CConstaterende datVeendam
Koppel je AI →
Document · PDF

05-08 Concept Beleidsbegroting Veiligheidsregio Groningen 2022

Commissie Fysiek 31 mei 2021, gemeente VeendamBij agendapunt: Raadsvoorstel: Aanbieding jaarstukken 2020, actualisatie begroting 2021, conceptbeleidsbegroting 2022 en Kaderbrief 2022-2025 Veiligheidsregio Groningen19.228 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Governance:   

Het inrichten, uitvoeren en borgen van een modern, adequaat, betrouwbaar en toekomstbestendig programma Bevolkingszorg als integraal onderdeel van Crisisbeheersing VRG. (Waar)borgen onderlinge samenhang van bestuurlijke en organisatorische processen, inclusief beheer, toezicht en verantwoording. Waarborgen van de onderlinge samenhang van de diverse (Bevolkingszorg gerelateerde) processen in het kader van Rampenbestrijding en Crisisbeheersing.

Wat heeft GKG hiervoor nodig? GKG (*1.000)

Actuele begroting 2021

Begroting 2022

Verschil

Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage Overige baten Totale baten

1.208 115 1.323

1.225 1.225

17 -115 -98

Personele lasten Materiele lasten Totale lasten

1.229 94 1.323

1.130 95 1.225

-99 1 -98

Resultaat voor reserve mutaties

0

0

0

Reserve mutaties

0

0

0

Resultaat na reserve mutaties

0

0

0

Toelichting belangrijkste mutaties begroting 2022 t.o.v. actuele begroting 2021  Indexatie baten en lastenzijde  Correctie incidentele posten in overige baten, personele en materiele lasten (onder andere meerkosten corona zie actualisatie begroting 2021)

Pagina 25 van 61

1.5

Geneeskundige Hulpverleningsorganisatie in de Regio

Programma: Portefeuillehouder: Directeur:

Geneeskundige Hulpverleningsorganisatie in de Regio C.Y. Sikkema J. Rietveld

De missie van de Geneeskundige Hulpverleningsorganisatie in de Regio (GHOR) Groningen is: samen werken aan de gezondheid en veiligheid van iedereen in de regio Groningen bij rampen en crises. GHOR Groningen is een netwerkorganisatie en wil een betrouwbare en toegankelijke partner zijn voor al haar partners in zowel het bestuurlijke als het geneeskundige en het multidisciplinaire netwerk. Tijdens rampen en crises coördineert en regisseert de GHOR processen in de acute- en publieke gezondheidszorg. De GHOR beschikt over een crisisorganisatie met op hun taak berekende functionarissen die hier dag en nacht voor oproepbaar zijn. Als voorbereiding op mogelijke rampen en crises houdt de GHOR zich dagelijks bezig met scenario-, verbeter- en incidentmanagement en het geven van adviezen aan- en verbinden en informeren van (netwerk)partners op het gebied van zorg, veiligheid en (openbaar)bestuur. Daarnaast houdt de GHOR zich bezig met opleiden, trainen en oefenen van de (eigen) crisisorganisatie en het adviseren van (netwerk)partners hierover. Onze ambitie is de GHOR zodanig te positioneren in de netwerken dat ze in staat is om verbinding te maken tussen de verschillende domeinen (Veiligheid, Openbaar bestuur en Gezondheidszorg) en de samenwerking in de keten(s) te optimaliseren.

Wat wil GHOR in 2022 realiseren? In ons nieuwe meerjarenbeleidsprogramma 2020-2023 hebben we 2 strategische doelstellingen beschreven met een aantal speerpunten die van belang zijn voor de GHOR-werkzaamheden in deze periode. 1. GHOR Groningen werkt samen aan een goede voorbereiding van de zorgketen op (dreigende) crisissituaties in verbinding met veiligheidspartners en openbaar bestuur. Speerpunten:  Positionering in de gezondheidsketen versterken;  Samenwerking binnen sector Crisisbeheersing vormgeven en verstevigen;  Op elkaar laten aansluiten van de domeinen veiligheid en zorg. 2. GHOR Groningen gaat risicogericht samenwerken met partners in de netwerken zorg, veiligheid en openbaar bestuur. Speerpunten:  Een passende flexibele crisisorganisatie;  Informatiemanagement wordt ingezet voor zowel crisis- als risicobeheersing;  Meer aandacht voor integraliteit en gezondheid bij evenementen;  Anticiperen op de ongekende crisis1. 1

Ongekende crisis: nog niet eerder voorgekomen crisis of een crisis van omvang die groter is dan alleen regio Groningen

Pagina 26 van 61

De verwachting is dat de werkzaamheden die hieruit voortvloeien nog steeds binnen het bestaande budget gerealiseerd kunnen worden. Wel zal er een herverdeling van de budgetten plaatsvinden ten opzichte van de jaren ervoor. Dit is deels afhankelijk van de prioriteiten die worden gemaakt op VRG-niveau en deels van keuzes van onze zorgpartners en natuurlijk ook van onze eigen prioriteiten. De belangrijkste onderdelen waar we in 2022 op willen investeren zijn: Ontwikkelingen VRG en sector Crisisbeheersing Als onderdeel van VRG zijn we als GHOR betrokken bij de VRG-(organisatie)ontwikkelingen en personele reorganisatie. Wij stellen ons actief op bij de ontwikkelingen die plaatsvinden in 2022. Als volwaardig onderdeel van VRG willen wij meehelpen de ambities van VRG waar te maken. De consequenties hiervan, zowel organisatorisch als inhoudelijk, gelden net als voor VRG ook voor de GHOR. Dit geldt voor huisvesting, ontwikkeling crisisbeheersing, uitwerking veiligheidsplan/crisisplan, het dynamisch risicoprofiel en het netwerkmanagement. Dit zijn ontwikkelingen waar we onze menskracht op in kunnen zetten en we verwachten hierin geen extra kosten te maken. Ontwikkeling informatiemanagement Informatiemanagement zal in samenhang met informatiegestuurd werken een verdere ontwikkeling maken in 2022.

Er moet er nog veel gebeuren om informatie (actueel en betrouwbaar) op de juiste plek beschikbaar te krijgen en met elkaar te delen. Voor de GHOR geldt dat we samen met de geneeskundige keten (ROAZ en GHOR 3 Noord) een nieuwe werkwijze ontwikkelen om tot 1 actueel gedeeld geneeskundig beeld te komen. Dit kan leiden tot de aanschaf van een nieuw systeem of aansluiten bij bestaande systemen met daarbij komende kosten. Hiervoor is budget gereserveerd. Vakbekwaamheid Veiligheidsregio Groningen onderneemt diverse activiteiten om crisisfunctionarissen op te leiden (vakbekwaam worden) en te oefenen (vakbekwaam blijven). Als GHOR zullen we meer de regie pakken op de mono vakbekwaamheid om ervoor te zorgen dat de ontwikkeling van vakbekwaamheid van de GHOR aansluit binnen de VRG. De consequentie is dat we op dit onderdeel meer van het GHOR-budget vragen dan afgelopen jaren is gedaan. Dit geldt voor alle bureaumedewerkers maar ook voor de piketfunctionarissen van de GHOR.

We hebben steeds meer crisisfunctionarissen in dienst die werkzaam zijn bij (externe) partners uit het acute zorgnetwerk Evenementenbeleid Afhankelijk van de visie en de keuze van VRG over de rol die we willen vervullen bij het proces evenementenadvisering zullen de werkzaamheden op dit onderdeel (tijdelijk) extra investering vragen (aanschaf van een digitale tool en tijdsinvestering in een mogelijk omvangrijk project: aanpassing en implementatie regionale leidraad). Voor de GHOR kunnen we eventuele ontwikkelingen binnen het bestaande budget opvangen. De verwachting is dat een nieuwe/herziene werkwijze een efficiëntieslag betekent in de evenementenadvisering. We zijn minder tijd kwijt aan de advisering van niet-risicovolle evenementen en hebben meer tijd hebben voor de risicovolle evenementen. Maatschappelijke thema’s Verschraling van de zorg, verminderde zelfredzaamheid, Omgevingswet, maatschappelijke impact bij incidenten; dit zijn allemaal actuele maatschappelijke thema’s waar de GHOR een rol in kan vervullen. We zoeken hierin de samenwerking met de vaste (crisis)partners en moeten mogelijk nieuwe netwerken

Pagina 27 van 61

aanboren. Deze ontwikkelingen zullen in 2022 ook nog actueel zijn, maar worden met bestaande middelen gerealiseerd.

