2022-07-05 IC7 - Bijlage 11. Kernprofiel Zuiddorpe 2021
Tekst van het document
Kernprofiel Zuiddorpe 2021
Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 2.9.
Prognoses................................................................................................................... 5 3. Wonen ............................................................................................................................... 6 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 6 3.2. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 7 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ................................................................... 8 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 9
1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Zuiddorpe. De opbouw van het kernprofiel van Zuiddorpe laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Zuiddorpe. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2011 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot de woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Zuiddorpe geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Zuiddorpe afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.
2. Demografie 2.1. Inwoneraantal Per 31-12-2021 zijn er 896 personen woonachting in Zuiddorpe. Vanaf 2011 is er een geleidelijke daling van het aantal inwoners te zien. Met afgelopen de grootste stijging tot nu toe: 12 personen. In totaal is het inwoneraantal in de periode 2011-2021 met 36 personen afgenomen. Dit komt neer op een daling van 3,8 procent. Jaartal 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 20112021 Aantal 944 946 942 942 917 918 912 899 901 896 908 -3,8%
2.2. Migratie In de meeste jaren is er in Zuiddorpe een negatief buitengemeentelijk migratiesaldo te onderscheiden. Dit betekent dat zich in die jaren minder personen van buiten de gemeente Terneuzen in Zuiddorpe vestigen dan dat er vertrekken. Sinds 2018 is er echter een positief migratiesaldo te zien. Verwachting daardoor is dat dit saldo ook in de komende jaren positief blijft. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
-3
21
-1
-3
-1
-5
-7
9
22
5
10
Het binnengemeentelijke migratiesaldo is in alle jaren, behalve 2016 en afgelopen jaar, negatief geweest. Dit betekent dat zich vanuit Zuiddorpe meer personen in andere kernen binnen de gemeente vestigen dan andersom. Gezien deze trend is de verwachting dat dit saldo ook in de komende jaren overwegend negatief blijft. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
-1
-20
-1
-4
-15
0
-2
-24
-18
-15
3
1
2.3. Geboorte- en sterftesaldo Het geboorte- en sterftesaldo heeft sinds 2011 afwisselend een negatief en positief saldo. Het ene jaar zijn er net iets meer geborenen dan overledenen. Terwijl dat in het andere jaar weer andersom is. Verwachting is dan ook dat deze trend gezien het relatief lage aantal inwoners in Zuiddorpe zich in de komende jaren voort blijft zetten. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
5
-2
-1
-2
1
5
3
0
-1
-6
-1
2.4. Totale bevolkingsontwikkeling De totale bevolking heeft zich sinds 2011 negatief ontwikkeld. Er zijn slechts drie jaren geweest waarin de totale bevolking toenam. Waaronder een toename van 12 personen afgelopen jaar. De cijfers die in onderstaande tabel te zien zijn worden ook voor de komende jaren verwacht. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
1
-1
-3
-9
-15
0
-6
-13
2
-5
12
2.5. Aantal huishoudens Waar het totale inwoneraantal sinds 2011 is gedaald, is het aantal huishoudens in Zuiddorpe gestegen. Zuiddorpe telde in 2011 in totaal 415 huishoudens. Dit aantal is in 420 huishoudens. Een sterke verandering van het aantal huishoudens is daardoor niet de verwachting. Aantal huishoudens per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016 2017 2018
2019
2020
2021
Aantal
415
420
425
415
415
420
415
415
420
420
415
20112021 1,2%
2.6. Huishoudensgrootte Het aantal huishoudens is sinds 2011 nagenoeg gelijk gebleven, maar de gemiddelde huishoudensgrootte is licht afgenomen. In 2021 bestaat een huishouden gemiddeld uit 2,13 personen. Ten opzichte van 2,28 in 2011. Huishoudensgrootte per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Grootte
2,28
2,26
2,22
2,27
2,25
2,20
2,24
2,17
2,17
2,16
2,13
2
2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande tabel is de bevolking van Zuiddorpe en andere kernen onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Zuiddorpe geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 69 jaar het grootste percentage van de bevolking beslaan.
