2025-07-01 IC5 - Bijlage 11. Kernprofiel Zuiddorpe 2024
Tekst van het document
Kernprofiel Zuiddorpe 2024
Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 3.
Wonen ............................................................................................................................... 5 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 5 3.2. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 6 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ................................................................... 7 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 8
1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Zuiddorpe. De opbouw van het kernprofiel van Zuiddorpe laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Zuiddorpe. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2014 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot de woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Zuiddorpe geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Zuiddorpe afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.
2. Demografie 2.1. Inwoneraantal Per 31-12-2024 zijn er 893 personen woonachting in Zuiddorpe. Vanaf 2014 is er een geleidelijke daling van het aantal inwoners te zien. totaal is het inwoneraantal in de periode 2014-2024 met 49 personen afgenomen. Dit komt neer op een daling van 5,2 procent. Jaartal
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Aantal
942
917
918
912
899
901
896
908
914
909
893
20142024 -5,2%
2.2. Migratie In de meeste jaren is er in Zuiddorpe een positief buitengemeentelijk migratiesaldo te onderscheiden. Dit betekent dat zich in die jaren meer personen van buiten de gemeente Terneuzen in Zuiddorpe vestigen dan dat er vertrekken. Sinds 2018 is er echter een positief migratiesaldo te zien. Afgelopen jaar was het saldo weer negatief. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2024 Jaartal
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Saldo
-3
-1
-5
-7
9
22
5
10
1
7
-9
Het binnengemeentelijke migratiesaldo is nagenoeg alle jaren negatief geweest. Dit betekent dat zich vanuit Zuiddorpe meer personen in andere kernen binnen de gemeente vestigen dan andersom. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2024 Jaartal
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Saldo
-4
-15
0
-2
-24
-18
-15
3
11
-15
-4
1
2.3. Geboorte- en sterftesaldo Het geboorte- en sterftesaldo heeft sinds 2014 afwisselend een negatief en positief saldo. Het ene jaar zijn er net iets meer geborenen dan overledenen. Terwijl dat in het andere jaar weer andersom is. Verwachting is dan ook dat deze trend gezien het relatief lage aantal inwoners in Zuiddorpe zich in de komende jaren voort blijft zetten. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2024 Jaartal
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Saldo
-2
1
5
3
0
-1
-6
-1
-5
3
-3
2.4. Totale bevolkingsontwikkeling De totale bevolking heeft zich sinds 2014 negatief ontwikkeld. Er zijn slechts drie jaren geweest waarin de totale bevolking toenam. De cijfers die in onderstaande tabel te zien zijn worden ook voor de komende jaren verwacht. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2024 Jaartal
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Saldo
-9
-15
0
-6
-13
2
-5
12
6
-5
-16
2.5. Aantal huishoudens Waar het totale inwoneraantal sinds 2014 is gedaald, is het aantal huishoudens in Zuiddorpe gestegen. Zuiddorpe telde in 2014 in totaal 415 huishoudens. Dit aantal is in 2024 tevens 415 huishoudens. Een sterke verandering van het aantal huishoudens in de komende jaren is daardoor niet de verwachting. Aantal huishoudens per 31-12-2024 Jaartal
2014
2015
2016 2017 2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Aantal
415
415
420
415
415
420
420
420
415
420
415
20142024 0%
2.6. Huishoudensgrootte In 2024 bestaat een huishouden gemiddeld uit 2,18 personen. Ten opzichte van 2,27 in 2014. Er is dus nagenoeg geen verandering qua huishoudensgrootte in Zuiddorpe. Huishoudensgrootte per 31-12-2024 Jaartal
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Grootte
2,27
2,25
2,20
2,24
2,17
2,17
2,16
2,13
2,17
2,17
2,18
2
2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande tabel is de bevolking van Zuiddorpe onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Zuiddorpe geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 69 jaar het grootste percentage van de bevolking beslaan.
