CConstaterende datTubbergen
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage Manderveen, De Bessentuin 2 Bijlagen bij de toelichting Bijlage 3 Stikstofonderzoek.pdf

Commissie Omgeving en Economie 11 oktober 2023, gemeente TubbergenBij agendapunt: 11: Bestemmingsplan Manderveen, Bessentuin 25.459 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

AERIUS-berekening

De Bessentuin, Manderveen

Februari 2023

Status: definitief

AERIUS-berekening De Bessentuin, Manderveen Definitief

AERIUS-BEREKENING DE BESSENTUIN, MANDERVEEN

Auteur: Opdrachtgever Status: Datum:

BJZ.nu Gemeente Tubbergen Definitief Februari 2023

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

1

AERIUS-berekening De Bessentuin, Manderveen Definitief

INHOUDSOPGAVE HOOFDSTUK 1 INLEIDING ................................................................................... 3 HOOFDSTUK 2 VOORGENOMEN ONTWIKKELING ....................................................... 4 HOOFDSTUK 3 UITGANGSPUNTEN ........................................................................ 5 3.1 3.2 3.3

ALGEMEEN ................................................................................................................................................. 5 AANLEGFASE ............................................................................................................................................... 5 GEBRUIKSFASE ............................................................................................................................................ 9

HOOFDSTUK 4 RESULTATEN & CONCLUSIE ............................................................ 11 BIJLAGE BIJ DE STIKSTOFBEREKENING ...................................................................... 12 BIJLAGE 1 BIJLAGE 2

REKENRESULTATEN AANLEGFASE ........................................................................................................... 12 RESULTATEN GEBRUIKSFASE ................................................................................................................. 13

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

2

AERIUS-berekening De Bessentuin, Manderveen Definitief

HOOFDSTUK 1

INLEIDING

Voorliggende AERIUS-berekening heeft betrekking op de realisatie van 10 woningen op een agrarisch perceel in Manderveen. Het perceel ligt ten zuiden van het woongebied 'de Bessentuin'. Dit betreft een woongebied dat vanaf 2010 in ontwikkeling is. Inmiddels zijn fase 1 en 2 afgerond, waarbij in totaal 13 woningen gerealiseerd zijn. De gemeente Tubbergen is voornemens de volgende fase in ontwikkeling te brengen ter plaatse van het projectgebied. Concreet gaat het om de realisatie van 10 woningen, bestaande uit vier rijwoningen, vier twee-onder-één kapwoningen en twee vrijstaande woningen. Het projectgebied is in de huidige situatie ingericht als agrarische (cultuur)grond. Het projectgebied bevindt zich ten zuiden van de Veldekster, te Manderveen. In afbeelding 1.1 is de ligging van het projectgebied in de kern Manderveen en ten opzichte van de directe omgeving weergegeven.

Afbeelding 1.1

Ligging projectgebied (Bron: PDOK)

In het kader van het voornemen is inzicht in de te verwachten effecten van stikstof op nabijgelegen Natura 2000-gebieden nodig. BJZ.nu is gevraagd om de te verwachten stikstofemissie als gevolg van de voorgenomen ontwikkeling en de eventuele gevolgen daarvan inzichtelijk te maken. De stikstofberekening is uitgevoerd met behulp van de voorgeschreven rekentool AERIUS Calculator 2022. In voorliggend rapport wordt een toelichting op de AERIUS berekening gegeven.

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

3

AERIUS-berekening De Bessentuin, Manderveen Definitief

HOOFDSTUK 2

VOORGENOMEN ONTWIKKELING

Het voornemen bestaat uit het realiseren van 10 grondgebonden woningen. Het gaat om vier rijwoningen, vier twee-onder-één kapwoningen en twee vrijstaande woningen. De woningen sluiten stedenbouwkundig gezien aan bij het reeds gerealiseerde deel van de woonwijk 'de Bessentuin'. Dit gebeurt zowel door de goot- en bouwhoogte als de schaal en uitstraling af te stemmen op de in de omgeving aanwezige bebouwing. Het woongebied wordt ontsloten door de Veldekster door te trekken in het projectgebied. Langs de Veldekster worden verscheidene parkeerplaatsen gerealiseerd. Tevens wordt een groot deel van het projectgebied ingericht als openbaar groen, waarbinnen drie wadi's gerealiseerd zullen worden. In afbeelding 2.1 is een uitsnede uit de beoogde stedenbouwkundige opzet opgenomen.