Wat heeft GHOR hiervoor nodig? GHOR (*€ 1.000)

Actuele begroting 2021

Begroting 2022

Verschil

Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage Overige baten Totale baten

457 1.270 1.727

463 1.282 1.745

6 12 18

Personele lasten Materiele lasten Totale lasten

1.367 360 1.727

1.382 363 1.745

15 3 18

Resultaat voor reserve mutaties

0

0

0

Reserve mutaties

0

0

0

Resultaat na reserve mutaties

0

0

0

Toelichting belangrijkste mutaties begroting 2022 t.o.v. actuele begroting 2021 

Indexatie baten en lastenzijde

Pagina 28 van 61

1.6

Overhead

Om het bestuur op eenvoudige wijze meer inzicht te geven in de totale kosten van de overhead voor de gehele organisatie en ook meer zeggenschap over die kosten te geven, wordt conform BBV (besluit Beleidsbegroting en Verantwoording) in het programmaplan een apart overzicht opgenomen van de kosten van de overhead. In de programma’s moeten dan de kosten worden opgenomen die betrekking hebben op het primaire proces. Om te kunnen vaststellen welke kosten verband houden met de sturing en ondersteuning van het primaire proces en zodoende gerekend kunnen worden tot de overhead, is een definitie van de overhead geïntroduceerd. Deze definitie luidt: alle kosten die samenhangen met de sturing en ondersteuning van de medewerkers in het primaire proces. Conform de notitie Overhead BBV (juli 2016) zijn alle kosten beoordeeld op aard (overhead of primair). De overhead komt als volgt tot uitdrukking in het overzicht baten en lasten. De totale overhead conform BBV definitie is totaal begroot op 23,9% uitgedrukt in euro’s van de totale lasten van VRG. Hierbij sluiten we aan bij de systematiek in de jaarrekening 2020. Overzicht baten en lasten (conform artikel 17 BBV) VRG (* € 1.000)

Baten

Lasten

Saldo

Brandweerzorg

44.165

34.832

9.332

Crisisbeheersing

669

1.175

-506

GKG

1.225

1.227

-2

GHOR

463

1.745

-1.282

7.495

0

7.495

Overhead

-

12.249

-12.249

Heffing VPB

-

-

-

Bedrag onvoorzien

-

-

-

54.016

51.228

2.788

Brandweerzorg

-2.788

-

-

Crisisbeheersing

-

-

-

GKG

-

-

-

GHOR

-

-

-

51.228

51.228

0

Algemene dekkingsmiddelen

Saldo van baten en lasten Toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves per programma

Resultaat

Pagina 29 van 61

2 Paragrafen In de beleidsbegroting worden in afzonderlijke paragrafen de beleidslijnen vastgelegd met betrekking tot relevante beheersingsmaatregelen, alsmede tot de lokale heffingen. Voorgeschreven paragrafen die niet voor VRG aan de orde zijn, worden niet in de beleidsbegroting opgenomen.

2.1

Gemeentelijke bijdragen en Lokale heffingen

Het belangrijkste doel van VRG is de uitvoering van wettelijke taken op het gebied van Brandweerzorg, Rampenbestrijding & Crisisbeheersing. De programma’s GKG en GHOR worden uitgevoerd als integraal onderdeel van de sector Crisisbeheersing. In de gemeenschappelijke kosten zijn ook de kosten van GHOR en GKG opgenomen. De voor de uitvoering van de taken van VRG gemaakte kosten worden, onder aftrek van rijksbijdragen, conform een vooraf overeengekomen verdeelsleutel toegerekend aan de deelnemende gemeenten. Deze verdeelsleutel is een mix van inwonerbijdrage en een verdeelsleutel die samenhangt met het fictief aandeel brandweerzorg in het gemeentefonds. Voor bepaling van het juiste aandeel per gemeente in de bijdrage, zijn de berekeningen gebaseerd artikel 24a van de Gemeenschappelijke Regeling VRG en op het Cebeon rapport d.d. 22 december 2020. Naast genoemde kostenverrekening komen geen door het veiligheidsbestuur vast te stellen lokale heffingen voor.

2.2

Weerstandsvermogen en risicobeheersing

Inleiding Het weerstandsvermogen bestaat uit de relatie tussen de weerstandscapaciteit en alle risico’s waarvoor geen financiële maatregelen zijn getroffen en die wel van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de financiële positie.

   

Op grond van de WVR staan de deelnemers (=gemeenten) garant voor financiële tekorten en risico’s. Ondanks de wettelijke garantie voor de leden van VRG is een weerstandsvermogen noodzakelijk voor continuïteit en het bevorderen van de financiële zelfredzaamheid. Een goed reservebeleid voorkomt dat gemeenten op onverwachte momenten financieel moeten bijspringen. De beoordeling van het weerstandsvermogen geeft aan hoe robuust de beleidsbegroting is. Een robuuste beleidsbegroting houdt volgens de BBV-voorschriften in dat niet elke financiële tegenvaller in de beleidsbegroting dwingt tot bezuinigen. De beoordeling van het weerstandsvermogen bestaat uit de volgende componenten: Een inventarisatie van de weerstandscapaciteit; Een inventarisatie van de risico’s; Het beleid betreffende de weerstandscapaciteit en de risico’s; Beoordeling van het weerstandsvermogen. Beleid VRG hanteert de volgende beleidsbegrotingsdiscipline: De exploitatie van VRG bestaat uit gemeenschappelijke taken, gefinancierd volgens de verdeelsleutel middelen cluster OOV in het gemeentefonds of inwoneraantal. Voor de gemeenschappelijke taken is egalisatie van niet-begrote baten en lasten via een beperkte algemene reserve toegestaan. Als de afwijkingen op gemeenschappelijke taken de grenzen van de algemene reserve te buiten gaan, worden deze ook met de

Pagina 30 van 61

deelnemende gemeenten verrekend. Het financiële beleid is erop gericht dergelijke nacalculatorische verrekeningen tot een minimum beperkt te houden. Weerstandscapaciteit VRG De weerstandscapaciteit bestaat uit de middelen en mogelijkheden waarover VRG beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken. Onderstaand overzicht geeft een beeld van het verwachte meerjarige verloop van de algemene reserves waarover VRG beschikt. In de geprognosticeerde stand is met de volgende mutaties rekening gehouden:  Resultaatbestemming 2020  Verwachte begrote mutaties in de reserve Algemene reserve (in €) Stand per 1-1

2019 2020 -12.522.774 -12.522.774

2021 2022 -10.282.067 -7.412.973

2023 2024 -4.491.844 -1.574.979

Aanvulling door gemeenten

2.600.000

2.600.000

2.600.000

2.600.000

2.600.000

Jaarlijkse bijdrage FLO WG-lasten (WIA-ZVW-etc.) Aanvullende dotatie Rekeningresultaat Stand per 31-12

1.050.000 -58.000 -2.064.293 713.000 -12.522.774 -10.282.067

1.050.000 -70.918 -709.988

1.050.000 -42.610 -686.261

1.050.000 -41.680 -691.455

pm -40.334 -703.052

-7.412.973 -4.491.844

-1.574.979

281.635

De algemene reserve VRG wordt tot de beschikbare weerstandscapaciteit gerekend. Op dit moment is deze algemene reserve negatief, dit betekent dat er geen weerstandscapaciteit is. Niet tot de beschikbare weerstandscapaciteit worden de bestemmingsreserves gerekend:  Materieel VRG. Deze is (grotendeels) bestemd om de kapitaallasten op toekomstige investeringen in activa die eenmalig door het Rijk zijn geschonken te dekken.  Onderzoek stedelijk gebied. Deze is bestemd voor het onderzoek huisvesting stedelijk gebied wat in 2021 een vervolg krijgt. Benodigde weerstandscapaciteit De risico’s voor uitvoering van de veiligheidsregio-taken worden conform vastgesteld beleid gemonitord in het kader van de P&C-cyclus. Zoals aangekondigd in de kaderbrief 2022-2025 hebben we een aantal risico’s op basis van landelijke ontwikkelingen toegevoegd. Het gaat om de taakdifferentiatie/WNRA, Omgevingswet, FLO, de effecten van de coronacrisis en cyber / informatiebeveiliging. Onderstaand overzicht geeft een beeld van de risico’s, die VRG onderkent, met mogelijke financiële consequenties:

Pagina 31 van 61

Actueel vanaf

Incidenteel (gevolgen 1 jaar)

Structureel (gevolgen 2 jaar)

Klasse

Risicobedrag

Paraatheid vrijwilligers Onderhoud huisvesting Programma aardbevingen

2019 2020 2017

0 250.000 0

600.000 0 550.000

30% 50% 30%

2019 2021

0

5.400.000 200.000

10% 70%

180.000 125.000 165.000 540.000 140.000

Taakdifferentiatie / WNRA Tweede loopbaanbeleid Gezond en veilig werken (verzekering)

2019

0

500.000

10%

50.000

Calamiteiten coördinator MkNN Omgevingswet / omgevingsrecht FLO regeling

2021 2021 2020

0 0 2.000.000

400.000 100.000 0

30% 50% 50%

120.000 50.000 1.000.000

Stijgende kosten / wegvallende baten

2021

0

500.000

30%

150.000

Risico

Totaal incidenteel + structureel Risicobedrag (*0,9)

2.520.000 2.268.000

De volgende risico’s zijn op dit moment nog niet goed te kwantificeren. Deze risico’s zijn daarom als Pm opgenomen.

