CConstaterende datVeenendaal
Koppel je AI →
Document · PDF

1. Aanpassing tarieven lijkbezorgingsrechten 2021 - raadsvoorstel

Gemeenteraad 27 mei 2021, gemeente VeenendaalBij agendapunt: Aanpassing tarieven lijkbezorgingsrechten 20211.649 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

RAADSVOORSTEL Raad Voorstelnummer Datum Onderwerp

Programma

Inlichtingen bij E-mailadres

27 mei 2021 1823589 13 april 2021 Aanpassing tarieven lijkbezorgingsrechten 2021 Fysieke leefomgeving

Agendapunt

Afdeling

Wijkservice

D. de Vries david.de.vries@veenendaal.nl

Aan de leden van de raad, Beslispunten 1. De Verordening tot zesde wijziging van de Verordening op de heffing en de invordering van lijkbezorgingsrechten 2016 (Verordening lijkbezorgingsrechten 2016, 6e wijziging) inclusief bijhorende tarieventabel vast te stellen conform bijlage 1. 2. De aangepaste begraafplaatsexploitatie financieel te verwerken in de eerste bestuursrapportage 2021 en Kadernota 2022-2025 / Programmabegroting 2022 en meerjarenraming 2023-2025 en de hogere kosten voor 2021 € 37.589,-, voor 2022 € 50.000,-, voor 2023 € 57.115,-, voor 2024 € 89.507,- en voor 2025 € 46.054,- te onttrekken uit de egalisatiereserve begraafplaatsen. Waarom naar de raad? Conform artikel 216 van de Gemeentewet is het vaststellen van de belastingverordeningen en daarmee het vaststellen van de Verordening op de heffing en de invordering van lijkbezorgingsrechten een bevoegdheid van de raad. In de derde bestuursrapportage 2020 is aangekondigd dat het college een voorstel zal doen om de tarieven voor begraven per 1 januari 2022 te verlagen om de uitgaven en inkomsten beter op elkaar te laten aansluiten. Dit wordt nu vervroegd voorgesteld met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 2021. Samenvatting Door een aantal ontwikkelingen is er een aanzienlijk verschil ontstaan in de kosten en opbrengsten van begraven.

Dit komt onder andere doordat we de afgelopen jaren bij de tariefsbepaling rekening hebben gehouden met hogere kosten in de toekomst voor begraven in verband met het ruimen van graven. En daarnaast met het onderhouden van de begraafplaats aan de Munnikenweg, terwijl er op een nieuwe begraafplaats begraven zou worden. Nu het ruimen nader is uitgewerkt blijkt dat de kosten voor de begraafplaats niet noemenswaardig zullen gaan stijgen en dat daarnaast de inkomsten uit verlenging van grafrechten gestegen zijn. Ook is gebleken dat er tot 2040 voldoende begraafcapaciteit is op de begraafplaats. Dit leidt daarom tot een voorstel voor verlaging van de tarieven voor begraven. Inleiding In de derde bestuursrapportage 2020 is gemeld dat er jaarlijks een financieel overschot is op de begraafplaats.

Raadsvoorstel van 13 april 2021, nr. 1823589

In 2019 heeft er een nieuw capaciteitsonderzoek plaatsgevonden, rekening houdend met de uitwerking van het ruimingsbeleid en geactualiseerde prognosecijfers rond bevolkingsgroei, cremeren en begraven. Hieruit blijkt dat er tot 2040 voldoende begraafcapaciteit is op de begraafplaats. Kosten in verband met ruimen en kosten in verband met onderhoud van een begraafplaats waar niet meer begraven wordt, blijken vooralsnog niet gemaakt te hoeven worden. Hier werd eerder bij de tariefsbepaling wel rekening mee gehouden. Analyse van de cijfers wijst verder uit dat het verschil tussen inkomsten en uitgaven vooral ligt bij de grafrechten en niet bij de tarieven voor gebruik van het rouwcentrum. Deze ontwikkelingen leiden nu tot dit voorstel tot verlagen van de begraaftarieven 1.1.1 t/m 1.1.5, 1.2.1. t/m 1.2.5, 2.1.1. t/m 2.1.3., 2.2. en 3.4 met 12% met ingang van 1 januari 2021. Dit zijn de categorieën tarieven waarvoor kosten en opbrengsten substantieel verschillen en waar het meest gebruik van wordt gemaakt. Beoogd resultaat Een toekomstbestendige begraafplaatsexploitatie waarbij de inkomsten en uitgaven in evenwicht zijn. Argumenten 1.1 Hiermee wordt voldaan aan het door de raad bepaalde financiële beleid Indien met de exploitatie van de gemeentelijke begraafplaats structureel winst c.q.

