CConstaterende datTerneuzen
Koppel je AI →
Document · PDF

2024-06-11 IC9 - 11. Kernprofiel Zuiddorpe 2023

commissie Omgeving 22 mei 2024, gemeente TerneuzenBij agendapunt: Ingekomen stukken1.771 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Kernprofiel Zuiddorpe 2023

Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 3.

Wonen ............................................................................................................................... 5 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 5 3.2. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 6 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ................................................................... 7 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 8

1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Zuiddorpe. De opbouw van het kernprofiel van Zuiddorpe laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Zuiddorpe. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2013 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot de woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Zuiddorpe geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Zuiddorpe afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.

2. Demografie 2.1. Inwoneraantal Per 31-12-2023 zijn er 909 personen woonachting in Zuiddorpe. Vanaf 2013 is er een geleidelijke daling van het aantal inwoners te zien. De afgelopen twee jaar is het inwoneraantal echter weer toegenomen. In totaal is het inwoneraantal in de periode 20132023 met 33 personen afgenomen. Dit komt neer op een daling van 3,5 procent. Jaartal 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 Aantal

942

942

917

918

912

899

901

896

908

914

20132023 -3,5%

909

2.2. Migratie In de meeste jaren is er in Zuiddorpe een positief buitengemeentelijk migratiesaldo te onderscheiden. Dit betekent dat zich in die jaren meer personen van buiten de gemeente Terneuzen in Zuiddorpe vestigen dan dat er vertrekken. Sinds 2018 is er echter een positief migratiesaldo te zien. Verwachting daardoor is dat dit saldo ook in de komende jaren positief blijft. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Saldo

-1

-3

-1

-5

-7

9

22

5

10

1

7

Het binnengemeentelijke migratiesaldo is nagenoeg alle jaren negatief geweest. Dit betekent dat zich vanuit Zuiddorpe meer personen in andere kernen binnen de gemeente vestigen dan andersom. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Saldo

-1

-4

-15

0

-2

-24

-18

-15

3

11

-15

1

2.3. Geboorte- en sterftesaldo Het geboorte- en sterftesaldo heeft sinds 2013 afwisselend een negatief en positief saldo. Het ene jaar zijn er net iets meer geborenen dan overledenen. Terwijl dat in het andere jaar weer andersom is. Verwachting is dan ook dat deze trend gezien het relatief lage aantal inwoners in Zuiddorpe zich in de komende jaren voort blijft zetten. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Saldo

-1

-2

1

5

3

0

-1

-6

-1

-5

3

2.4. Totale bevolkingsontwikkeling De totale bevolking heeft zich sinds 2013 negatief ontwikkeld. Er zijn slechts drie jaren geweest waarin de totale bevolking toenam. Waaronder een afname van 5 personen afgelopen jaar. De cijfers die in onderstaande tabel te zien zijn worden ook voor de komende jaren verwacht. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Saldo

-3

-9

-15

0

-6

-13

2

-5

12

6

-5

2.5. Aantal huishoudens Waar het totale inwoneraantal sinds 2013 is gedaald, is het aantal huishoudens in Zuiddorpe gestegen. Zuiddorpe telde in 2013 in totaal 425 huishoudens. Dit aantal is in 2023 gedaald naar 420 huishoudens. Een sterke verandering van het aantal huishoudens is daardoor niet de verwachting. Aantal huishoudens per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016 2017 2018

2019

2020

2021

2022

2023

Aantal

425

415

415

420

415

415

420

420

420

420

415

20132023 -1,2%

2.6. Huishoudensgrootte In 2023 bestaat een huishouden gemiddeld uit 2,17 personen. Ten opzichte van 2,22 in 2013. Er is dus nagenoeg geen verandering qua huishoudensgrootte in Zuiddorpe. Huishoudensgrootte per 31-12-2023 Jaartal

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Grootte

2,22

2,27

2,25

2,20

2,24

2,17

2,17

2,16

2,13

2,17

2,17

2

2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande tabel is de bevolking van Zuiddorpe en andere kernen onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Zuiddorpe geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 69 jaar het grootste percentage van de bevolking beslaan.

