CConstaterende datTilburg
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 1.5 Bestaanszekerheidsmonitor 2017-2022 en raming 2023

Raadsvergadering 19 mei 2025, gemeente TilburgBij agendapunt: Raadsvoorstel beleidsnota bestaanszekerheid 2025-2029.7.495 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Bestaanszekerheidmonitor Huishoudens met een laag inkomen (tot 120%) 2017-2022 en raming 2023

Inhoudsopgave

Inleiding

Samenvatting

1. Beleid Bestaanszekerheid

2. Huishoudens met een laag inkomen (120%)

3. Gebruik regelingen huishoudens met een laag inkomen (120%) 4. Raming huishoudens met een laag inkomen (120%) en gebruik regelingen 2023

Inleiding In deze monitor staan de trends en ontwikkelingen op het gebied van bestaanszekerheid in Tilburg. Het gaat onder andere over de omvang en ontwikkeling van huishoudens met een laag inkomen (tot 120% van het sociaal minimum), het aandeel kinderen dat daarbij betrokken is en het gebruik van regelingen van de gemeente om huishoudens met een laag inkomen te helpen. Huishoudens met een laag inkomen We hebben in het beleidskader afgesproken voortaan te meten op 120% van het sociaal minimum. De definitie van ‘huishoudens met een laag inkomen’: Een huishouden met een inkomen uit Participatiewet of een toekenning Bijzondere bijstand, Individuele Inkomens Toeslag, Kwijtschelding gemeentelijke belastingen, eigen bijdrage Collectieve ziektekostenverzekeringminima ontvangen, min de huishoudens waarbij alle leden jonger zijn dan 23 jaar en alle leden studeren min huishoudens die in een instelling wonen. CBS Integraal inkomens- en vermogensonderzoek (IIV) Het Integraal inkomens- en vermogensonderzoek (IIV) van het CBS bevat o.a. informatie over het aantal particuliere huishoudens* en het aandeel particuliere huishoudens met een laag inkomen voor de inkomensgrenzen 110%, 120% en 130% voor de jaren 2017-2022. Vanaf 2020 wordt gewerkt met de voorlopige gegevens, zodat alleen voor het meest recente jaar (2023) nog een raming gemaakt moet worden.

*met 52 weken inkomen en exclusief studentenhuishoudens (=doelgroephuishoudens)

Koppeling bestanden regelingen De gemeentelijke bestanden met het gebruik van regelingen, zijn in opdracht van de afdeling Sociaal door het CBS gekoppeld aan de CBS bestanden, om zo het gebruik van regelingen door huishoudens met een laag inkomen te bepalen. CBS rond aantallen af op 100. Bij kleine aantallen huishoudens kunnen daardoor de percentages per jaar behoorlijk verschillen, terwijl het gebruik in werkelijkheid helemaal niet zoveel verschilt. En als het gebruik laag is kan het gebruik dus zijn afgerond op 0. Als er bijvoorbeeld 200 huishoudens zijn en het gebruik is 59, dan is dit 50% gebruik. Is het gebruik 49 dan is het 0%. Dit jaar is de koppeling 2022 (voorlopig bestand) gedaan. Op basis hiervan, en van het bestand gebruik regelingen van de gemeente Tilburg in 2023, wordt door team DAO een raming gemaakt voor het meest recente jaar 2023. Deze rapportage bevat een samenvatting van de resultaten voor de grens van 120% voor de periode 2017-2022. Het CBS heeft vanaf 2017 de bestanden voor deze grens gekoppeld. De volledige informatie van de koppeling, voor de grenzen 110%, 120% en 130%, met uitsplitsing naar inkomensbron, leeftijd, huishoudenssamenstelling en land van herkomst, is beschikbaar in een apart Excel bestand (2022). Dit bestand is de bewerkte versie van het bestand dat door het CBS is aangeleverd.

Overal waar in deze monitor gesproken wordt over huishoudens met een laag inkomen wordt bedoeld huishoudens met een laag inkomen tot 120% van het sociaal minimum.

Samenvatting monitor Aandeel huishoudens met een laag inkomen Het aandeel huishoudens met een laag inkomen (120%) daalt in de periode 20172022 met 2,4% naar 14,4%. 14.300 huishoudens hebben een laag inkomen. Uitgesplitst naar type huishouden, bron van inkomen, leeftijd en land van herkomst, is dit aandeel het grootst bij eenoudergezinnen met kinderen < 18 jaar (38,1%), bij huishoudens met een bijstandsuitkering (91,3%), bij de leeftijdsgroep 65 jaar of ouder (20,2%) en bij inwoners met herkomst buiten Europa (25,7%). In de NPLV-gebieden ligt het aandeel huishoudens met een laag inkomen hoger dan gemiddeld in Tilburg. In West is het in 2022 26,8%, in Noord 23,2% en in Groenewoud 21,9%. Aandeel huishoudens met een laag inkomen 4 jaar of langer Het aandeel huishoudens dat ≥ 4 jaar een laag inkomen heeft is in dezelfde periode met 0,7% gedaald tot 8,4% in 2022. Het aandeel huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar is ook hier bij de eerder genoemde groepen het grootst (eenoudergezinnen met kinderen < 18 jaar (19,0%), huishoudens met een bijstandsuitkering (58,7%), leeftijdsgroep 65 jaar of ouder (15,3%) en inwoners met herkomst buiten Europa (14,9). In de NPLV-gebieden ligt het aandeel hoger dan gemiddeld (15,6%-15,9%).

Gebruik regelingen door huishoudens met een laag inkomen De CZM wordt met 41,3% het meest gebruikt, gevolgd door Meedoen regeling (35,0%) en Kwijtschelding (32,2%) en De IIT wordt door 28,7% en Bijzondere bijstand door 16,8% gebruikt. Het gebruik van de Meedoen regeling door kinderen (0 t/m 17 jaar) is 64,4%.

