CConstaterende datTerneuzen
Koppel je AI →
Document · PDF

2025-07-01 IC5 - Bijlage 1. Kernprofiel Axel 2024

commissie Omgeving 11 juni 2025, gemeente TerneuzenBij agendapunt: Ingekomen stukken1.782 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Kernprofiel Axel 2024

1

Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 3 2. Demografie ........................................................................................................................ 3 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 3 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 3 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 4 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 4 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 4 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 4 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 5 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 6 3.

Wonen ............................................................................................................................... 7 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 7 3.2. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 8 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ................................................................... 9 4. Gemeente als geheel .......................................................................................................10

2

1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Axel. De opbouw van het kernprofiel van Axel laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Axel. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2014 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Axel geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Axel afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel. De gebruikte bronnen in alle opgestelde kernprofielen zijn afkomstig van Burgerzaken en het CBS.

2. Demografie 2.1. Inwoneraantal In Axel wonen per 31-12-2024 in totaal 7904 personen. In de afgelopen jaren is een geleidelijke afname van het aantal inwoners te zien. Het afgelopen jaar laat een stijging zien van in totaal 50 personen. Gezien de geringe procentuele daling over de jaren heen wordt verwacht dat het aantal inwoners in de kern Axel in de komende jaren stabiel blijft of weer gaat stijgen. Jaartal

2014

2015 2016

2017 2018

2019

2020

2021 2022

2023

2024

20142024

Inwoneraantal 7865

7823 7839

7820 7798

7784

7887

7818 7886

7854

7904

0,6%

2.2. Migratie Sinds 2016 is er in bijna ieder jaar een positief buitengemeentelijk saldo te zien. Dit betekent dat zich in die jaren meer personen van buiten de gemeente Terneuzen in Axel vestigen dan dat er vertrekken. Afgelopen jaar is het hoogste positieve saldo sinds 2014 te zien: 66. Sinds 2014 wisselen positieve saldo’s zich met negatieve saldo’s af. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2024 Jaartal 2014

2015

2016

2017 2018 2019 2020

2021

2022

2023

2024

Saldo -68

-33

18

13

-10

58

-27

66

24

9

-3

Het binnengemeentelijk migratiesaldo is in het merendeel van de afgelopen jaren positief. Het aantal personen van binnen de gemeente Terneuzen die zich in Axel vestigen is het afgelopen jaar weer toegenomen. Met in totaal een positief saldo van 40 personen. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2024 Jaartal 2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Saldo 25

7

2

-11

-5

21

141

-29

58

40

7

3

2.3. Geboorte- en sterftesaldo Kenmerkend voor Axel is dat het geboorte- en sterftesaldo in nagenoeg ieder jaar negatief is geweest. Vooral vanaf 2017 is deze trend goed te zien. Met in het afgelopen een negatief saldo van 10 personen. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2024 Jaartal 2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Saldo -8

-33

-1

-21

-43

-43

-37

-28

-46

-43

-10

2.4. Totale bevolkingsontwikkeling Doordat het buitengemeentelijk migratiesaldo afgelopen jaar negatief was is het aantal inwoners in de kern van Axel met 32 personen afgenomen. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2024 Jaartal 2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Saldo -51

-59

19

-19

-22

-13

103

-69

68

-32

50

2.5. Aantal huishoudens Het aantal huishoudens is sinds 2014 toegenomen terwijl het aantal inwoners minder wordt. Afgelopen jaar is er een daling van 10 huishoudens ten opzichte van 2024. Een verklaring hiervoor kan zijn dat er in verhouding meer alleenstaanden in de kern van Axel woonachtig zijn. Aantal huishoudens per 31-12-2024 Jaartal 2014

2015

2016

2017 2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Aantal 3725

3690

3690

3720 3720

3735

3745

3790

3785

3820

3810

20142024 2,3%

2.6. Huishoudensgrootte De ontwikkeling van de gemiddelde huishoudensgrootte kenmerkt zich door een geleidelijke daling van het gemiddelde. Het aantal inwoners blijft in de loop der jaren stabiel terwijl het aantal huishoudens sterker toeneemt. Vandaar de lichte daling van de huishoudensgrootte. Huishoudensgrootte per 31-12-2024

Axel

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

2,12

2,13

2,12

2,10

2,10

2,08

2,11

2,08

2,06

2,06

2,06

4

2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande tabel is de bevolking van Axel onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Axel geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 69 jaar het grootste percentage van de bevolking beslaan.

