CConstaterende datTerneuzen
Koppel je AI →
Document · PDF

2024-06-11 IC9 - 4. Kernprofiel Koewacht 2023

commissie Omgeving 22 mei 2024, gemeente TerneuzenBij agendapunt: Ingekomen stukken1.750 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Kernprofiel Koewacht 2023

Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 3.

Wonen ............................................................................................................................... 5 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 5 3.2. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 6 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ................................................................... 7 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 8

1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Koewacht. De opbouw van het kernprofiel van Koewacht laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Koewacht. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2013 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot de woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Koewacht geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Koewacht afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.

2. Demografie 2.1. Inwoneraantal In de kern van Koewacht wonen per 31-12-2023 in totaal 2613 personen. In de afgelopen jaren is er geen vaste trend te onderscheiden. Zo wisselen stijgingen van het inwoneraantal zich af met afnamen. Afgelopen jaar is het inwoneraantal met 47 toegenomen. In totaal is het inwoneraantal in de periode 2013-2023 met 1,2% gestegen. Jaartal

2013

2014 2015

2016 2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Aantal

2582

2562 2542

2546 2502

2511

2499

2517

2489

2566

2613

20132023 1,2%

2.2. Migratie Het buitengemeentelijk migratiesaldo van Koewacht kenmerkt zich al jaren door een voornamelijk positief saldo. Dit betekent dat zich in die jaren meer personen van buiten de gemeente Terneuzen in Koewacht vestigen dan andersom. Het afgelopen jaar is zelfs een positief saldo van 43 te zien. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Saldo

23

4

26

32

-2

37

-3

45

-13

84

43

Waar het buitengemeentelijk migratiesaldo voornamelijk positief is, is het binnengemeentelijk saldo tot 2017 negatief geweest. Sinds 2018 tot nu is er echter een positief saldo te zien. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Saldo

-13

-51

-5

-10

-17

6

13

1

9

15

14

1

2.3. Geboorte- en sterftesaldo Kenmerkend voor de Koewacht is dat het geboorte- en sterftesaldo in ieder jaar negatief is geweest. Met, op 2014 en 2023 na, in ieder jaar een negatief saldo van boven de 20. Geboorte- en sterftesaldo per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Saldo

-27

-12

-21

-20

-25

-33

-22

-27

-23

-21

-12

2.4. Totale bevolkingsontwikkeling De totale bevolkingsontwikkeling verschilt aanzienlijk per jaar. Met negatieve uitschieters in 2014 en 2017. Terwijl er in 2018, 2020 en afgelopen twee jaar stijgingen te zien zijn. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022 2023

Saldo

-17

-59

0

2

-44

9

-12

18

-28

77

47

2.5. Aantal huishoudens Het aantal huishoudens in Koewacht is in de periode 2013-2023 niet veel gewijzigd. Er zijn in totaal 35 huishoudens bijgekomen. Wat in totaal een stijging van 3,2% is. Aantal huishoudens per 31-12-2023 Jaartal

2013 2014

2015 2016

2017 2018

2019

2020

2021

2022

Aantal

1110 1110

1095 1120

1115 1115

1110

1105

1115

1100

2023 20132023 1145 3,2%

2.6. Huishoudensgrootte De gemiddelde huishoudensgrootte in Koewacht is net als in de overige kernen afgenomen in de periode 2013-2023. In het afgelopen jaar de gemiddelde huishoudensgrootte gelijk gebleven. Huishoudensgrootte per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Grootte

2,32

2,31

2,32

2,27

2,27

2,25

2,25

2,28

2,26

2,26

2,24

2

2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande tabel is de bevolking van Koewacht en andere kernen onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Koewacht geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 69 jaar het grootste percentage van de bevolking beslaan.

3

2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Koewacht weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Koewacht is het lage percentage alleenstaanden huishoudens (27,5%). Deze categorie is in de gemeente Terneuzen als geheel meer dan 10 procent groter. Daarentegen is het percentage huishoudens dat samenwoont zonder kinderen meer dan 7 procent groter in vergelijking met het percentage voor de gemeente Terneuzen.

