 1.5.2 Vorderingen op het ministerie van OCenW
31-12-2022 10.000 0 15.000
25.000
31-12-2022
Rijksbijdrage boekjaar:
€
€
0
Totaal vorderingen ministerie van OCenW
1.5.7 Overige vorderingen Bij de gemeente belegde gelden Nog te ontvangen bedragen Overige vorderingen
1.5.8 Overlopende activa Vooruitbetaalde bedragen
0
31-12-2022 0 0 20.000
€
20.000
31-12-2022 50.000
€ 50.000
1.7 LIQUIDE MIDDELEN 1.7.1 Kasmiddelen Kas 1.7.2 Tegoeden op bank- en girorekeningen Rabo ING Simpled Card
31-12-2022 500
500
31-12-2022 2.450.000 100.000 10.000
€
€
2.560.000
2. Passiva Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
9
2.1 EIGEN VERMOGEN 2.1.1 Algemene reserve
Algemene reserve Totaal algemene reserve 2.1.2 Bestemmingsreserves (publiek)
Herwaarderingsreserve Bestemmingsreserve mobiliteitsgelden Bestemmingsreserve niet verzekerde zaken Egalisatiereserve personeel Egalisatiereserve exploitatie Totaal bestemmingsreserves (publiek) 2.1.3 Bestemmingsreserves (privaat)
Bestemmingsreserve
Totaal eigen vermogen
Saldo per Bestemming 01-01-2022 resultaat 31-12-2022 € € 1.549.585 1.549.585
0 0 Mutaties 2022
1.729.694 1.729.694 Saldo ultimo boekjaar €
€
0 0 0 0 0 0
Saldo per Bestemming 01-01-2022 resultaat boekjaar € €
Saldo per 31-12-2022 €
€
180.109 180.109
Saldo per Bestemming 01-01-2022 resultaat boekjaar € € 0 45.745 75.000 0 0 120.745
Mutaties 2022
0 0 0 0 0 0 Mutaties 2022
0 45.745 75.000 0 0 120.745 Saldo ultimo boekjaar €
€
28.745
0
28.745
28.745
0
0
28.745
1.699.075
180.109
0
1.879.184
De bestemming van het resultaat is op basis van het verwachte resultaat. 2.3 VOORZIENINGEN 2.3.1 Personeelsvoorzieningen
- Voorziening jubilea - Voorziening persoonlijk budget - Voorziening eigen deel WW - Voorziening langdurig zieke werknemers Totaal personeelsvoorzieningen
Saldo per Dotatie 2022 01-01-2022 ten laste van exploitatie € € 91.482 54.553 100.189 63.492 309.716
7.500 20.000 50.000 5.000 82.500
Onttrekkingen Saldo in per 2022 31-12-2022 € € 2.500 5.000 25.000 25.000 57.500
96.482 69.553 125.189 43.492 334.716
Met ingang van 1 januari 2008 is bij het Rembrandt College een voorziening voor jubileumuitkeringen gevormd en per 1 januari 2014 een voorziening voor persoonlijk budget en per 1 januari 2015 een voorziening voor eigen deel WW voor de toekomstige verplichtingen. Vanuit RJ 660 is het Rembrandt College gehouden aan richtlijn 271. Deze richtlijn verplicht de opname van voorzieningen voor uitgestelde personeelsbeloningen en dus opname van een voorziening voor jubileumuitkeringen, persoonlijk budget en eigen deel WW.
