2022-07-05 IC7 - Bijlage 1. Kernprofiel Axel 2021
Tekst van het document
Kernprofiel Axel 2021
Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 3 2. Demografie ........................................................................................................................ 3 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 3 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 3 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 4 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 4 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 4 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 4 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 5 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 6 2.9.
Bevolking prognoses ................................................................................................... 7 3. Wonen ............................................................................................................................... 8 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 8 3.2. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 9 3.3. Woningen met geregistreerd energielabel ..................................................................10 4. Gemeente als geheel .......................................................................................................11
1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Axel. De opbouw van het kernprofiel van Axel laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Axel. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2011 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot woningvoorraad en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Axel geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Axel afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel. De gebruikte bronnen in alle opgestelde kernprofielen zijn afkomstig van Burgerzaken en het CBS.
2. Demografie 2.1. Inwoneraantal In Axel wonen per 31-12-2021 in totaal 7818 personen. In de afgelopen jaren is een geleidelijke afname van het aantal inwoners te zien. Met een daling van bijna 70 inwoners in het afgelopen jaar. Gezien de geringe procentuele daling over de jaren heen wordt verwacht dat het aantal inwoners in de kern Axel in de komende jaren stabiel blijft. Jaartal
2011 2012
2013 2014
2015 2016
2017 2018
2019
2020
2021 20112021
Inwoneraantal 7892 7924
7915 7865
7823 7839
7820 7798
7784
7887
7818 -0,9%
2.2. Migratie Van 2016 tot 2019 is er ieder jaar een positief buitengemeentelijk saldo te zien. Dit betekent dat zich in die jaren meer personen van buiten de gemeente Terneuzen in Axel vestigen dan dat er vertrekken. Afgelopen jaar is er negatief saldo te zien. De afgelopen jaren wisselen positieve saldo’s zich met negatieve saldo’s af. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2021 Jaartal 2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017 2018 2019 2020
2021
Saldo -66
11
-2
-68
-33
18
13
-10
24
9
-3
Het binnengemeentelijk migratiesaldo is in het merendeel van de afgelopen jaren positief. Het aantal personen van binnen de gemeente Terneuzen die zich in Axel vestigen is het afgelopen jaar minder groot geworden. Met in totaal een negatief saldo van 29 personen. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2021 Jaartal 2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo -24
28
16
25
7
2
-11
-5
21
141
-29
2.3. Geboorte- en sterftesaldo Kenmerkend voor de Axel is dat het geboorte- en sterftesaldo in nagenoeg ieder jaar negatief is geweest. Vooral vanaf 2017 is deze trend goed te zien. Met in het afgelopen een negatief saldo van 28 personen. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2021 Jaartal 2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo -11
-10
-23
-8
-33
-1
-21
-43
-43
-37
-28
2.4. Totale bevolkingsontwikkeling Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo van afgelopen jaar en het negatieve migratiesaldo is het aantal inwoners in de kern van Axel met 69 personen afgenomen. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2021 Jaartal 2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Saldo -101
29
-9
-51
-59
19
-19
-22
-13
103
-69
2.5. Aantal huishoudens Het aantal huishoudens is sinds 2011 lichtelijk toegenomen terwijl het aantal inwoners minder wordt. Een verklaring hiervoor kan zijn dat er in verhouding meer alleenstaanden in de kern van Axel woonachtig zijn. Aantal huishoudens per 31-12-2021 Jaartal 2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017 2018
2019
2020
2021
Aantal 3695
3660
3680
3725
3690
3690
3720 3720
3735
3745
3790
20112021 2,6%
2.6. Huishoudensgrootte De ontwikkeling van de gemiddelde huishoudensgrootte kenmerkt zich door een geleidelijke daling van het gemiddelde. Dit is in lijn met de daling van het aantal inwoners in de kern van Axel. Huishoudensgrootte per 31-12-2021
Axel
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2,16
2,16
2,15
2,12
2,13
2,12
2,10
2,10
2,08
2,11
2,08
2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande tabel is de bevolking van Axel en andere kernen onderverdeeld in tienjaarlijkse leeftijdscategorieën. Voor Axel geldt dat de leeftijdsgroepen van 50 t/m 79 jaar het grootste percentage van de bevolking beslaan.
