CConstaterende datTubbergen
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage Bestemmingsplan Hutten 2.pdf

Gemeenteraad Tubbergen 16 februari 2021, gemeente TubbergenBij agendapunt: 9: Vaststellen bestemmingsplan Hutten 229.572 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 4

Zo geldt er bestemmingsplan Hutten 2

47

een andere afmeting voor parkeren in de lengterichting van de weg dan voor parkeren in dwarsrichting van de weg. Zie bijlage V van de 'Beleidsnotitie Bouwen en Parkeren 2018' voor de afmetingen van parkeergelegenheden. Indien tijdens de planperiode deze beleidsnotitie wordt gewijzigd, wordt verwezen naar het nieuwe beleid. Er dient sprake te zijn van bruikbare parkeerplaatsen. Dit betekent dat de ruimte om de parkeerplaats te kunnen bereiken wel reëel moet zijn en dat de afstanden tussen parkeerplaatsen onderling en tussen parkeerplaatsen en gebouwen voldoende moet zijn om daadwerkelijk gebruik te kunnen maken van de parkeerplaatsen. Bij publieke voorzieningen geldt dat voldoende parkeerplaatsen voor minder valide gebruikers moeten worden aangelegd. Het betreft hier de algemene gehandicaptenparkeerplaatsen.

48

bestemmingsplan Hutten 2

Hoofdstuk 7 Economische uitvoerbaarheid Artikel 6.12 van de Wet ruimtelijke ordening stelt dat de gemeenteraad gelijktijdig met de vaststelling van het bestemmingsplan moet besluiten om al dan niet een exploitatieplan vast te stellen. Hoofdregel is dat een exploitatieplan moet worden vastgesteld bij elk bestemmingsplan. Er zijn echter uitzonderingen. Het is mogelijk dat de raad verklaart dat met betrekking tot een bestemmingsplan geen exploitatieplan wordt vastgesteld indien het verhaal van kosten van de grondexploitatie anderszins is verzekerd of het stellen van nadere eisen en regels niet noodzakelijk is. Voor project Hutten 2 is een grondcomplex ingesteld met bijbehorende grondexploitatie. Hierin is de verantwoording van de kosten en opbrengsten opgenomen. De exploitatie is uitsluitend. Het plan is dan ook economisch uitvoerbaar.

bestemmingsplan Hutten 2

49

50

bestemmingsplan Hutten 2

Hoofdstuk 8

Vooroverleg en inspraak

8.1 Vooroverleg 8.1.1

Het Rijk

In het Besluit algemene regels ruimtelijke ordening (Barro) zijn de nationale belangen die juridische borging vereisen opgenomen. Het Barro is gericht op doorwerking van nationale belangen in gemeentelijke bestemmingsplannen. Geoordeeld wordt dat dit bestemmingsplan geen nationale belangen schaadt. Daarom is afgezien van het voeren van vooroverleg met het Rijk. 8.1.2

Provincie Overijssel

Het voorontwerpbestemmingsplan wordt in het kader van het wettelijk vooroverleg, voorgelegd aan de provincie Overijssel. 8.1.3

Waterschap Vechtstromen

Het voorontwerpbestemmingsplan is in het kader van het wettelijk vooroverleg, voorgelegd aan waterschap Vechtstromen. Het waterschap is akkoord met de inhoud van voorliggend plan. Voor een nadere toelichting wordt naar paragraaf 5.9.2.

8.2 Inspraak Conform de gemeentelijke inspraakverordening kan het bestuursorgaan zelf besluiten of inspraak wordt verleend bij de voorbereiding van gemeentelijk beleid. In dit geval wordt geen voorontwerpbestemmingsplan ter inzage gelegd. Wel is het plan reeds besproken met een tweetal belanghebbenden, wonende aan de Vermolenweg. In voorliggend plan is rekening gehouden met de wensen van de betreffende omwonenden, onder meer door de aanleg van een groenstrook aan de zijde van de Vermolenweg en het plaatsen van een afrastering aan de noordzijde van het plangebied.

8.3 Zienswijzen Het ontwerpbestemmingsplan met ingang van 2 september 2020 gedurende zes weken voor een ieder ter inzage gelegen. Gedurende deze periode is één zienswijze binnengekomen. Deze zienswijze is nadien ingetrokken. Het bestemmingsplan is dan ook ongewijzigd vastgesteld.

bestemmingsplan Hutten 2

51

52

bestemmingsplan Hutten 2

Bijlagen bij de toelichting

bestemmingsplan Hutten 2

53

Bijlage 1

54

bestemmingsplan Hutten 2

Groenplan

GEESTEREN HUTTEN GROENPLAN | 1:500 | FORMAAT A1 | 20 mei 2020

gleditsia triacanthos

bosje

slootberm

berm

wadi

vinckenweg

A +15.14

+14.86

1:2

+14.36

+14.23

PROFIEL 1 1:200 I

p p p D p p I p p I p J

I

E

C E

I

p

p

p

kavel

voetpad p

wild bloemmengsel sloot

rijweg

I

p

p

I

p

F

houtwal

O F I

I

p

I

PROFIEL 3

N

p

F

vermolenweg J

I

p G M

B

sloot

onderhoudskavel pad

+14.96

+14.64

1:1

+15.64

1:1

+14.64

+13.85

F

p

I

PROFIEL 3 1:200

I

N

erfgrens

wild bloemmengsel

F

H

PROFIEL 2

rm ve

M

F

L

vinc ken weg

I

I

F

e nw ol e

N

g

J

B

LEGENDA

F E

wadi

B

E

K

PROFIEL 1 E

vinckenweg

+15.26 +14.28

PROFIEL 2 1:200

F

I

berm

L +14.91

p I

I

I

E

I

fagus sylvatica

wadi

I

H I

E

K

J

alnus cordata ‘savaria’

woning

D

p

p p

M

p

I

L

D

J

p

speeltuin

J

A

bos bestaand

B

bomenrij bestaand

C

houtwal bestaand

D

bomen te kappen

E

boom nieuw, gleditsia triacanthos ‘green glory’

F

boom nieuw, alnus cordata ‘savaria’

G

houtwal nieuw, bosplantsoen: corylus avellana 10%, viburnum opulus 20%, rhamnus frangula 50%, crataegus monogyna 20%

H

blokhaag nieuw, acer campestre

I

haag nieuw, fagus sylvatica, dubbel

J

klimplant op erfafscheiding nieuw, hedera helix

K

wadi nieuw, ruig gras (1x in de maand maaien in groeiseizoen)

L

ruige grasberm (2x per maand maaien in groeiseizoen)

M

onderhoudspad, ruig gras (2x per maand maaien in groeiseizoen)

N

wild bloemmengsel, (G1, Cruydthoeck)

O

doorsteek voor het maken van wandelommetjes

L

Legenda Soort (Latijns)

Soort (Nederlands)

Keuze

Vorm

Hoogte

(Kroon)breedte Maat Bloeitijd Plantwijze

Eenheid

E F G

Gleditsia triacanthos 'Green glory' Tilia cordata 'savaria' Houtwal (divers)

Valse Christusdoorn (doornloos) Hartbladige els Houtwal

accentboom, kan goed tegen langdurig vocht, geen doorns biodiversiteit, statige boom, landelijk biodiversiteit, bijen/vogels/vlinders, landelijk, inheems

Hoogstam Hoogstam Bosplantsoen

15-20m 20-30m 6m

10-15m 20-30m 10-15m

stuks stuks stuks

Corylus avellana 10%

Hazelaar

"

"

"

"

januari

"

163

Viburnum opulus 20%

Gelderse roos

"

"

"

"

mei-jun

"

326

Rhamnus frangula 50%

Vuilboom

"

"

"

"

mei-sept

"

812

Crataegus monogyna 20%

Eénstijlige meidoorn

"

"

"

"

mrt-apr

"

Acer campestre Fagus sylvatica Hedera helix Ruig gras Bloemmengsel

Veldesdoorn landelijk, inheems, mooi dicht Blokhaag Beukhaag landelijk, inheems, biedt lang privacy door bladval in voorjaar Haag Kleinbladige klimop wintergroen beeld, compact, privacy klimplant Mengsel n.t.b. (afhankelijk van grondsoort) minder beheerintensief Berm G1 Cruydthoeck sierlijk, biodiversiteit, minder beheerintensief Berm

50cm 120cm 180cm n.v.t. 50-80cm

n.v.t. 75-100cm n.v.t. n.v.t. n.v.t.

n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.t.b.

20 per m2 dubbel, 7 per m1 5 per m1 n.v.t. 1 gram per m2 meezaaien met gras

H I J K&L N

18-20 jun-jul 18-20 april-mei 80-100 divers

60-80 60-80 60-80 n.v.t. n.v.t.

solitair (volgens groenplan) solitair 5 per m2

Aantal 16 6 1625

326

stuks stuks stuks m2 m2

3900 1975 680 n.t.b. in het werk n.t.b. in het werk

Onderbouwing soortkeuzes Groenplan Geesteren Hutten, 20 mei 2020 E Gleditsia triacanthos ‘Green glory’ - Vals christusdoorn (zonder doorns) In het plan is er voor de soort Valse Christusdoorn gekozen, omdat dit een karakteristieke, transparante en sierlijke accentboom is. Er is gekozen voor de cultivar ‘green glory’ omdat dit type geen gevaarlijke doorns bevat. De boom wordt namelijk geplaatst nabij een speelveld en op open gazon waar de kans groot is dat er wordt gespeeld. Daarnaast is deze boom bestand tegen langdurige nattigheid. Dat maakt de boom geschikt om in de wadi’s toegepast te worden.

F Alnus cordata ‘savaria’ – Hartbladige els Deze soort els is gekozen zodat er een enigszins symmetrisch beeld wordt gerealiseerd met de bestaande eikenrij aan de overzijde van de Vinckenweg. Omdat de eik tegenwoordig wordt afgeraden vanwege de eikenprocessierups is er in dit geval gekozen voor een soort die een redelijk vergelijkbare vertoning heeft. Een bomenrij op deze plek geeft de wijk een robuust groen raamwerk, tezamen met de bestaande en nieuwe houtwal.

