2022-07-05 IC7 - Bijlage 8. Kernprofiel Terneuzen 2021
Tekst van het document
Kernprofiel Terneuzen 2021
Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Gezinssamenstelling ................................................................................................... 4 2.9.
Prognoses................................................................................................................... 5 3. Wonen ............................................................................................................................... 6 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 6 3.2. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 7 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ................................................................... 8 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 9
1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Terneuzen. De opbouw van het kernprofiel van Terneuzen laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Terneuzen. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2011 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot de woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Terneuzen geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Terneuzen afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.
2. Demografie 2.1. Inwoneraantal In Terneuzen wonen per 31-12-2021 in totaal 25.518 personen. Sinds 2011 is het aantal inwoners met ruim 600 gestegen naar 25.518 in 2021. Voor de periode 2011-2021 betekent dit een stijging van 2,4%. Waar in de meeste kernen het inwoneraantal afneemt, neemt het inwoneraantal van Terneuzen toe. Jaartal
2011
Totaal
24910 24880 24975 25135 25202 25286 25273 25501 25460 25441 25518 2,4%
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
20112021
2.2. Migratie In het merendeel van de jaren is er in Terneuzen een positief buitengemeentelijk migratiesaldo te zien. Dit betekent dat zich in die jaren meer personen van buiten de gemeente Terneuzen in Terneuzen vestigen dan dat er vertrekken. Alleen in de jaren 2012 en 2014 is er een negatief saldo geweest. Verwachting is dat het saldo in de komende jaren wederom positief blijft. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
3
-45
19
-7
64
49
9
188
53
144
168
Het binnengemeentelijk migratiesaldo in Terneuzen is vanaf 2011 ieder jaar positief geweest. Alleen in 2020 is er een negatief saldo geweest. Dit gegeven laat zien dat er zich meer mensen vanuit andere kernen in de gemeente vestigen in Terneuzen dan andersom. Hier is een duidelijke trend te onderscheiden die zich naar verwachting ook in de komende jaren doorzet. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
141
107
132
205
136
151
95
164
52
-29
58
1
2.3. Geboorte- en sterftesaldo Het geboorte- en sterftesaldo in Terneuzen is sinds 2011 ieder jaar negatief geweest. Het aantal personen dat geboren wordt is ieder jaar minder dan het aantal sterfgevallen. Verwachting is dat dit saldo in de toekomst ook negatief blijft. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
-56
-87
-55
-37
-131
-109
-116
-155
-133
-139
-129
2.4. Totale bevolkingsontwikkeling De totale bevolkingsontwikkeling van Terneuzen kenmerkt zich door wisselende toenamen en afnames. In het afgelopen jaar is het aantal inwoners per saldo met 77 gestegen. In de gehele periode 2011-2021 is ook sprake van een stijging. Zoals al eerder besproken in paragraaf 2.1. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
88
-25
96
161
69
91
-13
228
-41
-19
77
2.5. Aantal huishoudens Het aantal huishoudens in Terneuzen heeft zich in de afgelopen jaren sterk ontwikkeld. Dit aantal is in de periode 2011-2021 met iets meer dan 800 huishoudens toegenomen. Procentueel gezien gaat het om een toename van 7,1%. Een ruimere stijging dan in de overige kernen. Aantal huishoudens per 31-12-2021 Jaartal
2011
2017
2018
2019
Aantal
11400 11500 11600 11650 11760 11795 1194 0
11985
12105
2012
2013
2014
2015
2016
2020
2021
20112021 12140 12205 7,1%
2.6. Huishoudensgrootte Waar het aantal huishoudens ieder jaar stijgt, is de gemiddelde huishoudensgrootte in de afgelopen jaren licht gedaald. Met enkele jaren waarin de gemiddelde grootte stabiliseert. Al met al zit er weinig verschil in de huidige gemiddelde huishoudensgrootte ten opzichte van 2011. Huishoudensgrootte per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Grootte Gent
2,18
2,16
2,15
2,14
2,14
2,14
2,12
2,13
2,10
2,10
2,08
2
2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande tabel is de bevolking van Terneuzen en andere kernen onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Terneuzen geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 79 jaar het grootste percentage van de bevolking beslaan.
3
2.8. Gezinssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Terneuzen weergegeven. Blauw is de gemeente Terneuzen als geheel en groen de kern Terneuzen. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Hierin zijn kleine verschillen te zien. Zo is het percentage alleenstaanden in Terneuzen twee procent hoger dan het gemeentelijk percentage. Terwijl het percentage huishoudens dat samenwoont zonder kinderen in Terneuzen 1,6% lager is dan in de gemeente als geheel.
