CConstaterende datVeendam
Koppel je AI →
Document · PDF

11-02 20210517 Jaarverslag jaarrekening 2020 excl. handtekeningen

Gemeenteraad 25 oktober 2021, gemeente VeendamBij agendapunt: Jaarverslag en jaarrekening 2020 Winkler Prins.37.382 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 5

De afgelopen jaren was het weerstandsvermogen van Winkler Prins te hoog. In de landelijke politiek is daar jaarlijks veel discussie over. Een te hoog weerstandsvermogen mag wel als er maar een motivatie en een plan onder liggen. In 2021 en 2022 wordt fors geïnvesteerd in de nieuwbouw/verbouw van onze huisvesting. Daarbij worden ook didactisch/pedagogische wensen van de gebruikers vormgegeven. De uitkomst van de simulatie laat zien dat het weerstandsvermogen zich dan binnen acceptabele grenzen bevindt, zowel vanuit maatschappelijk perspectief als ook vanuit het risicoprofiel van onze school. Na de grote investeringen van de komende twee jaar zal op basis van de meerjarenbegroting gekeken kunnen worden welke mogelijkheden er dan zijn om een deel van de weerstandscapaciteit in te zetten binnen de school. Op basis van de meerjarenbegroting zijn de verwachte ratio’s en bijbehorende waardering als volgt: Waardering weerstsandsvermogen

2020

2021

2022

2023

Beschikbare weerstandscapaciteit

8.637.830

4.892.000

3.332.000

3.720.000

Benodigde weerstandscapaciteit

3.200.000

3.200.000

3.200.000

3.200.000

Ratio Weerstandsvermogen Waardering ratio

2,70 Uitstekend

1,53 Ruim voldoende

1,04 Voldoende

1,16 Voldoende

Jaarverslag en jaarrekening 2020

63

Meerjarenbegroting Meerjaren begroting Winkler Prins februari 2021 Baten

Meerjaren Begroting 2021

2022

2023

2024

19.026.000

19.058.000

19.137.000

18.494.000

9.000

2.000

2.000

2.000

511.000

467.000

524.000

524.000

19.546.000

19.527.000

19.663.000

19.020.000

Personele lasten

16.104.000

15.960.000

15.880.000

15.403.000

Afschrijvingen

696.000

811.000

845.000

825.000

1.078.000

836.000

836.000

836.000

Rijksbijdragen Overige overheidsbijdragen en subsidies Overige baten

Totaal baten Lasten

Huisvestingslasten Overige instellingslasten Totaal lasten Saldo baten en lasten Financiële baten en lasten

Rente baten & lasten

Exploitatieresultaat

2.091.000

2.128.000

2.126.000

2.022.000

19.969.000

19.735.000

19.687.000

19.086.000

-423.000

-208.000

-24.000

-66.000

-

-

-

-

-423.000

-208.000

-24.000

-66.000

Ten laste van bestemmingsreserve 150.000

87.500

Resultaat na bestemminsreserve

Kosten werkdrukvermindering

-273.000

-120.500

Investering

3.869.000

2.060.000

355.000

445.000

4.892.000

3.332.000

3.720.000

3.956.000

Liquide middelen (ultimo jaar) Balans ratio's

signaleringswaarde Inspectie

Weerstandsvermogen

< 5%

35,2%

34,1%

33,8%

34,6%

Solvabiliteit

< 30%

70,0%

70,1%

70,6%

71,0%

Current ratio

< 0,75

1,50

1,06

1,20

1,30

Rentabiliteit (cumulatief laatste drie jaar)

< 0%

-0,6%

-1,5%

-3,4%

-1,5%

Rentabiliteit (cumulatief laatste twee jaar)

< -5%

-0,4%

-3,2%

-1,2%

-0,5%

Rentabiliteit (cumulatief laatste jaar)

< -10%

-2,2%

-1,1%

-0,1%

-0,3%

-1,4%

-0,6%

0,0%

0,0%

1.969

1.980

2.001

1.994

Rentabiliteit na bestemmingsreserve (cumulatief laatste jaar) Leerlingaantallen

64

Jaarverslag en jaarrekening 2020

Bijlage 1: Kwaliteitsprofiel Winkler Prins 2015-2020 Kwaliteitsoordeel Inspectie VO Toezichtskader arrangement

2016

2017

2018

2019

2020 Beoordeling

Vwo

Basis

Basis

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Havo

Basis

Basis

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Mavo

Basis

Basis

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Kader

Basis

Basis

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Basis

Basis

Basis

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Praktijkonderwijs

Basis

Basis

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Goed

Kwaliteitsoordeel Inspectie VO Opbrengstenoordeel

2020 Waardering

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Vwo

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Havo

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Mavo

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Kader

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Basis

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Voldoende

Praktijkonderwijs

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

Slagingspercentages

2016

2017

2018

2019

2020

Gemiddeld

Vwo

91,7%

93,7%

92,5%

96,9%

100%

95,0%

Havo

94,8%

89,4%

92,9%

94,6%

99,2%

94,2%

Mavo

96,8%

98,9%

97,1%

97,2%

99,2%

97,8%

Kader

99,0%

96,3%

98,7%

92,4%

98,6%

97,0%

Basis

100%

100%

100%

95,6%

100%

99,1%

Aantal leerlingen

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Stand per 1/10

2.138

2.061

1.975

2.018

2.053

1.969

Aantal FTE

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Totaal; onderverdeeld in

201,6

200,0

195,0

197,3

194,4

187,0

Directie

8,0

8,3

9,2

10,0

10,0

10,0

Onderwijzend personeel

151,5

149,2

144,4

144,0

142,3

136,9

Onderwijsonder-steunend personeel

42,1

42,5

41,4

43,3

42,1

40,1

Ratio leerling/ medewerker

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Totaal Winkler Prins

14,1

14,0

13,6

14,0

14,4

14,4

Totaal landelijke benchmark

15,6

15,7

15,6

15,3

15,2

n.n.b.

Jaarverslag en jaarrekening 2020

65

Ziekteverzuimpercentage

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Totaal Winkler Prins

3,1%

4,3%

3,0%

3,0%

4,4%

2,9%

Totaal landelijke benchmark

5,0%

5,0%

5,3%

6,0%

5,9%

-

Tevredenheidsonderzoeken

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Medewerkers

-

8,4

-

8,4

-

8,5

Leerlingen

6,6

6,5

6,7

6,9

6,7

6,8

Ouders

6,9

7,3

7,8

8,0

7,8

8,0

Landelijke klachten commissie

2015

2016

2017

2018

2019

2020

0

1

0

1

0

0

2017-2018

2018-2019

2019-2020

+11,2%

+6,6%

-

2016-2017

2017-2018

2018-2019

Aantal behandelde klachten Onderwijstijd (schoolbreed) T.o.v. minimale onderwijstijd Voortijdig schoolverlaters

2014-2015 2015-2016 2016-2017 +1,8%

+3,1%

+7,0%

2013-2014 2014-2015 2015-2016

Percentage VSV

0,5%

0,3%

0,3%

0,2%

0,3%

0,3%

Financiële resultaten (bedrag x 1.000)

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Begrote totale baten

18.155

18.738

18.589

18.199

19.149

19.931

Begroot resultaat

180

183

166

177

-97

-81

Werkelijk resultaat

216

932

191

-182

159

351

Ratio’s

Signaleringswaarde Inspectie

2016

2017

2018

2019

2020

Solvabiliteit

<30%

68,5%

69,9%

68,9%

71,8%

71,1%

Weerstandsvermogen

<5%

34,6%

36,5%

36,1%

34,6%

36,3%

Current ratio

<0,75

1,88

2,30

2,25

2,59

2,66

Rentabiliteit (cumulatief laat-

< 0%

7,0%

7,0%

4,8%

0,82%

1,57%

Rentabiliteit (cumulatief laat-

< -5%

6,0%

5,8%

0%

-0,18%

2,54%

Rentabiliteit (cumulatief laat-

< -10%

4,77%

1,0%

-0,97%

0,79%

1,75%

ste drie jaar)

ste twee jaar) ste jaar)

66

Jaarverslag en jaarrekening 2020

Bijlage 2: Overzicht medewerkergegevens (peildatum 31/12) Aantallen medewerkers

2018

2019

2020

2018

2019

2020

0 t/m 24 jaar

6

8

4

2,3%

3,3%

1,7%

25 t/m 34 jaar

48

36

37

18,3%

14,8%

15,5%

35 t/m 44 jaar

54

50

52

20,5%

20,6%

21,8%

45 t/m 54 jaar

70

67

67

26,6%

27,6%

28,2%

55 t/m 59 jaar

42

34

32

16,0%

14,0%

13,4%

60 t/m 99 jaar

43

48

46

16,3%

19,8%

19,3%

Bepaalde tijd

31

18

23

11,8%

7,4%

9,7%

Onbepaalde tijd

232

225

215

88,2%

92,6%

90,3%

- vast

10,00

10,00

10

100,0%

100,0%

99,0%

- tijdelijk

0

0

0,10

0,0%

0,0%

1,0%

- vast

132,54

127,01

123,31

88,5%

88,2%

85,6%

- tijdelijk

17,16

17,00

20,74

11,5%

11,8%

14,4%

- vast

42,36

43,83

38,96

91,9%

96,0%

94,9%

- tijdelijk

3,75

1,85

2,08

8,1%

4,0%

5,1%

in fte Directie

OP

OOP

Directie

10,00

10,00

10,10

4,9%

5,0%

5,2%

OP

149,70

144,01

144,05

72,7%

72,1%

73,8%

OOP

46,11

45,68

41,04

22,4%

22,9%

21,0%

Totaal

205,81

199,69

195,19

100,0%

100,0%

100%

Man

100,88

102,40

97,36

49,0%

51,3%

49,9%

Vrouw

104,93

97,29

97,82

51,0%

48,7%

50,1%

gemiddelde leeftijd

46,95

47,54

47,39

in fte

Jaarverslag en jaarrekening 2020

67

Vervolg bijlage 2: Medewerkergegevens Levensfasebewust Personeelsbeleid Keuzemogelijkheden

