CConstaterende datTerneuzen
Koppel je AI →
Document · PDF

2024-06-11 IC9 - 8. Kernprofiel Terneuzen 2023

commissie Omgeving 22 mei 2024, gemeente TerneuzenBij agendapunt: Ingekomen stukken2.259 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Kernprofiel Terneuzen 2023

Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Gezinssamenstelling ................................................................................................... 4 3.

Wonen ............................................................................................................................... 5 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 5 3.2. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 6 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ................................................................... 7 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 9

1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Terneuzen. De opbouw van het kernprofiel van Terneuzen laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Terneuzen. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2013 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot de woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Terneuzen geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Terneuzen afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.

2. Demografie 2.1. Inwoneraantal In Terneuzen wonen per 31-12-2023 in totaal 25.775 personen. Sinds 2013 is het aantal inwoners met ruim 1105 gestegen naar 25.775 in 2023. Voor de periode 2013-2023 betekent dit een stijging van 4,4%. Jaartal Totaal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

20132023 24975 25135 25202 25286 25273 25501 25460 25441 25518 25775 26080 4,4%

2.2. Migratie In het merendeel van de jaren is er in Terneuzen een positief buitengemeentelijk migratiesaldo te zien. Dit betekent dat zich in die jaren meer personen van buiten de gemeente Terneuzen in Terneuzen vestigen dan dat er vertrekken. Met afgelopen jaar een positief saldo van 283 personen. Alleen in het jaar 2014 is er een negatief saldo geweest. Verwachting is dat het saldo in de komende jaren wederom positief blijft. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Saldo

19

-7

64

49

9

188

53

144

168

484

283

Het binnengemeentelijk migratiesaldo in Terneuzen is vanaf 2013 nagenoeg ieder jaar positief geweest. Alleen in 2020 en 2022 is er een negatief saldo geweest. Dit gegeven laat zien dat zich meer mensen vanuit andere kernen in de gemeente in Terneuzen vestigen dan andersom. Hier is een duidelijke trend te onderscheiden die zich naar verwachting ook in de komende jaren doorzet. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Saldo

132

205

136

151

95

164

52

-29

58

-32

133

1

2.3. Geboorte- en sterftesaldo Het geboorte- en sterftesaldo in Terneuzen is sinds 2013 ieder jaar negatief geweest. Het aantal personen dat geboren wordt is ieder jaar minder dan het aantal sterfgevallen. Verwachting is dat dit saldo in de toekomst ook negatief blijft. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Saldo

-55

-37

-131

-109

-116

-155

-133

-139

-129

-184

-101

2.4. Totale bevolkingsontwikkeling De totale bevolkingsontwikkeling van Terneuzen kenmerkt zich vooral door bevolkingstoenames. In het afgelopen jaar is het aantal inwoners per saldo met 305 gestegen. In de gehele periode 2013-2023 is ook sprake van een stijging. Zoals al eerder besproken in paragraaf 2.1. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Saldo

96

161

69

91

-13

228

-41

-19

77

257

305

2.5. Aantal huishoudens Het aantal huishoudens in Terneuzen heeft zich in de afgelopen jaren sterk ontwikkeld. Dit aantal is in de periode 2013-2023 met 880 huishoudens toegenomen. Procentueel gezien gaat het om een toename van 7,6%. Een ruimere stijging dan in de overige kernen. Aantal huishoudens per 31-12-2023 Jaartal

2013

2017

2018

2019

Aantal

11600 11650 11760 11795 1194 0

11985

12105

2014

2015

2016

2020

2021

2022

2023

20132023 12140 12205 12325 12480 7,6%

2.6. Huishoudensgrootte Waar het aantal huishoudens ieder jaar stijgt, is de gemiddelde huishoudensgrootte in de afgelopen jaren licht gedaald. Met enkele jaren waarin de gemiddelde grootte stabiliseert. Al met al zit er weinig verschil in de huidige gemiddelde huishoudensgrootte ten opzichte van 2013. Huishoudensgrootte per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017 2018

2019

2020

2021

2022

2023

Grootte Gent

2,15

2,14

2,14

2,14

2,12

2,10

2,10

2,08

2,07

2,06

2,13

2

2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande tabel is de bevolking van Terneuzen en andere kernen onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Terneuzen geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 79 jaar het grootste percentage van de bevolking beslaan.

3

2.8. Gezinssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling per postcode-4 gebied in Terneuzen weergegeven. Onderaan de diagram is de procentuele verdeling van de gemeente als geheel weergegeven. In de postcodegebieden zijn meerdere verschillen te zien. Zo wonen er in de Binnenstad, Zuiderpark, Noord-, Serlippenspolder relatief veel alleenstaanden. Terwijl dat in Othene juist de kleinste groep is. In Othene is bijna de helft van de huishoudens samenwonend met kind of een eenoudergezin.

4

3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Terneuzen is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.

3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Terneuzen vanaf 2013 sterk is toegenomen. De toename die gemeentelijk te zien is, is voor een groot deel aan Terneuzen toe te schrijven. Het verschil met het aantal woningen in 2012 is namelijk 1062 woningen. Terwijl de totale woningvoorraad in de gemeente met 1498 woningen is toegenomen. Deze constatering is kenmerkend voor Terneuzen als grootste kern van de gemeente.