Afbeelding 2.1

Impressie beoogde indeling (Bron: Gemeente Tubbergen)

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

4

AERIUS-berekening De Bessentuin, Manderveen Definitief

HOOFDSTUK 3 3.1

UITGANGSPUNTEN

Algemeen

Het projectgebied bevindt zich op circa 2 kilometer afstand van het dichtstbijzijnde stikstofgevoelige Natura 2000-gebied, namelijk ‘Springendal & Dal van de Mosbeek. Ten behoeve van het voornemen zijn, in het kader van de stikstofdepositie als gevolg van het project, twee AERIUS-berekeningen uitgevoerd. Deze bestaan uit een berekening voor de aanlegfase (realisatie voornemen) en een berekening voor de gebruiksfase (gebruik voornemen). Hierna worden de uitgangspunten voor deze berekeningen en de resultaten toegelicht.

3.2

Aanlegfase

3.2.1

Algemeen

Binnen de aanlegfase (realisatie voornemen) is in voorliggend geval sprake van de volgende activiteiten (bronnen) die bijdragen aan de emissie van stikstof: 1. 2. 3.

Verkeersgeneratie bouwverkeer van en naar het projectgebied; Laden en lossen van vrachtwagens. Te benutten werktuigen binnen het projectgebied;

In de berekening is ervan uit gegaan dat de bouwactiviteiten binnen één jaar zullen plaatsvinden. Doordat de AERIUS-calculator rekent met een stikstofemissie/ -depositie per jaar, zullen alle stikstofbronnen van de aanlegfase in één (reken)jaar opgenomen. Dit is een worst-case scenario. 3.2.2

Verkeersgeneratie bouwverkeer

3.2.2.1 Algemeen De realisatie van het voornemen heeft een tijdelijke toename van vervoersbewegingen tot gevolg, namelijk door de komst van het personeel (bouwvakkers en aannemers) en de aan- en afvoer van bouwmateriaal en bouwafval. Dit heeft tijdelijke stikstofuitstoot tot gevolg. 3.2.2.1 Realisatie voornemen Aanleggen verharding Binnen het projectgebied worden parkeerplaatsen, wegen en overige verharding aangelegd. Het plangebied heeft een oppervlakte van circa 5.500 m2. Op basis van de inrichtingstekening wordt er vanuit gegaan dat 25% hiervan wordt verhard met klinkers. Dit bedraagt 1.375 m 2. Uitgegaan wordt van een klinker van 210 x 105 x 100 mm met een gewicht van 5,1 kg per klinker. Bij een te bestraten/verharden oppervlak van 1.375 m 2 is daarmee 318 ton aan klinkers benodigd. Het gemiddelde laadvermogen van een vrachtwagen is 40 ton. Voor de bestrating zijn daardoor afgerond 8 vrachtwagens benodigd. Onder de bestrating moet circa 20 cm zand worden aangelegd. Met een verhard oppervlak van 1.375 m² is 275 m³ aan zand nodig. Een vrachtwagen kan gemiddeld 20 m³ zand vervoeren. Voor de zand onder de bestrating zijn daardoor 14 vrachtwagens benodigd. Al met al zijn voor het aanbrengen van klinkerverharding met een oppervlakte van 1.375 m 2 22 vrachtwagens benodigd. Door machinaal te bestraten kan per uur circa 50 m2 aan bestrating worden aangelegd.

Bij 1.375 m2 is sprake van afgerond 28 werkuren. In het uiterste geval zal het bestraten circa een werkweek in beslag nemen. Gedurende deze week zal dagelijks een bus met werknemers het projectgebied benaderen en verlaten. Voor het bestraten zijn daarmee 5 lichte voertuigen benodigd.

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

5

AERIUS-berekening De Bessentuin, Manderveen Definitief Al met al is voor het bestraten en verharden sprake van de volgende verkeersbewegingen. Type verkeer