Het 0-gebruik van regelingen is 40,6%. Het gebruik van de regelingen bij huishoudens ≥ 4 jaar een laag inkomen ligt nog wat hoger en het 0-gebruik lager. In de periode 2017-2022 is bij de huishoudens met een laag inkomen het 0gebruik ligt gestegen van 38,7% naar 40,6%. Bij de huishoudens ≥ 4 jaar een laag inkomen is het 0-gebruik licht gedaald, van 31,0% naar 29,8%. Het gebruik van Kwijtschelding, Bijzondere bijstand en Meedoen door deze huishoudens is in de periode 2017-2022 wat gedaald. Het gebruik van CZM en IIT is wat toegenomen. Het gebruik Meedoen door kinderen is wel toegenomen. Bij de Focusgroepen ligt het gebruik van Kwijtschelding, CZM, IIT en Meedoen hoger dan gemiddeld bij huishoudens met kinderen <18 jaar. Het gebruik van Bijzondere bijstand ligt hoger bij eenoudergezinnen met kinderen <18 jaar. In de NPLV-gebieden ligt ook het gebruik van Kwijtschelding, CZM, IIT en Meedoen hoger. Alleen in West ligt het gebruik van Bijzondere bijstand hoger dan gemiddeld. Raming 2023 Het aandeel huishoudens met een laag inkomen in 2023 is 13,7% (13.915 huishoudens), 0,7 procent minder dan in 2022. Het gebruik van kwijtschelding is 30,8%, van Bijzondere bijstand 16,1%, CZM 42,7%, ITT 28,0% en van Meedoen 36,4% (gebruik door kinderen 60,4%). Het 0-gebruik is 39,6%. T.o.v.

2022 is er een kleine toename van het gebruik van CZM en Meedoen en een kleine afname van het gebruik van Kwijtschelding, Bijzondere bijstand en ITT. Het 0-gebruik neemt ook licht af.

1. Beleid Bestaanszekerheid

Beleid Bestaanszekerheid Het beleid gaat uit van een breder begrip van bestaanszekerheid dan alleen het bieden van maatregelen en ondersteuning op het financiële vlak. Hoewel financiële rust creëren nog steeds de basis is, gaat het ook om een fatsoenlijk dak boven je hoofd en voldoende te eten, toegang tot goede en betaalbare zorg en onderwijs, werk of een andere dagbesteding die structuur en zin aan de dag geeft. Zekerheden die iedere Tilburger zou moeten hebben. Daar waar we mensen met een laag inkomen nu vooral bereiken via generieke regelingen, willen we veel meer toe naar persoonlijk contact en doelgerichte ondersteuning. Door te kijken naar wat iemand écht nodig heeft, In plaats van generieke regelingen aan te bieden, kunnen we inwoners perspectief bieden. Met de uitvoering van het aanvalsplan blijkt dat de inzet van medewerkers bestaanszekerheid door het afleggen van huisbezoeken aantoonbaar heeft bijgedragen aan het vergroten van bestaanszekerheid. Doordat de financiële zekerheid en het (zelf) vertrouwen van inwoners is vergroot. Deze aanpak zal dan ook na 2023 worden voortgezet, waarbij de medewerkers meer wijkgericht zullen werken, meer zichtbaar zullen zijn op plaatsen waar de doelgroep komt en meer themagericht zullen werken. Het aanvalsplan is los van deze monitor geëvalueerd.

Ontwikkelingen Tijdens de looptijd van het uitvoeringsplan Bestaanszekerheid zijn er veel ontwikkelingen geweest die van invloed zijn op bestaanszekerheid. Bijvoorbeeld Corona, de oorlog in Oekraïne, stijgende energieprijzen, hoge inflatie en de val van het kabinet. Deze ontwikkelingen zorgden voor extra werkzaamheden voor gemeenten. Tijdens de Corona-epidemie en de energiecrisis zijn tal van inkomensondersteunende maatregelen getroffen. In het coalitieakkoord hebben we opgenomen dat we de versobering van de minimaregelingen niet doorzetten vanwege de effecten van de coronacrisis, de toenemende inflatie en de stijgende energieprijzen. Naast de externe ontwikkelingen is beleid op andere domeinen binnen de gemeente Tilburg van invloed op bestaanszekerheid. Bijvoorbeeld wijkgericht werken, energietransitie, ontwikkeling basisbanen, onderwijs en positieve gezondheid. We zorgen steeds voor afstemming. Daarnaast zijn er de afgelopen jaren diverse amendementen, moties en toezeggingen geweest op het vlak van bestaanszekerheid.

Bron beleid: Afdeling Sociaal/Team Sociale basis en ontwikkeling

2. Huishoudens met laag inkomen 2017-2022 Noord-Brabant Helmond heeft in de B5 het hoogste aandeel huishoudens met een laag inkomen in 2022 20

18

Helmond

16

Tilburg 14,8 14,4 14 13,6

Eindhoven Den Bosch Breda

12,3

12

10 %

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2. Huishoudens met laag inkomen 2017-2022 gemeente Tilburg Aandeel huishoudens met laag inkomen ≥ 4 jaar daalt in periode 2017-2022 met 0,7%

Aandeel huishoudens met laag inkomen daalt in periode 2017-2022 met 2,4% 100

100

90

90

80

80

70

70

60

60

50

50

40

40

30 20

30 16,8

16,0

15,7

15,8

15,0

14,4

20

0 %

9,1

9,1

8,9

9,0

8,8

8,4

2017

2018

2019

2020

2021

2022

10

10 2017

2018

2019

2020

2021

0 %

2022

Huishoudens met laag inkomen

2017

2018

2019

2020

2021

2022

Doelgroep (DG) huishoudens

92.400

93.600

95.000

96.400

98.100

99.500

huishoudens met een laag inkomen

15.500

15.000

14.900

15.200

14.700

14.300

% huishoudens met een laag inkomen

16,8%

16,0%

15,7%

15,8%

15,0%

14,4%

2017

2018

2019

2020

2021

2022

Doelgroep (DG) huishoudens

92.400

93.600

95.000

96.400

98.100

99.500

huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar

8.400

8.500

8.500

8.700

8.600

8.400

% huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar

9,1%

9,1%

8,9%

9,0%

8,8%

8,4%

Huishoudens met laag inkomen ≥4 jaar

2. Huishoudens met een laag inkomen naar kenmerken (1) Inhoud

Aandeel huishoudens met een laag inkomen het grootst bij eenoudergezinnen met kinderen < 18 jaar

Aandeel huishoudens met een laag inkomen het grootst bij huishoudens met bijstandsuitkering

100

100

90

90

80

80 Eenoudergezin met kinderen <18

70

Bijstandsuitkering

60

Eenpersoonshuishouden

60

Overige uitkering sociale voorz.