Schooljaar 2020-2021

170 uur seniorenverlof

9%

340 uur seniorenverlof

6%

Beginnend docent n.v.t.*

1%

Uitbetalen (schaal 1 t/m 8)

6%

Uitbetalen t.b.v. kinderopvang

1%

Verlof (sparen en/of opnemen)

68%

Vermindering weektaak

9%

Totaal 100% * dit betreft startende docenten, vervangers en stagiair(e)s; zij hebben geen LBP-rechten Ziekteverzuim 2019

2020

Ziekteverzuimpercentage

Meldingsfrequentie

Ziekteverzuimpercentage

Meldingsfrequentie

Winkler Prins

4,4%

1,2

2,9%

1,0

Landelijke benchmark OP

5,6%

1,8

5,6%

1,7

Landelijke benchmark OOP*

6,0%

1,3

5,9%

1,2

* i.v.m. de vertraging in de publicatie van de landelijke benchmarkcijfers, is ervoor gekozen om de cijfers van de voorgaande jaren te hanteren (2018 resp. 2019).

In- en uitstroom medewerkers 2020 Functie

Instroom

Uitstroom

Reden uitstroom

Aantal

Docent

15

18

(Vervroegd) pensioen

3

LIO

1

1

Afloop tijdelijk contract

6

OOP

4

4

Eigen verzoek (b.v. andere baan)

10

Management

-

-

Overig

4

Totaal

20

23

23

Bevoegdheden personeel 2020 (per 21-12-2020) Aantal fte

Percentage

Bevoegd

169

97,1%

Studerend

4

2,3%

Onbevoegd

1

0,6%

Totaal

174

100%

68

Jaarverslag en jaarrekening 2020

Bijlage 3: Resultaten ouder- en leerlingtevredenheidsonderzoeken: voorjaar 2020 Raadsgildenlaan 1 Ouders: 8,0

Leerlingen: 7,1 Top 3: tevredenheid

1. Voldoende ICT-middelen

8,9

1. Ik ben tevreden over mijn mentor

8,6

2. Tevreden over mentor

8,9

2. Docenten behandelen mij met respect

8,3

3. Makkelijk contact krijgen met school

8,7

3. Docenten vertellen duidelijk wat hoe de resultaten zijn

7,5

Top 3: verbeterpunten 1. School zorgt dat mijn kind geïnteresseerd is in de lesstof

6,9

1. Aansluiting lessen op de gebeurtenissen in het nieuws

5,3

2. Pesten wordt op school goed aangepakt

7,1

2. Hoeveelheid ICT tijdens de lessen

6,2

3. School bereidt mijn kind goed voor op wat hij/zij later in de samenleving tegenkomt

7,2

3. De buitenschoolse activiteiten

6,6

J.G. Pinksterstraat Ouders: 8,0

Leerlingen: 6,5 Top 3: tevredenheid

1. Makkelijk contact krijgen met school

8,7

1. Docenten behandelen mij met respect

8,0

2. Aansluiting onderwijs op niveau kind

8,5

2. Ik ben tevreden over mijn mentor

7,9

3. Tevreden over de mentor

8,5

3. Docenten vertellen duidelijk hoe de resultaten zijn

7,4

Top 3: verbeterpunten 1. School zorgt dat mijn kind geïnteresseerd is in de lesstof

6,8

1. Gebruik hoeveelheid ICT

5,3

2. Mogelijkheid tot talentontwikkeling

7,5

2. Aansluiting lessen op gebeurtenissen nieuws

5,4

3. Goede voorbereiding op deelname aan maatschappij

7,5

3. Afwisseling verschillende activiteiten

6,0

Jaarverslag en jaarrekening 2020

69

Raadsgildenlaan 11 Ouders: 7,7

Leerlingen: 6,6 Top 3: tevredenheid

1. Makkelijk contact krijgen met school

8,8

1. Tevreden over de mentor

8,0

2. Voldoende ICT-middelen

8,5

2. Docenten behandelen mij met respect

7,7

3. Tevreden over de mentor

8,4

3. Docenten vertellen duidelijk hoe de resultaten zijn

7,3

Top 3: verbeterpunten 1. School zorgt dat mijn kind geïnteresseerd is in de lesstof

6,5

1. Aansluiting lessen op de gebeurtenissen in het nieuws

4,7

2. School stimuleert kind om zijn/haar best te doen

7,3

2. Gebruik hoeveelheid ICT tijdens de lessen

5,7

3. Pesten wordt op school goed aangepakt

7,3

3. De mening van leerlingen telt mee op school

6,0

J. Salwaplein Leerlingen: 7,6

Ouders: 8,3 Top 3: tevredenheid 1. Voldoende ICT-middelen

8,9

1. De school helpt bij het zoeken naar een stage

8,7

2. Makkelijk contact met school

8,8

2. Docenten behandelen mij met respect

8,7

3. Tevreden over de mentor

8,7

3. Tevreden over de mentor

8,6

Top 3: verbeterpunten 1. Communicatie belangrijke gebeurtenissen

7,8

1. Buitenschoolse activiteiten

6,6

2. Ontwikkeling talenten

7,9

2. De werking van ICT op school

6,8

3. -

-

3. Afwisseling van activiteiten

6,9

70

Jaarverslag en jaarrekening 2020

Vervolg bijlage 3: Resultaten leerlingen: Schoolklimaat & Veiligheid Resultaten leerlingen: Schoolklimaat Raadsgildenlaan 1

J.G. Pinksterstraat

Raadsgildenlaan 11

J. Salwaplein

Tevredenheid op school

7,3

7,6

6,7

7,6

Tevredenheid over omgang met andere leerlingen op school

7,4

7,8

7,0

7,6

Ga je met plezier naar school

6,9

6,6

6,3

7,6

Tevredenheid over veiligheid op school

7,6

8,0

7,4

8,1

Duidelijkheid over de regels op school

7,3

7,3

7,0

7,9

Tevredenheid over hulp bij persoonlijke problemen

7,2

6,9

6,7

7,4

Tevredenheid over wat school doet tegen pesten

6,6

6,6

6,4

7,1

Resultaten leerlingen: Veiligheid Raadsgildenlaan 1

J.G. Pinksterstraat

Raadsgildenlaan 11

J. Salwaplein

Ben je de afgelopen 3 maanden gepest door leerlingen van school?

9,4

9,6

9,3

9,4

Ben je de afgelopen 3 maanden online gepest door leerlingen van school?

9,7

9,7

9,6

9,7

Hebben leerlingen van school jou de afgelopen 3 maanden express lichamelijk pijn gedaan?

9,3

9,6

9,2

9,4

Ben je de afgelopen 3 maanden gediscrimineerd door leerlingen van school?

9,4

9,4

9,2

9,6

Jaarverslag en jaarrekening 2020

71

Vervolg bijlage 3: Resultaten Medewerkertevredenheid 2020 Resultaten: Medewerkertevredenheid 2020 Gemiddelde

Benchmark VO

Algemene tevredenheid

8,5

8,0

Sfeer

8,4

7,9

Direct leidinggevende

8,4

7,8

Inhoud van het werk

8,1

8,0

Identiteit

7,9

6,9

Onderwijs

7,9

7,2

Bestuurder

7,9

6,9

Werkomstandigheden

7,8

7,4

Samenwerking

7,7

7,3

Arbeidsvoorwaarden

7,4

7,1

Persoonlijke ontwikkeling

7,2

6,8

Communicatie

7,1

6,1

Gesprekscyclus

7,0

6,4

Werkdruk

6,7

6,1

72

Jaarverslag en jaarrekening 2020

Bijlage 4: overzicht realisatie doelstellingen in 2020 Strategisch doel 1: Uitstekend onderwijs: de kern 1. Verhoging kwaliteit: van goed naar beter Prestatie-indicator 2020

Realisatie 2020

Alle onderwijstypen behouden • Voor alle scholen van Winkler Prins is in 2020 door de het basisarrangement Inspectie het oordeel ‘voldoende’ gegeven. Voor de deelschool praktijkonderwijs is de waardering ‘goed’ gecontinueerd. Examenresultaten ten minste gelijk aan de landelijke benchmark

• Het slagingspercentage van Winkler Prins in 2020 ligt op 99,3%. Het percentage verhoudt zich goed tot het landelijke gemiddelde van 98,9%. In verband met het vervallen van het centraal examen (CE) zijn de cijfers van het schoolexamen (SE) bepalend geweest voor het zakken dan wel slagen. • In 2020 is de kwaliteit van het examenreglement en PTA onderzocht. Er is een aantal kleine actualisaties en veranderingen doorgevoerd. De controle was gericht op volledigheid en op de relatie tussen het schoolexamen en de domeinen en eindtermen van het eindexamen. Daarnaast zijn vanwege de Covid-19-pandemie aanpassingen doorgevoerd in de PTA’s van de voorexamenklassen en het examenjaar kader/basis. Bij deze aanpassingen bleven de eindtermen geborgd.