Risico

Actueel vanaf

Incidenteel (gevolgen 1 jaar)

Structureel (gevolgen 2 jaar)

Klasse

Risicobedrag

Evaluatie Wet Veiligheidsregio's

2019

pm

pm

30%

pm

Huisvesting stedelijk gebied

2020

pm

pm

50%

pm

Gevolgen coronacrisis

2020

pm

pm

30%

pm

BON Cyber en informatiebeveiliging

2020 2020

pm pm

pm pm

50% 30%

pm pm

Beoordeling weerstandsvermogen: VRG voert tweemaal per jaar een inventarisatie uit naar alle strategische risico’s. Eind 2020 is de laatste uitgevoerd. Het risicobedrag wordt bepaald aan de hand van:  de geschatte financiële omvang van het risico;  de waarschijnlijkheid dat het risico zich daadwerkelijk voordoet  het effect van bijsturingsmaatregelen. Structurele risico’s worden voor 2 jaar voorzien. Binnen deze twee jaar moet door middel van bijsturing en/of aanpassing van het beleid het risico geminimaliseerd worden dan wel opgevangen worden binnen de begroting. Omdat de kans klein is dat alle risico’s zich gelijktijdig voordoen, corrigeren we het totale risicobedrag met een waarschijnlijkheidsfactor van 90%. Bovenstaand overzicht laat zien dat, rekening houdend met deze beoordeling, de benodigde weerstandscapaciteit € 2,268 miljoen bedraagt (€ 2,520 miljoen met correctie van 10%). Op dit moment is er

Pagina 32 van 61

geen weerstandsvermogen beschikbaar doordat sprake is van een negatieve algemene reserve ultimo 2020 (na resultaatbestemming) van € 10,3 miljoen. Dit is het gevolg van de vorming van een voorziening FLO ultimo 2019 van € 15,2 miljoen. Na overleg met de gemeenten en de toezichthouder Provincie Groningen is een herstelplan voor het negatief eigen vermogen overeengekomen. Op 2 oktober 2020 heeft het dagelijks bestuur ingestemd met het 5-jaars scenario. Binnen de termijn van deze MJB (2021-2024) inclusief het jaar 2020 zal door jaarlijkse extra gemeentelijke bijdragen het negatief eigen vermogen aangezuiverd worden zodat een positief saldo van de algemene reserve ontstaat in 2024. In de nota risicomanagement en weerstandsvermogen is het uitgangspunt gehanteerd dat VRG zelf weerstandscapaciteit opbouwt om potentiële financiële calamiteiten op te kunnen vangen. Hierbij wordt uitgegaan van een ratio tussen de 1,0 en 1,4 (verhouding beschikbaar en benodigd weerstandsvermogen). Hier kan de komende jaren niet aan worden voldaan. Voorzieningen Primo 2022 zijn naar verwachting de volgende voorzieningen getroffen, waarvan hieronder weergegeven is welke afloop in 2022 te verwachten valt: Voorziening (*1.000) Personeel gerelateerd Groot onderhoud kazernes Voorziening FLO-overgangsrecht Totaal

Vrijval / Toevoeging 31-12-2022 aanwending 466 -296 170 1.281 -281 290 1.290 14.064 -1.290 686 13.460 15.811 -1.867 976 14.920

1-1-2022

 Personeel gerelateerd, € 170 duizend Deze voorziening bestaat uit twee elementen: Voorziening eigen risico WW VRG is eigenrisicodrager WW. De WW-uitkering van medewerkers waarvan afscheid wordt genomen, ook na een tijdelijk dienstverband, komen voor eigen rekening. Voor de oud-medewerkers waarbij een verband bestaat tussen de WW-uitkering en de regionalisering is voor de toekomstige verplichting een voorziening getroffen. Voorziening AOW-hiaat Dit betreft een voorziening voor de compensatie van het AOW-hiaat van oud-medewerkers. Ze zijn voor hun 65-jarige leeftijd op basis van de FLO-regeling vervroegd met pensioen gegaan. De verhoging van de AOWleeftijd bezorgt hun een financieel nadeel dat zij niet kunnen compenseren door langer door te werken. In verband met het nieuwe pensioenakkoord zal de AOW-leeftijd minder snel stijgen dan waar rekening mee is gehouden ten tijde van het vormen van de voorziening. Hierdoor is een deel van deze voorziening vrijgevallen.  Groot onderhoud kazernes, € 1.290 duizend Eind 2019 is voor alle kazernes een koop- danwel huurovereenkomst getekend. VRG is zelfstandig bevoegd om het onderhoud uit te laten voeren. Op basis van het meerjarenonderhoudsplan is de voorziening gevormd. Hiermee vlakken we de schommelingen af die de onderhoudskosten tussen de verschillende jaren zullen vertonen in de exploitatie.

 Voorziening FLO-overgangsrecht, € 13,5 miljoen In de jaarrekening 2019 hebben we een voorziening moeten treffen van € 15,2 miljoen voor de toekomstige FLO-kosten. Met de gemeenten hebben we in 2020 afgesproken om de ontstane negatieve reserve in 5 jaar

Pagina 33 van 61

op te lossen door een aanvullende deelnemersbijdrage van € 2,6 miljoen per jaar. Door deze bijdrage en de € 1,05 miljoen begrepen in de reguliere bijdrage 2020-2023 zal jaarlijks een dotatie aan de algemene reserve plaatsvinden ter hoogte van dit bedrag verrekend met de geprognosticeerde jaarlijkse dotatie aan de FLOvoorziening. Dit hebben we nu correct opgenomen in de tabellen. De FLO-kosten zijn bij de jaarrekening 2020 opnieuw herrekend door een externe adviseur. Door de herziene regels van de belastingdienst over de regeling Vervroegd Uittreden (RVU) en de nieuwe wet tot aanpassing duur toepassing levensloop, die in januari 2021 in werking is getreden, was een extra aanvulling van de voorziening benodigd van circa € 1 miljoen ten opzichte van de begroting. Omdat we de kosten meerjarig bezien hoeven de gemaakte afspraken op korte termijn nog niet te worden herzien met de gemeenten. De meerjarige prognose van het verloop van de FLO-voorziening is als volgt: Scenario 2: Aanvullen voorziening FLO overgangsrecht in 5 jaar (prognose netto contant) Stand 31-12-2019 Stand voorziening FLOovergangsrecht FLO-kosten Aanvullende dotatie Stand per einde jaar

15.195.365

15.195.365

2020

2021

2022

2023

2024

Totaal/Stand

15.195.365 -1.757.000 2.064.293 15.502.658

15.502.658 -2.148.324 709.988 14.064.322

14.064.322 -1.290.803 686.261 13.459.779

13.459.779 -1.262.627 691.455 12.888.607

12.888.607 -1.221.852 703.052 12.369.808

15.195.365 -7.680.606 4.855.049 12.369.808

Kengetallen: Kengetallen Netto schuldquote * Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen * Solvabiliteitsratio * Structurele exploitatieruimte Grondexploitatie Belastingcapaciteit

Realisatie 2020 36,1%

Begroot 2021 42,0%

Begroot 2022 46,4%

Begroot 2023 43,9%

Begroot 2024 56,4%

Begroot 2025 61,6%

36,1%

42,0%

46,4%

43,9%

56,4%

61,6%

-28,1% -0,6% nvt nvt

-16,2% 0,0% nvt nvt

-7,1% 0,0% nvt nvt

0,1% 0,0% nvt nvt

3,7% 0,0% nvt nvt

3,4% 0,0% nvt nvt

* De kengetallen 2020 zijn gebaseerd op de balans na resultaatbestemming. De ratio’s voor 2020 e.v. zijn berekend op het verwachte verloop van de balansposities.

 Netto schuldquote De netto schuldquote stijgt aankomende jaren doordat meer langlopende financiering wordt aangetrokken voor de vervangingsinvesteringen materieel en voor de nieuwbouw van kazernes.  Solvabiliteitsratio Door de vorming van de voorziening FLO in 2019 is het eigen vermogen sterk negatief geworden. Als gevolg hiervan is de solvabiliteitsratio ook negatief. Deze zal komende jaren weer stijgen door het 5-jarige herstelplan welke is overeengekomen met de deelnemende gemeenten. In 2024 zal de solvabiliteitsratio naar verwachting weer positief zijn.  Structurele exploitatie ruimte Er is sprake van een evenwichtige begroting waarbij de structurele baten en lasten in evenwicht zijn. De taakstellende bezuinigingen zijn in het meerjarenbeeld verwerkt.

Pagina 34 van 61

 Grondexploitatie Alle gronden worden ingezet voor eigen gebruik, er is dus geen sprake van grondexploitatie met andere doeleinden dan de primaire taak van de VRG uitoefenen.

