Bijlagen bij Motivering_Bijlage 2 AERIUS-berekening.pdf
Tekst van het document
AERIUS-berekening
Schouwdijk 4, Tubbergen
OKTOBER 2024
STATUS: DEFINITIEF
AERIUS-BEREKENING SCHOUWDIJK 4, TUBBERGEN
Status: Datum: Plannummer:
Definitief 28 oktober 2024 2024-322
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
2
INHOUDSOPGAVE HOOFDSTUK 1
INLEIDING .................................................................................. 4
HOOFDSTUK 2
VOORGENOMEN ONTWIKKELING ..................................................... 5
HOOFSTUK 3 UITGANGSPUNTEN ............................................................................. 6 3.1 3.2 3.3
Algemeen ............................................................................................................................................... 6 Aanlegfase ............................................................................................................................................. 6 Gebruiksfase ........................................................................................................................................ 12
HOOFDSTUK 4 4.1 4.2 4.3
RESULTATEN & CONCLUSIE ...........................................................14
Aanlegfase ........................................................................................................................................... 14 Gebruiksfase ........................................................................................................................................ 14 Conclusie.............................................................................................................................................. 14
BIJLAGEN BIJ DE STIKSTOFBEREKENING .....................................................................15 Bijlage 1 Bijlage 2
Rekenresultaten aanlegfase........................................................................................................ 15 Rekenresultaten gebruiksfase .................................................................................................... 16
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
3
AERIUS-berekening Schouwdijk 4, Tubbergen Definitief
HOOFDSTUK 1
INLEIDING
Voorliggende AERIUS-berekening heeft betrekking op de percelen gelegen aan de Schouwdijk 4 in het buitengebied van Tubbergen. Het voornemen bestaat om de bestaande agrarische bebouwing te slopen en twee nieuwe schuren voor agrarisch gebruik terug te bouwen. Daarnaast wordt er een nieuwe bedrijfswoning gerealiseerd. De twee bestaande bedrijfswoningen worden omgezet naar reguliere woningen. In afbeelding 1.1 is de ligging van het plangebied ten opzichte van Tubbergen en de directe omgeving indicatief weergegeven. Het plangebied is aangeduid met de rode ster en rode contour.
Afbeelding 1.1
Ligging plangebied (Bron: OpenStreetMap)
In het kader van het voornemen is inzicht in de te verwachten effecten van stikstof op nabijgelegen Natura 2000-gebieden nodig. BJZ.nu is gevraagd om de te verwachten stikstofemissie als gevolg van de voorgenomen ontwikkeling en de eventuele gevolgen daarvan inzichtelijk te maken. De stikstofberekening is uitgevoerd met behulp van de voorgeschreven rekentool AERIUS Calculator 2024. In voorliggend rapport wordt een toelichting op de AERIUS berekening gegeven.
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
4
AERIUS-berekening Schouwdijk 4, Tubbergen Definitief
HOOFDSTUK 2
VOORGENOMEN ONTWIKKELING
Het voornemen bestaat om in het plangebied de bestaande agrarische bebouwing te slopen. Aan de andere kant van de Schouwdijk worden twee nieuwe schuren gerealiseerd bedoeld voor agrarisch gebruik. Daarnaast wordt er een nieuwe bedrijfswoning gerealiseerd. De bestaande bedrijfswoningen worden allebei omgezet naar reguliere woningen. Verder wordt er verharding aangelegd voor de schuren en de nieuwe woning. In afbeelding 2.1 is een luchtfoto van het plangebied weergegeven. In afbeelding 2.2 is schetst van de te realiseren situatie weergegeven.
Afbeelding 2.1
Luchtfoto plangebied (Bron: PDOK, bewerkt)
Afbeelding 2.2
Tekening voorgenomen ontwikkeling (Bron: Erwin Meiders Bouwkundig Buro)
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
5
AERIUS-berekening Schouwdijk 4, Tubbergen Definitief
HOOFSTUK 3 UITGANGSPUNTEN 3.1
Algemeen
Het plangebied bevindt zich op circa 2,1 kilometer afstand van het dichtstbijzijnde stikstofgevoelige Natura 2000-gebied ‘Springendal & Dal van de Mosbeek’. Ten behoeve van het voornemen zijn, in het kader van de stikstofdepositie als gevolg van het plan, twee AERIUS-berekeningen uitgevoerd. Deze bestaan uit een berekening voor de aanlegfase (realisatie voornemen) en een berekening voor de gebruiksfase (gebruik voornemen). Hierna worden de uitgangspunten voor deze berekeningen en de resultaten toegelicht.
3.2
Aanlegfase
3.2.1
Algemeen
Binnen de aanlegfase (realisatie voornemen) is in voorliggend geval sprake van de volgende activiteiten (bronnen) die bijdragen aan de emissie van stikstof: 1. 2. 3. 4.
Verkeersgeneratie sloop- en bouwverkeer van en naar het plangebied; Laden en lossen van vrachtwagens; Emissie koude start bouwverkeer; Te benutten werktuigen binnen het plangebied.
