2021-07-06 IC4 - Bijlage 6 - Kernprofiel Sas van Gent 2020
Tekst van het document
Kernprofiel Sas van Gent 2020
Inhoud 1. Inleiding ............................................................................................................................. 1 2. Demografie ........................................................................................................................ 1 2.1. Inwoneraantal ............................................................................................................. 1 2.2. Migratie ....................................................................................................................... 1 2.3. Geboorte- en sterftesaldo ........................................................................................... 2 2.4. Totale bevolkingsontwikkeling ..................................................................................... 2 2.5. Aantal huishoudens .................................................................................................... 2 2.6. Huishoudensgrootte .................................................................................................... 2 2.7. Bevolkingsopbouw ...................................................................................................... 3 2.8. Gezinssamenstelling ................................................................................................... 4 2.9.
Bevolkingsprognoses .................................................................................................. 5 3. Wonen ............................................................................................................................... 6 3.1. Woningvoorraad.......................................................................................................... 6 3.2. Leegstand ................................................................................................................... 7 3.3. Woningen naar bouwjaar ............................................................................................ 8 4. Gemeente als geheel ........................................................................................................ 9
1. Inleiding Voor u ligt het kernprofiel Sas van Gent. De opbouw van het kernprofiel van Sas van Gent laat zich vergelijken met het format voor de andere kernen. Allereerst wordt ingegaan op de demografische situatie van de kern Sas van Gent. Zoals het inwoneraantal, migratie en het aantal huishoudens. Deze cijfers worden vanaf het jaar 2010 overzichtelijk weergegeven. Hierdoor ontstaat een helder beeld van de demografische ontwikkelingen in de afgelopen jaren. Ook wordt door middel van staafdiagrammen de huidige situatie omtrent bevolkingsopbouw en huishoudenssamenstelling weergegeven. Ten slotte zijn in het laatste hoofdstuk cijfers met betrekking tot woningvoorraad, leegstand en woningen naar bouwjaar te zien. In dit kernprofiel wordt aangegeven wat specifiek voor Sas van Gent geldt, maar er is ook gekeken op welke aspecten en in welke mate Sas van Gent afwijkt of overeenkomt met de gemeente Terneuzen als geheel.
2. Demografie 2.1. Inwoneraantal In Sas van Gent wonen per 31-12-2020 in totaal 3789 inwoners. In de periode 2010-2020 is er in nagenoeg ieder jaar een daling van het inwoneraantal te zien. Over de gehele periode is het inwoneraantal met 6,9% gezakt van 4068 naar 3789 inwoners. Jaartal 2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Aantal 4068
4057
4067
4037
3953
3953
3966
3936
3914
3856
3789
20102020 -6.9%
2.2. Migratie In de periode 2010-2018 is er ieder jaar een positief buitengemeentelijk migratiesaldo te zien. Dit betekent dat zich in die jaren meer personen van buiten de gemeente Terneuzen in Sas van Gent vestigen dan dat er vertrekken. Afgelopen jaar twee jaar is echter een negatief saldo te zien. Buitengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Saldo
59
66
74
70
32
47
70
25
59
-16
-2
Het binnengemeentelijk migratiesaldo in Sas van Gent is vanaf 2010 ieder jaar negatief geweest. Dit gegeven laat zien dat er meer mensen uit Sas van Gent vertrekken naar een andere kern in de gemeente dan andersom. Hier is een duidelijke trend te onderscheiden die zich naar verwachting ook in de komende jaren doorzet. Binnengemeentelijk migratiesaldo per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Saldo
-5
-57
-49
-78
-91
-17
-31
-21
-43
-15
-47
1
2.3. Geboorte- en sterftesaldo Kenmerkend voor Sas van Gent is dat er in de periode 2010-2020 ieder jaar een negatief geboorte- en sterftesaldo is geweest. Dit wijst er op dat er meer personen overlijden dan dat er geboren worden. Een verklaring hiervoor kan zijn dat er veel alleenstaanden wonen in Sas van Gent, waardoor het geboortesaldo laag is. Geboorte en sterftesaldo per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Saldo
