CConstaterende datTerneuzen
Koppel je AI →
Document · PDF

2022-07-05 IC7 - Bijlage 2. Kernprofiel Biervliet 2021

commissie Omgeving 21 september 2022, gemeente TerneuzenBij agendapunt: Bespreken ingekomen stukken raadsvergadering 7 juli 20221.756 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Kernprofiel Biervliet 2021

Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 1 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 2 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 2.9.

Prognoses................................................................................................................... 5 3. Wonen ............................................................................................................................... 6 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 6 3.2. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 7 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ................................................................... 8 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 9

1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Biervliet. De opbouw van het kernprofiel van Axel laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Biervliet. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2011 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot de woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Biervliet geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Biervliet afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.

2. Demografie 2.1. Inwoneraantal In de kern Biervliet wonen per 31-12-2021 in totaal 1570 personen. Vanaf 2011 is een daling te zien van het inwoneraantal. Met in 2018 en 2021 nog een lichte stijgingen. Sinds 2010 is het aantal inwoners van Biervliet met 4,6% gedaald. Jaartal

2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018

2019 2020

2021

Aantal

1645 1623 1602 1590 1587 1550 1540 1555

1554 1554

1570

20112021 -4,6%

2.2. Migratie Het buitengemeentelijk migratiesaldo fluctueert de afgelopen jaren. In sommige jaren is er een positief migratiesaldo terwijl in andere jaren het saldo gelijk is. Hier is dus geen trend in te onderscheiden. Het afgelopen jaar hebben zich meer personen van buiten de gemeente in Biervliet gevestigd dan er vertrokken zijn. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2021 Jaartal

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Saldo

0

2

-2

-6

24

-19

-2

20

0

20

11

Het binnengemeentelijke migratiesaldo laat een vaste trend zien. Vanaf 2011 zijn er slechts 2 jaren geweest waarin een positiefmigratiesaldo te zien was. De rest van de jaren is er altijd een negatief binnengemeentelijk migratiesaldo geweest. Hieruit blijkt dat men zich vanuit Biervliet eerder in een andere kern in de gemeente Terneuzen vestigt dan andersom. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2021 Jaartal

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Saldo

-24

-22

-6

-9

-7

-10

-6

-9

1

-14

2

2.3. Geboorte- en sterftesaldo Het geboorte- en sterftesaldo in Biervliet is de afgelopen jaren nagenoeg hetzelfde. Het aantal sterfgevallen is meestal meer dan het aantal geboortes. Behalve in de jaren 2018 en 2021. Hierin is dus een vaste trend te zien van een gering negatief saldo. 1

Geboorte- en sterftesaldo per 31-12-2021 Jaartal

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Saldo

-1

0

-3

-6

0

-5

-3

5

-4

-5

1

2.4. Totale bevolkingsontwikkeling In onderstaande tabel is te zien dat het aantal inwoners vooral tot 2017 sterk is afgenomen. Na dit jaar is het aantal inwoners in 2018 en 2021 licht toegenomen. Totale bevolkingsontwikkeling Jaartal

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Saldo

-25

-20

-11

-21

17

-34

-10

15

-1

0

16

2.5. Aantal huishoudens Een kenmerkende ontwikkeling die in bijvoorbeeld Axel ook te zien is, doet zich ook in Biervliet voor. Het inwoneraantal neemt procentueel gezien af maar het aantal huishoudens neemt toe. Iets wat kan betekenen dat er in Biervliet relatief veel alleenstaande huishoudens bij zijn gekomen. Of dat er veel huishoudens zijn zonder kinderen. Aantal huishoudens per 31-12-2021 Jaartal

2011

2012

2013

2014

2015

2016 2017

2018

2019

2020

2021

Aantal

700

700

695

725

710

720

720

725

725

730

710

20112021 5%

2.6. Huishoudensgrootte De trend die te zien is in de ontwikkeling van de gemiddelde huishoudensgrootte sluit aan op de veronderstelling in de vorige paragraaf. De gemiddelde grootte is namelijk ieder jaar afgenomen terwijl het totaal aantal huishoudens juist toenam. Huishoudensgrootte Jaartal

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Grootte

2,33

2,32

2,31

2,20

2,19

2,21

2,19

2,16

2,14

2,14

2,12

2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande tabel is de bevolking van Biervliet en andere kernen onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Biervliet geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 69 jaar het sterkst vertegenwoordigt zijn.