In de berekening is ervan uit gegaan dat de bouwactiviteiten binnen één jaar zullen plaatsvinden. Doordat de AERIUS-calculator rekent met een stikstofemissie/ -depositie per jaar, zijn alle stikstofbronnen van de aanlegfase in één (reken)jaar opgenomen. Dit is een worst-case scenario. 3.2.2
Verkeersgeneratie bouwverkeer
3.2.2.1 Algemeen De realisatie van het voornemen heeft een tijdelijke toename van vervoersbewegingen tot gevolg, namelijk door de komst van het personeel (bouwvakkers en aannemers) en de aan- en afvoer van bouwmateriaal en bouwafval. Dit heeft tijdelijke stikstofuitstoot tot gevolg. 3.2.2.2 Sloopfase De te slopen bebouwing heeft een oppervlakte van 2.700 m² in totaal. De omtrek van de te slopen bebouwing is 400 meter in totaal. De gemiddelde goothoogte is 4 meter. Zodoende is er sprake van een muuroppervlakte van 1.600 m2 . Uitgangspunt is dat de muren uit bakstenen bestaan. Verondersteld wordt dat er sprake is van een spouwmuur zodat de totale te slopen muuroppervlakte 3.200 m2 bedraagt. Een metselsteen heeft een dikte van 0,1 meter zodat er in totaal sprake is van 320 m3 aan steen (puin) dat moet worden afgevoerd. Uitgangpunt is dat er sprake is van los storten. Hiervoor wordt een volumefactor van 1,5 gehanteerd. In totaal wordt dan circa 480 m3 aan puin afgevoerd in containers met een inhoud van 20 m3. Zodoende zijn 24 containers nodig waarbij het uitgangspunt is gehanteerd dat de containers worden gebracht en in een later stadium worden opgehaald. Dit resulteert in 24 vrachtwagens brengen (en 24 die weer leeg vertrekken; 48 bewegingen) en weer ophalen (24 vrachtwagens die leeg aankomen en vol weer vertrekken; 48 bewegingen).
In totaal zijn er 48 vrachtwagens; 96 vrachtbewegingen nodig voor het slopen van de gevels. De daken van de te slopen bebouwing bestaan deels uit sandwichpanelen en deels uit dakpannen. De daken bestaan voor 150 m² uit dakpannen, waarbij wordt uitgegaan van een dikte van 0,03 meter zodat er in totaal sprake is van 5 m3 aan puin dat moet worden afgevoerd. Uitgangspunt is ook hier dat er sprake is van los storten, waarvoor een volumefactor van 1,5 gehanteerd wordt. In totaal wordt dan circa 7,5 m3 aan puin afgevoerd in containers met een inhoud van 20 m3. Zodoende is er 1 container nodig, waarbij het uitgangspunt zoals eerder beschreven is dat de container wordt gebracht en in een later stadium wordt opgehaald. Dit resulteert in 2 vrachtwagens, 4 verkeersbewegingen.
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
6
AERIUS-berekening Schouwdijk 4, Tubbergen Definitief De daken bestaan voor 2.550 m² uit sandwichpanelen, waarbij uitgegaan wordt van een dikte van 0,3 meter zodat er in totaal sprake is van 765 m³ aan puin. Met los storten met een volumefactor van 1,5 resulteert dit in 1.148 m³ aan puin afgevoerd in containers met een inhoud van 20 m³. Dit resulteert in 58 containers, dus 116 vrachtwagens en 232 vrachtbewegingen. Verder zal er sprake zijn van 12 containers voor de afvoer van restafval. Ook hier is verondersteld dat de containers worden gebracht en op een later stadium worden opgehaald (worst case). Zodoende is er sprake van 24 vrachtwagens; 48 bewegingen van zware vrachtwagens. Uitgangspunt is dat de sloop 30 werkdagen duurt. Gedurende deze periode doen elke dag 4 lichte voertuigen de locatie aan overeenkomende met 4 bewegingen per dag (240 bewegingen in de sloopfase). Onderstaande tabel geeft het totaal aantal voertuigen en verkeersbewegingen weer van de sloopfase. Type verkeer
Aantal voertuigen
Licht verkeer Zwaar verkeer
120 190
Aantal verkeersbewegingen (aantal voertuigen x2) 240 380
3.2.2.3 Bouwfase Voor de te realiseren schuren en woning wordt een bouwput gegraven van 1.365 m² met een diepte van 1 meter. In totaal moet zodoende 1.365 kubieke meter grond worden afgegraven. Een deel van het zand zal binnen het plangebied hergebruikt worden bij de fundering en de bestrating. Aangenomen wordt dat 80% van het zand afgevoerd dient te worden. Een zandvrachtwagen heeft een capaciteit van 20 m3. In totaal zijn er dan ook ((1.365*0,8)/20) = 55 vrachtwagens benodigd om het overtollige zand af te voeren (55 vrachtwagens; 110 verkeersbewegingen). Als uiterst geval wordt er vanuit gegaan dat bij de te realiseren schuren en woning beton wordt gestort over de gehele oppervlakte met een dikte van 50 cm. Bij een oppervlakte van 1.365 m2 resulteert dit in 682,5 m3 beton. Een betonvrachtwagen heeft een laadvermogen van 15 m3, waardoor er 46 vrachtwagens nodig zijn voor het leveren voor beton. Dit resulteert in 92 bewegingen van betonvrachtwagens. De begane grond alsmede de verdiepingsvloeren van de woning bestaan uit betonplaten. Het aantal betonplaten is afhankelijk van het aantal bouwlagen. In deze berekening wordt uitgegaan van 2 bouwlagen. Zodoende is (65 m² * 2) 130 m² benodigd voor betonplaten. Dit wordt aangeleverd door 1 vrachtwagen; 2 vrachtbewegingen voor betonplaten. Bouwafval wordt afgevoerd in 8 bouwcontainers.
