CConstaterende datTilburg
Koppel je AI →
Document · PDF

17 AANGEPAST SCHOON Bijlage 14 Stikstofrapport

Raadsvergadering 15 november 2021, gemeente TilburgBij agendapunt: Raadsvoorstel vaststellen bestemmingsplan Wijkevoort9.013 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Rapport Projectnummer: 51003371 / 376778 Referentienummer: NL21-648800269-9041 Datum: 04-11-2021

Onderzoek Stikstofdepositie Bestemmingsplan Wijkevoort

Definitief

Opdrachtgever: Gemeente Tilburg Postbus 90155 5000 LH TILBURG

Sweco Velperweg 26 6824 BJ Arnhem Postbus 485 6800 AL Arnhem Nederland

T +31 88 811 66 00 www.sweco.nl

Sweco Nederland B.V. Arnhem Handelsregister 30129769 Statutair gevestigd te De Bilt

Rik Zegers Adviseur M +31 6 20 40 65 00

Inhoudsopgave 1

Inleiding ............................................................................................................. 4

1.1

Aanleiding en doel ............................................................................................... 4

1.2

Plangebied .......................................................................................................... 4

1.3

Doel..................................................................................................................... 5

1.4

Leeswijzer ........................................................................................................... 5

2

Toetsingskader .................................................................................................. 6

2.1

Beoordeling stikstofdepositie projecten ................................................................ 6

2.2

Beoordeling stikstofdepositie bestemmingsplannen.............................................. 7

3

Effecten planontwikkeling ................................................................................. 8

3.1

Werkwijze ............................................................................................................ 8

3.2

Referentiesituatie ................................................................................................. 8

3.2.1

Emissies mestaanwending............................................................................................... 8

3.2.2

Gasverbruik................................................................................................................... 10

3.3

Aanlegfase ........................................................................................................ 10

3.3.1

Emissies ....................................................................................................................... 10

3.4

Gebruiksfase ..................................................................................................... 12

3.5

Extern salderen ................................................................................................. 14

3.5.1

Emissies stallen............................................................................................................. 14

4

Conclusie ......................................................................................................... 17

Bijlage 1

Bijlage 1 Uitgangspunten aanlegfase

Bijlage 2

Bijlage 2 AERIUS-resultatenbestand aanlegfase, inclusief extern salderen

Bijlage 3

Bijlage 3 AERIUS-resultatenbestand gebruiksfase, inclusief extern salderen

3 (17)

1

Inleiding

1.1 Aanleiding en doel Tilburg is de afgelopen decennia geëvolueerd van een traditionele textielstad naar een moderne industriestad, waarbij logistieke dienstverlening een belangrijke plaats heeft ingenomen. Om ook in de toekomst een aantrekkelijk vestigingsklimaat te kunnen blijven bieden, is het noodzakelijk dat er blijvend wordt geïnvesteerd in vernieuwing van het logistieke en industriële ecosysteem van Tilburg en de regio. Eén van deze ontwikkelingen is de realisatie van Werklandschap Wijkevoort. Met de ontwikkeling van Werklandschap Wijkevoort speelt de gemeente in op de urgente vraag vanuit de markt en faciliteert de gemeente het ontwikkel- en groeiperspectief van bestaande en nieuwe bedrijven. Doel hiervan is groei van de economie in de stad en de regio Hart van Brabant en het creëren van meer duurzame werkgelegenheid. Om de ontwikkeling van Werklandschap Wijkevoort planologisch mogelijk te maken, stelt gemeente Tilburg een bestemmingsplan op. 1.2 Plangebied Het plangebied (zie figuur 1.1) ligt aan de zuidwestkant van gemeente Tilburg. Het plangebied heeft momenteel een overwegend agrarisch karakter. Aan de west- en zuidkant wordt het plangebied begrensd door de gemeentegrens langs de Burgemeester Letschertweg (N260, ‘de Noordwesttangent’) en de A58. Aan de noord- en noordoostzijde loopt de plangrens grotendeels parallel aan de Hultensche Leij.

Het plangebied is bereikbaar via de Burgemeester Letschertweg, de N260 (deze weg is bereikbaar via een afslag van de A58). Andere belangrijke functies in de omgeving van het plangebied zijn: · het Stadsbos013 en het uitloopgebied ten westen daarvan met agrarische bedrijven en woningen; · vliegbasis Gilze-Rijen aan de westzijde van het plangebied; · bedrijventerreinen Midden-Brabant Poort en Broekakkers aan de zuid- en zuidwestzijde van het plangebied; · de kern Gilze ten zuidwesten van het plangebied; · de woonwijk Tilburg Reeshof ten noorden van het plangebied.

4 (17)

Figuur 1-1

Het plangebied Wijkevoort en omgeving

In het plangebied liggen het Wijckermeer en het Wijckerbos. Het Wijckermeer is eind 70’er jaren ontstaan. Hier zijn destijds grondstoffen gewonnen voor de aanleg van de A58. Het bosgebied ten zuiden van de Hultensche Leij is pas daarna aangelegd. Zowel het meer als het bos behoren tot het Natuurnetwerk Brabant (NNB). De twee beken in het gebied (Hultensche Leij en Groote Leij) maken ook deel uit van het NNB. Deze zijn aangewezen als ecologische verbindingszones. 1.3 Doel Voor de bestemmingsplanprocedure zijn diverse milieuonderzoeken nodig. In dit rapport is het onderzoek stikstofdepositie beschreven. Hierbij is in het kader van de wet- en regelgeving voor natuur nagegaan of er mogelijke belemmeringen zijn voor de planontwikkeling. Als onderdeel hiervan dienen de effecten van het plan op de stikstofdepositie in stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden inzichtelijk te worden gemaakt. Daarbij dient te worden nagegaan of ten gevolge van het plan significante negatieve effecten optreden in: 1. stikstofgevoelige habitattypen en/of 2. stikstofgevoelige leefgebieden. In deze rapportage zijn de uitgangspunten en resultaten vastgelegd van de berekeningen van de stikstofdepositie als gevolg van de voorgenomen planontwikkeling. 1.4 Leeswijzer In dit rapport wordt in hoofdstuk 2 ingegaan op het wettelijk kader wat aan dit onderzoek ten grondslag ligt.

Vervolgens worden de gehanteerde uitgangspunten en de resultaten in hoofdstuk 3 besproken. Tenslotte is de conclusie opgenomen in hoofdstuk 4.

5 (17)

2

Toetsingskader

Met de Wet natuurbescherming worden soorten en habitattypen van Natura 2000-gebieden beschermd waarvoor instandhoudingsdoelen zijn geformuleerd. Het uiteindelijke doel is het bereiken van een landelijke gunstige staat van instandhouding voor alle door de richtlijnen beschermde soorten en habitats. Hieruit volgt dat een project of plan niet mag leiden tot negatieve effecten op het behalen van de instandhoudingsdoelstellingen. In veel Natura 2000-gebieden is door een overbelasting van stikstof een probleem met de realisatie van de instandhoudingsdoelstellingen. Nieuwe ontwikkelingen die een toename van de stikstofdepositie tot gevolg hebben, kunnen hierdoor significante negatieve effecten hebben voor de instandhoudingsdoelstellingen. Effecten van een plan op de stikstofdepositie kunnen ontstaan tijdens de realisatiefase en/of de gebruiksfase. Met het rekenmodel AERIUS Calculator kan deze stikstofdepositie op de stikstofgevoelige habitattypen en stikstofgevoelige leefgebieden van soorten binnen Natura 2000-gebieden worden berekend. 2.1 Beoordeling stikstofdepositie projecten Indien uit de berekeningen met AERIUS blijkt dat er geen sprake is van een toename van de stikstofdepositie (kleiner dan of gelijk aan afgerond 0,00 mol N/ha/jaar), kunnen significante effecten ten gevolge van stikstofdepositie op voorhand worden uitgesloten.

