2024-02-20 a. Perioderapportage 2-2024 - Ontwerpbesluit
Tekst van het document
Gemeenteraad Ontwerpbesluit
Zitting van 7 maart 2024 Middelen - Financiën zaaknummer: 7698
2024_Raad_00025 - Perioderapportage 2 - 2024 Portefeuillehouder Frank van Hulle Programma en/of paragraaf Paragraaf Bedrijfsvoering Paragraaf Financiering Paragraaf Grondbeleid Paragraaf Lokale heffingen Paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen Paragraaf Verbonden partijen Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing Programma Economie & arbeidsmarkt Programma Goed bestuur Programma Jeugd & onderwijs Programma Klimaat & duurzaamheid Programma Wonen & leefbaarheid Programma Zorg & gezondheid Besluit Besluitpunt 1 De raad besluit de mutaties uit onderdeel 1 van de 2e perioderapportage 2024 vast te stellen. Besluitpunt 2 De raad besluit de mutaties uit onderdeel 2 van de 2e perioderapportage 2024 vast te stellen. Besluitpunt 3 De raad besluit de mutaties uit onderdeel 3 van de 2e perioderapportage 2024 vast te stellen. Wat is de aanleiding? Hierbij ontvangt u de 2e perioderapportage 2024. In deze rapportage verwerken wij de effecten van de genomen besluiten na de opstelling van de begroting 2024. Dit betreffen besluiten die de gemeenteraad in deze vergadering behandelt. Daarnaast betreffen het door het college genomen besluiten die wij in overeenstemming met de financiële verordening aan de gemeenteraad voorleggen. Wij merken op dat de voorstellen die de gemeenteraad in deze vergadering behandelt, zover mogelijk verwerkt zijn in deze perioderapportage.
De financiële verwerking van de raadsbesluiten vindt hierdoor gelijktijdig plaats met de behandeling van het raadsvoorstel. Mocht u een ander besluit nemen dan verwerkt is in deze perioderapportage, verwerken wij de aanpassing op dit besluit in de eerstvolgende perioderapportage. Financiële Verordening 2023 1/11
Uit de Financiele Verordening 2023 volgt dat er drie soorten van tussentijdse budgetwijzigingen zijn: • Onderdeel 1: tussentijdse wijzigingen die door het college zijn vastgesteld en die in de perioderapportage worden opgenomen ter autorisatie door de raad. • Onderdeel 2: tussentijdse wijzigingen die door het college zijn vastgesteld en die door de raad worden geautoriseerd in de perioderapportage met een apart besluitpunt om het onderdeel extra te belichten. • Onderdeel 3: tussentijdse wijzigingen die via een apart raadsvoorstel door de raad worden geautoriseerd. In de bijgevoegde perioderapportage ziet u in de kolom ‘Gemeenteraad’ de budgetwijzigingen uit onderdeel 3 (tussentijdse wijzigingen die via een apart raadsvoorstel door de raad worden geautoriseerd). In de kolom ‘College’ staan de budgetwijzigingen uit onderdeel 1 (ter autorisatie door de raad) en 2 met een apart besluitpunt om het onderdeel extra te belichten). Saldo onvoorzien en begrotingsresultaat In deze perioderapportage zijn er geen mutaties op onvoorzien. Het resterende saldo bedraagt € 250.000. Het begrotingsresultaat 2024 wijzigt door de mutaties in deze perioderapportage met € 777.000 positief en bedraagt € 4.464.000. Voor een volledig overzicht van alle mutaties op het begrotingsresultaat verwijzen wij u naar de bijlage. Samenvatting
Onvoorzien
Stand Primitieve begroting 2024
Resultaat 250.000
3.667.000
8e perioderapportage 2023
0
74.000
1e perioderapportage 2024
0
-55.000
2e perioderapportage 2024
0
777.000
250.000
4.464.000
Totaal
Reserves In de 2e perioderapportage 2024 zijn er geen mutaties op de reserves. Voor de volledigheid nemen wij in de onderstaande tabel de stand van de reserves op na de 2e perioderapportage 2024. Soort reserve