Aantal voertuigen

Licht verkeer Zwaar verkeer

5 22

Aantal verkeersbewegingen (aantal voertuigen x2) 10 44

Realisatie woningen Voor de te realiseren woningen wordt voor elke woning een bouwput gegraven van circa 200 m2 met een diepte van 1 meter. In totaal moet zodoende 2.000 kubieke meter grond worden afgegraven. Een deel van het zand zal binnen het projectgebied hergebruikt worden bij de fundering en de bestrating. Aangenomen wordt dat de helft van het zand afgevoerd dient te worden. Een zandvrachtwagen heeft een capaciteit van 20 m 3. In totaal zijn er dan ook ((1.000:2):20) 25 vrachtwagens benodigd om het overtollige zand af te voeren (25 vrachtwagens; 50 verkeersbewegingen). Als uiterst geval wordt er vanuit gegaan dat bij de te realiseren woningen beton wordt gestort over de gehele oppervlakte met een dikte van 25 cm. Bij een oppervlakte van 2.000 m2 resulteert dit in 500 m3 beton. Een betonvrachtwagen heeft een laadvermogen van 15 m3, waardoor er 34 vrachtwagens nodig zijn voor het leveren voor beton. Dit resulteer in 68 bewegingen van betonvrachtwagens. De begane grond alsmede verdiepingsvloer van de woningen bestaan uit betonplaten. Voor de woningen zijn negen vrachtwagens met betonplaten benodigd (18 bewegingen). Voor de woningen zijn 100 vrachtwagens nodig voor de aanvoer van bouwmaterialen (10 maal begane grondvloer, 10 maal binnen gevelstenen, 10 maal buiten gevelstenen, 10 maal de kap, 10 maal dakpannen, 10 maal cementdekvloer en 40 maal divers).

In totaal gaat het om 100 vrachtwagens met 200 bewegingen. Voor het materiaal van de installateurs wordt er vanuit gegaan dat voor de woningen 10 middelzware vrachtwagens benodigd zijn (10 middelzwaar; 20 bewegingen). Ten behoeve van het leggen van de begane grond, verdiepingsvloer, dakplaten etc. wordt gebruik gemaakt van een mobiele hijskraan. Deze doet voor de realisatie van de bebouwing het projectgebied aan en verlaat het projectgebied wanneer het voornemen is gerealiseerd. De emissie van het rijden van de mobiele hijskraan is gelijk gesteld aan de emissie van een zwaar vrachtvoertuig (1 vrachtvoertuig; 2 bewegingen). Voor de graafmachine wordt uitgegaan van een zwaar voertuig (1 vrachtvoertuig; 2 bewegingen). Ten behoeve van het storten van de funderingsstrook van de woning wordt gebruik gemaakt van een betonstorter. Dit betreft een separate vrachtwagen (met daarop de storter) die de locatie aandoet tijdens de betonwerkzaamheden (1 vrachtwagens; 2 bewegingen). Aangenomen wordt dat de mini shovel en de trilplaat/stamper gebracht worden door dezelfde vrachtwagen en later door dezelfde vrachtwagen weer opgehaald worden (2 vrachtwagens; 4 bewegingen). Er wordt aangenomen dat er 11 vrachtwagens benodigd zijn voor de bestrating (11 vrachtwagen; 22 bewegingen). Bouwafval wordt verzameld en afgevoerd in een bouwcontainer.

Deze wordt aan het begin van de bouwperiode gebracht (1 vrachtwagen; 2 bewegingen). Aan het eind van de bouwperiode wordt deze weer opgehaald (1 vrachtwagen; 2 bewegingen). De bouwperiode duurt circa 40 weken (200 werkdagen). Er komen vier lichte voortuigen dag zodat er in totaal sprake is van 800 lichte voertuigen en 1.600 voertuigbewegingen in de gehele bouwperiode. In de AERIUS-berekening is voor de bouw van de woningen uitgegaan dat onderstaande verkeersbewegingen tijdens de bouwperiode (dus tijdelijk) zullen plaatsvinden: Type verkeer Aantal voertuigen Aantal verkeersbewegingen (aantal voertuigen x2) Licht verkeer 800 1.600 Middelzwaar verkeer 10 20 Zwaar verkeer 186 372

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

6

AERIUS-berekening De Bessentuin, Manderveen Definitief Resumé Op basis van de vorenstaande uitgangspunten is tijdens de aanlegfase van de voorgenomen ontwikkeling sprake van de volgende verkeersgeneratie: Type verkeer

Aantal voertuigen

Licht verkeer Middelzwaar verkeer Zwaar verkeer

810 10 206

Aantal verkeersbewegingen (aantal voertuigen x2) 1620 20 412

In voorliggend geval wordt er, gezien de ligging van het projectgebied van uitgegaan dat het bouwverkeer het projectgebied vanaf de Veldekster bereikt en verlaat. Het bouwverkeer gaat zich bewegen via de Bovenbroeksweg in westelijke richting om zo de N343 te bereiken, waar het bouwverkeer vervolgens opgaat in het heersende verkeersbeeld. Gesteld wordt dat het bouwverkeer afkomstig van het projectgebied op de genoemde N-weg verdund is tot enkele procenten van het reeds aanwezige verkeer en dat het verkeer qua rij- en stopgedrag niet meer te onderscheiden zal zijn van het overige wegverkeer. 3.2.3