2.3

Onderhoud kapitaalgoederen

Het onderhoud van de gebouwen wordt binnen VRG georganiseerd door het team facilitair. Naast het bouwkundig onderhoud van de gebouwen wordt ook het schoonmaakonderhoud georganiseerd. Bij het uit te voeren onderhoud wordt rekening gehouden met duurzaamheid en het inkoop- en aanbestedingsbeleid. Een nota onderhoud gebouwen is in 2017 opgesteld. Hierin is de stand van het onderhoud van de gebouwen voor het heden en de toekomst opnieuw bekeken en is aan de hand daarvan een visie geformuleerd. Als basis voor dit plan zijn alle objecten geïnspecteerd door een extern bedrijf. Dit vormt de basis voor een meerjarenonderhoudsplan, waarin alle onderhoudskosten zijn meegenomen voor de komende 10 jaar. Voor de onderhoudskosten is een egalisatievoorziening gevormd zodat er gelijkmatige spreiding van de kosten over de jaren plaatsvindt. Het MJOP wordt jaarlijks herijkt. De financiële verantwoording van het onderhoud van de gebouwen zal op verschillende momenten plaatsevinden. Deze rapportage wordt opgenomen in de paragraaf ‘onderhoud kapitaalgoederen’ in de tussentijdse rapportages en de jaarrekening. Materieel VRG is verantwoordelijk voor het onderhouden van het materieel. Op basis van het Inrichtingsplan 20212024 (voorheen Regionaal Dekkingsplan) wordt gewerkt aan een visie voor invulling van het benodigde materieel en bezetting.

Op basis van een brede inventarisatie van risico’s en ontwikkelingen die in het kader van incidentbestrijding op ons afkomen, zal een prioritering en aanpak bepaald worden om te komen tot een toekomstbestendige inzet met de juiste middelen. Dit project zal ook een berekende grondslag vormen voor de toekomstige kapitaallasten. Het onderhoud van dit materieel vindt plaats conform de onderhoudskalender. De investeringscyclus van dit materieel is voortvarend opgepakt. In de aankomende jaren zal het effect op de vervangingscyclus te zien zijn in de exploitatiekosten en kapitaalslasten.

2.4

Financiering

Beleid financieringsrisico’s Het financieringsbeleid is erop gericht dat VRG in beginsel haar investeringen financiert uit eigen middelen. Indien de middelen ontoereikend zijn, worden de financieringsrisico’s eerst zoveel mogelijk afgedekt door kortlopende financiering/ kasgeldleningen (tot de kasgeldlimiet) omdat de meerjareninvesteringsbegroting qua bedragen en timing met onzekerheden gepaard gaat. Indien blijkt dat de financieringsbehoefte structureel van aard is, wordt deze afgedekt met langer lopende vastrentende leningen. Het type, de omvang en looptijd van deze leningen zijn afgestemd op de spreiding in de leningportefeuille en de aflossing is gepland binnen de kaders voor de renterisiconorm en de kasgeldlimiet, zoals vastgelegd in de Wet financiering decentrale overheden. Het beleid is defensief en risicomijdend en erop gericht om de financieringsrisico's zo goed als mogelijk te beheersen. Bij de financiering worden geen zekerheden verstrekt en worden geen afgeleide financiële instrumenten ingezet.

Pagina 35 van 61

Leningenportefeuille en liquiditeit In de periode 2016-2018 is in verband met de overdracht en nieuwbouw van kazernes financiering aangetrokken. Ook staat een aantal nieuwbouwprojecten gepland voor de komende jaren. Voor de periode 2021-2025 zal dit gaan om een investeringsbedrag van € 12,3 miljoen. Dit is nog exclusief eventuele nieuwbouw stedelijk gebied waar nu een onderzoek naar loopt. Daarnaast is voor de op gang gebrachte vervangingscyclus voor materiële vaste activa een investeringsbedrag geraamd van € 19,0 miljoen voor 20212025. Zie bijlage 3 voor een specificatie. Rekening houdend met vrijkomende cashflow uit afschrijvingen en herfinanciering van aflossingen betekent dit een totaal aanvullende kapitaalbehoefte van € 13,4 miljoen over de periode 2021-2025. Daarmee neemt de totale omvang van de langlopende leningen toe van € 12,6 miljoen primo 2021 tot circa € 26 miljoen ultimo 2025. Op basis van de op dit moment gehanteerde rente binnen de bandbreedte 1,0-2,0% is voldoende dekking beschikbaar voor de benodigde financiering. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is gesteld op 8,2% van het beleidsbegrotingstotaal, dit is voor 2022 een bedrag van € 4,2 miljoen. Zoals bovenstaand is aangegeven kan in 2022 tijdelijk kortlopend worden geleend tot maximaal deze grens, alvorens de financiering langlopend wordt vastgelegd.

Renterisiconorm Op grond van de wet Fido dient de beleidsbegroting inzicht te verschaffen in de renterisiconorm voor de komende 4 jaar van de organisatie. De renterisiconorm schrijft voor hoeveel maximaal geleend mag worden voor een periode langer dan 1 jaar. De renterisiconorm bedraagt 20% van het beleidsbegrotingstotaal en is voor 2022 € 10,2 miljoen. In de huidige leningportefeuille is bij planning van het aflossingsschema rekening gehouden met deze limiet. Af te sluiten nieuwe financieringen worden zodanig gepland, dat de renterisiconorm niet wordt overschreden. Renterisico norm Jaar Begrotingstotaal Voorgeschreven percentage Renterisico norm Renteherzieningen Aflossingen Renterisico Renterisico norm Renterisico Ruimte onder de renterisico norm

2020

2021

2022

2023

2024

2025

50.792 20% 10.158

51.112 20% 10.222

51.228 20% 10.246

51.962 20% 10.392

52.712 20% 10.542

52.783 20% 10.557

443 443

443 443

443 443

443 443

443 443

443 443

10.158 443 9.715

10.222 443 9.779

10.246 443 9.803

10.392 443 9.949

10.542 443 10.099

10.557 443 10.114

Er wordt gestreefd naar een flexibele leningenportefeuille, waarvan het aflossingspatroon is afgestemd op de resterende looptijd van de onderliggende activa. Daarmee zal het renterisico in de eerste paar jaar minimaal zijn. Uit het overzicht blijkt dat het risico bij herfinanciering van de huidige portefeuille vooralsnog ruim binnen de renterisiconorm blijft.

Pagina 36 van 61

Schatkistbankieren Bij schatkistbankieren dienen de decentrale overheden, alsook VRG, hun tegoeden aan te houden bij het Ministerie van Financiën. Bij verplicht schatkistbankieren is het niet meer mogelijk beleggingen en deposito’s zelfstandig aan te gaan buiten het drempelbedrag. Het drempelbedrag is gelijk aan 0,75% van het beleidsbegrotingstotaal van de decentrale overheid. Op basis van beleidsbegroting 2022 bedraagt het drempelbedrag voor 2022 € 384 duizend.

2.5

Bedrijfsvoering

VRG voorziet in haar eigen ondersteuning op het gebied van communicatie, financiën, IM/ICT, facilitaire zaken en personeelszaken. Communicatie is belegd in de sector Directie, de overige ondersteuning maakt deel uit van de sector Bedrijfsvoering. In 2021 is de sector P&OO (Personeel & Organisatie Ontwikkeling) als dusdanig opgeheven en als team ondergebracht bij de sector Bedrijfsvoering. VRG is “lean en mean” georganiseerd wat zich onder ander vertaalt in een lage overhead. Getracht wordt om de processen en de ondersteuning zo efficiënt en effectief mogelijk te organiseren ten dienste van de primaire processen. Specifieke aandachtspunten voor 2022 zijn: - Optimalisatie en verdere implementatie van de planning & control cyclus - Verder vormgeven aan de onderdelen Kwaliteit en VGWM (Veiligheid, Gezondheid, Welzijn en Milieu) en deze integraal verankeren binnen de organisatie - Uitvoering geven aan het huisvestingsbeleid (zowel nieuwbouw/verbouw kazernes in de regio als ook de huisvesting Stedelijk Gebied)

2.6

Verbonden partijen

Verbonden partijen zijn privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisaties, waarin VRG zowel een bestuurlijk als financieel belang heeft. Er is sprake van een financieel belang als de VRG aansprakelijk is bij het niet nakomen van de verplichtingen door de rechtspersoon. Er is sprake van een bestuurlijk belang als de VRG vertegenwoordigd is in het bestuur of zeggenschap daarin kan uitoefenen. Programma (* € 1.000)

Verbonden partij

Brandweerzorg

Stichting Meldkamer Noord Nederland

Onderwerp Naam

Inhoud Stichting Meldkamer Noord Nederland

Vestigingsplaats Te behartigen openbaar belang

Drachten Stichting MkNN heeft als doel: het verwerven, het beheren en verhuren van een register goed ten behoeve van de MkNN. Vanaf 2011 is gestart met de activiteit van de stichting. De stichting is een onderneming zonder winststreven en keert het overgebleven resultaat uit aan de deelnemende partijen Zie boven

Taken bevoegdheden, verantwoordelijkheden Verwacht eigen vermogen 1-1-2021 Verwacht eigen vermogen 31-12-2021 Verwacht vreemd vermogen 1-1-2021 Verwacht vreemd vermogen 31-12-2021 Verwacht financieel resultaat 2020 Relevante actuele ontwikkelingen

3.900 0 I.v.m. de overdracht van het vastgoed en de lening aan de Politie, wordt de Stichting naar verwachting geliquideerd in de loop van 2021.