4
2.9. Prognoses In de eerder gemaakte kernprofielen staan per kern bevolkingsprognoses opgenomen die tot het jaar 2020 gaan. Aangezien de cijfers voor het jaar 2020 nu definitief zijn is het een goed moment om na te gaan in hoeverre deze prognoses overeenkomen met de werkelijkheid. Voor Terneuzen is een stijging van het aantal inwoners van 1,8% verwacht. In werkelijkheid is de stijging van het aantal inwoners 2,5%. In totaal zijn er 156 meer inwoners bijgekomen dan verwacht. Voor de periode 2011-2021 binnen dit kernprofiel geldt een stijging van 2,4%. Verschil
Prognose aantal inwoners Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Terneuzen
24830
25202
25285
1,8%
Wat betreft het aantal huishoudens is een stijging van 8,6% verwacht in de periode 20102020. In werkelijkheid is er een stijging van 7,1% te zien voor deze periode. Het aantal huishoudens heeft zich dus minder sterkt ontwikkeld dan verwacht. Voor de periode 20112021 geldt eveneens een stijging van 7,1%. Verschil
Prognose aantal huishoudens Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Terneuzen
11335
11760
12310
8,6%
5
3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Terneuzen is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.
3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Terneuzen vanaf 2012 sterk is toegenomen. De toename die gemeentelijk te zien is, is voor een groot deel aan Terneuzen toe te schrijven. Het verschil met het aantal woningen in 2012 is namelijk 829 woningen. Terwijl de totale woningvoorraad in de gemeente met 1164 woningen is toegenomen. Deze constatering is kenmerkend voor Terneuzen als grootste kern van de gemeente.
Totale Woningvoorraad
Terneuzen
Gem. Terneuzen
2012
11812
25916
2013
11948
26091
2014
12090
26286
2015
12156
26357
2016
12260
26699
2017
12332
26753
2018
12380
26811
2019
12541
26952
2020
12583
26966
2021
12641
27080
6
3.2. Woningen naar bouwjaar In de andere kernprofielen is een overzicht in de vorm van een staafdiagram gegeven. Voor de kern Terneuzen is het overzichtelijker om het percentage woningen naar bouwjaar in een tabel weer te geven. De reden hiervoor is dat Terneuzen statistisch gezien in verschillende gebieden is onderverdeeld. In onderstaande tabel is goed te zien dat nieuwbouw vooral in de kern Terneuzen plaatsvindt. Zo is 65,3% van het aantal woningen in Terneuzen West na 2010 gebouwd. Terwijl dat in de gemeente als geheel slechts 4,6% is. Daarentegen is het percentage woningen van voor 1931 in Terneuzen Centrum weer hoger dan in de gemeente als geheel. In de tabel is te zien dat in Terneuzen een ruime variatie is aan de verdeling van woningen per bouwjaar. Dit verschilt sterk per gebied.
19061930 19311944 19451959 19601970 19711980 19811990 19912000 20012010 > 2010
Terneuzen Terneuzen Terneuzen Terneuzen Terneuzen Terneuzen Oost Zuid Noord Centrum West 0,7% 0,6% 1,8% 13,3% 2,7% 8,1%
Tabel 1: Bron
0,3%
0,3%
6,8%
4,5%
9,3%
5,4%
0,1%
0,1%
13,8%
1,2%
1,3%
7,4%
1,0%
29,6%
26,8%
0,6%
5,3%
21,5%
0,3%
38,9%
20,8%
13,7%
9,3%
18,7%
0,1%
20,4%
9,6%
24,2%
2,7%
11,6%
21,6%
6,0%
12,0%
9,3%
49,0%
0,6%
2,1%
15,0%
2,7%
6,4%
23,7%
2,5%
6,4%
2,2%
65,3%
4,6%
10,1%
Basisregistraties adressen en gebouwen - bewerking ABF Research
7
3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels. Tussenwoning Hoekwoning Twee-onder- Vrijstaande Meergezinswoning Totaal een-kapwoning woning A 509 250 257 262 942 2.220 B 269 110 218 149 387 1.133 C 707 301 155 142 676 1.981 D 376 239 49 59 465 1.188 E 220 98 27 22 146 513 F 126 50 18 17 68 279 G 58 74 13 19 25 189 Totaal 2.265 1.122 737 670 2.709 7.503
8
4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2021 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2011 en 2021 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2010-2020) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2021 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 54.525 personen ingeschreven. Een stijging van 38 ten opzichte van 2020. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vetrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2021 bedroeg 345 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2021 zijn namelijk 284 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.
Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2021 toegenomen tot 25.830. Een stijging van bijna 400 huishoudens in 3 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2021 gemiddeld 2,11 is.
9
Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2021 in totaal 27.080 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met meer dan 1.000 woningen toegenomen. Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan in totaal meer dan 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat na 2001 is gebouwd omvat 11 % van de woningvoorraad.
10