Emissies stationair draaien laden en lossen

Tijdens het laden/lossen van vrachtwagens draait de motor stationair. Hierdoor is het stationair draaien tijdens het laden en lossen van vrachtwagens een stikstof emitterende bron en dient in de AERIUS-berekening in ogenschouw genomen te worden. Om de NOx en NH3 emissie te berekenen wordt de volgende formule gehanteerd: EF = EF_stationair*Tijd_stationair De emissiefactoren komen uit de factsheet ‘Instructie gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 2022’. Voor de emissiefactor voor het middelzwaar verkeer is aangesloten bij vrachtauto's < 20 ton GVW. Voor de emissiefactor is aangesloten bij ‘zwaar wegverkeer – vrachtauto's > 20 ton GVW en trekkers’ Voor het laden en lossen van voertuigen worden de volgende tijdsindicaties aangehouden: Type vracht Lossen beton Lossen betonplaten Lossen bouwmaterialen Lossen materiaal installateurs Laden/lossen van afvalcontainer Lossen bestrating Laden zand

Aantal minuten 60 minuten (in totaal 34 uur) 30 minuten (in totaal 4 uur) 30 minuten (in totaal 50 uur) 30 minuten (in totaal 5 uur) 10 minuten (in totaal 6 uur) 30 minuten (in totaal 6 uur) 10 minuten (in totaal 4 uur)

In onderstaand tabel is het totaal aantal uren per jaar, de emissiefactoren en de emissie weergegeven.

Laden/lossen middelzwaar verkeer Laden/lossen zwaar verkeer

Rekenjaar

Laad-/lostijd in uren totaal

Emissiefactor g/uur

Emissie kg/jaar

2023

5

NOx 69,7208

NH3 0,7112

NOx 0,38

NH3 0,003

2023

104

79,0392

0,9072

8,49

0,090

Het stationair draaien is als oppervlaktebron in de AERIUS-Calculator ingevoerd onder ‘anders’ De bovenstaande emissies zijn gemodelleerd als een oppervlaktebron. Voor de uittreedhoogte en spreiding is 2,5 meter aangehouden. 3.2.4

Emissies mobiele werktuigen

Graafmachine Voor de fundering van de woningen wordt met behulp van een graafmachine in totaal 2.000 m3 afgegraven. De graafmachine heeft een bakinhoud van 1,5 m3. Zodoende zijn 1.333 graafbewegingen nodig om het gat te graven. Een enkele graafbeweging duurt 1,5 minuut. In totaal is de graafmachine zodoende circa 33 uur in werking. Het afgegraven zand wordt deels binnen het projectgebied tijdelijk opgeslagen om daarna gebruikt te

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

7

AERIUS-berekening De Bessentuin, Manderveen Definitief worden voor o.a. de fundering. Daarom wordt de totale tijd met de helft vergroot zodoende is de graafmachine tenminste 50 uur in werking voor het uitgraven van de fundering. Tenslotte wordt de graafmachine op het einde weer gebruikt om het zand gelijkwaardig over het projectgebied te verdelen. Hiervoor wordt 6 uur gerekend voor het verdelen van het zand binnen het projectgebied. In totaal komt het aantal uren neer op 56 uur. Voor de graafmachine is gekozen voor een graafmachine met een vermogen van 200 kW vanaf bouwjaar 2014. Mobiele hijskraan Ten behoeve van het leggen van de betonplaten en de het plaatsen van bouwelementen etc. zal er gebruik worden gemaakt van een mobiele hijskraan. Ingeschat is dat deze 20 werkdagen gedurende 8 uur in werking is (20 x 8 uur = 160 uur). Hierbij is gekozen voor een mobiele hijskraan met een vermogen van 200 kW vanaf bouwjaar 2014. Betonstorter Ten behoeve van het storten van beton wordt er gebruik gemaakt van een betonstorter (29 uur). Hierbij is gekozen voor een betonstorter met een vermogen van 200 kW vanaf bouwjaar 2014. Mini shovel De mini shovel zal worden gebruikt om de verharding leggen. Aangenomen wordt dat de mini shovel 34 uur ingezet zal worden binnen het projectgebied. Hierbij is gekozen voor een mini shovel met een vermogen van 30 kW vanaf bouwjaar 2014.

