2024-06-11 IC9 - 10. Kernprofiel Zaamslag 2023
Tekst van het document
Kernprofiel Zaamslag 2023
Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 3.
Wonen ............................................................................................................................... 5 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 5 3.2. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 6 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ................................................................... 7 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 8
1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Zaamslag. De opbouw van het kernprofiel van Zaamslag laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Zaamslag. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2013 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot de woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Zaamslag geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Zaamslag afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.
2. Demografie 2.1. Inwoneraantal Per 31-12-2023 wonen er in Zaamslag in totaal 2713 personen. Sinds 2013 is het aantal inwoners alleen nog maar afgenomen. Ten opzichte van 2013 heeft dit een daling van 4,5% tot gevolg. Jaartal
2013 2014
2015
2016
2017
2018
2019 2020 2021
2022
Aantal
2840 2825
2822
2798
2796
2825
2783 2759
2755
2755
2023
20132023 2713 -4,5%
2.2. Migratie Sinds 2013 wisselen positieve saldo’s zich met negatieve saldo’s af. Afgelopen jaar was er een positief saldo van 8 personen. De verwachting is dat het buitengemeentelijk migratiesaldo in de komende jaren voornamelijk positief blijft. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2023 Jaartal
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
Saldo
17
-4
18
-4
17
23
-15
3
-8
4
8
Het binnengemeentelijke migratiesaldo laat sinds 2013 in de meeste jaren een negatief saldo zien. Dit betekent dat zich vanuit Zaamslag over het algemeen meer personen in een andere kern binnen de gemeente vestigen dan andersom. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2023 Jaartal
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
Saldo
-20
-3
-4
-19
-11
8
-8
-7
29
10
-31
1
2.3. Geboorte- en sterftesaldo Kenmerkend voor Zaamslag is dat het geboorte- en sterfte saldo overwegend negatief is in de periode 2013-2023. Alleen in 2015 is er een positief saldo te onderscheiden. Dit betekent dat er in Zaamslag jaarlijks meer mensen overlijden dan dat er geboren worden. Verwachting is dat deze trend zich ook in de komende jaren doorzet. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2023 Jaartal
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
Saldo
-2
-8
5
0
-9
-2
-16
-23
-25
-14
-20
2.4. Totale bevolkingsontwikkeling Met betrekking tot de totale bevolkingsontwikkeling is te zien dat er in de afgelopen jaren voornamelijk een afname van het aantal inwoners heeft plaatsgevonden. Het afgelopen jaar is het aantal inwoners met 42 personen gedaald. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2023 Jaartal
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
Saldo
-5
-15
19
-23
-2
29
-42
-24
-4
0
-42
2.5. Aantal huishoudens Het aantal huishoudens in Zaamslag is in de periode 2013-2023 met 45 huishoudens toegenomen. Over de gehele periode betekent dat een stijging van het aantal huishoudens van 3,8%. Aantal huishoudens per 31-12-2023 Jaartal
2013 2014
2015 2016
2017 2018
2019
2020
2021
2022
2023
Aantal
1175 1180
1190 1195
1185 1190
1210
1210
1205
1215
1220
20132023 3,8%
2.6. Huishoudensgrootte De gemiddelde huishoudensgrootte in Zaamslag is in 2023 ongeveer 2,26. Ten opzichte van 2013 betekent dit een geleidelijke daling. In 2013 was de gemiddelde huishoudensgrootte ongeveer 2,42. Verwachting is dat deze grootte ook in de komende jaren nog licht blijft dalen. Huishoudensgrootte per 31-12-2023 Jaartal
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
Grootte
2,42
2,41
2,36
2,36
2,35
2,35
2,30
2,28
2,29
2,27
2,26
2
2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande tabel is de bevolking van Zaamslag en andere kernen onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Zaamslag geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 69 jaar het grootste percentage van de bevolking beslaan.
