CConstaterende datTerneuzen
Koppel je AI →
Document · PDF

2025-07-01 IC5 - Bijlage 5. Kernprofiel Philippine 2024

commissie Omgeving 11 juni 2025, gemeente TerneuzenBij agendapunt: Ingekomen stukken1.761 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Kernprofiel Philippine 2024

Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 3.

Wonen ............................................................................................................................... 5 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 5 3.2. Gebouwen per bouwjaar ............................................................................................. 6 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ................................................................... 7 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 8

1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Philippine. De opbouw van het kernprofiel van Philippine laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Philippine. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2014 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot de woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Philippine geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Philippine afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.

2. Demografie 2.1. Inwoneraantal In Philippine wonen per 31-12-2024 in totaal 2039 personen. Vanaf 2014 wisselen zich periodes van bevolkingsdaling af met bevolkingsstijging. Afgelopen jaar is het aantal inwoners echter weer licht gestegen. In totaal is het inwoneraantal tussen 2014 en 2024 met 2,8% gedaald. Jaartal

2014

2015 2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Aantal

2064

2061

2056

2058

2086

2088

2063

2060

2024

2039

2053

20142024 -1,2%

2.2. Migratie Voor het buitengemeentelijk migratiesaldo is geen vaste trend te onderscheiden. Het ene jaar vestigen zich minder mensen van buiten de gemeente in Philippine dan dat er vertrekken. Terwijl er in andere jaren een positief saldo bestaat. Het afgelopen jaar is er een positief saldo van 28 personen. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2024 Jaartal

2014

2015

2016

2017

2018

2019 2020 2021

2022

2023

2024

Saldo

24

19

-7

-2

0

29

2

-13

28

16

-8

Ook voor het binnengemeentelijk migratiesaldo is er geen vaste trend te onderscheiden. Het aantal jaren met een negatief saldo heeft echter de overhand. Dit betekent dat er zich in die jaren minder personen van binnen de gemeente in Philippine hebben gevestigd dan andersom. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2024 Jaartal

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Saldo

-35

-9

6

3

4

2

-17

-14

3

-24

-8

1

2.3. Geboorte- en sterftesaldo Het geboorte- en sterftesaldo in Philippine kenmerkt zich door een afwisselend positief en negatief saldo. Het verschil tussen het aantal geboorten en sterfgevallen is in Philippine klein. Zowel het positieve als negatieve saldo komt nooit boven een verschil van 7 personen. Dit betekent dat er per jaar bijna net zoveel personen geboren worden als overlijden. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2024 Jaartal

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Saldo

-3

2

-7

2

-1

-2

4

-3

-7

3

-6

2.4. Totale bevolkingsontwikkeling Vanaf 2017 toen steeg het inwoneraantal vier jaar op rij. Vanaf 2021 is echter weer een daling te zien. Toen vond een daling van 36 inwoners plaats. Afgelopen jaar is het aantal inwoners met 15 gestegen. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2024 Jaartal

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Saldo

-14

12

-8

3

2

28

2

-25

-3

-36

15

2.5. Aantal huishoudens Alhoewel het aantal inwoners tussen 2014 en 2024 licht is gedaald, is het aantal huishouden gestegen. In die periode zijn er in Philippine 20 huishoudens bijgekomen. Dit betekent een stijging van in totaal 2,2% Aantal huishoudens Philippine per 31-12-2024 Jaartal

2014 2015 2016 2017 2018

2019 2020 2021 2022 2023

2024

Aantal

920

945

940

920

925

925

930

950

955

945

955

20142024 2,2%

2.6. Huishoudensgrootte Dat het aantal huishoudens stijgt en het inwoneraantal daalt is terug te zien in onderstaande tabel. De gemiddelde huishoudensgrootte is in de afgelopen jaren, op 2019 na, ieder jaar afgenomen of gelijkgebleven. Een doorsnee huishouden in Philippine heeft in 2024 ongeveer 2,15 personen. Huishoudensgrootte per 31-12-2024 Jaartal

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Grootte

2,24

2,23

2,23

2,22

2,20

2,21

2,20

2,19

2,19

2,15

2,15

2

2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande staafdiagram is de bevolking van Philippine onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Philippine geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 69 jaar het grootste percentage van de bevolking beslaan.