Dit betreft een worst-case scenario, omdat de verharding ook met de hand en zonder een mini shovel aangelegd kan worden. Trilplaat/stamper De triplaat/stamper zal worden gebruikt om de grond voor het bestraten te egaliseren. Aangenomen wordt dat de trilplaat/stamper 34 uur ingezet zal worden binnen het projectgebied. Ten aanzien van de emissiefactor is aansluiting gezocht bij de defaultwaarde uit het rekenprogramma AERIUS Calculator. De trilplaat/stamper heeft een benzine 2-taktmotor. Voor het berekenen van het dieselverbruik van de hierboven genoemde werktuigen is de volgende formule aangehouden: LBPJ =(0.095* Pmax +0.54)* D LBPJ staat in de bovengenoemde formule voor literverbruik per jaar. Pmax is het maximale vermogen van het werktuig en D staat voor het aantal draaiuren. Daarnaast is er rekening gehouden met het gebruik van AdBlue. Ligterink et al 20211 constateert dat voor Stage IV en V werktuigen dit 6% van het totale dieselverbruik bedraagt. Hieronder is een overzicht opgenomen, waarin aan de hand van de uitgangspunten de emissie van de werktuigen is achterhaald. Het AdBlue verbruik geldt alleen voor machines, die uitgerust zijn met een scrfilter. In AERIUS kunnen bij het dieselverbruik en AdBlue verbruik geen decimale getallen ingevoerd worden, daarom zijn alle getalen naar boven afgerond.

In onderstaand tabel zijn de uitgangspunten voor de inzet van de werktuigen voor het projectgebied weergegeven. Type werktuig

Graafmachine (bouwen woningen) Hijskraan (bouwen woningen) Betonstorter (bouwen woningen) Mini shovel (aanleggen verharding) Trilplaat/stamper (aanleggen verharding)

Aantal uren project 56

Vermogen (kW)

Stageklasse

200

160

200

29

200

34

30

34

10

IV, 20142018 IV, 20142018 IV, 20142018 IV, 20142018 Benzine, 2-takt

Diesel/benzine verbruik (liter/uur) 19,54

Diesel/benzine verbruik totaal (liter/j) 1.094

AdBlue verbruik 6% (liter/j) 65,65

19,54

3.126

187,56

19,54

566

34

3,39

115

n.v.t.

1,5

51

n.v.t.

1

Ligterink et al., 2021. ‘AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen’. TNO_2021_R12305

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

8

AERIUS-berekening De Bessentuin, Manderveen Definitief De werktuigen zijn als oppervlaktebron – mobiele werktuigen in de AERIUS-calculator ingevoerd.

3.3

Gebruiksfase

In de berekening voor de gebruiksfase worden de NO x en NH3 emitterende bronnen in kaart gebracht van de voorgenomen ontwikkeling. Deze emitterende bronnen bestaan in dit geval uit de verkeersgeneratie en het eventuele gasverbruik van de te realiseren woningen. 3.3.1

Te realiseren woningen

Omdat de te realiseren woningen gasloos worden gebouwd, is ten aanzien van het gebruik van deze woningen zelf geen sprake van stikstofemissies en deposities op Natura 2000-gebieden. De woningen zijn dan ook neutraal (zonder emissies) gemodelleerd in de AERIUS-berekening. 3.3.2

Verkeersgeneratie

De te realiseren woningen brengen een bepaald aantal verkeersbewegingen met zich mee. Het aantal verkeersbewegingen heeft invloed op de AERIUS-berekening en moet in ogenschouw worden genomen. Om het aantal verkeersbewegingen te bepalen is gebruik gemaakt van de publicatie ‘Toekomstigbestendig parkeren, publicatie 381 (december 2018)’ van het CROW. Hierbij zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: • •

Verstedelijkingsgraad: niet stedelijk / gemeente Tubbergen (Bron: CBS Statline); Stedelijke zone: rest bebouwde kom.