2.3.3 Overige voorzieningen Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
10
-Voorziening onderhoud -Solidariteitsfonds (privaat)
Saldo per Dotatie 2022 01-01-2022 ten laste van exploitatie € € 1.173.442 140.000 7.888 1.500 141.500 1.181.330
Onttrekkingen Saldo in per 2022 31-12-2022 € € 39.638 1.273.804 2.500 6.888 42.138 1.280.692
Aan de voorziening onderhoud ligt het meest recente onderhoudsplan ten grondslag. Weergave onttrekking voorzieningen Onderverdeling saldo voorzieningen Personeelsvoorzieningen Overige voorzieningen Totaal
< 1 jaar € 75.000 615.000 690.000
1 - 5 jaar € 35.000 600.000 635.000
> 5 jaar € 224.716 65.692 290.408
Totaal € 334.716 1.280.692 1.615.408
2.5 KORTLOPENDE SCHULDEN 2.5.3 Crediteuren
Nog te betalen bedragen
2.5.7 Belastingen en premies sociale verzekeringen
Loonheffing Premies sociale verzekeringen Omzet belasting
2.5.8 Schulden ter zake pensioenen
Nog te betalen bedragen
2.5.9 Overige kortlopende schulden
Overige
2.5.10 Overlopende passiva
Vooruitontvangen doelsubsidies OCenW geoorm. Vooruitontvangen doelsubsidies OCenW niet geoorm. Vooruitontvangen investeringssubsidies Vakantiegeld- en dagen / Bindingstoelage / EJU Overige
31-12-2022 80.000
80.000
31-12-2022
260.000 0
€
260.000
31-12-2022 90.000
€ 90.000
31-12-2022 8.500
€ 8.500
31-12-2022 0 12.000 0 200.000 39.255
€
€
251.255
Bij investeringssubsidies wordt een bedrag gepassiveerd dat overeenkomt met de besteding in vaste activa. De afschrijving ten laste van de vaste activa wordt gedekt door de vrijval uit de egalisatierekening voor eenzelfde bedrag gedurende de economische gebruiksduur. Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
11
In model G staat een specificatie van de vooruitontvangen meerjarige investeringssubsidies OCenW opgenomen.
Niet uit de balans blijkende verplichtingen Het Rembrandt College is de volgende verplichtingen aangegaan: Huur van kopieerapparatuur en printers Het Rembrandt College heeft bij Canon een contract afgesloten voor de huur van kopieerapparatuur en printers. De nieuwe contracten hebben een ingangsdatum van 1 juni 2017 en zijn aangegaan voor 60 maanden. De jaarlijkse last hiervan bedraagt € 35.000. De oude contracten zijn per die datum komen te vervallen. Schoonmaak Het Rembrandt College heeft bij Hectas een contract afgesloten voor schoonmaak. Het contract heeft een ingangsdatum van 17 augustus 2015 en is aangegaan voor 36 maanden en mag maximaal vijf maal verlengd worden onder gelijkblijvende voorwaarden. De gemiddelde jaarlijkse last hiervan bedraagt € 115.000. Leermiddelen Het Rembrandt College heeft voor de aanschaf van schoolboeken een contract afgesloten met Van Dijk. Het contract heeft een ingangsdatum van 1 januari 2022 en is aangegaan voor 43 maanden en mag maximaal viermaal twaalf maanden verlengd worden onder gelijkblijvende voorwaarden. De jaarlijkse last is afhankelijk van het aantal te bestellen leerboeken, werkboeken en licenties.
Niet uit de balans blijkende rechten De vordering op het Ministerie van OCW ten bedrage van € 493.754 is ontstaan bij de overgang van declaratiebekostiging naar lumpsumbekostiging. Er heeft op geen enkele wijze afstand van recht plaatsgevonden. Jaarlijks zal het recht op de vordering worden aangepast op basis van maximaal 7,5% van de personeelsvergoeding zoals vermeld op de laatst bekende beschikking van DUO.
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
12
6.5 Uitsplisting van de posten van de staat van baten en lasten begroting 2023 en raming 2024-2027 Opmerkingen over de begroting: Het was lastig om alle juiste informatie boven water te krijgen. Met name de subsidie voor werkdrukverlagende maatregelen is op een vreemde manier opgenomen in die van Strategisch personeelsbeleid en verzuim. Maar het zijn wel structurele inkosten. En het is niet zeker wat de compensatie gaat worden voor alle verhoogde kosten i.v.m. stijgende energielasten en dergelijke (inflatie >10%). Verklaring kleuren: Basisvaardigheden en overige (extra) subsidies
Voor basisvaardigheden nog niets opgenomen. Wel voor werkdrukmiddelen. De subsidie voor basisvaardigheden is wel toegekend € 1.116.658 + € 399.470. Maar daar staan ook uitgaven tegenover. Die hebben we nog niet berekend. Dat kan beter na het opstellen van plan van aanpak.
NPO-gelden
Welke extra inzet nog? Zie overzicht voor 2023 en 2024.
Verzoeken en aanpassingen ivm inflatie ed
Verzoeken van secties. Verhogingen uit overleg met Ruud.