G Houtwal Aan de westzijde van plan Hutten wordt een houtwal geïntroduceerd. Omdat hier zorgvuldig keuzes moeten worden gemaakt in relatie tot het voorkomen van schaduwval op daken (zonnepanelen) en er tegelijkertijd zicht op de nieuwbouw van plan Hutten moet worden ontnomen, is er gekozen voor het plaatsen van een singel op een verhoogde grondwal. De op te werpen grondwal wordt 1m hoog en 6m breed. De taluds hebben een helling van 1:2. De singel bovenop de kruin van de wal zal een maximale beheerhoogte mogen bereiken van 6m. Tussen de houtwal en de erfafscheiding bevindt zich een onderhoud pad van 3m breed. Deze is in eigendom en beheer van de gemeente Tubbergen. De erfscheidingen worden met hekken begrensd om ongeoorloofd gebruik van gemeentegrond te voorkomen.

H Acer campestre - Veldesdoorn De groene ‘restruimtes’ in de wijk worden opgevuld met een mooie landelijke ogende blokhaag. De soort veldesdoorn past hierbij en is een soortkeuze die goed te beheren is. 2 keer per jaar snoeien is voldoende. Daarmee is het een onderhoudsarme plantkeuze.

I Fagus sylvatica - Beukenhaag Een groen uitstralende wijk is een lust voor het oog. Eenheid uitstralen maakt het nog sterker. Deze groene uitstraling wordt bereikt door het toevoegen van één en dezelfde soort erfgrens aan de voorzijde/zijkanten van de kavels. De beukenhaag is hiervoor een hele mooie soortkeuze. Deze behoudt zijn blad tot het voorjaar en laat pas los zodra het nieuwe blad ontluikt. Daarmee biedt deze haag jaarrond een bepaalde mate van privacy.

J Hedera helix – Kleinbladige klimop De ruimtelijk oplossing voor erfgrenzen (1,80m) grenzend aan de openbare ruimte zal worden ingericht als een groen scherm van Hedera helix. Dit is een jaarrond groenblijvende klimmer die de privacy van de bewoners waarborgt en tegelijkertijd het aanzicht vanaf de openbare ruimte aangenaam maakt. Hiermee voorkom je het beeld dat iedere kavel zijn eigen schutting plaatst en daarmee een rommelig en onverzorgd beeld geeft. Dit principe is alleen toegpast op locaties waar de erfgrenzen in zicht zijn vanaf de openbare ruimte.

K & L Ruig gras Voor de bermen en wadi’s wordt er een ruig grasmengsel voorgesteld. Dit is voor de biodiversiteit gunstiger dan kort gemaaid gazon. Ook is dit een keuze die voor minder onderhoud zorgt. 2 keer per maand maaien is hiervoor in het hoogseizoen voldoende.

N Bloemrijk graslandmengsel (G1 Cruydt Hoeck) Zowel langs de Vinckenweg als langs de Vermolenweg worden bloemmengsels voorgesteld. Dit is goed voor de biodiversiteit en geeft een kleurrijke rand aan de nieuwe wijk. Dit gekozen mengsel heeft een ingetogen karakter en is zeer aantrekkelijk voor bijen, vlinders en vogels. Bij goed beheer vormt het zich tot een middelhoge vegetatie.

Bijlage 2 Verkeer- en parkeeronderzoek

bestemmingsplan Hutten 2

65

Notitie

Verkeerstoets Hutten II Geesteren Notitie Documentnummer:

N01-D01-41176193-sws2

Status en datum:

definitief/01 23 maart 2019

Auteur:

ing. S. Wennemers

Opdrachtgever:

gemeente Tubbergen

Verkeerstoets Hutten II Geesteren Notitie N01-D01-41176193-sws2

Inleiding De gemeente Tubbergen werkt aan de planvoorbereiding voor een nieuwe woonwijk aan de noordwestzijde van Geesteren (plan Hutten II). De planlocatie is gesitueerd ten westen van de Randweg. Roelofs Advies en Ontwerp BV is gevraagd een verkeerstoets uit te voeren voor de voorgenomen ontwikkeling. Voorliggende notitie bevat de resultaten van deze verkeerstoets.

Planontwikkeling Onderstaand figuur 1 toont het concept verkavelingsschets (d.d. 16-03-2019). Concreet bevat het plan het volgende ruimtelijke programma:  2 vrijstaande woningen;  18 twee-onder-een-kap woningen;  7 tussen-/rijtjeswoningen.

Figuur 1

Concept verkavelingsschets

Verkeerstoets Hutten II Geesteren – Notitie N01-D01-41176193-sws2

1

Notitie Verkeerstoets Parkeren Om het benodigd aantal parkeerplaatsen voor de planontwikkeling te berekenen is de werkwijze conform de beleidsnotitie ‘Bouwen & Parkeren2018’ van de gemeente Tubbergen gehanteerd. De gemeente hanteert het beleidsuitgangspunt dat voor Geesteren wordt uitgegaan van een gemiddelde parkeernorm voor de ‘rest bebouwde kom’ uit CROW publicatie 317 in een ‘niet stedelijk’ gebied. Het plangebied kent in de huidige situatie als agrarisch gebied geen parkeerbehoefte. type woning

ruimteprogramma

parkeernorm

benodigd aantal parkeerplaatsen

vrijstaande woning

2 woningen

2,3 pp/woning

4,6 parkeerplaatsen

twee-onder-een-kap woning

18 woningen

2,2 pp/woning

39,6 parkeerplaatsen

rijtjeswoning

7 woningen

2,0 pp/woning

14,0 parkeerplaatsen

totaal

58,2 parkeerplaatsen

Tabel 1 Berekening parkeerbehoefte

Uit de tabel is af te leiden dat de planontwikkeling van Hutten II een parkeerbehoefte kent van afgerond 59 parkeerplaatsen. Dubbelgebruik is niet van toepassing, omdat het ruimteprogramma uitsluitend de functie ‘wonen’ bevat. De parkeerbehoefte komt dus overeen met het benodigd aantal parkeerplaatsen in het plangebied. Gemeentelijk uitgangspunt is dat parkeren in principe binnen het plangebied moet plaatsvinden. Naast parkeervoorzieningen in de openbare ruimte van het plangebied, wordt ook een deel van de parkeervraag op eigen erf van de woningen gefaciliteerd. Om de parkeercapaciteit op eigen erf te bepalen zijn de berekeningsaantallen conform de gemeentelijke beleidsnotitie toegepast. Hierbij zijn de volgende uitgangspunten aangehouden:  vrijstaande woningen: enkele oprit met garage;  twee-onder-een-kap woningen: enkele oprit met garage;  rijtjeswoningen: geen parkeervoorziening op eigen terrein. Tabel 2 toont het aantal beschikbare parkeervakken binnen Hutten II. Om de parkeerbehoefte van (afgerond 59) te faciliteren zijn er op eigen erf 20 parkeerplaatsen beschikbaar en in de openbare ruimte binnen het plangebied nog eens 33 parkeerplaatsen. Daarnaast is de rijbaan dusdanig breed (5,5 m), waardoor voertuigen ook op de rijbaan kunnen parkeren.

Binnen het plangebied is voldoende ruimte beschikbaar om de restvraag van de parkeerbehoefte (6 parkeerplaatsen) op de rijbaan te faciliteren. Het plangebied kent dan ook voldoende parkeercapaciteit om de parkeerbehoefte te faciliteren.

type parkeervoorziening

aantal

Parkeercapaciteit/type theorie

berekening

bruikbare parkeercapaciteit

enkele oprit met garage

20 stuks

2,0

1,0

20,0

haaksparkeervakken

8 stuks

1,0

1,0

8,0

langsparkeervakken

25 stuks

1,0

1,0

25,0 53,0

Tabel 2 Beschikbare parkeervakken (exclusief parkeren op rijbaan)

Verkeerstoets Hutten II Geesteren – Notitie N01-D01-41176193-sws2

2

Notitie Verkeersontsluiting verkeersgeneratie Op basis van het voorgenomen ruimtelijk programma is met de rekentool ‘Verkeersgeneratie & Parkeren’ van het CROW de te verwachten verkeersgeneratie inzichtelijk gemaakt. Tabel 3 toont de resultaten van de berekening voor de gemiddelde weekdag en maatgevende werkdag. Omdat de parkeerbehoefte en verkeersgeneratie niet los van elkaar beschouwd kunnen worden, zijn voor het bepalen van de verkeersgeneratie dezelfde geografische uitgangspunten als bij de berekeningen voor het parkeren gehanteerd. Dit betekent dat de ontwikkellocatie zich in de ‘rest bebouwde kom’ in een ‘niet stedelijk’ gebied bevindt. type woning

ruimteprogramma

gemiddelde weekdag

maatgevende werkdag

vrijstaande woning

2 woningen

16

17

twee-onder-een-kap woning

18 woningen

140

148

tussen-/rijtjeswoning

7 woningen

51

54

totaal

207

219

Tabel 3 Berekening verkeersgeneratie Hutten II (mvt/etmaal)

Zoals uit de tabel blijkt ligt de verkeersgeneratie op een gemiddelde weekdag (maandag t/m zondag) op circa 210 motorvoertuigen per etmaal. Op de maatgevende werkdag (maandag t/m vrijdag) ligt de verkeersgeneratie op 220 motorvoertuigen per etmaal.