Beginstand
Mutatie Perioderapportage 2
Eindstand
Algemene reserve
28.132
0
28.132
Bestemmingsreserves (inclusief 66.821 resultaat)
0
66.821
Totaal
0
94.953
94.953
bedragen x € 1.000 2/11
Voor meer informatie verwijzen wij naar de 2e perioderapportage 2024. Jaarrekening 2023 In de eerste perioderapportages van 2024 willen ook informatie opnemen over het boekjaar 2023. Hierbij kan gedacht worden aan informatie die betrekking heeft op het proces of over dan al bekende afwijkingen ten opzichte van het geraamde resultaat. In de 8e perioderapportage 2023 is een rekeningresultaat geraamd van € 5.3 miljoen. Zoals in de 8e perioderapportage reeds aangegeven zijn er een aantal onderdelen waarvan we (nog) niet alle informatie beschikbaar hebben en die we verwerken bij de jaarrekening 2023 die mogelijk een effect hebben op het resultaat. De decembercirculaire 2023 gemeentefonds heeft een positief effect van ongeveer € 1.982.000. Voor Terneuzen zijn er extra middelen voor: opvang Oekraïne € 58.000, implementatie Omgevingswet € 430.000, algemene uitkering € 862.000 en energietoeslag € 632.000. In de 1e perioderapportage 2024 hebben we aangegeven dat de uitkering ongeveer € 2.400.000 is. Inmiddels hebben we de uitgaven voor de energietoeslag in 2023 in beeld. We moeten in 2023 nog € 1.768.000 aan kosten verantwoorden ten opzichte van deze uitkering zodat per saldo € 632.000 resteert. Dit bedrag willen we bij de jaarrekening 2023 bestemmen voor aanvragen in 2024.
De volgende onderdelen zijn nog niet bekend: APPA pensioenvoorziening, regiodeal/subsidies, belastingen / lokale heffingen. De inschatting van het aanpaste resultaat na verwerking van de bovengenoemde onderdelen is € 7.318.000. Wat willen we bereiken? Met deze perioderapportage willen wij bereiken dat er voldoende en een reëel budget is om het in de begroting 2024 opgenomen beleid op een verantwoorde en efficiënte wijze uit te voeren. Argumenten 1.1, 2.1 en 3.1 We verwerken de eerder genomen besluiten en actualiseren hiermee onze financiële positie voor 2024. Het wijzigen van de begroting 2024 vloeit voort uit eerder (integraal) afgewogen en genomen besluiten. De financiële gevolgen van deze besluiten verwerken wij in de begroting 2024. Door budgetbijstellingen te verwerken in de begroting 2024 komen we tot een zo goed mogelijke inschatting van het rekeningresultaat 2024 en de financiële mogelijkheden. 2.2 Uit de Financiële Verordening 2023 volgt dat voor dit onderdeel de wijzigingen in de begroting door de raad worden geautoriseerd door een apart besluitpunt. Op basis van artikel 7, lid 2 van de Financiële Verordening 2023 worden de onderstaande onderwerpen extra belicht. De details van de wijzigingen in de begroting 2024 leest u in de bijlage bij onderdeel 2. De besluiten tot wijziging van de begroting gaan over: •
Extra budget herijking IHP
1.2, 2.3, 3.2 Rechtmatigheid Met het verwerken van de genomen besluiten hebben wij een rechtmatige basis om uitgaven te doen en inkomsten te ontvangen.
3/11
Kanttekeningen Geen Wat mag het kosten? Deze perioderapportage is de 2e perioderapportage van 2024. Hierin verwerken wij de mutaties ten opzichte van de begroting 2024 die op 9 november 2023 is vastgesteld. Wat gaan we ervoor doen? We wijzigen de begroting 2024 met de mutaties zoals die zijn opgenomen in de 2e perioderapportage 2024.
Bijlagen 1. Perioderapportage 2 2024 Totaal 2. Totaaloverzicht Begrotingsresultaat 2024 - 2.pdf 3. Totaaloverzicht onvoorzien 2024-2.pdf 4. Bijlage - Overzicht openstaande posten Sabewa Zeeland t.b.v. P2-2024.pdf
4/11
Perioderapportage 2 2024 Bedrag 2024 Nr.