3
2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Zuiddorpe weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Zuiddorpe is dat er procentueel gezien minder alleenstaanden wonen ten opzichte van de gemeente als geheel: 31,3% tegenover 38%. Daarentegen is het percentage samenwonende huishoudens zonder kinderen hoger dan in de gemeente als geheel: 37,3% tegenover 33,2%.
4
3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Zuiddorpe is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.
3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Zuiddorpe vanaf 2012 gelijk is gebleven. Grote woningbouwprojecten doen zich niet voor in Zuiddorpe.
Totale Woningvoorraad
Zuiddorpe
Gem. Terneuzen
2012
439
25916
2013
439
26091
2014
440
26286
2015
440
26357
2016
441
26699
2017
441
26753
2018
442
26811
2019
444
26952
2020
444
26966
2021
441
27080
2022
435
27188
2023
438
27414
2024
439
27705
5
3.2. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Zuiddorpe in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor Zuiddorpe is het hoge percentage woningen van het bouwjaar 1906-1930. Woningen uit dit bouwjaar beslaan bijna 16% van de totale woningvoorraad. Voor de gemeente als geheel is dit nog geen 8%. Andere kenmerkende verschillen zijn te zien in de percentages voor woningen met een bouwjaar van na 2000. In Zuiddorpe komt slechts 4,3% van het aantal woning uit deze periode. Terwijl dat voor de gemeente als geheel 13,2% is.
6
3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels. A Tussenwoning Hoekwoning Twee-onder-een-kap-woning Vrijstaande woning Totaal
B 15 10 5 20 50
C 10 10 5 15 40
D 15 5 5 30 60
E 0 0 0 10 15
F 5 0 0 5 10
G 0 5 0 15 20
Totaal 5 5 0 20 30
50 40 20 115 220
7
4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2024 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2014 en 2024 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2013-2023) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2024 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 55.689 personen ingeschreven. Een stijging van 534 personen ten opzichte van 2023. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vertrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2024 bedroeg 751 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2024 zijn namelijk 189 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.
Om een goed beeld te geven van de verschillende migratiestromen in onze gemeente staat hieronder het totaal aan vestigingen en vertrekken per kern weergegeven. Er is een onderverdeling gemaakt van het aantal vestigingen en vertrekken van/naar een andere gemeente in Nederland en van/naar het buitenland of een onbekende bestemming.
8
Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2024 toegenomen tot 26.430. Een stijging van bijna 987 huishoudens in 6 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2024 gemiddeld 2,09 is. Een totaaloverzicht van het jaar 2024 staat hieronder weergegeven:
9
Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2024 in totaal 27.705 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met 1.789 woningen toegenomen. Per kern verschilt de eigendomssituatie van deze woningen. Om een globaal beeld van de eigendomssituatie te schetsen hebben wij in onderstaande tabel een onderverdeling gemaakt: Koopwoningen Huurwoningen in Huurwoningen in Woningen [%] bezit van bezit overige [aantal] woningcorporaties verhuurders [%] [%] Kern Axel 59% 32% 8% 3.617 Kern Biervliet 80% 5% 13% 690 Kern Hoek 70% 12% 16% 1.208 Kern Koewacht 77% 13% 10% 915 Kern Philippine 84% 6% 8% 895 Kern Sas van 63% 28% 8% 1.914 Gent Kern Sluiskil 70% 13% 13% 1.137 Terneuzen 37% 35% 26% 1.964 Centrum Terneuzen 62% 18% 18% 5.657 Noord Terneuzen 65% 0% 35% 75 West Terneuzen Zuid 65% 20% 13% 3.748 Terneuzen Oost 92% 3% 5% 1.669 Kern 76% 17% 7% 939 Westdorpe Kern Zaamslag 75% 18% 6% 881 Kern Zuiddorpe 80% 17% 2% 352
10
Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan bijna 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat vanaf 2011 is gebouwd beslaat 6,9% van de woningvoorraad.
11