-18
-18
-16
-29
-28
-28
-20
-41
-39
-23
-22
2.4. Totale bevolkingsontwikkeling In lijn met de voorgaande paragrafen is ook de totale bevolkingsontwikkeling in bijna ieder jaar negatief. Deze trend is vooral vanaf 2017 goed te zien. Dit is met name te wijten aan het negatieve binnengemeentelijk migratiesaldo en het negatieve geboorte- en sterftesaldo. Totale bevolkingsontwikkeling per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Saldo
36
-9
9
-37
-87
2
19
-30
-22
-58
-67
2.5. Aantal huishoudens Ondanks een daling van het aantal inwoners is het aantal huishoudens in Sas van Gent van 1910 naar 1925 toegenomen. Over de periode 2010-2020 betekent dit een stijging van 0,8%. Dit is in lijn met het merendeel van de andere kernprofielen. Waar ook een daling van het aantal inwoners te zien is, maar een stijging van het aantal huishoudens. Aantal huishoudens per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Aantal
1910
1930
1955
1960
1950
1935
1935
1950
1920
1935
1925
20102020 0,8%
2.6. Huishoudensgrootte Dat het aantal inwoners daalt en het aantal huishoudens stijgt is terug te zien in onderstaande tabel. Sinds 2010 vindt namelijk een geleidelijke daling van de gemiddelde huishoudensgrootte plaats. De gemiddelde huishoudensgrootte is in 2020 voor het eerst onder de 2 personen per huishouden gekomen. Huishoudensgrootte per 31-12-2020 Jaartal
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Grootte Gent
2,11
2,11
2,08
2,08
2,07
2,05
2,05
2,04
2,05
2,00
1,97
2
2.7. Bevolkingsopbouw In onderstaande staafdiagram is de bevolking van Sas van Gent onderverdeeld in tien verschillende leeftijdscategorieën. Het percentage inwoners per categorie wordt in de diagram vergeleken met het percentage van de gemeente Terneuzen als geheel. In de diagram zijn geen kenmerkende verschillen te zien.
3
2.8. Gezinssamenstelling In onderstaande staafdiagram is de huishoudenssamenstelling in Sas van Gent weergegeven. Het percentage per soort huishouden wordt vergeleken met de gemeente Terneuzen als geheel. Kenmerkend voor Sas van Gent is het percentage alleenstaande huishoudens. Dat is meer dan 4 procent meer dan in de gemeente Terneuzen als geheel. Het percentage huishoudens met kinderen of samenwonenden zonder kinderen wijkt niet veel af van het gemeentelijke percentage.
4
2.9. Bevolkingsprognoses In de eerder gemaakte kernprofielen staan per kern bevolkingsprognoses opgenomen die tot het jaar 2020 gaan. Aangezien de cijfers voor het jaar 2020 nu definitief zijn is het een goed moment om na te gaan in hoeverre deze prognoses overeenkomen met de werkelijkheid. In de periode 2010-2020 is een daling van 3,3% voorspelt. De werkelijke daling van het aantal inwoners van Sas van Gent is echter 6,9%. Het aantal inwoners is dus sterker gedaald dan verwacht. Verschil
Prognose aantal inwoners Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Aantal
4068
3953
3935
-3,3%
Voor de periode 2010-2020 was een toename van 10 huishoudens (0,5%) verwacht. In werkelijkheid is het aantal huishoudens met 15 toegenomen (0,8%). De gemaakte prognose komt dus nagenoeg overeen met de werkelijke stijging. Verschil
Prognose aantal huishoudens Jaartal
2010
2015
2020
%2010-2020
Aantal
1910
1935
1920
0,5%
5
3. Wonen In dit hoofdstuk wordt weergegeven wat de ontwikkeling van de totale woningvoorraad in Sas van Gent is. Ook wordt de totale woningvoorraad van de gemeente Terneuzen weergegeven. In de tweede paragraaf wordt geschetst welk deel van de woningvoorraad leegstaat. Dit gebeurt zowel in absolute getallen als in het percentage van de totale woningvoorraad in Sas van Gent en de gemeente Terneuzen. Hierdoor wordt inzichtelijk gemaakt in hoeverre de situatie in Sas van Gent verschilt van de situatie van de gemeente Terneuzen als geheel. In de derde paragraaf wordt vervolgens de leeftijd van de woningvoorraad in Sas van Gent weergegeven.
3.1. Woningvoorraad In onderstaande tabel is te zien dat de woningvoorraad in Sas van Gent sinds 2012 licht aan het stijgen is. De toename van de woningvoorraad is ook in lijn met de toename die gemeente breed te zien is.
Totale Woningvoorraad
Sas van Gent
Gem. Terneuzen
2012 2013
2022 2047
25916 26091
2014
2044
26286
2015
2045
26357
2016
2100
26699
2017
2099
26753
2018
2100
26811
2019
2097
26952
2020
2093
26966
6
3.2. Leegstand In onderstaande tabel is de ontwikkeling van het aantal leegstaande woningen procentueel en absoluut weergegeven. Het aantal leegstaande woningen is sinds 2012 met in totaal 116 toegenomen. Per 31-12-2020 staat bijna 10 procent van het aantal woningen in Sas van Gent leeg. Het aantal leegstaande woningen is in de periode 2012-2020 meer dan verdubbeld.