Voorziening groot onderhoud
Dit zal naar alle waarschijnlijkheid komen te vervallen ivm nieuwe regelgeving. Daar komen dan wel afschrijvingen voor in de plaats. In de toelichting hier iets over opnemen?
Resultaat gewone bedrijfsvoering
Resultaat in 2023 en 2024 is vertekent door het betaalritme van de NPO-gelden. In 2023 een positief resultaat door de inkomsten NPO in februari 2023. Deze mogen echter langer ingezet worden en dus staan er ook nog uitgaven in 2024 zonder dat daar inkomsten tegenover staan. Daarvoor zal in 2022 en 2023 weer een bestemmingsreserve gevormd moeten worden.
3. BATEN
Leerlingaantallen (incl. VAVO)
Begroting 2022 1.014
3.1 Rijksbijdragen OC en W
3.1.1 Rijksbijdrage sector VO Vaste voet Basisbekostiging Herverdeeleffect 3.1.2 Overige subsidies OCenW (projectgelden e.d.) Zij-instroom Aanvullende bekostiging Strat pers, verzuim, werkdrukmiddelen Subsidie achterstandsleerlingen Extra Subsidie achterstandsleerlingen NPO Subsidie School en Omgeving Subsidie basisvaardigheden NPO-gelden / Extra Hulp in de Klas ed 3.1.4 Ontvangen doorbetalingen Rijksbijdrage SWV Totaal rijksbijdrage
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
932
900
883
873
875
885
Begroting 2022
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
€
€
€
€
€
€
227.161 7.269.781 -115.843
234.952 7.351.397 -116.071
234.952 7.212.537 -78.557
234.952 7.130.855 -39.278
234.952 7.147.191 0
234.952 7.228.874 0
0 35.000 107.374
0 35.000 466.695 27.396 41.518 75.000
0 15.000 457.880 27.819
0 15.000 452.694 28.034
0 15.000 453.731 28.420
0 15.000 458.917 28.679
443.893 108.000 8.667.779
0 105.960 7.975.592
0 104.760 7.927.017
0 105.000 7.984.295
0 106.200 8.072.621
644.983 112.320 8.280.776
pm
In de jaarrekening is onder de normatieve rijksbijdrage OCenW de vergoeding personeels- en exploitatiekosten opgenomen. De overige rijksvergoedingen zijn opgenomen onder de overige subsidies OCenW (projectgelden e.d.) 3.2 Overige overheidsbijdragen en -subsidies
3.2.1 Gemeentelijke bijdragen en subsidies 3.2.2 Overige overheidsbijdragen Totaal overheidsbijdragen en -subsidies 3.5 Overige baten
3.5.1 Verhuur (opbergkastjes) 3.5.2.Detachering personeel 3.5.5 Ouderbijdragen (privaat) Kantine-inkomsten (privaat) 3.5.6 Overig Totaal overige baten
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
Begroting 2022
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
€
€
€
€
€
€
0 0 0
Begroting 2022 €
5.967 0 170.000 29.250 17.500 222.717
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
€ 5.738 50.000 170.000 29.250 17.500 272.488
€ 5.629 0 166.789 28.698 17.500 218.616
€ 5.565 0 164.900 28.373 17.500 216.338
€ 5.578 0 165.278 28.438 17.500 216.793
€ 5.642 0 167.167 28.763 17.500 219.071
13
4. LASTEN 4.1 Personele lasten
