CConstaterende datTilburg
Koppel je AI →
Document · PDF

03 Jaarrapport 2021 van Bedrijfsmatige Projecten BEPRO BV met controleverklaring

Raadsvergadering 2 oktober 2023, gemeente TilburgBij agendapunt: -Raadsvoorstel Jaarrekening 2021 Diamant-groep16.228 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Exploitatiesubsidies worden ten gunste van de winst-en-verliesrekening van het jaar gebracht, waarin de gesubsidieerde bestedingen ten laste komen of waarin de gederfde opbrengsten zijn gederfd dan wel het exploitatietekort zich heeft voorgedaan. Als de balansdatum valt in de periode waarop de NOW subsidie betrekking heeft, bestaat er onzekerheid over de vraag of voldaan zal worden aan de voorwaarden en de hoogte van de te ontvangen subsidie. In dat geval wordt een subsidiebate over de verstreken maanden opgenomen, indien en voor zover er redelijke zekerheid is dat de rechtspersoon aan de gestelde voorwaarden zal voldoen en de subsidie daadwerkelijk zal verkrijgen. Het is daarbij nodig om te beoordelen of het redelijk zeker is dat de verwachte omzetdaling ook daadwerkelijk plaats zal vinden. Verder zal de totale verwachte subsidiebate moeten worden toegerekend aan verschillende perioden. Hierbij acht de Raad voor de Jaarverslaggeving de verschillende allocatiemethoden aanvaardbaar, zoals het toerekenen aan de perioden op basis van de omvang van de loonkosten of het toerekenen aan de perioden op basis van de hoogte van de omzetdalingen.

Subsidies De subsidies betreffen ontvangen subsidiegelden die één op één zijn doorbetaald aan gesubsidieerde organisaties en worden ten gunste van de winst- en verliesrekening gebracht in het jaar ten laste waarvan de gesubsidieerde uitgaven komen.

24

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

Kosten De kosten worden bepaald met inachtneming van de hiervoor reeds vermelde grondslagen van waardering en toegerekend aan het verslagjaar waarop zij betrekking hebben. (Voorzienbare) verplichtingen en mogelijke verliezen die hun oorsprong vinden voor het einde van het boekjaar worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden en wordt voldaan aan de voorwaarden voor het opnemen van voorzieningen. Financiële baten en lasten De financiële baten en lasten betreffen van derden ontvangen (te ontvangen) en aan derden betaalde (te betalen) interest. Belastingen Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV en haar deelnemingen zijn per 1 januari 2016 VPB-plichtig. De vennootschapsbelasting bij de BV's wordt berekend tegen het geldende tarief over het resultaat van het boekjaar, waarbij rekening wordt gehouden met permanente verschillen tussen de winstberekening volgens de jaarrekening en de fiscale winstberekening en waarbij actieve belasting latenties (indien van toepassing) slechts worden gewaardeerd voor zover realisatie daarvan waarschijnlijk is.

9.5 Grondslagen voor de opstelling van het geconsolideerd kasstroomoverzicht Het kasstroomoverzicht wordt opgesteld volgens de indirecte methode. De geldmiddelen in het kasstroomoverzicht bestaan uit liquide middelen en vlottende effecten. Ontvangsten en uitgaven uit hoofde van interest, ontvangen dividend en winstbelastingen worden opgenomen in het bedrijfsresultaat na belastingen met de mutatie in het werkkapitaal onder de kasstroom uit operationele activiteiten. Betaalde dividenden worden opgenomen onder de kasstroom uit financieringsactiviteiten.

25

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

10.

Toelichting op de onderscheiden posten van de balans

1.

Financiële vaste activa

Een overzicht van de financiële vaste activa is onderstaand opgenomen: (in € ) Stand per 1 januari 2021 Vermeerderingen Verminderingen Stand per 31 december 2021

DG u/g 4.225.000 0 0 4.225.000

Totaal 4.225.000 0 0 4.225.000

De geldlening is verstrekt voor onbepaalde tijd en kan in overleg worden opgezegd c.q. boetevrij worden afgelost. Gezien marktconformiteit is er vanaf 2019 over het volledig uitstaande bedrag een rente verschuldigd die gelijk is aan de "10-jaars vaste hypotheekrente". In 2020 was deze 1,85% en voor 2021 is deze 1,48%. De rente wordt maandelijks in rekening gebracht.

2.

Vorderingen en overlopende activa

De post vorderingen en overlopende activa is als volgt te specificeren; (in €) Debiteuren Voorziening dubieuze debiteuren subtotaal Vorderingen op deelnemingen en participanten Overige vorderingen en overlopende activa subtotaal Totaal

31 december 2021 548.768 -12.706 536.062 473.928 1.681.024 2.154.952 2.691.014

31 december 2020 782.417 -28.748 753.669 497.980 1.389.731 1.887.711 2.641.380

Debiteuren Vanwege latere facturatie in 2022 is er € 440.074 overgeheveld vanuit de debiteuren naar de overige vorderingen. Het debiteurensaldo komt hierdoor uit op € 548.768. De afname in de debiteurensaldi vloeit grotendeels voort uit een vermindering in Payrolling / P-detacheringactiviteiten. Van het debiteurensaldo heeft € 377.000 betrekking op vorderingen op openbare lichamen. Het risico op dit deel van de vorderingen is beperkt. Alle vorderingen vervallen binnen een jaar.

26

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

Dubieuze debiteuren Met betrekking tot oninbaarheid is de voorziening dubieuze debiteuren gevormd voor € 12.706. Dit betreft het saldo van rekening dubieuze debiteuren alsmede disputen binnen Payrolling en Pdetacheringen. Het verloopoverzicht van de dubieuze debiteuren is onderstaand opgenomen; (in €) Boekwaarde per 1 januari 2021 Toevoegingen Onttrekkingen Boekwaarde per 31 december 2021

28.748 0 -16.042 12.706

Vorderingen op deelnemingen en participanten De post vorderingen op deelnemingen en participanten is als volgt te specificeren; (in €) Rekening-courant gemeenschappelijke regeling Diamant-groep Rekening-courant Stichting La Poubelle

31 december 2021

31 december 2020

425.538

461.545 36.435 497.980

48.390 473.928

De post vorderingen op andere deelnemingen en participanten betreft het saldo van de rekening couranten en debiteuren- en crediteurenposities. Vanwege latere facturatie in 2022 is er € 233.015 overgeheveld vanuit de vorderingen op deelnemingen en participanten naar de overige vorderingen.