Deze worden gebracht en op een later moment opgehaald. Dit resulteert in 8 volle vrachtwagens (16 bewegingen) en 8 lege vrachtwagens (16 bewegingen). Voor de aanvoer van bouwmaterialen wordt de volgende indeling gehanteerd: Bouwmateriaal
Aantal vrachtwagens
Gevelsteen binnen Gevelsteen buiten Kozijnen, deuren, ramen Dakbedekking, dakgoten en afwatering E&W
10 10 10 10
Aantal verkeersbewegingen (aantal vrachtwagens x2) 20 20 20 20
10
20
In totaal zijn er aan bouwmaterialen 40 vrachtwagens benodigd; 80 zware vrachtvoertuig bewegingen. De installatiematerialen worden aangeleverd door 10 middelzware vrachtwagens (20 bewegingen). De bouwperiode wordt ingeschat op 36 weken wat neerkomt op in totaal 180 werkdagen. Er komen 4 lichte voertuigen per dag zodat er in totaal sprake is van 720 lichte voertuigen voor het gehele plan. In de onderstaande tabel zijn de totale verkeersbewegingen voor de bovenstaande activiteiten samengevat.
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
7
AERIUS-berekening Schouwdijk 4, Tubbergen Definitief Type verkeer
Aantal voertuigen
Licht verkeer Middelzwaar verkeer Zwaar verkeer
720 10 158
Aantal voertuigbewegingen (aantal voertuigen x2) 1.440 20 316
3.2.2.4 Aanleggen verharding In het plangebied wordt circa 1.000 m2 bestraat met klinkers. Uitgegaan wordt van een klinker van 210 x 105 x 100 mm met een gewicht van 1,28 kg per klinker. Bij een te bestraten/verharden oppervlak van 1.000 m2 is daarmee 64.000 kg (64 t) aan klinkers benodigd. Het gemiddelde laadvermogen van een vrachtwagen is 40 ton. Voor de bestrating is daarom 2 vrachtwagens; 4 bewegingen benodigd. Onder de bestrating moet circa 30 cm zand worden aangelegd. Met een verhard oppervlak van 1.000 m² is 300 m³ aan zand nodig. Hiervoor wordt zand uit het plangebied gebruikt. Door machinaal te bestraten kan per uur circa 50 m² aan bestrating worden aangelegd. Bij 1.000 m² is sprake van 20 afgeronde werkuren (3 werkdagen). Gedurende deze werkdagen zal één busje met werknemers het plangebied benaderen en verlaten. Voor het aanleggen van de verharding zijn daarmee 3 lichte voertuigen; 6 bewegingen benodigd. Al met al is er voor het aanleggen van de verharding sprake van de volgende verkeersbewegingen: Type verkeer
Aantal voertuigen
Licht verkeer Zwaar verkeer
6 2
Aantal voertuigbewegingen (aantal voertuigen x2) 12 4
3.2.2.5 Werktuigen Ten behoeve van de bouwwerkzaamheden worden er een aantal werktuigen in het plangebied ingezet. Deze voertuigen worden ofwel gebracht door een zwaar vrachtvoertuig, ofwel rijden zelf naar het plangebied toe. In de onderstaande tabel zijn het aantal werktuigen en de hoeveelheid vrachtvoertuigen weergegeven: Werktuig
Fase
Graafmachine 1 Shovel Mini- graafmachine Graafmachine 2 Betonpomp Mobiele hijskraan Mini-shovel Trilplaat Totaal
Slopen Slopen Bouwen Bouwen Bouwen Bouwen Bouwen Bouwen
Aantal vrachtvoertuigen 1 1 2 1 1 1 2 2 11
Aantal voertuigbewegingen 2 2 4 2 2 2 4 4 22
In totaal zijn er 22 bewegingen van zware vrachtvoertuigen nodig om de werktuigen van en naar het plangebied te brengen en halen. 3.2.2.6 Resumé Op basis van de vorenstaande uitgangspunten is tijdens de aanlegfase van de voorgenomen ontwikkeling sprake van de volgende verkeersgeneratie: Type verkeer
Aantal voertuigen
Licht verkeer Middelzwaar verkeer Zwaar verkeer
943 10 376
Aantal verkeersbewegingen (aantal voertuigen x2) 1.886 20 752
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
8
AERIUS-berekening Schouwdijk 4, Tubbergen Definitief In voorliggend geval wordt er, gezien de ligging van het plangebied, vanuit gegaan dat het bouwverkeer de locatie bereikt en verlaat via twee verschillende routes. Het verkeer dient mee worden genomen tot het moment waarop het verkeer opgaat in het heersende verkeersbeeld. Het verkeer gaat op in het heersende verkeersbeeld, wanneer het verdund is tot enkele procenten van het reeds aanwezige verkeer en dat het qua rij- en stopgedrag niet meer te onderscheiden is van het overige wegverkeer.1 Route 1: In voorliggend geval wordt er, gezien de ligging van het plangebied, vanuit gegaan dat het bouwverkeer de locatie via de Schouwdijk bereikt en verlaat. Het verkeer gaat zich via de Schouwdijk naar het westen bewegen. Op hoogte van de kruising met de Binnenveldsweg is het verkeer verdund tot enkele procenten van het reeds aanwezig verkeer en is het qua rij- en stopgedrag niet meer te onderscheiden van het overige wegverkeer. Route 2: In voorliggend geval wordt er, gezien de ligging van het plangebied, vanuit gegaan dat het bouwverkeer de locatie via de Schouwdijk bereikt en verlaat. Het verkeer gaat zich via de Schouwdijk naar het oosten bewegen.