Brutolonen en salarissen incl. soc.lst ed Ingeschatte stijging lonen ivm CAO (1,6% vanaf 2022) Aanpassing EJU naar 8,33% ipv 8% Extra lasten i.v.m. werkdrukmiddelen Transitievergoedingen (Soc.Plan / Ontslag) Kosten verlof Vervanging (oud 3,5%) nieuw 7,5% (kst 6% verv.) 4.1.1 Lonen en salarissen (incl. soc.lst en pens.lst) Dotaties personele voorzieningen *) Personeel niet in loondienst (uitbesteed onderwijs) Overig; Bijdrage A&O fonds Verrekening uitkeringsgelden WW Mobiliteitskosten Leeftijdsbewust personeelsbeleid Arbokosten Nascholingkosten (gerichte vrijstelling WKR) Reiskosten nascholing (gerichte vrijstelling WKR) Pers. scholingsbudget (gerichte vrijstelling WKR) Overige vergoedingen (gericht vrijgesteld) Welzijnsactiviteiten (nihilwaard. of geen loon WKR Welzijnsactiviteiten (vrije ruimte WKR) Onkostenvergoedingen (vrije ruimte WKR) Overige personeelskosten (vrije ruimte WKR) Kosten ambtsjubilea/afscheid (vrije ruimte WKR) Inkoop koffieautomaten (nihilwaardering WKR) Overige personeelskosten (niet vrije ruimte WKR) Vergaderkosten (nihilwaardering WKR) Uitbesteed administratief werk Reis en verblijfkosten 4.1.2 Overige personele lasten SUBTOTAAL 4.1.3 Af: uitkeringen (UWV) TOTAAL
4.2 Afschrijvingen
4.2.2 Gebouwen en terreinen 4.2.2 Inventaris en apparatuur TOTAAL Percentage tov totale Rijksbaten (afspraak 4% max) 4.3 Huisvestingslasten
4.3.1 Huren 4.3.2. Verzekeringen 4.3.3 Onderhoud; Onderhoud gebouwen Herstelkosten schade Onderhoud inventaris 4.3.4 Energie en water; Gas Electra Water 4.3.5 Schoonmaak kosten; Schoonmaakkosten uitbesteed Schoonmaakartikelen Sanitaire voorzieningen Vuilafvoer 4.3.6 Heffingen i.v.m. huisvesting 4.3.7 Overige huisvestingslasten; Verhuiskosten Onderhoud tuin Veiligheidsvoorzieningen TOTAAL
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
Begroting 2022
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
€ 5.388.983 86.224 17.784
€ 5.689.668 pm
€ 5.491.773 pm
€ 5.485.472 pm
€ 5.550.202 pm
€ 5.596.381 pm
30.000 5.000 323.339 5.851.329
289.755 30.000 5.000 341.380 6.355.803
284.282 30.000 5.000 329.506 6.140.561
281.062 30.000 5.000 329.128 6.130.663
281.706 30.000 5.000 333.012 6.199.920
284.926 30.000 5.000 335.783 6.252.090
40.000 100.000
82.500 100.000
40.000 25.000
40.000 25.000
40.000 25.000
40.000 25.000
2.911 120.000 15.000 750 19.980 15.000 180 40.961 6.000 3.750 22.500 2.500 0 500 12.500 900 1.500 0 5.000 409.932 6.261.262 30.000 6.231.262
2.808 110.237 15.000 750 18.355 15.000 180 37.628 6.000 3.445 20.669 2.297 0 500 11.483 900 1.500 0 5.000 434.252 6.790.055 30.000 6.760.055
2.755 106.509 15.000 750 17.734 15.000 180 36.356 6.000 3.328 19.970 2.219 0 500 11.095 900 1.500 0 5.000 309.796 6.450.358 30.000 6.420.358
2.724 104.497 5.000 750 17.399 15.000 180 35.669 6.000 3.266 19.593 2.177 0 500 10.885 900 1.500 0 5.000 296.040 6.426.703 30.000 6.396.703
2.730 103.314 5.000 750 17.202 15.000 180 35.265 6.000 3.229 19.371 2.152 0 500 10.762 900 1.500 0 5.000 293.855 6.493.775 30.000 6.463.775
2.761 103.550 5.000 750 17.241 15.000 180 35.346 6.000 3.236 19.416 2.157 0 500 10.786 900 1.500 0 5.000 294.324 6.546.414 30.000 6.516.414
Begroting 2022
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
€ 98.449 320.095 418.545
€ 97.837 337.087 434.925
€ 53.916 343.457 397.373
€ 47.566 348.528 396.094
€ 45.571 322.220 367.792
€ 43.578 280.038 323.616
5,05%
5,02%
4,98%
5,00%
4,61%
4,01%
Begroting 2022
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