5

2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Axel weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. De eerder gemaakte veronderstelling dat in Axel relatief meer alleenstaanden woonachtig zijn wordt in onderstaande diagram bevestigd. Het aantal samenwonenden met kinderen is daarentegen minder dan het gemeentelijk gemiddelde.

6

3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Axel is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.

3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Axel sinds 2012 licht aan het stijgen is. Dit wijkt niet opvallend af van de demografische ontwikkelingen die zich voordoen. Het aantal huishoudens neemt over de jaren heen namelijk toe. In het afgelopen jaar is er een daling van 5 woningen te zien. Sinds 2012 is de woningvoorraad met 117 woningen toegenomen.

Totale Woningvoorraad

Axel

Gem. Terneuzen

2012

3819

25916

2013

3853

26091

2014

3858

26286

2015

3862

26357

2016

3865

26699

2017

3864

26753

2018

3864

26811

2019

3862

26952

2020

3858

26966

2021

3905

27080

2022

3888

27188

2023

3941

27414

2024

3936

27705

7

3.2. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Axel in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor de woningvoorraad in Axel is dat er procentueel gezien veel woningen in de jaren 1960-1970 en 1991-2000 gebouwd zijn. Terwijl het aantal woningen met een bouwjaar van na 2001 procentueel gezien minder is in vergelijking met de gemeente als geheel.

8

3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels. Overzicht 2024 A Tussenwoning Hoekwoning Twee-onder-een-kapwoning Vrijstaande woning Meergezinswoning Totaal

B

C

D

E

F

G

210 135 40

155 50 45

305 175 75

40 45 30

40 25 25

35 35 10

75 220 675

45 170 470

90 130 770

70 25 210

30 5 130

50 125

Totaal 20 805 45 505 15 235 55 5 135

415 555 2.515

9

4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2024 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2014 en 2024 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2013-2023) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2024 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 55.689 personen ingeschreven. Een stijging van 534 personen ten opzichte van 2023. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vertrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2024 bedroeg 751 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2024 zijn namelijk 189 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.

Om een goed beeld te geven van de verschillende migratiestromen in onze gemeente staat hieronder het totaal aan vestigingen en vertrekken per kern weergegeven. Er is een onderverdeling gemaakt van het aantal vestigingen en vertrekken van/naar een andere gemeente in Nederland en van/naar het buitenland of een onbekende bestemming.

10

Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2024 toegenomen tot 26.430. Een stijging van bijna 987 huishoudens in 6 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2024 gemiddeld 2,09 is. Een totaaloverzicht van het jaar 2024 staat hieronder weergegeven:

11

Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2024 in totaal 27.705 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met 1.789 woningen toegenomen. Per kern verschilt de eigendomssituatie van deze woningen. Om een globaal beeld van de eigendomssituatie te schetsen hebben wij in onderstaande tabel een onderverdeling gemaakt: Koopwoningen Huurwoningen in Huurwoningen in Woningen [%] bezit van bezit overige [aantal] woningcorporaties verhuurders [%] [%] Kern Axel 59% 32% 8% 3.617 Kern Biervliet 80% 5% 13% 690 Kern Hoek 70% 12% 16% 1.208 Kern Koewacht 77% 13% 10% 915 Kern Philippine 84% 6% 8% 895 Kern Sas van 63% 28% 8% 1.914 Gent Kern Sluiskil 70% 13% 13% 1.137 Terneuzen 37% 35% 26% 1.964 Centrum Terneuzen 62% 18% 18% 5.657 Noord Terneuzen 65% 0% 35% 75 West Terneuzen Zuid 65% 20% 13% 3.748 Terneuzen Oost 92% 3% 5% 1.669 Kern 76% 17% 7% 939 Westdorpe Kern Zaamslag 75% 18% 6% 881 Kern Zuiddorpe 80% 17% 2% 352

12

Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan bijna 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat vanaf 2011 is gebouwd beslaat 6,9% van de woningvoorraad.

13

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15617984/1