financiële overschotten worden gerealiseerd kan de gemeentelijke begraafplaats als een onderneming in de zin van de Vennootschapsbelasting (Vpb) worden gezien. Dit is onwenselijk met het oog op het bepaalde financiële kader door de raad dat de tarieven maximaal 100% kostendekkend zijn, met andere woorden de geraamde baten mogen niet hoger zijn dan de geraamde lasten (op basis van artikel 229b van de Gemeentewet). De gemeente heeft geen winstoogmerk met de begraafplaats. Nu blijkt dat de tot nog toe dreigende hoge uitgaven in de nabije toekomst en de komende decennia niet meer spelen, stellen wij voor om de tarieven zo spoedig mogelijk aan te passen zodat er geen financiële overschotten worden gerealiseerd. De verlaging die nodig is om aan deze voorwaarde te voldoen is verwerkt in de tarieventabel en hiermee zijn de tarieven beter afgestemd op de kosten. Vanaf 2026 groeien we geleidelijk weer toe naar 100% kostendekking (zie ook argument 1.2). 1.2. De voorgestelde verlaging van 12% op de tarieven 1.1.1 t/m 1.1.5, 1.2.1. t/m 1.2.5 en 2.1.1. t/m 2.1.3., 2.2. en 3.4 voor begraven is verantwoord gezien de ontwikkelingen en de aanwezige reserve In de periode 2015-2017 hebben stapsgewijs tariefsverhogingen plaatsgevonden met het oog op de toen in beeld zijnde ontwikkelingen rond ruimen en realisatie van een nieuwe begraafplaats.

Nu nadere uitwerking van het ruimen en een nieuw capaciteitsonderzoek uitwijzen dat deze extra kosten op dit moment niet te verwachten zijn, is het verantwoord de tarieven te verlagen. Met de voorgestelde tarieven ligt de dekking in de periode 2021-2025 gemiddeld op 92,6%, wat met inzet van de reserve verantwoord is. 1.3. In het voorstel is rekening gehouden met kosten voor het maken en uitvoeren van een duurzaam herinrichtings- en beheerplan wat aansluit bij de doelen uit de Omgevingsvisie In de Omgevingsvisie staat de volgende doelstelling: “Als grote groene long versterken we de biodiversiteit op de begraafplaats. Tevens onderzoeken we of de begraafplaats geschikt gemaakt kan worden voor een wandelfunctie.” Er zijn kosten geraamd voor het maken en uitvoeren van een herinrichtings- en beheerplan passend binnen de sfeer en primaire functie als begraafplaats. Uitgangspunten zijn een duurzame beplanting die bijdraagt aan meer biodiversiteit en die droogtebestendig en kwalitatief hoogwaardig is. 2

Raadsvoorstel van 13 april 2021, nr. 1823589

1.4. Alleen bij de begraafplaats is er een groot verschil tussen de kosten en opbrengsten Dit voorstel tot aanpassing van de tarieven heeft geen betrekking op de tarieven voor gebruik van het rouwcentrum, maar alleen op de tarieven voor begraven. De tarieven voor het rouwcentrum zijn in het verleden wel verhoogd om deze kostendekkend en marktconform te maken. Analyse wijst uit dat de tarieven voor het rouwcentrum nog altijd kostendekkend en marktconform zijn. 1.5. Het is gebruikelijk tarieven jaarlijks met ingang van 1 januari in te voeren Door dit nu te doen met terugwerkende kracht wordt voorkomen dat de hogere tarieven onnodig langer in stand blijven en is de eerst mogelijke datum na het capaciteitsonderzoek en het uitwerken van het ruimingsbeleid gekozen. Omdat deze wijziging voordelig is voor rechthebbenden is invoering met terugwerkende kracht toegestaan. 2.1. De begraafplaatsreserve is hiervoor toereikend Het saldo van de egalisatiereserve begraafplaats bedraagt per 31 december 2020 € 559.643,- en is toereikend voor de voorgestelde onttrekkingen tot en met 2025. Zie verder kosten, baten, dekking. Alternatieven Het alternatief is de tarieven te bevriezen en geleidelijk de kosten en inkomsten beter op elkaar af stemmen. Dit zal rond 2030 het geval zijn. Daarmee voldoen we nog lange tijd niet aan de kaders van de raad (zie ook argument 1.1.).