€ 95.000 0
€ 104.500 0
€ 104.500 0
€ 104.500 0
€ 104.500 0
€ 104.500 0
70.000 750 5.000
70.000 750 5.000
70.000 500 5.000
70.000 500 5.000
70.000 500 5.000
70.000 500 5.000
65.000 55.000 3.000
84.500 71.500 3.000
84.500 71.500 3.000
60.000 50.000 3.000
60.000 50.000 3.000
60.000 50.000 3.000
110.000 250 7.500 11.500 1.707
121.000 250 7.500 11.500 1.707
121.000 200 7.500 11.500 1.707
121.000 200 7.500 11.500 1.707
121.000 200 7.500 11.500 1.707
121.000 200 7.500 11.500 1.707
0 6.000 3.500 434.207
0 6.600 3.850 491.657
0 6.600 3.850 491.357
0 6.600 3.850 445.357
0 6.600 3.850 445.357
0 6.600 3.850 445.357
14
4.4 Overige lasten
4.4.1 Administratie beheer en bestuur: Medezeggenschapsraad; PMR OMR/Ouderraad (incl. vacatievergoeding) LMR/Leerlingenraad (incl. vacatievergoeding) Advertentie- en wervingskosten nieuwe leerlingen; Werving nieuwe leerlingen Representatiekosten Public Relations (overhevelen naar Werv leerl) Wervingskosten vacatures Onderwijsdiensten, diensten door derden; Kosten salarisburo Kosten accountant Kosten personeelsadministratie Ondersteunende diensten door derden; Diensten derden Kosten Raad van Toezicht Overige kosten administratie, beheer en bestuur; Bankkosten Drukwerk Kopieerkosten Telefoonkosten Porti Kantoorbenodigdheden Contributies en heffingen Abonnementen algemeen Computerbenodigdheden + toner + enz 4.4.2 Inventaris, apparatuur en leermiddelen; Softwareonderhoud algemeen Hardwareonderhoud algemeen Internet onderwijs Schoolboeken en licenties Kosten aanbesteding Abonnementen secties Overige aanschaffingen secties Verbruiksmateriaal secties Kwaliteitszorg Leermiddelen secties Diverse kosten leerlingen (PWS) Studie en beroepsbegeleiding decanaat Sportactiviteiten Culturele activiteiten Pilots onderwijs Onderwijsontwikkeling (schoolbreed) Vakoverstijgende projecten Maatschappelijke stage Overige stage-activiteiten Eindexamens Proefwerk- en examenpapier 4.4.3 Dotatie overige voorzieningen; Dotatie voorziening onderhoud 4.4.4 Overige: Externe adviseurs en deskundigen
Verzekeringen Algemeen Contract act. VAVO-leerlingen Passend Onderwijs Opbergkastjes leerlingen Gereserveerde risicobuffer 1% Rijksbaten Ouderbijdragen (privaat) Kantine (privaat) Overig TOTAAL
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
Begroting 2022
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
€
€
€
€
€
€
1.500 950 610
1.500 950 610
1.500 950 610
1.500 950 610
1.500 950 610
1.500 950 610
27.500 3.000 0 5.000
42.500 3.000 0 5.000
27.500 3.000 0 5.000
27.500 3.000 0 5.000
27.500 3.000 0 5.000
27.500 3.000 0 5.000
0 11.500 2.000
0 19.000 2.000
0 19.000 2.000
0 19.000 2.000
0 19.000 2.000
0 19.000 2.000
75.000 15.000
75.000 16.018
50.000 16.018
20.000 16.018
15.000 16.018
15.000 16.018
10.000 5.000 32.500 6.500 5.000 4.000 18.500 6.500 3.000
10.000 5.000 32.500 5.000 4.000 3.000 18.500 6.500 2.000
10.000 5.000 31.886 5.000 4.000 3.000 18.500 6.500 2.000
10.000 5.000 31.525 5.000 4.000 3.000 18.500 6.500 2.000
10.000 5.000 31.597 5.000 4.000 3.000 18.500 6.500 2.000
10.000 5.000 31.958 5.000 4.000 3.000 18.500 6.500 2.000