In de publicatie van het CROW is de verkeersgeneratie per functie uiteengezet. Daarnaast wordt hierin een minimaal en maximaal aantal verkeersbewegingen voor de functies aangegeven. In voorliggend geval is van het gemiddelde uitgegaan. Daarnaast wordt uitgegaan van koopwoningen. Die kennen over het algemeen een hogere verkeersgeneratie dan huurwoningen. Zo wordt een worst-case scenario geschetst. Op basis van de vorenstaande uitgangspunten ontstaat qua verkeersgeneratie als gevolg van het project het volgende beeld: Functie:

Verkeersbewegingen per woning

Aantal woningen

Koop, huis, vrijstaand Koop, huis, twee-onder-éénkap Koop, huis, rij/hoek Totaal

8,2 7,8

2 4

7,4

4

Totaal aantal verkeersbewegingen per weekdag (gemiddeld) 16,4 31,2 29,6 77,2

De totale (worst-case) verkeersgeneratie voor de te realiseren woningen komt afgerond neer op 78 verkeersbewegingen per weekdag. Daarnaast is er in de berekening rekening gehouden met vrachtverkeer. In de CROW publicatie wordt in tabel A6 een kengetal gegeven voor de verkeersgeneratie voor vrachtverkeer. Deze is vastgesteld op 0,02 vrachtbewegingen per etmaal per woning. In totaal zijn er dus 0,2 vrachtbewegingen per etmaal die het projectgebied aandoen. Deze bewegingen zijn in het kader van een worst-case benadering als zwaar verkeer ingevoerd. In voorliggend geval wordt er, gezien de ligging van het projectgebied, van uitgegaan dat het verkeer het projectgebied vanaf de Veldekster en de Bovenbroeksweg bereikt en verlaat. In dit geval zijn twee routes gemodelleerd in de AERIUS-calculator. De eerste route gaat in oostelijke richting tot de kruising van de Bovenbroeksweg met de Manderveensweg, waar het verkeer vervolgens opgaat in het heersende verkeersbeeld. De tweede route gaat in westelijke richting tot de kruising met de Pottersweg, waar het verkeer reeds is opgegaan of opgaat in het heersende BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

9

AERIUS-berekening De Bessentuin, Manderveen Definitief verkeersbeeld. Ter hoogte de voorgenoemde kruispunten het verkeer afkomstig van het projectgebied qua rijen stopgedrag niet meer te onderscheiden zal zijn van het overige wegverkeer. Om een uiterst worst-case scenario te berekenen is 100% van de verkeersbewegingen op beide routes gemodelleerd. Zodoende is met twee keer zoveel verkeer gerekend dan wordt verwacht. 3.3.3

Laden en lossen vrachtwagen

Tijdens het laden en lossen draaien deze voertuigen stationair. Uitgegaan wordt dat een zwaar voertuig maximaal 8 minuten stationair draait. In de berekening is gebruik gemaakt van de onderstaande gegevens: Type

Rekenjaar

Zwaar verkeer totaal

2023

Vrachtaantal 73

Maximaal aantal laadlos minuten

Aantal uren totaal/jaar

Emissiefactor Gr/uur NOx NH3

Emissie kg/jaar NOx

NH3

8

10

80,38

0,8

0,01

0,8

0,01

0,58

De emissie is als oppervlaktebron – anders in de AERIUS-Calculator gemodelleerd. 3.3.4

Werktuigen die worden ingezet tijdens de gebruiksfase

In de gebruiksfase worden werktuigen ingezet. Denk bijvoorbeeld aan maaimachines, straatvegers en andere werktuigen/voertuigen die gebruikt worden om het gebied te onderhouden. Welke werktuigen er exact en hoelang deze gebruikt gaan worden is echter onbekend. Ingeschat wordt dat zij gezamenlijk in een worst-case scenario 320 uur per jaar in werking zijn. Daarnaast wordt er in de AERIUS-calculator onderscheid gemaakt tussen het aantal kW en STAGE-klasse. In voorliggend onderzoek is rekening gehouden met de volgende zaken: • • •

80 uur, Stage IV, 60 kW. 180 uur, STAGE IV, 100 kW; 60 uur, STAGE IV 200 kW.

Voor het berekenen van de emissie is de volgende formule aangehouden: LBPJ =(0.095* Pmax +0.54)* D LBPJ staat in de bovengenoemde formule voor literverbruik per jaar. Pmax is het maximale vermogen van het werktuig en D staat voor het aantal draaiuren. Daarnaast is er rekening gehouden met het gebruik van AdBlue. Ligterink et al 20212 constateert dat voor Stage IV en V werktuigen dit 6% van het totale dieselverbruik bedraagt. In de onderstaande tabel zijn de gegevens zoals ingevoerd in de AERIUS-Calculator weergegeven. Categorie STAGE IV STAGE IV STAGE IV Totaal

Aantal uren totaal 80 180 60

Max. vermogen (kW) 60 100 200

Dieselverbruik totaal 499,2 1807,2 1172,4

Aantal liter Ad-Blue 29,952 108,432 70,344

Emissie (kg/jaar) NOx NH3 3,1 0,1 10,9 0,4 20,7 0,8 34,7 1,3

De werktuigen zijn in de AERIUS-berekening ingevoerd als oppervlaktebron – mobiele werktuigen.

