CConstaterende datTerneuzen
Koppel je AI →
Document · PDF

2021-07-06 IC4 - Bijlage 7 - Kernprofiel Sluiskil 2020

commissie Omgeving 22 september 2021, gemeente TerneuzenBij agendapunt: Bespreken ingekomen stukken raadsvergadering 6 juli 20211.960 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Kernprofiel Sluiskil 2020

Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Huishoudenssamenstelling ......................................................................................... 4 2.9.

Prognoses................................................................................................................... 4 3. Wonen ............................................................................................................................... 6 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 6 3.2. Leegstand ................................................................................................................... 7 3.3. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 8 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 9

1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Sluiskil. De opbouw van het kernprofiel van Sluiskil laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Sluiskil. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2010 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot woningvoorraad, leegstand en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Sluiskil geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Sluiskil afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.

2. Demografie 2.1. Inwoneraantal In Sluiskil wonen per 31-12-2020 in totaal 2264 personen. Dit zijn iets meer dan 100 inwoners minder dan in 2010. In vier jaren is een lichte stijging van het aantal inwoners te zien. Terwijl er in de overige jaren dalingen te zien zijn. Procentueel gezien komt dit in de periode 2010-2020 neer op een daling van 4,8%. Jaartal

2010

2011 2012

2013 2014

2015 2016

2017 2018

2019

2020

Aantal

2378

2402 2398

2402 2370

2399 2359

2327 2274

2244

2264

20102020 -4,8%

2.2. Migratie In het merendeel van de jaren is er in Sluiskil een positief buitengemeentelijk migratiesaldo te zien. Dit betekent dat zich in die jaren meer personen van buiten de gemeente Terneuzen in Sluiskil vestigen dan dat er vertrekken. Alleen in de jaren 2010, 2016 en 2019 is er een negatief saldo te zien. Verwachting is dan ook dat het saldo de komende jaren voornamelijk positief blijft. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2020 Jaartal

2010 2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Saldo

-20

20

19

7

57

-30

7

11

-5

39

30

Het binnengemeentelijk migratiesaldo in Sluiskil is vanaf 2010 ieder jaar negatief geweest. Dit gegeven laat zien dat er meer mensen uit Sluiskil vertrekken naar een andere kern in de gemeente dan andersom. Hier is een duidelijke trend te onderscheiden die zich naar verwachting ook in de komende jaren doorzet. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2020 Jaartal

2010 2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Saldo

-16

-7

-20

-49

-36

-18

-27

-70

-21

-22

-10

1

2.3. Geboorte- en sterftesaldo Als één van de weinige kernen in de gemeente laat Sluiskil in de meeste jaren een positief geboorte- en sterftesaldo zien. Alleen in 2010, 2017 en 2019 is er een negatief saldo geweest. Verwacht wordt dat positieve en negatieve saldo’s zich in de toekomst afwisselen. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2020 Jaartal

2010 2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Saldo

-6

5

11

10

11

5

-3

4

-4

1

11

2.4. Totale bevolkingsontwikkeling De totale bevolkingsontwikkeling in Sluiskil varieert per jaartal. In de periode 2010-2015 zijn voornamelijk stijgingen te zien. Terwijl er in de jaren 2016-2019 weer daling zijn. Het afgelopen jaar is het aantal inwoners echter weer gestegen met 20 personen. Deze stijging is voornamelijk veroorzaakt door het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2020 Jaartal

2010 2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Saldo

-42

18

10

-32

32

-43

-32

-53

-30

20

31

2.5. Aantal huishoudens Het aantal huishoudens in Sluiskil is in de afgelopen jaren met 30 huishoudens gedaald. In totaal betekent dit een daling van 2,7 procent voor de periode 2010-2020. Deze trend wijkt af van de overige kernen in de gemeente. Daar is namelijk vooral een stijging van het aantal huishoudens te zien. Aantal huishoudens per 31-12-2020 Jaartal

2010 2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Aantal

1120 1115

1125

1120

1110

1105

1115

1100

1095

1100

1090

20102020 -2,7%

2.6. Huishoudensgrootte In de periode 2010-2020 is de gemiddelde huishoudensgrootte in Sluiskil niet veel gewijzigd. Wel is er een lichte daling te zien van 2,16 personen naar 2,08 personen per huishouden in 2020. Huishoudensgrootte per 31-12-2020 Jaartal

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017 2018

2019

2020

Grootte

2,16

2,13

2,13

2,14

2,17

2,14

2,16

2,14

2,04

2,08

2,05

2

2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande staafdiagram is de bevolking van Sluiskil onderverdeeld in tien verschillende leeftijdscategorieën. Het percentage inwoners per categorie wordt in de diagram vergeleken met het percentage van de gemeente Terneuzen als geheel. In de diagram zijn geen kenmerkende verschillen te zien. Wel is te zien dat het percentage personen onder de 60 jaar procentueel gezien hoger is dan in de gemeente als geheel. Terwijl het percentage personen boven de 60 jaar in Sluiskil lager ligt.

3

2.8. Huishoudenssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Sluiskil weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Waar er in de meeste kernen kenmerkende verschillen zijn met de gemeente als geheel is dat in Sluiskil niet zo. De huishoudenssamenstelling in Sluiskil is qua procentuele verdeling nagenoeg gelijk aan de verdeling in de gemeente als geheel.