Voor het onderdeel stikstofdepositie is er dan geen vergunningsplicht op grond van de Wet natuurbescherming. Indien uit de berekening blijkt dat er sprake is van een toename aan stikstofdepositie (groter dan 0,00 mol N/ha/jaar) maar wordt voldaan aan één van onderstaande voorwaarden, is er ook geen vergunningsplicht op grond van de Wet natuurbescherming: · verslechtering van stikstofgevoelige habitattypen of habitats van soorten kan, ondanks een toename van de depositie, volledig uitgesloten worden in een ecologische beoordeling; · na intern salderen is de toename van de stikstofdepositie niet hoger dan afgerond 0,00 mol N/ha/jaar; · het betreft alleen tijdelijke toenamen van stikstofdepositie ten gevolge van het bouwen en slopen van een bouwwerk of het aanleggen, veranderen en verwijderen van een werk en de vervoersbewegingen die samenhangen met deze werkzaamheden. Indien uit de berekening blijkt dat er sprake is van een toename aan stikstofdepositie (groter dan 0,00 mol N/ha/jaar) en niet aan één van bovenstaande voorwaarden wordt voldaan, is er sprake van een vergunningsplicht op grond van de Wet natuurbescherming.

Een vergunning kan worden verleend als uit een passende beoordeling, eventueel inclusief extern salderen1, en eventueel het succesvol doorlopen van de ADC-toets2, blijkt dat er geen risico’s zijn voor het behalen van de instandhoudingsdoelstellingen van de betreffende Natura 2000-gebieden.

1

Hieronder valt ook het gebruik van het stikstofregistratiesysteem. Voorlopig is het stikstofregistratiesysteem alleen beschikbaar voor woningbouwprojecten en een beperkt aantal infrastructurele projecten. 2 Dit is een onderzoek waaruit naar voren komt dat er geen Alternatieven zijn voor het project, er Dwingende reden van groot openbaar belang zijn en waarbij Compensatie voor Natura 2000-gebieden plaatsvindt.

6 (17)

2.2 Beoordeling stikstofdepositie bestemmingsplannen Een (wijziging van een) bestemmingsplan kan alleen worden vastgesteld als het plan geen significant effect heeft op de Natura 2000-gebieden ten opzichte van de feitelijke en planologisch legale situatie. Indien uit de berekeningen blijkt dat er geen sprake is van een toename van de stikstofdepositie (kleiner dan of gelijk aan 0,00 mol N/ha/jaar) of in een ecologische beoordeling (voortoets of passende beoordeling), ondanks een toename van de stikstofdepositie, significante effecten op stikstofgevoelige habitattypen of leefgebieden van soorten volledig uitgesloten kan worden, is het plan uitvoerbaar en kan het bestemmingsplan of de wijziging van het bestemmingsplan worden vastgesteld.

7 (17)

3

Effecten planontwikkeling

3.1 Werkwijze Het doel van het onderzoek is het bepalen van de effecten van het bestemmingsplan op de stikstofdepositie in de nabijgelegen Natura 2000-gebieden. Deze effecten zijn onderzocht voor de aanlegfase van het plan en de gebruiksfase van het plan. 3.2 Referentiesituatie De referentiesituatie is de situatie waarin het bedrijventerrein nog niet aanwezig is. In de referentiesituatie voor de aanlegfase is het huidige wegverkeer niet meegenomen. Dit omdat in de aanlegfase alleen het verkeer ten gevolge van de aan- en afvoer van materialen en materieel en werkverkeer wordt meegenomen. In de gebruiksfase wordt wel het autonome verkeer meegenomen, omdat in de gebruiksfase plansituatie het totale verkeer, inclusief het plan, wordt meegenomen. Emissies mestaanwending Binnen het plangebied is er in de referentiesituatie sprake van agrarisch gebruik, waarbij de landbouwpercelen worden bemest. Bij het bemesten, komen emissies van ammoniak (NH 3) vrij. De emissies tijdens het bemesten van landbouwgrond zijn bepaald op basis van het oppervlak van de landbouwgrond (ha), de wettelijke stikstofgebruiksnormen (kg N/ha/jaar) voor de toediening van mest, het percentage ammoniakaal stikstof (TAN) in de toegediende mest en het percentage van het TAN dat als NH 3 vrijkomt bij het bemesten. In tabel 3.1 is de emissieberekening van de bemesting in de referentiesituatie opgenomen.

Het oppervlak van landbouwgrond in het plangebied is bepaald op basis van gegevens uit de Basisregistratie Percelen3 voor het jaar 2020. Voor de hoeveelheid mest op de landbouwgrond is uitgegaan van de stikstofgebruiksnorm voor het specifieke landgebruik4. Het percentage ammoniakaal stikstof (TAN) in de toegediende mest is van vele factoren afhankelijk zoals het type mest. Aangezien hiervoor geen gegevens beschikbaar zijn is een conservatieve aanname gedaan door een percentage TAN te hanteren van 50% 5. De hoeveelheid NH3 die vrijkomt bij het bemesten is onder andere afhankelijk van de wijze van toediening. De wijze van toediening van de mest op de percelen is onbekend. Hiervoor is aangenomen dat op bouwland de mest wordt opgebracht met een injecteur en op grasland met een zodenbemester6. Zonder derogatie mag maximaal 170 kg N/ha/jaar aan dierlijke mest worden uitgereden. In de berekeningen is ervan uitgegaan dat maximaal 95% van de stikstofgebruiksnorm wordt benut. De gehanteerde kentallen liggen ruimschoots onder de kentallen die zijn op genomen in de Handreiking voor het salderen met bemeste percelen van Bij12 7. In deze handreiking is voor Tilburg namelijk een kental opgenomen van 30,77 kg/ha/jaar 8. In dit onderzoek is voor de mestaanwending dan ook worst case gerekend.

3

Oppervlakten zijn bepaald op basis van gegevens uit de Basisregistratie Percelen gewaspercelen. BRP Gewaspercelen bestaat uit de locatie van landbouwpercelen met daaraan gekoppeld het geteelde gewas. De omgrenzingen van de landbouwpercelen zijn gebaseerd op het Agrarisch Areaal Nederland (AAN). https://www.pdok.nl/introductie/-/article/basisregistratie-gewaspercelen-brp4 https://www.rvo.nl/onderwerpen/agrarisch-ondernemen/mestbeleid/gebruiken-en-uitrijden/hoeveel-dierlijke-mestlandbouwgrond 5 Velthof, et al (2009) Methodiek voor berekening van ammoniakemissie uit de landbouw in Nederland 6 Bruggen, van et al. (2019) Emissies naar lucht uit de landbouw in 2017 7 Bij12, Handreiking voor het salderen met bemeste percelen, november 2020 8 https://www.bij12.nl/emissie-bemesting/#11/51.6449/5.0468

8 (17)

Tabel 3.1

Emissie bemesting referentiesituatie Opp. (ha)

Gewas

Gebruiksnorm

TAN

Emissie-factor

Emissie

5% reductie onder

dierlijke mest

(% van

NH3 (%)

(kg NH3/jaar)

gebruiksnorm

(kg N/ha/jaar)

dierlijke mest N)

Grasland

1,59

Agrarisch natuurmengsel

25

50%

2%

0,40

0,38

Bouwland

7,84

Bonen, veld- (onder andere duiven-,

40

50%

2%

3,14

2,98

paarden-, wierbonen) Grasland

0,50

Grasland, blijvend

170

50%

19%

8,10

7,70

Grasland

0,11

Grasland, blijvend

170

50%

19%

1,77

1,69

Grasland

2,59

Grasland, blijvend

170

50%

19%

41,86

39,77

Grasland

1,32

Grasland, blijvend

170

50%

19%

21,36

20,30

Grasland

0,60

Grasland, blijvend

170

50%

19%

9,65

9,16

Bouwland

1,17

Klaver, rode

72

50%

2%

0,85

0,80

Bouwland

1,93

Snijmais

112

50%

2%

2,16

2,05

Bouwland

9,99

Snijmais

112

50%

2%

11,19

10,63

Bouwland

0,79

Snijmais

112

50%

2%

0,88

0,84

Bouwland

10,80

Snijmais

112

50%

2%

12,10

11,49

Bouwland

2,74

Snijmais

112

50%

2%

3,07

2,92

Bouwland

1,68

Snijmais

112

50%

2%

1,88

1,79

Bouwland

2,36

Snijmais

112

50%

2%

2,64

2,51

Bouwland

4,07

Snijmais

112

50%

2%

4,56

4,33

Bouwland

3,22

Snijmais

112

50%

2%

3,61

3,43

Bouwland

10,12

Snijmais

112

50%

2%

11,34

10,77

Bouwland

0,18

Overige groenbemesters, niet-

50

50%

2%

0,09

0,08

50

50%

2%

0,08

0,08

160

50%

2%

0,48

0,46

vlinderbloemigeBouwland

0,17

Overige groenbemesters, nietvlinderbloemige-

Bouwland

0,30

Wintertarwe

9 (17)