140.000 3.500 1.500 250.000 10.000 300 0 0 5.000 25.500 3.000 3.000 2.700 3.250 0 25.000 0 1.250 0 7.350 3.000
145.000 3.500 0 255.000 10.000 300 0 0 5.000 30.000 3.000 3.000 2.700 3.250 0 25.000 0 1.250 0 7.350 3.000
142.261 3.500 0 250.183 0 300 0 0 5.000 29.433 2.943 2.943 2.649 3.189 0 25.000 0 1.250 0 7.211 3.000
140.650 3.500 0 247.350 0 300 0 0 5.000 29.100 2.910 2.910 2.619 3.153 0 25.000 0 1.250 0 7.130 3.000
140.972 3.500 0 247.917 0 300 0 0 5.000 29.167 2.917 2.917 2.625 3.160 0 25.000 0 1.250 0 7.146 3.000
142.583 3.500 0 250.750 0 300 0 0 5.000 29.500 2.950 2.950 2.655 3.196 0 25.000 0 1.250 0 7.228 3.000
140.000
140.000
140.000
140.000
140.000
140.000
20.000 3.400 25.000 32.500 3.000 73.811 170.000 29.250 25.000 1.239.371
35.000 7.000 8.000 32.500 3.000 74.703 170.000 29.250 30.000 1.278.881
20.000 7.000 24.000 32.500 3.000 73.689 166.789 28.698 15.000 1.201.003
15.000 7.000 24.000 32.500 3.000 73.265 164.900 28.373 2.400 1.145.412
15.000 7.000 24.000 32.500 3.000 73.821 165.278 28.438 2.400 1.142.481
15.000 7.000 24.000 32.500 3.000 74.638 167.167 28.763 2.400 1.150.865
15
5. Financiële baten en lasten 5.1 Financiële baten
5.1.1 Rentebaten 5.1.2 Overige financiële baten Subtotaal financiële baten
Begroting 2022
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
€
€
€
€
€
€
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
5.2 Financiële lasten Subtotaal financiële lasten
0
0
0
0
0
0
Saldo financiële baten en lasten
0
0
0
0
0
0
Begroting 2022
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
180.109 Positief
-25.250 Negatief
-315.884 Negatief
-240.211 Negatief
-218.317 Negatief
-144.560 Negatief
6. Resultaat Resultaat gewone bedrijfsvoering 7. Factoren die invloed hebben op het resultaat
7.1 Vereenvoudiging bekostiging Het wetsvoorstel "Vereenvoudiging bekostiging" is na akkoord van de Tweede Kamer ook aangenomen door de Eerste Kamer. Deze nieuwe bekostiging zal gunstig uitpakken voor het Rembrandt College (+ 2,9%) en zal met stappen van 20% per jaar vanaf 2022 toegekend worden.
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
16
6.6 Kengetallen begroting 2023 en raming 2024-2027
Bestuursnorm
Totale baten baten gewone bedrijfsvoering baten financiële bedrijfsvoering totaal totaal per leerling
2022 €
2023 €
2024 €
2025 €
2026 €
2027 €
8.503.493 8.503.493 9.129
8.940.267 8.940.267 9.934
8.194.207 8.194.207 9.280
8.143.355 8.143.355 9.328
8.201.088 8.201.088 9.373
8.291.692 8.291.692 9.369
geen
Totale lasten lasten gewone bedrijfsvoering lasten financiële bedrijfsvoering totaal totaal per leerling
€ 8.323.384 8.323.384 8.935
€ 8.965.517 8.965.517 9.962
€ 8.510.091 8.510.091 9.638
€ 8.383.566 8.383.566 9.603
€ 8.419.405 8.419.405 9.622
€ 8.436.253 8.436.253 9.532
geen
Personele lasten t.o.v. lasten totale personele lasten totale lasten perc. pers.lst. tov totale lasten
€ 6.231.262 8.323.384 74,9%
€ 6.760.055 8.965.517 75,4%
€ 6.420.358 8.510.091 75,4%
€ 6.396.703 8.383.566 76,3%
€ 6.463.775 8.419.405 76,8%
€ 6.516.414 8.436.253 77,2%
geen
2.092.123 8.323.384 25,1% 20,0%
2.205.462 8.965.517 24,6% 20,0%