50

Eenoudergezin met kinderen ≥ 18

50

Arbeidsongeschiktheidsuitke ring

40

Paar zonder kinderen

40

30

Paar met kinderen <18

30

70

20

Paar met ≥ 18

Werkloosheidsuitkering Pensioen Inkomen uit eigen onderneming

20

Inkomen uit arbeid

10

10

0

0

%

2017

2018

2019

2020

2021

2017

2022 %

2018

2019

2020

2021

2022

2. Huishoudens met een laag inkomen naar kenmerken (2) Inhoud 2017

2018

2019

2020

2021

2022

HH

% HH laag inkomen

HH

% HH laag inkomen

HH

% HH laag inkomen

HH

% HH laag inkomen

HH

% HH laag inkomen

HH

% HH laag inkomen

92.400

16,8

93.600

16,0

95.000

15,7

96.400

15,8

98.100

15,0

99.500

14,4

Eenpersoonshuishouden

36.100

28,5

36.900

27,4

37.800

27,0

38.500

26,8

39.300

25,7

40.400

24,5

Paar zonder kinderen

25.400

7,1

25.700

7,0

25.900

6,6

26.300

6,8

26.900

5,9

27.200

5,9

Paar met alleen kinderen <18j

14.800

5,4

14.600

5,5

14.400

4,9

14.200

4,9

14.200

4,2

14.300

4,2

Paar met kinderen ≥ 18 jaar

7.300

2,7

7.500

2,7

7.800

2,6

8.000

2,5

8.100

2,5

8.100

2,5

Eenoudergezin alleen kinderen <18j

4.000

45,0

4.100

41,5

4.100

41,5

4.100

41,5

4.200

40,5

4.200

38,1

Eenoudergezin kinderen ≥ 18 jaar

2.900

10,3

3.100

9,7

3.200

9,4

3.400

8,8

3.500

8,6

3.600

8,3

2021

2022

HH

% HH laag inkomen

HH

% HH laag inkomen

HH

% HH laag inkomen

HH

% HH laag inkomen

HH

% HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

92.400

16,8

93.600

16,0

95.000

15,7

96.400

15,8

98.100

15,0

99.500

TOTAAL Huishoudenssamenstelling

2017

TOTAAL

2018

2019

2020

14,4

Inkomensbron Inkomen uit arbeid

52.900

3,8

54.500

3,7

55.800

3,8

56.400

3,5

57.600

3,1

59.400

3,0

Inkomen uit eigen onderneming

5.200

15,4

5.300

15,1

5.600

14,3

5.500

12,7

5.900

11,9

6.300

12,7

Werkloosheidsuitkering

1.000

30,0

800

25,0

700

28,6

800

25,0

600

33,3

400

25,0

Arbeidsongeschiktheidsuitkering

3.500

31,4

3.600

33,3

3.700

32,4

3.800

34,2

3.900

35,9

3.700

35,1

Bijstandsuitkering

5.200

92,3

5.000

92,0

4.800

91,7

4.900

89,8

4.800

91,7

4.600

91,3

Overige uitkering sociale voorz.

1.500

73,3

1.500

73,3

1.400

78,6

1.600

75,0

1.500

73,3

1.500

73,3

Pensioen

22.700

22,9

22.600

22,6

22.500

22,2

23.100

22,1

23.400

21,4

23.300

21,0

2. Huishoudens met een laag inkomen naar kenmerken (3) Inhoud

Aandeel huishoudens met een laag inkomen het grootst bij groep 65 jaar of ouder

Aandeel huishoudens met een laag inkomen het grootst bij inwoners met herkomst buiten Europa

100

100

90

90

80

80 70

70

65 jaar of ouder

60

24 jaar of jonger

50

45 tot 65 jaar

40

25 tot 45 jaar

60

Herkomst buiten Europa

50

Herkomst rest Europa

40

30

30

20

20

10

10

0 %

2017

2018

2019

2020

2021

2022

Toelichting Met ingang van 2021 is de definitie van herkomst gewijzigd van Nederlands, westerse of niet-westerse achtergrond, naar Nederland, rest Europa en Buiten Europa. Dus landen zijn anders ingedeeld daardoor zijn de cijfers niet goed vergelijkbaar met de cijfers van eerdere jaren.

0 %

Herkomst Nederlnad

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2. Huishoudens met een laag inkomen naar kenmerken (4) Inhoud

TOTAAL

2017

2018

2019

2020

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

92.400

16,8

93.600

16,0

24 jaar of jonger

3.700

25 tot 45 jaar

32.400

45 tot 65 jaar 65 jaar of ouder

95.000

15,7

24,3

4.000

15,1

32.700

22,5

4.100

14,1

33.100

34.000

13,5

34.200

13,2

22.300

22,9

22.700

22,5

2021

2022

HH

% HH laag inkomen

HH

% HH laag inkomen

98.100

15,0

99.500

14,4

96.400

15,8

22,0

4.000

22,5

4.100

19,5

4.400

18,2

13,6

33.800

13,3

34.600

12,7

35.300

11,6

34.500

13,0

34.700

13,3

35.100

12,8

35.000

12,6

23.300

21,5

23.900

21,8

24.300

20,6

24.800

20,2

Leeftijd hoofdkostwinner

TOTAAL

2017

2018

2019

2020

2021*

2022*

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

92.400

16,8 93.600

16,0 95.000

15,7

96.400

15,8

98.100

15,0

99.500

14,4

Herkomst Nederland

71.000

13,8 71.200

13,3

71.500

13,1

71.900

13,1

71.800

12,4

71.900

11,8

Herkomst rest Europa

9.900

16,2 10.400

15,4

10.900

14,7

11.500

14,8

9.400

13,8

10.000

13,0

Herkomst buiten Europa

11.600

35,3 12.000

32,5

12.500

31,2

13.000

31,5

16.900

27,2

17.500

25,7

Herkomst hoofdkostwinner*

Toelichting * Met ingang van 2021 is de definitie van herkomst gewijzigd van Nederlands, westerse of niet-westerse achtergrond, naar Nederland, rest Europa en Buiten Europa. Dus landen zijn anders ingedeeld en daardoor zijn de cijfers niet goed vergelijkbaar met de cijfers van eerdere jaren.

2. Huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar naar kenmerken (1) Inhoud

Aandeel huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar het grootst bij eenoudergezinnen met kinderen < 18 jaar

Aandeel huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar het grootst bij huishoudens met bijstandsuitkering 100

100 90

Eenoudergezin met kinderen <18j

80

90

Bijstandsuitkering

80

Overige uitkering sociale voorz.

Eenpersoonshuishouden 70

70 Paar zonder kinderen

60

60

Pensioen 50

50

Eenoudergezin met kinderen ≥ 18 jaar

40

Paar met kinderen <18j

30 20

Paar met kinderen ≥ 18 jaar

Inkomen uit eigen onderneming

40

Inkomen uit arbeid

30 20 10

10

0

0 %

Arbeidsongeschiktheidsuit kering

2017

2018

2019

2020

2021

2022

%

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2. Huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar naar kenmerken (2) Inhoud 2017

2018

2019

2020

2021

2022

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

Huishoudenssamenstelling

92.400

9,1

93.600

9,1

95.000

8,9

96.400

9,0

98.100

8,8

99.500

8,4

Eenpersoonshuishouden

36.100

15,8

36.900

15,7

37.800

15,6

38.500

15,8

39.300

15,5

40.400

14,9

Paar zonder kinderen

25.400

4,3

25.700

4,3

25.900

4,2

26.300

3,8

26.900

3,7

27.200

3,7

Paar met kinderen <18j

14.800

2,7

14.600

2,7

14.400

2,1

14.200

2,1

14.200

2,1

14.300

2,1

Paar met kinderen ≥ 18 jaar

7.300

1,4

7.500

1,3

7.800

1,3

8.000

1,3

8.100

1,2

8.100

1,2

Eenoudergezin met kinderen <18j

4.000

25,0

4.100

22,0

4.100

22,0

4.100

22,0

4.200

21,4

4.200

19,0

Eenoudergezin met kinderen ≥ 18 jaar

2.900

6,9

3.100

3,2

3.200

3,1

3.400

5,9

3.500

2,9

3.600

2,8

2017

2018

2019

2020

2021

2022

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

Inkomensbron

92.400

9,1

93.600

9,1

95.000

8,9

96.400

9,0

98.100

8,8

99.500

8,4

Inkomen uit arbeid

52.900

0,9

54.500

0,9

55.800

0,9

56.400

0,9

57.600

0,7

59.400

0,7

Inkomen uit eigen onderneming

5.200

3,8

5.300

3,8

5.600

3,6

5.500

3,6

5.900

3,4

6.300

3,2

Werkloosheidsuitkering

1.000

0,0

800

0,0

700

0,0

800

0,0

600

0,0

400

0,0

Arbeidsongeschiktheidsuitkering

3.500

17,1

3.600

16,7

3.700

16,2

3.800

18,4

3.900

17,9

3.700

18,9

Bijstandsuitkering

5.200

50,0

5.000

52,0

4.800

56,3

4.900

57,1

4.800

58,3

4.600

58,7

Overige uitkering sociale voorz.

1.500

40,0

1.500

40,0

1.400

42,9

1.600

43,8

1.500

46,7

1.500

53,3

Pensioen

22.700

16,7

22.600

17,3

22.500

16,9

23.100

16,5

23.400

16,2

23.300

15,5

2. Huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar naar kenmerken (3) Inhoud

Aandeel huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar het grootst bij groep 65 jaar of ouder

Aandeel huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar het grootst bij inwoners met herkomst Buiten Europa

100

100

90

90

80

80 70

70 65 jaar of ouder

60

Herkomst buiten Europa

45 tot 65 jaar

50

Herkomst Nederland

25 tot 45 jaar

40

60 50

40

Herkomst rest Europa

30

30

20

20

10

10

0 %

2017

2018

2019

2020

2021

2022

0 %

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2. Huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar naar kenmerken (4) Inhoud 2017

2018

2019

2020 HH % HH laag inkomen

2021 HH % HH laag inkomen

2022

HH

% HH laag inkomen

HH

% HH laag inkomen

HH

% HH laag inkomen

Leeftijd hoofdkostwinner

92.400

9,1

93.600

9,1

95.000

8,9

96.400

9,0

98.100

8,8

99.500

HH % HH laag inkomen 8,4

24 jaar of jonger

3.700

0,0

4.000

0,0

4.100

0,0

4.000

0,0

4.100

0,0

4.400

0,0

25 tot 45 jaar

32.400

6,5

32.700

6,1

33.100

6,0

33.800

6,2

34.600

5,8

35.300

5,4

45 tot 65 jaar

34.000

0,0

34.200

7,3

34.500

7,5

34.700

7,8

35.100

7,7

35.000

7,7

65 jaar of ouder

22.300

17,0

22.700

17,2

23.300

16,7

23.900

16,3

24.300

15,6

24.800

15,3

2017

2018

2019

2020

2021*

2022

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

Herkomst hoofdkostwinner*

92.400

9,1 93.600

9,1

95.000

8,9 96.400

9,0

98.100

8,8

99.500

8,4

Herkomst Nederland

71.000

7,7 71.200

7,7

71.500

7,7 71.900

7,8

71.800

7,5

71.900

7,2

Herkomst rest Europa

9.900

8,1 10.400

7,7

10.900

8,3 11.500

7,0

9.400

6,4

10.000

6,0

Herkomst buiten Europa

11.600

18,1 12.000

17,5

12.500

17,6 13.000

17,7

16.900

15,4

17.500

14,9

Toelichting * Met ingang van 2021 is de definitie van herkomst gewijzigd van Nederlands, westerse of niet-westerse achtergrond, naar Nederland, rest Europa en Buiten Europa. Dus landen zijn anders ingedeeld en daardoor zijn de cijfers niet goed vergelijkbaar met de cijfers van eerdere jaren.