Elke deelschool heeft uiterlijk 2022 de waardering goed (Onderzoekskader Inspectie VO)

• De Inspectie heeft in september 2019 aangegeven dat uit het ingezette kwaliteitsverbeteringstraject naar voren is gekomen dat alle deelscholen belangrijke stappen hebben gezet op weg naar verdere verbetering van het onderwijs, ook ten aanzien van het didactisch handelen. En hiermee is dus ook een belangrijke stap richting de waardering ‘goed’ gezet. • De deelschool kader/basis heeft in 2020 stappen gezet richting de aanvraag voor de waardering goed. Zo is er een plan van aanpak opgesteld en is gestart met de zelfevaluatie. Deze evaluatie is vanwege de Covid-19-pandemie nog niet afgerond. • De deelschool brugjaar heeft leergemeenschappen gevormd die aan de slag zijn gegaan met hun eigen leervraag. Vanwege de Covid-19-pandemie heeft dit vertraging opgelopen. • De deelschool mavo is gestart met planvorming. • In 2020 is voor de deelschool praktijkonderwijs de waardering goed gecontinueerd.

Elke deelschool streeft naar het predicaat Excellente School (uiterlijk 2022)

• De deelschool praktijkonderwijs heeft in 2017 reeds het predicaat Excellente school ontvangen (geldigheidsduur is 3 jaar). Het traject om te komen tot het behalen van het nieuwe predicaat is in 2020 uitgevoerd middels de aanmelding bij de Inspectie voor het traject Excellente Scholen 2021-2023. Afronding vindt plaats in 2021.

Jaarverslag en jaarrekening 2020

73

2. Omgaan met verschillen: we nemen iedereen mee Prestatie-indicator 2020

Realisatie 2020

Bestaande ondersteuningsstructuur o.b.v. schoolondersteuningsprofiel

• Uitbouwen van de leer-/werktrajecten naar leerjaren 1 en 2 via de Tussenvoorziening: leerlingen gaan leren op locatie (buiten de school) en daar worden vak-en leerinhoud praktisch zichtbaar en beter in context geplaatst. • Er is een pilot gestart met maatwerkprogramma’s voor leerlingen van havo en vwo ter voorkoming van uitstroom naar speciaal onderwijs. Leerlingen volgen diplomagerichte programma’s met perspectief op een vo-diploma met daaraan gekoppeld het leren leren, ondersteuning bij motivatie, inzet en presentie ter voorbereiding op handhaving in de school, stage en werksituatie. • Bij de Tussenvoorziening Time Out is een implementatieproces van twee jaar opgestart met betrekking tot het invoeren van Positive Behavior Support (PBS): Het team maakt zich een methodiek eigen waarin wordt uitgegaan van gedragsverwachtingen van leerlingen. Op basis van de gedragsverwachtingen en het positieve gedrag dat leerlingen daardoor eerder laten zien, kan er positief bekrachtigd worden met gebruikmaking van de kernwaarden van onze school. Vanwege de Covid-19-pandemie heeft de implementatie in 2020 nog niet kunnen plaatsvinden. • De Lenteschool kon vanwege de Covid-19-pandemie niet doorgaan. Als alternatief zijn de Zomer- en Winterschool ingezet om leerlingen de kans te geven achterstanden weg te werken.

Leren op locatie als onderdeel van Leerwerktrajecten

• Vanaf schooljaar 2020-2021 is een LWT-klas geformeerd van vmbobasis leerlingen en pro-leerlingen. Er is een aantal vaste docenten en begeleiders (intern en extern) voor deze klas ingezet.

Uitbreiding maatwerktrajecten

• Start samenwerking praktijkonderwijs-vmbo kader/basis: Leerlingen volgen lessen op beide locaties: pro-leerlingen volgen leerwerktraject lessen BWI bij vmbo kader/basis, vmbo-basis leerlingen volgen een lasopleiding die gegeven wordt aan een samengestelde groep provmbo. • Samenwerking docenten: onderling vindt uitwisseling van expertise plaats, er vindt gezamenlijke scholing en lessen plaats: er is een workshop metselen gegegeven aan leerlingen pro door docenten pro en vmbo kader/basis. • Ontwikkelen van een gezamenlijk praktijkonderwijs-vmbo kader/ basis stage- en netwerkbureau • Ontwikkeling van doorgaande leerlijn LWT voor leerlingen praktijkonderwijs en vmbo-basis.

74

Jaarverslag en jaarrekening 2020

Differentiatie/activerende werkvormen in alle lessen

• • •

•

Gedurende de lockdown is veel maatwerk geboden aan leerlingen met individuele hulpvragen. Aanpassing lessentabel in deelschool kader/basis. Dit heeft geresulteerd in flexiblisering van het lesrooster d.m.v. aanbieden KWT-uren (keuzewerktijd). Daarnaast worden activerende en interactieve werkvormen toegepast binnen: o Praktijkonderwijs: activerende en interactieve werkvormen worden toegepast tijdens de lessen. Er is een plan van aanpak opgesteld (opstellen eigen kijkwijzer voor differentiatie in de lessen). o Kader/basis: bij de praktijkvakken worden 100% activerende werkvormen toegepast. De iPad wordt ingezet bij 90% van de praktijklessen. Bij de algemeen vormende vakken wordt bij tenminste 40% de iPad gebruikt om activerende werkvormen aan te bieden. o In havo is 1 scrumexperiment uitgevoerd. Vanwege de Covid-19pandemie kon dit experiment niet breder worden uitgevoerd. Diverse scholingsactiviteiten voor medewerkers zijn uitgevoerd in 2020 onder andere: o Activerende werkvormen, feedback, feed forward, expliciete instructie o Uitwisseling van best practices differentiatie en activerende didactiek

3. Leren in samenhang: wat we leren heeft betekenis Prestatie-indicator 2020

Realisatie 2020

Bestaande structuur van projectonderwijs en stages binnen deelscholen

• Vanwege de Covid-19-pandemie heeft een aantal activiteiten slechts deels of in aangepaste vorm plaats kunnen vinden. Meeloopdagen en informatiemarkt zijn niet uitgevoerd vanwege de Covid-19-pandemie.

Leerinhoud meer verbinden met andere leerinhouden, de maatschappij, de actualiteit, het werkveld

• Uitbouwen van de leer-werktrajecten naar leerjaren 1 en 2. • Overige activiteiten: o Skypesessies met partnerscholen in Europa; o Religieproject (havo/vwo) o Project Roaring Twenties(havo/vwo) is in aangepaste vorm in de secties uitgevoerd vanwege het Covid-19-pandemie; o Verdere ontwikkeling LOB- en burgerschapsdossier; o Taaldorp voor kader/basis 3: is uitgebreid naar techniekleerlingen; o Meer projecten bij avo- en praktijkvakken. Opname pluslessen in Magister (kader/basis); o Excursie kader/basis E&O leerlingen naar Den Haag (koppeling van vak economie met maatschappijleer); o Realisatie buitenkeuken voor kinderdagverblijf (kader/basis 3/ BWI).

Jaarverslag en jaarrekening 2020

75

4. Ouderbetrokkenheid: samen verantwoordelijk Prestatie-indicator 2020

Realisatie 2020

Bestaande structuur van contactmomenten oudersschool

• De bestaande structuur van drie contactmomenten wordt gehanteerd (informatieavonden en MOL-gesprekken mentor-ouder-leerling); • Binnen de Tussenvoorziening Time Out worden 1 x per 6 weken coachingsgesprekken gevoerd met leerling, ouders, mentor. De leerling geeft nadere toelichting op stand van zaken m.b.t. zijn traject.

Ouders meer betrekken bij en medeverantwoordelijk maken voor het onderwijsleerproces van hun kind

● Er zijn diverse activiteiten uitgevoerd om de ouderbetrokkenheid te vergroten, o.a.: o Extra contactmomenten (brugjaar, vmbo kader/basis); o Brugjaar: een aantal mentoren heeft de kennismakingsavond (aan het begin van het nieuwe schooljaar) op een interactieve manier ingevuld: aan de hand van een aantal stellingen gingen ouders met elkaar in gesprek over de ‘overgang van basisschool naar voortgezet onderwijs’. Ze maakten hierbij gebruik van digitale hulpmiddelen; o Nieuwsbrieven naar ouders; o Diverse updates tijdens Covid-19-pandemie; o Coachingsgesprekken voor mentoren (praktijkonderwijs) waarbij de relatie met ouders een belangrijk onderdeel vormt; o Het voeren van loopbaangesprekken tussen ouders/leerlingen en decanen. ● Binnen de Tussenvoorziening Time Out is in het kader van Positive Behavior Support (PBS) een wekelijks contactmoment ingevoerd met ouders over de ontwikkeling van hun kind. Ouders ontvangen via de mentoren mail/kaartjes van de mentoren over de positieve ontwikkeling van hun kind.