2.9. Prognoses In de eerder gemaakte kernprofielen staan per kern bevolkingsprognoses opgenomen die tot het jaar 2020 gaan. Aangezien de cijfers voor het jaar 2020 nu definitief zijn is het een goed moment om na te gaan in hoeverre deze prognoses overeenkomen met de werkelijkheid. Voor Sluiskil is in de periode 2010-2020 een daling van het aantal inwoners van 1 procent verwacht (23 personen). In totaal is de daling 4,8 procent geweest wat zich uit in inwoneraantal van 2264 in 2020. Verschil

Prognose aantal inwoners Jaartal

2010

2015

2020

%2010-2020

Aantal

2378

2388

2355

-1,0%

4

Het verwachte aantal huishoudens voor 2020 is geschat op 1105. Een daling van 1,3 procent (15 huishoudens) ten opzichte van 2010. In werkelijkheid is het aantal huishoudens met 30 gedaald. Wat neerkomt op een daling van in totaal 2,7% in de periode 2010-2020. Verschil

Prognose aantal huishoudens Jaartal

2010

2015

2020

%2010-2020

Aantal

1120

1105

1105

-1,3%

5

3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Sluiskil is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt geschetst welk deel van de woningvoorraad leegstaat. Dit gebeurt zowel in absolute getallen als in het percentage van de totale woningvoorraad in Sluiskil en de gemeente Terneuzen. Hierdoor wordt inzichtelijk gemaakt in hoeverre de situatie in Sluiskil verschilt van de situatie van de gemeente Terneuzen als geheel. In de derde paragraaf wordt vervolgens de leeftijd van de woningvoorraad in Sluiskil weergegeven.

3.1. Woningvoorraad De woningvoorraad in Sluiskil heeft zich sinds 2012 nauwelijks ontwikkeld. Er hebben zich geen grote woningbouwplannen voorgedaan. Dit is te zien in het verschil tussen 2012 en 2020. In totaal zijn er slechts twee woningen aan de totale woningvoorraad bijgekomen. Terwijl in de rest van de kernen een grotere toename van de woningvoorraad is te zien.

Totale Woningvoorraad

Sluiskil

Gem. Terneuzen

2012

1168

25916

2013

1167

26091

2014

1170

26286

2015

1172

26357

2016

1170

26699

2017

1171

26753

2018

1169

26811

2019

1169

26952

2020

1170

26966

6

3.2. Leegstand In onderstaande tabel is de ontwikkeling van het aantal leegstaande woningen procentueel en absoluut weergegeven. Het aantal leegstaande woningen in Sluiskil is sinds 2012 met 34 woningen toegenomen. Door deze toename staat in totaal 8,4% van de woningvoorraad leeg. Ten opzichte van 5,4% in 2012. In Sluiskil staan procentueel gezien meer woningen leeg dan in de gemeente Terneuzen als geheel.

Leegstand huur en koop 2012

Sluiskil procentueel 5,4%

Gem. Terneuzen procentueel 4,9%

Sluiskil absoluut 64

Gem. Terneuzen absoluut 1270

2013

6,3%

5,0%

74

1305

2014

7,9%

5,1%

93

1341

2015

7,1%

5,2%

84

1361

2016

7,8%

5,3%

92

1421

2017

8,6%

5,5%

101

1482

2018

9,2%

5,1%

107

1385

2019

9,4%

5,5%

110

1479

2020

8,4%

5,4%

98

1454

7

3.3. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Sluiskil bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor Sluiskil is het hoge percentage woningen dat voor 1960 is gebouwd. Dit betreft ongeveer 36% van de totale woningvoorraad. Terwijl dat voor de gemeente als geheel maar 21% is. Het aantal woningen dat na 1970 gebouwd is, is daarentegen weer lager dan in de gemeente als geheel. Sluiskil beschikt daardoor over een relatief verouderde woningvoorraad.

8

4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2020 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2010 en 2020 toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook de leegstandscijfers en woning naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2020 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 54.487 personen ingeschreven. Een stijging van 59 ten opzichte van 2019. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vetrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2020 bedroeg 332 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2020 zijn namelijk 287 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat. Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien.

In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2020 toegenomen tot 25.688. Een stijging van meer dan 200 huishoudens in 2 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2020 gemiddeld 2,12 is.

9

Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2020 in totaal 26.966 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met meer dan 1.000 woningen toegenomen. Deze toename staat ook in verhouding Wat betreft leegstandcijfers is te zien dat deze in de loop der jaren is toegenomen. In 2012 stond er in 1270 woningen niemand ingeschreven. Dit aantal is in 2020 toegenomen tot 1454 woningen. In procenten betekent dit een leegstandspercentage van 5,4%. Een lichte stijging ten opzichte van 2012: 4,9%. Op basis van het energieverbruik in de hiervoor genoemde woningen is de schatting dat er ongeveer een derde van deze woningen daadwerkelijk leegstaat. Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan in totaal meer dan 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat na 2001 is gebouwd omvat 10,5 % van de woningvoorraad.

10

11

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10522004/1