2. Huishoudens met een laag inkomen NPLV-gebieden Inhoud

Aandeel huishoudens met een laag inkomen hoger dan gemiddeld in NPLV-gebieden

Aandeel huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar hoger dan gemiddeld in NPLV-gebieden

100

100

90

90

80

80 70

70 West

60

Noord 50

Groenewoud

40

Tilburg Totaal

Noord

50

Groenewoud

40

30

30

20

20

10

10

Tilburg Totaal

0

0

%

West

60

2017

2018

2019

2020

2021

2022

%

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2. Huishoudens met een laag inkomen NPLV-gebieden Inhoud

Laag inkomen

2017

2018

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

2020

2021*

2022

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

2019 HH % HH laag inkomen

95.000

96.40 15,7 0

Tilburg Totaal Groenewoud

92.400

16,8 93.600

16,0

15,8

98.100

15,0

99.500

14,4

3.200

25,0 3.200

25,0

3.200

25,0

3.200

25,0

3.200

25,0

3.200

21,9

Noord

8.000

27,5 8.100

27,2

8.200

25,6

8.200

25,6

8.200

24,4

8.200

23,2

West

8.000

27,5 8.000

27,5

8.100

27,2

8.100

27,2

8.100

27,2

8.200

26,8

2017

2018

2019

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

Laag inkomen ≥ 4 jaar

2020 HH % HH laag inkomen

HH

2021*

2022

% HH laag inkomen

HH % HH laag inkomen

Tilburg Totaal

92.400

9,1 93.600

95.00 9,1 0

9,0 98.100

8,8

99.500

8,4

Groenewoud

3.200

15,6 3.200

15,6

3.200

15,6

3.200

15,6

3.200

15,6

3.200

15,6

Noord

8.000

17,5 8.100

17,3

8.200

17,1

8.200

17,1

8.200

17,1

8.200

15,9

West

8.000

16,3 8.000

16,3

8.100

16,0

8.100

17,3

8.100

16,0

8.200

15,9

96.40 8,9 0

3. Gebruik regelingen door huishoudens met een laag inkomen Inhoud

CZM wordt door de huishoudens met een laag inkomen het meest gebruikt

CZM wordt door huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar het meest gebruikt

100

100

90

Collectieve Zorgverzekering (CZM)

80

0-gebruik regelingen

70

90

Collectieve Zorgverzekering (CZM)

80

Meedoen-regeling

70 Meedoen-regeling

60 50

Kwijtschelding

60 50

Kwijtschelding

40 30

Individuele Inkomens Toeslag (ITT)

20 10 0 %

Individuele Inkomens Toeslag (ITT)

40

Bijzondere Bijstand

2017

2018

2019

2020

2021

2022

30

0-gebruik regelingen

20 10 0 %

Bijzondere Bijstand

2017

2018

2019

2020

2021

2022

3. Gebruik regelingen door huishoudens met een laag inkomen Inhoud Gebruik regelingen door huishoudens met een laag inkomen HH laag inkomen

HH laag inkomen

HH laag inkomen

HH laag inkomen

HH laag inkomen

HH laag inkomen

15.500

2017

15.000

2018

14.900

2019

15.200

2020

14.700

2021

14.300

Gebruik

%

Gebruik

%

Gebruik

%

Gebruik

%

Gebruik

%

Gebruik

2022 %

Kwijtschelding

5.200

33,5

5.000

33,3

5.200

34,9

5.200

34,2

4.800

32,7

4.600

32,2

Bijzondere bijstand

3.100

20,0

3.000

20,0

2.800

18,8

2.700

17,8

2.600

17,7

2.400

16,8

CZM

6.200

40,0

6.700

44,7

6.900

46,3

6.600

43,4

6.300

42,9

5.900

41,3

IIT

4.000

25,8

3.900

26,0

4.000

26,8

4.100

27,0

4.100

27,9

4.100

28,7

Meedoen regeling

6.000

38,7

6.300

42,0

6.200

41,6

5.100

33,6

4.700

32,0

5.000

35,0

0-gebruik

6.000

38,7

5.600

37,3

5.500

36,9

5.900

38,8

5.900

40,1

5.800

40,6

Gebruik regelingen door huishoudens met een laag inkomen ≥ 4 jaar HH laag inkomen 8.400