Programma
Lasten
Bedrag 2024
Baten
Saldo
Lasten
Bedrag 2024
Baten
Saldo
Lasten
Gemeenteraad I/S
2
-31.074
30.761
-
104.645
-22.490
82.155
104
11.522
-4.869
6.653
-
3.772
-1.375
2.397 1.671
Perioderapportage 2
-
2
Zorg & gezondheid
104.645
-22.490
82.155
-
3
Jeugd & onderwijs
11.390
-4.841
6.549
-
4
Klimaat & Duurzaamheid
3.772
-1.375
2.397
-
5
Economie & arbeidsmarkt
7.906
-6.235
1.671
-
58
-58
-
7.964
-6.293
6
Goed bestuur
6.717
-1.437
5.280
-
48
-48
-
6.765
-1.485
5.280
Algemene Dekkingsmiddelen
5.018
-161.528
-156.510
-
-4
-852
-856
5.015
-162.380
-157.366
132
-28
21.080
-1.895
19.185
-
-28
-28
21.052
-1.895
19.157
222.360
-230.875
-8.515
0
0
0
209
-987
-777
222.570
-231.862
-9.292
250
0
250
-
-
-
-
-
-
250
-
250
3.687
0
3.687
-
-
-
777
-
777
4.464
-
4.464
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
28.132
-
-
28.132
-
-
-
-
-
-
-
-
28.132
-
-
-
-
66.821
-
-
-
-
-
94.953
Baten
Saldo
28
-28
-
58
-58
-
-
-
-
48
-48
-
-852
-
-852
Bestemmingsreserves (inclusief resultaat)
66.746
75
-
66.821
-
-
-
Stand en Mutaties reserves
94.878
75
-
94.953
-
-
-
Bedrag 2023
1. Autorisatie door de raad gebeurt voor de volgende onderdelen via de perioderapportage Bedragen maal € 1.000
Lasten Naam 3/Overhead Inhuur RBL ter vervanging van voorzitter OR 5 Inzet CDOKE middelen
1/3/Algemene dekkingsmiddelen Dekking uit de stelpost indexeringen
6 Gemeentelijke rekenkamer Terneuzen, Hulst en Sluis
5
61.835
30.759
Algemene reserve
4
2
Perioderapportage 2
-31.074
Resultaat
3
Resultaat/Algemene dekkingsmiddelen Decembercirculaire 2023
College
Omschrijving Een administratieve mutatie ten behoeve van inhuur RBL ter vervanging van voorzitter OR Salariskosten junior beleidsmedewerker vanaf 2024 vanuit CDOKE Naar aanleiding van indexeringen stellen we de budgetten voor huur speelweide Westdorpe en bemonstering natuurspeeltuin de Boomhut bij en het subsidieverzoek Oorlogsmuseum Gdynia ivm aanschaf nieuwe luchtbehandelingsinstallatie. We hevelen een bedrag van € 1.370 (speelweide Westdorpe en bemonstering natuurspeeltuin de Boomhut) en € 2.250 (Oorlogsmuseum Gdynia) over van de stelpost indexeringen naar het desbetreffende programma. Met ingang van 1 januari 2024 stelde de raad de gemeentelijke rekenkamer Terneuzen in. De rekenkamer van Terneuzen werkt samen in een personele unie met de rekenkamers van Hulst en Sluis. De gemeenten delen de vaste kosten. De gemeente Terneuzen is namens de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten kassier voor de rekenkamers. Wij verwerken de inkomsten en uitgaven van de gemeenten Hulst en Sluis budgetneutraal in de gemeentelijke begroting. Voor de rekenkamercommissie was structureel al € 44.000 opgenomen in de begroting. Dit budget gebruiken we voor de gemeentelijke rekenkamer van Terneuzen. Deze wijziging is dus volledig budget neutraal. De financiele effecten van de decembercirculaire muteren we op het begrotingsresultaat.
Dit geeft een positief effect in 2024 van € 852.000, voor de jaren 2025 tot en met 2027 geeft dit een negatief effect: 2025 -/- 66.000, 2026 -/- € 64.000 en 2027 -/- 62.000.