3.2.2 Gasverbruik In de huidige situatie zijn er in het plangebied een aantal woningen aanwezig die gesloopt worden voor het bedrijventerrein. Deze woningen verbruiken gas voor verwarming en koken. Op basis van de emissiekentallen, zoals deze zijn opgenomen in de factsheet voor ruimtelijke plannen, is de emissie van de woningen bepaald. Aangezien het om oudere vrijstaande woningen gaat, is voor NOx 3,59 kg/jaar en voor NH3 0,47 kg/jaar per woning9 aangehouden. In Tabel 3.2 zijn de te slopen woningen opgenomen. Tabel 3.2

Te slopen woningen

Vosheining 3 Hultenseweg 13 Wijkevoort 8 Wijkevoort 16 Wijkevoort 24 Hultenseweg 52

3.3 Aanlegfase Voor de aanlegfase (bouwfase) geldt sinds 1 juli 2021 conform artikel 2.9a Wet natuurbescherming en artikel 2.5 Besluit natuurbescherming een vrijstelling van de Natura 2000-vergunningplicht (onderdeel van de Wet stikstofreductie en natuurherstel). In het kader van de wijziging van de Wet natuurbescherming is beoordeeld dat de effecten van het aanleggen van bouw of infra objecten het bereiken van de instandhoudingsdoelstellingen niet in de weg staat. Daarbij heeft een initiatiefnemer conform artikel 7.19a van het Besluit bouwwerken leefomgeving ook de verplichting om de stikstofemissie van de bouw- en infrawerkzaamheden te beperken. Hiertoe dient de initiatiefnemer bij de omgevingsvergunningaanvraag informatie aan te leveren over de maatregelen die bij het project worden getroffen ter beperking van de stikstofuitstoot tijdens de aanlegfase10. Hoewel de vrijstelling feitelijk alleen geldt voor projecten in relatie tot vergunningverlening, blijkt uit de memorie van toelichting dat de partiële vrijstelling ook kan helpen bij het vaststellen van plannen zoals voorliggend bestemmingsplan. In de toelichting bij het besluit is door de wetgever onderbouwd waarom de partiële vrijstelling voor bouw- en aanlegactiviteiten niet kan leiden tot significante gevolgen voor Natura 2000-gebieden.

Aangezien de bouw- en aanlegactiviteiten van het voorgenomen plan vallen onder de reikwijdte van de partiële vrijstelling, kan onder verwijzing naar de onderbouwing in de toelichting bij het besluit worden geconcludeerd dat de Wnb op dit punt niet aan de uitvoerbaarheid van het voorgenomen plan in de weg staat. Desalniettemin is de aanlegfase (bouwfase) van het plan in het kader van een goede ruimtelijke ordening toch meegenomen in dit onderzoek. Voor het bestemmingsplan is de depositiebijdrage van de aanlegfase bepaald ten opzichte van de autonome ontwikkeling (referentiesituatie) in het jaar 2021. 3.3.1 Emissies In deze paragraaf zijn de uitgangspunten beschreven die zijn gehanteerd bij het bepalen van de emissies van stikstof tijdens de aanlegfase van het bedrijventerrein. Tijdens de aanlegfase ontstaan er emissies van stikstof door de inzet van mobiele werktuigen en door transportbewegingen voor aan- en afvoer van materieel en materialen en van personeel. 9

https://www.aerius.nl/nl/factsheets/ruimtelijke-plannen-emissiefactoren/05-07-2018 Dit artikel treedt inwerking op het moment dat de Omgevingswet van kracht is.

10

10 (17)

Voor het bepalen van de inzet van materieel en bijbehorende emissies zijn de oppervlakken/hoeveelheden gehanteerd uit de bestemmingsplantekening11. Aangezien op dit moment niet exact bekend is welke werkzaamheden gaan plaatsvinden en wat voor typen materieel ingezet gaat worden, zijn in de berekeningen worst case uitganspunten gehanteerd. Daarbij zijn de berekende emissies opgehoogd met 10% voor onvoorziene werkzaamheden. In bijlage 1 zijn de emissies voor de aanlegfase samengevat. Mobiele werktuigen Voor de aanleg van de verhardingen, de realisatie van de bedrijfspanden en overige werkzaamheden worden verschillende mobiele werktuigen ingezet. In bijlage 1 is een overzicht opgenomen met een inschatting van de inzet van het materieel bij de verschillende werkzaamheden. Op basis van het type materieel en de inzet zijn de emissies van de mobiele werktuigen berekend12. Voor de berekeningen van de emissies van de mobiele werktuigen is ervan uitgegaan dat al het materieel een vermogen heeft van 250 kW en voldoet aan de emissienorm Stage IV. Voor de emissies per jaar is aangenomen dat de werkzaamheden gelijkmatig worden verdeeld over de uitvoeringsduur. Voor de uitvoeringsduur is aangenomen dat deze 2 jaar bedraagt. In werkelijkheid zal de uitvoeringsduur langer zijn. Het bedrijventerrein zal namelijk langzaam worden gevuld.

Worst case is ervan uitgegaan dat het bedrijventerrein als in 2 jaar helemaal wordt gevuld. De emissies voor de aanlegfase zijn dan ook verdeeld over 2 jaar. In onderstaande tabel (tabel 3.3) zijn de totale emissies van de mobiele werktuigen in weergegeven. Tabel 3.3

Emissies mobiele werktuigen

Emissie NOx (kg)

6.213,4

Emissie NOx, inclusief 10% onvoorzien (kg)

6.834,8

Emissie NH3 (kg)

15,0

Emissie NH3, inclusief 10% onvoorzien (kg)

16,5

Uitvoeringsduur (jaar)

2

Emissie NOx (kg/jaar)

3.417,4

Emissie NH3 (kg/jaar)

8,2

Transport Voor de aan- en afvoer van de mobiele werktuigen naar de planlocatie en de aan- en afvoer van materialen zullen er transportbewegingen plaatsvinden van vrachtverkeer. Daarnaast zullen er vervoersbewegingen plaatsvinden van het personeel. In onderstaande tabel is het aantal vervoersbewegingen van de vrachtwagens weergegeven die in AERIUS Calculator zijn ingevoerd. Voor het personeel is aangenomen dat er dagelijks 50 mensen aan het werk zijn die met een auto naar het werkgebied reizen (100 vervoersbewegingen). Tabel 3.4

Verkeersaantrekkende werking aanlegfase

Totaal aantal vervoers-

Totaal aantal vervoers-

Uitvoerings-duur

Vrachtwagen vervoers-

bewegingen

bewegingen vrachtwagens,

(jaar)

bewegingen (aantal/ jaar)

vrachtwagens

inclusief 10% onvoorzien

30.744

33.818

2

16.909

11

wijkv_uitgb.zip De emissie zijn berekend volgens de methode beschreven op: https://www.aerius.nl/nl/factsheets/emissieberekening-mobiele-werktuigen/15-10-2020 12

11 (17)

In de berekeningen is aangenomen dat de vrachtwagens bij het lossen de motor stationair laten draaien13 en bij het laden de motor uit hebben. Voor het lossen van de vrachtwagens is aangenomen dat deze een vermogen hebben van 300 kW en voldoen aan de emissienorm EURO 6. De emissies tijdens het lossen, zijn opgenomen bij de emissies van de mobiele werktuigen. 3.4 Gebruiksfase Voor het bestemmingsplan is de depositiebijdrage bepaald ten opzichte van de autonome ontwikkeling (referentiesituatie) in het toekomstige jaar 2024. Dit is worst case, omdat het volledige plan in 2024 nog niet gerealiseerd is. De autonome ontwikkeling is de situatie waarin het bedrijventerrein nog niet aanwezig is. 3.4.1.1 Bestemmingsplan Het totale plangebied is ongeveer 104 ha groot, waarvan iets meer dan de helft is bestemd als bedrijventerrein. Dit is inclusief de ruimte die nodig is voor de aanleg van een groenblauwe zone rondom de uitgeefbare gebieden en de infrastructuur binnen deze gebieden. Het netto uitgeefbare bedrijventerrein bedraagt maximaal 35 ha. In de stikstofberekeningen is ervan uitgegaan dat 65% van het terrein kan worden gevuld met categorie 3 bedrijven en 35% met categorie 4 bedrijven.