27

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

Overige vorderingen en overlopende activa De post overige vorderingen is als volgt te specificeren: 31 december 2021 (in €) Te vorderen vennootschapsbelasting 10.041 Nog te ontvangen loonkostensubsidie 59.883 Loonkostenvoordeel en lage-inkomensvoordeel 352.742 Loonsverhoging en eenmalige uitkering cao gemeenten 108.911 Nog te ontvangen NOW-subsidies 283.730 Verlofstanden van bij Diamant-groep gedetacheerde medewerkers 192.628 Nog te claimen transitievergoedingen 0 Overige vorderingen extern 440.074 Overige vorderingen op deelnemingen en participanten 233.015 Totaal 1.681.024

31 december 2020 43.940 53.935 361.642 0 0 0 18.627 595.110 316.477 1.389.731

De post te vorderen vennootschapsbelasting (VPB) is het verschil tussen de te verwachte te betalen VPB minus het in rekening gebrachte voorschot. In het principe akkoord CAO gemeente is een loonverhoging per december 2021 en een eenmalige uitkering corona voor 2021 opgenomen. In de overige vorderingen en overlopende activa is € 284.000 opgenomen aan nog te ontvangen NOWsubsidies. Het betreft hier; NOW2-aanvraagperiode 2 € 46.000, NOW3.1-aanvraagperiode 3 € 53.000, NOW3.2-aanvraagperiode 4 € 57.000, NOW3.3-aanvraagperiode 5 € 57.000, NOW4-aanvraagperiode 6 € 61.000 en NOW5-aanvraagperiode 7 € 10.000. In de jaarrekening van 2020 is verzuimd de verlofstanden van bij Diamant-groep gedetacheerde medewerkers op te nemen in zowel de overige vorderingen als ook in de overige schulden. Vanwege latere facturatie in 2022 is € 440.074 vanuit de debiteuren en € 233.015 vanuit de vorderingen op deelnemingen en participanten overgeheveld naar de overige vorderingen.

3.

Liquide middelen

De liquide middelen bestaan enkel uit banksaldi en staan ter vrije beschikking. 31 december 2021 6.796.728 6.796.728

(in €) Bank Totaal

31 december 2020 4.365.865 4.365.865

De toename in liquide middelen komt voort uit de eindafrekening NOW 1 subsidie en de ontvangen voorschotten NOW-subsidie 3.1 / 3.2 / 3.3 / 4 / 5.

28

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

4.

Groepsvermogen

Voor een toelichting op het aandeel van de rechtspersoon in het groepsvermogen wordt verwezen naar de toelichting op het eigen vermogen in de enkelvoudige jaarrekening. Aan de NOW zijn allerlei regels verbonden, dit betekent dat het Bestuur heeft aangegeven dat de verkregen middelen uit de NOW-aanvragen niet kunnen en zullen worden ingezet voor het uitkeren van bonussen, het uitkeren van dividend, het inkopen van eigen aandelen en of doen van winstuitkeringen. 5.

Voorzieningen

De post voorzieningen is als volgt te specificeren: (in €) Voorziening nog te betalen transitievergoedingen Voorziening arbeidsmobiliteit Totaal

31 december 2021 70.000 137.675 207.675

31 december 2020 45.000 0 45.000

31 december 2021 45.000 25.000 0 0 70.000

31 december 2020 0 45.000 0 0 45.000

Voorziening nog te betalen transitievergoedingen (in €) Stand per 1 januari Toevoeging Aanwending Vrijval Totaal

In 2021 is er ruim € 70.000 aan transitievergoedingen uitbetaald bij 18k-flex en de verwachting voor 2022, op basis van ervaring cijfers, is dat er een vergelijkbaar bedrag aan transitievergoedingen uitgekeerd zal gaan worden. Daar de transitievergoeding niet kan worden doorbelast aan de inlener omdat deze verdisconteerd zit in het tarief is hiervoor de voorziening gevormd. Voorziening arbeidsmobiliteit 31 december 2021 0 175.000 37.325 0 137.675

(in €) Stand per 1 januari Toevoeging Aanwending Vrijval Totaal

31 december 2020 0 0 0 0 0

Als gevolg van beëindiging van de Alfacheque activiteiten is voor afvloeiing van het personeel een voorziening arbeidsmobiliteit van € 175.000 gevormd. Inmiddels is aan deze voorziening € 37.325 onttrokken. 29

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

6.

Kortlopende schulden en overlopende passiva

De post kortlopende schulden en overlopende passiva is als volgt te specificeren: 31 december 2021 22.182 7.700 820.757 108.503 2.905.013 3.864.155

(in €) Crediteuren Schulden aan deelnemingen en participanten Belastingen en premies sociale verzekeringen Pensioenpremies Overige schulden en Overlopende passiva Totaal

31 december 2020 347.962 0 1.002.198 102.573 2.169.132 3.621.865

Crediteuren De afname in de crediteurensaldi vloeit voort uit verdere krimp Alfacheque. Schulden aan deelnemingen en participanten (in €) Rekening-courant gemeenschappelijke regeling

31 december 2021 7.700 7.700

31 december 2020 0 0

31 december 2021 820.757 820.757

31 december 2020 1.002.198 1.002.198

Belastingen en premies sociale verzekeringen (in €) Belastingen en premies sociale verzekeringen

De belastingen en premies sociale verzekeringen betreffen de nog te betalen loonheffing en BTW over december 2021. Als gevolg van de terugloop in het aantal verloningen binnen Payrolling / Pdetachering is dientengevolge ook de loonheffing en BTW afgenomen.

Pensioenpremies 31 december 2021 108.503 108.503

(in €) Pensioenpremies

31 december 2020 102.573 102.573

De pensioenpremies betreffen de nog te betalen pensioenpremie over december 2021. Als gevolg van verdere terugloop in het aantal verloningen binnen Payrolling / P-detachering is dientengevolge ook de pensioenpremie afgenomen.

30

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

Overige schulden en overlopende passiva De post overige schulden en overlopende passiva is als volgt te specificeren; 31 december 2021 (in €) Terug te betalen 1.741.171 Loonsverhoging en eenmalige uitkering cao gemeenten 108.911 Verlofstanden van 192.628 bij Diamant-groep gedetacheerde medewerkers Transitoria; vakantiegeld en sociale lasten 151.900 Tussenrekening nettolonen 151.164 Loonkostenvoordeel en lage-inkomensvoordeel 352.742 Nog te crediteren transitievergoedingen 0 Subtotaal overige schulden 2.698.515 Overige overlopende passiva 206.498 Subtotaal overlopende passiva 206.498 Totaal 2.905.013

31 december 2020 1.356.660 0 0 352.060 14.576 361.641 21.774 2.106.711 62.421 62.421 2.169.132