2.089.733 8.510.091 24,6% 20,0%
1.986.863 8.383.566 23,7% 20,0%
1.955.630 8.419.405 23,2% 20,0%
1.919.839 8.436.253 22,8% 20,0%
€ 1.879.184 4.184.347 0,45
€ 1.853.934 3.682.455 0,50
€ 1.538.050 3.230.186 0,48
€ 1.297.839 2.879.305 0,45
€ 1.079.522 2.493.168 0,43
€ 934.962 2.358.966 0,40
0,50
2.656.850 689.755 3,9
1.486.525 689.755 2,2
1.189.129 689.755 1,7
1.061.843 689.755 1,5
860.997 689.755 1,2
817.911 689.755 1,2
2,0
Rentabiliteit saldo gewone bedrijfsvoering baten gewone bedrijfsvoering
€ 180.109 8.503.493 2%
€ -25.250 8.940.267 0%
€ -315.884 8.194.207 -4%
€ -240.211 8.143.355 -3%
€ -218.317 8.201.088 -3%
€ -144.560 8.291.692 -2%
1%
Weerstandsvermogen eigen vermogen baten incl fin. baten
€ 1.879.184 8.503.493 22%
€ 1.853.934 8.940.267 21%
€ 1.538.050 8.194.207 19%
€ 1.297.839 8.143.355 16%
€ 1.079.522 8.201.088 13%
€ 934.962 8.291.692 11%
30%
1.879.184 28.745 1.850.439 2.641.711
1.853.934 28.745 1.825.189 3.382.577
1.538.050 28.745 1.509.305 3.212.970
1.297.839 28.745 1.269.094 3.033.383
1.079.522 28.745 1.050.777 2.897.704
934.962 28.745 906.217 2.856.508
-791.272
-1.557.388
-1.703.665
-1.764.289
-1.846.927
-1.950.291
0,70
0,54
0,47
0,42
0,36
0,32
1.670.350 1.060.672 2.195.930 499.844 1.696.086 8.940.267 625.819
1.715.350 1.089.247 2.041.057 490.928 1.550.129 8.194.207 573.595
1.715.350 1.089.247 1.817.463 443.362 1.374.101 8.143.355 570.035
1.715.350 1.089.247 1.632.171 397.790 1.234.380 8.201.088 574.076
1.715.350 1.089.247 1.541.055 354.213 1.186.842 8.291.692 580.418
Landelijk
Materiële lasten t.o.v. lasten totale materiële lasten totale lasten perc. mat.lst. tov totale lasten
Landelijk
Solvabiliteit eigen vermogen balanstotaal Liquiditeit vlottende activa kortlopende schulden
Normatief eigen vermogen Totaal eigen vermogen Privaat eigen vermogen Feitelijk eigen vermogen Normatief eigen vermogen, is F1, F2 en F3 Resultaat Ratio eigen vermogen
80,0%
80,0%
80,0%
80,0%
80,0%
80,0%
geen
<1
Lager dan 1 geen bovenmatig eigen vermogen
Berekening Normatief eigen vermogen: 1.355.350 860.647 1.527.497 341.678 1.185.819 8.503.493 595.245
Aanschafwaarde gebouwen Factor (0,5*1,27)= 0,635 (F1) Boekwaarde MVA Boekwaarde gebouwen Uitkomst (F2) Totale baten Bufferfunctie = 0,07 (F3)
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
17
8.8 Overige kerngegevens jaarbegroting 2023 in meerjarig perspectief tot en met 2027
Functiemix Verhouding LB/LC/LD *) Aantal LB Aantal LC Aantal LD Totaal
2022/2023 Begroot
%
19,7180 18,0677 9,0000 46,7857
2023/2024 Begroot
40% 36% 18% 94%
%
2024/2025 Begroot
19,7180 40% 14,9177 30% 9,0000 18% 43,6357 87%
19,7180 14,4177 8,5000 42,6357
%
2025/2026 Begroot
40% 29% 17% 85%
%
19,7180 14,4177 8,5000 42,6357
2026/2027 Begroot
40% 29% 17% 85%
19,7180 14,9177 8,5000 43,1357
%
2027/2028 Begroot
40% 30% 17% 86%
19,7180 14,4177 8,5000 42,6357
%
40% 29% 17% 85%
Afspraak
54% 19% 27% 100%
*) LIO hier niet in meegenomen, vandaar afwijking totaal aantal fte LB/LC/LD t.o.v. totaal inzet fte's OP. Leerlingaantallen vwo/avo/vbo 1 + 2 vwo/avo 3 t/m 6 (incl. VAVO) VAVO Totaal
GPL bekostiging Directie OP OOP GPL bekostiging Directie OP OOP