Pagina 37 van 61

Stichting BON De bestuurlijke deelname, samen met de veiligheidsregio’s Friesland en Groningen, in de Stichting Brandweeropleidingen Noord (BON) benadert de definitie van een verbonden partij. Er is echter volgens de statuten geen sprake van een financieel belang in de stichting. De stichting is aandeelhouder in de BON B.V. De BON B.V. heeft een 100%-deelneming in Oefencentrum Noord B.V. en Brandweeropleidingen Noord B.V.

Pagina 38 van 61

Financiële begroting

Pagina 39 van 61

3 Overzicht van baten en lasten Onderstaand is de ontwikkeling van baten en lasten inclusief meerjarenraming tot en met het jaar 2025 weergegeven. Ook het (concept) resultaat boekjaar 2020 alsmede de actuele beleidsbegroting 2021 zijn opgenomen in het overzicht.

3.1

Overzicht baten en lasten per totaal en per programma

2020 2021 2021 2022 2023 2024 2025 Concept Beleids Actuele Begroting Begroting Begroting Begroting JR begroting begroting Gemeentelijke bijdrage regulier 41.237 42.202 42.273 42.871 43.530 44.199 44.941 Gem. bijdrage FLO cf MJB 2020-2023 1.050 1.050 1.050 1.050 1.050 0 0 Extra gem. bijdrage negatief EV 2.600 2.600 2.600 2.600 2.600 2.600 0 Rijksbijdrage 6.916 6.985 6.985 7.055 7.126 7.197 7.269 Overige baten 901 510 1.073 440 440 440 440 Totale baten 52.704 53.347 53.981 54.016 54.746 54.436 52.650 VRG (*1.000)

Personele lasten Materiele lasten Taakstellende bezuiniging * Totale lasten

35.254 15.391 0 50.645

33.865 16.317 -485 49.697

35.508 15.818 -214 51.112

35.116 16.243 -131 51.228

35.547 16.285 130 51.962

36.165 16.587 -40 52.712

35.971 16.844 -32 52.783

Resultaat voor reserve mutaties

2.059

3.650

2.869

2.788

2.784

1.724

-133

Reserve mutaties

-2.059

-3.650

-2.869

-2.788

-2.784

-1.724

133

0

0

0

0

0

0

0

Resultaat na reserve mutaties *

De (resterende) taakstellende bezuiniging 2021 is verdisconteerd in de lasten van 2022 waardoor alleen de extra bezuiniging in 2022 t.o.v. actuele begroting 2021 zichtbaar is. Door deze methodiek meerjarig door te trekken ontstaat in 2023 weer ruimte in de begroting.

Pagina 40 van 61

2020 2021 2021 2022 2023 2024 2025 Concept Beleids Actuele Begroting Begroting Begroting Begroting JR begroting begroting Gemeentelijke bijdrage regulier 38.965 39.878 39.949 40.515 41.139 41.771 42.473 Gem. bijdrage FLO cf MJB 2020-2023 1.050 1.050 1.050 1.050 1.050 0 0 Extra gem. bijdrage negatief EV 2.600 2.600 2.600 2.600 2.600 2.600 0 Rijksbijdrage 5.159 5.212 5.212 5.264 5.316 5.370 5.423 Overige baten 889 510 718 440 440 440 440 Totale baten 48.663 49.250 49.529 49.869 50.545 50.181 48.336 Brandweerzorg (* € 1.000)

Personele lasten Materiele lasten Taakstellende bezuiniging Totale lasten

31.806 14.730 0 46.536

30.709 15.376 -485 45.600

31.867 15.007 -214 46.660

31.797 15.415 -131 47.081

32.181 15.450 130 47.761

32.754 15.743 -40 48.457

32.508 15.993 -32 48.469

Resultaat voor reserve mutaties

2.127

3.650

2.869

2.788

2.784

1.724

-133

Reserve mutaties

-2.127

-3.650

-2.869

-2.788

-2.784

-1.724

133

0

0

0

0

0

0

0

Resultaat na reserve mutaties

Rampenbestrijding en crisisbeheersing (* € 1.000)

2020 Concept JR

2021 2021 2022 2023 2024 2025 Beleids Actuele Begroting Begroting Begroting Begroting begroting begroting

Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage Overige baten Totale baten

645 500 12 1.157

659 504 0 1.163

659 504 240 1.403

669 509 0 1.178

679 514 0 1.193

689 519 0 1.208

700 524 0 1.224

Personele lasten Materiele lasten Totale lasten

964 280 1.244

806 357 1.163

1.046 357 1.403

809 369 1.178

821 372 1.193

833 375 1.208

847 377 1.224

Resultaat voor reserve mutaties

-87

0

0

0

0

0

0

Reserve mutaties

87

0

0

0

0

0

0

Resultaat na reserve mutaties

0

0

0

0

0

0

0

Pagina 41 van 61

GKG (* € 1.000)

2020 Concept JR

2021 2021 2022 2023 2024 2025 Beleids Actuele Begroting Begroting Begroting Begroting begroting begroting

Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage Overige baten Totale baten

1.180 0 0 1.180

1.208 0 0 1.208

1.208 0 115 1.323

1.225 0 0 1.225

1.243 0 0 1.243

1.262 0 0 1.262

1.283 0 0 1.283

Personele lasten Materiele lasten Totale lasten

1.069 69 1.138

1.068 140 1.208

1.229 94 1.323

1.130 95 1.225

1.146 97 1.243

1.164 98 1.262

1.183 100 1.283

Resultaat voor reserve mutaties

42

0

0

0

0

0

0

Reserve mutaties

-42

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Resultaat na reserve mutaties

GHOR (* € 1.000) Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage Overige baten Totale baten Personele lasten Materiele lasten Totale lasten

2020 2021 2021 2022 2023 2024 2025 Concept Beleids Actuele Begroting Begroting Begroting Begroting JR begroting begroting 447 457 457 463 470 477 485 1.257 1.270 1.270 1.282 1.295 1.308 1.321 0 0 0 0 0 0 0 1.704 1.727 1.727 1.745 1.765 1.785 1.806 1.415 312 1.727

1.283 444 1.727

1.367 360 1.727

1.382 363 1.745

1.398 367 1.765

1.414 371 1.785

1.433 374 1.807

Resultaat voor reserve mutaties

-23

0

0

0

0

0

0

Reserve mutaties

23

0

0

0

0

0

0

Resultaat na reserve mutaties

0

0

0

0

0

0

0

Pagina 42 van 61

3.2

Toelichting meerjarenraming

Algemeen Deze begroting inclusief meerjarenraming is opgesteld aan de hand van de uitgangspunten in de kaderbrief 2022-2025 en genoemde punten in de inleiding. Financieel gezien gaan we op dit moment uit van de “0” lijn. Dit betekent dat de meerjarenbegroting alleen is geïndexeerd. Hiermee wordt rekening gehouden met de financiële situatie van de gemeenten. Dit betekent dat er geen nieuwe ontwikkelingen zijn meegenomen die leiden tot uitzetting van de begroting. Tegelijkertijd staan de financiën van VRG wel onder druk. Dit blijkt ook uit het onderzoek van bureau AEF die specifiek heeft gekeken naar de financiële positie van VRG. VRG is sober en doelmatig ingericht. Dit geldt voor de brandweerzorg, maar ook voor de overhead. De komende jaren is er geen ruimte om tegenvallers op te kunnen vangen door de negatieve algemene reserve. Zoals uit de inleiding blijkt spelen er diverse landelijke en regionale ontwikkelingen die een financiële impact kunnen hebben. Keuzemogelijkheden, bijvoorbeeld ten aanzien van de brandweerzorg 2030, maken we in de loop van 2021 inzichtelijk inclusief de financiële effecten. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen landelijk (niet- beïnvloedbare) ontwikkelingen en regionale (beïnvloedbare) ontwikkelingen. Afhankelijk van de keuzes kan dit de komende jaren leiden tot uitzetting van de begroting.

Taakstelling Om een sluitende meerjarenbegroting te presenteren zal VRG scherpe keuzes moeten maken in haar eigen beleid en prioriteiten moeten stellen. In de basis laat het meerjarenperspectief vanuit de beleidsbegroting 2021 namelijk een tekort zien. Dit tekort moet VRG binnen haar eigen begroting oplossen. Bij de actualisatie van de begroting 2021 zijn de eerste stappen gezet om invulling te geven aan deze taakstelling (2021: circa € 485 duizend). Ten opzichte van 2021 moet in 2022 aanvullend invulling worden gegeven aan taakstelling van circa € 0,13 miljoen. Dit nemen we mee in de nadere uitwerking van de concept beleidsbegroting. Oorzaken van dit tekort zijn stijgende kosten en wegvallende baten op onder andere:  Verzekeringen  Kapitaallasten  IM/ICT  OMS  Impulssubsidie

Pagina 43 van 61

Mutaties beleidsbegroting 2022-2025 Indexatie 2022 (€ 598 duizend) De beleidsbegroting 2022 is geïndexeerd met 1,38% en deze is als volgt berekend: Looncomponent 2022 Prijs overheidsconsumptie, beloning werknemers *