In de overige schulden is € 1.411.000 opgenomen aan terug te betalen NOW-subsidies als gevolg van te hoge bevoorschotting. Het betreft hier; NOW 2 € 475.000, NOW 3.1 € 300.000, NOW 3.2 € 318.000 en NOW 3.3 € 318.000. In het principe akkoord CAO gemeente is een loonverhoging per december 2021 en een eenmalige uitkering corona voor 2021 opgenomen. In de jaarrekening van 2020 is verzuimd de verlofstanden van bij Diamant-groep gedetacheerde medewerkers op te nemen in zowel de overige vorderingen als de overige schulden. De post overige overlopende passiva betreft accountantskosten voor ondersteuning en controleactiviteiten NOW-subsidies € 136.000 en advieskosten in relatie tot beoordeling van NOW-aanvragen en NOW-controles € 70.000. Niet in de balans opgenomen rechten en verplichtingen Diamant-groep heeft met 18k een dienstverleningsovereenkomsten (DVO) afgesloten. Dit betreft een doorbelasting voor directe loon- en personeelskosten, werkplekken en diensten van ondersteunende afdelingen voor de activiteiten Alfacheque en Payrolling / P-detachering. Als gevolg van beëindiging van de activiteit Alfacheque per 31 december 2021 is voor 2022 geen DVO meer opgesteld. Voor de afwikkeling van het dossier Alfacheque zal nog ongeveer € 50.000 aan kosten worden gemaakt.

De DVO voor Payrolling / P-detachering is als gevolg van verdere krimp in 2021 voor 2022 naar beneden bijgesteld tot € 486.000 (2021; € 576.000). In de dienstverleningsovereenkomst voor de activiteit alfacheque zijn geen personeelskosten opgenomen. Deze verplichting is er wel en heeft een omvang van +/- € 150.000. De subsidieaanvraag NOW 6 gaat over de omzetmaanden januari tot en met maart 2022. In de bestuursvergadering van februari 2023 heeft het bestuur besloten af te zien van deze aanvraag. De nog te ontvangen voorschotten worden teruggestort aan het UWV.

31

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

11.

Toelichting op de onderscheiden posten van de winst- en verliesrekening

7.

Netto-omzet gesegmenteerde informatie

Omzet Groepsmaatschappijen / derden (in €) Netto-omzet derden Netto-omzet groepsmaatschappijen Netto-omzet Netto NOW-subsidie Netto-omzet inclusief NOW-subsidie

2021 1.563.077 56.705 1.619.782 1.917.842 3.537.624

2020 1.721.298 50.075 1.771.373 740.880 2.512.253

Netto-Omzet per rubriek (in €) Flex / Payrolling gelieerd Flex / Payrolling derden P-Detachering gelieerd P-Detachering derden Alfacheque Overig Totaal

2021

Bruto 6.508.103 813.108 6.575.795 2.772.359 2.024.660 69.448 18.763.473

Netto Subsidies 202.887 51.019 398.367 303.759 651.690 12.059 106.139 1.619.782 106.139

Totaal 202.887 51.019 398.367 303.759 651.690 118.198 1.725.920

(in €) Flex / Payrolling gelieerd Flex / Payrolling derden P-Detachering gelieerd P-Detachering derden Alfacheque Overig Totaal

2020

Bruto 9.376.365 1.900.373 6.107.669 2.894.889 5.168.978 68.557 25.516.832

Netto Subsidies 350.251 102.176 376.322 232.323 697.900 12.401 152.458 1.771.373 152.458

Totaal 350.251 102.176 376.322 232.323 697.900 164.859 1.923.831

De subsidies zoals hierboven gepresenteerd betreffen de ontvangen subsidies die vervolgens zijn doorbetaald aan de inlener. Deze doorbetalingen worden verantwoord onder de betaalde subsidies.

32

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

Toename en afname van de opbrengsten in 2021 ten opzichte van 2020; (in €) Flex / Payrolling gelieerd Flex / Payrolling derden P-Detachering gelieerd P-Detachering derden Alfacheque Overig Totaal

Bruto -2.868.262 -1.087.265 468.126 -122.530 -3.144.318 891 -6.753.359

Netto Subsidies -147.364 0 -51.157 0 22.045 0 71.436 0 -46.210 0 -341 -46.320 -151.591 -46.320

Totaal -147.364 -51.157 22.045 71.436 -46.210 -46.661 -197.911

De mutaties binnen de opbrengstgroepen tussen 2021 en 2020 kunnen als volgt worden verklaard; ●

●

● ●

●

In 2020 is de formatie sterk gekrompen als gevolg van de invoering WNRA en Corona. In 2021 zijn de aantallen nog verder gekrompen. Flex/Payrolling Gelieerd In 2020 is de formatie sterk gekrompen als gevolg van de invoering WNRA en Corona. In 2021 zijn de aantallen nog verder gekrompen. Flex/Payrolling Derden

-145.000 -145.000 -50.000 -50.000

Kleine groei in de aantallen P-wetters. P-Detachering Gelieerd

20.000

Tarief en dienstverlening zijn aangepast P-Detachering Derden

70.000

De vaste vergoeding is verlaagd in verband met minder te verwerken cheques. Alfa Cheque

-45.000

20.000

70.000

-45.000

Totaal

●

-150.000

Stimuleringsregeling fors afgenomen door beperkte instroom Subsidies

33

-46.000

-46.000

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

Aantal fte per netto-omzetrubriek (in fte) Flex / Payrolling gelieerd

Gem. 2021 100

Flex / Payrolling derden P-Detachering gelieerd P-Detachering derden Totaal

11 225 87 423

Eind 2021 Gem. 2020 105 149 10 183 78 377

29 210 96 484

Eind 2020 110 19 226 94 449

Toelichting NOW In het boekjaar 2021 is de omzet verder gedaald, dit is zichtbaar binnen de afdelingen van 18k. De afdeling Alfacheques heeft gepresteerd volgens afspraak, maar de afdeling Payrolling/detacheringen is verder gedaald ten opzichte van 2020. Er wordt voldaan aan de voorwaarden van de tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging voor Werkgelegenheid (NOW). De NOW is een subsidie voor bedrijven die over een bepaald tijdvak een omzetverlies van minimaal 20% hebben geleden ten opzichte van een eerder tijdvak. De subsidie die ontvangen wordt is enerzijds geba-seerd op het percentage omzetverlies en anderzijds op de bruto loonsom van een werkgever. De NOW regeling subsidieert daarmee enkel personeelskosten. Het omzetverlies wordt gecontroleerd door de accountant, en het UWV is de instantie die op basis van het omzetverlies een subsidie uitkeert. Deze aanvragen vallen onder te verdelen in NOW 1 t/m 6. NOW 1 en NOW 2 zijn door EY goedgekeurd en zijn verwerkt in de jaarrekening over 2020. Begin maart 2022 bij de bespreking van het concept verslag meldt de tekenend accountant, dat zij niet akkoord gaat met de jaarrekening over 2021, vanwege de vraag of er terecht gebruik is gemaakt van de NOW 3 t/m 5 subsidies. Vervolgens heeft Bepro BV advies ingewonnen bij een advocaten- en accountantskantoor.