2 Ligterink et al., 2021. ‘AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen’.

TNO_2021_R12305

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

10

AERIUS-berekening De Bessentuin, Manderveen Definitief

HOOFDSTUK 4

RESULTATEN & CONCLUSIE

Uit de AERIUS-berekening blijkt dat er als gevolg van de voorgenomen ontwikkeling, zowel in de aanleg- alsook de gebruiksfase geen sprake is van rekenresultaten hoger dan 0,00 mol/ha/j. Er is daarmee geen sprake van een stikstofdepositie met significant negatief effect op Natura 2000-gebieden. De onderdelen en resultaten van de AERIUS-berekening zijn in bijlage 1 en 2 bijgevoegd. Het project is in het kader van de Wet natuurbescherming, ten aanzien van de effecten van stikstofdepositie op Natura 2000-gebieden, niet vergunningsplichtig.

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

11

AERIUS-berekening De Bessentuin, Manderveen Definitief

BIJLAGE BIJ DE STIKSTOFBEREKENING Bijlage 1

Rekenresultaten aanlegfase

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

12

AERIUS-berekening De Bessentuin, Manderveen Definitief

Bijlage 2

Resultaten gebruiksfase

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

13

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

Totale emissie

Situatie 1 - Beoogd

Resultaten

Situatie 1 - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename van depositie Grootste afname van depositie

RuX6oMYf3tNU (02 februari 2023)

BJZ.NU Dokter van Deenweg, 8025BK Zwolle Realisatie 10 woningen Realisatie 10 woningen RuX6oMYf3tNU 02 februari 2023, 20:09 Wnb-rekengrid Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

2023 -

1,4 kg/j

43,0 kg/j

2/7

Projectberekening

Situatie 1 (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Inzet werktuigen 4 Anders... | Anders... | Laden en lossen middelzwaar verkeer 5 Anders... | Anders... | Laden en lossen zwaar verkeer  Verkeersnetwerk

RuX6oMYf3tNU (02 februari 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

1,1 kg/j 3,0 g/j 90,0 g/j 0,2 kg/j

30,1 kg/j 0,4 kg/j 8,2 kg/j 4,3 kg/j

3/7

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste afname van depositie Grootste toename van depositie Hoogste totale depositie

De bronnen op de kaart horen bij de Beoogde situatie.

RuX6oMYf3tNU (02 februari 2023)

4/7

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Situatie 1" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

RuX6oMYf3tNU (02 februari 2023)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

-

-

5/7

Projectberekening

Situatie 1, Rekenjaar 2023 1

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte

Inzet werktuigen X:249492,43 Y:496135,64 0,56 ha

NOₓ NH₃

30,1 kg/j 1,1 kg/j

Naam

Stageklasse

Graafmachine

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 1094 l/j SCR: ja

200 u/j 66 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 3126 l/j SCR: ja

160 u/j 188 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 566 l/j SCR: ja

29 u/j

Stage-IV, 2014-2018, <= 56 kW, diesel, 115 l/j SCR: nee

34 u/j

Hijskraan Betonstorter Mini shovel

Brandstofverbruik Draaiuren AdBlue verbruik

Trilplaat/stamper alle werktuigen op benzine, 2takt

Stof Emissie

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

34 l/j

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

51 l/j

NOₓ NH₃

2

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Verkeer binnen bebouwde kom X:249463,02 Y:496235,92 235,20 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RuX6oMYf3tNU (02 februari 2023)

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

6,7 kg/j 0,3 kg/j 17,5 kg/j 0,8 kg/j 3,2 kg/j 0,1 kg/j 2,5 kg/j 0,0 kg/j 0,2 kg/j 0,0 kg/j

Links Rechts NOₓ 0,5 kg/j Type scherm - NO₂ 0,1 kg/j Hoogte - NH₃ 13,8 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigen

1620 p/jaar 20 p/jaar 412 p/jaar 0 p/jaar

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

6/7

Projectberekening

3

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Verkeer buiten bebouwde kom X:248259,51 Y:496084 Type scherm 2.250,99 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 4

Naam

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Anders... | Anders...