3.4.1.2 Industriële emissie Wat betreft de emissie van bedrijfsgebonden emissiebronnen is een methodiek ontwikkeld voor het vaststellen van emissiekentallen per milieucategorie op basis van de totale emissies per bedrijfssector/milieucategorie en het totale oppervlak van deze bedrijfssector/milieucategorie14. Deze methodiek heeft geresulteerd in een emissiekental per hectare. Voor milieucategorie 3 is de emissiefactor van NOx 200 kg/ha/jaar voor milieucategorie is de emissiefactor van NOx 750 kg/ha/jaar. Dit betekent dat de totale emissie NOx (65% x 35 x 200 + 35% x 35 x 750) = 13.738 kg NOx/jaar bedraagt. De emissies zijn in het rekenmodel ingevoerd door middel van vlakbronnen binnen de projectgrenzen van de verschillende alternatieven. Hierbij is een uitstoothoogte van 22 meter, spreiding van 11 m en warmte-inhoud van 0,28 MW gehanteerd (= defaultwaarde in AERIUS voor overige industrie). Het bedrijventerrein krijgt geen aansluiting op het aardgasnetwerk. Dit betekent dat bedrijven die zich vestigen op het terrein niet vanzelfsprekend voor hun bedrijfsprocessen gebruik kunnen maken van aardgas. Dit heeft een gunstig effect op de emissies NOx en NH3 van bedrijven. Dit effect is meegenomen in het gehanteerde kental. Hiervoor is een reductie van 40% aangehouden.

Er is niet uitgegaan van 100% reductie, omdat het mogelijk is dat bij een bepaald bedrijfsproces emissies NOx en NH3 vrijkomen. Bovendien blijkt uit CBS gepubliceerde cijfers van 2015 met betrekking tot emissies van bedrijvigheid en het totale oppervlak aan bedrijventerrein in Nederland dat 20% van de emissies voor rekening van de mobielen werktuigen (graafmachines, shovels, heftrucks etc.) komt. Om bovenstaande redenen is veiligheidshalve uitgegaan van 40% reductie van de emissies. Naar de toekomst toe zullen de emissies van de bedrijven (inclusief de mobiele werktuigen) verder afnemen, door steeds strengere emissie-eisen voor zowel industrie als de mobiele werktuigen. De gehanteerde emissies voor het bedrijventerrein Wijkevoort zijn dan ook conservatief te noemen.

13 14

5-15 minuten, afhankelijk van de te lossen lading Arcadis, presentatie Abdouh Boukich, Emissies toekomstige bedrijventerreinen, 5 november 2013.

12 (17)

3.4.1.3 Verkeersemissies Het gemotoriseerde verkeer, rijdend op de wegen in en direct rond het plangebied, is van invloed op de stikstofdepositie in de N2000-gebieden en is om die reden in de beoordeling betrokken. In een verkeersstudie15 is nagegaan hoe de verkeersstromen wijzigen op de omliggende relevante wegen. De resultaten hiervan vormen het uitgangspunt voor het onderzoek stikstofdepositie. De verkeersgegevens voor de wegen zijn door Goudappel Coffeng aangeleverd en zijn afkomstig uit het regionale verkeersmodel. De verkeersintensiteiten zijn opgesteld voor de autonome ontwikkeling en de plansituatie voor het jaar 2030. Deze gegevens zijn gebruikt voor het rekenjaar 2024 Dit is worst case. Voor het bepalen welke wegen meegenomen moet worden in het onderzoek is de werkwijze van de provincie Noord-Brabant gehanteerd16. Deze werkwijze is als volgt: · Indien op een snelweg de intensiteitsverschillen als gevolg van het plan kleiner zijn dan 500 voertuigen/dag (inclusief vrachtverkeer), hoeft het betreffende wegvak niet meegenomen te worden in de AERIUS berekening (Werkwijze RWS).

· Indien op een buitenweg of een weg binnen de bebouwde kom de intensiteitsverschillen als gevolg van de maatregel kleiner zijn dan 2,5% van de intensiteiten in de referentie situatie, hoeft het betreffende wegvak niet meegenomen te worden in de AERIUS berekening (2,5% volgt uit nauwkeurigheid van verkeerstellingen). · Indien op een buitenweg of een weg binnen de bebouwde kom met verkeersintensiteiten in de referentiesituatie van meer 20.000 vrt/dag de intensiteitsverschillen als gevolg van de maatregel kleiner zijn dan 500 voertuigen/dag (inclusief vrachtverkeer), hoeft het betreffende wegvak niet meegenomen te worden in de AERIUS berekening (2,5% van 20.000 is 500 vrt/dag). · Alle wegvakken met intensiteitsverschillen kleiner of gelijk aan 100 vrt/dag, hoeven niet meegenomen te worden in de AERIUS berekening (volgt uit (on)nauwkeurigheid van verkeersmodel). Verschil intensiteit

500 Niet meenemen in Aeriusberekening

100 Figuur 3.2

Grenswaarden waaronder wegen niet meegenomen hoeven te worden in Aerius

15

Studie uitgevoerd door Goudappel Coffeng; resultaten in shape files ’Resultaten Wijkevoort oktober2019’ (autonome verkeerscijfers) ‘Wijkevoort BP 37Ha herverdeeld.zip’ (oktober 2020) beschikbaar gesteld. 16

Werkwijze bij het invoeren van gegevens t.b.v. Aerius-berekeningen voor infrastructurele projecten, versie 30-3-2020.

13 (17)

Figuur 3.3

Overzicht onderzochte wegen (rood)

3.5 Extern salderen Voor het extern salderen is als als referentiesituatie de datum van aanwijzing van de Natura 2000-gebieden aangehouden, terwijl voor plannen de referentiesituatie de feitelijke en planologisch toegestane situatie voorafgaand van het nieuwe plan is. De keuze om voor het extern salderen te kiezen voor de referentiedatum van aanwijzing van het Natura 2000gebied heeft te maken met de vergunningen die in toekomst verleend gaan worden voor het daadwerkelijk invullen van het plan. Door nu met dezelfde referentiesituatie te rekenen als waarmee in de toekomst voor de vergunningen wordt gerekend, wordt een realistischer beeld gegeven van wat in de toekomst de salderingsruimte is waarvan de potentiele gebruikers (bedrijven) gebruik kunnen maken. 3.5.1 Emissies stallen In de huidige situatie is ten noorden en ten zuidoosten van het plangebied een veehouderij aanwezig waarmee gesaldeerd gaat worden. Het gaat om de veehouderijen aan de Prinsenhoef 2 en de veehouderij aan de Vosheining 6. Indien het plan niet gerealiseerd wordt, blijven deze veehouderijen bestaan. In onderstaande tabel is weergegeven welke emissies zijn meegenomen voor deze veehouderijen. Hierin is conform de beleidsregels intern en extern salderen van provincie Noord-Brabant 70% van de emissierechten ingezet ten behoeve van extern salderen.

De gegevens van de rundveehouderijen zijn afkomstig van de gemeente.