Diverse overleggen hebben plaats gevonden tussen Bepro BV, EY en de adviseurs, standpunten en adviezen zijn gedeeld, met name over het standpunt rechtmatigheid. De uitkomst is dat EY heeft laten weten de NOW 3 t/m 5 niet te controleren, maar als Bepro BV een andere accountant vindt die bereid is om de NOW 3 t/m 5 te controleren, gaat EY de accountscontrole verder uitvoeren. Bepro BV heeft een andere accountant gevonden die de NOW 3 t/m 5 controleert. Deze accountant is hierbij tot de conclusie gekomen dat de aanvragen rechtmatig zijn gedaan en heeft een assurance rapport met een redelijke mate van zekerheid verstrekt met een goedkeurend oordeel over de NOW 3 t/m 5. Zowel de adviseurs en de betrokken accountants adviseren om gehoor te geven aan het moreel appèl. Het bestuur heeft besloten om een lager bedrag aan te vragen dan waarop er recht is. Het omzetverlies wordt verlaagd naar 20 % en voor loonbedrijf 14 wordt in zijn geheel afgezien van de NOW subsidie. Tevens wordt afgezien van de NOW 6 subsidie aanvraag. Op deze manier wordt er invulling gegeven aan het moreel appèl.

34

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

Aan de NOW subsidie zijn restricties verbonden, de verkregen middelen uit de NOW aanvragen niet kunnen en zullen worden ingezet voor het uitkeren van bonussen, het uitkeren van dividend, het inkopen van eigen aandelen en of doen van winstuitkeringen. Het bestuur is hiervan bewust en heeft aangegeven akkoord te gaan. In de jaarrekening 2021 zijn de volgende bedragen per NOW tranche opgenomen, rekening houdend met het moreel appèl van het bestuur om een lager bedrag aan te vragen dan waar volgens de regelge-ving recht op is. RechtMoreel matig Appel 227.109 nvt 128.191 nvt 383.934 -173.491 540.291 -180.097 414.223 -54.029 716.627 -332.422 609.053 -361.556 3.019.427 -1.101.595

(in €) NOW 1, aanvraagperiode 1 NOW 2, aanvraagperiode 2 NOW 3.1, aanvraagperiode 3 NOW 3.2, aanvraagperiode 4 NOW 3.3, aanvraagperiode 5 NOW 4, aanvraagperiode 6 NOW 5, aanvraagperiode 7 Totaal

NOWsubsidie 227.109 128.191 210.443 360.194 360.194 384.205 247.498 1.917.832

De eindafrekening NOW 1 is ontvangen vanuit het UWV ontvangen. We ontvangen € 227.109 meer dan in de jaarrekening 2020 verantwoordt. In de eindafrekening wordt er geen loon gecorrigeerd in verband met ziektecreditering, dit was wel verwacht aangezien ziektecreditering volgens de NOW weten regelgeving dient te worden gecorrigeerd in de loonsom. Na afstemming met het UWV blijkt echter dat het UWV in haar administratie geen onderschied kan maken in ziektecreditering en derhalve de NOW heeft uitgekeerd over de gehele loonsom. De eindafrekening NOW 2 is ontvangen vanuit het UWV ontvangen. We ontvangen € 128.191 meer dan in de jaarrekening 2020 verantwoordt. In de eindafrekening wordt er geen loon gecorrigeerd in verband met ziektecreditering, dit was wel verwacht aangezien ziektecreditering volgens de NOW weten regelgeving dient te worden gecorrigeerd in de loonsom. Na afstemming met het UWV blijkt echter dat het UWV in haar administratie geen onderschied kan maken in ziektecreditering en derhalve de NOW heeft uitgekeerd over de gehele loonsom.

Voor de NOW 3 t/m 5 is de controle uitgevoerd, maar moet de eindafrekening vanuit het UWV nog komen.

35

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

8.

Personeelskosten

(in €) Lonen en salarissen Loonkosten derden Overige personeelskosten Totaal

31 december 2021 0 560.447 13.468 573.915

31 december 2020 0 652.133 20.475 672.608

De loonkosten derden bestaan uit het loonkostendeel welke vanuit Diamant-Groep middels een dienstverleningsovereenkomst (DVO) wordt doorbelast voor de activiteiten Alfacheque en Payrolling / P-detachering. Als gevolg van krimp binnen Alfacheque is voor 2021 € 10.000 minder aan salariskosten in de DVO opgenomen. Als gevolg van verdere krimp binnen Payrolling / P-detachering is ook het deel 18k verloningen ten opzichte van het totale aantal verloningen verricht binnen DiamantGroep kleiner geworden. Dit heeft geresulteerd in € 82.000 lagere toerekening van salariskosten. Voor 2021 waren vanuit de DVO de loonkosten Alfacheque € 130.000 en Payrolling / P-detachering € 380.000. Als gevolg van langdurige uitval is additionele ondersteuning vanuit Diamant-Groep ingezet. Dit leidde tot € 50.000 aan extra kosten. De overige personeelskosten bestaan uit inzet Arbo-arts, kerstpakketten en kosten voor trainingen.

Wet Normering Topinkomens (WNT) Per 1 januari 2013 is de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT) ingegaan. Deze verantwoording is opgesteld op basis van de volgende op Diamant-groep van toepassing zijnde regelgeving: BBV. Het bezoldigingsmaximum in 202 voor Diamant-groep is € 2.000. Dit geldt naar rato van de duur en/of omvang van het dienstverband. Voor topfunctionarissen zonder dienstbetrekking geldt met ingang van 1 januari 2020 voor de eerste 12 kalendermaanden een afwijkende normering, zowel voor de duur van de opdracht als voor het uurtarief. De bezoldiging van de directeur wordt verloond via Stichting Bevordering Werkgelegenheid (SBW). De bezoldiging van de bestuursleden zijn ook opgenomen in de jaarrekening van de Diamant-groep. De directeur is in dienst van Stichting Bevordering Werkgelegenheid (SBW). De bezoldiging verantwoord in de WNT bij Diamant-groep bedraagt het gefactureerde bedrag inclusief werkgeverslasten vanuit Stichting Bevordering Werkgelegenheid (SBW) aan de Diamant-groep, minus de lasten die worden doorbelast aan de gelieerde entiteiten van de Diamant-groep. De salariskosten van de heer H.A.P.J.M. Bool exclusief doorbelastingen en inclusief werkgeverslasten bedragen € 181.463 in 2022 (in 2021 € 174.750).