HH laag inkomen 2017

8.500

HH laag inkomen 2018

8.500

HH laag inkomen 2019

8.700

HH laag inkomen 2020

8.600

HH laag inkomen 2021

8.400

2022

Gebruik

%

Gebruik

%

Gebruik

%

Gebruik

%

Gebruik

%

Gebruik

%

Kwijtschelding

3.400

40,5

3.400

40,0

3.700

43,5

3.600

41,4

3.500

40,7

3.300

39,3

Bijzondere bijstand

1.700

20,2

1.700

20,0

1.600

18,8

1.600

18,4

1.500

17,4

1.500

17,9

CZM

4.300

51,2

4.700

55,3

4.900

57,6

6.000

57,5

4.900

57,0

4.600

54,8

IIT

2.900

34,5

2.900

34,1

3.000

35,3

3.100

35,6

3.100

36,0

3.100

36,9

Meedoen regeling

3.600

42,9

3.900

45,9

4.100

48,2

3.400

39,1

3.100

36,0

3.400

40,5

0-gebruik

2.600

31,0

2.500

29,4

2.400

28,2

2.500

28,7

2.500

29,1

2.500

29,8

3. Gebruik regelingen huishoudens met een laag inkomen Focusgroepen (1) Inhoud Kwijtschelding

2017 HH laag inkomen Gebruik

2018

% HH laag inkomen Gebruik

2019

%

HH laag inkomen Gebruik

%

2020 HH laag inkomen Gebruik

2021

% HH laag inkomen Gebruik

2022

% HH laag inkomen Gebruik

%

TOTAAL

15.500

5.200 33,5

15.000

5.000

33,3

14.900

5.200 34,9

15.200

5.200 34,2

14.700

4.800 32,7

14.300

4.600 32,2

Huishoudens 65+

5.100

1.000 19,6

5.100

1.000

19,6

5.000

1.000 20,0

5.200

1.100 21,2

5.000

1.000 20,0

5.000

1.000 20,0

Paar met kinderen <18 jaar

800

300 37,5

800

300

37,5

700

400 57,1

700

400 57,1

600

300 50,0

600

300 50,0

Eenoudergezin met kinderen < 18 jaar

1.800

1.000 55,6

1.700

1.000

58,8

1.700

1.00 58,8

1.700

900 52,9

1.700

900 52,9

1.600

800 50,0

HH met inkomen uit arbeid

2.000

300 15,0

2.000

300

15,0

2.100

400 19,0

2.000

300 15,0

1.800

300 16,7

1.800

200 11,1

800

100 12,5

800

100

12,5

800

100 12,5

700

HH met inkomen eigen onderneming

Bijzondere bijstand

2017 HH laag inkomen Gebruik

2018

% HH laag inkomen Gebruik

0

2019

% HH laag inkomen Gebruik

TOTAAL

15.500

3.100

20,0

15.000

3.000

20,0

14.900

Huishoudens 65+

5.100

300

5,9

5.100

300

5,9

5.000

300

6,0

700

0

2020

% HH laag inkomen Gebruik

2.800 18,8

0,0

15.200 5.200

300

5,8

800

0

2021

% HH laag inkomen Gebruik

2.700 17,8

0,0

14.700 5.000

300

2022

% HH laag inkomen Gebruik

2.600 17,7 6,0

0,0

14.300 5.000

%

2.400 16,8 300

6,0

800

300

37,5

800

200

25,0

700

200 28,6

700

200 28,6

600

100 16,7

600

100 16,7

Eenoudergezin met kinderen < 18 jaar

1.800

700

38,9

1.700

700

41,2

1.700

500 29,4

1.700

500 29,4

1.700

500 29,4

1.600

400 25,0

HH met inkomen uit arbeid

2.000

200

10,0

2.000

200

10,0

2.100

200

9,5

2.000

200 10,0

1.800

200 11,1

1.800

100

5,6

800

100

12,5

800

0

0,0

800

0

0,0

700

100 14,3

700

800

0

0,0

Paar met kinderen <18 jaar

HH met inkomen eigen onderneming

0

0,0

3. Gebruik regelingen huishoudens met een laag inkomen Focusgroepen (2) Inhoud CZM

2017 HH laag inkomen Gebruik

2018

% HH laag inkomen Gebruik

2019

% HH laag inkomen Gebruik

2020

% HH laag inkomen Gebruik

2021

% HH laag inkomen Gebruik

2022

% HH laag inkomen Gebruik

%

TOTAAL

15.500

6.200 40,0

15.000

6.700

44,7

14.900

6.900 46,3

15.200

6.600 43,4

14.700

6.300 42,9

14.300

5.900 41,3

Huishoudens 65+

5.100

1.800 35,3

5.100

2.000

39,2

5.000

2.100 42,0

5.200

2.100 40,4

5.000

1.900 38,0

5.000

1.800 36,0

800

400 50,0

800

400

50,0

700

400 57,1

700

300 42,9

600

300 50,0

600

300 50,0

Eenoudergezin met kinderen < 18 jaar

1.800

900 50,0

1.700

1.000

58,8

1.700

1.000 58,8

1.700

900 52,9

1.700

900 52,9

1.600

700 43,8

HH met inkomen uit arbeid

2.000

400 20,0

2.000

400

20,0

2.100

500 23,8

2.000

400 20,0

1.800

300 16,7

1.800

300 16,7

100 12,5

800

100

12,5

800

100 12,5

700

100 14,3

700

100 14,3

800

100 12,5

Paar met kinderen <18 jaar

HH met inkomen uit eigen onderneming

Individuele Inkomens Toeslag

2017 HH laag inkomen Gebruik

TOTAAL

15.500

Huishoudens 65+

5.100

4.000 25,8 100

2018

% HH laag inkomen Gebruik

2,0

2019

% HH laag inkomen Gebruik

15.000

3.900

26,0

14.900

5.100

100

2,0

5.000

4.000 26,8 100

2020

% HH laag inkomen Gebruik

2,0

15.200 5.200

4.100 27,0 200

2021

% HH laag inkomen Gebruik

3,8

14.700 5.000

4.100 27,9 100

2022

% HH laag inkomen Gebruik

2,0

14.300 5.000

%

4.100 28,7 200

4,0

800

200 25,0

800

200

25,0

700

200 28,6

700

200 28,6

600

300 50,0

600

300 50,0

Eenoudergezin met kinderen < 18 jaar

1.800

900 50,0

1.700

900

52,9

1.700

800 47,1

1.700

800 47,1

1.700

800 47,1

1.600