14 (17)

Tabel 3.5

Emissies rundveehouderij Prinsenhoef 2 en Vosheining 6

RAV-code

dieraantal

Emissiefactor

Emissies

Emissiefactor 70%

Emissie

(kg/dierplaats/jaar)

(kg/jaar)

(kg/dierplaats/jaar)

70% (kg/jaar)

Prinsenhoef 2 A1.100

70

12,35

864,5

8,645

605,15

A3.100

70

4,4

308

3,08

215,6

A6.100

50

5,3

265

3,71

185,5

A1.100

90

13

1170

9,1

819

A3.100

65

4,4

286

3,08

200,2

A7

2

6,2

12,4

4,34

8,68

Vosheining 6

Voor zowel de prinsenhoef 2 als voor de Vosheining 6, is in de berekeningen uitgegaan van 1 emissiepunt per bedrijf, met een standaard uittreehoogte van 5 m, geen warmteinhoud en natuurlijke ventilatie. Dit zijn de defaultwaarden voor stalemissies in AERIUS. Aangezien het in beide gevallen gaat om veehouderijen voor koeien, met stallen die natuurlijk worden geventileerd, doet dit recht aan de feitelijke situatie. De gebouwinvloed van de stallen is niet meegenomen, omdat de beide veehouderijen op meer dan 3 km liggen van Natura 2000-gebieden. Zoals uit de factsheet gebouwinvloed en pluimstijging17 en de instructie gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 202018 blijkt, is het niet zinvol om de gebouwinvloed mee te nemen in de berekeningen, omdat dit op meer dan 3 km geen invloed heeft op de resultaten. Voor zowel de aanlegfase als de gebruiksfase zijn de emissies, zoals in paragraaf 3.2 en 3.3 zijn berekend, afgezet tegen de emissies van de veehouderijen. 3.5.1.1 Projecteffect aanlegfase Voor de aanlegfase is het projecteffect, inclusief extern salderen, berekend. Dit is de maximale toename van de stikstofdepositie in omliggende natuurgebieden ten gevolge van het plan. De berekeningen van de stikstofdepositie zijn uitgevoerd voor het jaar 2021. De berekeningen zijn uitgevoerd met AERIUS Calculator 2020.

Hierin is voor het wegverkeer binnen 5 km gerekend met SRM2 en op meer dan 5 km met OPS. Het resultaat per N2000-gebied is weergegeven in bijlage 2. De resultaatbestanden van AERIUS Calculatorberekeningen zijn los meegeleverd met deze rapportage19. Het maximale projecteffect is 0,00 mol N/ha/jaar. Er treden hiermee in de aanlegfase met extern salderen ten gevolge van het plan geen significante effecten op in stikstofgevoelige habitattypen of stikstofgevoelige leefgebieden. 3.5.1.2 Projecteffect gebruiksfase Op basis van de emissiebronnen in de plansituatie en de referentiesituatie, inclusief de veehouderijen die worden meegenomen ten behoeve van extern salderen, is met een verschilberekening de stikstofdepositie in stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden berekend. Voor de berekeningen is gebruik gemaakt van AERIUS Calculator 2020.

17

https://www.aerius.nl/nl/factsheets/gebouwinvloed-en-pluimstijging/14-01-2020 https://www.bij12.nl/wp-content/uploads/2021/01/Instructie-gegevensinvoer-voorAERIUS-Calculator-2020-v3.pdf 18

19

Resultaten aanlegfase wijkevoort.zip

15 (17)

Voor de berekeningen is het worst case uitgangspunt gehanteerd dat in 2024, het eerste volledige jaar nadat de aanlegfase is afgerond, het volledige plan is gerealiseerd. Met dit uitgangspunt wordt gerekend met de hoogste emissiefactoren voor wegverkeer en de maximale verkeersgeneratie. Hierin is voor het wegverkeer binnen 5 km gerekend met SRM2 en op meer dan 5 km met OPS. Het resultaat per N2000-gebied is weergegeven in bijlage 3. De resultaatbestanden van AERIUS Calculator-berekeningen zijn los meegeleverd met deze rapportage. Het maximale projecteffect is 0,00 mol N/ha/jaar. Er treden hiermee in de gebruiksfase met extern salderen ten gevolge van het plan geen significante effecten op in stikstofgevoelige habitattypen of stikstofgevoelige leefgebieden.

16 (17)

4

Conclusie

Voor het bestemmingsplan Wijkevoort zijn de effecten stikstofdepositie beoordeeld ten opzichte van de feitelijke planologische legale situatie (referentie situatie), waarbij ook gebruik is gemaakt van het inzetten van de emissierechten stikstof van 2 veehouderijen. Uit de rekenresultaten blijkt dat voor het bestemmingsplan Wijkevoort voor zowel de aanlegfase als de gebruiksfase geen stikstofdepositie bijdrage berekend wordt in stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, wanneer voor het plan gebruik wordt gemaakt van extern salderen.

17 (17)

Bijlage 1

Bijlage 1 Uitgangspunten aanlegfase

Project: Projectnummer: Opsteller: Emissie NOx - Totaal [kg] Emissie NH3 - Totaal [kg] Aangeleverde mobiele bron: Gehanteerde werktuig: Werktuignaam: Brandstof: Werktuigcode: Categorie: Code: Bouwjaar (vanaf): Emissieberekening - Belast Inzet in uren: Tijd - Belast: Gehanteerde vermogen: Belasting van het vermogen: Emissiefactor (g/kWh): Emissie tijdens belasting in kg: Emissieberekening - Stationair Inzet in uren: Tijd - Stationair Emissiefactor onbelast (g/l/uur): Gehanteerde vermogen: Cilinderinhoud: Emissie tijdens stationair in kg:

Totaal:

Wijkevoort 353231 Rik Zegers 6213.42 14.96 voorwerk

graafmachine graafmachines graafmachines 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_GRAAFMA_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

dumper dumpers dumpers 215 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_DUMPER_215_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

NOx NH3 3800 3800 70% 70% 250 250 0.692857 0.692857 0.8 0.002409 368.599924 1.110066 NOx NH3 3800 3800 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 142.5 0.044774 NOx 511.099924

NH3 1.15484

bulldozer bulldozers bulldozers 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_BULLDOZ_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

NOx NH3 3800 3800 70% 70% 250 250 0.692857 0.692857 1 0.00276061 460.749905 1.271950795 NOx 3800 30% 10 250 12.5 142.5

NH3 3800 30% 0.003142 250 12.5 0.0447735

NOx NH3 603.249905 1.316724295

NOx NH3 3800 3800 70% 70% 250 250 0.55 0.55 0.9 0.00271 329.175 0.991336 NOx NH3 3800 3800 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 142.5 0.044774 NOx 471.675

NH3 1.03611

Project: Projectnummer: Opsteller: Emissie NOx - Totaal [kg] Emissie NH3 - Totaal [kg] Aangeleverde mobiele bron: Gehanteerde werktuig: Werktuignaam: Brandstof: Werktuigcode: Categorie: Code: Bouwjaar (vanaf): Emissieberekening - Belast Inzet in uren: Tijd - Belast: Gehanteerde vermogen: Belasting van het vermogen: Emissiefactor (g/kWh): Emissie tijdens belasting in kg: Emissieberekening - Stationair Inzet in uren: Tijd - Stationair Emissiefactor onbelast (g/l/uur): Gehanteerde vermogen: Cilinderinhoud: Emissie tijdens stationair in kg:

Totaal:

verhardingen

graafmachine graafmachines graafmachines 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_GRAAFMA_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

aanlegverharding zandbed graafmachine 0,5 m graafmachines graafmachines 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_GRAAFMA_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

NOx NH3 1333 1333 70% 70% 250 250 0.692857 0.692857 0.8 0.002409 129.3009733 0.3894

NOx NH3 666.6 666.6 70% 70% 250 250 0.692857 0.692857 0.8 0.002409 64.66018667 0.194729

NOx NH3 1333 1333 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 49.9875 0.015706

NOx NH3 666.6 666.6 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 24.9975 0.007854

NOx NH3 179.2884733 0.405106

NOx NH3 89.65768667 0.202583

Project: Projectnummer: Opsteller: Emissie NOx - Totaal [kg] Emissie NH3 - Totaal [kg] Aangeleverde mobiele bron: Gehanteerde werktuig: Werktuignaam: Brandstof: Werktuigcode: Categorie: Code: Bouwjaar (vanaf):

shovel laadschoppen op rupsen laadschoppen op rupsen 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_LAADSCH_RUPS_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

wals walsen/compactors walsen/compactors 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_COMPACT_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

vrachtwagens stationair lossen kipper kipper, bouwjaar vanaf 2014 Diesel W_KIPPER_330_2014 kipper Euro-VI (Diesel) kipperEuroVIMDC101 2014

Emissieberekening - Belast Inzet in uren: Tijd - Belast: Gehanteerde vermogen: Belasting van het vermogen: Emissiefactor (g/kWh): Emissie tijdens belasting in kg:

NOx NH3 666.6 666.6 70% 70% 250 250 0.55 0.55 0.9 0.00271 57.744225 0.173901

NOx NH3 666.6 666.6 70% 70% 250 250 0.692857 0.692857 1 0.002761 80.82523334 0.223127