Laden en lossen Uittreedhoogte middelzwaar Warmteinhoud verkeer Locatie X:249503,43 Y:496147,67 Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 5

Anders... | Anders...

Naam Laden en lossen Uittreedhoogte zwaar verkeer Warmteinhoud Locatie X:249492,53 Y:496123,15 Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigen

3,8 kg/j 1,1 kg/j 0,2 kg/j

In file

1620 p/jaar 20 p/jaar 412 p/jaar 0 p/jaar

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

2,5 m 0,000 MW

NOₓ NH₃

0,4 kg/j 3,0 g/j

2,5 m 0,000 MW

NOₓ NH₃

8,2 kg/j 90,0 g/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022_20230126_290cbff6e8 Database versie 2022_290cbff6e8 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RuX6oMYf3tNU (02 februari 2023)

7/7

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

Totale emissie

Situatie 1 - Beoogd

Resultaten

Situatie 1 - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename van depositie Grootste afname van depositie

Rgf1kpH11wYb (02 februari 2023)

BJZ.nu Veldekster ong., 7664 VC Manderveen Realisatie 10 woningen Realisatie 10 woningen Rgf1kpH11wYb 02 februari 2023, 20:12 Wnb-rekengrid Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

2023 -

1,3 kg/j

26,3 kg/j

2/7

Projectberekening

Situatie 1 (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1 Wonen en Werken | Woningen | Projectgebied 4 Anders... | Anders... | Laden en lossen 5 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Werktuigen  Verkeersnetwerk

Rgf1kpH11wYb (02 februari 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

10,0 g/j 0,8 kg/j 0,5 kg/j

0,8 kg/j 20,7 kg/j 4,8 kg/j

3/7

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste afname van depositie Grootste toename van depositie Hoogste totale depositie

De bronnen op de kaart horen bij de Beoogde situatie.

Rgf1kpH11wYb (02 februari 2023)

4/7

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Situatie 1" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

Rgf1kpH11wYb (02 februari 2023)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

-

-

5/7

Projectberekening

Situatie 1, Rekenjaar 2023 1

Wonen en Werken | Woningen

Naam Projectgebied Uittreedhoogte Locatie X:249497,9 Warmteinhoud Y:496125,33 Spreiding Oppervlakte 0,59 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 2

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Wegverkeer Bovebroeksweg oost X:249470,47 Y:496216,82 213,37 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3

Links Rechts NOₓ 1,5 kg/j Type scherm - NO₂ 0,3 kg/j Hoogte - NH₃ 0,1 kg/j Afstand tot de weg - -

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Aantal voertuigen

78 p/etmaal 0 p/etmaal 0.2 p/etmaal 0 p/etmaal

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Wegverkeer Bovenbroeksweg west X:249314,06 Y:496247,86 Type scherm 560,30 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 4

1,0 m 0,000 MW 1m

Anders... | Anders...

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Naam Laden en lossen Uittreedhoogte Locatie X:249497,81 Warmteinhoud Y:496125,41 Spreiding Oppervlakte 0,59 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie

Rgf1kpH11wYb (02 februari 2023)

0,0 m 0,000 MW 0m

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigen

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

3,3 kg/j 0,7 kg/j 0,4 kg/j

In file

78 p/etmaal 0 p/etmaal 0.2 p/etmaal 0 p/etmaal

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

NOₓ NH₃

0,8 kg/j 10,0 g/j

6/7

Projectberekening

5

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte

Naam Stageklasse

Werktuigen X:249497,97 Y:496125,41 0,59 ha

NOₓ NH₃

20,7 kg/j 0,8 kg/j

Brandstofverbruik Draaiuren AdBlue verbruik

60 kW Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja 499 l/j

80 u/j

30 l/j

100 kW

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: 1807 l/j ja

180 u/j 108 l/j

200 kW

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: 1172 l/j ja

60 u/j

70 l/j

Stof Emissie

NOₓ 3,1 kg/j NH₃ 0,1 kg/j NOₓ 10,9 kg/j NH₃ 0,4 kg/j NOₓ 6,8 kg/j NH₃ 0,3 kg/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022_20230126_290cbff6e8 Database versie 2022_290cbff6e8 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

Rgf1kpH11wYb (02 februari 2023)

7/7

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://bestuur.tubbergen.nl/api/v1/meetings/980/documents/22095