Op hoogte van de kruising met de Tibsweg is het verkeer verdund tot enkele procenten van het reeds aanwezig verkeer en is het qua rij- en stopgedrag niet meer te onderscheiden van het overige wegverkeer. Op beide routes is met 50% van de totale verkeersgeneratie gerekend. 3.2.3
Emissies stationair draaien laden en lossen
Tijdens het laden en lossen van bouwmaterialen, beton, betonplaten, afvalcontainers, bestrating en zand draait een vrachtwagen stationair. Hierdoor is sprake van een NOx emitterende bron. Om deze reden is de emissie van het laden en lossen van deze vrachtwagens in de berekening meegenomen. Gemiddeld draaien deze vrachtwagens 10 minuten stationair. Voor het laden en lossen is onderscheid gemaakt tussen middelzware en zware vrachtwagens. Voor zware vrachtwagens die mobiele werktuigen komen brengen en ophalen is worstcase uitgegaan dat deze de motor stationair laten draaien. De mobiele werktuigen die zelf van en naar het plangebied rijden laten hun motoren niet stationair draaien en zijn niet meegenomen in het aantal vrachtwagens. In onderstaande tabel is het totaal aantal uren per jaar, de emissiefactoren en de emissie weergegeven. Type Reken- Vracht- Maximaal Aantal Emissie kg/jaar Emissiefactor jaar aantal aantal laad- uren 2 g/uur los minuten totaal/jaar NOx NH3 NOx NH3 Zwaar 2024 353 10 62 90,8384 0,9664 5,36 0,057 verkeer Middelzwaar 2024 10 10 2 68,1148 0,7012 0,14 0,001 verkeer Totaal 5,5 0,058 Het stationair draaien is als oppervlaktebron in de AERIUS-Calculator ingevoerd onder ‘anders’. De bovenstaande emissies zijn gemodelleerd als een oppervlaktebron.
3.2.4 Emissies koude start bouwverkeer In de AERIUS-Calculator is per 1 oktober 2024 het verkeer opgesplitst in rijdend verkeer en opstartend verkeer. De emissie van voertuigen met een koude motor zijn bij het opstarten tijdelijk veel groter. In onderzoek van TNO is naar voren gekomen dat binnen de periode van 10 tot 30 seconden de voertuigen nog niet of nauwelijks van hun startlocatie zijn vertrokken. De emissie van de koude start vindt hoofdzakelijk plaats rondom de startlocatie van het voertuig en niet op de wegen met doorgaand verkeer. Na ongeveer 2 uur stilstand (zonder draaiende motor) is de motor weer koud. Dit is van belang voor het toekennen van emissie op locaties waar voertuigen tijdelijk stilstaan, zoals parkeerplaatsen.
1
BIJ12, Instructie gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 2023, 12
2
https://www.bij12.nl/wp-content/uploads/2022/03/202201-Rekeninstructie-stationaire-emissies-wegverkeer.pdf
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
9
AERIUS-berekening Schouwdijk 4, Tubbergen Definitief Om het aantal koude starts te bepalen zijn onderstaande uitgangspunten gebruikt: • • •
Licht verkeer: alle voertuigen bereiken het plangebied aan het begin van de werkdag en verlaten het plangebied aan het eind van de werkdag: één koude start per voertuig; Middelzwaar verkeer: alle voertuigen doen het plangebied slechts korte tijd aan voor laden en lossen waarbij de motor stationair blijft draaien (zie vorige paragraaf). Er is geen sprake van een koude start; Zwaar verkeer: alleen de mobiele werktuigen die zelf van en naar het plangebied rijden kennen een koude start.
Dit leidt tot het volgende aantal koude starts: 943 koude starts voor licht verkeer en 23 koude starts voor zwaar verkeer. De emissie is in de AERIUS-Calculator als oppervlaktebron ingevoerd. 3.2.5
Emissies mobiele werktuigen
3.2.4.1 Algemeen Tijdens de realisatie van het voornemen worden er werktuigen ingezet. Deze werktuigen stoten stikstof uit en dienen om deze reden in ogenschouw genomen te worden. Voor het berekenen van het dieselverbruik is gebruik gemaakt van de Instructie gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 2023. Voor het berekenen van het dieselverbruik is de volgende formule aangehouden: LBPJ = (0.095 * Pmax + 0.54) * D LBPJ staat in de bovengenoemde formule voor literverbruik per jaar. Pmax is het maximale vermogen van het werktuig en D staat voor het aantal draaiuren. Daarnaast is er rekening gehouden met het gebruik van AdBlue. Ligterink et al 20213 constateert dat voor Stage IV en V werktuigen dit 6% van het totale dieselverbruik bedraagt. In de rest van deze paragraaf zijn de werktuigen nader toegelicht en uitgewerkt. 3.2.4.2 Sloopfase Graafmachine 1 (150 kW) Voor de sloop van de huidige bebouwing wordt een graafmachine ingezet. Deze is 8 uur per dag gedurende 10 dagen in werking. In totaal is de graafmachine 80 uur werkzaam (8*10). Shovel (80 kW) Voor de sloopfase wordt een shovel ingezet. Deze zal 40 uren werkzaam zijn. 3.2.4.3 Bouwfase Graafmachine 2 (150 kW) Voor de fundering wordt een gat gegraven van 1.365 m2 en een diepte van 1 meter. In totaal wordt er dus 1.365 m3 aan grond worden afgegraven. De bakinhoud van een graafmachine is 1,5 m3.