800 50,0

HH met inkomen uit arbeid

2.000

200 10,o

2.000

300

15,0

2.100

300 14,3

2.000

200 10,0

1.800

200 11,1

1.800

200 11,1

800

0

0,0

800

Paar met kinderen <18 jaar

HH met inkomen uit eigen onderneming

800

0

0,0

0

0,0

700

0

0,0

700

0

0,0

800

0

0,0

3. Gebruik regelingen huishoudens met een laag inkomen Focusgroepen (3) Inhoud Meedoen regeling

2017 HH laag inkomen Gebruik

2018

% HH laag inkomen Gebruik

2019

% HH laag inkomen Gebruik

2020

% HH laag inkomen Gebruik

2021

% HH laag inkomen Gebruik

2022

% HH laag inkomen Gebruik

%

TOTAAL

15.500

6.000

38,7

15.000

6.300

42,0

14.900

6.200

41,6

15.200

5.100

33,6

14.700

4.700

32,0

14.300

5.000

35,0

Huishoudens 65+

5.100

1.200

23,5

5.100

1.300

25,5

5.000

1.400

28,0

5.200

1.200

23,1

5.000

900

18,0

5.000

1.100

22,0

800

500

62,5

800

500

62,5

700

500

71,4

700

500

71,4

600

400

66,7

600

400

66,7

Eenoudergezin met kinderen < 18 jaar

1.800

1.300

72,2

1.700

1.300

76,5

1.700

1.300

76,5

1.700

1.200

70,6

1.700

1.100

64,7

1.600

1.100

68,8

HH met inkomen uit arbeid

2.000

500

25,0

2.000

600

30,0

2.100

600

28,6

2.000

500

25,0

1.800

400

22,2

1.800

400

22,2

800

100

12,5

800

100

12,5

800

100

12,5

700

100

14,3

700

100

14,3

800

Paar met kinderen <18 jaar

HH met inkomen uit eigen onderneming

0-gebruik

2017 HH laag inkomen Gebruik

2018

% HH laag inkomen Gebruik

2019

% HH laag inkomen Gebruik

2020

% HH laag inkomen Gebruik

100 12.,5

2021

% HH laag inkomen Gebruik

2022

% HH laag inkomen Gebruik

%

TOTAAL

15.500

6.000

38,7

15.000

5.600

37,3

14.900

5.500

36,9

15.200

5.900

38,8

14.700

5.900

40,1

14.300

5.800

40,6

Huishoudens 65+

5.100

2.800

54,9

5.100

2.700

52,9

5.000

2.500

50,0

5.200

2.700

51,9

5.000

2.800

56,0

5.000

2.800

56,0

800

200

25,0

800

100

25,0

700

100

14,3

700

200

28,6

600

200

33,3

600

200

33,3

Eenoudergezin met kinderen < 18 jaar

1.800

200

11,1

1.700

200

11,8

1.700

200

11,8

1.700

300

17,6

1.700

300

17,6

1.600

200

12,5

HH met inkomen uit arbeid

2.000

1.200

60,0

2.000

1.200

60,0

2.100

1.300

61,9

2.000

1.300

65,0

1.800

1.200

66,7

1.800

1.200

66,7

800

700

88,5

800

600

75,0

800

600

75,0

700

600

87,3

700

600

85,7

800

700

87,5

Paar met kinderen <18 jaar

HH met inkomen uit eigen onderneming

3. Gebruik regelingen huishoudens met laag inkomen NPLV-gebieden (1) Inhoud Kwijtschelding

2017

2018

2019

2020

2021

Gebruik

%

HH laag inkomen

Gebruik

%

HH laag inkomen

Gebruik

%

HH laag inkomen

Gebruik

15.500

5.200

33,5

15.000

5.000

33,3

14.900

5.200

34,9

15.200

5.200

34,2

14.700

4.800

32,7

14.300

4.600

32,2

800

400

50,0

800

300

37,5

800

400

50,0

800

400

50,0

800

300

37,5

700

300

42,9

Noord

2.200

1.000

45,5

2.200

900

40,9

2.100

1.000

47,6

2.100

1.000

47,6

2.000

900

45,0

1.900

900

57,4

West

2.200

900

40,9

2.200

800

36,4

2.200

900

40,9

2.200

900

40,9

2.200

800

36,4

2.200

800

36,4

TOTAAL Groenewoud

Bijzondere bijstand

TOTAAL Groenewoud

2017 % HH laag inkomen

15.500

3.100

20,0

15.000

3.000

20,0

14.900

2.800

18,8

800

200

25,0

800

200

25,0

800

200

2.200

500

22,7

2.100

400

2.200

500

22,7

2.200

500

2.200

500

22,7

West

2.200

500

22,7

CZM

% HH laag inkomen

2017 HH laag inkomen Gebruik

Groenewoud

Gebruik

2019

Gebruik

Noord

TOTAAL

2018

HH laag inkomen

15.500

15.000

Gebruik

2021

% HH laag inkomen Gebruik

%

2022

% HH laag inkomen Gebruik

%

2.700

17,8

14.700

2.600

17,7

14.300

2.400

16,8

25,0

800

200

25,0

800

100

12,5

700

100

14,3

19,0

2.100

400

19,0

2.000

400

20,0

1.900

300

15,8

22,7

2.200

400

18,2

2.200

400

18,2

2.200

400

18.2

2019

14.900

% HH laag inkomen Gebruik

15.200

% HH laag inkomen Gebruik

6.700 44,7

2020

% HH laag inkomen

2018

% HH laag inkomen Gebruik

6.200 40,0

Gebruik

% HH laag inkomen Gebruik

2022

HH laag inkomen

2020

% HH laag inkomen Gebruik

6.900 46,3

15.200

2021

% HH laag inkomen Gebruik

6.600

43,4

14.700

2022

% HH laag inkomen Gebruik

6.300

42,9

14.300

%

5.900

41,3

800

400 50,0

800

400 50,0

800

400 50,0

800

400

50,0

800

400

50,0

700

400

57,1

Noord

2.200

1.100 50,0

2.200

1.200 54,5

2.100

1.200 57,1

2.100

1.100

52,4

2.000

1.100

55,0

1.900

1.000

52,6

West

2.200

1.000 45,5

2.200

1.100 50,0

2.200

1.200 54,5

2.200

1.100

50,0

2.200

1.100

50,0

