CConstaterende datTerneuzen
Koppel je AI →
Document · PDF

2025-07-01 IC5 - Bijlage 3. Kernprofiel Hoek 2024

commissie Omgeving 11 juni 2025, gemeente TerneuzenBij agendapunt: Ingekomen stukken1.762 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Kernprofiel Hoek 2024

Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 3.

Wonen ............................................................................................................................... 5 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 5 3.2. Gebouwen per bouwjaar ............................................................................................. 6 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ................................................................... 7 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 8

1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Hoek. De opbouw van het kernprofiel van Hoek laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van Hoek. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2014 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot de woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Hoek geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Hoek afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.

2. Demografie 2.1. Inwoneraantal Per 31-12-2024 bedraagt het inwoneraantal van Hoek 2802 personen. Vanaf 2014 is er nagenoeg ieder jaar en daling van het aantal inwoners geweest, op 2 jaren na. Het afgelopen jaar is het inwoneraantal met 37 personen gedaald. In totaal is de bevolking in de periode 2014-2024 met 6% gedaald. Jaartal 2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Aantal 2981

2993

2938

2955

2935

2934

2940

2919

2903

2839

2802

20142024 -6%

2.2. Migratie Het buitengemeentelijk migratiesaldo van Hoek laat sinds 2017 in de meeste jaren een positief saldo zien. Er vestigen zich over het algemeen dus meer personen van buiten de gemeente in Hoek dan andersom. Afgelopen jaar was er een positief saldo van 17 personen. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2024 Jaartal 2014 2015 2016 2017 2018 2019

2020

2021

2022

2023

2024

Saldo -25

27

36

26

-34

17

35

-7

10

23

33

In tegenstelling tot het buitengemeentelijk migratiesaldo is het binnengemeentelijke saldo negatief. Vanuit Hoek vertrekken dus meer mensen naar andere kernen binnen de gemeente dan andersom. Deze trend is vanaf 2018 ingezet. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2024 Jaartal 2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Saldo

11

-51

20

-27

-11

-9

-41

-29

-16

-42

-6

1

2.3. Geboorte- en sterftesaldo Het geboorte- en sterftesaldo in Hoek is sinds 2015 ieder jaar negatief geweest. Dit negatieve saldo kan verklaard worden door de vergrijzing die in de gehele gemeente zichtbaar is. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2024 Jaartal 2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Saldo

-2

-3

-13

-16

-20

-12

-17

-14

-12

-15

1

2.4. Totale bevolkingsontwikkeling Zoals eerder aangegeven is het inwoneraantal van Hoek nagenoeg ieder jaar gedaald. Dit is terug te zien in de totale bevolkingsontwikkeling. Totale bevolkingsontwikkeling Jaartal 2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Saldo

44

-61

17

-20

-1

6

-21

-16

-64

-37

-30

2.5. Aantal huishoudens Het aantal huishoudens in Hoek is sinds 2014 met in totaal 55 huishoudens toegenomen. Deze toename is een trend die in andere kernen ook te zien is. Het aantal inwoners neemt in Hoek af terwijl het aantal huishoudens toeneemt. Alleen in 2017 en de afgelopen twee jaar heeft een daling van het aantal huishoudens plaatsgevonden. Aantal huishoudens per 31-12-2024 Jaartal 2014 2015

2016 2017

2018 2019 2020

2021

2022

2023

2024

Aantal 1265 1270

1315 1280

1310 1315 1325

1335

1340

1320

1300

20142024 2,8%

2.6. Huishoudensgrootte De trend dat het inwoneraantal afneemt en het aantal huishoudens toeneemt is terug te zien in de gemiddelde huishoudensgrootte. De gemiddelde grootte daalt nagenoeg ieder jaar. In 2014 was de gemiddelde grootte afgerond nog 2,4 personen per huishouden terwijl dat in 2024 2,2 personen is. Huishoudensgrootte Jaartal 2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Groott 2,36 e

2,33

2,27

2,30

2,26

2,23

2,22

2,20

2,18

2,20

2,18

2

2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande staafdiagram is de bevolking van Hoek onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Hoek geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 69 jaar het sterkst vertegenwoordigt zijn.