Zodoende zijn er 910 graafbewegingen nodig. 1 graafbeweging duurt 1,5 minuut. In totaal is de graafmachine 1.365 minuten (23 uur) bezig met graven. Aangenomen wordt dat de 20% van de grond wordt opgeslagen in het plangebied. Voor het herverdelen is de graafmachine dus 273 minuten, 5 uur extra bezig (1.365*0,2). In totaal is de graafmachine 28 uur werkzaam. Betonstorter (150 kW) Voor de fundering en vloeren van de begane grond wordt beton gestort. Deze laag beton wordt gestort op een oppervlakte van 1.365 m2 met een diepte van 0,5 meter. In totaal wordt er voor de bebouwing circa 782,5 m3 aan beton gestort. Een betonstorter kan 50 m3 beton per uur verwerken. Dit resulteert in (afgerond naar boven) 14 uur dat de betonstorter aan het werk is.
3
Ligterink et al., 2021. ‘AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen’. TNO_2021_R12305
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
10
AERIUS-berekening Schouwdijk 4, Tubbergen Definitief Mobiele hijskraan (200 kW) Ten behoeve van het leggen van onder meer de betonplaten en de prefab onderdelen zal er gebruik worden gemaakt van een mobiele hijskraan. In totaal is de mobiele hijskraan 60 uur werkzaam. Trilplaat (10 kW) Zoals eerder vermeld wordt er 1.000 m2 aan verharding toegevoegd. Door machinaal te bestraten kan er circa 50 m2 per uur aan verharding worden aangelegd. Zodoende is de trilplaat circa 20 uur bezig met de verharding. Mini shovel (28 kW) Voor het aanleggen van de verharding wordt een mini shovel ingezet. Uitgangspunt is dat deze 4 uur per dag gedurende 10 dagen wordt ingezet. In totaal is de mini shovel 40 uur werkzaam. Mini graafmachine (28 kW) Voor het aanleggen van kabels en leidingen wordt een mini graafmachine ingezet. Verwacht wordt dat deze mini graafmachine 40 uur wordt ingezet. 3.2.4.4 Overzicht emissie mobiele werktuigen In de onderstaande tabel zijn de gegevens zoals ingevoerd in de AERIUS-Calculator weergegeven. De werktuigen zijn in de AERIUS-berekening ingevoerd als ‘oppervlaktebron - mobiele werktuigen’. Opgemerkt wordt dat werktuigen met een vermogen van 56 kW of minder geen AdBlue verbruik hebben, evenals werktuigen op benzine. Voor deze werktuigen is dan ook geen AdBlue verbruik opgenomen in de AERIUS-Calculator.
In AERIUS kunnen bij het dieselverbruik en AdBlue verbruik geen decimale getallen ingevoerd worden. Alle getallen voor dieselverbruik zijn daarom naar boven afgerond en alle getallen voor AdBlue verbruik naar beneden. Werktuigen
Categorie
Aantal uren totaal
Max. vermogen (kW)
Dieselverbruik totaal
Aantal liter AdBlue 6%
Sloopfase Graafmachine 1
STAGE IV
80
150
1.184
71
Shovel
STAGE IV
40
80
326
19
Bouwfase Graafmachine 2
STAGE IV
28
150
415
24
Betonstorter
STAGE IV
14
150
208
12
Mobiele hijskraan
STAGE IV
60
200
1.173
70
Mini shovel
STAGE IV
40
28
128
n.v.t.
Trilplaat
Benzine, 2 takt
20
10
30
n.v.t.
Mini graafmachine
STAGE IV
40
28
128
n.v.t.