36

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

Er zijn meerdere WNT tabellen, onderstaand staan de twee tabellen die betrekking hebben op de organisatie.

37

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

1. Bezoldiging topfunctionarissen: 1a. Leidinggevende topfunctionarissen en gewezen topfunctionarissen met dienstbetrekking. Tevens leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling: Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling inclusief degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt.

Functiegegevens

De heer H.A.P.J.M. Bool Directeur

Aanvang en einde functievervulling in 2021

1/1 - 31/12

Omvang dienstverband (in fte) Dienstbetrekking

0,15 Nee

Individueel WNT-maximum

31.350

Beloning plus onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal

26.313 0 26.313

-/- Onverschuldigd betaald bedrag

0

Totaal bezoldiging

26.313

Verplichte motivering indien overschrijding

PM

Gegevens 2020 Aanvang en einde functievervulling in 2020 Omvang dienstverband 2020 (in fte) Dienstbetrekking

1/1 - 31/12 0,15 Ja

Individueel WNT-Maximum

30.150

Beloning plus onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn

25.665 0

Totaal bezoldiging 2020

25.665

bedragen x € 1

38

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

1d. Topfunctionarissen met een totale bezoldiging van € 1.700 of minder Topfunctionarissen inclusief degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt met een totale bezoldiging van € 1.700 of minder:

Gegevens 2021 Naam Topfunctionaris Mevrouw A. Lahlah Mevrouw M. Immink * De heer G.A. Overmans Mevrouw A. Zwarts De heer O. Dusschooten De heer T. Braspenning Mevrouw P. Lepolder De heer J. Swaans *

Functie Voorzitter Vicevoorzitter Lid Lid Lid Lid Lid Lid

* Mevrouw M. Immink is gedurende het jaar vervangen door de heer J. Swaans

9.

Overige bedrijfskosten

(in €) Bedrijfskosten Externe ondersteuning Totaal

31 december 2021 414.639 476.440 891.079

31 december 2020 268.514 440.115 708.628

31 december 2021 33.058 194.789 -77 186.869 414.639

31 december 2020 73.476 33.782 -2.393 163.649 268.514

Bedrijfskosten: (in €) Automatiseringskosten Dotatie voorziening Incidentele baten / lasten Overige kosten Totaal

Automatisering De automatiseringskosten betreffen licentiekosten voor de facturatie-app € 18.000 en voor het Alfachequesysteem € 13.000. In 2021 zijn er geen verdere ontwikkelingskosten gemaakt voor de facturatie-app. In 2020 betrof dit € 42.000 aan kosten.

39

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

Dotatie voorziening Voor het uitbetalen van transitievergoedingen binnen 18k-flex is aan de voorziening hiervan € 25.000 toegevoegd. Als gevolg van beëindiging van de Alfacheque activiteiten is voor afvloeiing van het personeel een voorziening arbeidsmobiliteit van € 175.000 gevormd. De voorziening dubieuze debiteuren is afgeroomd, hetgeen leidde tot een negatieve dotatie van € 5.000. Incidentele baten / lasten De post incidentele baten / lasten bevat geen bijzonderheden. Overige kosten De overige kosten betreffen porto / drukwerk € 26.000 en contributies / abonnementen € 3.000. De accountantskosten bedragen in 2021 € 150.000 (2020; € 93.000). De reguliere accountantskosten voor interim controle, jaarcontrole en vpb aangiften komen uit op € 41.000 (2020; € 30.000). De overige accountantskosten komen voort uit extra afname van diensten ten behoeve van het aanvragen, verwerken en controleren van de NOW-subsidies. Externe ondersteuning: (in €) 31 december 2021 DVO kosten Diamant-groep Payrolling / P-detachering 176.000 DVO kosten Diamant-groep Alfacheque 197.000 Additionele inhuur Diamant-groep ten behoeve van NOW 11.000 Advieskosten onafhankelijke beoordeling NOW-aanvragen 70.432 Audits SNA keurmerk 6.000 Overige advies- en consultancykosten 16.008 Totaal 476.440

31 december 2020 211.000 207.000 0 0 5.500 16.615 440.115

De toegerekende kosten vanuit de DVO ten behoeve van Alfacheque zijn in 2021 ten opzichte van 2020 vanwege krimp afgenomen met € 35.000 en komen in totaliteit uit op € 176.000. De toegerekende kosten voor Payrolling / P-detachering zijn als gevolg van verwachte krimp afgenomen met € 10.000 en komen in totaliteit uit op € 197.000. Buiten de DVO is door Diamant-groep ten behoeve van de NOW-aanvragen en NOW-controles € 11.000 aan additionele kosten doorbelast. Voor onafhankelijke beoordeling van de NOW-aanvragen en NOW-controles is € 70.000 opgenomen.

40

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

10.

Financiële baten en lasten

(in €) Rentebaten lening Overige bankkosten Totaal

31 december 2021 62.530 -28.144 34.386

31 december 2020 78.163 -19.485 58.678

De geldlening is verstrekt voor onbepaalde tijd en kan in overleg worden opgezegd c.q. boetevrij worden afgelost. Gezien marktconformiteit is er vanaf 2019 over het volledig uitstaande bedrag een rente verschuldigd die gelijk is aan de "10-jaars vaste hypotheekrente". In 2021 was deze 1,48% en voor 2020 is deze 1,85%. De rente wordt maandelijks berekend. De renteopbrengst in 2021 bedraagt € 62.000. In 2020 was dit € 80.000. De overige financiële baten en lasten bestaan uit aan kredietinstellingen betaalde bankkosten en rente van in totaal € 27.000. De toename in de kosten komt voort uit een negatieve rentesaldi op banktegoeden.

11.

Belastingen

BV 18k is per 1 januari 2016 VPB-plichtig. Onder de post belastingen is de berekende vennootschapsbelasting over boekjaar 2021 opgenomen. De verantwoorde vennootschapsbelasting is gecalculeerd over het fiscale resultaat rekening houdende met diverse vrijstellingen. De definitieve aangifte zal in samenwerking met onze adviseurs in een later stadium plaatsvinden hetgeen kan leiden tot een beperkte afwijking in het opgenomen bedrag.

(in €) Resultaat voor belasting Vrijgestelde resultaten Belastbaar resultaat Belastingen over resultaat huidig boekjaar Aanpassingen in verband met Totaal belastinglast

Toepasselijk tarief

2021 2.119.471 1.907.076

2020 1.198.702 1.075.430

212.395 31.859 -376 31.483

< € 245.000 > € 245.000

Effectief tarief

15,0% 25%

< € 200.000 > € 200.000 1,49%

41

123.271 20.340 1.191 21.531

16,5% 25% 1,80%

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

Enkelvoudige jaarrekening 2021

42

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

12. Enkelvoudige balans per 31 december 2021 (voor resultaatbepaling) (in €)

(Toelichting)

31 december 2021

31 december 2020

1.