verkeersafwikkeling De verkavelingsschets voor Hutten II bevat primair één ontsluiting voor gemotoriseerd verkeer, namelijk de aansluiting op de Randweg. De ontsluiting aan de noordzijde van het plangebied betreft een calamiteitenontsluiting (uitvoering in grasbetonstenen) en mag formeel alleen in geval van calamiteiten gebruikt worden. Tijdens de maatgevende werkdag, kent het plangebied een verkeersgeneratie van circa 220 mvt per etmaal. Dit betekent dat er verspreidt over de dag afgerond circa 110 voertuigen arriveren en ook 110 voertuigen vertrekken. Op basis van de situering en expert-judgement volgt dat circa 50% van het verkeer van/naar zuidelijke richting (Randweg en Vinckenweg) rijdt en circa 50% van/naar noordelijke richting (Randweg en Langeveenseweg) rijdt. De hoeveelheid gemotoriseerd verkeer dat van/naar Hutten I rijdt is verwaarloosbaar klein en daarom niet meegenomen. Om een beeld te kunnen vormen van de verkeerafwikkeling van Hutten II is van 8 t/m 14 november 2019 een wegvaktelling uitgevoerd op het wegvak tussen De Hof en de Vermolenweg. Tabel 3 toont de telresultaten voor gemotoriseerd- en (brom)fietsverkeer. In bijlage I zijn de uitgebreide resultaten van de telling opgenomen. gemotoriseerd verkeer

(brom)fietsers

1.616 (100%) 1.268 (78,5%) 238 (14,7%) 110 (06,8%) 254 (15,7%) 338 (20,9%)

47 (100%) 40 (84,3%) 3 (06,8%) 4 (08,9%) 8 (16,6%) 5 (10,6%)

Etmaal (0-24) Dag (7-19) Avond (19-23) Nacht (23-7) Ochtendspits (7-9) Avondspits (16-18) Tabel 3

Resultaten wegvaktelling Randweg (gemiddelde werkdag in aantallen)

Verkeerstoets Hutten II Geesteren – Notitie N01-D01-41176193-sws2

3

Notitie Wanneer de verkeergeneratie wordt toegedeeld volgt voor de situatie met planontwikkeling een intensiteit van 1.615 + 110 = 1.725 mvt/werkdag op de zuidelijke Randweg. In eerder verkeersonderzoek1 is de grenswaarde voor de Randweg vastgesteld op 20.000 mvt/etmaal. De verkeersbelasting van de plansituatie ligt ruim onder deze grenswaarde, waarmee de verkeersafwikkeling op de Randweg acceptabel is. Kijkend de overige wegen in Geesteren, blijkt dat alleen de Lutkeberg onvoldoende restcapaciteit heeft om de extra verkeer van/naar Hutten II af te kunnen wikkelen. Hierbij geldt wel dat de huidige intensiteit al hoger ligt dan de grenswaarde, waarmee de overschrijding van de grenswaarde niet is toe te schrijven aan de ontwikkeling van Hutten II. Vanuit de verkeersafwikkeling is de voorgenomen planontwikkeling dan ook acceptabel.

Oversteekbaarheid Randweg Door de situering van het plangebied vormt de Randweg een barrière voor met name langzaam verkeer (fietser en voetgangers). De oversteekbaarheid is hierbij een belangrijk aandachtspunt, waarbij ook de verkeersafwikkeling en de verkeersveiligheidsaspecten een rol spelen.

Figuur 3

Randweg ter plaatse van voorgenomen ontsluiting Hutten II

Verkeersafwikkeling bij oversteken Met behulp van het verkeerskundige softwareprogramma Capacito zijn berekeningen uitgevoerd, waarbij op basis van de hoeveelheid gemotoriseerd verkeer de oversteekbaarheid inzichtelijk wordt gemaakt. Op basis van de oversteeklengte, oversteeksnelheid per doelgroep en wegvakintensiteit wordt de gemiddelde wachttijd bepaald. Deze wachttijd wordt in de software vervolgens gekwantificeerd in vijf categorieën, van ‘goed’ tot ‘zeer slecht’. Uitgaande van onderstaande uitgangspunten volgt een gemiddelde wachttijd van 3 seconden, wat in Capacito als ‘goed’ wordt gekwantificeerd:  intensiteit van 200 mvt/uur (telling + verkeersgeneratie spitsuur);  oversteeklengte van 6,8 m;  een oversteeksnelheid van 1,6 m/sec (doelgroep = voetgangers - kinderen);  gemiddelde reactietijd van 1,0 sec. Wanneer wordt uitgegaan van de maatgevende doelgroep (voetgangers met een handicap, oversteeksnelheid 0,5 m/sec) volgt een gemiddelde wachttijd van 8 seconde, wat nog altijd als ‘redelijk’ wordt gekwantificeerd. Vanuit de verkeersafwikkeling is de oversteekbaarheid in één etappe dan ook acceptabel. 1

Verkeer in Geesteren, Goudappel Coffeng, 2017

Verkeerstoets Hutten II Geesteren – Notitie N01-D01-41176193-sws2

4

Notitie Verkeersveiligheid bij oversteken Ook het aspect ‘verkeersveiligheid’ speelt een rol bij de oversteekbaarheid. De geregistreerde snelheid uit de wegvaktelling (zie bijlage I) ligt met een gemiddelde van 48 km/uur en een V 85 van 58 km/uur aan de hoge kant. Dit heeft niet direct effect op de kans op een ongeval, maar wel op de gevolgen voor met name de kwetsbare overstekende voetgangers en/of fietsers. Realisatie van een kruispuntplateau 50 km/u wordt dan ook aanbevolen. Dit vergroot de attentiewaarde en zorgt voor lagere snelheden ter plaatse van de wijkontsluiting en de voetgangersoversteek. Vanuit de taakbekwaamheid vormen overstekende kinderen (met name van/naar school) voor Hutten II de grootste risicogroep. Omdat de zelf ingeschatte taakbekwaamheid van kinderen nog in ontwikkeling is, is het van belang dat de attentiewaarde op overstekende fietsers/voetgangers voor het overige gemotoriseerde verkeer op orde is. Door het hiervoor benoemde kruispuntplateau te voorzien van markering (kanalisatiestrepen) en voldoende verlichting wordt de attentiewaarde op overstekende fietsers/voetgangers vergroot. Bijkomend voordeel is dat het principe overeenkomt met de oversteek voor fietsers en voetgangers nabij R.K.V.V. Stevo. Ook hier is een plateau met kanalisatiestrepen toegepast.

Verkeersveiligheid De verkavelingsschets voor Hutten II voorziet in een verkeersveilige inrichting voor alle weggebruikers. De rijbaanbreedte van 5,5 m past bij dergelijke woongebieden, waarbij het ook mogelijk is om te parkeren op de rijbaan. Aanvullende verkeersmaatregelen in het plangebied zijn door de wegbreedte en de maximale rechtstanden (<100 m) niet noodzakelijk. Het aanbevolen kruispuntplateau op de Randweg (zie voorgaande paragraaf) heeft een positief effect op de verkeersveiligheid. Onbestemd gebruik van de noordelijke calamiteitenontsluiting is wel een aandachtspunt vanuit de verkeersveiligheid. Voorkomen moet worden dat regulier auto- en/of fietsverkeer gebruik maakt van deze ontsluiting op de Randweg. Aanbevolen wordt hier de juiste bebording toe te passen en de situatie na realisatie te monitoren. Deze aanwezige trottoirs in het gehele plangebied komen de verkeersveiligheid voor voetgangers ten goede. Nabij de wijkontsluiting is aan beide zijden van de rijbaan het trottoir doorgetrokken tot aan de Randweg. Door de situering van een gemaal (aan de noordzijde) in Hutten I, is het niet mogelijk hier over te steken. Aanbevolen wordt om zuidzijde van het kruispunt een goede voetgangersverbinding (met kanalisatiestrepen) tussen Hutten I en II te creëren. Ook dient in Hutten I een trottoir aangebracht te worden.

Overwogen kan worden om de noordelijke trottoir te laten vervallen en in het plangebied een oversteek naar de zuidzijde van de ontsluitingsweg te creëren. Tot slot wordt aanbevolen om bij de nadere uitwerking ook aandacht te besteden aan toegankelijkheidseisen voor mindervaliden en opstelruimte voor afvalcontainers.

Conclusies en aanbevelingen Op basis van voorgaande verkeerstoets volgt dat de concept verkavelingsschets voor Hutten II voorziet in een acceptabele verkeersstructuur voor zowel gemotoriseerd als langzaam verkeer. Het ruimteprogramma kent een parkeerbehoefte van 59 parkeerplaatsen. Met de beschikbare parkeervakken en de mogelijkheid om te parkeren op de rijbaan is er voldoende parkeercapaciteit.

Verkeerstoets Hutten II Geesteren – Notitie N01-D01-41176193-sws2

5

Notitie De verkeersgeneratie op de maatgevende werkdag ligt op circa 220 mvt/etmaal. Op kruispunt- en wegvakniveau kan het ontsluitende wegennet dit extra verkeer op een acceptabele wijze verwerken, waarbij er vanuit robuustheid ruim voldoende restcapaciteit beschikbaar is. De oversteekbaarheid van de Randweg is vanuit verkeersafwikkeling acceptabel. Realisatie van een kruispuntplateau nabij de ontsluiting van het plangebied vergroot de verkeersveiligheid. Aanbevolen wordt om bij de nadere uitwerking een kruispuntplateau toe te passen ter hoogte van de planontsluiting en hierbij ook de benoemde maatregelen voor overstekende voetgangers te treffen (kanalisatiestrepen/verlichting). Ook wordt aanbevolen om het trottoir aan de noordzijde van de wijkontsluitingsweg op te heffen, omdat het niet mogelijk is om aan de overzijde (in Hutten I) een voetgangersverbinding te creëren. Tot slot wordt aanbevolen om bij de nadere uitwerking rekening te houden toegankelijkheidseisen voor mindervaliden en opstelruimte voor afvalcontainers.