2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Axel weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. De eerder gemaakte veronderstelling dat in Axel relatief meer alleenstaanden woonachtig zijn wordt in onderstaande diagram bevestigd. Het aantal samenwonenden met kinderen is daarentegen 1,3 procent minder dan het gemeentelijk gemiddelde.
2.9. Bevolking prognoses In de eerder gemaakte kernprofielen staan per kern bevolkingsprognoses opgenomen die tot het jaar 2020 gaan. Aangezien de cijfers voor het jaar 2020 nu definitief zijn is het een goed moment om na te gaan in hoeverre deze prognoses overeenkomen met de werkelijkheid. Wat betreft het aantal inwoners is uitgegaan van een daling van 2,8% over de periode 20102020. In werkelijkheid is deze daling in 2020 slechts 1,4%. Terwijl over de periode 20112021 het aantal inwoners maar 0,9% gedaald. Hierdoor kan geconcludeerd worden dat het aantal inwoners minder hard is gedaald dan voorspelt. Verschil
Prognose aantal inwoners Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Aantal
7924
7823
7705
-2,8%
In de periode 2010-2020 is een stijging van het aantal huishoudens te zien van 1,8%. Terwijl er in de periode 2011-2021 een stijging van 2,6% is. De verwachte daling van 3,1% heeft dus niet plaatsgevonden. Dit verschil is te wijten aan het feit dat het aantal inwoners minder hard gedaald is dan voorspelt. Maar ook aan dat er relatief veel alleenstaande huishoudens zijn in Axel. Verschil
Prognose aantal huishoudens Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Aantal
3680
3690
3565
-3,1%
3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Axel is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt de leeftijd van de woningvoorraad weergegeven. En hoe de bouwjaren zich verhouden tot de gemeente als geheel. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van het aantal geregistreerde energielabels per type woning.
3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Axel sinds 2012 licht aan het stijgen is. Dit wijkt niet opvallend af van de demografische ontwikkelingen die zich voordoen. Het inwoneraantal neemt weliswaar licht af, maar daarentegen neemt het aantal huishoudens licht toe. De toename van de woningvoorraad is ook in lijn met de toename die gemeente breed te zien is.
Totale Woningvoorraad
Axel
Gem. Terneuzen
2012
3819
25916
2013
3853
26091
2014
3858
26286
2015
3862
26357
2016
3865
26699
2017
3864
26753
2018
3864
26811
2019
3862
26952
2020
3858
26966
2021
3905
27080
3.2. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Axel in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor de woningvoorraad in Axel is dat er procentueel gezien veel woningen in de jaren 1960-1970 en 1991-2000 gebouwd zijn. Terwijl het aantal woningen met een bouwjaar van na 2001 procentueel gezien minder is in vergelijking met de gemeente als geheel.
3.3. Woningen met geregistreerd energielabel Aangezien duurzaamheid en de energietransitie een steeds belangrijkere rol speelt is in onderstaande tabel een onderverdeling van soort woning naar energielabel opgenomen. Hierdoor kan een algemeen beeld gegeven worden van het type woningen dat in de kern aanwezig is. Maar ook van de onderverdeling van de verschillende energielabels. Tussenwoni Hoekwonin TweeVrijstaande Meergezins Totaal ng g onder-een- woning woning kap-woning A 167 105 34 62 104 472 B 149 48 41 39 158 435 C 281 159 59 77 121 697 D 32 44 26 58 37 197 E 36 22 22 24 39 143 F 31 32 8 48 1 120 G 23 41 10 56 3 133 Totaal 719 451 200 364 463 2.197
4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2021 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2011 en 2021 toegelicht. Zodat hetzelfde tijdsbestek (periode 2010-2020) als in de voorgaande kernprofielen wordt toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook woningen naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2021 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 54.525 personen ingeschreven. Een stijging van 38 ten opzichte van 2020. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vetrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2021 bedroeg 345 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2021 zijn namelijk 284 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat.
Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien. In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2021 toegenomen tot 25.830. Een stijging van bijna 400 huishoudens in 3 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2021 gemiddeld 2,11 is.
Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2021 in totaal 27.080 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met meer dan 1.000 woningen toegenomen. Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan in totaal meer dan 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat na 2001 is gebouwd omvat 11 % van de woningvoorraad.