2.200

1.000

45,5

3. Gebruik regelingen huishoudens met laag inkomen NPLV-gebieden (2) Inhoud Individuele Inkomens Toeslag

2017 HH laag inkomen Gebruik

TOTAAL

2018

% HH laag inkomen Gebruik

%

2019 HH laag inkomen Gebruik

%

2020 HH laag inkomen Gebruik

%

2021 HH laag inkomen 0-Gebruik

%

4.000 25,8

15.000

3.900 26,0

14.900

4.000 26,8

15.200

4.100 27,0

14.700

800

300 37,5

800

300 37,5

800

300 37,5

800

300 37,5

800

300

37,5

700

300

42,9

Noord

2.200

700 31,8

2.200

700 31,8

2.100

700 33,3

2.100

700 33,3

2.000

700

35,0

1.900

700

36,8

West

2.200

700 31,8

2.200

700 31,8

2.200

700 31,8

2.200

700 31,8

2.200

700

31,8

2.200

800

36,4

Meedoen regeling

2017 HH laag inkomen Gebruik

TOTAAL

15.500

Groenewoud

%

6.000 38,7

2018 HH laag inkomen Gebruik 15.000

%

6.300 42,0

2019 HH laag inkomen Gebruik 14.900

%

6.200 41,6

2020 HH laag inkomen Gebruik 15.200

14.300

%

15.500

Groenewoud

4.100 27,9

2022 HH laag inkomen 0-Gebruik

4.100 28,7

2021

%

5.100 33,6

2022

HH laag inkomen 0-Gebruik

%

HH laag inkomen 0-Gebruik

%

14.700

4.700

32,0

14.300

5.000

35,0

800

400 50,0

800

400 50,0

800

400 50,0

800

300 37,5

800

300

37,5

700

300

42,9

Noord

2.200

1.000 45,5

2.200

1.100 50,0

2.100

1.100 52,4

2.100

1.000 47,6

2.000

900

45,0

1.900

1.000

52,6

West

2.200

900 40,9

2.200

1.000 45,5

2.200

1.100 50,0

2.200

900 40,9

2.200

800

36,4

2.200

900

40,9

0-gebruik

2017 HH laag inkomen 0-Gebruik

%

HH laag inkomen 0-Gebruik

%

2020 HH laag inkomen 0-Gebruik

%

2021

2022

HH laag inkomen 0-Gebruik

%

HH laag inkomen 0-Gebruik

%

6.000 38,7

15.000

5.600 37,3

14.900

5.500 36,9

15.200

5.900 38,8

14.700

5.900

40,1

14.300

5.800

40,6

800

200 25,0

800

200 25,0

800

200 25,0

800

200 25,0

800

300

37,5

700

200

28,6

Noord

2.200

600 27,3

2.200

600 27,3

2.100

600 28,6

2.100

600 28,6

2.000

500

25,0

1.900

500

26,3

West

2.200

700 31,8

2.200

700 31,8

2.200

600 27,3

2.200

600 27,3

2.200

700

31,8

2.200

700

31,8

Groenewoud

HH laag inkomen 0-Gebruik

2019

15.500

TOTAAL

%

2018

3. Gebruik meedoenregeling door kinderen in huishoudens met laag inkomen Inhoud

Kinderen leeftijd 12 t/m 17 jaar hoogste gebruik Meedoenregeling in 2022 100 90 80 70 60

Leeftijd 12 t/m 17 jaar

50

Leeftijd 0 t/m 5 jaar

40

Leeftijd 6 t/m 11 jaar

30 20 10 0 %

2017

2018

2019

2020

Meedoen regeling

2022

2017 Kinderen Gebruik

TOTAAL

2021

5.600

2018

% Kinderen Gebruik

3.300 58,9

5.300

2019

% Kinderen Gebruik

3.500 66,0

5.200

2020

% Kinderen Gebruik

3.600 69,2

5.200

2021

% Kinderen Gebruik

2.900 55,8

4.900

2.800

2022

% Kinderen Gebruik 57,1

4.500

2.900

% 64,4

4. Raming huishoudens met een laag inkomen en gebruik regelingen 2023 Inhoud Raming huishoudens met een laag inkomen 2023 Huishoudens HH laag inkomen TOTAAL

101.556 3.247 8.215 8.374

Groenewoud Noord

West

%

13.915 693 1.882 2.146

13,7 21,3 22,9 25,6

Raming gebruik regelingen 2023 door huishoudens met een laag inkomen Bijzondere bijstand

Kwijtschelding

CZM

ITT

Meedoen

0-gebruik

HH laag inkomen

Gebruik

%

Gebruik

%

Gebruik

%

Gebruik

%

Gebruik

%

aantal

%

13.915 693 1.882 2.146

4.281 269 837 748

30,8 38,8 44,4 34,8

2.237 92 293 372

16,1 13,2 15,6 17,4

5.937 411 1.020 1.007

42,7 59,4 54,2 46,9

3.894 287 689 755

28,0 41,4 36,6 35,2

5.066 304 998 933

36,4 43,9 53,0 43,5

5.506 183 486 666

39,6 26,4 25,8 31,0

TOTAAL Groenewoud Noord West

Raming gebruik meedoen door kinderen in huishoudens met een laag inkomen 2023 Meedoen 0-5 jaar 6-11 jaar 12-17 jaar Totaal kinderen

Kinderen in HH laag inkomen

Gebruik door kinderen

% gebruik

1.369 1.758 1.303 4.430

826 1.158 841 2.826

60,4 65,9 64,5 63,8

Colofon Bestaanszekerheidsmonitor 2017-2022 en raming 2023 Februari 2024 Margot Hutten

Gemeente Tilburg Team Data, Analyse en Onderzoek (DAO) Binnen het team Data, Analyse en Onderzoek, werken onderzoekers, informatieanalisten, datasciëntisten, kennismakelaars, GIS specialisten en adviseurs. Ze verzamelen en bewerken gegevens die nodig zijn voor diverse beleids- en ontwikkelingsvraagstukken. Het team is onder andere verantwoordelijk voor het uitvoeren van en adviseren over onderzoek en het analyseren van de verkregen gegevens. © Het gebruiken, citeren en presenteren van de cijfers en teksten is toegestaan als de bron duidelijk wordt vermeld (bron: Bestaanszekerheidsmonitor Team DAO/gemeente Tilburg).

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15216426/6