NOx 208.3 0% 300 0.24 2.5 0

NH3 208.3 0% 300 0.24 0.069 0

Emissieberekening - Stationair Inzet in uren: Tijd - Stationair Emissiefactor onbelast (g/l/uur): Gehanteerde vermogen: Cilinderinhoud: Emissie tijdens stationair in kg:

NOx NH3 666.6 666.6 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 24.9975 0.007854

NOx NH3 666.6 666.6 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 24.9975 0.007854

NOx 208.3 100% 3.4 300 15 10.6233

NH3 208.3 100% 0.08 300 15 0.24996

NOx NH3 82.741725 0.181755

NOx NH3 105.8227333 0.230981

NOx 10.6233

NH3 0.24996

Totaal:

Project: Projectnummer: Opsteller: Emissie NOx - Totaal [kg] Emissie NH3 - Totaal [kg] Aangeleverde mobiele bron: Gehanteerde werktuig: Werktuignaam: Brandstof: Werktuigcode: Categorie: Code: Bouwjaar (vanaf):

Aanleg verharding menggranulaat d 0,25m

graafmachine graafmachines graafmachines 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_GRAAFMA_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

0 0

0

Emissieberekening - Belast Inzet in uren: Tijd - Belast: Gehanteerde vermogen: Belasting van het vermogen: Emissiefactor (g/kWh): Emissie tijdens belasting in kg:

NOx 0

NH3 0

0

0

Emissieberekening - Stationair Inzet in uren: Tijd - Stationair Emissiefactor onbelast (g/l/uur): Gehanteerde vermogen: Cilinderinhoud: Emissie tijdens stationair in kg:

NOx 0

NH3 0

0

0

NOx

NH3

Totaal:

shovel laadschoppen op rupsen laadschoppen op rupsen 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_LAADSCH_RUPS_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

NOx NH3 333.3 333.3 70% 70% 250 250 0.692857 0.692857 0.8 0.002409 32.33009333 0.097365

NOx NH3 333.3 333.3 70% 70% 250 250 0.55 0.55 0.9 0.00271 28.8721125 0.086951

NOx NH3 333.3 333.3 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 12.49875 0.003927

NOx NH3 333.3 333.3 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 12.49875 0.003927

NOx NH3 44.82884333 0.101292

NOx NH3 41.3708625 0.090878

Project: Projectnummer: Opsteller: Emissie NOx - Totaal [kg] Emissie NH3 - Totaal [kg] Aangeleverde mobiele bron: Gehanteerde werktuig: Werktuignaam: Brandstof: Werktuigcode: Categorie: Code: Bouwjaar (vanaf): Emissieberekening - Belast Inzet in uren: Tijd - Belast: Gehanteerde vermogen: Belasting van het vermogen: Emissiefactor (g/kWh): Emissie tijdens belasting in kg: Emissieberekening - Stationair Inzet in uren: Tijd - Stationair Emissiefactor onbelast (g/l/uur): Gehanteerde vermogen: Cilinderinhoud: Emissie tijdens stationair in kg:

Totaal:

wals walsen/compactors walsen/compactors 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_COMPACT_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

vrachtwagens stationair lossen kipper kipper, bouwjaar vanaf 2014 Diesel W_KIPPER_330_2014 kipper Euro-VI (Diesel) kipperEuroVIMDC101 2014

Aanleg verharding asfalt d 0,25m

Asfalteermachine asfalt afwerkinstallaties asfalt afwerkinstallaties 100 kW, bouwjaar vanaf 2015 Diesel B_ASF_AFW_100_2015 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2015

0 0

0

NOx NH3 333.3 333.3 70% 70% 250 250 0.692857 0.692857 1 0.002761 40.41261667 0.111563

NOx 104.2 0% 300 0.24 2.5 0

NH3 104.2 0% 300 0.24 0.069 0

NOx 0

NH3 0

0

0

NOx NH3 333.3 333.3 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 12.49875 0.003927

NOx 104.2 100% 3.4 300 15 5.3142

NH3 104.2 100% 0.08 300 15 0.12504

NOx 0

NH3 0

0

0

NOx NH3 52.91136667 0.115491

NOx 5.3142

NH3 0.12504

NOx

NH3

NOx 1250 70% 250 0.764286 1 167.1875625 NOx 1250 30% 10 250 12.5 46.875 NOx 214.0625625

Project: Projectnummer: Opsteller: Emissie NOx - Totaal [kg] Emissie NH3 - Totaal [kg] Aangeleverde mobiele bron: Gehanteerde werktuig: Werktuignaam: Brandstof: Werktuigcode: Categorie: Code: Bouwjaar (vanaf):

Shovel laadschoppen op rupsen laadschoppen op rupsen 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_LAADSCH_RUPS_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

Wals walsen/compactors walsen/compactors 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_COMPACT_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

vrachtwagens stationair lossen kipper kipper, bouwjaar vanaf 2014 Diesel W_KIPPER_330_2014 kipper Euro-VI (Diesel) kipperEuroVIMDC101 2014

bebouwing

Emissieberekening - Belast Inzet in uren: Tijd - Belast: Gehanteerde vermogen: Belasting van het vermogen: Emissiefactor (g/kWh): Emissie tijdens belasting in kg:

NH3 1250 70% 250 0.764286 0.002878 0.481121

NOx NH3 1250 1250 70% 70% 250 250 0.55 0.55 0.9 0.00271 108.28125 0.326097

NOx NH3 1250 1250 70% 70% 250 250 0.692857 0.692857 1 0.002761 151.5624688 0.418405

NOx 781.3 0% 300 0.24 2.5 0

NH3 781.3 0% 300 0.24 0.069 0

Emissieberekening - Stationair Inzet in uren: Tijd - Stationair Emissiefactor onbelast (g/l/uur): Gehanteerde vermogen: Cilinderinhoud: Emissie tijdens stationair in kg:

NH3 1250 30% 0.003142 250 12.5 0.014728

NOx NH3 1250 1250 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 46.875 0.014728

NOx NH3 1250 1250 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 46.875 0.014728

NOx 781.3 100% 3.4 300 15 39.8463

NH3 781.3 100% 0.08 300 15 0.93756

Totaal:

NH3 0.495849

NOx NH3 155.15625 0.340826

NOx NH3 198.4374688 0.433133

NOx 39.8463

NH3 0.93756

Project: Projectnummer: Opsteller: Emissie NOx - Totaal [kg] Emissie NH3 - Totaal [kg] Aangeleverde mobiele bron: Gehanteerde werktuig: Werktuignaam: Brandstof: Werktuigcode: Categorie: Code: Bouwjaar (vanaf): Emissieberekening - Belast Inzet in uren: Tijd - Belast: Gehanteerde vermogen: Belasting van het vermogen: Emissiefactor (g/kWh): Emissie tijdens belasting in kg: Emissieberekening - Stationair Inzet in uren: Tijd - Stationair Emissiefactor onbelast (g/l/uur): Gehanteerde vermogen: Cilinderinhoud: Emissie tijdens stationair in kg:

Totaal:

Aanleg kabels en leidingen graafmachine graafmachines graafmachines 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_GRAAFMA_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

vrachtwagens stationair lossen kipper kipper, bouwjaar vanaf 2014 Diesel W_KIPPER_330_2014 kipper Euro-VI (Diesel) kipperEuroVIMDC101 2014

Bouw bedrijfsruimtes en Heistelling kantoren betonstorters betonstorters 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_BET_STO_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

NOx NH3 480 480 70% 70% 250 250 0.692857 0.692857 0.8 0.002409 46.5599904 0.140219

NOx 12.5 0% 300 0.24 2.5 0

NH3 12.5 0% 300 0.24 0.069 0

NOx NH3 1320 1320 70% 70% 250 250 0.692857 0.692857 1 0.002761 160.049967 0.441836

NOx NH3 480 480 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 18 0.005656

NOx 12.5 100% 3.4 300 15 0.6375

NH3 12.5 100% 0.08 300 15 0.015

NOx NH3 1320 1320 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 49.5 0.015553