1,30% Weging

Totale indexatie looncomponent in 2022

1,30%

60

0,78%

Materieelcomponent (IMOC) 2022 Prijs overheidsconsumptie, netto materieel *

1,50% Weging

Totale indexatie materieelcomponent in 2022 * Gebaseerd op tabel 4.2.2 septembercirculaire 2020 Gemeentefonds

1,50%

40

0,60%

Totaal

1,38%

De (meerjarige) indexatie is volgens dezelfde systematiek gebaseerd op onderstaande tabel uit de septembercirculaire 2020 van het Gemeentefonds:

Pagina 44 van 61

Financiële ontwikkelingen Landelijke (niet-beïnvloedbare) ontwikkelingen Mogelijke financiële consequenties die voortvloeien uit landelijke ontwikkelingen worden eerst meegenomen in de risicoparagraaf. Op het moment dat ze zich werkelijk voordoen, zullen deze separaat aan het bestuur worden voorgelegd. Deze kunnen leiden tot een eventuele uitzetting van de begroting. Zie paragraaf 2.2 weerstandsvermogen en risicobeheersing en bijlage II voor een nadere toelichting op de meegenomen risico’s. Regionale (beïnvloedbare) ontwikkelingen Er zijn diverse regionale ontwikkelingen geschetst op blz. 6-8 van deze begroting en binnen de specifieke programma’s. Belangrijke ontwikkeling is de nieuwe visie op Brandweerzorg 2030. Scenario’s inclusief de financiële consequenties worden inzichtelijk gemaakt en voorgelegd aan het bestuur.

Pagina 45 van 61

3.3

EMU-saldo

De berekening van het EMU-saldo is als volgt weergegeven:

Centraal Bureau voor de Statistiek

www.cbs.nl/kredo

Algemene gegevens: Overheidslaag: Berichtgevernaam: Berichtgevernummer: Jaar: Naam contactpersoon: Telefoon: E-mail: Bestandsnaam:

Omschrijving

Vragenlijst Berekening EMU-saldo Gemeenschappelijke Regeling EMU (0823)

Gemeenschappelijke Regeling EMU 0823 2021 Erik Moorlag 06-20087956 finbeleid@vrgroningen.nl EMU210050823.XLS

2020 x € 1000,-

2021 x € 1000,-

2022 x € 1000,-

Volgens realisatie tot en met sept. 2020, aangevuld met raming resterende periode

Volgens begroting 2021

Volgens meerjarenraming in begroting 2022

1.

Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c)

1.039

0

0

2.

Mutatie (im)materiële vaste activa

6.767

7.071

6.055

3.

Mutatie voorzieningen

-1.158

-517

-450

4.

Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie)

5.

Verwachte boekwinst/verlies bij de verkoop van financiële vaste activa en (im)materiële vaste activa, alsmede de afwaardering van financiële vaste activa -6.886

-7.588

-6.505

Berekend EMU-saldo

Ruimte voor uw toelichting

Pagina 46 van 61

Bijlagen

I. Taakvelden Conform artikel 7 BBV wordt onderstaand een overzicht van de geraamde baten en lasten per taakveld verstrekt.

VRG totaal

Begroting 2022

Programma Brandweer

Taakveld (* € 1.000)

Baten

Lasten

3.740

996

0.4 Overhead

3

0.5 Treasury

Saldo

Crisisbeheersing

Gemeentelijke kolom

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

2.744

3.740

996

2.744

0

0

0

0

12.249

-12.246

3

12.248 -12.245

0

3

-3

2

165

-163

2

165

-163

0

0

787

5

782

775

5

770

12

0

0

0

0

0

0

49.484

33.885

15.598

45.348

29.740

15.609

2.1 Verkeer en vervoer

0

647

-647

0

647

8. Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en stedelijke vernieuwing 8.3 Wonen en bouwen

0

3.280

-3.280

0

54.016

51.228

2.788

49.869

Lasten

GHOR

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

0

0

0

0

0

0

-2

2

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

12

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

1.166

1.175

-9

1.225

1.227

-2

1.745

1.745

0

-647

0

0

0

0

0

0

0

0

0

3.280

-3.280

0

0

0

0

0

0

0

0

0

47.081

2.788

1.178

1.178

0

1.225

1.225

0

1.745

1.745

0

0. Bestuur en ondersteuning 0.1 Bestuur

0.8 Overige baten en lasten 0.10 Mutaties reserves 1. Veiligheid 1.1 Crisisbeheersing en Brandweer 2. Verkeer, vervoer en waterstaat

Totaal Totale lasten

51.228

Overhead

12.249

Percentage

23,91%

Pagina 48 van 61

Conform het BBV is hieronder een overzicht opgenomen met het verdelingsprincipe op basis waarvan de taakvelden over de programma's zijn verdeeld. Taakveld Betreft kosten voor (ondersteuning) bestuur en accountantskosten (grootboekrekeningnummers 42135 en 0.1 Bestuur 42150). O.b.v. Notitie Overhead - juli 2016 Commissie BBV. Ondersteunende taken niet direct dienstbaar aan de externe klant of het externe product behoren tot overhead. Dit zijn Planning en Control, Financiën, HRM, OR, Inkoop, 0.4 Overhead Communicatie, Juridische zaken, Informatievoorziening en Automatisering, Facilitaire zaken, post/document verwerking en Huisvesting. 0.5 Treasury Activiteiten ten aanzien van financiering en betalingsverkeer zoals rentebaten en rentelasten. Geen sprake van vennootschapsbelasting binnen de Veiligheidsregio Groningen. 0.9 Vennootschapsbelasting (VpB) 0.10 Mutaties reserves Alle toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves. 0.11 Resultaat van de rekening van baten en lasten Na resultaatbestemming is hier het jaarresultaat zichtbaar. Alle reguliere taken van de brandweer en taken in verband met het beperken en bestrijden van rampen en zware 1.1 Crisisbeheersing en Brandweer ongevallen, inclusief GHOR en Bevolkingszorg. Betreft bluswatervoorziening, grootboekrekeningnummer 46200 Vastrecht brandkranen.

2.1 Verkeer en vervoer 8.3 Wonen en bouwen Advies, toetsing en handhaving van brandveiligheid.

II. Risico’s uit paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing

Omschrijving

Risico Kans

Omschrijving

Risico Kans

Omschrijving

Risico Kans

Paraatheid vrijwilligers Paraatheid is van groot belang voor een snelle en doeltreffende uitvoering van de brandweerzorg, en is in algemene zin een continu aandachtspunt. Om de paraatheid op een zo hoog mogelijk niveau te houden dan wel te krijgen, wordt er continu naar mogelijkheden gezocht ter verbetering. Deze verbeteringen worden gezocht op het gebied van personeel (boeien en binden van vrijwilligers, piketten), materieel en procedures, kazernes en organisatievormen. Door het uitrukken met afwijkende voertuigbezettingen te faciliteren (met onder meer slimme pagers en opleiding en oefenen) en te zorgen voor een netwerk van elkaar ondersteunende posten, worden zowel een snelle eerste uitruk als de benodigde slagkracht georganiseerd. € 180.000 Hoog Onderhoud huisvesting De locaties en de bezetting van de huidige kazernes zijn vaak nog gebaseerd op de oude structuur van de gemeentelijke brandweren, maar passen niet altijd meer bij de huidige omgeving. Er wordt gewerkt aan een nieuwe visie op de brandweerzorg 2030. De uitkomst daarvan zal naar verwachting van invloed zijn op meerjarenplanning van de nieuwbouw van brandweerkazernes. Voor de bestaande brandweerkazernes nemen de onderhoudskosten toe. Daarnaast voldoen niet alle kazernes aan de arboeisen en in sommige situaties niet praktisch op te lossen. Daarom zullen we geforceerd soms tijdelijk voorzieningen moeten treffen.

Met de huidige markt en klimaateisen zullen de kosten voor bouw en onderhoud hoger uitvallen dan initieel begroot. € 125.000 Hoog Programma aardbevingen Door het ontbreken van structurele dekking voor het programma aardbevingen is het opbouwen, maar vooral ook het borgen van adequate kennis binnen onze formatie een uitdaging. Voor de periode medio 2020 - medio 2022 is inmiddels een bijdrage van 550 duizend euro toegezegd door de provincie Groningen voor een programma coördinator, een communicatieadviseur en het lesprogramma aardbevingenwijzer. Risico is dat er na 2022 geen dekking meer is voor deze werkzaamheden. € 165.000 Middel

Pagina 50 van 61

Omschrijving

Risico Kans

Omschrijving

Risico Kans

Omschrijving Risico Kans

Omschrijving

Risico Kans

Taakdifferentiatie/WNRA Per 1 januari 2020 is de wet normalisering rechtspositie ambtenaren (WNRA) in werking getreden. Deze wet zorgt ervoor dat ambtenaren zoveel mogelijk dezelfde arbeidsrechtelijke positie krijgen als werknemers in het bedrijfsleven. Voorlopig zijn de veiligheidsregio’s uitgezonderd zo lang er nog geen oplossing is voor het knelpunt met betrekking tot de juridische status van brandweervrijwilligers. Zij worden namelijk in het licht van de Europese deeltijdrichtlijn beschouwd als deeltijdwerkers. In opdracht van de minister van JenV wordt via de Denktank Taakdifferentiatie ingezet op het aanbrengen van dermate onderscheid tussen de taken van beroeps en brandweervrijwilligers dat een verschillende beloning gerechtvaardigd is. Als deze lijn wordt doorgezet, zijn de verwachte consequenties voor VRG hogere kosten, organisatorische aanpassingen en een volledig ander personeelsmodel. Vrijwilligheid blijft het fundament, maar het is goed mogelijk dat vrijwilligers daarnaast in toenemende mate meer moeten worden aangesteld als een (deeltijd) beroepsmedewerker. De extra kosten zijn per Veiligheidsregio in kaart gebracht. € 540.000 Hoog Tweede loopbaanbeleid VRG gaat meer kosten krijgen voor het 2e loopbaanbeleid. Een kostenraming is op dit moment moeilijk te maken. Op landelijk niveau is er nog discussie over de interpretatie van het beleid.