5. Verbonden met de wereld: burgerschap en internationalisering Prestatie-indicator 2020 Bestaand programma burgerschap en internationalisering

76

Realisatie 2020 • De notitie Burgerschap uit 2018 geeft een overzicht van de activiteiten die in het kader van actief burgerschap en sociale integratie per leerjaar/deelschool plaatsvinden. Deze notitie vormt de basis waarbinnen de vakgebieden hun activiteiten aanbieden. Per deelschool (en leerjaar) zijn er in 2020 verschillende activiteiten ondernomen: o Religieproject (havo 2 en vwo 2); o Inzet van vertegenwoordigers van politieke partijen als gastspreker in de lessen maatschappijleer (havo/ vwo); is deels uitgevoerd. De sprekers konden niet worden uitgenodigd i.v.m. Covid-19-pandemie. Wel hebben leerlingen van Winkler Prins via een liveverbinding op 18 september gesproken met de gedeputeerden van Provinciale Staten; o Kerstkaartenactie voor de zorginstellingen; o Er is een voedselpakketactie gestart en er zijn voedselpakketten afgeleverd bij de voedselbank; o Voorlichting ‘Veilig uit, veilig thuis’; o ‘Goalkeeper’ (zelfregulatie) bij het vak Lichamelijke opvoeding; o Cursus ‘Smart met geld’ (bovenbouw); o Voorbereiding en deelname aan de Paarse Vrijdag; o Voorlichting pestgedrag (Anti Bullying korte film) (mavo) o Amnesty International: voor het vak Maatschappijwetenschappen is meegedaan met het project ‘Write for Rights’ waarbij leerlingen in de Engelse taal een brief schrijven aan iemand in de gevangenis.

• De (internationaliserings)activiteiten zijn in 2020 grotendeels Jaarverslag en jaarrekening 2020 geannuleerd.

Leerlingen en medewerkers meer bewust maken van de diversiteit in onze school en maatschappij

• Schoolbrede deelname aan thema Paarse vrijdag. • De schoolbrede werkgroep Gay Straight Alliance. • Het bespreken en bediscussiëren van actuele onderwerpen tijdens de lessen burgerschap.

Leerlingen laten kijken over de grenzen van hun omgeving

• Vanwege de Covid-19-pandemie zijn zeer beperkt activiteiten in het kader van internationalisering uitgevoerd.

6. Innovatie: de toekomst integreren Realisatie 2020

Prestatie-indicator 2020 Technische infrastructuur ICT en didactische initiatieven digitalisering

•

In 2020 zijn de volgende activiteiten uitgezet voor handhaven van de technische infrastructuur ICT: o Vervangen van het schoolbrede draadloze netwerk en firewalls o Ondersteuning leveren aan de inrichting van het digitale onderwijs (vanaf maart 2020) o Faciliteren van inrichting Teams tijdens lockdown o Meer aandacht voor tijd- en plaatsonafhankelijk werken: transitie is ingezet van iPad naar Microsoft laptop voor docenten o Verbeteren cloudproductiviteit van de medewerker.

De onderwijskundige principes die zijn vertaald in de visie op ICT (2019) binnen de deelscholen uitwerken en toepassen binnen het onderwijsleerproces

•

Als gevolg van de scholensluiting in het voorjaar van 2020 is de manier waarop ons onderwijs wordt vormgegegen enorm veranderd. Veel van de uitgangspunten van de visie op ICT zijn werkenderwijs vormgegeven vanuit de noodzaak tot het geven van thuisonderwijs. In 2020 is dan ook onderzoek gedaan naar de mogelijkheid voor meer experimenteerruimte, bijvoorbeeld op het gebied van digitaal toetsen. Ook is er behoefte aan meer en verdiepende scholing bijvoorbeeld voor het gebruik van applicaties, nieuwe digitale methoden en methodieken, didactische mogelijkheden. In 2021 wordt hiervoor aanvullend budget beschikbaar gesteld.

Strategisch doel 2: Gedegen vakmanschap: goede medewerkers maken het verschil 1. Professionele ruimte voor medewerkers Realisatie 2020

Prestatie-indicator 2020 Bestaande professionele ruimte •

Schoolbreed professioneel statuut/doorontwikkeling professioneel statuut binnen alle deelscholen

Per deelschool/dienst worden diverse activiteiten in het kader van de professionele ruimte ontwikkeld: o Het didactisch, organisatorisch en pedagogisch vormgeven van de lessen o Het vormgeven van de eigen ontwikkeling o Feedback geven en vragen op elkaars resultaten en handelen.

• De DAR is in 2020 drie keer bijeengeweest. De besproken onderwerpen waren o.a. de vormgeving van het thuisonderwijs, toetsen op afstand, de rol en invloed van de DAR op het schoolbrede beleid.

2. Kwaliteit en continue verbetering van medewerkers Realisatie 2020

Prestatie-indicator 2020 Alle medewerkers zijn bevoegd en bekwaam

•

Percentage bevoegde docenten 31/12 • Bevoegd: 97,1% • Studerend voor bevoegdheid: 2,3% • Onbevoegd: 0,6%

Jaarverslag en jaarrekening 2020

77

Medewerkers nemen het • Alle medewerkers nemen deel aan de schoolbrede studiedagen. initiatief en zijn verantwoordelijk In 2019 zijn twee studiedagen gehouden met als thema sociale voor hun scholing en veiligheid en taalbeleid. Daarnaast worden individuele en/of ontwikkeling passend bij de teamscholingswensen van medewerkers gerealiseerd: doelstellingen van de school o Externe scholingen o Deelname teamcursussen o Activiteiten vak- en beroepsverenigingen o Deelname collegiale visitatie o Deelname aan cursussen t.b.v. verdere professionalisering. • Binnen de deelschool mavo is in elk startgesprek tussen medewerker en deelschooldirecteur de scholingsbehoefte besproken. • De nieuwe schoolopleider volgt de opleiding schoolopleider aan de RUG. • Tien docenten volgden de basistraining vakcoaches. • Binnen de ondersteunende diensten is tijdens de gesprekken extra aandacht voor professionalisering in relatie tot taakdifferentiatie en carrièreperspectief. • Binnen het praktijkonderwijs scholen medewerkers zich na via E-WISE. • Twee medewerkers zijn gestart met de leergang kwaliteitszorg VO. • Aantal OOP’ers dat actief met scholing bezig is groeit. • Twee medewerkers uit de facilitaire dienst hebben de basisopleiding onderwijsassistent succesvol afgerond. 3. Medewerkers werken in professionele netwerken Realisatie 2020

Prestatie-indicator 2020 Deelname aan bestaande professionele leernetwerken

78

Er wordt geparticipeerd in: o Diverse externe netwerken, zoals Top Techniek, Platform Zorg & Welzijn, Examenfestival, Platform Economie & Ondernemen, Regionaal stagenetwerk praktijkonderwijs, Netwerk van leerlingbegeleiders praktijkonderwijs, Netwerk Regionaal Directeur Overleg Groningen, Netwerk ‘Route arbeid’, netwerk ‘Groen noord-Nederland’, PIT, overleg platform Bedrijfsvoering Onderwijs (OBO), Financieel Inspiratieteam (FIT), Veendammer Ondernemers Compagnie (VOC); o Diverse schoolbrede netwerken: Taalbeleid, ondersteuningscoördinatorenoverleg, sociale veiligheidscoördinatie, ICT; o Het bestaande aanbod interne PLG is gecontinueerd: wiskunde, science, aardrijkskunde, Duits, natuurkunde en klassieke talen. • Daarnaast wordt geparticipeerd in diverse overlegstructuren tussen verschillende scholen: o Samenwerking HR-adviseurs dr. Aletta Jacobs College, Eemsdelta College, Winkler Prins; o Verkenning samenwerkings-mogelijkheden ondersteunende diensten Administratie & Advies Dr. Aletta Jacobs College, Eemsdelta College, Winkler Prins; o Organisatieteam Dag van het OOP; o Alle ondersteunende diensten nemen deel aan een extern collegiaal netwerk. •

Jaarverslag en jaarrekening 2020

4. Winkler Prins als opleidingsschool biedt kansen aan alle medewerkers Realisatie 2020

Prestatie-indicator 2020 Bestaande begeleidingsstructuur • voor (beginnende) medewerkers

In 2019 zijn de volgende activiteiten uitgezet voor handhaven bestaande begeleidingsstructuur: o Beginnende docenten krijgen 2 schooljaren begeleiding (reductie lestijd 20%-10%); o Professionele begeleiding en coaching binnen de school en op de werkvloer; o Intervisiegroepen; o Supervisie; o Begeleiding mogelijk door inzetbaarheidscoach; o Binnen de diensten wordt tijdens de inwerkperiode voor voldoende begeleiding gezorgd incl. voortgangsgesprekken met de leidinggevende; o Gehonoreerde subsidieaanvraag Regionale Aanpak Lerarentekort; o Verkenning om te komen tot samenwerking met de (aspirant) Opleidingsschool De Ommelanden.

Deelname aan de (aspirant) Opleidingsschool Ommelanden

Directeur brugjaar zit in de stuurgroep; Schoolopleider en HR-adviseur nemen deel aan werkgroepen; De nieuwe schoolopleider volgt de opleiding schoolopleider aan de RUG. 10 docenten volgden de basiscursus vakcoach aan NHL/Stenden.