Programma's Onvoorzien
852
-
852
-718
-134
-852
-
-
-
Resultaat
852
-
852
Totaal
134
-134
0
-
-
-
Reserves
Saldo
61.833
Onvoorzien
2
Baten
Wonen & leefbaarheid
Overhead
1
Lasten
1
Saldo van baten en lasten
Programma
Saldo
College
Perioderapportage 2
Stand voor de 2e Perioderapportage
Bedrag 2024
Baten
Naam
Totaal
5/11
overige door het college geautoriseerde mutaties (ter kennisname).
Bedrag 2023
Bedragen maal € 1.000
Baten
Saldo
-
-
-
0
0
0
Baten
Saldo
75
-
75
6
-75
-
-75
Programma's
75
-
75
Onvoorzien
-
-
-
Resultaat
-75
-
-75
0
0
0
Programma
Lasten College
Omschrijving
Bedrag 2023
2. Autorisatie door de raad gebeurt voor de volgende onderdelen via deperioderapportage met een apart besluitpunt: Bedragen maal € 1.000 Programma
Lasten Naam 3/Resultaat Extra budget herijking IHP
College
Omschrijving Op 30 juni 2020 stemde de gemeenteraad in met het IHP. In het IHP spraken wij af dat wij dit elke 4 jaar zullen actualiseren. Het eerste herijkingsmoment is gestart. ICS ondersteunt ons in dit traject. In tegenstelling tot het vorige IHP krijgen alle scholen (met uitzondering van de VO-scholen en de scholen waar een (ver)nieuwbouwtraject loopt) een volledige gebouwenscan. Op die manier hebben we een betrouwbaar beeld en kunnen we heldere prioriteiten stellen voor de lange termijn. Onderdeel van de volledige scan is ook de Werkelijke Energie Intensiteit Indicator. Deze is noodzakelijk om de verduurzamingskalender te toetsen aan het IHP. We dekken deze kosten ad € 75.000 uit het begrotingsresultaat. (BW_00075 d.d. 23-01-2024)
Totaal Reserves
Naam -
-
Totaal
-
-
-
Baten
Saldo
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0
0
0
Programma's
-
-
-
Onvoorzien
-
-
-
Resultaat
-
-
-
Totaal
0
0
0
-
-
-
Bedrag 2023
3. Autorisatie door de raad gebeurt voor de volgende onderdelen via een apart voorstel aan de raad: Bedragen maal € 1.000 Programma A
Lasten College
Omschrijving Investeringen Ontwikkelingen Axel
Bij besluit van 9 november 2023 stemde de gemeenteraad in met het welzijnsaccommodatiebeleid. Voor de verbouwing van De Halle is uitgegaan van een evenredig gedeelde bijdrage in de kosten: de gemeente de helft en Stichting Beheer Welzijnsaccommodaties Axel de andere helft. Hiervoor begrootten we een bedrag van € 450.000,. In de tussentijd is de raming verfijnd en onderbouwd met diverse offertes en is er een definitieve raming bekend. Deze raming voor de verbouwing inclusief BTW bedraagt € 1.060.000,-. Uitgaande van de definitieve kostenraming en evenredige bijdrage door partijen in de kosten, komt het aanvullende door de gemeente te dekken bedrag op € 80.000,- (totaal € 530.000. Bij de verbouwing wordt ook het gebouw groter. Hiervoor dient een strook grond te worden bijgekocht. De aankoop van de strook grond kost € 13.000,-. We verhogen hiervoor het in de begroting vastgestelde investeringskrediet met € 93.000,- voor de verbouwing van De Halle.
B
Reserves
6/11
Bedrag 2023
2. Autorisatie door de raad gebeurt voor de volgende onderdelen via deperioderapportage met een apart besluitpunt: Bedragen maal € 1.000
Lasten
Programma
Naam
Baten
Saldo
College
Omschrijving
Bedrag 2023
Totaal Bedragen maal € 1.000
Lasten
Baten
Saldo
-643
-134
-777
-
-
-
Resultaat
777
-
777
Totaal
134
-134
0
-
-
-
Programma's Onvoorzien
Reserves Bestemmingsreserves
7/11
Perioderapportage 2 2024
Meerjarenperspectief Bedrag 2025
Bedragen maal € 1.000 Nr.