9.253.676

7.170.956

Vorderingen op deelnemingen en participanten

2.

0

391.052

Liquide middelen

3.

391.856

3.372

9.645.532

7.565.380

ACTIVA Vaste activa Financiële vaste activa

Vlottende activa

TOTAAL ACTIVA

43

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

(in €)

(Toelichting)

31 december 2021

31 december 2020

PASSIVA Eigen vermogen Geplaatst kapitaal Algemene reserve Overige reserves Resultaat boekjaar

18.151 6.404.426 1.142.803 2.075.532

18.151 5.236.263 1.142.803 1.168.163

4.

9.640.912

7.565.380

5.

4.620

0

9.645.532

7.565.380

Kortlopende schulden en overlopende passiva Schulden aan deelnemingen en participanten

TOTAAL PASSIVA

44

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

13. Enkelvoudige winst- en verliesrekening over 2021 (in €)

2021

2020

Aandeel resultaat deelnemingen Overige baten en lasten na belastingen

2.082.721 -7.189

1.173.139 -4.976

Resultaat na belastingen

2.075.532

1.168.163

14. Toelichting op de enkelvoudige jaarrekening Algemeen B.V. Bepro is statutair gevestigd in Tilburg en is ingeschreven bij het Handelsregister Kamer van Koophandel onder nummer: 18037245. Het adres van B.V. Bepro is Zevenheuvelenweg 14, 5048 AN TILBURG. De enkelvoudige jaarrekening is opgesteld volgens de bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW. Er wordt geopteerd voor een verkorte winst- en verliesrekening.

Activiteiten Voor de activiteiten, continuïteit, algemene grondslagen voor de opstellingen van de jaarrekening, de grondslagen voor de waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat alsmede voor de toelichting op de onderscheiden activa en passiva en de resultaten wordt verwezen naar de toelichting op de geconsolideerde jaarrekening, voor zover hierna niet anders wordt vermeld. De jaarrekening is opgemaakt op 24 maart 2023.

45

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

14.1 Grondslagen voor de waardering van activa en passiva Financiële vaste activa Deelnemingen in groepsmaatschappijen worden tegen de vermogensmutatiemethode gewaardeerd. Overeenkomstig de vermogensmutatiemethode worden de deelnemingen in de balans opgenomen tegen het aandeel van de vennootschap in de nettovermogenswaarde. Het aandeel van de vennootschap in de rechtstreekse vermogensvermeerderingen en vermogensverminderingen van de deelnemingen wordt ook in de wettelijke reserve opgenomen met uitzondering van herwaarderingen van activa die in de herwaarderingsreserve worden verwerkt. Na toepassing van de vermogensmutatiemethode bepaalt de vennootschap of het noodzakelijk is om voor de deelneming een verlies wegens bijzondere waardevermindering op te nemen. De vennootschap bepaalt op elke balansdatum of er objectieve aanwijzingen zijn dat de deelneming een bijzondere waardevermindering heeft ondergaan. Als dat het geval is, berekent de vennootschap het bedrag aan bijzondere waardevermindering, als zijnde het verschil tussen de realiseerbare waarde en de boekwaarde van de deelneming. Dit bedrag verantwoordt zij in de winst-en-verliesrekening.

Indien de waarde van de deelneming volgens de vermogensmutatiemethode nihil is geworden, wordt deze methode niet langer toegepast en blijft de deelneming bij ongewijzigde omstandigheden op nihil gewaardeerd. Hierbij worden andere langlopende belangen in de deelneming die feitelijk worden aangemerkt als een onderdeel van de netto-investering, ook meegenomen. Indien en voor zover geheel of ten dele voor de schulden van de deelneming wordt ingestaan respectievelijk een feitelijke verplichting bestaat de deelneming tot betaling van haar schulden in staat te stellen, wordt een voorziening opgenomen. Een vervolgens verkregen aandeel in de winst van de deelneming wordt pas weer verwerkt indien en voor zover het cumulatief niet-verwerkte aandeel in het verlies is ingelopen. Resultaten uit transacties met en tussen deelnemingen die tegen nettovermogenswaarde gewaardeerd worden, worden proportioneel verantwoord. Als het resultaat van deelnemingen waarin invloed van betekenis wordt uitgeoefend op het zakelijke en financiële beleid, wordt opgenomen het aan de vennootschap toekomende aandeel in het resultaat van deze deelnemingen. Dit resultaat wordt bepaald op basis van de bij Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV geldende grondslagen voor waardering en resultaatbepaling.

14.2 Gebeurtenissen na balansdatum Er zijn buiten de NOW, waarvoor wordt verwezen naar 'niet in de balans opgenomen rechten en verplichtingen', geen gebeurtenissen na balansdatum.

46

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

15. Toelichting op de onderscheiden posten van de enkelvoudige balans 1.

Financiële vaste activa

In de financiële vaste activa bevinden zich enkel de deelnemingen. Een overzicht van de financiële vaste activa is onderstaand opgenomen. (in €) Boekwaarde per 1 januari 2021 Dividenduitkering deelnemingen Aandeel in resultaat deelneming BV 18k Aandeel in resultaat deelneming Meervlaks BV Boekwaarde per 31 december 2021

31 december 2021 7.170.955 0 2.087.988 -5.267 9.253.676

31 december 2020 7.085.816 -1.088.000 1.177.171 -4.032 7.170.955

De deelnemingen bestaan uit de volgende bedrijven: Naam

Statutaire Zetel

Meervlaks BV BV 18K BV 18k Flex

2.

Tilburg Tilburg Tilburg

Aandeel in het geplaatst kapitaal 2021 2020 100% 100% 100% 100% 100% 100%

Vorderingen op deelnemingen en participanten

Uitsplitsing van de vorderingen op deelnemingen en participanten: (in €) Rekening Courant Bepro/18k Rekening Courant Bepro/Meervlaks

3.

31 december 2021 0 0 0

31 december 2020 752.052 -361.000 391.052

31 december 2021 391.856 391.856

31 december 2020 3.372 3.372

Liquide middelen

(in €) Bank Totaal

47

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

4.