Verkeerstoets Hutten II Geesteren – Notitie N01-D01-41176193-sws2

met

de

6

Notitie

I. Uitgebreide resultaten wegvaktelling

Verkeerstoets Hutten II Geesteren – Notitie N01-D01-41176193-sws2

7

VERKEERSTELLING

RANDWEG, GEESTEREN

Motorvoertuigen

Tussen De Bleek en Vermolenweg

Meetlocatie Randweg Geesteren Tussen Vermolenweg en De Bleek Ri. 1 = Ri. Noord (De Bleek) Ri. 2 = Ri. Zuid (Vermolenweg) Meting Meetperiode: 8 november t/m 14 november 2019 Methodiek: Telslangen In opdracht van: gemeente Tubbergen Uitgevoerd door: Roelofs Advies en Ontwerp

Voertuigclassificatie Voertuigclassificatie op basis van ascombinaties L = Licht verkeer (2 assen, asafstand < 3,7 m) M = Middelzwaar verkeer (2 assen, asafstand > 3,7 m) Z = Zwaar verkeer (3 of meer assen)

INTENSITEITEN

UURVERLOOP WERKDAG PER RIJRICHTING Doorsnede

Etmaal (0-24u) Dag (7-19u) Avond (19-23u) Nacht (23-7u) Ochtendspits (7-9u) Avondspits (16-18u)

Werkdag 1616 100% 1268 78,5% 238 14,7% 110 6,8% 254 15,7% 338 20,9%

Weekdag 1514 100% 1208 79,8% 209 13,8% 98 6,5% 207 13,6% 291 19,2%

Ri. Noord Ri. Zuid Werkdag Weekdag Werkdag Weekdag 756 708 860 806 585 557 683 651 100 89 138 119 71 61 39 37 150 120 104 86 132 115 206 176

Doorsnede Ri. Noord Ri. Zuid

160 140 120 100

80

UURCIJFERS 00:00 01:00 02:00 03:00 04:00 05:00 06:00 07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00

-

01:00 02:00 03:00 04:00 05:00 06:00 07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 24:00

60 Doorsnede Werkdag Weekdag 6 0,3% 8 0,6% 1 0,1% 4 0,2% 1 0,1% 3 0,2% 1 0,1% 2 0,1% 3 0,2% 3 0,2% 19 1,2% 15 1,0% 58 3,6% 45 3,0% 135 8,4% 105 6,9% 119 7,4% 102 6,7% 71 4,4% 71 4,7% 77 4,7% 88 5,8% 76 4,7% 88 5,8% 71 4,4% 80 5,3% 86 5,3% 93 6,2% 92 5,7% 96 6,4% 99 6,1% 101 6,7% 168 10,4% 146 9,7% 170 10,5% 145 9,6% 105 6,5% 93 6,1% 93 5,7% 78 5,1% 59 3,6% 54 3,6% 48 3,0% 42 2,8% 39 2,4% 35 2,3% 21 1,3% 19 1,2%

40 Ri. Noord Ri. Zuid Werkdag Weekdag Werkdag Weekdag 20 2 4 3 5 0u 0 0 2 1 2 0u 1 1 1 1 2u 0 1 1 1 2 2 1 1 4u 12 9 6 5 45 34 13 10 6u 88 67 47 38 62 53 56 49 8u vr 8-nov 33 34 37 36 za 9-nov 35 38 42 49 10uzo 10-nov 31 39 45 48 ma 11-nov 32 36 39 44 12udi 12-nov 40 44 46 49 wo 13-nov 42 43 50 53 14udo 14-nov 40 42 59 60 71 59 97 87 16u 62 55 108 90 49 45 56 48 18u 45 38 47 40 21 21 38 33 20u 19 16 29 25 15 14 23 21 22u 8 8 13 11

Licht (L) Middelzwaar (M) Zwaar (Z)

Doorsnede Werkdag Weekdag 1472 91,1% 1397 92,2% 80 5,0% 63 4,2% 63 3,9% 54 3,6%

2u

4u

ETMAALTOTALEN

VOERTUIGVERDELING

1

180

Ri. Noord Ri. Zuid Werkdag Weekdag Werkdag Weekdag 91,9% 92,9% 90,4% 91,6% 4,0% 3,4% 5,8% 4,9% 4,0% 3,7% 3,8% 3,5%

Aantal voertuigen 1633 1564 954 1561 1668 1717 1497

6u

8u

10u

12u

14u

16u

18u

20u

22u

SNELHEID Gem. snelheid V85 < 20 km/u 20 - 30 km/u 30 - 40 km/u 40 - 50 km/u 50 - 60 km/u 60 - 70 km/u 70 - 80 km/u > 80 km/u

Doorsnede 48 58 0,1% 3,3% 15,9% 39,4% 32,6% 7,4% 1,1% 0,1%

Ri. Noord 46 57 0,2% 5,4% 17,4% 41,5% 30% 5,2% 0,4% 0%

Ri. Zuid 49 59 0,1% 1,5% 14,7% 37,6% 35% 9,3% 1,7% 0,3%

VERKEERSTELLING

RANDWEG, GEESTEREN

Motorvoertuigen

Tussen De Bleek en Vermolenweg

Meetlocatie Randweg Geesteren Tussen Vermolenweg en De Bleek Ri. 1 = Ri. Noord (De Bleek) Ri. 2 = Ri. Zuid (Vermolenweg) Meting Meetperiode: 8 november t/m 14 november 2019 Methodiek: Telslangen In opdracht van: gemeente Tubbergen Uitgevoerd door: Roelofs Advies en Ontwerp

Voertuigclassificatie Voertuigclassificatie op basis van ascombinaties L = Licht verkeer (2 assen, asafstand < 3,7 m) M = Middelzwaar verkeer (2 assen, asafstand > 3,7 m) Z = Zwaar verkeer (3 of meer assen)

2

WERKDAG 00:00 01:00 01:00 02:00 02:00 03:00 03:00 04:00 04:00 05:00 05:00 06:00 06:00 07:00 07:00 08:00 08:00 09:00 09:00 10:00 10:00 11:00 11:00 12:00 12:00 13:00 13:00 14:00 14:00 15:00 15:00 16:00 16:00 17:00 17:00 18:00 18:00 19:00 19:00 20:00 20:00 21:00 21:00 22:00 22:00 23:00 23:00 24:00 Etmaal (0-24u) Dag (7-19u) Avond (19-23u) Nacht (23-7u) Ochtendspits (7-9u) Avondspits (16-18u)

L 5 1 0 0 2 15 51 123 108 62 67 66 65 75 82 85 151 162 100 89 56 47 38 21 1472 1146 230 97 231 313

Doorsnede M Z 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 1 2 3 4 6 6 6 5 7 2 6 4 7 3 3 4 8 3 6 5 7 7 7 10 6 3 3 2 2 1 1 1 1 0 1 0 1 0 80 63 69 53 5 3 7 7 11 11 12 13

Tot 6 1 1 1 3 19 58 135 119 71 77 76 71 86 92 99 168 170 105 93 59 48 39 21 1616 1268 238 110 254 338

L 2 0 0 0 2 10 41 83 58 30 32 27 28 35 38 35 62 60 48 44 20 18 15 8 696 536 97 63 140 122

Ri. Noord M Z 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 2 2 2 2 3 3 2 1 2 2 2 2 1 1 2 3 1 2 2 3 3 3 6 1 1 1 0 1 1 0 1 1 0 1 0 0 0 30 31 24 25 2 1 4 4 5 5 4 7

Tot 2 0 1 0 2 12 45 88 62 33 35 31 32 40 42 40 71 62 49 45 21 19 15 8 756 585 100 71 150 132

L 3 1 0 0 0 5 11 41 51 31 35 39 36 40 43 50 89 102 53 45 36 29 23 13 777 610 133 34 91 191

Ri. Zuid M Z 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 2 4 3 3 3 5 1 4 3 4 1 2 2 4 2 3 3 4 4 4 4 5 1 2 1 2 1 1 1 0 0 0 0 0 0 50 33 45 28 3 2 3 3 7 6 9 6

Doorsnede Tot 3 1 1 1 1 6 13 47 56 37 42 45 39 46 50 59 97 108 56 47 38 29 23 13 860 683 138 39 104 206

VERKEERSTELLING

RANDWEG, GEESTEREN

Motorvoertuigen

Tussen De Bleek en Vermolenweg

Meetlocatie Randweg Geesteren Tussen Vermolenweg en De Bleek Ri. 1 = Ri. Noord (De Bleek) Ri. 2 = Ri. Zuid (Vermolenweg) Meting Meetperiode: 8 november t/m 14 november 2019 Methodiek: Telslangen In opdracht van: gemeente Tubbergen Uitgevoerd door: Roelofs Advies en Ontwerp

Voertuigclassificatie Voertuigclassificatie op basis van ascombinaties L = Licht verkeer (2 assen, asafstand < 3,7 m) M = Middelzwaar verkeer (2 assen, asafstand > 3,7 m) Z = Zwaar verkeer (3 of meer assen)

3

WEEKDAG 00:00 01:00 01:00 02:00 02:00 03:00 03:00 04:00 04:00 05:00 05:00 06:00 06:00 07:00 07:00 08:00 08:00 09:00 09:00 10:00 10:00 11:00 11:00 12:00 12:00 13:00 13:00 14:00 14:00 15:00 15:00 16:00 16:00 17:00 17:00 18:00 18:00 19:00 19:00 20:00 20:00 21:00 21:00 22:00 22:00 23:00 23:00 24:00 Etmaal (0-24u) Dag (7-19u) Avond (19-23u) Nacht (23-7u) Ochtendspits (7-9u) Avondspits (16-18u)

L 7 3 2 1 2 12 40 96 93 63 79 79 75 85 87 90 133 138 89 75 52 40 34 18 1397 1108 202 87 189 272

Doorsnede M Z 1 0 0 0 1 0 1 0 0 0 1 2 2 3 4 5 5 4 5 3 5 4 6 3 2 3 6 3 5 5 5 6 5 8 4 2 2 1 2 1 1 1 1 0 0 0 0 0 63 54 53 46 4 3 6 5 9 9 9 10

Tot 8 4 3 2 3 15 45 105 102 71 88 88 80 93 96 101 146 145 93 78 54 42 35 19 1514 1208 209 98 207 291