NOx NH3 64.5599904 0.145875

NOx 0.6375

NH3 0.015

NOx NH3 209.549967 0.457388

Project: Projectnummer: Opsteller: Emissie NOx - Totaal [kg] Emissie NH3 - Totaal [kg] Aangeleverde mobiele bron: Gehanteerde werktuig: Werktuignaam: Brandstof: Werktuigcode: Categorie: Code: Bouwjaar (vanaf): Emissieberekening - Belast Inzet in uren: Tijd - Belast: Gehanteerde vermogen: Belasting van het vermogen: Emissiefactor (g/kWh): Emissie tijdens belasting in kg: Emissieberekening - Stationair Inzet in uren: Tijd - Stationair Emissiefactor onbelast (g/l/uur): Gehanteerde vermogen: Cilinderinhoud: Emissie tijdens stationair in kg:

Totaal:

Betonpomp betonstorters betonstorters 200 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_BET_STO_200_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

Mobiele kraan mobiele kranen mobiele kranen 210 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_HIJSKR_210_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

Aggregaat generatoren, bouw generatoren, bouw 400 kW, bouwjaar vanaf 2014 Diesel B_GENERAT_BOUW_400_2014 STAGE IV, 130 <= kW < 300, bouwjaar 2014 (Diesel) S4Q 2014

NOx NH3 1320 1320 70% 70% 250 250 0.692857 0.692857 1 0.002761 160.049967 0.441836

NOx NH3 5280 5280 70% 70% 250 250 0.61 0.61 0.9 0.002359 507.276 1.329666

NOx NH3 5280 5280 70% 70% 250 250 0.692857 0.692857 1 0.002761 640.199868 1.767342

NOx NH3 1320 1320 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 49.5 0.015553

NOx NH3 5280 5280 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 198 0.062212

NOx NH3 5280 5280 30% 30% 10 0.003142 250 250 12.5 12.5 198 0.062212

NOx NH3 209.549967 0.457388

NOx NH3 705.276 1.391878

NOx NH3 838.199868 1.829554

Totaal aanlegfase totaal Uitvoeringsduur Onvoorziene inzet Totale emissie incl. onvoorzien Totale emissie Totaal vrachtvervoersbewegingen Totaal vrachtvervoersbewegingen incl. onvoorzien Totaal vrachtvervoersbewegingen per jaar Totaal vrachtwagenvervoersbewegingen per etmaal Totaal vervoersbewegingen bouwvakkers

Emissie NOx (kg) 6213.4 2 10 6834.8 3417.4

Aantal vervoersbeweging Emissie NH3 (kg) en 15.0 2 jaar 10 % 16.5 kg 8.2 kg/jaar 30744.0 mvt 33818.4 mvt 16909.2 mvt/jaar 46.3 mvt/etm 100 mvt/etm

Bijlage 2

Bijlage 2 AERIUS-resultatenbestand aanlegfase, inclusief extern salderen

nummer 149 138 137 128 135 145 133 131 132 112 142 71 38 82 57 103 95 94 88 150 148 147 136 122 118 134 129 114 115 116 130 143 141 101 70 100 105 81 58 97 83 140 139 146 121 144 69 99 65 98

gebied Meinweg Weerter- en Budelerbergen & Ringselven Strabrechtse Heide & Beuven Brabantse Wal Kempenland-West Maasduinen Kampina & Oisterwijkse Vennen Loonse en Drunense Duinen & Leemkuilen Vlijmens Ven, Moerputten & Bossche Broek Biesbosch Sint Jansberg Loevestein, Pompveld & Kornsche Boezem Rijntakken Uiterwaarden Lek Veluwe Nieuwkoopse Plassen & De Haeck Oostelijke Vechtplassen Naardermeer Kennemerland-Zuid Roerdal Swalmdal Leudal Leenderbos, Groote Heide & De Plateaux Westerschelde & Saeftinghe Oosterschelde Regte Heide & Riels Laag Ulvenhoutse Bos Krammer-Volkerak Grevelingen Kop van Schouwen Langstraat Zeldersche Driessen Oeffelter Meent Duinen Goeree & Kwade Hoek Lingegebied & Diefdijk-Zuid Voornes Duin Zouweboezem Kolland & Overlangbroek Landgoederen Brummen Meijendel & Berkheide Botshol Groote Peel Deurnsche Peel & Mariapeel Sarsven en De Banen Yerseke en Kapelse Moer Boschhuizerbergen De Bruuk Solleveld & Kapittelduinen Binnenveld Westduinpark & Wapendal

Depositie (maximaal mol/ha/jaar) Min van kdw achtergronddepositie Max van depositie_project_aanlegfase Max van depositie_referentie Max van depositie_projecteffect 571 2762 0.00 0.01 0.00 571 2713 0.00 0.01 0.00 429 2545 0.01 0.02 -0.01 571 3930 0.01 0.03 0.00 571 2642 0.03 0.17 -0.02 571 2744 0.00 0.01 0.00 429 2457 0.03 0.19 -0.02 571 2620 0.06 0.52 -0.06 571 2735 0.02 0.12 -0.03 1286 2240 0.01 0.06 -0.01 1429 2443 0.00 0.02 -0.01 1286 1856 0.01 0.05 -0.02 1286 3352 0.01 0.05 0.00 1286 1733 0.00 0.01 0.00 571 4909 0.01 0.02 0.00 714 2258 0.00 0.01 0.00 571 2228 0.00 0.01 0.00 714 2199 0.00 0.01 0.00 714 2071 0.00 0.01 0.00 1429 2314 0.00 0.01 0.00 1286 2202 0.00 0.01 0.00 1429 2174 0.00 0.01 0.00 571 2485 0.01 0.03 -0.01 1571 1633 0.00 0.01 0.00 1571 2071 0.00 0.01 0.00 571 2474 0.06 0.44 -0.11 1429 2651 0.04 0.23 -0.09 1429 2964 0.00 0.02 0.00 1071 3190 0.00 0.01 0.00 714 2361 0.00 0.01 0.00 571 2229 0.03 0.19 -0.05 1286 2396 0.00 0.01 0.00 1286 1625 0.00 0.01 -0.01 1071 2302 0.00 0.01 0.00 1143 3455 0.01 0.07 -0.01 1000 2376 0.00 0.01 0.00 1071 1518 0.00 0.01 -0.01 1857 2370 0.01 0.02 -0.01 571 2172 0.00 0.01 0.00 714 1970 0.00 0.01 0.00 714 1698 0.00 0.01 0.00 500 2632 0.00 0.01 0.00 500 2875 0.00 0.01 0.00 429 2184 0.00 0.01 0.00 1571 1831 0.00 0.01 0.00 571 2409 0.00 0.01 -0.01 1071 1874 0.00 0.01 -0.01 714 2399 0.00 0.01 0.00 714 1749 0.00 0.02 -0.01 1786 2146 0.00

0.01 0.00

Bijlage 3

Bijlage 3 AERIUS-resultatenbestand gebruiksfase, inclusief extern salderen

depositie_projecteffect_max (Alle) nummer 154 150 149 138 125 124 126 123 137 128 135 145 133 131 132 116 112 142 101 71 38 100 82 57 99 97 103 95 88 94 48 45 39 87 36 37 35 33 34 30 18 27 10 15 13 9 4 157 161 160 167 159 156 158 153 155 148 147 136 122 118 121 134 129

gebied Geleenbeekdal Roerdal Meinweg Weerter- en Budelerbergen & Ringselven Canisvliet Groote Gat Vogelkreek Zwin & Kievittepolder Strabrechtse Heide & Beuven Brabantse Wal Kempenland-West Maasduinen Kampina & Oisterwijkse Vennen Loonse en Drunense Duinen & Leemkuilen Vlijmens Ven, Moerputten & Bossche Broek Kop van Schouwen Biesbosch Sint Jansberg Duinen Goeree & Kwade Hoek Loevestein, Pompveld & Kornsche Boezem Rijntakken Voornes Duin Uiterwaarden Lek Veluwe Solleveld & Kapittelduinen Meijendel & Berkheide Nieuwkoopse Plassen & De Haeck Oostelijke Vechtplassen Kennemerland-Zuid Naardermeer Lemselermaten Springendal & Dal van de Mosbeek Vecht- en Beneden-Reggegebied Noordhollands Duinreservaat Uiterwaarden Zwarte Water en Vecht Olde Maten & Veerslootslanden De Wieden Bargerveen Weerribben Dwingelderveld Rottige Meenthe & Brandemeer Drents-Friese Wold & Leggelderveld Oudegaasterbrekken, Fluessen en omgeving Van Oordt's Mersken Alde Feanen Groote Wielen Duinen Terschelling Geuldal Noorbeemden & Hoogbos Savelsbos Maas bij Eijsden Sint Pietersberg & Jekerdal Bemelerberg & Schiepersberg Kunderberg Bunder- en Elslooërbos Brunssummerheide Swalmdal Leudal Leenderbos, Groote Heide & De Plateaux Westerschelde & Saeftinghe Oosterschelde Yerseke en Kapelse Moer Regte Heide & Riels Laag Ulvenhoutse Bos