Eigen vermogen

(in €) €)

Geplaatst en gestort kapitaal Saldo per 1 januari 2020 18.151 Bestemming resultaat 0 Mutaties boekjaar 0 Resultaat boekjaar 0 Saldo per 31 december 2020 18.151

Algemene reserve 5.236.160 103 0 0 5.236.263

Overige reserves 1.142.803

Saldo per 1 januari 2021 Bestemming resultaat Mutaties boekjaar Resultaat boekjaar Saldo per 31 december 2021

5.236.263 1.168.163 0 0 6.404.426

1.142.803

18.151 0 0 0 18.151

Resultaat boekjaar 1.088.103 -1.088.103 0 0 0 1.168.163 1.142.803 1.168.163 1.168.163 -1.168.163 0 0 0 2.075.532 1.142.803 2.075.532

Totaal 7.485.217 -1.088.000 0 1.168.163 7.565.380 7.565.380 0 0 2.075.532 9.640.912

Het maatschappelijk kapitaal van de vennootschap bedraagt € 90.000 verdeeld in 200 gewone aandelen van € 453,75. Van deze aandelen zijn 40 gewone aandelen geplaatst en volgestort. Het geconsolideerde eigen vermogen is gelijk aan het enkelvoudige vermogen. Op 26 maart 2021 heeft de Algemene vergadering van Aandeelhouders (AVA) het voornemen uitgesproken om het resultaat over het boekjaar 2020 € 1.168.163 toe te voegen aan de algemene reserve van BV 18k. Vanwege aanspraak op de NOW regeling is er geen mogelijkheid tot dividenduitkering aan Diamant-groep. Het resultaat over het jaar 2021 bedraagt € 2.075.532. De bestemming van het winstsaldo zal in de vergadering van AVA worden vastgesteld. Vooralsnog is het resultaat van 2021 afzonderlijk in de balans per 31 december 2021 opgenomen. Ook hier geldt dat vanwege aanspraak op de NOW regeling een dividenduitkering niet mogelijk is.

48

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

Overige reserves (in €) Overige reserve ICT Overige reserve reorganisatie Totaal

31 december 2021 142.803 1.000.000 1.142.803

31 december 2020 0 142.803 0 1.000.000 1.142.803

31 december 2021 142.803 0 0 0 142.803

31 december 2020 142.803 0 0 0 142.803

31 december 2021 1.000.000 0 0 0 1.000.000

31 december 2020 1.000.000 0 0 0 1.000.000

Overige reserve ICT (in €) Stand per 1 januari Toevoeging Aanwending Vrijval Totaal Overige reserve reorganisatie (in €) Stand per 1 januari Toevoeging Aanwending Vrijval Totaal

5.

Kortlopende schulden en overlopende passiva

Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV is aansprakelijk voor de schulden van BV 18k, BV 18k Flex en Meervlaks BV. Overeenkomstig artikel 2:403 BW is hiervoor een 403 verklaring afgegeven. Schulden aan deelnemingen en participanten Uitsplitsing van de schulden aan deelnemingen en participanten: (in €) Schuld aan Diamant-groep Totaal

31 december 2021 4.620 4.620

49

31 december 2020 0 0

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

16. Toelichting op de onderscheiden posten van de winst- en Lonen, salarissen en sociale lasten Binnen de Bepro BV zijn geen medewerkers actief. Bedrijfskosten De accountantskosten in 2021 bedragen € 6.770 (2020; € 4.819)

17. Ondertekening van de jaarrekening Tilburg, 15 juni 2023 Statutaire directie Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

Y. Torunoglu

50

Jaarstukken 2021 - Bedrijfsmatige Projecten (Bepro) BV

18. Overige gegevens 18.1 Statutaire regeling betreffende de bestemming van de winst In artikel 21 van de staturen van de besloten vennootschap staat het volgende opgenomen betreffende de resultaatbestemming. ● De winst staat ter vrije beschikking van de algemene vergadering van aandeelhouders;

● De vennootschap kan aan de aandeelhouders slechts uitkeringen van de winst doen voor zover het eigen vermogen groter is dan het gestorte en opgevraagde deel van het kapitaal vermeerderd met de ● Uitkering van de winst vindt eerst plaats na de vaststelling van de jaarrekening waaruit blijkt dat zij geoorloofd is; ● Bij de berekening van de winstverdeling tellen aandelen of certificaten daarvan, die de vennootschap in haar kapitaal als volledig daartoe gerechtigde houdt of waarop zij een recht van ● De vennootschap mag tussen jdse uitkeringen doen, mits met inachtneming van het bepaalde in lid 2; ● Dividenden zijn betaalbaar één maand na de vaststelling behoudens verlenging van deze termijn door de algemene vergadering van aandeelhouders, op de wijze als door de directie te bepalen; ● Dividenden waarover niet is beschikt binnen vijf jaren na de dag waarop zij betaalbaar zijn gesteld,

18.2 Controleverklaring van de accountant

19. Bestemming van het resultaat over het boekjaar 2020 De jaarrekening 2020 is vastgesteld in de Algemene Vergadering van Aandeelhouders. De algemene vergadering van aandeelhouders heeft de bestemming van het resultaat vastgesteld conform het daartoe gedane voorstel.

20. Voorstel tot bestemming van het resultaat over het boekjaar 2021 De directie stelt aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders voor het resultaat na belasting over het boekjaar 2021 van € 2.075.532 toe te voegen aan de algemene reserve.

51

Openbaarmaking van controleverklaringen

1 Condities De machtiging om de controleverklaring openbaar te maken wordt gegeven onder de volgende condities: • Indien na het verlenen van deze machtiging feiten en omstandigheden bekend worden die van essentiële betekenis zijn voor het beeld dat de jaarrekening oproept, is nader overleg met de accountant noodzakelijk. • De machtiging heeft betrekking op het opnemen van de controleverklaring in het ten behoeve van de algemene vergadering uit te brengen verslag, waarin ook de opgemaakte jaarrekening wordt opgenomen. • De machtiging heeft ook betrekking op het opnemen van de controleverklaring in het bij het handelsregister te deponeren verslag, mits de behandeling van de jaarrekening op de algemene vergadering niet tot aanpassing leidt. • De voor deponering bij het handelsregister bestemde jaarrekening waarin op grond van artikel 2:397 BW vereenvoudigingen zijn aangebracht, dient te zijn ontleend aan de door de algemene vergadering vastgestelde jaarrekening. Een concept van deze voor deponering bij het handelsregister bestemde jaarrekening dient aan ons ter inzage te worden gegeven. • De controleverklaring kan ook worden toegevoegd indien de jaarrekening op elektronische wijze, bijvoorbeeld op internet, wordt openbaar gemaakt.