Een ander alternatief is om per 1 juli 2021 de tarieven aan te passen. Dit heeft als nadeel dat er onnodig lang hogere tarieven worden gerekend. Dit is zowel voor het resultaat onwenselijk en naar de rechthebbenden die in de periode tot 1 juli 2021 te maken krijgen met een begrafenis of verlenging van grafrecht. Zij zijn dan duurder uit terwijl al duidelijk is dat de tarieven per 1 juli lager gaan worden. Kanttekeningen 1.1 De ramingen zijn opgesteld op basis van kentallen In de nieuwe begraafexploitatie is gerekend met kengetallen met een veilige marge. Extreme en onvoorziene ontwikkelingen in aantallen zijn van invloed op de uiteindelijke realisatie van de begraafplaatsexploitatie. Participatie Er heeft zoals voor belastingverordeningen gebruikelijk is, geen overleg plaatsgevonden met bewoners of organisaties over deze tariefswijziging. Wat betekent dit besluit voor inwoners? De verlaging van de begraaftarieven gaat met terugwerkende kracht in per 1 januari 2021 en betekent lagere kosten voor nabestaanden die kiezen voor begraven op de algemene begraafplaats Veenendaal. Aanpak / uitvoering Na uw instemming en publicatie via overheid.nl worden de nieuwe begraaftarieven ingevoerd met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 2021.Vervolgens zal restitutie van teveel betaalde rechten plaatsvinden.

3

Raadsvoorstel van 13 april 2021, nr. 1823589

Communicatie over dit besluit Na uw besluit worden de tarieven gecommuniceerd via het Gemeenteblad, via overheid.nl en de website van de gemeente. Bewoners die in 2021 recht hebben op restitutie worden door de gemeente geïnformeerd. Evaluatie De begraafplaatsexploitatie wordt via de reguliere bestuursrapportages gemonitord. Kosten, baten, dekking Onderstaande tabel laat de nieuwe begraafplaatsexploitatie zien (bedragen zijn excl. rouwcentrum). Hierin zijn de lagere tarieven verwerkt, is er geen rekening meer gehouden met extra kosten ruimen en is het uitgangspunt dat er in elk geval tot 2040 geen nieuwe begraafplaats nodig zal zijn. Ook is in de uitgaven rekening gehouden met kosten voor het maken en uitvoeren van een duurzaam herinrichtings- en beheerplan wat aansluit bij de doelen uit de Omgevingsvisie.

Begraafplaats uitgaven inkomsten saldo dekkingspercentage Totaal saldo (ten laste van de reserve)

2021

2022

2023

2024

2025

€ 728.674 € 691.085 -€ 37.589

€ 750.800 € 700.800 -€ 50.000

€ 767.738 € 710.623 -€ 57.115

€ 779.430 € 689.923 -€ 89.507

€ 735.977 € 689.923 -€ 46.054

94,8%

93,3%

92,6%

88,5%

93,7%

-€ 37.589

-€ 50.000

-€ 57.115

-€ 89.507

-€ 46.054

De nieuwe begraafplaatsexploitatie zal in de eerstvolgende bestuursrapportage financieel worden verwerkt en meerjarig in de Kadernota 2022-2025 / Programmabegroting 2022 en meerjarenraming 2023-2025. Voorgesteld wordt om de hogere uitgaven tot en met 2025 te dekken uit de egalisatiereserve begraafplaats. Het saldo per 31 december 2020 bedraagt € 559.643,- en is toereikend om deze hogere uitgaven tot en met 2025 te dekken. Burgemeester en wethouders,

de heer drs. P. van der Veer wnd. gemeentesecretaris

de heer K.J.G. Kats burgemeester

Bijlagen Ter inzage

4

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10063698/2