• • • •

Deelname aan subsidieaanvraag • Regionale aanpak lerarentekort • • •

Bestuurder zit in bestuurlijk overleg RAL-RAP project; HR-adviseur neemt deel aan een van de werkgroepen RAL en RAP; 3 medewerkers aangemeld als deelnemer voor activiteiten RAP 2021; Winkler Prins heeft zich aangesloten bij SchoolpleinNoord.

Strategisch doel 3: Gezonde organisatie: voorwaarde voor leren en werken 1. Kwaliteitszorg: weten hoe goed we zijn Realisatie 2020

Prestatie-indicator 2020 Bestaande monitoring handhaven

•

• Opstellen schoolplan (a.d.h.v. inspectierapportage 2019; art. 24 lid 1 WVO)

•

De bestaande rapportages zijn gehandhaafd en deels uitgebreid. In toenemende mate wordt cyclisch werken standaard. Voorbeelden zijn de evaluaties: o Huiswerkklas; o Lenteschool; o Ondersteuningsplan, rapportages ouder- en leerlingtevredenheid; o Medewerkertevredenheid. Een tweetal collega’s volgt de leergang kwaliteitszorg VO. In 2020 is het Schoolplan Winkler Prins opgesteld en is door de MR instemming verleend. Het document is bij de Inspectie ingediend.

Jaarverslag en jaarrekening 2020

79

2.

Strategisch personeelsbeleid: ondersteunt, begeleidt en daagt medewerkers uit

Prestatie-indicator 2020

Realisatie 2020

Er is altijd ruimte voor een gesprek tussen medewerker en leidinggevende

• Een voortgangsgesprek wordt jaarlijks met alle medewerkers gehouden. • De normjaartaak/het inzetformulier wordt jaarlijks met alle medewerkers besproken. • De inzet voor een volgend schooljaar wordt aan het eind van het schooljaar met de medewerker besproken. Wensen worden zoveel mogelijk gehonoreerd. • Indien nodig is er altijd ruimte voor een gesprek. • Binnen de ondersteunende diensten is tijdens de gesprekken extra aandacht voor professionalisering in relatie tot taakdifferentiatie en carrièreperspectief.

Medewerkers nemen het initiatief en zijn verantwoordelijk voor hun scholing en ontwikkeling passend bij de doelstelling

• Medewerkers nemen deel aan de schoolbrede aangeboden studiemomenten. • 80% van de medewerkers neemt deel aan een traject van collegiale visitatie (vwo). • Werkgroep WP-Academie heeft definitief plan WP-Academie opgesteld voor MT. • Twee medewerkers facilitair hebben de basisopleiding tot onderwijsassistent succesvol afgerond. • Een medewerker facilitair heeft haar startkwalificatie behaald en is nu bezig met de opleiding tot onderwijsassistent. • Twee medewerkers volgen de leergang kwaliteitszorg VO.

3. Financiën: te allen tijde in balans Realisatie 2020

Prestatie-indicator 2020 Gezonde financiële basis uitgaande van de signaleringswaarden van OCW

•

Winkler Prins voldoet aan de financiële ratio’s van OCW.

Verder onderzoek naar kansen voor shared services met omliggende scholen

• •

Gesprekken tussen schoolbesturen zijn gestart. Samenwerking tussen afdeling HR/PSA/Control van diverse schoolbesturen. In 2020 gestart met een samenwerking (pool van medewerkers) op Afas applicatiebeheer tussen Winkler Prins, dr. Aletta Jacobs College, Eemsdeltacollege en OGN.

80

•

Jaarverslag en jaarrekening 2020

4.

Communicatie: in contact met elkaar en de omgeving Realisatie 2020

Prestatie-indicator 2020 Behoud bestaande communicatiestructuur

•

Uitbreiding bestaande communicatiestructuur

•

5.

Winkler Prins heeft diverse communicatiemiddelen ter beschikking. De middelen die per communicatiedoelgroep worden gebruikt zijn o.a.: o Schoolbrede Winkler Prins nieuwsbrief; o Nieuwsbrief per deelschool; o Incidentele mailing naar ouders/leerlingen; o Website; o Social media (Facebook); o Open huis; o Presentatiemateriaal (schoolgids, posters enz.). • In 2020 is zeer regelmatig naar ouders/leerlingen en medewerkers gecommuniceerd over de voortgang van de coronacrisis. Via WIS Communicator zijn meer dan 25 updates verstuurd. In 2020 is WIS Portal in gebruik genomen. In dit onderdeel hebben ouders inzage in eerder verstuurde berichten, facturen en de contactgegevens van medewerkers van de school.

Stafdiensten: optimale leer- en werkomgeving voor gebruikers

Prestatie-indicator 2020 Behoud van dienstverlenende instelling

Realisatie 2020 • De dienstverlenende instelling is gecontinueerd. o Het ontwerpen van administratieve verbeterprocessen (WIS + workflow vacature/roosterwensen) • Er is een aantal administratieve processen geautomatiseerd: o Roosterwensenformulier; o Cijferlijsten en rapporten; o Rapportage ziekmeldingen; o Informatie m.b.t. incidentenregistratie; o Digitale facturenverzending.

Van aanbodgestuurde naar • Invoering periodiek overleg HR/PSA met directieleden. vraaggestuurde dienstverlening • Inzet medewerker financiële administratie op andere locatie t.b.v. efficiëntere dienstverlening. • Uitbreiding van de kwalitatieve vlootschouw. • Afsluiten collectieve Arbeidsongeschiktheidsverzekering. • Nieuwe arbeidsovereenkomsten voor alle medewerkers als gevolg van de WNRA. • Verschillende diensten zetten goede stappen in de ontwikkeling naar vraaggestuurde dienstverlening: o Er worden verbeterplannen voor de dienstverlening opgesteld n.a.v. enquêtes onder gebruikers; o Bij invoering van nieuwe plannen wordt vooraf aan gebruikers input en advies gevraagd.

Jaarverslag en jaarrekening 2020

81

Bijlage 5: Verklarende woorden- en begrippenlijst Arrangement

Extra onderwijsondersteuning op maat, met inzet van bovenschoolse voorzieningen, expertise en financiën. Een arrangement kan variëren van licht curatief en tijdelijk van aard tot intensief en langdurend of structureel van aard. Een onderwijsondersteuningsarrangment beperkt zich tot het domein van het onderwijs. Een onderwijsen ondersteuningsarrangment betreft altijd een samenwerking tussen onderwijs en jeugdzorg.

ASS

Autisme Spectrum Stoornis. ASS is de verzamelnaam voor de verschillende vormen van autisme.

BAPO

Bevordering ArbeidsParticipatie Ouderen (regeling is per 1/8/14 aangepast naar Levensfasbewust personeelsbeleid)

Basisondersteuning

Het door het samenwerkingsverband afgesproken geheel van preventieve en licht curatieve interventies die binnen de onderwijsondersteuningsstructuur van de school planmatig en op een overeengekomen kwaliteitsniveau worden uitgevoerd.

BTW

Belasting toegevoegde waarde

CKV

Culturele en Kunstzinnige Vorming

CSE

Centraal schriftelijk examen

HBO

Hoger Beroepsonderwijs

LKC

Landelijke Klachtencommissie

LOB

Loopbaanoriëntatie en –begeleiding

LWOO

Leerwegondersteunend onderwijs

MBO

Middelbaar Beroepsonderwijs

MR

Medezeggenschapsraad

MT

Managementteam

OCW

Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap

Ondersteuningsplan

De combinatie van alle schoolondersteuningsprofielen die wordt vastgesteld door het samenwerkingsverband.

OP

Onderwijzend personeel

OPP

Ontwikkel Perspectief Plan

OOP

Onderwijsondersteunend personeel

PLG

Professionele Leergemeenschap

PMR

Personeelsgeleding Medezeggenschapsraad

PO

Primair Onderwijs

82

Jaarverslag en jaarrekening 2020

Samenwerkingsverband passend onderwijs

Samenwerkingsverband van schoolbesturen voortgezet onderwijs en speciaal onderwijs. Doel van deze verplichte samenwerking is het bieden van passend onderwijs aan alle leerlingen, met en zonder ontwikkelingsproblemen bij leren en/of gedrag. Binnen een samenwerkingsverband moet dan ook een dekkend aanbod van onderwijszorg geleverd worden. In een samenwerkingsverband worden afspraken gemaakt over welke begeleiding de reguliere scholen moeten kunnen bieden en over de verdeling van de ondersteuningsgelden. Door de samenwerking kunnen scholen zich specialiseren en onderling afspraken maken wie welke kinderen het beste onderwijs kan geven. Als een school een leerling geen passend onderwijs kan geven, dan zoekt de school binnen het samenwerkingsverband naar een andere passende onderwijsplek.

SBP

Strategisch Beleidsplan

Schoolondersteuningsprofiel

De door de school vastgestelde omschrijving van de basisondersteuning en de eventuele extra ondersteuning die een individuele school biedt.