L 3 1 1 0 2 8 32 63 49 31 36 36 33 41 40 37 53 54 44 37 20 16 13 8 658 517 86 55 112 107

Ri. Noord M Z 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 2 1 3 2 2 1 2 1 1 2 2 1 2 2 1 2 2 2 2 2 4 1 1 1 0 1 0 0 1 1 0 0 0 0 0 24 26 19 22 2 1 3 3 4 4 3 5

Tot 4 2 1 1 2 9 34 67 53 34 38 39 36 44 43 42 59 55 45 38 21 16 14 8 708 557 89 61 120 115

L 4 2 1 1 1 4 9 33 44 32 43 44 42 44 47 53 80 85 45 38 32 25 21 11 739 592 115 32 77 165

Ri. Zuid M Z 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 3 2 3 2 4 1 3 3 4 1 1 1 3 2 3 3 3 4 3 4 4 1 2 1 1 1 1 1 0 0 0 0 0 0 39 28 35 24 2 2 3 2 5 4 7 5

Tot 5 2 1 1 1 5 10 38 49 36 49 48 44 49 53 60 87 90 48 40 33 25 21 11 806 651 119 37 86 176

VERKEERSTELLING

RANDWEG, GEESTEREN

Motorvoertuigen

Tussen De Bleek en Vermolenweg

Meetlocatie Randweg Geesteren Tussen Vermolenweg en De Bleek Ri. 1 = Ri. Noord (De Bleek) Ri. 2 = Ri. Zuid (Vermolenweg) Meting Meetperiode: 8 november t/m 14 november 2019 Methodiek: Telslangen In opdracht van: gemeente Tubbergen Uitgevoerd door: Roelofs Advies en Ontwerp

Voertuigclassificatie Voertuigclassificatie op basis van ascombinaties L = Licht verkeer (2 assen, asafstand < 3,7 m) M = Middelzwaar verkeer (2 assen, asafstand > 3,7 m) Z = Zwaar verkeer (3 of meer assen) Validatie █ = Compleet en representatief █ = Niet representatief █ = Niet compleet █ = Feestdag

4

DOORSNEDE vr 8-11 13 3 3 1 1 18 49 118 137 74 91 83 86 110 100 111 173 157 86 77 52 32 30 28 1633 1326 191 116 255 330

za 9-11 20 7 4 3 4 7 16 49 90 106 153 149 112 132 116 128 104 93 71 60 59 31 30 20 1564 1303 180 81 139 197

zo 10-11 11 11 9 4 2 2 9 10 27 36 77 88 92 92 98 87 80 70 53 22 29 20 20 5 954 810 91 53 37 150

ma 11-11 3 1 0 0 1 16 59 134 96 62 69 82 76 82 89 104 165 165 114 95 64 38 32 14 1561 1238 229 94 230 330

di 12-11 3 1 1 1 5 19 68 153 143 72 88 76 62 79 89 93 171 186 109 84 50 57 41 17 1668 1321 232 115 296 357

wo 13-11 7 2 2 1 4 24 58 132 102 85 90 76 79 100 111 96 169 172 112 112 61 53 47 22 1717 1324 273 120 234 341

do 14-11 5 0 1 2 4 16 55 139 116 60 45 61 54 57 72 91 162 171 104 95 69 57 46 15 1497 1132 267 98 255 333

vr 8-11 775 858 47% 53% 1484 79 70 90,9% 4,8% 4,3%

za 9-11 719 845 46% 54% 1478 34 52 94,5% 2,2% 3,3%

zo 10-11 453 501 47% 53% 937 6 11 98,2% 0,6% 1,2%

ma 11-11 746 815 48% 52% 1433 76 52 91,8% 4,9% 3,3%

di 12-11 776 892 47% 53% 1506 89 73 90,3% 5,3% 4,4%

wo 13-11 822 895 48% 52% 1557 90 70 90,7% 5,2% 4,1%

do 14-11 659 838 44% 56% 1380 67 50 92,2% 4,5% 3,3%

00:00 01:00 01:00 02:00 02:00 03:00 03:00 04:00 04:00 05:00 05:00 06:00 06:00 07:00 07:00 08:00 08:00 09:00 09:00 10:00 10:00 11:00 11:00 12:00 12:00 13:00 13:00 14:00 14:00 15:00 15:00 16:00 16:00 17:00 17:00 18:00 18:00 19:00 19:00 20:00 20:00 21:00 21:00 22:00 22:00 23:00 23:00 24:00 Etmaal (0-24u) Dag (7-19u) Avond (19-23u) Nacht (23-7u) Ochtendspits (7-9u) Avondspits (16-18u) Validatie

DOORSNEDE Ri. Noord Ri. Zuid Ri. Noord Ri. Zuid Licht (L) Middelzwaar (M) Zwaar (Z) % Licht (L) % Middelzwaar (M) % Zwaar (Z)

VERKEERSTELLING

RANDWEG, GEESTEREN

Motorvoertuigen

Tussen De Bleek en Vermolenweg

Meetlocatie Randweg Geesteren Tussen Vermolenweg en De Bleek Ri. 1 = Ri. Noord (De Bleek) Ri. 2 = Ri. Zuid (Vermolenweg) Meting Meetperiode: 8 november t/m 14 november 2019 Methodiek: Telslangen In opdracht van: gemeente Tubbergen Uitgevoerd door: Roelofs Advies en Ontwerp

SNELHEDEN WEEKDAG 00:00 01:00 02:00 03:00 04:00 05:00 06:00 07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 Gemiddelde

01:00 02:00 03:00 04:00 05:00 06:00 07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 24:00

Doorsnede Gemiddelde V85 52 62 49 63 55 65 55 67 46 58 51 61 49 59 48 58 48 58 47 57 47 57 47 58 48 58 48 57 47 57 47 57 48 58 48 58 48 58 48 58 49 59 50 60 49 59 49 60 48 58

SNELHEDEN PER DAGSOORT Ri. Noord Gemiddelde V85 47 57 46 59 54 63 49 56 44 54 50 59 48 58 47 58 47 58 46 57 46 56 45 56 46 56 46 57 45 56 45 56 45 56 46 56 47 57 47 58 46 57 48 57 47 57 47 59 46 57

Ri. Zuid Gemiddelde V85 56 66 51 65 55 68 59 70 52 66 53 65 50 63 50 59 49 59 48 58 48 58 49 59 50 59 49 57 48 58 48 58 49 58 49 59 49 59 49 59 50 60 52 62 50 61 50 60 49 59

UURVERLOOP SNELHEDEN Voertuigclassificatie Voertuigclassificatie op basis van ascombinaties L = Licht verkeer (2 assen, asafstand < 3,7 m) M = Middelzwaar verkeer (2 assen, asafstand > 3,7 m) Z = Zwaar verkeer (3 of meer assen)

Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Werkdag Weekdag

Ri. Noord Gemiddelde V85 47 57 47 57 47 57 46 57 46 57 46 56 46 56 46 57 46 57

Ri. Zuid Gemiddelde V85 49 59 50 59 49 59 50 59 49 59 48 58 49 59 49 59 49 59

SNELHEIDSVERDELING WEEKDAG < 20 km/u 20 - 30 km/u 30 - 40 km/u 40 - 50 km/u 50 - 60 km/u 60 - 70 km/u 70 - 80 km/u > 80 km/u

Doorsnede % Cumulatief % 0,1% 0,1% 3,3% 3,4% 15,9% 19,4% 39,4% 58,8% 32,6% 91,4% 7,4% 98,8% 1,1% 99,9% 0,1% 100,0%

Ri. Noord % Cumulatief % 0,2% 0,2% 5,4% 5,5% 17,4% 22,9% 41,5% 64,5% 30,0% 94,4% 5,2% 99,6% 0,4% 100,0% 0,0% 100,0%

Ri. Zuid % Cumulatief % 0,1% 0,1% 1,5% 1,6% 14,7% 16,2% 37,6% 53,9% 35,0% 88,8% 9,3% 98,1% 1,7% 99,7% 0,3% 100,0%

SNELHEIDSVERDELING DOORSNEDE Gemiddelde V85

80

45,0% 40,0%

70

35,0% 60

30,0%

50

25,0%

40

20,0%

30

15,0%

20

10,0%

10

5,0% 0,0%

0 0u

5

Doorsnede Gemiddelde V85 48 58 48 58 48 58 48 58 48 58 47 57 47 58 48 58 48 58

2u

4u

6u

8u

10u

12u

14u

16u

18u

20u

22u

< 20

20 - 30

30 - 40

40 - 50

50 - 60

60 - 70

70 - 80

> 80

VERKEERSTELLING

HEETKAMPWEG, GEESTEREN

Bromfietsers en fietsers

Tussen De Bleek en Vermolenweg

Meetlocatie Randweg Geesteren Tussen Vermolenweg en De Bleek Ri. 1 = Ri. Noord (De Bleek) Ri. 2 = Ri. Zuid (Vermolenweg) Meting Meetperiode: 8 november t/m 14 november 2019 Methodiek: Telslangen In opdracht van: gemeente Tubbergen Uitgevoerd door: Roelofs Advies en Ontwerp

INTENSITEITEN

UURVERLOOP WERKDAG PER RIJRICHTING Doorsnede

Etmaal (0-24u) Dag (7-19u) Avond (19-23u) Nacht (23-7u) Ochtendspits (7-9u) Avondspits (16-18u)

Werkdag 47 100% 40 84,3% 3 6,8% 4 8,9% 8 16,6% 5 10,6%

Weekdag 43 100% 35 81,6% 3 7,0% 5 11,4% 6 14,4% 4 10,0%

Doorsnede

Voertuigclassificatie Voertuigclassificatie op basis van ascombinaties

6

-

01:00 02:00 03:00 04:00 05:00 06:00 07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00 24:00

8

Doorsnede Ri. Noord Ri. Zuid

7 6 5

4 3

UURCIJFERS 00:00 01:00 02:00 03:00 04:00 05:00 06:00 07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00