3

2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Philippine weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Philippine is dat er in vergelijking met de gemeente als geheel een laag percentage alleenstaanden woont. Dit percentage is ongeveer 7 procent lager dan het gemeentelijke percentage. Daarentegen is het percentage samenwonende huishoudens zonder kinderen ruim 5 procent hoger dan in de gemeente als geheel.

4

3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Philippine is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.

3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Philippine sinds 2012 licht aan het stijgen is. In totaal is het aantal woningen per saldo sinds 2012 met 12 woningen toegenomen.

Totale Woningvoorraad

Philippine

Gem. Terneuzen

2012

980

25916

2013

982

26091

2014

986

26286

2015

981

26357

2016

982

26699

2017

988

26753

2018

988

26811

2019

996

26952

2020

1000

26966

2021

1004

27080

2022

1003

27188

2023

991

27414

2024

992

27705

5

3.2. Gebouwen per bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Philippine in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor de woningvoorraad van Philippine is het hoge percentage woningen van het bouwjaar 1971-1980. Deze beslaan bijna een derde van de woningvoorraad. Ook de vertegenwoordiging van woningen met een bouwjaar tussen 19912000 is groter dan in de gemeente Terneuzen als geheel. Het percentage woningen dat na 2001 gebouwd is, is echter weer kleiner in Philippine.

6

3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels. A Tussenwoning Hoekwoning Twee-onder-een-kap-woning Vrijstaande woning Totaal

B 10 5 30 50 90

C 20 45 15 25 20 45 35 40 90 155

D

E 10 5 15 15 50

F 10 5 5 5 25

G 15 10 0 20 45

Totaal 5 20 5 25 55

120 80 125 185 510

7

4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2024 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2014 en 2024 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2013-2023) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2024 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 55.689 personen ingeschreven. Een stijging van 534 personen ten opzichte van 2023. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vertrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2024 bedroeg 751 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2024 zijn namelijk 189 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.

Om een goed beeld te geven van de verschillende migratiestromen in onze gemeente staat hieronder het totaal aan vestigingen en vertrekken per kern weergegeven. Er is een onderverdeling gemaakt van het aantal vestigingen en vertrekken van/naar een andere gemeente in Nederland en van/naar het buitenland of een onbekende bestemming.

8

Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2024 toegenomen tot 26.430. Een stijging van bijna 987 huishoudens in 6 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2024 gemiddeld 2,09 is. Een totaaloverzicht van het jaar 2024 staat hieronder weergegeven:

9

Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2024 in totaal 27.705 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met 1.789 woningen toegenomen. Per kern verschilt de eigendomssituatie van deze woningen. Om een globaal beeld van de eigendomssituatie te schetsen hebben wij in onderstaande tabel een onderverdeling gemaakt: Koopwoningen Huurwoningen in Huurwoningen in Woningen [%] bezit van bezit overige [aantal] woningcorporaties verhuurders [%] [%] Kern Axel 59% 32% 8% 3.617 Kern Biervliet 80% 5% 13% 690 Kern Hoek 70% 12% 16% 1.208 Kern Koewacht 77% 13% 10% 915 Kern Philippine 84% 6% 8% 895 Kern Sas van 63% 28% 8% 1.914 Gent Kern Sluiskil 70% 13% 13% 1.137 Terneuzen 37% 35% 26% 1.964 Centrum Terneuzen 62% 18% 18% 5.657 Noord Terneuzen 65% 0% 35% 75 West Terneuzen Zuid 65% 20% 13% 3.748 Terneuzen Oost 92% 3% 5% 1.669 Kern 76% 17% 7% 939 Westdorpe Kern Zaamslag 75% 18% 6% 881 Kern Zuiddorpe 80% 17% 2% 352

10

Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan bijna 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat vanaf 2011 is gebouwd beslaat 6,9% van de woningvoorraad.

11

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15617989/1