Programma
Lasten
Bedrag 2026 Baten
Saldo
Stand na de 2e
Lasten
Bedrag 2027 Baten
Saldo
Stand na de 2e
Perioderapportage
Investeringen Baten
Saldo
Stand na de 2e
Perioderapportage
Perioderapportage
1
Wonen & leefbaarheid
2
Zorg & gezondheid
3
Jeugd & onderwijs
4
Klimaat & Duurzaamheid
5
Economie & arbeidsmarkt
58
-58
-
58
-58
-
58
-58
-
2
6
Goed bestuur
48
-48
-
48
-48
-
48
-48
-
4
Algemene Dekkingsmiddelen
-1
66
62
62
3,5
Overhead
-28
Saldo van baten en lasten
134 -66
Onvoorzien Resultaat
1
Lasten
1
1
1
56
-28
28
19
-9
-
64
64
-28
-11
-69
66
116
-
4.298
-64
1
3
-
1
-
93.000 A
9
-
-
-
64 -11
-1
-52
64
106
-44
62
-1
-
-2.246
-62
-
-3.174
4.363
-
-2.182
-
-3.111
Algemene reserve
Saldo
Mut
28.132
650
Bestemmingsreserves
66.821
9.839
Mutaties reserves
94.953
10.489
* Eerdere besluitvorming
Lasten
0
Baten
0
Saldo
Saldo
Mut
Lasten
Baten
Saldo
Saldo
Mut
Lasten
28.782
28.782
755
-
-
29.537
29.537
1.076
-
Baten
Saldo 30.613
76.660
76.660
3.060
-
-
79.720
79.720
2.303
-
-
82.023
105.442
105.442
3.815
-
-
109.257
109.257
3.379
0
0
112.636
*
*
Onvoorzien: De stelpost die opgenomen is in de primitieve begroting van € 250.000. Resultaat: Het begrotingsoverschot dat besteedbaar is. (+/+ is voordeel). Stand en mutaties van de reserves: de beginstand en de mutaties van eerdere besluitvorming en de mutaties in de desbetreffende perioderapportage (-/- is onttrekking).
8/11
*
1,3,6
1 93.000
Totaaloverzicht begrotingsresultaat
Primitieve begroting 2024 Septembercirculaire 2023 Mutaties slotwijziging team stadsservice Mutaties slotwijziging team beleidsontwikkeling (O & E) 2023_BW_01153 Voorstel voortijdig beëindigen huurovereenkomst Bijramen opbrengst verhuur Brede School het Mozaiek in Sluiskil Structureel bijramen budgetten binnen de taken Bijstandsuitkeringen BBZ en Re-integratie Mutaties slotwijziging team Vergunningen en handhaving Verkoop perceel grond nabij de Spoorweg-Zuidhof te Sluiskil Overheveling budgetten bestuursakkoord naar juiste taak Water en Klimaat Adaptatie Aanpak Verkoop standplaats met berging en woonwagen Terug levering openbare ruimte aan gemeente door ontwikkelaar Extra budget herijking IHP Decembercirculaire 2023 Totaal begrotingsresultaat
9/11
2024
2025
2026
2027
3.667.358 3.667.358 -5.793 -40.000 -17.500 -3.000 4.770 36.000 100.000 74.477 101.500 10.000 -237.600 47.500 24.000 -54.600 -75.000 852.348 777.348 4.464.583
4.645.614 4.645.614 -28.249 -40.000 -17.500 -3.000 4.770 36.000 100.000 52.021
-2.233.557 -2.233.557 -52.632 -40.000 -17.500 -3.000 4.770 36.000 100.000 27.638
-3.136.702 -3.136.702 -79.067 -40.000 -17.500 -3.000 4.770 36.000 100.000 1.203
24.000 -334.396
24.000 24.000
24.000 24.000
-65.656 -65.656 4.297.583
-63.712 -63.712 -2.245.631
-62.216 -62.216 -3.173.715
-358.396