Leegstand huur en koop 2012
Sas van Gent procentueel 4,4%
Gem. Terneuzen procentueel 4,9%
Sas van Gent absoluut 88
Gem. Terneuzen absoluut 1270
2013
6,5%
5,0%
132
1305
2014
5,7%
5,1%
117
1341
2015
5,7%
5,2%
116
1361
2016
7,5%
5,3%
158
1421
2017
8,6%
5,5%
181
1482
2018
7,7%
5,1%
162
1385
2019
9,3%
5,5,%
195
1479
2020
9,8%
5,4%
204
1454
7
3.3. Woningen naar bouwjaar In onderstaande staafdiagram is de woningvoorraad van Sas van Gent in bouwjaar categorieën ingedeeld. Kenmerkend voor Sas van Gent is het hoge percentage van woningen met een bouwjaar van voor 1971. In alle bouwjaar categorieën van voor 1971 is het percentage van de totale woningvoorraad groter dan in de gemeente als geheel. Het percentage woningen dat na 1970 gebouwd is in Sas van Gent minder dan in de gemeente als geheel. Hieruit blijkt dat Sas van Gent een relatief verouderde woningvoorraad heeft.
8
4. Gemeente als geheel In de opgestelde kernprofielen is per kern een demografische weergave van het jaar 2020 gegeven. Ook zijn verschillende demografische ontwikkelingen tussen 2010 en 2020 toegelicht. Zoals bijvoorbeeld aantal inwoners, migratie, geboorte- en sterftecijfers en gezinssamenstelling. Verder is de woningvoorraad per kern toegelicht als ook de leegstandscijfers en woning naar bouwjaar. Per kern zijn daarmee verschillende onderwerpen inzichtelijk gemaakt. Om een compleet beeld van de verschillende ontwikkelingen te geven wordt in dit hoofdstuk de gemeente Terneuzen als geheel beschreven. Demografie Per 31-12-2020 stonden er in de gemeente Terneuzen in totaal 54.487 personen ingeschreven. Een stijging van 59 ten opzichte van 2019. Deze stijging is vooral het gevolg van het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo. Dit betekent dat zich meer mensen vanuit andere gemeenten in de gemeente Terneuzen vestigen dan dat er vanuit de gemeente Terneuzen naar andere gemeenten vetrekken. Het positieve buitengemeentelijk migratiesaldo in 2020 bedroeg 332 personen. Door het negatieve geboorte- en sterftesaldo is de inwonerstijging echter lager uitgevallen. In 2020 zijn namelijk 287 meer personen overleden dan dat er geboren werden. Een trend die al enkele jaren bestaat. Wat betreft het aantal huishoudens in de gemeente Terneuzen is er een stijging te zien.
In 2018 waren er bijvoorbeeld 25.443 huishoudens. Dit aantal is in 2020 toegenomen tot 25.688. Een stijging van meer dan 200 huishoudens in 2 jaar tijd. Hoewel het aantal huishoudens toeneemt is er desondanks een daling van de gemiddelde huishoudensgrootte in de gemeente Terneuzen. In 2010 was de gemiddelde grootte nog 2,23. Terwijl deze in 2020 gemiddeld 2,12 is.
9
Wonen De totale woningvoorraad voor de gemeente Terneuzen bedroeg in 2020 in totaal 26.966 woningen. Sinds 2012 (25.916 woningen) is het aantal woningen in de gemeente met meer dan 1.000 woningen toegenomen. Deze toename staat ook in verhouding Wat betreft leegstandcijfers is te zien dat deze in de loop der jaren is toegenomen. In 2012 stond er in 1270 woningen niemand ingeschreven. Dit aantal is in 2020 toegenomen tot 1454 woningen. In procenten betekent dit een leegstandspercentage van 5,4%. Een lichte stijging ten opzichte van 2012: 4,9%. Op basis van het energieverbruik in de hiervoor genoemde woningen is de schatting dat er ongeveer een derde van deze woningen daadwerkelijk leegstaat. Verder is in de kernprofielen ook een procentuele onderverdeling van woningen per bouwjaar gedaan. In onderstaande diagram is te zien dat het grootste aandeel woningen in de periode 1960 – 1980 is gebouwd. Woningen uit deze periode beslaan in totaal meer dan 40% van de totale woningvoorraad in de gemeente Terneuzen. Het aantal woningen dat na 2001 is gebouwd omvat 10,5 % van de woningvoorraad.
10