2

3

2.8. Huishoudenssamenstelling In de onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling van Biervliet weergegeven. Het percentage per huishoudenssoort wordt weer vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Biervliet is dat er in vergelijking met de gemeente als geheel ruim 3 procent minder alleenstaanden huishoudens zijn. Terwijl er bijna 3 procent meer huishoudens zijn die samenwonen maar geen kinderen hebben.

4

2.9. Prognoses In de eerder gemaakte kernprofielen staan per kern bevolkingsprognoses opgenomen die tot het jaar 2020 gaan. Aangezien de cijfers voor het jaar 2020 nu definitief zijn is het een goed moment om na te gaan in hoeverre deze prognoses overeenkomen met de werkelijkheid. Voor Biervliet is een bevolkingsafname van -0,8% voorspelt tussen de jaren 2010 en 2020. In werkelijkheid is de bevolkingsafname in die periode 5,1%. Conclusie hierbij is dat het aantal inwoners sneller gedaald is dan verwacht. Voor de periode 2011-2021 geldt dat het inwoneraantal 4,6% is gedaald. Een geringere daling dan over de periode 2010-2020. Verschil

Prognose aantal inwoners Jaartal

2010

2015

2020

%2010-2020

Aantal

1638

1571

1625

-0,8%

De ontwikkeling van het aantal huishoudens is geschat op een toename van 3,6% in de periode 2010-2020. In werkelijkheid is deze toename iets groter voor deze periode. Het aantal huishoudens is namelijk met 4,3% gestegen naar in totaal 725 huishoudens. In de periode 2011-2021 was er een stijging van 5% naar in totaal 730 huishoudens. Verschil

Prognose aantal huishoudens Jaartal

2010

2015

2020

%2010-2020

Aantal

695

710

720

3,6%

5

3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Biervliet is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.

3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Biervliet sinds 2012 licht aan het stijgen is. De toename van de woningvoorraad is ook in lijn met de toename die gemeente breed te zien is.

Totale Woningvoorraad

Biervliet

Gem. Terneuzen

2012

795

25916

2013

826

26091

2014

821

26286

2015

823

26357

2016

822

26699

2017

827

26753

2018

827

26811

2019

824

26952

2020

826

26966

2021

835

27080

6

3.2. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Biervliet in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor Biervliet is dat er meer dan 20 procent van het aantal woningen tussen 1945 en 1959 gebouwd is. Terwijl dat percentage voor de gemeente Terneuzen als geheel maar 7,4% is. Daarnaast is het aandeel woningen van de bouwjaren na 1980 relatief gezien kleiner in Biervliet. Woningen met een bouwjaar van na 2010 beslaan slechts 2,6% van de totale woningvoorraad.

7

3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels.

A B C D E F G Totaal

Tussenwoni Hoekwonin TweeVrijstaande Meergezins Totaal ng g onder-een- woning woning kap-woning 15 8 15 21 10 9 4 9 28 9 12 31 1 14 10 4 32 26 14 14 5 9 7 13 6 3 26 1 13 19 6 22 1 107 75 49 150 36

59 32 81 86 49 49 61 417

8

4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2021 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2011 en 2021 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2010-2020) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als en woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2021 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 54.525 personen ingeschreven. Een stijging van 38 ten opzichte van 2020. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vetrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2021 bedroeg 345 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2021 zijn namelijk 284 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.

Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2021 toegenomen tot 25.830. Een stijging van bijna 400 huishoudens in 3 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2021 gemiddeld 2,11 is.

9

Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2021 in totaal 27.080 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met meer dan 1.000 woningen toegenomen. Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan in totaal meer dan 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat na 2001 is gebouwd omvat 11 % van de woningvoorraad.

10

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11712605/1