Totale Woningvoorraad

Terneuzen

Gem. Terneuzen

2012

11812

25916

2013

11948

26091

2014

12090

26286

2015

12156

26357

2016

12260

26699

2017

12332

26753

2018

12380

26811

2019

12541

26952

2020

12583

26966

2021

12641

27080

2022

12770

27188

2023

12874

27414

5

3.2. Woningen naar bouwjaar In de andere kernprofielen is een overzicht in de vorm van een staafdiagram gegeven. Voor de kern Terneuzen is het overzichtelijker om het percentage woningen naar bouwjaar in een tabel weer te geven. De reden hiervoor is dat Terneuzen statistisch gezien in verschillende gebieden is onderverdeeld. Een tabel of grafiek per postcodegebied zou te onoverzichtelijk zijn. In onderstaande tabel is goed te zien dat nieuwbouw vooral in de Terneuzen plaatsvindt. Zo is 17,2% van het totaal aantal woningen in Terneuzen na 2001 gebouwd. Terwijl dat in de gemeente als geheel 12,3% is. In de tabel is te zien dat in Terneuzen een ruime variatie is van de verdeling van woningen per bouwjaar. Dit verschilt sterk per gebied. Terneuzen Centrum 1906-1930 1931-1944 1945-1959 1960-1970 1971-1980 1981-1990 1991-2000 2001-2010 2011 en later

Terneuzen Terneuzen Terneuzen Terneuzen Noord West Oost Zuid 12,9% 1,8% 2,6% 0,6% 0,6% 4,7% 6,7% 9,2% 0,3% 0,3% 1,0% 14,0% 1,3% 0,1% 0,1% 0,7% 26,6% 5,3% 0,9% 29,6% 13,4% 20,7% 9,2% 0,2% 38,9% 23,5% 9,3% 2,6% 0,1% 20,4% 9,1% 11,9% 19,6% 6,0% 14,6% 2,2% 2,6% 44,4% 0,7% 4,3% 6,7% 65,8% 30,9% 2,5%

6

3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels. Net als in de voorgaande paragraaf wordt Terneuzen in vijf deelgebieden onderverdeeld. Terneuzen Centrum A Tussenwoning Hoekwoning Twee-onder-een-kap-woning Vrijstaande woning Meergezinswoning Totaal

B

C

D

58 15 4

56 106 25 47 23 23 7 523 119 151 600 223 334

E 21 10 1 7 39

F

G

40 7

48 8

3 8 58

1 3 60

Totaal 23 26 4 1 5 59

352 138 55 12 816 1.373

Terneuzen Noord A Tussenwoning Hoekwoning Twee-onder-een-kap-woning Vrijstaande woning Meergezinswoning Totaal

B

C

D

E

F

215 108 341 180 193 93 27 112 122 95 13 21 24 23 23 32 37 36 19 16 413 233 378 148 59 766 426 891 492 386

G 67 46 14 12 35 174

Totaal 35 34 6 5 14 94

1.139 529 124 157 1.280 3.229

Terneuzen Zuid A Tussenwoning Hoekwoning Twee-onder-een-kap-woning Vrijstaande woning Meergezinswoning Totaal

B

C

D

E

111 106 260 172 39 49 158 104 42 72 132 28 39 71 105 38 92 7 98 57 323 305 753 399

F 1 8 4 5 25 43

G 3 2 2 3 4 14

Totaal 1 5

654 365 280 267 286 1.852

6 3 15

Terneuzen Oost A Tussenwoning Hoekwoning Twee-onder-een-kap-woning Vrijstaande woning Meergezinswoning Totaal

B 216 11 123 12 223 90 205 39 31 27 798 179

C

D 1 1 5 5 1 13

E

F

G

1 1 1 4

1 1

6

2

1

Totaal 1 10 1 2 14

230 148 321 255 59 1.013

7

Terneuzen West A Tussenwoning Hoekwoning Twee-onder-een-kap-woning Vrijstaande woning Meergezinswoning Totaal

B

2 46 48

C

D

E

F

Totaal

1

1 1 2

1 2 1

1

4

4

1 2 3

G

3 4 7 46 60

8

4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2023 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2013 en 2023 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2012-2022) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2023 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 55.155 personen ingeschreven. Een stijging van 142 personen ten opzichte van 2022. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vertrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2023 bedroeg 391 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2023 zijn namelijk 237 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.

Om een goed beeld te geven van de verschillende migratiestromen in onze gemeente staat hieronder het totaal aan vestigingen en vertrekken per kern weergegeven. Er is een onderverdeling gemaakt van het aantal vestigingen en vertrekken van/naar een andere gemeente in Nederland en van/naar het buitenland of een onbekende bestemming.

9

Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2023 toegenomen tot 26.330. Een stijging van bijna 900 huishoudens in 5 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2023 gemiddeld 2,09 is. Een totaaloverzicht van het jaar 2023 staat hieronder weergegeven:

10

Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2023 in totaal 27.414 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met 1.498 woningen toegenomen. Per kern verschilt de eigendomssituatie van deze woningen. Om een globaal beeld van de eigendomssituatie te schetsen hebben wij in onderstaande tabel een onderverdeling gemaakt:

Kern Axel Kern Biervliet Kern Hoek Kern Koewacht Kern Philippine Kern Sas van Gent Kern Sluiskil Terneuzen Centrum Terneuzen Noord Terneuzen West Terneuzen Zuid Terneuzen Oost Kern Westdorpe Kern Zaamslag Kern Zuiddorpe

Koopwoningen Huurwoningen in Huurwoningen Woningen [%] bezit van in bezit overige [aantal] woningcorporaties verhuurders [%] [%] 59% 32% 8% 3.623 79% 5% 14% 689 70% 12% 16% 1.207 77% 13% 9% 912 84% 6% 9% 893 63% 29% 7% 1.921 69% 37%

13% 36%

13% 25%

1.127 1.916

62% 63% 65% 92% 75% 76% 79%

19% 0% 20% 3% 17% 18% 17%

17% 37% 13% 4% 7% 6% 3%

5.542 76 3.742 1.581 938 879 351

11

Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan bijna 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat vanaf 2011 is gebouwd beslaat 5,9% van de woningvoorraad.

12

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14139787/1