3
2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Zaamslag weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Zaamslag is dat het percentage alleenstaanden lager is in dan in de gemeente als geheel. 32 procent tegenover 38,1 procent voor de gemeente Terneuzen als geheel. Het percentage samenwonende huishoudens is in Zaamslag daarentegen weer hoger dan het gemeentelijke percentage.
4
3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Zaamslag is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.
3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat het aantal woningen in Zaamslag per jaar soms licht toeneemt. Uiteindelijk is de woningvoorraad met 16 woningen uitgebreid in de periode 20122023.
Totale Woningvoorraad
Zaamslag
Gem. Terneuzen
2012
1263
25916
2013
1264
26091
2014
1266
26286
2015
1269
26357
2016
1268
26699
2017
1270
26753
2018
1271
26811
2019
1273
26952
2020
1273
26966
2021
1272
27080
2022
1273
27188
2023
1279
27414
5
3.2. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Zaamslag in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor de woningvoorraad in Zaamslag is dat 44 procent van de woningen tussen de periodes 1906-1930 en 1971-1980 is gebouwd. Het percentage woningen in de categorie 1906-1930 is procentueel gezien bijna drie keer zo groot ten opzichte van de gemeente als geheel. Daarnaast is het percentage woningen dat na 2010 is gebouwd nagenoeg nihil in Zaamslag. Terwijl dit voor de gemeente als geheel boven de 5 procent ligt.
6
3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels. A Tussenwoning Hoekwoning Twee-onder-een-kap-woning Vrijstaande woning Totaal
B 30 10 20 30 95
C 30 50 15 25 20 15 15 25 75 120
D
E 20 15 5 20 60
F 20 15 5 5 45
G 30 5 10 20 60
Totaal 20 35 5 35 95
195 120 80 155 545
7
4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2023 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2013 en 2023 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2012-2022) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2023 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 55.155 personen ingeschreven. Een stijging van 142 personen ten opzichte van 2022. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vertrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2023 bedroeg 391 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2023 zijn namelijk 237 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.
Om een goed beeld te geven van de verschillende migratiestromen in onze gemeente staat hieronder het totaal aan vestigingen en vertrekken per kern weergegeven. Er is een onderverdeling gemaakt van het aantal vestigingen en vertrekken van/naar een andere gemeente in Nederland en van/naar het buitenland of een onbekende bestemming.
8
Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2023 toegenomen tot 26.330. Een stijging van bijna 900 huishoudens in 5 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2023 gemiddeld 2,09 is. Een totaaloverzicht van het jaar 2023 staat hieronder weergegeven:
9
Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2023 in totaal 27.414 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met 1.498 woningen toegenomen. Per kern verschilt de eigendomssituatie van deze woningen. Om een globaal beeld van de eigendomssituatie te schetsen hebben wij in onderstaande tabel een onderverdeling gemaakt:
Kern Axel Kern Biervliet Kern Hoek Kern Koewacht Kern Philippine Kern Sas van Gent Kern Sluiskil Terneuzen Centrum Terneuzen Noord Terneuzen West Terneuzen Zuid Terneuzen Oost Kern Westdorpe Kern Zaamslag Kern Zuiddorpe
Koopwoningen Huurwoningen in Huurwoningen Woningen [%] bezit van in bezit overige [aantal] woningcorporaties verhuurders [%] [%] 59% 32% 8% 3.623 79% 5% 14% 689 70% 12% 16% 1.207 77% 13% 9% 912 84% 6% 9% 893 63% 29% 7% 1.921 69% 37%
13% 36%
13% 25%
1.127 1.916
62% 63% 65% 92% 75% 76% 79%
19% 0% 20% 3% 17% 18% 17%
17% 37% 13% 4% 7% 6% 3%
5.542 76 3.742 1.581 938 879 351
10
Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan bijna 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat vanaf 2011 is gebouwd beslaat 5,9% van de woningvoorraad.
11