3
2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Zuiddorpe weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Zuiddorpe is dat er procentueel gezien minder alleenstaanden wonen ten opzichte van de gemeente als geheel: 32,1% tegenover 37%. Daarentegen is het percentage samenwonende huishoudens zonder kinderen hoger dan in de gemeente als geheel: 38,1% tegenover 33,6%.
4
2.9. Prognoses In de eerder gemaakte kernprofielen staan per kern bevolkingsprognoses opgenomen die tot het jaar 2020 gaan. Aangezien de cijfers voor het jaar 2020 nu definitief zijn is het een goed moment om na te gaan in hoeverre deze prognoses overeenkomen met de werkelijkheid. Wat betreft het aantal inwoners is uitgegaan van een stijging van 2% ten opzichte van 2010. In werkelijkheid is het aantal inwoners in Zuiddorpe 5,3% afgenomen. De lichte stijging van 2% heeft daardoor niet plaatsgevonden. Ook voor de periode 2011-2021 binnen dit kernprofiel geldt een daling van 3,8%. Verschil
Prognose aantal inwoners Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Aantal
946
933
965
2%
De prognose voor het aantal huishoudens in Zuiddorpe was dat dit aantal met 13,2% zou stijgen. Naar in totaal 470 huishoudens in 2020. Het aantal huishoudens in Zuiddorpe is tussen de periode 2010-2020 echter gelijk gebleven. De verwachte stijging heeft daarmee niet plaatsgevonden. Voor de periode 2011-2021 geldt wel een kleine toename van 1,2%. Verschil
Prognose aantal huishoudens Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Aantal
415
415
470
13,2%
5
3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Zuiddorpe is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.
3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Zuiddorpe met twee woningen is toegenomen. Grote woningbouwprojecten doen zich niet voor in Zuiddorpe. De geringe toename van het aantal woningen is ook in lijn met de demografische ontwikkelingen die in voorgaand hoofdstuk zijn beschreven.
Totale Woningvoorraad
Zuiddorpe
Gem. Terneuzen
2012
439
25916
2013
439
26091
2014
440
26286
2015
440
26357
2016
441
26699
2017
441
26753
2018
442
26811
2019
444
26952
2020
444
26966
2021
441
27080
6
3.2. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Zuiddorpe in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor Zuiddorpe is het hoge percentage woningen van het bouwjaar 1906-1930. Woningen uit dit bouwjaar beslaan 15,9% van de totale woningvoorraad. Voor de gemeente als geheel is dit slechts 8,1%. Andere kenmerkende verschillen zijn te zien in de percentages voor woningen met een bouwjaar van na 2000. In Zuiddorpe komt slechts 2,6% van het aantal woning uit deze periode. Terwijl dat voor de gemeente als geheel 11% is.
7
3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels.
A B C D E F G Totaal
Tussenwoni Hoekwonin TweeVrijstaande Meergezins Totaal ng g onder-een- woning woning kap-woning 11 4 3 17 8 11 3 14 20 6 7 21 3 2 1 9 2 1 2 3 1 2 1 12 3 5 19 48 31 17 95
35 36 54 15 8 16 27 191
8
4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2021 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2011 en 2021 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2010-2020) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2021 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 54.525 personen ingeschreven. Een stijging van 38 ten opzichte van 2020. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vetrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2021 bedroeg 345 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2021 zijn namelijk 284 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.
Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2021 toegenomen tot 25.830. Een stijging van bijna 400 huishoudens in 3 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2021 gemiddeld 2,11 is.
9
Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2021 in totaal 27.080 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met meer dan 1.000 woningen toegenomen. Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan in totaal meer dan 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat na 2001 is gebouwd omvat 11 % van de woningvoorraad.
10