Ri. Noord Ri. Zuid Werkdag Weekdag Werkdag Weekdag 24 22 23 21 20 17 20 18 2 2 1 1 2 3 2 2 6 4 2 2 2 2 3 3

0 0 0 0 1 0 2 5 3 0 1 7 3 3 6 4 3 2 3 1 1 1 1 1

Werkdag 0,4% 0,0% 0,0% 0,0% 1,7% 0,8% 4,7% 9,8% 6,8% 0,8% 2,5% 14,4% 5,5% 6,8% 11,9% 9,3% 6,8% 3,8% 5,7% 2,8% 1,3% 1,5% 1,3% 1,3%

0 0 0 1 1 1 2 3 3 1 1 5 3 3 6 4 3 2 3 1 1 1 1 1

Weekdag 0,3% 0,0% 0,0% 1,3% 1,3% 1,3% 5,0% 7,7% 6,7% 2,7% 2,3% 12,0% 6,0% 6,0% 13,7% 8,7% 6,0% 4,0% 5,8% 2,8% 1,7% 1,2% 1,3% 2,0%

2 Ri. Noord Ri. Zuid 1 Werkdag Weekdag Werkdag Weekdag 0 0 0 0 0u 0 0 0 0 0 0u 0 0 0 0 2u 0 0 0 0 1 1 0 0 4u 0 0 0 0 1 1 1 1 6u 3 2 2 1 3 2 1 1 8u vr 8-nov 0 1 0 0 za 9-nov 0 0 1 1 10uzo 10-nov 4 3 3 2 ma 11-nov 1 1 1 1 12udi 12-nov 1 1 2 1 wo 13-nov 3 3 3 3 14udo 14-nov 2 2 3 2 1 1 3 2 16u 1 1 1 1 2 1 1 1 18u 1 1 0 0 0 1 0 0 20u 0 0 1 0 0 0 1 1 22u 0 1 0 0

2u

4u

ETMAALTOTALEN Aantal voertuigen 58 31 33 52 43 38 41

6u

8u

10u

12u

14u

16u

18u

20u

22u

VERKEERSTELLING

HEETKAMPWEG, GEESTEREN

Bromfietsers en fietsers

Tussen De Bleek en Vermolenweg

Meetlocatie Randweg Geesteren Tussen Vermolenweg en De Bleek Ri. 1 = Ri. Noord (De Bleek) Ri. 2 = Ri. Zuid (Vermolenweg) Meting Meetperiode: 8 november t/m 14 november 2019 Methodiek: Telslangen In opdracht van: gemeente Tubbergen Uitgevoerd door: Roelofs Advies en Ontwerp

Validatie █ = Compleet en representatief █ = Niet representatief █ = Niet compleet █ = Feestdag

DOORSNEDE 00:00 01:00 01:00 02:00 02:00 03:00 03:00 04:00 04:00 05:00 05:00 06:00 06:00 07:00 07:00 08:00 08:00 09:00 09:00 10:00 10:00 11:00 11:00 12:00 12:00 13:00 13:00 14:00 14:00 15:00 15:00 16:00 16:00 17:00 17:00 18:00 18:00 19:00 19:00 20:00 20:00 21:00 21:00 22:00 22:00 23:00 23:00 24:00 Etmaal (0-24u) Dag (7-19u) Avond (19-23u) Nacht (23-7u) Ochtendspits (7-9u) Avondspits (16-18u) Validatie

za 9-11 0 0 0 0 0 2 0 0 4 0 0 1 4 2 4 3 1 1 4 2 2 0 1 0 31 24 5 2 4 2

zo 10-11 0 0 0 4 0 0 4 0 0 6 1 1 1 0 9 1 1 2 0 0 0 0 0 3 33 22 0 11 0 3

ma 11-11 1 0 0 0 0 0 3 13 5 0 0 15 2 0 2 6 0 2 0 1 0 1 1 0 52 45 3 4 18 2

di 12-11 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 0 5 0 11 7 6 3 7 0 0 2 0 0 43 41 2 0 2 9

wo 13-11 0 0 0 0 0 2 2 1 3 0 5 7 0 4 2 3 4 0 2 2 0 0 1 0 38 31 3 4 4 4

do 14-11 0 0 0 0 4 0 3 4 3 0 0 5 2 7 5 1 0 0 2 0 2 1 1 1 41 29 4 8 7 0

vr 8-11 31 27 53% 47%

za 9-11 16 15 52% 48%

zo 10-11 18 15 55% 45%

ma 11-11 30 22 58% 42%

di 12-11 19 24 44% 56%

wo 13-11 16 22 42% 58%

do 14-11 22 19 54% 46%

DOORSNEDE Ri. Noordwest Ri. Zuidoost Ri. Noordwest Ri. Zuidoost

7

vr 8-11 0 0 0 0 0 0 3 4 4 2 1 7 4 5 8 5 6 4 1 1 1 0 0 2 58 51 2 5 8 10

Bijlage 3

80

bestemmingsplan Hutten 2

Laddertoets

Ladderonderbouwing Hutten 2, Geesteren

Ladderonderbouwing

Hutten 2, Geesteren

Juni 2020

Definitief

BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies

1

Ladderonderbouwing Hutten 2, Geesteren

LADDERONDERBOUWING ‘HUTTEN 2, GEESTEREN’

Naam:

Ladderonderbouwing Hutten 2, Geesteren

Datum:

Juni 2020

Versie:

Definitief

Opsteller:

Ing. N. Broekhuis

BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies

2

Ladderonderbouwing Hutten 2, Geesteren

INHOUDSOPGAVE HOOFDSTUK 1 INLEIDING ................................................................................... 4 HOOFDSTUK 2 WETTELIJK KADER .......................................................................... 6 HOOFDSTUK 3 TOETSING VAN DE ONTWIKKELING AAN DE LADDER................................. 7 HOOFDSTUK 4 CONCLUSIE ................................................................................ 11

BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies

3

Ladderonderbouwing Hutten 2, Geesteren

HOOFDSTUK 1

INLEIDING

Voorliggende notitie heeft betrekking op een onbebouwd perceel aan de Randweg te Geesteren. De gemeente Tubbergen is voornemens het perceel te herontwikkelen naar woningbouwlocatie, een en ander met bijbehorende infrastructurele-, groen- en waterhuishoudkundige voorzieningen. Het plan voorziet in totaal in 27 woningen, in de vorm van 7 rijwoningen, 18 twee-onder-een kapwoningen en 2 vrijstaande woningen. Het gaat in alle gevallen om koopwoningen, waarbij de woonkavels met een omvang tot en met 250 m² worden aangemerkt als starterswoning. De prijs per m² is bij dergelijke kavels verhoudingsgewijs lager dan bij de overige ruimere kavels. In afbeelding 1 is een indicatieve verkavelingstekening opgenomen. Het plan is met name gericht op starters en woningzoekenden die levensloopbestendig willen wonen en voorziet daarom met name in rij- en twee-ondereen kapwoningen.

Afbeelding 1: Indicatieve inrichting van het projectgebied (Bron: Gemeente Tubbergen)

BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies

4

Ladderonderbouwing Hutten 2, Geesteren

De voorgenomen ontwikkeling is niet in overeenstemming met het geldende bestemmingsplan. Een herziening van het bestemmingsplan is noodzakelijk. Vanuit het ruimtelijke spoor is vanwege de aard en omvang een toets aan de Ladder voor duurzame verstedelijking noodzakelijk. Met dit document wordt hier invulling aan gegeven. Eerst wordt een nadere toelichting op het wettelijk kader gegeven, vervolgens wordt de voorgenomen ontwikkeling aan de ladder getoetst.

BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies

5

Ladderonderbouwing Hutten 2, Geesteren

HOOFDSTUK 2

WETTELIJK KADER

In de Structuurvisie Infrastructuur en Ruimte (SVIR) is de ladder voor duurzame verstedelijking geïntroduceerd. De ladder is van toepassing op bestemmingsplannen, uitwerkings- en wijzigingsplannen en omgevingsvergunningen als bedoeld in artikel 2.1 lid 1 onder a sub 3 van de Wabo. Deze ladder is per 1 oktober 2012 als motiveringseis in het Besluit ruimtelijke ordening (artikel 3.1.6, lid 2) opgenomen. Op 1 juli 2017 is de Ladder in het Besluit ruimtelijke ordening gewijzigd. Aanleiding voor de wijziging waren de in de praktijk gesignaleerde knelpunten bij de uitvoering van de Ladder en de wens om te komen tot een vereenvoudigd en geoptimaliseerd instrument. Doel van de ladder voor duurzame verstedelijking is een goede ruimtelijke ordening door een optimale benutting van de ruimte in stedelijke gebieden. Hierbij geldt een motiveringsvereiste voor het bevoegd gezag als nieuwe stedelijke ontwikkelingen planologisch mogelijk worden gemaakt. Teneinde een ontwikkeling adequaat te kunnen toetsen aan de ladder is het noodzakelijk inzicht te geven in de begrippen ‘bestaand stedelijk gebied’ en ‘stedelijke ontwikkeling’.

In de Bro zijn in artikel 1.1.1 definities opgenomen voor: bestaand stedelijk gebied: ‘bestaand stedenbouwkundig samenstel van bebouwing ten behoeve van wonen, dienstverlening, bedrijvigheid, detailhandel of horeca, alsmede de daarbij behorende openbare of sociaal culturele voorzieningen, stedelijk groen en infrastructuur’. stedelijke ontwikkeling: ´ruimtelijke ontwikkeling van een bedrijventerrein of zeehaventerrein, of van kantoren, detailhandel, woningbouwlocaties of andere stedelijke voorzieningen.´ Er is geen ondergrens bepaald voor wat een ‘stedelijke ontwikkeling’ is. Op basis van jurisprudentie blijkt dat de vraag of sprake is van een stedelijke ontwikkeling wordt bepaald door de aard en omvang van die ontwikkeling, in relatie tot de omgeving. Voor wonen geldt, dat voor woningbouwlocaties vanaf twaalf woningen sprake is van een stedelijke ontwikkeling die Ladderplichtig is. • •

11 woningen geen nieuwe stedelijke ontwikkeling (ABRvS 16 september 2015; ECLI:NL:RVS:2015:2921) 12 woningen wel een nieuwe stedelijke ontwikkeling (ABRvS 25 maart 2015; ECLI:NL:RVS:2015:953).