Deze jaarrekening dient de volledige jaarrekening te zijn en deze dient goed te zijn afgescheiden van andere gelijktijdig elektronisch openbaar gemaakte informatie. • Indien de reeds openbaar gemaakte jaarrekening wordt opgenomen in een ander stuk dat zal worden openbaar gemaakt, is voor het opnemen van de controleverklaring daarbij opnieuw toestemming van de accountant nodig. 2 Toelichting op de condities 2.1 Raad van commissarissen en raad van bestuur De accountant zendt zijn controleverklaring doorgaans aan de raad van commissarissen en de raad van bestuur. Dit is in overeenstemming met Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek (BW) dat in artikel 393 onder meer zegt: “De accountant geeft de uitslag van zijn onderzoek weer in een verklaring”. “De accountant brengt omtrent zijn onderzoek verslag uit aan de raad van commissarissen en aan het bestuur.” 2.2 Algemene vergadering Openbaarmaking van de controleverklaring is slechts toegestaan na uitdrukkelijke toestemming van de accountant. In dit kader wordt onder openbaarmaking verstaan het beschikbaar stellen voor het publiek, dan wel aan een zodanige kring van personen dat deze met het publiek gelijk is te stellen. Verspreiding onder aandeelhouders c.q.

leden valt ook onder dit begrip openbaar maken, zodat voor het opnemen van de controleverklaring in het verslag dat aan de algemene vergadering wordt uitgebracht machtiging van de accountant nodig is. 2.3 Controleverklaring plus verantwoording De machtiging heeft betrekking op publicatie in het verslag waarin tevens is opgenomen de jaarrekening waarop de controleverklaring betrekking heeft. Deze conditie stoelt op de beroepsregels die zeggen dat het de accountant verboden is toestemming te geven tot openbaarmaking van zijn verklaring anders dan tezamen met de verantwoording waarop die verklaring betrekking heeft. De accountant zal ook altijd de overige inhoud van het verslag willen zien, omdat het hem niet toegestaan is toestemming tot openbaarmaking van zijn verklaring te verlenen indien door de inhoud van de gezamenlijk openbaar gemaakte stukken een onjuiste indruk omtrent de betekenis van de jaarrekening wordt gewekt. 2.4 Gebeurtenissen tussen datum controleverklaring en algemene vergadering Aandacht dient geschonken te worden aan het feit dat zich tussen de datum van de controleverklaring en de datum van de algemene vergadering waarin omtrent de vaststelling van de jaarrekening wordt beslist, feiten of omstandigheden kunnen voordoen die van essentiële betekenis zijn voor het beeld dat de jaarrekening oproept.

De accountant dient namelijk op grond van COS 560 controlewerkzaamheden te verrichten die er op gericht zijn toereikende controle-informatie te verkrijgen dat alle gebeurtenissen voor de datum van de controleverklaring die aanpassing van of vermelding in de jaarrekening vereisen, zijn gesignaleerd.

Indien de accountant gebeurtenissen ter kennis komen, die van materiële betekenis kunnen zijn voor de jaarrekening, dient de accountant te overwegen of die gebeurtenissen juist zijn verwerkt en toereikend zijn vermeld in de toelichting bij de jaarrekening. Als de accountant tussen de datum van de controleverklaring en de datum dat de jaarrekening openbaar wordt gemaakt, kennis neemt van een feit dat de jaarrekening materieel zou kunnen beïnvloeden, dient de accountant te beoordelen of de jaarrekening moet worden gewijzigd, de kwestie te bespreken met de leiding en te handelen zoals op grond van de omstandigheden noodzakelijk is. 2.5 Handelsregister De jaarrekening wordt (bij onder titel 9 BW2 vallende rechtspersonen samen met het jaarverslag en de overige gegevens) overgelegd aan de algemene vergadering. De algemene vergadering beslist over de vaststelling van de jaarrekening. Pas na de vaststelling van de jaarrekening door de algemene vergadering is sprake van een vennootschappelijke jaarrekening. Deze jaarrekening zal in de regel in ongewijzigde vorm worden vastgesteld. Aan de vennootschappelijke jaarrekening moet als onderdeel van de overige gegevens de controleverklaring worden toegevoegd. De tekst hiervan is normaal gesproken identiek aan de eerder afgelegde controleverklaring.

Het is de vennootschappelijke jaarrekening die samen met het jaarverslag en de overige gegevens bij het handelsregister wordt openbaar gemaakt. Onder de overige gegevens behoort dan te zijn opgenomen de controleverklaring die behoort bij de volledige jaarrekening. Indien de behandeling van de jaarrekening op de algemene vergadering niet tot aanpassing leidt, kan de controleverklaring worden toegevoegd aan de door de algemene vergadering vastgestelde jaarrekening en bij tijdige deponering van het verslag ten kantore van het handelsregister als onderdeel van dit verslag worden openbaar gemaakt. 2.6 Openbaarmaking op andere wijze De jaarrekening kan ook worden openbaar gemaakt op andere wijze dan door deponering bij het handelsregister. De controleverklaring kan ook dan worden toegevoegd, mits het gaat om openbaarmaking van de volledige jaarrekening. Indien een deel van een jaarrekening dan wel een verkorte jaarrekening openbaar wordt gemaakt, is het niet toegestaan dat daarbij enigerlei door de accountant gegeven mededeling wordt openbaar gemaakt, tenzij: a. hij tot het oordeel is gekomen dat in de gegeven omstandigheden het desbetreffende stuk toereikend is; of b. op grond van wettelijke voorschriften met openbaarmaking van het desbetreffende stuk kan worden volstaan. Indien niet de volledige jaarrekening wordt openbaar gemaakt, is nader overleg met de accountant noodzakelijk.

Bij het opnemen van de jaarrekening en de controleverklaring op internet dient gewaarborgd te worden dat de jaarrekening goed is afgescheiden van andere informatie op de internetsite. De scheiding kan bijvoorbeeld plaatsvinden door de jaarrekening in niet-bewerkbare vorm als een afzonderlijk bestand op te nemen of door een waarschuwing op te nemen indien de lezer de jaarrekening verlaat. 2.7 Opnemen in een ander stuk Indien de reeds openbaar gemaakte jaarrekening wordt opgenomen in een ander stuk dat zal worden openbaar gemaakt, is sprake van een nieuwe openbaarmaking en is opnieuw toestemming van de accountant nodig. Een voorbeeld van deze situatie is de publicatie van een emissieprospectus met daarin opgenomen de jaarrekening, nadat dezelfde jaarrekening tezamen met de andere jaarstukken is gedeponeerd bij het handelsregister. Voor elke nieuwe openbaarmaking is dus opnieuw toestemming van de accountant nodig. 2.8 Gebeurtenissen na de algemene vergadering Indien na de vaststelling van de jaarrekening feiten en omstandigheden bekend zijn geworden waardoor de jaarrekening niet langer het wettelijk vereiste inzicht geeft, moet niettemin de bij de vastgestelde jaarrekening afgegeven controleverklaring worden gehandhaafd, evenals de bij het handelsregister neergelegde controleverklaring.

In dat geval dient de rechtspersoon over deze feiten en omstandigheden een mededeling bij het handelsregister te deponeren, voorzien van een controleverklaring. Ook in deze situatie is nader overleg met de accountant noodzakelijk.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13187877/1