Beginstand begroting 2024 Totaal Beginstand begroting 2024 8e perioderapportage 2023 8e perioderapportage 2023 8e perioderapportage 2023 8e perioderapportage 2023 8e perioderapportage 2023 8e perioderapportage 2023 8e perioderapportage 2023 Totaal 8e perioderapportage 2023 1e perioderapportage 2024 1e perioderapportage 2024 1e perioderapportage 2024 1e perioderapportage 2024 1e perioderapportage 2024 Totaal 1e perioderapportage 2024 2e perioderapportage 2024 2e perioderapportage 2024 0 Totaal 2e perioderapportage 2024 Eindtotaal
TOTAALOVERZICHT ONVOORZIEN 2024 toevoeging
beschikking
incidenteel ecl 00001
structureel ecl 00002
restant
incidenteel ecl 00001
Saldo primitieve begroting 2024
Totaal toevoeging en beschikking
-
-
0 -
-
0
0
0
0
Totaal restant onvoorzien
250.000 Beginstand begroting 2024 250.000 250.000 250.000
250.000
artikel 6 lid 4 sub f: in de financiele verordening is opgenomen dat een beschikking uit onvoorzien moet voldoen aan de 3 O's (Onvoorzienbaar, Onvermijdbaar en Onuitstelbaar) Het college heeft de mogelijkheid om binnen het kader van € 25.000 in bijzondere omstandigheden af te wijken van de drie O’s en licht dit toe in de perioderapportage.
10/11
Geraamd
structureel ecl 00002
Bijlage Perioderapportage 2 - 2024 Totaal openstaande posten (incl. voorgaande jaren) gemeente Terneuzen per 31 december 2023
OZB eigenaren woningen OZB eigenaren niet-woningen OZB gebruik niet-woningen Rioolheffing Afvalstoffenheffing BIZ-bijdrage Hondenbelasting Toeristenbelasting Forensenbelasting
2014 € 864 € 689 € 242 € 797 € 3.830 € € 254 € € 1.063 € 7.737
2015 € 2.398 € 3.591 € 3.540 € 2.478 € 7.506 € € 523 € € 1.117 € 21.153
2016 € 4.321 € 1.120 € 3.977 € 2.765 € 12.688 € € 600 € € 564 € 26.036
2017 € 7.278 € 3.534 € 8.506 € 5.695 € 22.053 € 400 € 2.069 € € 598 € 50.133
2018 € 7.924 € 7.225 € 9.330 € 7.201 € 27.276 € 1.118 € 2.246 € € 3.155 € 65.475
2019 € 8.823 € 6.242 € 16.777 € 7.336 € 31.267 € 3.506 € 3.266 € € 4.727 € 81.943
2020 € 13.957 € 11.771 € 19.230 € 12.049 € 46.842 € 4.528 € 3.442 € 1.214 € 5.026 € 118.059
2021 € 19.151 € 39.993 € 39.443 € 23.071 € 71.961 € € 6.156 € 5.245 € 68.553 € 273.573
2022 € 37.833 € 46.975 € 74.008 € 31.093 € 120.851 € 8.289 € 6.534 € 47.124 € 37.714 € 410.421
2023 € 111.813 € 416.178 € 353.512 € 131.954 € 353.514 € 10.623 € 18.671 € € 490.930 € 1.887.195
Eindtotaal € 214.362 € 537.317 € 528.566 € 224.438 € 697.787 € 28.463 € 43.762 € 53.583 € 613.446 € 2.941.724
Toelichting Sabewa Zeeland draagt zorg voor de heffing en invordering van de belastingen. In het bovenstaande overzicht staan de bedragen die de belastingschuldigen aan Sabewa Zeeland moeten betalen. Zij hebben hiervoor een belastingaanslag gehad en deze is nog niet (volledig) betaald. Sabewa Zeeland neemt verschillende invorderingsmaatregelen om de openstaande bedragen te innen. Op basis van maatwerk worden er betalingsregelingen afgesproken. Daarnaast maakt Sabewa Zeeland gebruik van instrumenten als loonbeslag en overheidsvordering. Hierdoor ziet Sabewa Zeeland de (oude) vorderingen toch nog binnenkomen. Pas wanneer deze instrumenten zijn ingezet en er geen verhaalsmogelijkheden meer zijn, dan zal de vordering oninbaar worden geboekt.
11/11