SE

Schriftelijk examen

VO

Voortgezet Onderwijs

VSV

Voortijdig schoolverlaten

WMS

Wet Medezeggenschap op scholen

ZAT

Zorg Advies Team

Jaarverslag en jaarrekening 2020

83

Deel 2

Jaarrekening Winkler Prins

84

Jaarverslag en jaarrekening 2020

A1 Grondslagen 1

Algemeen

Balans De balans is opgemaakt na bestemming van het resultaat over 2020. Activiteiten van het bevoegd gezag In deze jaarrekening zijn de activiteiten van de Bestuurscommissie Winkler Prins (zie gegevens rechtspersoon) verantwoord. De activiteiten van Winkler Prins zijn het verstrekken van Voortgezet Onderwijs. Grondslagen voor de jaarrekening De jaarrekening over 2020 is opgesteld conform de richtlijnen van de Regeling jaarverslaggeving onderwijs en overeenkomstig de verslaggevingsvoorschriften en bepalingen zoals weergegeven in Titel 9 van boek 2 van het Burgerlijk Wetboek. Tevens is de richtlijn 660 van de Raad voor de jaarverslaggeving gevolgd. In deze richtlijn zijn voor de sector presentatie-, waarderings-, en verslaggevingsvoorschriften geformuleerd. De waardering van activa en passiva en de bepaling van het resultaat vinden plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij de desbetreffende grondslag voor de specifieke balanspost anders wordt vermeld, worden de activa en passiva gewaardeerd volgens kostprijsmodel. Baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop ze betrekking hebben. Winsten worden slechts opgenomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verplichtingen en mogelijke verliezen die hun oorsprong vinden voor het einde van het verslagjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden.

Rapporteringsvaluta De bedragen in de tabellen worden gepresenteerd in euro’s. Als gevolg van afrondingen op hele euro's zijn in sommige gevallen geringe verschillen ontstaan. Deze verschillen tasten het getrouwe beeld van de jaarrekening niet aan en zijn geen belemmering voor het verkrijgen van het vereiste inzicht. Financiële instrumenten Onder financiële instrumenten worden zowel primaire financiële instrumenten, zoals vorderingen en schulden, als financiële derivaten verstaan. In de toelichting op de onderscheiden posten van de balans wordt de reële waarde van het betreffende instrument toegelicht als die afwijkt van de boekwaarde. Indien het financiële instrument niet in de balans is opgenomen wordt de informatie over de reële waarde gegeven in de toelichting op de 'Niet in de balans opgenomen verplichtingen'. Voor de grondslagen van primaire financiële instrumenten wordt verwezen naar de behandeling per balanspost. Stichting Winkler Prins beschikt enkel over primaire financiële instrumenten. Basis oplevering jaarrekening De jaarrekening is opgesteld op basis van continuïteit. Het bestuur heeft daarin de effecten van de corona pandemie meegewogen en komt op basis van die afweging niet tot een andere conclusie.

2

Grondslagen voor waardering van activa en passiva

Materiële vaste activa De materiele vaste activa worden op de balans gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs, verminderd met de cumulatieve afschrijvingen en indien van toepassing met bijzondere waardeverminderingen. De activa worden lineair afgeschreven op basis van de economische levensduur. In het jaar van aanschaf wordt ongeacht het moment van aanschaf voor een half jaar afgeschreven. Kosten van groot onderhoud worden via de componentenmethode verwerkt. De bestede subsidies in verband met de aanschaf van (materiële) vaste activa worden gepassiveerd onder de overlopende passiva. Deze subsidies worden tijdsevenredig over de geschatte economische levensduur van deze activa ten gunste van de staat van baten en lasten gebracht.

Jaarverslag en jaarrekening 2020

85

A1 Grondslagen (vervolg)

De volgende afschrijvingspercentages worden gehanteerd: De afschrijvingstermijnen zijn als volgt: Nieuwbouw gebouwen Verbouw gebouwen Inventaris Inventaris Datacommunicatie Transportmiddelen Leermiddelen Automatisering In uitvoering en vooruitbetalingen

30 jaar 20 jaar 10 jaar 5 jaar 5 jaar 5 jaar 5 jaar 3 jaar geen afschrijving

Schattingswijziging (2017 & 2020) Als gevolg van de besluitvorming nieuwbouw en revitalisering Raadsgildenlaan 1, wordt de boekwaarde van verbouwingen en niet mee te nemen inventaris versneld afgeschreven. Dit betekent een extra last vanaf 2017 van circa € 41.000 op jaarbasis betreffende Pinkerstraat. De inhaalafschrijving loopt tot en met 2021. Vanaf het jaar 2020 is ook de gecorrigeerde afschrijving bepaald voor het gebouw aan de Raadsgildenlaan. In 2020 betreft dit dan een totaalbedrag voor de twee panden ad € 198.000 en in 2021 € 152.000. Eigendom De gebouwen en terreinen zijn in juridisch eigendom van de gemeente Veendam. De waarde OZB en de verzekerde waarde gebouwen en terreinen worden toegelicht in de jaarrekening van de gemeente Veendam. Het gebouw van Time Out (Parallelweg) is wel in eigendom. Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden bij eerste verwerking opgenomen tegen reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De reële waarde en geamortiseerde kostprijs zijn gelijk aan de nominale waarde. Noodzakelijk geachte voorzieningen voor het risico van oninbaarheid worden in mindering gebracht. Deze voorzieningen worden bepaald op basis van individuele beoordeling van de vorderingen. De vorderingen hebben een looptijd van korter dan 1 jaar. Liquide middelen De liquide middelen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde.

Liquide middelen die niet ter directe beschikking staan, worden verwerkt onder de vorderingen. Liquide middelen, die gedurende langer dan 12 maanden niet ter directe beschikking staan van de stichting worden verwerkt onder de financiële vaste activa. Algemene reserve publiek Deze post betreft de niet-gebonden reserve die voortkomt uit de door (semi-)overheidsinstellingen gefinancierde activiteiten. Aan de reserve worden via de resultaatbestemming overschotten in een boekjaar toegevoegd en tekorten onttrokken. De algemene reserve vormt een buffer ter waarborging van de continuïteit van de Bestuurscommissie Winkler Prins te Veendam. Bestemmingsreserves Hieronder opgenomen reserves zijn bedoeld voor specifieke toekomstige uitgaven die uit de huidige beschikbare middelen gedekt moeten worden. Voorzieningen Voorzieningen worden gevormd voor (risico's van) verplichtingen en verliezen die op balansdatum bestaan en waarvan de omvang onzeker maar wel betrouwbaar te schatten is. - Voorziening jubileumgratificatie De voorziening jubileumgratificatie wordt gewaardeerd tegen contante waarde. Uitgangspunt is een jaarlijkse loonstijging van 2,5% en een rente van 0,5%. - Voorziening persoonlijk budget De voorziening persoonlijk budget wordt gewaardeerd tegen nominale waarde. - Voorziening werkloosheidsbijdragen De voorziening werkloosheidsbijdragen wordt gewaardeerd tegen nominale waarde.

86

Jaarverslag en jaarrekening 2020

A1 Grondslagen (vervolg) Pensioenen Winkler Prins heeft één pensioenregeling. Dit betreft een Nederlandse regeling en wordt gefinancierd door afdrachten aan pensioenuitvoerder, te weten bedrijfstakpensioenfonds ABP. De pensioenverplichting wordt gewaardeerd volgens de "verplichting aan de pensioenuitvoerder benadering". In deze benadering wordt de aan de pensioenuitvoerder te betalen premie als last in de staat van baten en lasten verantwoord.Winkler Prins heeft geen verplichting tot het voldoen van aanvullende bijdragen in geval van een tekort bij het ABP, anders dan het effect van hogere toekomstige premies. Winkler Prins heeft daarom de pensioenregeling verwerkt als een "verplichting aan de pensioenuitvoerder benadering" en heeft alleen de verschuldigde premies tot en met het einde van het boekjaar in de jaarrekening verantwoord. De stand van de beleidsdekkingsgraad ultimo 2020 van het pensioenfonds is 87,6% (bron: website www.abp.nl) Per 1-1-2015 gelden nieuwe regels voor pensioenfondsen. Deze regels hebben ook gevolgen voor het bepalen van de financiële positie. Hiervoor wordt vanaf 2015 de zogenaamde ‘beleidsdekkingsgraad’ gebruikt. Deze dekkingsgraad is geen momentopname, maar een jaargemiddelde. Deze dekkingsgraad (het twaalfmaands-voortschrijdend gemiddelde van de actuele dekkingsgraden) bepaalt of de pensioenen verhoogd (geïndexeerd) mogen worden.

De beleidsdekkingsgraad is gedaald van 95,8% eind december 2019 naar 87,6% eind december 2020. De actuele dekkingsgraad op 31 december 2020 was 93,2% (eind 2019:97,8%).

Langlopende en kortlopende schulden Opgenomen leningen en schulden worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs(=nominale waarde). De kortlopende schulden betreffen schulden met een op balansdatum resterende looptijd van ten hoogste 1 jaar. Overlopende passiva De overlopende passiva betreffen vooruitontvangen bedragen die aan opvolgende perioden worden toegerekend en nog te betalen bedragen, voor zover ze niet onder de andere kortlopende schulden zijn te plaatsen.