GPL Rembrandt College betaling
Directie OP OOP
2022/2023
2023/2024
2024/2025
2025/2026
2026/2027
2027/2028
342 587 5 934
317 583 1 901
336 547 3 886
342 531 3 876
337 538 3 878
328 557 3 888
327 548 2 877
2025/2026 fte € 120.583 5,19 € 102.206 48,81 € 56.317 8,41
2026/2027 fte € 120.583 5,25 € 102.206 49,31 € 56.317 8,51
2027/2028 fte € 120.583 5,19 € 102.206 48,76 € 56.317 8,40
2022/2023
fte
€ 120.583 5,33 € 102.206 49,96 € 56.317 8,63 63,92
2023/2024
fte
€ 120.583 5,24 € 102.206 49,21 € 56.317 8,49 62,94
2022/2023
2024/2025
fte
€ 120.583 5,18 € 102.206 48,71 € 56.317 8,39 62,28
2023/2024
62,41
2024/2025
63,07
2025/2026
62,35
2026/2027
2027/2028
€
642.413
€
631.718
€
624.588
€
626.014
€
633.144
€
625.301
€
5.106.203
€
5.029.548
€
4.978.445
€
4.988.666
€
5.039.769
€
4.983.556
€
486.125
€
478.032
€
472.637
€
473.716
€
479.111
€
473.176
€
6.234.741
€
6.139.299
€
6.075.670
€
6.088.396
€
6.152.024
€
6.082.033
2022/2023
fte
€ 118.444 3,90 € 90.502 47,30 € 60.982 17,62
68,82
GPL Rembrandt College betaling
Directie OP OOP
2021/2022
2023/2024
€ 119.956 € 92.200 € 63.913
2022/2023
fte 3,90 44,15 15,22 63,27
2024/2025
€ 121.606 € 92.909 € 64.477
2023/2024
fte 3,90 43,15 15,22 62,27
2025/2026
€ 123.385 € 93.803 € 64.777
2024/2025
fte 3,90 43,15 15,22 62,27
2026/2027
€ 125.302 € 94.449 € 64.953
2025/2026
fte
3,90 43,65 15,22 62,77
€ € €
2026/2027
2027/2028
95.284 95.284 65.126
2027/2028
€
461.933
€
467.829
€
474.265
€
481.202
€
488.680
€
371.609
€
4.280.752
€
4.070.609
€
4.009.035
€
4.047.593
€
4.122.714
€
4.111.520
€
1.074.481
€
972.733
€
981.317
€
985.874
€
988.552
€
991.190
€
5.817.166
€
5.511.171
€
5.464.617
€
5.514.670
€
5.599.946
€
5.474.319
Overige personele lasten
€
942.889
€
909.187
€
932.086
€
949.105
€
916.468
€
905.115
Totale personele lasten
€
6.760.055
€
6.420.358
€
6.396.703
€
6.463.775
€
6.516.414
€
6.379.434
Verschil bekostiging-betaling
€
-525.313
€
-281.059
€
-321.032
€
-375.379
€
-364.390
€
-297.401
Schooljaar Fte's inzet bruto Directie OP OOP Totaal Fte's OP volgens geschatte inzetbehoefte Onderwijzend personeel, 1 docent op 20 leerlingen Verschil
2022/2023 Begroot
3,9000 50,5000 13,7196 68,1196
*)
45,0000 *) -5,5000
fte
3,90 43,15 15,22 62,27
2022/2023 Werkelijk
2023/2024 Begroot
2024/2025 Begroot
2025/2026 Begroot
2026/2027 Begroot
45,0000 2,3000
44,1500 0,0000
43,6500 -0,5000
43,7500 -0,6000
44,2500 -0,6000
43,7500 -0,6000
2022/2023
2023/2024
2024/2025
2025/2026
2026/2027
2027/2028
3,9000 47,3000 17,6196 68,8196
3,9000 44,1500 15,2196 63,2696
3,9000 43,1500 15,2196 62,2696
3,9000 43,1500 15,2196 62,2696
0
3,9000 43,6500 15,2196 62,7696
2027/2028 Begroot
3,9000 43,1500 15,2196 62,2696
*) Extra inzet ivm NPO gelden geschat op 2 fte Schooljaar Verhouding inzet OP Directie en OOP
2022/2023
Begroot 50,50 17,62 68,12
74% 26% 100%
Werkelijk 47,30 21,52 68,82
Rembrandt College Begroting 2023 en raming 2024-2027 Concept
69% 31% 100%
Begroot 44,15 19,12 63,27
70% 30% 100%
Begroot 43,15 19,12 62,27
69% 31% 100%
Begroot 43,15 19,12 62,27
69% 31% 100%
Begroot 43,65 19,12 62,77
70% 30% 100%
Begroot 43,15 19,12 62,27
69% 31% 100%
18