2022-07-05 IC7 - Bijlage 10. Kernprofiel Zaamslag 2021
Tekst van het document
Kernprofiel Zaamslag 2021
Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 2.9.
Prognoses................................................................................................................... 5 3. Wonen ............................................................................................................................... 6 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 6 3.2. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 7 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ................................................................... 8 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 9
1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Zaamslag. De opbouw van het kernprofiel van Zaamslag laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Zaamslag. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2011 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot de woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Zaamslag geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Zaamslag afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.
2. Demografie 2.1. Inwoneraantal Per 31-12-2021 wonen er in Zaamslag in totaal 2755 personen. Sinds 2012 is het aantal inwoners alleen nog maar afgenomen. Ten opzichte van 2011 heeft dit een daling van 3,2% tot gevolg. Jaartal
2011 2012
2013 2014
2015
2016
2017
2018
2019 2020 2021
Aantal
2845 2845
2840 2825
2822
2798
2796
2825
2783 2759
20112021 2755 -3,2%
2.2. Migratie Sinds 2011 wisselen positieve saldo’s zich met negatieve saldo’s af. Afgelopen jaar was er een negatief saldo van 8 personen. De verwachting is dat het buitengemeentelijk migratiesaldo ook de komende jaren blijft schommelen. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
-3
12
17
-4
18
-4
17
23
-15
3
-8
Het binnengemeentelijke migratiesaldo laat sinds 2012 juist een, op 2018 en afgelopen jaar na, een negatief saldo zien. Dit betekent dat zich vanuit Zaamslag over het algemeen meer personen in een andere kern binnen de gemeente vestigen dan andersom. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
14
-5
-20
-3
-4
-19
-11
8
-8
-7
29
=
1
2.3. Geboorte- en sterftesaldo Kenmerkend voor Zaamslag is dat het geboorte- en sterfte saldo overwegend negatief is in de periode 2011-2021. Alleen in 2015 is er een positief saldo te onderscheiden. Dit betekent dat er in Zaamslag jaarlijks meer mensen overlijden dan dat er geboren worden. Verwachting is dat deze trend zich ook in de komende jaren doorzet. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
-6
-8
-2
-8
5
0
-9
-2
-16
-23
-25
2.4. Totale bevolkingsontwikkeling Met betrekking tot de totale bevolkingsontwikkeling is te zien dat er in de afgelopen drie jaar een afname van het aantal inwoners heeft plaatsgevonden. Voor het afgelopen jaar is dit voornamelijk veroorzaakt door het hogere negatieve geboorte- en sterftesaldo. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo
5
-1
-5
-15
19
-23
-2
29
-42
-24
-4
2.5. Aantal huishoudens Het aantal huishoudens in Zaamslag is in de periode 2011-2021 met 35 huishoudens toegenomen. Over de gehele periode betekent dat een stijging van het aantal huishoudens van 3%. Aantal huishoudens per 31-12-2021 Jaartal
2011 2012
2013 2014
2015 2016
2017 2018
2019
2020
2021
Aantal
1170 1180
1175 1180
1190 1195
1185 1190
1210
1210
1205
20112021 3%
2.6. Huishoudensgrootte De gemiddelde huishoudensgrootte in Zaamslag is in 2021 ongeveer 2,29. Ten opzichte van 2011 betekent dit een geleidelijke daling. In 2011 was de gemiddelde huishoudensgrootte ongeveer 2,43. Verwachting is dat deze grootte ook in de komende jaren nog licht blijft dalen. Huishoudensgrootte per 31-12-2021 Jaartal
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Grootte
2,43
2,41
2,42
2,41
2,36
2,36
2,35
2,35
2,30
2,28
2,29
2
2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande tabel is de bevolking van Zaamslag en andere kernen onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Zaamslag geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 69 jaar het grootste percentage van de bevolking beslaan.