3

Grondslagen voor bepaling van het resultaat

Rijksbijdragen De ontvangen (normatieve) rijksbijdrage en de niet-geoormerkte OCW-subsidies (vrij besteedbare doelsubsidies zonder verrekening clausule) worden in het jaar waarop de toekenning betrekking hebben volledig verwerkt als bate in de staat van baten en lasten. Geoormerkte OCW-subsidies met een vrij besteedbaar overschot (doelsubsidies waarbij het overschot geen verrekening clausule heeft) worden ten gunste van de staat van baten en lasten verantwoord naar rato van de voortgang van de gesubsidieerde activiteiten. Het deel van de subsidies waar nog geen activiteiten voor zijn verricht per balansdatum worden verantwoord onder de overlopende passiva. Geoormerkte subsidies (doelsubsidies met verrekening clausule) worden ten gunste van de staat van baten en lasten verantwoord in het jaar ten laste waarvan de gesubsidieerde lasten komen. Niet bestede middelen worden verantwoord onder de overlopende passiva zolang de bestedingstermijn nog niet is verlopen. Niet bestede middelen worden verantwoord onder de kortlopende schulden zodra de bestedingstermijn is verlopen op balansdatum. Overige exploitatiesubsidies Overige exploitatiesubsidies worden ten gunste van de staat van baten en lasten gebracht in het jaar ten laste waarvan de gesubsidieerde lasten komen / waarin de opbrengsten zijn gederfd/ waarin het exploitatietekort zich heeft voorgedaan.

Rente Rentelasten en rente opbrengsten worden tijdsevenredig verwerkt, rekening houdend met de effectieve rentevoet van de desbetreffende actief- en passiefpost. Kasstroomoverzicht Het kasstroomoverzicht is opgesteld via de indirecte methode.

Jaarverslag en jaarrekening 2020

87

A.1.1 - Balans per 31 december 2020 (na resultaatbestemming) 1

ACTIVA

31 december 2020

31 december 2019

Vaste activa 1.2 1.2.1 1.2.2 1.2.3

Materiële vaste activa Gebouwen en terreinen Inventaris en apparatuur Andere vaste bedrijfsmiddelen

2.280.718 1.372.720 14.202

Totaal vaste activa

3.667.640

2.869.756 1.172.139 20.007

3.667.640

4.061.901 4.061.901

Vlottende activa 1.5 1.5.1 1.5.8

Vorderingen Debiteuren Overlopende activa

1.7

Liquide middelen

8.637.830

7.686.433

Totaal vlottende activa

8.751.867

7.841.865

Totaal activa

12.419.507

11.903.766

88

82.455 31.582

114.037

108.652 46.780

155.432

Jaarverslag en jaarrekening 2020

A.1.1 - Balans per 31 december 2020 (na resultaatbestemming) 2

PASSIVA

2.1 2.1.1 2.1.2

Eigen vermogen Algemene reserve Bestemmingsreserve (publiek)

6.899.826 398.529

2.2 2.2.1

Voorzieningen Personeelsvoorzieningen

1.535.000

2.3 2.3.5

Langlopende schulden Overige

300.000

2.4 Kortlopende schulden 2.4.3 Crediteuren 2.4.4 OCW/LNV 2.4.7 Belastingen en premies sociale verzekeringen 2.4.8 Schulden terzake van pensioenen 2.4.9 Overige kortlopende schulden 2.4.10 Overlopende passiva

Totaal passiva

31 december 2020

281.397 719.616 176 7.223 2.277.741

7.298.354

1.535.000

300.000

3.286.152

12.419.507

31 december 2019

6.501.421 445.425

1.600.000

330.000

191.896 685.736 7.133 2.142.155

6.946.846,45

1.600.000

330.000

3.026.920

11.903.766

Jaarverslag en jaarrekening 2020

89

A.1.2 Staat van baten en lasten over 2020

3

Baten

3.1

Rijksbijdragen

Exploitatie

Begroting

Exploitatie

2020

2020

2019

19.725.566

19.099.000

19.374.870

3.2

Overige overheidsbijdragen en -subsidies

14.743

17.000

22.043

3.5

Overige baten

382.214

515.000

656.625

Totaal baten

20.122.523

19.631.000

20.053.537

4

Lasten

4.1

Personele lasten

16.130.168

16.034.000

4.2

Afschrijvingen

862.501

642.000

760.054

4.3

Huisvestingslasten

877.178

936.000

764.028

4.4

Overige instellingslasten

1.884.930

Totaal lasten Saldo baten en lasten 5

16.278.720

2.115.000

2.138.660

19.754.777

19.727.000

19.941.462

367.746

96.000-

112.076

Financiële baten en lasten

5.1

Financiële baten

-

-

5.2

Financiële lasten

16.238

-

47.061 -

Saldo financiele baten en lasten

16.238-

-

47.061

Nettoresultaat

351.508

96.000-

159.137

1,75%

-0,49%

0,79%

Rentabiliteit

90

Jaarverslag en jaarrekening 2020

A.1.3 Kasstroomoverzicht over 2020 2020

2019

Kasstroom uit operationele activiteiten Saldo baten en lasten

367.746

112.076

Aanpassingen voor: - Afschrijvingen

862.501

760.054

- Mutaties Voorzieningen

65.000-

162.700 797.501

922.754

Veranderingen in vlottende middelen: - Vorderingen - Schulden

41.395 259.233

Kasstroom uit bedrijfsoperaties - Ontvangen interest - Betaalde interest

105.846-

1.465.875

928.984 47.061 -

16.238-

47.061

1.449.637

976.045

468.240-

Totaal kasstroom uit investeringsactiviteiten Kasstroom uit financieringsactiviteiten - Nieuw opgenomen leningen - Aflossing langlopende schulden

300.628

16.238

Totaal kasstroom uit operationele activiteiten Kasstroom uit investeringsactiviteiten - Investeringen in materiële activa - Desinvesteringen

222.266 328.111-

581.659135.485 468.240-

446.175-

468.240-

446.175-

30.000-

30.00030.000-

30.000-

Totaal kasstroom uit financieringsactiviteiten

30.000-

30.000-

Mutaties liquide middelen

951.397

499.871

Beginstand liquide middelen Mutatie liquide middelen Eindstand liquide middelen

7.686.433 951.397

7.186.562 499.871 8.637.830

7.686.433

Het kasstroomoverzicht is opgesteld volgens de indirecte methode. Bij deze methode wordt het nettoresultaat aangepast voor posten van de Staat van Baten en Lasten die geen invloed hebben op ontvangsten en uitgaven in het verslagjaar, mutaties in de balansposten en posten van de Staat van Baten en Lasten waarvan de ontvangsten en uitgaven niet worden beschouwd als behorende tot de operationele activiteiten. In het kasstroomoverzicht wordt onderscheid gemaakt tussen operationele, investerings- en financieringsactiviteiten.

Jaarverslag en jaarrekening 2020

91

A.1.4 Toelichting behorende tot de balans 1

ACTIVA

1.2

Materiële vaste activa Stand jaarrekening 2019

1.2.1

Gebouwen en terreinen

8.492.583

-

-

Cumulatieve afschrijvingen en waardevermind i 5.622.828

1.2.2

Inventaris en apparatuur

5.906.106

-

-

4.733.967

1.2.3

Andere vaste bedrijfsmiddelen - Boeken

-

-

-

-

-

- Overig

76.554

-

-

56.548

20.007

14.475.244

-

-

10.413.343

4.061.901

Corr. Corr. Gecorrigeerde Gecorr. cum. grondslag grondslag aanschafprijs afschrijvingen Aanschafprijs voor tm 31 en tm 31 december afschrijvingen december waardevermint 31 2019 2019 d i 373.596126.3288.118.987 5.496.500

Boekwaarde 31 december 2019

Verschuivingen binnen activarubrieken

1.2.1

Gebouwen en terreinen

1.2.2

Inventaris en apparatuur

1.2.3

Andere vaste bedrijfsmiddelen

Aanschafprijs Ontvangen tm 31 december investerings2019 subsidies

Grondslag voor afschrijvingen

1.172.139

2.869.756

2.622.487

378.382

131.114

- Boeken

-

-

-

-

-

- Overig

-

-

76.554

56.548

20.007

4.786

4.786

14.480.030

10.418.128

4.061.901

Afschrijvingen Aanschafprijs Cumulatieve 2020 tm 31 afschrijvingen december en 2020 waardevermind i 156.607 8.153.267 5.653.107

Boekwaarde 31 december 2020

Investeringen en afschrijvingen 2020

Investeringen 2020

1.2.1

Gebouwen en terreinen

34.279

1.2.2

Inventaris en apparatuur

433.960

1.2.3

Andere vaste bedrijfsmiddelen

398.132

6.284.488

Boekwaarde 31 december 2019

4.865.081

6.718.449

1.419.408

2.500.159

5.263.213

1.455.236

- Boeken

-

-

-

-

-

- Overig

-

5.805

76.554

62.353

14.202

468.240

560.544

14.948.269

10.978.672

3.969.597

Cumulatieve Inhaal Cumulatieve Aanschafwaard afschrijvingen Afschrijvingen afschrijvingen e en desinvestering 2020 2020 desInvestering waardevermin2020 deringen

Boekwaarde 31 december 2020

Desinvesteringen en inhaalafschrijvingen

1.2.1

Gebouwen en terreinen

404.767

377.345

192.019

5.467.781

2.280.718

1.2.2

Inventaris en apparatuur

2.398.826

2.322.540

6.230

2.946.902

1.372.720

1.2.3

Andere vaste bedrijfsmiddelen - Boeken

-

- Overig

Stand jaarrekening 2020

-

23.855 2.827.448

-

-

-

23.855 2.723.741

198.249

38.498 8.453.181

14.202 3.667.640

Aanschafprijs Ontvangen tm 31 december investerings2020 subsidies

Grondslag voor afschrijvingen

Boekwaarde 31 december 2020

1.2.1

Gebouwen en terreinen

7.748.500

-

-

Cumulatieve afschrijvingen en waardevermind i 5.467.781

1.2.2

Inventaris en apparatuur

4.319.622

-

-

2.946.902

1.372.720

1.2.3

Andere vaste bedrijfsmiddelen

-

-

-

- Boeken

-

-

-

-

-

- Overig

52.699

-

-

38.498

14.202

12.120.821

-

-

8.453.181

3.667.640

2.280.718

OZB en verzekerde waarde gebouwen en terreinen De gebouwen en terreinen (behoudens Parallelweg 25) zijn in juridisch eigendom van de gemeente. De waarde OZB en de verzekerde waarde gebouwen en terreinen worden toegelicht in de jaarrekening van de gemeente Veendam.