Dit hangt af van meerdere individuele nog te maken keuzes. Daarnaast hangt dit samen met de taakdifferentiatie en de visie op toekomstgerichte brandweerzorg. We hebben voorlopig een globale inschatting gemaakt van het risico. € 140.000 Hoog Gezond en veilig werken M.b.t verzekeringen wordt landelijk gekeken of we eigen risicodrager kunnen worden. De verwachting is dat dit minder kosten met zich mee gaat brengen. Besluiten hierover zullen in de loop van 2021/2022 plaatsvinden. Tot die tijd dragen wij zelf de kosten als de hardheidsclausule wordt toegepast. € 50.000 Middel MkNN / LMS Een onderwerp waar nog besluitvorming over moet plaatsvinden zijn de kosten voor het leveren van de Calamiteiten coördinator (Caco) voor de meldkamer. Wettelijk is dit een taak van de Veiligheidsregio’s. Tot op heden werden deze kosten bij de Meldkamer Noord-Nederland gedragen door de drie kolommen Politie, Ambulance en Brandweer (VR). Mogelijk komen deze kosten in de toekomst in het geheel voor rekening van de Veiligheidsregio’s. € 120.000 Hoog

Pagina 51 van 61

Omschrijving

Risico Kans

Omschrijving

Risico Kans

Omschrijving

Risico Kans

Omgevingswet / omgevingsrecht Inwerkingtreding van de omgevingswet is nu voorzien op 1 januari 2022. Medewerkers worden in 2021 voorbereid en opgeleid om aan te sluiten op de ontwikkelingen die de Omgevingswet met zich meebrengt. Door Cebeon wordt in opdracht van de programmaraad. Risicobeheersing van Brandweer NL een onderzoek uitgevoerd naar de structurele- en implementatiekosten van de invoering van de Omgevingswet. Indien dit tot aanzienlijke meerkosten leidt voor VRG, zullen we het bestuur separaat informeren. € 50.000 Middel FLO Er is in 2018 een nieuw landelijk FLO-akkoord gesloten tussen werkgevers en vakbonden. Dit geldt voor de beroepsmedewerkers van de brandweer die al voor 2006 een repressieve functie vervulden. Dit heeft geleid tot het vormen van een voorziening bij de jaarrekening 2019 van 15,2 mln. Het FLO-akkoord bevat een aantal onderdelen waar nog landelijke besluitvorming over moet plaatsvinden. Naar verwachting zullen de kosten voor FLO nog stijgen en niet beperkt blijven tot de gevormde voorziening in 2019. Met de gemeenten zijn financiële afspraken gemaakt over de verrekening van de FLO kosten tot en met 2024. De totale FLO-kosten zullen jaarlijks herrekend worden door een externe adviseur en de voorziening zal daarmee ook jaarlijkse geüpdatet worden.

€ 1.000.000 Hoog Stijgende kosten en wegvallende baten Om een sluitende meerjarenbegroting te presenteren zal VRG scherpe keuzes moeten maken in haar eigen beleid en prioriteiten moeten stellen. In de basis liet het meerjarenperspectief vanuit de beleidsbegroting 2021 namelijk een tekort zien van € 0,5 miljoen. Dit tekort moet VRG binnen haar eigen begroting oplossen. Oorzaken van dit tekort zijn stijgende kosten (onder andere verzekeringen) en wegvallende baten (onder andere OMS). Risico is dat de taakstelling niet volledig kan worden gerealiseerd, ook gelet op de andere risico's en ontbreken van weerstandsvermogen. € 150.000 Hoog

Pagina 52 van 61

Omschrijving

Risico Kans

Omschrijving

Risico Kans

Omschrijving

Risico Kans

Wet op de Veiligheidsregio’s In 2020 is de Wet op de Veiligheidsregio's geëvalueerd door een commissie. Conclusie is dat de veiligheidsregio’s goed functioneren als het gaat om regionale branden, incidenten en crises. Maar omdat crises ingewikkelder worden enregionale grenzen overschrijden, is meer samenwerking nodig; tussen veiligheidsregio’s met crisispartners en met het Rijk. Daarom moet er een nieuwe wet komen die daarvoor zorgt. Ook binnen VRG zien we nieuwe risico's, zoals cyber en klimaatverandering. De financiële effecten zijn op dit moment nog niet te overzien. PM Middel Huisvesting stedelijk gebied Momenteel vindt een onderzoek plaats naar de inrichting van brandweerzorg in het stedelijk gebied. De uitkomsten van dit onderzoek kunnen leiden tot een nieuwe visie, bijvoorbeeld tot her- dan wel nieuwbouw op andere locaties. De bestaande (verouderde) kazerne aan de Sontweg wordt voor bepaalde tijd gehuurd van de Gemeente Groningen, waarbij alleen noodzakelijk onderhoud wordt uitgevoerd. De huurkosten zijn op dit moment daarom laag, maar naar de toekomst toe niet reëel. De huisvesting brengt daarom extra kosten met zich mee. Nadere uitwerking vindt nog plaats. PM Middel Gevolgen coronacrisis De coronacrisis heeft een grote impact op de werkzaamheden van VRG.

VRG werkt in de multidisciplinaire crisisorganisatie intensief samen met ketenpartners, levert een stevige bijdrage aan de risico- en crisiscommunicatie en complexe juridische advisering. De bestaande crisisstructuur is uitgebouwd naar datgene wat nodig is om de uitdagingen het hoofd te bieden; we acteren flexibel op de aard en de duur van de coronacrisis. Voor de meerkosten is er een landelijke compensatieregeling. Deze ongekende crisis zal naar verwachting een langdurige nasleep kennen. Zeker is dat de coronacrisis impact heeft op onze reguliere bedrijfsvoering. Zo staat de vakbekwaamheid onder druk door het stilleggen van diverse opleidingsactiviteiten en zijn er minder vrijwilligers ingestroomd. We kunnen nog niet overzien wat dit betekent voor de langere termijn. Eventuele effecten voor 2022 en verder maken we afzonderlijk inzichtelijk voor het bestuur. PM Hoog

Pagina 53 van 61

Omschrijving

Risico Kans

BON Holding BV BON Holding BV ondervindt een omzetdaling door bezuinigingskeuzes bij de drie moederregio’s (met name bij Veiligheidsregio Fryslân, maar ook vanuit Groningen en Drenthe) en door de gevolgen van de coronacrisis. Deze en andere ontwikkelingen zetten grote druk op de huidige bedrijfsvoering. Om te komen tot een toekomstbestendige BON is een aantal belangrijke, ingrijpende doch noodzakelijke opties uitgewerkt om de financiële situatie van de BON te verbeteren en binnen de wettelijke kaders te komen. De komende jaren wordt gestuurd op het verlagen van de vaste kosten door lagere personeelslasten en een efficiëntere bedrijfsvoering. PM Middel Cyber en informatiebeveiliging Van de veiligheidsregio’s wordt verwacht dat zij ondersteuning bieden aan vitale organisaties bij (dreigende) verstoring of uitval en de openbare orde en veiligheid in gevaar komen. De veiligheidsregio’s kunnen zelf echter ook worden getroffen door storing en uitval. De gijzelsoftware-aanval van 12 september 2020 op Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland (VNOG) is daar een voorbeeld van.