Het begrip "woningbouwlocatie" (zoals opgenomen in de omschrijving van het begrip "stedelijke ontwikkeling" in artikel 1.1.1. Bro) is niet nader gedefinieerd. In de praktijk speelt daarom regelmatig de vraag, hoe bepaald moet worden wanneer woningen één woningbouwlocatie vormen. Er is sprake van één woningbouwlocatie als er tussen de te realiseren woningen, ruimtelijke en functionele samenhang bestaat. Uit de jurisprudentie volgt dat daarvoor onder meer betekenis toekomt aan de onderlinge afstand tussen de woningen. Zoals hiervoor beschreven wordt door RvS een woningbouwontwikkeling tot en met 11 woningen niet gezien als een stedelijke ontwikkeling. Gelet op het feit dat de voorgenomen ontwikkeling uitgaat van de realisatie van maximaal 27 woningen en het gaat om één woningbouwlocatie, is er sprake van een stedelijke ontwikkeling. Bij het beschrijven van de behoefte dient te worden uitgegaan van het saldo van de aantoonbare vraag naar de voorgenomen ontwikkeling (de komende tien jaar, zijnde de looptijd van het bestemmingsplan) verminderd met het aanbod in planologische besluiten, ook als het feitelijk nog niet is gerealiseerd (harde plancapaciteit).

BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies

6

Ladderonderbouwing Hutten 2, Geesteren

HOOFDSTUK 3 1.

TOETSING VAN DE ONTWIKKELING AAN DE LADDER

Behoefte

Inleiding In het RWP Twente/West-Overijssel zijn afspraken vastgelegd waarin gemeenten in Twente/West-Overijssel zich moeten houden. Zo zijn vraag en aanbod voor de regio in kaart gebracht op basis van dezelfde uitgangspunten en afspraken gemaakt over programmering en afstemming van woonplannen. Gemeenten in Overijssel maken maximaal 100% van de gemeentelijke vraag voor de komende 10 jaar naar woningen beschikbaar in harde plannen. De provincie borgt dit. Door te programmeren voor de eigen behoefte zorgen gemeenten ervoor dat er geen overaanbod in harde plannen ontstaat op de (regionale) woningmarkt. Hierdoor gaat er in principe geen extra aanzuigende werking uit naar huishoudens uit andere gemeenten. Daarbij zijn migratiecijfers verwerkt in de huishoudensprognose en daarmee ook de regionale behoefte. Marktregio Bij de bepaling van de marktvraag, en daarvan afgeleid de actuele, regionale behoefte, is het noodzakelijk om nader in te zoomen op de afbakening van de marktregio. Het gaat bij de Ladder om het voorkomen van planoverschotten en leegstand op de (regionale) woningmarkt. De omvang van een marktregio verschilt per ontwikkeling en valt niet per definitie samen met een bestuurlijke regio. Stec Groep heeft in april 2017 de Regionale Woonprogrammering Twente geactualiseerd, waarbij expliciet is ingegaan op de marktregio.

Woningmarkten in Twente in eerste instantie lokaal georiënteerd De Ladder voor duurzame verstedelijking vraagt van gemeenten bij nieuwe woonplannen een onderbouwing van de behoefte binnen de relevante regio. Het is daarbij belangrijk te kijken naar de reikwijdte van een functie. De Stec Groep gebruikt hiervoor de verhuisbewegingen als basis. Veruit de meeste verhuisbewegingen vinden plaatst binnen de gemeentegrenzen. Tussen Twentse gemeenten loopt het aandeel verhuisbewegingen binnen de gemeentegrenzen uiteen tussen zo’n 50% en 70% van alle verhuisbewegingen. Daarmee zijn woningmarkten in Twente in eerste instantie lokaal georiënteerd. Bovenlokale dynamiek vindt voor overgrote deel plaats binnen Twente, bovenlokale effecten vooral op planniveau Verhuisdynamiek over gemeentegrenzen heen neemt af naarmate de afstand toeneemt. De meeste verhuisdynamiek tussen Twentse gemeenten vindt dan ook plaats met één of meerdere buurgemeenten waarmee een zekere woningmarktrelatie bestaat. Nieuwe stedelijke ontwikkelingen buiten bestaand stedelijk gebied hebben de meeste potentiële impact op gemeentegrensoverschrijdende verhuisdynamiek. Afstemming over dergelijke ontwikkelingen is daarom zeer gewenst. Op basis van de verhuisbewegingen valt op dat verhuisdynamiek met gemeenten buiten Twente zeer beperkt is.

Overigens werkt West-Overijssel met het RWP West-Overijssel dat grotendeels op dezelfde uitgangspunten is gebaseerd als het RWP Twente. Subregio’s als basis voor analyse en afstemming Zoals aangegeven zijn woningmarktregio’s in Twente in eerste instantie lokaal georiënteerd. Verhuisdynamiek over gemeentegrenzen heen vindt voor het overgrote deel binnen Twente plaats. Voor regionale afstemming is het daarmee zinvol in Twente te programmeren op basis van dezelfde uitgangspunten. Hiermee ontstaat een goede basis voor de Ladder voor heel Twente. Twente onderscheidt drie subregio’s zodat op een lager schaalniveau naar de marktsituatie worden gekeken en afstemming van plannen worden gedaan. De onderstaande indeling wordt daarbij gebruikt. • Netwerkstad Twente (Almelo, Borne, Enschede, Hengelo en Oldenzaal). • Twente Noord (Dinkelland, Losser, Tubbergen en Twenterand). BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies

7

Ladderonderbouwing Hutten 2, Geesteren •

Twente Zuid (Haaksbergen, Hellendoorn, Hof van Twente, Rijssen-Holten en Wierden).

Bij de indeling is rekening gehouden met (deels) vergelijkbare opgaven. Daarvoor is een onderscheid gemaakt tussen meer stedelijke gemeenten en landelijke gemeenten in Twente. De marktregio in voorliggend geval is primair lokaal, vanwege de relatief sterke interne verhuisdynamiek binnen Geesteren. Beschrijving van de behoefte aan de voorgenomen ontwikkeling Kwantitatieve behoefte Voor de gemeente Tubbergen geldt op basis van regionale woonafspraken 2016 voor de periode 2017 tot 2027 een programma van maximaal 500 woningen (en inclusief vervanging door sloop maximaal 600 woningen). Dit aantal is ook opgenomen in de gemeentelijke Woonvisie. Op basis van de Regionaal Woningbouw Programma 2016 cijfers is dit aantal op geplust tot 530 woningen en ingevolge de regionale woningbouwafspraken 2017 is aangegeven dat er met een bandbreedte gewerkt wordt op grond waarvan voor de gemeente Tubbergen 485 - 585 woningen gebouwd kunnen worden. Alle gereed gemelde woningen vanaf 1 januari 2016 komen in mindering op dit aantal toe te voegen woningen; in de jaren 2016 en 2017 zijn in totaal 125 woningen gereed gemeld, zodat er nog 465 woningen gebouwd kunnen worden tussen 2018-2027, uitgaande van de bovenkant van de bandbreedte.

Zoals aangegeven, heeft het college er voor gekozen om de methode van het toekennen van woningen per kern, die gebaseerd is op het inwoneraantal , los te laten en te kiezen om de aantallen toe te voegen woningen op basis van de huishoudensontwikkeling samen te voegen; 1 tbv de kleine kernen en 1 tbv de grote kernen. Het college heeft er derhalve voor gekozen om het aantal van 585 woningen als volgt te verdelen:

De voorgenomen ontwikkeling voorziet in het realiseren van 27 woningen in verzorgingskern Geesteren. Op basis van de stand van zaken per 1 januari 2020 is er voor de grote kernen nog een aantal van ruim 100 toe te voegen woningen voor de periode 2020 tot 2029. Bij het bepalen van dit aantal woningen is reeds rekening gehouden met harde plancapaciteit en gereed gemelde woningen. Het plan is dan ook passend binnen de resterende woningbouwopgave. Geconcludeerd wordt dan ook dat er kwantitatieve vraag is naar voorliggend plan.

Kwalitatieve behoefte De gemeente Tubbergen heeft in de ‘Uitvoeringsnota woningbouw 2018’ het meest recente beleid met betrekking tot wonen opgenomen. Deze nota borduurt voort op de gemeentelijke Woonvisie, RWP Twente/West-Overijssel en het STEC rapport ‘Kwalitatief programmeren’. Het merendeel van de nog resterende kavels in de uitleglocaties zijn bestemd voor de bouw van een vrijstaande woning, dan wel voor een ruime twee-onder-een kapwoning. Ook is de bestaande voorraad in de gemeente Tubbergen in grote mate niet geschikt voor starters en mensen die levensloopbestendig willen wonen. Hierna wordt nader ingegaan op de doelgroep starters.

BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies

8

Ladderonderbouwing Hutten 2, Geesteren Starters Wat betreft de starters als belangrijke doelgroep blijkt uit diverse gesprekken in de aanloop naar de conceptwoonvisie maar ook nadien met vertegenwoordigers van de diverse dorpsraden en de woningcorporatie het volgende: • Jongeren tot 23 jaar zijn in de gemeente Tubbergen nauwelijks actief op de woningmarkt. Zij wonen nog bij hun ouders of wonen op kamers in de gemeente waar zij hun studie volgen. De vraag naar goedkope huurwoningen tot de kwaliteitskortingsgrens (€403) is nagenoeg niet aanwezig. Wel is er in de gemeente Tubbergen een groep jonge starters boven de 23 jaar die over een laag inkomen beschikt, bijvoorbeeld omdat zij niet over een fulltime baan beschikken (onder meer hulpverleners in de zorg). Deze groep is voor woonruimte wel aangewezen op het goedkope huursegment en heeft behoefte aan bijvoorbeeld een klein appartement. • De vraag naar sociale huurwoningen is laag. Gesproken kan worden van een (zeer) ontspannen huurmarkt. Op aangeboden appartementen reageren gemiddeld 2 tot 3 woningzoekenden. Wel is uit gesprekken met jongeren gebleken dat een deel van hen weliswaar behoefte heeft aan een sociale huurwoning, maar zich niet inschrijft bij de woningstichting. Overigens is de 2 maanden wachttijd op huurwoning 2 maand en zijn er gemiddeld 8 reactie per aanbod /woning.

De bestaande voorraad koopwoningen is relatief duur. In november 2018 heeft evenwel 33% van de te koop staande woningen in de gemeente heeft een prijsniveau tot €225.000,-. Dit betekent dat veel starters die willen kopen, aangewezen zijn op nieuwbouw cq zelfbouw (of wellicht een koopwoning in een grote gemeente waar het aanbod van goedkope koopwoningen omvangrijker zal zijn). Toetsen initiatief aan de kwalitatieve behoefte Het plan is met name bedoeld voor starters. Dit betreft, gelet op het feit dat het gaat om personen die voor het eerst een woning kopen, om een zeer brede doelgroep. Deze doelgroep is dan ook diffuus en omvat verschillende huishoudensamenstellingen (een- en tweepersoonshuishoudens als gezinnen). Het segment en de prijsklasse waarin gezocht kent bij deze doelgroep dan ook een zeer ruime bandbreedte. Voorliggend plan voorziet in grondgebonden koopwoningen in de vorm van 7 rijwoningen, 18 twee-onder-een kapwoningen en 2 vrijstaande woningen. De woonkavels met een omvang tot en met 250 m² worden aangemerkt als starterswoning, inhoudende dat 15 woonkavels met rij- en twee-onder-een kapwoningen als kavel voor een ‘starterswoning’ verkocht zullen worden. De overige 12 woningen betreffen ruimere woonkavels waarop twee-onder-een kap als vrijstaande woningen zijn voorzien.

Hoewel de woningen op deze woonkavels niet worden gezien als ‘starterswoning’ sluiten ze wel aan op de mogelijkheden en woonwensen van een deel van deze doelgroep. Eén van de speerpunten van het college is erop gericht dat toekomstige starters een plek moeten kunnen krijgen op de woningmarkt. Met dit plan wordt daar direct aan bijgedragen, doordat er woningen worden gebouwd voor ‘starters’ die op zoek zijn naar een nieuwbouwwoning. Daarnaast draagt het plan ook indirect bij aan het voorzien van voldoende woningen voor starters in algemeenheid doordat de in het plan opgenomen woningen in sommige gevallen gekocht zullen worden door doorstromers. Doordat deze doorstromers naar het projectgebied verhuizen komen elders in Geesteren beschikbare woningen vrij. Tot slot wordt opgemerkt de twee-onder-een kapwoningen en vrijstaande woningen in voorliggend plan levensloopbestendig kunnen worden uitgevoerd. Bij dergelijke woningen worden op de begane grond, naast de gebruikelijke woonruimten, tevens een slaapkamer en een badkamer gerealiseerd. Hiermee is sprake van een nultredenwoning. Dit betekent dat mensen gedurende iedere levensfase in een woning kunnen blijven wonen en dat er ruimte is voor het op termijn geschikt maken van een woning.

Geconcludeerd wordt dat het plan dan ook, zowel direct als indirect, voorziet in de kwalitatieve behoefte naar starterswoningen en levensloopbestendige woningen in Geesteren en draagt bij aan het vergroten van de woningbouwdifferentiatie binnen de kern.

BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies

9

Ladderonderbouwing Hutten 2, Geesteren 2.

Ligt de stedelijke ontwikkeling in bestaand stedelijk gebied?

Hutten 2 is buiten bestaand stedelijk gebied (BSG) gelegen. Daarom wordt hierna gekeken welke alternatieven de gemeente in de marktregio ziet binnen BSG. De gemeente Tubbergen heeft hiervoor de potentiële alternatieve locaties binnen BSG geïnventariseerd. Inbreidingslocaties bevinden zich versnipperd door de gemeente Tubbergen en bieden ruimte aan één of enkele woningen. Deze locaties zijn niet geschikt (te maken) voor het plan zoals beoogd, qua aantallen in combinatie met het segment. Daarbij wordt opgemerkt dat juist in Geesteren sprake is van woningbehoefte. Het realiseren van woningen in andere kernen zal niet voorzien in deze behoefte, danwel ongewenste verhuisbewegingen tot gevolg hebben. Bij elkaar kunnen alle potentiële locaties binnen BSG in de gemeente Tubbergen voorzien in een behoefte van ongeveer 75 woningen. In de gehele marktregio (gemeente) is er een totale kwantitatieve additionele behoefte aan circa 210 tot 410 woningen de komende tien jaar. Kwantitatief betekent dit dat er, als al deze inbreidingslocaties zouden worden ingevuld, een behoefte binnen de marktregio resteert van ongeveer 135 tot 335 woningen voor de komende tien jaar. Dat wil zeggen, dat ook na de ontwikkeling van de maximaal 27 woningen in het plan, kwantitatief ruim voldoende Ladderruimte beschikbaar blijft om inbreidingslocaties 'te vullen'.

Voor veel van deze locaties is daarnaast al een zacht plan beschikbaar. Geconcludeerd wordt dat het plan niet binnen het bestaand stedelijk gebied van Geesteren gerealiseerd kan worden en dat het uitbreiden van de kern ter plaatse van het projectgebied de enige logische en realistische mogelijkheid betreft.

BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies

10

Ladderonderbouwing Hutten 2, Geesteren

HOOFDSTUK 4

CONCLUSIE

Gezien het vorenstaande wordt gesteld dat met deze ontwikkeling wordt voldaan aan de 'Ladder voor duurzame verstedelijking'.

BJZ.nu Ruimtelijke plannen en advies

11

Bijlage 4 Akoestisch onderzoek wegverkeerslawaai

92

bestemmingsplan Hutten 2

Aanslagsweg 22 7622 LD Borne

Noaberkracht Dinkelland Tubbergen De heer R. Oude Moleman telefoon

Postbus 21

074 7676007 / 06 10556500

e-mail

7590 AA DENEKAMP

info@munsterhuisgeluidsadvies.nl

internet

Geluidsadvies BV.nl www.munsterhuisgeluidsadvies.nl

datum

13 januari 2020

B02.19.163-RM

project

O

Onderwerp

n

nieuwe woonwijk Hutten 2 te Geesteren Akoestisch onderzoek

projectnummer

19.163

s

Geachte heer Oude Moleman,

k e

Hierbij zend ik u de resultaten van het akoestisch onderzoek betreffende het bepalen van de n

geluidbelastingen ten gevolge van wegverkeerslawaai ter plaatse van gevels van de bouwen m

woningen voor het bouwplan gelegen binnen de nieuwe woonwijk Hutten 2 te Geesteren in het e

kader van een bestemmingsplanwijziging. r

k

Inleiding Het akoestisch onderzoek is noodzakelijk ten behoeve van een bestemmingsplanwijziging. Door Munsterhuis Geluidsadvies is een akoestisch onderzoek uitgevoerd naar de geluidbelasting, afkomstig van het wegverkeer op de Heetkampweg, de Randweg en de Vermolenweg. In bijlage 1 zijn de figuren, ligging van de beoordelingspunten en wegen opgenomen.

Het doel van het onderzoek is het bepalen van de geluidbelasting, als gevolg van het wegverkeer, ter plaatse van de toekomstige woningen. De geluidbelastingen zijn vastgesteld door middel van Standaard Rekenmethode II, zoals beschreven in het ‘Reken- en meetvoorschrift Geluid 2012.

Wetgeving Wegverkeer Grenswaarden geluidbelasting In de Wgh worden twee grenswaarden gesteld ten aanzien van wegverkeerslawaai, de zogenaamde voorkeursgrenswaarde en de maximaal te verlenen ontheffingswaarde. In onderstaande tabel 1 wordt een overzicht gegeven van de grenswaarden die voor het plan van toepassing zijn.

bank

ING Bank 65.20.43.232

k.v.k.

64846148

projectnummer

19.163

Pagina

2 van 7

Tabel 1. Overzicht grenswaarden wegverkeerslawaai. aanwezige weg binnenstedelijk voorkeursgrenswaarde

maximaal te verlenen ontheffingswaarde

nieuwe woning

48 dB [artikel 82 lid 1 Wgh]

63 dB [artikel 83 lid 2 Wgh]

Bij een overschrijding van de voorkeursgrenswaarde, maar niet van de maximale ontheffingswaarde, kan een hogere waarde worden vastgesteld door Burgemeester en Wethouders (hierna te noemen: B&W). Wanneer ook de maximaal te verlenen ontheffingswaarde wordt overschreden is in principe geen bouw van woningen mogelijk tenzij deze worden voorzien van dove gevels of afschermende voorzieningen.

Aftrek conform artikel 110g Wgh Op de berekende geluidbelastingen vanwege wegverkeerslawaai mag, conform artikel 110g van de Wet geluidhinder, een correctie worden toegepast. Zoals omschreven in artikel 3.6 van het RMG 2006 is de te hanteren aftrek 5 dB voor wegen waar de representatief te achten snelheid lager is dan 70 km/uur en 2 dB voor wegen waar een representatief te achten snelheid gelijk aan of hoger is dan 70 km/uur. Voor de onderzochte weg is een aftrek van 5 dB toegepast. Deze aftrek mag alleen worden toegepast bij toetsing aan de grenswaarden uit de Wet geluidhinder.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://bestuur.tubbergen.nl/api/v1/meetings/626/documents/13000