3

2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Hoek weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Hoek is dat het percentage alleenstaanden meer dan 3 procent minder is dan in de gemeente als geheel. Verder wonen er in Hoek procentueel gezien meer huishoudens die tevens kinderen hebben. Het aantal samenwonenden zonder kinderen is nagenoeg gelijk met het percentage van de gemeente als geheel.

4

3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Hoek is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.

3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Hoek sinds 2012 licht aan het stijgen is. De toename van de woningvoorraad is ook in lijn met de toename van het aantal woningen dat gemeente breed te zien is. In totaal zijn er 59 meer woningen in Hoek dan in het jaar 2012.

Totale Woningvoorraad

Hoek

Gem. Terneuzen

2012

1366

25916

2013

1352

26091

2014

1352

26286

2015

1419

26357

2016

1421

26699

2017

1422

26753

2018

1422

26811

2019

1420

26952

2020

1419

26966

2021

1421

27080

2022

1422

27188

2023

1423

27414

2024

1425

27705

5

3.2. Gebouwen per bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Hoek in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor de woningvoorraad in Hoek is dat er meer dan 37 procent van het aantal woningen tussen 1960 en 1970 gebouwd zijn. Voor de gemeente als geheel is dat percentage 20,9. Verder is het percentage woningen dat na 1981 gebouwd is lager dan in de gemeente als geheel. Zo is bijvoorbeeld slechts 0,7% van het aantal woningen in Hoek na 2010 gebouwd.

6

3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels. Overzicht 2024 A Tussenwoning Hoekwoning Twee-onder-een-kap-woning Vrijstaande woning Meergezinswoning Totaal

B

C

D

35 50 70 25 25 20 35 35 10 20 25 10 35 20 30 30 20 5 0 125 115 165 100

E

F 20 10 5 10 50

G 10 15 0 20 15 65

Totaal 5 25 0 35 10 75

215 165 75 185 50 695

7

4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2024 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2014 en 2024 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2013-2023) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2024 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 55.689 personen ingeschreven. Een stijging van 534 personen ten opzichte van 2023. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vertrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2024 bedroeg 751 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2024 zijn namelijk 189 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.

Om een goed beeld te geven van de verschillende migratiestromen in onze gemeente staat hieronder het totaal aan vestigingen en vertrekken per kern weergegeven. Er is een onderverdeling gemaakt van het aantal vestigingen en vertrekken van/naar een andere gemeente in Nederland en van/naar het buitenland of een onbekende bestemming.

8

Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2024 toegenomen tot 26.430. Een stijging van bijna 987 huishoudens in 6 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2024 gemiddeld 2,09 is. Een totaaloverzicht van het jaar 2024 staat hieronder weergegeven:

9

Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2024 in totaal 27.705 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met 1.789 woningen toegenomen. Per kern verschilt de eigendomssituatie van deze woningen. Om een globaal beeld van de eigendomssituatie te schetsen hebben wij in onderstaande tabel een onderverdeling gemaakt: Koopwoningen Huurwoningen in Huurwoningen in Woningen [%] bezit van bezit overige [aantal] woningcorporaties verhuurders [%] [%] Kern Axel 59% 32% 8% 3.617 Kern Biervliet 80% 5% 13% 690 Kern Hoek 70% 12% 16% 1.208 Kern Koewacht 77% 13% 10% 915 Kern Philippine 84% 6% 8% 895 Kern Sas van 63% 28% 8% 1.914 Gent Kern Sluiskil 70% 13% 13% 1.137 Terneuzen 37% 35% 26% 1.964 Centrum Terneuzen 62% 18% 18% 5.657 Noord Terneuzen 65% 0% 35% 75 West Terneuzen Zuid 65% 20% 13% 3.748 Terneuzen Oost 92% 3% 5% 1.669 Kern 76% 17% 7% 939 Westdorpe Kern Zaamslag 75% 18% 6% 881 Kern Zuiddorpe 80% 17% 2% 352

10

Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan bijna 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat vanaf 2011 is gebouwd beslaat 6,9% van de woningvoorraad.

11

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15617986/1