Depositie (maximaal mol/ha/jaar) KDW achtergronddepositie referentie project projecteffect 1143 2463 0.17 0.17 0.00 1429 2314 0.21 0.21 0.00 571 2762 0.22 0.22 0.00 571 2713 0.42 0.42 0.00 1571 1557 0.08 0.08 0.00 1571 1650 0.07 0.07 0.00 1571 1482 0.11 0.11 0.00 1071 2033 0.09 0.09 0.00 429 2545 0.54 0.54 0.00 571 3930 0.49 0.49 0.00 571 2642 3.59 3.47 -0.01 571 2744 0.43 0.43 0.00 429 2457 6.69 6.54 -0.01 571 2620 5.78 5.50 -0.02 571 2735 2.30 2.24 -0.01 714 2361 0.17 0.17 0.00 1286 2240 0.77 0.76 0.00 1429 2443 0.50 0.50 0.00 714 2302 0.18 0.18 0.00 1286 1856 0.84 0.83 0.00 1286 3352 0.98 0.97 0.00 714 3355 0.18 0.18 0.00 1286 1733 0.30 0.30 0.00 571 4909 0.53 0.53 0.00 714 2408 0.17 0.17 0.00 714 2287 0.16 0.16 0.00 714 2258 0.21 0.21 0.00 571 2228 0.31 0.32 0.00 714 3049 0.15 0.15 0.00 714 2199 0.26 0.26 0.00 714 2069 0.15 0.15 0.00 714 3092 0.14 0.14 0.00 500 2440 0.16 0.16 0.00 714 2097 0.11 0.11 0.00 1071 2119 0.12 0.12 0.00 714 1499 0.11 0.11 0.00 714 2321 0.15 0.15 0.00 500 2209 0.11 0.11 0.00 571 2081 0.14 0.14 0.00 500 2946 0.14 0.14 0.00 714 1781 0.11 0.11 0.00 429 2270 0.13 0.13 0.00 1429 1256 0.07 0.07 0.00 714 1689 0.07 0.08 0.00 714 1921 0.08 0.08 0.00 1429 1280 0.05 0.06 0.00 714 1796 0.07 0.07 0.00 857 2530 0.16 0.16 0.00 1429 1840 0.11 0.11 0.00 1429 2160 0.14 0.14 0.00 1857 757 0.07 0.07 0.00 857 2258 0.14 0.14 0.00 857 2215 0.14 0.15 0.00 1429 1858 0.12

0.12 0.00 1429 2088 0.17 0.17 0.00 714 2135 0.16 0.16 0.00 1286 2202 0.24 0.24 0.00 1429 2174 0.28 0.28 0.00 571 2485 0.63 0.62 0.00 1429 3048 0.20 0.20 0.00 714 4548 0.20 0.20 0.00 1571 1872 0.14 0.14 0.00 571 2474 26.58 26.12 -0.12 1429 2651 3.01 2.92 -0.02

depositie_projecteffect_max (Alle) nummer 117 113 114 115 130 143 141 70 63 105 61 81 98 58 60 53 54 55 96 49 83 44 50 41 47 92 46 91 90 74 86 32 85 29 31 84 28 1 25 24 26 2 23 21 16 22 72 17 7 3 5 6 140 139 42 146 144 69 64 62 65 51 43 40

gebied Manteling van Walcheren Voordelta Krammer-Volkerak Grevelingen Langstraat Zeldersche Driessen Oeffelter Meent Lingegebied & Diefdijk-Zuid Bekendelle Zouweboezem Korenburgerveen Kolland & Overlangbroek Westduinpark & Wapendal Landgoederen Brummen Stelkampsveld Buurserzand & Haaksbergerveen Witte Veen Aamsveen Coepelduynen Dinkelland Botshol Borkeld Landgoederen Oldenzaal Boetelerveld Achter de Voort, Agelerbroek & Voltherbroek Ilperveld, Varkensland, Oostzanerveld & Twiske Bergvennen & Brecklenkampse Veld Polder Westzaan Wormer- en Jisperveld & Kalverpolder Zwarte Meer Schoorlse Duinen Mantingerzand Zwanenwater & Pettemerduinen Holtingerveld Mantingerbos Duinen Den Helder-Callantsoog Elperstroomgebied Waddenzee Drentsche Aa-gebied Witterveld Drouwenerzand Duinen en Lage Land Texel Fochteloërveen Lieftinghsbroek Wijnjeterper Schar Norgerholt IJsselmeer Bakkeveense Duinen Noordzeekustzone Duinen Vlieland Duinen Ameland Duinen Schiermonnikoog Groote Peel Deurnsche Peel & Mariapeel Sallandse Heuvelrug Sarsven en De Banen Boschhuizerbergen De Bruuk Wooldse Veen Willinks Weust Binnenveld Lonnekermeer Wierdense Veld Engbertsdijksvenen

Depositie (maximaal mol/ha/jaar) KDW achtergronddepositie referentie project projecteffect 714 2273 0.14 0.15 0.00 1429 1257 0.08 0.08 0.00 1429 2964 0.33 0.33 0.00 1071 4603 0.21 0.21 0.00 571 2229 2.62 2.55 0.00 1286 2396 0.40 0.41 0.00 1286 1625 0.30 0.30 0.00 1143 3455 0.87 0.86 0.00 1429 2257 0.20 0.20 0.00 1071 1518 0.33 0.33 0.00 500 2365 0.20 0.20 0.00 1857 2370 0.65 0.65 0.00 714 2792 0.14 0.15 0.00 571 2172 0.28 0.29 0.00 571 2103 0.20 0.20 0.00 500 2261 0.17 0.18 0.00 571 2317 0.17 0.17 0.00 500 1946 0.15 0.15 0.00 1071 1655 0.12 0.12 0.00 571 2205 0.14 0.14 0.00 714 1698 0.16 0.16 0.00 714 2200 0.19 0.19 0.00 1429 2329 0.16 0.16 0.00 571 2104 0.18 0.18 0.00 571 2188 0.15 0.15 0.00 714 2008 0.10 0.11 0.00 429 2451 0.13 0.14 0.00 714 2070 0.09 0.09 0.00 714 1366 0.07 0.08 0.00 1571 1103 0.09 0.09 0.00 714 1991 0.09 0.10 0.00 714 1928 0.12 0.13 0.00 714 1746 0.08 0.08 0.00 571 2088 0.14 0.14 0.00 1429 2076 0.12 0.12 0.00 714 1846 0.08 0.08 0.00 714 1733 0.11 0.11 0.00 714 1657 0.06 0.06 0.00 714 2445 0.10 0.11 0.00 500 1703 0.10 0.10 0.00 714 1769 0.11 0.11 0.00 714 1842 0.07 0.07 0.00 500 1866 0.11 0.12 0.00 1071 1885 0.09 0.09 0.00 714 2122 0.09 0.09 0.00 1429 2034 0.10 0.10 0.00 1214 1041 0.06 0.06 0.00 714 1830 0.09 0.09 0.00 1429 1106 0.05 0.05 0.00 714 1557 0.06 0.07 0.00 714 1884 0.07 0.07 0.00 714 2192 0.07 0.07 0.00 500 2632 0.37 0.37 0.00 500 2875 0.45 0.45

0.00 714 2327 0.19 0.19 0.00 429 2184 0.24 0.24 0.00 571 2409 0.39 0.39 0.00 1071 1874 0.37 0.37 0.00 500 1974 0.16 0.16 0.00 714 2149 0.17 0.17 0.00 714 1749 0.37 0.37 0.00 571 2068 0.16 0.16 0.00 500 2037 0.15 0.15 0.00 500 2121 0.15 0.15 0.00

depositie_projecteffect_max (Alle) nummer 89

gebied Eilandspolder

Depositie (maximaal mol/ha/jaar) KDW achtergronddepositie referentie project projecteffect 714 1024 0.06 0.06 0.00

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10762990/3