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
11
AERIUS-berekening Schouwdijk 4, Tubbergen Definitief
3.3
Gebruiksfase
3.3.1
Algemeen
Binnen de gebruiksfase (beoogde situatie) is in voorliggend geval sprake van de volgende activiteiten (bronnen) die bijdragen aan de emissie van stikstof: 1. 2. 3. 3.3.1
Gasverbruik; Verkeersgeneratie gebruiksverkeer van en naar het plangebied; Emissie koude start gebruiksverkeer. Gasverbruik
Doordat de nieuwe bedrijfswoning gasloos wordt gebouwd, is ten aanzien van het gebruik van de woning zelf geen sprake van stikstofemissie en depositie op Natura 2000-gebieden. De woning zelf bevat daarmee geen bron die NOx of NH3 emitteren en is dan ook neutraal (zonder emissies) gemodelleerd in de AERIUS-berekening. De bestaande twee-onder-een kapwoning blijft wel op het gas aangesloten. Dit vormt een stikstof emitterende bron en moet daarom worden meegenomen in voorliggende berekening. Bij de berekening van de stikstofemissie als gevolg van het gasverbruik zijn de onderstaande uitgangspunten gebruikt: • • • •
Een emissiegrenswaarde van 70 mg/Nm3 bij droog rookgas en bij 3% zuurstof;4 1 m3 aardgas zorgt bij het verbranden voor 9 m3 rookgasdebiet;5 Om te kunnen rekenen met de emissiegrenswaarde is de zuurstof overmaat als volgt gecorrigeerd: 21/(21-3)=1,16667; Gemiddeld gasverbruik woning (gemeente Tubbergen): 1.480m³/jaar6.
De formule voor het berekenen van de NOx emissie van is als volgt: gasverbruik* 9 * 1,16667 * 70 * 10^-6= emissie NOx in kg/jaar. In voorliggend geval komen de emissies neer op 1,09 NOx kg/jaar per woning. Naast de bovenstaande NOx emissies, is de emissiehoogte van invloed op de rekenresultaten. Conform het rapport ‘Instructie gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 2024’ is voor de emissiehoogte het volgende aangehouden: hanteer in AERIUS voor de uitstoothoogte de hoogte van het emissiepunt ten opzichte van het maaiveld. In voorliggend geval bedraagt dit circa 7,6 meter voor beide woningen. 3.3.2
Verkeersgeneratie
Het te realiseren voornemen brengen een bepaald aantal verkeersbewegingen met zich mee. Dit heeft stikstofuitstoot tot gevolg. Het toenemend aantal verkeersbewegingen als gevolg van het plan heeft dan ook invloed op de AERIUS-berekening en moet in ogenschouw worden genomen. Om het aantal verkeersbewegingen te bepalen is gebruik gemaakt van de publicatie 744: ‘Parkeerkencijfers 2024, basis voor parkeernormering’ (augustus 2024). De volgende uitgangspunten zijn gehanteerd: • • •
Verstedelijkingsgraad: niet stedelijk7 Stedelijke zone: buitengebied Functie: voor het agrarisch bedrijf zijn geen cijfers beschikbaar uit de CROW publicatie. Daarom is aangesloten bij de functie ‘bedrijf arbeidsextensief/bezoekersextensief’.
In de publicatie van de CROW is de verkeersgeneratie per functie uiteengezet. Daarnaast wordt hierin een minimaal en maximaal aantal verkeersbewegingen voor de functies aangegeven. In voorliggend geval is van het gemiddelde uitgegaan.
4
Besluit activiteiten leefomgeving paragraaf 4.126
5
BIJ12, Instructie gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 2023, 30
6
CBS Statline
7
CBS Statline, Gebieden in Nederland 2024: gemeente Tubbergen
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
12
AERIUS-berekening Schouwdijk 4, Tubbergen Definitief Op basis van de vorenstaande uitgangspunten ontstaat qua verkeersgeneratie als gevolg van het plan het volgende beeld:
Functie Koop, huis, twee-onder-een kap Koop, huis, vrijstaand Bedrijf arbeidsextensief/bezoekersextensief Totaal (naar boven afgerond)
Verkeersgeneratie
Aantal
7,8 per woning 8,2 per woning 4,8 per 100 m2
2 woningen 1 woning 1.500 m2
Totale verkeersgeneratie 15,6 8,2 72 96
De totale verkeersgeneratie voor de te realiseren woning komt neer op 96 verkeersbewegingen per weekdagetmaal. In verband met het ophalen van vuilnis, veegwagens en het leveren van goederen voor de woningen is rekening gehouden met 0,02 vrachtwagenbewegingen per woning. Dit komt overeen met tabel A6 in de publicatie van het CROW. Dit komt neer op 0,02*3= 0,06 vrachtwagenbewegingen per etmaal. Voor de routes van het gebruiksverkeer wordt uitgegaan dat deze dezelfde zijn als de routes van het bouwverkeer, zoals beschreven in paragraaf 3.2.2.6. Op beide routes is met 100% van de totale verkeersgeneratie gerekend. 3.3.4
Emissie koude start gebruiksverkeer
Zoals in de vorige paragraaf is genoemd, dient de emissie als gevolg van een koude start te worden meegenomen bij voorliggende stikstofberekening. De emissie van de koude start vindt hoofdzakelijk plaats rondom de startlocatie van het voertuig en niet op de wegen met doorgaand verkeer. Na ongeveer 2 uur stilstand (zonder draaiende motor) is de motor weer koud. Dit is van belang voor het toekennen van emissie op locaties waar voertuigen tijdelijk stilstaan, zoals parkeerplaatsen. Om het aantal koude starts te bepalen zijn onderstaande uitgangspunten gebruikt: • •
Licht verkeer: alle voertuigen ten behoeve van de woning verlaten het plangebied aan het begin van de werkdag en bereiken het plangebied aan het eind van de werkdag: één koude start per voertuig; Zwaar verkeer: de zware voertuigen staan niet langer dan 2 uur stil met de motor uit. Er is geen sprake van een koude start.
