2022-07-05 IC7 - Bijlage 6. Kernprofiel Sas van Gent 2021
Tekst van het document
Kernprofiel Sas van Gent 2021
Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Gezinssamenstelling ................................................................................................... 4 2.9.
Bevolkingsprognoses .................................................................................................. 5 3. Wonen ............................................................................................................................... 6 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 6 3.2. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 7 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ................................................................... 8 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 9
1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Sas van Gent. De opbouw van het kernprofiel van Sas van Gent laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Sas van Gent. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2011 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot de woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Sas van Gent geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Sas van Gent afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.
2. Demografie 2.1. Inwoneraantal In Sas van Gent wonen per 31-12-2021 in totaal 3800 inwoners. In de periode 2011-2021 is er in nagenoeg ieder jaar een daling van het inwoneraantal te zien. Over de gehele periode is het inwoneraantal met 6,3% gezakt van 4057 naar 3800 inwoners. Jaartal 2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Aantal 4057
4067
4037
3953
3953
3966
3936
3914
3856
3789
3800
20112021 -6,3%
2.2. Migratie In de periode 2011-2018 is er ieder jaar een positief buitengemeentelijk migratiesaldo te zien. Dit betekent dat zich in die jaren meer personen van buiten de gemeente Terneuzen in Sas van Gent vestigen dan dat er vertrekken. Afgelopen jaar is er na, twee dalingen op rij, weer een positief saldo van 55 personen. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
66
74
70
32
47
70
25
59
-16
-2
55
Het binnengemeentelijk migratiesaldo in Sas van Gent is vanaf 2011 ieder jaar negatief geweest. Dit gegeven laat zien dat er meer mensen uit Sas van Gent vertrekken naar een andere kern in de gemeente dan andersom. Hier is een duidelijke trend te onderscheiden die zich naar verwachting ook in de komende jaren doorzet. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
-57
-49
-78
-91
-17
-31
-21
-43
-15
-47
-13
1
2.3. Geboorte- en sterftesaldo Kenmerkend voor Sas van Gent is dat er in de periode 2011-2021 ieder jaar een negatief geboorte- en sterftesaldo is geweest. Dit wijst er op dat er meer personen overlijden dan dat er geboren worden. Een verklaring hiervoor kan zijn dat er veel alleenstaanden wonen in Sas van Gent, waardoor het geboortesaldo laag is. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
-18
-16
-29
-28
-28
-20
-41
-39
-23
-22
-29
2.4. Totale bevolkingsontwikkeling In lijn met de voorgaande paragrafen is ook de totale bevolkingsontwikkeling in bijna ieder jaar negatief. Deze trend is vooral vanaf 2017 goed te zien. Dit is met name te wijten aan het negatieve binnengemeentelijk migratiesaldo en het negatieve geboorte- en sterftesaldo. Maar met een stijging van 11 personen is deze negatieve trend het afgelopen jaar doorbroken. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
-9
9
-37
-87
2
19
-30
-22
-58
-67
11
2.5. Aantal huishoudens Ondanks een stijging van het aantal inwoners in 2021 is het aantal huishoudens in Sas van Gent van 1925 naar 1895 afgenomen. Over de periode 2011-2021 betekent dit een daling van 1,8%. Dit is in afwijking van het merendeel van de andere kernprofielen. In de andere kernen is namelijk vooral een stijging van het aantal huishoudens te zien. Aantal huishoudens per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Aantal
1930
1955
1960
1950
1935
1935
1950
1920
1935
1925
1895
20112021 -1,8%
2.6. Huishoudensgrootte Sinds 2011 vindt er een geleidelijke daling van de gemiddelde huishoudensgrootte plaats. De gemiddelde huishoudensgrootte ligt sinds 2019 elk jaar om en nabij twee personen per huishouden. Huishoudensgrootte per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Grootte Gent
2,11
2,08
2,08
2,07
2,05
2,05
2,04
2,05
2,00
1,97
2
2
2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande tabel is de bevolking van Sas van Gent en andere kernen onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Sas van Gent geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 69 jaar het grootste percentage van de bevolking beslaan.
3
2.8. Gezinssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Sas van Gent weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Sas van Gent is het percentage alleenstaande huishoudens. Dat is bijna 4 procent meer dan in de gemeente Terneuzen als geheel. Het percentage huishoudens met kinderen of samenwonenden zonder kinderen wijkt niet veel af van het gemeentelijke percentage.
4
2.9. Bevolkingsprognoses In de eerder gemaakte kernprofielen staan per kern bevolkingsprognoses opgenomen die tot het jaar 2020 gaan. Aangezien de cijfers voor het jaar 2020 nu definitief zijn is het een goed moment om na te gaan in hoeverre deze prognoses overeenkomen met de werkelijkheid. In de periode 2010-2020 is een daling van 3,3% voorspelt. De werkelijke daling van het aantal inwoners van Sas van Gent is echter 6,9%. Het aantal inwoners is dus sterker gedaald dan verwacht. In de periode 2011-2021 binnen dit kernprofiel is de daling iets minder: 6,3%. Verschil
Prognose aantal inwoners Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Aantal
4068
3953
3935
-3,3%
Voor de periode 2010-2020 was een toename van 10 huishoudens (0,5%) verwacht. In werkelijkheid is het aantal huishoudens in de periode 2010-2020 met 15 toegenomen (0,8%). De gemaakte prognose komt dus nagenoeg overeen met de werkelijke stijging. Voor de periode 2011-2021 geldt een daling van 1,8%. Verschil
Prognose aantal huishoudens Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Aantal
1910
1935
1920
0,5%
5
3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Sas van Gent is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.
3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Sas van Gent sinds 2012 licht aan het stijgen is. De toename van de woningvoorraad is ook in lijn met de toename die gemeente breed te zien is.
Totale Woningvoorraad
Sas van Gent
Gem. Terneuzen
2012 2013
2022 2047
25916 26091
2014
2044
26286
2015
2045
26357
2016
2100
26699
2017
2099
26753
2018
2100
26811
2019
2097
26952
2020
2093
26966
2021
2084
27080
6
3.2. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Sas van Gent in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor Sas van Gent is het hoge percentage van woningen met een bouwjaar van voor 1971. In alle bouwjaar categorieën van voor 1971 is het percentage van de totale woningvoorraad groter dan in de gemeente als geheel. Het percentage woningen dat na 1970 gebouwd is in Sas van Gent minder dan in de gemeente als geheel. Hieruit blijkt dat Sas van Gent een relatief verouderde woningvoorraad heeft.
7
3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels.
A B C D E F G Totaal
Tussenwoni Hoekwonin TweeVrijstaande Meergezins Totaal ng g onder-een- woning woning kap-woning 48 13 13 31 52 157 41 13 16 12 34 116 105 55 18 33 25 236 103 56 12 19 16 206 72 46 17 11 8 154 30 27 19 33 1 110 32 16 19 31 98 431 226 114 170 136 1.077
8
4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2021 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2011 en 2021 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2010-2020) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2021 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 54.525 personen ingeschreven. Een stijging van 38 ten opzichte van 2020. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vetrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2021 bedroeg 345 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2021 zijn namelijk 284 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.
Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2021 toegenomen tot 25.830. Een stijging van bijna 400 huishoudens in 3 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2021 gemiddeld 2,11 is.
9
Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2021 in totaal 27.080 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met meer dan 1.000 woningen toegenomen. Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan in totaal meer dan 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat na 2001 is gebouwd omvat 11 % van de woningvoorraad.
10