4

3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Koewacht is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.

3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Koewacht sinds 2012 licht aan het stijgen is. De toename van de woningvoorraad is ook in lijn met de toename die gemeente breed te zien is. Wat voor Koewacht wel kenmerkend is, is dat deze stijging vooral tussen het jaar 2014 en 2015 heeft plaatsgevonden. Toen is de woningvoorraad met 65 woningen toegenomen. Ten opzichte van 2012 is het aantal woningen met 86 woningen toegenomen.

Totale Woningvoorraad

Koewacht

Gem. Terneuzen

2012

1124

25916

2013

1127

26091

2014

1125

26286

2015

1190

26357

2016

1189

26699

2017

1188

26753

2018

1188

26811

2019

1187

26952

2020

1189

26966

2021

1189

27080

2022

1190

27188

2023

1210

27414

5

3.2. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Koewacht in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor de woningvoorraad in Koewacht is dat er procentueel gezien minder woningen in de jaren 1960-1970 en 1970-1980 gebouwd zijn ten opzichte van de gemeente Terneuzen als geheel. Ook het percentage woningen van na 2001 is in de kern Koewacht lager. Het percentage woningen in de categorie 1906-1930, 1945-1959 en 19811990 is daarentegen weer meer vertegenwoordigd.

6

3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels. A Tussenwoning Hoekwoning Twee-onder-een-kap-woning Vrijstaande woning Meergezinswoning Totaal

B

C

D

E

F

G

Totaal

40 20 35 50

30 20 10 30

20 20 15 60

20 5 5 40

5 10 10 20

0 5 0 35

0 15 5 65

115 95 85 300

145

85 115

70

45

45

85

590

7

4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2023 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2013 en 2023 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2012-2022) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2023 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 55.155 personen ingeschreven. Een stijging van 142 personen ten opzichte van 2022. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vertrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2023 bedroeg 391 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2023 zijn namelijk 237 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.

Om een goed beeld te geven van de verschillende migratiestromen in onze gemeente staat hieronder het totaal aan vestigingen en vertrekken per kern weergegeven. Er is een onderverdeling gemaakt van het aantal vestigingen en vertrekken van/naar een andere gemeente in Nederland en van/naar het buitenland of een onbekende bestemming.

8

Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2023 toegenomen tot 26.330. Een stijging van bijna 900 huishoudens in 5 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2023 gemiddeld 2,09 is. Een totaaloverzicht van het jaar 2023 staat hieronder weergegeven:

9

Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2023 in totaal 27.414 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met 1.498 woningen toegenomen. Per kern verschilt de eigendomssituatie van deze woningen. Om een globaal beeld van de eigendomssituatie te schetsen hebben wij in onderstaande tabel een onderverdeling gemaakt:

Kern Axel Kern Biervliet Kern Hoek Kern Koewacht Kern Philippine Kern Sas van Gent Kern Sluiskil Terneuzen Centrum Terneuzen Noord Terneuzen West Terneuzen Zuid Terneuzen Oost Kern Westdorpe Kern Zaamslag Kern Zuiddorpe

Koopwoningen Huurwoningen in Huurwoningen Woningen [%] bezit van in bezit overige [aantal] woningcorporaties verhuurders [%] [%] 59% 32% 8% 3.623 79% 5% 14% 689 70% 12% 16% 1.207 77% 13% 9% 912 84% 6% 9% 893 63% 29% 7% 1.921 69% 37%

13% 36%

13% 25%

1.127 1.916

62% 63% 65% 92% 75% 76% 79%

19% 0% 20% 3% 17% 18% 17%

17% 37% 13% 4% 7% 6% 3%

5.542 76 3.742 1.581 938 879 351

10

Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan bijna 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat vanaf 2011 is gebouwd beslaat 5,9% van de woningvoorraad.

11

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14139781/1