92

Jaarverslag en jaarrekening 2020

A.1.4 Toelichting behorende tot de balans 1.5

Vorderingen 31-12-2020

1.5.1

31-12-2019

Debiteuren - Algemene debiteuren

82.455

108.652 82.455

1.5.8

108.652

Overlopende activa - Nog te ontvangen rente - Overige overlopende activa

1.7

Liquide middelen

1.7.1

Kasmiddelen

1.7.2

Tegoeden op bank- en girorekeningen

-

6.234

31.582

40.546 31.582

46.780

114.037

155.432

31-12-2020

31-12-2019

2.790

6.347

8.635.040

7.680.085

8.637.830

7.686.433

Jaarverslag en jaarrekening 2020

93

A.1.4 Toelichting behorende tot de balans 2

PASSIVA

2.1

Eigen Vermogen Stand per

Resultaat

31 december

Overige mutaties

Stand per 31 december

2019 2.1.1

Algemene reserve

2.1.2

Bestemmingsreserve (publiek) - Bestemmingsreserve maatwerktrajecten - Bestemmingsreserve aanvullende bekostiging - Bestemmingsreserve uitkering loon 2019 - Bestemmingsreserve BAPO Eigen vermogen

2020

6.501.421

398.404

311.857 103.568 30.000 6.946.846

124.842 54.170103.56814.000351.508

-

6.899.826

-

124.842 257.687 16.000 7.298.354

Algemene reserve Het exploitatieresultaat is vooruitlopend op het bestuursbesluit ten laste gebracht van het Eigen Vermogen. Bestemmingsreserve BAPO Per 1 januari 2010 is op voorschrift van het Ministerie de voorziening "Uitgestelde BAPO" toegevoegd aan het Eigen Vermogen. In 2020 is € 12.000 vrijgevallen en is € 2.000 is onttrokken aan de reserve. Per saldo is de bestemmingsreserve met € 14.000 afgenomen. Bestemmingsreserve uitkering loon 2019 In 2019 heeft de school geld ontvangen om diverse loonstijgingen te compenseren. Er is echter meer ontvangen dan is uitgekeerd. In 2020 is er een éénmalige uitkering verstrekt, waarmee de bestemmingsreserve vrijvalt. Bestemmingsreserve aanvullende bekostiging In 2019 heeft de school een aanvullende eenmalige bekostiging ontvangen. Deze gelden zijn bedoelt om werkdruk verminderende activiteiten te bekostigen in de schooljaren 2020/2021 en 2021/2022. In 2020 is € 54.170 aan personele kosten besteed. Bestemmingsreserve maatwerktrajecten Winkler Prins heeft in november 2020 € 124.842 ontvangen. Wij zijn verplicht om deze ontvangst in de jaarrekening 2020 op te nemen als baten. De uitgaven en kosten betreffende ontwikkelende diverse maatwerktrajecten zullen in 2021 en later plaats gaan vinden.

94

Jaarverslag en jaarrekening 2020

A.1.4 Toelichting behorende tot de balans 2.2

Voorzieningen Stand per

2.2.1

2.2.1

Dotaties

Onttrekkingen

Vrijval

Stand per

31 december

31 december

2019

2020

Personeelsvoorzieningen - Voorziening Jubilea

311.000

40.000

26.000-

19.000-

306.000

- Voorziening Leeftijds Bewust Personeelsbeleid

657.000

301.000

222.000-

14.000-

722.000

- Voorziening Werkloosheidsbijdragen

632.000

291.195

77.195-

339.000-

507.000

1.600.000

632.195

325.195-

372.000-

1.535.000

Kortlopende

Langlopende

deel

deel

< 1 jaar

> 1 jaar

Totaal

Personeelsvoorzieningen - Voorziening Jubilea

10.500

295.500

306.000

- Voorziening Leeftijds Bewust Personeelsbeleid - Voorziening Werkloosheidsbijdragen

225.000 145.000

497.000 362.000

722.000 507.000

380.500

1.154.500

1.535.000

Voorziening Leeftijds Bewust Personeelsbeleid De voorziening Leeftijdsbewust Personeelsbeleid is het aantal nog openstaande verlofuren vermenigvuldigd met het loon. Voorziening 25/40 jarig jubileum De voorziening 25/40 jarig jubileum is gevormd ter dekking van de verwachte uitgaven voor gratificaties voor personeel dat 25 en/of 40 jaar in overheidsdienst is. Personeel dat 25 en/of 40 jaar in overheidsdienst is heeft recht op respectievelijk een half dan wel heel bruto maandsalaris. Binnen de huidige voorziening wordt rekening gehouden met een verwachte blijfkans in overheidsdienst, een gemiddeld salarisstijging van 2,5% in de toekomst, een disconteringsvoet van 0,5% en wordt berekend per individuele werknemer. Voorziening werkloosheidsbijdragen De voorziening heeft betrekking op het risico wat de school loopt ten aanzien van ex-werknemers die op balansdatum een uitkering genieten. De verplichting die hieruit voortvloeit, is gebaseerd op prognose cijfers van het UWV, van WW-plus en eigen data.

2.3.5

2.3.5

Overige - Noorderpoort

Stand per

Aangegane

31 december

leningen

2019

2020

Aflossingen

Stand per 31 december

2020

2020

330.000

-

30.000

300.000

330.000

-

30.000

300.000

Looptijd

Looptijd

> 1 jaar

>5 jaar

Rentevoet

Overige 270.000

150.000

270.000

150.000

0%

Lening In 2010 heeft het Noorderpoort aan Winkler Prins een lening ad € 600.000 verstrekt ten behoeve van de financiering van het VMBO-huis. Het betreft een 20-jarige renteloze lening. De aflossing bedraagt € 30.000 per jaar. In 2011 heeft de eerste aflossing plaatsgevonden. Bij de lening zijn geen garanties afgegeven.

Jaarverslag en jaarrekening 2020

95

A.1.4 Toelichting behorende tot de balans 2.4

Kortlopende schulden

2.4.3

Crediteuren - Loonheffing en sociale verzekeringen

2.4.7 2.4.8 2.4.9

Belastingen en premies sociale verzekeringen Schulden terzake van pensioenen - Waarborgsommen Overige kortlopende schulden

Vooruitontvangen subsidies OCW niet- geoormerkt - geoormerkt - Vooruitontvangen investeringssubsidies - Vooruitontvangen overheidsbijdragen - Vakantiegeld en bindingstoelage - Projecten en Reizen - Overige 2.4.10 De overlopende passiva

31-12-2020 281.397 719.616

31-12-2019 191.896 685.736

719.616 176 7.223

685.736 7.133

7.223

204.502 322.567 689.934 592.000 28.800 439.938

7.133

58.451 817.433 55.602 593.000 124.531 493.138 2.277.741

2.142.155

3.286.152

3.026.920

Vooruitontvangen subsidies OCW In deze rubriek zijn bedragen opgenomen die zijn ontvangen van bijvoorbeeld de gemeente Veendam of het Ministerie OCW, als bijdrage in reeds uitgevoerde investeringen. Afhankelijk van het afschrijvingspercentage van de bijbehorende investering, valt er jaarlijks een evenredig bedrag vrij ten gunste van het resultaat.

Overige In de post overige zitten onder andere de volgende verplichtingen - Verplichting langdurig ziek - Verplichting compensatie niet genoten vakantie ivm zwangerschappsverlof - Nog te betalen kosten - Overige diverse posten

129.923 68.018 221.578 20.419

Gebeurtenissen na balansdatum Er zijn geen gebeurtenissen na balansdatum die van invloed zijn op de waardering van het vermogen en resultaat.

96

Jaarverslag en jaarrekening 2020

A.1.4 Toelichting behorende tot de staat van baten en lasten

3.1

Rijksbijdragen

Begroting 2020

Exploitatie 2019

- Rijksbijdrage sector VO personeel

14.124.028

13.652.000

13.817.611

- Rijksbijdrage sector VO materieel

1.972.383

1.931.000

1.964.606

658.245

647.000

- Rijksbijdrage sector VO leermiddelen 3.1.1

Exploitatie 2020

Rijksbijdrage OCW

16.754.656

- Geoormerkte OCW subsidies

316.829

439.000

- Niet-geoormerkte OCW-subsidies

876.191

777.000

- Vrijval niet-geoormerkte subsidies OCW

48.249

54.000

3.1.2

Overige subsidies OCW

3.1.4

- SWV Groningen Ommelanden Ontvangen doorbetalingen Rijksbijdrage SWV

1.241.269 1.729.641

637.425 16.230.000

16.419.642 1.484.228 48.249

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10663037/1