3

2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Zuiddorpe weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Zuiddorpe is dat er procentueel gezien minder alleenstaanden wonen ten opzichte van de gemeente als geheel: 33,3% tegenover 38,1%. Daarentegen is het percentage samenwonende huishoudens zonder kinderen hoger dan in de gemeente als geheel: 35,7% tegenover 33%.

4

3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Zuiddorpe is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.

3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Zuiddorpe vanaf 2012 met één woningen is afgenomen. Grote woningbouwprojecten doen zich niet voor in Zuiddorpe.

Totale Woningvoorraad

Zuiddorpe

Gem. Terneuzen

2012

439

25916

2013

439

26091

2014

440

26286

2015

440

26357

2016

441

26699

2017

441

26753

2018

442

26811

2019

444

26952

2020

444

26966

2021

441

27080

2022

435

27188

2023

438

27414

5

3.2. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Zuiddorpe in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor Zuiddorpe is het hoge percentage woningen van het bouwjaar 1906-1930. Woningen uit dit bouwjaar beslaan 16% van de totale woningvoorraad. Voor de gemeente als geheel is dit slechts 8%. Andere kenmerkende verschillen zijn te zien in de percentages voor woningen met een bouwjaar van na 2000. In Zuiddorpe komt slechts 3,7% van het aantal woning uit deze periode. Terwijl dat voor de gemeente als geheel 12,3% is.

6

3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels. A Tussenwoning Hoekwoning Twee-onder-een-kap-woning Vrijstaande woning Totaal

B 15 5 5 15 45

C 5 10 5 15 35

D 15 5 10 25 55

E 5 0 0 10 15

F 5 0 0 5 10

G 0 0 0 15 20

Totaal 5 5 20 30

50 35 20 105 210

7

4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2023 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2013 en 2023 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2012-2022) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2023 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 55.155 personen ingeschreven. Een stijging van 142 personen ten opzichte van 2022. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vertrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2023 bedroeg 391 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2023 zijn namelijk 237 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.

Om een goed beeld te geven van de verschillende migratiestromen in onze gemeente staat hieronder het totaal aan vestigingen en vertrekken per kern weergegeven. Er is een onderverdeling gemaakt van het aantal vestigingen en vertrekken van/naar een andere gemeente in Nederland en van/naar het buitenland of een onbekende bestemming.

8

Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2023 toegenomen tot 26.330. Een stijging van bijna 900 huishoudens in 5 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2023 gemiddeld 2,09 is. Een totaaloverzicht van het jaar 2023 staat hieronder weergegeven:

9

Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2023 in totaal 27.414 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met 1.498 woningen toegenomen. Per kern verschilt de eigendomssituatie van deze woningen. Om een globaal beeld van de eigendomssituatie te schetsen hebben wij in onderstaande tabel een onderverdeling gemaakt:

Kern Axel Kern Biervliet Kern Hoek Kern Koewacht Kern Philippine Kern Sas van Gent Kern Sluiskil Terneuzen Centrum Terneuzen Noord Terneuzen West Terneuzen Zuid Terneuzen Oost Kern Westdorpe Kern Zaamslag Kern Zuiddorpe

Koopwoningen Huurwoningen in Huurwoningen Woningen [%] bezit van in bezit overige [aantal] woningcorporaties verhuurders [%] [%] 59% 32% 8% 3.623 79% 5% 14% 689 70% 12% 16% 1.207 77% 13% 9% 912 84% 6% 9% 893 63% 29% 7% 1.921 69% 37%

13% 36%

13% 25%

1.127 1.916

62% 63% 65% 92% 75% 76% 79%

19% 0% 20% 3% 17% 18% 17%

17% 37% 13% 4% 7% 6% 3%

5.542 76 3.742 1.581 938 879 351

10

Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan bijna 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat vanaf 2011 is gebouwd beslaat 5,9% van de woningvoorraad.

11

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14139785/1