3
2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Zaamslag weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Zaamslag is dat het percentage alleenstaanden lager is in dan in de gemeente als geheel. 30,7 procent tegenover 37 procent voor de gemeente Terneuzen als geheel. Het percentage samenwonende huishoudens is in Zaamslag daarentegen weer hoger dan het gemeentelijke percentage.
4
2.9. Prognoses In de eerder gemaakte kernprofielen staan per kern bevolkingsprognoses opgenomen die tot het jaar 2020 gaan. Aangezien de cijfers voor het jaar 2020 nu definitief zijn is het een goed moment om na te gaan in hoeverre deze prognoses overeenkomen met de werkelijkheid. Voor Zaamslag werd verwacht dat het aantal inwoners met 89 personen zou dalen naar 2750 inwoners in 2020. Dit komt neer op een daling van 3,1%. In werkelijkheid is het inwoneraantal met 80 personen afgenomen: een daling van 2,8%. De werkelijke situatie komt daardoor nagenoeg overeen met de gemaakte prognose voor 2020. Voor de periode 2011-2021 binnen dit kernprofiel geldt een daling van 3,2%. De prognoses en werkelijke cijfers verschillen dus nauwelijks van elkaar. Verschil
Prognose aantal inwoners Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Aantal
2839
2822
2750
-3,1%
De prognoses voor 2020 was dat het aantal huishoudens zou toenemen tot in totaal 1135 huishoudens. Een stijging van 50 huishoudens ten opzichte van 2010 (stijging van 4,6%). In werkelijkheid is het aantal huishoudens sterker gestegen dan verwacht. In 2020 zijn er namelijk 1210 huishoudens woonachtig in Zaamslag. Procentueel betekent dit een stijging van 8,5%. Voor de periode 2011-2021 binnen dit kernprofiel geldt een minder hoge stijging, namelijk 3 procent. Verschil
Prognose aantal huishoudens Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Aantal
1085
1095
1135
4,6%
5
3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Zaamslag is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.
3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat het aantal woningen in Zaamslag per jaar soms licht toeneemt. Uiteindelijk is de woningvoorraad met 9 woningen uitgebreid in de periode 20122021. Deze kleine stijging komt waarschijnlijk doordat Zaamslag een relatief kleine kern is. In grotere kernen in de gemeente is de woningvoorraad namelijk sterker gestegen dan in Zaamslag.
Totale Woningvoorraad
Zaamslag
Gem. Terneuzen
2012
1263
25916
2013
1264
26091
2014
1266
26286
2015
1269
26357
2016
1268
26699
2017
1270
26753
2018
1271
26811
2019
1273
26952
2020
1273
26966
2021
1272
27080
6
3.2. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Zaamslag in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor de woningvoorraad in Zaamslag is dat bijna 44 procent van de woningen tussen 1906-1930 en 1971-1980 is gebouwd. Het percentage woningen in de categorie 1906-1930 is procentueel gezien bijna drie keer zo groot ten opzichte van de gemeente als geheel. Daarnaast is het percentage woningen dat na 2010 is gebouwd nagenoeg nihil in Zaamslag. Terwijl dit voor de gemeente als geheel boven de 4 procent ligt.
7
3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels.
A B C D E F G Totaal
Tussenwoni Hoekwonin TweeVrijstaande Meergezins Totaal ng g onder-een- woning woning kap-woning 26 11 20 30 47 30 13 19 15 4 44 21 14 21 1 17 19 4 17 21 13 2 4 1 25 4 8 17 17 34 4 31 180 115 71 135 53
134 81 101 57 41 54 86 554
8
4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2021 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2011 en 2021 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2010-2020) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook de woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2021 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 54.525 personen ingeschreven. Een stijging van 38 ten opzichte van 2020. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vetrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2021 bedroeg 345 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2021 zijn namelijk 284 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.
Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2021 toegenomen tot 25.830. Een stijging van bijna 400 huishoudens in 3 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2021 gemiddeld 2,11 is.
9
Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2021 in totaal 27.080 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met meer dan 1.000 woningen toegenomen. Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan in totaal meer dan 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat na 2001 is gebouwd omvat 11 % van de woningvoorraad.
10