Dit leidt tot het volgende aantal koude starts: 48 koude starts voor licht verkeer. De emissie is in de AERIUSCalculator als oppervlaktebron ingevoerd ter plaatse van de parkeerplaatsen van de woningen.
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
13
AERIUS-berekening Schouwdijk 4, Tubbergen Definitief
HOOFDSTUK 4 4.1
RESULTATEN & CONCLUSIE
Aanlegfase
Uit de AERIUS-berekening met betrekking tot de aanlegfase blijkt dat in de aanlegfase van de voorgenomen ontwikkeling geen sprake is van rekenresultaten hoger dan 0,00 mol/ha/j. Er is daarmee geen sprake van een stikstofdepositie met significant negatief effect op Natura 2000-gebieden. De onderdelen en resultaten van de AERIUS-berekening zijn in bijlage 1 bijgevoegd.
4.2
Gebruiksfase
Uit de AERIUS-berekening met betrekking tot de gebruiksfase blijkt dat in de gebruiksfase van de voorgenomen ontwikkeling geen sprake is van rekenresultaten hoger dan 0,00 mol/ha/j. Er is daarmee geen sprake van een stikstofdepositie met significant negatief effect op Natura 2000-gebieden. De onderdelen en resultaten van de AERIUS-berekening zijn in bijlage 2 bijgevoegd.
4.3
Conclusie
Geconcludeerd wordt dat voor zowel de aanlegfase als de gebruiksfase geen sprake is van rekenresultaten hoger dan 0,00 mol/ha/j. Er is daarmee geen sprake van een stikstofdepositie met significant negatief effect op Natura 2000-gebieden. De voortoets voor het plan voldoet, ten aanzien van de effecten van de stikstofdepositie op Natura 2000-gebieden aan artikel 2.7, lid 1 van de Wet natuurbescherming.
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
14
AERIUS-berekening Schouwdijk 4, Tubbergen Definitief
BIJLAGEN BIJ DE STIKSTOFBEREKENING Bijlage 1
Rekenresultaten aanlegfase
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
15
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met stikstofgevoelige habitattypen en/of leefgebieden, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstofdepositie.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over de PDF en AERIUS kunt u vinden in de of .
handleidingen op onze website
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Omschrijving Toelichting
Berekening
bjz.nu Schouwdijk 4, 7651 KR Tubbergen Tubbergen, Schouwdijk 4 Aanlegfase
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
RZLzh5H4tbU4 28 oktober 2024, 16:07 OwN2000-rekengrid
Totale emissie
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Resultaten
Hoogste bijdrage
Hexagon
Gebied
Aanlegfase - Beoogd Aanlegfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname
RZLzh5H4tbU4 (28 oktober 2024)
2024 -
0,9 kg/j
32,2 kg/j
2/7
Projectberekening
Aanlegfase (Beoogd), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 1 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Mobiele werktuigen 4 Anders... | Anders... | Laden & Lossen 5 Verkeer | Koude start: overig | Koude starts Verkeersnetwerk
RZLzh5H4tbU4 (28 oktober 2024)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
0,7 kg/j 58,0 g/j 53,2 g/j 20,2 g/j
24,7 kg/j 5,5 kg/j 0,8 kg/j 1,2 kg/j
3/7
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
© OSM & Kadaster Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)
De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RZLzh5H4tbU4 (28 oktober 2024)
4/7
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Aanlegfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Er zijn geen resultaten voor deze weergave.
RZLzh5H4tbU4 (28 oktober 2024)
5/7
Projectberekening
Aanlegfase, Rekenjaar 2024 1
Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning
Naam Locatie Oppervlakte Naam
Mobiele werktuigen X:251164,19 Y:492346,93 1,16 ha
Stageklasse
NOₓ NH₃
Brandstofverbruik
Graafmachine 1 Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 1184 l/j SCR: ja
Draaiuren AdBlue verbruik
80 u/j 28 u/j
Shovel
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 326 l/j SCR: ja
40 u/j
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 208 l/j SCR: ja
14 u/j
Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 977 l/j SCR: ja
50 u/j
Mini graafmachine
Stage-IV, 2014-2018, <= 56 kW, diesel, SCR: nee
128 l/j
40 u/j
Mini shovel
Stage-IV, 2014-2018, <= 56 kW, diesel, SCR: nee
128 l/j
alle werktuigen op benzine, 2takt
30 l/j
Hijskraan
Trilplaat
71 l/j
Stof Emissie
NOₓ NH₃
Graafmachine 2 Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 415 l/j SCR: ja
Betonstorter
24,7 kg/j 0,7 kg/j
24 l/j
NOₓ NH₃
19 l/j
NOₓ NH₃
12 l/j
NOₓ NH₃
58 l/j
NOₓ NH₃ NOₓ NH₃
40 u/j
NOₓ NH₃ NOₓ NH₃
2 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Bouwverkeer 1 Locatie X:251081,79 Y:492385,95 Lengte 157,21 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Max. snelheid
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer RZLzh5H4tbU4 (28 oktober 2024)
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
6,8 kg/j 0,3 kg/j 2,8 kg/j 99,6 g/j 2,2 kg/j 78,2 g/j 1,4 kg/j 49,9 g/j 5,8 kg/j 0,2 kg/j 2,8 kg/j 0,0 kg/j 2,8 kg/j 0,0 kg/j 0,1 kg/j 0,0 kg/j
Links Rechts NOₓ 0,4 kg/j Type scherm - NO₂ 90,1 g/j Hoogte - NH₃ 6,5 g/j Afstand tot de weg - -
Aantal voertuigbewegingen
943,0 /jaar 10,0 /jaar 376,0 /jaar 0,0 /jaar
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
6/7
Projectberekening
3 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Bouwverkeer 2 Locatie X:251316,48 Y:492409,38 Lengte 332,55 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Max. snelheid
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
4
Anders... | Anders...