Omschrijving

Risico Kans

De veiligheidsregio’s maken (nog) geen onderdeel uit van de Nederlandse vitale infrastructuur, zoals bijvoorbeeld de politie. Landelijk wordt verkend of de veiligheidsregio’s gekenmerkt kunnen worden als vitale aanbieder. Voor de veiligheidsregio’s betekent dit een verdere investering in de informatiebeveiliging per regio. De organisatorische en financiële gevolgen hiervan worden in kaart gebracht. PM Middel

Pagina 54 van 61

III. Investeringen Onderstaand een overzicht van de voorgenomen investeringen voor 2021 tot en met 2025: Investerings behoefte totaal 2021 - 2025 Bedrijfsgebouwen (incl. grond)

15.485.000

Overige materiele vaste activa

-

2021

2022

2023

2024

2025

2.560.000

3.220.000

-

7.525.000

2.180.000

Tankautospuit

6.520.000

1.480.000

1.110.000

1.110.000

1.110.000

1.710.000

Hoogwerker

6.140.750

-

877.250

1.754.500

1.754.500

1.754.500

Personeel/materieelwagen

540.000

120.000

180.000

120.000

120.000

-

Hulpverleningsvoertuig

786.500

-

786.500

-

-

-

Dienstauto

375.510

355.510

20.000

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Inventaris

2.282.000

1.412.000

225.000

75.000

75.000

495.000

Overige vervoersmiddelen

1.260.000

1.060.000

-

-

-

200.000

Vaartuig

168.000

126.000

-

42.000

-

-

Overig

5.705.957

1.725.000

1.150.000

-

2.332.300

498.657

Totaal Investeringen

39.263.717

8.838.510

7.568.750

3.101.500

12.916.800

6.838.157

Realisatie index 80%

31.353.957

7.070.808

6.055.000

2.481.200

10.333.440

5.470.527

Container/haakarmbak

Dit investeringsoverzicht is geactualiseerd in november 2020. Gezien de onzekerheid in de planning van sommige investeringen rekenen we met een realisatie index van 80%. Ontwikkeling kapitaallasten We zien een opwaartse druk op de kapitaallasten door een aantal grote vervangingsinvesteringen (zoals bijvoorbeeld de tankautospuiten. Daarnaast wordt de nieuwbouw van kazernes duurder. Voor de jaren 2021 t/m 2024 wordt deze stijging gecompenseerd doordat een aantal geplande investeringen is doorgeschoven naar toekomstige jaren. In 2025 ontstaat er op basis van de huidige planning een nadeel van € 150 duizend ten opzichte van de kaderbrief van vorig jaar. Aangezien de meerjarenbegroting op dit moment uitgaat van de “0” lijn moeten investeringen de komende jaren goed worden afgewogen om binnen het financiële kader te blijven. Van grote invloed op de investeringsplanning kan de uitkomst van de visieontwikkeling op brandweerzorg 2030 zijn. De eventuele impact hiervan is nog niet meegenomen in bovenstaand overzicht.

IV. Gemeentelijke bijdrage Bijdrage 2022 primitief Inwoners dec-20 Inwonerbijdrage 2021-actueel Indexatie Inwonerbijdrage 2022-primitief Eemsdelta (Delfzijl, Appingedam, Loppersum) Oldambt Pekela Stadskanaal Veendam Het Hogeland (De Marne, Bedum, Winsum, Eemsmond) Westerkwartier (Marum, Grootegast, Zuidhorn, Leek) Groningen (Ten Boer, Haren, Groningen) Westerwolde (Bellingwedde, Vlagtwedde) Midden Groningen (H-S, Menterwolde, Slochteren) Totaal

GHOR

Crisis beheersing

Gemeentelijke Kolom

Brandweer

1,38%

€ 0,78 € 0,01

€ 1,13 € 0,02

€ 2,06 € 0,03

€ 69,98 € 0,97

45.857 38.209 12.196 31.686 27.384 47.801 63.329 232.874 25.733 60.797 585.866

€ 0,79 36.302 30.247 9.655 25.084 21.678 37.841 50.133 184.350 20.371 48.129 463.788

€ 1,14 52.371 43.637 13.928 36.187 31.274 54.591 72.325 265.953 29.388 69.433 669.087

€ 2,09 95.787 79.812 25.475 66.187 57.200 99.848 132.283 486.433 53.752 126.994 1.223.773

€ 70,94 3.049.345 2.615.778 620.851 1.833.106 1.455.209 3.826.640 3.790.220 18.778.330 1.859.842 3.734.406 41.563.727

Totaal gemeentelijke bijdrage Veiligheidsregio in 2022

3.233.805 2.769.474 669.909 1.960.563 1.565.362 4.018.920 4.044.961 19.715.067 1.963.353 3.978.962 43.920.375

Vergelijking begroting 2021 actueel

3.189.786 2.731.776 660.790 1.933.876 1.544.054 3.964.214 3.989.901 19.446.702 1.936.627 3.924.799 43.322.524

Verschil

44.019 37.699 9.119 26.687 21.308 54.706 55.061 268.364 26.725 54.162 597.851

De bijdragen aan de GHOR, crisisbeheersing en de gemeentelijke kolom worden bepaald aan de hand van het aantal inwoners. De bijdrage aan het programma brandweer en is naar een verdeelsleutel op basis van het aandeel voor brandweerzorg in het gemeentefonds. In de gemeentelijke bijdrage 2021-2023 is een bedrag inbegrepen voor FLO-kosten van € 1.050.000. Conform afspraak wordt deze ingezet t.b.v. het oplossen van de negatieve algemene reserve.

Pagina 56 van 61

Toelichting VRG mutatie bijdrage 2021 - 2022 VRG 2021 Actueel

Indexatie VRG

Verandering OOV sleutel

Actualisatie Inwoneraantal

VRG 2022 Primitief

1,38%

Eemsdelta (Delfzijl, Appingedam, Loppersum) Oldambt Pekela Stadskanaal Veendam Het Hogeland (De Marne, Bedum, Winsum, Eemsmond) Westerkwartier (Marum, Grootegast, Zuidhorn, Leek) Groningen (Ten Boer, Haren, Groningen) Westerwolde (Bellingwedde, Vlagtwedde) Midden Groningen (H-S, Menterwolde, Slochteren)

3.189.786 2.731.776 660.790 1.933.876 1.544.054 3.964.214 3.989.901 19.446.702 1.936.627 3.924.799

44.019 37.699 9.119 26.687 21.308 54.706 55.061 268.364 26.725 54.162

Totaal

43.322.524

597.851

-

-

Mutatie bijdrage 2021 Actueel 2022 Primitief

3.233.805 2.769.474 669.909 1.960.563 1.565.362 4.018.920 4.044.961 19.715.067 1.963.353 3.978.962

44.019 37.699 9.119 26.687 21.308 54.706 55.061 268.364 26.725 54.162

43.920.375

597.851

Toelichting op Verandering OOV sleutel en Inwonersaantal: deze herindeling heeft te maken met artikel 24 Gemeenschappelijke Regeling Veiligheidsregio Groningen. Op basis van dit artikel is de verdeelsleutel gebaseerd op het fictief aandeel in het gemeentefonds voor brandweerzorg en rampenbestrijding per 1 januari van het jaar waarop de betaling van de bijdragen betrekking heeft. Per jaar kan hierdoor de onderlinge verhouding tussen de gemeenten wijzigen. Voor de beleidsbegroting 2020 is dezelfde verdeelsleutel gehanteerd als voor de geactualiseerde begroting 2019.

Pagina 57 van 61

Meerjarenbeeld 2023 Inwoners dec-20 Inwonerbijdrage 2022-primitief Indexatie Inwonerbijdrage 2023-primitief Eemsdelta (Delfzijl, Appingedam, Loppersum) Oldambt Pekela Stadskanaal Veendam Het Hogeland (De Marne, Bedum, Winsum, Eemsmond) Westerkwartier (Marum, Grootegast, Zuidhorn, Leek) Groningen (Ten Boer, Haren, Groningen) Westerwolde (Bellingwedde, Vlagtwedde) Midden Groningen (H-S, Menterwolde, Slochteren) Totaal

GHOR

Crisis beheersing

Gemeentelijke Kolom

Brandweer

1,50%

€ 0,79 € 0,01

€ 1,14 € 0,02

€ 2,09 € 0,03

€ 70,94 € 1,06

45.857 38.209 12.196 31.686 27.384 47.801 63.329 232.874 25.733 60.797 585.866

€ 0,80 36.846 30.701 9.800 25.460 22.003 38.408 50.885 187.115 20.677 48.851 470.745

€ 1,16 53.156 44.291 14.137 36.730 31.743 55.410 73.410 269.943 29.829 70.475 679.123

€ 2,12 97.224 81.009 25.857 67.179 58.058 101.346 134.268 493.730 54.558 128.899 1.242.129

€ 72,01 3.095.085 2.655.015 630.163 1.860.603 1.477.037 3.884.040 3.847.074 19.060.005 1.887.739 3.790.422 42.187.183

Voor de berekening zijn wij uitgegaan van gelijkblijvend inwoneraantal en gelijkblijvende verdeelsleutel. Daarnaast is een algemene indexering van 1,5 % meegenomen.

Totaal gemeentelijke bijdrage Veiligheidsregio in 2023

3.282.312 2.811.016 679.958 1.989.972 1.588.842 4.079.204 4.105.636 20.010.793 1.992.803 4.038.646 44.579.181

Pagina 58 van 61

Meerjarenbeeld 2024 Inwoners dec-20 Inwonerbijdrage 2023-primitief Indexatie Inwonerbijdrage 2024-primitief Eemsdelta (Delfzijl, Appingedam, Loppersum) Oldambt Pekela Stadskanaal Veendam Het Hogeland (De Marne, Bedum, Winsum, Eemsmond) Westerkwartier (Marum, Grootegast, Zuidhorn, Leek) Groningen (Ten Boer, Haren, Groningen) Westerwolde (Bellingwedde, Vlagtwedde) Midden Groningen (H-S, Menterwolde, Slochteren) Totaal

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10134013/1