5
Verkeer | Koude start: overig
Naam Laden & Lossen Uittreedhoogte Locatie X:251163,9 Warmteinhoud Y:492346,15 Spreiding Oppervlakte 1,11 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie Naam Locatie Oppervlakte
Type voertuig
Koude starts X:251163,9 Y:492346,15 1,11 ha
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
2,5 m 0,000 MW 3m
Links Rechts NOₓ 0,8 kg/j Type scherm - NO₂ 0,2 kg/j Hoogte - NH₃ 13,7 g/j Afstand tot de weg - -
Aantal voertuigbewegingen
In file
943,0 /jaar 10,0 /jaar 376,0 /jaar 0,0 /jaar
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
NOₓ NH₃
5,5 kg/j 58,0 g/j
NOₓ NH₃
0,8 kg/j 53,2 g/j
Koude starts
943,0 /jaar 0,0 /jaar 23,0 /jaar 0,0 /jaar
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2024.0.1_20241009_75e59949f9 Database versie 2024_75e59949f9_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://link.aerius.nl/website
RZLzh5H4tbU4 (28 oktober 2024)
7/7
AERIUS-berekening Schouwdijk 4, Tubbergen Definitief
Bijlage 2
Rekenresultaten gebruiksfase
BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies
16
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met stikstofgevoelige habitattypen en/of leefgebieden, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstofdepositie.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over de PDF en AERIUS kunt u vinden in de of .
handleidingen op onze website
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Omschrijving Toelichting
Berekening
bjz.nu Schouwdijk 4, 7651 KR Tubbergen Tubbergen, Schouwdijk 4 Gebruiksfase
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
RYqtg2tTjeU5 28 oktober 2024, 16:06 OwN2000-rekengrid
Totale emissie
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Resultaten
Hoogste bijdrage
Hexagon
Gebied
Gebruiksfase - Beoogd Gebruiksfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname
RYqtg2tTjeU5 (28 oktober 2024)
2024 -
1,1 kg/j
11,4 kg/j
2/7
Projectberekening
Gebruiksfase (Beoogd), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 1 4 5
Wonen en Werken | Woningen | Gasverbruik 1 Wonen en Werken | Woningen | Gasverbruik 2 Verkeer | Koude start: overig | Koude starts Verkeersnetwerk
RYqtg2tTjeU5 (28 oktober 2024)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
0,9 kg/j 0,2 kg/j
1,1 kg/j 1,1 kg/j 4,9 kg/j 4,4 kg/j
3/7
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
© OSM & Kadaster Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)
De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RYqtg2tTjeU5 (28 oktober 2024)
4/7
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Gebruiksfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Er zijn geen resultaten voor deze weergave.
RYqtg2tTjeU5 (28 oktober 2024)
5/7
Projectberekening
Gebruiksfase, Rekenjaar 2024 1
Wonen en Werken | Woningen
Naam Gasverbruik 1 Uittreedhoogte Locatie X:251135,52 Warmteinhoud Y:492334,32 Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie
7,6 m 0,002 MW
2 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Wegverkeer 1 Locatie X:251084,43 Y:492383,6 Lengte 161,85 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Max. snelheid
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
3 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Wegverkeer 2 Locatie X:251320,61 Y:492408,08 Lengte 329,03 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Max. snelheid
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
4
Wonen en Werken | Woningen
5
Verkeer | Koude start: overig
Naam Gasverbruik 2 Uittreedhoogte Locatie X:251126,68 Warmteinhoud Y:492335,78 Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie Naam Locatie Oppervlakte
Type voertuig
Koude starts X:251124,26 Y:492356,09 0,09 ha
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer RYqtg2tTjeU5 (28 oktober 2024)
7,6 m 0,002 MW
NOₓ
1,1 kg/j
Links Rechts NOₓ 1,4 kg/j Type scherm - NO₂ 0,2 kg/j Hoogte - NH₃ 69,5 g/j Afstand tot de weg - -
Aantal voertuigbewegingen
96,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,1 /etmaal 0,0 /etmaal
In file
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Links Rechts NOₓ 2,9 kg/j Type scherm - NO₂ 0,4 kg/j Hoogte - NH₃ 0,1 kg/j Afstand tot de weg - -
Aantal voertuigbewegingen
In file
96,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,1 /etmaal 0,0 /etmaal
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
NOₓ
1,1 kg/j
NOₓ NH₃
4,9 kg/j 0,9 kg/j
Koude starts
48,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 6/7
Projectberekening
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2024.0.1_20241009_75e59949f9 Database versie 2024_75e59949f9_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://link.aerius.nl/website
RYqtg2tTjeU5 (28 oktober 2024)
7/7